Dzięki za taki szczegółowy materiał! Korzystam z IB prawie dwa lata i jestem bardzo zadowolona. Tak niskie opłaty za zakup i sprzedaż akcji są bardzo zachęcające. Ponadto, podoba mi się, że są różne narzędzia do analizy osiąganych wyników. Myślę, że warto na początku otworzyć paper account (takie konto do symulacji) i przyzwyczaić się do ich interfejsu i ogólnie poćwiczyć, żeby potem czuć się bardziej komfortowo i pewnie podczas składania prawdziwych zleceń :)
Mam konto w IB od prawie dwóch lat i jestem również bardzo zadowolony. Jeżeli chodzi o koszt przewalutowania to sà jak dla mnie bezkonkurencyjni. A koszt zakupu akcji z USA czy nawet Kanady są niewielkie. Tak jak przedstawiłeś XTB używam jedynie do zakupuje akcji polskich spółek. Dzięki za kolejny ciekawy materiał!
Cześć Mateusz , jak zwykle świetna robota!!! :) Powiedz proszę czy zniknięcie linku afiliacyjnego do Firstrade oznacza że coś "przeskrobali"?? Bo jakoś nie kojarzę aby ś coś o tym nagrywał/pisał lub coś mi umknęło. Konto założone :)
Dzięki! Nie, przecież mam link do nich, po prostu jest w rankingu, a nie na stronie głównej (bo było za dużo linków). Ja dalej używam Firstrade, po prostu zainteresowanie US Brokerem było żadne, to wywaliłem link ze strony głównej, by nie było bałaganu. Znasz mnie. Napisałbym, jakby coś przeksrobali :)
A co jeżeli nie zna się angielskiego, a mimo to się jednak już "ruszyło"... tj. otworzyło się konto, aktywnie się handluje i jest się już nawet po kilku rozmowach z obsługą na czacie?
Witam. Mateusz bądz tak dobry i zrob material o ETF'ach short, albo inverse shorts leverage etf's . Czy w xtb mozna zakupic cos takiego, czy to sie wogle oplaca?. Nie chce szorcic na dzwigni bo niewiadomo kiedy bedzie szczyt, natomiast zarzucilby jakiegos takiego szort etfa bo smrod dlugoletniej bessy jest coraz blizej. Dzieki😅😅😅
Istnieje różnica w opłatach transakcyjnych dla Recurring Ivestments dla różncyh walut (euro vs usd). Dla małych kwot jest to spora różnica (4x) na korzyść usd.
Cześć Mateusz, bardzo fajne nagranie z podstawami i plusami! Sam otworzyłem niedawno konto w IBKR, aczkolwiek długo zastanawiałem się nad XTB. Wspomniałeś że nie przemawia do Ciebie opcja wielu kont w XTB, co mi natomiast bardzo pasowało. Głównie dlatego że pozwala łatwo oddzielić portfele od siebie (nawet kilka w tej samej walucie EUR). Czy dokonujesz jakoś podziału swoich aktywów na różne portfele, kierowane różnymi strategiami w IBKR (nie znalazłem takie funkcji tagowania / kategoryzowania aktywów)? Czy może zbierasz ręcznie takie informacje w excel'u? Założyłem natomiast konto w IBKR bo chciałem przenieść kapitał dalej za polskę (ale nie wykluczam eksperymentów w XTB).
Cześć Krystian, Dzieki, bardzo mi miło. WIele kont w XTB to duży problem (dla mnie), bo w jednym miejscu nie mogę zobaczyć np. wyników. A na portfele mogę dzielić w moim pliku inwestycyjnym :). Mamy plik do śledzenia portfela na blogu. Poszukaj akcje 10/10.
Cześć Mateusz, świetny materiał, który odpowiada na wiele pytań przed decyzją o otwarciu konta. A czy istnieje możliwość sprawdzenia lub uzyskania potwierdzenia zakupu naszych papierów/jednostek ETF przez IBKR?
Hej Kamil, Potwierdzenie jest jak u każdego brokera - po prostu wykaz transakcji i miesięczny "statement". Nie wiem, który broker da Ci coś więcej od IBKR.
@@InwestomatJasne, pytałem w kontekście ewentualnego "oszustwa" przez pracowników, o którym wspominałeś w nagraniu. Czy istnieje sposób, aby to zweryfikować?
@@kamil_kolodziej To bardziej sugerowałbym raporty FINRA o brokerze. Możesz wygooglować raport, w którym są wszystkie instancje łamania przepisów przez brokera z USA. IBKR też ma taki raport.
Ja mam Degiro ale będę zmieniał na IBKR. Po pierwsze usunęli bezprowizyjne ETFy i teraz zawsze musisz zapłacić 1EUR. Po drugie możliwości taniej wymiany walut i wysyłania pieniędzy za darmo do Firstrade. I po trzecie najważniejsze dla mnie DG umożliwia wypłatę gotówki tylko w PLN niejako cię ograniczając co bardzo mi się nie podoba.
Dla mnie decydującym argumentem dla przenosin Degiro -> IBKR było zablokowanie możliwości zakupu większości ETFów, ze względu na brak KID w języku polskim. Była to niezrozumiała interpretacja przepisów, którą strzelili sobie w stopę. Żaden inny broker nie miał takich wymagań.
@@wojciechpiwonski1837 Niestety taką samą interpretację stosuje Saxo który po ostatnich zmianach z 15 stycznia stał się całkiem atrakcyjny. Ma nawet pewne przewagi nad IBKR w postaci zabezpieczenia do 100 tys. oraz danych do rozliczenia podatkowego włącznie z dywidendami. I na dodatek obsługa po polsku.
Hejka Mateusz. Założyłem konto na początku roku. Powód był jeden. Chciałem zrobić sobie dywersyfikacje , aby nie wszystko było w polskich instytucjach. Języka angielskiego w ogóle nie znam, ale od czego jest translator. Można na kanale znaleźć również filmik po polsku jak założyć konto. Aktywacja konta zajęła ok. 1h, gdyż wybrałem opcję przez selfie (i robiłem to 1 stycznia, gdzie chyba cały świat ma wolne, a konto zostało aktywowane po 1 h). Nie wiem dokładnie jak wyglądają opłaty za przelewy dolarowe, bo za 2 przelewy nie pobrali nic, a za 1 większy ktoś pobrał 10$ prowizji. Tak więc brak znajomości języka chyba nie jest do końca takim dużym przeciwwskazaniem do założenia konta. P.s. Konto założone z Twojego linku :0
@@Inwestomat Wydaje mi się , że za bardzo nie ma czego . Translator wszystko mi fajnie tłumaczył, wszystko rozumialem. A jak ktoś ma pewne wątpliwości , to może przerwać rejestrację konta. W sumie zakładanie konta zajęło mi 3,5h. Pomalutku, bez pośpiechu . Najważniejsze rzeczy przekazałeś w filmiku. Resztę informacji można znaleźć na różnych stronach. Do IKBR też podchodziłem z dystansem, nie zakładałem konta na hura.
Dzięki za bardzo wartościowy materiał. Dlaczego uważasz ze taryfa TIERED bedzie lepsza od FIXED? Szczerze mówiąc nie zagłębiałem się aż tak w te,at ale taryfa FIXED wydaje się bardzo uproszczona i jasna. Dzięki
Świetny materiał Mateusz ! Mnie zawsze zastanawia co zrobić żeby nie mieć oprocentowania gotówki ? Ponieważ jestem zainteresowany tylko ETF typu accumulating a gotówka na koncie byłaby w minimalnej wysokości to chciałbym uniknąć rozliczenia podatkowego co roku z powodów jakiś groszy ?Dzięki
Dziękuję! Akurat w IBKR to oprocentowanie jest tylko dla środków powyżej 10 000 USD, więc prostą metodą jest przelewanie i posaiadanie tam niższych kwot.
Widzę że można założyć konto Free Trial - tylko nie napisali na jaki okres. Czy tak jak u innych, tylko na miesiąc? Czy można wykorzystać u nich konto tylko jako tani kantor wymiany walut, zamiast korzystać z naszych kantorów? Skąd oni biorą kurs wymiany walut (może na nim oszukują)? Czy ten kurs jest widoczny czy ukryty dla posiadacza konta? Czy oni pokazują ceny bid i ask? Jaki mają spreed na akcjach? Nie powiedziałeś o zleceniach typu stop - czy mają takie zlecenia?
Nie, nie oszukują. Kursy walut są OK i widzisz, po jakim poszła wymiana. Spread mają rynkowy. Pokazują bid i ask. Zlecenia typu stop mają w aplikacji, ja korzystam z webowej, a tam masz po prostu limit z dodatkowymi parametrami.
Celem sprostowania. W XTB mam 3 waluty, są one w obrębie jednego konta (loginu). Ich salda są oddzielone. Ale czy to problem? Dla mnie żaden. IB nie przekonało mnie do zmiany z XTB. Zostaję u swoich.❤
@@rafaelo1 wyjaśnij mi dlaczego miałbyś trzymać aktywa w IB zamiast XTB? XTB jest w wielu krajach, więc kwestia wojny już odpada. Zapis poza KDPW jest jeszcze w (o ile dobrze pamiętam) KBC securities. Kwestia wypłat realizowanych przez PEKAO S.A. pewnie narobiła by problemu i opóźnienia ale to tyle. Kwestia polityczna? Firmą szybko ucieknie do jednej ze swoich spółek za granicą, jak to zrobił np. BitBay i łapy na firmie nikt nie położy. EDIT: Poza tym kto każe Ci trzymać 100% w jednej instytucji? Niezależnie od podmiotu to zły pomysł.
@@Patryk-st8sx Ukraińcy, jak wybuchła wojna, nie mogli z krajowych instytucji wysyłać pieniędzy za granicę. Analogicznie, z XTB również byś nie wysłał. IB jest renomowaną firmą z USA, działa ponad pół wieku, nie spotkałem się z krytycznymi opiniami o nich. Konta tam ma i Mateusz i Marcin Iwuć i Michał Szafrański i Artur Wiśniewski i Jacek Lempart. Każdy z nich to blogerzy których znam i których treści polecam. Dla mnie optymalny podział kont to bossa dla IKE/IKZE + IB dla dywersyfikacji geopolitycznej.
@@rafaelo1czy Mateusz mógłby się wypowiedzieć w kwestii bezpieczeństwa posiadania takiego konta? Czy to co piszą przedmówcy to prawda? Na grupie też jest sporo takich pytań, że gdzie lepiej trzymać akcje
@@protecionx skoro Mateusz korzysta z tego konta i w artykule pisze "Zacznę od najważniejszego, czyli od tego, dlaczego do inwestowania poza kontami IKE i IKZE (które są tam niedostępne) polecam właśnie Interactive Brokers.", to jest to wg mnie oczywiste, że nie ma żadnych zastrzeżeń do bezpieczeństwa trzymania tam aktywów.
Napisałem już o tym post na social media. Nie tak "kozacko", bo dla wysokich kwot inwestowania nie będzie najtańszym IKE i IKZE (przy obecnych opłatach). Muszą coś zrobić z 0,5% opłatą za przewalutowanie.
Fajny materiał, ale zastanawia mnie jedna rzecz. Jeżeli mam środki w EUR i kupuję akcje notowane w USD, to czy za przewalutowanie wciąż będę musiał zapłacić minimum 2 dolary? Gdzieś wyczytałem, że opłata za przewalutowanie nie dotyczy "automatycznych przewalutowań", ale mogło to dotyczyć tylko węgierskiego oddziału IBKR.
@Inwestomat Pytanie: tabela z minuty 13:47, oplata za przewalutowanie: to 0.002% i miimum 2$ to w jedna strone? bo potem wyhodzimy z transakcji i w druga z USD na PLN terze trzeba uwzglednic, prosze uprzejmie o wyjasnienie
W obydwie strony, ale jeśli słuchałeś całego materiału, to wiesz, że po sprzedaży środki wrócą w walucie obcej, IBKR nie wymusi przewalutowania do PLN.
Trochę zgubiłem się, Czyli .002 i $2 to w jedną stronę (wg. mojego rozumienie) bo po wyjściu z transakcji zostajemy z USD. I jeśli chcemy z powrotem na PLN to przewalutowanie i opłaty. Słuchałem całości ale nie wychwyce wszystkich szczegółów. Dziękuję
Dzięki za dobry materiał. Czy mozesz powiedziec jak szczegółowy jest proces KYC z IBKR? Pytam, bo otwierajac konto w Saxo, musialem odpowiedziec na szczegółowe pytania dotyczace wysokosci moich dochodów, kosztów, ilosci nieruchomości ceny ich zakupu, adresów itp. zmroziło mnie to. Dodatkowo poproszono mnie o przeslanie PIT za ostatni rok. Czy IBKR pyta o to samo w przypadku uzyskiwania dochodów z najmu?
Witam serdecznie, Chcialabym zaczac inwestowac. Czytalam juz troche o roznych blokerach i forma dedukcji doszlam do Interactive Blokers. Teraz sluchajac tego video nie jestem pewna czy bedzie dobry dla osoby poczatkujacej. Chcialam XTB zalozyc, ale nie mam takiej mozliwosci poniewaz, mieszkam w Belgii a tam XTB nie jest obslugiwany. Moglbys mi polecic jakiegos blokera dla waluty euro + zamieszkanie w Belgii, dlugo terminowa inwestycja w ETF. Dziekuje z gory za odpowiedz :)
Cześć, XTB wcale nie jest prostszy od IBKR (dla początkujących). Przynajmniej moim zdaniem. Niestety nie znam brokerów działających w Belgii, ale radzę odezwać się np. do Jacka Lemparta (Systemtrader), który w Belgii mieszka. Na pewno wie więcej o tamtejszych kontach maklerskich ode mnie (mieszkam w PL).
Jak wyglądają przelewy EUR w postaci: PLN z polskiego konta --> Kantor Internetowy (np. Walutomat / Cinkciarz) --> EUR z walutomatu na konto w IBKR ? Powyższym sposobem uda się ominąć opłatę 2$ za przewalutowanie, czy nie przyjmą przelewu z kantoru internetowego?
hej @mateusz - oprocentowanie gotowki jest (*) i nie wiem jak to rozumiec - powyzej 10k usd, czy to znaczy ze dopiero jak wplace 10001 usd to oprocentowane bedzie 1 dolar, czy to otworzy oprocentowanie calej sumy czyli 10001 usd?
Mam pytanie o dziedziczenie środków w ibkr. Według amerykańskiego prawa podatek od spadków to kilkadziesiąt procent. Czy konto joint z małżonkiem/ą rozwiązuje w pewnym sensie ten problem? Jak zabezpieczyć spadkobierców?
Dzień dobry Panie Marcelu, Wróćmy trochę, bo korzystanie z IBKR nie oznacza, że podlegamy pod Estate Tax. IBKR nie oferuje ETF-ów amerykańskich, więc jeśli w IBKR (swoją drogą - irlandzki broker z naszej perspektywy) mamy same ETF-y UCITS (europejskie) to estate tax nas nie dotyczy. A konto joint niestety sprawy nie załatwia, bo dalej 50% środków na koncie jest spadkodawcy.
Cześć, u jakiego brokera według Ciebie najbardziej opłaca mi się otworzyć rachunek jeśli interesuje mnie day oraz swing trading na akcjach rynku amerykańskiego, biorąc pod uwagę koszty przewalutowania, spready i inne opłaty, kapitał do obrotu 5 tys. zł. Korzystam z xtb ale ich stawki spreadu przy wymianie waluty to trochę przesada. Pozdrawiam
Czy jest jakiś problem z tymi akcjami ułamkowymi/fractional shares na ibkr? chodzi mi o problemy np podatkowe (typu takie jak przy smart routingu że jak ci na różnych rynkach bedzie sprzedawal to kilka pitów będziesz musiał złożyć) albo jakies inne problemy prawne czy cos?
Mylisz się. Przelew PLN = darmowy. Przelew EUR = darmowy. Wiem, bo wykonuję od wieeeelu miesięcy. SWIFT USD generuje wysokie koszty, tak, jak mówiłem w materiale.
Na exante jest prowizja 0,02$za każda jednostkę kupioną lub sprzedaną min 1$. Więc tabela nieco tu upraszcza. Nie da się tak łatwo ich porównać bo mają dziwny system prowizji. Kupując np 50 jednostek NOC wartych 20 000$ płacimy dolara prowizji. A kupując jedna akcje warta np dolara też płacimy dolara prowizji wówczas prowizja wynosi 100procent.
To nieprawda. Tabela dotyczy EUR i giełdy Xetra, więc nie ma takiej prowizji, o jakiej piszesz. Nie mówiąc o minimalnm wymogu kapitału i cypryjskiej rezydenturze.
@@Inwestomat mój komentarz dotyczy tylko prowizji brokera Exante tabela 14 minuta nagrania porównująca brokerów. Rzeczywiście skupiłem sie na prowizjach tylko amerykańskich papierów. Jestem klientem Exante od ponad dwóch lat. Nie trzeba mieć cypryjskiej rezydentury, wystarczy obywatelstwo EU a inwestorzy nieprofesjonalni mają dostęp do wszystkich amerykańskich ETF-ów. Jest dokladnie tak jak napisałem.
@@Inwestomat W tabeli opłat z 16.12.2023 (to jest chyba aktualnie obowiązująca) jest pozycja "Opłata miesięczna za prowadzenie Rachunku": Bezpłatnie lub do 10 EUR * , gdzie * = "Opłata miesięczna w wysokości 10 EUR jest pobierana po spełnieniu dwóch warunków: a) brak otwarcia lub zamknięcia pozycji w ciągu ostatnich 365 dni; oraz b) brak zasilenia rachunku przez Klienta w ciągu ostatnich 90 dni. Kwota ta jest pobierana z wolnych środków na rachunku przeliczonych na walutę rachunku. W przypadku ich braku, opłata nie jest naliczana. W przypadku posiadania otwartej pozycji na którymkolwiek rachunku, opłata nie jest naliczana". Nie znalazłem natomiast wzmianki o opłacie depozytowej > 250k euro. Natomiast rzucił mi się w oczy fragment odnośnie opodatkowania dywidendy: "Akcje Klientów XTB są rejestrowane na rachunku zbiorczym (omnibus account) prowadzonym przez Depozytariusza. W przypadku wypłaty dywidendy płatnikiem podatku u źródła (withholding tax) jest bank wyznaczony dla danego rynku przez Depozytariusza XTB. Płatnik podatku nie posiada wiedzy na temat tożsamości klientów XTB (beneficial owners), a tym samym ich rezydencji podatkowej. Dla jurysdykcji, w których mogłyby znaleźć zastosowanie odpowiednie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (double tax treaties), płatnik podatku, nie mogąc rozpoznać rezydencji podatkowej właściciela akcji, nie może zastosować zapisów tych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania (double tax treaties). W takim wypadku płatnik jest zobowiązany zastosować najwyższą przewidzianą przepisami lokalnymi stawkę podatku u źródła (np. 30% dla akcji notowanych w USA, 35% dla akcji notowanych w Czechach, 35% dla akcji notowanych w Portugalii)." Czy w związku z tym formularz W-8BEN to nie jest pic na wodę? Ciekawi mnie, czy miałeś może wypłacane dywidendy z USA z akcji kupionych przez XTB i ile % z tej dywidendy ostatecznie pojawiło się na koncie (85% czy tylko 70%)?
@@Inwestomat Dzięki. Tak to opisali z tymi dywidendami, że można odnieść inne wrażenie. Faktycznie, co do >250k euro, biorą 0.2% od nadwyżki w skali roku. Z jednej strony człowiek się cieszy, że ta opłata go nie dotknie, a z drugiej chciałby mieć tyle sianka, żeby móc się taką opłatą przejmować. 🙂
Zastanawiam się nad założeniem konta w IKBR, ale współdzielonego z partnerką. Zastanawiam się jaki rodzaj konta współdzielnego wybrać, czy dla nas ma to jakiekolwiek znaczenie i jak rozliczyć podatkowe takie wspólne konto? Jesteś w stanie coś doradzić?
Konto Joint możecie mieć, ale polski system podatkowy wymusza rozliczanie samodzielne każdego z Was, więc będziecie mieli dużo dzielenia przez 2. Wg mnie bez sensu.
@@Inwestomat jak mam konto typu joint z żoną (wspólność majątkowa) to musimy rozliczać samodzielnie każdego z nas? Pierwsze o tym słyszę konto mam od stycznia tego roku
@@maro6294 Tak, musicie rozliczać się samodzielnie, bo w polskim prawie nie ma "konta joint". Po prostu każde z Was rozlicza się za połowę dywidend/dochodu. Jakbyście dzielili historię na pół. Dlatego konto joint uważam za bezsensowne. Utrudnia, a nie ułatwia kwestie podatkowe - zwłaszcza jeśli i tak macie wspólność majątkową.
@@Inwestomat dziekuję za uświadomienie bo bym o tym nie pomyślał nawet. Wybrałem konto typu joint w kwestiach czarnej godziny gdyby któreś z nas zostało samo, myślałem że tak będzie lepiej. To takie konto głównie pod wypadek najczarniejszych scenariuszy typu działania wojenne na terytorium RP itd żeby mieć jakieś pieniądze w razie potrzeby ucieczki i problemów z wypłatami z banków/od brokerów w Polsce. I oczywiście kilka kwestii których brokerzy w PL nie proponują. Opcje, etfy z USA, korzystanie z Margin
@@maro6294 Samo konto rozumiem, tylko "za życia" konto typu joint tylko komplikuje sprawy, a gdy ktoś umrze, to nie zwalnia z estate tax (jeśli są tam papiery z USA).
Mam problem IB chce kupic V60A niestety wyrzuca bład mifid2 (czy gdzieś jest jakaś ankieta?) Bo koniec końców nie udaje sie ni kupic tego etf.Jest ankieta na portalu ale ma 3 pytania i dotyczące przejscia na klienta profesionalnego.
Chyba nie rozumiem, jaki błąd wyrzuca. Mógłbyś wkleić całą jego treść? Najlepiej jeśli spytasz supportu, ale u mnie wystarczyło odpowiedzieć na wszystkie pytania przy rejestracji.
@@Inwestomat treść błędu BUY V60a IBIS2 not allowed to open a position:account mifid2 short code is missing.You account is eligible to upragrade to margin account. Ogolnie konto mam wybrane przedpłacane "cash" Anuluj Odpowiedz
a ja miałbym pytanie o ETF do trzymania pozycji gotówkowej. jak wiesz wszystkie amerykańskie są zablokowane... czy znasz jakiś europejski w walucie USD? może być też EUR. chodzi mi o odpowiednik SHY dla Europejczyków. z góry dziękuję
Kontynuując tę myśl… Mateusz, jesli mogę zwracać się do Ciebie bezpośrednio… tak jak sam podkreślałeś że trzymanie gotówki u brokera wiąże się z jakimś tam ryzykiem. Czy jak dobrze rozumiem, wpłacając do IBKR euro, i kupując za to XEON (aby mie mieć czystej gotówki) to już gwarancje działają te o których mówisz?? Pozdr Marcin
@@marcinraq960 Pewnie, że możesz. Z każdym tu jestem na ty :). Tak, bo XEON to ETF, a nie środki pieniężne trzymane u brokera. Pozdrawiam, miłej Majówki! Mateusz
@@Inwestomatdzięki i nawzajem. Niestety majówka w pracy (jestem Kierowcą ciężarówki) , ale za to czytam Twoją książkę w Rotterdamie. Notabene, ciekawe gdzie najdalej od Polski czyta się Twoją ksiązke. Ja Rotterdam i w zeszłym tygodniu Antwerpia. Kto podbije te odległości??:)))
Cześć, prowadze konto w IBKR prowadzone w euro (waluta konta). I chciałem przekonwertować pln na USD i nie mogłem. Okazuje się ze mogę przekonwertować tylko na euro. Czy to normalne?? W sensie faktycznie tak jest czy czegoś nie ogarniam?? Chciałem kupić etf prowadzonego w USD, i pln musiałem zamienić na euro i jak kupiłem etf (w USD) to pojawił sie stan gotówki w USD na minusie, i po jakiś 10 minutach samoistnie przekonwertowalo mi eur na USD aby zlikwidować ten stan „na minusie”. Nie mogę wcześniej wymienic pln bezposrednio na USD??
To dziwne, bo mam konto prowadzone w EUR w IBKR i mogę na nim mieć dowolne waluty (ale wpłacam na nie czasem USD, czasem PLN itp.). Ta automatyczna wymiana na EUR jest tylko dla kwot mniejszych od 5 EUR. To jest w regulaminie opisane.
Kwota była wyższa niż 5 euro:) No właśnie tez mi się wydaje ze to dziwne. A chciałem „przechytrzyć ich” i zmienić base currency na USD i wtedy wymienic pln na USD , ale okazuje się ze mogę to zrobić tylko raz na 3 miesiące (taki komunikat sie pojawił). A ze stosunkowo niedawno zmieniłem USD na eur to tez nie mogłem tego zrobić. Nie jest to jakiś game changer abym rezygnował z ibkr, szkoda tylko ze nie pojawia się żaden komunikat, który by opisywał dlaczego to przewalutowanie z pln na USD mi nie działa. Szukałem w FAQ odpowiedzi ale nie znalazłem nic. No cóż za jakiś czas znowu przeleje wieksza kwotę w pln i sprobuje wymienic na USD. Jesli się nie uda to nakręcę filmik, może się wyjaśni co robie źle.
@@Inwestomat, wlasnie @marcinraq960 ma rację, automatyczne przewalutowanie w IBKR działa nawet przy większych kwotach. Najpierw kupujesz ETF-a za dolary ktorych nie masz, a potem IBKR sam przelicza ci kasę z innych walut, żeby pokryć ten minus. U mnie też tak było. Wrzuciłem około 4000 PLN, kupiłem ETF-a za dolary i miałem na koncie 4000 PLN oraz jakieś -1000 USD. Po chwili system sam przeliczył mi złotówki na dolary i wszystko się wyzerowało. Co więcej, taka automatyczna konwersja walut jest bezpłatna. W raporcie transakcyjnym widoczna jest prowizja wyłącznie za zakup ETF, podczas gdy za zakup USD nie pobierana jest żadna opłata.
Jeśli za "mocno kuleje" rozumiesz czekanie na odpowiedź 3-5 dni roboczych, to owszem. Jednak rozwiązali każdy mój problem dotychczas, więc tragedii nie ma. Ale zgadzam się, że np. DM BOŚ ma znacznie lepszy dział wsparcia.
@@Inwestomat Tak DM Bos odpisują na następny dzień ale skuteczności dla klienta zero.Jakoś przez pomyłkę pod czas przelewu Swift zamiast konta USD wpisałem konto GPB.Z 5000$ straciłem 500$.Na prośbie jakoś pomóc odpisali że cieszymy że popełniłeś błąd i nam udało się ciebie legalnie zrabować:) Jednorazowo zarobiliśmy 500$ i w dupie mamy to że stracimy klienta
Znowu eToro ma świetna aplikację jak klocki lego, bardzo przyjazną do inwestowania, po następne np taki Degiro ma bardzo fajne wiadomości w języku polskim, czego inni jak IB nie ma. IB te platformy są ciężkie i mało przyjazne. Gdybym patrzył dla kogoś początkującego to chyba XTB albo eToro. IB daje olbrzymie możliwości dla profesjonalistów, z dużym kapitałem daje praktycznie wszystko, akcje, ETF USA, CFD, Futures, opcje, kredyty itd. Do XTB przecież możesz przelewać dolary bez prowizji. Co do przenoszenia ETF 55$ nie zrozumiałem dalszego słowa, powiedziałeś „częściowy” (18:15min) 55$ to za jednego ETF czy za tyle ile chcesz różnych ETF w danym jednym zleceniu? Opcje to dla dużego kapitału blisko 50tyś $ to już bliska droga do konta Pro. Konta wielowalutowe to duży plus, mogli by dodać kartę płatniczą dla kont w EU. Żebym nie był źle zrozumiały, IB to dla mnie numer 1. Tak na marginesie to IB kiedyś miał konto bankowe w City w PLN. AION Bank jest płatny, przelew 5zł plus zmiana walut też jest płatna plus konto 5zł. Lokaty w IB są od dużych kwot na koncie.
@@Inwestomat widze tylko kawalek mojej wiadomosci, ucialem na raty a i tak wywalili. Na emaila nie dostales calej, dobrze ze mam w notatniku, ale to bezczelnosc z ich strony. Czekma na odpowiedz na moje pytania
Dzięki za taki szczegółowy materiał! Korzystam z IB prawie dwa lata i jestem bardzo zadowolona. Tak niskie opłaty za zakup i sprzedaż akcji są bardzo zachęcające. Ponadto, podoba mi się, że są różne narzędzia do analizy osiąganych wyników. Myślę, że warto na początku otworzyć paper account (takie konto do symulacji) i przyzwyczaić się do ich interfejsu i ogólnie poćwiczyć, żeby potem czuć się bardziej komfortowo i pewnie podczas składania prawdziwych zleceń :)
Też jestem zadowolony, więc fajnie, że nie jestem sam :)
Za jakiś czas będę otwierał u nich konto. Użyję Twojego linka, w ramach podziękowania.
Dziękuję, Sebastian!
Bardzo dobry materiał. Dzięki.
Dziękuję Ci :)
Mam konto w IB od prawie dwóch lat i jestem również bardzo zadowolony. Jeżeli chodzi o koszt przewalutowania to sà jak dla mnie bezkonkurencyjni. A koszt zakupu akcji z USA czy nawet Kanady są niewielkie. Tak jak przedstawiłeś XTB używam jedynie do zakupuje akcji polskich spółek. Dzięki za kolejny ciekawy materiał!
Dzięki za miłe słowa. No ja tam prawdopodobnie zostanę, bo to po prostu solidny broker.
Cześć Mateusz , jak zwykle świetna robota!!! :) Powiedz proszę czy zniknięcie linku afiliacyjnego do Firstrade oznacza że coś "przeskrobali"?? Bo jakoś nie kojarzę aby ś coś o tym nagrywał/pisał lub coś mi umknęło. Konto założone :)
Dzięki! Nie, przecież mam link do nich, po prostu jest w rankingu, a nie na stronie głównej (bo było za dużo linków). Ja dalej używam Firstrade, po prostu zainteresowanie US Brokerem było żadne, to wywaliłem link ze strony głównej, by nie było bałaganu.
Znasz mnie. Napisałbym, jakby coś przeksrobali :)
Dzięki za odcinek i za namiar na PodatekGieldowy!
Co do odsetek za cash: wyguglałem, że naliczają je dopiero od 10k EUR/USD lub 400k PLN niestety.
Dzięki za miły komentarz. I tak nie polecam, bo kto by trzymał środki pieniężne u brokera (bez zabezpieczenia typu BFG)?
A co jeżeli nie zna się angielskiego, a mimo to się jednak już "ruszyło"... tj. otworzyło się konto, aktywnie się handluje i jest się już nawet po kilku rozmowach z obsługą na czacie?
Warto ❤
Też tak myślę.
Witam. Mateusz bądz tak dobry i zrob material o ETF'ach short, albo inverse shorts leverage etf's . Czy w xtb mozna zakupic cos takiego, czy to sie wogle oplaca?. Nie chce szorcic na dzwigni bo niewiadomo kiedy bedzie szczyt, natomiast zarzucilby jakiegos takiego szort etfa bo smrod dlugoletniej bessy jest coraz blizej. Dzieki😅😅😅
Mam taki materiał. Poszukaj "ETF-y z dźwignią" na kanale.
@@Inwestomat dzieki szefie !
Istnieje różnica w opłatach transakcyjnych dla Recurring Ivestments dla różncyh walut (euro vs usd). Dla małych kwot jest to spora różnica (4x) na korzyść usd.
Gdzie to jest opisane? Przeglądam taryfę i niczego takiego nie widzę.
@@Inwestomat Nie jest to nigdzie opisane. Jest to sprawdzone w praktyce.
Ale na tej zasadzie ciężko wysnuć wnioski@@danielwiercinski4358
Wszyscy łapki w górę
Dzięki!
Cześć Mateusz, bardzo fajne nagranie z podstawami i plusami! Sam otworzyłem niedawno konto w IBKR, aczkolwiek długo zastanawiałem się nad XTB.
Wspomniałeś że nie przemawia do Ciebie opcja wielu kont w XTB, co mi natomiast bardzo pasowało. Głównie dlatego że pozwala łatwo oddzielić portfele od siebie (nawet kilka w tej samej walucie EUR). Czy dokonujesz jakoś podziału swoich aktywów na różne portfele, kierowane różnymi strategiami w IBKR (nie znalazłem takie funkcji tagowania / kategoryzowania aktywów)? Czy może zbierasz ręcznie takie informacje w excel'u?
Założyłem natomiast konto w IBKR bo chciałem przenieść kapitał dalej za polskę (ale nie wykluczam eksperymentów w XTB).
Cześć Krystian,
Dzieki, bardzo mi miło.
WIele kont w XTB to duży problem (dla mnie), bo w jednym miejscu nie mogę zobaczyć np. wyników. A na portfele mogę dzielić w moim pliku inwestycyjnym :). Mamy plik do śledzenia portfela na blogu. Poszukaj akcje 10/10.
Bardzo dziękuję@@Inwestomat za koment. Dzięki też za świetną robotę i szybką wysyłkę książki ;) 👍
Dziękuję :) Za wysyłkę dziękować IMKER-owi, bo oni to robią zwykle w max 1 dzień :)@@krystiansek6238
Cześć Mateusz, świetny materiał, który odpowiada na wiele pytań przed decyzją o otwarciu konta. A czy istnieje możliwość sprawdzenia lub uzyskania potwierdzenia zakupu naszych papierów/jednostek ETF przez IBKR?
Hej Kamil,
Potwierdzenie jest jak u każdego brokera - po prostu wykaz transakcji i miesięczny "statement". Nie wiem, który broker da Ci coś więcej od IBKR.
@@InwestomatJasne, pytałem w kontekście ewentualnego "oszustwa" przez pracowników, o którym wspominałeś w nagraniu. Czy istnieje sposób, aby to zweryfikować?
@@kamil_kolodziej To bardziej sugerowałbym raporty FINRA o brokerze. Możesz wygooglować raport, w którym są wszystkie instancje łamania przepisów przez brokera z USA. IBKR też ma taki raport.
@@Inwestomat Rozumiem, dzięki!
Czy miałeś okazję korzystać z Degiro albo masz jakieś zaufane opinie o tym brokerze? Jak się porównuje do IBKR?
Ja mam Degiro ale będę zmieniał na IBKR. Po pierwsze usunęli bezprowizyjne ETFy i teraz zawsze musisz zapłacić 1EUR. Po drugie możliwości taniej wymiany walut i wysyłania pieniędzy za darmo do Firstrade. I po trzecie najważniejsze dla mnie DG umożliwia wypłatę gotówki tylko w PLN niejako cię ograniczając co bardzo mi się nie podoba.
@@ukaszm5566 Dzięki za odpowiedź!
Dla mnie decydującym argumentem dla przenosin Degiro -> IBKR było zablokowanie możliwości zakupu większości ETFów, ze względu na brak KID w języku polskim. Była to niezrozumiała interpretacja przepisów, którą strzelili sobie w stopę. Żaden inny broker nie miał takich wymagań.
@@wojciechpiwonski1837 Niestety taką samą interpretację stosuje Saxo który po ostatnich zmianach z 15 stycznia stał się całkiem atrakcyjny. Ma nawet pewne przewagi nad IBKR w postaci zabezpieczenia do 100 tys. oraz danych do rozliczenia podatkowego włącznie z dywidendami. I na dodatek obsługa po polsku.
Nie korzystałem, ale wiele ludzi na nich narzeka.
Hejka Mateusz.
Założyłem konto na początku roku. Powód był jeden. Chciałem zrobić sobie dywersyfikacje , aby nie wszystko było w polskich instytucjach. Języka angielskiego w ogóle nie znam, ale od czego jest translator. Można na kanale znaleźć również filmik po polsku jak założyć konto. Aktywacja konta zajęła ok. 1h, gdyż wybrałem opcję przez selfie (i robiłem to 1 stycznia, gdzie chyba cały świat ma wolne, a konto zostało aktywowane po 1 h). Nie wiem dokładnie jak wyglądają opłaty za przelewy dolarowe, bo za 2 przelewy nie pobrali nic, a za 1 większy ktoś pobrał 10$ prowizji. Tak więc brak znajomości języka chyba nie jest do końca takim dużym przeciwwskazaniem do założenia konta.
P.s. Konto założone z Twojego linku :0
"Można na kanale znaleźć również filmik po polsku jak założyć konto" - podasz link do tego filmu?
Dziekuję za skorzystanie z mojego linku! Ja bym się bał używać IBKR bez znajomości angielskiego.
@@Inwestomat Wydaje mi się , że za bardzo nie ma czego . Translator wszystko mi fajnie tłumaczył, wszystko rozumialem. A jak ktoś ma pewne wątpliwości , to może przerwać rejestrację konta. W sumie zakładanie konta zajęło mi 3,5h. Pomalutku, bez pośpiechu . Najważniejsze rzeczy przekazałeś w filmiku. Resztę informacji można znaleźć na różnych stronach. Do IKBR też podchodziłem z dystansem, nie zakładałem konta na hura.
@@niesmialy100 Ok, bardzo fajnie, że Ci się udało i że się nie boisz używać :)
A może kiedyś materiał o brokerach u których sam osobiście byś nie założył konta? Okiem pragmatyka. Taki kij w mrowisko😉
Hmm, zobacz, których nie ma w moim rankingu i masz taki materiał ;).
Dzięki za bardzo wartościowy materiał. Dlaczego uważasz ze taryfa TIERED bedzie lepsza od FIXED? Szczerze mówiąc nie zagłębiałem się aż tak w te,at ale taryfa FIXED wydaje się bardzo uproszczona i jasna. Dzięki
Bo Tiered przy wszystkich "możliwych" kwotach inwestycji wychodzi taniej? Mam na myśli kwoty do 10 000 eur / transakcja.
Świetny materiał Mateusz ! Mnie zawsze zastanawia co zrobić żeby nie mieć oprocentowania gotówki ? Ponieważ jestem zainteresowany tylko ETF typu accumulating a gotówka na koncie byłaby w minimalnej wysokości to chciałbym uniknąć rozliczenia podatkowego co roku z powodów jakiś groszy ?Dzięki
Dziękuję! Akurat w IBKR to oprocentowanie jest tylko dla środków powyżej 10 000 USD, więc prostą metodą jest przelewanie i posaiadanie tam niższych kwot.
Widzę że można założyć konto Free Trial - tylko nie napisali na jaki okres. Czy tak jak u innych, tylko na miesiąc?
Czy można wykorzystać u nich konto tylko jako tani kantor wymiany walut, zamiast korzystać z naszych kantorów? Skąd oni biorą kurs wymiany walut (może na nim oszukują)? Czy ten kurs jest widoczny czy ukryty dla posiadacza konta?
Czy oni pokazują ceny bid i ask? Jaki mają spreed na akcjach?
Nie powiedziałeś o zleceniach typu stop - czy mają takie zlecenia?
nie, niekatywne konta sa blokowane i na bank juz nie zalozysz ponownie konta. Na koncie tez musi cos byc, blokuja.
Nie, nie oszukują. Kursy walut są OK i widzisz, po jakim poszła wymiana.
Spread mają rynkowy. Pokazują bid i ask.
Zlecenia typu stop mają w aplikacji, ja korzystam z webowej, a tam masz po prostu limit z dodatkowymi parametrami.
Mozesz zalozyc free zeby sobie np pocwiczyc traiding. Na start dostajesz 1mln np GBP jeśli zakladasz w UK i konto trial dziala bez limitu czasowego
Celem sprostowania. W XTB mam 3 waluty, są one w obrębie jednego konta (loginu). Ich salda są oddzielone. Ale czy to problem?
Dla mnie żaden. IB nie przekonało mnie do zmiany z XTB. Zostaję u swoich.❤
Nie każdy chce trzymać 100% aktywów w polskich instytucjach.
@@rafaelo1 wyjaśnij mi dlaczego miałbyś trzymać aktywa w IB zamiast XTB?
XTB jest w wielu krajach, więc kwestia wojny już odpada. Zapis poza KDPW jest jeszcze w (o ile dobrze pamiętam) KBC securities. Kwestia wypłat realizowanych przez PEKAO S.A. pewnie narobiła by problemu i opóźnienia ale to tyle.
Kwestia polityczna? Firmą szybko ucieknie do jednej ze swoich spółek za granicą, jak to zrobił np. BitBay i łapy na firmie nikt nie położy.
EDIT:
Poza tym kto każe Ci trzymać 100% w jednej instytucji? Niezależnie od podmiotu to zły pomysł.
@@Patryk-st8sx Ukraińcy, jak wybuchła wojna, nie mogli z krajowych instytucji wysyłać pieniędzy za granicę. Analogicznie, z XTB również byś nie wysłał. IB jest renomowaną firmą z USA, działa ponad pół wieku, nie spotkałem się z krytycznymi opiniami o nich. Konta tam ma i Mateusz i Marcin Iwuć i Michał Szafrański i Artur Wiśniewski i Jacek Lempart. Każdy z nich to blogerzy których znam i których treści polecam. Dla mnie optymalny podział kont to bossa dla IKE/IKZE + IB dla dywersyfikacji geopolitycznej.
@@rafaelo1czy Mateusz mógłby się wypowiedzieć w kwestii bezpieczeństwa posiadania takiego konta? Czy to co piszą przedmówcy to prawda? Na grupie też jest sporo takich pytań, że gdzie lepiej trzymać akcje
@@protecionx skoro Mateusz korzysta z tego konta i w artykule pisze "Zacznę od najważniejszego, czyli od tego, dlaczego do inwestowania poza kontami IKE i IKZE (które są tam niedostępne) polecam właśnie Interactive Brokers.", to jest to wg mnie oczywiste, że nie ma żadnych zastrzeżeń do bezpieczeństwa trzymania tam aktywów.
XTB wygląda kozacko i ponoć będzie tam też IKE oraz IKZE.
Napisałem już o tym post na social media. Nie tak "kozacko", bo dla wysokich kwot inwestowania nie będzie najtańszym IKE i IKZE (przy obecnych opłatach). Muszą coś zrobić z 0,5% opłatą za przewalutowanie.
A nie da się tam przelać już docelowej waluty po przewalutowaniu gdzieś indziej?@@Inwestomat
Nie da się na IKE i IKZE. IKE i IKZE tego nie umożliwiają.@@blackjohnny0 Na normalne konto się da, jasne.
Fajny materiał, ale zastanawia mnie jedna rzecz. Jeżeli mam środki w EUR i kupuję akcje notowane w USD, to czy za przewalutowanie wciąż będę musiał zapłacić minimum 2 dolary? Gdzieś wyczytałem, że opłata za przewalutowanie nie dotyczy "automatycznych przewalutowań", ale mogło to dotyczyć tylko węgierskiego oddziału IBKR.
Tak, jeśli to przewalutowanie następuje w drodze normalnej transakcji. Jeśli recurring investment, to przewalutowanie jest darmowe.
@Inwestomat
Pytanie: tabela z minuty 13:47, oplata za przewalutowanie: to 0.002% i miimum 2$ to w jedna strone? bo potem wyhodzimy z transakcji i w druga z USD na PLN terze trzeba uwzglednic, prosze uprzejmie o wyjasnienie
W obydwie strony, ale jeśli słuchałeś całego materiału, to wiesz, że po sprzedaży środki wrócą w walucie obcej, IBKR nie wymusi przewalutowania do PLN.
Trochę zgubiłem się, Czyli .002 i $2 to w jedną stronę (wg. mojego rozumienie) bo po wyjściu z transakcji zostajemy z USD. I jeśli chcemy z powrotem na PLN to przewalutowanie i opłaty.
Słuchałem całości ale nie wychwyce wszystkich szczegółów.
Dziękuję
@@grzegorzkonopko3449 Nie ma sprawy :). Fajnie, że mogłem pomóc!
Czy moglbys zrobic recenzje Trading 212 ?
Dzięki za sugestię tematu.
dopoki sie nie pojawi to ja goraco polecam! super tanio
Czy tłumaczysz/opisujesz może rozliczanie podatku bez PIT-8c? szczególnie myślę nad opcjami. Na ile jest to czasochłonne zadanie?
Tak. Na blogu mam o tym wpis (wyszukaj "PIT-38" w moim spisie treści).
Dzięki za dobry materiał. Czy mozesz powiedziec jak szczegółowy jest proces KYC z IBKR? Pytam, bo otwierajac konto w Saxo, musialem odpowiedziec na szczegółowe pytania dotyczace wysokosci moich dochodów, kosztów, ilosci nieruchomości ceny ich zakupu, adresów itp. zmroziło mnie to. Dodatkowo poproszono mnie o przeslanie PIT za ostatni rok. Czy IBKR pyta o to samo w przypadku uzyskiwania dochodów z najmu?
Dziękuję. KYC w IBKR nie jest bardzo szczegółowe. Zadają dosłownie kilka pytań. Na pewno mniej szczegółowe niż w Saxo.
Czy na koncie jest opłata za brak aktywności? Czy oprócz prowizji za transakcje są jakieś ukryte opłaty. Myślę o małym ruchu a długim terminie.
Nie ma takiej opłaty. Za sam depozyt też nie.
Witam serdecznie,
Chcialabym zaczac inwestowac. Czytalam juz troche o roznych blokerach i forma dedukcji doszlam do Interactive Blokers. Teraz sluchajac tego video nie jestem pewna czy bedzie dobry dla osoby poczatkujacej. Chcialam XTB zalozyc, ale nie mam takiej mozliwosci poniewaz, mieszkam w Belgii a tam XTB nie jest obslugiwany. Moglbys mi polecic jakiegos blokera dla waluty euro + zamieszkanie w Belgii, dlugo terminowa inwestycja w ETF. Dziekuje z gory za odpowiedz :)
Cześć,
XTB wcale nie jest prostszy od IBKR (dla początkujących). Przynajmniej moim zdaniem.
Niestety nie znam brokerów działających w Belgii, ale radzę odezwać się np. do Jacka Lemparta (Systemtrader), który w Belgii mieszka. Na pewno wie więcej o tamtejszych kontach maklerskich ode mnie (mieszkam w PL).
Jak wyglądają przelewy EUR w postaci: PLN z polskiego konta --> Kantor Internetowy (np. Walutomat / Cinkciarz) --> EUR z walutomatu na konto w IBKR ?
Powyższym sposobem uda się ominąć opłatę 2$ za przewalutowanie, czy nie przyjmą przelewu z kantoru internetowego?
rany ludzie przelew zawsze musi byc z twojego konta a nie technicznego
Przelew do i od brokera zawsze MUSI iść na konto którego TY jesteś właścicielem/ką
Już Ci inni odpisali. Musi być z Twojego konta (imię, nazwisko).
Nie musi być. Wpłacam z Cinciarza bez problemu na IBKR jak i XTB nigdy żadnego problemu
@@spietrza a na kogo masz konto w cinkciarz na mame ?
Dzień dobry
Mam do Pana pytanie? Czy bezpłatne przelewy PL i EUR można wykonać z każdego banku np. Alior Bank, czy tylko z ING? Dziękuję za odpowiedź
W PLN i EUR z każdego banku (bo teraz IBKR ma już konto w PLN w polskim banku, a przelewy SEPA [EUR] są darmowe na ogół).
hej @mateusz - oprocentowanie gotowki jest (*) i nie wiem jak to rozumiec - powyzej 10k usd, czy to znaczy ze dopiero jak wplace 10001 usd to oprocentowane bedzie 1 dolar, czy to otworzy oprocentowanie calej sumy czyli 10001 usd?
Całej sumy.
Mam pytanie o dziedziczenie środków w ibkr. Według amerykańskiego prawa podatek od spadków to kilkadziesiąt procent. Czy konto joint z małżonkiem/ą rozwiązuje w pewnym sensie ten problem? Jak zabezpieczyć spadkobierców?
Dzień dobry Panie Marcelu,
Wróćmy trochę, bo korzystanie z IBKR nie oznacza, że podlegamy pod Estate Tax. IBKR nie oferuje ETF-ów amerykańskich, więc jeśli w IBKR (swoją drogą - irlandzki broker z naszej perspektywy) mamy same ETF-y UCITS (europejskie) to estate tax nas nie dotyczy.
A konto joint niestety sprawy nie załatwia, bo dalej 50% środków na koncie jest spadkodawcy.
Cześć, u jakiego brokera według Ciebie najbardziej opłaca mi się otworzyć rachunek jeśli interesuje mnie day oraz swing trading na akcjach rynku amerykańskiego, biorąc pod uwagę koszty przewalutowania, spready i inne opłaty, kapitał do obrotu 5 tys. zł. Korzystam z xtb ale ich stawki spreadu przy wymianie waluty to trochę przesada. Pozdrawiam
Na taki trading dobre są np. Firstrade, Schwab International lub Tastytrade, bo mają niskie prowizje transakcyjne lub ich nie mają.
na taki triki to zadne
Mam dylemat, miedzy IB a Saxo. Obecnie Saxo ma podobną ofertę. Pytanie czy to tylko chwilowa promocja i zaraz znowu podniosą
Nie, Saxo nie ma podobnej oferty. Oferta Saxo jest dość znacząco droższa od IBKR (na blogu masz aktualny ranking).
Czy jest jakiś problem z tymi akcjami ułamkowymi/fractional shares na ibkr? chodzi mi o problemy np podatkowe (typu takie jak przy smart routingu że jak ci na różnych rynkach bedzie sprzedawal to kilka pitów będziesz musiał złożyć) albo jakies inne problemy prawne czy cos?
Nie ma problemu, bo kwestia PIT/ZG jest niejasna (niektórzy składają, inni nie, a US się raczej nie czepiają tego braku).
@Inwestomat w porządku, dzięki!
Hej, wiesz może coś na temat tego czy przelewy w USD z Revoluta na IBKR są darmowe?
Niestety nie wiem.
Przy zakładaniu konta prosi mnie o MiFIR National Client Identifiers. Co to jest i skad mam zdobyc ten numer?
Jest to opisane w materiale. To numer PESEL.
Te przelewy na konto brokera nie są dużym kosztem? To jest chyba przelew zagraniczny i czesto koszt 50 zł za jeden przelew, jeśli się nie mylę?
Mylisz się.
Przelew PLN = darmowy.
Przelew EUR = darmowy.
Wiem, bo wykonuję od wieeeelu miesięcy. SWIFT USD generuje wysokie koszty, tak, jak mówiłem w materiale.
Czy IBKR pobiera opłatę za nieaktywnośc i lub depozytową? I czemu mi się wyświetla pro na moim koncie?
Na szczęście nie pobiera takich opłat.
A to drugie pytanie to do samego IBKR.
Na exante jest prowizja 0,02$za każda jednostkę kupioną lub sprzedaną min 1$. Więc tabela nieco tu upraszcza. Nie da się tak łatwo ich porównać bo mają dziwny system prowizji. Kupując np 50 jednostek NOC wartych 20 000$ płacimy dolara prowizji. A kupując jedna akcje warta np dolara też płacimy dolara prowizji wówczas prowizja wynosi 100procent.
To nieprawda. Tabela dotyczy EUR i giełdy Xetra, więc nie ma takiej prowizji, o jakiej piszesz.
Nie mówiąc o minimalnm wymogu kapitału i cypryjskiej rezydenturze.
@@Inwestomat mój komentarz dotyczy tylko prowizji brokera Exante tabela 14 minuta nagrania porównująca brokerów. Rzeczywiście skupiłem sie na prowizjach tylko amerykańskich papierów. Jestem klientem Exante od ponad dwóch lat. Nie trzeba mieć cypryjskiej rezydentury, wystarczy obywatelstwo EU a inwestorzy nieprofesjonalni mają dostęp do wszystkich amerykańskich ETF-ów. Jest dokladnie tak jak napisałem.
@@janwojtkowski4801 Tabela dotyczy giełdy Xetra i jest to napisane.
Czy opłata za nieaktywność w XTB dotyczy środków powyżej 250 tyś Euro czy dowolnych?
Dowolnych, pobierają jeżeli stan konta jest powyżej 0
Akurat teraz podobno już jej nie ma. Piszesz więc o opłacie depozytowej, a te jest tylko od nadwyżki powyżej 250 000 euro, a nie od całej kwoty.
@@Inwestomat W tabeli opłat z 16.12.2023 (to jest chyba aktualnie obowiązująca) jest pozycja "Opłata miesięczna za prowadzenie
Rachunku": Bezpłatnie lub do 10 EUR * , gdzie * = "Opłata miesięczna w wysokości 10 EUR jest pobierana po spełnieniu dwóch warunków:
a) brak otwarcia lub zamknięcia pozycji w ciągu ostatnich 365 dni;
oraz
b) brak zasilenia rachunku przez Klienta w ciągu ostatnich 90 dni.
Kwota ta jest pobierana z wolnych środków na rachunku przeliczonych na walutę rachunku. W przypadku ich braku, opłata nie jest naliczana. W przypadku posiadania otwartej pozycji na którymkolwiek rachunku, opłata nie jest naliczana".
Nie znalazłem natomiast wzmianki o opłacie depozytowej > 250k euro.
Natomiast rzucił mi się w oczy fragment odnośnie opodatkowania dywidendy:
"Akcje Klientów XTB są rejestrowane na rachunku zbiorczym (omnibus account) prowadzonym przez Depozytariusza. W przypadku wypłaty dywidendy
płatnikiem podatku u źródła (withholding tax) jest bank wyznaczony dla danego rynku przez Depozytariusza XTB. Płatnik podatku nie posiada wiedzy na
temat tożsamości klientów XTB (beneficial owners), a tym samym ich rezydencji podatkowej. Dla jurysdykcji, w których mogłyby znaleźć zastosowanie
odpowiednie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (double tax treaties), płatnik podatku, nie mogąc rozpoznać rezydencji podatkowej właściciela
akcji, nie może zastosować zapisów tych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania (double tax treaties). W takim wypadku płatnik jest zobowiązany
zastosować najwyższą przewidzianą przepisami lokalnymi stawkę podatku u źródła (np. 30% dla akcji notowanych w USA, 35% dla akcji notowanych w
Czechach, 35% dla akcji notowanych w Portugalii)."
Czy w związku z tym formularz W-8BEN to nie jest pic na wodę? Ciekawi mnie, czy miałeś może wypłacane dywidendy z USA z akcji kupionych przez XTB i ile % z tej dywidendy ostatecznie pojawiło się na koncie (85% czy tylko 70%)?
@@impliedfacepalm8769 W8-BEN w XTB działa. Testowałem.
A co do depozytowej to "jak byk" jest w TOiP. Wyszukaj "250" i znajdziesz :).
@@Inwestomat Dzięki. Tak to opisali z tymi dywidendami, że można odnieść inne wrażenie.
Faktycznie, co do >250k euro, biorą 0.2% od nadwyżki w skali roku. Z jednej strony człowiek się cieszy, że ta opłata go nie dotknie, a z drugiej chciałby mieć tyle sianka, żeby móc się taką opłatą przejmować. 🙂
Zastanawiam się nad założeniem konta w IKBR, ale współdzielonego z partnerką. Zastanawiam się jaki rodzaj konta współdzielnego wybrać, czy dla nas ma to jakiekolwiek znaczenie i jak rozliczyć podatkowe takie wspólne konto? Jesteś w stanie coś doradzić?
Konto Joint możecie mieć, ale polski system podatkowy wymusza rozliczanie samodzielne każdego z Was, więc będziecie mieli dużo dzielenia przez 2. Wg mnie bez sensu.
@@Inwestomat jak mam konto typu joint z żoną (wspólność majątkowa) to musimy rozliczać samodzielnie każdego z nas? Pierwsze o tym słyszę konto mam od stycznia tego roku
@@maro6294 Tak, musicie rozliczać się samodzielnie, bo w polskim prawie nie ma "konta joint". Po prostu każde z Was rozlicza się za połowę dywidend/dochodu. Jakbyście dzielili historię na pół.
Dlatego konto joint uważam za bezsensowne. Utrudnia, a nie ułatwia kwestie podatkowe - zwłaszcza jeśli i tak macie wspólność majątkową.
@@Inwestomat dziekuję za uświadomienie bo bym o tym nie pomyślał nawet. Wybrałem konto typu joint w kwestiach czarnej godziny gdyby któreś z nas zostało samo, myślałem że tak będzie lepiej. To takie konto głównie pod wypadek najczarniejszych scenariuszy typu działania wojenne na terytorium RP itd żeby mieć jakieś pieniądze w razie potrzeby ucieczki i problemów z wypłatami z banków/od brokerów w Polsce. I oczywiście kilka kwestii których brokerzy w PL nie proponują. Opcje, etfy z USA, korzystanie z Margin
@@maro6294 Samo konto rozumiem, tylko "za życia" konto typu joint tylko komplikuje sprawy, a gdy ktoś umrze, to nie zwalnia z estate tax (jeśli są tam papiery z USA).
mnie skosili bardzo za wymianę pln na uds w ibkr ale moze ze nie miałem właczonego planu tired. Czy to mogło być to przyczyną?
Plan nie ma znaczenia w kosztach wymiany walut.
Niestety, myślałem że tam może być dostęp do amerykańskich ETF typu SCHD i DGRO 😞
Ale w Firstrade (np.) masz. Na blogu masz ranking kont do kupowania amerykańskich ETF-ów.
Mam problem IB chce kupic V60A niestety wyrzuca bład mifid2 (czy gdzieś jest jakaś ankieta?) Bo koniec końców nie udaje sie ni kupic tego etf.Jest ankieta na portalu ale ma 3 pytania i dotyczące przejscia na klienta profesionalnego.
Chyba nie rozumiem, jaki błąd wyrzuca. Mógłbyś wkleić całą jego treść? Najlepiej jeśli spytasz supportu, ale u mnie wystarczyło odpowiedzieć na wszystkie pytania przy rejestracji.
@@Inwestomat treść błędu BUY V60a IBIS2 not allowed to open a position:account mifid2 short code is missing.You account is eligible to upragrade to margin account.
Ogolnie konto mam wybrane przedpłacane "cash"
Anuluj
Odpowiedz
Też to mialem, napisałem do supportu i naprawili
Cześć, czy polecisz IB głównie dla ETF?
Cześć,
IBKR polecam dla akcji, ETF i obligacji.
a ja miałbym pytanie o ETF do trzymania pozycji gotówkowej. jak wiesz wszystkie amerykańskie są zablokowane... czy znasz jakiś europejski w walucie USD? może być też EUR. chodzi mi o odpowiednik SHY dla Europejczyków. z góry dziękuję
Tak, jest taki ETF. Nazywa się Xtrackers II EUR Overnight Rate Swap UCITS ETF
o ticerze Xeon
@@Inwestomat dzięki bardzo!
Kontynuując tę myśl… Mateusz, jesli mogę zwracać się do Ciebie bezpośrednio… tak jak sam podkreślałeś że trzymanie gotówki u brokera wiąże się z jakimś tam ryzykiem. Czy jak dobrze rozumiem, wpłacając do IBKR euro, i kupując za to XEON (aby mie mieć czystej gotówki) to już gwarancje działają te o których mówisz?? Pozdr Marcin
@@marcinraq960 Pewnie, że możesz. Z każdym tu jestem na ty :).
Tak, bo XEON to ETF, a nie środki pieniężne trzymane u brokera.
Pozdrawiam, miłej Majówki!
Mateusz
@@Inwestomatdzięki i nawzajem. Niestety majówka w pracy (jestem
Kierowcą ciężarówki) , ale za to czytam Twoją książkę w Rotterdamie. Notabene, ciekawe gdzie najdalej od Polski czyta się Twoją ksiązke. Ja Rotterdam i w zeszłym tygodniu Antwerpia. Kto podbije te odległości??:)))
Cześć, prowadze konto w IBKR prowadzone w euro (waluta konta). I chciałem przekonwertować pln na USD i nie mogłem. Okazuje się ze mogę przekonwertować tylko na euro. Czy to normalne?? W sensie faktycznie tak jest czy czegoś nie ogarniam?? Chciałem kupić etf prowadzonego w USD, i pln musiałem zamienić na euro i jak kupiłem etf (w USD) to pojawił sie stan gotówki w USD na minusie, i po jakiś 10 minutach samoistnie przekonwertowalo mi eur na USD aby zlikwidować ten stan „na minusie”. Nie mogę wcześniej wymienic pln bezposrednio na USD??
To dziwne, bo mam konto prowadzone w EUR w IBKR i mogę na nim mieć dowolne waluty (ale wpłacam na nie czasem USD, czasem PLN itp.).
Ta automatyczna wymiana na EUR jest tylko dla kwot mniejszych od 5 EUR. To jest w regulaminie opisane.
Kwota była wyższa niż 5 euro:) No właśnie tez mi się wydaje ze to dziwne. A chciałem „przechytrzyć ich” i zmienić base currency na USD i wtedy wymienic pln na USD , ale okazuje się ze mogę to zrobić tylko raz na 3 miesiące (taki komunikat sie pojawił). A ze stosunkowo niedawno zmieniłem USD na eur to tez nie mogłem tego zrobić. Nie jest to jakiś game changer abym rezygnował z ibkr, szkoda tylko ze nie pojawia się żaden komunikat, który by opisywał dlaczego to przewalutowanie z pln na USD mi nie działa. Szukałem w FAQ odpowiedzi ale nie znalazłem nic. No cóż za jakiś czas znowu przeleje wieksza kwotę w pln i sprobuje wymienic na USD. Jesli się nie uda to nakręcę filmik, może się wyjaśni co robie źle.
@@marcinraq960 Hmm, dobrze wiedzieć. Faktycznie szkoda, bo kwoty wyższej od 5 eur nie powinni sami wymieniać (u mnie na pewno tego nie robią).
@@Inwestomat, wlasnie @marcinraq960 ma rację, automatyczne przewalutowanie w IBKR działa nawet przy większych kwotach. Najpierw kupujesz ETF-a za dolary ktorych nie masz, a potem IBKR sam przelicza ci kasę z innych walut, żeby pokryć ten minus. U mnie też tak było. Wrzuciłem około 4000 PLN, kupiłem ETF-a za dolary i miałem na koncie 4000 PLN oraz jakieś -1000 USD. Po chwili system sam przeliczył mi złotówki na dolary i wszystko się wyzerowało.
Co więcej, taka automatyczna konwersja walut jest bezpłatna. W raporcie transakcyjnym widoczna jest prowizja wyłącznie za zakup ETF, podczas gdy za zakup USD nie pobierana jest żadna opłata.
Czy ktoś zna i poleca Firstrade? Czy można bez problemu zakupić tam amerykańskie ETF-y?
Ja znam i polecam. Mam nawet o nim film na tym kanale ;). Tak, można kupić amerykańskie ETF-y. Używam konta od prawie 3 lat i je sobie chwalę.
@Inwestomat Dzięki, muszę więc znaleźć ten odcinek i nadrobić zaległości. Pozdrawiam.
@@romand.9287 Obejrzyj koniecznie :).
Czy na IB można kupować kontrakty na wig?
Nie mam pojęcia i nie mam tego aktywowanego, więc niestety nie sprawdzę. Napisz z pytaniem do supportu.
Jak najtaniej wypłacić pieniądze z IB?
Pierwszy przelew na zewnątrz w miesiącu jest darmowy.
@@Inwestomat Pierwszy przelew jest darmowy, ale w jakiej walucie najlepiej wycofać środki żeby uniknąć opłat banków pośredniczących?
EUR lub PLN@@wiktoriwanov8138
Nie polecam! Wszystko jest dobrze, dopóki nie pojawi się problem. Kontakt z ibkr mocno kuleje!
Jeśli za "mocno kuleje" rozumiesz czekanie na odpowiedź 3-5 dni roboczych, to owszem. Jednak rozwiązali każdy mój problem dotychczas, więc tragedii nie ma. Ale zgadzam się, że np. DM BOŚ ma znacznie lepszy dział wsparcia.
@@Inwestomat Tak DM Bos odpisują na następny dzień ale skuteczności dla klienta zero.Jakoś przez pomyłkę pod czas przelewu Swift zamiast konta USD wpisałem konto GPB.Z 5000$ straciłem 500$.Na prośbie jakoś pomóc odpisali że cieszymy że popełniłeś błąd i nam udało się ciebie legalnie zrabować:) Jednorazowo zarobiliśmy 500$ i w dupie mamy to że stracimy klienta
Czemu znikają posty ?
Znowu eToro ma świetna aplikację jak klocki lego, bardzo przyjazną do inwestowania, po następne np taki Degiro ma bardzo fajne wiadomości w języku polskim, czego inni jak IB nie ma. IB te platformy są ciężkie i mało przyjazne. Gdybym patrzył dla kogoś początkującego to chyba XTB albo eToro. IB daje olbrzymie możliwości dla profesjonalistów, z dużym kapitałem daje praktycznie wszystko, akcje, ETF USA, CFD, Futures, opcje, kredyty itd. Do XTB przecież możesz przelewać dolary bez prowizji. Co do przenoszenia ETF 55$ nie zrozumiałem dalszego słowa, powiedziałeś „częściowy” (18:15min) 55$ to za jednego ETF czy za tyle ile chcesz różnych ETF w danym jednym zleceniu? Opcje to dla dużego kapitału blisko 50tyś $ to już bliska droga do konta Pro. Konta wielowalutowe to duży plus, mogli by dodać kartę płatniczą dla kont w EU. Żebym nie był źle zrozumiały, IB to dla mnie numer 1. Tak na marginesie to IB kiedyś miał konto bankowe w City w PLN. AION Bank jest płatny, przelew 5zł plus zmiana walut też jest płatna plus konto 5zł. Lokaty w IB są od dużych kwot na koncie.
Zapytaj UA-cam. Mam wyłączoną moderację automatyczną, a oni i tak usuwają komentarze. Moje czasami też (!).
@@Inwestomat widze tylko kawalek mojej wiadomosci, ucialem na raty a i tak wywalili. Na emaila nie dostales calej, dobrze ze mam w notatniku, ale to bezczelnosc z ich strony. Czekma na odpowiedz na moje pytania
Moze ktoś dać odpowiedzi z mifid do opcji itp by sie nie meczyć samemu?
Właśnie o to chodzi, żebyś samemu odpowiedział na pytania przy zakładaniu konta. Inaczej, jaki sens ma ta ankieta?
Chyba nie warto miec konta, skoro bankrutują
Co? Przeglądam sprawozdanie finansowe i są raczej daleko od bankructwa.
chyba pomysliles firmy