Czy dobrze zrozumiałem, że w planach ogólnych w strefach uzupełnienia zabudowy gminy będą mogły wydać WZ dla działek z klasą II-III ? I drugie pytanie, czy możliwe jest aktualnie przepisanie WZ po podziale działki (WZ wydane na trzy budynki jednorodzinne, a po podziale powstają trzy działki z klasą III) ? Z góry dziękuję i pozdrawiam serdecznie :-)
Dokładnie tak. Jeżeli grunt klasy I-III znajdzie się w obszarze uzupełnienia zabudowy, to nie będzie potrzebna zgoda na zmianę przeznaczenia i będzie mogła być wydana WZ-ka, przy oczywiście spełnieniu warunków jej wydania. WZiZT na obiekt budowlany (nie dotyczy przebudowy, rozbudowy, nadbudowy) będą mogły być wydane tylko na OUZ. (art.7.2a. Ustawy o ochronie gruntów Rolnych i leśnych - Nie wymaga uzyskania zgody ministra właściwego do spraw rozwoju wsi przeznaczenie na cele nierolnicze i nieleśne gruntów rolnych stanowiących użytki rolne klas I-III położonych na obszarze uzupełnienia zabudowy w rozumieniu przepisów o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Co do "dziedziczności" WZi ZT z jednego podmiotu na np. trzy nowe podmioty, to orzecznictwo proponuję np. wyrok Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 7 października 2021 r. II OSK 292/21, czyli może być różnie i lepiej zadbać o wydanie nowej WUZETKI dla siebie.
I do tego dochodzi jeszcze art. 65 Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. (mowa o tej "dziedzicznej" wuzetce. ) Art. 65. [Stwierdzenie wygaśnięcia decyzji o warunkach zabudowy] 1. Organ, który wydał decyzję o warunkach zabudowy albo decyzję o ustaleniu lokalizacji celu publicznego, stwierdza jej wygaśnięcie, jeżeli: 1) inny wnioskodawca uzyskał pozwolenie na budowę; 1a) nie wniesiono sprzeciwu wobec zgłoszenia budowy dokonanego przez innego wnioskodawcę; 1b) inny wnioskodawca zgłosił budowę, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 1a ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane; 2) dla tego terenu uchwalono plan miejscowy, którego ustalenia są inne niż w wydanej decyzji. Czyli jeżeli organ będzie literalnie prawo stosował, była decyzja podziałowa, a w niej 3 działki budowlane na trzy budynki jednorodzinne, i każdą z tych działek budowlanych kupił inny podmiot, to ten który zacznie budować się pierwszy, czyli uzyskał pozwolenie na budowę i stało się ostateczne, to zgodnie z art. 65 tą WUZETKę wygasza. Czyli dwa pozostałe podmioty, które te działki budowlane kupiły razem z tą wuzetką, to zostają bez wuzetki.
Dziękuję, bardzo potrzebny materiał, merytoryczny i życzliwy dla rzeczoznawców
dziękuję za pozostawienie komentarza!
Bardzo fajna, merytoryczna i przydatna rozmowa.
dziękujemy!
Czy po uchwaleniu planów ogólnych jeżeli działka jest rolna i znajdzie się w strefie otwartej to czy będzie potrzebna wz na zalesienie działki?
Pani Ludmiła Pietrzak to skarbnica wiedzy. Jak zawsze duża dawka informacji i nieocenionych spostrzeżeń Pani Miłki👌
pełna zgoda!
Czy dobrze zrozumiałem, że w planach ogólnych w strefach uzupełnienia zabudowy gminy będą mogły wydać WZ dla działek z klasą II-III ?
I drugie pytanie, czy możliwe jest aktualnie przepisanie WZ po podziale działki (WZ wydane na trzy budynki jednorodzinne, a po podziale powstają trzy działki z klasą III) ?
Z góry dziękuję i pozdrawiam serdecznie :-)
Dokładnie tak. Jeżeli grunt klasy I-III znajdzie się w obszarze uzupełnienia zabudowy, to nie będzie potrzebna zgoda na zmianę przeznaczenia i będzie mogła być wydana WZ-ka, przy oczywiście spełnieniu warunków jej wydania. WZiZT na obiekt budowlany (nie dotyczy przebudowy, rozbudowy, nadbudowy) będą mogły być wydane tylko na OUZ. (art.7.2a. Ustawy o ochronie gruntów Rolnych i leśnych - Nie wymaga uzyskania zgody ministra właściwego do spraw rozwoju wsi przeznaczenie na cele nierolnicze i nieleśne gruntów rolnych stanowiących użytki rolne klas I-III położonych na obszarze uzupełnienia zabudowy w rozumieniu przepisów o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Co do "dziedziczności" WZi ZT z jednego podmiotu na np. trzy nowe podmioty, to orzecznictwo proponuję np. wyrok Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 7 października 2021 r. II OSK 292/21, czyli może być różnie i lepiej zadbać o wydanie nowej WUZETKI dla siebie.
I do tego dochodzi jeszcze art. 65 Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. (mowa o tej "dziedzicznej" wuzetce. )
Art. 65. [Stwierdzenie wygaśnięcia decyzji o warunkach zabudowy]
1. Organ, który wydał decyzję o warunkach zabudowy albo decyzję o ustaleniu lokalizacji celu publicznego, stwierdza jej wygaśnięcie, jeżeli:
1) inny wnioskodawca uzyskał pozwolenie na budowę;
1a) nie wniesiono sprzeciwu wobec zgłoszenia budowy dokonanego przez innego wnioskodawcę;
1b) inny wnioskodawca zgłosił budowę, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 1a ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane;
2) dla tego terenu uchwalono plan miejscowy, którego ustalenia są inne niż w wydanej decyzji.
Czyli jeżeli organ będzie literalnie prawo stosował, była decyzja podziałowa, a w niej 3 działki budowlane na trzy budynki jednorodzinne, i każdą z tych działek budowlanych kupił inny podmiot, to ten który zacznie budować się pierwszy, czyli uzyskał pozwolenie na budowę i stało się ostateczne, to zgodnie z art. 65 tą WUZETKę wygasza. Czyli dwa pozostałe podmioty, które te działki budowlane kupiły razem z tą wuzetką, to zostają bez wuzetki.