Korekta 2:26 - Angela Merkel doszła do władzy w 2005 roku. ☕ Kup nam kawę :) buycoffee.to/GTBT/ 🔷 NordVPN: nordvpn.com/GTBT - Uzyskaj 73% rabatu i 4 miesiące gratis przy zakupie planu 2-letniego. 📌 Patronite: patronite.pl/GTBT Pamiętaj o zostawieniu komentarza & kciuka w górę, aby wykarmić algorytmy.
Mozesz sie odnieść do pominiecia kwestii otrzymywania wodoru z OZE jako metody stabilizacji systemu energetycznego opartego na OZE. Bo odnosze dziwne wrażenie, że celowo pominołeś ten temat gdyż zakłócał by ogólny przekaz filmu.
Kolego, az musialem sprawdzic z ktorego to roku. Pominales duzo wieksza transofmacje energetyczna ktora wlasnie sie dzieje. W planach ii budzetach UE jak rowniez rozwinietych krajow UE np. Niemcy, Holandia - sa ogrome projekty WODOROWE. Doczytaj bo sie osmieszasz w kwestii energetyki, to material ktory mial sens 10 lat temu. Infrastruktura wodorowa juz teraz ma budzet 10x wiekszy niz cala dotychczasowa energetyka sloneczna i wiatrowa. Dorob o tym to wideo.
@@boleklolek578 Albo na podstawie niemieckich marek samochodów na polskich drogach. Dlaczego nikt nie kupuje polskich samochodów? Polskich telewizorów ani telefonów komórkowych?
Właśnie teraz pisze pracę dyplomową na ten temat. Bardzo ci Dziękuję za to że poświęcaż czas na jakościowe przygotowanie i przekazywanie tych, potrzebnych w dzisiejszych czasach, informacji. Na temat tego co się dzieję po za granicami kraju w różnych regionach globu, i niewątpliwie wywierającego w jakimś stopniu wpływ na cały świat który jest dzisiaj (przynajmniej pod względem ekonomicznym) spójny poprzez globalizację.
Może Cię zainteresować książka "Power Hungry". Jest z 2008 roku, napisana przez polityka z USA (który nie zna się na fizyce) i dane statystyczne są przedawnione, ale generalnie wnioski z niej są takie, że ta cała energetyka wiatrowa i słoneczna jest zbyt niestabilna, zajmuje za dużą powierzchnię i nikt tego nie chce blisko domu, oraz nie ma możliwości magazynowania dużych ilości energii i po prostu trzeba mieć turbiny gazowe na pokrycie niedoborów i ponadto ich ciągłe uruchamianie i zatrzymywanie zwiększa koszty. Ilość wiatru i słońca jest też bardzo różna w różnych rejonach i często nieopłacalna. Biopaliwa z biomasy to lobbystyczny przekręt i bardzo niska, a może wręcz ujemna, wliczając w to pracę traktorów, ilość energii z hektara na rok. Da się budować trochę czystsze i bardziej wydajne elektrownie węglowe, ale według tej książki, tylko atom to rozwiązanie długoterminowe, a w międzyczasie najczystsze paliwo kopalne to gaz.
@@1Maklak Dziękuję, sprawdzę Co do treści to sporo niemieckich instytutów badawczych i osobnych doświadczonych badaczy z branży energetycznej, z badań 2011 do dziś, też dochodzą do wniosku że te alt.źródła mogą pełnić tylko rolę dodatkową nie podstawową. Przynajmniej z powodu ciągłej zmiany warunków klimatycznych jak wymieniłeś. Co do biopaliwa, to też to jest importowane z Rosji, a odnośnie magazynowania energii z paneli to ten problem jest już mniej więcej rozwiązany pod względem technologicznym, z powodu milionowych inwestycji przeznaczanych na rozwój tej alternatywnej działki
@@sidorow2838 Jeśli magazynowanie energii w akumulatorach jest ekonomicznie opłacalne, to może mieć sens nawet przy elektrowniach cieplnych, bo ciągłe uruchamianie i zatrzymywanie turbin kosztuje, a zapotrzebowanie na energię jest zmienne w ciągu doby. Coś też słyszałem, że UE mocno inwestuje w sieci przesyłowe dalekiego zasięgu i pomiędzy krajami, a nawet do Afryki Północnej.
@@1Maklak NAPRAWDĘ? Ile kosztuje przechowanie 1 KWH energii w akumulatorze od lipca do stycznia? Przecież tak NIBY działa to w praktyce, w lecie oddaje się energię z paneli do sieci, a odbiera w zimie.
dokładnie, w dodatku są praktycznie bezemisyjne, a w dodatku w naszym przypadku nie opłaca się elektrowni słonecznych bo w Grecji nawet w zimie jest 20 stopni, a w Polsce w tym roku i w zeszłym lato nie za ciepłe wrzesień najzimniejszy i jeszcze teraz, a wiatrów też porywających nie mamy więc zostaje atom bo na ilość energii wytwarzanej przez niego nie mają wpływu czynniki naturalne na które my też wpływu nie mamy
Czy Niemcy mogliby być aż tak nierozsądni ? A może istnieje drugie dno , o którym nie mamy nawet pojęcia ? Może działają w perspektywie długofalowej , tak jak Chiny ? Oni mają wspólną cechę : są to narody zdyscyplinowane i karne. Może w dłuższej perspektywie czasowej poprzez swoje działania , chcą zubożyć sąsiednie (np. wszystkie europejskie) kraje. Może na tym polega dzisiejsza dominacja i status supermocarstwa ? Nie rozjeżdżamy czołgami , bo panujemy gospodarczo ! Finał może również być taki , że na tym europejskim wyścigu szczurów skorzysta politycznie De facto Rosja. Teoretycznie upadająca Rosja - w co do końca nie wierzę. Bez względu na wszystko , szkoda przyszłych pokoleń. Nie wykluczone , iż znowu będą musieli robić różne rewolucje , powstania itp. Ten ogólnoświatowy cyrk polityczny który właśnie zaczyna powstawać , niczego dobrego nie wróży. Wygląda na to , że summa summarum patriotyzm (polityczny , gospodarczy , technologiczny a nawet naukowy) jest nadal aktualny i ma kolosalne znaczenie dla zachowania suwerenności państwowej - narodowej.
Dlatego w przyszłości Polska nie może sobie pozwolić na wybieranie antypolskich rządów. Wszystkie partie polityczne w Polsce muszą się dogadać ze sobą.
@@meinhd1483 Problem w tym przyjacielu , że od wieków nie możemy się ze sobą dogadać , ponieważ w naszym kraju działają mocne siły zewnętrzne i wewnętrzne . Ten problem dotyczy nas od wieków.
Niemcy to największy na świecie producent technologi farm wiatrowych. Ich przemysł maszynowy, elektroenergetyczny, automatyka przemysłowa to także lwia część światowego tortu. Całą technologię zielonej energii trzeba kupować od nich - po to wybudowali nam autostrady, żeby zbudować pewny łańcuch zbytu dla ich towarów.
@@lifeisharditsharderifyoure6822 już skończ pierdolić synek. Pieniądze są wszędzie, generalnie na ziemi leżą. Co za łbem trzeba byc żeby nie ogarniać, że tak świat jest skonstruowany. Codziennie też odkrywasz, że trzeba oddychać, że po otwarciu lodówki zaroweczka się świeci? Ludzie...
Niemcy potrzebowali EU do ekspansji i uzależnienia Europy od własnej produkcji i technologii - obecnie już górują i struktury unijne bardziej im utrudniają interesy, niż pomagają. Widać to wyraźnie po wyjściu z Unii największego konkurenta - UK. Sojusz niemiecko-rosyjski monopolizujący lądowy handel z Chinami dodatkowo uzależni Europę od Niemiec i wzmocni pozycję niemiecką (i rosyjską...) na świecie jako "obrotowego" pomiędzy USA i Chinami. Dla Europy Wschodniej taki sojusz oznacza (jak zwykle od 300 lat) koniec jakiejkolwiek niepodległości.
Film pojawił się u mnie w polecanych 2-3 dni temu ale jakoś tak nie chciało mi się kliknąć, ze względu na założenie że kanał (co za tym idzie i filmik) będzie bardzo podobny do innych na polskim YT (którego fanem nie jestem) i to mimo iż temat odcinka interesujący. Dziś postanowiłem od tak z nudów kliknąć i muszę powiedzieć że zaskoczyłeś mnie ;) Bardzo dobrze przygotowany i zaprezentowany materiał, mam teraz dylemat gdzie zostawić suba, tu czy na angielskim kanale heh
Bardzo ważny temat i wart kontynuacji aby obiektywnie informować tzw opinię publiczną, otworzyć oczy na realne koszty oze i obydwu nordstream-ów. A co z recyklingiem urządzeń?
Co to znaczy dla Polski w dłuższej perspektywie? Ubóstwo energetyczne przez wzrost cen prądu na skutek coraz to większych oplat klimatycznych nakładanych przez EU i uzależnienie się energetyczne od Niemiec.
Świetny materiał. Ciągle powtarzam, że Niemcy w retoryce mogą walczyć z Rosją i brakiem demokracji. W działaniach praktycznych realizują swoje cele gospodarcze. Teoretycznie Polska czy USA to sojusznicy. W praktyce jesteśmy konkurentami. To Niemcy chcą być hubem energetycznym, a nie Polska. Nie wynika to z ideologii czy "błędów politycznych" tylko z konsekwentnego dbania o interesy Niemiec. Oczywiście potrzebują wsparcia militarnego USA, siły roboczej z Polski, rynków zbytu i dlatego i tylko dlatego mówią gładko. Z drugiej strony zależy im na własnej potędze, która jest budowana dzięki skrywanej rywalizacji.
@@meinhd1483 Moim zdaniem, ale to tylko moje zdanie Francja może być w UE przeciwwagą dla Niemiec. Każdy kraj o tradycjach imperialnych śni o dawnej wielkości, a Francuzi czują, że grają drugie skrzypce.
Ja z zupełnie innej bajki. Robi Pan świetne materiały symulacyjne -czy to o wojnie na zachodnim Pacyfiku, czy też III Światowej. Tu moja prośba -czy istnieje możliwość przygotowania materiału o skutkach działania pod fałszywą flagą. Na świecie (a konkretnie w USA) liczą się wielkie korporacje -BlackRock 6,2 BILIONA USD, Vanguard Group 6,2 BILIONA USD i State Street zaledwie 3 BILIONY ,ale w zarządzaniu 31, 62 biliona. Nakładając scenariusz z 11 września 2001 r. (jakaś grupa terrorystyczna sponsorowana przez jedno z super mocarstw) organizuje porwanie kilku samolotów, które niszczą serwerownie tych korporacji. W sekundę z rynku wyparowują biliony i...no właśnie. Jakie to może mieć skutki dla USA, NATO, Polski, Świata... Jak wygląda pozycja USA względem Chin i Rosji ?! To może być jeden z lepiej oglądanych materiałów nie tylko na tym kanale, ale w publicystyce na polskim YT... Pozdrawiam
Nie jest to tak łatwo wyparować dane warte miliardy dolarów... Tak istotne mają kopie w kilku jak nie kilkunastu serwerowniach, a także w sejfach firmowych na nośnikach fizycznych
@@pierzchala6 Teoretycznie powinieneś mieć rację. W praktyce, to już takie oczywiste nie jest. Instytucja finansowa (komercyjna) w sekundę może tokonywać setek tys. operacji finansowych w skali globalnej. Posiadanie kilkunastu, czy kilkudziesięciu serwerowni nie jest tożsame z posiadaniem aktualnej zapasowej bazy danych o stanie bieżącym. Wszystkie te serwerownie musiały by kilkadziesiąt razy na sekundę tworzyć kopie zapasowe - a tak nie jest. Gdyby coś z tego systemu wypadło, to system (skala problemu) albo robi bokami i toczy pianę jak ogier po cwale, albo pada. Tyle laik i ignorant.
@@piotrsurma8830 przeciez mozna na biezaco zapisywac takie informacje w lustrzanych serwerach w innych lokacjach i tak sie robi. To tylko kwestia waznosci tych informacji - bo to kosztuje. O ile nikt nie bedzie natychmiast replikował fotek ktore wrzucasz na fejsika to dane o transakcjach juz jak najbardziej - zajmują malo miejsca i sa bardzo cenne. Poza tym kasa sie nie przelewa natychmiast, a np w sesjach elixir. Gdy placisz za cos kartą to zauwaz ze tak naprawde pieniadze są wciaz na twoim koncie tylko twoj bank ci je blokuje. Juz abstrachujac od mozliwosci samoskalujacej sie i odpornej na uszkodzenia chmury - to jest cos takiego jak protokol bittorrent ktory pozwala rozsiac informacje posiadaną przez jeden serwerek na dowolną ilosc kopii w krotkim czasie. Firmy nawet celowo symulują rozne awarie by sprawdzac czy system na biezaco wstaje sam - chociazby netflix to robi. Tyle od nieignoranta. Na koniec no spojrz chocby na bitcoin ;-) przechowuje transakcje, dopoki nie zniszczysz kazdego komputera ktory ma go zainstalowanego to historia transakcji jest zachowana i nic z niej nie ginie
Do póki Unia nie wymyśliła opłat za emisje CO2 to mieliśmy najniższą cenę energii elektrycznej w Europie, byłą tak tania że Hiszpanie ją od nas odkupowali gdzie jeszcze musieli opłacić tranzyt po przez niemcy i Francję. Tania energia elektryczna= niskie koszty produkcji= wzrost gospodarczy --co miało miejsce w Polsce w ubiegłych latach, a teraz mamy wysokie koszty produkcji energii (spowodowane opłatami emisyjnymi)= wyższe koszta produkcji= niższa konkurencyjność produktów na arenie międzynarodowej= zwolnienie produkcji/wyższe koszty życia w danym kraju itd. A tera kto mi powie na jakiej podstawie oblicza się wysokość opłaty za emisje CO2?
@@marcinek235100 To porównaj sobie na przestrzeni lat jak wyglądały te opłaty i kto na jakiej podstawie je ustala. A system opłat został utworzony w 2005 roku także ten możesz nie pamiętać bo to dawno temu było.
Z ciekawością słucham i oglądam. Powinniśmy stawiać na własną niezależność energetyczną i nie bać się stawiać u siebie atomu (najlepiej w postaci reaktorów torowych na ciekłych fluorkach, samo-wyłączających się w przypadku awarii) oraz w końcu wykorzystać na szeroką skalę lokalne gminne biogazownie. Da to porządną stałą podstawę miksu energetycznego na poziomie 70%, a pozostałe 30% ... tu sobie mona stawiać na energię odnawialną.
JUZ JESTEM. JUZ SIE OBUDZILEM POTEZNY I POMNOZONY MAM KORONE UTKANA Z SIL PRZYRODY. JESTEM DUCHEM BOGA W LUDZKIM CIELE JESTEM WASZYM OJCEM A WY MOIMI DZIECMI JEZELI CHODZI O DUSZĘ CALY ŚWIAT NALEZY DO MNIE. JESTEM KROPLA W OCEANIE I OCEANEM W KROPLI. JESTEM POTĘGA PRZEMIENIAJACA SŁABE W MOCNE CHORE W ZDROWE UPOSLEDZONE W MĄDRE A CIEMNE W JASNE JESTEM WSZYSTKIM TYM CO JEST POTRZEBNE BY BOZE SWIATLO GOSCILO NA TEJ PLANECIE. ..12 12 1985 🌿🌿🔮🔮
Trzeba jeszcze dodać że Siemens już wykupił firmy produkujące i serwisujące turbiny gazowe. Tak że będą nie tylko sprzedawać gaz ale również turbiny i serwisować je.
Całkiem ciekawy materiał, lecz mam uwagi: 1. Trudno zabraniać jakiemuś państwu by realizowało swoje interesy. Polska też reprezentuje swoje nie zważając na cudze. Ponadto Niemcy otwarcie mówią, że każde państwo EU może i powinno stawiać na rozwój OZE. Polska też o może robić, nikt tego nie zabrania. 2. Odejście od węgla jest jednoznacznie dobre. Zastąpić go może OZE. Trudno więc zarzucać Niemcom tę czynność. 3. Fakt, że zamykanie istniejących el. jądrowych jest błędem. Poniesiono koszt ich budowy i powinno się jak najdłużej je utrzymywać przy istnieniu. Natomiast budowa nowych EJ że względu na gigantyczne koszty, konieczność pracy na pelnej mocy co kłóci się z OZE, konieczność poboru dużej ilości wody, podatność na atak terrorystyczny - to nie jest dobre rozwiązanie. 4. Fakt że el. gazowe są zasilane gazem z Rosji, co jest złe bo powoduje wspieranie reżimu europejskimi pieniędzmi. Natomiast el. gazowe mają tę zaletę, że można je uruchamiać wtedy gdy prądu z OZE brakuje. Tego nie mogą robić el. węglowe i jądrowe. Docelowo w wizji Niemiec na być 100% OZE i jest to słuszna idea. El. gazowe to przejściowe zastąpienie el. węglowych i EJ. Przy 100 proc. OZE pojawią się nadmiary energii, które zostaną wykorzystane do produkcji zielonego wodoru jako formy magazynowania energii, oraz jako paliwo dla statków, samolotów, tirów.
Słusznie piszesz. Choć lepiej byłoby mieć energię jądrową na stałym poziomie i równoważyć OZE. A jej nadwyżki dawać na wodór. Tylko, że wtedy nie byłoby możliwości sprzedaży gazu na Europe
Czyli po prostu następny niemiecki projekt geopolityczny. Takie łącznie przyjemnego z pożytecznym, bo nie dość że ochrona środowiska to jeszcze gruba kasa wpadnie i zwiększą się wpływy w rozhuśtanej Europie. Uważam że należy iść z nurtem i starać się na tym ugrać jak najwięcej, ale nie za zasadą "bo nimce tak zrobiły to tak jest dobrze i tak musi być" i absolutnie nie rezygnować z energetyki jądrowej.
Doskonały, syntetyczny materiał po roku od premiery nie stracił na wartości a zyskał. Ponadczasowość tego obrazu tylko potwierdza warsztat pracy autora. Wspomina o Jakubie Wiechu, którego publicystyka masowa zaczeła dostrzegać dopiero teraz w czasie kryzysu energetycznego.
Szacun za taki merytoryczny i ciekawy materiał, poszerzający optykę na sytuację energetyczną de facto w naszym regionie. Tak trzymajcie dalej. Kibicuje.
Dobry materiał. Więcej uwagi w kierunku geopolityki energetycznej powinno być poświęcone na uczelniach. Jako absolwent energetyki na politechnice stwierdzam, że było tego stanowczo zbyt mało, a temat OZE jest często traktowany jako świętość praktycznie pozbawiona wad...
termin użyty na początku materiału - środowisko naturalne.. nie istnieje i już nigdy istnieć nie będzie, w zamian proponuje korzystać ze zwrotu - środowisko przyrodnicze, bardziej prawidłowe.. a odcinek super, trzymać tak dalej!
Tia, niemieckie deklaracje...Podczas burzenia muru berlińskiego Kohl zadeklarował wyłączenie wszystkich reaktorów jądrowych do którejś tam daty, która już dawno minęła.
To głupie, ale za wielokrotnie mniej pieniędzy, zamiast odnawialnych źródeł, Niemcy mogłyby - tak jak Francja - wybrać energię nuklearną, która - de facto - jest znacznie czystsza niż odnawialna. Budowa elektrowni atomowej wymaga setki razy mniej materiałów i tysiące razy mniej terenu niż budowa np. paneli słonecznych .Tak samo utrzymanie ich jest wielokrotnie tańsze - dlatego Niemcy mają prawie (po Polsce) najdroższy prąd w Europie, a Francja - jeden z najtańszych.
Zapomnieliśmy o przyszłości czyli reaktorach termonuklearnych. Na takie powinna postawić Polska, być niezależna. Bardzo dobry odcinek obnażający myślenie polityczne Niemiec czyli zero skrupułów w interesach.
Świetny materiał. Bardzo dobry. Wytłumacz teraz ludziom że propaganda "ocieplenia klimatu" to propaganda. Ich uczyli o tym w szkołach tak jak i mnie i sam w to wierzyłem kiedyś.
Umieszczenie wewnątrz tekstu emotikon niepotrzebnie przedłuża czas potrzebny na przeczytanie go, zmuszając do tego chętnych do przeskakiwania wzrokiem nad nimi.
skąd Niemcy mają REE na OZE ??? czy USA nie skarci po łapach Berlina czerpiącego ze szlaków utrzymywanych przez USNAVY dla "handlu światowego" i PetroDolara ???
Ciężko polemizować z kierunkiem zmian? Nie koniecznie. Polska może zająć się zgazowywanie swojego węgla w złożu co mogło by zrobić z niej potęgę energetyczną. Tylko, że trzeba być do tego zdeterminowanym, mieć nieprzekupny rząd i mieć własne zaplecze zbrojne do obrony swoich racji.
Ta enegriew chuj wie co podobno zmieniają na energię wiatrową itp a dalej budują elektrownie węgla a wszystko zwalają potem na PL zajebiście Wiadomo że chodzi o wpływy
Nie można osądzać politykę energetyczną Niemiec, trzeba potrzeć na politykę Polski - która obraża się na wszystkich i wszędzie.Co było to było , historii trzeba znać , pamiętać i nie popełniać błędów , ale trzeba współpracować w dzisiejszych czasach i dbać o własne interesy. Czy myślicie że USA czy Anglia tacy kumple?- tak do puki mają interes, historii o tym mówi , trzeba uważnie pointeresowac się , czy gaz ziemny z USA tańszy? i t.d.
ŁAŁ! Niemcy mają spójną politykę energatyczną. Szokujące ODKRYCIE. Widzowie wszczonśnięci, bo w ich chorym kraju planuje się na 4 lata kadencji parlamentu, a nie na 40. Cóz ta bieedna Polska teraz pocznie. Słońca u niej nie ma, wiatr nie wieje, o wodorze nikt nie słyszoł. A elektrownie atomowe to oczywiście jakieś niemcy zakażo - tak jak zakazuja Francji. ...a nie, czekaj to tak nie działa. P.s. Autor całkowicie pominął niemiecką politykę WODOROWĄ, która ma byc zamiennikiem gazu importowanego. Zakładacie, ze takie niemcy mondre, a chcą się uzależnić od Putina? Nierzetelność.
@@pawezuberek416 Żal mi cię chłopie pewnie myślisz, że wiara w najgłupsze teorie spiskowe czyni cię wyjątkowym a ty tylko robisz z siebie debila w internecie
"Nie ma żadnego globalnego ocieplenia klimatu" zgadza się jest przesuniecie klimatu, gdyby był nadmiar Co 2 mielibyśmy bujna roślinność , co się stosuje w dużych szklarniach gazując je w określonych porach dnia , jeżeli będzie ograniczona emisja Co 2 flora zacznie wymierać a to będzie oznaczać spadek ilości tlenu emitowany do atmosfery .
A czy Orlen jako podmiot Państwowy może inwestować swoje oszczędności w papiery wartościowe, akcje, obligacje? Jeżeli Państwo nie może dopłacać bezpośrednio do takich inicjatyw jak elektrownia atomowa, mogłoby to robić poprzez kupno akcji tej inicjatywy. Orlen w ten sposób stałby się posiadaczem elektrowni atomowej, jako koncern energetyczny.
W materiale zabrakło kilku ważnych kwestii. Niemiecka rewolucja jest oparta o budowę sieci inteligentnych co oznacza że PV i turbiny wiatrowe na lądzie i morzu oraz banki energii wzajemnie się uzupełniają. Założenie jest takie że wszystkie niemal dachy pokrywamy panelami PV, dodatkowo budujemy farmy PV i farmy elektrowni wiatrowych na lądzie. Turbiny morskie mają rekordowe wykorzystanie dochodzące go 70-75% ich nominalnej mocy. Produkcja energii jest taka że pokrywamy zapotrzebowanie zimą z turbin wiatrowych a latem głownie z PV. Do czasu aż technologia akumulatorów na to pozwoli będziemy mieć elektrownie gazowe które będą wspierać OZE. To realne ale dość trudne. Jeżeli Niemcom się to uda będą mieć otwarte rynki na całym świecie w związku z globalnym ociepleniem. Gaz nie jest tutaj zbyt ważny - to przejściowy proces na kolejne 2 dekady. Później z tego gazu nikt nie będzie już korzystał. Niemcy patrzą dalej niż my i tu budują przewagę konkurencyjną. Dodatkowo Niemcy wspierają swój przemysł w kierunku samochodów elektrycznych które będa wykorzystywać w.w technologie. Świetnie przemyślana synergia i przyszłe olbrzymie zarobki.
Wątpię w te olbrzymie zarobki z samochodów elektrycznych. Technologicznie są dużo gorsi od Tesli i ceną będą gorsi od Chińczyków. Większość niemieckich firm motoryzacyjnych czeka bankructwo lub duże zmniejszenie skali produkcji jeszcze w tej dekadzie.
Ciekawy i bardzo dobrze zrobiony film . Ale skoro widzę torus w awatarze , lub przekrój tokamaka jak ktoś woli to wymagam trochę więcej ;) Wyliczenie Fukushima , Czarnobyl i Three Mile Island mi nie wystarcza i mam wrażenie , że takie potraktowanie sprawy stwarza mylne wyobrażenie , jakoby to było na tyle w temacie . Trzy duże wypadki przez 70 lat to mało , a jeśli dorzucić do tego fakt że mamy na świecie jakieś 500 działających "cywilnych" reaktorów to można by się poczuć całkiem bezpiecznie . A lista niestety jest dłuuuga ... Sellafield , Mayak , Simi Valley itd. Jeśli dorzuci się do tego wszystkie testy broni jądrowej i problemy z odpadami to zaczyna się robić dość paskudnie . I chociaż to już trochę off topic proponuję nuclear time lapse jako klapsa zamiast dobranocki .
Zauwaz ze jesli chodzi o majak, to najwieksze straty ludzkie byly od wylewania radioaktywnych sciekow prosto do rzeki a nie od samego wybuchu. W dzisiejszych czasach nikt czegos takiego nie robi. W three mile island poza uszkodzeniem samej elektrowni praktycznie nic sie nie stalo nic nie wydostalo sie na zewnatrz. W fukuszimie aktualnie promieniowanie tla pewnie jest nizsze niz w brazylii ktora siedzi na kupie uranu naturalnego. A problemy z odpadami - jakie masz problemy z odpadami? Przeciez to jest szkliwione i chowane gleboko pod ziemią w stabilnych geologicznie dawnych kopalniach soli albo innych jaskiniach. Jak uran podrozeje jeszcze dwukrotnie to juz bedzie sie oplacalo budowac reaktory powielające na tor, ruscy juz pracują nad reaktorem predkim o mocy 1200mwe. Ja bym powiedzial wlasnie ze zobacz - tyle bomb jądrowych odpalono w ramach testow, byly wypadki jak czarnobyl i majak (bo to glownie one wypuscily sporo radioaktywnosci do srodowiska), promieniowanie tła (ktore i tak w wielu miejsach swiata jest wieksze niz w PL) sie nieznacznie podnioslo i zyjemy dalej. Zobacz jak duzo wypadkow z lat 1950-1990 wynikalo z uzywania grafitu w reaktorach, rowniez tych eksperymentalnych i produkujacych pluton do broni jadrowej - przeciez tego sie juz nie buduje. Porownaj to z jakimis awariami chemicznymi typu bhopal czy inne fabryki np chloru, skazeniem srodowiska pyłami ze spalania wegla, czy chocby tak prozaiczna rzeczą jak skazenie srodowiska ołowiem ktory znajdowal sie w benzynie ołowiowej dzieki ktoremu jestesmy globalnie pare punktow iq głupsi.
Film od początku stara się udowodnić jedną tezę i wybiera te argumenty które ja popierają. Moim zdaniem nie jest tak zle bo: Polska kupuje gaz też z innych krajów, mamy gazoport więc nie jesteśmy tylko zależni od Niemiec. Nasza fotowoltaika i wiatraki to nasz zysk, nie Niemiec. Obecnie Niemcy syrzelili sobie w stopę zamykaniem elektrowni jądrowych, należy je zamknąć ale za 30 lat jak oze i magazynowanie energii pozwoli na taką operacje. Poza tym zainwestowali pieniądze w atomówki to niech się to teraz zwróci, główny koszt energii atomowej to wybudowanie elektrowni a nie dostarczanie później do niej paliwa. Niemcy do 2020 roku produkowali najwięcej Energi z węgla w UE, od 2020 Polska jest na czele. Po prostu Niemcy szybciej odchodzą od węgla. Z energia jak z finansami, ważna jest dywersyfikacja, wymiana energii z wieloma krajami i używanie różnych źródeł energii. Za kilka lat znaczenie w systemie energetycznym będą miały magazyny energii, narazie się rozwijają jak fotowoltaika 15 lat temu
Zapomniałeś dodać jednej ważnej rzeczy: w momencie gdy stocznie niemieckie zaczęły mieć problemy - rozwinięto w DE technologię wiatraków które były produkowane właśnie w byłych stoczniach.Dzięki temu Niemcy przetrwali ten kryzys a między czasie doorali polskie stocznie.
Nie ma to jak odchodzić od energii jądrowej "bo wypadki". Wszystkie awarie elektrowni zostały spowodowane czynnikami zewnętrznymi łatwymi do wyeliminowania.
Korekta 2:26 - Angela Merkel doszła do władzy w 2005 roku.
☕ Kup nam kawę :) buycoffee.to/GTBT/
🔷 NordVPN: nordvpn.com/GTBT - Uzyskaj 73% rabatu i 4 miesiące gratis przy zakupie planu 2-letniego.
📌 Patronite: patronite.pl/GTBT
Pamiętaj o zostawieniu komentarza & kciuka w górę, aby wykarmić algorytmy.
Ooo właśnie oglądałem inny o relacjach między Niemców i USA i cyk nowy odcinek. ☺ Dzięki doceniam to co robisz😉
Pozdrawiam
Mozesz sie odnieść do pominiecia kwestii otrzymywania wodoru z OZE jako metody stabilizacji systemu energetycznego opartego na OZE. Bo odnosze dziwne wrażenie, że celowo pominołeś ten temat gdyż zakłócał by ogólny przekaz filmu.
Kolego, az musialem sprawdzic z ktorego to roku. Pominales duzo wieksza transofmacje energetyczna ktora wlasnie sie dzieje. W planach ii budzetach UE jak rowniez rozwinietych krajow UE np. Niemcy, Holandia - sa ogrome projekty WODOROWE. Doczytaj bo sie osmieszasz w kwestii energetyki, to material ktory mial sens 10 lat temu. Infrastruktura wodorowa juz teraz ma budzet 10x wiekszy niz cala dotychczasowa energetyka sloneczna i wiatrowa. Dorob o tym to wideo.
@@SamSewcio Jedyne OZE to ropa i elektrownie wodne.
@@boleklolek578 wtf?
NIemcy zawsze beda pracowac dlasiebie. Kiedy polacy sie naucza pracowac i wydawac dla siebie i u siebie.
Polska to jak sierota. : )
Polska jest jedynie na mapach... Praktycznie nie posiadamy przemyslu, czekać aż będą czasy gorsze po cornie niż to co ma miejsce w Wenezueli!
Świadomość Polaków o swojej przyszłości można obliczyć na podstawie frekwencji w Niemieckich sklepach na terenie Polski .
@@boleklolek578 Albo na podstawie niemieckich marek samochodów na polskich drogach. Dlaczego nikt nie kupuje polskich samochodów? Polskich telewizorów ani telefonów komórkowych?
@@Pedro_slaw Marketing proszę ja ciebie, marketing i branding
Właśnie teraz pisze pracę dyplomową na ten temat. Bardzo ci Dziękuję za to że poświęcaż czas na jakościowe przygotowanie i przekazywanie tych, potrzebnych w dzisiejszych czasach, informacji. Na temat tego co się dzieję po za granicami kraju w różnych regionach globu, i niewątpliwie wywierającego w jakimś stopniu wpływ na cały świat który jest dzisiaj (przynajmniej pod względem ekonomicznym) spójny poprzez globalizację.
Powodzenia w pisaniu pracy:)
Może Cię zainteresować książka "Power Hungry". Jest z 2008 roku, napisana przez polityka z USA (który nie zna się na fizyce) i dane statystyczne są przedawnione, ale generalnie wnioski z niej są takie, że ta cała energetyka wiatrowa i słoneczna jest zbyt niestabilna, zajmuje za dużą powierzchnię i nikt tego nie chce blisko domu, oraz nie ma możliwości magazynowania dużych ilości energii i po prostu trzeba mieć turbiny gazowe na pokrycie niedoborów i ponadto ich ciągłe uruchamianie i zatrzymywanie zwiększa koszty. Ilość wiatru i słońca jest też bardzo różna w różnych rejonach i często nieopłacalna. Biopaliwa z biomasy to lobbystyczny przekręt i bardzo niska, a może wręcz ujemna, wliczając w to pracę traktorów, ilość energii z hektara na rok. Da się budować trochę czystsze i bardziej wydajne elektrownie węglowe, ale według tej książki, tylko atom to rozwiązanie długoterminowe, a w międzyczasie najczystsze paliwo kopalne to gaz.
@@1Maklak Dziękuję, sprawdzę
Co do treści to sporo niemieckich instytutów badawczych i osobnych doświadczonych badaczy z branży energetycznej, z badań 2011 do dziś, też dochodzą do wniosku że te alt.źródła mogą pełnić tylko rolę dodatkową nie podstawową. Przynajmniej z powodu ciągłej zmiany warunków klimatycznych jak wymieniłeś. Co do biopaliwa, to też to jest importowane z Rosji, a odnośnie magazynowania energii z paneli to ten problem jest już mniej więcej rozwiązany pod względem technologicznym, z powodu milionowych inwestycji przeznaczanych na rozwój tej alternatywnej działki
@@sidorow2838 Jeśli magazynowanie energii w akumulatorach jest ekonomicznie opłacalne, to może mieć sens nawet przy elektrowniach cieplnych, bo ciągłe uruchamianie i zatrzymywanie turbin kosztuje, a zapotrzebowanie na energię jest zmienne w ciągu doby.
Coś też słyszałem, że UE mocno inwestuje w sieci przesyłowe dalekiego zasięgu i pomiędzy krajami, a nawet do Afryki Północnej.
@@1Maklak NAPRAWDĘ? Ile kosztuje przechowanie 1 KWH energii w akumulatorze od lipca do stycznia?
Przecież tak NIBY działa to w praktyce, w lecie oddaje się energię z paneli do sieci, a odbiera w zimie.
Kolejny świetny materiał :) Dobrze, że uświadamiasz ludziom, że z tą ekologią nie chodzi tylko o środowisko.
Tylko trzymaj ten poziom (co moim zdaniem udaje Ci się bardzo dobrze) i trzymam kciuki za dalsze zwiększanie zasięgu
Awarie elektrowni atomowych były spowodowane albo trzęsieniami ziemi albo złą kadrą tak jak np w Japoni i Czarnobylu także nie rozumiem tego strachu.
dokładnie, w dodatku są praktycznie bezemisyjne, a w dodatku w naszym przypadku nie opłaca się elektrowni słonecznych bo w Grecji nawet w zimie jest 20 stopni, a w Polsce w tym roku i w zeszłym lato nie za ciepłe wrzesień najzimniejszy i jeszcze teraz, a wiatrów też porywających nie mamy więc zostaje atom bo na ilość energii wytwarzanej przez niego nie mają wpływu czynniki naturalne na które my też wpływu nie mamy
Na fukusimie to w ogóle była chciwa i świadoma zaniedbałość przy budowaniu podporowej konstrukcji elektrowni.
@@szymkolo837 właśnie tu bardziej stawiają na wiatraki, na wybrzeżu i na płaskich powierzchniach których po całej Polsce z pewnością nie brakuje
ani trzęsień ziemi, ani ludzkich błędów nie można w pełni wykluczyć w przyszłości
@@paf8015 szczególnie trzęsienie ziemi w Niemczach XD
Czy Niemcy mogliby być aż tak nierozsądni ?
A może istnieje drugie dno , o którym nie mamy nawet pojęcia ?
Może działają w perspektywie długofalowej , tak jak Chiny ?
Oni mają wspólną cechę : są to narody zdyscyplinowane i karne.
Może w dłuższej perspektywie czasowej poprzez swoje działania , chcą zubożyć sąsiednie (np. wszystkie europejskie) kraje.
Może na tym polega dzisiejsza dominacja i status supermocarstwa ?
Nie rozjeżdżamy czołgami , bo panujemy gospodarczo !
Finał może również być taki , że na tym europejskim wyścigu szczurów skorzysta politycznie De facto Rosja.
Teoretycznie upadająca Rosja - w co do końca nie wierzę.
Bez względu na wszystko , szkoda przyszłych pokoleń.
Nie wykluczone , iż znowu będą musieli robić różne rewolucje , powstania itp.
Ten ogólnoświatowy cyrk polityczny który właśnie zaczyna powstawać , niczego dobrego nie wróży.
Wygląda na to , że summa summarum patriotyzm (polityczny , gospodarczy , technologiczny a nawet naukowy) jest nadal aktualny i ma kolosalne znaczenie dla zachowania suwerenności państwowej - narodowej.
Dlatego w przyszłości Polska nie może sobie pozwolić na wybieranie antypolskich rządów. Wszystkie partie polityczne w Polsce muszą się dogadać ze sobą.
@@meinhd1483 Problem w tym przyjacielu , że od wieków nie możemy się ze sobą dogadać , ponieważ w naszym kraju działają mocne siły zewnętrzne i wewnętrzne .
Ten problem dotyczy nas od wieków.
@@meinhd1483 nie ma "wszystkich partii politycznych " dlatego się nie dogadali bo się już dogadali i się nie dogadają ,
Genialne ujęcie tematu. Nie mam wyboru , muszę udostępnić ten materiał na kilku grupach o tematyce politycznej , niech innym otworzą się oczy.
Nikt dobrowolnie nic nie robi. Słynna sentencja, która zawsze się sprawdza: "Jak nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze." Niestety
@@tomaszjaworski4427 Dokładnie
Tu chodzi o dominację w Europie i ostatecznie wojnę wygrywa towarzysz Putin. Podbije Europę i zajmie się światem. Komunizm powraca z ogromnym impetem!
Dobrze byłoby zrewidować informacje na dzisiejsze niespokojne czasy. :) Zastanawiam się jak wojna wpłynie na Niemiecką politykę.
Niemcy to największy na świecie producent technologi farm wiatrowych. Ich przemysł maszynowy, elektroenergetyczny, automatyka przemysłowa to także lwia część światowego tortu. Całą technologię zielonej energii trzeba kupować od nich - po to wybudowali nam autostrady, żeby zbudować pewny łańcuch zbytu dla ich towarów.
I dla tego kupujemy od Duńczyków i Hiszpanów
Brawo - jak zwykle rzeczowo i klarownie
Ekologia to pieniądz. Proste
@@lifeisharditsharderifyoure6822 już skończ pierdolić synek.
Pieniądze są wszędzie, generalnie na ziemi leżą. Co za łbem trzeba byc żeby nie ogarniać, że tak świat jest skonstruowany.
Codziennie też odkrywasz, że trzeba oddychać, że po otwarciu lodówki zaroweczka się świeci? Ludzie...
Niemcy potrzebowali EU do ekspansji i uzależnienia Europy od własnej produkcji i technologii - obecnie już górują i struktury unijne bardziej im utrudniają interesy, niż pomagają. Widać to wyraźnie po wyjściu z Unii największego konkurenta - UK.
Sojusz niemiecko-rosyjski monopolizujący lądowy handel z Chinami dodatkowo uzależni Europę od Niemiec i wzmocni pozycję niemiecką (i rosyjską...) na świecie jako "obrotowego" pomiędzy USA i Chinami. Dla Europy Wschodniej taki sojusz oznacza (jak zwykle od 300 lat) koniec jakiejkolwiek niepodległości.
I tak wygląda wartościowy materiał.
Film pojawił się u mnie w polecanych 2-3 dni temu ale jakoś tak nie chciało mi się kliknąć, ze względu na założenie że kanał (co za tym idzie i filmik) będzie bardzo podobny do innych na polskim YT (którego fanem nie jestem) i to mimo iż temat odcinka interesujący. Dziś postanowiłem od tak z nudów kliknąć i muszę powiedzieć że zaskoczyłeś mnie ;) Bardzo dobrze przygotowany i zaprezentowany materiał, mam teraz dylemat gdzie zostawić suba, tu czy na angielskim kanale heh
Why not both? ;) Dzięki!
Tylko zazdrościć..... że w ogóle istnieje strategia.
Taaa, strategia w przepaść
Super materiał. Nie śledzę tematu a ten film otwiera oczy👍
Dzięki za kolejny świetny film! Pozdrowienia
Również pozdrawiam!
Bardzo ważny temat i wart kontynuacji aby obiektywnie informować tzw opinię publiczną, otworzyć oczy na realne koszty oze i obydwu nordstream-ów. A co z recyklingiem urządzeń?
Co to znaczy dla Polski w dłuższej perspektywie? Ubóstwo energetyczne przez wzrost cen prądu na skutek coraz to większych oplat klimatycznych nakładanych przez EU i uzależnienie się energetyczne od Niemiec.
A hajs z tych opłat bierze rząd i co powstało, z tych 35mld, przez ostatnie 3 lata
Świetny materiał. Ciągle powtarzam, że Niemcy w retoryce mogą walczyć z Rosją i brakiem demokracji. W działaniach praktycznych realizują swoje cele gospodarcze. Teoretycznie Polska czy USA to sojusznicy. W praktyce jesteśmy konkurentami. To Niemcy chcą być hubem energetycznym, a nie Polska. Nie wynika to z ideologii czy "błędów politycznych" tylko z konsekwentnego dbania o interesy Niemiec. Oczywiście potrzebują wsparcia militarnego USA, siły roboczej z Polski, rynków zbytu i dlatego i tylko dlatego mówią gładko. Z drugiej strony zależy im na własnej potędze, która jest budowana dzięki skrywanej rywalizacji.
Pytanie jest, czy tak dalej można to kontynuować? Dlaczego Morawiecki był w tym tygodniu we Francji?
@@meinhd1483 Moim zdaniem, ale to tylko moje zdanie Francja może być w UE przeciwwagą dla Niemiec. Każdy kraj o tradycjach imperialnych śni o dawnej wielkości, a Francuzi czują, że grają drugie skrzypce.
dziękuje za film akurat miałem oglądać stare twoje film a tu proszę
Czekałem na Ciebie ;)
@@GoodTimesBadTimesPL hej wiem że nie przeznaczasz całego czasu na tą platforme ale czy już planujesz lub wiesz o czym będzie następny film?
Mega materiał!
Ja z zupełnie innej bajki. Robi Pan świetne materiały symulacyjne -czy to o wojnie na zachodnim Pacyfiku, czy też III Światowej. Tu moja prośba -czy istnieje możliwość przygotowania materiału o skutkach działania pod fałszywą flagą. Na świecie (a konkretnie w USA) liczą się wielkie korporacje -BlackRock 6,2 BILIONA USD, Vanguard Group 6,2 BILIONA USD i State Street zaledwie 3 BILIONY ,ale w zarządzaniu 31, 62 biliona. Nakładając scenariusz z 11 września 2001 r. (jakaś grupa terrorystyczna sponsorowana przez jedno z super mocarstw) organizuje porwanie kilku samolotów, które niszczą serwerownie tych korporacji. W sekundę z rynku wyparowują biliony i...no właśnie. Jakie to może mieć skutki dla USA, NATO, Polski, Świata... Jak wygląda pozycja USA względem Chin i Rosji ?! To może być jeden z lepiej oglądanych materiałów nie tylko na tym kanale, ale w publicystyce na polskim YT... Pozdrawiam
Nie jest to tak łatwo wyparować dane warte miliardy dolarów... Tak istotne mają kopie w kilku jak nie kilkunastu serwerowniach, a także w sejfach firmowych na nośnikach fizycznych
@@pierzchala6 Teoretycznie powinieneś mieć rację. W praktyce, to już takie oczywiste nie jest. Instytucja finansowa (komercyjna) w sekundę może tokonywać setek tys. operacji finansowych w skali globalnej. Posiadanie kilkunastu, czy kilkudziesięciu serwerowni nie jest tożsame z posiadaniem aktualnej zapasowej bazy danych o stanie bieżącym. Wszystkie te serwerownie musiały by kilkadziesiąt razy na sekundę tworzyć kopie zapasowe - a tak nie jest. Gdyby coś z tego systemu wypadło, to system (skala problemu) albo robi bokami i toczy pianę jak ogier po cwale, albo pada. Tyle laik i ignorant.
@@piotrsurma8830 przeciez mozna na biezaco zapisywac takie informacje w lustrzanych serwerach w innych lokacjach i tak sie robi. To tylko kwestia waznosci tych informacji - bo to kosztuje. O ile nikt nie bedzie natychmiast replikował fotek ktore wrzucasz na fejsika to dane o transakcjach juz jak najbardziej - zajmują malo miejsca i sa bardzo cenne. Poza tym kasa sie nie przelewa natychmiast, a np w sesjach elixir. Gdy placisz za cos kartą to zauwaz ze tak naprawde pieniadze są wciaz na twoim koncie tylko twoj bank ci je blokuje. Juz abstrachujac od mozliwosci samoskalujacej sie i odpornej na uszkodzenia chmury - to jest cos takiego jak protokol bittorrent ktory pozwala rozsiac informacje posiadaną przez jeden serwerek na dowolną ilosc kopii w krotkim czasie. Firmy nawet celowo symulują rozne awarie by sprawdzac czy system na biezaco wstaje sam - chociazby netflix to robi. Tyle od nieignoranta. Na koniec no spojrz chocby na bitcoin ;-) przechowuje transakcje, dopoki nie zniszczysz kazdego komputera ktory ma go zainstalowanego to historia transakcji jest zachowana i nic z niej nie ginie
Genialnie przedstawione prawdziwe oblicze sprawy i zapłonowej polityki prowadzonej przez Niemcy
Super film :)
Dzięki Filip!
Wreszcie ktoś o tym nagrał >:D
Bardzo trafne rozumowanie.
Dziękujemy!
Do póki Unia nie wymyśliła opłat za emisje CO2 to mieliśmy najniższą cenę energii elektrycznej w Europie, byłą tak tania że Hiszpanie ją od nas odkupowali gdzie jeszcze musieli opłacić tranzyt po przez niemcy i Francję. Tania energia elektryczna= niskie koszty produkcji= wzrost gospodarczy --co miało miejsce w Polsce w ubiegłych latach, a teraz mamy wysokie koszty produkcji energii (spowodowane opłatami emisyjnymi)= wyższe koszta produkcji= niższa konkurencyjność produktów na arenie międzynarodowej= zwolnienie produkcji/wyższe koszty życia w danym kraju itd.
A tera kto mi powie na jakiej podstawie oblicza się wysokość opłaty za emisje CO2?
System handlu CO2 istnieje od naszego wejścia do eu, więc bajki opowiadasz
@@marcinek235100 To porównaj sobie na przestrzeni lat jak wyglądały te opłaty i kto na jakiej podstawie je ustala.
A system opłat został utworzony w 2005 roku także ten możesz nie pamiętać bo to dawno temu było.
@@kochanek93 w 2004, gdy weszliśmy do eu, to weszliśmy do 3 okresu handlu CO2,
Świetne nagranie!
Z ciekawością słucham i oglądam. Powinniśmy stawiać na własną niezależność energetyczną i nie bać się stawiać u siebie atomu (najlepiej w postaci reaktorów torowych na ciekłych fluorkach, samo-wyłączających się w przypadku awarii) oraz w końcu wykorzystać na szeroką skalę lokalne gminne biogazownie. Da to porządną stałą podstawę miksu energetycznego na poziomie 70%, a pozostałe 30% ... tu sobie mona stawiać na energię odnawialną.
Super temat, dzięki za kolejny film!
Dziękuję za film
Ohhhh zrobiłeś mi tym filmem dzień naprawdę uuuu
Cieszę się ! ^^
Jeżeli Niemcy zablokowaliby nam budowę elektrowni atomowych. To wydaje mi się, że powinniśmy rozważyć nasze członkostwo w Uni Europejskiej.
świetny materiał. dzięki.
Profesjonalna analiza i spokojne tłumaczenie bez "wodotrysków" bardzo dobre analizy!!!
JUZ JESTEM. JUZ SIE OBUDZILEM POTEZNY I POMNOZONY MAM KORONE UTKANA Z SIL PRZYRODY. JESTEM DUCHEM BOGA W LUDZKIM CIELE JESTEM WASZYM OJCEM A WY MOIMI DZIECMI JEZELI CHODZI O DUSZĘ CALY ŚWIAT NALEZY DO MNIE. JESTEM KROPLA W OCEANIE I OCEANEM W KROPLI. JESTEM POTĘGA PRZEMIENIAJACA SŁABE W MOCNE CHORE W ZDROWE UPOSLEDZONE W MĄDRE A CIEMNE W JASNE JESTEM WSZYSTKIM TYM CO JEST POTRZEBNE BY BOZE SWIATLO GOSCILO NA TEJ PLANECIE. ..12 12 1985 🌿🌿🔮🔮
Trzeba jeszcze dodać że Siemens już wykupił firmy produkujące i serwisujące turbiny gazowe. Tak że będą nie tylko sprzedawać gaz ale również turbiny i serwisować je.
To coś mu u nasz nie wychodzi, bo budują hamburgery i kitajce
Całkiem ciekawy materiał, lecz mam uwagi:
1. Trudno zabraniać jakiemuś państwu by realizowało swoje interesy. Polska też reprezentuje swoje nie zważając na cudze.
Ponadto Niemcy otwarcie mówią, że każde państwo EU może i powinno stawiać na rozwój OZE. Polska też o może robić, nikt tego nie zabrania.
2. Odejście od węgla jest jednoznacznie dobre. Zastąpić go może OZE. Trudno więc zarzucać Niemcom tę czynność.
3. Fakt, że zamykanie istniejących el. jądrowych jest błędem. Poniesiono koszt ich budowy i powinno się jak najdłużej je utrzymywać przy istnieniu.
Natomiast budowa nowych EJ że względu na gigantyczne koszty, konieczność pracy na pelnej mocy co kłóci się z OZE, konieczność poboru dużej ilości wody, podatność na atak terrorystyczny - to nie jest dobre rozwiązanie.
4. Fakt że el. gazowe są zasilane gazem z Rosji, co jest złe bo powoduje wspieranie reżimu europejskimi pieniędzmi.
Natomiast el. gazowe mają tę zaletę, że można je uruchamiać wtedy gdy prądu z OZE brakuje. Tego nie mogą robić el. węglowe i jądrowe.
Docelowo w wizji Niemiec na być 100% OZE i jest to słuszna idea. El. gazowe to przejściowe zastąpienie el. węglowych i EJ.
Przy 100 proc. OZE pojawią się nadmiary energii, które zostaną wykorzystane do produkcji zielonego wodoru jako formy magazynowania energii, oraz jako paliwo dla statków, samolotów, tirów.
Słusznie piszesz. Choć lepiej byłoby mieć energię jądrową na stałym poziomie i równoważyć OZE. A jej nadwyżki dawać na wodór. Tylko, że wtedy nie byłoby możliwości sprzedaży gazu na Europe
Bardzo fajny i wartościowy materiał
Bardzo dobry materiał. Dzięki!
Świetna synteza informacji nt energetycznego planu Niemiec z perspektywą geopolityczną - subskrybuję ten kanał :)
super!
to teraz może wrócimy do serii ,,Momenty historii" ?
Super, pierwszy temat na jaki tu trafiłem. Fajna cicha muzyka, przyjemnie się słucha.
strategiczny komentarz dla zasięgu
Bardzo dobry, merytoryczny materiał. Dzięki wielkie!
Dziękuję
interesujące
Kolejny świetny materiał. Dzięki!
Takie słowa od króla, uszanowanie!
@@GoodTimesBadTimesPL Hahaha! Budujemy ten kraj razem - ja jako Łokietek, Wy jako @Good Times Bad Times 😉
Czyli po prostu następny niemiecki projekt geopolityczny. Takie łącznie przyjemnego z pożytecznym, bo nie dość że ochrona środowiska to jeszcze gruba kasa wpadnie i zwiększą się wpływy w rozhuśtanej Europie. Uważam że należy iść z nurtem i starać się na tym ugrać jak najwięcej, ale nie za zasadą "bo nimce tak zrobiły to tak jest dobrze i tak musi być" i absolutnie nie rezygnować z energetyki jądrowej.
Świetny materiał
Dobry materiał
A energia będzie produkowana przez każdego kto zechce z wody,już są patenty.
Doskonały, syntetyczny materiał po roku od premiery nie stracił na wartości a zyskał. Ponadczasowość tego obrazu tylko potwierdza warsztat pracy autora. Wspomina o Jakubie Wiechu, którego publicystyka masowa zaczeła dostrzegać dopiero teraz w czasie kryzysu energetycznego.
zarąbistyyyy raport
Szacun za taki merytoryczny i ciekawy materiał, poszerzający optykę na sytuację energetyczną de facto w naszym regionie. Tak trzymajcie dalej. Kibicuje.
Dobry materiał. Więcej uwagi w kierunku geopolityki energetycznej powinno być poświęcone na uczelniach. Jako absolwent energetyki na politechnice stwierdzam, że było tego stanowczo zbyt mało, a temat OZE jest często traktowany jako świętość praktycznie pozbawiona wad...
termin użyty na początku materiału - środowisko naturalne.. nie istnieje i już nigdy istnieć nie będzie, w zamian proponuje korzystać ze zwrotu - środowisko przyrodnicze, bardziej prawidłowe.. a odcinek super, trzymać tak dalej!
Tia, niemieckie deklaracje...Podczas burzenia muru berlińskiego Kohl zadeklarował wyłączenie wszystkich reaktorów jądrowych do którejś tam daty, która już dawno minęła.
To głupie, ale za wielokrotnie mniej pieniędzy, zamiast odnawialnych źródeł, Niemcy mogłyby - tak jak Francja - wybrać energię nuklearną, która - de facto - jest znacznie czystsza niż odnawialna. Budowa elektrowni atomowej wymaga setki razy mniej materiałów i tysiące razy mniej terenu niż budowa np. paneli słonecznych .Tak samo utrzymanie ich jest wielokrotnie tańsze - dlatego Niemcy mają prawie (po Polsce) najdroższy prąd w Europie, a Francja - jeden z najtańszych.
No tak, ale jak narzucą Europie zamknięcie atomówek i elektrowni węglowych to co pozostanie? OZE albo gaz prosto z Niemiec... O tym jest ten materiał.
Zapomnieliśmy o przyszłości czyli reaktorach termonuklearnych. Na takie powinna postawić Polska, być niezależna. Bardzo dobry odcinek obnażający myślenie polityczne Niemiec czyli zero skrupułów w interesach.
Właśnie też o tym napisałem, czemu opierają się na szkodliwych odpadach z atomowek jak można mieć czystą energię z termojadrowek
Biczfaker do jednej lub drugiej trzebaby przekonać najpierw społeczeństwo a z tym może nie być łatwo..
Świetny kanał
dobrze to robisz, rob to dalej
Tak wolę politykę Niemiec niż USA w stosunku do Europy
Świetny materiał. Bardzo dobry. Wytłumacz teraz ludziom że propaganda "ocieplenia klimatu" to propaganda. Ich uczyli o tym w szkołach tak jak i mnie i sam w to wierzyłem kiedyś.
No niezle. Niestety ocieplenie klimatu jest faktem i nie da rady z tym dyskutowac. Mozna sie co najwyzej spierac co do efektow globalnego ocieplenia.
Racja, ocieplenia nie ma.
Jest katastrofa klimatyczna :)
To się im w planach trochę pozmieniało
Yep
Umieszczenie wewnątrz tekstu emotikon niepotrzebnie przedłuża czas potrzebny na przeczytanie go, zmuszając do tego chętnych do przeskakiwania wzrokiem nad nimi.
skąd Niemcy mają REE na OZE ??? czy USA nie skarci po łapach Berlina czerpiącego ze szlaków utrzymywanych przez USNAVY dla "handlu światowego" i PetroDolara ???
Wniosek wysuwa się jeden. W Niemczech rządzą patrioci, którzy myślą przyszłościowo.
Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze
Ciężko polemizować z kierunkiem zmian? Nie koniecznie. Polska może zająć się zgazowywanie swojego węgla w złożu co mogło by zrobić z niej potęgę energetyczną. Tylko, że trzeba być do tego zdeterminowanym, mieć nieprzekupny rząd i mieć własne zaplecze zbrojne do obrony swoich racji.
Ta enegriew chuj wie co podobno zmieniają na energię wiatrową itp a dalej budują elektrownie węgla a wszystko zwalają potem na PL zajebiście
Wiadomo że chodzi o wpływy
bo pollin sprzedało za bezcen limity co2 .
A gdzie konkretnie te elektrownie budują
Nie można osądzać politykę energetyczną Niemiec, trzeba potrzeć na politykę Polski - która obraża się na wszystkich i wszędzie.Co było to było , historii trzeba znać , pamiętać i nie popełniać błędów , ale trzeba współpracować w dzisiejszych czasach i dbać o własne interesy. Czy myślicie że USA czy Anglia tacy kumple?- tak do puki mają interes, historii o tym mówi , trzeba uważnie pointeresowac się , czy gaz ziemny z USA tańszy? i t.d.
Wyciągnąć wtyczka energi brakuje oze nie do rady
ŁAŁ! Niemcy mają spójną politykę energatyczną. Szokujące ODKRYCIE. Widzowie wszczonśnięci, bo w ich chorym kraju planuje się na 4 lata kadencji parlamentu, a nie na 40. Cóz ta bieedna Polska teraz pocznie. Słońca u niej nie ma, wiatr nie wieje, o wodorze nikt nie słyszoł. A elektrownie atomowe to oczywiście jakieś niemcy zakażo - tak jak zakazuja Francji. ...a nie, czekaj to tak nie działa.
P.s. Autor całkowicie pominął niemiecką politykę WODOROWĄ, która ma byc zamiennikiem gazu importowanego. Zakładacie, ze takie niemcy mondre, a chcą się uzależnić od Putina? Nierzetelność.
Pięknie się polityka energetyczna Niemiec zestarzała :)
Bump, dla zasięgu.
Nie ma żadnego globalnego ocieplenia klimatu
a ziemia jest płaska
@@Tezak chłopie żal mi cię. Pewnie wierzysz też w naturalne pochodzenie grypopodobnego wirusa z laboratorium?
@@pawezuberek416 Żal mi cię chłopie pewnie myślisz, że wiara w najgłupsze teorie spiskowe czyni cię wyjątkowym a ty tylko robisz z siebie debila w internecie
@@Tezak wierz w te swoje brednie
"Nie ma żadnego globalnego ocieplenia klimatu" zgadza się jest przesuniecie klimatu, gdyby był nadmiar Co 2 mielibyśmy bujna roślinność , co się stosuje w dużych szklarniach gazując je w określonych porach dnia , jeżeli będzie ograniczona emisja Co 2 flora zacznie wymierać a to będzie oznaczać spadek ilości tlenu emitowany do atmosfery .
Twórca tego kanału to powinien zostać MSZ :)
nie powinien, bo to materiał z 5minut wykładu na UW ISM... 10 lat temu. Nihil novi w geopolityce. Którą czeladź jutubem cudownie odkrywa.
Ściśle, prosto i na temat niezależności i interesu. 4rzesza chce kontrolować Europę niezmiennie. Super materiał, dzięki i pozdrawiam serdecznie
A czy Orlen jako podmiot Państwowy może inwestować swoje oszczędności w papiery wartościowe, akcje, obligacje? Jeżeli Państwo nie może dopłacać bezpośrednio do takich inicjatyw jak elektrownia atomowa, mogłoby to robić poprzez kupno akcji tej inicjatywy. Orlen w ten sposób stałby się posiadaczem elektrowni atomowej, jako koncern energetyczny.
👍
pozdrawiam :)
@@GoodTimesBadTimesPL :) wzajemnie. z niecierpliwością czekam na kolejny materiał.
W materiale zabrakło kilku ważnych kwestii. Niemiecka rewolucja jest oparta o budowę sieci inteligentnych co oznacza że PV i turbiny wiatrowe na lądzie i morzu oraz banki energii wzajemnie się uzupełniają. Założenie jest takie że wszystkie niemal dachy pokrywamy panelami PV, dodatkowo budujemy farmy PV i farmy elektrowni wiatrowych na lądzie. Turbiny morskie mają rekordowe wykorzystanie dochodzące go 70-75% ich nominalnej mocy. Produkcja energii jest taka że pokrywamy zapotrzebowanie zimą z turbin wiatrowych a latem głownie z PV. Do czasu aż technologia akumulatorów na to pozwoli będziemy mieć elektrownie gazowe które będą wspierać OZE. To realne ale dość trudne. Jeżeli Niemcom się to uda będą mieć otwarte rynki na całym świecie w związku z globalnym ociepleniem. Gaz nie jest tutaj zbyt ważny - to przejściowy proces na kolejne 2 dekady. Później z tego gazu nikt nie będzie już korzystał. Niemcy patrzą dalej niż my i tu budują przewagę konkurencyjną. Dodatkowo Niemcy wspierają swój przemysł w kierunku samochodów elektrycznych które będa wykorzystywać w.w technologie. Świetnie przemyślana synergia i przyszłe olbrzymie zarobki.
Wątpię w te olbrzymie zarobki z samochodów elektrycznych. Technologicznie są dużo gorsi od Tesli i ceną będą gorsi od Chińczyków. Większość niemieckich firm motoryzacyjnych czeka bankructwo lub duże zmniejszenie skali produkcji jeszcze w tej dekadzie.
Gaz ziemny tagrze emituje tagrze Co 2 a skazywać się na import będzie zle
Ciekawy i bardzo dobrze zrobiony film . Ale skoro widzę torus w awatarze , lub przekrój tokamaka jak ktoś woli to wymagam trochę więcej ;) Wyliczenie Fukushima , Czarnobyl i Three Mile Island mi nie wystarcza i mam wrażenie , że takie potraktowanie sprawy stwarza mylne wyobrażenie , jakoby to było na tyle w temacie . Trzy duże wypadki przez 70 lat to mało , a jeśli dorzucić do tego fakt że mamy na świecie jakieś 500 działających "cywilnych" reaktorów to można by się poczuć całkiem bezpiecznie . A lista niestety jest dłuuuga ... Sellafield , Mayak , Simi Valley itd. Jeśli dorzuci się do tego wszystkie testy broni jądrowej i problemy z odpadami to zaczyna się robić dość paskudnie . I chociaż to już trochę off topic proponuję nuclear time lapse jako klapsa zamiast dobranocki .
Zauwaz ze jesli chodzi o majak, to najwieksze straty ludzkie byly od wylewania radioaktywnych sciekow prosto do rzeki a nie od samego wybuchu. W dzisiejszych czasach nikt czegos takiego nie robi. W three mile island poza uszkodzeniem samej elektrowni praktycznie nic sie nie stalo nic nie wydostalo sie na zewnatrz. W fukuszimie aktualnie promieniowanie tla pewnie jest nizsze niz w brazylii ktora siedzi na kupie uranu naturalnego. A problemy z odpadami - jakie masz problemy z odpadami? Przeciez to jest szkliwione i chowane gleboko pod ziemią w stabilnych geologicznie dawnych kopalniach soli albo innych jaskiniach. Jak uran podrozeje jeszcze dwukrotnie to juz bedzie sie oplacalo budowac reaktory powielające na tor, ruscy juz pracują nad reaktorem predkim o mocy 1200mwe. Ja bym powiedzial wlasnie ze zobacz - tyle bomb jądrowych odpalono w ramach testow, byly wypadki jak czarnobyl i majak (bo to glownie one wypuscily sporo radioaktywnosci do srodowiska), promieniowanie tła (ktore i tak w wielu miejsach swiata jest wieksze niz w PL) sie nieznacznie podnioslo i zyjemy dalej. Zobacz jak duzo wypadkow z lat 1950-1990 wynikalo z uzywania grafitu w reaktorach, rowniez tych eksperymentalnych i produkujacych pluton do broni jadrowej - przeciez tego sie juz nie buduje. Porownaj to z jakimis awariami chemicznymi typu bhopal czy inne fabryki np chloru, skazeniem srodowiska pyłami ze spalania wegla, czy chocby tak prozaiczna rzeczą jak skazenie srodowiska ołowiem ktory znajdowal sie w benzynie ołowiowej dzieki ktoremu jestesmy globalnie pare punktow iq głupsi.
Fajny film do słuchania w tle
bardzo dobry temat/film
Film od początku stara się udowodnić jedną tezę i wybiera te argumenty które ja popierają. Moim zdaniem nie jest tak zle bo: Polska kupuje gaz też z innych krajów, mamy gazoport więc nie jesteśmy tylko zależni od Niemiec. Nasza fotowoltaika i wiatraki to nasz zysk, nie Niemiec. Obecnie Niemcy syrzelili sobie w stopę zamykaniem elektrowni jądrowych, należy je zamknąć ale za 30 lat jak oze i magazynowanie energii pozwoli na taką operacje. Poza tym zainwestowali pieniądze w atomówki to niech się to teraz zwróci, główny koszt energii atomowej to wybudowanie elektrowni a nie dostarczanie później do niej paliwa. Niemcy do 2020 roku produkowali najwięcej Energi z węgla w UE, od 2020 Polska jest na czele. Po prostu Niemcy szybciej odchodzą od węgla. Z energia jak z finansami, ważna jest dywersyfikacja, wymiana energii z wieloma krajami i używanie różnych źródeł energii. Za kilka lat znaczenie w systemie energetycznym będą miały magazyny energii, narazie się rozwijają jak fotowoltaika 15 lat temu
Dziękuję
Gdzie można poczytać tego Wiecha?
2 strategiczny komentarz dla zasięgu
Zajebiscie realne
Zapomniałeś dodać jednej ważnej rzeczy: w momencie gdy stocznie niemieckie zaczęły mieć problemy - rozwinięto w DE technologię wiatraków które były produkowane właśnie w byłych stoczniach.Dzięki temu Niemcy przetrwali ten kryzys a między czasie doorali polskie stocznie.
Niemieckie stocznie nic nie przetrwały, od x lat jest spadek produkcji i trzymają się tylko dzięki zamówieniom zbrojeniowym
@@marcinek235100 przez 20 lat ratowali się między innymi wiatrakami aby przeżyć. Może i szorują po dnie, ale nasze polskie stocznie to już historia.
@@excellenttriptravel3391 chyba w głowie ażurowe. Prywatne stocznie świetnie sobie radzą i zarabiają
@@marcinek235100 ale co budują prywatne stocznie ? jachty ? ... w głębokim PRL produkowaliśmy najlepsze chemikaliowce na świecie.
Ale fajny ten kanał
5:19 Niemcy przychylnie patrzą na każdy opór w tworzeniu elektrowni atomowych w Polsce.
Nie ma to jak odchodzić od energii jądrowej "bo wypadki". Wszystkie awarie elektrowni zostały spowodowane czynnikami zewnętrznymi łatwymi do wyeliminowania.
A treaz juz wiem dlaczego schreder , on juz wtedy czekał na posade w gazpromie...