#121

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 16 вер 2024
  • W tym odcinku zaglądamy w przyszłość i uczymy się nawigowania w świecie polikryzysów. Odpowiedzi na pytanie, co przyniesie jutro poszukałam w książkach, branżowych raportach o stanie mody i publikacjach o makro trendach. Posłuchajcie o nowych preferencjach konsumentów, wykorzystaniu AI w łańczuch wartości, regulacjach w branży mody i zmianach w postrzeganiu luksusu, influencerów i odpowiedzialności marek. Reaserch nie miał końca, więc odcinek jest gęsty 😊
    Partnerem odcinka jest Audioteka, z której zasobów chętnie korzystam.
    Mam dla Was prezent od Audioteki: Do 28 lutego przy aktywacji kodu: AUDIOFERIE na stronie fn.audioteka.c... każdy, kto nie korzystał jeszcze z Audioteka Klub, otrzyma od @Audioteka 30-dniowy bezpłatny dostęp do tej usługi. Znajdziecie tam tysiące różnych pozycji do słuchania, a w nich oryginalne podcasty, audiobooki, superprodukcje i audioseriale.
    Oto audiobooki, które Wam polecam, bo pomagają zrozumieć teraźniejszość i przygotować się na przyszłość, która będzie wymagała od nas wielu nowych umiejętności, otwartej głowy i krytycznego myślenia.
    1. 2030. Jak ścieranie się najwyraźniejszych dzisiejszych trendów przekształci przyszłość wszystkiego Mauro F. Guillén
    audioteka.com/...
    2. Homo deus. Krótka historia jutra Yuval Noah Harari
    audioteka.com/...
    3. 21 lekcji na XXI wiek, Yuval Noah Harari
    audioteka.com/...
    4. Sapiens. Od zwierząt do bogów, Yuval Noah Harari
    audioteka.com/...)
    5. Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym, Daniel Kahneman
    audioteka.com/...
    6. Naprawić przyszłość, Marcin Napiórkowski
    audioteka.com/...
    @odpowiedzialnamoda #katarzynazajaczkowska #podcast #audioteka #reklama #współpracapłatna

КОМЕНТАРІ • 11

  • @monikajurkin7836
    @monikajurkin7836 7 місяців тому +6

    Obyśmy oprzytomnieli, ale dzięki takim podcastom jest cień nadziei, że będzie lepiej. Branża modowa musi wprowadzić zmiany, a to niestety trwa.

    • @ODPOWIEDZIALNAmoda
      @ODPOWIEDZIALNAmoda  7 місяців тому +4

      Tak, to są lata zaniedbań, zaniechań i ignorowania tematu. Teraz, gdy łańcuchy dostaw są zagrożone, a konsumenci coraz bardziej świadomi, trzeba ten Titanic zawrócić. Wciąż mam cień nadziei na ratunek...

  • @zielonamarta
    @zielonamarta 7 місяців тому +3

    Wszystkie książki Yuvala już przeczytałam. Kolejne 3 dodałam do listy. Dziękuję za rekomendacje!

    • @ODPOWIEDZIALNAmoda
      @ODPOWIEDZIALNAmoda  7 місяців тому +1

      Bardzo polecam wszystkie, a najbardziej "Naprawić przyszłość" :)

  • @dilofozaur
    @dilofozaur 7 місяців тому +4

    Dla niektórych (nie tylko tłustych kotów, choć te akurat wszelkie równowagi zawsze miały gdzieś) zrównoważony rozwój jest jak RSPO, czyli "zrównoważony olej palmowy". Wiadomo, kto coś takiego wykminił - producenci (koncerny zachodnie i singapurskie) założyli nowe gremium, w którym truciciel nadal truje i robi to bez żadnego zahamowania. Do tego dziennikarstwo śledcze ujawniło już, iż na owym i tak syfnym oleju robione są przekręty - pojemniki opatrzane są nowymi "zielonymi" a raczej zielonkawymi etykietami, a jeśli już mają jakiekolwiek certyfikaty, to przyznane przez speców od greenwashingu placeholdery lub przekupione władze lokalne. A ECO-CERT gdzie? Nie wiadomo, zapewne w lesie, który i tak niedługo zniknie wraz z zamieszkującymi go tygrysami, słoniami, nosorożcami, tapirami i orangutanami. Przydałby się ogólnounijny (najlepiej ogólnozachodni) ban na tego typu produkty i wszystko, co takie świństwa zawiera.
    Zakupy spoko, ale nie w sieciówkach, nie na chybcika, nie bele co i nie u Chińczyka typu S#### czy T###. Bandytom i rozmaitym siewcom plastikowej tandety, a potem zarazy mówimy "a kysz!"
    Odcinek jak zwykle w punkt, martwi tylko mikry poziom wiedzy Polaków na temat otaczających ich przedmiotów. Może kiedyś UE sprawi, że coś w tym temacie się zmieni, już widać pierwsze jaskółki.
    Pozdrawiam serdecznie :) .

    • @ODPOWIEDZIALNAmoda
      @ODPOWIEDZIALNAmoda  7 місяців тому +4

      Mam w tym roku mocne postanowienie krzewienia nadziei i umacniania poczucia sprawczości, więc poza regulacjami UE, upatruję zmiany w naszych oddolnych działaniach. Mam nadzieję, że się budzimy i będę tę myśl rozwijać w kolejnych podcastach, przytaczając krzepiące przykłady. Dzięki za słuchanie o komentowanie ❤

    • @dilofozaur
      @dilofozaur 7 місяців тому +1

      @@ODPOWIEDZIALNAmoda obyśmy nie obudzili się z łapkami w nocniku. Tłuste koty sobie poradzą, społeczeństwo nie za bardzo, niestety.

  • @Megg77
    @Megg77 7 місяців тому +3

    O rany... ciężki temat, ale niestety prawdziwy 🙈 Warto słuchać, warto czytać i zrobic sobie czas na refleksję
    .. no a potem malymi krokami zmieniac swoje nawyki. I... byc moze ta nasza przyszlosc nie bedzie az tak pesymistyczna... a moze tylko ja jestem naiwną optymistką ? 🙈😉

    • @ODPOWIEDZIALNAmoda
      @ODPOWIEDZIALNAmoda  7 місяців тому +2

      Bez optymizmu nie da się wykrzesać energii na działanie, więc zdecydowanie nie traćmy nadziei, żeby nam się chciało chcieć :) Pozdrawiam:)

  • @joannawojciechowska1291
    @joannawojciechowska1291 5 місяців тому +1

    Uważam, że za mało w mediach mówi się o aspektach gospodarczych i biznesowych w kontekście sytuacji politycznej, konfliktów światowych i lokalnych. Słyszymy o demokracji, o szlachetnych pobudkach, a prawda jest taka, że chodzi o zbudowanie silnej pozycji przez dostęp do surowców i zarabianie pieniędzy. Niestety taka narracja przewija się przez branże modową, również naszą polską branżę, która mieni się zrównoważoną. Nie będę na forum wymieniała nazwy marki, ponieważ może to tylko ja tak postrzegam ten temat, a mianowicie nie podoba mi się tworzenie w mediach tzw. kanałów nadawczych dla użytkowników, a może tylko dla klientów, którym to klientem akurat byłam, z dodatkowymi treściami, ale bez prawa wypowiadania się na ich temat. I to jest właśnie to co mnie zastanawia. Czy to nadal jest w myśl zasady zrównoważonego rozwoju i tworzenia społeczności, która uczestniczy w misji marki, czy tak naprawdę jest to element powiedziałabym nawet bardzo agresywnego marketingu pod przykrywką inkluzyjności i włączania odbiorcy we współtworzenie filozofii marki i zwracania uwagi na odbiorcę?

    • @ODPOWIEDZIALNAmoda
      @ODPOWIEDZIALNAmoda  5 місяців тому

      Bardzo dobre pytanie! Dla mnie takie kanały na IG (nie jestem pewna, czy o nich mowa) to jeszcze jeden sposób na przyspawanie mnie do telefonu, a brak możliwości interakcji (poza serduszkowaniem;) kojarzy mi się z sekciarsko ;) Także nie korzystam.