Janek ten zakaz to może sobie być. Taki znak obowiązuje tylko na terenie zajezdni wiec gdy nie wchodzisz na jej teren to możesz śmiało fotografować wszystko co widzisz :)
Trzeba bylo dosdac ,iz dawniej paetla autobusowa i tramwajowa byly rozdzielone. Petla autobusowa przed przebudowa petli tramwajowej znajdowala sie po drugiej stronie ul.Brozka w miejscu np gdzie obecnie znajduje sie Lidl a skrzyżowanie bylo w literę T. Brozka, Wadowicka, Zakopiasnka
Przed obecną formą, pętla autobusowa Łagiewniki była bliżej obecnych świateł wyjazdowych z ul. Cegielnianej. W miejscu obecnego Lidla była opuszczona posiadłość, a przed nią w kierunki ul. Brożka i całego skrzyżowania były budy ze wszystkim i żulami.
Dzięki za film na czasie! Właśnie dziś w niedzielę 2 lipca 2023 zwiedzimy Podgórską zajezdnię jadąc linią numer 23 w ramach Krakowskiej Linii Muzealnej.
16:36 - pojawia się widok ulicy (dziś to "aleja"...) Skrzyneckiego. Na jej końcu (według numeracji - początku) jest jeszcze jeden obiekt nierozerwalnie związany z Zajezdnią. Na rogu Skrzyneckiego i Rydlówki został wraz z budową Zajezdni wybudowany dom dla "tramwajarzy". Solidny, czteropiętrowy budynek z wysokim parterem stał tam przez lata, jako samotna, ciemno-buraczkowa (ktoś dziś zdecydował o piaskowym przemalowaniu) wieża, widoczna ze wszystkich stron. Znam go bardzo dobrze, bo się w nim (tak, w domu) urodziłem wiele(!) lat temu, w mieszkaniu mojego Dziadka - tramwajarza. Skończyłem w nim pięć lat, a potem Rodzice przeprowadzili się bliżej centrum. Przez lata, jadąc ulicą Konopnickiej, widziałem tę samotną bryłę. Ani budynki szkolne (zajezdnia potrzebowała mechaników) na Skrzyneckiego, ani okoliczna, parterowa zabudowa - nie mogły go zasłonić. Gdzieś w drugiej połowie prl-u dobudowano mu dwa podpierające weterana "skrzydła", które dziś - może przez tę farbę - zaczynają się ze starszym kolegą integrować. Ciekawe, ile jeszcze pozostało tam rodzin tramwajarskich. Mieszkania były wszak na własność (jeśli dobrze pamiętam). Gdy się urodziłem, Dziadek już nie żył - a Rodzina mieszkała. Ja - jeśli jestem w Krakowie - z nostalgią oglądam narożny balkon na trzecim piętrze... Gdy znajdę - nieco upstrzone dziecięcą fantazją - zdjęcie (coś w rodzaju dagerotypu[?] na twardej tekturze) tramwaju mojego Dziadka - postaram się wkleić(?) je tutaj. Lub przesłać.
...kolejny świetny filmik...kawał totalnie nieznanej historii miasta Krakowa....chodziłem dawno temu do szkoły położonej vis a vis zajezdni tramwajowej....wtedy jeszcze nie posiadającej ogrodzenia....po szkolonych dyskotekach wracając na skróty do domu zaliczaliśmy puste tramwaje odpoczywające w nocy w zajezdni...i popijaliśmy w nich pifko chłonąc zapachy nocnego Krakowa....to były czasy...
Świetny materiał. Jestem pełen podziwu, za robienie materiału o porze, kiedy większość z nas smacznie sobie śpi. Zajezdnię tramwajową Podgórze darzę w pewnym sensie sentymentem, bo wiele lat moja mama pracowała w biurowcu przy ul . Rzemieślniczej sąsiadujący z zajezdnią, obecnie Kruszywo, a kiedyś Biprokrusz. Mama pracowała na 7 piętrze i odwiedzając ją zasze miałem dylemat, czy jechać windą (automatyczną z automatycznie otwieranym drzwiami), czy iść piechota, ale mieć przepiękny widok na zajezdnię.
06:58 plan widać sekundę, ale po zatrzymaniu pokazuje się początek zaplanowanego kanału do... Austrii!! Jeszcze widać stare koryto Wilgi. A rozszerzenie (mijanka) kanału to dziś kameralne "jeziorko".
Witam. Torowisko budowano z technologii węgierskiej i już ma ponad 30 lat to i tak nieżle, zważywszy, że teraz jeżdżą coraz cięższe tramwaje powodujące fizyczne zjawisko zwane siłami błądzącymi. Torowisko niszczą obręcza kół, a zużyte obręczą powodują zwrotne działania drgań na Torowisko- ot efekt bumeranga. Skrzyżowanie i linia tramwajowa do mostu z filmu znam od lat 60-ych ub.w wraz z urbanistyką. Dobry materiał z historycznym podstektem. Pozdrawiam.
18 lat mieszkałem na Podgórzu (dokładniej na Zamoyskiego), ale w życiu bym nie pomyślał że przystanek to "Small Key". Właśnie mi zepsułeś dzieciństwo, już nigdy nie usłyszę "Smolki", dziękuję xD
@@pyzior Ku mojemu zaskoczeniu ja się z takimi planami nie spotkałem. Zawsze ten temat był przemilczany, bo najpierw szybki tramwaj/metro miało iść wzdłuż pasma osiedli na ruczaju i tam odgałęziać się na kurdwanów. Później wizje skorygowano i kurdwanów miał zyskać połączenie od strony zabłocia i kabla. Więc odkąd zajechano temat tramwaju wzdłuż ATW, to później zawsze próbowano rejon ul. Kamieńskiego omijać szerokim tramwajowym łukiem. Jakiś czas temu przy propozycjach połączenia Placu Inwalidów z Nowym Kleparzem wspomniano a całej trasie do Wielickiej ale to tylko raz jaki pamiętam. W niektórych opracowaniach pojawiały się również propozycje BRT na odcinku od 29lis przez ATW, Kamieńskiego do granic miasta... Więc według mnie, miasto wie o problemie, ale nie zajmuje się nim bo jest on po prostu za trudny. Taka smutna prawda o dzisiejszych politykach. Bo tak naprawdę, należało by całkowicie uporządkować kształt ul. Wielickiej, węzłów z Teligi (co z Rżąką i Wieliczką) oraz zapomnianej Bieżanowskiej która domaga się remontu od lat. Później jak ma wyglądać przekrój ulicy Kamieńskiego (na której występują dość spore różnice wysokości), przebieg estakad koło Bonarki czy w końcu wygląd Ronda Matecznego - które MUSI być minimum dwupoziomowe (gdzie komunikacja miejska zajmuje jeden poziom). A przy Rondzie Matecznego jest ten problem, że jak jeszcze kilka lat temu wokół niego nic nie było, tak teraz miejsca jest tam coraz mniej, a rezerw terenowych pod rozbudowe jak nie było tak nie ma... Później, mimo że nie wygląda (bo chociażby przekraczamy Wisłe), to moim zdaniem do Jubilatu jest trochę łatwiej ten tramwaj przeprowadzić (chodź przy Konopnickiej nie ma szans bez wyburzeń). Natomiast później jest olbrzymi problem - Aleje. A konkretniej, jakie mają one pewnić funkcje. Czy być Zielonym pasażem przyjaznym dla mieszkańców, czy jak teraz - ściekiem komunikacyjnym. I tutaj nie ma dobrej odpowiedzi (dlatego miasto nie ma jaj się tym zajmować). A ja jeszcze dodam, że ta trasa nie powinna się kończyć na Nowym Kleparzu (i Dworcu Towarowym). Dlaczego? Ponieważ już w tym momencie zbiegają się tam trzy korytarze tramwajowe - Długa, Pawia oraz Tunel w jedną na Krowodrzą Górke. Czwarty korytarz (od ATW) stanowił by tam jeszcze większy problem - co w przypadku awarii, lub jeszcze większy, jak splątać linie z tych 4 ze sobą? Dlatego najlepiej, by tramwaj szedł dalej wzdłuż al. 29lis - a to kolejne analogiczne problemy bez żadnych rezerw terenu... Plus jeszcze coś - co z autobusami? Najbardziej by pasował by wszystko co wymieniłem to nie było zwykłe torowisko, lecz PAT. he he he... Natomiast osobiście uważam, że ten ciąg jest jednym z najważniejszych w całym mieście, więc fakt, że jest przemilczany, traktuje jako totalną kpinę i nieudolność władz...
Z tego co mi wiadomo ,są plany rozbudowy i przebudowy zajedni Podgórze. Od strony rzemieslniczej na terenie gdzie kończy się obecnie zajezdna ( na przeciwko urzędu skarbowego ) są stare jakieś budynki i tam mają powstać nowe tory. Itp.
Tak są tam stare halę po Kompani Piwowarskiej obecnie jest tam Go Jump i to są tereny dzierżawione chyba od MPK A ciągną się aż do ulicy Brożka prawie pod skrzyżowanie z Ul. Kapelanka
Jedna rzecz nieprzemyślana - z moich obserwacji - składy wjeżdżające od strony Łagiewnik do zajezdni często blokują linie jadące ul Brożka. Trzeci tor by się przydał!
@@janekgada z dronem na pewno byłaby lepsza jakość, ale i tak trzeba się przyjrzeć żeby dostrzec nierówności na budynkach 😁 , a ciekawy smaczek w takimi ujęciami.
Z tego co sie orientuję to budka przy brami na przeciwko szkoly jest nie obsadzona ponieważ bramy sa juz zautomatyzowane a otwiera sie je przez te białe kwadraty tylko nie pamietam dokładnie na jakiej zasadzie ale moja mama pracowala dlugie lata wlasnie na tej zajezdzi w tym miejscu. Idac dalej do konca ta ulica znajduja sie tereny sprzedane lub wydzierzawione od MPK ,stare hale w których znajdowaly sie magazyny Kompani Piwowaskiej
Czy istnieje szansa na nakręcenie filmu o MZNT w Krakowie? Przypomnę, że ten zakład wyremontował w latach 90 tych wagony 102Na dla Szczecina, którymi jeździłem :)
Nie pokazałeś fragmentu torów wyeksponowanych spod ziemi na rynku podgórskim:-) Przez mateczny jeszcze kolej obwodowa szła. O, i slady wojny na kamienicy przy rzemieślniczej.
Bardzo ciekawy filmik. Ale użyłeś sformułowania "metry bieżące". W poprawnej polszczyźnie nie ma takiego sformułowania. Są tylko "METRY". pozdrawiam, oglądam wszystkie Twoje filmy.
Janek ten zakaz to może sobie być. Taki znak obowiązuje tylko na terenie zajezdni wiec gdy nie wchodzisz na jej teren to możesz śmiało fotografować wszystko co widzisz :)
Nawet w środku nie ma sensu, bo są dni otwarte, gdzie można pofocić baaardzo dużo ;)
Trzeba bylo dosdac ,iz dawniej paetla autobusowa i tramwajowa byly rozdzielone. Petla autobusowa przed przebudowa petli tramwajowej znajdowala sie po drugiej stronie ul.Brozka w miejscu np gdzie obecnie znajduje sie Lidl a skrzyżowanie bylo w literę T. Brozka, Wadowicka, Zakopiasnka
Przed obecną formą, pętla autobusowa Łagiewniki była bliżej obecnych świateł wyjazdowych z ul. Cegielnianej. W miejscu obecnego Lidla była opuszczona posiadłość, a przed nią w kierunki ul. Brożka i całego skrzyżowania były budy ze wszystkim i żulami.
Dzięki za film na czasie! Właśnie dziś w niedzielę 2 lipca 2023 zwiedzimy Podgórską zajezdnię jadąc linią numer 23 w ramach Krakowskiej Linii Muzealnej.
16:36 - pojawia się widok ulicy (dziś to "aleja"...) Skrzyneckiego. Na jej końcu (według numeracji - początku) jest jeszcze jeden obiekt nierozerwalnie związany z Zajezdnią. Na rogu Skrzyneckiego i Rydlówki został wraz z budową Zajezdni wybudowany dom dla "tramwajarzy". Solidny, czteropiętrowy budynek z wysokim parterem stał tam przez lata, jako samotna, ciemno-buraczkowa (ktoś dziś zdecydował o piaskowym przemalowaniu) wieża, widoczna ze wszystkich stron. Znam go bardzo dobrze, bo się w nim (tak, w domu) urodziłem wiele(!) lat temu, w mieszkaniu mojego Dziadka - tramwajarza. Skończyłem w nim pięć lat, a potem Rodzice przeprowadzili się bliżej centrum. Przez lata, jadąc ulicą Konopnickiej, widziałem tę samotną bryłę. Ani budynki szkolne (zajezdnia potrzebowała mechaników) na Skrzyneckiego, ani okoliczna, parterowa zabudowa - nie mogły go zasłonić. Gdzieś w drugiej połowie prl-u dobudowano mu dwa podpierające weterana "skrzydła", które dziś - może przez tę farbę - zaczynają się ze starszym kolegą integrować.
Ciekawe, ile jeszcze pozostało tam rodzin tramwajarskich. Mieszkania były wszak na własność (jeśli dobrze pamiętam). Gdy się urodziłem, Dziadek już nie żył - a Rodzina mieszkała. Ja - jeśli jestem w Krakowie - z nostalgią oglądam narożny balkon na trzecim piętrze...
Gdy znajdę - nieco upstrzone dziecięcą fantazją - zdjęcie (coś w rodzaju dagerotypu[?] na twardej tekturze) tramwaju mojego Dziadka - postaram się wkleić(?) je tutaj.
Lub przesłać.
...kolejny świetny filmik...kawał totalnie nieznanej historii miasta Krakowa....chodziłem dawno temu do szkoły położonej vis a vis zajezdni tramwajowej....wtedy jeszcze nie posiadającej ogrodzenia....po szkolonych dyskotekach wracając na skróty do domu zaliczaliśmy puste tramwaje odpoczywające w nocy w zajezdni...i popijaliśmy w nich pifko chłonąc zapachy nocnego Krakowa....to były czasy...
Kiedyś to było 😉 dzięki!
04:24 po drugiej stronie ulicy narożna kamienica, na parterze restauracja rodziny Stuhr, a powyże ich mieszkanie.
Świetny materiał. Jestem pełen podziwu, za robienie materiału o porze, kiedy większość z nas smacznie sobie śpi. Zajezdnię tramwajową Podgórze darzę w pewnym sensie sentymentem, bo wiele lat moja mama pracowała w biurowcu przy ul . Rzemieślniczej sąsiadujący z zajezdnią, obecnie Kruszywo, a kiedyś Biprokrusz. Mama pracowała na 7 piętrze i odwiedzając ją zasze miałem dylemat, czy jechać windą (automatyczną z automatycznie otwieranym drzwiami), czy iść piechota, ale mieć przepiękny widok na zajezdnię.
Super robota oby tak dalej
06:58 plan widać sekundę, ale po zatrzymaniu pokazuje się początek zaplanowanego kanału do... Austrii!! Jeszcze widać stare koryto Wilgi. A rozszerzenie (mijanka) kanału to dziś kameralne "jeziorko".
Jest i o tym w innym odcinku 😉
Witam. Torowisko budowano z technologii węgierskiej i już ma ponad 30 lat to i tak nieżle, zważywszy, że teraz jeżdżą coraz cięższe tramwaje powodujące fizyczne zjawisko zwane siłami błądzącymi. Torowisko niszczą obręcza kół, a zużyte obręczą powodują zwrotne działania drgań na Torowisko- ot efekt bumeranga. Skrzyżowanie i linia tramwajowa do mostu z filmu znam od lat 60-ych ub.w wraz z urbanistyką. Dobry materiał z historycznym podstektem. Pozdrawiam.
18 lat mieszkałem na Podgórzu (dokładniej na Zamoyskiego), ale w życiu bym nie pomyślał że przystanek to "Small Key". Właśnie mi zepsułeś dzieciństwo, już nigdy nie usłyszę "Smolki", dziękuję xD
😂
@@janekgadaSwoją drogą pomysł, aby tramwaj szedł Kamińskiego i Konopnickiej naprawdę dobry. Wiesz czy kiedykolwiek były takie plany?
@@pyzior Ku mojemu zaskoczeniu ja się z takimi planami nie spotkałem. Zawsze ten temat był przemilczany, bo najpierw szybki tramwaj/metro miało iść wzdłuż pasma osiedli na ruczaju i tam odgałęziać się na kurdwanów. Później wizje skorygowano i kurdwanów miał zyskać połączenie od strony zabłocia i kabla. Więc odkąd zajechano temat tramwaju wzdłuż ATW, to później zawsze próbowano rejon ul. Kamieńskiego omijać szerokim tramwajowym łukiem.
Jakiś czas temu przy propozycjach połączenia Placu Inwalidów z Nowym Kleparzem wspomniano a całej trasie do Wielickiej ale to tylko raz jaki pamiętam.
W niektórych opracowaniach pojawiały się również propozycje BRT na odcinku od 29lis przez ATW, Kamieńskiego do granic miasta...
Więc według mnie, miasto wie o problemie, ale nie zajmuje się nim bo jest on po prostu za trudny. Taka smutna prawda o dzisiejszych politykach.
Bo tak naprawdę, należało by całkowicie uporządkować kształt ul. Wielickiej, węzłów z Teligi (co z Rżąką i Wieliczką) oraz zapomnianej Bieżanowskiej która domaga się remontu od lat. Później jak ma wyglądać przekrój ulicy Kamieńskiego (na której występują dość spore różnice wysokości), przebieg estakad koło Bonarki czy w końcu wygląd Ronda Matecznego - które MUSI być minimum dwupoziomowe (gdzie komunikacja miejska zajmuje jeden poziom). A przy Rondzie Matecznego jest ten problem, że jak jeszcze kilka lat temu wokół niego nic nie było, tak teraz miejsca jest tam coraz mniej, a rezerw terenowych pod rozbudowe jak nie było tak nie ma...
Później, mimo że nie wygląda (bo chociażby przekraczamy Wisłe), to moim zdaniem do Jubilatu jest trochę łatwiej ten tramwaj przeprowadzić (chodź przy Konopnickiej nie ma szans bez wyburzeń).
Natomiast później jest olbrzymi problem - Aleje. A konkretniej, jakie mają one pewnić funkcje. Czy być Zielonym pasażem przyjaznym dla mieszkańców, czy jak teraz - ściekiem komunikacyjnym. I tutaj nie ma dobrej odpowiedzi (dlatego miasto nie ma jaj się tym zajmować).
A ja jeszcze dodam, że ta trasa nie powinna się kończyć na Nowym Kleparzu (i Dworcu Towarowym). Dlaczego? Ponieważ już w tym momencie zbiegają się tam trzy korytarze tramwajowe - Długa, Pawia oraz Tunel w jedną na Krowodrzą Górke. Czwarty korytarz (od ATW) stanowił by tam jeszcze większy problem - co w przypadku awarii, lub jeszcze większy, jak splątać linie z tych 4 ze sobą? Dlatego najlepiej, by tramwaj szedł dalej wzdłuż al. 29lis - a to kolejne analogiczne problemy bez żadnych rezerw terenu...
Plus jeszcze coś - co z autobusami? Najbardziej by pasował by wszystko co wymieniłem to nie było zwykłe torowisko, lecz PAT. he he he...
Natomiast osobiście uważam, że ten ciąg jest jednym z najważniejszych w całym mieście, więc fakt, że jest przemilczany, traktuje jako totalną kpinę i nieudolność władz...
@@Grasol O matko, nie spodziewałem się długiego i merytorycznego komentarza. Dzięki!
I kolejny sztosik od Janka super. Czekam na kolejne
Ale dojechany materiał, gratuluję! Jako rodowity Podgórzanin z Rzemieślniczej cieszę się, że mogłem obejrzeć swój domek w internecie!
Starałem się go jak najładniej pokazać 😉
Wogóle kręcenie tramwajów na wyjeździe z zajezdni to jest kontent
Petarda,ty wiesz wszystko o tramwajach, szacun i pozdrawiam 🏵️
Dzięki, również pozdrawiam 🙂
Z tego co mi wiadomo ,są plany rozbudowy i przebudowy zajedni Podgórze. Od strony rzemieslniczej na terenie gdzie kończy się obecnie zajezdna ( na przeciwko urzędu skarbowego ) są stare jakieś budynki i tam mają powstać nowe tory. Itp.
Dzięki za poprawkę!
Tak są tam stare halę po Kompani Piwowarskiej obecnie jest tam Go Jump i to są tereny dzierżawione chyba od MPK A ciągną się aż do ulicy Brożka prawie pod skrzyżowanie z Ul. Kapelanka
Jedna rzecz nieprzemyślana - z moich obserwacji - składy wjeżdżające od strony Łagiewnik do zajezdni często blokują linie jadące ul Brożka. Trzeci tor by się przydał!
Nie zgodzę się że ten gt8 wyjechał z innej bramy niż zazwyczaj. Większość wyjazdów z zajezdni jest realizowana przez bramę przy przychodni.
super, dzięki za poprawkę!
Franciszek Smolka - spolszczony Austriak, inicjator i główny budowniczy Kopca Unii Lubelskiej we Lwowie
O tak Janku, zajezdnia na Krowodrzy potrzebna na już! A tu dopiero plany na plany...to kiedy realizacja?
Zajezdnia w hucie zyskała tereny zielone które mogą być wykorzystane pod rozwój zajezdni, prędzej tam się powiększy teren niż powstanie nowa zajezdnia
Tak było
Świetny materiał!
dzięki!
Świetny materiał.
Dzięki 🙂
Świetny montaż ujęć z Google Earth. Czekam na drugą część o Zajezdni NH 😊
Dzięki. Myślałem o dronie, ale zdecydowanie w tym przypadku prościej było wziąć ujęcia z Google Earth 🙂
@@janekgada z dronem na pewno byłaby lepsza jakość, ale i tak trzeba się przyjrzeć żeby dostrzec nierówności na budynkach 😁 , a ciekawy smaczek w takimi ujęciami.
Apropo zakaz fotografowania obowiazuje na terenie zajezdni nie w miejscu publicznym za zajezdnia mozna a pozatym co tam takiego jest ze jest zakaz ?
To chyba jakiś stary znak, bo z drugiej strony nie ma takiego, ale zwróciło to moja uwagę
Czy pojawi się podobny odcinek nt. zajezdni Nowa Huta?
pewnie tak :)
🔥🔥🔥
super odcinek
Z tego co sie orientuję to budka przy brami na przeciwko szkoly jest nie obsadzona ponieważ bramy sa juz zautomatyzowane a otwiera sie je przez te białe kwadraty tylko nie pamietam dokładnie na jakiej zasadzie ale moja mama pracowala dlugie lata wlasnie na tej zajezdzi w tym miejscu. Idac dalej do konca ta ulica znajduja sie tereny sprzedane lub wydzierzawione od MPK ,stare hale w których znajdowaly sie magazyny Kompani Piwowaskiej
Akurat tam ochrona czy portier był/była, ale nic się nie denerwowali 😉
Google maps to mapa z bledami trasa łagiewnicka to trasa łagiewnicka a nie ulica Łagiewnicka. Lepsza mapa to openstreetmap
Na początku lat 2000 chidzilem do tej szkoly i gdy tramwaj przejezdzal po rozjazdach przy ogrodzniu to podloga az drżała 😂
Czy istnieje szansa na nakręcenie filmu o MZNT w Krakowie? Przypomnę, że ten zakład wyremontował w latach 90 tych wagony 102Na dla Szczecina, którymi jeździłem :)
Fajny kanał
Dzięki!
Nie pokazałeś fragmentu torów wyeksponowanych spod ziemi na rynku podgórskim:-)
Przez mateczny jeszcze kolej obwodowa szła.
O, i slady wojny na kamienicy przy rzemieślniczej.
O kolei cyrykumwalacyjnej jest cały odcinek na moim kanale, zapraszam :)
hej
Rondo Matecznego u was jak w Poz Rondo Rataje czy Rondo Kaponiera 😆. Masakra
Bardzo ciekawy filmik.
Ale użyłeś sformułowania "metry bieżące". W poprawnej polszczyźnie nie ma takiego sformułowania. Są tylko "METRY".
pozdrawiam, oglądam wszystkie Twoje filmy.
Dzięki za poprawkę!
To Kłamstwo że zajezdnia tramwajowa Podgórze nie będzie rozbudowywana.
Owszem będzie rozbudowa, gdybyś dobrze poszukał to byś wiedział.
Ooo mocne zarzuty. Mam nadzieję, że Ty zawsze w życiu wszystko idealnie wykonałeś 🤣🤣🤣