Zauważyłem jedno. Wąskotorowe sieci tramwajowe są w większości w Niemczech (także w Austrii i Szwajcarii) oraz w miastach, które przed I wojną światową leżały na terenie Niemiec lub Austro-Węgier (przykład: Bratysława - stolica Słowacji oraz Lwów na Ukrainie). To samo dotyczyło zlikwidowanych sieci tramwajowych Legnicy, Wałbrzycha czy Jeleniej Góry, które zostały zlikwidowane za czasów PRL. Wąskotorowy system mają Bydgoszcz, Toruń, Grudziądz i Elbląg. Na terenie obecnych Niemiec jest jakieś 30 wąskotorowych systemów tramwajowych. Nie jest to oczywiście regułą, bo przed I wojną światową na terenie Niemiec leżały miasta Szczecin, Poznań, Gdańsk, Wrocław i Gorzów Wielkopolski, które mają jednak rozstaw 1435 mm. Szukam jednak wyjaśnienia czemu wąskotorowy system został wybudowany w Łodzi, która przed I wojną światową leżała w zaborze rosyjskim.
Bardzo ciekawy komentarz. Na Twoje pytanie nasuwa mi się na gorąco odpowiedź z dwoma przyczynami. Jedna jest taka, że miasto miało i nadal ma bardzo gęstą zabudowę w śródmieściu gdzie ciasne skrzyżowania wymagały zastosowania dosyć ostrych łuków i to mogło być przyczyną. Drugi powód to fakt, że sieć tramwajową podobnie jak doprowadzenie pierwszej linii kolejowej i wiele innych ważnych dla miasta inwestycji finansowali bogaci mieszkańcy miasta, głównie pochodzenia niemieckiego, z jednym z najbogatszych fabrykantów w imperium rosyjskim Karlem Scheiblerem na czele. Mogli więc inspirować się rozwiązaniami niemieckimi.
@@tramsylweriusz5740 Tak jak napisałem aż 4 z 5 wąskotorowych systemów tramwajowych jakie aktualnie działają w Polsce to byłe (sprzed I wojny światowej) niemieckie miasta. Oczywiście i to nie jest regułą. Bydgoszcz czy Toruń faktycznie mają rozstaw 1000 mm na swoich sieciach tramwajowych, ale Szczecin (który też był niemiecki przed I wojną światową) już 1435 mm. To też jest kolejna ciekawostka, czym było warunkowane budowanie w poszczególnych miastach takich a nie innych torów tramwajowych.
Gdyby stosować nazewnictwo na bazie ulic... to chyba mielibyśmy coś takiego: PABIANICE Wiejska Łaska - Szarych Szeregów Łaska - Tkacka Łaska - Mielczarskiego Zamkowa - Konopnickiej/Staszewskiego (choć bliżej do ks. Poniatowskiego) Zamkowa - Wyspiańskiego/Lutomierska (choć bliżej do Żeromskiego) Zamkowa - Narutowicza/Traugutta Zamkowa - Kilińskiego/św. Jana Zamkowa - Kościół św. Mateusza/Zamek (można zmienić na Gdańską bądź Stary Rynek) Warszawska - Poprzeczna Warszawska - 3 Maja/Kapliczna Warszawska - Nawrockiego/Sikorskiego Warszawska - Tkaniny Techniczne Warszawska - Rzgowska (d. Duży Skręt - choć raczej ta nazwa zostanie ze względu na krańcówkę) Pabianice Duży Skręt Warszawska/Łódzka - Widzewska (d. Dąbrowa) Łódzka - Sienkiewicza (d. Teklin) Łódzka - Jana Pawła II (d. Widzew Żdżary) Łódzka - Szeroka (d. Ksawerów) Łódzka - Mały Skręt Chocianowice - Port Łódź Pabianicka - Mierzejowa Pabianicka - Długa Pabianicka - Chocianowicka Chocianowice ZAJEZDNIA Pabianicka - Rudzka/Odrzańska Pabianicka - Dubois Pabianicka - 3 Maja Pabianicka - Łukowa/Prądzyńskiego Pabianicka - Jana Pawła II (Dw. Łódź Pabianicka) Pabianicka - Rondo Lotników Lwowskich Pabianicka - Bednarska/Wólczańska ŁÓDŹ Plac Niepodległości Trochę szkoda że przy okazji remontu nie przedłuża się odcinka dwutorowego tam gdzie jest potrzebny (na Łaskiej i Warszawskiej) + ta pętla na Dużym Skręcie... Nie mniej jednak czekam na rezultat... A kto wie? Może i nawet przedłużenie poczciwej 41 kawałek dalej, wzorem 46 onegdaj przeniesionej z Północnej do Chocianowic (przedsmak na Z41 w 2017 już był, i całkiem zgrabnie wyszło).
Dzięki. Przebudowa torowiska i ulicy oraz budowa wysepek i pasa tramwajowo-autobusowego ma potrwać do września 2021 roku. Olbrzymia inwestycja dla siedemdziesięciotysięcznych Pabianic, która odmieni oblicze tego miasta.
Przebudowa torowiska i ulicy oraz budowa wysepek i pasa tramwajowo-autobusowego ma potrwać do września 2021 roku. Olbrzymia inwestycja dla siedemdziesięciotysięcznych Pabianic, która odmieni oblicze tego miasta.
@@SlawcioniebiescyOczywiście. Myślę, że tu jest najlepsza informacja: www.transport-publiczny.pl/wiadomosci/pabianice-oglaszaja-przetarg-na-przebudowe-tramwaju-57939.html
Nie tylko ta. Zgierz i Konstantynów też mają dużą szansę na przywrócenie komunikacji tramwajowej. A Zdanowska nie ma żadnego wpływu na decyzję władz ościennych miast i gmin. Jedynym ośrodkiem z podobnymi problemami był GOP ale tam działa ustawa o metropoliach. O metropolii łódzkiej władze centralne zapomniały stąd te problemy. A można było uniknąć zamknięcia tych linii. A projekt ŁTR był za prezydenta Kropiwnickiego, który jednak nie wykroczył poza granice miasta bo ościennych gmin nie było na to stać.
Большое спасибо Ожидается, что реконструкция дорожки и улицы, а также строительство островков и трамвайной и автобусной полосы продлятся до сентября 2021 года. Огромная инвестиция для Пабьянице, 70000, которая изменит облик этого города.
Czas najwyższy to wyremontować.Jakby puszczono tam syrenki i warszawy to śmiało bym dał się nabrać że to 50te lata. I te kocie łby w centrum miasta,katastrofa choć przytulna,taka swojska bo nasza
Wielkie dzięki. Musiałem zdążyć przed zamknięciem linii na czas remontu. Przebudowa torowiska i ulicy oraz budowa wysepek i pasa tramwajowo-autobusowego ma potrwać do września 2021 roku. Olbrzymia inwestycja dla siedemdziesięciotysięcznych Pabianic, która odmieni oblicze tego miasta.
Film, jak zwykle super. Byłem przed dekadą w tym mieście i nie zrobiło na mnie korzystnego wrażenia. Moim zdaniem , znacznie lepiej prezentuje się Piotrków, Tomaszów, a także Zgierz.
Po tej przebudowie będzie ładniej. Co do Piotrkowa to się zgadzam. Zgierz raczej nie. W Pabianicach zachował się renesansowy Dwór Biskupów Krakowskich zwany zamkiem oraz ciekawy kościół z tego samego okresu. Zgierz był wtedy drewniany i nic nie przetrwało. W Pabianicach otwarto niedawno centrum handlowo-rozrywkowe w pięknie odrestaurowanej XIX wiecznej fabryce wzorowane na łódzkiej Manufakturze. Położone nad Rzeka Dobrzynka robi wrażenie.
@@tramsylweriusz5740 Możliwe to bardzo stara fabryka.Na początku lat 80-tych widziałem tam kilka zabytkowych urządzeń m/innymi XIX-wieczną angielską pompę wodną o napędzie parowym i generator prądotwórczy napędzany parowym silnikiem tłokowym.
@@theflyingman8598 Jak to łatwo się nie zrozumieć. Pytając: "gdzie" miałem na myśli miasto a konkretnie Gdańsk bo teraz po kolei wrzucam linie z Gdańska a 41 wrzuciłem z okazji zawieszenia linii w Pabianicach na czas remontu. Jeśli chodzi o łódzką siódemkę to jestem zdania, że lepiej robić trasy stałe a ten przebieg linii nie wiadomo jak długo się utrzyma. Już raz zrobiłem trasę siódemki ze Zdrowia do Placu Niepodległości i od tego czasu przebieg zmienił się kilka razy.
Oby. Przebudowa torowiska, ulicy i drogi rowerowej oraz budowa wysepek i pasa tramwajowo-autobusowego ma potrwać do września 2021 roku. Olbrzymia inwestycja dla siedemdziesięciotysięcznych Pabianic, która odmieni oblicze tego miasta.
@@tramsylweriusz5740 To tak wyglądało 2.12.2019 - Rozpoczęcie budowy na łaskiej, zamknięty 1 pas ruchu, zawieszenie tramwaju 41 Pętli Wiejskiej-Ksawerowa (przez tą trasę jeździł tymczasowy autobus Z41 a dalej tramwaj 41 (odcinek ten skończony) 1.03.2020 - Rozpoczęcie budowy w Ksawerowie, całkowite zawieszenie tramwaju 41 a Z41 jeździło dalej. (odcinek ten skończony) 19.04.2021 - Zamknięcie Warszawskiej z powodu budowy na odcinku od Konstantynowskiej, 3 4 i 6 oraz weekendowe kursy Lini D przez 20 stycznia, Piotra Skargi, Bóźniczną a dalej normalnie a Z41 i T przez Warszawską, Konstantynowską, Partyzancką a dalej normalnie (odcinek ten skończony) 27.04.2021 - Zwężona droga na Zamkowej z powodu budowy na odcinku od Św. Jana do Staszewskiego 5.07.2021 - Zamknięcie Zamkowej z powodu budowy na odcinku od Św. Jana do Lutomierskiej, dalej zwężona droga, 260, 262, 263, 265, Z41, D jadą przez Zamkową, Partyzancką, Żeromskiego, dalej normalnie a T przez Zamkową, Kilińskiego, Moniuszki, Konopnickiej, dalej normalnie. 1.09.2021 Zamknięcie Zamkowej z powodu budowy na odcinku od Lutomierskiej do Staszewskiego 260, 262, 263, 265, Z41, D jadą przez Zamkową, Św. Jana, Partyzancką, Staszewskiego, dalej normalnie a T przez Zamkową, Kilińskiego, Moniuszki, Szarych Szeregów, dalej normalnie. 4.10.2021 - Zamknięcie Stary Rynek i Zamkowej na odcinku od Batorego do Pułaskiego, Z41 jedzie przez Warszawską, Nawrockiego, Grota Roweckiego, Kilińskiego, Św. Jana, Partyzancką, Staszewskiego dalej normalnie, 4 i 6 jadą przez 20 stycznia, Piotra Skargi, Bóźniczną, Konstantynowską, Partyzancką, Św. Jana, dalej normalnie, D przez Św. Jana, Zamkową, Pułaskiego, Partyzancką, dalej normalnie a w weekendy przez Bóźniczną, Konstantynowską, Partyzancką, Staszewskiego, dalej normalnie. 8.11.2021 Zamknięcie Warszawskiej na odcinku od Duży skręt do Ksawerowa Z41 i N4B jeżdżą przez Nawrockiego, Sikorskiego, Partyzancką, dalej normalnie. 20.12.2021 otwarcie Warszawskiej na odcinku od Duży Skręt do Ksawerowa, Z41 i N4B wracają na normalną trasę. 14.02.2022 Zawieszenie Lini 17 i 11B z Łodzi na Pabianickiej, na tym odcinku jeżdżą dwa tymczasowe autobusy Z11 i Z17, po PL. Niepodległości jeżdżą tramwaje. 7.03.2022 - Zamknięcie skrzyżowania z Nawrockiego na Sikorskiego, 1 jeździ przez Partyzancką, Konstantynowską, Warszawską, Szewską, Piotra Skargi, 20 Stycznia, dalej normalnie a T przez Warszawską, Dobrą, Piotra Skargi, Nawrockiego, Grota Roweckiego, Kilińskiego, Moniuszki, Szarych Szeregów, dalej normalnie. 4.05.2022 - otwarcie skrzyżowania z Nawrockiego na Sikorskiego, 1 wraca na stałą trasę, Zamknięcie Zamkowej na odcinku od Pułaskiego do Św. Jana, 7 i 265 jadą przez Kilińskiego, Św. Jana, Św. Rocha, Pułaskiego, dalej normalnie. 27.06.2022 zamknięcie Warszawskiej na odcinku od Bóźnicznej do Szewskiej, 3, 4, 6 i weekendowe kursy D wracają na normalną trasę. Czy będą jeszcze zamykać nie sądzę.
Następny film: "Tramwaje Gdańsk 2019. Linia 5. Cabview." Więcej podobnych filmów na stronie www.film.tramwaje.eu/index.php/pl/
super film! tramwaje to fajny środek komunikacji :)
Dzięki. Zgadzam się z Tobą w zupełności. W ogóle komunikacja szynowa też.
Zauważyłem jedno. Wąskotorowe sieci tramwajowe są w większości w Niemczech (także w Austrii i Szwajcarii) oraz w miastach, które przed I wojną światową leżały na terenie Niemiec lub Austro-Węgier (przykład: Bratysława - stolica Słowacji oraz Lwów na Ukrainie). To samo dotyczyło zlikwidowanych sieci tramwajowych Legnicy, Wałbrzycha czy Jeleniej Góry, które zostały zlikwidowane za czasów PRL. Wąskotorowy system mają Bydgoszcz, Toruń, Grudziądz i Elbląg. Na terenie obecnych Niemiec jest jakieś 30 wąskotorowych systemów tramwajowych. Nie jest to oczywiście regułą, bo przed I wojną światową na terenie Niemiec leżały miasta Szczecin, Poznań, Gdańsk, Wrocław i Gorzów Wielkopolski, które mają jednak rozstaw 1435 mm.
Szukam jednak wyjaśnienia czemu wąskotorowy system został wybudowany w Łodzi, która przed I wojną światową leżała w zaborze rosyjskim.
Bardzo ciekawy komentarz. Na Twoje pytanie nasuwa mi się na gorąco odpowiedź z dwoma przyczynami. Jedna jest taka, że miasto miało i nadal ma bardzo gęstą zabudowę w śródmieściu gdzie ciasne skrzyżowania wymagały zastosowania dosyć ostrych łuków i to mogło być przyczyną. Drugi powód to fakt, że sieć tramwajową podobnie jak doprowadzenie pierwszej linii kolejowej i wiele innych ważnych dla miasta inwestycji finansowali bogaci mieszkańcy miasta, głównie pochodzenia niemieckiego, z jednym z najbogatszych fabrykantów w imperium rosyjskim Karlem Scheiblerem na czele. Mogli więc inspirować się rozwiązaniami niemieckimi.
@@tramsylweriusz5740 Tak jak napisałem aż 4 z 5 wąskotorowych systemów tramwajowych jakie aktualnie działają w Polsce to byłe (sprzed I wojny światowej) niemieckie miasta. Oczywiście i to nie jest regułą. Bydgoszcz czy Toruń faktycznie mają rozstaw 1000 mm na swoich sieciach tramwajowych, ale Szczecin (który też był niemiecki przed I wojną światową) już 1435 mm. To też jest kolejna ciekawostka, czym było warunkowane budowanie w poszczególnych miastach takich a nie innych torów tramwajowych.
Fajnie się ogląda a na dodatek pod każdym filmikiem objaśnienia podziwiam! Miło się czyta widać pasjonata super👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍🌹
Bardzo dziękuję. Trasa obecnie jest w trakcie przebudowy.
Gdyby stosować nazewnictwo na bazie ulic... to chyba mielibyśmy coś takiego:
PABIANICE Wiejska
Łaska - Szarych Szeregów
Łaska - Tkacka
Łaska - Mielczarskiego
Zamkowa - Konopnickiej/Staszewskiego (choć bliżej do ks. Poniatowskiego)
Zamkowa - Wyspiańskiego/Lutomierska (choć bliżej do Żeromskiego)
Zamkowa - Narutowicza/Traugutta
Zamkowa - Kilińskiego/św. Jana
Zamkowa - Kościół św. Mateusza/Zamek (można zmienić na Gdańską bądź Stary Rynek)
Warszawska - Poprzeczna
Warszawska - 3 Maja/Kapliczna
Warszawska - Nawrockiego/Sikorskiego
Warszawska - Tkaniny Techniczne
Warszawska - Rzgowska (d. Duży Skręt - choć raczej ta nazwa zostanie ze względu na krańcówkę)
Pabianice Duży Skręt
Warszawska/Łódzka - Widzewska (d. Dąbrowa)
Łódzka - Sienkiewicza (d. Teklin)
Łódzka - Jana Pawła II (d. Widzew Żdżary)
Łódzka - Szeroka (d. Ksawerów)
Łódzka - Mały Skręt
Chocianowice - Port Łódź
Pabianicka - Mierzejowa
Pabianicka - Długa
Pabianicka - Chocianowicka
Chocianowice ZAJEZDNIA
Pabianicka - Rudzka/Odrzańska
Pabianicka - Dubois
Pabianicka - 3 Maja
Pabianicka - Łukowa/Prądzyńskiego
Pabianicka - Jana Pawła II (Dw. Łódź Pabianicka)
Pabianicka - Rondo Lotników Lwowskich
Pabianicka - Bednarska/Wólczańska
ŁÓDŹ Plac Niepodległości
Trochę szkoda że przy okazji remontu nie przedłuża się odcinka dwutorowego tam gdzie jest potrzebny (na Łaskiej i Warszawskiej) + ta pętla na Dużym Skręcie... Nie mniej jednak czekam na rezultat... A kto wie? Może i nawet przedłużenie poczciwej 41 kawałek dalej, wzorem 46 onegdaj przeniesionej z Północnej do Chocianowic (przedsmak na Z41 w 2017 już był, i całkiem zgrabnie wyszło).
Zgadza się
Bardzo dobry materiał jak zwykle pozdrawiam👍👌🚦🚦🚦🚦😀
Bardzo dziękuję. Przy Twoich filmach wysiada ale da się oglądać.
Super film, będzie brakować trasy do Pabianic
Dzięki. Przebudowa torowiska i ulicy oraz budowa wysepek i pasa tramwajowo-autobusowego ma potrwać do września 2021 roku. Olbrzymia inwestycja dla siedemdziesięciotysięcznych Pabianic, która odmieni oblicze tego miasta.
Proszę proszę i mamy kolejny film z Łódzkimi tramwajami
- fajnie się z Tobą nimi podróżuje - dziękuję!
Dziękuję. Myślę, że oprócz tramwajów zainteresują Cie film z mojej playlisty: Turystyka oraz Rowerem.
Cada nuevo video es mejor que el anterior, tu canal es increíble Sylweriusz
Saludos desde Argentina
Muchas gracias por el hermoso comentario.
Witam śliczna kolejna odsłona klasa jazda , potęga, pozdrawiam 👍
Wielkie dzięki. Miło, ze jechałeś ze mną.
Skromny cabviev z klasą, oczywiście meldunek na kanale ,pozdrawiam, łapa w niebo i do następnego 😉☝️👍👏👏👏👏🇵🇱
Dzięki. Pozdrawiam.
Es war wieder eine wunderschöne Fahrt. Danke!
Vielen Dank.
Niesamowity klimat linii. Jaki planowany czas zakończenia robót?
Przebudowa torowiska i ulicy oraz budowa wysepek i pasa tramwajowo-autobusowego ma potrwać do września 2021 roku. Olbrzymia inwestycja dla siedemdziesięciotysięcznych Pabianic, która odmieni oblicze tego miasta.
A teraz jaki jest planowany czas zakończenia?
Świetny film 👏👍 bardzo dobrze, że to uwieczniłeś 🙂
Dzięki. Będzie można porównać z filmem, który zrobię po oddaniu nowej trasy.
Good work my friend, very nice video!
Best regards from Croatia :-)
Thanks
Fajny film .Dobrze w ostani dzień lini podmiejskich tramwajowych nagrał pan jeszcze by się przydało po zmianie już
Dzięki. Właśnie tak chciałem. Następny przejazd tą trasą za jakieś dwa lata.
Pozdrawiam z Elbląga i zapraszam, bo dawno nie byłeś...
P.S. Najnowsze tramwaje dla Elbląga są testowane właśnie w Łodzi...
Dzięki. Wiem ale nie udało mi się jak na razie go nagrać. Jak skończę serie przejazdów po Gdańsku zaczynam wszystkie linie z Elbląga. Zaglądaj.
@@tramsylweriusz5740 W takim razie czekam...
Pozdrawiam serdecznie!
Sehr schön! LIKE 58
Vielen Dank.
Doskonały film. Przebudowa że względu że tory są stare czy już były przebudowane lecz coś zostało źle zrobione? Pozdrawiam
Były stare. Przy okazji powstanie pas autobusowo-tramwajowy i nowa jezdnia
Piękny film . Nigdy nie jechałem tą linia ani na serio ani wirtualnie .
Dzięki. Cieszę się że teraz masz okazję. Za dwa lata linia zupełnie się zmieni. Oglądnij też trasę piątki w Gdańsku.
@@tramsylweriusz5740 Możesz podsłać linka do jakiegoś artykułu co się zmieni na tej linii?
@@SlawcioniebiescyOczywiście. Myślę, że tu jest najlepsza informacja: www.transport-publiczny.pl/wiadomosci/pabianice-oglaszaja-przetarg-na-przebudowe-tramwaju-57939.html
Great video
Thanks
well done great video.
Thank you very much
👍
Fajny przejazd podmiejskim tramkiem ;)
Dzięki. Po tym przerywniku wracamy do Gdańska.
@@tramsylweriusz5740 😁
Hania niestety rozmontowała komunikacje w Łodzi, był kiedys tramwaj aglomeracyjny, ta jedyna linia ma szanse na powrót.
Nie tylko ta. Zgierz i Konstantynów też mają dużą szansę na przywrócenie komunikacji tramwajowej. A Zdanowska nie ma żadnego wpływu na decyzję władz ościennych miast i gmin. Jedynym ośrodkiem z podobnymi problemami był GOP ale tam działa ustawa o metropoliach. O metropolii łódzkiej władze centralne zapomniały stąd te problemy. A można było uniknąć zamknięcia tych linii. A projekt ŁTR był za prezydenta Kropiwnickiego, który jednak nie wykroczył poza granice miasta bo ościennych gmin nie było na to stać.
Super film. U mnie jutro pociągi KM lub SKM.
Dzięki.
Отличное видео! Жаль, что трамвайный маршрут № 41 временно закроют.
Большое спасибо
Ожидается, что реконструкция дорожки и улицы, а также строительство островков и трамвайной и автобусной полосы продлятся до сентября 2021 года. Огромная инвестиция для Пабьянице, 70000, которая изменит облик этого города.
Czas najwyższy to wyremontować.Jakby puszczono tam syrenki i warszawy to śmiało bym dał się nabrać że to 50te lata. I te kocie łby w centrum miasta,katastrofa choć przytulna,taka swojska bo nasza
W starych centrach miast często można spotkać starą zabytkową nawierzchnię i turyści się tym zachwycają.
Więcej na temat tego co tata
Super video
Dzięki
Kiedy nagrywałeś materiał? Oczywiście łapa w górę :)
Wielkie dzięki. Musiałem zdążyć przed zamknięciem linii na czas remontu. Przebudowa torowiska i ulicy oraz budowa wysepek i pasa tramwajowo-autobusowego ma potrwać do września 2021 roku. Olbrzymia inwestycja dla siedemdziesięciotysięcznych Pabianic, która odmieni oblicze tego miasta.
@@tramsylweriusz5740 Witaj. Wiem wszystko tych remontach w Pabianicach. Pytałem kiedy nagrywales. Ja byłem na pozegnalnym przejeździe.
@@tomekdrekslerkomunikacjatr2625 W ostatni dzień
@@tramsylweriusz5740 dzięki, pozdrowienia...
Film, jak zwykle super. Byłem przed dekadą w tym mieście i nie zrobiło na mnie korzystnego wrażenia. Moim zdaniem , znacznie lepiej prezentuje się Piotrków, Tomaszów, a także Zgierz.
Po tej przebudowie będzie ładniej. Co do Piotrkowa to się zgadzam. Zgierz raczej nie. W Pabianicach zachował się renesansowy Dwór Biskupów Krakowskich zwany zamkiem oraz ciekawy kościół z tego samego okresu. Zgierz był wtedy drewniany i nic nie przetrwało. W Pabianicach otwarto niedawno centrum handlowo-rozrywkowe w pięknie odrestaurowanej XIX wiecznej fabryce wzorowane na łódzkiej Manufakturze. Położone nad Rzeka Dobrzynka robi wrażenie.
@@tramsylweriusz5740 Dawne ZPB ''Pamotex''
@@stanisawwojtasik1383 A jeszcze wcześniej Towarzystwo Akcyjne Pabianickich Fabryk wyrobów Bawełnianych "Krusche i Ender"
@@tramsylweriusz5740 Możliwe to bardzo stara fabryka.Na początku lat 80-tych widziałem tam kilka zabytkowych urządzeń m/innymi XIX-wieczną angielską pompę wodną o napędzie parowym i generator prądotwórczy napędzany parowym silnikiem tłokowym.
@@stanisawwojtasik1383 Większość budynków z końca XIX wieku. Wcześniej firma należała do Gotliba Krusche.
Fajny film.
Dzięki.
👍 Pozdro 👊
Dzięki
Bedzie linia 7?
Gdzie?
Na kanale..? (Widzew Augustow - Pólnocna)
@@theflyingman8598 Jak to łatwo się nie zrozumieć. Pytając: "gdzie" miałem na myśli miasto a konkretnie Gdańsk bo teraz po kolei wrzucam linie z Gdańska a 41 wrzuciłem z okazji zawieszenia linii w Pabianicach na czas remontu. Jeśli chodzi o łódzką siódemkę to jestem zdania, że lepiej robić trasy stałe a ten przebieg linii nie wiadomo jak długo się utrzyma. Już raz zrobiłem trasę siódemki ze Zdrowia do Placu Niepodległości i od tego czasu przebieg zmienił się kilka razy.
Nadeszla wiekopomna chwiła 🤣🤣 - jedziemy😊🖐️
Pawlak mówił "nadejszła"
Nice
Thanks
Oby ta przebudowa nie ślimaczyła się jak remonty torowisk w Gorzowie.
Oby. Przebudowa torowiska, ulicy i drogi rowerowej oraz budowa wysepek i pasa tramwajowo-autobusowego ma potrwać do września 2021 roku. Olbrzymia inwestycja dla siedemdziesięciotysięcznych Pabianic, która odmieni oblicze tego miasta.
Niby teraz ma potrwać do listopada ale chyba się nie wyrobią.
@@tramsylweriusz5740 To tak wyglądało
2.12.2019 - Rozpoczęcie budowy na łaskiej, zamknięty 1 pas ruchu, zawieszenie tramwaju 41 Pętli Wiejskiej-Ksawerowa (przez tą trasę jeździł tymczasowy autobus Z41 a dalej tramwaj 41 (odcinek ten skończony)
1.03.2020 - Rozpoczęcie budowy w Ksawerowie, całkowite zawieszenie tramwaju 41 a Z41 jeździło dalej. (odcinek ten skończony)
19.04.2021 - Zamknięcie Warszawskiej z powodu budowy na odcinku od Konstantynowskiej, 3 4 i 6 oraz weekendowe kursy Lini D przez 20 stycznia, Piotra Skargi, Bóźniczną a dalej normalnie a Z41 i T przez Warszawską, Konstantynowską, Partyzancką a dalej normalnie (odcinek ten skończony)
27.04.2021 - Zwężona droga na Zamkowej z powodu budowy na odcinku od Św. Jana do Staszewskiego
5.07.2021 - Zamknięcie Zamkowej z powodu budowy na odcinku od Św. Jana do Lutomierskiej, dalej zwężona droga, 260, 262, 263, 265, Z41, D jadą przez Zamkową, Partyzancką, Żeromskiego, dalej normalnie a T przez Zamkową, Kilińskiego, Moniuszki, Konopnickiej, dalej normalnie.
1.09.2021 Zamknięcie Zamkowej z powodu budowy na odcinku od Lutomierskiej do
Staszewskiego 260, 262, 263, 265, Z41, D jadą przez Zamkową, Św. Jana, Partyzancką, Staszewskiego, dalej normalnie a T przez Zamkową, Kilińskiego, Moniuszki, Szarych Szeregów, dalej normalnie.
4.10.2021 - Zamknięcie Stary Rynek i Zamkowej na odcinku od Batorego do Pułaskiego, Z41 jedzie przez Warszawską, Nawrockiego, Grota Roweckiego, Kilińskiego, Św. Jana, Partyzancką, Staszewskiego dalej normalnie, 4 i 6 jadą przez 20 stycznia, Piotra Skargi, Bóźniczną, Konstantynowską, Partyzancką, Św. Jana, dalej normalnie, D przez Św. Jana, Zamkową, Pułaskiego, Partyzancką, dalej normalnie a w weekendy przez Bóźniczną, Konstantynowską, Partyzancką, Staszewskiego, dalej normalnie.
8.11.2021 Zamknięcie Warszawskiej na odcinku od Duży skręt do Ksawerowa Z41 i N4B jeżdżą przez Nawrockiego, Sikorskiego, Partyzancką, dalej normalnie.
20.12.2021 otwarcie Warszawskiej na odcinku od Duży Skręt do Ksawerowa, Z41 i N4B wracają na normalną trasę.
14.02.2022 Zawieszenie Lini 17 i 11B z Łodzi na Pabianickiej, na tym odcinku jeżdżą dwa tymczasowe autobusy Z11 i Z17, po PL. Niepodległości jeżdżą tramwaje.
7.03.2022 - Zamknięcie skrzyżowania z Nawrockiego na Sikorskiego, 1 jeździ przez Partyzancką, Konstantynowską, Warszawską, Szewską, Piotra Skargi, 20 Stycznia, dalej normalnie a T przez Warszawską, Dobrą, Piotra Skargi, Nawrockiego, Grota Roweckiego, Kilińskiego, Moniuszki, Szarych Szeregów, dalej normalnie.
4.05.2022 - otwarcie skrzyżowania z Nawrockiego na Sikorskiego, 1 wraca na stałą trasę, Zamknięcie Zamkowej na odcinku od Pułaskiego do Św. Jana, 7 i 265 jadą przez Kilińskiego, Św. Jana, Św. Rocha, Pułaskiego, dalej normalnie.
27.06.2022 zamknięcie Warszawskiej na odcinku od Bóźnicznej do Szewskiej, 3, 4, 6 i weekendowe kursy D wracają na normalną trasę.
Czy będą jeszcze zamykać nie sądzę.