Ismételten maradandó alkotás született, amit évtizedeken keresztül fognak nézni tanulók, mesterek egyaránt! Soha nem fordult még elő velem, mint a moziban vártam a premiert vagy 50 társammal együtt. 🙂 Ha kérhetném egyszer egy EU400 vagy E400 gépre az út mérő rászerelése számunkra hasznos videó volna, mivel mi amatőrök nagyon sokan ilyen öreg gépekkel üzemelünk. Kívánom, hogy ilyen energiával és jó hangulatban még sok videó készüljön. Büszke lehet az az intézmény, és tanulók csapata, hogy ilyen tanárjaik vannak. Gratulálok!
Még anno nyári gyakorlaton, egyben a későbbi munkahelyemen egy majdnem ugyanilyen Sugárfúrót nyertem meg 2hétre, hogy vízköröket fúrjak a fröccsszerszámokba. Az volt az egész gép bukéja, hogy felfele nem lehetett mozgatni a gépet, mert a motorfék kiengedett. Ezt úgy oldották meg, hogy egy gerendát addig aláraktak, és az tartotta a súlyt.... :) Meg néha napján kigyulladt... Nagyon sokat segítenek a videóitok úgy, hogy lassan 3éve dolgozok ebben a szakmában és még mindig pályakezdőnek számítok. Nagyon jól és érthetően magyaráztok, remélem sokat hallunk még rólatok, csak így tovább!! Egy esztergakés élezéses videót nagyon várok! :)
Mindig tanulok valami újat! Köszönöm! Már várom is az új videót ;-) Ha jól értelmezem, ezek a videók a vírushelyzet miatt születtek/kerültek fel ide,(legalább is kezdetben) de mint kiderült, egy nagyon fontos helyet töltenek be a magyar youtube-on!!!!
3 роки тому+2
Igen, mi az Óbudai Egyetem munkatársai vagyunk, az alapvető célunk a saját hallgatóinkhoz eljutni. Kicsit megszaladtunk, nagyon örülünk, hogy másokat is érdekelnek ezek a kisfilmek.
Könnyen érthető, korrekt előadás. Köszönjük! A videó első részében bemutatott feltűzhető süllyesztő túrót csavarfejek besüllyesztéséhez használtuk, mérsékelt pontossági igénnyel. Oda tökéletes, főleg fúrógépen nagyon praktikus.
Ismét tanultam új dolgokat, öreg fejjel is! Fúró rudat még nem láttam soha pl. Már ezért is hasznos ez a sorozat, mert mindenkinek ad valami kis pluszt. Egy apró vélemény: A Morse kúpos késtartó pozícióját nagyon pontosan be lehet állítani, ha egy központ csúcsot helyezünk a késtartóba, valamint a fő orsó Morse hüvelyébe. A két csúcsot közelítve egymáshoz egy "Gillette" pengét helyezünk közéjük. A beállítás akkor jó, ha a penge nem tér ki semerre, hanem merőleges marad az ágyazattal. Nagyon gyors és pontos módszer.
Remélem akár iskolák is fogják tudni alkalmazni ezeket a videókat és több szakember lessz mind bankár,irodista.személy szerint én nagyon örülök ezeknek a videóknak Inas koromba sokkal érdekesebb lett volna az oktatás ha ilyen videókkal tudták volna prezentálni. Gratula Csak így tovább
@ Tiszaújvárosi Brassai Sámuel Technikum tanulói és oktatói nevében is köszönjük kitűnő oktató videóitokat! Mi is követünk titeket, csak így tovább! Hajrá!
Ahogy egy kommentelő társam is írta, függő lettem én is. Ami a szakmai tartalmat illeti, abban hiba nincs. De megfigyeltétek, ahogy Szabolcs mindezt előadja, a beszédjében sincs hiba ? Nincs dadogás, ööözés, mellébeszélés. Gépész Kazincy díjat neki ! Élvezet hallgatni. Várom az újabb kisfilmeket !
De jó, hogy vannak még ilyen emberek mint ti, és hogy rátaláltam a csatornátokra. Remek szakmai tartalmakat tesztek közzé, nekem is gépi forgácsoló a szakmám, de ahogy egy ex főnököm fogalmazott elk*rvultam cnc-snek 😀 így a suli óta egy két maszek kivételével nem álltam egyetemes gép mellett és számomra jó pár olyan hasznos szakmai fogást mutattok be amiről a suliban nem is hallottam. Köszönet érte! 🙂
Nagyon köszönöm a videókat! Bár a végzettségem végett nem sok időt kellett a Gépműhelyben tölteni a főiskolai évek alatt ( még BDMF volt a név), mégis élvezettel nézem a folyamatokat. Egyre profibb az előadásmód!
Vilàgos hogyan is kell is nagyo jól ès pontosan teljesen kihasznàlni a fúrószàrakat ès nagyon jó kis oktató videó született gratula ès sok sikert ígytovàbb gratula èn csak tanulok tőletek
Nekem is becsavarta a karom egy oszlopos fúrógép,pont a kesztyű miatt. 20 centi lemez,8 csavar,velőűrszeg,3 műtét, meg másfél év pihenő lett a vége. Eszméletlen jók a videók,le a kalappal!!!
Eddig hasonlóan jó minőségű videókat AWE, ToT Mathias Wandel-nél és társaiknál lehetett látni, amit ugye erős szakmai Angol nélkül nehéz élvezni. Jó, hogy itthon is készülnek ilyen videók. ( csinálhattátok volna ezt a vidit fél ével korábban is, Decemberben kellett vizsgáznom a sugárfúróból gyártástechnológiából :D :D )
Gratulálok az újabb kiváló részhez! Ha nekem adták volna ilyen későn az etalon tüskét biztos, hogy a dolgozóhoz vágom! 😁 Mielőtt másba fognátok van még egy komoly restanciátok, mégpedig az esztergakés köszörülés. Nem ám elsunnyogni! Sajnálom ez a népszerűség átka, jönnek a követelőző rajongók! 🤓👍👍👍
A hűtésnél a spricni fúvókáját kijjebb kellene tekerni, és akkor jobban lehet szűkíteni a folyadéksugár/pára szóródását. Legalábbis ez állíthatónak tűnik. Így szinte csak a hűtendő felület nem kapja meg a hűtést, minden más meg igen. :)
3 роки тому
teljesen jogos, el van tömődve, próbáltam előtte, így alakult.
Nekem is ez jutott eszembe. Mondjuk nem tudom ezek a permetezők mennyire tudnak egy pontra locsolni. A legolcsóbb/egyszerűbb megoldás talán egy vizipisztoly lenne, az nem csinál "párát". :)
10 ember munkavédelmi kesztyűben fúr ... :D Nagyon várom már, hogy legyen folytatás, addig is nézem, memorizálom a meglévők tartalmát, rengeteget tanultam általatok ! :)
Hello Hello “Ketebácsi”😁👋 Koszi a tartalmat🙌 Jó meglátás volt, úgy lett volna hivatalos‼️ az esztergán a fúrás ha működik a hűtés...☺️ A sugár fúrógép meg patika🦾🤟
3 роки тому+1
igen, nálunk nem működött sajnos a hűtés. A rendszer ki van építve, de sokszor a tokmányra folyatták a hallgatók és mindenkit lefröcskölt.
Gratulálok a csatornához. Én ugyan csak egy ház körüli átlagos ezermester vagyok. Autószerelő végzettségem van. Volt fél év fémipari alapképzés tanműhelyben. Ott aztán volt fúrás, fűrészelés. De ez döbbenet volt számomra is, hogy amikor rátaláltam erre a csatornára, és látom csigafúró. Mi a szösz? Aztán látom, ez a hivatalos neve a hétköznapi furónak. Nem tudtam. :) Ahogy azt sem, milyen bonyolult egy ilyen kis fúró. Mennyi külön része van. Persze egyetlen fémdarab, ettől csak még meghökkentőbb. Érdekes, érthető hasznos videók vannak itt. Még a zajos gépek mellett is érthető a beszéd. Ehhez külön gratulálok! Nekem gondot okoz kamionosként a jó hangminőség a videókban. A kis vicces szösszenetek is jópofák. Jól tudom, egy iskola tanműhelye a helyszín? Van egy hasonló emberi, szimpatikus csatorna itt: Horváth Miklós. Esztergályos munkák, fűnyíró és fűrész javítás. Az úr is őszintén érthetően, érdekesen mutatja be a munkáját. Különleges célszerszámok készítése. Ritkább problémák megoldása a profilja körülbelül. Hasonló a két csatorna szerintem. Hajrá, csak így tovább!
Kíváncsi vagyok, hol tanultál, nekem 30 év után is beugrott a fúróköszörülés, mikor hirtelen rászorultam. Rettentő boldog voltam, hogy elsőre is jól sikerült.
@@zoltansinka7521 Zeg Volán tanműhely. Persze, tudom az elméletet, hogyan kellene köszörülni. De hogy nem lesz jó, az tuti :D Persze egy teljesen kicsorbult fúróval azért szoktam próbálkozni, rosszabb nem lehet úgysem :D
Szegeden tanulok gépgyártás technológiai technikusként és hatalmas segítséget nyújtotok számomra a különböző forgácsolási megmunkálások megértésében. Iszonyatosan sokat tanulok ezekből a videókból.
Kedves Kefe Bácsi! Jól látom, hogy nem látom a sugárfúrógép hajtómű kémlelőablakában az olajszintet? Nehogy tönkremenjen a szárazságtól. Nagyon jók a videók, még több gépműhelyt!:) Köszönjük!
33:50 Ha maszekba vagy teljesítmény bérben dolgozunk 250, ha gyári meló van vagy órabérben dolgozunk 180! 😆👍Jó volt a kis vakond! Nálunk a kiütőék úgy el volt verve, hogy az már nem tudott átrepülni! Balesetvédelem: pipa! 😉🤭 Néha azt is ki kellett ütni.
Én 8-10 mmig szoktam elő fúrás nélkül fúrni. 20-25mm ig 5mm elő futást használok, ekkora átmérő felett már nagyobb elő futást is használok. Pl egy 13-as futár esetén először nagyfordulaton, 5mm kobaltfuroval furok, szerszamcsere, majd 13mm lassú fordulat, jól rányomom a furogépet, és vigyázok hogy ne törje ki a kezem. A furo hutese és kénése mindig nagyon fontos. Amikor abbahagyja az intenzív füstölést a furot, elégette az olajat, akkor ujraolajozok.
Nagyon jó videó lett! A rendhez tartozó kis poénos részt élveztem! Anno láttam olyan videót, hogy versenyzett az esztergályos és a szikraforgácsolós, hogy rotling bélbe, melyikük tud hosszabb furatot csinálni. Természetesen az esztergályos nyert. Meg hát csak a Japánok ilyen elvetemültek.
5:28-nál, mikor a fúrórúd megérinti a munkadarabot és 5:45 Környékén szemmel látható mértékű a fúrórúd kihajlása. Így az elkészült furat nem lesz centrikus. Jól gondolom, hogy ezzel a technológiával csak nagyoló megmunkálást lehet végezni, ami után még ki kell esztergálni a furatot?
3 роки тому+1
Nem lett feloldalazva a darab és elvitte a ferdeség, jól láttad. Amúgy merevebb, mint a csigafúró.
Ezeket a fúrórudakat általában csak rombolásra használják, nem kész furatot készítenek vele, utána még kiesztergálják méretre, az meg már ha a darab palástja nem kóvályog, akkor az központos lesz, amennyiben nincs valami nagyon súlyos defektje a masinkának. Amúgy az kimaradt a sztoriból, hogy nagyméretű fúrókkal szegnyeregből úgy lehet még fúrni, hogy könnyebb legyen tekerni, hogy fog a melós egy seprűnyelet, vagy vascsövet, amit beakaszt a szegnyereg kerekének küllői közé, így kihasználva a kialakult erőkart.
Üdv! A SINO DRO keletről importált, vagy magyarisztánból szereztétek be? Ilyen útmérőket lehet rendelni külföldi ismert online oldalakról, kérdés vajon megéri e. Itthon gondolom drágább. Igazából az lenne a kérés, hogy egy komplett videót csinálhatnátok ezekről az útmérőkről, hogy mégis milyen műveleteket lehet vele csinálni. Én is most tervezek egy mini esztergát venni, és nézegettem az útmérőket is. Tehát kíváncsi volnék, miket tudnak ezek a kütyük. Köszi...
Ezek után a videók után elgondolkodom, hogy mechatronika helyett gépészetet kellett volna választanom. 😄 Így kénytelen leszek itthonra egy műhelyet összehozni.
Mechatronika egy része a gépészet (mechanika+elektronika+informatika), ne bánd, hogy az volt a választott, mindenből kaptál egy kicsit. Az a sajnálatos, hogy ugyan annyi időt szánnak a képzésre, így az egész tartalom nem tárgyalható, csak részeket ragadnak ki belőle. Talán ezért érzel hiányosságokat benne.
@@farkasgyorgyczabay8841 a gépész tanáraink kiválóak. Az informatikát tenném a semlegesség, az elektros órákat meg úgy a mínusz végtelenbe. Haláli ez így összesen 7 félév alatt, mert semmire nincs idő rendesen. És tényleg a gépészek szíve-lelke-lelkesedése átadódik.
@@kortefai Miért nem gépésznek mentél, miért mechatronikára? Teljesen egyetértek az idő rövidségében, sajnos ez nem csak a felsőoktatásban probléma. Egyszer el kell kezdeni dolgozni is, nem lehet csak az iskolapadban ülni sok éven át :).
Jó napot. Lenne egy kérdésem a menet vágással kapcsolatban, szeretnék fúró tokmánynak egy felfogatást készíteni a tokmányon 1/2 xUNF szerepel. Két metszőt találtam Első:1/2"x20 UNFx1.5/16" O/D HSS DIE Második: 1/2"x20 UNFx1.1/2" O/D HSS DIE Az UNF utáni számmal mit jeleznek és melyik lenne jó ? Köszönöm szépen a választ előre is.
19:43 -nál csak én látom úgy, hogy valahogyan mégis felugrik, kissé meghajlik a négyesfúró, bárhogy is meg van központozva neki? Ez engem arra enged következtetni, hogy a szegnyereg nem teljesen egytengelyű a tokmánnyal.
A fúrótokmány pofái szoktak megkopni, vagy lerágódni, nem egyformán. Akkor hiába központos a szegnyereg. De a fúró is lehet kicsit görbe. A végeredmény viszont azt mutatja, hogy mesterember kezében így is jól működött. Bizony, az idő vasfoga kikezdi a gépet, szerszámot, de még a mestert is.🙂
3 роки тому+1
nem, az a része rendben van, szerintem Sörte elgörbítette egy kicsit azt is.
Idegesítő ahogy vezényelsz. Egyik kezedből a másikba dobálod a fúrót csak, hogy hadonászhass. Nem tudom ki tanítja ezt a fajta kommunikációt, de ez azoknak való akik semmi érdekeset nem tudnak mondani és hogy a kreténeknek ne legyen unalmas nézni a semmit. De ez itt nem áll fenn. Nagyon érdekesek, hasznosak és érthetőek a videóid, úgyhogy a kalimpálást meghagyhatod a ripacsoknak. Köszi a sok hasznos dolgot amit lehet tőled tanulni!
Remélem az eddig megjelent összes videótokat sikerült megnéznem. Rengeteg kommentet elovastam, ami mind pozitív. Gondolom, hogy élvzettel csinálod ezt, és úgy érzem élvezed a tanítást is. Engem igaz a fémek folyékony alakítására képeztek a 60-as években, de az iskolában az akkori összes forgácsoló gépen megtanítottak alapszinten dolgozni. Még ma is dolgozok E2N-en, és rengeteg érdekességet tanultam a videóitokból. Amit még szeretnék látni, hallani az az esztergakés köszörülés, és főleg hogy miért úgy célszerű, valamint, igaz ez egy kicsit elmélet, különféle anyagfajtákhoz, minőségekhez célszerű anyagú és élkialakítású forgácsolószerszámok. Gratula a munkátokhoz!
Egy kérdés: sugárfúró esetében hogyan kell beállítani, hogy a szán párhuzamosan fusson az asztal ill. a talp rögzítő hornyaival? Minden esetben órázni kell vagy van egy fix pont amire rá kell állni?
Bocs, hogy megjegyzést teszek, még csak most kezdtem nézegetni kíváncsiságból a videóid, de közel 24 évnyi CNC-s pályafutásom során van némi gyakorlatom a furat - szerszám központosítást illetően úgy marógépen, mint esztergán! Nos, ha már ilyen "specko" fúrótartót kellene nekem kiállítani, a következőt csinálnám! A tokmányba befognék egy tapintó, vagy indikátor órát szárral és azt a szerszámtartó rögzítő (kör keresztmetszetű, de kúpos, köszörült) felületét megérintve, a tokmányt forgatva tökéletesen ki lehetne állítani a szerszám-középpontot! Persze.. ha egy műhelyben nincs tapintó óra (szaknyelven "pupitasz"), akkor a köszörült tengely is megteszi (rögzítve a szerszámtartó furatában) és akkor a köszörült tengely/csap külső átmérőjén állítom ki a Furat/Szerszám-középpontot egy indikátor órával (Subito)! Ez a módszer, amit a videóban 13-14 perc környékén látunk, azért nem pontos (szerintem), mert a központfúró által készített furat tizedeket eltudja vinni a fúrót azt a hamis illúziót keltve, hogy a szerszámunk középen van! Szemre nem lehet pontosan beállítani! Ennek az legtöbbször az eredménye, hogy a fúrószerszám "féloldalason dolgozik", a furat átmérő nem megfelelő (nagyolásnál mondjuk nem számít), vagy ferde a furat maga a géptengelyhez viszonyítva.
Ha már kesztyű: Előző munkahelyemen a nyitott gépterű kézi szerszámcserélős CNC marógép kétgombos indítású volt a következő rémtörténet miatt (csak előbb egy kis magyarázat): Az a típusú (Haas) vezérlő szerszámcserekor megáll, beváltja magában a szerszámot, majd a gépkezelő miután kicserélte a már program szerint beváltott marót, fúrót, stb-t, ciklus starttal indítja a gépet. Igen, csakhogy hősünk mindezt kesztyűben végezte, miközben (a legenda szerint aminek nem tudom mennyi a valóság alapja) megzavarták, és miután megfogta a főorsóban a befogót, a szerszámkioldó gomb helyett véletlenül a start gombra nyomott rá. Kesztyű a műhely túlsó végében kötött ki a csávó ujjával együtt.
@ Vannak olyan sérülések, amíg egészen addig komolytalanok, amíg meg nem látjuk a valóságot. Azt hiszem emberünknek egészen addig nem fájt, amíg meg nem látta, hogy eggyel kevesebb ujja van =( De ha már szóba került a sérülés, épp ma történt velem, hogy csempebontás közben véletlenül rosszul fogtam meg egy törött darabot. Éreztem, hogy elvágtam az ujjam, de némi ujjszopás után csináltam a dolgomat tovább, majd fél perccel később ránéztem a kisujjamra, aminek az első ujjperce úszott a vérben :) Persze ez semmi ahhoz képest, amit fent leírtam.
A 2303. megtekintésnél írom ezt a kommentet, jelenleg 3 db dislike-ot kapott a videó. A Gépműhely csatorna se kutyám se macskám, de érdekelne a diszlike-ok miértje. Vállalja már valamelyikőjük a véleményét, úgyse tudja meg senki kicsoda, persze csak akkor nem , ha az avatar neve, nem az igazi neve, már csak azért mert manapság kihalóban már ez a magas szakmai színvonal, így számomra abszolút érthetetlen a nem tetszés.
3 роки тому+2
nem kell ezzel foglalkozni, én például leragasztottam a monitoron postittel a helyét:)
Két megoldást is el tudok képzelni a dislike-okra. Az egyik, hogy - mint én is - tapicskolós képernyön nézi a delikvens a filmet, likeolni akar, de pár mm-el mellé sikerül. A másik megoldás: azok dislike-olnak, akik nem mertek a forgatás alatt végigmenni a recsegös padlozaton, és e miatt tul késön jutottak el a WC-re.
Egy pár észrevétel: 05:45 - Miért imbolyog a szerszám? 20:28 - A 4-es rövid fúrószár magassága nem volt egy szinten a központ furattal. Ez ki és belépéskor jól látszott. 22:19 - A hosszú 4.2-es fúrószár szintén. 35:50 - Védőszemüvegnek nem a homlokon a helye Kefe bácsi! :) 40:25 - Ejnye no! Sörte inas emlékeztesd a védőszemüveg használatára kefe bácsit!! :)
A szemüveg csak akkor kell ha épp látogatást tesz a munkavédelmi felelős :D mondom én, akinek egyszer hosszbemérés közben az arcába robbant a 4,7-es belsőhűtéses keményfémfúró és a sima látást javító szemüvegén múlt, hogy most két szemmel nézi a monitort :D
Vannak esztergagépek a régiekböl, hogy a kereszt szánt össze lehetett kapcsolni a szegnyereggel. De nem ez a problémám Kedves " kedvelt szakim " , hanem ha a csigafúrókról (spirál) beszélünk akkor a fúrógéppel és a fúrógép müködésével és azon elvégezhetö munkákkal kelet volna kezdeni. Elnézést kérek az okoskódásómért, de csak azért kötöszködök mert történelmileg a fúrógép volt hamarab, vagy elöb. A háttérben látok sugár fúrógépet, bisztosan más is van, öket is be kell üzemelni. Messze áll tölem a kritika, imádom a munkátokat és remélem sok fiatal barkácsoló kedvet kap jó szakmunkásnak lenni mint a mi idönkben. Kitartást!
3 роки тому
A sorrendiség egy idő után elveszik, főként mert egymás után jönnek a videók. A következő epizódban asztali fúrógép lesz a téma, sugárfúrógép ebben benne volt.
Szerintem matemetikailag teljesen helyes a kifejezés, ha így hangzott el, hogy: nulla egesz 17 szazad= 0+17/100, de egyébként az általad leírt 0,17 is ugyan ezt jelenti
Teljesen jó megfogalmazás, 5-ödik osztályos matematika: Írd le a füzetedbe számjegyekkel a következő számokat! - kétszáztizenhárom egész három tized - nulla egész hat század - .... www.nkp.hu/tankonyv/matematika_5_nat2020/lecke_02_010
A sugárfúrógépes részt néztem meg, engem zavar hogy egy ilyen szép gépen nem működik a fordulatszám kijelzés, illetve jól láthatóan nincs olaj a hajtóműben. Szvsz oktató videóban ez nem illik és kár is a gépért
2 роки тому
köszönjük az észrevételt, azóta pótoltuk. A fordulatszám kijelzés még várat magára.
Ismételten maradandó alkotás született, amit évtizedeken keresztül fognak nézni tanulók, mesterek egyaránt! Soha nem fordult még elő velem, mint a moziban vártam a premiert vagy 50 társammal együtt. 🙂 Ha kérhetném egyszer egy EU400 vagy E400 gépre az út mérő rászerelése számunkra hasznos videó volna, mivel mi amatőrök nagyon sokan ilyen öreg gépekkel üzemelünk. Kívánom, hogy ilyen energiával és jó hangulatban még sok videó készüljön. Büszke lehet az az intézmény, és tanulók csapata, hogy ilyen tanárjaik vannak. Gratulálok!
Ismét egy professzionális bemutató! Óriási gratuláció a munkavédelmi kitérőért!
Még anno nyári gyakorlaton, egyben a későbbi munkahelyemen egy majdnem ugyanilyen Sugárfúrót nyertem meg 2hétre, hogy vízköröket fúrjak a fröccsszerszámokba. Az volt az egész gép bukéja, hogy felfele nem lehetett mozgatni a gépet, mert a motorfék kiengedett. Ezt úgy oldották meg, hogy egy gerendát addig aláraktak, és az tartotta a súlyt.... :) Meg néha napján kigyulladt...
Nagyon sokat segítenek a videóitok úgy, hogy lassan 3éve dolgozok ebben a szakmában és még mindig pályakezdőnek számítok. Nagyon jól és érthetően magyaráztok, remélem sokat hallunk még rólatok, csak így tovább!!
Egy esztergakés élezéses videót nagyon várok! :)
Ez most nagyon jól jön gépek biztonsága államvizsga előtt! :)
Mindig tanulok valami újat! Köszönöm! Már várom is az új videót ;-) Ha jól értelmezem, ezek a videók a vírushelyzet miatt születtek/kerültek fel ide,(legalább is kezdetben) de mint kiderült, egy nagyon fontos helyet töltenek be a magyar youtube-on!!!!
Igen, mi az Óbudai Egyetem munkatársai vagyunk, az alapvető célunk a saját hallgatóinkhoz eljutni. Kicsit megszaladtunk, nagyon örülünk, hogy másokat is érdekelnek ezek a kisfilmek.
@ akkorhát tessék egy újabb feliratkozó. A jót meg kell becsülni.
@@zoltansinka7521 kösziii
Könnyen érthető, korrekt előadás. Köszönjük! A videó első részében bemutatott feltűzhető süllyesztő túrót csavarfejek besüllyesztéséhez használtuk, mérsékelt pontossági igénnyel. Oda tökéletes, főleg fúrógépen nagyon praktikus.
nagyon szépen köszönjük:)
Ismét tanultam új dolgokat, öreg fejjel is! Fúró rudat még nem láttam soha pl. Már ezért is hasznos ez a sorozat, mert mindenkinek ad valami kis pluszt. Egy apró vélemény: A Morse kúpos késtartó pozícióját nagyon pontosan be lehet állítani, ha egy központ csúcsot helyezünk a késtartóba, valamint a fő orsó Morse hüvelyébe. A két csúcsot közelítve egymáshoz egy "Gillette" pengét helyezünk közéjük. A beállítás akkor jó, ha a penge nem tér ki semerre, hanem merőleges marad az ágyazattal. Nagyon gyors és pontos módszer.
Kiváló rész volt ez is! Csak így tovább!
nagyon köszönjük:)
Köszönjük, Kefe bácsi!
Nagyon szívesen:)
Remélem akár iskolák is fogják tudni alkalmazni ezeket a videókat és több szakember lessz mind bankár,irodista.személy szerint én nagyon örülök ezeknek a videóknak Inas koromba sokkal érdekesebb lett volna az oktatás ha ilyen videókkal tudták volna prezentálni.
Gratula
Csak így tovább
nagyon köszönjük:)
@ Tiszaújvárosi Brassai Sámuel Technikum tanulói és oktatói nevében is köszönjük kitűnő oktató videóitokat! Mi is követünk titeket, csak így tovább! Hajrá!
De jó rész volt! Köszönet érte! 👍🏼👏
A megszokott profizmus! Köszönjük! Nagyon hasznos videók!
Köszi:)
Ahogy egy kommentelő társam is írta, függő lettem én is.
Ami a szakmai tartalmat illeti, abban hiba nincs.
De megfigyeltétek, ahogy Szabolcs mindezt előadja, a beszédjében sincs hiba ? Nincs dadogás, ööözés, mellébeszélés.
Gépész Kazincy díjat neki ! Élvezet hallgatni. Várom az újabb kisfilmeket !
De jó, hogy vannak még ilyen emberek mint ti, és hogy rátaláltam a csatornátokra. Remek szakmai tartalmakat tesztek közzé, nekem is gépi forgácsoló a szakmám, de ahogy egy ex főnököm fogalmazott elk*rvultam cnc-snek 😀 így a suli óta egy két maszek kivételével nem álltam egyetemes gép mellett és számomra jó pár olyan hasznos szakmai fogást mutattok be amiről a suliban nem is hallottam. Köszönet érte! 🙂
Nagyon köszönöm a videókat! Bár a végzettségem végett nem sok időt kellett a Gépműhelyben tölteni a főiskolai évek alatt ( még BDMF volt a név), mégis élvezettel nézem a folyamatokat.
Egyre profibb az előadásmód!
Vilàgos hogyan is kell is nagyo jól ès pontosan teljesen kihasznàlni a fúrószàrakat ès nagyon jó kis oktató videó született gratula ès sok sikert ígytovàbb gratula èn csak tanulok tőletek
Nekem is becsavarta a karom egy oszlopos fúrógép,pont a kesztyű miatt.
20 centi lemez,8 csavar,velőűrszeg,3 műtét, meg másfél év pihenő lett a vége.
Eszméletlen jók a videók,le a kalappal!!!
Profi oktató műsor! Köszönöm!
nagyon köszönjük:)
Keves Mérnök Úr, gratulálok, minden eddigi rész tartalma és elkészítése ***** nagyszerű.
nagyon szépen köszönjük:)
Zseniális. Akinek nincs ilyen szerszáma, de agyban használná :)
Eddig hasonlóan jó minőségű videókat AWE, ToT Mathias Wandel-nél és társaiknál lehetett látni, amit ugye erős szakmai Angol nélkül nehéz élvezni. Jó, hogy itthon is készülnek ilyen videók. ( csinálhattátok volna ezt a vidit fél ével korábban is, Decemberben kellett vizsgáznom a sugárfúróból gyártástechnológiából :D :D )
Így tovább Szabi, gratulálok!
Gratulálok az újabb kiváló részhez! Ha nekem adták volna ilyen későn az etalon tüskét biztos, hogy a dolgozóhoz vágom! 😁
Mielőtt másba fognátok van még egy komoly restanciátok, mégpedig az esztergakés köszörülés. Nem ám elsunnyogni! Sajnálom ez a népszerűség átka, jönnek a követelőző rajongók! 🤓👍👍👍
A hűtésnél a spricni fúvókáját kijjebb kellene tekerni, és akkor jobban lehet szűkíteni a folyadéksugár/pára szóródását. Legalábbis ez állíthatónak tűnik. Így szinte csak a hűtendő felület nem kapja meg a hűtést, minden más meg igen. :)
teljesen jogos, el van tömődve, próbáltam előtte, így alakult.
Nekem is ez jutott eszembe. Mondjuk nem tudom ezek a permetezők mennyire tudnak egy pontra locsolni.
A legolcsóbb/egyszerűbb megoldás talán egy vizipisztoly lenne, az nem csinál "párát". :)
Nagyon jók az adások,én is szakmabeli vagyok Nagyon jók Köszönjük!
nagyon köszönjük:)
SZuper Video volt megint! Koszi!
kösziii
Dikkaza frizura! 😅 nagyon értékes tartalom! Többször megnézem az epizódokat.
, folytassatok pls! Thx!!
köszi:)
Gépműhely gyakorlat yt csatorna, ahol többet tanulok a szakmáról mint az iskolában. Köszi nektek, csak így tovább! 😁
10 ember munkavédelmi kesztyűben fúr ... :D Nagyon várom már, hogy legyen folytatás, addig is nézem, memorizálom a meglévők tartalmát, rengeteget tanultam általatok ! :)
Átestünk az eszterga túloldalára! :) Nagyon jó videó köszönjük! :)
Lenyűgöző, Gratulálok!
Hello Hello “Ketebácsi”😁👋
Koszi a tartalmat🙌
Jó meglátás volt, úgy lett volna hivatalos‼️ az esztergán a fúrás ha működik a hűtés...☺️
A sugár fúrógép meg patika🦾🤟
igen, nálunk nem működött sajnos a hűtés. A rendszer ki van építve, de sokszor a tokmányra folyatták a hallgatók és mindenkit lefröcskölt.
@
Fiatalság =Bolondság 😊🙌
Nagyon király a sorozat, gratulálok!
Gratulálok a csatornához. Én ugyan csak egy ház körüli átlagos ezermester vagyok. Autószerelő végzettségem van. Volt fél év fémipari alapképzés tanműhelyben. Ott aztán volt fúrás, fűrészelés.
De ez döbbenet volt számomra is, hogy amikor rátaláltam erre a csatornára, és látom csigafúró. Mi a szösz? Aztán látom, ez a hivatalos neve a hétköznapi furónak. Nem tudtam. :)
Ahogy azt sem, milyen bonyolult egy ilyen kis fúró. Mennyi külön része van. Persze egyetlen fémdarab, ettől csak még meghökkentőbb.
Érdekes, érthető hasznos videók vannak itt. Még a zajos gépek mellett is érthető a beszéd. Ehhez külön gratulálok! Nekem gondot okoz kamionosként a jó hangminőség a videókban.
A kis vicces szösszenetek is jópofák. Jól tudom, egy iskola tanműhelye a helyszín?
Van egy hasonló emberi, szimpatikus csatorna itt: Horváth Miklós. Esztergályos munkák, fűnyíró és fűrész javítás. Az úr is őszintén érthetően, érdekesen mutatja be a munkáját. Különleges célszerszámok készítése. Ritkább problémák megoldása a profilja körülbelül.
Hasonló a két csatorna szerintem.
Hajrá, csak így tovább!
Kíváncsi vagyok, hol tanultál, nekem 30 év után is beugrott a fúróköszörülés, mikor hirtelen rászorultam. Rettentő boldog voltam, hogy elsőre is jól sikerült.
@@zoltansinka7521 Zeg Volán tanműhely. Persze, tudom az elméletet, hogyan kellene köszörülni. De hogy nem lesz jó, az tuti :D Persze egy teljesen kicsorbult fúróval azért szoktam próbálkozni, rosszabb nem lehet úgysem :D
Szuper a bemutatás. Gondolom az asztali fúrásnál a pl. 10-es furat 12-esre fúrását csiszolóvászon közbeiktatásával trükk is helyet kap. ; )
imádom a csatornád tartalmát kérlek ne hagyd abba és minél több tudást adj át nekünk kérlek
Gratulálok! Minősítés :csillagos ötös /5/ !
köszönjük szépen
Pont az orange countryra gondoltam én is :D
Szegeden tanulok gépgyártás technológiai technikusként és hatalmas segítséget nyújtotok számomra a különböző forgácsolási megmunkálások megértésében. Iszonyatosan sokat tanulok ezekből a videókból.
köszönjük szépen:)
Kedves Kefe Bácsi!
Jól látom, hogy nem látom a sugárfúrógép hajtómű kémlelőablakában az olajszintet? Nehogy tönkremenjen a szárazságtól. Nagyon jók a videók, még több gépműhelyt!:) Köszönjük!
33:50 Ha maszekba vagy teljesítmény bérben dolgozunk 250, ha gyári meló van vagy órabérben dolgozunk 180! 😆👍Jó volt a kis vakond! Nálunk a kiütőék úgy el volt verve, hogy az már nem tudott átrepülni! Balesetvédelem: pipa! 😉🤭 Néha azt is ki kellett ütni.
nagyon köszönjük:)
Én 8-10 mmig szoktam elő fúrás nélkül fúrni. 20-25mm ig 5mm elő futást használok, ekkora átmérő felett már nagyobb elő futást is használok.
Pl egy 13-as futár esetén először nagyfordulaton, 5mm kobaltfuroval furok, szerszamcsere, majd 13mm lassú fordulat, jól rányomom a furogépet, és vigyázok hogy ne törje ki a kezem. A furo hutese és kénése mindig nagyon fontos. Amikor abbahagyja az intenzív füstölést a furot, elégette az olajat, akkor ujraolajozok.
Azért valahol szomorú, hogy milyen szép mérnöki megoldásokat/gépkezelői technikákat vett el tőlünk a CNC technológia, de hát haladni kell a korral.
Azt is érdemes figyelembe venni, hogy mit adott cserébe: pontosabb megmunkálást, gyorsabb munkavégzést.
Várható esetleg majd hegesztéssel kapcsolatos videók is?
Amúgy szuper a csatorna!👍
Nagyon jó videó lett! A rendhez tartozó kis poénos részt élveztem!
Anno láttam olyan videót, hogy versenyzett az esztergályos és a szikraforgácsolós, hogy rotling bélbe, melyikük tud hosszabb furatot csinálni. Természetesen az esztergályos nyert. Meg hát csak a Japánok ilyen elvetemültek.
az igen, jöhet a link:)
@
ua-cam.com/video/pCtWPbTDbuY/v-deo.html
Második rész linkje a videó alatt kommentben.
Jók a videók, csak így tovább!
5:28-nál, mikor a fúrórúd megérinti a munkadarabot és 5:45 Környékén szemmel látható mértékű a fúrórúd kihajlása. Így az elkészült furat nem lesz centrikus. Jól gondolom, hogy ezzel a technológiával csak nagyoló megmunkálást lehet végezni, ami után még ki kell esztergálni a furatot?
Nem lett feloldalazva a darab és elvitte a ferdeség, jól láttad. Amúgy merevebb, mint a csigafúró.
Ezeket a fúrórudakat általában csak rombolásra használják, nem kész furatot készítenek vele, utána még kiesztergálják méretre, az meg már ha a darab palástja nem kóvályog, akkor az központos lesz, amennyiben nincs valami nagyon súlyos defektje a masinkának. Amúgy az kimaradt a sztoriból, hogy nagyméretű fúrókkal szegnyeregből úgy lehet még fúrni, hogy könnyebb legyen tekerni, hogy fog a melós egy seprűnyelet, vagy vascsövet, amit beakaszt a szegnyereg kerekének küllői közé, így kihasználva a kialakult erőkart.
Üdv!
A SINO DRO keletről importált, vagy magyarisztánból szereztétek be?
Ilyen útmérőket lehet rendelni külföldi ismert online oldalakról, kérdés vajon megéri e. Itthon gondolom drágább.
Igazából az lenne a kérés, hogy egy komplett videót csinálhatnátok ezekről az útmérőkről, hogy mégis milyen műveleteket lehet vele csinálni. Én is most tervezek egy mini esztergát venni, és nézegettem az útmérőket is.
Tehát kíváncsi volnék, miket tudnak ezek a kütyük.
Köszi...
Ezek után a videók után elgondolkodom, hogy mechatronika helyett gépészetet kellett volna választanom. 😄 Így kénytelen leszek itthonra egy műhelyet összehozni.
Kefe bácsi segít benne:) Köszi Klári!
Mechatronika egy része a gépészet (mechanika+elektronika+informatika), ne bánd, hogy az volt a választott, mindenből kaptál egy kicsit. Az a sajnálatos, hogy ugyan annyi időt szánnak a képzésre, így az egész tartalom nem tárgyalható, csak részeket ragadnak ki belőle. Talán ezért érzel hiányosságokat benne.
@@farkasgyorgyczabay8841 a gépész tanáraink kiválóak. Az informatikát tenném a semlegesség, az elektros órákat meg úgy a mínusz végtelenbe. Haláli ez így összesen 7 félév alatt, mert semmire nincs idő rendesen. És tényleg a gépészek szíve-lelke-lelkesedése átadódik.
@@kortefai Miért nem gépésznek mentél, miért mechatronikára? Teljesen egyetértek az idő rövidségében, sajnos ez nem csak a felsőoktatásban probléma. Egyszer el kell kezdeni dolgozni is, nem lehet csak az iskolapadban ülni sok éven át :).
Szuper video lett ez is, de azért 7:40-nél mosolyogtam a fecskefészken! :) bocsi!
jaj, most esett le, fecskefarkas akart lenni:) Jogos, köszönöm!
Azért remèlem valamelyik következő rèszben bennelesz az is hogy mit csinàlj ha mègis beletörted a csigafúrót a munkadarabba, ami bele is szorult.?
Persze, remek ötlet. Szólok Sörtének:)
Biztos Sörte rakta el az etalont! :)
Jó napot. Lenne egy kérdésem a menet vágással kapcsolatban, szeretnék fúró tokmánynak egy felfogatást készíteni a tokmányon 1/2 xUNF szerepel. Két metszőt találtam Első:1/2"x20 UNFx1.5/16" O/D HSS DIE Második: 1/2"x20 UNFx1.1/2" O/D HSS DIE
Az UNF utáni számmal mit jeleznek és melyik lenne jó ?
Köszönöm szépen a választ előre is.
Az a sugár fúró nagyon tetszik! (Nem láttam mg ilyet)
19:43 -nál csak én látom úgy, hogy valahogyan mégis felugrik, kissé meghajlik a négyesfúró, bárhogy is meg van központozva neki? Ez engem arra enged következtetni, hogy a szegnyereg nem teljesen egytengelyű a tokmánnyal.
oldalazni se artott volna 🙄🙄
Mondta kefe bácsi hogy a fúró kicsit görbe már...
A fúrótokmány pofái szoktak megkopni, vagy lerágódni, nem egyformán. Akkor hiába központos a szegnyereg. De a fúró is lehet kicsit görbe. A végeredmény viszont azt mutatja, hogy mesterember kezében így is jól működött. Bizony, az idő vasfoga kikezdi a gépet, szerszámot, de még a mestert is.🙂
nem, az a része rendben van, szerintem Sörte elgörbítette egy kicsit azt is.
@ Ugyan már, ekkora vékony fúró kínjában is elgörbül. Nem kell mindent Sörtére fogni. 8-)
Milyen előnye van a sugárfúrógépnek egy X-Y asztalhoz képest?
..nekem még1 Krupp lemezolló is magas.. : )
Idegesítő ahogy vezényelsz. Egyik kezedből a másikba dobálod a fúrót csak, hogy hadonászhass. Nem tudom ki tanítja ezt a fajta kommunikációt, de ez azoknak való akik semmi érdekeset nem tudnak mondani és hogy a kreténeknek ne legyen unalmas nézni a semmit. De ez itt nem áll fenn. Nagyon érdekesek, hasznosak és érthetőek a videóid, úgyhogy a kalimpálást meghagyhatod a ripacsoknak. Köszi a sok hasznos dolgot amit lehet tőled tanulni!
Remélem az eddig megjelent összes videótokat sikerült megnéznem. Rengeteg kommentet elovastam, ami mind pozitív. Gondolom, hogy élvzettel csinálod ezt, és úgy érzem élvezed a tanítást is. Engem igaz a fémek folyékony alakítására képeztek a 60-as években, de az iskolában az akkori összes forgácsoló gépen megtanítottak alapszinten dolgozni. Még ma is dolgozok E2N-en, és rengeteg érdekességet tanultam a videóitokból. Amit még szeretnék látni, hallani az az esztergakés köszörülés, és főleg hogy miért úgy célszerű, valamint, igaz ez egy kicsit elmélet, különféle anyagfajtákhoz, minőségekhez célszerű anyagú és élkialakítású forgácsolószerszámok. Gratula a munkátokhoz!
Egy kérdés: sugárfúró esetében hogyan kell beállítani, hogy a szán párhuzamosan fusson az asztal ill. a talp rögzítő hornyaival? Minden esetben órázni kell vagy van egy fix pont amire rá kell állni?
Nagyon jó videó.
De az lenne a kérdésem hogy osztó készüléken nem könnyebb kiosztani az 5 furatot?
Bocs, hogy megjegyzést teszek, még csak most kezdtem nézegetni kíváncsiságból a videóid, de közel 24 évnyi CNC-s pályafutásom során van némi gyakorlatom a furat - szerszám központosítást illetően úgy marógépen, mint esztergán!
Nos, ha már ilyen "specko" fúrótartót kellene nekem kiállítani, a következőt csinálnám!
A tokmányba befognék egy tapintó, vagy indikátor órát szárral és azt a szerszámtartó rögzítő (kör keresztmetszetű, de kúpos, köszörült) felületét megérintve, a tokmányt forgatva tökéletesen ki lehetne állítani a szerszám-középpontot! Persze.. ha egy műhelyben nincs tapintó óra (szaknyelven "pupitasz"), akkor a köszörült tengely is megteszi (rögzítve a szerszámtartó furatában) és akkor a köszörült tengely/csap külső átmérőjén állítom ki a Furat/Szerszám-középpontot egy indikátor órával (Subito)!
Ez a módszer, amit a videóban 13-14 perc környékén látunk, azért nem pontos (szerintem), mert a központfúró által készített furat tizedeket eltudja vinni a fúrót azt a hamis illúziót keltve, hogy a szerszámunk középen van!
Szemre nem lehet pontosan beállítani!
Ennek az legtöbbször az eredménye, hogy a fúrószerszám "féloldalason dolgozik", a furat átmérő nem megfelelő (nagyolásnál mondjuk nem számít), vagy ferde a furat maga a géptengelyhez viszonyítva.
Lényegesen több forgácsot le lehet gyártani :D
Ha már kesztyű: Előző munkahelyemen a nyitott gépterű kézi szerszámcserélős CNC marógép kétgombos indítású volt a következő rémtörténet miatt (csak előbb egy kis magyarázat): Az a típusú (Haas) vezérlő szerszámcserekor megáll, beváltja magában a szerszámot, majd a gépkezelő miután kicserélte a már program szerint beváltott marót, fúrót, stb-t, ciklus starttal indítja a gépet. Igen, csakhogy hősünk mindezt kesztyűben végezte, miközben (a legenda szerint aminek nem tudom mennyi a valóság alapja) megzavarták, és miután megfogta a főorsóban a befogót, a szerszámkioldó gomb helyett véletlenül a start gombra nyomott rá. Kesztyű a műhely túlsó végében kötött ki a csávó ujjával együtt.
oh, ez fájt.
@ Vannak olyan sérülések, amíg egészen addig komolytalanok, amíg meg nem látjuk a valóságot. Azt hiszem emberünknek egészen addig nem fájt, amíg meg nem látta, hogy eggyel kevesebb ujja van =( De ha már szóba került a sérülés, épp ma történt velem, hogy csempebontás közben véletlenül rosszul fogtam meg egy törött darabot. Éreztem, hogy elvágtam az ujjam, de némi ujjszopás után csináltam a dolgomat tovább, majd fél perccel később ránéztem a kisujjamra, aminek az első ujjperce úszott a vérben :) Persze ez semmi ahhoz képest, amit fent leírtam.
műhelypornó a köbön
A 2303. megtekintésnél írom ezt a kommentet, jelenleg 3 db dislike-ot kapott a videó. A Gépműhely csatorna se kutyám se macskám, de érdekelne a diszlike-ok miértje. Vállalja már valamelyikőjük a véleményét, úgyse tudja meg senki kicsoda, persze csak akkor nem , ha az avatar neve, nem az igazi neve, már csak azért mert manapság kihalóban már ez a magas szakmai színvonal, így számomra abszolút érthetetlen a nem tetszés.
nem kell ezzel foglalkozni, én például leragasztottam a monitoron postittel a helyét:)
Van néhány ember a földön, akiknek semmi nem tetszik... idióta trollok, nem kell velük foglalkozni.
A post-it megoldáson besírtam. 😆
Két megoldást is el tudok képzelni a dislike-okra. Az egyik, hogy - mint én is - tapicskolós képernyön nézi a delikvens a filmet, likeolni akar, de pár mm-el mellé sikerül.
A másik megoldás: azok dislike-olnak, akik nem mertek a forgatás alatt végigmenni a recsegös padlozaton, és e miatt tul késön jutottak el a WC-re.
Gyaaaa mar be akartam kommentelni a nyomtávszélesítő pogácsát erre elhangzottm 😅😅
gyakori ügy:)
Soha ne hadjatok abba. Szeresük!
Egy pár észrevétel:
05:45 - Miért imbolyog a szerszám?
20:28 - A 4-es rövid fúrószár magassága nem volt egy szinten a központ furattal. Ez ki és belépéskor jól látszott.
22:19 - A hosszú 4.2-es fúrószár szintén.
35:50 - Védőszemüvegnek nem a homlokon a helye Kefe bácsi! :)
40:25 - Ejnye no! Sörte inas emlékeztesd a védőszemüveg használatára kefe bácsit!! :)
A szemüveg csak akkor kell ha épp látogatást tesz a munkavédelmi felelős :D mondom én, akinek egyszer hosszbemérés közben az arcába robbant a 4,7-es belsőhűtéses keményfémfúró és a sima látást javító szemüvegén múlt, hogy most két szemmel nézi a monitort :D
45 percben még az alapokat is nehéz vázolni, kiválóan összefoglalt előadást láttunk, bizonyosan a folytatása következik.
Vannak esztergagépek a régiekböl, hogy a kereszt szánt össze lehetett kapcsolni a szegnyereggel. De nem ez a problémám Kedves " kedvelt szakim " , hanem ha a csigafúrókról (spirál) beszélünk akkor a fúrógéppel és a fúrógép müködésével és azon elvégezhetö munkákkal kelet volna kezdeni. Elnézést kérek az okoskódásómért, de csak azért kötöszködök mert történelmileg a fúrógép volt hamarab, vagy elöb. A háttérben látok sugár fúrógépet, bisztosan más is van, öket is be kell üzemelni. Messze áll tölem a kritika, imádom a munkátokat és remélem sok fiatal barkácsoló kedvet kap jó szakmunkásnak lenni mint a mi idönkben. Kitartást!
A sorrendiség egy idő után elveszik, főként mert egymás után jönnek a videók. A következő epizódban asztali fúrógép lesz a téma, sugárfúrógép ebben benne volt.
Igérem ! Többet nem kötöszködöm!
Kicsit sürübben is lehtne videó hiszem még nagyon sok minderől lehetne beszélni
Kb ,,400 fok környékén kékül a fém
nermerg talaltam a csatornat, meg fogom nezni mindet!
nulla egesz 17 szazad , en nekem kinai . Miert nem 17 szazad , vagy 0.17mm ? en sosem hallottam igy kifejezni . szerintem hiba , vagy nem ?
ez hol szerepelt pontosan Péter?
@ ez speciel a radiális fúrógép gépi előtolásánál .
@ Lehet akár ez is egy szakkifejezes , de nekem fura .
Szerintem matemetikailag teljesen helyes a kifejezés, ha így hangzott el, hogy: nulla egesz 17 szazad= 0+17/100, de egyébként az általad leírt 0,17 is ugyan ezt jelenti
Teljesen jó megfogalmazás, 5-ödik osztályos matematika:
Írd le a füzetedbe számjegyekkel a következő számokat!
- kétszáztizenhárom egész három tized
- nulla egész hat század
- ....
www.nkp.hu/tankonyv/matematika_5_nat2020/lecke_02_010
Szerintem túl hamar kommentáltam , bócsánat!
A sugárfúrógépes részt néztem meg, engem zavar hogy egy ilyen szép gépen nem működik a fordulatszám kijelzés, illetve jól láthatóan nincs olaj a hajtóműben. Szvsz oktató videóban ez nem illik és kár is a gépért
köszönjük az észrevételt, azóta pótoltuk. A fordulatszám kijelzés még várat magára.
Engem érdekelne egy műhelybalesetek rész, amiben elmesélitek hogy mik voltak és miért.
Katasztrófaturizmus! Menj arra az oldalra,.... elélvezel! Hülye vagy, ha neked mások szenvedése okoz orgazmust!
@@ferencpantya6016 Kicsit baj van a felfogásoddal ;)