Meggyözödve mondom nem sok olyan auzással,ujsággal foglalkozó szakember van aki ilyen részletesen és igen sokrétü tájékozottsaggal mondja el,ráadásul közérthetöen élvezetesen a mondandóját,na meg a mi hallgatnivalóinkat,néznivalóinkat. Söt a tanúlnivalóinkat. Remélem még sokáig. Sok-sok köszönet érte neki és mindenkinek aki részt vesz a videóban.
Végignézve a hozzászólásokat sajnos azt látom, hogy mindenki úgy nyilatkozik a CVT-ről, hogy még nem is látott olyat. Néhány válasz olyantól akinek van 3 a családban (Mercedes - Bosch), és már javított is. -Nem gyorsul: A gyenge motortól nem gyorsul, vedd erőssel. Ugyanazzal a motorral a CVT veri a kézi váltót. -Állandóan pörög: A gyenge motor miatt pörög állandóan. Erős motorral, jó vezérléssel rendkívül dinamikus, és nem pörög. -Kopik, nyúlik a szíj: Speciális CVT olaj keni. 250 ezer km után minimális kopás van. Ha minig időben cserélik az olajat, mondhatni nem kopik. Szíj a Bosch CVT-ben ami a Nissan, Subaru, Mercedes ..... modellekben van a szíj nem húz hanem tol. Nem nyúlik soha! -Lehetetlen a javítása: Elektronika hiba szokott lenni csak. Mechanikailag atomstabil. Jóval kevesebb mozgó alkatrésze van mint egy hagyományos kézi vagy automata váltónak. Elektronika az állandóan melegedő/kihűlő olajban van. Ettől egy egy forrasztása elenged, köszönhetően az ólommentes forrasztó anyagoknak. Elektronikát ki kell szedni, és megforrasztani. Ezért sok helyen 200 ezret elkérnek pofátlanul. Kb 2 órás munka. De ha mégis kellene akkor a legdrágább alkatrésze, a szíj, 60-70 ezer forint. Nem kiadás egy sok milliós autón. A lényeg: CVT váltó erős, nyomatékos motorral, jól összehangolva, igazán jól működik. Nálunk van A és B Mercedes 2000-es turbó benzines (193 ló) és 2000-es turbó dízellel (140 ló). Soha nem pörgeti feleslegesen, még nagy gázra sem. Még ha padlóig nyomo és a kick down kapcsolót is lenyomom akkor sem áll a fordulat a max közeléban, csak akkor ha hirtelen nyomom le, de akkor meg 7,6 alatt átlépi a 100-at. Addig kibírható, hogy pörög. Szóval figyeltek a tervezők a Mercinél. Mindent megold nyomatékból. Van Comfort és Sport mód. Komfort módban még inkább visszavesz és a legtöbb helyzetben elvan 2000 fordulat alatt. Nem lomha, nem nyúlós. Ha nem mondom észre sem veszi senki. Csak azt hiszik hogy egy nagyon finoman működő váltó van benne. Kézi módban előre meghatározott áttételekből csinál 7 fokozatot. Érzésre pont olyan mintha sima aut. váltó lenne, azzal a kivétellel, hogy váltások között is húz, mivel a szíjat pakolja arrébb. Ez csak programozás kérdése. Lehetne akár 4, akár 10 sebességi fokozatot is csinálni így, bármilyen áttétellel. Lehetne hosszú egyes, majd rövid fokozatok, mint egy motornál. Ez csak a gyártón múlik. Mindehhez hozzá jön a nagyon kevés alkatrész, a kicsi és könnyű váltó. Lenne jövője, de az olyanok miatt nincsen sajnos akik gyenge motorral, rosszul hangolják össze. Aztán nem csoda ha nem tetszik az embereknek.
Ebben a videóban látszik hogy milyen a Merciben a CVT. Édemes megnézni pl 05:10-nél komfort módban i elég szépen megindul, mindenfée pörgetés nélkül: ua-cam.com/video/tTZ-AXs90Us/v-deo.html
Nagyon szuper oktató anyag köszönöm! Már nagyon várom a hagyományos automata váltóról is az előadást. 10 éve csak ilyent használok, és nagyon bevált. Voltam hivatásos sofőr is, (manuális szinkron nélküli váltós teherautón, és automatás buszon is.) de soha nem vennék már manuális váltós személykocsit. Több százezer Km-et mentem hagyományos automatás kocsival, soha nem volt gond a váltóval (Suzuki) és igazán szuper vezetni. Pedig sokat utánfutóztam is vele. Főképpen városban, araszolásnál igen kényelmes, szépen kúszik. Viszont a robotváltótól (DSG stb) félek, szerintem kevésbé szívós szerkezet.erre nem neveznék be.Sok kopó alkatrész tartalmazó komplikált darabok, és a kettős tömegű lendkereket sem váltják ki, mint a hagyományos automata váltó.Szerintem nem is kellene már hagyományos váltót gyártani, kőkorszaki megoldás.
Nagyon tetszett az előadás a fokozat mentes nyomaték váltóról! Többen is kérdezték az irány váltást...még a behajtó tengelyen megtörténik egy bolygóműn keresztül! Nagyon tetszett a videó, köszönjük!
Minden elismerésem Gajdán úr előadása nagyon jó! Egy dolog ami lényeges kimaradt: az ékszíj (VARIÁTOR) megoldás nagy hátránya, a súrlódási tényező nagysága ami adódik a rugó által összenyomott tárcsák szétfeszítése, a rugó ellenében meg a első tengelyen lévő tárcsa összenyomása esetén keletkező súrlódás.Legegyszerűbb megértés mintha két satuból folyamatosan kell kitépni az ékszíjat, mert mindkét tárcsapár szorítja az ékszíjat.Másképpen nagy lenne a csúszás.
Nagyon jól mondja ön, hogy úgy kell beszéljünk, megfogalmazzuk az elnevezéseket, ha váltóról vagy bármiről legyen szó, hogy az árulkodjon az ismereteinkről, az adott használati berendezés működési elvéről! Fantasztikus! Gondolok itt ----> 3:31
Így van. A Prius HSD váltója a váltók szent grálja :) igen, az hiába fújnak rá. Gondoljátok el. A HSD esetén a vezérlés csak azt állítja hogy mekkora nyomaték jusson a kerékre. Ráadásul mindezt teljesen elektronikusan, külön vezérlő mechanika nélkül. Ez gyakorlatilag a gázpedál állással függ össze a Priusnál. Vagyis pontosan annyira gyorsul amennyire nyomjuk a gázt. A másik oldalon a motort pedig nem fordulatra vagy nyomatékra vezérlik hanem teljesítményre. Teljesen mindegy milyen gyors az autó, mekkora vonóerő kell, a motort mindig az adott teljesítmény igénynél optimális fordulaton és nyomatékon lehet tartani. És bár a Prius a lustaságáról híres, de csak programozás kérdése hogy a fogyasztásra vagy teljesítményre optimalizálunk egy ilyen rendszert. A gumi effektus pedig alapvetően nem létezik HSD esetén, mivel azonnal reagál. Ez az érzés az attkinson ciklusú motor lassú reakciója (amit bizonyos határig a villanymotor rásegítéssel igyekeznek kompenzálni) miatt van és azért mert a motorhang gyakorlatilag nem nagyon függ össze sem a sebességgel, sem a nyomatékkel, hanem leginkább a teljesítménytől függ. Mechanikus CVT esetén a mechanika reagálási ideje és pontatlansága okozhatja a gumiszalag érzést. Ez zavaró főleg az elején, de hamar hozzá lehet szokni, és akkor teljesen logikus és természetes. Megjegyzem engem a robogókon is nagyon zavar a CVT :)
A régi CVT váltók is nagyon jók, csak a vezetési élmény nem csúcs. Olyan érzés mint egy Babetta. A motor felbúg aztán ugyanazon a fordulatszámon búg 150kmh-ig. Közben a váltó persze működik az áttétel változik, de hát pont ezért nem változik a motor hangja. Szóval elég furi vezetni. A későbbi CVT-s kocsikba pedig valahogy diszkrét sebességi fokozatokat tettek, nem tudom hogyan. Volt egy Honda Jazz CVT-m és 6 sebességes volt, és látszólag olyan volt mint egy normál automata, dobálta fel meg le a sebességeket. Pedig a nevében is benne volt: CVT
Az ékszíjas verziót már az SZK-3/4-es kombájn is alkalmazta,annyi,hogy azzal a sebességváltó bemenő tengelyét hajtották,ennek segítségével fokozat mentesen lehetett egy adott fokozatban változtatni a haladási sebességet,mivel a gép működtetéséhez a motor maximális fordulata szükséges,hogy minden működő része a megfelelő fordulaton működjön. Mi ezt variátor hajtásként nevezzük. Ezzel van változtatva a cséplődob és szelelő ventilátor fordulata állítva.
5 років тому+1
Pontosan. Jó kis szerkezet volt az. Sajnos a későbbi SZK5-nél már nagyon hamar tönkrement a munkahenger szimeringje. :/
Gajdán for president! Magyarázott részek jól érthetőek voltak, személy szerint hiányoltam a hajtás irányváltását. Nem csak a forgás sebességet és a kerekekre jutó nyomatékot szabályozzuk a váltóval, de a hajtott kerekek forgásirányát is, gondolom kell lennie valamilyen kuplung szerkezetnek. Ha a következő videóban kaphatna 1-2 percet, az remek lenne. Köszönöm az újabb ismereteket!
Az irányváltást hasonlóképpen oldják meg mint a hagyományos sebességváltókban: fogaskerékpárral. Azzal a különbséggel hogy hátramenetben a leglassabb áttételben marad a CWT váltó, tehát ekkor nem variálnak a tárcsák.
Ebből a videóból megtanulhattuk a lefele csökkenés és a felfele csökkenés közötti különbséget :) És az is fantasztikus, hogy hova jutott már a mérnöki tudás! Az ismerőse teljesen meg van elégedve azzal, hogy gázadásra gyorsul, fékezésre pedig lassul az autó. Na, ez már valami! Ilyen kéne nekem is :)
Imádom a Gajdán-féle videókat, a legemberibb előadásmódban elkészített szemléltetésekkel és értelmezésekkel... És a mi-mért jobb/rosszabb mint a másik konklúziók..
Drága operatőr kolléga! Egy aranyszabályra szeretném felhívni a figyelmed! Ha Te nem látod a keresőben azt amiről beszél az alany, akkor a néző sem fogja látni... Kár ezért a színvonalas előadásért! Latyi
Egyik legjobb váltó megoldás. A hangját kell megszokni pl.Lexus
5 років тому+1
Annyit azért megjegyeznék, hogy én sportosan vezetek, de mégis imádom a Prius váltóját (csak a futómű alkalmatlan a sportos vezetésre). Szinte minden autót legyorsulok, váltáskor lemaradnak. És mindemellett persze nagyon kényelmes, hogy nem kell folyamatosan váltogatni (főleg dugóban számít igazán). Na meg ugye nincs kuplung, így azt sem kell cserélni.
tanár úr.. ott a robogó a háttérbe ott is cvt válto van ott a mukodeset is mutathatta volna levett oldal dekni mellet :) a cvt *egyszeru* es egy marha kenyelmes talalmany :)
A robogóknál még variomatic-nak nevezték! Hiba a filmben, hogy egy új megnevezést húz a régi technikára! A DAF 120 Variomatic volt az első, majd a VOLVO 353( nem biztos!!) 1,4-es motorral. Mára fém szövet lett a szíjból és DSG, CVT a megnevezésből gyártótól függően ami a vezérlés változását is eredményezi! Volt röppsúlyos, vákuumos és ma már elektronikus vezérlésű.
Az a daf autó még mostanában is előkerül az autókról beszélgetve a hollandok jót nevetnek rajta ugyanis úgy reklánozták, hogy hátramenetben pont olyan gyors mint előre menet 😁!
Nagyon jó volt a videó! Ha ilyen jó animációkat tudtok bemutatni, talán érdemes lenne egy monitor előtt, az animáción bemutatni a működést. Sokkal érthetőbb lenne. Bár ennek a rajzolgatásnak is meg van a varázsa! Ja és nem kint a hidegbe kéne forgatni. 😉👍
Mindig izgatottan nézem az ilyen kifejtéseket. :) Csak egy technikai dolog: Ott vannak az ábrák kiragasztva. Ráközelítés helyett azokat simán be lehet vágni mindig módszeresen a megfelelő másodpercekben a videóba, hogy ne párszáz pixeles kis torz maszatot nézzünk az épp ahhoz kapcsolódó kifejtés közben. Pont úgy, mint az animációknál, amikért külön hála. 🤘🏼
@@VezessTVChannel :) Igazából ilyenkor az ábra/anim a legfontosabb, tehát hogy annak részleteit jól lássuk. Közben úgyis halljuk a magyarázatot is, és látni a Tanár urat magyarázni kevésbé fontos, mint látni az ábra/animáció részleteit, miközben magyaráz róla. Sőt, a helyetekben azt csinálnám, pl. amikor rá-rámutat az ábra egyes részeire, akkor a képen oda egy áttetsző kék pöttyöt tennék. Egyszerűen csak PS-ben/GIMP-ben ráraknám az ábrára, majd egy másik példányára máshova, és így tehát 1 db ábra igazából annyi példányban jelenik meg egymás után, a magyarázathoz időzítve, ahányszor rámutat valamire a beszélő. Ez nem komplikált, néhány plusz perc, hiszen az eredeti videón úgyis látjuk a rámutatást, az alapján pedig könnyen elkészíthető az összes ilyen ábrapéldány. Ezután meg csak rá kell húzni a videóra, beidőzíteni, hogy jókor váltson, és kész.
Én elhiszem h zsíroskenyér a cvt váltó, de 2 millióig sajnos kb csak az 1.3as honda civic, az 1.8as lancer, a 2es szériás prius, vagy a szintén 1.3as suzuki swift jöhet szóba. Nagyjából.úgy néz ki a dolog h 2013-tól felfelé kezdték el igazán sorozatban gyártani őket, de az meg már egy 3/4/5 milliós kategória már :/
10 місяців тому
Kérdés: ha azt szeretnénk, hogy az autó sebességétől függetlenül a motor mindig közel állandó fordulatszámon pörögjön, akkor a variátornak nem a hajtott oldalon kellene lennie?🤔 Sebesség változik - áttétel változik = motorfordulat állandó.
Igen , a Prius egy forradalmian hosszú életű hajtásláncot alkotott meg amitől nem kell félni mert túl él mindenfajta váltótípust... hiába mintha csúszna meg szenvedne de ez a lényege a tartósságában . Nagymértékben igazából az olajcsere szigorú betartása fogja meghatározni pl. a Prius váltó élettartamát ( is ) .
Tisztelt Gajdán Úr ! Itt az USA ban is sokan nézegetjük előadásait,szoktunk róla beszélgetni !Kivánjuk,hogy még sokáig tegye ! Sokat tanulunk belőle .Nem tudom az autósok miért utálják a CVT váltót ? Két Nissan Altima 3.5 amikkel 400.000 Km mentem Az egyikben 320.000 km a másikban 82.000 km van probléma nélkül ,nekem bizonyítottak !Pont a váltó miatt szeretem őket !Rángatás nélkül,nagyobb gyorsulási teljesítmény !röm velük a közlekedés !
Tanár úr! A videó elején bemutatott állványos fúrógépben miért alkalmaznak váltót, ha egyszer elektromos, és könnyedén lehetne a fordulatszámot a motor fordulatának változtatásával szabályozni? Így olcsóbb/egyszerűbb, vagy kisebb a meghibásodás esélye? Köszönöm!
Egyfázisú, aszinkron motor van a bemutatott fúróban, annak a fordulatszámát folyamatosan változtatni elég nehéz. De mind a mai napig a nagy oszlopos fúrógépeken is ez a megoldás az általános, olcsóbb, mint egy frekvenciaváltó, és a megmunkáláshoz elég néhány fix fordulat. A kézi fúrógépeken pont azért van leginkább univerzális motor, mert az egy egyszerű, olcsó elektronikával szabályozható.
Lehetne csinalni az összkerekhajtas valtozatokrol is egy videot pl audi,bmw,ford es egyeb kisebb nagyobb markak mit es hogyan hasznalnak es hogy mukodnek.
kár hogy kimaradt a toroid cvt ahol nem szíj van hanem két másik kúpos tárcsa forog el oldalirányban. azt megnézném milyen és mennyivel lehet tartósabb mint a fém szíjas.
Ha csak a sebesség - motorfordulat közötti kapcsolat hiánya zavarja őket, akkor ne vegyenek full hibridet sem, mert ott sincs :). Sőt, még a jár, vagy nem jár a motor és mozog, nem mozog az autó között sem. Ez olyan, mintha azért nem venne autót, mert az elejéből jön ki a fény, pedig a nap fentről süt, és az a természetes és megszokott!
Van egy DAF44-esem (30-éve áll, de még szeretném talpra állítani). Előre 0-140-ig ment és ezt tudta volna hátrafelé is, ha mertem volna. Kb. 30-cal tudtam tolatni és nagyon szerettem, mert nem vinnyogott... Egyszer úgy 300 métert tolattam, mert eltévesztettem az utcát. Egy rendőrautós meg leintett, mert azt gondolta azért iszkolok, mert megláttam... Előrefelé egy élmény volt. A 850-köbcentis, léghűtéses boxer úgy vitte a gépet, hogy a nagy Ladákat lehagytam a lámpától indulva. Ugye, nekem nem kellett váltogatni, kupplungolni, míg neki nagyon is... A tanár úr nem említette, de tartozott hozzá egy röpsúlyos tengelykapcsoló, 4+4 húzórúgóval összefogott kis ferodós papucska. Ezek a rúgó-csoportonként eltérő húzóerő miatt igen lágy indítást adtak. Volt egy hátránya is ennek a tengelykapcsolónak, nevezetesen, ha emelkedőn szerettem volna indulni, vagy elég volt a kb. 1500-as fordulat nyomatéka, vagy csak sírt a kuplung... Üdv!
Amíg működik ez egy szuper kényelmes dolog. De ha tönkremegy márpedig garantáltan tönkremegy akkor javíthatatlan. Alkatrészt a gyártó nem ad el hozzá (ZF). Akár 60ezer kilométeres korában is el tud pusztulni. Az Audi Multitronic sem javítható. 250ezer után (használat és karbantartásfüggő) lehet várni a halálát. Minél nagyobb és erősebb motorra van szerelve annál hamarabb . Aki nem hiszi hívja fel a lőrinci váltószervízt, Audi multitronic javítására csak harsány kacaj a válasz :)
Nekem a vásárlás után a 17 éves kocsi elromlott a CVT váltó, engem is kiröhögtek hogy nem lehet javítani, új kell. Rendeltem új léptető motort és kicseréltem. Azóta is hibátlanul működik (50.000km). Igaz hogy sebészi sterilitással kellett mindent csinálni, de egy vasárnap délelőtt elvégeztük a barátommal. Egyébként egy 2 literes benzines szívómotorról van szó, ami 140 lóerős.
A szíj kopásáról/élettartamáról nem esett szó. Robogómnál eléggé befolyásolja a menettulajdonságot, amikor már keskenyedik a szíj... Itt is fennáll ez a probléma?
Mivel az ilyen elven működő váltók alkatrészei fokozott súrlódásnak és emiatt hőnek vannak kitéve, a kopás autóknál is fennáll. Kevlár, illetve kompozit anyagok felhasználásával és finommegmunkálással a kopás csökkenthető, de ki nem küszöbölhető. A "korszerű" változata ennek a váltónak már nem szíjat használ az erőátvitelhez, hanem további tárcsákat/kerekeket, ami a súrlódást/kopást nagyságrendileg csökkenti, és emiatt a várható élettartamot is jelentősen növeli.
2007 -ben érkeztem az USA ba,akkor vásároltam az éppen abban az évben megjelent Nissan altima 3.5 SE CVT erőátvitellel rendelkező gépkocsit . Ma ebben a gépkocsiban 320.000.km van , probléma nélkül !A gépkocsi ma is a tulajdonomat képezi.családtagjaim használják . Én egy ugyanilyen tipusú gépkocsit használok ,de már 2015 év kiadású SL kategóriás magasabb felszereltséggel !Amikor az utóbbit megvásároltam ,mivel itt minden "szájbarágósan" működik elmondták ,hogy ebben a járműben CVT váltó van. Közöltem az előző gépkocsim ugyanilyen CVT váltós volt.Ők erre közölték,hogy a nyolcévvel ezelőtti váltót felejtsem el mert ez annak egészen más volt a vezérlése ! Az új ugyanazzal a motorral lényegesen kevesebbet fogyaszt! Ma ebben az autóban 82.000 km van. Tehát ezt tudom mondani a CVT váltóról. A gépkocsihoz kimondottan a váltó jellege miatt ragaszkodom .Kiváló teljesítménye és a gyorsulás miatt !Ja és ezekben a váltókban nagy teherbírású" fém "szíjat használnak !
Igaz nem autó, de Fortschritt E 514-es kombájnak ékszíjas a dob variátora a motor pedig 110LE és 422Nm teljesítményt ad le és amikor a cséplődob valamiért megszorul a motort lefojtja. Az egyik variátort hidraulika nyomja a másikban egy spirálrugó ami kb 15-20mm köracélból van készítve. Minden csak méretezés kérdése :D
@@tamasdenem7892 igen a kisebbeknél, volt szerencsém javítani mindkettőt (dob és menetvariátor) egy E514 esnél, közbe eszembe jutott, hogy nem hidraulikus a dobvariátor állítása hanem mechanikus
Egy baj van, az összes automata váltós gépjármű automata kuplunggal rendelkezik, ami újabb veszteség forrás! Amúgy is dilis megoldás, hogy piros lámpánál féket kell nyomnod, vagy az üzemmód váltó karon kell gombokat pöcögtetned, hogy egy helyben maradjon a gépjármű. Akku lemerülés esetén lehetetlen betolni, bár kis plusszal megoldható lenne! Emlékszik még valaki a Wartburg kapcsolható szabadonfutójára? Az automata kuplungos kocsiknál is technikailag meg lehetne oldani, hogy aksi lemerülés esetén is betolható legyen!
Szerintem a CVT váltót azért nem kedvelik az emberek mert itthon csak 1.2 Puntóban, 1.4 Jazzben vagy maximum egy Priusban találkoztak vele és hát valljuk be ezekben tényleg kiábrándító, hogy egy közepes intenzitású messze nem padlógázas gyorsításhoz is folyamatosan 3500-4000rpm környékén bőgeti a motort. Ezzel szemben egy 3.5 Murano a forgalom ritmusát tartva ritkán vagy inkább soha nem éri el a 2500-as fordulatot. Abban már simán élhető és nem is fogyaszt vele vészesen sokat. Önmagához képest nyilván.
Azt hiszem utoljára az Audi próbálkozott ezzel a megoldással,de nagyon gyenge és rövid élettartama miatt abba is maradt a gyártása. Nem úgy, a mezögazdaságban,ahol régen a kombájnoknál (vatriátor) néven volt már a 30-as években jól bevált és ismeretes.
Még gyártanak Subarut? Jó kis iróniával kérdeztem, mert az utakon szinte egyáltalán nem találkozni mostanság új Subarukkal, de Mitsubishikkel sem nagyon. Mintha kihaltak volna. Kiszorították őket az európai gyártók.
Az Audi majdnem 15 évig csinálta a Multitronicot, és szerették is sokan, nekem is nagyon tetszett, ráadásul ők nagyon jól be is hangolták ezt a szerkezetet. Azért szüntették meg, mert rájöttek ők is, hogy abszúrd, hogy ugyanabban a modellben kapható kéziváltó, fokozatmentes váltó, duplakupungos váltó és hagyományos váltó is, az A4-esekbe ez mind elérhető volt. Nem is tudom ha létezik még ilyen autómodell, amelyiket ilyen sokféle váltóval szereltek. Aztán a Multitronicot azért dobták, mert nem tudták a terhelhetőségét növelni, és hát a megbízhatósággal is akadtak gondok bőven.
@@zsoltih2540 Az Audi Multitronic váltója egy katasztrófa, kb 100.000 km birt ki a lánc. mert ekkora nyomatékáttvitelre nem alkalmas. Drága hozzá minden, és senki nem akarja válalni a szerelést. Amig müködik tökéletes, mint egy villanymotor de az első javitás után 650 000 ft amit fizettem már megtanultam soha többé multitronic.
@@manu19681218 Mondjuk 650 ezres javítás más autómata váltó is össze hoz. De tény, az Audi féle CVT nem sikerült jól. Egy tök egyszerű szerkezetet túlbonyolítottak… Illetve a CVT-nek vannak Nm-s határa, ami fölé nem megyünk. Pl egy 200Nm nyomatékot tökéletesen kezel, de az Audi erősebb motorokhoz is kínálta, és hát persze hogy nem bírta. Továbbá nagyon sokat széthajtottak a német autópályákon, M.O-ra meg már így érkeztek meg, leharcolva. A CVT nem szereti a német autópályákat tartósan, tehát mikor az autó megy 170-nel és 4000-es fordulaton pörög a motor, akkor ugye a váltó is… Ekkor szokott előfordulni, az overheat jelenség, mikor az autó ki írja, az automata váltó túlmelegedett, és simàn lekapcsolja a hajtásról is. De ekkor már rendszerint késő, a benne lévő olaj kis része megég, a tárcsán a szíj megcsúszik és megég. Innentől pedig màr sokat nem fog elmenni. Viszont a CVT városban, országúton és normál autópálya tempónál tökéletes szerkezet, főleg ha 50.000km-t cserélik benne az olajat, a szűrőt pedig cserélik.
Lehet, hogy buta kérdés, de a robogóba azt mi oldja meg, hogy hirtelen felpörögjön a motor, illetve mi egyenlíti ki a fordulatot, hogy növekedjen a sebesség. Mert ahogy én értelmezem utóbbit megoldja a röpsúly, valamint gondolom amiatt nem tud túl kis áttételre visszatérni a tárcsa viszont előbbit nem igazán értem mi biztosítja. Ezek szerint elcsúszik a szíj a nagy gázra?
egyszerűbben azt nem értem biztosan, hogy egy robogó esetén padlógáznál mi lassítja az áttételt. (honda cvt-ben mindent elektronika végez tudtommal, nyilván hidraulika vagy pneumatika vezérlésével)
@@bg11LL Egy kicsit elnéztem, de a Hondáknál 6 fokozatu manuálisa a másik opció. Szerintem ez is mutatja hogy a cvt váltó az hatékony, de nem igazán gyors, ha már egy manuális váltóval is jobbat lehet menni. (Szerintem)
Üdv. A daf-ból ismert verziót később átvette a volvo és egészen sokáig, a 400-as sorozatban is alkalmazták. Szög egyszerű, minimális karbantartás igénye van.
Kérdés, mivel erről nem eset szó: Milyen a hatásfoka, és mennyire melegszik egy ilyen áttétel? Hiszen ez egy dörzs erőátvitel a fogaskerék helyet. Továbbá: Ha a váltóban vegyesen van ilyen, és fogaskerék áttétel is, hogyan oldják meg a kenést, vagy annak elszeparálását?
Lehet, hogy totál hülyeség, de az jutott eszembe, hogy ennél a fokozat nélküli váltónál nem nő-e meg átlagban pl. a benzinmotoros autó fogyasztása? Mert ha jól értelmezem, akkor az átlagos fordulatszám (elindulás, gyorsulás és megállás periódusban) nagyobb, mintha kapcsolható fokozatok lennének. Ha nagy marhaságot írtam, kérném törölni :)
Vajon ez legolcsóbb váltó? Alap autókba miért nem ezt teszik? Bár ha belegondolok a váltó hiába kerül fele összegbe, a teljes vételáránál ez nem nagyon látszik meg.
@@milannedelykov7603 Szegény elmaradott európaiak képesek kezelni egy manuális váltót a hatékonyabb hajtás érdekében. Nem véletlen, hogy a motorsportokban nem nagyon alkalmaznak CVT-t...
@@peterkiss1204 Attól hogy a kéziváltós kocsi nagyobbat ránt, még nem feltétlenül megy jobban. Hányszor látni , ahogy megtévedt emberek feszülten és kapkodva kulcsolnak a kéziváltóval? a motor négyszer ötször felpörög mire eléri a kívánt sebességet... Biztos dinamikus, de hogy nem jó az is biztos. Legfeljebb annak, aki kifejezetten erre vágyik.
@@shishalacc "a motor négyszer ötször felpörög mire eléri a kívánt sebességet."Ezt pont a az autómataváltóknál gyakori,legalább is az én tapasztalatoim szerint! De az is biztos luxus modern autót még nem vezettem úgy hogy azok már lehet mások!
Itt a 2. rész! ua-cam.com/video/wDsTUGzRyP4/v-deo.html
Egy újabb zseniális előadás!!! Köszönöm.
danke.........
Meggyözödve mondom nem sok olyan auzással,ujsággal foglalkozó szakember van aki ilyen részletesen és igen sokrétü tájékozottsaggal mondja el,ráadásul közérthetöen élvezetesen a mondandóját,na meg a mi hallgatnivalóinkat,néznivalóinkat. Söt a tanúlnivalóinkat. Remélem még sokáig. Sok-sok köszönet érte neki és mindenkinek aki részt vesz a videóban.
Mi meg nagyon szeretjük amikor van videó ☝🏽‼️🤣
Imádom ez kell erre a csatornára sok-sok technikai buzulás❤️❤️❤️
Köszönjük a videót Tanár Úr! Esetleg a különféle váltótípusok hatásfokáról eshetne néhány szó a következő adásban még.
Végignézve a hozzászólásokat sajnos azt látom, hogy mindenki úgy nyilatkozik a CVT-ről, hogy még nem is látott olyat. Néhány válasz olyantól akinek van 3 a családban (Mercedes - Bosch), és már javított is.
-Nem gyorsul: A gyenge motortól nem gyorsul, vedd erőssel. Ugyanazzal a motorral a CVT veri a kézi váltót.
-Állandóan pörög: A gyenge motor miatt pörög állandóan. Erős motorral, jó vezérléssel rendkívül dinamikus, és nem pörög.
-Kopik, nyúlik a szíj: Speciális CVT olaj keni. 250 ezer km után minimális kopás van. Ha minig időben cserélik az olajat, mondhatni nem kopik. Szíj a Bosch CVT-ben ami a Nissan, Subaru, Mercedes ..... modellekben van a szíj nem húz hanem tol. Nem nyúlik soha!
-Lehetetlen a javítása: Elektronika hiba szokott lenni csak. Mechanikailag atomstabil. Jóval kevesebb mozgó alkatrésze van mint egy hagyományos kézi vagy automata váltónak. Elektronika az állandóan melegedő/kihűlő olajban van. Ettől egy egy forrasztása elenged, köszönhetően az ólommentes forrasztó anyagoknak. Elektronikát ki kell szedni, és megforrasztani. Ezért sok helyen 200 ezret elkérnek pofátlanul. Kb 2 órás munka. De ha mégis kellene akkor a legdrágább alkatrésze, a szíj, 60-70 ezer forint. Nem kiadás egy sok milliós autón.
A lényeg: CVT váltó erős, nyomatékos motorral, jól összehangolva, igazán jól működik. Nálunk van A és B Mercedes 2000-es turbó benzines (193 ló) és 2000-es turbó dízellel (140 ló). Soha nem pörgeti feleslegesen, még nagy gázra sem. Még ha padlóig nyomo és a kick down kapcsolót is lenyomom akkor sem áll a fordulat a max közeléban, csak akkor ha hirtelen nyomom le, de akkor meg 7,6 alatt átlépi a 100-at. Addig kibírható, hogy pörög. Szóval figyeltek a tervezők a Mercinél. Mindent megold nyomatékból. Van Comfort és Sport mód. Komfort módban még inkább visszavesz és a legtöbb helyzetben elvan 2000 fordulat alatt. Nem lomha, nem nyúlós. Ha nem mondom észre sem veszi senki. Csak azt hiszik hogy egy nagyon finoman működő váltó van benne.
Kézi módban előre meghatározott áttételekből csinál 7 fokozatot. Érzésre pont olyan mintha sima aut. váltó lenne, azzal a kivétellel, hogy váltások között is húz, mivel a szíjat pakolja arrébb. Ez csak programozás kérdése. Lehetne akár 4, akár 10 sebességi fokozatot is csinálni így, bármilyen áttétellel. Lehetne hosszú egyes, majd rövid fokozatok, mint egy motornál. Ez csak a gyártón múlik.
Mindehhez hozzá jön a nagyon kevés alkatrész, a kicsi és könnyű váltó. Lenne jövője, de az olyanok miatt nincsen sajnos akik gyenge motorral, rosszul hangolják össze. Aztán nem csoda ha nem tetszik az embereknek.
Ebben a videóban látszik hogy milyen a Merciben a CVT. Édemes megnézni pl 05:10-nél komfort módban i elég szépen megindul, mindenfée pörgetés nélkül:
ua-cam.com/video/tTZ-AXs90Us/v-deo.html
Nagyon szuper oktató anyag köszönöm!
Már nagyon várom a hagyományos automata váltóról is az előadást. 10 éve csak ilyent használok, és nagyon bevált. Voltam hivatásos sofőr is, (manuális szinkron nélküli váltós teherautón, és automatás buszon is.) de soha nem vennék már manuális váltós személykocsit. Több százezer Km-et mentem hagyományos automatás kocsival, soha nem volt gond a váltóval (Suzuki) és igazán szuper vezetni. Pedig sokat utánfutóztam is vele. Főképpen városban, araszolásnál igen kényelmes, szépen kúszik. Viszont a robotváltótól (DSG stb) félek, szerintem kevésbé szívós szerkezet.erre nem neveznék be.Sok kopó alkatrész tartalmazó komplikált darabok, és a kettős tömegű lendkereket sem váltják ki, mint a hagyományos automata váltó.Szerintem nem is kellene már hagyományos váltót gyártani, kőkorszaki megoldás.
még mindig Gajdán az isten
Csak is ő! Ment pedig Allah meg stb!
Nem isten, csak egy közérthető, szerény néptanító.
@@istvansebestyen5016 isten az mi!?
2002 Audi A4 1.8T Multitronic 293 EKm után is nagyon kellemes kis limuzin ezzel a váltóval, én imádom!
Így van. Nekem is ilyen van. Nagyobb a komfort érzés. A hang és gyorsuláson mosolyogtam. 164 LE mellett ez kicsit vicces.
Nagyon szeretem énis, kényelmes, garantáltan kevesebbet eszik az autó (02 A6 2.5tdi) sajnos nekem rosszalkodik hidegen:(
Egy újabb remek videó! Köszönjük. :) Alig várom a következő ilyen tech előadást!
sokat lehet ezekből tanulni kösz Gajdán!!!
Nagyon tetszett az előadás a fokozat mentes nyomaték váltóról! Többen is kérdezték az irány váltást...még a behajtó tengelyen megtörténik egy bolygóműn keresztül! Nagyon tetszett a videó, köszönjük!
Köszi a kiegészítést. Jó hogy ilyen közösség alakul Gajdán Miklós videói alatt, csak gyűlik a tudás
Köszönöm a szakszerű, és érthető magyarázatot! Jó hallgatni a Tanár Urat, látszik, hogy imádja amit csinál. Tetszik a lelkesedése.
Nagyon érdekes volt! És érthető...a rajzok is 🙂🙂
Kedvelem ezt a végletekig egyszerű emberi előadás stílust :)
Ez az ember egy zseni. Köszönjük szépen! :D
Teljesen ertheto volt, koszonjuk! :)
Minden elismerésem Gajdán úr előadása nagyon jó! Egy dolog ami lényeges kimaradt: az ékszíj (VARIÁTOR) megoldás nagy hátránya, a súrlódási tényező nagysága ami adódik a rugó által összenyomott tárcsák szétfeszítése, a rugó ellenében meg a első tengelyen lévő tárcsa összenyomása esetén keletkező súrlódás.Legegyszerűbb megértés mintha két satuból folyamatosan kell kitépni az ékszíjat, mert mindkét tárcsapár szorítja az ékszíjat.Másképpen nagy lenne a csúszás.
Nagyon jól mondja ön, hogy úgy kell beszéljünk, megfogalmazzuk az elnevezéseket, ha váltóról vagy bármiről legyen szó, hogy az árulkodjon az ismereteinkről, az adott használati berendezés működési elvéről! Fantasztikus!
Gondolok itt ----> 3:31
Köszönöm a magyarázatot nekem is ilyen váltóval szerelt autóm van
Ha ő lett volna a tanárom anno tuti gépész mérnök lennék 🤗🤣
Így van. A Prius HSD váltója a váltók szent grálja :) igen, az hiába fújnak rá.
Gondoljátok el. A HSD esetén a vezérlés csak azt állítja hogy mekkora nyomaték jusson a kerékre. Ráadásul mindezt teljesen elektronikusan, külön vezérlő mechanika nélkül. Ez gyakorlatilag a gázpedál állással függ össze a Priusnál. Vagyis pontosan annyira gyorsul amennyire nyomjuk a gázt.
A másik oldalon a motort pedig nem fordulatra vagy nyomatékra vezérlik hanem teljesítményre. Teljesen mindegy milyen gyors az autó, mekkora vonóerő kell, a motort mindig az adott teljesítmény igénynél optimális fordulaton és nyomatékon lehet tartani.
És bár a Prius a lustaságáról híres, de csak programozás kérdése hogy a fogyasztásra vagy teljesítményre optimalizálunk egy ilyen rendszert.
A gumi effektus pedig alapvetően nem létezik HSD esetén, mivel azonnal reagál. Ez az érzés az attkinson ciklusú motor lassú reakciója (amit bizonyos határig a villanymotor rásegítéssel igyekeznek kompenzálni) miatt van és azért mert a motorhang gyakorlatilag nem nagyon függ össze sem a sebességgel, sem a nyomatékkel, hanem leginkább a teljesítménytől függ.
Mechanikus CVT esetén a mechanika reagálási ideje és pontatlansága okozhatja a gumiszalag érzést.
Ez zavaró főleg az elején, de hamar hozzá lehet szokni, és akkor teljesen logikus és természetes.
Megjegyzem engem a robogókon is nagyon zavar a CVT :)
Ilyen van az autómba...imádom!!!! Subaru XV 2018 2.0 CVT lineartronic
Szerencsesek vagyunk hogy van egy ilyen emberunk aki erthetoen elmond mindent amibe belekezd!
Remekül érthető volt az előadás, köszönöm!
Ez is nagyon jó, akár a többi! Ezer köszönet, Tanár Úr!
A régi CVT váltók is nagyon jók, csak a vezetési élmény nem csúcs. Olyan érzés mint egy Babetta. A motor felbúg aztán ugyanazon a fordulatszámon búg 150kmh-ig. Közben a váltó persze működik az áttétel változik, de hát pont ezért nem változik a motor hangja. Szóval elég furi vezetni.
A későbbi CVT-s kocsikba pedig valahogy diszkrét sebességi fokozatokat tettek, nem tudom hogyan. Volt egy Honda Jazz CVT-m és 6 sebességes volt, és látszólag olyan volt mint egy normál automata, dobálta fel meg le a sebességeket. Pedig a nevében is benne volt: CVT
Robogóknál már rég nagy sikerrel alkalmazzák. Mint robogó szerelő állítom nagyon ötletes és jó megoldás
A fogyasztásra kíváncsi lennék. Amúgy egyszerű sebességváltó, mint a faék.
Az ékszíjas verziót már az SZK-3/4-es kombájn is alkalmazta,annyi,hogy azzal a sebességváltó bemenő tengelyét hajtották,ennek segítségével fokozat mentesen lehetett egy adott fokozatban változtatni a haladási sebességet,mivel a gép működtetéséhez a motor maximális fordulata szükséges,hogy minden működő része a megfelelő fordulaton működjön. Mi ezt variátor hajtásként nevezzük. Ezzel van változtatva a cséplődob és szelelő ventilátor fordulata állítva.
Pontosan. Jó kis szerkezet volt az. Sajnos a későbbi SZK5-nél már nagyon hamar tönkrement a munkahenger szimeringje. :/
Gajdán for president! Magyarázott részek jól érthetőek voltak, személy szerint hiányoltam a hajtás irányváltását. Nem csak a forgás sebességet és a kerekekre jutó nyomatékot szabályozzuk a váltóval, de a hajtott kerekek forgásirányát is, gondolom kell lennie valamilyen kuplung szerkezetnek. Ha a következő videóban kaphatna 1-2 percet, az remek lenne. Köszönöm az újabb ismereteket!
Az irányváltást hasonlóképpen oldják meg mint a hagyományos sebességváltókban: fogaskerékpárral. Azzal a különbséggel hogy hátramenetben a leglassabb áttételben marad a CWT váltó, tehát ekkor nem variálnak a tárcsák.
Ebből a videóból megtanulhattuk a lefele csökkenés és a felfele csökkenés közötti különbséget :)
És az is fantasztikus, hogy hova jutott már a mérnöki tudás! Az ismerőse teljesen meg van elégedve azzal, hogy gázadásra gyorsul, fékezésre pedig lassul az autó. Na, ez már valami! Ilyen kéne nekem is :)
Végre tőled videó
Szerintem sokunkat érdekelne a Prius féle fokozatmentes automata Gajdán féle magyarázásban 😊
m.ua-cam.com/video/wDsTUGzRyP4/v-deo.html
imádom ezeket a videókat !!!
Napokig el tudnám hallgatni az előadásokat... nagyon lefoglal. Jól, és érthetően magyarázza el... bírom nagyon
Kiváló, érthető előadás, köszönöm!
Imádom a Gajdán-féle videókat, a legemberibb előadásmódban elkészített szemléltetésekkel és értelmezésekkel...
És a mi-mért jobb/rosszabb mint a másik konklúziók..
hogy érthető -e? köszönjük a sok energiát amit bele teszel, fantasztikusan jók a magyarázatok!
Köszönjük Tanárúr! Várjuk a videót a bolygóművesről, a DSG-ről, a szekvenciálisról és a kéziről is.
Remek videó !!Köszönöm!!
Drága operatőr kolléga! Egy aranyszabályra szeretném felhívni a figyelmed! Ha Te nem látod a keresőben azt amiről beszél az alany, akkor a néző sem fogja látni... Kár ezért a színvonalas előadásért! Latyi
Szeretem ezeket a videókat, mert nem kell altatókat bevennem estére. Elkezdem nézni, és 10 percen belül bealszok.
robogó blokk beindítva,lehúzva az oldal deknit talán
úgy a legkönnyebb vizuálisan meg érteni
Egyik legjobb váltó megoldás. A hangját kell megszokni pl.Lexus
Annyit azért megjegyeznék, hogy én sportosan vezetek, de mégis imádom a Prius váltóját (csak a futómű alkalmatlan a sportos vezetésre). Szinte minden autót legyorsulok, váltáskor lemaradnak. És mindemellett persze nagyon kényelmes, hogy nem kell folyamatosan váltogatni (főleg dugóban számít igazán). Na meg ugye nincs kuplung, így azt sem kell cserélni.
Áhááá most már értem ! Köszönöm szépen!
tanár úr.. ott a robogó a háttérbe ott is cvt válto van ott a mukodeset is mutathatta volna levett oldal dekni mellet :) a cvt *egyszeru* es egy marha kenyelmes talalmany :)
A robogóknál még variomatic-nak nevezték! Hiba a filmben, hogy egy új megnevezést húz a régi technikára! A DAF 120 Variomatic volt az első, majd a VOLVO 353( nem biztos!!) 1,4-es motorral. Mára fém szövet lett a szíjból és DSG, CVT a megnevezésből gyártótól függően ami a vezérlés változását is eredményezi! Volt röppsúlyos, vákuumos és ma már elektronikus vezérlésű.
@@VitezAsztalos nem mindenütt van fémszövet
Az a daf autó még mostanában is előkerül az autókról beszélgetve a hollandok jót nevetnek rajta ugyanis úgy reklánozták, hogy hátramenetben pont olyan gyors mint előre menet 😁!
Nagyon jó volt a videó! Ha ilyen jó animációkat tudtok bemutatni, talán érdemes lenne egy monitor előtt, az animáción bemutatni a működést. Sokkal érthetőbb lenne. Bár ennek a rajzolgatásnak is meg van a varázsa! Ja és nem kint a hidegbe kéne forgatni. 😉👍
@Ádám a Pszichológus Mit??? Az animációt?
Tisztelt tanár úr remek volt
Az Audi 1.8 T cabriom tökéletes ezzel a váltóval. Semmi gondom vele. Hang meg gyorsulás? Ugyanmár....
Ezekszerint.. a hajtó tengely kúpkerekétől függ a hajtott tengely kerekének átmerője? vagy valahogy szinkronizálva van a 2 kerék?
Köszönjük....
Mindig izgatottan nézem az ilyen kifejtéseket. :) Csak egy technikai dolog: Ott vannak az ábrák kiragasztva. Ráközelítés helyett azokat simán be lehet vágni mindig módszeresen a megfelelő másodpercekben a videóba, hogy ne párszáz pixeles kis torz maszatot nézzünk az épp ahhoz kapcsolódó kifejtés közben. Pont úgy, mint az animációknál, amikért külön hála. 🤘🏼
Köszi ez mindig nagy dilemma hogy az élő magyarázat legyen vagy animacio, esetleg kis ablakban az anim. Legközelebb tablettel fogunk kísérletezni.
@@VezessTVChannel :) Igazából ilyenkor az ábra/anim a legfontosabb, tehát hogy annak részleteit jól lássuk. Közben úgyis halljuk a magyarázatot is, és látni a Tanár urat magyarázni kevésbé fontos, mint látni az ábra/animáció részleteit, miközben magyaráz róla.
Sőt, a helyetekben azt csinálnám, pl. amikor rá-rámutat az ábra egyes részeire, akkor a képen oda egy áttetsző kék pöttyöt tennék. Egyszerűen csak PS-ben/GIMP-ben ráraknám az ábrára, majd egy másik példányára máshova, és így tehát 1 db ábra igazából annyi példányban jelenik meg egymás után, a magyarázathoz időzítve, ahányszor rámutat valamire a beszélő. Ez nem komplikált, néhány plusz perc, hiszen az eredeti videón úgyis látjuk a rámutatást, az alapján pedig könnyen elkészíthető az összes ilyen ábrapéldány. Ezután meg csak rá kell húzni a videóra, beidőzíteni, hogy jókor váltson, és kész.
Én elhiszem h zsíroskenyér a cvt váltó, de 2 millióig sajnos kb csak az 1.3as honda civic, az 1.8as lancer, a 2es szériás prius, vagy a szintén 1.3as suzuki swift jöhet szóba.
Nagyjából.úgy néz ki a dolog h 2013-tól felfelé kezdték el igazán sorozatban gyártani őket, de az meg már egy 3/4/5 milliós kategória már :/
Kérdés: ha azt szeretnénk, hogy az autó sebességétől függetlenül a motor mindig közel állandó fordulatszámon pörögjön, akkor a variátornak nem a hajtott oldalon kellene lennie?🤔 Sebesség változik - áttétel változik = motorfordulat állandó.
Igen , a Prius egy forradalmian hosszú életű hajtásláncot alkotott meg amitől nem kell félni mert túl él mindenfajta váltótípust... hiába mintha csúszna meg szenvedne de ez a lényege a tartósságában . Nagymértékben igazából az olajcsere szigorú betartása fogja meghatározni pl. a Prius váltó élettartamát ( is ) .
E-CVT-t használok, kb 2 nap volt megszokni a “CVT-váltós” motorhangot😉
Tisztelt Gajdán Úr ! Itt az USA ban is sokan nézegetjük előadásait,szoktunk róla beszélgetni !Kivánjuk,hogy még sokáig tegye ! Sokat tanulunk belőle .Nem tudom az autósok miért utálják a CVT váltót ? Két Nissan Altima 3.5 amikkel 400.000 Km mentem Az egyikben 320.000 km a másikban 82.000 km van probléma nélkül ,nekem bizonyítottak !Pont a váltó miatt szeretem őket !Rángatás nélkül,nagyobb gyorsulási teljesítmény !röm velük a közlekedés !
Tanár úr! A videó elején bemutatott állványos fúrógépben miért alkalmaznak váltót, ha egyszer elektromos, és könnyedén lehetne a fordulatszámot a motor fordulatának változtatásával szabályozni? Így olcsóbb/egyszerűbb, vagy kisebb a meghibásodás esélye? Köszönöm!
Egyfázisú, aszinkron motor van a bemutatott fúróban, annak a fordulatszámát folyamatosan változtatni elég nehéz. De mind a mai napig a nagy oszlopos fúrógépeken is ez a megoldás az általános, olcsóbb, mint egy frekvenciaváltó, és a megmunkáláshoz elég néhány fix fordulat. A kézi fúrógépeken pont azért van leginkább univerzális motor, mert az egy egyszerű, olcsó elektronikával szabályozható.
Lehetne csinalni az összkerekhajtas valtozatokrol is egy videot pl audi,bmw,ford es egyeb kisebb nagyobb markak mit es hogyan hasznalnak es hogy mukodnek.
TORSEN! YEAH! Jönni fog, de most Gajdán úrnak dolgoznia is kell, Magazint készít pár hétig, úgyhogy szünet :)
Várom a folytatást! Talán jobb lenne egy fűtött tanteremben, táblára rajzolni!
Az túl mainstream.
Miért, fázol?
kár hogy kimaradt a toroid cvt ahol nem szíj van hanem két másik kúpos tárcsa forog el oldalirányban. azt megnézném milyen és mennyivel lehet tartósabb mint a fém szíjas.
Ha csak a sebesség - motorfordulat közötti kapcsolat hiánya zavarja őket, akkor ne vegyenek full hibridet sem, mert ott sincs :). Sőt, még a jár, vagy nem jár a motor és mozog, nem mozog az autó között sem. Ez olyan, mintha azért nem venne autót, mert az elejéből jön ki a fény, pedig a nap fentről süt, és az a természetes és megszokott!
Professzor ÚR!!! köszönjük
Szakismeretből meghúzott a tanár amikor azt mondtam hogy sebesség váltó...Ez nyomaték váltó!
Nem olyan móricka rajz! Én tök jól megértettem
Üdvözlet! A Hyundai i40 (2012) ilyet használ??
Hátramenet ezekben a váltókban hogyan van megoldva? Talán erre ki lehetett volna térni még. :)
Ez a váltó nem alkalmas hátramenetre. Azt egy külön fordító áttétellel lehet kapcsolni, a hajtó tárcsapár elé beépítve.
Hát meg kell fordítani az ülést :-) Csak viccelek, jó a kérdés, és látom van válasz is, köszi!
Van egy DAF44-esem (30-éve áll, de még szeretném talpra állítani). Előre 0-140-ig ment és ezt tudta volna hátrafelé is, ha mertem volna. Kb. 30-cal tudtam tolatni és nagyon szerettem, mert nem vinnyogott... Egyszer úgy 300 métert tolattam, mert eltévesztettem az utcát. Egy rendőrautós meg leintett, mert azt gondolta azért iszkolok, mert megláttam... Előrefelé egy élmény volt. A 850-köbcentis, léghűtéses boxer úgy vitte a gépet, hogy a nagy Ladákat lehagytam a lámpától indulva. Ugye, nekem nem kellett váltogatni, kupplungolni, míg neki nagyon is... A tanár úr nem említette, de tartozott hozzá egy röpsúlyos tengelykapcsoló, 4+4 húzórúgóval összefogott kis ferodós papucska. Ezek a rúgó-csoportonként eltérő húzóerő miatt igen lágy indítást adtak. Volt egy hátránya is ennek a tengelykapcsolónak, nevezetesen, ha emelkedőn szerettem volna indulni, vagy elég volt a kb. 1500-as fordulat nyomatéka, vagy csak sírt a kuplung... Üdv!
Amíg működik ez egy szuper kényelmes dolog. De ha tönkremegy márpedig garantáltan tönkremegy akkor javíthatatlan. Alkatrészt a gyártó nem ad el hozzá (ZF). Akár 60ezer kilométeres korában is el tud pusztulni. Az Audi Multitronic sem javítható. 250ezer után (használat és karbantartásfüggő) lehet várni a halálát. Minél nagyobb és erősebb motorra van szerelve annál hamarabb . Aki nem hiszi hívja fel a lőrinci váltószervízt, Audi multitronic javítására csak harsány kacaj a válasz :)
Köszi ez hasznos infó
Nekem a vásárlás után a 17 éves kocsi elromlott a CVT váltó, engem is kiröhögtek hogy nem lehet javítani, új kell. Rendeltem új léptető motort és kicseréltem. Azóta is hibátlanul működik (50.000km). Igaz hogy sebészi sterilitással kellett mindent csinálni, de egy vasárnap délelőtt elvégeztük a barátommal. Egyébként egy 2 literes benzines szívómotorról van szó, ami 140 lóerős.
Szia, elindul par másodperc és megál karbit tisztitottam megse jár
Gyorsuljatok CVT váltóval a Sámán is csak beszel róla
A szíj kopásáról/élettartamáról nem esett szó. Robogómnál eléggé befolyásolja a menettulajdonságot, amikor már keskenyedik a szíj... Itt is fennáll ez a probléma?
Mivel az ilyen elven működő váltók alkatrészei fokozott súrlódásnak és emiatt hőnek vannak kitéve, a kopás autóknál is fennáll. Kevlár, illetve kompozit anyagok felhasználásával és finommegmunkálással a kopás csökkenthető, de ki nem küszöbölhető. A "korszerű" változata ennek a váltónak már nem szíjat használ az erőátvitelhez, hanem további tárcsákat/kerekeket, ami a súrlódást/kopást nagyságrendileg csökkenti, és emiatt a várható élettartamot is jelentősen növeli.
2007 -ben érkeztem az USA ba,akkor vásároltam az éppen abban az évben megjelent Nissan altima 3.5 SE CVT erőátvitellel rendelkező gépkocsit . Ma ebben a gépkocsiban 320.000.km van , probléma nélkül !A gépkocsi ma is a tulajdonomat képezi.családtagjaim használják . Én egy ugyanilyen tipusú gépkocsit használok ,de már 2015 év kiadású SL kategóriás magasabb felszereltséggel !Amikor az utóbbit megvásároltam ,mivel itt minden "szájbarágósan" működik elmondták ,hogy ebben a járműben CVT váltó van. Közöltem az előző gépkocsim ugyanilyen CVT váltós volt.Ők erre közölték,hogy a nyolcévvel ezelőtti váltót felejtsem el mert ez annak egészen más volt a vezérlése ! Az új ugyanazzal a motorral lényegesen kevesebbet fogyaszt! Ma ebben az autóban 82.000 km van. Tehát ezt tudom mondani a CVT váltóról. A gépkocsihoz kimondottan a váltó jellege miatt ragaszkodom .Kiváló teljesítménye és a gyorsulás miatt !Ja és ezekben a váltókban nagy teherbírású" fém "szíjat használnak !
Igaz nem autó, de Fortschritt E 514-es kombájnak ékszíjas a dob variátora a motor pedig 110LE és 422Nm teljesítményt ad le és amikor a cséplődob valamiért megszorul a motort lefojtja. Az egyik variátort hidraulika nyomja a másikban egy spirálrugó ami kb 15-20mm köracélból van készítve. Minden csak méretezés kérdése :D
@@tamasdenem7892 igen a kisebbeknél, volt szerencsém javítani mindkettőt (dob és menetvariátor) egy E514 esnél, közbe eszembe jutott, hogy nem hidraulikus a dobvariátor állítása hanem mechanikus
Egy baj van, az összes automata váltós gépjármű automata kuplunggal rendelkezik, ami újabb veszteség forrás! Amúgy is dilis megoldás, hogy piros lámpánál féket kell nyomnod, vagy az üzemmód váltó karon kell gombokat pöcögtetned, hogy egy helyben maradjon a gépjármű. Akku lemerülés esetén lehetetlen betolni, bár kis plusszal megoldható lenne! Emlékszik még valaki a Wartburg kapcsolható szabadonfutójára? Az automata kuplungos kocsiknál is technikailag meg lehetne oldani, hogy aksi lemerülés esetén is betolható legyen!
like before watch crew
Végre Gajdán Tanár Úrral videó
Szerintem a CVT váltót azért nem kedvelik az emberek mert itthon csak 1.2 Puntóban, 1.4 Jazzben vagy maximum egy Priusban találkoztak vele és hát valljuk be ezekben tényleg kiábrándító, hogy egy közepes intenzitású messze nem padlógázas gyorsításhoz is folyamatosan 3500-4000rpm környékén bőgeti a motort. Ezzel szemben egy 3.5 Murano a forgalom ritmusát tartva ritkán vagy inkább soha nem éri el a 2500-as fordulatot. Abban már simán élhető és nem is fogyaszt vele vészesen sokat. Önmagához képest nyilván.
Azt hiszem utoljára az Audi próbálkozott ezzel a megoldással,de nagyon gyenge és rövid élettartama miatt abba is maradt a gyártása. Nem úgy, a mezögazdaságban,ahol régen a kombájnoknál (vatriátor) néven volt már a 30-as években jól bevált és ismeretes.
Többek között a Subaru is a mai napig csinálja...
Még gyártanak Subarut? Jó kis iróniával kérdeztem, mert az utakon szinte egyáltalán nem találkozni mostanság új Subarukkal, de Mitsubishikkel sem nagyon. Mintha kihaltak volna. Kiszorították őket az európai gyártók.
Az Audi majdnem 15 évig csinálta a Multitronicot, és szerették is sokan, nekem is nagyon tetszett, ráadásul ők nagyon jól be is hangolták ezt a szerkezetet. Azért szüntették meg, mert rájöttek ők is, hogy abszúrd, hogy ugyanabban a modellben kapható kéziváltó, fokozatmentes váltó, duplakupungos váltó és hagyományos váltó is, az A4-esekbe ez mind elérhető volt. Nem is tudom ha létezik még ilyen autómodell, amelyiket ilyen sokféle váltóval szereltek. Aztán a Multitronicot azért dobták, mert nem tudták a terhelhetőségét növelni, és hát a megbízhatósággal is akadtak gondok bőven.
@@zsoltih2540 Az Audi Multitronic váltója egy katasztrófa, kb 100.000 km birt ki a lánc. mert ekkora nyomatékáttvitelre nem alkalmas. Drága hozzá minden, és senki nem akarja válalni a szerelést. Amig müködik tökéletes, mint egy villanymotor de az első javitás után 650 000 ft amit fizettem már megtanultam soha többé multitronic.
@@manu19681218 Mondjuk 650 ezres javítás más autómata váltó is össze hoz. De tény, az Audi féle CVT nem sikerült jól. Egy tök egyszerű szerkezetet túlbonyolítottak… Illetve a CVT-nek vannak Nm-s határa, ami fölé nem megyünk. Pl egy 200Nm nyomatékot tökéletesen kezel, de az Audi erősebb motorokhoz is kínálta, és hát persze hogy nem bírta. Továbbá nagyon sokat széthajtottak a német autópályákon, M.O-ra meg már így érkeztek meg, leharcolva. A CVT nem szereti a német autópályákat tartósan, tehát mikor az autó megy 170-nel és 4000-es fordulaton pörög a motor, akkor ugye a váltó is… Ekkor szokott előfordulni, az overheat jelenség, mikor az autó ki írja, az automata váltó túlmelegedett, és simàn lekapcsolja a hajtásról is. De ekkor már rendszerint késő, a benne lévő olaj kis része megég, a tárcsán a szíj megcsúszik és megég. Innentől pedig màr sokat nem fog elmenni. Viszont a CVT városban, országúton és normál autópálya tempónál tökéletes szerkezet, főleg ha 50.000km-t cserélik benne az olajat, a szűrőt pedig cserélik.
Lehet, hogy buta kérdés, de a robogóba azt mi oldja meg, hogy hirtelen felpörögjön a motor, illetve mi egyenlíti ki a fordulatot, hogy növekedjen a sebesség. Mert ahogy én értelmezem utóbbit megoldja a röpsúly, valamint gondolom amiatt nem tud túl kis áttételre visszatérni a tárcsa viszont előbbit nem igazán értem mi biztosítja. Ezek szerint elcsúszik a szíj a nagy gázra?
egyszerűbben azt nem értem biztosan, hogy egy robogó esetén padlógáznál mi lassítja az áttételt. (honda cvt-ben mindent elektronika végez tudtommal, nyilván hidraulika vagy pneumatika vezérlésével)
uraim CK 3-as 1958 orosz kombájn hajtáslánc le utánozva korszerű köntösbe.
👍👏
Egyetlen baj van ezzel a váltóval: Elveszi a vezetés legjobb részét, a fokozatokon való végig haladást.
Nem csak ez a baj. Hanem az is hogy forog a motor de a kocsi nem megy. Ahogy a videóban is említik.
Én is így gondoltam vagy húsz évvel elelőtt,de nem így van !
@@laszlofoldvari8866 micsoda?
@@bg11LL Ez a kocsi gyengébb és nehezebb egy picit, csak nem cvt váltó van benne.
ua-cam.com/video/dHpoY37bQFg/v-deo.html
@@bg11LL Egy kicsit elnéztem, de a Hondáknál 6 fokozatu manuálisa a másik opció. Szerintem ez is mutatja hogy a cvt váltó az hatékony, de nem igazán gyors, ha már egy manuális váltóval is jobbat lehet menni. (Szerintem)
Üdv.
A daf-ból ismert verziót később átvette a volvo és egészen sokáig, a 400-as sorozatban is alkalmazták. Szög egyszerű, minimális karbantartás igénye van.
Mopedautókban is ilyen mechanika van :D
Kérdés, mivel erről nem eset szó: Milyen a hatásfoka, és mennyire melegszik egy ilyen áttétel? Hiszen ez egy dörzs erőátvitel a fogaskerék helyet. Továbbá: Ha a váltóban vegyesen van ilyen, és fogaskerék áttétel is, hogyan oldják meg a kenést, vagy annak elszeparálását?
Tudtommal jelentősen gyengébb a hatásfoka, mint a fogaskerekes áttétel rendszereknek. Bár, pontos számokat nem tudok.
Arról is megnéznék egy videót, hogy ezeket miért nem gyártják, holott jobb mint a fogaskerekes...:-)
Eleg silany a poszt :) De hat a nagy agyak azok mindig Zsenik :)
Robogókban zseniális!
Aki robogózni akar vagy robogózik annak ezt kötelező ismerni.
Lehet, hogy totál hülyeség, de az jutott eszembe, hogy ennél a fokozat nélküli váltónál nem nő-e meg átlagban pl. a benzinmotoros autó fogyasztása? Mert ha jól értelmezem, akkor az átlagos fordulatszám (elindulás, gyorsulás és megállás periódusban) nagyobb, mintha kapcsolható fokozatok lennének. Ha nagy marhaságot írtam, kérném törölni :)
Személyautóba raknak ilyen váltót?
Igen
Kombájnoknak a cséplődobját meg , meg a motolájukat gajtottái iletve a bene levő szennyeződést kifújó ventillátort hajtotta szíjas variátor.
Vajon ez legolcsóbb váltó? Alap autókba miért nem ezt teszik? Bár ha belegondolok a váltó hiába kerül fele összegbe, a teljes vételáránál ez nem nagyon látszik meg.
Emiatt a váltó miatt vásárolta fel a Volvó a Dán DAF autógyárat.
De nem nagyon terjedt el. Talán a hatásfokkal van baj ?
szerintem ahogy elhangzott most tartunk ott h olyan vezérlést illetve olyan láncok vannak h elterjedjenek.
ua-cam.com/video/tUVsH1zDzV0/v-deo.html
@@milannedelykov7603 Szegény elmaradott európaiak képesek kezelni egy manuális váltót a hatékonyabb hajtás érdekében. Nem véletlen, hogy a motorsportokban nem nagyon alkalmaznak CVT-t...
@@peterkiss1204 Attól hogy a kéziváltós kocsi nagyobbat ránt, még nem feltétlenül megy jobban. Hányszor látni , ahogy megtévedt emberek feszülten és kapkodva kulcsolnak a kéziváltóval? a motor négyszer ötször felpörög mire eléri a kívánt sebességet... Biztos dinamikus, de hogy nem jó az is biztos. Legfeljebb annak, aki kifejezetten erre vágyik.
@@shishalacc "a motor négyszer ötször felpörög mire eléri a kívánt sebességet."Ezt pont a az autómataváltóknál gyakori,legalább is az én tapasztalatoim szerint! De az is biztos luxus modern autót még nem vezettem úgy hogy azok már lehet mások!
ua-cam.com/video/2NeyoNdsHTI/v-deo.html Itt a DAF működés közben.
Daf 44 1970 évjárat