Palástköszörülés - lépcsős tengely köszörülése
Вставка
- Опубліковано 6 лют 2025
- Ebben az epizódban elővesszük a korábban megesztergált lépcsős tengelyt és megköszörüljük két felületét. A bemutató előtt egytengelyűségi vizsgálatot végzünk, érdességet mérünk és átnézzük a palástköszörű részeit, működését. Miután bemelegítettük a szerszámgépet, beszúró köszörüléssel ellenőrizzük a rendszerben levő kúpossági hibákat, beállítjuk a párhuzamosságot. Kész méret után átállunk a maradó csonkra és egybeköszörüljük az átmérőt, majd az esztergaszívet átfordítva elkészítjük a tengely másik oldalát. Utolsó lépésként ismét leellenőrizzük a munkadarabot, ami a kiinduló állapothoz képest egyértelmű javulást mutat. Ra(eszt)=1,99 mikron Ra(kösz)=0.48 mikron. Köszönjük, ha feliratkoznak a Magyar Gépmesék csatornára (is).
Felvétel: Nikitscher Bálint
Kefe bácsi: Biró Szabolcs
Sörte inas: Stadler Róbert Gábor
Feliratkozás: @ / magyar gÉpmesÉk
Kiválóan érthető oktató film! Abba ne hagyjátok! Köszi Srácok!
@Kristina Bordes Szerintem te nem ide akartál írni...
Profi oktató videó, még több ilyen nagyszerű videót!
köszi
1976-ban érettségiztem Szolnokon, a műszeripari szakközépiskolában. Sokat foglalkoztunk - többek között - a mikrométerrel is. Egyik feladat volt a mikrométer menetorsó menet-emelkedési hibáinak kimérése és diagrammos ábrázolása. Ebből megállapítható volt, hogy a különféle méreteknél mennyit "csal" a mikrométer. Mivel mérőhasábokkal dolgoztunk, csak szigorúan cérnakesztyűben lehetett csinálni az egész műveletet. Ezért rögtön feltűnt, hogy a videóban szereplő műszer 1 mikrométer hibát mutatott. Nos, Kefe mester elég sokáig szorongatta a csupasz ujjai között az etalont és a hőtágulás is okozhatott ekkora hibát. Az sem tesz jót a mérés pontosságának, hogyha a műszert a vaskengyelnél fogjuk és nem a műanyag lapkáknál: Hőtágulás hatására "nyílik" egy kicsit a kengyel.
Nem kekeckedni akarok, csak eszembe jutottak azok az idők, amikor egy kb. fél évig forgácsológéptermi gyakorlaton voltunk. Nagyon-nagyon szerettem esztergálni! Sajnos ezt azóta sem sikerült gyakorolnom - az élet másfelé sodort ...
Nagyon jók, informatívak és hasznosak a videóid, örömmel nézem őket!
... és nosztalgiázom...
Szevasz Lajos! Igaz nem egy korosztály vagyunk (én 1985-ben érettségiztem Zalaegerszegen a Ganz Ábrahám Szki-ban), de amilyen érzésekkel indíttatva írtál én is át tudom érezni. A gépészet, gyártástechnológia megkövetel egyfajta precizitást, és Te ennek birtokában vagy. És ezt a precizitást, odafigyelést érzem a videóból is. Nekem is már csak emlék, de jó emlék! :-)
Köszönöm ezt a remek oktató videót!
Anno műhely gyakorlaton rá sem nézhettünk a palástköszörűre, most már értem miért nem volt szabad.
Mint később kiderült, sajnos hiányzott abból a gépből egy alkatrész, ezért nem is működött.
Örök hálám, hogy láthattam egy ilyen fantasztikus gépet működés közben egy remek videó keretében!
Én még pályakezdő vagyok, úgyhogy nagyon lenyűgöz ez a részletes és érthető oktatás! Követni fogom a videóitokat, köszönöm szépen!
köszönjük szépen:)
Titán....
Anno a mesterem szakmunkásban vissza küldte a másik srácot a tanműhelybe,mert mi maszeknál voltunk. Telefon beszélgetés:
-Szevasz!Figyel ****,küldünk neked egy ifjú titánt!
-Milyen titánt?
-Ti tán tudjátok használni valamire!
:D :D :D
A titán a periódusos rendszer kémiai elemeinek egyike. Vegyjele Ti, rendszáma 22. Régies magyar elnevezése a kemeny.[1]Standard hőmérsékleten és nyomáson fénylő, ezüstös, kis sűrűségű és nagy szilárdságú átmenetifém. A titán ellenáll a korróziónak a tengervízzel, klórral, lúgokkal és savakkal szemben, és még a királyvíz sem oldja.
Ez marha jó!!! 😂
Sziasztok! Egyre több az ilyen titán. 🙁
Titán="ti tán" tudtok kezdeni valamit ezzel az emberrel kezdeni! :-)
Üdvözletem! Nekem is remek emlékeim vannak, bár keveset dolgoztam a fémmegmunkálás szakmába, többet az autósba, de ezen tudás nélkül egy autó sem működne! Mindig lenyűgözött a főtengely hasonló csiszolása. Amire még oda kellett figyelni az az, hogy 20 C° -ra van kalibrálva a mikrométer tudtommal, amire figyelni kellett, vagy volt táblázat, ha nem volt megfelelő a hőmérséklet, ki lehetett számolni a méret változásának a különbségét.Gratula a remek videóhoz!
Sziasztok! Nosztalgiával és jó érzéssel gondolok vissza az 1985-88 évi "Bánkis" tanulmányaimra. Szívesen nézem, hallgatom a tiszta és érthető, lelkesedéssel telített videóitokat. Köszönöm Nektek.
Köszönjük, ugorj be ha erre jársz:)
@ Sziasztok! Köszönöm a válaszotokat és az invitálást pedig szívesen fogadom. Az, hogy mikor tudnék benézni Hozzátok a mai helyzetben bizonytalan. Kit kereshetek? Addig is JÓ EGÉSZSÉGET MINDANNYIÓTOKNAK.
@@tamashorvath8025 bárkit, de most mi is 'zárva' vagyunk. Keress engem Biró Szabolcs
@ Köszönöm Szabolcs, ígérem felkereslek. Köszönöm
Itt melyik Bánkiról van szó? Az ajkai 501- es netán? Csak 15 évvel később kerültem oda, de ilyen műhelyre sehol nem emlékszem.
Kefe bá'! Szerintem rosszul mutattad a főmozgás/mellékmozgás irányát. Korábbi videóból megtanultam, hogy amit te mutattál az az egyenirányú forgácsleválasztás, de úgy látom, hogy a gép ellenirányú forgácsleválasztást végez. A videók egytől egyig nagyon jók, hatalmas kedvet kaptam fémmegmunkáláshoz.
Hogy te vagy Kefe bácsi hangja, azon rendesen meglepődtem!! :D :D :D Sörte inast is jó volt végre látni!
Remek! Kedvet kaptam megtanulni ezt a szép mesterséget!
Nagyon szeretem a videóidat. Szerintem nagyon érthetően vázolod a folyamatokat. Ha van lehetőség én mennék hozzád képzésre.
Nagyon szuper oktatófilm,részletes színvonalas tartalom, nagy köszönet érte.
Nem tudom kik azok az elme roggyantak, akik nem tetszést nyomtak rá.
semmi gond, trollok mindenhol vannak:) Köszi
Nagyon jok a videoid. Alapos es egyszeruen ertheto. Tobbet tanultam ezekbol a vieokbol mint a szakiskolaban. Koszonom szepen.
köszönjük szépen:)
Ezek nagyon jó videók. Imádom. Hobbistakent nagyon sokat tanulok.
Nagyon tetszik, hogy ilyen szépen használod a műszaki szaknyelvet!
Egyetlen apró megjegyzést, ha megengedsz: az orsóház és orsóház teljesen jó, azonban zavaró az azonos elnevezés. Ezért a mellékmozgást végző orsóházat tárgyorsónak nevezzük.
Nagyon jó kezdeményezés hogy van egy ilyen sorozat! első alkalommal fusztrált a Sörtefiú meg Kefelgény - vagy mi a tököm - baromkodás, de már túl tettem magam rajta! Az a tudás amit egy egy ilyen videóval átad a Mester az viszont több mint professzionális!! szóval hatalmas Like és még legyen nagyon sok rész!!! :)
De szeretnek tolled forgacsolast tanulni, es bar ilyen lenne minden oktato mint a filmben lathato uriember.
Respect, csak igy tovabb.
köszönjük szépen:)
Csodás filmeket készítetek, 42 éve érettségiztem gyártástechnológiából, gyakorlatban soha nem dolgoztam egy percet sem, más szakmát választottam, de azóta is bánom, örök "vashiányom" lett, amit barkácsolással próbálok pótolni. Képes vagyok éjszaka is televízión nézni a filmjeiteket, néha hülyének néz a feleségem, de ez már a 6 x-el együtt jár. Egy pici hibát én is észrevettem 16.00-nál. A munkadarab és a szerszám mozgását azonosnak mutattad, de akárhányszor megnéztem, midig ellenkezően forognak. További sikereket, várom a filmjeiteket! Üdv: Kőharkály
Nagyon szépen köszönjük a kedves szavakat. Igen ez jogos észrevétel, azért ellenirányú a forgás, hogy a szikra lefele hulljon. A gépen amúgy állítható a munkadarab forgásiránya.
A sok magyar YT próbálkozó után kimondottan üdítő látni egy profi előadást, szakmaiságot és videószerkesztést.
Mindenféle értelemben lehet innen tanulni!
nem akarok unnepronto lenni, eddig 15 percet lattam belole es mar jopar pontatlan, helytelen dolog volt benne. ettol fuggetlenul a kezdemenyezes nyilvan tamogatando, meg adok neki egy eselyt :) de remelem nem lesz eroltetve ez a nem tudunk h7et esztergani meg tolomerovel(saccolo) merunk dolog. ertem h ez nem forma 1, de azert ettol fuggetlenul elszomorit picit
Így nézve, hallgatva nagyon szép szakma! Köszönöm.
00:11 nagyon rosszul állhatott a félév végén csórikám, ha ezt a jelmezes szereplést is elvállata! :DDDD
Köszi a videókat. Színvonalas , informatív és érdekes! Hatalmas segítség.
Ha jól tudom, Sörte inas már kijárta az iskolát. 😀
Ők kollégák, mindketten tanárok :)
Nagyon jó a csatorna! több videót rövidebb időn belül ha kérhetem!!! :))))
Pedig az az adventi köszörű gyönyörű lett!
(Ezt az iskolában nem tanítják.) Nagyon hálás vagyok hogy vannak ilyen emberek a UA-camon!
Ezt pont tanítják.
Nagyon jó videóid vannak, most hogy rá találtam erre a csatornára az lesz a hétvégi programom hogy végig nézem az összes videót
Újabb nagyszerű videó, köszönjük szépen! :)
Tanulságos videó! Köszönöm szépen!
Talán a mienk volt az első évfolyam, amelyiket tanított... Nagyon jó volt :) Sipibát sose felejtem, imádtam :D
köszi
Tetszik a videó!
Lenne egy kérdésem.
Köszörülésben tudnának segíteni?
Nagyon kicsi átmérőről lenne szó,4-5mm köracél palástköszörűléses megmunkálásáról.
A kis átmérő miatt ezt nem lehet esztergálni.
Hová lehetne fordulni ez ügyben?
hello Zsolt, köszi. Mi nem tudunk segíteni, keresd a Fiersmechanika Kft-t!
Fasza magyarázás!!! Értető!!! És jó a KAKADU frizurád!!!! Merész!!
Nagyon jó, érdekes okotató filmek.
Le a kalappal sokat tanultam belőle, csak így tovább 😀
nagyon jók vagytok! köszi
Nincs semmi közöm a forgácsoláshoz és társult szakmákhoz, de rettenetesen élvezem megnézni az adásokat, jó látni, hogy valaki mennyi szeretettel, türelemmel képes ezzel foglalkozni, érhetően átadni a tudást.
nagyon köszönjük
@ igazán nincs miért. Közben eszembe jutott, hogy mégis csak kellett egyszer esztergálnom alakos szakító próbadarabot egy műhelygyakorlaton. Maradt ott kulcs a tokmányban, volt aki a hosszszánt küldte a tokmányba ketesztszánostól. Nem a legjobb oktatónk volt, igyekeztem is elfelejteni az egészet
Ezt csinálom nap mint nap :D Bár mi modernebb gépeken Paragon, Palmary és Koyo gépeken. Legtöbbnek a középértéktől 3 mikronos alsó és felső határral dolgozunk. De nagyon is hasznos! :)
Klasszak a videok, nagyon hasznosak. Csak így tovább srácok!
Anno kb 2003-ban volt szörnyű kalandom. 1000 mm hosszú, 275 mm átmérőjű vasmagrakó keresztet kellett volna palástköszörülnöm. Az esztergályos hagyott rá két tizedet. A központfurat ütött öt tizedet. Csak egy műszakban került, mire a központfuratokat kicentíroztam és nyamvadt vékony furatkéssel felszabályoztam. Még jó, hogy az átok nem fog ( mindig).
Én egy Tos BHU-50-en dolgoztam. Nagyon jó kis masina.
Nem is tudom minek nézem végig ezeket a videókat hiszen nem is a szakmám,de ha elkezdem nézni,nem tudom abbahagyni :)
A rákönyöklős résznél meglepődtem nagyon. Kedvem lenne esztergálni és köszörülni valamit Na megyek megnézem a síkköszörülést.
Üdv mindenkinek!
Hobbi? :D
@@VladiFx Autószerelő vagyok,bár csak itthon javítgatok autókat,egyébként egész mással foglalkozom.A fémmegmunkálás minden formája érdekel már gyermekkorom óta,ez lehet az oka hogy nézem ezeket a videókat.Sajnálom hogy ez kimaradt az életemből mert nagyon tetszik.
Nem tudom miért dobta fel ezt a videót, de nagyon jó. Kedvem támadt forgácsolónak tanulni. Főleg, hogy Russell Crowe a tanár. Nem is tudtam, hogy feladta a színészkedést, és ilyen jól beszél magyarul.
Viccet félretéve, tudom, hogy ez szinkronos...
Amúgy Richard Gere tényleg magyar... ua-cam.com/video/fcqq80tpATI/v-deo.html
Nagyon jó.
köszönjük
Yugo Skala vezérműtengelyt vállaltok, tesó?
(vicceltem) remek a film! Gratula!
Persze Dani, dobd be, Sörte megcsinálja:) Egy NAPIRAJZért bármit. Köszi és gratulálunk a munkádhoz, nagy követőid vagyunk.
Nekem tetszik , pedig 45 éve köszörűs vagyok .
Nem tudtam, hogy This Old Tony létezik magyar változatban is :D
ez^
@@TheMarci201 Ha mindenhol igy tanitananak, orom lenne a gepeszet...
köszi
43:18
Baaaszki, hát ezt nem gondoltam volna :D
Sok évvel ezelőtt dolgoztam présüzemben, ahol a szerszámosok ugyanabban az épületben dolgoztak. Hát ott tuti nem jött össze a mikronos pontosság..
(Az épületben azért nem volt biztonsági kamera, mert annyira remegett az egész, hogy a képen nem lehetett kivenni semmit..)
Grat a videóhoz. (megint sikerült nem haladni a saját munkámmal XD)
Egyébként fail fest videók várhatók?
Vagy azt nem szponzorálja a TaeguTec?
Nagyon jól és szakszerűen, ügyelve a pontos kifejezésekre magyaráz a mester, gratulálok! Ha a mikrométer kaliberjét hűtőbe teszitek, mennyit változik a hossza?
Nem teszik hütöbe, mert a szabványos mérö hömérseklet az 21C°, de ha lehütenék 25mm-en egy századot simán zsugorodna.
Az gáz, hogy én ezt kétszer néztem végig? :)
dehogy:)
@ mi az, hogy csak kétszer??? :)
@@balazsmiko5601 :)
Csak? Akkor igen, gáz.
Dehogy, hát nem ismered a szögedi jányokat? Azok mégöccör szokták.
Na, milyen halat fogtál a hétvégén Szasza ? Úgy látom, hogy három századost :) :) :)
Fiuk! BUÉK! Ha egy hosszu tengelyt köszörültök akkor is a korong szélességgel haladtok elöre vagy oda-vissza mozgással mint a sikköszölésnél ? Köszi !!
Igen ez sajnos kimaradt, írom kommentben. Középen a vállnál kezded, megcsinálod a kész méretet. Ide fogsz majd kifutni a koronggal. A gép tud előtolni, tehát két végállás között hosszmozgást is végez a munkadarab. Átfedéssel kell dolgozni, itt a 0,6 előtolás azt jelenti, hogy a gépen lévő korong szélességének 60%-át kell beállítani. Dimenzió nélküli szám, ilyen értelemben 1-nél nagyobb nem lehet. Visszatérve az elejére, azért kell a vállnál készre csinálni, hogy ha a végállás nem pont ott áll meg (túlfut) ne robbanjon a korong.
@ Ezt a gépet nem ismerem. Ezen nincsenek állítható ütközők? (asztal, orsószán kézikerék) - És a kész mérethez nem lehet nullázni a skálát...?
@@gaborcsordas7562 de van minden .De elsőre szerintem ennyi elég. ☺
A munkaasztal vegen van 2 db csavar ,a kupossag bealitas utan leszorit ,maskulomben elmozdul munka kozben,es lehet konyokolni .
Kellemes karácsonyi ünnepeket és boldog születésnapot minden Csallogén hiányos beteg tevének
Üdvözlöm a Gépműhely gyakorlat készítőit! Az után szeretnék érdeklősni, hogy a furat köszörülés hogyan lehetséges, ha egyáltalán lehetséges, és hogy lesz-e ebből tanvideó?
Nálunk sajnos nincs erre lehetőség, de linkelek egy posztot az esztergályos csoportból, Bálint Zoltán videóit ajánlom: facebook.com/groups/210461149531378/permalink/825571858020301
@ Görgőzéssel esetleg kiváltható.
Ezzel a géppel is lehet furatot köszörűlni.A videó vége felé jól látszik a gép tetején van az a tengelyes support. Le lehet hajtani az egészet jó hátra kell állítani, hogy a furtköszörű legyen tengelyben.
12:25 és 32:00 Honnan tudható, hogy a hengert a legszélesebb, tehát a tengelyén áthaladó átmérőjénél mértük? (Tudom, ami nem a tengelyén halad át, az nem átmérője.)
Rossz a felfogásom, mert rossz a felfogásom ;) :D
Közöm nincsen az egészhez, szimplán csak érdekesnek találtam a témát(és imádom a géppornót) azért néztem meg. Éppen ezért talán marhaságot kérdezek, de az nem okozhat komolyabb problémát, ha az emulzió kivezetéséről pattogzó festék bepotyog a kő és a munkadarab közé?
jót biztos nem tenne, köszönjük az észrevételt, orvosoljuk a problémát.
Sokat segített eddig remélem el tudok jutni vizsgazzni 🤔🤔🤔
nem tűnik nehéznek, ha a köszörű követ felrobbantod meg is fognak ijedni majd nagyon :D tuti elégséges, csak vissza ne gyere :D
Az etalont nem kellett volna letörölni? Nem az okozza a minimális pluszos mérést
Ezt a köszörűkövet milyen gyakran kell felszabályozni? Illetve valami pontszerű gyémánt hegyű eszközzel, amit előtte lineárisan kell mozgatni, vagy valami különlegesebb módszerrel?
Mivel mikronokat szed le és ekkora a korong átmérője, így szerintem szinte soha nem kell. Max ha elbarmol valamit az ember.
bizony rég óta fent van a korong:) Ha nem égeti meg az ember (pl Sörte) nagyon sokáig jó. Korszerű gépeken egész másként van, ott a gyémánttal akár fazonra vágják a követ.
Ha eltömődött a kő, romlik a felületi minőség. Sorozatgyártásban a felületi minőség romlása mutatja, egyedi gyártás esetén simítás előtt le szokták húzni, biztos ami biztos.
@@Biggieboy1982 Ez nem így van. A kö szabályozása attól függ, hogy milyen anyagot köszörülsz vele, és milyen anyagú, szemcséjü, és kötésü a kö. A követ akkor kell szabályozni, ha eltömödött. Ehhez semmit sem kell elbarmolni.
@@istvanpinter3177 Olvastad, mit írt a csatorna feletted?
30:10 Vízzel történik a hűtés, jól látom?
Tudtommal emulzio kellene alkalmazni a hűtést.
Vízzel kissebb a forgácsolási teljesítményünk
Totál laikus vagyok forgácsolásban, csak érdeklődök. Palástköszörűt használnak tányér alakú koronggal is -,ha mondjuk a videóban megmunkált palást mellett a vállfelületet kéne köszörülni?
A kő oldalát kicsit alá kell vágni gyémánttal, vagy ahogy a párhuzamot állította úgy el kell állítani pár fokot a tárgyorsón és már lehet is homlokfelületet köszörülni. Ezt menetmetszők oldalán sokszor látni.
Uhh az a csöpögő csap és a lámpa elektromos kapcsolója 😃
Nem véletlenül mennek 24-48V-ról ezek a géplámpák, nem 230V-ról.
A második átmérőt hogy,hogy minuszosra csináltad,mikor annak a tűrése pluszos lenne?☺
A végén rájöttél és azér rontottad el szándékosan?☺☺
Nem, a kis átmérőhöz nem nyúltam (a 30 k6 nem lett köszörülve) átfordítottam a tengelyt és a másik oldalát köszörültem, ott h7 volt.
Jaaah értem☺,nem láttam melyik volt a k6-os méret
Miért fordította meg a tengelyt? Nem lehetett volna egyszerűbb a hosszirányban eltolni a tengelyt jobbra?
Talán, mert nem lehet olcsó egy ilyen köszörűkorong?
Igazából az átmérő 30k6-ot is köszörülni kellett volna, így az A oldal teljesen kész. A megfordítással az volt a cél, hogy megmutassuk, a B oldali megmunkálást, ugye ott is van 30k6, tehát az egészet egy felfogásban úgy sem lehetne elkészíteni. De teljesen jogos az észrevétek, köszönjük:)
@ én köszi a választ
@@lajosbarath1034 ezt nem értem: hogy jön a kérdéshez ez a választ, de nem érdekes.
@@richardnagy665 Gondolom nem egészséges ha véletlenül találkozik a korong a meghajtással. Amatőr szinten esztergálok, és az elején volt, hogy sikerült a tokmányt is esztergálni. Na, azóta tisztes távolságot tartok tőle.
Lesz lehetőség Magyar Gépmesék figurákat beszerezni?
Majd lehetne A Burai István tanár úrral esetleg egy CNC és videó?
Ha megkérdezné hogy ki kéri akkor tessék mondani hogy az umszki-ból a Mitik Dani meg a turzai :)
Na ha én ezt megmondom neki....:) Oké majd megkérdezem.
A rákönyöklős részből okulva most megyek a sírköveshez gránitlapért alapnak a mini esztergámhoz. Ráóraztam és igen, tekeredik.
Ha szabad okoskodnom, akkor inkább tömb legyen, mint lap. :)
@@z.gergoa.216 Olyan méretben (vastagságban) gondolkodom amit még éppen le tudok mozgatni a pincébe (kb 70-80 kg) 😁
@@jozsefbalatoni8782 Nem gondoltam, hogy találok a témában magyarul is írást, de ez egy csoda jó cikk! :) A végén írja is a szerző, hogy méltatlanul hanyagolt és nagyon fontos téma. Kefe bácsi figyelmébe is ajánlanám, egy jövőbeni téma alapjául, ha olvassa! :)
Ha pincébe kerül, akkor lehet, hogy érdemesebb zsákonként lehordani a betont és ott kiönteni. :) Persze az alább linkelt írás nagypontosságú szerszámgépeknél fontos, de azért úgymond barkács szinten is hasznos lehet. :)
www.cnc.hu/2018/03/szerszamgepek-alapozasa/
@@z.gergoa.216 Köszönöm! 😀
@@jozsefbalatoni8782 Én köszönöm! Kb 27 éve tanultam erről a témáról, úgy, hogy nem volt tananyag, csak volt egy fantasztikus mesterem. Akit ma szakoktatónak csúfolnak. 😆 Ráadásul nem gyakoroltam a szakmámat soha. De mióta nézem ezeket a videókat és olvasom a hozzászólásokat, azóta úgy törnek fel az emlékek, elfelejtett tanulmányok, mint a gejzír! Újra szerelmes lettem ebbe a szakmába! 😁 Szóval ezért én köszönöm, hogy nem hajtottál el a gyászba az okoskodásom miatt! 😁
De a mikrométert raporterel is lehet mérni mert azzal akár 35,11 mm is lehet Meg nézni hogy szórja-e a méretet
Itt az emulzió csak sima víz volt? Vagy valamilyen speciálisabb összetételű?
Az emulzio általában egy speciális Hűtő (emiulzió) olaj és víz keveréke a legtőbb szerszámgépnél.
Gondolom, ritkán köszörülnek. Ilyenkor a tiszta víz is jó, de igyekezni kell az alkatrészt végzés után leszárítani, beolajozni. Ugyancsak a gépet is!
@@laszlomaurer259 Igen, azzal tisztában vagyok, hogy az emulzió olaj és víz keveréke. De ennek a színe elég vizes volt.
@@garashan anyagminőség függvénye is, de a 4 %-os keverési arány is megfelelő köszörűgépeknél, ami már nagyon halvány elszíneződést okoz csak.
@@arpadbrecska8178 Köszönöm a választ.
par videobol elsajatitottam az esztergalyos szakmat, johetnek a cnc-s videok
Mit keres a szegnyereg csúcsnál az a forgács szerű dolog ???
Szerintem az a faggyú lesz, amit kitolt a furatból a csúcs. Pontosan hol kell nézzem?
én teljesen laikus vagyok, de nem esett szó a köszörű korong méretvesztésének korrigálásáról (gondolom automatikus), a korong profilkorrigálásáról (gyémánt hátul van-e), illetve hogy köszörülés után csupasz kézzel már megfogni a darabot tilos.
Jogos és jogos, lesz szó ezekről is.
Hogyan lehet a kengyeles mikro métert pontosan a hengeres test átmérő vonal metszési pontjaihoz érinteni hiba nélkül?
Sok gyakorlással.
Leteszed egy pontra az üllöt, fixen megtámasztod. A körülbelüli középpönton mozgatod a méröeszköz felsö részét, miközben tekered befelé méröcsapot. Érezni lehet a legfelsö pontot, ahol megszorul. Kell hozzá gyakorlat... És köszörülök 600mm átméröjü anyagot is, az elején brutál nehéz volt mikrométerrel megmérni.
Indiri-bindiri!
Ez durva lenyűgöztél teljesen , soha többet nem vitázom veled!
Hol él?
A Gyerek felismerte Kefe Bácsi ruháját, de mondta, hogy a hangja nem stimmel. Így, mentve a menthetőt Ön Kefe Bácsi Öccse. Kérem ezt anyakönyveztetni és használatba venni, mert ilyen szempontból marha jó a Poronyt memóriája. (Jó, hogy a végét nem látta, mert politikus legyen a talpán, aki azt kimagyarázza :-)
Hát ez megtisztelő és nagyon cuki. Be is jelentkeztem a Tokmányirodába:)))
@ Tokmányiroda!!! Ha forgácsoló céget alapítanék, biztos lopnám a nevet:-)))
@@SirDrakeNewcanon akkor gyorsan befoglalom a domaint:)
Te könyökölsz rá és a szaki gyárt selejtet? Nemá
ah, ezek a bábok megjelentek Magyarósinál is, ezeket a feladatokat nem élő streammel egy-egy diákkal kéne elvégeztetni? mi pedig itt tét nélkül biztatnák... :D
egyébként ez egyetemi oktatás? akinek nem tetszik az vizsgázni is fog? így kívülállóként maximális respekt, kitartást, és minden szükséges dolgot nektek!
@@tivadarodonvikkala8971 ez műhelygyakorlat a Bánkis Gépész és Mechatronikus hallgatóknak. Erre épülnek a szakmai tantárgyak 2-3 évben.
Amikor a hidraulikát tanultam, belém verték, hogy esztergályosnak akkor higgyél mikor 2 méterrel a föld alatt van! De az évek során rá jöttem, hogy igazuk van! Azóta saját magam esztergálok,marok, awi hegesztek(minősítve)...és bazdmeg nem elég az autószerelő szakmához mert nincs rá igény :(
ez elismerés a szakma felé, jól értem?:)
@ Igen az! Öröm nézni a videókat mivel minden másodpercében tanul az ember és több lesz ez által! Sok szenny van a youtube-on és hát szerintem több olyan viedót kellene látniuk az embereknek mint amit ti raktok ki!
Anno dolgoztam palástköszörűn.Mikor a kiszikráztatás után is volt pár micron a köszörűlt tengelyen , rávenni már vétek lett volna , finoman rányomtam a tengelyt a kőre, már ugrott is a fölösleg.
Na megint tanultam nem is keveset!
fasza - koszi
00:07 Ez kiez te
Ez az "oldalazós" köszörülési módszer nem rossz. S mi a helyzet,ha mondjuk kétszer ekkora hosszon kell megmunkálni? Akkor már nem túl gazdaságos s inkább ide oda járatni kéne...!?
Sima tengelynél lehet oda -vissza járatni Ennél a munkádról irányváltásnál odaver a kő oldala a vállrészhez, nem egészséges!
Ez az ember nagyon érti a munkáját mese nincs.
Kefe bácsi megpaskolja a szegnyerget