Super... kolejna metoda na odbieranie ludzkiego zycia. To przykre ze pierwsza rzecz o ktorej mysli ludzkosc przy tworzeniu nowej technologii jest to jak wzajemnie sobie do....bac.
Zobacz 2 wojnę światową. 5 lat... to jedynie ~1500 dni. Od dwupłatowców do bomby atomowej... 50000 t34, 50000 Shermanów... miliard :) samolotów, 1 lotniskowiec tygodniowo... niestety wojna napędza naukę.
Z tego co pamietam to nie ma takiej predkosci jak "4 machow" tylko mach 4, nie podawajcie ciągu w funtach tylko w kiloNiutonometrach jak już, a najlepiej porownajcie jeszcze z jakims znanym silnikiem dla punktu odniesienia. Może być raptor 3.
Był amerykański program zastosowania rakiety międzykontynentalnej SLBM Trident D5 do przenoszenia głowic niejądrowych, w ogóle pozbawionych jakiegokolwiek ładunku wybuchowego. Głowica rakiety międzykontynentalnej wchodzi w atmosferę z prędkościami rzędu 20 Ma, więc silnik hipersoniczny może się schować. Atmosfera ją wyhamowuje, ale nadal uderzając w cel ma prędkości rzędu 5-6 Ma. Nie ma do dziś skutecznej obrony przed tak szybkim obiektem. Program nosił nazwę Prompt Global Strike. Pocisk odpalony z okrętu podwodnego mógł osiągnąć dowolny cel na Ziemi w czasie około 30 minut lub krócej i raziłby go energią kinetyczną. Program zlikwidowano, gdy zauważono proste sprawy. 1. Wystrzelenie takiej rakiety ujawniało pozycję SSBN, który miał na pokładzie rakiety z ładunkiem termojądrowym. Taki SSBN ma pozostawać niewykryty, aż do użycia go w wojnie jądrowej, więc odpalanie rakiet konwencjonalnych nieco psuło ich główną rolę. 2. Rakieta SLBM lecąc do celu nie mogła nawet w przybliżeniu zbliżać swojej trajektorii w stronę terytorium Rosji czy Chin. Zostałaby wykryta, ale nikt by nie wiedział, czy niesie głowice konwencjonalne czy termojądrowe. Potencjalne niebezpieczeństwo odczytania przez którzyś z tych krajów takiego odpalenia jako atak jądrowy na ich terytorium groził wywołaniem wojny jądrowej. Dlatego uznano, że system ma zbyt duże wady i ograniczenia i jest zbyt ryzykowny. Każda rakieta balistyczna klasy ICBM, SLBM albo MRBM rozpędza swoje głowice do prędkości mocno hipersonicznych. Lecą one po trajektorii balistycznej, ale obrona przeciwko nim jest bardzo trudna. Owszem, są głowice typu MARV czy lecące po spłaszczonej trajektorii. Problemem jest zbudowanie rakiety hipersonicznej lecącej na niedużej wysokości. Nawet stara rosyjska Ch-22 jest w stanie w czasie nurkowania na cel osiągać 5 Ma. Jednak na dolocie leci nieco wolniej i to na sporej wysokości. Niżej problemem jest już tarcie o atmosferę i spalanie powierzchni sterowych. Ten problem miały np. rakiety z systemów S-300. Bardzo ciekawe były silniki SR-71, który co prawda nie rozpędzał się do więcej niż 3,5 Ma. Do pewnych prędkości działał jako silnik odrzutowy, a potem zmieniano geometrię wlotu i zmieniał się w silnik strumieniowy. Za to już X-15 z silnikiem rakietowym, w latach 60-tych zeszłego wieku rozpędzał się do 7 Ma i pilotowali go ludzie :)
W temacie silników tego typu , ludzkość jakoś dziwnie spowolniła , ponad 50 lat temu latału już Concorde a do dziś brak jego następcy :) coś tu się chyba rozwój przyhamował
@@kooboos89Concorde niestety został utopiony zanim zdołał rozwinąć skrzydła (znaczącą rolę mają w tym Amerykanie). Najogólniej można powiedzieć, że trafił na złe czasy gdy rozwój transportu lotniczego został spowolniony światowymi kryzysami
Podobno jednym z problemów podczas przełamywania prędkości dźwięku nad strefami zabudowań był ogromny huk który potrafił wybić szyby w pobliskich domach, i ogólnie był dość głośny.
@@positv_ Czy to aby nie plotki ploteczki ? przecież prędkości dźwięku nie musiał przekraczać nad lądem ? mało miejsca nad oceanem ? albo już na odpowiedniej wysokości tak jak robi wojsko ?
@@veeeron4862 U hamburgerów to nawet Big Mac jest jednostką masy, ale to nie znaczy że powinniśmy używać Big Maców do obliczeń w fizyce, a poza tym masa to nie siła.
A od kiedy nie jest jednostką? Nawet ma symbol Ma. Jest to prędkość rozchodzenia się dźwięku w powietrzu na poziomie morza. Czym w takim razie jest kg? Przecież to też tylko historycznie zaczynając określenie masy litra wody więc to też nie jednostka?😂
@@mjodorczuk Nie ma znaczenia, że jest jednostką bezwymiarową. Mówimy po polsku. Przykładowo radian też jest jednostka bezwymiarową - i mówimy "cztery radiany" a nie "radian cztery".
@@Jot_Pe Ależ nie jest jednostką. To liczba, jak liczba Reynoldsa. Mówimy, że przepływ ma liczbę Reynoldsa równą 200, nie 200 Reynoldsów. Radian już jednostką jest. Inny przykład, to liczba obrotów. Powiem, że mój ruch ma liczbę obrotów pięć, nie pięć liczb obrotów.
@@mjodorczuk No właśnie "przepływ ma liczbę Reynoldsa równą 200", a nie "przepływ ma Reynolds 200". Ty powiesz "mój ruch ma liczbę obrotów pięć", a ja powiem po polsku "Mój ruch ma pięć obrotów".
Co do pytania z końcówki - pytanie czy nie da się spowolnić przyspieszania do tak dużej prędkości. Sam lot z taką prędkością byłby dla nas pewnie do zniesienia. Problemem może być natomiast chłodzenie wnętrza takiego samolotu, bo jeżeli zewnętrzne warstwy się grzeją, to w środku również będzie dosyć ciepło 😅
Wielki szacunek dla Ciebie za ogromną wiedzę, ale mach nie jest jednostką prędkości. Mach to stosunek prędkości dźwięku w danym ośrodku do prędlości przedmiotu poruszającego w danym ośrodku.
Loty ponaddźwiękowe oferowały samoloty Concorde do lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Bardzo ładne samoloty. Niestety zostały wycofane na początku tego wieku głownie z przyczyn ekonomicznych. Ciekawe czy jest szansa na powrót tego typu pojazdów.
Nie do końca z przyczyn ekonomicznych. Same loty były opłacalne, chętni byli na drogie bilety za szybki lot. Przestały być gdy te samoloty dostały zakaz przekraczania prędkości dźwięku nad lądem, co wydłużyło lot, paradoksalnie zwiększyli do tego koszt lotu a klienci nie widzieli sensu płacić kilkukrotnie więcej za dwie godziny różnicy w locie. Plus to że nie każde lotnisko obsługiwało ten samolot.
@@olo1299 Czyli zmiany w przepisach (głownie podyktowane komfortem ludzi na ziemi) spowodowany problemy ekonomiczne. Ciekawe, zatem, jak te nowe pomysły rozwiązują ten problem.
@@marekjakimowicz sytuacja jest tutaj dość skomplikowana bo przyczyn jest kilka. 1. Przepisy dotyczące głośności podczas startów i lądowań. 2. Zakaz lotów nad lądem z powodu grzmotu przy przekraczaniu prędkości dźwięku. 3. Brak kupna Concorde'ów przez amerykańskie linie lotnicze i przepisy wyłączające Concorde'y z rynku amerykańskiego (pomijając loty transatlantyckie). Tutaj to kwestia tego, że Amerykanie mieli swój własny projekt pasażerskiego samolotu naddźwiękowego (nie wypalił) stąd działania, które, mówiąc kolokwialnie, miały uwalić Concorde w USA. 4. Kryzys naftowy z 1973, przez który ceny paliwa, zwłaszcza lotniczego poszybowały, i zakończył się 40-letni okres prosperity (przemysł motoryzacyjny w Stanach bardzo odczuł ten kryzys). Kolejny kryzys naftowy w 1979, a potem recesja we wczesnych latach 80 dołożyły swoje. 5. Względy ekologiczne 6. Względy ekonomiczne - z wyżej wymienionych powodów oraz względów konstrukcyjnych dostępnych było tylko kilka tras przez co zainteresowanie na rynku światowym nie było tak duże. 7. Brak rozwoju konstrukcji - przygotowano plany rozwojowego Concorde'a, tzw. Concorde'a B, który miał rozwiązać sporą część problemów (mniejszy hałas, większy zasięg i ładowność, bardziej wydajne, mniej paliwożerne silniki, itd) i mógłby wejść do użytku w latach 80. Rozwój uznano za zbyt kosztowny, zwłaszcza z powodu wymienionych wcześniej kryzysów. W planach rozwoju był również Concorde następnej generacji, który miałby wejść do użytku w latach 90. 8. Jedyna w historii konstrukcji katastrofa z 2000 roku. 9. Ostatnim gwoździem do trumny był 11 września, po którym cały transport lotniczy przeżył kryzys. Osobiście niezwykle żałuję, że nie pokuszono się o dalszy rozwój konstrukcji bo naprawdę była obiecująca i kolejna wersja mogła cieszyć się większym zainteresowaniem (zwłaszcza gdyby udało się przekonać Amerykanów). Obecnie zaś, rozwijane są dwa projekty samolotów naddźwiękowych - jeden od boom supersonic i kolejny od nasa
Pod koniec pada pytanie, czy silniki hipersoniczne pozwolą na podróżowanie (w domyśle ludzi) z zawrotnymi prędkościami? Rzucę kontr-pytanie: po co? Przykład Concorde'a dobitnie pokazał, że jest to skrajnie nieopłacalne, czyli z rynkowego punktu widzenia zupełnie niepotrzebne. O wiele efektywniej jest zaprojektować i zbudować flotę pojemnych i wydajnych samolotów poddźwiękowych, niż za te same pieniądze postawić kilka sztuk (tak, kilka sztuk) superszybkich, ultradrogich (pod każdym względem) i megaskomplikowanych naddźwiękowców, które potrzebne są zaledwie garstce ludzi.
Mo że to nie jest oczywiste, ale słowa pojazd, jazda, jeździec, przejazd, przyjazd czy odjazd, mają wspólne pochodzenie. Odnoszą się do poruszania się w kontakcie z gruntem. Samoloty czy statki nie odjeżdżają, nie przyjeżdżają i nie przejeżdżają przez morze, a rowery nie latają.🙄
Dodam jeszcze że problematyczne przy takich prędkościach tak jak nadmieniłeś temperatórach wynikających z tarcia są również wszelkie połaczenia w konstrukcji...a to w związku z rozszeżalnąścią cieplną materiałów. SR-71 Bleckbird przed startem cały przeciekał bo wszystkie połączenia byly luźne. Uszczelnial się dopiero w wysokich temperaturach roboczych w trakcie lotu. Pozdrawiam Astrofaze.
Dlaczego mowisz o funtach? Zgajesz sobie sprawe ze Merika to jedyny kraj gdzie uzywa sie tych archaizmow? Nie mozesz jak cywilizowany czlowiek uzyc jednostek SI?
Nie zgadzam się z Tobą, jeśli chodzi o ameryk system miar, temperatur.... Każdy system ma swoje plusy i minusy. Akurat w Europie jest system dziesiętny, ale będąc w Stanach kilka lat, czułem się zupełnie dobrze w tamtym systemie. Co oczywiście nie oznacza, że lektor winien podawać wielkości tech w obowiązującym systemie mocy, prędkości czy też długości.
@@robertkopacz1971 Metryczny system jest wszędzie na świecie oprócz USA Funty czy F nie maja żadnych dobrych stron. Podaj choćby jedną zaletę funta albo F.
Panie Pioter, film mocno do poprawy, szczególnie od strony podawanych informacji technicznych, jednostek itd. oraz od strony ułożenia materiału. Mówisz o wielu różnych rzeczach na raz, podajesz stos informacji, które łączy jedynie słowo 'hypersonic' . Po 10 minutach i tak nie wiem nic więcej, niż przed obejrzeniem filmu, a nadto co chwilę muszę w myślach korygować niedociągnięcia, braki i pomyłki. Pewnie nie nagracie tego jeszcze raz, ale może zmienicie chociaż tytuł? Ten film za wiele wspólnego z omawianiem działania jakiegokolwiek silnika nie ma. Dałoby się spokojnie każdy z segmentów tego filmu rozbić na osobny materiał, szczególnie w tematyce ramjetów i scramjetów - są to mega ciekawe silniki, a przy tym wcale nie jakoś mocno skomplikowane w budowie. Posiadam pewną książkę, która porusza tą tematykę, ma ok. 1000 stron. Dla zainteresowanych: "Introduction to Aerospace Engineering with a Flight Test Perspective".
Z tym rozpędzeniem samolotu to był chyba żart. Samoloty nie są przystosowane do takich pręgkości bo są lekkie czyli delikatne Już przekroczenie dwukrotnie maxymalnej zalecanej prędkości spowodowało by że rozpadł by się na kawałki. najpierw odpadł by ogon potem skrzydła itd
O ile eko oszołomy nie storpedują pomysłu. Zauważyłem ostatnio, że zagubiliśmy znacznie słowa postęp. Postęp nie polega na ograniczaniu się, to jest przeciwieństwo postępu. Postęp polega na wymyślaniu technologii, które pozwolą nam na więcej, przy mniejszych skutkach ubocznych lub/i na tworzeniu technologii, które eliminują wady rozwoju. Uważam np, że elektryki to ślepy zaułek, chciałbym wierzyć, że to tylko krok w drodze do spalania wodoru (nie ogniw, które dają prąd ale do spalania, Toyota bodajże pokazała taki silnik), w każdym razie - spalinówki hybrydy są najlepszym co można stworzyć, masz zasięg i swobodę na trasie oraz prąd na krótkie dystanse i korki, dlaczego więc postęp nie pójdzie w stworzenie jakichś pochłaniaczy CO2 skoro jest on tak straszny? Zakazywanie nam sprawdzonej technologii to nie jest postęp!
Nie zupełnie. Tam był silnik na bimber i ciekły tlen. A pompy napędzała para wodna w wyniku egzotermicznej reakcji dwóch paliw dodatkowych. Poza pompami rotacyjnymi niewiele jest tam wspólnych cech.
A tak na inny temat, czyli paliwa i pierwiastków, z chatem gpt przedyskutowałem koncepcję odzyskiwanie pierwiastków chemicznych z kału, zamiast utylizować i dać do rozłożenia bakteriom w oczyszczalni, stworzyć infrastrukturę, niestety prawdopodobnie byłoby to niewspółmiernie kosztowne, ale może po przez ulepszenia i postępy technologiczne z czasem by się odwróciło, analogicznie do tokamaków. W kupie jest naprawdę sporo wartościowych pierwiastków, a nie używa się jej w rolnictwie, bo ludzka się nie nadaje.
Dlatego bardzo wazna jest gospodarka danego kraju. Wtedy masz kasa na rozwoj. Wiec przedewszystkim gospodarka! Silna gospodarka to firmy prawatne. Taki off top😂 pozdrawiam
To musisz wiedzieć że wzór na siłę grawitacjną jest błędny Fg=G×m×m/r kwadrat bo siła grawitacyjna nie zależy od masy czy ciężkości i odległości bo już Galileusza odkrył że jak weźmiesz dwa kamienie jeden cięższy drugi lżejszy i spuscisz JE z tej samej wysokości to ona spadną na ziemię w tym samym czasie też tak zbadano na księżycu że spuszczono piórko i młotek i ona spadły w tym samym czasie na księżyc choć miały różne masy i ciężkości. O sile wywnioskowałem ja.i siła grawitacji jest stala jaka działa na dużą czy małą mase .kazdy atom jest przyciagany z ta sama sila stała grawitacji czy to od duzych mas czy malych i dlatego przyspieszenie jest tez stale co odkrył galileusz .Nie ma różnicy grawitacyjnej czy jest duża masa czy mała i dlatego ajnsztajn się mylil masa nie zakrzywia czasoprzestrzeni i niema czarnych dziur i fizyki kwantowej bo niema fotonow. ...Grawitacja działa dokładnie tak,że jak mam nad ziemią kulkę o masie jednego atomu to w linii prostej do ziemi z ziemi będzie przyciągana przez 20 atomów mniej więcej a jak do tej kulki dołożę atom z gury do niej to pierwszy atom z kulki ten dolny będzie przyciagany przez 20 atomów z ziemi a drugi atom ten nad tym pierwszym atomem będzie z ziem przyciagany już przez 19 atomów plus ten jeden atom pod nim z kulki tak że też w rezultacie będzie przyciągany przez 20 atomów i dlatego obojentnie jaką mase ma kulka jest przyciągana z tą samą siłą 20 atomów mniejwiecej a to będzie wielkość ile atomów mieści się w pół kilometra .........aby zbadać na ile atomów oddzialowywuje jeden atom należy spuscic kulkę z wysokości około i 5 kilometrów i oglondac jak długo będzie przyspieszać bo po pewnym czasie poruszać się będzie z ruchem jednostajnym prostoliniowym a do tego momentu gdzie to tlumacze na filmikach o grawitacji będzie przyspieszać atom czy kulka .....a także .siła grawitacji nie zależy od masy ani od odleglosci bo zrzucając kulkę przez metr z kilometra lub z dwóch kilometrów to tyle samo przyspieszy.mnie macie na you tubie na kanale boze jehowy nauka i boze jehowy jarek nauka tam na jednym kanale jest jeden naped do ufo a na drugim kanale jest drugi naped do ufo ,,,,,u mnie znajdziesz na kanale na you tube''' boże jehowa nauka '''jak działa napęd do ufo i jest filmik jak zrobić glicerynę oraz jest filmik o neurologi wynagradzania dobra i kary czyli na co i za co umrzesz jest tez filmik jak zrobić darmowa energie oraz jest wiele filmików naukowych z biologi fizyki czy psychologi są tam całkowicie nowe fakty naukowe tez znajdziecie ,jest i filmik co to jest masa ,jest tez filmik system do zmartwychwstania jezusowego czyli jak zmartwychwstawać ,,i za co komu robię depresje a robię ją jak chcą być nieporządni to są bardzo źli ludzie seryjni mordercy a filmowi anty bohaterzy zobacz sobie filmik jak pozyskać darmowa energie z magnesu który się robi ze stopu germanu i magnezu .ten stop magnezu ma z jednej strony większy magnetyzm, z drugiej strony jest mniejszy magnetyzm i jest różnica potencjałów dzięki tym magnetyzmom i prąd płynie w uzwojeniu miedzianym nawiniętym na ten magnes. ,, elektrownie jądrowe bardzo szkodzą bo cały wodur tryt z rozpadu uranu idzie do kominów a potem z para do atmosfery to tak jakby w ciągu roku wybuchło 10000 bomb atomowych a z wodoru trytu robi się cieszka woda jak złączy się on z tlenem a uranu idzie dwa procent do atmosfery z używanego go to tak jakby wciągu roku wybuchły 3 bomby atomowe,,i pada cala fizyka kwantowa bo swiatlo w ciagu sekundy przemieza 300000km to jak by to swiatlo by bylo badane na krudszym odcinku np na 2 m to powinno sie poruszac o tysiace razy szybciej niż na 300000km i obijentnie czy badasz swiatlo w trzech metrach czy w kilometrze to i tak wychodzi ze porusza się 300000km,s tak jest bo swiatlo jest promieniem a nie urojonym fotonem...i tak powinieneś już teraz brać Jodek potasu bo elektrownie jądrowe produkują go o 100000 razy więcej w ciągu roku niż wybuch bomby atomowej...o tym filmik znajdziesz na you tubie na kanale boze jehowa jarek nauka.... Tak to działa że pluton oddaje neutrino jodkowi i on staje się radioaktywny a w elektrowni jądrowej jest pręt z plutonu i dookoła niego jest woda razem z nieszkodliwym korkiem i ten Jodek przepływają koło prętu zbiera z niego neutrino i staje się radioaktywny a potem ta woda rozgrzana przez rdzeń trafia pod turbiny i JE obraca i później unosi się do gury i wydostaje się przez komin do atmosfery i nas truje , ,,,,,,i produkuja elektrownie polon radioaktywny bo z woda z oceanu dostaje się on do reaktora i jest naswietlany polon przez pluton i przyjmuje z niego nautrino i staje się radjoaktywny ,,,,,,,,,,,,,,czy z rozpadu uranu przy plutonie powstaje tryt a on laczy się z tlenem i powstaje cieszka woda lub sam uran wydostaje się z pretow do wody w reaktorze a z tamtad przez komin do atmosfery więc elektrownie jadrowe szkodza i zyd niechce ich zlikwidowac bo pisalem o tym 2 lata temu do abasadora ich i popelnia w ten sposub ludobujstwo trujac nas...Z cukru robi się glicerynę pod ciśnieniem się gotuję go i do wzadku wzuca wtedy puszczą wiązanie i już GLICERYNA tak rafinerowany cukier na trociny i do pudełka po witaminach i masz dynamit a trotyl to GLICERYNA związana z kwasem mlekowym czyli proszkiem do pieczenia z zawiesiny się go bierze pokiszeniu ogórków..Do trotylu jeszcze węgiel można dodać itp.a wystarczy zakręcić pojemnik w którym gotuję cukier I już jest odpowiednie cisnienie...W organizmie GLICERYNA nazywa się kwasem programowym dla ukrycia że to GLICERYNA a glicerynę to całkiem inny związek chemiczny niż GLICERYNA a GLICERYNA robi się z cukru i ten najdroszy lek na stwardnienie za milion to GLICERYNA I kwas mlekowy złączony ja go w domu robię w 5 minut i za 15 zł bo biorę glicerynę i proszek do pieczenia bo to kwas mlekowy a tez to jest trotyl czyli gliceryna i proszek do pieczenia i dodaje sie jeszcze wegiel a cukier I kwas mlekowy czyli proszek do pieczenia to antybiotyk duomox na stwardnienie bierze się zwiaski z fosforem bo go brak wtedy jest bo umarły upały się mitochondria spalania FOSFOLIPID i każdy antybiotyk ma fosfor w składzie jak np w cebuli jest kwas fosforowy to inaczej witamina D i ją z cukrem się laczy i jest antybiotyk z cebuli ale słaby bo bakterie uzależnione i przyzwyczajone są do kwasu fosforowego a zwiaski z fosforem wykańczają mitochondria wchodzą na miejsce cukru czy FOSFOLIPID czy bialka czy tłuszczy które się w niej spalaja i mitochondria się wykańcza bo niema substancji do spalania...A glicerynę robi się z rafinerowanego cukru czyli w temperatuze 130 stopni Celsjusza pod ciśnieniem się go gotuję czyli w zamkniętym zakrętka pojemniku i wtedy wiązanie puszczą i to już gliceryna i to na trociny I do pudełka po witaminach mulsujacych i to już dynamit..A dystymie dostaje kazdy niechrzescijan czyli ma co pieć sekund uczucie niepokoju lub przykrości by nie umial drugiej osobie spojzec w oczy I by film nudził więc się nawruc I odrazu ci przejdzie lub do 3 lat vbhhhjjjiii8
Super... kolejna metoda na odbieranie ludzkiego zycia. To przykre ze pierwsza rzecz o ktorej mysli ludzkosc przy tworzeniu nowej technologii jest to jak wzajemnie sobie do....bac.
Samochód to też rzecz co odbiera życie, a jaka pożyteczna .
Wyścig zbrojeń daje kolejną technologię, która ułatwi nam życie albo szybciej nam je zabierze. Warte ryzyka
ten komentarz zasługuję na przypięcie
KONTROLA I LUDOBOJSTWO TO JEST TO
NIe ma znaczenia czy chodzi o komory gazowe czy o silnik ktory spali iles tam paliwa - byleby rakieta miala KTORA wyrucha przeciwnika
@@dariuszg.8026otóż to
Zobacz 2 wojnę światową. 5 lat... to jedynie ~1500 dni. Od dwupłatowców do bomby atomowej... 50000 t34, 50000 Shermanów... miliard :) samolotów, 1 lotniskowiec tygodniowo... niestety wojna napędza naukę.
Z tego co pamietam to nie ma takiej predkosci jak "4 machow" tylko mach 4, nie podawajcie ciągu w funtach tylko w kiloNiutonometrach jak już, a najlepiej porownajcie jeszcze z jakims znanym silnikiem dla punktu odniesienia. Może być raptor 3.
ten powyżej sprzedaje kit i liczy na pelikanów.
@@gniewkoprzecudny4095 z tego co mi wiadomo, to w lotnictwie właśnie podaje się w jednostce takiej, o jakiej wspomniał kjungst
Zamiast ciągu w funtach (czy innych jednostkach masy), czy możemy prosić następnym razem o podanie w Newtonach?
To by wymagało pracy a nie tłumaczenia angielskich artykułów.
Niezwykle ciekawy temat.
Dziękuję za ten kanał, za podkład muzyczny itp. Dziękuję za tą wiedzę.
Prosze
Dziękuję. Smacznego
Jakie "funty"? Ile to jest na złotówki?
Dziękuję i pozdrawiam serdecznie 😊
Świetny materiał! Bardzo ciekawy , już wiem jak te pociski hipersoniczne potrafią osiągną nawet 40 Mach.
no, wystarczy szybciej wiosłować.
Był amerykański program zastosowania rakiety międzykontynentalnej SLBM Trident D5 do przenoszenia głowic niejądrowych, w ogóle pozbawionych jakiegokolwiek ładunku wybuchowego. Głowica rakiety międzykontynentalnej wchodzi w atmosferę z prędkościami rzędu 20 Ma, więc silnik hipersoniczny może się schować. Atmosfera ją wyhamowuje, ale nadal uderzając w cel ma prędkości rzędu 5-6 Ma. Nie ma do dziś skutecznej obrony przed tak szybkim obiektem. Program nosił nazwę Prompt Global Strike. Pocisk odpalony z okrętu podwodnego mógł osiągnąć dowolny cel na Ziemi w czasie około 30 minut lub krócej i raziłby go energią kinetyczną.
Program zlikwidowano, gdy zauważono proste sprawy.
1. Wystrzelenie takiej rakiety ujawniało pozycję SSBN, który miał na pokładzie rakiety z ładunkiem termojądrowym. Taki SSBN ma pozostawać niewykryty, aż do użycia go w wojnie jądrowej, więc odpalanie rakiet konwencjonalnych nieco psuło ich główną rolę.
2. Rakieta SLBM lecąc do celu nie mogła nawet w przybliżeniu zbliżać swojej trajektorii w stronę terytorium Rosji czy Chin. Zostałaby wykryta, ale nikt by nie wiedział, czy niesie głowice konwencjonalne czy termojądrowe. Potencjalne niebezpieczeństwo odczytania przez którzyś z tych krajów takiego odpalenia jako atak jądrowy na ich terytorium groził wywołaniem wojny jądrowej. Dlatego uznano, że system ma zbyt duże wady i ograniczenia i jest zbyt ryzykowny.
Każda rakieta balistyczna klasy ICBM, SLBM albo MRBM rozpędza swoje głowice do prędkości mocno hipersonicznych. Lecą one po trajektorii balistycznej, ale obrona przeciwko nim jest bardzo trudna. Owszem, są głowice typu MARV czy lecące po spłaszczonej trajektorii. Problemem jest zbudowanie rakiety hipersonicznej lecącej na niedużej wysokości. Nawet stara rosyjska Ch-22 jest w stanie w czasie nurkowania na cel osiągać 5 Ma. Jednak na dolocie leci nieco wolniej i to na sporej wysokości. Niżej problemem jest już tarcie o atmosferę i spalanie powierzchni sterowych. Ten problem miały np. rakiety z systemów S-300.
Bardzo ciekawe były silniki SR-71, który co prawda nie rozpędzał się do więcej niż 3,5 Ma. Do pewnych prędkości działał jako silnik odrzutowy, a potem zmieniano geometrię wlotu i zmieniał się w silnik strumieniowy. Za to już X-15 z silnikiem rakietowym, w latach 60-tych zeszłego wieku rozpędzał się do 7 Ma i pilotowali go ludzie :)
Smalcem kadłub wysmarować i nie będzie tarcia XD
jak na zjeezdalni basenowej lol
I to jest plan , ale wtedy hamulce mogły by nie wyrobić
Ja często swój kadłub smaruje smalcem a efekt. Wow! Po prostu wow! Tre i tre aż miło
Ok😳
W temacie silników tego typu , ludzkość jakoś dziwnie spowolniła , ponad 50 lat temu latału już Concorde a do dziś brak jego następcy :) coś tu się chyba rozwój przyhamował
Concorde byl za drogi w utrzymaniu
@@kooboos89Concorde niestety został utopiony zanim zdołał rozwinąć skrzydła (znaczącą rolę mają w tym Amerykanie). Najogólniej można powiedzieć, że trafił na złe czasy gdy rozwój transportu lotniczego został spowolniony światowymi kryzysami
Podobno jednym z problemów podczas przełamywania prędkości dźwięku nad strefami zabudowań był ogromny huk który potrafił wybić szyby w pobliskich domach, i ogólnie był dość głośny.
@@positv_ dlatego aktualne prawo lotnicze zakazuje przekraczania macha ponizej 7500 metrow
@@positv_ Czy to aby nie plotki ploteczki ? przecież prędkości dźwięku nie musiał przekraczać nad lądem ? mało miejsca nad oceanem ? albo już na odpowiedniej wysokości tak jak robi wojsko ?
Czy ty oszalałeś? CO TO JEST FUNT. GDZIE JEST SYSTEM METRYCZNY
@@michaserafin5776Spokojnie to około 0.453 kg
Super odcinek 🎉❤
smacznej KAWUSI życzę każdej osobie, która to czyta ;)
2:33 Za tą siłe 5 000 funtów to cie powinni do łagru wysłać. Co dalej, moc samochodu będziesz podawał w złotych polskich?
Hehe, miałem właśnie pisać. Ciekawe ile katalizator ma łokci kwadratowych.
Pewnie skrypt odcinka pisze SI, szybkie zapoznanie z tekstem i jazda przed kamerę i czytanie z niepromptera😂
Pssst. Funt to jednoska masy.
@@veeeron4862 U hamburgerów to nawet Big Mac jest jednostką masy, ale to nie znaczy że powinniśmy używać Big Maców do obliczeń w fizyce, a poza tym masa to nie siła.
Funt ma 0.453 kg
Chodzi o temperaturę na powierzchni pojazdu hipersonicznego. Czy nie jest to aby czasem efekt sprężania na fali uderzeniowej?
fajny temat. dziękuję
Wszystko zaczęło się od produkcji piwa na Podkarpaciu, a tu proszę... już zajmują się silnikami do rakiet :D
Z prędkością mach 4, a nie 4 machów;) (mach nie jest jednostką) super filmik 👍
A od kiedy nie jest jednostką? Nawet ma symbol Ma. Jest to prędkość rozchodzenia się dźwięku w powietrzu na poziomie morza. Czym w takim razie jest kg? Przecież to też tylko historycznie zaczynając określenie masy litra wody więc to też nie jednostka?😂
@@olo1299 Jest to liczba Macha, stosunek prędkości do relatywnej prędkości dźwięku. To wartość (m/s)/(m/s) czyli bezwymiarowa.
@@mjodorczuk Nie ma znaczenia, że jest jednostką bezwymiarową. Mówimy po polsku. Przykładowo radian też jest jednostka bezwymiarową - i mówimy "cztery radiany" a nie "radian cztery".
@@Jot_Pe Ależ nie jest jednostką. To liczba, jak liczba Reynoldsa. Mówimy, że przepływ ma liczbę Reynoldsa równą 200, nie 200 Reynoldsów. Radian już jednostką jest. Inny przykład, to liczba obrotów. Powiem, że mój ruch ma liczbę obrotów pięć, nie pięć liczb obrotów.
@@mjodorczuk No właśnie "przepływ ma liczbę Reynoldsa równą 200", a nie "przepływ ma Reynolds 200". Ty powiesz "mój ruch ma liczbę obrotów pięć", a ja powiem po polsku "Mój ruch ma pięć obrotów".
Co do pytania z końcówki - pytanie czy nie da się spowolnić przyspieszania do tak dużej prędkości. Sam lot z taką prędkością byłby dla nas pewnie do zniesienia. Problemem może być natomiast chłodzenie wnętrza takiego samolotu, bo jeżeli zewnętrzne warstwy się grzeją, to w środku również będzie dosyć ciepło 😅
Jak będzie za ciepło to można uchylić okno.
Wielki szacunek dla Ciebie za ogromną wiedzę, ale mach nie jest jednostką prędkości.
Mach to stosunek prędkości dźwięku w danym ośrodku do prędlości przedmiotu poruszającego w danym ośrodku.
Dziękuję 😉
👍👍👍👍
Loty ponaddźwiękowe oferowały samoloty Concorde do lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Bardzo ładne samoloty. Niestety zostały wycofane na początku tego wieku głownie z przyczyn ekonomicznych. Ciekawe czy jest szansa na powrót tego typu pojazdów.
Nie do końca z przyczyn ekonomicznych. Same loty były opłacalne, chętni byli na drogie bilety za szybki lot. Przestały być gdy te samoloty dostały zakaz przekraczania prędkości dźwięku nad lądem, co wydłużyło lot, paradoksalnie zwiększyli do tego koszt lotu a klienci nie widzieli sensu płacić kilkukrotnie więcej za dwie godziny różnicy w locie. Plus to że nie każde lotnisko obsługiwało ten samolot.
@@olo1299 Czyli zmiany w przepisach (głownie podyktowane komfortem ludzi na ziemi) spowodowany problemy ekonomiczne.
Ciekawe, zatem, jak te nowe pomysły rozwiązują ten problem.
@@marekjakimowicz sytuacja jest tutaj dość skomplikowana bo przyczyn jest kilka.
1. Przepisy dotyczące głośności podczas startów i lądowań.
2. Zakaz lotów nad lądem z powodu grzmotu przy przekraczaniu prędkości dźwięku.
3. Brak kupna Concorde'ów przez amerykańskie linie lotnicze i przepisy wyłączające Concorde'y z rynku amerykańskiego (pomijając loty transatlantyckie). Tutaj to kwestia tego, że Amerykanie mieli swój własny projekt pasażerskiego samolotu naddźwiękowego (nie wypalił) stąd działania, które, mówiąc kolokwialnie, miały uwalić Concorde w USA.
4. Kryzys naftowy z 1973, przez który ceny paliwa, zwłaszcza lotniczego poszybowały, i zakończył się 40-letni okres prosperity (przemysł motoryzacyjny w Stanach bardzo odczuł ten kryzys). Kolejny kryzys naftowy w 1979, a potem recesja we wczesnych latach 80 dołożyły swoje.
5. Względy ekologiczne
6. Względy ekonomiczne - z wyżej wymienionych powodów oraz względów konstrukcyjnych dostępnych było tylko kilka tras przez co zainteresowanie na rynku światowym nie było tak duże.
7. Brak rozwoju konstrukcji - przygotowano plany rozwojowego Concorde'a, tzw. Concorde'a B, który miał rozwiązać sporą część problemów (mniejszy hałas, większy zasięg i ładowność, bardziej wydajne, mniej paliwożerne silniki, itd) i mógłby wejść do użytku w latach 80. Rozwój uznano za zbyt kosztowny, zwłaszcza z powodu wymienionych wcześniej kryzysów. W planach rozwoju był również Concorde następnej generacji, który miałby wejść do użytku w latach 90.
8. Jedyna w historii konstrukcji katastrofa z 2000 roku.
9. Ostatnim gwoździem do trumny był 11 września, po którym cały transport lotniczy przeżył kryzys.
Osobiście niezwykle żałuję, że nie pokuszono się o dalszy rozwój konstrukcji bo naprawdę była obiecująca i kolejna wersja mogła cieszyć się większym zainteresowaniem (zwłaszcza gdyby udało się przekonać Amerykanów). Obecnie zaś, rozwijane są dwa projekty samolotów naddźwiękowych - jeden od boom supersonic i kolejny od nasa
3:20 540 km, nie 640. Podróż z prędkością 70 km/h zatem, to nieco poniżej 6h.
Pod koniec pada pytanie, czy silniki hipersoniczne pozwolą na podróżowanie (w domyśle ludzi) z zawrotnymi prędkościami?
Rzucę kontr-pytanie: po co?
Przykład Concorde'a dobitnie pokazał, że jest to skrajnie nieopłacalne, czyli z rynkowego punktu widzenia zupełnie niepotrzebne. O wiele efektywniej jest zaprojektować i zbudować flotę pojemnych i wydajnych samolotów poddźwiękowych, niż za te same pieniądze postawić kilka sztuk (tak, kilka sztuk) superszybkich, ultradrogich (pod każdym względem) i megaskomplikowanych naddźwiękowców, które potrzebne są zaledwie garstce ludzi.
Mo że to nie jest oczywiste, ale słowa pojazd, jazda, jeździec, przejazd, przyjazd czy odjazd, mają wspólne pochodzenie. Odnoszą się do poruszania się w kontakcie z gruntem. Samoloty czy statki nie odjeżdżają, nie przyjeżdżają i nie przejeżdżają przez morze, a rowery nie latają.🙄
@Astrofaza - jak to wreszcie jest. Mamy prędkość Mach x, czy x machów? Bo chyba powinno poprawnie się mówić prędkość Mach x, gdzie x to liczba.
W Polsce jesteśmy, nie musimy angielskich zasad językowych wciskać na każdym kroku.
Mach 4 to po angielsku u nas 4 prędkości dźwięku więc raczej 4 mach. Cylinder stoper to zderzak siłownika jest inny szyk i tyle.
@@mmmm-pp6wd otóż to.
jak nazywa sie utwór lecący w tle kazdego astroszortu??
Chyba już wystarczy tych wakacji? 🧐 Jak zwykle świetny materiał.
Dodam jeszcze że problematyczne przy takich prędkościach tak jak nadmieniłeś temperatórach wynikających z tarcia są również wszelkie połaczenia w konstrukcji...a to w związku z rozszeżalnąścią cieplną materiałów. SR-71 Bleckbird przed startem cały przeciekał bo wszystkie połączenia byly luźne. Uszczelnial się dopiero w wysokich temperaturach roboczych w trakcie lotu.
Pozdrawiam Astrofaze.
B2 to bombowiec, który nawet nie osiąga prędkości dźwięku. Więc piszesz nieprawdę. Lepiej popraw nazwę samolotu.
@@userr04212 poprawione. Reszta bez zmian.
@@BartlomiejK-gu9rk no i nie do końca dobrze poprawiłeś 😄
Jak zwykle ciekawy Film, ale Co na to wszystko Greta? 😂 pozdrawiam😊
chau der ju!
Dlaczego mowisz o funtach?
Zgajesz sobie sprawe ze Merika to jedyny kraj gdzie uzywa sie tych archaizmow? Nie mozesz jak cywilizowany czlowiek uzyc jednostek SI?
Tobie moze w ruskich latach trzeba podawac?😅
@@sajuente8235 Twoja odpowiedź ma tyle sensu co twoja egzystencja
@@sajuente8235ty pewnie ani jednego ani drugiego nie odróżniasz
Nie zgadzam się z Tobą, jeśli chodzi o ameryk system miar, temperatur....
Każdy system ma swoje plusy i minusy.
Akurat w Europie jest system dziesiętny, ale będąc w Stanach kilka lat, czułem się zupełnie dobrze w tamtym systemie.
Co oczywiście nie oznacza, że lektor winien podawać wielkości tech w obowiązującym systemie mocy, prędkości czy też długości.
@@robertkopacz1971 Metryczny system jest wszędzie na świecie oprócz USA
Funty czy F nie maja żadnych dobrych stron.
Podaj choćby jedną zaletę funta albo F.
Nie wiem czy się bać czy cieszyć
Tu niby jest wyścig o 5 machów a rosyjskie rakiety Kindżał latają z prędkością 8 machów. To ja już nie wiem o co za rewelacja ten silnik??
Panie Pioter, film mocno do poprawy, szczególnie od strony podawanych informacji technicznych, jednostek itd. oraz od strony ułożenia materiału. Mówisz o wielu różnych rzeczach na raz, podajesz stos informacji, które łączy jedynie słowo 'hypersonic' . Po 10 minutach i tak nie wiem nic więcej, niż przed obejrzeniem filmu, a nadto co chwilę muszę w myślach korygować niedociągnięcia, braki i pomyłki.
Pewnie nie nagracie tego jeszcze raz, ale może zmienicie chociaż tytuł? Ten film za wiele wspólnego z omawianiem działania jakiegokolwiek silnika nie ma.
Dałoby się spokojnie każdy z segmentów tego filmu rozbić na osobny materiał, szczególnie w tematyce ramjetów i scramjetów - są to mega ciekawe silniki, a przy tym wcale nie jakoś mocno skomplikowane w budowie. Posiadam pewną książkę, która porusza tą tematykę, ma ok. 1000 stron. Dla zainteresowanych: "Introduction to Aerospace Engineering with a Flight Test Perspective".
Z tym rozpędzeniem samolotu to był chyba żart. Samoloty nie są przystosowane do takich pręgkości bo są lekkie czyli delikatne
Już przekroczenie dwukrotnie maxymalnej zalecanej prędkości spowodowało by że rozpadł by się na kawałki. najpierw odpadł by ogon potem skrzydła itd
O ile eko oszołomy nie storpedują pomysłu.
Zauważyłem ostatnio, że zagubiliśmy znacznie słowa postęp.
Postęp nie polega na ograniczaniu się, to jest przeciwieństwo postępu. Postęp polega na wymyślaniu technologii, które pozwolą nam na więcej, przy mniejszych skutkach ubocznych lub/i na tworzeniu technologii, które eliminują wady rozwoju.
Uważam np, że elektryki to ślepy zaułek, chciałbym wierzyć, że to tylko krok w drodze do spalania wodoru (nie ogniw, które dają prąd ale do spalania, Toyota bodajże pokazała taki silnik), w każdym razie - spalinówki hybrydy są najlepszym co można stworzyć, masz zasięg i swobodę na trasie oraz prąd na krótkie dystanse i korki, dlaczego więc postęp nie pójdzie w stworzenie jakichś pochłaniaczy CO2 skoro jest on tak straszny?
Zakazywanie nam sprawdzonej technologii to nie jest postęp!
Elegancko przetłumaczone tłumaczem googla.
Hiper dobre🎉❤😊
Katalizator, nafta a co na to Greta :) jeszcze dpfa a i do miasta i strefy nie wjadę z takim silnikiem ;)
Nafta + H2O2 rozkałdany katalitycznie do napędu pomp to prawie V2
Nie zupełnie. Tam był silnik na bimber i ciekły tlen. A pompy napędzała para wodna w wyniku egzotermicznej reakcji dwóch paliw dodatkowych. Poza pompami rotacyjnymi niewiele jest tam wspólnych cech.
@@olo1299 wiesz ... żartowałem
@@olo1299 Para wodna ale uzyskana w egzotermicznym rozkladzie H2O2 z nadmanganianem potasu jako katalizatorem.
Wernher von Braun przyszłości
Atomówki na supersonic to jest przyszłośc
A tak na inny temat, czyli paliwa i pierwiastków, z chatem gpt przedyskutowałem koncepcję odzyskiwanie pierwiastków chemicznych z kału, zamiast utylizować i dać do rozłożenia bakteriom w oczyszczalni, stworzyć infrastrukturę, niestety prawdopodobnie byłoby to niewspółmiernie kosztowne, ale może po przez ulepszenia i postępy technologiczne z czasem by się odwróciło, analogicznie do tokamaków. W kupie jest naprawdę sporo wartościowych pierwiastków, a nie używa się jej w rolnictwie, bo ludzka się nie nadaje.
Czemu ludzka kupa sie nie nadaje?
Kot opcja.
Mam kopyto jak by co nawet znajdzie się coś grubszego 😂😂😂
AstroSzort = AstroSzrot.
Te 5000 funta ile to byndzie na złotówki?
Trzeci
Dlatego bardzo wazna jest gospodarka danego kraju. Wtedy masz kasa na rozwoj. Wiec przedewszystkim gospodarka! Silna gospodarka to firmy prawatne. Taki off top😂 pozdrawiam
To musisz wiedzieć że wzór na siłę grawitacjną jest błędny Fg=G×m×m/r kwadrat bo siła grawitacyjna nie zależy od masy czy ciężkości i odległości bo już Galileusza odkrył że jak weźmiesz dwa kamienie jeden cięższy drugi lżejszy i spuscisz JE z tej samej wysokości to ona spadną na ziemię w tym samym czasie też tak zbadano na księżycu że spuszczono piórko i młotek i ona spadły w tym samym czasie na księżyc choć miały różne masy i ciężkości. O sile wywnioskowałem ja.i siła grawitacji jest stala jaka działa na dużą czy małą mase .kazdy atom jest przyciagany z ta sama sila stała grawitacji czy to od duzych mas czy malych i dlatego przyspieszenie jest tez stale co odkrył galileusz .Nie ma różnicy grawitacyjnej czy jest duża masa czy mała i dlatego ajnsztajn się mylil masa nie zakrzywia czasoprzestrzeni i niema czarnych dziur i fizyki kwantowej bo niema fotonow. ...Grawitacja działa dokładnie tak,że jak mam nad ziemią kulkę o masie jednego atomu to w linii prostej do ziemi z ziemi będzie przyciągana przez 20 atomów mniej więcej a jak do tej kulki dołożę atom z gury do niej to pierwszy atom z kulki ten dolny będzie przyciagany przez 20 atomów z ziemi a drugi atom ten nad tym pierwszym atomem będzie z ziem przyciagany już przez 19 atomów plus ten jeden atom pod nim z kulki tak że też w rezultacie będzie przyciągany przez 20 atomów i dlatego obojentnie jaką mase ma kulka jest przyciągana z tą samą siłą 20 atomów mniejwiecej a to będzie wielkość ile atomów mieści się w pół kilometra .........aby zbadać na ile atomów oddzialowywuje jeden atom należy spuscic kulkę z wysokości około i 5 kilometrów i oglondac jak długo będzie przyspieszać bo po pewnym czasie poruszać się będzie z ruchem jednostajnym prostoliniowym a do tego momentu gdzie to tlumacze na filmikach o grawitacji będzie przyspieszać atom czy kulka .....a także .siła grawitacji nie zależy od masy ani od odleglosci bo zrzucając kulkę przez metr z kilometra lub z dwóch kilometrów to tyle samo przyspieszy.mnie macie na you tubie na kanale boze jehowy nauka i boze jehowy jarek nauka tam na jednym kanale jest jeden naped do ufo a na drugim kanale jest drugi naped do ufo ,,,,,u mnie znajdziesz na kanale na you tube''' boże jehowa nauka '''jak działa napęd do ufo i jest filmik jak zrobić glicerynę oraz jest filmik o neurologi wynagradzania dobra i kary czyli na co i za co umrzesz jest tez filmik jak zrobić darmowa energie oraz jest wiele filmików naukowych z biologi fizyki czy psychologi są tam całkowicie nowe fakty naukowe tez znajdziecie ,jest i filmik co to jest masa ,jest tez filmik system do zmartwychwstania jezusowego czyli jak zmartwychwstawać ,,i za co komu robię depresje a robię ją jak chcą być nieporządni to są bardzo źli ludzie seryjni mordercy a filmowi anty bohaterzy zobacz sobie filmik jak pozyskać darmowa energie z magnesu który się robi ze stopu germanu i magnezu .ten stop magnezu ma z jednej strony większy magnetyzm, z drugiej strony jest mniejszy magnetyzm i jest różnica potencjałów dzięki tym magnetyzmom i prąd płynie w uzwojeniu miedzianym nawiniętym na ten magnes. ,, elektrownie jądrowe bardzo szkodzą bo cały wodur tryt z rozpadu uranu idzie do kominów a potem z para do atmosfery to tak jakby w ciągu roku wybuchło 10000 bomb atomowych a z wodoru trytu robi się cieszka woda jak złączy się on z tlenem a uranu idzie dwa procent do atmosfery z używanego go to tak jakby wciągu roku wybuchły 3 bomby atomowe,,i pada cala fizyka kwantowa bo swiatlo w ciagu sekundy przemieza 300000km to jak by to swiatlo by bylo badane na krudszym odcinku np na 2 m to powinno sie poruszac o tysiace razy szybciej niż na 300000km i obijentnie czy badasz swiatlo w trzech metrach czy w kilometrze to i tak wychodzi ze porusza się 300000km,s tak jest bo swiatlo jest promieniem a nie urojonym fotonem...i tak powinieneś już teraz brać Jodek potasu bo elektrownie jądrowe produkują go o 100000 razy więcej w ciągu roku niż wybuch bomby atomowej...o tym filmik znajdziesz na you tubie na kanale boze jehowa jarek nauka.... Tak to działa że pluton oddaje neutrino jodkowi i on staje się radioaktywny a w elektrowni jądrowej jest pręt z plutonu i dookoła niego jest woda razem z nieszkodliwym korkiem i ten Jodek przepływają koło prętu zbiera z niego neutrino i staje się radioaktywny a potem ta woda rozgrzana przez rdzeń trafia pod turbiny i JE obraca i później unosi się do gury i wydostaje się przez komin do atmosfery i nas truje , ,,,,,,i produkuja elektrownie polon radioaktywny bo z woda z oceanu dostaje się on do reaktora i jest naswietlany polon przez pluton i przyjmuje z niego nautrino i staje się radjoaktywny ,,,,,,,,,,,,,,czy z rozpadu uranu przy plutonie powstaje tryt a on laczy się z tlenem i powstaje cieszka woda lub sam uran wydostaje się z pretow do wody w
reaktorze a z tamtad przez komin do atmosfery więc elektrownie jadrowe szkodza i zyd niechce ich zlikwidowac bo pisalem o tym 2 lata temu do abasadora ich i popelnia w ten sposub ludobujstwo trujac nas...Z cukru robi się glicerynę pod ciśnieniem się gotuję go i do wzadku wzuca wtedy puszczą wiązanie i już GLICERYNA tak rafinerowany cukier na trociny i do pudełka po witaminach i masz dynamit a trotyl to GLICERYNA związana z kwasem mlekowym czyli proszkiem do pieczenia z zawiesiny się go bierze pokiszeniu ogórków..Do trotylu jeszcze węgiel można dodać itp.a wystarczy zakręcić pojemnik w którym gotuję cukier I już jest odpowiednie cisnienie...W organizmie GLICERYNA nazywa się kwasem programowym dla ukrycia że to GLICERYNA a glicerynę to całkiem inny związek chemiczny niż GLICERYNA a GLICERYNA robi się z cukru i ten najdroszy lek na stwardnienie za milion to GLICERYNA I kwas mlekowy złączony ja go w domu robię w 5 minut i za 15 zł bo biorę glicerynę i proszek do pieczenia bo to kwas mlekowy a tez to jest trotyl czyli gliceryna i proszek do pieczenia i dodaje sie jeszcze wegiel a cukier I kwas mlekowy czyli proszek do pieczenia to antybiotyk duomox na stwardnienie bierze się zwiaski z fosforem bo go brak wtedy jest bo umarły upały się mitochondria spalania FOSFOLIPID i każdy antybiotyk ma fosfor w składzie jak np w cebuli jest kwas fosforowy to inaczej witamina D i ją z cukrem się laczy i jest antybiotyk z cebuli ale słaby bo bakterie uzależnione i przyzwyczajone są do kwasu fosforowego a zwiaski z fosforem wykańczają mitochondria wchodzą na miejsce cukru czy FOSFOLIPID czy bialka czy tłuszczy które się w niej spalaja i mitochondria się wykańcza bo niema substancji do spalania...A glicerynę robi się z rafinerowanego cukru czyli w temperatuze 130 stopni Celsjusza pod ciśnieniem się go gotuję czyli w zamkniętym zakrętka pojemniku i wtedy wiązanie puszczą i to już gliceryna i to na trociny I do pudełka po witaminach mulsujacych i to już dynamit..A dystymie dostaje kazdy niechrzescijan czyli ma co pieć sekund uczucie niepokoju lub przykrości by nie umial drugiej osobie spojzec w oczy I by film nudził więc się nawruc I odrazu ci przejdzie lub do 3 lat vbhhhjjjiii8
Ursa Major? przecie to browar jest..
Wielka Niedźwiedzica
@@arye2457 hehe wiem wiem
Astrofaza gra w gry?
siema
Jaki on Major , on nie Major
coś mi się zdaje, że Rosjanie już od dawna mają rakiety z napędem hipersonicznym
Przecież bez problemu na Ukrainie, dało rade zestrzelić tego typu rakiety, więc nie wiem, czym sie tak bardzo zachwycać?
Chodzi o to zestrzelenie przez ukraińską babcię przy pomocy słoika ogórków?
fajny byl by motocykl z takim silnikiem ;d
ZAszczepiles sie ?
@@maks4b obstawiam, że autor filmu tak, jak każdy inny człowiek, który ufa nauce
Przeciw pociskom hipersonicznym?