Bez liczników i bez rachunków tak? Całe szczęście ustalenie lokalizacji i tożsamości tego pana nie będzie problem, sam się tym pochwalił w internecie. Donos do Urzędu Skarbowego będzie składany
@@johnrambo5053 A dlaczego tego Pana chcesz sprzedać do skarbówki?. Ból DUPY się uruchomił? Że facet ma wiedzę sam wszystko robi nie korzystając z Energi itd?
@Wojciech Naskręt Wiele osób jest wygodnych a przede wszystkim leniwych. Rysiek mimo swoich lat ma zapał i jest ambitny.Takich ludzi nam trzeba. Pozdrawiam.
@@rawraw9888 znam wielu, co jak chleją, to chleją, ale jak robią, to aż furczy. Chodziło mi o porównanie do młodego pokolenia, które nie wysadza nosa ze smartfona.
Można uprościć budowę do i zrezygnować z wielutechnicxnych MARKETINGOWYCH BAJEROW a wprowadzić nowe efektywne i NIEZAWODNA i radykalnie obniżające koszty budowy i eksploatacji rozwiazania
Panie Ryśku.Jest Pan pozytywną osobą, mówi Pan mądrze, ciekawe rozwiązania, wizje (bufor ciepła) itp .Rysiek pozdrawiam, i życzę zdrowia. A urząd skarbowy , niech szuka u oszustw, a nie u zaradnych i modrych ludzi.pozrdo Rychu PS-***** ***
Pan Rysiek dodał mi otuchy :) ja też właśnie kończę dom szkieletowy z podobnym rozwiązaniem czyli bufor kombinowany, kominek z płaszczem wodnym i kolektory słoneczne. Także Pan Rysiek idzie w dobrą stronę ale niech zaprojektuje sobie jak najszybciej rekuperację, bo później będzie ciężej to wmontować wiem, bo się namęczyłem ale udało się :D Więcej takich pozytywnych ludzi !!
I tacy ludzie są mega wartościowi..pełni energii, pomysłów,umiejętności I wiary w to co robią ..a teraz porównajmy takiego człowieka z dzisiejszymi " gwiazdkami" internetu - youtuberami i tiktokerami..masakra świat schodzi na psy...Cieszę się że jestem z tego pokolenia , które coś się nauczyło od swojego dziadka czy taty...
Szcun szacun. Ja przed decyzją odnośnie PC mocno analizowałem ogrzewanie na holzgas i właśnie bufor kombinowany(zbiornik CWU w zbiorniku 1500l). Założenia przy domu energooszczędnym wychodziły na rozpalanie raz na 2-3 dni przy temperaturze ok 0 stopni - nagrzanie bufora jednym-dwoma wkładami drewna do 90 stopni i rozładowywanie go do 30 na podłogówce.
@@zjow4755 Rok temu padło na PC. Została zamówiona, bo kotła Lazara nie dało się kupić, a Blaze kosztował dużo i był niedostępny... Ponadto z miejscem było bardzo ciasno i padło na PC. Z perspektywy czasu powiększyłbym kotłownię i zrobił holzgas.
Mieszkam już trzy lata w tego typu domku 68 m2 powieszchni użytkowej , mam możliwość ogrzewania z CO kocioł gazowy LPG oraz kominek Defro najmniejszy jaki było można kupić bez płaszcza wodnego . Salon aneks kuchenny , łazienka, wiatrołap ogrzewanie podłogowe sypialnia grzejnik. Ubiegłej zimy ani razu nie uruchomiłem kotła na grzanie domu, pracował tylko na ciepłą wodę. Całą zimę paliłem w kominku kilka drewienek i w całym domu gorąco , bez rozprowadzenia powietrza wystarczy by drzwi do pomieszczeń które mają być ogrzewane był otwarte. Pozdrawiam Andrzej.
Ogrod zimowy od poludnia jest niezlym grzejnikiem. Mialem na dachu poliweglan i zostal wyrzucony, i dane dwa okna dachowe, bo latem przegrzewal się a zimą i tak duzo wiecej swiatła nie ma bo slonce jest nisko. Poza tym docieplony dach daje jest moim zdaniem wazniejszy. W budowie takiego domu najwazniejsze jest uszczelnienie, czyli paroizolacja od srodka. Warto dobrze skleic i walczyc o kazdą najmniejsza nawet szczelinę. Plus tasmy do okien doklejone. Przetestowalem bez reku jeden taki domek i w każdym kolejnym bedzie reku😉 jedyne co bym zmienil to dał celulozę zamiast wełny, roznica szczegolnie latem bez porownania, plus wyciszenie. Tyle z takich wlasnych doswiadczen. Milo widziec ze ludzie biora sprawy we wlasne ręce. Powodzenia.
Taki baniak to się nazywa zbiornik kombinowany. Fajne rozwiązanie. Na pierwszy rzut kieszeni wydaje się że to jest drogie ale jak się policzy osobno bufor i zasobnik CWU ... Nie zapomnijcie zostawić szerokich drzwi żeby taki baniak zmieścić.
Zeby welna nie siadla, polecam jeszcze sznurem typ. dratew, od lewej do prawej w zygzak do dolu zakotwiczyc welne zeby na calej swojej dlugosci(wysokosci) byla tym sznurem lekko przycisnieta. Pozdrawiam ;)
kominek/piec powinien stać w środku bryły budynku; taki mały domek bez problemu ogrzał by nawet bez żadnej dystrybucji ciepła, bez podłogówki, bez dgp, po prostu przez promieniowanie; tym bardziej ma to sens w domu offgrid bo nie potrzeba wtedy żadnej energii ani automatyki; ja ogrzewam w ten sposób duży dom o kubaturze 650m3; dobra izolacja bez mostków, szczelność powietrzna i rekuperacja wentylacji, zyski pasywne i bytowe i nie trzeba centralnego ogrzewania
Oby więcej w śród nas była takich osób pozytywnie nastawionych i pozytywnie myślących w naszym ,,poukładanym przez państwo ,, świecie i oby wszyscy użytkownicy naszej ,,ziemi,, podobnie ją wykorzystywali a nie tylko udali że są ,, proekologiczni,, a tak naprawę byli sponsorowani przez wschód .....
Można? Można- więcej takich pozytywnych ludzi a świat będzie prostszy. Tylko żeby urzędnicy nie przeszkadzali a ludzie dadzą sobie radę. Gorąco pozdrawiam Pana. Jeszcze można by pomyśleć o panelach solarnych (z rurami próżniowymi) do grzania wody, u mnie zdają egzamin razem ze zbiornikiem buforowym 500 litrów.
Co do grzania wody, to solary na rurach próżniowych byłyby chyba bardziej efektywne. U mnie słońce zimą za drzewami, więc mam płaskie, ale już w połowie marca grzały i teraz jeszcze też grzeją, choć słabiej, bo leje ciągle i krótko mam słońce nad drzewami. Próżniowe są lepsze, bo niezależne od temperatury zewnętrznej i dają radę nawet zimą, jeśli tylko las nie przeszkodzi, jak u mnie. Przez 5-6 miesięcy (zależy od roku/pogody) mam odłączony prąd od bojlera 300 litrów i solary od 10 lat dają radę - nie trzeba się ograniczać. Jeśli nie jesteście podłączeni do sieci, to tak, jak jestem gorącym zwolennikiem DGP, to jednak radził bym ten płaszcz wodny, z powodu CWU. Albo zrobić jakąś własną hybrydę z wężownicą o dużej średnicy ponad wkładem kominka, do grzania wody?
Brawooo Pięknie 👍👍👍👍👍🥰🥰🥰🥰🥰 Jako były Dekarz u Żeczoznawcy w Berlinie bez reklamy który .. Przy ocieplaniu.. Proponuje Prasowana wełna 10cm i 5cm po to droga warstwa by Bardzo dokładnie pilnować by Nieee pokrywały się zakładki płyt wełny czyli by możliwe przyszłe szczeliny pomiędzy płytami wełny np po 15larach nieee pokrywały się z warstwą pod spodem. W momencie gdy dodamy odpowiednią grubą Fiolie jako pierwsza warstwa np mur (podłoga poddasze) zastępuje to ponad 50cm styropianu czyli 30cm muru z cegły.. Pozdrawiam Serdecznie i Jeszcze raz Gratukacje za pomysł 👍👍👍👍👍🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰
Z oranżerią od strony południowej to ciekawy pomysł rodem z Earthshipów i może mieć bardzo pozytywny wpływ na ogrzewanie całego domu, szczególnie zimą. Warto byłoby dopasować kąt przeszklenia do grudniowego słońca na tej szerokości geograficznej, żeby zmaksymalizować pobór energii słonecznej.
Proponuję Ryśkowi (sprawdzone w boju), bufor z dwiema wężownicami min. 800l ładowany z kominka do 80 stopni, a dłuższa wężownica zasila bojler CWU - wystarczy w zupełności. Podłogówka gęsto i grzejesz raz na 2, 3 dni. Co do izolacji, jeśli wełna, to tylko skalna w taflach i min 30cm (na przekładkę, aby wyeliminować mostki termiczne).
@@DobryProjekt Kolega zbudował taki układ na kominku peletowym, działa jak opisałem powyżej. W offgridzie i przy obecnych cenach opału, jednak zwykły kominek będzie sensowniejszy, najlepiej żeliwny. Pozdrawiam.
w Canadzie odbiegają od tej paro izolacji z czasem powoduje problem ze zdrowiem gromadzi sie za duzo CO,2 i powoduje choroby z sercem i innymi dolegliwościami do kominka czy do pieca powinny być podciągnięte rury z zewnątrz doprowadzające świeże powietrze . a to dlatego żeby nie było cofania się ognia i dymu z pieca
Rysiek super gość, tez mi sie podobaja takie domki, energooszczedne cieple i proste w budowie, jak mialbym sie budowac to zdecydował bym sie na taki. Pozdrawiam
No cóż, jak mawiał klasyk wszystkie Ryśki to fajne chłopaki. Super nie święci garnki lepią, trochę pomyślunku dwie ręce i chęci do pracy. Gratuluję i trzymam kciuki, alleluja i do przodu 💪👍
Zróbcie dobra oczyszczalnie sciekow zakończona oczkiem wodnym z rybkami Brakuje jeszcze kilku bajerów. Ja opracowałem w latach dziewięćdziesiątych program taniego budownictwa energooszczędnego SLONECZNY DOM DOMEM POLSKIEJ RODZINY. Zdobył kilka nagród na ważnych targach budownictwa i energetycznych. Panowie brakuje kilka bardzo eeaznnych instalacj
Bardzo pozytywny facet, dalej robi w życiu to co chce, czy też lubi. Aby tak więcej ludzi działało i faktycznie żyło swoim życiem, zamiast siedzieć zgorzkniałym i narzekać na wszystko.
cena zależy od regiony, ceny miedzy wschodem a zachodem polski są tak rozbierzne. W szczecinie dom szkieletowy bardzo wylajtowany 25m2 z blachodachowką i małym tarasem wyniósł mnie 8tys zl ale bez fundamenów bo nie ma i bez ocieplenia i wykonczenia scian w środku. Okna ze śmietnika, drzwi za darmo nowe bez futryny wiec jakos dorobilem zawiasy. brak wody i kanalizy jak narazie. Wolał bym jednak murowany.
Panie Rysiu, jak Pan pozwolenie na budowę dostał? Bez wentylacji, bez ustalonego ogrzewania, kanalizacja nie wiadomo jaka...projekt się zrobi po zakończeniu budowy.... 🤣 Żona czy teściowa w Nadzorze Budowlanym pracuje?
Mieszkam w stanie Illinois gdzie zimy sa takie jak w Polsce. Mam dom parterowy, stary, wyremontowany dom z fabryki o pow 136m. Mam ogrzewanie gazowe, nadmuchowe ale w zimie uzywam koze na drzewo Volgezang, ktora powinna ogrzac do pow 80m.Koza ma 2 fajerki do gotowania. Jak sa wielkie mrozy to ogrzewanie gazowe sie wlacza. W nocy nad ranem tez trzeba dolozyc do kozy. Dom jest podwyzszony ok 3 stop nad ziemia(pusta przestrzen na rury).Nie ma izolacji pod podloga i nie jest zimno w nogi. Kilka lat temu zlikwidowalem kury, kroliki i z szopy zrobilem dom goscinny o pow 62m.Pod wykladzina plastikowa jest warstwa 5mm korka i jakies 3mm srebrnej, odbijajacej cieplo izolacji z rolki.Nie jest w stopy zimno od betonu! Domek jest ogrzewany piecem gazowym bez zadnych rur i wylotow w poszczegolnych pomieszczeniach. Patrzac na polskie strony internetowe widze ,ze sa tzw piece warsztatowe na drewno za 800 zlotych. Postawic to na srodku domu (fajerka do gotowanie by sie przydala) i sprawa ogrzewania zalatwiona, nie pieprzyc sie koszulami wodnymi, rurkami pod podloga itp podobnymi drogimi teoriami.
na mój gust mała. A studnia niepotrzebna izolowana dobrze od powierzchni będzie miała temp gruntu z głębokości tych 1 -2 m czyli taka jak w lodówce . Zatem w wejściu budowałbym małą śluzę z parą drzwi termoizolacyjnych
Super Idee Pan Rysek Bardzo Madry i Zdolny Czlowiek ,ma wieder pomyslöw . Mieszkania Droge, a Pan Rysu Jak zaczarowany olöwek ,ochota Do pracy jest ,a to najwazniejsze z chumorkem ,wesoly orazPracowity Brawo tylko podziwiac Pozrawiam Serdecznie ❤️😘🙏👍❤️😇😁
Zaraz urzędasy się dowiedzą i oczywiście trzeba płacić za wiatraczek.Jesteśmy niewolnikami,pozornie mamy coś na własność ale pod warunkiem że za wszystko płacimy.Jestem pewnie w wieku Pana Ryśka, więc rozumiem go,że kombinuje aby odłączyć się od tego złodziejskiego systemu. Współczuję młodemu pokoleniu. Jak nasze pokolenie , to starsze powymiera,to z ludźmi zrobią co tylko zechcą ,bo im wmówią ,że zawsze tak było. Programowanie niewolników ,trwa od lat, w mediach i szkołach.Panie Ryszardzie !!! Serdecznie pozdrawiam, i życzę wytrwałości👍. Jest Pan wspaniały i mądry.Tak trzymać!!!😄😄 A młode pokolenie ,niech się w końcu otrząśnie i otworzy oczy i uczy żeby przetrwać bo żywicie i utrzymujecie ten system. Pozdrawiam😃
Pokazalibyście, proszę. Jak ze zwykłego kominka przechwycić bezpiecznie energię do bufora. Bo z bufora to wiadomo że zawór trójdrożny i wio na podłogówkę. Cały czas się zastanawiam czy da się jakoś bez prądu, pomp to zrobić. Bo ma to być ogrzewanie na czas bez prądu. Czy da się to w ogóle zrobić nie inwestując miliony.
Są zasobniki z zintegrowanym zasobnikiem cwu u góry a ten drugi zasobnik jest niewielki. Ja u siebie robię bufor 1000l + 350 zasobnik cwu z dwoma wężownicami.
właśnie na odwrót - murowany się opłaca bardziej niż szkieletowy gdyby wybudować dom jedną z najprostszych i najlepszych metod to wyjdzie dużo taniej czyli wylewka zbrojona + zbrojenie filarów które będą na rogach + co kawałek pomiędzy miejscem na filary leci suporex co warstwę suporexu nacinamy górę wokół i leci zbrojenie kompozytowe po długości jak najdłuższe odcinki oraz miejsce na wylanie filarów później zalewamy filary strop rozwinięciem jest pokrycie siatką z włókna obustronnie a dopiero tynk na to a później styropian suchy suporex potrafi osiągać właściwości styropianu w odpowiedniku 6 do 8cm na każde 10cm grubości styroduru (pod warunkiem że jest suchy) całość jest tania przez małą ilość pracy potrzebną do wykonania , pancerna dodatkowo warto zrobić w całym domu ogrzewanie podłogowe + kilka grzejników zawsze się przyda (i duży bufor) znacząco to zmniejszy ilość spalanego opału / pompa ciepła będzie miała wyższe COP (wydajność) przez niższą wymaganą temperaturę pracy dodatkowo podłoga będzie kumulować ciepło i oddawać w nocy nawet nie chodzi wtedy o komfort ...a o to że przy kominku zgaśnie i zimno ....a przy kominku z podłogowym zgaśnie i nadal ciepło co do buforu i bojlera można zawory zamontować gdzie po prostu będzie najpierw woda płynęła w bojer czyli jego pierwszego ogrzewa wyższą temp a dopiero w bufor + jakiś zawór mieszający pomiędzy który będzie głównie puszczał na bojler aż osiągnie zadaną temp a później w bufor itp (albo trójnik i ręcznie otwierać zamykać) poddasze warto dać z termoizolacją odbijającą ciepło rekuperacji nie trzeba kupować - można sobie zrobić wymiennik rekuperacji nawet poprzez włożenie mniejszej rury w większą gdzie 1 rurą wyciągamy powietrze a drugą zasysamy co powoduje wymianę ciepła (totalnie budżetowa wersja- lepsza to samemu zrobić wymiennik z blach przekładanych czy nawet kilka intercoolerów ze zlomu będzie działać jako rekuperator :) warto jeszcze poszukac informacji o "solarach" do ogrzewania powietrza nie wody - panel dość prosty szyba , szczelina , czarne tło , wlot dołem wylot górą - w zimie grzeje powietrze , latem można użyć jako darmowa wentylacja wykorzystująca zjawisko konwekcji ale nie --- cena szkieletowego nie jest aktualnie mniejsza odkąd stal potaniała i istnieją materiały kompozytowe z włókien co do elektronarzędzi można zawsze "cięższe" zasilać z prądu stałego - akumulatorów po wymianie silnika na szczotkowy / bezszczotkowy DC a grzanie wody można obejść budując sobie grzałkę wody w formie pompy ciepła (dokładnie to samo co mamy w lodówce tylko odwrócone aby grzało)
Nie zgodzę się jeśli robić ogrzewanie to tylko podłogowe a nie komplikować układ grzejnikami, parametr niższy bufor starczy na dłużej wiec mniej grzania a jeśli chcesz ogrzać szybko po długiej nieobecności starczy klima
@@Bazyl217 wlasnie chodzi o to zeby bylo podlogowe Piszac okazyjnie grzejniki mialem bardziej na mysli uzywanie ich do suszenia ubran itp bo jednak wtedy sie przydają :) Natomiast reszta to tylko podlogowka w celu utrzymania jak najnizszej wymaganej temp do pracy pompy ciepla inaczej zwanej klimatyzatorem (tu dla osob mniej w temacie ..tak klimatyzator to to samo co pompa ciepla i nie trzeba bulic 30tys za sama jednostke...mozna kupic klimatyzator za 5k++)
@@Bazyl217 No i wlasnie to jest bledne myslenie ze musi byc wyzsza temp jak sa grzejniki bo nie musi Nikt ci nie kaze grzac grzejnikow do 50 stopni Ustawisz podlogowke np na 35*C I grzejnik tez tyle maja,nie potrzebujesz 50 stopni One i tak doloza powierzchnie grzewcza ktora swoje 3 grosze da chodz nie o to chodzi A tak to te 30 pare stopni na grzejnikach jest wystarczajace aby miec dodatkowa powierzchnie do suszenia ubran itp Ja nie mowie o grzaniu grzejnikami tylko podlogowka A jedynie mowie o tym ze grzejniki sa jednak przydatne przy suszeniu ubran nawet jezeli maja miec tylko 30 pare stopni bo kazda temp powyzej temp pokojowej powodowac bedzie szybsze parowanie wody
@@Bazyl217 co do samego grzania w buforze to tez troche bledne podejscie Jak nagrzejesz bufor do 35 stopni to myslisz ze na ile starczy podlogowce ? Godzine ? Dwie ? Zanim spadnie do ponizej 30 stopni (zaleznie od wielkosci bufora) Tak czy siak by trzeba podbic Natomiast tu znowu wtracajac grzejniki ...spinasz je w 1 uklad z podlogowka tak ze jest to 1 obieg tej samej temperatury wody nie ze wieksza. Ta smaa ma plynac. Samo oddawanie ciepla nie do konca tak dziala jak ludzie mysla Ilosc energii zmagazynowanej w buforze rosnie z temperatura I im wyzsza temp tym na dluzej starczy energii I kolejnym blednym mysleniem jest to ze jak bufor ma 60 stopni to i w podlogowke idzie 60 stopni... Źle...montuje sie zawory ktore powoduja ze woda glownie krazy poza buforem w skrocie powrot zimnej z podlogowki idzie nie przez bufor a go mija i idzie znowu w podlogowke Z ta roznica ze zawor z termostatem jezeli temp spadnie to zaczyna czesciowo sie otwierac przestawiac na bufor I czesc wody mnieisza lub wieksza krazy nadal w ukladzie poza buforem A czesc cieplej z bufora jest podawana w uklad aby podniesc temp Łopatologicznie to tak jakbys mial pełną szklanke z zimna woda i termos z wrzatkiem ale chcesz miec ciepla w szklance Wiec czesc wody ze szklanki wlewasz w termos a czesc z termosu do szklanki To co wlales w termos obnizylo ogolna temp w termosie Ale dolewajac do szklanki nadal wode w niej ogrzało bo sie zmieszala zimna z ciepla Nigdzie wody przy takiej "operacji" nie ubylo Ani ilosc energii nie zmalała tylko zostala przemieszczona z termosu do szklanki A ze szklanki idzie w powietrze (przy załozeniu ze woda by nie parowała szczelnie zamknieta czy cos) Woda znowu ostygla w szklance wiec ponawiasz I tak w kolko az w koncu wykorzystasz cala energie zmagazynowana w wodzie w termosie i sie wyrownaja temp Tak dziala zawor mieszajacy Wiec nie rozumiem jak ludzie twierdza ze jak ustawia wyzsza temp to cieplo gdzies ucieknie...nie ucieknie tylko szybciej zostanie oddane i zamiast miec w pomieszczeniu 18stopni przez 10h Bedziemy miec 22 przez np 5h i zacznie spadac wczesniej wiec i wczesniej zmagazynowana energia w pomieszczeniu zostanie oddana na zewnatrz Ale grzejniki nic do tego nie mają Zwlaszcza jezeli ich temp wynosi tyle samo co podlogowka Wiec to czy one beda czy nie nie zmieni temp w jakiej bedzie pracowac pompa ciepla (czyli jej wydajnosc nie bedzie nizsza po montazu grzejnikow a wrecz moze wzrosnac bo dokladaja one kolejnej powierzchni oddajacej cieplo = spada temp potrzebna do ogrzania (promieniowaniem podczerwonym a nie poprzez ogrzewanie powietrza konwekcja jaka normalnie jest uzywana przy ogrzewaniu grzejnikami co wymaga wyzszej temp pracy)
Mam dom z Mikołajek, stawiany w 90- tych latach. Płyty wypełnione trzciną, stanowią budulec tego domu szkieletowego. Ekstra technologia, szybka budowa.
pamiętaj o odległościach pomiędzy belkami jak bedziesz wkładał izolacje ocieplająca by ci pasowała bez żadnego krojenia na szerokość dobrze jest mieć węziej belki o 1,5 centymetra wtedy będą pasować z lekkim wciskiem i powbijaj gwoździe z boku (nie do końca) by izolacja nie miała możliwości zsuwać się Pozdrawiam pc zacznij już sadzić własny las
Co za gość z werwą i pozytywnym nastawieniem. Dzieli się wiedzą i doświadczeniem z innymi.
Świetnie !
Pokolenie Ryśka najlepsze!!!
Juz jeden taki byl. Nazywal sie Dom za 150 tysiecy kropka PL i budowal domy za cwierc miliona xd
Bez liczników i bez rachunków tak? Całe szczęście ustalenie lokalizacji i tożsamości tego pana nie będzie problem, sam się tym pochwalił w internecie. Donos do Urzędu Skarbowego będzie składany
@@johnrambo5053 A dlaczego tego Pana chcesz sprzedać do skarbówki?. Ból DUPY się uruchomił? Że facet ma wiedzę sam wszystko robi nie korzystając z Energi itd?
@@Przebudzony Każdy musi płacić podatki, nic nie ma za darmo
Szacun dla p. Rysia za chęci 😀
I umiejętności:)
@@DobryProjekt widac , ze jakies ma. Z motyką nie porwał sie na słońce 😉
@Wojciech Naskręt Wiele osób jest wygodnych a przede wszystkim leniwych.
Rysiek mimo swoich lat ma zapał i jest ambitny.Takich ludzi nam trzeba.
Pozdrawiam.
pan rysiu bardzo spoko, ale tych dwóch pięknisi nie budzi mojego zaufania...
Ale pozytywny ten Rysio, i jaki zdolny, miec takiego tate, to skarb w dzisiejszych czasach.Czekam na dalsze odcinki i serdecznie pozdrawiam Rysia.
Wszytkie Ryśki to fajne chłopaki 😁
@@marekduczman
Ale ciekawe. Prosimy jeszcze więcej p. Rysia i .. ciąg dalszy z jego dzieła!
P. Rysiek zajebisty gość, stara szkoła - nie siadamy na laurach chlejąc piwsko tylko do roboty i robię tyle umiem. Wspaniale!
Stara szkoła? Wiesz że dawniej w dosłownie każdym zawodzie "fizycznym" i nie tylko się chlało?
@@rawraw9888 znam wielu, co jak chleją, to chleją, ale jak robią, to aż furczy. Chodziło mi o porównanie do młodego pokolenia, które nie wysadza nosa ze smartfona.
Wystarczy Rysiek wiek nie ma znaczenia kurła :)
To nie siadaj ,nie pij browców i bierz się za robotę.Co nas obchodzą twoje problemy?
mega pozytywny człowiek 🙂 tyle energii, chęci i zapału. wincyj takich filmów 👍👍
Potwierdzam :)
Można uprościć budowę do i zrezygnować z wielutechnicxnych MARKETINGOWYCH BAJEROW a wprowadzić nowe efektywne i NIEZAWODNA i radykalnie obniżające koszty budowy i eksploatacji rozwiazania
A mi się podoba u Ryśka to, że chce być samowystarczalny i chce się odciąć od tego parszywego, socjalistycznego sytemu. To jest wolny człowiek.
Ale fajny Rysiu , trzymam kciuki za budowę , wiele szczęścia i zdrowia :)))
Przyłączam się z tymi kciukami
Brawo w końcu Polacy stają się nie zależnie od systemu Brawo 💪💪💪
Panie Ryśku.Jest Pan pozytywną osobą, mówi Pan mądrze, ciekawe rozwiązania, wizje (bufor ciepła) itp .Rysiek pozdrawiam, i życzę zdrowia. A urząd skarbowy , niech szuka u oszustw, a nie u zaradnych i modrych ludzi.pozrdo Rychu PS-***** ***
Pan Rysiek dodał mi otuchy :) ja też właśnie kończę dom szkieletowy z podobnym rozwiązaniem czyli bufor kombinowany, kominek z płaszczem wodnym i kolektory słoneczne. Także Pan Rysiek idzie w dobrą stronę ale niech zaprojektuje sobie jak najszybciej rekuperację, bo później będzie ciężej to wmontować wiem, bo się namęczyłem ale udało się :D Więcej takich pozytywnych ludzi !!
Więcej takich ludzi a świat będzie piękniejszy pozdrawiam serdecznie
Pozdrowienia dla super pozytywnego Pana Ryśka😊A pomysł super♥️
Super czekam na kolejne etapy tego projektu.
Jakie piękne wykończenie studni.
Ozdobne, ale cegły z czasem będą się kruszyły.
Panowie cudo to wszystko. Ogladam i podziwiam. Dzisiaj ciezko juz znalezc takich odwaznych ludzi. Pozdrawiam
Super facet
Brawo
Takich ludzi potrzeba
Fajny film, duzo humoru. Czekamy na ukończenie
Dam znać Damianowi na jakim Rysiu jest etapie
Ale super na dzisiejsze czady&y
I tacy ludzie są mega wartościowi..pełni energii, pomysłów,umiejętności I wiary w to co robią ..a teraz porównajmy takiego człowieka z dzisiejszymi " gwiazdkami" internetu - youtuberami i tiktokerami..masakra świat schodzi na psy...Cieszę się że jestem z tego pokolenia , które coś się nauczyło od swojego dziadka czy taty...
Rysiek pozytywny człowiek🙂
Oglądajcie na kanale Piotrka film o buforze ciepła ogrzewanym kominkiem z płaszczem wodnym😉: ua-cam.com/video/SOwXJr9s4fM/v-deo.html
Oj bardzo
Gratuluję i wytrwałości życzę. Gdybym bliżej mieszkał pomógł bym chętnie a i wiedzy bym liznął
Kolega fan budownictwa ?
@@DobryProjekt a pewnie. jak to mówią 1 dom to pasmo błedów, na 2 się uczymy a 3 to już coś z tego będzie. na razie mam 1 zaliczoną
Wielki szacunek dla p.Rysia dużo zdrowia i pomyślności w budowie !Pozdro UK
Mega fajne podejście 😀Super. Więcej takich pozytywnych ludzi 🤩
Dodatkowo magazyn na energię Pana Ryszarda.Zdrowia i dużo słońca,pozdrowienia
BRAWO 👏👏powodzenia dla Pana Pozdrowiam wszystkich
Świetny Gość 👍. Pozdrawiam, oby więcej takich ludzi. Ps. Mega projekt 💪 🙂
Szacun. Eko chata, coś pięknego i las, a 70m w zupełności dla mnie...
Nic tylko startować:)
Szcun szacun. Ja przed decyzją odnośnie PC mocno analizowałem ogrzewanie na holzgas i właśnie bufor kombinowany(zbiornik CWU w zbiorniku 1500l). Założenia przy domu energooszczędnym wychodziły na rozpalanie raz na 2-3 dni przy temperaturze ok 0 stopni - nagrzanie bufora jednym-dwoma wkładami drewna do 90 stopni i rozładowywanie go do 30 na podłogówce.
@@zjow4755 Rok temu padło na PC. Została zamówiona, bo kotła Lazara nie dało się kupić, a Blaze kosztował dużo i był niedostępny... Ponadto z miejscem było bardzo ciasno i padło na PC. Z perspektywy czasu powiększyłbym kotłownię i zrobił holzgas.
Fajne Jaśki takie śmieszki, powodzenia super robota
Rysiu ma rzemiosło w rękach
@Wojciech Naskręt nie kracz... 😄😂
Ależ jestem ciekaw efektu końcowego! Liczę na odcinek!
SUPER POMYSŁ .ŹYCZE POWODZENIA W DOKOŃCZENIU TEGO
PROJEKTU . WIENCEJ TAKICH MATERIAŁÓW Z TEJ REALIZA-CJI . MEGA POMYSŁY .
POZDRAWIAM .
Jeśli chodzi o ogrzewanie to bufor polecam bo sam mam takie rozwiązanie w domu szkieletowym i jestem bardzo zadowolony pozdrawiam
Pierwszy raz usłyszałam tu o off gridzie. Nie sądzilam, że to naprawdę możliwe, poza systemem, wielkie dzięki 💪😁🥰
Mieszkam już trzy lata w tego typu domku 68 m2 powieszchni użytkowej , mam możliwość ogrzewania z CO kocioł gazowy LPG oraz kominek Defro najmniejszy jaki było można kupić bez płaszcza wodnego . Salon aneks kuchenny , łazienka, wiatrołap ogrzewanie podłogowe sypialnia grzejnik. Ubiegłej zimy ani razu nie uruchomiłem kotła na grzanie domu, pracował tylko na ciepłą wodę. Całą zimę paliłem w kominku kilka drewienek i w całym domu gorąco , bez rozprowadzenia powietrza wystarczy by drzwi do pomieszczeń które mają być ogrzewane był otwarte. Pozdrawiam Andrzej.
Ogrod zimowy od poludnia jest niezlym grzejnikiem. Mialem na dachu poliweglan i zostal wyrzucony, i dane dwa okna dachowe, bo latem przegrzewal się a zimą i tak duzo wiecej swiatła nie ma bo slonce jest nisko. Poza tym docieplony dach daje jest moim zdaniem wazniejszy. W budowie takiego domu najwazniejsze jest uszczelnienie, czyli paroizolacja od srodka. Warto dobrze skleic i walczyc o kazdą najmniejsza nawet szczelinę. Plus tasmy do okien doklejone. Przetestowalem bez reku jeden taki domek i w każdym kolejnym bedzie reku😉 jedyne co bym zmienil to dał celulozę zamiast wełny, roznica szczegolnie latem bez porownania, plus wyciszenie. Tyle z takich wlasnych doswiadczen. Milo widziec ze ludzie biora sprawy we wlasne ręce. Powodzenia.
Dziękuję za komentarz... merytoryczny
Dla pana Ryszarda wielki ukłon i zajętym być to samo zdrowie
Proszę robić swoje. Pozdrawiam serdecznie i dużo energii i zdrówka życzę❤️
Super pomysł pozdrawiam
Dużo fajnych pomysłów
Taki baniak to się nazywa zbiornik kombinowany. Fajne rozwiązanie. Na pierwszy rzut kieszeni wydaje się że to jest drogie ale jak się policzy osobno bufor i zasobnik CWU ... Nie zapomnijcie zostawić szerokich drzwi żeby taki baniak zmieścić.
Ma kolega jakiś link do takiego zbiornika
@@DobryProjekt wpisz bufor kombinowany. Są różne wielkości, z wężownicą mi i bez.
@@DobryProjekt Galmet KUMULO SG(K) 1000/200 to już rozbudowany jest. Usuwają linki niestety.
@@DobryProjekt w takim baniaku jedna grzałka załatwia 2 sprawy.
Za to że jesteś z Podkarpacia to masz suba super filmy robisz. Heh nie ma dużo takich gości jak Pan Rysiek co za pozytywna Istota :D
Dziękuję 🙂
Dzięki i pozdrawiam serdecznie.
Pan Rysiek jest mega człowiekiem podziwiam i zdrowia życzę
uwielbiam takich wariotów :-) namnadzieje ze bedzie wilm po skoczonym projekcie
Zeby welna nie siadla, polecam jeszcze sznurem typ. dratew, od lewej do prawej w zygzak do dolu zakotwiczyc welne zeby na calej swojej dlugosci(wysokosci) byla tym sznurem lekko przycisnieta. Pozdrawiam ;)
Sznurowanie jak na poddaszu 👍
2 wkręty od zewnątrz o nabić na nie wełnę. Są też specjalne gwoździe do wełny na dużych podkładkach samoprzylepnych .przykleja się do płyty od środka
kominek/piec powinien stać w środku bryły budynku; taki mały domek bez problemu ogrzał by nawet bez żadnej dystrybucji ciepła, bez podłogówki, bez dgp, po prostu przez promieniowanie; tym bardziej ma to sens w domu offgrid bo nie potrzeba wtedy żadnej energii ani automatyki; ja ogrzewam w ten sposób duży dom o kubaturze 650m3; dobra izolacja bez mostków, szczelność powietrzna i rekuperacja wentylacji, zyski pasywne i bytowe i nie trzeba centralnego ogrzewania
Oby więcej w śród nas była takich osób pozytywnie nastawionych i pozytywnie myślących w naszym ,,poukładanym przez państwo ,, świecie i oby wszyscy użytkownicy naszej ,,ziemi,, podobnie ją wykorzystywali a nie tylko udali że są ,, proekologiczni,, a tak naprawę byli sponsorowani przez wschód .....
Można? Można- więcej takich pozytywnych ludzi a świat będzie prostszy. Tylko żeby urzędnicy nie przeszkadzali a ludzie dadzą sobie radę. Gorąco pozdrawiam Pana. Jeszcze można by pomyśleć o panelach solarnych (z rurami próżniowymi) do grzania wody, u mnie zdają egzamin razem ze zbiornikiem buforowym 500 litrów.
Wełnę można na brzegach zszywkami przystrzelic do stelaża i nie będzie opadać.
Fajnie, że się tym dzielisz, ja właśnie skończyłem samodzielnie budować, ogrom pracy jest niewyobrażalny, tylko dla na prawdę zawziętych ludzi :)
Co do grzania wody, to solary na rurach próżniowych byłyby chyba bardziej efektywne. U mnie słońce zimą za drzewami, więc mam płaskie, ale już w połowie marca grzały i teraz jeszcze też grzeją, choć słabiej, bo leje ciągle i krótko mam słońce nad drzewami. Próżniowe są lepsze, bo niezależne od temperatury zewnętrznej i dają radę nawet zimą, jeśli tylko las nie przeszkodzi, jak u mnie. Przez 5-6 miesięcy (zależy od roku/pogody) mam odłączony prąd od bojlera 300 litrów i solary od 10 lat dają radę - nie trzeba się ograniczać.
Jeśli nie jesteście podłączeni do sieci, to tak, jak jestem gorącym zwolennikiem DGP, to jednak radził bym ten płaszcz wodny, z powodu CWU. Albo zrobić jakąś własną hybrydę z wężownicą o dużej średnicy ponad wkładem kominka, do grzania wody?
Ciekawa sugestia
Brawooo Pięknie 👍👍👍👍👍🥰🥰🥰🥰🥰
Jako były Dekarz u Żeczoznawcy w Berlinie bez reklamy który .. Przy ocieplaniu.. Proponuje Prasowana wełna 10cm i 5cm po to droga warstwa by Bardzo dokładnie pilnować by Nieee pokrywały się zakładki płyt wełny czyli by możliwe przyszłe szczeliny pomiędzy płytami wełny np po 15larach nieee pokrywały się z warstwą pod spodem. W momencie gdy dodamy odpowiednią grubą Fiolie jako pierwsza warstwa np mur (podłoga poddasze) zastępuje to ponad 50cm styropianu czyli 30cm muru z cegły.. Pozdrawiam Serdecznie i Jeszcze raz Gratukacje za pomysł 👍👍👍👍👍🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰
Człowiek czynu💪przeskoczy nie jednego młodzika 👍
Z oranżerią od strony południowej to ciekawy pomysł rodem z Earthshipów i może mieć bardzo pozytywny wpływ na ogrzewanie całego domu, szczególnie zimą. Warto byłoby dopasować kąt przeszklenia do grudniowego słońca na tej szerokości geograficznej, żeby zmaksymalizować pobór energii słonecznej.
Proponuję Ryśkowi (sprawdzone w boju), bufor z dwiema wężownicami min. 800l ładowany z kominka do 80 stopni, a dłuższa wężownica zasila bojler CWU - wystarczy w zupełności. Podłogówka gęsto i grzejesz raz na 2, 3 dni. Co do izolacji, jeśli wełna, to tylko skalna w taflach i min 30cm (na przekładkę, aby wyeliminować mostki termiczne).
Kolega ma to przetestowane
@@DobryProjekt Kolega zbudował taki układ na kominku peletowym, działa jak opisałem powyżej. W offgridzie i przy obecnych cenach opału, jednak zwykły kominek będzie sensowniejszy, najlepiej żeliwny. Pozdrawiam.
w Canadzie odbiegają od tej paro izolacji z czasem powoduje problem ze zdrowiem gromadzi sie za duzo CO,2 i powoduje choroby z sercem i innymi dolegliwościami
do kominka czy do pieca powinny być podciągnięte rury z zewnątrz doprowadzające świeże powietrze . a to dlatego żeby nie było cofania się ognia i dymu z pieca
Spotkałem dziś Pana Piotra dostarczając paczkę, mega pozytywny gość! A rozpoznałem go dopiero po paru minutach 😁
P.Rysiek bardzo pozytywny gość, życzę sukcesu,pzdr.
Koło takich ludzi z energią można mieszkać, gdzie te działki można kupić :)
Dla zasięgu. Niech rośnie liczba ludzi świadomych i samowystarczalnych.
Rysiek super gość, tez mi sie podobaja takie domki, energooszczedne cieple i proste w budowie, jak mialbym sie budowac to zdecydował bym sie na taki. Pozdrawiam
Ale pozytywnie :) Aż chce się oglądać . gorące pozdrowienia dla inwestora:)
No cóż, jak mawiał klasyk wszystkie Ryśki to fajne chłopaki. Super nie święci garnki lepią, trochę pomyślunku dwie ręce i chęci do pracy. Gratuluję i trzymam kciuki, alleluja i do przodu 💪👍
Piękni i wspaniali ludzie :)
Zróbcie dobra oczyszczalnie sciekow zakończona oczkiem wodnym z rybkami
Brakuje jeszcze kilku bajerów.
Ja opracowałem w latach dziewięćdziesiątych program taniego budownictwa energooszczędnego SLONECZNY DOM DOMEM POLSKIEJ RODZINY.
Zdobył kilka nagród na ważnych targach budownictwa i energetycznych.
Panowie brakuje kilka bardzo eeaznnych instalacj
Gdzie można dowiedzieć się więcej o tym opracowaniu?
Super odcinek , Pan Ryszard niesamowity . Pozdrawiam
Szacun... Pozdrawiam...
Szczęść Boże z budową 🤗❤️🌻🌹🔥🇵🇱🧡
Definitywnie robic z plaszczem wodnym. Komfort i pozniejsze koszty bez porownania w stosunku do ogrzewania powietrza.
Bardzo pozytywny facet, dalej robi w życiu to co chce, czy też lubi.
Aby tak więcej ludzi działało i faktycznie żyło swoim życiem, zamiast siedzieć zgorzkniałym i narzekać na wszystko.
pozdro dla wszystkich w szczegolnosci dla Pana Rysia
Cudowny człowiek ❤
Witam, dzięki za szacunek.... pozdrawiam serdecznie!
pozytywny człowiek ten Rysiu. Więcej filmów z nim:)
super film 👍👍👍👍👍👍
3mam kciuki za ukończenie projektu 😉👍
Super filmik 😁👍
Super jest spełniać swoje marzenia. Będziecie tam żyć jak mormoni
cena zależy od regiony, ceny miedzy wschodem a zachodem polski są tak rozbierzne. W szczecinie dom szkieletowy bardzo wylajtowany 25m2 z blachodachowką i małym tarasem wyniósł mnie 8tys zl ale bez fundamenów bo nie ma i bez ocieplenia i wykonczenia scian w środku. Okna ze śmietnika, drzwi za darmo nowe bez futryny wiec jakos dorobilem zawiasy. brak wody i kanalizy jak narazie. Wolał bym jednak murowany.
Kurde P. Rysiek … ogromna wiedza , szacun
Zazdroszczę energii życiowej. Mnie wykończyły dwie budowy zgodnie z wzorcami i wymogami. Zabrały mi tą energię którą ma Rysiu. Pozdrawiam
Rysio ma sosny brzozy Kolegę non stop co się uśmiecha pomidorki i po co komu więcej 😁😎😎 zdrówka jak najwięcej Rysio 💪
Panie Rysiu, jest Pan przykładem dla wielu ludzi
Szacunek Rysiu więcej życia w Tobie niż w niejednym nastolatku . Ryśki dobre chłopaki :)
Miliony lat temu było jezioro he he pocieszny chłop, pozytywny!!
Panie Rysiu, jak Pan pozwolenie na budowę dostał? Bez wentylacji, bez ustalonego ogrzewania, kanalizacja nie wiadomo jaka...projekt się zrobi po zakończeniu budowy.... 🤣 Żona czy teściowa w Nadzorze Budowlanym pracuje?
Super łapa i sub leci
Mieszkam w stanie Illinois gdzie zimy sa takie jak w Polsce. Mam dom parterowy, stary, wyremontowany dom z fabryki o pow 136m. Mam ogrzewanie gazowe, nadmuchowe ale w zimie uzywam koze na drzewo Volgezang, ktora powinna ogrzac do pow 80m.Koza ma 2 fajerki do gotowania. Jak sa wielkie mrozy to ogrzewanie gazowe sie wlacza. W nocy nad ranem tez trzeba dolozyc do kozy. Dom jest podwyzszony ok 3 stop nad ziemia(pusta przestrzen na rury).Nie ma izolacji pod podloga i nie jest zimno w nogi.
Kilka lat temu zlikwidowalem kury, kroliki i z szopy zrobilem dom goscinny o pow 62m.Pod wykladzina plastikowa jest warstwa 5mm korka i jakies 3mm srebrnej, odbijajacej cieplo izolacji z rolki.Nie jest w stopy zimno od betonu! Domek jest ogrzewany piecem gazowym bez zadnych rur i wylotow w poszczegolnych pomieszczeniach. Patrzac na polskie strony internetowe widze ,ze sa tzw piece warsztatowe na drewno za 800 zlotych. Postawic to na srodku domu (fajerka do gotowanie by sie przydala) i sprawa ogrzewania zalatwiona, nie pieprzyc sie koszulami wodnymi, rurkami pod podloga itp podobnymi drogimi teoriami.
mój brat chce zbudować u siebie taką ziemiankę - już podsyłam mu linka
Koniecznie ... to jest genialny pomysł
na mój gust mała. A studnia niepotrzebna izolowana dobrze od powierzchni będzie miała temp gruntu z głębokości tych 1 -2 m czyli taka jak w lodówce . Zatem w wejściu budowałbym małą śluzę z parą drzwi termoizolacyjnych
Super Idee Pan Rysek Bardzo Madry i Zdolny Czlowiek ,ma wieder pomyslöw . Mieszkania Droge, a Pan Rysu Jak zaczarowany olöwek ,ochota Do pracy jest ,a to najwazniejsze z chumorkem ,wesoly orazPracowity Brawo tylko podziwiac Pozrawiam Serdecznie ❤️😘🙏👍❤️😇😁
Fajny Projekt napewno będzie Mega a co do Pana Ryśka Pomysłowy Gość 🍀🍀😉💪💪💪
Zaraz urzędasy się dowiedzą i oczywiście trzeba płacić za wiatraczek.Jesteśmy niewolnikami,pozornie mamy coś na własność ale pod warunkiem że za wszystko płacimy.Jestem pewnie w wieku Pana Ryśka, więc rozumiem go,że kombinuje aby odłączyć się od tego złodziejskiego systemu. Współczuję młodemu pokoleniu. Jak nasze pokolenie , to starsze powymiera,to z ludźmi zrobią co tylko zechcą ,bo im wmówią ,że zawsze tak było. Programowanie niewolników ,trwa od lat, w mediach i szkołach.Panie Ryszardzie !!! Serdecznie pozdrawiam, i życzę wytrwałości👍. Jest Pan wspaniały i mądry.Tak trzymać!!!😄😄 A młode pokolenie ,niech się w końcu otrząśnie i otworzy oczy i uczy żeby przetrwać bo żywicie i utrzymujecie ten system. Pozdrawiam😃
Pokazalibyście, proszę. Jak ze zwykłego kominka przechwycić bezpiecznie energię do bufora. Bo z bufora to wiadomo że zawór trójdrożny i wio na podłogówkę. Cały czas się zastanawiam czy da się jakoś bez prądu, pomp to zrobić. Bo ma to być ogrzewanie na czas bez prądu. Czy da się to w ogóle zrobić nie inwestując miliony.
Są zasobniki z zintegrowanym zasobnikiem cwu u góry a ten drugi zasobnik jest niewielki. Ja u siebie robię bufor 1000l + 350 zasobnik cwu z dwoma wężownicami.
Jestem pod wrażeniem zapału tego Pana
Ekstra! Taki domek w takim miejscu to moje marzenie...
właśnie na odwrót - murowany się opłaca bardziej niż szkieletowy
gdyby wybudować dom jedną z najprostszych i najlepszych metod to wyjdzie dużo taniej czyli
wylewka zbrojona + zbrojenie filarów które będą na rogach + co kawałek
pomiędzy miejscem na filary leci suporex
co warstwę suporexu nacinamy górę wokół i leci zbrojenie kompozytowe
po długości jak najdłuższe odcinki oraz miejsce na wylanie filarów
później zalewamy filary
strop
rozwinięciem jest pokrycie siatką z włókna obustronnie a dopiero tynk na to
a później styropian
suchy suporex potrafi osiągać właściwości styropianu w odpowiedniku 6 do 8cm na każde 10cm grubości styroduru (pod warunkiem że jest suchy)
całość jest tania przez małą ilość pracy potrzebną do wykonania , pancerna
dodatkowo warto zrobić w całym domu ogrzewanie podłogowe + kilka grzejników zawsze się przyda (i duży bufor)
znacząco to zmniejszy ilość spalanego opału / pompa ciepła będzie miała wyższe COP (wydajność) przez niższą wymaganą temperaturę pracy
dodatkowo podłoga będzie kumulować ciepło i oddawać w nocy
nawet nie chodzi wtedy o komfort ...a o to że przy kominku zgaśnie i zimno ....a przy kominku z podłogowym zgaśnie i nadal ciepło
co do buforu i bojlera można zawory zamontować gdzie po prostu będzie najpierw woda płynęła w bojer czyli jego pierwszego ogrzewa wyższą temp a dopiero w bufor + jakiś zawór mieszający pomiędzy który będzie głównie puszczał na bojler aż osiągnie zadaną temp a później w bufor itp (albo trójnik i ręcznie otwierać zamykać)
poddasze warto dać z termoizolacją odbijającą ciepło
rekuperacji nie trzeba kupować - można sobie zrobić wymiennik rekuperacji nawet poprzez włożenie mniejszej rury w większą gdzie 1 rurą wyciągamy powietrze a drugą zasysamy co powoduje wymianę ciepła (totalnie budżetowa wersja- lepsza to samemu zrobić wymiennik z blach przekładanych czy nawet kilka intercoolerów ze zlomu będzie działać jako rekuperator :)
warto jeszcze poszukac informacji o "solarach" do ogrzewania powietrza nie wody - panel dość prosty szyba , szczelina , czarne tło , wlot dołem wylot górą - w zimie grzeje powietrze , latem można użyć jako darmowa wentylacja wykorzystująca zjawisko konwekcji
ale nie --- cena szkieletowego nie jest aktualnie mniejsza odkąd stal potaniała i istnieją materiały kompozytowe z włókien
co do elektronarzędzi można zawsze "cięższe" zasilać z prądu stałego - akumulatorów po wymianie silnika na szczotkowy / bezszczotkowy DC
a grzanie wody można obejść budując sobie grzałkę wody w formie pompy ciepła (dokładnie to samo co mamy w lodówce tylko odwrócone aby grzało)
Nie zgodzę się jeśli robić ogrzewanie to tylko podłogowe a nie komplikować układ grzejnikami, parametr niższy bufor starczy na dłużej wiec mniej grzania a jeśli chcesz ogrzać szybko po długiej nieobecności starczy klima
@@Bazyl217 wlasnie chodzi o to zeby bylo podlogowe
Piszac okazyjnie grzejniki mialem bardziej na mysli uzywanie ich do suszenia ubran itp bo jednak wtedy sie przydają :)
Natomiast reszta to tylko podlogowka w celu utrzymania jak najnizszej wymaganej temp do pracy pompy ciepla inaczej zwanej klimatyzatorem (tu dla osob mniej w temacie ..tak klimatyzator to to samo co pompa ciepla i nie trzeba bulic 30tys za sama jednostke...mozna kupic klimatyzator za 5k++)
@@ErtsenPlayGames ale wtedy grzejemy do wyższych temp bufor a grzejniki nam go szybciej rozładowują pompa misi częściej się uruchamiać
@@Bazyl217
No i wlasnie to jest bledne myslenie ze musi byc wyzsza temp jak sa grzejniki bo nie musi
Nikt ci nie kaze grzac grzejnikow do 50 stopni
Ustawisz podlogowke np na 35*C
I grzejnik tez tyle maja,nie potrzebujesz 50 stopni
One i tak doloza powierzchnie grzewcza ktora swoje 3 grosze da chodz nie o to chodzi
A tak to te 30 pare stopni na grzejnikach jest wystarczajace aby miec dodatkowa powierzchnie do suszenia ubran itp
Ja nie mowie o grzaniu grzejnikami tylko podlogowka
A jedynie mowie o tym ze grzejniki sa jednak przydatne przy suszeniu ubran nawet jezeli maja miec tylko 30 pare stopni bo kazda temp powyzej temp pokojowej powodowac bedzie szybsze parowanie wody
@@Bazyl217 co do samego grzania w buforze to tez troche bledne podejscie
Jak nagrzejesz bufor do 35 stopni to myslisz ze na ile starczy podlogowce ?
Godzine ? Dwie ? Zanim spadnie do ponizej 30 stopni (zaleznie od wielkosci bufora)
Tak czy siak by trzeba podbic
Natomiast tu znowu wtracajac grzejniki ...spinasz je w 1 uklad z podlogowka tak ze jest to 1 obieg tej samej temperatury wody nie ze wieksza.
Ta smaa ma plynac.
Samo oddawanie ciepla nie do konca tak dziala jak ludzie mysla
Ilosc energii zmagazynowanej w buforze rosnie z temperatura
I im wyzsza temp tym na dluzej starczy energii
I kolejnym blednym mysleniem jest to ze jak bufor ma 60 stopni to i w podlogowke idzie 60 stopni...
Źle...montuje sie zawory ktore powoduja ze woda glownie krazy poza buforem w skrocie powrot zimnej z podlogowki idzie nie przez bufor a go mija i idzie znowu w podlogowke
Z ta roznica ze zawor z termostatem jezeli temp spadnie to zaczyna czesciowo sie otwierac przestawiac na bufor
I czesc wody mnieisza lub wieksza krazy nadal w ukladzie poza buforem
A czesc cieplej z bufora jest podawana w uklad aby podniesc temp
Łopatologicznie to tak jakbys mial pełną szklanke z zimna woda i termos z wrzatkiem ale chcesz miec ciepla w szklance
Wiec czesc wody ze szklanki wlewasz w termos a czesc z termosu do szklanki
To co wlales w termos obnizylo ogolna temp w termosie
Ale dolewajac do szklanki nadal wode w niej ogrzało bo sie zmieszala zimna z ciepla
Nigdzie wody przy takiej "operacji" nie ubylo
Ani ilosc energii nie zmalała tylko zostala przemieszczona z termosu do szklanki
A ze szklanki idzie w powietrze (przy załozeniu ze woda by nie parowała szczelnie zamknieta czy cos)
Woda znowu ostygla w szklance wiec ponawiasz
I tak w kolko az w koncu wykorzystasz cala energie zmagazynowana w wodzie w termosie i sie wyrownaja temp
Tak dziala zawor mieszajacy
Wiec nie rozumiem jak ludzie twierdza ze jak ustawia wyzsza temp to cieplo gdzies ucieknie...nie ucieknie tylko szybciej zostanie oddane i zamiast miec w pomieszczeniu 18stopni przez 10h
Bedziemy miec 22 przez np 5h i zacznie spadac wczesniej wiec i wczesniej zmagazynowana energia w pomieszczeniu zostanie oddana na zewnatrz
Ale grzejniki nic do tego nie mają
Zwlaszcza jezeli ich temp wynosi tyle samo co podlogowka
Wiec to czy one beda czy nie nie zmieni temp w jakiej bedzie pracowac pompa ciepla (czyli jej wydajnosc nie bedzie nizsza po montazu grzejnikow a wrecz moze wzrosnac bo dokladaja one kolejnej powierzchni oddajacej cieplo = spada temp potrzebna do ogrzania (promieniowaniem podczerwonym a nie poprzez ogrzewanie powietrza konwekcja jaka normalnie jest uzywana przy ogrzewaniu grzejnikami co wymaga wyzszej temp pracy)
Świetna inicjatywa Bardzo mi się podoba Sam bym chciał tak robić👍
I co najwazniejsze niezależnie od systemu, samowystarczalni. Takie właśnie osady ludzie powinni tworzyc
Rysiu… jest super 🎉
Rysiu król ! 👌🏻😂
Takich domków zrobiłem kilkadziesiąt w latach dwutysięcznych. Ciekawe czy ich myszy jeszcze nie zjadly :)
Mam dom z Mikołajek, stawiany w 90- tych latach. Płyty wypełnione trzciną, stanowią budulec tego domu szkieletowego. Ekstra technologia, szybka budowa.
rysieK to jest gość 👌👍
pamiętaj o odległościach pomiędzy belkami jak bedziesz wkładał izolacje ocieplająca by ci pasowała bez żadnego krojenia na szerokość dobrze jest mieć węziej belki o 1,5 centymetra
wtedy będą pasować z lekkim wciskiem i powbijaj gwoździe z boku (nie do końca) by izolacja nie miała możliwości zsuwać się Pozdrawiam pc zacznij już sadzić własny las