Brawo, też uważam, że to najważniejsza z polskich bitew. Zapowiedź wielkości Polski. Niesłusznie umniejsza się jej znaczenie. Dziękuję Panom za ten podcast.
Pełne zaskoczenie. Jak najbardziej pozytywne. Po waszej reklamie pola Grunwaldu będą ponownie odwiedzane nie tylko na czas rekonstrukcji na której byłem z 5 razy. Pozdrawiam Was serdecznie,bo jak wspomniałem w komentarzu pod poprzednim filmie,robicie dobrą robotę. Historia jest bardzo ważna .
Kiedyś była seria Jędrek o historii i tam omawiał cała wyprawę na Krzyżaków Cieszę się że już wtedy obalil wiele mitów Wy panowie tylko to potwierdzacie także świetna robota :D
@@Bostyrion Akurat nie Jędrek "obalił wiele mitów".Chociażby sposób w jaki walczyli rycerze (tzn. w szyku kolumnowo-klinowym) czy chociażby sprawa tzw. wilczych dołów których tak naprawdę nie było było-zagadnienia znane już wcześniej o można znaleźć na innych filmach,w których wypowiadają się też historycy.
Bo rycerz to system! Złożony z konia, miecza i pancerza, taborów i dowodzenia 😂 jak zawsze. Pozdrawiam, lubię wracać do starszych filmów. A kolejna rocznica za 4 dni.
Popieram. To "wojna trzynastoletnia" dała nam Warmię i podział na na Prusy Królewskie i resztę państwa zakonnego -późniejszych Prus Książęcych. Konflikt ten obnażył też problemy z zapewnieniem finansowania armii i końcem "pospolitego ruszenia"... 🤔 Konflikt musiały finansować miasta pruskie oraz Gdańsk. Tu zaczynał już być widoczny przyszły problem słabości armii królewskiej i skarbu państwa oraz niechęci rycerstwa / szlachty do wszelkich wydatków państwowych. 😔 E
Jak wyliczamy najważniejsze wojny z Zakonem - to dodatkowo przydałaby się na Waszym kanale analiza przebiegu konflktu z 1525r. Wszyscy bowiem słyszeli o końcowym akcie tej wojny - czyli "hołdzie pruskim" a mało się wspomina o samym przebiegu działań zbrojnych. 🤓 Dziękuję więc Panu Norbertowi za tak nieoczekiwany temat i z radością oczekuję opisu "wojny trzynastoletniej" a także - tej z 1525r.😀👍
Fajnie byłoby od was usłyszeć coś o 1 wojnie światowej. Myślę że brakuje na polskim yt wartościowego kanału na ten temat. Wiedza ludzi jest znikoma, a skusiłbym się o stwierdzenie że 1 WŚ była dla nas Polaków jeszcze ważniejszym konfliktem niż 2 WS. Pozdrawiam robicie super robotę.
Te wersje wydarzeń w jednym z odcinków SurgePolonia opowiada Jędrek i takowa poznałem z 10lat temu a to oznacza że nie trzeba być zawodowym historykiem aby z powodzeniem badać i czytać historię 🙂 pozdrawiam
Super pomysł z tymi odcinkami specjalnymi! Jest multum tematow / bitew do poruszenia z historii Polski (i nie tylko) do opowiedzenia a o ktorych jest prawie pustka na youtube. Czekam z niecierpliwoscia na wiecej! Moze pomysl na przeglad wszystkich wojen z historii polski z Rosja?
Dziękuję,usłyszałam wiele ciekawych rzeczy. Bitwa pod Grunwaldem to dla mnie ciekawa historycznie bitwa. Mam wielki szacunek dla króla Władysława Jagiełły za mądra głową,strategie bitwy,wreszcie też wygrana bitwa. 15 lipca1410 to data,która,każdy Polak,powinien pamiętać i celebrowac ,bo podli Krzyżacy zostali wygnani po paru wiekach bytności na naszej ziemiCzesc i chwala .Gośka🎉🎉🎉🎉
Dzięki za ten odcinek. Nazwa kanału w sumie nie mówi tylko o drugiej wojnie światowej.. I bardzo dobrze. Odkrywanie historii jest generalnie wciągające. Tak ja ten odcinek! Gratulacje
Moim zdaniem II wojna światowa powinna pozostać tematem przewodnim kanału, ale takie odcinki specjalne jak ten, nie zaszkodzą, czy to będą o średniowieczu, czy to o I wojnie światowej czy o wojnie na Ukrainie.
To nie prawda, że wojska zakonne były słabsze pod wzgledem "jakości" wyszkolenia i uzbrojenia" od wojsk polskich - a w rzeczywistości zarówno bracia zakonni (równiez urzędnicy np. komturzy) jak też mieszczanie i rycerze z ziem zakonnych systematycznie brali udział w wojnach toczonych przez zakon np. rejzach na Litwe czy walkach o Gotlandię. Podobnie nieprawdą jest, że urzednicy krzyżaccy to starsi wiekiem, którzy nagle musieli prowadzić wojska do bitwy - w rzeczywistosci wielokrotnie brali udział w najazdach na Litwę (gdzie m.in. oblegano groy i zamki np. Wilno czy Grodno), walkach o Gotlandie, dowodzili w atakach na ziemie polskie w sierpniu-wrześniu 1409 r. a np. Ulrich von Jungingen miał w 1410 ok 50-stki był bardzo wojowniczy, miał doświadczenie rycerskie i dowódcze z wielu wypraw na Litwe, komtur Świeica Heinrich von Plauen miał ok. 40-stki i świetnie się sprawdził jako dowódca w całej wojnie 1409-1411, podobnie komtur Markward von Salzbach który m.in walczył w bitwie pod Worlską w 1399 r. itd. itd.
Najbardziej zdziwiło mnie podkreślanie, że ogólnie polskie wojska były lepsze jakościowo niż krzyżackie. Też mam watpliwości. W końcu to państwo zakonne stało.na wyższym poziomie rozwoju.
@@gagaadzibum Dlatego że pochodził z bardziej rozwiniętego cywilizacyjnie, czyli bogatszego Zachodu. Zmonopolizował w naszym regionie handel morski przez zajęcie Gdańska. Zarabiał jako swoiste "biuro podróży", organizując "wycieczki" z krzyżem i mieczem na Prusy i Żmudź dla zamożnych rycerzy. Do tego być może zakonników przyjmowano wyłącznie z "posagiem".
Fajnie, że specjaliści od innych zakresów historii czy amatorzy i pasjonaci zajmują się tym "stałym tematem". Spojrzenie z nieco innej perspektywy i inne podejście do sprawy, okazja do dyskusji. Słusznie zauważono trudności w pracy nad źródłami historycznymi. Bardzo niewiele w miarę pewnych informacji, faktycznie mało wiadomo i zawsze będzie pole do nowych interpretacji. Dwie kwestie które uważam za zdecydowanie problematyczne - zaznaczyłem osobno.
Marzenie ściętej głowy ale fajnie byłoby w tak merytoryczny sposób posłuchać o Bitwie pod Sekigaharą, bitwie która zakończyła ponad 100 lat wojen w Japonii i otworzyła zupełnie nowy rozdział w historii, można powiedzieć że państwo urodziło się na nowo, albo rebelia na półwyspie Shimabara z 1638 której skutkiem było ostateczne wykorzenienie chrześcijaństwa z kraju aż do otwarcia się na resztę świata, a ta fascynacja chrześcijaństwem Japończykom została do dziś
Panowie - wspaniały dvinek . Naprawdę dobrze się tego dłuchało - jasno i zwięzłe opoeiedxisna hidtoris tej suer bitey. Tye o niej czytsłemale Wasz przeksz jest nsjbardziej klatowny i sendowny - jak zwykle zresztą. Gratuluję i poxdrawiam.
Dwa miecze przysłane przez Krzyżaków mają głęboki wymiar religijny. Z bardzo dużym prawdopodobieństwem było to nawiązanie do Ewangelii św. Łukasza, rozdz. 22, 36-38: "Jezus powiedział: Lecz teraz […] kto ma trzos, niech go weźmie; tak samo torbę; a kto nie ma, niech sprzeda swój płaszcz i kupi miecz! Albowiem powiadam wam: to, co jest napisane, musi się spełnić na Mnie: Zaliczony został do złoczyńców. To bowiem, co się do Mnie odnosi, dochodzi kresu. Oni rzekli: ‘Panie, tu są dwa miecze’. Odpowiedział im: ‘Wystarczy’." Dwa miecze, które Jezus miał pozwolić zabrać ze sobą uczniom, służyć miały jedynie do obrony - było ich zbyt mało, aby sami mogli stanowić dla kogoś zagrożenie. Krzyżacy przekazując miecze polskim dowódcom starali się zaprezentować im w czytelny sposób: Oto my, potomkowie apostołów, prawowierni uczniowie Jezusa, którzy nie zamierzamy atakować, lecz jedynie bronić się przed niewiernymi.
Wszystko się zgadza oprócz tych niewiernych. Bo kosciól zezwalał walczyć z niewiernymi. Nie zezwalał z katolikami. A Jagiełło był już katolikiem. I dlatego krzyżacy dają te dwa miecze mówiąc tym samym że oni będą się tylko bronić bo z własnej woli nie podnieśli by miecza na katolika
Wojny z krzyżakami to świetny temat, tym bardziej że obecnie schodzi trochę na dalszy plan względem wschodu. Liczę na ciąg dalszy, zarówno o wojnach przed Grunwaldem jak i wojny trzynastoletniej
Kurde tak jakoś myślę, że dobry temat może być o Husarii, od wielkości do upadku... Ps. Dobrze posłuchać o dawnych wydarzeniach, które są ciekawie opowiedziane. Gratuluję wiedzy i Dziękuje.
Ta krzyzacka narracja o wygraniu bitwy z Litwinami to troche mi sie kojarzy z nasza narracja o bitwie pod Plowcami. Ja pol zycia bylem przekonany, ze wygralismy te bitwe. Podrecznik szkolny i serial "Gniewko syn rybaka" zrobily robote.😄
KRYŽIUOČIŲ PULKŲ - PUOLIMO KARINĖS TAKTIKOS, PRADŽIOS CHAOSAS ŽALGIRYJE : VIEN STAIGIAI IŠPROVOKUOTAS, PULKŲ IŠ LIETUVOS DIDŽIOSIOS KUNIGAIKŠTYSTĖS, - JŲ LAIKINU PASITRAUKIMU ATGAL : PAGREITINO - KRYŽIUOČIŲ ORDINO, VISIŠKĄJĮ PRAIMĖJIMĄ - NUO 1410 M. LIEPOS 15 ! 🇱🇹 🇱🇹 🇱🇹 🇱🇹 🇱🇹 🇱🇹 🇱🇹 🇱🇹 . . . GERBIAMAM, ŽALGIRIO MŪŠIO ŽINOVUI prie komentaro # INA MINA#. . . . Kaip skaičiau, dar XX amžiaus, aštuntąjame dešimtmetyje, būtent sovietinės Rusijos, vien griežtai - tada okupuotos, nuo 1944 ,metų : mūsų Tėvynės, Lietuvos spaudoje, tai Lietuvos istorikai, pirmąjį kartą - paviešino žinią, kad tuomet berods Švedijos archyvuose, yra surastas, anksčiau - visiškai Lietuvoje nebežinomas, rašytinis - senovės istorinis dokumentas, kuriame tviirtinama, kad Žalgirio mūšio pradžioje : karinės pajėgos, Didžiosios Lietuvos Kunigaikštystės vien planingai pasitraukė, atgal nuo - pradinio puolimo, Kryžiuočių ordino pajėgų mūšio lauke ; būtent vien - tam, kad šitaip išsklaidyti, taktiškai iš anksto - tiksliai Kryžiuočių - suformuotą kruvinojo puolimo liniją, ir po to - jau galėtų Kryžiuočius : užpulti iš pietų pusės, būtent laukiantys : įsakymo kovoti, ir mūsų istorinės, Sesės Lenkijos - karinių pajėgų pulkai. . . . Pagarbiai, tikrai bendrąjai 1359 - 1795 m., mūsų buvusių Protėvių : Dvitautės Valstybės istorijai, ir XXI amžiuje ; savo asmeninę - politinę nuomonę, tvirtai Jums - pateikė, lietuvis GEDIMINAS ŽILINSKAS iš Suvalkų - Punsko - Seinų, gimtojo lietuviškojo krašto. . . . Nuoširdžiai dėkokime, už Tėvynės Meilės ir tikrosios - nes vien, Istorinės Pagarbos palaikymą, skirtą - mūsų visų, gimtąjai Lietuvybei, Suvalkų - Punsko - Seinų lietuviškajame krašte, tvirtai gyvuojančiai : vien tik, svetimoje sudėtyje, jau nuo 1920 m. spalio 7 dienos, ir XXI amžiuje : 💛💚❤️💛💚❤️💛💚❤️ 💛💚❤️💛💚❤️💛💚❤️ mūsų Mylimai "AUŠRAI" ! Nelengvose sąlygose leidžiamai Punske, labai iškilųjų, mūsų Tėvynės - Lietuvos Patriotų ! New York, 2022. 10. 15 d.
Ina miną Bo prawda jest taka ,że tzw. bitwa pod Płowcami(zdaje się,że tak dokładnie powinna się nazywać bitwą pod Radziejowem, przynajmniej ta pierwsza) składała się z dwóch bitew.I tę pierwszą polska armia wygrała.Dopiero ta druga zakończyła się wynikiem nierozstrzygniętym.
Bardzo się cieszę że Pan Norbert aka "Niszczyciel mitów września 39" od razu powiedział żeby się wyczilować i bitwę wygraliśmy. Zacząłem się stresować ...
Znowu szacun za prawdziwą historię. Nienawidzę tej w narracji "narodowej". I to nieważne, której nacji. Ona zawsze jest na zasadzie, my samo dobro, oni samo zło. Z ciekawostek, znam kilku Litwinów. Zazwyczaj są dumni z naszej wspólnej historii do powstania styczniowego (włącznie). Później drogi się rozchodzą, co jest dla mnie smutne. Dzisiaj, jak podróżuję, a podróżuję sporo, to niestety czuć znacznie większą przyjaźń do nas ze strony Ukraińców niż Litwinów. I to miało już miejsce już przed napaścią Rosji na Ukrainę.
Dokładnie. Wg "siebie" to każdy naród jest święty 🤦♂️ ciekawe jak obecnie w niemczech uczą w szkołach dzieci o drugiej wojnie? Pewnie jest narracja, że wtedy cały świat się na nich uwziął, a adolf to był mądry człowiek Albo ciekawe jak szwedzi uczą swoje dzieci o potopie. Na euro 2012w polsce na meczu z Rosją, kibice rosyjscy wyjęli wielki baner z sylwetką rosyjskiego wojownika. Wtedy wyszła historia z worka. Podobno był to dowódca chłopskiej armii która musiała tłumić agresywnych Polaków którzy najeżdżali i grabili ówczesne przy graniczne wioski rosyjskie Takich rzeczy w szkołach nam nie powiedzą. Przecież jesteśmy świętym narodem Ciekawe co jeszcze kryje historia. Ciekawe czy nie broiliśmy np u Słowaków i co tak naprawdę robiliśmy Litwinom
@@kamilsoltysiak4249 Adolf jakby umarł w 1938 to do dziś byłby czczony w niemczech dzięki wyjściu z kryzysu ekonomicznego republiki weimarskiej. Szwedzi nasz potop traktują jako mało istotną wojenkę gdzie się nachapali konkretnie na nas i niemczech, więcej skupienia jest na wojnie 1700-21. A cennych eksponatów wtedy zagrabionych z Uppsali oddać nie chcą. Rosja była ciągłym agresorem na ziemie litewskie, rejzy graniczne mogły się zdarzyć ale więcej im krwi napsuli Tatarzy którym czasem płacilismy żeby ich atakowali. Słowacy mieli spokój z naszej strony od czasów Chrobrego. A Litwini więcej nam krwi napsuli za czasów pogańskich ciągle atakując pogranicze, dzięki nam przyjęli wiarę katolicką i całe dobrodziejstwo kultury europejskiej plus bez polskiej pomocy to Moskwa szybko by ich wchłonęła i dziś byliby ciekawostką jak Prusowie. Mam nadzieję, że pomogłem, w porównaniu do Niemiec i Rosji mamy nieporównanie mniej krwi na rękach.
Zawsze mnie denerwuje, że tyle mówimy o Powstaniu Warszawskim, Katyniu czy ewentualnie "Cudzie nad Wisłą", a o innych wydarzeniach praktycznie nic. Nie badamy, nie upamiętniamy, nie przypominamy. Co gorsza praktycznie nie istnieje u nas historia gospodarcza. Tylko bitwy i wojny. O zasiedlaniu terenów naszego kraju, rozwoju osadnictwa i relacjach gospodarczych praktycznie nic nie ma. Król chciał wojny, więc zrobił łowy i nasolił mięsa. Skąd miał beczki i sól? Dlaczego nie kazał dokonać uboju 10% zwierząt hodowlanych na zapasy? Jeżeli umieliśmy zbudować "most pontonowy", to ile mieliśmy mostów? Do kogo należały, z czyich pieniędzy je budowano, kto na nich zarabiał. Jak mielono mąkę? Młyny wodne, wiatrowe, czy kołowroty napędzane wołami? A może żarna miał każdy w domu i robił to ręcznie? Jaka była jakość chleba? A może były tylko podpłomyki lub kasza? Ma pan bardzo fajny program, ale na swoje pytania znajduję niewiele odpowiedzi. Nie tylko u pana, nawet w bibliotece ciężko cos znaleźć.
Co do uboju to król mógł rozkazać go tylko na swoich ziemiach ew. u swoich wasali. Poza tym żywa krówka była więcej warta niż martwa, oraz hodowla bydła nie była aż tak rozległa
Do tej pory wszędzie był przekaz że wojska Polskie tak spaliły i zniszczyły Dąbrówno że nie mogły przez ten przesmyk przejść. I obeszły Jezioro od wschodu. Tutaj jest przekaz że jednak przeszły przez Dąbrówno. To ważna zmiana.
Jeśli ogląda sie zamek Malborski i jego otoczenie, pewnym jest, że jego zdobycie bylo wtedy praktycznie niemożliwe. Tyle, że 15 lipca zakon stracił nie tylko Mistrza, ale i armię... Słyszałem już kilka teorii dlaczego Jagielle nie udalo się zająć Malborka po bitwie, praktycznie z marszu: A to, że nasze wojska za długo odpoczywały,, a to, że Król, nie chciał całkowicie pozbyć się przeciwnika, ze względu na zbyt duże umocnienie się w takim przypadku Litwy. Dlatego ciekawi mnie, czy wiecie coś na temat, dlaczego Jagiełło tak długo szedł pod Malbork a skąd Krzyżacy tak szybko dowiedzieli się o klęsce i zdążyli zorganizować obronę swojej stolicy? Pozdrawiam, Bogdan.
Von Plauen był energicznym człowiekiem. To oblężenie jest u nas jakoś mało popularnym epizodem, widziałem na Discovery czy podobnym kanale angielski program o nim. Z tego co pamiętam obrońcy robili udane wycieczki i niszczyli nam sprzęt. Natomiast sam program był nieco paździerzowy. Jagiełło wyglądał jak niechlujny dziesiętnik zbrojnych, nie król 😋
@Karmeliusz Gebauer Jasienica był historykiem,choć jak dziś myślę, może nie aż tak wybitnym.Ale jego argumenty na temat "otoczki historycznej" bitwy są bardzo przekonujące. 1) Kto zbije np. argument dotyczący faktu jak szybko armia polsko-litewska poruszała się przed bitwą, tzn. ile kilometrów pokonała w bardzo krótkim czasie (i to po presją możliwego napotkania armii krzyżackiej) a jak długo szła po Malbork po bitwie, bez jakiejkolwiek presji wroga, którego wcześniej rozgromiła. 2)Dlaczego nie padł rozkaz wsparcia rycerzy, którzy zrobili wyłom w czasie oblężenia Malborka 3) Dlaczego nie przedłużono oblężenia Malborka gdy: (wg słów samego von Plauena!!!!!) obrońcy byli już u kresu wytrzymałości (kończyły się zapasy żywności czy coś w tym stylu).Trzebaby było zajrzeć do książki Jasienicy.Są to słowa przytoczone przez Jana Długosza.
Super odcinek 👍💪 bardzo obrazowo wyjaśnione możliwe scenariusze bitwy. Jakby można dopytać co z tym zdobywaniem Malborka? Wiele mitów i pytań wokół tego tematu narosło może jakiś mini odcinek o tym dlaczego ten Malbork tak słabo obsadzony jednak nie jest zdobyty.
Walką w polu, a zdobywanie twierdz to różne sprawy. A Malbork był wówczas chyba najpotężniejszy. Sprzymierzone wojska nie umiały szybko zdobywać takich budowli, nie miały też do tego sprzętu. Trochę zawalił Władysław II zwlekając z wyruszeniem pod krzyżacką stolicę, zanim ta została przygotowana do obrony.
44:31 Skąd ta pewność, że Polacy mieli przewagę w uzbrojeniu? A już te opowieści o większej długości kopii wśród Polaków, to srogi wymysł, złośliwiec powiedziałby, że trącący jakimiś kompleksami. Rynsztunki polskich możnych zapewne faktycznie były dużo lepsze niż się powszechnie nawet dziś sądzi, oznaki widać choćby w zapisach prawnych i majątkowych z epoki. Nie mamy jednak podstaw by twierdzić, że polskie uzbrojenie było lepsze niż w "wojskach zakonnych". Dotyczy to także ogółu zbrojnych, bardzo zresztą zróżnicowanych po obu stronach. Generalnie: nie wiemy ilu było służących w uzbrojeniu kopijniczym (ciężkim) po obu stronach. Nie wiemy też jak szeroko stosowano w "wojskach zakonnych" sulice, ani nawet jak dokładnie wyglądały. Nie twórzmy kolejnych mitów.
Też mnie to zdziwiło, że przyznając, że nie ma na to żadnych dowodów tyle razy, tak jednoznacznie stwierdza, że uzbrojenie Polaków było lepsze niż Krzyżaków... Sam zakon był bardzo bogatą instytucją i z pewnością bracia rycerze mieli wszystko co najlepsze co można było w tamtym momencie kupić za pieniądze.
Racja, to było wyjątkowo słabe w podcaście. I zdradza brak orientacji narratora podcastu w podstawach wiedzy bronioznawczej z tej epoki. Podziękowania dla: Błażej. Naprawiajmy błędy.
Nie słabiej tylko inaczej, przed Grunwaldem tłukli się głównie z Litwinami... by z nimi walczyć musieli odchudzać opancerzenie na korzyśc mobilności, to było zgubne w obliczu starcia z polskim rycerstwem.
46:25 Odróżnijmy własne odczucia i domysły, od analizy danych bo te nie dają jednoznacznej odpowiedzi. Nadal istnieją przesłanki by podejrzewać, że Władysław Jagiełło celowo opóźnił pochód wojsk pod Malbork dając czas na przygotowanie obrony i opanowanie paniki. Jego kariera polityczna wskazuje na bardzo przewrotne decyzje, także zmieniające kierunek polityki i zdolność do chłodnej, brutalnej w skutkach kalkulacji. Zresztą, już raz wcześniej "spóźnił się strategicznie"(?) na bitwę na Kulikowym Polu. Nie wiemy jak było po "Wielkim Pobiciu" w 1410, ale OSOBIŚCIE, na podstawie przytoczonych okoliczności, podejrzewam Jagiełłę o kolejne w jego karierze "strategiczne spóźnienie". Nie mogę jednocześnie odrzucić koncepcji, że skala zwycięstwa po prostu przerosła zwycięzców...
@@Razparuk W rzeczy samej zaskakujące. Skoro karawan z ciałem W. Mistrza wyprzedził natarcie wojsk jagiełłowych na stolicę Zakonu, to albo wojska te miały jakiś konkretny problem, albo było to działanie zamierzone. Warto poważnie przyjrzeć się obu możliwościom. Zwłaszcza gdy wcześniejszy pochód "Naszych" robi wrażenie dość sprawnie przeprowadzonego. Wyjaśnienie z podcastu: "tak jakoś samo z siebie wyszło, z niczyjej winy" nie przekonuje ani co do istoty sprawy, ani co do głębi poczynionej refleksji. Zwłaszcza, że wyszło bezsprzecznie głupio.
@@Sattivasa Niestety "naciągane interpretacje (nie mające oparcia w źródłach historycznych)" zdarzyły się w podcaście. Narrator "popłynął" w kilku miejscach za daleko. Niepotrzebnie, bo zrobił fajny odcinek. Ale tak już bywa, czasem flow ponosi. Po to komentujemy, by ten fajny kanał poprawić tam gdzie zdryfuje. A Pan Sattivcośtam niech się odniesie ad rem a nie ad personam. Kolejne podobne abstra-ściemy jak powyżej, będą ignorowane. Razparuk, nie karm trolla - Godspeed, Bro! 🖖Kanał jest fajny, rozmawiajmy o konkretach.
Jagiełło wygrał bitwę, ale do wygrania wojny zabrakło mu szerokiego myślenia (Gdańsk i oblężenie Malborka małymi siłami), charyzmy i władzy nad kościelną tłuszczą, o pustym skarbcu nie wspominając (przytrzymanie wojska). Szkoda, szkoda, wielka szkoda.
Słyszałem teorie, że Jagiełło specjalnie chciał przedłużyć wojnę i nie niszczyć państwa krzyżackiego ponieważ chciał utrzymać sojusz polsko-litewski mając cały czas wspólnego wroga. Po pokonaniu wroga wspólne interesy zanikają.
Super podcast, ale poza oględnym stwierdzeniem że Zakon miał wpływy w świecie zachodnim, w tym kontekście wymienione zostały Węgry, ani słowa nie usłyszałem o roli papiestwa i Rzymu. Czy król Władysław Jegiełło został obłożony klątwą przez Rzym? Zacznijmy mówić pełnym głosem. Prawda nas wyzwoli.
Co do koni użytkowanych przez stronę polsko- litewską Ogromna część wierzchowców użytkowanych w bitwie pod Grunwaldem .W czasach późniejszych tez przez szlachtę w tym formacje Husarskie, Lisowczyków, Pancernych itp. to były konie . Litewskiej legendarnej rasy Žemaitukas. Żmudziny- to bardzo stara rasa rumaków bojowych litewskiego i polskiego rycerstwa . Niesamowicie odporne na ,, trudy wojny,, .Szybkie, zwrotne, zwinne łatwe w prowadzenie . Na koniach tej rasy jeździł już Król Polski Władysław II Jagiełło ,Wielki Książę Litewski Witold Kiejstutowicz i wiele innych osobistości . Wierzchowce te potrafiły wytrzymywać ekstremalne warunki . np z braku paszy utrzymać się przy życiu na samej zmielonej korze drzew, mchach ,porostach ,zerwanej słomie z dachów chałup strzechą krytych. 150 km przemarszu w ciągu doby nie stanowiło dla nich problemu. Herb Litwy - Pogoń przedstawia rycerza na ogierze Žemaitukas. Na współczesnej monecie Euro . Litwini upamiętnili te konie będące ich dobrem narodowym.colnect.com/pl/coins/coin/95840-150_Euro_Lithuanian_Hound_and_%C5%BDemaitukas-2017~Today_Euro_Lituania_Nature-Litwa . W Polsce o wykorzystywanych bojowo w Husarii wierzchowców Žemaitukas z litewskich stadnin mało kto w ogóle słyszał (nawet wśród historyków ). Do dzisiejszych czasów przetrwało kilkaset sztuk Žemaitukas. th.bing.com/th/id/OIP.JLu-4_Ql0rrh9aa9TgAeOQHaF3?w=212&h=180&c=7&r=0&o=5&dpr=1.5&pid=1.7 Rajd Szlakiem królewskiej miłości Wilno -Kraków na Žemaitukas.ua-cam.com/video/15WMF_bEPNQ/v-deo.html... Jeśli ktoś chce zobaczyć jak Żmudziny wyglądają to może wejść adres (Žemaitukų arklių augintojų asociacija ) . Zakładkę galeria. Następnie w galerii otworzyć plik : Vyčių rinktinės žygis 2021 06 12, Kretinga. Są są tam Konie Żmudzkie w dawnym typie. Pozdrawiam wszystkich.
Oczywiście, że nie, bo kleru i papiestwa ruszać nie wolno, bo zaraz piekielny swąd i zlot wręcz fanatycznych obrońców kościoła, a szkoda, gdyż jak pan pisze; "prawda nas wyzwoli" i nawet jakaś część kleru sama mówi, iż papież otwarcie wspierał Krzyżaków.
@@tadeuszmorgan4173 co do koni husarskich mylisz sie, ze malo kto w Polsce o tym wie. nawet Sienkiewicz zwrocil na to uwage w Trylogii piszac ...."i husaria nasza koni swoich szuka w Inflantach..."
nie krol a cale Krolestwo Polskie, klatwy nie zdjeto po dzis dzien, nawet JPII nic z tym nie zrobil...a Wegry mogly Nam skoczyc- oddalismy wtedy Moldawie Osmanom za ubezpieczenie flanki poludniowej, dlatego Jagiello nigdy nie oddal pozyczki Rareszom- choc kasy mial jak malo ktory wladca, przez ponad 100 lat Moldova nie mogla o tym zapomniec! jeszcze w 1531 wyli na Pokuciu, ktore zajeli o "dlug Wladyslawa".
Miła niespodzianka na niedzielny poranek, dzięki Panowie 👍.
Hej, normalnie słucham Was przez Spotify a tu wskoczyłem tylko żeby podziękować za zajęcie się ta tematyką. Więcej, więcej!
Idealnie rozpoczęta niedziela!
😊
Brawo, też uważam, że to najważniejsza z polskich bitew. Zapowiedź wielkości Polski. Niesłusznie umniejsza się jej znaczenie. Dziękuję Panom za ten podcast.
Pełne zaskoczenie. Jak najbardziej pozytywne. Po waszej reklamie pola Grunwaldu będą ponownie odwiedzane nie tylko na czas rekonstrukcji na której byłem z 5 razy. Pozdrawiam Was serdecznie,bo jak wspomniałem w komentarzu pod poprzednim filmie,robicie dobrą robotę. Historia jest bardzo ważna .
W porównaniu z materiałami o wrześniu 1939 jak miło dla odmiany słyszeć pana Norberta mówiącego, że to Polacy byli lepsi.
Kiedyś była seria Jędrek o historii i tam omawiał cała wyprawę na Krzyżaków
Cieszę się że już wtedy obalil wiele mitów
Wy panowie tylko to potwierdzacie także świetna robota :D
Jędrka mi brakuje ;[
@@Bostyrion Akurat nie Jędrek "obalił wiele mitów".Chociażby sposób w jaki walczyli rycerze (tzn. w szyku kolumnowo-klinowym) czy chociażby sprawa tzw. wilczych dołów których tak naprawdę nie było było-zagadnienia znane już wcześniej o można znaleźć na innych filmach,w których wypowiadają się też historycy.
Co za niespodzianka! No, takiej niedzieli to sie nie spodziewalem :)
Bo rycerz to system! Złożony z konia, miecza i pancerza, taborów i dowodzenia 😂 jak zawsze. Pozdrawiam, lubię wracać do starszych filmów. A kolejna rocznica za 4 dni.
@@ryszardkoprowski1414 nie ...system to chorągwie, rycerz to ich element....
Wcale dobry pomysł z tymi odcinkami specjalnymi🙂👍🏻 Szkoda, że nie ma grafik choćby ilustrujących to, o czym Panowie opowiadają 🙂
1. Jak zwykle- bardzo ciekawe.
2. szkoda, że nie ma grafik! ;)
Skoro wojny z zakonem to konik pana Norberta, to dawajcie o trzynastoletniej!
ua-cam.com/play/PLb_OPO5Bthn15Fwj6CI-EjrdD_UXl1Jw2.html
Popieram. To "wojna trzynastoletnia" dała nam Warmię i podział na na Prusy Królewskie i resztę państwa zakonnego -późniejszych Prus Książęcych. Konflikt ten obnażył też problemy z zapewnieniem finansowania armii i końcem "pospolitego ruszenia"... 🤔 Konflikt musiały finansować miasta pruskie oraz Gdańsk. Tu zaczynał już być widoczny przyszły problem słabości armii królewskiej i skarbu państwa oraz niechęci rycerstwa / szlachty do wszelkich wydatków państwowych. 😔
E
Bardzo zapomniana wojna
Jak wyliczamy najważniejsze wojny z Zakonem - to dodatkowo przydałaby się na Waszym kanale analiza przebiegu konflktu z 1525r. Wszyscy bowiem słyszeli o końcowym akcie tej wojny - czyli "hołdzie pruskim" a mało się wspomina o samym przebiegu działań zbrojnych. 🤓 Dziękuję więc Panu Norbertowi za tak nieoczekiwany temat i z radością oczekuję opisu "wojny trzynastoletniej" a także - tej z 1525r.😀👍
🎉🎉🎉p
cóż za wspaniała niespodzianka, dzięki wielkie :D
Odcinek super, będę bardzo chętnie słuchał kolejnych specjalnych odcinków!
Fajnie byłoby od was usłyszeć coś o 1 wojnie światowej. Myślę że brakuje na polskim yt wartościowego kanału na ten temat. Wiedza ludzi jest znikoma, a skusiłbym się o stwierdzenie że 1 WŚ była dla nas Polaków jeszcze ważniejszym konfliktem niż 2 WS. Pozdrawiam robicie super robotę.
Możesz sprawdzić kanał Jarosława Centka
Te wersje wydarzeń w jednym z odcinków SurgePolonia opowiada Jędrek i takowa poznałem z 10lat temu a to oznacza że nie trzeba być zawodowym historykiem aby z powodzeniem badać i czytać historię 🙂 pozdrawiam
Jaką wersję wydarzeń ?
Super pomysł z tymi odcinkami specjalnymi! Jest multum tematow / bitew do poruszenia z historii Polski (i nie tylko) do opowiedzenia a o ktorych jest prawie pustka na youtube. Czekam z niecierpliwoscia na wiecej! Moze pomysl na przeglad wszystkich wojen z historii polski z Rosja?
Dziękuję,usłyszałam wiele ciekawych rzeczy. Bitwa pod Grunwaldem to dla mnie ciekawa historycznie bitwa. Mam wielki szacunek dla króla Władysława Jagiełły za mądra głową,strategie bitwy,wreszcie też wygrana bitwa. 15 lipca1410 to data,która,każdy Polak,powinien pamiętać i celebrowac ,bo podli Krzyżacy zostali wygnani po paru wiekach bytności na naszej ziemiCzesc i chwala .Gośka🎉🎉🎉🎉
ponoc pracujesz w brd :)
No, niespodzianka!! Z dużą uwagą wysłuchałem odcinka o tak niespodziewanej tematyce i liczę na następne! Dzięki!
Dzięki za ten odcinek. Nazwa kanału w sumie nie mówi tylko o drugiej wojnie światowej.. I bardzo dobrze. Odkrywanie historii jest generalnie wciągające. Tak ja ten odcinek! Gratulacje
Poproszę o wiecej filmikow o tego typu tematyce. Extra odcinek.
Hehe kurde dzieki temu filmikowi dużo zobaczyłem
Historia to moja pasja od ponad 30 lat zwłaszcza II wojna ale super pomysł z odcinkami specjalnymi. Zajefajny odcinek. Tak trzymać
Bardzo was lubię słuchać Panowie!
Super Odcinek👏👏👏.Dzięki panowie!!!
Świetny odcinek. Jeden z waszych lepszych i rzuca duzo "światła" na tą bitwę.
Moim zdaniem II wojna światowa powinna pozostać tematem przewodnim kanału, ale takie odcinki specjalne jak ten, nie zaszkodzą, czy to będą o średniowieczu, czy to o I wojnie światowej czy o wojnie na Ukrainie.
Zaskoczony tematem odcinka ale miło zaskoczony 😎
Musiałem sprawdzić czy to napewno wasz kanał :D super inicjatywa czekamy na więcej :)
Nie ma to jak posłuchać waszego głosu od samego rana, świetny materiał ;)
Ciekawie też o tej bitwie opowiada kasztelan zamku Chojnik.
Moim zdaniem najlepiej o samej bitwie jak i o całej Wielkiej Wojnie opowiada ThrashingMadPL.
To nie prawda, że wojska zakonne były słabsze pod wzgledem "jakości" wyszkolenia i uzbrojenia" od wojsk polskich - a w rzeczywistości zarówno bracia zakonni (równiez urzędnicy np. komturzy) jak też mieszczanie i rycerze z ziem zakonnych systematycznie brali udział w wojnach toczonych przez zakon np. rejzach na Litwe czy walkach o Gotlandię. Podobnie nieprawdą jest, że urzednicy krzyżaccy to starsi wiekiem, którzy nagle musieli prowadzić wojska do bitwy - w rzeczywistosci wielokrotnie brali udział w najazdach na Litwę (gdzie m.in. oblegano groy i zamki np. Wilno czy Grodno), walkach o Gotlandie, dowodzili w atakach na ziemie polskie w sierpniu-wrześniu 1409 r. a np. Ulrich von Jungingen miał w 1410 ok 50-stki był bardzo wojowniczy, miał doświadczenie rycerskie i dowódcze z wielu wypraw na Litwe, komtur Świeica Heinrich von Plauen miał ok. 40-stki i świetnie się sprawdził jako dowódca w całej wojnie 1409-1411, podobnie komtur Markward von Salzbach który m.in walczył w bitwie pod Worlską w 1399 r. itd. itd.
Najbardziej zdziwiło mnie podkreślanie, że ogólnie polskie wojska były lepsze jakościowo niż krzyżackie. Też mam watpliwości. W końcu to państwo zakonne stało.na wyższym poziomie rozwoju.
@@gagaadzibum Dlatego że pochodził z bardziej rozwiniętego cywilizacyjnie, czyli bogatszego Zachodu. Zmonopolizował w naszym regionie handel morski przez zajęcie Gdańska. Zarabiał jako swoiste "biuro podróży", organizując "wycieczki" z krzyżem i mieczem na Prusy i Żmudź dla zamożnych rycerzy. Do tego być może zakonników przyjmowano wyłącznie z "posagiem".
@@Osielec Popieram!!!!!Zobacz też inne moje komentarze pod tym filmikiem.
Takie odcinki specjalne to bardzo fajne urozmaicenie kanału
Fajnie, że specjaliści od innych zakresów historii czy amatorzy i pasjonaci zajmują się tym "stałym tematem". Spojrzenie z nieco innej perspektywy i inne podejście do sprawy, okazja do dyskusji. Słusznie zauważono trudności w pracy nad źródłami historycznymi. Bardzo niewiele w miarę pewnych informacji, faktycznie mało wiadomo i zawsze będzie pole do nowych interpretacji. Dwie kwestie które uważam za zdecydowanie problematyczne - zaznaczyłem osobno.
Genialny odcinek! Szacunek dla olbrzmiej wiedzy.
Bardzo przyjemnjie słucha się waszego kanału. Keep up good work
Marzenie ściętej głowy ale fajnie byłoby w tak merytoryczny sposób posłuchać o Bitwie pod Sekigaharą, bitwie która zakończyła ponad 100 lat wojen w Japonii i otworzyła zupełnie nowy rozdział w historii, można powiedzieć że państwo urodziło się na nowo, albo rebelia na półwyspie Shimabara z 1638 której skutkiem było ostateczne wykorzenienie chrześcijaństwa z kraju aż do otwarcia się na resztę świata, a ta fascynacja chrześcijaństwem Japończykom została do dziś
Panowie - wspaniały dvinek . Naprawdę dobrze się tego dłuchało - jasno i zwięzłe opoeiedxisna hidtoris tej suer bitey. Tye o niej czytsłemale Wasz przeksz jest nsjbardziej klatowny i sendowny - jak zwykle zresztą. Gratuluję i poxdrawiam.
tak byłem zmęczony - ledwie widziałem na oczy - nie trafiałem ..@@yurekbond6707
Dwa miecze przysłane przez Krzyżaków mają głęboki wymiar religijny. Z bardzo dużym prawdopodobieństwem było to nawiązanie do Ewangelii św. Łukasza, rozdz. 22, 36-38: "Jezus powiedział: Lecz teraz […] kto ma trzos, niech go weźmie; tak samo torbę; a kto nie ma, niech sprzeda swój płaszcz i kupi miecz! Albowiem powiadam wam: to, co jest napisane, musi się spełnić na Mnie: Zaliczony został do złoczyńców. To bowiem, co się do Mnie odnosi, dochodzi kresu. Oni rzekli: ‘Panie, tu są dwa miecze’. Odpowiedział im: ‘Wystarczy’." Dwa miecze, które Jezus miał pozwolić zabrać ze sobą uczniom, służyć miały jedynie do obrony - było ich zbyt mało, aby sami mogli stanowić dla kogoś zagrożenie. Krzyżacy przekazując miecze polskim dowódcom starali się zaprezentować im w czytelny sposób: Oto my, potomkowie apostołów, prawowierni uczniowie Jezusa, którzy nie zamierzamy atakować, lecz jedynie bronić się przed niewiernymi.
Wszystko się zgadza oprócz tych niewiernych. Bo kosciól zezwalał walczyć z niewiernymi. Nie zezwalał z katolikami. A Jagiełło był już katolikiem. I dlatego krzyżacy dają te dwa miecze mówiąc tym samym że oni będą się tylko bronić bo z własnej woli nie podnieśli by miecza na katolika
@@danielszczypka6977 Studia historyczne. :)
Wojny z krzyżakami to świetny temat, tym bardziej że obecnie schodzi trochę na dalszy plan względem wschodu. Liczę na ciąg dalszy, zarówno o wojnach przed Grunwaldem jak i wojny trzynastoletniej
W końcu podcast wojenne historie
🔥 Czad materiał, dzięki!
Bardzo dobrze się słucha podcast'u 7 dni przed rocznicą. Panowie robią bardzo dobrą robotę. Słychać, że jest to ich pasja.
Hehe, ja dotarłem do tego odcinka dzisiaj, 2 dni po rocznicy 😊
Ekstra odskocznia, chciałbym tak częściej, minimum raz na miesiąc! :-)
Kanał trashingmad bardzo przyjemnie opisuje chorągwie polsko-litewskie i krzyżackie
Kurde tak jakoś myślę, że dobry temat może być o Husarii, od wielkości do upadku...
Ps. Dobrze posłuchać o dawnych wydarzeniach, które są ciekawie opowiedziane. Gratuluję wiedzy i Dziękuje.
Świetny materiał! Dzięki
Ta krzyzacka narracja o wygraniu bitwy z Litwinami to troche mi sie kojarzy z nasza narracja o bitwie pod Plowcami. Ja pol zycia bylem przekonany, ze wygralismy te bitwe. Podrecznik szkolny i serial "Gniewko syn rybaka" zrobily robote.😄
@@Sattivasa on się odniósł do tego, co zostało powiedziane na nagraniu
KRYŽIUOČIŲ PULKŲ - PUOLIMO
KARINĖS TAKTIKOS, PRADŽIOS
CHAOSAS ŽALGIRYJE :
VIEN STAIGIAI IŠPROVOKUOTAS, PULKŲ IŠ LIETUVOS DIDŽIOSIOS
KUNIGAIKŠTYSTĖS, - JŲ LAIKINU PASITRAUKIMU ATGAL :
PAGREITINO - KRYŽIUOČIŲ ORDINO,
VISIŠKĄJĮ PRAIMĖJIMĄ
- NUO 1410 M. LIEPOS 15 !
🇱🇹 🇱🇹 🇱🇹 🇱🇹 🇱🇹 🇱🇹 🇱🇹 🇱🇹
. . . GERBIAMAM, ŽALGIRIO MŪŠIO ŽINOVUI
prie komentaro # INA MINA#.
. . . Kaip skaičiau, dar XX amžiaus,
aštuntąjame dešimtmetyje, būtent
sovietinės Rusijos, vien griežtai
- tada okupuotos, nuo 1944 ,metų :
mūsų Tėvynės, Lietuvos spaudoje,
tai Lietuvos istorikai, pirmąjį kartą - paviešino žinią, kad tuomet berods Švedijos archyvuose,
yra surastas, anksčiau - visiškai Lietuvoje nebežinomas, rašytinis
- senovės istorinis dokumentas,
kuriame tviirtinama, kad Žalgirio mūšio pradžioje :
karinės pajėgos, Didžiosios Lietuvos Kunigaikštystės
vien planingai pasitraukė,
atgal nuo - pradinio puolimo, Kryžiuočių ordino pajėgų
mūšio lauke ; būtent vien
- tam, kad šitaip išsklaidyti,
taktiškai iš anksto - tiksliai Kryžiuočių - suformuotą
kruvinojo
puolimo liniją, ir po to - jau
galėtų Kryžiuočius :
užpulti iš pietų pusės,
būtent laukiantys :
įsakymo kovoti, ir mūsų
istorinės, Sesės Lenkijos
- karinių pajėgų pulkai.
. . . Pagarbiai, tikrai bendrąjai
1359 - 1795 m., mūsų buvusių Protėvių :
Dvitautės Valstybės istorijai,
ir XXI amžiuje ; savo asmeninę
- politinę nuomonę, tvirtai
Jums - pateikė, lietuvis
GEDIMINAS ŽILINSKAS
iš Suvalkų - Punsko - Seinų,
gimtojo lietuviškojo krašto.
. . . Nuoširdžiai dėkokime,
už Tėvynės Meilės
ir tikrosios - nes vien,
Istorinės Pagarbos
palaikymą, skirtą
- mūsų visų, gimtąjai
Lietuvybei,
Suvalkų - Punsko - Seinų
lietuviškajame krašte,
tvirtai gyvuojančiai :
vien tik, svetimoje sudėtyje,
jau nuo 1920 m. spalio
7 dienos, ir XXI amžiuje :
💛💚❤️💛💚❤️💛💚❤️
💛💚❤️💛💚❤️💛💚❤️
mūsų Mylimai "AUŠRAI" !
Nelengvose sąlygose
leidžiamai Punske,
labai iškilųjų, mūsų Tėvynės
- Lietuvos Patriotų !
New York, 2022. 10. 15 d.
Ina miną Bo prawda jest taka ,że tzw. bitwa pod Płowcami(zdaje się,że tak dokładnie powinna się nazywać bitwą pod Radziejowem, przynajmniej ta pierwsza) składała się z dwóch bitew.I tę pierwszą polska armia wygrała.Dopiero ta druga zakończyła się wynikiem nierozstrzygniętym.
Super fajny odcinek. Macie potencjal 💪
Bardzo się cieszę że Pan Norbert aka "Niszczyciel mitów września 39" od razu powiedział żeby się wyczilować i bitwę wygraliśmy. Zacząłem się stresować ...
A czy tym razem też pada "I tak amerykanie byli najlepsi od samego początku i nikt nie miał z nimi szans?" Jak nie to nie ma sensu oglądać xDDD
50min fantastycznej roboty.
Brawo 👏
Znowu szacun za prawdziwą historię. Nienawidzę tej w narracji "narodowej". I to nieważne, której nacji. Ona zawsze jest na zasadzie, my samo dobro, oni samo zło.
Z ciekawostek, znam kilku Litwinów. Zazwyczaj są dumni z naszej wspólnej historii do powstania styczniowego (włącznie). Później drogi się rozchodzą, co jest dla mnie smutne.
Dzisiaj, jak podróżuję, a podróżuję sporo, to niestety czuć znacznie większą przyjaźń do nas ze strony Ukraińców niż Litwinów. I to miało już miejsce już przed napaścią Rosji na Ukrainę.
Dokładnie. Wg "siebie" to każdy naród jest święty 🤦♂️
ciekawe jak obecnie w niemczech uczą w szkołach dzieci o drugiej wojnie?
Pewnie jest narracja, że wtedy cały świat się na nich uwziął, a adolf to był mądry człowiek
Albo ciekawe jak szwedzi uczą swoje dzieci o potopie.
Na euro 2012w polsce na meczu z Rosją, kibice rosyjscy wyjęli wielki baner z sylwetką rosyjskiego wojownika.
Wtedy wyszła historia z worka. Podobno był to dowódca chłopskiej armii która musiała tłumić agresywnych Polaków którzy najeżdżali i grabili ówczesne przy graniczne wioski rosyjskie
Takich rzeczy w szkołach nam nie powiedzą. Przecież jesteśmy świętym narodem
Ciekawe co jeszcze kryje historia. Ciekawe czy nie broiliśmy np u Słowaków i co tak naprawdę robiliśmy Litwinom
@@kamilsoltysiak4249 Adolf jakby umarł w 1938 to do dziś byłby czczony w niemczech dzięki wyjściu z kryzysu ekonomicznego republiki weimarskiej. Szwedzi nasz potop traktują jako mało istotną wojenkę gdzie się nachapali konkretnie na nas i niemczech, więcej skupienia jest na wojnie 1700-21. A cennych eksponatów wtedy zagrabionych z Uppsali oddać nie chcą. Rosja była ciągłym agresorem na ziemie litewskie, rejzy graniczne mogły się zdarzyć ale więcej im krwi napsuli Tatarzy którym czasem płacilismy żeby ich atakowali. Słowacy mieli spokój z naszej strony od czasów Chrobrego. A Litwini więcej nam krwi napsuli za czasów pogańskich ciągle atakując pogranicze, dzięki nam przyjęli wiarę katolicką i całe dobrodziejstwo kultury europejskiej plus bez polskiej pomocy to Moskwa szybko by ich wchłonęła i dziś byliby ciekawostką jak Prusowie. Mam nadzieję, że pomogłem, w porównaniu do Niemiec i Rosji mamy nieporównanie mniej krwi na rękach.
Znów coś nowego się można było dowiedzieć 👏👏👏🇵🇱✌️
Zawsze mnie denerwuje, że tyle mówimy o Powstaniu Warszawskim, Katyniu czy ewentualnie "Cudzie nad Wisłą", a o innych wydarzeniach praktycznie nic. Nie badamy, nie upamiętniamy, nie przypominamy. Co gorsza praktycznie nie istnieje u nas historia gospodarcza. Tylko bitwy i wojny. O zasiedlaniu terenów naszego kraju, rozwoju osadnictwa i relacjach gospodarczych praktycznie nic nie ma. Król chciał wojny, więc zrobił łowy i nasolił mięsa. Skąd miał beczki i sól? Dlaczego nie kazał dokonać uboju 10% zwierząt hodowlanych na zapasy? Jeżeli umieliśmy zbudować "most pontonowy", to ile mieliśmy mostów? Do kogo należały, z czyich pieniędzy je budowano, kto na nich zarabiał. Jak mielono mąkę? Młyny wodne, wiatrowe, czy kołowroty napędzane wołami? A może żarna miał każdy w domu i robił to ręcznie? Jaka była jakość chleba? A może były tylko podpłomyki lub kasza? Ma pan bardzo fajny program, ale na swoje pytania znajduję niewiele odpowiedzi. Nie tylko u pana, nawet w bibliotece ciężko cos znaleźć.
Co do uboju to król mógł rozkazać go tylko na swoich ziemiach ew. u swoich wasali. Poza tym żywa krówka była więcej warta niż martwa, oraz hodowla bydła nie była aż tak rozległa
Panowie, nie zawodzicie a wręcz zaskakujecie... Znakomity pomysł z tymi odcinkami specjalnymi!
Jędrek bardzo fajnie mówi na ten temat.
Świetny wykład Panowie.
Do tej pory wszędzie był przekaz że wojska Polskie tak spaliły i zniszczyły Dąbrówno że nie mogły przez ten przesmyk przejść. I obeszły Jezioro od wschodu. Tutaj jest przekaz że jednak przeszły przez Dąbrówno. To ważna zmiana.
Swietny materiał, dziękuję za waszą pracę.
Wielki Szacun...pierwszy wasz materiał który odsluchalem i od kopa daje suba
Oooo, ale super temat!
- Królu! Gdzie stoczymy bitwę?
- A jak nazywa się ta wieś?
- Bździochy.
- A ta obok?
- Grunwald.
- Dobra, to tam.
Fajne urozmaicenie. Czekam na więcej! 😀
A już myślałem że tą okazją jest przebicie przez WIG20 1410 pkt.
Bardzo dobry materiał
Świetny materiał, czekam na kolejny:) może coś o zaborach? Przyczyny, przebieg itp?:)
Zwłaszcza pierwszy, najmniej znany
Prosil bym o odcinki nt. Bitwy pod Kluszynem, Chodowem i Chocimem tej pierwszej z Turkami.
super. zawsze coś nowego
Świetny materiał ❤
Przydałby się odcinek specjalny o altylerii z tamtego okresu. Mógłby również dotyczyć tej spod Konstantynopola.
tak , to zdecydowanie największa bitwa kampanii wrześniowej ;)
Super. Bardzo fajny poparty głęboką wiedzą wykład:)
Jeśli ogląda sie zamek Malborski i jego otoczenie, pewnym jest, że jego zdobycie bylo wtedy praktycznie niemożliwe. Tyle, że 15 lipca zakon stracił nie tylko Mistrza, ale i armię... Słyszałem już kilka teorii dlaczego Jagielle nie udalo się zająć Malborka po bitwie, praktycznie z marszu: A to, że nasze wojska za długo odpoczywały,, a to, że Król, nie chciał całkowicie pozbyć się przeciwnika, ze względu na zbyt duże umocnienie się w takim przypadku Litwy. Dlatego ciekawi mnie, czy wiecie coś na temat, dlaczego Jagiełło tak długo szedł pod Malbork a skąd Krzyżacy tak szybko dowiedzieli się o klęsce i zdążyli zorganizować obronę swojej stolicy? Pozdrawiam, Bogdan.
Von Plauen był energicznym człowiekiem. To oblężenie jest u nas jakoś mało popularnym epizodem, widziałem na Discovery czy podobnym kanale angielski program o nim. Z tego co pamiętam obrońcy robili udane wycieczki i niszczyli nam sprzęt. Natomiast sam program był nieco paździerzowy. Jagiełło wyglądał jak niechlujny dziesiętnik zbrojnych, nie król 😋
Nie Litwy, tylko Polski. Polska pozbyła by wroga i Litwa została by sama z Polską.
@@Sattivasa Paweł Jasienica doskonale to opisał.
Bogusław kawaler Proszę poczytać Polskę Jagiellonów Pawła Jasienicy.
@Karmeliusz Gebauer Jasienica był historykiem,choć jak dziś myślę, może nie aż tak wybitnym.Ale jego argumenty na temat "otoczki historycznej" bitwy są bardzo przekonujące. 1) Kto zbije np. argument dotyczący faktu jak szybko armia polsko-litewska poruszała się przed bitwą, tzn. ile kilometrów pokonała w bardzo krótkim czasie (i to po presją możliwego napotkania armii krzyżackiej) a jak długo szła po Malbork po bitwie, bez jakiejkolwiek presji wroga, którego wcześniej rozgromiła. 2)Dlaczego nie padł rozkaz wsparcia rycerzy, którzy zrobili wyłom w czasie oblężenia Malborka 3) Dlaczego nie przedłużono oblężenia Malborka gdy: (wg słów samego von Plauena!!!!!) obrońcy byli już u kresu wytrzymałości (kończyły się zapasy żywności czy coś w tym stylu).Trzebaby było zajrzeć do książki Jasienicy.Są to słowa przytoczone przez Jana Długosza.
Polecam kanał thrashing map bitwa pod grunwaldem autor omawia chorągwie i przyczyny
Thrashing Mad*
Super odcinek 👍💪 bardzo obrazowo wyjaśnione możliwe scenariusze bitwy.
Jakby można dopytać co z tym zdobywaniem Malborka? Wiele mitów i pytań wokół tego tematu narosło może jakiś mini odcinek o tym dlaczego ten Malbork tak słabo obsadzony jednak nie jest zdobyty.
Walką w polu, a zdobywanie twierdz to różne sprawy. A Malbork był wówczas chyba najpotężniejszy. Sprzymierzone wojska nie umiały szybko zdobywać takich budowli, nie miały też do tego sprzętu. Trochę zawalił Władysław II zwlekając z wyruszeniem pod krzyżacką stolicę, zanim ta została przygotowana do obrony.
Myślałem że podcast związany ze spadkiem WIG 20 na 1410 punktów a tutaj muzeum otwierają ;)
O bitwie pod Grunwaldem polecam serię od TrashingMadPL.
Obie pozycje zacne.
Super odcinek 💪🔥👏 i jeden z ciekawszych w ogóle 😋
A i oczywiście prośba o więcej takich odcinków specjalnych 😊
Wielka wojna z Zakonem Krzyżackim to system.
masz racje marcelu
Temat wybrany idealnie.
Super temat .dzięki
44:31 Skąd ta pewność, że Polacy mieli przewagę w uzbrojeniu? A już te opowieści o większej długości kopii wśród Polaków, to srogi wymysł, złośliwiec powiedziałby, że trącący jakimiś kompleksami. Rynsztunki polskich możnych zapewne faktycznie były dużo lepsze niż się powszechnie nawet dziś sądzi, oznaki widać choćby w zapisach prawnych i majątkowych z epoki. Nie mamy jednak podstaw by twierdzić, że polskie uzbrojenie było lepsze niż w "wojskach zakonnych". Dotyczy to także ogółu zbrojnych, bardzo zresztą zróżnicowanych po obu stronach. Generalnie: nie wiemy ilu było służących w uzbrojeniu kopijniczym (ciężkim) po obu stronach. Nie wiemy też jak szeroko stosowano w "wojskach zakonnych" sulice, ani nawet jak dokładnie wyglądały. Nie twórzmy kolejnych mitów.
Też mnie to zdziwiło, że przyznając, że nie ma na to żadnych dowodów tyle razy, tak jednoznacznie stwierdza, że uzbrojenie Polaków było lepsze niż Krzyżaków...
Sam zakon był bardzo bogatą instytucją i z pewnością bracia rycerze mieli wszystko co najlepsze co można było w tamtym momencie kupić za pieniądze.
Racja, to było wyjątkowo słabe w podcaście. I zdradza brak orientacji narratora podcastu w podstawach wiedzy bronioznawczej z tej epoki. Podziękowania dla: Błażej. Naprawiajmy błędy.
Na jakiej podstawie twierdzicie że armia krzyżacka była gorzej uzbrojona?
Właśnie, niewiele wiemy o tych czasach, teza pod dyskusję, po to żeby móc dyskutować.
Właśnie!!!!! Mam podobne zdanie.Przeczytaj mój inny wpis pod tym filmikiem.
Nie słabiej tylko inaczej, przed Grunwaldem tłukli się głównie z Litwinami... by z nimi walczyć musieli odchudzać opancerzenie na korzyśc mobilności, to było zgubne w obliczu starcia z polskim rycerstwem.
Więcej odcinków specjalnych :)
Tego to sie nie spodziewałem
Dobra robota👌👍👏
👍 kciuk dla zasięgów 👍
Witam, super 👍
Zrobić gadanę o Pociągach Pancernych 🚂
Jak to nie było piechoty? Sam widziałem na filmie że była XD
o, jaka mila niespodzianka :)
Każdy Polak musi to wiedzieć , 1410 , 1 kg. cukru , 4 litry wody i 10 dkg. drożdży i wszystko jasne .
Bardzo interesujacy odcinek!
Bitwa pod Płowcami chyba jest jeszcze mniej rozpoznana . Dziękuje i Pozdrawiam
Bo bitwy pod Płowcami były dwie! Jedna z nich to właściwie starcie pod Radziejowem
46:25 Odróżnijmy własne odczucia i domysły, od analizy danych bo te nie dają jednoznacznej odpowiedzi. Nadal istnieją przesłanki by podejrzewać, że Władysław Jagiełło celowo opóźnił pochód wojsk pod Malbork dając czas na przygotowanie obrony i opanowanie paniki. Jego kariera polityczna wskazuje na bardzo przewrotne decyzje, także zmieniające kierunek polityki i zdolność do chłodnej, brutalnej w skutkach kalkulacji. Zresztą, już raz wcześniej "spóźnił się strategicznie"(?) na bitwę na Kulikowym Polu. Nie wiemy jak było po "Wielkim Pobiciu" w 1410, ale OSOBIŚCIE, na podstawie przytoczonych okoliczności, podejrzewam Jagiełłę o kolejne w jego karierze "strategiczne spóźnienie". Nie mogę jednocześnie odrzucić koncepcji, że skala zwycięstwa po prostu przerosła zwycięzców...
no "marsz na Malbork" to była farsa..
@@Razparuk W rzeczy samej zaskakujące. Skoro karawan z ciałem W. Mistrza wyprzedził natarcie wojsk jagiełłowych na stolicę Zakonu, to albo wojska te miały jakiś konkretny problem, albo było to działanie zamierzone. Warto poważnie przyjrzeć się obu możliwościom. Zwłaszcza gdy wcześniejszy pochód "Naszych" robi wrażenie dość sprawnie przeprowadzonego. Wyjaśnienie z podcastu: "tak jakoś samo z siebie wyszło, z niczyjej winy" nie przekonuje ani co do istoty sprawy, ani co do głębi poczynionej refleksji. Zwłaszcza, że wyszło bezsprzecznie głupio.
@@Sattivasa a tak dokładniej? Fakty są faktami...
@@Sattivasa Niestety "naciągane interpretacje (nie mające oparcia w źródłach historycznych)" zdarzyły się w podcaście. Narrator "popłynął" w kilku miejscach za daleko. Niepotrzebnie, bo zrobił fajny odcinek. Ale tak już bywa, czasem flow ponosi. Po to komentujemy, by ten fajny kanał poprawić tam gdzie zdryfuje. A Pan Sattivcośtam niech się odniesie ad rem a nie ad personam. Kolejne podobne abstra-ściemy jak powyżej, będą ignorowane. Razparuk, nie karm trolla - Godspeed, Bro! 🖖Kanał jest fajny, rozmawiajmy o konkretach.
To podaj może źródła, jak już coś kwestionujesz...
Jagiełło wygrał bitwę, ale do wygrania wojny zabrakło mu szerokiego myślenia (Gdańsk i oblężenie Malborka małymi siłami), charyzmy i władzy nad kościelną tłuszczą, o pustym skarbcu nie wspominając (przytrzymanie wojska). Szkoda, szkoda, wielka szkoda.
A jak bylo naprawde? Kto to wie
Słyszałem teorie, że Jagiełło specjalnie chciał przedłużyć wojnę i nie niszczyć państwa krzyżackiego ponieważ chciał utrzymać sojusz polsko-litewski mając cały czas wspólnego wroga. Po pokonaniu wroga wspólne interesy zanikają.
@@hantal4656 Ciekawe
Super podcast, ale poza oględnym stwierdzeniem że Zakon miał wpływy w świecie zachodnim, w tym kontekście wymienione zostały Węgry, ani słowa nie usłyszałem o roli papiestwa i Rzymu. Czy król Władysław Jegiełło został obłożony klątwą przez Rzym? Zacznijmy mówić pełnym głosem. Prawda nas wyzwoli.
Co do koni użytkowanych przez stronę polsko- litewską Ogromna część wierzchowców użytkowanych w bitwie pod Grunwaldem .W czasach późniejszych tez przez szlachtę w tym formacje Husarskie, Lisowczyków, Pancernych itp. to były konie . Litewskiej legendarnej rasy Žemaitukas. Żmudziny- to bardzo stara rasa rumaków bojowych litewskiego i polskiego rycerstwa . Niesamowicie odporne na ,, trudy wojny,, .Szybkie, zwrotne, zwinne łatwe w prowadzenie . Na koniach tej rasy jeździł już Król Polski Władysław II Jagiełło ,Wielki Książę Litewski Witold Kiejstutowicz i wiele innych osobistości . Wierzchowce te potrafiły wytrzymywać ekstremalne warunki . np z braku paszy utrzymać się przy życiu na samej zmielonej korze drzew, mchach ,porostach ,zerwanej słomie z dachów chałup strzechą krytych. 150 km przemarszu w ciągu doby nie stanowiło dla nich problemu. Herb Litwy - Pogoń przedstawia rycerza na ogierze Žemaitukas. Na współczesnej monecie Euro . Litwini upamiętnili te konie będące ich dobrem narodowym.colnect.com/pl/coins/coin/95840-150_Euro_Lithuanian_Hound_and_%C5%BDemaitukas-2017~Today_Euro_Lituania_Nature-Litwa . W Polsce o wykorzystywanych bojowo w Husarii wierzchowców Žemaitukas z litewskich stadnin mało kto w ogóle słyszał (nawet wśród historyków ). Do dzisiejszych czasów przetrwało kilkaset sztuk Žemaitukas. th.bing.com/th/id/OIP.JLu-4_Ql0rrh9aa9TgAeOQHaF3?w=212&h=180&c=7&r=0&o=5&dpr=1.5&pid=1.7 Rajd Szlakiem królewskiej miłości Wilno -Kraków na Žemaitukas.ua-cam.com/video/15WMF_bEPNQ/v-deo.html... Jeśli ktoś chce zobaczyć jak Żmudziny wyglądają to może wejść adres (Žemaitukų arklių augintojų asociacija ) . Zakładkę galeria. Następnie w galerii otworzyć plik : Vyčių rinktinės žygis 2021 06 12, Kretinga. Są są tam Konie Żmudzkie w dawnym typie. Pozdrawiam wszystkich.
Oczywiście, że nie, bo kleru i papiestwa ruszać nie wolno, bo zaraz piekielny swąd i zlot wręcz fanatycznych obrońców kościoła, a szkoda, gdyż jak pan pisze; "prawda nas wyzwoli" i nawet jakaś część kleru sama mówi, iż papież otwarcie wspierał Krzyżaków.
@@tadeuszmorgan4173 co do koni husarskich mylisz sie, ze malo kto w Polsce o tym wie. nawet Sienkiewicz zwrocil na to uwage w Trylogii piszac ...."i husaria nasza koni swoich szuka w Inflantach..."
nie krol a cale Krolestwo Polskie, klatwy nie zdjeto po dzis dzien, nawet JPII nic z tym nie zrobil...a Wegry mogly Nam skoczyc- oddalismy wtedy Moldawie Osmanom za ubezpieczenie flanki poludniowej, dlatego Jagiello nigdy nie oddal pozyczki Rareszom- choc kasy mial jak malo ktory wladca, przez ponad 100 lat Moldova nie mogla o tym zapomniec! jeszcze w 1531 wyli na Pokuciu, ktore zajeli o "dlug Wladyslawa".
@@tadeuszmorgan4173Koń na zdjęciu z drugiego linku jest dużo większy od koników, pokazanych na filmiku z rajdu...
Dziękuję
Warto przedstawić szerzej bitwę pod Koronowem
Oby wiarygodniej.
Szok, niedowierzanie, ale pomysł świetny 😉
O proszę nie spodziewałem się tu XV wieku
W grafice jest błąd ;) jest na górze napisane "Podcast wojenne HSTORIE" zamiast historie ^^ ale materiał jest super
Czy zawsze jest tak: kto miał więcej wojska i sprzętu ten wygrywa? Zróbcie coś o bitwach gdzie było wprost odwrotnie!