Znalazłam ten kanał niedawno. I jestem mile zaskoczona sposobem przekazywania, nie zawsze łatwych treści. Przydatna,a jednocześnie dość interesujaco podana,wiedza, przynajmniej dla mnie. Myślę, że będę tu częściej zaglądać. Lubię fotografię.
Witam serdecznie chciałbym powiedzieć, że bardzo lubię uwielbiam Pana kanał. Właśnie rozpocząłem przygodę z fotografia i przyznaje, że to kocham dużo mi pomogło oglądanie Pana filmów dziękuję za pomoc i polecam ten kanał każdemu kto chciałby nauczyć się fotografować.
Super film. Przejrzałam kilka filmów na UA-cam i właśnie u Pana znalazłam z przykładem że przy wciśniętym spuście migawki przesuwam obraz....dziękuję ☺️
super tlumaczenie. A jak to jest z glębią ostrosci. czy ustawiając ostrosc na dany obiekt glebia ostrosci jest utrzymywana w równych odleglosciach +/- czy np tylko w + (+ do dalej od obiektu a - blizej od obiektu?)?
Jest jeszcze coś takiego jak elastyczny punkt ostrości. Bardzo praktyczna funkcja, używam ją zamiast przekadrowania. Zaletą jest to, że nie zmieniamy przy okazji ekspozycji.
Witam, teraz trafiłem na ten film ale nie wszystko jest dla mnie jasne zwłaszcza przy AF-C , czy wybierać punkt pojedynczy AF czy z dynamicznym wyborem pola , jakie są różnice, a może śledzenie 3D ???
Witam Panie Pawle. Mam pytanie dot. systemu Nikona a konkretnie d7200. Czy wybór systemu ciągłego ustawiania ostrości typ 3d oznacza że aparat będzie śledził ruch obiektu w prawo, w lewo w stosunku do pozycji aparatu ale również w tył i przód?
System 3D w Nikonie oznacza, że aparat śledzi ruch obiektu we wszystkich kierunkach a zwłaszcza jeśli on się oddala lub przybliża a nawet stara się przewidzieć, analizując szybkość zmian, gdzie będzie obiekt w momencie naciśnięcia spustu migawki. Ale, żeby to dobrze działało dużo zależy od szybkości obiektywu.
@@FotografiajestFajna Bardzo dziękuję za odpowiedź, o taką informację mi chodziło. Jak Pan zauważył pozostaje jeszcze kwestia obiektywu, na kitowym 18-105 to chyba za dobrze nie będzie działało.
Chciałbym się upewnić czy dobrze zrozumiałem. Mówił Pan, że można "złapać" ostrość na danym obiekcie a potem go kadrować. Ale takie coś robimy tylko w trybie ciągłym czy można też w pojedynczym jak robię np. krajobraz ?
@@FotografiajestFajna a da sie jeszcze jakims innym sposobem zrobić taki efekt? ustawić ostrość strefową albo totalnie jakas inna rzecz dzieki tkorej bedzie mozna pozyskać wtedy ten sam efekt
ja mam pytanie, skoro łapie się ostrość spustem do połowy i potem przekadrowuje, to przecież przy spuście migawki do robienia zdjęcie w międzyczasie złapie się znów ostrość bo jakby droga spustu do zdjęcia przechodzi przez złapanie ostrości. Jak to działa?
"jeden specjalista z YT bardzo odradza" - teraz rozumiem czemu ludzie się czepiają, że tak NIE WOLNO fotografować 😀. Takiego sposobu ustawienia ostrości używałem jeszcze zanim powstały aparaty z autofokusem, nadal używam i w WIĘKSZOŚCI sytuacji jest skuteczny. Jest duża grupa fanboy-ów nowoczesności i w głowie im się nie mieści, że można wyłączyć AF i fotografować, że można ustawić światło "na oko" i robić zdjęcia, a do tego są święcie przekonani, że tylko jeden sposób (fotografowania) jest najlepszy. Ale ja świata nie chcę zmieniać - chcę pokazać swój sposób widzenia i fotografowania. Pozdrawiam 😀
Tak to prawda, że obecni specjaliści fotografii cyfrowej odradzają taki sposób ustawiania ostrości, ponieważ przy wciśnięciu przycisku do połowy, blokuje się ostrość i eksplozję. Ja miałem tę możliwość i robiłem zdjęcia aparatami które nie miały żadnych automatycznych ustawień a tym bardziej dotykowego ekranu gdzie mógłbym wybrać punkt ostrości. Od zawsze używam rekompozycji do ustawienia ostrości i nigdy nie miałem z tym problemu. Faktycznie gdy za bardzo się przekadruje ujęcie może pojawić się problem z ekspozycją ale przy fotografii trzeba myśleć 😃 Poza tym istnieje jeszcze taka funkcja jak blokada AF lub AE.
Pierwszy raz musiałem dać łapkę w dół. Jeśli materiał jest o AF, to wypadałoby też omówić tryb / funkcję SERVO, ale to tak na marginesie. Zaprezentowana w materiale metoda pomiaru środkowym punktem może zadziałać (i zwykle dobrze działa), jeśli pracujemy z dużą głębią ostrości (szeroki obiektyw, przymknięta przysłona), czyli w większości przypadków na wakacjach albo w zdjęciach krajobrazowych, natomiast nie sprawdzi się, jeśli zaczniemy fotografować długą ogniskową i przysłoną 1,2-1,8. Jeśli w zdjęciu portretowym ustawimy ostrość na oko i GO będzie wynosiła 2-5 cm, to KAŻDE, absolutnie KAŻDE przekadrowanie obiektywu, będzie skutkowało tym, że oko już nie będzie w obszarze ostrości. Kiedyś owszem, fotografowie starej daty pracowali w opisany sposób, ale świat i technika idzie do przodu. Dzisiaj mamy dużo punktów AF (nawet w przestarzałych technicznie lustrzankach) i należy z nich korzystać. W lustrzankach wiadomo, nie działa to za dobrze, bo punkty AF i tak są zlokalizowane w centrum kadru i nie wszystkie są krzyżowe, ale w przypadku bezlusterkowców, praktycznie w KAŻDYM punkcie kadru można szybko, sprawnie i bardzo dokładnie ustawić punk ostrzenia. Po co zatem przekadrowywać? Jeśli ktoś nie ma bezlusterkowca i nadal się męczy z lustrzanką, to może użyć trybu LV i na ekranie wybrać punkt ostrzenia w dowolnym miejscu, "złapać" ostrość i bez przekadrowywania zrobić zdjęcie. Daje to prawie tę samą precyzję, co ostrzenie bezlusterkowcem.
Absolutnie się z Panem nie zgodzę, widzę dużo teorii (długi obiektyw ze światłem 1.2), absolutną miłość do swojego beazlusterkowca i do tego jak ON robi zdjęcia. Ja mówię o tym jak oderwać się od uzależnień sprzętowych i zacząć wreszcie samemu fotografować a sprzęt traktować jako narzędzie i tylko narzędzie.
@@FotografiajestFajna Pana odpowiedź jest niemerytoryczna, nie odniósł się Pan w żaden sposób (rzeczowo) do tego co napisałem. Ja fotografuję aparatem z matrycą APS-c. Dla mojego aparatu ogniskowa 50 mm to już jest tzw. krótkie tele, zatem obiektyw długi, portretowy. Są na rynku Canony 50 mm (dla mnie długie) ze światłem 1,2 - jeden EF L i drugi z bagnetem RF. Jest Sigma Art 50 1,4 albo Sigma Art 85 ze światłem 1,4. Dla mnie 85 mm to już jest bardzo długi portretowy obiektyw i takie obiektywy można kupić ze światłem 1,4 i to 1,4 używalnym. Nie jest to zatem "dużo teorii", tylko rzeczywistość. Mówi Pan o tym, jak "się oderwać od uzależnień sprzętowych"? To ja się "oderwałem" od uzależnienia od lustrzanki i od jakiegoś czasu (dopiero) fotografuję bezlusterkowcem. Co to znaczy "wreszcie samemu fotografować"? Wszystko co napisałem, napisałem na podstawie własnego doświadczenia, na podstawie doświadczenia zdobytego na pracy z lustrzaną, na podstawie doświadczenia (o zgrozo!!!) z przekadrowywaniem, na podstawie doświadczenia z pracy na bezlusterkowcu. Przekadrowywanie to jest absolutnie ostatnia rzecz, jaką należy komuś rekomendować. Przekadrowywanie to jest ZMIANA położenia aparatu względem punktu, na którym się ustawiło ostrość. To nie działa, to nie może działać na długich i jasnych obiektywach. Ja sprzęt traktuję jak narzędzie, ale każdego narzędzia można użyć właściwie, albo niewłaściwie :-) Nie mówię że się na wszystkim znam, bo to nieprawda, ja się cały czas uczę, całe życie będę się uczył, ale coś już kiedyś udało mi się "samemu sfotografować". FB: @gdbonus (BONUS photo) - zdjęcia krajobrazowe, produktowe, kulinarne i @bonusfotografia - zdjęcia portretowe.
@@FotografiajestFajna Prowadzi Pan świetny kanał, ma Pan ogromne doświadczenie i sporo wiedzy. Człowiek jednak uczy się przez całe życie i nawet jeśli "wie wszytko", to i tak warto czasem wysłuchać innych, ostatecznie można odrzucić rzeczowe i konkretne argumenty, ale wysłuchać warto, tak mi się wydaje. Jeśli nie szkoda Panu 30 minut, to polecam film pt "Jak poprawnie pracować (łapać ostrość) autofocusem?" użytkownika DR5000. Warto zobaczyć cały film, to esencja wiedzy, teorii, ale poparta ogromnym doświadczeniem i praktyką w fotografowaniu ludzi z małą GO. Jeśli nie chce się Panu oglądać całości, to proponuję pierwszych kilka minut wstępu i fragment o rekompozycji, który zaczyna się około 18 minuty filmu. Rafał tam dokładnie (na rysunku) pokazuje, jak wielkim błędem jest rekompozycja po "złapaniu" ostrości. Nie da się z tym dyskutować moim zdaniem, chyba że używamy przysłon 4,0-16 i fotografujemy z dużą GO. Przy okazji polecam też dwa nowe filmy, w których Rafał opowiada o wyższości bezlusterkowców nad lustrzankami. Sam zmieniłem lustrzankę na bezlusterkowca i zgadzam się w 100% z tym, co Rafał opowiada w swoich filmach. Pozdrawiam GD BONUS :-)
1. Swoje wypowiedzi opieram na własnych doświadczeniach. 2. Bardzo ostrożnie podchodzę do filmów które mogą być sponsorowane (obejrzyj starsze filmy i zachwyty nad Nikonami i porównaj z zachwytami nad Sony). 3. Mam Canon M5 (to nim rejestruje filmy na kanał), czasem zabieram go na zdjęcia. Jako podstawowego aparatu używam Canona 6D, używam też Canona 7D, używałem: Sony A7III, Canon R, Nikon D750, Canon 5DmIV (i jeszcze trochę) więc mam bezpośrednie doświadczenia z fotografowania i lustrzanką i bezlustrem. 4. Jak w wielu innych dziedzinach, każdy z systemów ma swoje wady i zalety. Każdy powinien podejmować decyzje samodzielnie i świadomie i to że coś jest dobre dla mnie nie oznacza, że jest to najlepsze na świecie i wszyscy powinni tego używać.
Jedyny kanał, który czegokolwiek mnie uczy. Bardzo profesjonalne podejście do tematu. Dziękuję w imieniu wszystkich, przyszłych fotografów! ❤️🐻
😀😀😀
Najlepszy materiał o AF i to nie pochlebstwo tylko moje szczere zdanie.
Miło mi 😀
Od dawna już się rozglądam za dobrymi tłumaczeniami funkcji aparatu. I uważam, że tutaj są najlepsze! :)
Bardzo dziękuje i zapraszam na Facegooka do Grupy FjF - można obejrzeć fajne zdjęcia, robione przez różnych pasjonatów fotografii.
Znalazłam ten kanał niedawno. I jestem mile zaskoczona sposobem przekazywania, nie zawsze łatwych treści. Przydatna,a jednocześnie dość interesujaco podana,wiedza, przynajmniej dla mnie. Myślę, że będę tu częściej zaglądać. Lubię fotografię.
Witam i bardzo się cieszę 😀
Film spoko i na dodatek jak widać wywołał sporą dyskusje 😊
Wytłumaczone tak, że nic dodać nic ująć. Dziękuję.
Dziękuję. Dzięki Panu, w końcu, zaczynam rozumieć swojego Nikona
Zrozumienie swojego aparatu jest ważne - łatwiej jest wtedy osiągnąć zamierzony efekt (fotograficzny) 😀
Wszystkie filmy tego Pana oglądam
😀
Witam serdecznie chciałbym powiedzieć, że bardzo lubię uwielbiam Pana kanał.
Właśnie rozpocząłem przygodę z fotografia i przyznaje, że to kocham dużo mi pomogło oglądanie Pana filmów dziękuję za pomoc i polecam ten kanał każdemu kto chciałby nauczyć się fotografować.
Bardzo mi miło 😀
@@FotografiajestFajna Mi również. :)
Super film. Przejrzałam kilka filmów na UA-cam i właśnie u Pana znalazłam z przykładem że przy wciśniętym spuście migawki przesuwam obraz....dziękuję ☺️
Elegancko wytlumaczone. Dzieki
Miło mi 😀
Kolejny przydatny film. Dziękuję!
Ciesze się 😀
Ale do tego trzeba sprzęt mieć pożądny , ja na swoich staruszkach cieszę się z blokady ekspozycji, świetnie wytłumaczone duży szacun pozdrawiam.
Ja też wolę blokadę ekspozycji i jeden punkt autofokusa - bo czuję większą kontrolę nad ostrością. Pozdrawiam
Bardzo jasno i przystępnie wszystko opisane. Brawo!
Bardzo się cieszę, że film dobrze tłumaczy zagadnienie :) i Pozdrawiam
Dobra lekcja fotografii dziękuję 👍
Miałem pół roku przerwy i musiałem sobie przypomnieć.
Genialnie pan tłumaczy
2 razy więcej wiem niż z moich warsztatów
Subskrybcja i łapka poszły ! ;)
Bardzo się cieszę 😀 i zapraszam do oglądania innych filmów.
Świetnie wyjaśnione! Dziękuję :)
Dziękuję bardzo 😀
Nooo I tego szukałem! Wytłumaczone i wyjaśnione w prosty przejrzysty sposób!
😀
Super. Cos by sie przydalo o polach af
Super wytłumaczone 👍
Bardzo się ciesze 😊
super tlumaczenie. A jak to jest z glębią ostrosci. czy ustawiając ostrosc na dany obiekt glebia ostrosci jest utrzymywana w równych odleglosciach +/- czy np tylko w + (+ do dalej od obiektu a - blizej od obiektu?)?
Jest jeszcze coś takiego jak elastyczny punkt ostrości. Bardzo praktyczna funkcja, używam ją zamiast przekadrowania. Zaletą jest to, że nie zmieniamy przy okazji ekspozycji.
Tylko u Pana tłumaczy krótko i jasne. Tak powinno być 😊
Dziękuję, właśnie tak się staram 😀
Jak zawsze super !!!
Dzięki 😀
Witam, teraz trafiłem na ten film ale nie wszystko jest dla mnie jasne zwłaszcza przy AF-C , czy wybierać punkt pojedynczy AF czy z dynamicznym wyborem pola , jakie są różnice, a może śledzenie 3D ???
Mam pytanie do obiektywu helios m42-4 jakie mają być pierscienie posrednie do nikona d7500
ua-cam.com/video/NHjFJmwxuVQ/v-deo.html
Panie kochany 👏👏👏
Bardzo dziękuje 😊
Panie Pawle. A co daje większa ilośc pól aF? Np 51 pól AF. W czym to pomaga przy fotografowaniu obiektu w ruchu?
Obiekt może się przemieszczać a punkty AF utrzymują cały czas ostrość "przekazując" go sobie wzajemnie.
@@FotografiajestFajna Bardzo dziękuję
Witam Panie Pawle. Mam pytanie dot. systemu Nikona a konkretnie d7200. Czy wybór systemu ciągłego ustawiania ostrości typ 3d oznacza że aparat będzie śledził ruch obiektu w prawo, w lewo w stosunku do pozycji aparatu ale również w tył i przód?
System 3D w Nikonie oznacza, że aparat śledzi ruch obiektu we wszystkich kierunkach a zwłaszcza jeśli on się oddala lub przybliża a nawet stara się przewidzieć, analizując szybkość zmian, gdzie będzie obiekt w momencie naciśnięcia spustu migawki. Ale, żeby to dobrze działało dużo zależy od szybkości obiektywu.
@@FotografiajestFajna Bardzo dziękuję za odpowiedź, o taką informację mi chodziło. Jak Pan zauważył pozostaje jeszcze kwestia obiektywu, na kitowym 18-105 to chyba za dobrze nie będzie działało.
Chciałbym się upewnić czy dobrze zrozumiałem. Mówił Pan, że można "złapać" ostrość na danym obiekcie a potem go kadrować. Ale takie coś robimy tylko w trybie ciągłym czy można też w pojedynczym jak robię np. krajobraz ?
Oczywiście - fotografując krajobraz używam pojedynczego trybu - i przekartowuje.
A na wesele nie lepiej bedzie af automatyczny? Czy ciągły?
To zależy od doświadczenia fotografa, od posiadanego sprzętu oraz od momentu uroczystości.
Witam mam sigme 18-50 i nikona D7100 nie moge złapać ostrości na danym punkcie i przekadroawć..
Tak przez internet to nie da się zdiagnozować problemu, musiałbym wziąć aparat do ręki w celu ustalenia problemu.
3:50 a jak ustawic aparat aby cały kot był wyostrzony przy takiej bliskiej odległości, licze na odpowoedź - pozdrawiawm :)
Aby cały kot był ostry to trzeba ustawić odpowiednią przysłonę, głębia ostrości zależy od przysłony (ua-cam.com/video/6MvqGDGEGQg/v-deo.html)
@@FotografiajestFajna a da sie jeszcze jakims innym sposobem zrobić taki efekt? ustawić ostrość strefową albo totalnie jakas inna rzecz dzieki tkorej bedzie mozna pozyskać wtedy ten sam efekt
@@kajetan3497 Przewałować kota by był płaski i wszystkie jego elementy będę w tej samej odległości od obiektywu
Jak wyłączyć ADL w nikonie d7100 ?
Należy w menu aparatu, w zakładce bracketingu wyłączyć funkcje ADL.
@@FotografiajestFajna Ale tylko w pozycji Manual bo w pozycji Auto nie można
ja mam pytanie, skoro łapie się ostrość spustem do połowy i potem przekadrowuje, to przecież przy spuście migawki do robienia zdjęcie w międzyczasie złapie się znów ostrość bo jakby droga spustu do zdjęcia przechodzi przez złapanie ostrości. Jak to działa?
Należy w trakcie przekadrowania trzymać cały czas wciśnięty spust do połowy.
@@FotografiajestFajna a rozumiem, dziękuje bardzo
A ptaki które siedzą na gałęziach? Jaki autofocus wybrać, żeby ostrość szła na ptaka a nie na gałąź?
W takim wypadku punktowy, najlepiej centralny.
@@FotografiajestFajna dziękuję bardzo, będę próbować
👍
😀
3:04 czy to jest tzw rekompozycja ??
Pytam ponieważ sam tak robię, a jeden specjalista z YT bardzo odradza pracę w taki sposób ....
"jeden specjalista z YT bardzo odradza" - teraz rozumiem czemu ludzie się czepiają, że tak NIE WOLNO fotografować 😀.
Takiego sposobu ustawienia ostrości używałem jeszcze zanim powstały aparaty z autofokusem, nadal używam i w WIĘKSZOŚCI sytuacji jest skuteczny.
Jest duża grupa fanboy-ów nowoczesności i w głowie im się nie mieści, że można wyłączyć AF i fotografować, że można ustawić światło "na oko" i robić zdjęcia, a do tego są święcie przekonani, że tylko jeden sposób (fotografowania) jest najlepszy. Ale ja świata nie chcę zmieniać - chcę pokazać swój sposób widzenia i fotografowania. Pozdrawiam 😀
Tak to prawda, że obecni specjaliści fotografii cyfrowej odradzają taki sposób ustawiania ostrości, ponieważ przy wciśnięciu przycisku do połowy, blokuje się ostrość i eksplozję. Ja miałem tę możliwość i robiłem zdjęcia aparatami które nie miały żadnych automatycznych ustawień a tym bardziej dotykowego ekranu gdzie mógłbym wybrać punkt ostrości. Od zawsze używam rekompozycji do ustawienia ostrości i nigdy nie miałem z tym problemu. Faktycznie gdy za bardzo się przekadruje ujęcie może pojawić się problem z ekspozycją ale przy fotografii trzeba myśleć 😃 Poza tym istnieje jeszcze taka funkcja jak blokada AF lub AE.
Powiem że ten Pan powinien książkę napisać
9
Ile trzeba czekać na rozpatrzenie zdjęć w sklepie Adobe Stock? Wrzuciłem kilka zdjęć 4 dni temu i ciągle rozpatrują ..
Różnie, w tej chwili dłużej, choć przeważnie jest to kilka dni.
;)
Przełączam proszę Pana, przełączam.
Wiem - staram się 😀
Rzadko spotykane połączenie wiedzy i umiejętności jej przekazania.
Dzięki 😀
Pierwszy raz musiałem dać łapkę w dół. Jeśli materiał jest o AF, to wypadałoby też omówić tryb / funkcję SERVO, ale to tak na marginesie. Zaprezentowana w materiale metoda pomiaru środkowym punktem może zadziałać (i zwykle dobrze działa), jeśli pracujemy z dużą głębią ostrości (szeroki obiektyw, przymknięta przysłona), czyli w większości przypadków na wakacjach albo w zdjęciach krajobrazowych, natomiast nie sprawdzi się, jeśli zaczniemy fotografować długą ogniskową i przysłoną 1,2-1,8. Jeśli w zdjęciu portretowym ustawimy ostrość na oko i GO będzie wynosiła 2-5 cm, to KAŻDE, absolutnie KAŻDE przekadrowanie obiektywu, będzie skutkowało tym, że oko już nie będzie w obszarze ostrości. Kiedyś owszem, fotografowie starej daty pracowali w opisany sposób, ale świat i technika idzie do przodu. Dzisiaj mamy dużo punktów AF (nawet w przestarzałych technicznie lustrzankach) i należy z nich korzystać. W lustrzankach wiadomo, nie działa to za dobrze, bo punkty AF i tak są zlokalizowane w centrum kadru i nie wszystkie są krzyżowe, ale w przypadku bezlusterkowców, praktycznie w KAŻDYM punkcie kadru można szybko, sprawnie i bardzo dokładnie ustawić punk ostrzenia. Po co zatem przekadrowywać? Jeśli ktoś nie ma bezlusterkowca i nadal się męczy z lustrzanką, to może użyć trybu LV i na ekranie wybrać punkt ostrzenia w dowolnym miejscu, "złapać" ostrość i bez przekadrowywania zrobić zdjęcie. Daje to prawie tę samą precyzję, co ostrzenie bezlusterkowcem.
Absolutnie się z Panem nie zgodzę, widzę dużo teorii (długi obiektyw ze światłem 1.2), absolutną miłość do swojego beazlusterkowca i do tego jak ON robi zdjęcia. Ja mówię o tym jak oderwać się od uzależnień sprzętowych i zacząć wreszcie samemu fotografować a sprzęt traktować jako narzędzie i tylko narzędzie.
@@FotografiajestFajna Pana odpowiedź jest niemerytoryczna, nie odniósł się Pan w żaden sposób (rzeczowo) do tego co napisałem. Ja fotografuję aparatem z matrycą APS-c. Dla mojego aparatu ogniskowa 50 mm to już jest tzw. krótkie tele, zatem obiektyw długi, portretowy. Są na rynku Canony 50 mm (dla mnie długie) ze światłem 1,2 - jeden EF L i drugi z bagnetem RF. Jest Sigma Art 50 1,4 albo Sigma Art 85 ze światłem 1,4. Dla mnie 85 mm to już jest bardzo długi portretowy obiektyw i takie obiektywy można kupić ze światłem 1,4 i to 1,4 używalnym. Nie jest to zatem "dużo teorii", tylko rzeczywistość. Mówi Pan o tym, jak "się oderwać od uzależnień sprzętowych"? To ja się "oderwałem" od uzależnienia od lustrzanki i od jakiegoś czasu (dopiero) fotografuję bezlusterkowcem. Co to znaczy "wreszcie samemu fotografować"? Wszystko co napisałem, napisałem na podstawie własnego doświadczenia, na podstawie doświadczenia zdobytego na pracy z lustrzaną, na podstawie doświadczenia (o zgrozo!!!) z przekadrowywaniem, na podstawie doświadczenia z pracy na bezlusterkowcu. Przekadrowywanie to jest absolutnie ostatnia rzecz, jaką należy komuś rekomendować. Przekadrowywanie to jest ZMIANA położenia aparatu względem punktu, na którym się ustawiło ostrość. To nie działa, to nie może działać na długich i jasnych obiektywach. Ja sprzęt traktuję jak narzędzie, ale każdego narzędzia można użyć właściwie, albo niewłaściwie :-) Nie mówię że się na wszystkim znam, bo to nieprawda, ja się cały czas uczę, całe życie będę się uczył, ale coś już kiedyś udało mi się "samemu sfotografować". FB: @gdbonus (BONUS photo) - zdjęcia krajobrazowe, produktowe, kulinarne i @bonusfotografia - zdjęcia portretowe.
Obejrzałem Pana zdjęcia na FB. Pozdrawiam. Paweł
@@FotografiajestFajna Prowadzi Pan świetny kanał, ma Pan ogromne doświadczenie i sporo wiedzy. Człowiek jednak uczy się przez całe życie i nawet jeśli "wie wszytko", to i tak warto czasem wysłuchać innych, ostatecznie można odrzucić rzeczowe i konkretne argumenty, ale wysłuchać warto, tak mi się wydaje. Jeśli nie szkoda Panu 30 minut, to polecam film pt "Jak poprawnie pracować (łapać ostrość) autofocusem?" użytkownika DR5000. Warto zobaczyć cały film, to esencja wiedzy, teorii, ale poparta ogromnym doświadczeniem i praktyką w fotografowaniu ludzi z małą GO. Jeśli nie chce się Panu oglądać całości, to proponuję pierwszych kilka minut wstępu i fragment o rekompozycji, który zaczyna się około 18 minuty filmu. Rafał tam dokładnie (na rysunku) pokazuje, jak wielkim błędem jest rekompozycja po "złapaniu" ostrości. Nie da się z tym dyskutować moim zdaniem, chyba że używamy przysłon 4,0-16 i fotografujemy z dużą GO. Przy okazji polecam też dwa nowe filmy, w których Rafał opowiada o wyższości bezlusterkowców nad lustrzankami. Sam zmieniłem lustrzankę na bezlusterkowca i zgadzam się w 100% z tym, co Rafał opowiada w swoich filmach. Pozdrawiam GD BONUS :-)
1. Swoje wypowiedzi opieram na własnych doświadczeniach.
2. Bardzo ostrożnie podchodzę do filmów które mogą być sponsorowane (obejrzyj starsze filmy i zachwyty nad Nikonami i porównaj z zachwytami nad Sony).
3. Mam Canon M5 (to nim rejestruje filmy na kanał), czasem zabieram go na zdjęcia. Jako podstawowego aparatu używam Canona 6D, używam też Canona 7D, używałem: Sony A7III, Canon R, Nikon D750, Canon 5DmIV (i jeszcze trochę) więc mam bezpośrednie doświadczenia z fotografowania i lustrzanką i bezlustrem.
4. Jak w wielu innych dziedzinach, każdy z systemów ma swoje wady i zalety. Każdy powinien podejmować decyzje samodzielnie i świadomie i to że coś jest dobre dla mnie nie oznacza, że jest to najlepsze na świecie i wszyscy powinni tego używać.