Підтримати мене через Приват: 4731 1856 0766 5467, Mono: 4441 1111 5003 0819, П.Авдокушин або bit.ly/2mkOWm1, або send.monobank.ua/7TdG6pib8E - анонімні донати з картки будь-якого банку через liqpay або сервіс MonoBank. Ваші пожертви допомагають нашому каналу існувати. ЗБИРАЄМО на життя вашому Оглядачеві. Буду вдячний за ваші пожертви! Наш Telegram-канал: t.me/PavelAvdokushyn - підпишіться, щоб не пропускати цікаве! Мій сайт з новинами та оглядами: avdokushyn.info/ Якщо вам сподобалося це відео, ви можете одразу подякувати мені за нього, скориставшись кнопкою "ПОДЯКУВАТИ" під ним (відображається не у всіх). Сподіваюся, що ЗСУ ви вже підтримали!
В. 457.👍 Ледь не прогавив довгоочікуваний огляд, вже й справді думав під новий рік вийде. Дяка усім будівельникам, і вам Павле за зйомку! Уважно дивимось.👍
@@PavelAvdokushyn Так, іноді ютуб пропонує до перегляду старі відео ще російськомовного Павла, здається що це зовсім інша людина, аж голос інший. Дивитися просто неможливо - дуже ріже слух. Російська вам, Павле абсолютно не пасує.
@@ОлександрЗаможський-д5щ Ви ж знаєте, що немає ніякої "російської"? Є київська говірка української, яку на початку 18 століття кияни впровадили на московії, коли вигадали т.з. "російську імперію". Доречі, нещодавно бачив цікаве відео, де якісь московитські дослідники відтворили чи знайшли справжню московську мову, якою користувалися до початку 18 ст., до того, як там всіх змусили розмовляти українською. То та мова дуже мало має спільного з тим, що в нас чомусь звикли називати "російською".
Мої вітання Павле , дякую . З наступаючим Н. Р. ! Я спочатку подумав , що там хтось матюкається 😁, коли "запікано" , але ще й є щось "заблюрене" . Головне , та добре , що вийшов відеоматеріал на славу . 👍✌
дуже цікаво те що роблять хлопці з Автостради, подобається результативність. Від себе хочу додати - дороги та вулиці прокладені цим підприємством на ТОТ досі в гарному стані, не дивлячись на те що щодня там їздить гусенична броньована техніка. Попрацювали дуже добре.
Доброго дня, я раніше критикував якість виконання каркасних та бетонних робіт в тунелі між станціями деміївска та либідська, тут я виражаю свою повагу до компанії автострада. Все на високому рівні, чистять арматуру від бетону, перемички в стіні з С-гаків що на порядок міцніше ніж як там були нарізані куски арматури і поварені зваркою яка при мінімальні деформації може лопнути і не виконувати свою функцію. А С-гаки залишають свій функціонал навіть якщо відбудеться деформація залізобетонних конструкцій. Звісно є деформаційні шви і якщо що то деформація буде в тих місцях, все прораховано. Але якщо не дай боже над ремонтованою ділянко вибухне ракета, зварні шви лопнуть і тоді що робити? Заново переробляти? А тут навіть якщо підуть тріщини їх можна буде задути епоксидною гідроізоляцією і все. Мрію що колись зможу виконувати подібні роботи як підвиконавець в Україні), бо на чужині як на чужині…
Дякую за огляд! А чому було прийнято рішення будувати дворівневий тунель? Причина технічна, бо ЖК заважають, чи це дешевше? Метро гарно чути під землею, а тут пару метрів і тунель. Цікаво для себе.
Тому, що вулиця завузька для двох тунелів паралельних. Друга причина - відгалуження в бік Виговського. В одній горизонтальній площині його важко там зробити.
Причина в тому, що його наполягають збудувати мілкого залягання. Якщо б будували щитом, глибокого залягання, з ескалаторним тунелем, все як треба, то можна було б пускати трасу умовно як завгодно (з урахуванням геології). Від мене недалеко проходить глибокий тунель, і в мене дрижчать скляні фасади на меблях коли проїжджає на глибині потяг. Тут навіть не уявляю як будуть жити. І чи спасе їх той вібропоглинаючий конструктив колії.
Вперше чую пікання в оглядах. Не в образу, але якби Павло вживав лайку на зйомці відео, то таке пікання мало б комічний з боку глядачів характер😅😅 Нічого проти не маю, але огляди з таким підходом реально б вийшли на новий рівень
Раніше не було стільки правок. Тому вдавалося непомітно вирізати те, що треба було вирізати. Але на цей раз мені надто довгий перелік надали. Уявіть, що я б все став вирізати. Воно взагалі б неможливо дивитися то було б.
Так це були матюки хлопців, які молотком і якоюсь матір'ю відкручували свою лійку-голку, чи це була цензура назв будівельних об'єктів?😂 А от фартуха з шкірзаму, як у м'ясників, гуми або матерії накшталт армійського хім.костюму, не завадило, бо бовтаються хлопці в бетоні як поросята в калюжі, одяг напевно мокрий до трусів. Автострада тут втрачає своє обличчя, хоч нібито слідкує за уніформою та спец. одягом. Жалко людей, може саме тому, що мокрі і матюкаються.🤔
Нарешті хоч основні секрети метробудівництва побачили. Спасибі авторові за таку детальну розповідь. Два яруси метро, це мабуть дешевше, чим вести один, удвічі ширший коридор. Тобто цей варіант міцніший і надійніший.
Дорожче, з купою додаткових проблем. Тут це виправдовується майбутнім відгалуженням лінії з двома станціями та депо, яке при такому компонуванні виходить дуже компактним з мінімальною кількістю кривих ділянок.
Маленьке уточнення: Поїзди не перелаштовуються, а здійснюють маневрові роботи. Маневрова робота - це пересування рухомого складу в межах станції, а в окремих випадках, із виїздом на перегін.
Дякую за огляд. Конструктивна критика - у слова «хлопці» є багато синонімів: спеціалісти, будівельники, монтажники, метробудівці тощо, звучатиме значно професійніше.
Не розумієте Ви головного. Синонімів може й багато є, але всі вони надто "офіційні" і жоден не показує мого теплого, сердечного, близького ставлення до цих хлопців. А я їх дійсно люблю! Тому всі вони для мене рідні хлопці.
Поправте коли щось не вiрно розумію, та здається щіт не може прийти просто так у косу стінку вже розкритого тунлю. Його мають хоч і тимчасово, але забутувати для прийому тпк, а вже потім поєднувати з бічним косим ходом, або ж так само, як на старому стовбурі створити портал для прийому. Та якось не сходиться місце де встановили розпірні метало конструкції, з місцем, яке зазначено, як точка прибуття щіта. Тут так само має бути створено якусь стабілізаційну ділянку. А з того, що покищо видно, між ними метрів 25/30. ~~ Якщо таким прийомним порталом виступа торцева стінка демонтажної камери до якої ви обернулись, то виходить має статись перший зі згаданих мною варіантів.->тимчасова часткова забутовка косого ходу, або хоч стінка яка...Сподіваюсь згодом наочно побачимо відповідь.
Поки що мені подробиць виходу щита зі стіни не розповіли. Це наступна частина проекту. Розпірна рама складена не в місці виходу, а в місці шахтного стовбуру. А як щит виходитиме, сподіваюся, на цей раз дадуть зафільмувати.
@@PavelAvdokushyn Та то ясна річ, що рама не в місці виходу. У попередньому коментарі згадував жиш що між ними близько 25м. Рама там де новий стовбур. Щіт вийде з протилежного боку розширеної частини тунелю, яка є демонтажною камерою, до якої зараз веде зігнутий косий тунель, про який і було питання: "як його стабілізують на момент виходу?" Ви сказали, що це буде роз'яснено у подальших оглядах. Я почув, дякую, будем дивитись як воно буде.
Через необхідність організації відгалуження лінії застосовується двоярусний тунель, який займає багато місця по висоті, а тому потребує організації котловану великої глибини. Шпунтові огородження для нього не підходять.
Там за перегородкою лівого тонелю до камери з'їзду метрів 250~300 (враховуйте оборотні тупіки). І то, поїзди не доїжджають до самого кінця тупік, а зупиняються десь метрах в 100 від перегородки
Цікаво, що деякі назви можна називати, а деякі - ні. Але, байдуже. Ми й так розуміємо. А хто не з Києва, тому ті назви не потрібні. Яка різниця, з якого боку знімається? Правильно - ніякої.
Дууууууже цікавим вийшов огляд!❤ Максимально незвично дивитися з запікуіанням та чорними квадратиками😮 Я розумію що такі були вимоги, але дуже незвично 😅 Ще помітив що на парканах майданчиків зявився колючий дріт, здається до цього його там не було?
Паша гарне відео ! Є питання . 1. Куди подівся тоннелепроходческий щит «Галина» , на будівництві щось не видно !? Па"мятаю його з німеччини привезли в Київ. 2. Де будуть самі станції ( платформи ) метро , я так розумію на будівництві їх теж поки не видно , тільки на мапі ?!
То я Вам показував стару ДМЩК. Я поки не можу сказати, чи вона так і буде використовуватися на цей раз, чи її подовжать до стовбура. А чому стовбур не посунули ближче до старого, можу припустити, що через рельєф місцевості, бо його і так під схилом будують. Можливо ще гідрогеологія вплинула. Точно не скажу, але це місце було визначено ще первинним проектом. Значить причини були.
@@PavelAvdokushyn А чому цей стовбур, що будують зараз, не збудували ще коли будували ст. Сирець і не витягнули щита через нього, замість косого ходка? Адже вже тоді було зрозуміло, що цей стовбур буде потрібний.
@@NikolaiUA А хто хоче витрачати зайві гроші, поки воно не потрібно? Ніхто не знав, коли будівництво продовжиться. А в нас кожен намагається відзвітувати, що він багато побудував, а коштів мало витратив.
Я не статистичне управління і не можу оцінити у % огромезну купу різнопланових робіт. Якщо Вам треба в дошку закрутити шуруп і забити цвях, як ви співставите, скільки % від цієї роботи забирає цвях і скільки шуруп? А тут таких складових тисячі. Або сотні тисяч.
Ну от я і не став Вас обманювати і щось вигадувати. Дякую за довіру! Приємно. Звісно, можна по-різному оцінювати %. По трудовитратам, по часу, по вартості матеріалів або оплати праці, намагатися календарний план скласти і пр. Але все це буде необ'єктивним і служитиме така інтерпретація виключно своїм вузьким задачам. То навіщо? Просто насолоджуємось процесом споглядання за ходом будівництва.
Павло, а чи є можливість зафільмувати, що зараз відбувається на будмайданчику біля Сільпо (Правди 66), там де будуть знаходитись розворотні тупики ? Та чи відомо уже коли та у який спосіб відбудеться будівництво тонелей/станції на перетині з проспектом Правди ? Заздалегідь дякую за розповідь )
Теоретично є. Практично, - як зберуся, то дізнаємось. Спочатку там мають перенести комунікації, зміцнити ґрунти, посилити фундаменти поряд стоячих будинків. А потім будуватимуть у відкритий спосіб.
Коли щит вийде в старий тунель, він перекриє собою та блоками нової оправи ходок. Крім того, він ще й довжелезний. Тому розбирають його починаючи з голови і так і витягають- вперед.
@@PavelAvdokushyn Безпосередньо сам щит недовгий, але широкий. Для вилучення цієї частини й треба шахта. Все, що до нього причеплено і складає переважно більшу частину довжини комплексу, за відсутності перепон, досить легко відбуксирувати назад на складальний майданчик, що певно й було зроблено після закінчення робіт ТПК "Галина" по паралельному тунелю.
Я что-то не совсем понимаю, двухуровневый туннель, это означает, что в тунеле сверху будет поезд ехать в сторону виноградаря, а в туннеле снизу в обратном направлении?
Чому на дільниці 213 не можна будувати тунель із готових блоків рами, як це робиться на будівництві метро на Троєщину замість того, щоб повністю із бетона лити тунель, як це робиться там? Це ж буде значно швидше, і, можливо, навіть дешевше.
Нажаль, в мене однаково немає відповіді як на запитання, чому не можна робити тунелі з блоків там, де вони робляться монолітом, так і на запитання, чому не можна робити тунелі монолітом там, де вони робляться з блоків. На всіх чотирьох метро-об'єктах, які я оглядав, скрізь питають одне й те саме: чому не можна робити не так, як робиться тут, бо то ж буде швидше і дешевше? 😏 Думаю, що проектувальники тунелів не випадково навчаютьсі у профільних вишах, щоб знати і вміти обґгунтувати, чому на такому відтинку вирішили так робити, а на іншому - інак.
Блоки роблять там, де над тунелем кілька метрів землі та звичайна дорога, або смуга відведення чи розділова. Тут нижній ярус на значній глибині навантажений верхнім, сумніваюся що таке зможуть витримати блоки. Хоча цікаво яким буде технічне рішення в переходах з двох на один ярус, один з яких почали збирати з подібних блоків. Можливо в місці де один тунель буде заходити на другий вже буде моноліт.
Тобто гідроізоляція ділянок які будуюь відкритим способом структурно буде така сама як і на дялянці яку нещодавно відремонтували на синій лінії. а як збираються гідроізолювати закриті ділянки?...
Це, мабуть, знову я запитував про стіни в грунті. Якщо так, то це, напевне, вже третій раз як ви виносите моє питання до будівельників і в огляд! Але ж по суті питання незрозуміло от що: є ж метод будівництва тунелів мілкого залягання, які будуються як тунель на Русанівських під залізницею, але стіни з СВГ. Тобто послідовність - СВГ, накривна плита по грунту, розробка грунту під накривною плитою, лоткова плита. І там СВГ одразу несучі. Як так?
Ну чомусь не роблять в нас так. Тунель під залізницею бачили, з яких потужних паль будували? І навіть не буросічні. Можливо для того, щоб будувати "чистові" СВГ треба інше обладнання, більш точне, можливо в результаті виходить дорого, через що лише коротки тунельчики так будують. Не знаю, що Вам ще сказати.
@@PavelAvdokushyn Ну, можете нічого зараз не казати, якщо не в курсі, але майте на увазі, можливо якось буде влучний момент, людина, або розмова щоб про таке запитати
а навіщо запікуати назви вулиць і напрямки, якщо в минулих оглядах все є і треба бути оленем, щоб по карті не зрозуміти де це і що це? в навушниках слухати неможливо(
Питання до тих, хто розпорядився мені їх прибрати. Якби я просто вирізав шматки відео, то питань до мене було б у глядачів ще більше. Я теж все відслуховую у навушниках. Гучність звуку підбирав так, щоб вуха не різало.
@@PavelAvdokushyn окей, питання знато але звук писку треба ставити мінімальним, а оригінальну звукову доріжку - вирізати, бо я спеціально переслухав в різних навушникав - всюди ріже слух. розумію, що це довше, але ...
@@TheDuddos МувіМейкер все робить кострубато. Звукову доріжку він не вміє вирізати. Доводиться різати фрагмент, потім звук до нуля прибирати, але все одно він не робить це чітко, а робить фейдом що там, де прибрати треба, що там, де він знов з'являється.
14:02 Павле, чи не могли б ви уточнити, навіщо грубо збивати верхівки паль після повного затвердіння бетону, використовуючи вібромолоти, адже це може пошкодити палі або знизити їхню міцність? Чи не доцільніше виконати це, поки бетон ще рідкий, або коли він не повністю застиг, і його можна обережно зняти без використання важкої техніки?
То такі дратівливі вимоги київського метрополітену та КМДА щоб таке робити,чи на таке рішення вплинула навколишня обстановка і ще й до того вимога третьої структури" під впливом котрої комунальні перевізники києва за посередництвом КМДА обмежили рух під час повітряних тривог, щоб уберегти влучання у техніку ГК Автострада ворожої авіації,і засигналюєте ще і назви вулиць бо як відомо через геолокаціо вцілити якщо забажають можна всюди, приклади за три роки вже є
Подивіться скільки бетону китайці у море виливають будуючи купу штучних островів, тоді ця кількість здасться вам не такою значущою. Цілі квадратні кілометри нових теріторій, і навідь єкологи дали добро помітивши, що на тому бе оні добре уживаються нові корали, а за нимі і інша шивність, хоча спершу виглядає страшно.
@antonefimenko5027 китайці- не воююча країна, у Китая - трохи інша економіка, китайці витрачають їхній бетон, а на відео витрачається НАШ бетон, НАШ бюджет, НАШІ з ВАМИ гроші ! Годі дивитися : а ось там... а ось тут- своє треба нормально робити, а не відмовки шукати! І якщо Ви дочитали до цього місця, то "Ви" пишеться в звертанні з великої літери, окрім випадків назви групи осіб !
@@Dmytro_Hek .. гадав ви за екологію, а не за кошти переживали. А прорахувались, і вигорнули куди небудь кілька тон бетону, таке в нас ставалось неодноразово, і гадаю щє довго відучатись будемо..., а так звісно погоджуюсь.
Підтримати мене через Приват: 4731 1856 0766 5467, Mono: 4441 1111 5003 0819, П.Авдокушин або bit.ly/2mkOWm1, або send.monobank.ua/7TdG6pib8E - анонімні донати з картки будь-якого банку через liqpay або сервіс MonoBank. Ваші пожертви допомагають нашому каналу існувати. ЗБИРАЄМО на життя вашому Оглядачеві. Буду вдячний за ваші пожертви!
Наш Telegram-канал: t.me/PavelAvdokushyn - підпишіться, щоб не пропускати цікаве!
Мій сайт з новинами та оглядами: avdokushyn.info/
Якщо вам сподобалося це відео, ви можете одразу подякувати мені за нього, скориставшись кнопкою "ПОДЯКУВАТИ" під ним (відображається не у всіх).
Сподіваюся, що ЗСУ ви вже підтримали!
Бажаю Вам всього найкращого!
Ото нашо так сильно матюкатися, щоб потім пів роліка запікувати)))
😂
спробуйте походити по тому болоту, то ще й не так наматюкаєте)
В. 457.👍
Ледь не прогавив довгоочікуваний огляд, вже й справді думав під новий рік вийде. Дяка усім будівельникам, і вам Павле за зйомку! Уважно дивимось.👍
Павло, Ви супер! Круто, що Ви заїхали на будівництво метро. Завжди цікаво дивитися Ваші відео :) Дякую за контент. Бажаю Вам всього найкращого!
Дякую за огляд
Автострада топ
Українська мова просто чудова.Приємно слухати і дивитися.
Дякую!
@@PavelAvdokushyn Так, іноді ютуб пропонує до перегляду старі відео ще російськомовного Павла, здається що це зовсім інша людина, аж голос інший. Дивитися просто неможливо - дуже ріже слух. Російська вам, Павле абсолютно не пасує.
@@ОлександрЗаможський-д5щ Ви ж знаєте, що немає ніякої "російської"? Є київська говірка української, яку на початку 18 століття кияни впровадили на московії, коли вигадали т.з. "російську імперію".
Доречі, нещодавно бачив цікаве відео, де якісь московитські дослідники відтворили чи знайшли справжню московську мову, якою користувалися до початку 18 ст., до того, як там всіх змусили розмовляти українською. То та мова дуже мало має спільного з тим, що в нас чомусь звикли називати "російською".
Дуже змістовний різдвяний огляд. Дякую. Приміть, пане Павло, мої вітання з минулим вже Різдвом і наступаючим Новим роком. Бажаю Вам успіхів у 2025-му.
Дякую, на взаєм.
Дяка за показ будівельної краси, докладні роз'яснення, та розширення технічного словника.👍
Дякуємо за Вашу роботу. Мешканці ЖК Варшавський
Дякую за Вашу роботу. Це відео ну дуууже чекав🤩 Дуже радий, що вдалося знайти компроміс з "цензорами" від Автостради.
Мені не уточнювали, які правки від Автостради, а які - від Метрополітену. Але натякали, що дещо і на більш високому безпековому рівні перевіряється.
Мої вітання Павле , дякую . З наступаючим Н. Р. ! Я спочатку подумав , що там хтось матюкається 😁, коли "запікано" , але ще й є щось "заблюрене" . Головне , та добре , що вийшов відеоматеріал на славу . 👍✌
Дякую! І Вас з прийдешніми.
Дякую за огляд
Дякую за давно очікуваний огляд
Хоч є що на 1 січня подивитися 😅🥳 З новим роком! 🥳
Дякую вам за випуск. Вітаю вас з Новим 2025 роком і бажаю вам здоров'я, перемоги, миру та успіхів у роботі.
Дякую за нове відео. Сподіваюсь тепер Ви будете навідуватись на цей обʼєкт частіше)
Дякую за новини, відео дуже цікаве
Дякую за новини. Це відео дуже важливе
Урааа дочекались нарешті, дякуємо за працю
Дякую Вам за чудове відео під ялиночку ❤🔥
Хотів покласти ще ПВМП, але вони сьогодні до обіду лише працювали.
@PavelAvdokushyn і за це велика подяка 🙂
@@PavelAvdokushyn20 нових метрів тонелю метро вже засипали насипом
Ура продовженя огляду метро на виноградар обожнюю ваші відео ❤❤❤❤
Дякуемо за Вашу роботу чєкаемо наступних випусків
Зачекався,дякую хоча б за запізніле розміщення
Дякую за огляд, давно очікував уже, зі святом вас і всіх ваших глядачів)
Дякую, на взаєм!
Ну дуже цікаво...!!! ДЯКУЮ. 👍🏻😊🇺🇦
Дякую за чудовий огляд.
Дякую за огляд.
Дуже чекаю метро ,як мешканець цього району.
Буду чекати наступний огляд.
З наступаючим новим роком😊
Дякую! На взаєм!
Very very nice🎉
Дякую за огляд!
так здивувався від запікування, подумав матюкаєшся внєзапно 🤣
Коли я отримав повний перелік виправлень, то хотілося.
Про запікування ж було сказано у вступному титрі
Нарешті❤
Нарешті🎉
Легенда повернулася
гарні жості штори!
Вподобав відео
Дякую!
Це фантастика - враження перевершує египетські піраміди
Ура🎉🎉🎉🎉
дуже цікаво те що роблять хлопці з Автостради, подобається результативність. Від себе хочу додати - дороги та вулиці прокладені цим підприємством на ТОТ досі в гарному стані, не дивлячись на те що щодня там їздить гусенична броньована техніка. Попрацювали дуже добре.
Дякую за огляд, постійно чекаю новин з будування метро на Виноградарь!
Дякую за огляд. За час з останнього відео дуже багато змін на майданчиках. Хлопці молодці! Нарешті це Метро реально будують.
Я так розумію - запікування вимога компетентних органів) виглядає не дуже логічно, всі і так все розуміють)
Так.
Особливо коли спочатку сказав що вулиця Стеценка а потім її назву запікують)
Будь ласка - не пищіть на 440 - використовуйте якийсь шум, або семпл, або просто тишу - сильно вухо ріже.
@@RAFTURKOT Що знайшов в інтернетах, те й встромив.
Матюкався багато )
Суцільні матюки! 😂 Жартую! Метро - це стратегічний об'єкт. Головне, що будівництво відновилось.
Дякую за огляд. Чекаємо нові!
Доброго дня, я раніше критикував якість виконання каркасних та бетонних робіт в тунелі між станціями деміївска та либідська, тут я виражаю свою повагу до компанії автострада. Все на високому рівні, чистять арматуру від бетону, перемички в стіні з С-гаків що на порядок міцніше ніж як там були нарізані куски арматури і поварені зваркою яка при мінімальні деформації може лопнути і не виконувати свою функцію. А С-гаки залишають свій функціонал навіть якщо відбудеться деформація залізобетонних конструкцій. Звісно є деформаційні шви і якщо що то деформація буде в тих місцях, все прораховано. Але якщо не дай боже над ремонтованою ділянко вибухне ракета, зварні шви лопнуть і тоді що робити? Заново переробляти? А тут навіть якщо підуть тріщини їх можна буде задути епоксидною гідроізоляцією і все. Мрію що колись зможу виконувати подібні роботи як підвиконавець в Україні), бо на чужині як на чужині…
Як ще не попросили заблюрить все на задньому фоні, а то не дай Боже, дізнаються, де те метро будують )
@@dagery5535 ай наче ніхто не знає за скільки років будівництва 😆
Коли я отримав всі "правки", перше моє бажання було просто пустити порізане аудіо на чорному фоні 😞
@@PavelAvdokushyn Нажаль вам же можуть сказати Не хочеш - взагалі не знімай...
@@NikolaiUA Так ото ж. Тому доводиться терпіти це знущання заради моїх глядачів.
Не треба їм підказувати))
Автострада набирає обертів , коли вони розгоняться - це буде стрибок в майбутнє !
Дякую за огляд! А чому було прийнято рішення будувати дворівневий тунель? Причина технічна, бо ЖК заважають, чи це дешевше?
Метро гарно чути під землею, а тут пару метрів і тунель. Цікаво для себе.
Тому, що вулиця завузька для двох тунелів паралельних. Друга причина - відгалуження в бік Виговського. В одній горизонтальній площині його важко там зробити.
@@PavelAvdokushyn То все таки після станції Мостицька буде відгалуження? Я думав що цього не буде.
@michaelkrutoy3078 А огляд не подивилися?
Причина в тому, що його наполягають збудувати мілкого залягання. Якщо б будували щитом, глибокого залягання, з ескалаторним тунелем, все як треба, то можна було б пускати трасу умовно як завгодно (з урахуванням геології).
Від мене недалеко проходить глибокий тунель, і в мене дрижчать скляні фасади на меблях коли проїжджає на глибині потяг. Тут навіть не уявляю як будуть жити. І чи спасе їх той вібропоглинаючий конструктив колії.
@NikolaiUA Треба запитати мешканців Подолу, що живуть над "Синьою" лінією.
Вперше чую пікання в оглядах. Не в образу, але якби Павло вживав лайку на зйомці відео, то таке пікання мало б комічний з боку глядачів характер😅😅
Нічого проти не маю, але огляди з таким підходом реально б вийшли на новий рівень
Не можу уявити, щоб така інтелігентна людина як Павло почав лаятись у своїх оглядах
@alexgirniak8606 тут правда
Раніше не було стільки правок. Тому вдавалося непомітно вирізати те, що треба було вирізати. Але на цей раз мені надто довгий перелік надали. Уявіть, що я б все став вирізати. Воно взагалі б неможливо дивитися то було б.
Так це були матюки хлопців, які молотком і якоюсь матір'ю відкручували свою лійку-голку, чи це була цензура назв будівельних об'єктів?😂
А от фартуха з шкірзаму, як у м'ясників, гуми або матерії накшталт армійського хім.костюму, не завадило, бо бовтаються хлопці в бетоні як поросята в калюжі, одяг напевно мокрий до трусів. Автострада тут втрачає своє обличчя, хоч нібито слідкує за уніформою та спец. одягом. Жалко людей, може саме тому, що мокрі і матюкаються.🤔
@@PavelAvdokushynнавіть назву вулиць не можна казати, які і так всі знають
Легенда- это профессия длинною в жизнь - "Строитель метро на Троещину" :)
Спадковий будівельник метро на Троєщину в п'ятій генерації.
Нарешті хоч основні секрети метробудівництва побачили. Спасибі авторові за таку детальну розповідь. Два яруси метро, це мабуть дешевше, чим вести один, удвічі ширший коридор. Тобто цей варіант міцніший і надійніший.
Дорожче, з купою додаткових проблем.
Тут це виправдовується майбутнім відгалуженням лінії з двома станціями та депо, яке при такому компонуванні виходить дуже компактним з мінімальною кількістю кривих ділянок.
❤
❤❤❤❤❤❤❤😊
Маленьке уточнення: Поїзди не перелаштовуються, а здійснюють маневрові роботи.
Маневрова робота - це пересування рухомого складу в межах станції, а в окремих випадках, із виїздом на перегін.
Я ж для звичайних людей розповідаю. А це може трохи різати вуха адептам сект залізничників та бетробудівців 😉
Дякую за огляд. Конструктивна критика - у слова «хлопці» є багато синонімів: спеціалісти, будівельники, монтажники, метробудівці тощо, звучатиме значно професійніше.
"Братушкі"? 😀
Не розумієте Ви головного. Синонімів може й багато є, але всі вони надто "офіційні" і жоден не показує мого теплого, сердечного, близького ставлення до цих хлопців. А я їх дійсно люблю! Тому всі вони для мене рідні хлопці.
@@PavelAvdokushyn легіні, парубки, молодці 😁
так, у хлопців така брудна робота іще й по холоду, що за неї повинні платити як мінімум пару тисяч баксів, за менше вона того не вартує!
Black Ops 7: Метро на ⬛⬛⬛⬛⬛⬛⬛⬛⬛⬛
25.12.24.
Знімав ⬛⬛⬛⬛⬛ ⬛⬛⬛⬛⬛⬛⬛⬛⬛
Українська мова чудова! Алє чого так багато запікано? Pika-пика-пікано???
Питання не до мене, а до тих, хто наказав "запікати".
@@PavelAvdokushyn хто ж це??? вкажіть ім'я!
@@artisgold Якби ж я його знав, може б з'ясував би, навіщо то все. Але, нажаль, мені передали перелік виправлень без пояснень.
@@PavelAvdokushyn - це не утвєт, а утпіська.. 🫠
@@artisgold Що маємо, те маємо 🤷♂
52:08 наче кадр з якогось дорогого голлівудського фільму
35:51 треба поприбирати каміння, а то так небезпечно під ними працювати, дуже легко можуть з труби скотитися
Будівельникам пофіг, вони нічого не бояться
1:15 лом зломали! (лежить на гусениці)
🇺🇦🇺🇦
Поправте коли щось не вiрно розумію, та здається щіт не може прийти просто так у косу стінку вже розкритого тунлю. Його мають хоч і тимчасово, але забутувати для прийому тпк, а вже потім поєднувати з бічним косим ходом, або ж так само, як на старому стовбурі створити портал для прийому.
Та якось не сходиться місце де встановили розпірні метало конструкції, з місцем, яке зазначено, як точка прибуття щіта. Тут так само має бути створено якусь стабілізаційну ділянку. А з того, що покищо видно, між ними метрів 25/30. ~~
Якщо таким прийомним порталом виступа торцева стінка демонтажної камери до якої ви обернулись, то виходить має статись перший зі згаданих мною варіантів.->тимчасова часткова забутовка косого ходу, або хоч стінка яка...Сподіваюсь згодом наочно побачимо відповідь.
Поки що мені подробиць виходу щита зі стіни не розповіли. Це наступна частина проекту. Розпірна рама складена не в місці виходу, а в місці шахтного стовбуру. А як щит виходитиме, сподіваюся, на цей раз дадуть зафільмувати.
@@PavelAvdokushyn
Та то ясна річ, що рама не в місці виходу. У попередньому коментарі згадував жиш що між ними близько 25м.
Рама там де новий стовбур. Щіт вийде з протилежного боку розширеної частини тунелю, яка є демонтажною камерою, до якої зараз веде зігнутий косий тунель,
про який і було питання: "як його стабілізують на момент виходу?"
Ви сказали, що це буде роз'яснено у подальших оглядах. Я почув, дякую, будем дивитись як воно буде.
@antonefimenko5027 Ну так, колись дізнаємось. Я питав про це, але поки не сказали.
Хорошо что начали делать этот объект, рад за жителей массива.
47:30 якщо стіна в грунті така не ідеальна, то чому використовують її, а не шпунтові огородження, як на синій гілці на подолі у 80-ті? Це безпечніше?
Шпунт має свої обмеження по глибині, та й взагалі СВГ буде міцнішою.
Мабуть надійніше
Через необхідність організації відгалуження лінії застосовується двоярусний тунель, який займає багато місця по висоті, а тому потребує організації котловану великої глибини. Шпунтові огородження для нього не підходять.
Там за перегородкою лівого тонелю до камери з'їзду метрів 250~300 (враховуйте оборотні тупіки). І то, поїзди не доїжджають до самого кінця тупік, а зупиняються десь метрах в 100 від перегородки
Так.
Лівий тунель це І чи ІІ колія мається на увазі?
@NikolaiUA там обидва тунелі здається приблизно однакової довжини
@@NikolaiUA здається І
@@oleglesnoy9171 II колія коротша; за нею косий ходок, і він виходить іще не в кінець І колії
73 рази прозвучало слово-паразит "хлопц1"😊Але головне,що "
Хлопц1" круто працюють.Результат видно.
От я хлопцям як розкажу, що Ви їх паразитами назвали 😀
👍
Заливати ті палі в таку погоду - це халепа! Як і в будь-яку іншу. Ходити заляпаним з ніг до голови.
Цікаво, що деякі назви можна називати, а деякі - ні. Але, байдуже. Ми й так розуміємо. А хто не з Києва, тому ті назви не потрібні. Яка різниця, з якого боку знімається? Правильно - ніякої.
Дууууууже цікавим вийшов огляд!❤ Максимально незвично дивитися з запікуіанням та чорними квадратиками😮 Я розумію що такі були вимоги, але дуже незвично 😅 Ще помітив що на парканах майданчиків зявився колючий дріт, здається до цього його там не було?
Не було, потім почав з'являтися.
Завжди цікавило, з якого матеріалу зроблені оці жовті двутаври, який використовують при створенні опалубки?
З дерева.
Паша гарне відео !
Є питання .
1. Куди подівся тоннелепроходческий щит «Галина» , на будівництві щось не видно !?
Па"мятаю його з німеччини привезли в Київ.
2. Де будуть самі станції ( платформи ) метро , я так розумію на будівництві їх теж поки не видно , тільки на мапі ?!
Те, що залишилося від Галини, я показував у попередньому відео. Платформ обох станцій поки що дійсно немає.
Нарешті відео про метрополітен! Дякую)
Тим не менш, було дивно почути, що озвучка розташування дільниць цензуриться, а їх мапа на початку відео - ні 🤔
На цей раз було багато дивних обмежень. При чому, доведених мені вже після зйомки.
На 35:16 хвилині я так розумію знаходиться пікет, який на наступних кадрах замальовано? Я дуже вражений від наших людей, які дають такі установи😮
Щось знаходиться. Щось замальовано. Оскільки не можна казати, що там замальовано, то я й не скажу 😏 Може той, може не той, може не пікет...
Може зараз постала проблема із словниковим запасом до процесу якого ви не можете підібрати літературні слова а замінюєте їх на лайливі
Точно!
А звідки ви знаєте, що Павлу взагалі відомі якісь лайливі слова?) Доки він їх не вжив - це невідомо
Павло, не знаєте чому новий стовбур не влаштовують прямо над демонтажною камерою?
То я Вам показував стару ДМЩК. Я поки не можу сказати, чи вона так і буде використовуватися на цей раз, чи її подовжать до стовбура. А чому стовбур не посунули ближче до старого, можу припустити, що через рельєф місцевості, бо його і так під схилом будують. Можливо ще гідрогеологія вплинула. Точно не скажу, але це місце було визначено ще первинним проектом. Значить причини були.
@@PavelAvdokushyn А чому цей стовбур, що будують зараз, не збудували ще коли будували ст. Сирець і не витягнули щита через нього, замість косого ходка? Адже вже тоді було зрозуміло, що цей стовбур буде потрібний.
@@NikolaiUA А хто хоче витрачати зайві гроші, поки воно не потрібно? Ніхто не знав, коли будівництво продовжиться. А в нас кожен намагається відзвітувати, що він багато побудував, а коштів мало витратив.
😂😂😂 Замість обзор 10станцій метро з чудовою архітектурою, за 10років цей пан показу, багнюку, арматуру і жодної станціїї😂😂
Я показую реальний стан справ, без прикрас.
Павло, в скільки % ви би оцінили завершення будівельних робіт на данний момент ?
Я не статистичне управління і не можу оцінити у % огромезну купу різнопланових робіт. Якщо Вам треба в дошку закрутити шуруп і забити цвях, як ви співставите, скільки % від цієї роботи забирає цвях і скільки шуруп? А тут таких складових тисячі. Або сотні тисяч.
@@PavelAvdokushyn я зрозумів. Ви один з небагатьох кому довіряю і кого люблю дивитись , вот і хотів дізнатись вашу думку.
Ну от я і не став Вас обманювати і щось вигадувати. Дякую за довіру! Приємно. Звісно, можна по-різному оцінювати %. По трудовитратам, по часу, по вартості матеріалів або оплати праці, намагатися календарний план скласти і пр. Але все це буде необ'єктивним і служитиме така інтерпретація виключно своїм вузьким задачам. То навіщо? Просто насолоджуємось процесом споглядання за ходом будівництва.
Павло, а чи є можливість зафільмувати, що зараз відбувається на будмайданчику біля Сільпо (Правди 66), там де будуть знаходитись розворотні тупики ?
Та чи відомо уже коли та у який спосіб відбудеться будівництво тонелей/станції на перетині з проспектом Правди ?
Заздалегідь дякую за розповідь )
Теоретично є. Практично, - як зберуся, то дізнаємось. Спочатку там мають перенести комунікації, зміцнити ґрунти, посилити фундаменти поряд стоячих будинків. А потім будуватимуть у відкритий спосіб.
З зупинкою руху на проспекті Правди ?
@@igorushausa2288 Одне з двох: або так, або ні. Подививмось. Розглядаються обидва варіанти.
Цікаво, а як потім поїзди будуть розвертатись на Варшавській? З нижнього тунелю підніматимуться на верхній і їхатимуть назад?
У зворотних тупиках.
Цікаво, чому не можна ТПК з лівого тунелю вивести через уже готову шахту правого?
Адже в 2004 р. так виймали щит. Через сусідній тунель.
Тому, що ТПК рухається лише вперед. Задкувати він не вміє.
А що за чорна фігура на екрані рухається 35:28 😂😂
Режим секретності увімкнуто.
Так і не зрозумів для чого створювати новий стовбур. Автосрада використовує щит, деталі якого неможливо протягнути через хідник у старий, чи як?
Коли щит вийде в старий тунель, він перекриє собою та блоками нової оправи ходок. Крім того, він ще й довжелезний. Тому розбирають його починаючи з голови і так і витягають- вперед.
@@PavelAvdokushyn
...ага, так косого з'єднувального тунелю таки не буде... так і припускав у одному з коментарів.
@@antonefimenko5027 Ну то його прорубають потім заново, вікно у цей ходок!
@@antonefimenko5027 Думаю, що якийсь час не буде. А потім можуть відновити, коли щит приберуть. Якщо він потрібний для чогось.
@@PavelAvdokushyn Безпосередньо сам щит недовгий, але широкий. Для вилучення цієї частини й треба шахта. Все, що до нього причеплено і складає переважно більшу частину довжини комплексу, за відсутності перепон, досить легко відбуксирувати назад на складальний майданчик, що певно й було зроблено після закінчення робіт ТПК "Галина" по паралельному тунелю.
Я что-то не совсем понимаю, двухуровневый туннель, это означает, что в тунеле сверху будет поезд ехать в сторону виноградаря, а в туннеле снизу в обратном направлении?
В якомусь в бік Виноградаря, а в іншому - у зворотній. Саме так.
Чому на дільниці 213 не можна будувати тунель із готових блоків рами, як це робиться на будівництві метро на Троєщину замість того, щоб повністю із бетона лити тунель, як це робиться там? Це ж буде значно швидше, і, можливо, навіть дешевше.
Нажаль, в мене однаково немає відповіді як на запитання, чому не можна робити тунелі з блоків там, де вони робляться монолітом, так і на запитання, чому не можна робити тунелі монолітом там, де вони робляться з блоків. На всіх чотирьох метро-об'єктах, які я оглядав, скрізь питають одне й те саме: чому не можна робити не так, як робиться тут, бо то ж буде швидше і дешевше? 😏 Думаю, що проектувальники тунелів не випадково навчаютьсі у профільних вишах, щоб знати і вміти обґгунтувати, чому на такому відтинку вирішили так робити, а на іншому - інак.
Блоки роблять там, де над тунелем кілька метрів землі та звичайна дорога, або смуга відведення чи розділова. Тут нижній ярус на значній глибині навантажений верхнім, сумніваюся що таке зможуть витримати блоки.
Хоча цікаво яким буде технічне рішення в переходах з двох на один ярус, один з яких почали збирати з подібних блоків. Можливо в місці де один тунель буде заходити на другий вже буде моноліт.
а чому ви не пішли за перегородку в діючий тунель?
Заборонено.
@@PavelAvdokushyn дак для вас виключення повинно бути!
яка була тривалість зйомки?
Почав десь о 10.00, завершив о 20.30.
@@PavelAvdokushyn ого, це капець, ви взяли з собою обід і вечерю?
@dimongamaliy Ніт 😞
@@PavelAvdokushyn Це погано, треба правильно регулярно харчуватися по 4 рази на день, щоб здоров*я було міцне!
Тобто гідроізоляція ділянок які будуюь відкритим способом структурно буде така сама як і на дялянці яку нещодавно відремонтували на синій лінії. а як збираються гідроізолювати закриті ділянки?...
Які закриті ділянки Ви маєте на увазі? Ті, що щитом проходяться?
Це, мабуть, знову я запитував про стіни в грунті. Якщо так, то це, напевне, вже третій раз як ви виносите моє питання до будівельників і в огляд!
Але ж по суті питання незрозуміло от що: є ж метод будівництва тунелів мілкого залягання, які будуються як тунель на Русанівських під залізницею, але стіни з СВГ. Тобто послідовність - СВГ, накривна плита по грунту, розробка грунту під накривною плитою, лоткова плита. І там СВГ одразу несучі. Як так?
Ну чомусь не роблять в нас так. Тунель під залізницею бачили, з яких потужних паль будували? І навіть не буросічні. Можливо для того, щоб будувати "чистові" СВГ треба інше обладнання, більш точне, можливо в результаті виходить дорого, через що лише коротки тунельчики так будують. Не знаю, що Вам ще сказати.
@@PavelAvdokushyn Ну, можете нічого зараз не казати, якщо не в курсі, але майте на увазі, можливо якось буде влучний момент, людина, або розмова щоб про таке запитати
а навіщо запікуати назви вулиць і напрямки, якщо в минулих оглядах все є і треба бути оленем, щоб по карті не зрозуміти де це і що це?
в навушниках слухати неможливо(
Питання до тих, хто розпорядився мені їх прибрати. Якби я просто вирізав шматки відео, то питань до мене було б у глядачів ще більше. Я теж все відслуховую у навушниках. Гучність звуку підбирав так, щоб вуха не різало.
@@PavelAvdokushyn окей, питання знато
але звук писку треба ставити мінімальним, а оригінальну звукову доріжку - вирізати, бо я спеціально переслухав в різних навушникав - всюди ріже слух. розумію, що це довше, але ...
@@TheDuddos МувіМейкер все робить кострубато. Звукову доріжку він не вміє вирізати. Доводиться різати фрагмент, потім звук до нуля прибирати, але все одно він не робить це чітко, а робить фейдом що там, де прибрати треба, що там, де він знов з'являється.
Щось по бюджету КМДА 2025 не видно, що там є гроші, щоб АВТОСТРАДА купувала новий щит. Невже будуть ото робити підготовчі роботи місяцями?
Побачимо.
А що з щитом, що працював до цього?
@@ДмитроМ-д3ы До цього Павел показав, що з ним, можете глянути попереднє відео.
@@ДмитроМ-д3ы він трохи "не формі".
@ДмитроМ-д3ы Розікрали 😞
скільки серій буде в 2у сезоні і коли чекати вихід третього?
Питання до замовника та підрядника.
@@PavelAvdokushyn передайте йому це питання!
@@dimongamaliy Передайте.
@@PavelAvdokushyn у мене немає зв*язку з ними
14:02 Павле, чи не могли б ви уточнити, навіщо грубо збивати верхівки паль після повного затвердіння бетону, використовуючи вібромолоти, адже це може пошкодити палі або знизити їхню міцність? Чи не доцільніше виконати це, поки бетон ще рідкий, або коли він не повністю застиг, і його можна обережно зняти без використання важкої техніки?
Так а воно приблизно так і виходить. Починають розбивати коли бетон ще не на 100% сткжавів. А далі, - як піде.
@@PavelAvdokushyn Спитаю по іншому - чому це роблять при міцності бетона 90%-100%, а не при міцності 0%-10%? Ключовий момент - без відбійника
@@ViamoX Тому, що паля розлізеться. Ґрунт - це опалубка. Опалубку не можна знімати з бетона, поки він не набрав певної міцності.
Нічого не відомо про прохідницький щит?
Ні
+
То такі дратівливі вимоги київського метрополітену та КМДА щоб таке робити,чи на таке рішення вплинула навколишня обстановка і ще й до того вимога третьої структури" під впливом котрої комунальні перевізники києва за посередництвом КМДА обмежили рух під час повітряних тривог, щоб уберегти влучання у техніку ГК Автострада ворожої авіації,і засигналюєте ще і назви вулиць бо як відомо через геолокаціо вцілити якщо забажають можна всюди, приклади за три роки вже є
14:23 ай скільки ж бетону на землю пролили😮 а за одну палю якщо, а за цілий день? 😮
Подивіться скільки бетону китайці у море виливають будуючи купу штучних островів, тоді ця кількість здасться вам не такою значущою. Цілі квадратні кілометри нових теріторій, і навідь єкологи дали добро помітивши, що на тому бе оні добре уживаються нові корали, а за нимі і інша шивність, хоча спершу виглядає страшно.
@antonefimenko5027 китайці- не воююча країна, у Китая - трохи інша економіка, китайці витрачають їхній бетон, а на відео витрачається НАШ бетон, НАШ бюджет, НАШІ з ВАМИ гроші ! Годі дивитися : а ось там... а ось тут- своє треба нормально робити, а не відмовки шукати! І якщо Ви дочитали до цього місця, то "Ви" пишеться в звертанні з великої літери, окрім випадків назви групи осіб !
@@Dmytro_Hek .. гадав ви за екологію, а не за кошти переживали.
А прорахувались, і вигорнули куди небудь кілька тон бетону, таке в нас ставалось неодноразово, і гадаю щє довго відучатись будемо..., а так звісно погоджуюсь.
Будівництво метро - це 2 в 1 , бомбосховище і засіб швидкого пересування по місту. Одні плюси , мінусів не бачу !
треба брати пару ліхтарів
Немає.
@@PavelAvdokushyn можна наступний огляд взяти мене, у мене є ліхтарик
а шож тогда рили в сторону лавині кучу шахт в сторону берковцов
Колектор. До метро не має стосунку.
@@PavelAvdokushyn дяк
Ві матюкнулися, а потім запікали?
Ні. Я запікав, потім матюкнувся.
@@PavelAvdokushyn якщо спочатку запікали, то далі матюкатися не було сенсу
@@dimongamaliy Був!
@@PavelAvdokushyn який?