Pani Mario z wielką przyjemnością oglądam Pani kanał zarówno z powodu tematyki jak i Pani osobowości. Cudownie jest widzieć jak eksploatuje Pani zasoby polskiej kultury(naszej wspólnej kultury) wiedząc, że przez bardzo długi okres była najważniejszą wartością w życiu narodu🙂.
Jestem pod wrażeniem jak perfekcyjnie opanowała Pani nasx język. Wątpię abym był w stanie tak pięknie i obrazowo mówić o czymkolwiek choć jestem rodowitym Polakiem. Chapeau bas!
To ciekawe recenzja. Kilka seriali i filmów które nakręcono w latach 70 i 80 to seriale które realizowały wówczas jedyną możliwą opcję czyli ekranizacje klasyki bez ingerencji cenzury. Noce i dnie, Ziemia obiecana, potop, lalka, nad Niemnem, pan Tadeusz itd. to są pozycje które na terenie ziem byłej Rzeczpospolitej pokazywały życie zarówno szlachty jak i chłopów. Dzisiaj klasyka nie jest już może w modzie ale warto jest wiedzieć jakie są nasze korzenie tym bardziej że są to korzenie wielu narodów Polski Białorusi Litwy Łotwy Estonii (województwo parnawskie) a także co najmniej połowy obecnej Ukrainy.
Bogumił, Bogimił!!! Tego okrzyku/zawołania nigdy nie zapomnę😂 Nie miał biedak lekkiego życia w małżeństwie. Oczywiście czytałem książkę i oglądałem serial wiele razy. ŚWIETNY! Wesołego Alleluja dla mojej ulubionej sąsiadki
Proponowałbym teraz przenieść się z 19-to wiecznej wsi do miasta. “Lalka” autorstwa Bolesława Prusa to prawdziwa perełka polskiej literatury i czołowa powieść epoki pozytywizmu, która przeniesie Cię dawnej Warszawy. Jeżeli zdecydujesz się oglądać film wybierz serial. Jest "ciepły' z podobną obsadą aktorską i w ogóle przyjemnie się ogląda. Pozdrawiam.
@@Pawe7980 Co Góral niewiesz że (Kobietom trzeba dawać komplement kobiety to skarb) w tym czerwonym jest!! Marysia ślicznotka🤩 tylko za dużo włosów odcięła swoją młodość skróciła j😁😆
@@Pawe7980 Co Góral niewiesz o tym że( kobietom trzeba dawać komplementy bo kobieta to skarb) Ślicznie Marysi w czerwonym 😃tylko za dużo włosów odcięła swoją młodość skróciła 😒
Jeśli zależy Ci na dobrym poznaniu historii Polski z lat 1945 - 1980, i jednocześnie zobaczyć naprawdę dobry serial koniecznie obejrzyj serial "Dom". Który opisuje duży okres historii i sam powstawał przez wiele lat. To jeden z najlepszych polskich seriali.
Szanowna Pani Dziekuje za piekny i interesujący komentarza na temat ksiązki i Filmu. my polacy mamy do tego tematu spojrzenie subiektywne związane z nasza nacją, Ale Pani widzi to bez nacjnalistycznej narracji, Brawo.Zwiężle , pieknie jak zawsze i coraz bogatszym jezykiem.Pozdrawiam
" Noce i dnie " oraz " Lalkę " ( serial ) mogę oglądać na okrągło. Szczególnie " Lalkę " , ponieważ bardzo lubię Prusa . Ogólnie polskie filmy historyczne oraz ekranizacje klasyków są dobre . Pozdrawiam serdecznie .
Mario, bardzo ciekawa analiza i recenzja zarazem. Tak bardzo wciągnęła mnie Twoja opowieść że nie zwróciłem uwagi na jedną ważną rzecz: Cały czas słuchałem dziewczyny ( przepraszam za to określenie) która ledwie trzy lata temu przyjechała do Polski. Jak to możliwe by w tak krótkim czasie wykonać taką pracę? Język to pierwsza sprawa. Zamiłowanie do literatury i kina to drugie. Trzecie to bardzo dobra orientacja w zawiłościach historycznych Polski. Brawo! Podziwiam.
Serial widziałem ale już dość dawno, widzisz dobrze grę aktorów ich rozterki i przeżycia bohaterów na przełomie wieków, dobra analiza. Dalej polecam serial "Dom" naprawdę warto akcja rozgrywa się w latach powojennych i dobrze pokazuje relacje międzyludzkie w tamtym okresie.
Masz wielki dar opowiadania o filmach , zwłaszcza na podstawie książek , ten film trochę mi przypomina - Nad Niemnem ( czekam na recenzję )- i film - Lalka - też na podstawie książek
Rany, nie cierpię tego filmu. Książki wymagane w szkole prawie wszystkie przeczytałem - nie skończyłem ostatniego rozdziału Chłopów, a Nad Niemnem - przeczytałem parę stron i odłożyłem. Za to lalka to było to! I polecam Tobie serial pl.wikipedia.org/wiki/Najd%C5%82u%C5%BCsza_wojna_nowoczesnej_Europy (Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy).
Obejrzałam do końca. Jestem zachwycona jak pięknie omówiła Pani książkę, która dla większości Polaków była jedynie nudną lekturą szkolną. Powinno się ją czytać dobrowolnie i znacznie później niż w wieku nastoletnim, w okresie dojrzewania. Z przyjemnością i zaciekawieniem wysłuchałam Pani prezentacji. Brawo!
Dzień dobry pani Mario 😊 ciekawa recenzja serialu zachęciła mnie pani do obejrzenia serialu 😊 Pozdrawiam z Bieszczad Polańczyk 👋 Życzę dużo zdrowia i pogodnych świąt wielkanocnych 💐🌞❤
Witam Pani Mario. Świetnie!!! Jeśli lubi Pani taką tematykę, to polecam także "Lalkę" Bolesława Prusa. Poza książką jest jeszcze film i serial. To mniej więcej ten sam okres historyczny.
Marysiu - ten filmik to wspaniała recenzja przedstawiona przez wspaniałą osobę !!! ❤ Mógłbym słuchać i słuchać. Obejrzałem oczywiście do końca. To wspaniały film i zagrała w nim plejada wspaniałych aktorów. Aktorów takich których już dzisiaj trudno znaleźć. Jerzy Bińczycki to jeden z nich i ja także go uwielbiam. Dopiero co oglądałem ( już chyba po raz 10-ty) film " Znachor" w którym Pan Bińczycki grał główną rolę i jak zawsze upłakałem się jak bóbr. Bardzo ten film polecam ( była jeszcze wersja starsza ale ta nowsza jest bez porównania lepsza). Jeden z aktorów którego omawiałaś pod koniec filmiku to Jerzy Kamas grał Wokulskiego w filmie " Lalka". Także gorąco Ci go polecam. Jest na podstawie książki o tym samym tytule Bolesława Prusa. Wspaniale opowiadasz o filmach. Gratuluję chęci i wytrwałości w lekturze naszych narodowych dzieł literackich. Gorąco Cię pozdrawiam ❤❤❤
Szacun 10! Ja bym nie dał rady tego przeczytać. I to nie jest tak, że nie umiem czytać. Po prostu ta lektura nie ma u mnie szans, chociaż dostrzegam pewien walor zapoznania się ze stylówą tamtego okresu, ale nic poza tym. W kolejce mam tyle do przerobienia i to super książek... Z filmu to już chyba tylko ducha epoki, w której film był robiony, dostrzegam. Jakby życzeniowe spoglądanie na historię. Rozumiem też jednak, że są inne perspektywy, a niewątpliwą zaletą lektury może być fakt, że się ją przeczytało w swoim drugim języku i wszystko się zrozumiało. To jest fantastyczne uczucie!
No nie, są obiektywne walory. Nikt tak dobrze nie potrafił pisać o codzienności jak Dąbrowska. To nie jest dobry materiał na lekturę szkolną, ale na dla osób 40+. Czas sączy się niespiesznie jak monotonne życie na wsi
@@PolskaoczamiBialorusinki - wszystko będzie dobrze. Super dajesz radę. Masz coraz większy zasób słów, świetnie sobie radzisz. Trzymaj się i proszę o kolejne omówienia i recenzje.
Ale sceny rzezi i palenia Kalisza były kręcone na krakowskim Kazimierzu, można wyraźnie rozpoznać Plac Żydowski. Jakąś scenę kręcono też w Wieliczce. Pamiętam z dzieciństwa dekoracje ustawione na Górnym Rynku.
Super rcenzja filmu! Rowniez bardzo polecam lekture i film (serial -9 odcinkow) pod tytulem : Lalka - Boleslawa Prusa. Jedna z lektor szkolnych . Powiesc spoleczno-obyczajowa opisujaca zycie warstw spolecznych Warszawy lat 1890. Podobnie jak "Noce i dnie" jest tam kilka watkow, ktore wciagaja nas w zycie polskiej szlachty, ziemian, arystokracji, i zwyklej warstwy spoleczenstwa. Polecam!
Nie oglądałem. Próbowałem ale nic z tego nie wyszło, możliwe że przez to że samą książkę czytałem na siłę. Mogę tylko ocenić materiał który przygotowałaś. Tutaj nie będzie zaskoczenia, ponieważ spodziewałem się że będzie profesjonalnie przygotowany. Wiedziałem że szczegółowo opowiesz o swoich wrażeniach. Mario naprawdę masz wielki talent do takich materiałów. Nie przestawaj zajmować się tym. Tak na marginesie gratuluję przekroczenia 7 tyś. sub. na kanale. Wiem że to mało, po troszeczku, ale do przodu.
Brawo, przedstawiła Pani bardzo wnikliwą recenzję filmu, zachęcając mnie w ten sposób do jego ponownego obejrzenia. Życzę Pani rodzinie radosnych Świąt Wielkanocnych.
Proszę obejrzeć serial i przeczytać książkę Dewajtis na pewno się pani spodoba . Nie wiem czy wiesz ale Basia serialowa w życiu prywatnym była przeciwieństwem serialowej Basi i charakterem przypomina serialowego Bogumiła a GRAJĄCY Bogumiła w życiu prywatnym miał charakter podobny do serialowej Basi .
Tak przy okazji to z chęcią dowiedziałbym się coś o filmach białoruskich/ o Białorusi/dziejących się na Białorusi. Bo poza polskimi to znam tylko "Idź i Pacz".
Dziękuję za pomysł, problemem jest to, że polskie widzowie prawdopodobnie nie będą mogli obejrzeć takie filmy ze względu na brak tłumaczenia. Nie jestem pewna, muszę to jeszcze sprawdzić.
Nigdy nie czytałem, ani nie oglądałem "Noce i dnie" i wciąż jakoś mnie do tego nie ciągnie. Jest to jednak ważne polskie dzieło i miło słyszeć, że ktoś je docenia. Ciekawostka: pewien polski youtuber i jednocześnie znany polski aktor Cezary Pazura, porównał kiedyś zarobki aktora w latach 80- do ceny taśmy. Nie pamietam wyniku, ale coś mi się zdaje, że aktor zarabiał wtedy mniej na godzinę niż kosztował metr taśmy 😮.
Pięknie mówi Pani o tym dziele. To jeden z dowodów że mamy wspólną historię a więc etos , to nie normalne żeby między naszymi narodami był mór z drutu kolczastego. Proszę o więcej .
Drugim arcydziełem M.Dąbrowskiej są jej DZIENNIKI. Film był nominowany do Oskara i otrzymał ZLOTE LWY na festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku, trzy nagrody w sumie (najlepszy film, najlepsza aktorka, najlepszy aktor).Pani Barańska otrzymała też nagrodę aktorską na festiwalu filmowym w Berlinie...
Kto ty jesteś? Jajeczko. Jaki znak twój? Żółteczko. Gdzie ty mieszkasz? W skorupce. W jakim kraju? W kurzej pupie😂 Zdrowych i Wesołych Świąt Usciskaj mi Iwana😘❤️
Cześć Marysiu 🙂. Już wcześniejsze twoje recenzje robiły wrażenie , ta też jest super . BRAWO ! Propozycji w komentarzach kolejnych filmów i powieści masz tyle że do wakacji masz co robić ... , hehehe 😅 Apropo "mistrzyni pierwszego ujęcia" jestem ciekaw ile razy ty poprawiałaś wypowiedź gdy montowałaś swój film 🤔 Pozdrawiam Marysiu i do następnego, paa 👋
Dziękuję za recenzję tego pięknego filmu 🙂 Szkoda że tak długo nie mogłam znaleźć pani kanału. Jestem osobą z bardzo słabym wzrokiem i może dlatego albo na UA-cam nie chcą udostępniać pani kanału 🤔 No ja mam 50 lat i nie jestem ani stara ani młoda 😅 Pozdrawiam.
Nazywam się Antczak ale reżyser nie jest raczej moim krewnym , urodziłem się i 19 lat mieszkałem w Kaliszu ,powieściowym Kalińcu. Pozdrowienia z Pomorza.
Obejrzałem do końca ten filmik. Interesujący temat. Niebanalny. Język polski bardzo ładny, tym razem. Rusycyzmów nie słychać. Kilka bardzo drobnych błędów wymowy było, ale to nie było rażące. Podobała mi się wymowa ogólnie , miękka i śpiewna. Tak mówili Polacy przed 2 wojna światową, oraz mówią nadal dzisiaj ci, zza wschodniej granicy. I to jest ubogacenie dla j.polskiego , jak na mój gust. Brzmi bardzo ładnie. Tym razem się Pani dużo bardziej postarała i to jest ogomny plus dla Pani. Chapeau bas, jak mówią nad Sekwaną. Oby tylko tak dalej.Odwagi.
Marysiu, Twój kanał baaardzo się mi podoba! Jestem pod wielkim wrażeniem Twojego bogatego słownictwa w języku polskim i swobody w nim się posługiwaniu. Twój akcent tylko dodaje mu uroku :). Podziwiam również Twój zapał w poznawaniu naszej kultury, naszych lektur, dziedzictwa. Aczkolwiek to dziedzictwo ma bardzo często wspólne korzenie... ;) Polecam Ci lekturę "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej i "Wierną rzekę" Stanisława Żeromskiego. Pozostając w klimatach zbliżonych w szerokich ramach do "Nocy i dni"... P.S. Możesz mi powiedzieć, jak brzmi zdrobnienie od Maria po białorusku? Po polsku to Marysia, rzecz jasna ;)
Bardzo dziękuję za miłe słowa i za to, że stałeś (nic strasznego, że nie mówię Pan?) sponsorem mojego kanału! Jest to naprawdę bardzo ważnym wsparciem dla mnie 💖 książkę „Nad Niemnem” już zaczęłam czytać :) zamierzam zrobić później filmik. Książka ta jest przepiękna! Na Białorusi mówi się różnie: Maryia, Masza, Maszulia, Marusia 😊
@@PolskaoczamiBialorusinki Dziękuję za odpowiedź, Marusiu. Nic strasznego się nie stało, że nie zwróciłaś się do mnie per "Pan" :D Wręcz przeciwnie: odmłodniałem :) Cieszę się, że nawet tak drobne wsparcie dla Twojego kanału jest istotne. Myślę, że bardziej mentalne, jak finansowe? ;) To, że już zaczęłaś czytać "Nad Niemnem" całkowicie mnie rozbroiło. Jesteś wspaniałą dziedziczką I Rzeczypospolitej. Wybacz, że zabrzmiało to grafomańsko, ale tak właśnie myślę. Jesteś świetna.
Moi rodzice ogladali ten serial jak bylem malym dzieckiem - mam wielki sentyment do tego filmu. Ciekaw jestem czy w Bialorusi tez jest jakis taki serial/film kultowy?
A ja wrzucę tu taką prywatę, Maria Dąbrowska pochodziła spod kaliskiego Russowa, razem z moim dziadkiem jako dzieciaczki biegali na jednym podwórku, Kaliniec "W nocach i dniach" to jest Kalisz 🤗
@@PolskaoczamiBialorusinki film to film, Kalisz niestety został w czasie I Wojny Światowej kompletnie spalony... W Kaliszu jest osiedle Kaliniec, ul. Serbinowska, u Barbary i Bogumiła 👍
Dobrze, że wzięła się Pani za dobrą literaturę i dobre filmy. Już kiedyś chciałem Pani napisać aby nie oglądała tych nowych, słabych produkcji filmowych ostatnich lat . Antczak nakręcił również ,,Hrabinę Cosel,,. Wykorzystał tu powieść Ignacego Kraszewskiego, którego rodzina wywodzi się z obecnej Białorusi. Czy widziała Pani serial ,,Nad Niemnem,, na podstawie książki Elizy Orzeszkowej? To może być ciekawe dla Pani doświadczenie, gdyż autorka pochodziła z Grodzieńszczyzny a sam zaścianek, czy może inaczej okolica szlachecka Bohatyrewicze istnieje nadal i mieszkają tam potomkowie założycieli miejscowości. Orzeszkowa, podobnie jak Dąbrowska opisuje również ten tragiczny okres po powstaniu styczniowym 1863. Polecam w ogóle polską literaturę kresową. Dość udany jest także film ,,Pan Tadeusz,, w reżyserii Andrzeja Wajdy, choć można także obejrzeć przedwojenną wersję z lat 20. XX w. Przedwojenny film kręcono na Nowogródczyźnie. Wtedy istniały jeszcze liczne dwory z czasów Adama Mickiewicza.
Gratuluje dobrego gustu ! Poprosze może o recenzje "Lalki" Bolesława Prusa a może nawet "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej (?) 🙂 ua-cam.com/video/Wm_HI6expBw/v-deo.html
Wspaniała książka i serial. Moim zdaniem zekranizowanie tej książki w formie filmu było bardzo trudne, ze względu na obszerność dzieła i liczbę wątków pobocznych, które jednak oddziaływały na życie głównych bohaterów i nadawały głębi tej historii. Dlatego uważam, że dla kogoś, kto nie przeczytał książki a tym bardziej nie znał ówczesnych realiów Polski pod zaborami (np. Akademia Filmowa - film był nominowany do Oscara), film jest mocno niezrozumiały, "poszatkowany". Z drugiej strony, w filmie historia pokazana jest przez pryzmat wspomnień Barbary, a te przecież z natury rzeczy są subiektywne, pełne emocji, nieuporządkowane. Z zaciekawieniem oglądałam i obejrzałam :) do końca. Pięknie włada Pani językiem polskim, naprawdę, aż miło było słuchać.
Muzyka do filmu też była na najwyższym poziomie. W tamtych czasach, nie wiem dlaczego, powstawały bardzo klimatyczne i ambitne produkcje. Czy ktoś sobie wyobraża ekranizację Krzyżaków czy Faraona obecnie? Chłam, który powstaje obecnie w Polsce jest zawstydzający...
Zgadzam się z tym, że muzyka w “Nocach i dniach” jest na wysokim poziomie, zwłaszcza ten walc Waldemara Kazanieckiego. Jednak w nofych filmach też jest przepiękna muzyczna atmosfera, np. w filmie “Bogowie” - muzyka Bartosza Chajdeckiego 🤍👍
@@PolskaoczamiBialorusinki Nie wiem, po paru rozczarowaniach przestałem oglądać nowe więc moja opinia jest moja. Nic wielkiego. Jest wiele innych niekoniecznie polskich wartych uwagi. Czasem zresztą też wracam do obejrzanych. Nie policzę ile razy oglądałem "Dzień Szakala'...
NA INNY TEMAT Miła Mario! Jesteś z zawodu lekarzem, a ponieważ w Polsce zaczyna brakować lekarzy, spytam wprost: Czy myślisz poważnie o tym, aby wznowić swą działalność medyczną? Wiem, że są pewne procedury przez krtóre trzeba przebrnąć, aby uzyskać FORMALNE pozwolenie na wykonywanie tego szlachetnego zawodu, ale przecież SZKODA MARNOWAĆ TWYCH STUDIÓW MEDYCZNEYCH UKOŃCZONYCH NA BIAŁORUSI !!! Domyślam się, że mając dwoje małych dzieci, to nie będzie łatwe, ale CZY NIE WARTO ZAPOZNAĆ SIĘ Z TYM TEMATEM? / Serdecznie pozdrawiam!
Jestem pod wrarzeniem analizy ,ale przede wszystkim wytrwałośni w obejżeniu filmu i czytaniu książki.Jako lektura szkolna była trochę ,,za ciężka" ,bardziej wciągnęło mnie Nad Niemnem czy Quo vadis.Pozdrawiam
Nasz drogi i nieodżałowany towarzysz Stalin wziął go sobie, ot tak po prostu. A Polaków jakoś nie zapytał o zdanie w tej sprawie. Po co pytać , skoro to dla niego niewolnicy. Związek Radziecki nie pytał się zniewolonych narodów, brał co chciał.Wojną czy podstępem. To trwa do dzisiaj w Rosji.
Bogumił zaczal zdradzać żonę po tym jak ona go opusciła i wyprowadziła się do Kalinca. Barbara "została zaproszona do małżeństwa" i przez wszystkie lata gasiła Bogumiłowi każdą radość życia.
W ciągu 15 minut opowiedziała Pani cały film i 25 lat życia bohaterów 🙂🙂🙂
Brawo! 🙂🙂🙂
Pani Mario z wielką przyjemnością oglądam Pani kanał zarówno z powodu tematyki jak i Pani osobowości. Cudownie jest widzieć jak eksploatuje Pani zasoby polskiej kultury(naszej wspólnej kultury) wiedząc, że przez bardzo długi okres była najważniejszą wartością w życiu narodu🙂.
Jestem pod wrażeniem jak perfekcyjnie opanowała Pani nasx język. Wątpię abym był w stanie tak pięknie i obrazowo mówić o czymkolwiek choć jestem rodowitym Polakiem. Chapeau bas!
Dziękuję ❣️
To ciekawe recenzja. Kilka seriali i filmów które nakręcono w latach 70 i 80 to seriale które realizowały wówczas jedyną możliwą opcję czyli ekranizacje klasyki bez ingerencji cenzury. Noce i dnie, Ziemia obiecana, potop, lalka, nad Niemnem, pan Tadeusz itd. to są pozycje które na terenie ziem byłej Rzeczpospolitej pokazywały życie zarówno szlachty jak i chłopów. Dzisiaj klasyka nie jest już może w modzie ale warto jest wiedzieć jakie są nasze korzenie tym bardziej że są to korzenie wielu narodów Polski Białorusi Litwy Łotwy Estonii (województwo parnawskie) a także co najmniej połowy obecnej Ukrainy.
Uwielbiam krzyczeć Boguuuuuumiiiiiiił jak Barbara jak widzę mojego wujka o tym imieniu. Lubię ten serial. Wspaniałe role
😅
Było też "Tomasze...k !"
Jak zwykle bardzo interesująca recenzja. Ma pani bardzo bogate słownictwo. Wszystkiego dobrego dla całej rodzinki.
Bogumił, Bogimił!!! Tego okrzyku/zawołania nigdy nie zapomnę😂
Nie miał biedak lekkiego życia w małżeństwie.
Oczywiście czytałem książkę i oglądałem serial wiele razy. ŚWIETNY!
Wesołego Alleluja dla mojej ulubionej sąsiadki
Wzajemnie!
Brawo dla Pani Krytyk filmowy👍🌹
Proponowałbym teraz przenieść się z 19-to wiecznej wsi do miasta. “Lalka” autorstwa Bolesława Prusa to prawdziwa perełka polskiej literatury i czołowa powieść epoki pozytywizmu, która przeniesie Cię dawnej Warszawy.
Jeżeli zdecydujesz się oglądać film wybierz serial. Jest "ciepły' z podobną obsadą aktorską i w ogóle przyjemnie się ogląda. Pozdrawiam.
Popieram, adaptacja "Lalki" jest wspaniała.
Maryś super recenzja👍
Ślicznie ci w czerwonym🥰 pozdrawiam 🍀
Góral😂😂
Oglądałem ten film super ma Pani ten kanał 👍bardzo miło jest
Pozdrawiam🌹
@@Pawe7980
Co Góral niewiesz że (Kobietom trzeba dawać komplement kobiety to skarb) w tym czerwonym jest!! Marysia ślicznotka🤩 tylko za dużo włosów odcięła swoją młodość skróciła j😁😆
@@Pawe7980
Co Góral niewiesz o tym że( kobietom trzeba dawać komplementy bo kobieta to skarb)
Ślicznie Marysi w czerwonym 😃tylko za dużo włosów odcięła swoją młodość skróciła 😒
Ciekawa recenzja
Jeśli zależy Ci na dobrym poznaniu historii Polski z lat 1945 - 1980, i jednocześnie zobaczyć naprawdę dobry serial koniecznie obejrzyj serial "Dom". Który opisuje duży okres historii i sam powstawał przez wiele lat. To jeden z najlepszych polskich seriali.
Szanowna Pani Dziekuje za piekny i interesujący komentarza na temat ksiązki i Filmu. my polacy mamy do tego tematu spojrzenie subiektywne związane z nasza nacją, Ale Pani widzi to bez nacjnalistycznej narracji, Brawo.Zwiężle , pieknie jak zawsze i coraz bogatszym jezykiem.Pozdrawiam
" Noce i dnie " oraz " Lalkę " ( serial ) mogę oglądać na okrągło. Szczególnie " Lalkę " , ponieważ bardzo lubię Prusa . Ogólnie polskie filmy historyczne oraz ekranizacje klasyków są dobre . Pozdrawiam serdecznie .
Mario, bardzo ciekawa analiza i recenzja zarazem. Tak bardzo wciągnęła mnie Twoja opowieść że nie zwróciłem uwagi na jedną ważną rzecz: Cały czas słuchałem dziewczyny ( przepraszam za to określenie) która ledwie trzy lata temu przyjechała do Polski. Jak to możliwe by w tak krótkim czasie wykonać taką pracę? Język to pierwsza sprawa. Zamiłowanie do literatury i kina to drugie. Trzecie to bardzo dobra orientacja w zawiłościach historycznych Polski. Brawo! Podziwiam.
Dziękuję za miłe słowa 🥹☺️
Piękny opis filmu👍
Serial widziałem ale już dość dawno, widzisz dobrze grę aktorów ich rozterki i przeżycia bohaterów na przełomie wieków, dobra analiza.
Dalej polecam serial "Dom" naprawdę warto akcja rozgrywa się w latach powojennych i dobrze pokazuje relacje międzyludzkie w tamtym okresie.
Super recenzja bardzo miło się Pani słucha:)
Dziękuję!
Film jest lepszy niż serial . To majstersztyk montażu filmowego.
Lubię Pani filmy. Są szczere i od serca. Dziękuje i pozdrawiam.
Pani to prawdziwa polonistka!
Pani Mario,miło się pani słucha i ogląda, jestem pod wrażeniem pani erudycji, serdecznie pozdrawiam ❤❤❤!
Bardzo rzetelna recenzja. Polecam następny serial, "Nad Niemnem"
Dziękuję, już mam zamiar obejrzeć serial i przeczytać książkę Elizy Orzeszkowej 🤍
Ale pierw jednak polecam Lalkę - Nad Niemnem jest trochę bardziej "ciężki"
@@ireneuszpyrak961 Mnie dobijały te kilkustronicowe opisy przyrody.
Szanowna Pani, opowieść doskonała jak zawsze !
Jest pani bardzo sympatyczną młodą osobą i świetnie skomentowała pani "Noce i dnie".
Pozdrawiam serdecznie i życzę szczęścia 🌸.
Dziękuję ☺️
Piękna pani mówiąca pięknie w polskimi języku.
Lubię te recenzje na kanale.
Pani trochę jakby była w szkole, na lekcjach polskiego...ale jak zawsze, elegancko Pani wygląda do filmu.
Dziękuję ☺️
@@PolskaoczamiBialorusinki Skromnie, ale jakże elegancko!
To wspaniała nauczycielka, aż chce się do takiej szkoły chodzić ❤
Masz wielki dar opowiadania o filmach , zwłaszcza na podstawie książek , ten film trochę mi przypomina - Nad Niemnem ( czekam na recenzję )- i film - Lalka - też na podstawie książek
Dogłębna recenzja, cenne spostrzeżenia tego wspaniałego serialu, pozdrawiam.
Obejrzałem Super !!!
Rany, nie cierpię tego filmu. Książki wymagane w szkole prawie wszystkie przeczytałem - nie skończyłem ostatniego rozdziału Chłopów, a Nad Niemnem - przeczytałem parę stron i odłożyłem.
Za to lalka to było to!
I polecam Tobie serial pl.wikipedia.org/wiki/Najd%C5%82u%C5%BCsza_wojna_nowoczesnej_Europy (Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy).
Nie kochała go, kochała innego. Takie czasy rzadko małżeństwo było z miłości
😢
Teraz są z miłości i rozwód po 2 latach...
A teraz niby lepiej ? Kilka lat i po tej "miłości" .
Ale Bogumił ją kochał.
Nie przestaje kochać się nieba tylko dlatego, że czasami bywa pochmurne...
Piekny glos i urocza melodia języka! Pozdrawiam serdecznie.
Dziękuję!
Jak zwykle wspaniała recenzja :))
Obejrzałem. Jestem pod wrażeniem, jak dobrze opanowałaś język polski i zasobu słów jakich używasz. Powodzenia
Obejrzałem, chociaż byłem spalony, ale dałem rade 😁 Kanał mi się bardzo podoba i dlatego oglądam.
Obejrzałam do końca. Jestem zachwycona jak pięknie omówiła Pani książkę, która dla większości Polaków była jedynie nudną lekturą szkolną. Powinno się ją czytać dobrowolnie i znacznie później niż w wieku nastoletnim, w okresie dojrzewania. Z przyjemnością i zaciekawieniem wysłuchałam Pani prezentacji. Brawo!
Dzień dobry pani Mario 😊 ciekawa recenzja serialu zachęciła mnie pani do obejrzenia serialu 😊 Pozdrawiam z Bieszczad Polańczyk 👋 Życzę dużo zdrowia i pogodnych świąt wielkanocnych 💐🌞❤
Bardzo dziękuję za życzenia! Wzajemnie!
Kraków zagrał w "Nocach i dniach" sceny pożaru Kalińca z końca serialu.
Obejrzałem, recenzje filmów pierwsza klasa.
Pięknie opowiedziane. Pozdrawiam ❤
Witam Pani Mario. Świetnie!!! Jeśli lubi Pani taką tematykę, to polecam także "Lalkę" Bolesława Prusa. Poza książką jest jeszcze film i serial. To mniej więcej ten sam okres historyczny.
Marysiu - ten filmik to wspaniała recenzja przedstawiona przez wspaniałą osobę !!! ❤ Mógłbym słuchać i słuchać. Obejrzałem oczywiście do końca. To wspaniały film i zagrała w nim plejada wspaniałych aktorów. Aktorów takich których już dzisiaj trudno znaleźć. Jerzy Bińczycki to jeden z nich i ja także go uwielbiam. Dopiero co oglądałem ( już chyba po raz 10-ty) film " Znachor" w którym Pan Bińczycki grał główną rolę i jak zawsze upłakałem się jak bóbr. Bardzo ten film polecam ( była jeszcze wersja starsza ale ta nowsza jest bez porównania lepsza). Jeden z aktorów którego omawiałaś pod koniec filmiku to Jerzy Kamas grał Wokulskiego w filmie " Lalka". Także gorąco Ci go polecam. Jest na podstawie książki o tym samym tytule Bolesława Prusa. Wspaniale opowiadasz o filmach. Gratuluję chęci i wytrwałości w lekturze naszych narodowych dzieł literackich. Gorąco Cię pozdrawiam ❤❤❤
Dziękuję za miłe słowa!
Szacun 10! Ja bym nie dał rady tego przeczytać. I to nie jest tak, że nie umiem czytać. Po prostu ta lektura nie ma u mnie szans, chociaż dostrzegam pewien walor zapoznania się ze stylówą tamtego okresu, ale nic poza tym. W kolejce mam tyle do przerobienia i to super książek...
Z filmu to już chyba tylko ducha epoki, w której film był robiony, dostrzegam. Jakby życzeniowe spoglądanie na historię.
Rozumiem też jednak, że są inne perspektywy, a niewątpliwą zaletą lektury może być fakt, że się ją przeczytało w swoim drugim języku i wszystko się zrozumiało. To jest fantastyczne uczucie!
No nie, są obiektywne walory. Nikt tak dobrze nie potrafił pisać o codzienności jak Dąbrowska. To nie jest dobry materiał na lekturę szkolną, ale na dla osób 40+. Czas sączy się niespiesznie jak monotonne życie na wsi
Wspaniały film i wspaniała muzyka
Tak, muzyka także cudowna
NAJLEPSZ CO MOŻNA USŁYSZEĆ O FILMIE ! KAŻDYM ! BARDZO DZIĘKUJĘ.
Serial genialny, jak Lalka , Ziemia Obiecana i wiele innych. Przynajmniej to było dobre w tamtych czasach.
witam Mario ty jestes juz Polką wiesz o tym prawda wszystkiego dobrego 😊
Dopóki nie otrzymam polskiego obywatelstwa nie uwierzę w to 🤔 i nie koniecznie, że otrzymam…
@@PolskaoczamiBialorusinki - wszystko będzie dobrze. Super dajesz radę. Masz coraz większy zasób słów, świetnie sobie radzisz. Trzymaj się i proszę o kolejne omówienia i recenzje.
To piękny film
💯
Recenzja, jak zawsze, pierwsza klasa. 👍
Tak dla informacji.
Kaliniec o którym marzy Barbara, to Kalisz. 🙂
Ale sceny rzezi i palenia Kalisza były kręcone na krakowskim Kazimierzu, można wyraźnie rozpoznać Plac Żydowski. Jakąś scenę kręcono też w Wieliczce. Pamiętam z dzieciństwa dekoracje ustawione na Górnym Rynku.
Super rcenzja filmu! Rowniez bardzo polecam lekture i film (serial -9 odcinkow) pod tytulem : Lalka - Boleslawa Prusa. Jedna z lektor szkolnych . Powiesc spoleczno-obyczajowa opisujaca zycie warstw spolecznych Warszawy lat 1890. Podobnie jak "Noce i dnie" jest tam kilka watkow, ktore wciagaja nas w zycie polskiej szlachty, ziemian, arystokracji, i zwyklej warstwy spoleczenstwa. Polecam!
Nie oglądałem. Próbowałem ale nic z tego nie wyszło, możliwe że przez to że samą książkę czytałem na siłę. Mogę tylko ocenić materiał który przygotowałaś. Tutaj nie będzie zaskoczenia, ponieważ spodziewałem się że będzie profesjonalnie przygotowany. Wiedziałem że szczegółowo opowiesz o swoich wrażeniach. Mario naprawdę masz wielki talent do takich materiałów. Nie przestawaj zajmować się tym.
Tak na marginesie gratuluję przekroczenia 7 tyś. sub. na kanale. Wiem że to mało, po troszeczku, ale do przodu.
Dziękuję ☺️
Zawsze oglądam do końca 🙂
Brawo, przedstawiła Pani bardzo wnikliwą recenzję filmu, zachęcając mnie w ten sposób do jego ponownego obejrzenia. Życzę Pani rodzinie radosnych Świąt Wielkanocnych.
Dziękuję! Wzajemnie 🤍
Obejrzałem
Proszę obejrzeć serial i przeczytać książkę Dewajtis na pewno się pani spodoba . Nie wiem czy wiesz ale Basia serialowa w życiu prywatnym była przeciwieństwem serialowej Basi i charakterem przypomina serialowego Bogumiła a GRAJĄCY Bogumiła w życiu prywatnym miał charakter podobny do serialowej Basi .
Tak przy okazji to z chęcią dowiedziałbym się coś o filmach białoruskich/ o Białorusi/dziejących się na Białorusi. Bo poza polskimi to znam tylko "Idź i Pacz".
Dziękuję za pomysł, problemem jest to, że polskie widzowie prawdopodobnie nie będą mogli obejrzeć takie filmy ze względu na brak tłumaczenia. Nie jestem pewna, muszę to jeszcze sprawdzić.
@@PolskaoczamiBialorusinki Oczywiście gdyby to miał być temat do odcinka to trzeba byłoby to dobrze przemyśleć i przygotować, więc nie nalegam :)
A może w takim razie jakaś ciekawa lektura? @@PolskaoczamiBialorusinki
Polecam książki Swiatłany Aleksijewicz, są świetne i dostępne w j. polskim
@@michalmalek Ok, tylko pytałem o filmy.
Obejrzyj proszę serial "Lalka" według powieści Bolesława Prusa. Piękne obrazy czasów Polski pod zaborami Rosji!!
Nigdy nie czytałem, ani nie oglądałem "Noce i dnie" i wciąż jakoś mnie do tego nie ciągnie. Jest to jednak ważne polskie dzieło i miło słyszeć, że ktoś je docenia.
Ciekawostka: pewien polski youtuber i jednocześnie znany polski aktor Cezary Pazura, porównał kiedyś zarobki aktora w latach 80- do ceny taśmy. Nie pamietam wyniku, ale coś mi się zdaje, że aktor zarabiał wtedy mniej na godzinę niż kosztował metr taśmy 😮.
😳☹️
Dziękuję bardzo !
Obejrzalem do końca. Bardzo ciekawie opowiedzialas.
Lubię to.
Bardzo pięknie Mario, pozdrawiam 🌹
Pięknie mówi Pani o tym dziele. To jeden z dowodów że mamy wspólną historię a więc etos , to nie normalne żeby między naszymi narodami był mór z drutu kolczastego. Proszę o więcej .
Drugim arcydziełem M.Dąbrowskiej są jej DZIENNIKI.
Film był nominowany do Oskara i otrzymał ZLOTE LWY na festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku, trzy nagrody w sumie (najlepszy film, najlepsza aktorka, najlepszy aktor).Pani Barańska otrzymała też nagrodę aktorską na festiwalu filmowym w Berlinie...
Oglądałem ten film dawno temu. Świetna recenzja Mario, podziwiam Twoją pasję. Wesołych Świąt.
Dziękuję! Wzajemnie 🙂
Kto ty jesteś? Jajeczko.
Jaki znak twój? Żółteczko.
Gdzie ty mieszkasz? W skorupce.
W jakim kraju? W kurzej pupie😂
Zdrowych i Wesołych Świąt
Usciskaj mi Iwana😘❤️
Wzajemnie życzę radosnych Świąt!
Cześć Marysiu 🙂. Już wcześniejsze twoje recenzje robiły wrażenie , ta też jest super . BRAWO !
Propozycji w komentarzach kolejnych filmów i powieści masz tyle że do wakacji masz co robić ... , hehehe 😅
Apropo "mistrzyni pierwszego ujęcia" jestem ciekaw ile razy ty poprawiałaś wypowiedź gdy montowałaś swój film 🤔
Pozdrawiam Marysiu i do następnego, paa 👋
Ahaha 🤣 lepiej nie znać, jak ja nagrywam filmiki! Zwyczajnie mam około godziny materiału, po montażu zostaje tylko 10-15 minut 🙂🙃
@@PolskaoczamiBialorusinkiTo tym bardziej wielkie podziękowania za Twoją pracę 💟
jest Pani fantastyczna
Dziękuję za recenzję tego pięknego filmu 🙂
Szkoda że tak długo nie mogłam znaleźć pani kanału. Jestem osobą z bardzo słabym wzrokiem i może dlatego albo na UA-cam nie chcą udostępniać pani kanału 🤔
No ja mam 50 lat i nie jestem ani stara ani młoda 😅 Pozdrawiam.
Witam serdecznie!
brawo za recenzje, ze swojej strony polecam Pani twórczość Sergiusza Piaseckiego, polskiego pisarza o pochodzeniu białoruskim
Doskonala recenzja!
Proszę przeczytać i obejrzeć dzieło Władysława Reymonta pt Chłopi również będzie Pani zachwycona.
Już przeczytałam i obejrzałam serial i nowy film 😁 Recenzja jest na moim kanale 🙂
Nazywam się Antczak ale reżyser nie jest raczej moim krewnym , urodziłem się i 19 lat mieszkałem w Kaliszu ,powieściowym Kalińcu. Pozdrowienia z Pomorza.
Slicznie,malo ktora polka by tak to strescila,sczegolnie mlode,ktore juz sie ciesza na brak prac domowych
Dzień dobry MARIO
Witam!
widzalem💪
Obejrzałem do końca ten filmik. Interesujący temat. Niebanalny. Język polski bardzo ładny, tym razem.
Rusycyzmów nie słychać. Kilka bardzo drobnych błędów wymowy było, ale to nie było rażące. Podobała mi się wymowa ogólnie , miękka i śpiewna. Tak mówili Polacy przed 2 wojna światową, oraz mówią nadal dzisiaj ci, zza wschodniej granicy. I to jest ubogacenie dla j.polskiego , jak na mój gust. Brzmi bardzo ładnie.
Tym razem się Pani dużo bardziej postarała i to jest ogomny plus dla Pani. Chapeau bas, jak mówią nad Sekwaną. Oby tylko tak dalej.Odwagi.
Proszę obejżeć : Znachora jeśli jeszcze pani nie oglądała
Tak, przyłączam się do tej propozycji. Piękny film
@@ireneuszpyrak961 Ale która wersja?
Widziałem serial, czytałem też powieść. Bardzo trfnie odebrałaaś treść tej powieści.
Marysiu, Twój kanał baaardzo się mi podoba! Jestem pod wielkim wrażeniem Twojego bogatego słownictwa w języku polskim i swobody w nim się posługiwaniu. Twój akcent tylko dodaje mu uroku :).
Podziwiam również Twój zapał w poznawaniu naszej kultury, naszych lektur, dziedzictwa. Aczkolwiek to dziedzictwo ma bardzo często wspólne korzenie... ;)
Polecam Ci lekturę "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej i "Wierną rzekę" Stanisława Żeromskiego. Pozostając w klimatach zbliżonych w szerokich ramach do "Nocy i dni"...
P.S. Możesz mi powiedzieć, jak brzmi zdrobnienie od Maria po białorusku? Po polsku to Marysia, rzecz jasna ;)
Bardzo dziękuję za miłe słowa i za to, że stałeś (nic strasznego, że nie mówię Pan?) sponsorem mojego kanału! Jest to naprawdę bardzo ważnym wsparciem dla mnie 💖 książkę „Nad Niemnem” już zaczęłam czytać :) zamierzam zrobić później filmik. Książka ta jest przepiękna!
Na Białorusi mówi się różnie: Maryia, Masza, Maszulia, Marusia 😊
@@PolskaoczamiBialorusinki Dziękuję za odpowiedź, Marusiu.
Nic strasznego się nie stało, że nie zwróciłaś się do mnie per "Pan" :D
Wręcz przeciwnie: odmłodniałem :)
Cieszę się, że nawet tak drobne wsparcie dla Twojego kanału jest istotne. Myślę, że bardziej mentalne, jak finansowe? ;)
To, że już zaczęłaś czytać "Nad Niemnem" całkowicie mnie rozbroiło.
Jesteś wspaniałą dziedziczką I Rzeczypospolitej. Wybacz, że zabrzmiało to grafomańsko, ale tak właśnie myślę.
Jesteś świetna.
Moi rodzice ogladali ten serial jak bylem malym dzieckiem - mam wielki sentyment do tego filmu. Ciekaw jestem czy w Bialorusi tez jest jakis taki serial/film kultowy?
Są takie seriale, jednak to radzieckie seriale, nie białoruskie ☹️
Miłość to nie jest uczucie. Nie można komuś przysięgać uczucia, stanu nad którym nie mamy przecież władzy.
A ja wrzucę tu taką prywatę, Maria Dąbrowska pochodziła spod kaliskiego Russowa, razem z moim dziadkiem jako dzieciaczki biegali na jednym podwórku, Kaliniec "W nocach i dniach" to jest Kalisz 🤗
🤩🤩🤩
Jednak słyszałam, że w roli Kalińca w filmie był (częściowo) wykorzystany Kraków.
@@PolskaoczamiBialorusinki film to film, Kalisz niestety został w czasie I Wojny Światowej kompletnie spalony... W Kaliszu jest osiedle Kaliniec, ul. Serbinowska, u Barbary i Bogumiła 👍
Dobrze, że wzięła się Pani za dobrą literaturę i dobre filmy. Już kiedyś chciałem Pani napisać aby nie oglądała tych nowych, słabych produkcji filmowych ostatnich lat . Antczak nakręcił również ,,Hrabinę Cosel,,. Wykorzystał tu powieść Ignacego Kraszewskiego, którego rodzina wywodzi się z obecnej Białorusi. Czy widziała Pani serial ,,Nad Niemnem,, na podstawie książki Elizy Orzeszkowej? To może być ciekawe dla Pani doświadczenie, gdyż autorka pochodziła z Grodzieńszczyzny a sam zaścianek, czy może inaczej okolica szlachecka Bohatyrewicze istnieje nadal i mieszkają tam potomkowie założycieli miejscowości. Orzeszkowa, podobnie jak Dąbrowska opisuje również ten tragiczny okres po powstaniu styczniowym 1863. Polecam w ogóle polską literaturę kresową. Dość udany jest także film ,,Pan Tadeusz,, w reżyserii Andrzeja Wajdy, choć można także obejrzeć przedwojenną wersję z lat 20. XX w. Przedwojenny film kręcono na Nowogródczyźnie. Wtedy istniały jeszcze liczne dwory z czasów Adama Mickiewicza.
Gratuluje dobrego gustu ! Poprosze może o recenzje "Lalki" Bolesława Prusa a może nawet "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej (?) 🙂
ua-cam.com/video/Wm_HI6expBw/v-deo.html
Jakbys meza nie posiadala to juz się oswiadczam :) pozdro dla męża 😊😊
Wspaniała książka i serial. Moim zdaniem zekranizowanie tej książki w formie filmu było bardzo trudne, ze względu na obszerność dzieła i liczbę wątków pobocznych, które jednak oddziaływały na życie głównych bohaterów i nadawały głębi tej historii. Dlatego uważam, że dla kogoś, kto nie przeczytał książki a tym bardziej nie znał ówczesnych realiów Polski pod zaborami (np. Akademia Filmowa - film był nominowany do Oscara), film jest mocno niezrozumiały, "poszatkowany". Z drugiej strony, w filmie historia pokazana jest przez pryzmat wspomnień Barbary, a te przecież z natury rzeczy są subiektywne, pełne emocji, nieuporządkowane.
Z zaciekawieniem oglądałam i obejrzałam :) do końca. Pięknie włada Pani językiem polskim, naprawdę, aż miło było słuchać.
Dziękuję za obejrzenie i komentarz!
Proponuję zmienić zawód😊
Jakie sugestie dla pani Marii?
Muzyka do filmu też była na najwyższym poziomie. W tamtych czasach, nie wiem dlaczego, powstawały bardzo klimatyczne i ambitne produkcje. Czy ktoś sobie wyobraża ekranizację Krzyżaków czy Faraona obecnie? Chłam, który powstaje obecnie w Polsce jest zawstydzający...
Zgadzam się z tym, że muzyka w “Nocach i dniach” jest na wysokim poziomie, zwłaszcza ten walc Waldemara Kazanieckiego. Jednak w nofych filmach też jest przepiękna muzyczna atmosfera, np. w filmie “Bogowie” - muzyka Bartosza Chajdeckiego 🤍👍
@@PolskaoczamiBialorusinki Nie wiem, po paru rozczarowaniach przestałem oglądać nowe więc moja opinia jest moja. Nic wielkiego. Jest wiele innych niekoniecznie polskich wartych uwagi. Czasem zresztą też wracam do obejrzanych. Nie policzę ile razy oglądałem "Dzień Szakala'...
❤
To co polecam Pani to przeczytać książkę Homo Zodiacus autor Leszk Weres (dostępna pewnie w niektórych antykwariatach)
NA INNY TEMAT
Miła Mario! Jesteś z zawodu lekarzem, a ponieważ w Polsce zaczyna brakować lekarzy, spytam wprost: Czy myślisz poważnie o tym, aby wznowić swą działalność medyczną? Wiem, że są pewne procedury przez krtóre trzeba przebrnąć, aby uzyskać FORMALNE pozwolenie na wykonywanie tego szlachetnego zawodu, ale przecież SZKODA MARNOWAĆ TWYCH STUDIÓW MEDYCZNEYCH UKOŃCZONYCH NA BIAŁORUSI !!!
Domyślam się, że mając dwoje małych dzieci, to nie będzie łatwe, ale CZY NIE WARTO ZAPOZNAĆ SIĘ Z TYM TEMATEM? / Serdecznie pozdrawiam!
Zawód lekarza opuściłam na Białorusi, mimo szacunku do medycyny i lekarzy, nie czuję powołania do tego zawodu.
Jestem pod wrarzeniem analizy ,ale przede wszystkim wytrwałośni w obejżeniu filmu i czytaniu książki.Jako lektura szkolna była trochę ,,za ciężka" ,bardziej wciągnęło mnie Nad Niemnem czy Quo vadis.Pozdrawiam
Nigdy nie widziałem filmu/serialu i nie czytałem książki, więc nie mogę nic napisać o swoich wrażeniach ale trzeba kiedyś to zmienić.
Obejrzałem.
Polecam! 😁
jak ja lubie Bialorusinöw .
A gdzie teraz jest nasz Niemen...???
Nasz drogi i nieodżałowany towarzysz Stalin wziął go sobie, ot tak po prostu. A Polaków jakoś nie zapytał o zdanie w tej sprawie. Po co pytać , skoro to dla niego niewolnicy. Związek Radziecki nie pytał się zniewolonych narodów, brał co chciał.Wojną czy podstępem. To trwa do dzisiaj w Rosji.
Bogumił zaczal zdradzać żonę po tym jak ona go opusciła i wyprowadziła się do Kalinca. Barbara "została zaproszona do małżeństwa" i przez wszystkie lata gasiła Bogumiłowi każdą radość życia.
Ona nie przestawała być go żoną i nie zdradzała mu, żyjąc w mieście, natomiast on wpadł w zdradę