rekuperacja Toma po 2 latach

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 2 гру 2024

КОМЕНТАРІ • 537

  • @rafap2740
    @rafap2740 3 роки тому +32

    10:30 Nie do końca chyba rozumiesz kwestię wilgotności i jej zależnością od temperatury. Warto poczytać o temperaturze punktu rosy. Założenie dla uproszczenia. Masz zamknięty pokój bez okien ze stałą temperaturą i wilgotnością. Wilgotność masz podaną w procentach przy danej temperaturze. Jeżeli przy temperaturze 30 stopni wilgotność jest np 80% to TA sama ilość wilgoci w temperaturze 25 stopni to będzie już 90%. Ilość pary wodnej w powietrzy nie wzrosła a jest STAŁA a jedynie możliwości absorbcji wilgoci w powietrzu spadły. Jeżeli temperatura będzie spadać dalej do np 18 stopni to dojdziemy do 100% wilgotności (choć ilość wilgoci w powietrzu będzie stała!) i w tym momencie zacznie się wykraplać para wodna (ponieważ ta stała ilość wilgoci nie jest w stanie już zaabsorbować powietrze). To teraz wracając do rekuperatora. Jeżeli w domu masz stała wymianę powietrza zimą czyli zimne powietrze z zewnątrz ogrzewasz za pomocą wymiennika to nie zmniejszasz wilgotności. Tyle tylko że jeżeli powietrze o temperaturze +5 stopni i wilgotności 95% ogrzejesz do +20 stopni to jego wilgotność "spadnie" na wykresie do poziomu 60%. Jednakże ilość wilgoci jest w powietrzu dokładnie TA SAMA na zewnątrz i wewnątrz. Natomiast do wykroplenia się pary wodnej w rekuperatorze dochodzi wtedy kiedy w domu jest WIĘCEJ wilgoci niż na zewnątrz i zmniejszasz temperaturę powietrza do poziomu tego co na zewn +5 ALE już to powietrze nie może zaabsorbować tej dodatkowej wilgoci i wykrapla się w rekuperatorze. Wiec jeżeli masz taką sytuację, że w domu zimą masz dużą wilgotność to za mała jest wymiana powietrza i stąd zbyt duża wilgotność w domu i stąd wykraplanie się jej w rekuperatorze. Mam nadzieje że to jasno wytłumaczyłem. Chodzi o to że zimą przez rekuperator powietrze NIE STAJE się suche...to wynika z różnicy temperatur i absorbcji pary wodnej w zależności od temp. Oczywiście dla wnikliwych istnieje jeszcze zależność ciśniena od nasycenia pary wodnej ale przy tych różnicach które generuje wentylacja nie jest ono duże a opisuje je równanie Clausiusa-Clapeyrona.

  • @Cesarzowa1
    @Cesarzowa1 3 роки тому +21

    Jestes jedyny na tym tubie który mówi prawdę
    Wielki szacunek bo inni makaron na uszy nam nawijaja

    • @michalppiechowiak
      @michalppiechowiak Рік тому

      Proponuje abyś toaletę tez zlikwidował bo są tam zarazki

  • @MrHubi645
    @MrHubi645 3 роки тому +13

    Szanuję za szczerość.... Co na plus to na plus, co nie pasuje, to nie pasuje...!

  • @p.k9252
    @p.k9252 Рік тому +18

    Wróciłem do filmu po jakimś czasie, kiedy sam jestem na etapie budowy domu. Zawsze byłem przeciwny rekuperacji. Uważałem to za zbędny wydatek. Postanowiłem więc zgłębić temat i zacząłem wręcz pochłaniać wiedzę na temat rekuperacji. Obejrzałem filmik z montażu u Tomasza i chyba wiem jak poprawić problemy jakie omawiane są w tym filmie.
    1) Brud i kurz przy anemostatach to nic innego jak kurz z naszego domu - przy anemostatach wyciągowych. Jako anemostaty nawiewne stosuje się inny typ, które nawiewają powietrze płasko, przy nich nie osadza się kurz. Masz po prostu złe anemostaty założone.
    2) Rekuperator na poddaszu to niestety główny problem przegrzewania się domu latem i brak możliwości jego przewietrzenia. Pomimo zastosowania wełny, na tym stryszku jest nadal strasznie gorąco latem i rekuperator nie jest w stanie skutecznie doprowadzić chłodnego powietrza z zewnątrz ponieważ jest ono już ogrzewane w rekuperatorze przez warunki panujące na strychu.
    3) Dodatkowo na rurach od czerpni, wyrzutni oraz na kanałach do skrzynek rozdzielczych w pomieszczeniach nieogrzewanych powinno się stosować około 15 - 20 cm izolacji. Na kanałach isoflex (rękaw giętki) jest raptem 2 cm. W przejściu przez ścianę nie ma już wcale izolacji. Dla potwierdzenia należałoby zmierzyć temperaturę latem na tym stryszku.
    4) Kolejna sprawa to projekt instalacji. Niestety projekty, które są sprzedawane do samodzielnego montażu to często buble. Przesuszone powietrze to za duża ilość rur do puszek rozprężnych lub za duża ilość punktów nawiewnych. Warto zaprosić kogoś na pomiary z anemometrem żeby przemierzył instalację, jednak jeżeli zrobiłeś zgodnie z projektem to nie ma szans żeby wyszły prawidłowe wyniki. Z powietrzem jest jak z wodą, popłynie tam gdzie ma najłatwiej, czyli najkrótszym przewodem. W Twojej instalacji od skrzynki rozdzielczej do anemostatu jest niecały metr. Za minimum przyjmuje się ok 4m. Kanały powinny być w miarę równe, oblicza się to prostym wzorem żeby przepływy wyszły w miarę równe. Jakim sposobem powietrze ma popłynąć z obliczoną wydajnością rurami o długości 9m jak ze skrzynki rozdzielczej do najbliższej puszki ma niecały metr? Logicznym jest że prawie całe powietrze popłynie rurą najkrótszą.
    Dla tych co myślą, że rekuperacja jest głośna, to tak - jest, ale jak źle wykonana instalacja. Dla zobrazowania: weźmy słomkę i dmuchajmy w nią powietrze. Następnie tą słomkę zaciśnijmy i spróbujmy dmuchać i co się dzieje? To samo jest z rekuperacją. Jeśli na rurach flex jest jakieś mocne zagięcie lub są gdzieś ściśnięte to naturalnym będzie gwizd lub szum.

  • @beataorzeszko6981
    @beataorzeszko6981 3 роки тому +3

    Polecam małe srebrne lub białe ,wewnętrzne
    żaluzje ,we wszystkich oknach,W upalne dni nie otwieranam okien od samego rana.
    Różnica jest odczuwalna i jest naprawdę przyjemnie wypić kawę a po południu od strony gdzie już nie świeci słonko i mam zamontowaną moskitierę uchylam okno i jest fajnie.
    To lato ma być podobno chłodniejsze...

  • @marcinnao.314
    @marcinnao.314 4 місяці тому +3

    Mam rekuperację 8lat. Filtry stożkowe używam na wyciągu od zawsze. Dzisiaj wymieniałem filtry w reku i w anemostatach wywiewnych. Kanały są jak nowe.
    Nie prawdą jest że w nowym domu nie ma problemu z grzybem. Czasem jest jeszcze większy, sam tak miałem. Wystarczy że popełnisz błąd w budowie i masz mostek termiczny na którym jest grzyb. Strat w ogrzewaniu nawet nie zauważysz.
    Grzyb jest wtedy kiedy temperatura powierzchni np ściany jest niższa od temperatury punktu rosu i na tej powierzchni wykrapla się para wodna do której przykleja się kurz. (Wyciągnij z lodówki piwo i zobaczysz to zjawisko na puszce) To są warunku idealne do rozwoju grzyba.
    I ja takiego grzyba miałem, za ogrzewanie płaciłem grosze ale dzieci były co chwilę chore.
    Po założeniu rekuperacji wilgotność w domu spadła z 70% do 40% i na żadnym moim mostku termicznym nie wykrapla się para wodna (eartość punkt rosy jest funkcją wilgotności i temperatury).
    Grzyba nie mam a dzieci przestały chorować. Rekuperacja jest idealna jesienią, zima i wczesną wiosną. W pozostałym okresie, gdyby nie wentylacja łazienek to można ją wyłączać całkowicie.
    Czy rekuperacja chłodzi? A w samochodzie w upalny dzień z zamkniętymi szybami powietrze z nawiewów (klima wyłączona) chłodzi? No nie, trzeba albo otwierać okna albo zakładać klimę. Ja mam klimę, ale czasem po prostu też chce się mieć otwarte okna

    • @januszfifielski3702
      @januszfifielski3702 3 місяці тому

      Jeżeli podłączyć chlodnicę z zasilaniem przez pompę ciepła, to schłodzimy. Do tego chłodzenie pasywne podłogówką i powinno działać

    • @marcinnao.314
      @marcinnao.314 3 місяці тому

      @@januszfifielski3702 wg mnie lepiej jest założyć klimę. Mamy pełną kontrolę i każdy ustawia temp jaką lubi. Ale kto co woli. Twoje rozwiązanie pewnie też się sprawdza.

  • @Laczak
    @Laczak 4 роки тому +7

    Świetny film. Nie było chyba nigdzie takiego rzeczowego podsumowania. Wszędzie jest marketing.
    Strzelam 284000

    • @TOM_Budowniczy
      @TOM_Budowniczy  4 роки тому

      dzięki. prawda jest taka że nie ma cudownych i idealnych rozwiązań. Każde ma "coś kosztem czegoś" sztuką jest żeby dla naszego przypadku wybrać więcej tych pozytywnych funkcji, wartości a ja staram się ukazać to jak najbardziej prawdziwy sposób żeby każdy miał szanse wybrać maksymalnie korzystnie. Czuje się inwestorem więc inwestorzy z moich filmów będą mieć najwięcej korzyści. pozdrawiam i dzięki za oglądanie:)

    • @Laczak
      @Laczak 4 роки тому +2

      @@TOM_Budowniczy Wiadomo, że nie ma idealnych rozwiązań.
      Ja u siebie robię wentylację mechaniczną.
      Przeliczając koszty budowy kominów i kosztów pobocznych z tym związanych WM nie wychodzi tak drogo.
      Nie liczę jednak na jakieś ogromne oszczędności na ogrzewaniu, bardziej chodzi o oczekiwany komfort.
      Niestety większość inwestorów podejmuje decyzje pod wpływem marketingu i potem płacą ogromne pieniądze za promowane rozwiązania.
      Jest dużo filmów z budowy domów, jednak brakuje takich jak ten, podsumowujących czy nowoczesne rozwiązania się sprawdzają w praktyce.
      Tak więc czekamy na więcej!

    • @mateuszmateo1780
      @mateuszmateo1780 3 роки тому +1

      @@Laczak Nie ma filmów z podsumowań bo nie ma czym się pochwalić, z reguły to porażki napędzone przez marketing

    • @TOM_Budowniczy
      @TOM_Budowniczy  3 роки тому

      Zależy o jakie podsumowania wam Panowie chodzi. Są już na kanale podsumowania kosztów budowy i zużycia energii. Zabieram się za podsumowanie używania folii i przegląd termowizyjny domu

  • @jacekgajdzik1197
    @jacekgajdzik1197 3 роки тому +2

    w okresie grzewczym przy wentylacji grawitacyjnej aby osiągnąć wilgotność na poziomie 40%
    mieszkalna 180 m temperatura 22-23 wprowadzam około 900 litrów wody na sezon gdybym zastosował mechaniczną z wymianą 60% w standardzie pasywnym to oszczędność na ogrzewaniu w skali sezonu to 268 zł ale to trzeba popychać elektrycznie i wymieniać filtry tak że ja chyba się nie zdecyduję bo nie widzę opłacalności takiego zabiegu

  • @gonzor73
    @gonzor73 3 роки тому +5

    Mam Zehndera i mam czyściutkie nawiewy w pokojach, nic się nie osadza wokół nich. Nie zwalniasz w terenie zabudowanym...

  • @michalborecki5738
    @michalborecki5738 Рік тому +3

    Drogi kolego 20% wilgoci to chyba na oczy nie widziałeś. Mierniki chyba masz od chińczyka, tak czy inaczej przygotowanie powietrza w wytwórni aby otrzymać 25-30% wymaga kilku osuszaczy z czynnikiem R600 także u ciebie jest około 40% nie mniej

  • @marekchempiak9237
    @marekchempiak9237 2 роки тому +1

    Jeśli chodzi o hałas to na pierwszym biegu nie słychać nic. Centralę mam na poddaszu zaraz nad sypialnią (gips karton i osb)

  • @jestemdiabel666
    @jestemdiabel666 3 роки тому +2

    Czyli wychodzi na to ,że jeśli mieszka się w miejscu gdzie jest niskie zakurzenie, smog, zanieczyszczenia rekuperacja to zbędny wydatek. Lepiej otwierać okna i mieć dobra wentylacje w kiblu i kuchni

  • @martinsm4237
    @martinsm4237 Рік тому +2

    Ciekawy film. Osobiście jednak nie zdecydowałbym się na WM. Raz - wszelkie sztuczne hałasy, takie jak tykanie zegara, szum różnych urządzeń nie pozwalają mi spać. A to że WM słychać już się parę razy przekonałem. Dwa - ja akurat uwielbiam zapachy wiosny ;) i uwielbiam mieć uchylone okna kiedy tylko się da. Trzy - jak zabraknie prądu, co u mnie zimą nie jest rzadkością, albo jak coś padnie w systemie, to zostaje się wtedy bez wentylacji. Nie kwestionuję zalet, to jest na pewno wygodne rozwiązanie, ale WM ma kilka wad które ją dla mnie dyskwalifikują

    • @TOM_Budowniczy
      @TOM_Budowniczy  Рік тому

      Wolność wyboru;)

    • @martinsm4237
      @martinsm4237 Рік тому +1

      @@TOM_Budowniczy Dokładnie, każdy montuje co mu pasuje, byle było to przemyślane.
      Ja będę pewnie nielicznym wyjątkiem :D

    • @p.k9252
      @p.k9252 Рік тому +1

      Jeżeli rekuperacja jest zrobiona prawidłowo, to jej nie słychać. Trzeba zrobić porządny projekt i instalacje zgodną obecnymi standardami i gwarantuje, że tego nie słychać - z pewnością mniej dolegliwie niż hałasy z otwartego okna. Co do zapachów to fakt, ale rekuperacja nie zamyka nam okien, można je spokojnie otwierać. Nawet niektóre modele rekuperatorów mają tryby otwartych okien i wtedy centrala się dostosowuje. Można założyć ups i reku będzie nadal działać ;)

  • @Kwart1Syrzen
    @Kwart1Syrzen Рік тому

    Przy okazji ważny i potrzebny temat - tylko przy tak dokładnym omawianiu pracy rekuperacji warto wspomnieć z czego i jaka grubość ścian (pojemność cieplna) oraz jakiej klasy i powierzchni okna itd. I być może najważniejsze - czy wymiennik zwykły czy gruntowy - a jeśli nie to dlaczego z niego zrezygnowałeś (czy tylko koszt) to w rekuperacji to najważniejszy czynnik.
    Pzdr i Wesołych Świąt

  • @marcinoowka5556
    @marcinoowka5556 4 роки тому

    Nie wiem czy chodzi o calkowity koszt budowy domu z działką zagospodarowaniem , wykończeniówka etc , czy sam budynek do zamieszkania ? Sam budynek tak jak go widzę z zewnątrz i wewnątrz z wykończeniem szacuje na jakieś 486 357 zł . Co do hałasu z rekuperacji to wynika on z zastosowanych przewodów i ich długości , Pe-flex jest tanim systemem ale wadą jest Halas trzeba go odpowiednio prowadzić . Sam rekuperator jest za mały , widzę ze jest dobrany na jakieś 0,7 wymiany /h - z doświadczenia dał bym 1 -1,5 wymiany /h . Sprawa temperatury i wilgotności to proponuje Pro-venta GWC przy 1,5 wymianie daje naprawdę efekt latem ; u mnie się sprawdza a i zima z wilgotnością jest lepiej , koszt to dla 600 m3 -15 tys netto - nie dużo w porównaniu do GWC Rehau a robi robotę

  • @jonaszbarabasz8940
    @jonaszbarabasz8940 4 роки тому +9

    Obstawiam ze razem to grubo ponad 800tys
    450 dom +350 odsetki od kredytu.

  • @misyogi2725
    @misyogi2725 3 роки тому +2

    Ja za 2 miechy instaluje rekuparacje mam rozkmine czy dać na strach i cisza czy do garażu.
    W garażu będzie temperatura optymalna dla niego bo strych to ...w lecie gorąco a w zimie wiadomo
    A ile kosztowała moja budowa nie wiem zgubiłem się mocno:)))

    • @TOM_Budowniczy
      @TOM_Budowniczy  3 роки тому

      Też na pe flexie będziesz robić?

    • @misyogi2725
      @misyogi2725 3 роки тому +1

      @@TOM_Budowniczy
      Cześć nie jestem fachowcem ale takie zielone plastikowe rury z oznaczeniem AG chyba chodzi o cząsteczki srebra wewnętrznej powłoki bo skrzynki rozprężne zrobił mi znajomy,jeszcze jedna rzecz muszę zdrowo przemyśleć ,mianowicie rozważam czerpnie terenowa

    • @TOM_Budowniczy
      @TOM_Budowniczy  3 роки тому

      Gwc tak zwane?

  • @DrummerEvo
    @DrummerEvo 4 роки тому

    Jak jest porządnie zaizolowany dom to odzysk ciepła będzie większy zimą, a odzysk chłodu większy latem. Styropian styropianowi nie równy, a okna oknom, a do tego inne mostki termiczne, o których można dużo jeszcze powiedzieć, poddasze warto pianować na 25 cm. Centrala też ma znaczenie, bo chyba lepiej przewartościować żeby więcej metrów przerabiała powietrza na niższych biehach, niż odwrotnie. Jeśli komuś zależy żeby latem mieć w domu 21 i mniej, to chyba tylko klima, bo nie wiem jak jest z WM z wymiennikiem gruntowym. Bez gruntowego jak są spełnione warunki, a na izolacji nie oszczędzano, to może lodówki latem nie da się uzyskać ale komfort chłodniejszego powietrza tak. Co do dymów - może warto filtr węglowy... Znajomi mieszkają w polu, dookoła regularnie rolnicy stosują gnojowicę, a w domu powietrze jest wspaniałe, zero smrodu.

  • @YouMarshalTube
    @YouMarshalTube 4 роки тому +3

    1. Możesz napisać jakie miałeś roczne koszty ogrzewania takiego budynku (czy naprawdę wychodzisz na zero?)
    2. Czy zastanawiałeś się nad ogrzewaniem CWU podgrzewaczami, czy budując drugi raz brał byś pompę mimo wszystko?

    • @TOM_Budowniczy
      @TOM_Budowniczy  4 роки тому +1

      witaj. koszty z poprzedniego są tutaj tombudowniczy.blogspot.com/2018/11/zuzycie-energii-przez-moj-styropianowy.html z tego sezonu wrzucę na koniec żeby się nie rozdrabniać. chciałem mieć zbiornik 200l dlatego nie brałem pod uwagę podgrzewaczy. pompa spoko jest oprócz hałasu. 4 godziny na dobę chodzi. czasem przeszkadza ale zazwyczaj nie

    • @YouMarshalTube
      @YouMarshalTube 4 роки тому

      @@TOM_Budowniczy Przy podgrzewaczach nie masz żadnego ograniczenia, lejesz ile potrzebujesz. Mówię o rozwiązaniu, kiedy w każdym miejscu do którego doprowadzona jest woda jest podgrzewacz :) Nie żaden kocioł elektryczny i bojler. Żadnego magazynowania energii w wodzie.
      Pytam bo sam stoję przed takim dylematem i obecnie skłaniam się ku podgrzewaczom, żadnych strat na przesyle, prosta instalacja wodna (tylko zimną wodę doprowadzasz), płacisz za ogrzanie tego co zużyjesz.
      Np idziesz umyć ręce co trwa 5 sek, ciepła woda nawet do ciebie nie doleci z centralnego zbiornika a jedynie dogrzeje Ci ściany, chyba że masz pompę obiegową ale w tym przypadku straty ciepła są jeszcze większe.
      System jest zdecentralizowany, awarie tanie jak barszcz w naprawie, sam koszt też nie wielki w porównaniu do pompy.
      Czy ja coś źle kombinuje?

    • @TOM_Budowniczy
      @TOM_Budowniczy  4 роки тому

      @@YouMarshalTube sensownie. przekonałes mnie.

    • @alaniemieckota
      @alaniemieckota 4 роки тому +1

      @@YouMarshalTube Podgrzewaczom mówimy stanowcze nie. Moi rodzice zdecydowali się na ten wynalazek. Masakra, niby grzeje ale dyskomfort jest duzy, jak chcesz mieć solidny strumień ciepłej wody to musisz zainstalować solidny podgrzewacz, jak sie taki załączy to światło w chacie gaśnie. Do tego on nie włącza się przy małym ciśnieniu więc jak odkręciasz kran troszęczkę to nie podgrzewa. Sorry za zagmatwane zdania, ale podsumowując, rodzice po paru latach wypierdzielili to i wstawili pompę ciepła do CWU i są mega zadowoleni. Rachunki też poszły w dół.

    • @YouMarshalTube
      @YouMarshalTube 4 роки тому

      @@alaniemieckotaTen problem z małym ciśnieniem to chyba jedyna rzecz jaka mi przychodzi na myśl (ale nie wierzę że jeszcze tego nie rozwiązano)
      Prąd nie wydaje mi się problemem w nowo budowanym budynku, wiadomo że będzie na osobnym obwodzie.
      Teściu ma podgrzewacz przepływowy i prysznic bez problemu można brać, temp stabilna.
      Mówisz rachunki mniejsze okej, ale w jakim czasie się zwróci inwestycja w pompę, która kosztuje grube tysiące złotych, hałasuje, trzeba to serwisować, raz na rok przeglądy o ile się nie mylę (kilkadziesiąt kilkaset złotych), a jak się popsuje to i naprawa tania nie jest z tego co się nasłuchałem.
      Inny minus to ograniczona pojemność zbiornika, co jak zjedzie mi się na święta cała rodzina? Tylko połowa gości się umyje, albo będę musiał rozłożyć mycie na kilka godzin żeby woda zdążyła się zagrzać? Duży zbiornik na wodę też zajmuje miejsce a metry kwadratowe są drogie :(
      Kolejna rzecz to konieczność podgrzania wody w zbiorniku do 70-80? stopni raz na jakiś czas w celu dezynfekcji czy coś tam.
      Jeszcze co do kosztów to można łatwo policzyć, szybkie googlowanie i wychodzi mi że do podgrzania 1m3 wody z 10 do 50 stopni potrzeba dostarczyć 46kWh co przy cenie np 0,7zł/kWh daje 32zł, obecnie zużywam w bloku 3m3 ciepłej za które płacę 60 zł, przy podgrzewaczach byłoby to 96zł połowę więcej, ale nadal akceptowalne jak dla mnie biorąc pod uwagę to co wyżej pisałem.
      Ciekawi mnie też jakiego rzędu oszczędności generuje taka pompa ciepła w stosunku do grzania podgrzewaczami, rozumiem że jak pompa ma COP 3 to teoretycznie 3 razy taniej więc w moim przypadku jeżeli pompa kosztowała by 7000zł to zwróciła by się po około 10 latach, przy założeniu że tyle wytrzyma :/

  • @Thisweekin.
    @Thisweekin. 4 роки тому +2

    271648 zł. Bo wszystkie ceny na pewno dobrze wynegocjowane i sprawdzone.

  • @fantomas1498
    @fantomas1498 2 роки тому +2

    Stoję przed decyzją czy reku czy bez. Ludzie, co to mają jak nawiedzeni mi mówią, że bez tego się nie da żyć. Kiedyś był dokładnie taki sam pic sektowy o tych odkurzaczach centralnych, dzisiaj znam ludzi ze skarpetami gdzieś w rurze ściennej i znowu ręcznymi odkurzaczami. Chyba nic z tego, trzeba tylko umiejętnie wietrzyć, na przeciąg ale krótko.

    • @TOM_Budowniczy
      @TOM_Budowniczy  2 роки тому

      Wola twoja Panie... Ja tam widzę więcej za niż przeciw. Pozdrawiam

    • @piotrsajgon
      @piotrsajgon Рік тому

      Dokładnie to stara zasada i to przed nagrzaniem ja mam kaflaka i mieszkanie wtedy szybciej uzyskamy ciepło a pomieszczenie zdrowe powietrze jak nikt nam nie smrodzi bo przy czerpni róznie bywa. Kiedyś byłem w sanatorium w Szczawnie Zdroju i tam to były dymy tylko rano albo póznym wieczorem mozna było otworzyć okno i wietrzyć w innych godzinach było to ryzykowne .....hahhaaa

  • @jestempies
    @jestempies 2 роки тому

    Procent wilgotności względnej powietrza zależy od temperatury,. Zimne powietrze może "pomieścić" mniej wody niż ciepłe, dlatego na zimnym się skrapla, bo woda się "nie mieści" w zimniejszym powietrzu. Gdy powietrze o temperaturze 5 C i o wilgotności 100% podgrzejesz do 25 C to wilgotność spadnie do ok. 30%. Absolutna ("prawdziwa") wilgotność powietrza będzie w obu przypadkach ok. 7.5 g/m^3, ale odczuwalnie powietrze będzie suche bo ma dużo "pojemności" do której będzie z nas zabierać wilgoć przez płuca i skórę.
    Do rekuperatora możesz chyba wsadzić taki wymiennik który pozwala przekazywać też wilgoć.

    • @TOM_Budowniczy
      @TOM_Budowniczy  2 роки тому

      Tak mam już taki wymiennik od roku. Jest teraz 50-60%. Dla komfortu spoko ale kondensat jest na pakietach szybowych .

    • @jestempies
      @jestempies 2 роки тому

      @@TOM_Budowniczy Ciekawe, za mało ruchu powietrza tam przy nich, czy rzeczywiście za duża wilgotność, czy jakiś inny problem. Ew. za zimne szyby? U mnie na potrójnych robi się znacząco mniej niż na podwójnych obok.

    • @Bitlesik
      @Bitlesik 8 місяців тому

      ​​@@TOM_Budowniczya to ciekawe czemu masz takie problemy (i czy jeszcze je masz..🤔) bo u mnie na ten przykład (też IzoDom) nie występuje kondensat nas szybach 🤔 kolega przedmówca pewnie ma rację z ilością powietrza 🧐
      W temacie brudu na suficie przy anemostacie nawiewu, to oznacza że brudnne powietrze jest nawiewane a miejsce w którym pokazałeś (0:50) oznacza że masz nieszczelnie założony (dokręcony) kołnierz anemostatu. Rozwiązaniem są anemostaty z uszczelniającymi gąbkami dokoła kołnierza elementu wkręcanego (ten biały wypukły rant jest wtedy uszczelniany na połączeniu z sufitem), nie mylić z elementem służącym do regulacji anemostatu.

    • @TOM_Budowniczy
      @TOM_Budowniczy  8 місяців тому

      @@BitlesikSiemasz. Już się wszystko unormowało. Pakiet szybowy był mokry bo prania za dużo na sznurach wisiało ( ponad 60% w zimie). Teraz bębnowa suszarka odprowadza wodę do kanalizacji i jest 45-50 więc idealnie i bez kłopotów ze skroplinami. Pozdrawiam Tomek

    • @Bitlesik
      @Bitlesik 8 місяців тому

      @@TOM_Budowniczy No i wszystko jasne 👍

  • @damiand6239
    @damiand6239 4 роки тому +16

    Cześć. Bardzo dobry materiał. Mówisz o faktach, bez upiększania i pomijania ewentualnych niedociągnięć. Zwracasz uwagę na ważne szczegóły. Komentarz dla zasięgu i docenienia Twojej roboty. Dzięki!
    Na przyszłość: momentami nienajlepiej Cię słychać. Może wystarczy podnieść odrobinę głos albo trzymać urządzenie bliżej twarzy?

    • @TOM_Budowniczy
      @TOM_Budowniczy  4 роки тому +2

      wielkie dzięki za dobre słowo. a te miejscami to podczas podsumowania czy jeszcze gdzieś? te kręcone z ręki i tak dobry mikrofon ma w porównaniu do poprzedniej. ale dzięki za zwrócenie uwagi

  • @rafaswierczynski
    @rafaswierczynski 4 роки тому +3

    Tomku a jak lazienki sie maja z wilgotnoscia?Ja mam problem z 1 lazienka (ciu za duzo) od niedawna ale musze sprawdzic czy czasem nie przykrecilem przez przypadek zaworu na poddaszu. Jako ze mieszkam w malopolsce temat smogu nawet nie dal mi sie we znaki a filtry nie mowia ze trzeba je wyczyscic/wymienic. Temat nagrzewania sie w lato rozwiazalem klimatyzatorem bo bypass srednio sie sprawdza jak w domu 23 a na zew 35 ;) Zaciekawil mnie temat zmiany wywietrznika.. mozesz cos wiecej napisac? mam tez na boki, kierunek polnocny i sie teraz zastanawiam czemu... Fajny film, gratuluje mlodego czlowieka :) 1. 293k 2.333k 3. 313k :P

    • @TOM_Budowniczy
      @TOM_Budowniczy  4 роки тому

      witaj. w małopolsce nie ma smogu? co innego mówią w tv hehe. u mnie łazienki są w porządku ewentualnie można się przyczepić że w kabinie prysznicowej jest trochę wilgotniej po kilku godzinach od prysznica, musisz ogarnąc sam bo ja to mogę powróżyć co jedynie:) u mnie filtry chodzą aż zaczną pokazywać i jest to zazwyczaj więcej niż co pół roku. ten ostatni to nie wiem czy z 9 miechów nie był. temat klimy u mnie nie jest zamknięty, jak folie na okna wystarczająca nie zapobiegną sprawie to klimke się da puki drzewa nie urosną. hmm temat wywietrznika musisz zaobserwować u siebie. jak masz zaszronione boki, elewacje czy tam coś innego to może to mieć po kilku latach jakieś konsekwencje. dzięki że oglądasz. pozdrawiam

  • @hueronims
    @hueronims 4 роки тому +2

    Kiedyś wielki chłopie. Dzięki za kolejny ciekawy materiał.
    1. 274 546zl
    2. 285 435zl
    3. 311 963zl.

  • @mareq12
    @mareq12 4 роки тому +3

    A bez rekuperacji, jak mam nawiewniki to sytuacja przy smogu jest lepsza? Reku możesz wyłączyć, możesz na zimę montować dokładniejsze filtry a jak masz nawiewniki to kłopot jest moim zdaniem większy.

    • @TOM_Budowniczy
      @TOM_Budowniczy  4 роки тому

      w sumie racja.

    • @murgen09
      @murgen09 4 роки тому

      Tak samo , możesz zakręcić wlot, możesz filtr zamontować.Oczywiscie mówię na moim przykładzie, mam jeden wlot powietrza na cały dom.

    • @mareq12
      @mareq12 4 роки тому

      @@murgen09 rekuperator utrzymuje stały przepływ powietrza mimo wzrastającego zabrudzenia filtra, dom jest więc wentylowany mimo, że mamy dokładniejszy i zabrudzony filtr. Przy nawiewnikach nigdy nie wiadomo jaka jest wydajność, no i temperatura powietrza które wpuszczamy do domu jest znacznie niższa niż z nawiew z reku.

    • @murgen09
      @murgen09 4 роки тому

      @@mareq12 No tak działa rekuperator ale głośność działania u mnie go zdyskwalifikowała, zalety w tym wypadku przegrały z wadami.

    • @mareq12
      @mareq12 4 роки тому

      @@murgen09 jak w ogóle było go słychać to oznacza, że instalacja została źle zaprojektowana lub wykonana. Wszystko można źle zrobić... Rozumiem lekki szum gdy reku idzie na 80 %lub więcej, poniżej tego w pokajach nie powinno być nic słychać, zwłaszcza w sypialni.

  • @maemin
    @maemin 4 роки тому +1

    Instalacja pompy Panasonic Acquarea All in On rozwiązuje chyba takie problemy, bo ma wersję chłodzenia.

  • @pawewitek9362
    @pawewitek9362 4 роки тому +1

    Witam, jak wygląda sam rekuperator w środku ? czy taca ociekowa bardzo brudna ? wymiennik od wilgoci też ? jak masz rozwiązany odpływ kondensatu ? do kanalizacji przez syfon czy na zewnątrz ? a jeśli syfon to czy latem nie wysycha ? dzięki i pozdrawiam :)

    • @TOM_Budowniczy
      @TOM_Budowniczy  4 роки тому

      podczas awarii był otwierany przez serwisanta. (po23miesiacach) ogólny wygląd czysty, prawie nówka. tacy okapowej się nie przyglądałem. odpływ przez syfon od zwykłego zlewozmywaka,.w lecie zasycha z 2-3 razy na sezon ale dorobiłem otwór na dolewkę

  • @audrey6360
    @audrey6360 4 роки тому +11

    Tynki gliniane, sloma jako izolacja i smiejesz sie mrozowi i upalom w twarz. Nietanio ale bardzo zdrowo i ekologicznie

    • @RK1FX
      @RK1FX 4 роки тому

      Zgadza się, ale nie zawiesisz nic bardzo ciężkiego na ścianie. Wolę silikat.

    • @tomaszkulbicki5789
      @tomaszkulbicki5789 4 роки тому

      Słyszałem że domy że słomy pleśnieją.

    • @andrzej3511
      @andrzej3511 3 роки тому

      Minął rok, to pewnie twoja glinianka już stoi?

  • @juliadawidowska3734
    @juliadawidowska3734 4 роки тому

    To jest trochę kombinacji dom energo-oszczędy jesień , zima ciepło trzyma . Latem też ciepło trzyma i bez klimatyzacji ciężko przeżyć w takim domu .

    • @TOM_Budowniczy
      @TOM_Budowniczy  4 роки тому

      niestety tak. zazwyczaj w nowo budowanych tak już jest. rozwiązaniem są rolety że sterowaniem automatycznym lub inne zacienienia ewentualnie folie na okna które też w filmach pokazałem

  • @rudekolek
    @rudekolek 4 роки тому

    Wentylacja grawitacyjna usuwa z pomieszczenia wilgotne powietrze tak samo jak rekuperacja, do tego głównie są stworzone. Zastępuje je suchym powietrzem z zewnątrz, wilgoć z powietrza wylotowego o ile to jest cieplejsze skrapla się na wymienniku. Są rekuperatory. "entalpiczne".z odzyskiem tej skrzętnie naprodukowanej przez domownikow wilgoci, której w ciepłym podgrzanym powietrzu mieści się znacznie więcej niz w tym zimnym z zewnatrz.

  • @nikolagrey5033
    @nikolagrey5033 4 роки тому +2

    Mówisz,że w domku z rekuperacją nie czuć wiosny i nie słychąć śpiewu ptaszków,bo okna zamknięte.
    Mam dla Ciebie (i rodziny) propozycję.
    Wyjdź czasami z tych czterech ścian na ogródek,na dwór,na pole (opcje do wyboru).
    Pzdr.

    • @TOM_Budowniczy
      @TOM_Budowniczy  4 роки тому +1

      wychodzę jak najczęściej się tylko da. ale wspominam żeby rozczarowań nie było przyszłych użytkowników

    • @nikolagrey5033
      @nikolagrey5033 4 роки тому +1

      @@TOM_Budowniczy
      Wiem.Potraktuj mój komentarz z przymróżenem oka.
      Pzdr.

  • @angelikapachucka9810
    @angelikapachucka9810 Рік тому

    Fajny film, mam dwa pytania. Z jakiego materiału jest postawiony dom? I czym jest ocieplony - czy jest to styropian czy wełna elewacyjna i jaka jest grubość muru i ocieplenia?

    • @TOM_Budowniczy
      @TOM_Budowniczy  Рік тому

      Witam. Ściany i płyta fundamentowa -Izodom2000 polska . Polska technologia . Zapraszam na grupę FB " izodom2000 czyli domy nowej ery" tam będzie więcej informacji. Grubość muru 45cm. 5-izolacja,15 rdzeń betonowy , 25 izolacja. Dach to wełna 40cm

  • @thecodename2575
    @thecodename2575 4 роки тому +25

    W 2 lata zasyfiłeś sobie wszystkie kanały wentylacyjne. To nie jest wina instalacji, tylko o wszystko trzeba należycie dbać. Po pierwsze, jeśli masz taką możliwość zainwestuj w skrzynkę na filtr wstępny. Najlepiej z podwójną filtracją. Pierwszy filtr G4, który zbierze ci grubsze syfy. Drugi powiedzmy F5. Dodatkowo przed wymiennikiem filtr F7. Skończy się problem z czarnymi obramówkami na suficie. Kolejna sprawa to wymiana filtrów raz w miesiącu, a nie co 3. To jest 15 min roboty, a maty filtracyjne w rolkach są tanie jak barszcz. Według mnie na wyciągach również wypadało by wrzucić jakieś filtry, nawet jakieś G3. Wentylacje robi się na długie lata.

  • @awerskto
    @awerskto 4 роки тому +1

    Taki z grubej rury
    1) 750 000
    2) 640 000
    3) 530 000
    A co mechanicznej wentylacji mam ale używam głownie w sezonie wiosenno jesiennym. Co do kuchni okap sam potrafi wyciągać powietrze z domu grawitacyjnie (wysoki komin). W lato używam klimy bo wietrzyć nie ma sensu. Myślałem nad rekuperacja Ale obecny system się bardzo dobrze sprawdza. A czemu w zimę nie używam rekuperacji, z powodu smogu nie widzę sensu nawiewać brudne powietrze do domu. Ale też dowiedziałem się ze im bardziej wilgotne powietrze tym może być większy bad pomiarowy przy ocenie smogu.

    • @TOM_Budowniczy
      @TOM_Budowniczy  4 роки тому

      sprzedam w tej cenie z poz 1;)

    • @awerskto
      @awerskto 4 роки тому +2

      @@TOM_Budowniczy Jak widzę oferty 10 000 pln za m2 to też mam mieszane uczucia.

  • @alaniemieckota
    @alaniemieckota 4 роки тому +3

    To jeszcze moje 3 grosze. Będzie o rekuperatorze, foliach grzewczych. Dom szkielet lekki 160m2 parter + 160m2 strych nie ogrzewany i nie ocieplony. Rekuperator mam Zhender WHR 930 (To jest chyba to samo co ComfoAir 350) 380 m³ / h przy 150 Pa. Generalnie wymiata, filtry przy rekuperatorze czyszczę co 2 miesiące w sensie mydło pranie ręczne, wykręcam i zakładam, operacja 10 min. W domu jest normalny mikroklimat, nie mam problemu z zaparowanymi oknami (bo nie występuje). Nie mam okapu/pochłaniacza w kuchni więc rekuperator na maxa przed smażeniem, daje to coś, ale i tak wali kotletem. Czy hałasuje? Na 1 biegu nic nie słychać, no chyba że jak się przyłoży ucho do wywiewu to słychać lekki podmuch powietrza, na 3 biegu czyli na maxa wiadomo wicher w chacie to troche słychać podmuch. Czy sama jednostka hałasuje, no wiatrak wieje, ale u mnie jest to na strychu a tam nie mieszkam więc mi nic nie hałasuje bo nie slychać.
    Folie: ja mam w sufitach. Zima mroźna nie była, ale wietrzna. Temp utrzymywana w domu 21. W najzimniejszych miesiącach ogrzewanie pochłania około 600 zł/mc (Narazie zużycie prądu mam na poziomie około 44kWh / dzień) Pozostała kwota to gotowanie, pranie, CWU, oczyszczalnia ścieków, pompa głebinowa w studni, światło. Ogrzewanie foliami? Rewelacja, bezobsługowe, działa, prostackie w budowie, tańsze w zakupie w porównaniu do innych źródeł, 30 lat gwarancji. Czego chcieć więcej? No można by powiedzieć rachunki za prund wysokie? Za rok wskakuje fotowoltaika i może mały wiatrak. Dlaczego takie zużycie prądu? Bo nie mam jeszcze drzwi w spiżarce przy kuchni, gdzie panuje ziąb bo jest wentylacja grawitacyjna i zwyczajnie wieje zimnem. Druga sprawa firma od okien "dała dupy", musze doszczelnić montaż bo mi wieje zimnym do domu przy 3 oknach. Jak wstawie drzwi i uszczelnię okna to powinno przy takiej zimnie spokojnie spaść do 34 kWh/dzień.

    • @ukaszkrzysztyniak4361
      @ukaszkrzysztyniak4361 4 роки тому

      Super opis :) w jakim rejonie Polski Pan/i mieszka?

    • @alaniemieckota
      @alaniemieckota 4 роки тому

      @@ukaszkrzysztyniak4361 Woj. dolnośląskie, koło Strzelina.

    • @SebekKapi
      @SebekKapi 4 роки тому

      Witam. Tez rozważam ogrzewanie foliami grzewczymi, dom 100m2.
      Jakiej firmy masz folie?
      Ja myslalem o foliach Red Snake.

    • @alaniemieckota
      @alaniemieckota 4 роки тому

      @@SebekKapi Tak mam RedSnake. Czy są najlepsze na rynku itp. Nie wiem. U mnie to po prostu działa. Z tego co się orientuje to jest to dokładnie ten sam produkt co HeatPlus tylko z innym logo. Jeżeli chodzi o wykonanie folii to jest to w miare solidna konstrukcja a nie jakiś "papier" który łatwo przerwać lub uszkodzić. Jedną folię już przewierciłem wiertarą ale nie grzeje tylko w punkcie przewiercenia więc dużej straty nie ma.

    • @SebekKapi
      @SebekKapi 4 роки тому

      @@alaniemieckota
      Dzięki za info.
      Miałem wstępną wycene na mój dom na te folie przez firmę z Ostrowa wlkp., wyszlo 20 tyś z montażem i termostatami w każdym pokoju. W trzech pokojach folie na suficie, łazienka i pralnia maty grzewcze zatopione w posadzkę, a reszta folie bezpośrednio pod panele.
      Jesteś zadowolony z ogrzewania tymi foliami czy mają jakieś wady, o których nie piszą dystrybutorzy 🙄

  • @sabcioPL
    @sabcioPL 4 роки тому +1

    Dzięki za filmy, są mega i z wielu rzeczy skorzystałem. Mam podobny zestaw aeris 350 - nie next ;-(, dom 150m2, ciężki szkielet niemiecki, za gaz ogrzewanie zapłaciłem 450zł, 9.2018 - 9.2019. Problem gorąca w lato jest, teraz montuje klimatyzacje. Patent z folia na okna super. Wymieniam filtry co kwartał w samym reku i anemostatach wywiewnych, za każdym razem syf straszny. Filtry robie sam, nie używam stożkowych tylko robie taki pasek i montuje go jak cylinder nad anemostatem. Wymiennik myłem po roku robiąc mu serwis wg instrukcji, w rogach tam gdzie filtr może nie do końca złapać jak się go włoży to był brud na samym wymienniku. Na zimę skręcam reku na 20% i od tego czasu nie miałem niższej wilgotności jak 36%, zwykle ponad 40. Miałem sytuacje że zaciągnął smród z zew ale to genialny somsiad zaczął palić zielone, kilka domów dalej i w sumie na całej ulicy było szaro! Sąsiad obok od strony czerpni robi ogniska ale tu akurat nigdy nie było problemu, ale pewnie jakby zawiało to by zaciągnął. Rekuperatora na 1 biegu nie słyszę, z anemostatów to jak się podejdzie no to lekki szum powietrza. Na 2 i 3 biegu już słychać. Co do zapachów z kuchni, fakt nie wywietrzy tak dobrze ale + okap i wydaje mi się że na grawitacji nie będzie lepszy efekt. Nie zastanawiałbym się kolejnym razem nad reku przy następnym domu, ale od razu pomyślałbym nad rurkami pod klime.

    • @TOM_Budowniczy
      @TOM_Budowniczy  4 роки тому

      dzięki za dobre słowo i wyczerpujace swoje stanowisko. wychodzi na to że w szkieleciaku lepiej w zimie;) spoko rachunek Ci wyszedl

    • @murgen09
      @murgen09 4 роки тому

      Ciekawe to zużycie gazu, nawet na stronach producentów mówią że ekonomiczny dom można ogrzać gazem za 2 tys PLN. A tu taki majstersztyk za 1/5.

    • @sabcioPL
      @sabcioPL 4 роки тому

      ​@@murgen09 może na słabych producentów patrzysz? ta zima będzie jeszcze lepsza, ale to dlatego że w pierwszej mieliśmy dziurę przy oknach tarasowych, cokół płyty fundamentowej nie był tam wykończony no i jest trochę cieplej. jak wyłączę ogrzewanie w piecu to dam Ci znać jaki był wynik. temp w domu 22 stopnie. a tu masz moje 2 ostatnie rachunki za gaz, tyle że tu jest wliczona woda która średnio wychodzi 70zł, pewnie powiesz że za tyle nie mam ciepłej wody xD tinyurl.com/syzq5fh

    • @sabcioPL
      @sabcioPL 4 роки тому

      ale żeby nie było tak kolorowo, okna mamy na wschód, północ i zachód, salon i kuchnia, na górze sypialnia. W lato jest piekarnik, rolety pomagają ale tylko na trochę. To co wpada nie zostanie wywiane przez rekuperator. Dlatego musi być w takim domu klima. Po roku dom siadł, co było widoczne na łączeniach sufitu ze ścianami, akryl porozrywało, ściany na łączeniach (mam fermacell) w kilku miejscach popękały. Producent mówił nam o tym, cudów nie ma, to szkielet.

    • @murgen09
      @murgen09 4 роки тому

      @@sabcioPL Dochodzi kwestia ile osób w domu itp. Mi na 4 osoby zużycie wody na dobę wychodzi ok 500litrow , ogólnie na rok za ogrzewanie i ciepła wodę place jakieś 3 do 3.5 tys. Dom z pianiaka + 18cm styropianu + poddasze 30 cm wełny.

  • @grzegorzkasperek4680
    @grzegorzkasperek4680 4 роки тому

    To jest logiczne że w nocy przy pomocą rekuperacji nie wychłodzisz pomieszczeń latem bo niestety wydajność wietrzenia przy pomocy otwartych okien jest większa. Dodatkowo trzeba zwrócić uwagę na wilgotność ta zdrowa dla człowieka powinna się zawierać między 40 a 60% wilgotność względna oczywiście i jest związana z temperaturą przy 24 stopniach lepiej żeby była zbliżona do 60%. Trzeba pamiętać że zarówno zbyt suche powietrze jak i zbyt wilgotne może narobić tyle samo szkód ze zdrowiem.

  • @p.serafinski9187
    @p.serafinski9187 2 роки тому

    Pytanko..ile ciepla Ci odzyskuje reku? U mnie jak na dworze jest 10 st a w domu 25 st,to z nawiewów leci powietrze Ok 18 st..co daje jakie 50 kilka % odzysku zamiast deklarowanych 90 kilku % . Przewody między parterem a piętrem mam na stronie z ogrzewaniem podlogowym w styropianie 6 cm,a na strychu w wełnie 30cm dookoła...Także chyba ok.

    • @TOM_Budowniczy
      @TOM_Budowniczy  2 роки тому

      No to u mnie jest 40-50 cm wełny od warunków zewnętrznych i mam nawet przy 0 tylko 2 stopnie straty z tego co pamiętam

  • @TheWitex
    @TheWitex 2 роки тому

    2:37 można wiedzieć co to za stacja ?
    Polecam ustawić w Menu Zadania przewietrzanie godziny kiedy pracować na 1 biegu , kiedy na 2 a kiedy na 3 , włączyć czujniki wilgoci i rekuperator staje się prawie bezobsługowy

  • @lukaszgoch6306
    @lukaszgoch6306 3 роки тому

    Witam.chcialem zaproponowac wklady zaoachowe do wentylacji i mozemy czuc wiosne i prawie wszystko co wlozymy jak do odkurzacza moze zapach ciasta na zime bo bez tego racja powietrze jalowe takie bez zycia

  • @czyszczenieinstalacjico8163
    @czyszczenieinstalacjico8163 8 днів тому

    Co to za model stacji pogodowej?

  • @krzychaczu
    @krzychaczu 4 роки тому +1

    Na te upały, może gruntowy wymiennik ciepła, do chłodzenia czerpanego powietrza?

    • @TOM_Budowniczy
      @TOM_Budowniczy  4 роки тому +1

      był w planie ale nie zdecydowałem się. za mało danych o sprawnościach rzeczywistych. z foliami już jest lepiej ale może za rok zrobię sobie chłodnice do wentylacji. 2 stopnie mniej już by robiły robotę

    • @krzychaczu
      @krzychaczu 4 роки тому

      Nie wiem na ilę to wiarygodne i ile kosztuje, ale wygląda obiecująco: ua-cam.com/video/7p2iQ4_2dwI/v-deo.html

  • @sawekzielnik7239
    @sawekzielnik7239 4 роки тому +1

    Z tą niską wilgotnością (30%)to jest szkodliwa dla zdrowia, ja od rekuperacji wolę klimę i pompę ciepła więcej korzyści i wygody i w cale nie musi być dużo drożej, a domek ładny.

    • @pedrotravalero4605
      @pedrotravalero4605 4 роки тому +1

      Mylisz pojęcia. Pompa ciepła to ogrzewanie. Klima chłodzenie (ale też ogrzewanie - to kolejna pompa ciepła). Wentylacja to świeże powietrze. Niska wilgotność jest efektem wentylacji. Jesli nie wentylujesz, nie wysuszasz powietrza w domu. Nie wiem, czy wymiennik entalpiczny pomaga, obstawiam ze jednak trzeba nawilżać powietrze.

    • @sawekzielnik7239
      @sawekzielnik7239 4 роки тому

      @@pedrotravalero4605 Pompa może być powiązana z klimatyzacją, po prostu się nie zrozumieliśmy, chodzi mi oto że rekuperator zarówno latem jak i ciepłą mokrą wiosną lub jesienią nie działa a wtedy potrzeba właśnie najbardziej osuszać dom, zimą to grawitacyjna mi się sprawdza bardzo dobrze, latem widzę że przez dzień to wiadro wody potrafi klimatyzator ściągnąć z domu i klimat jest nie porównywalny, ciepłą mokrą jesienią chodzi jako osuszacz, rekuperator wtedy nic nie zdziała bo na zewnątrz temperatura i wilgotność jest podobna co wewnątrz. Wiesz paradoksalnie mam inne zdanie od ciebie bo jak bym miał rekuperator to czasami przez kilka godz nie dało by się w domu wysiedzieć taki smród spalin z kominów, a tak to jakoś się żyje, ale czasem są i dobre strony, wiadomo bez całkowitej wentylacji nie da się żyć.
      Co do domku to na początku się wydawało że się porwałeś z motyką na słońce, ale jak widać w 100% dałeś radę masz zacięcie budowniczego.

    • @krzysztofm.1162
      @krzysztofm.1162 4 роки тому +1

      @@sawekzielnik7239 wszystko zadziała jak będziesz miał odpowiednio ustawione. Latem też zadziała jak będziesz ją stosował np w nocy (wtedy na dworze jest chłodniej niż w nagrzany domu). urządzenia nie myślą (jeszcze :)) za użytkownika. Będą tak dobre jak dobry w obsłudze jest ich użytkownik :)

  • @DariusAdventure
    @DariusAdventure 4 роки тому +5

    Twoje zestawienie otworzyło mi oczy na pewne aspekty w posiadaniu rekuperacji , rozumiem że instalujemy ten sprzęt dla oszczędności, ale zobacz ile pracy jest przy serwisowaniu reku i przewodów? jesteś młody masz czas i pieniądze, a co będzie na starość.
    Ponad to suche powietrze wysusza błony śluzowe i łatwiej jest o choroby, do tego koszty instalacji i rachunki za prąd.
    Czekam na inne opinie, dzięki za film.

    • @rafaporada7620
      @rafaporada7620 4 роки тому +2

      No suche ale grzyba niebędzie a to chyba bardziej szkodliwe .... :)

    • @TOM_Budowniczy
      @TOM_Budowniczy  4 роки тому

      nie ma idealnym rozwiązań. znam osoby które z grawitacyjnej nie zadowolone i myślą o rekuperacji bo za duża wilgoć i zaduch. odcinek wyszedł jak bym narzekał i odradzał (takie mam wrażenie) ale nie wymieniłbym jej na inną. Ale chodziło o realne przedstawienie żeby nie było rozczarowań. podsumowując. to czy będziemy z zadowoleni z produktu zależy od oczekiwań jakie mamy. wystarczy zmniejszyć oczekiwania i wiedzieć że są jakieś niedogodności i powinno być ok. pozdrawiam

    • @maciej009
      @maciej009 4 роки тому +1

      Hmm... Samochód też kupujesz dla oszczędności? Komfort najpierw a oszczędności przy okazji - taki tok myślenia mają posiadacze WM których znam.Szczególnie ci mieszkający w okolicy kopciuchów to doceniają, robiąc sobie filtry węglowe. Owszem, filtry oryginalne to koszty, ale cięte "na metry" już znacznie tańsze.

  • @dariuszmular1051
    @dariuszmular1051 4 роки тому

    Dziękuję za nagranie, takiego filmu mi było trzeba. Nagranie tym bardziej wartościowe, że wiesz o czym mówisz. Kwestię lata zabezpieczyłem glikolowym wymiennikiem ciepła DIY więc nie powinno być tak dużego problemu.

    • @TOM_Budowniczy
      @TOM_Budowniczy  4 роки тому

      bardzo proszę;) mógłbyś rozwinąć kwestie wymiennika DIY? z czego wykonany ,ile mb, ile pod ziemią? pompka?

  • @daniellutowski
    @daniellutowski 4 роки тому +1

    Czy panele na dachu również będą brane pod uwagę w ogólnym podsumowaniu?
    1: 282 931,77 zł
    2: 294 221,59 zł
    3: 301 099,11 zł
    Pozdrawiam!

  • @jarsawmorawski7913
    @jarsawmorawski7913 4 роки тому +1

    Witam,a takie pytanie jak znajdzie pan czas...jaki to rekuperator aeris ErV z odzyskiem wilgoci(entalpiczny)?

  • @jakubwojewoda7960
    @jakubwojewoda7960 4 роки тому +2

    Witam. Super film. Podaj proszę jaką masz stacje pogodową w domu i czy masz ją połączoną z reku?
    Pozdrawiam.

    • @TOM_Budowniczy
      @TOM_Budowniczy  4 роки тому +1

      dzięki;) stacja Conrad hp1001 nie jest połączona z reku

  • @MrChmura122
    @MrChmura122 3 роки тому +1

    Małe sprostowanie odnośnie fragmentu o wilgotności. Powietrze zewnętrzne zima wcale nie jest wilgotne jak mówiłeś, ma tylko duża wilgotność względną (zależności z wykresu i-x, w niskiej temperaturze mniejsza powiedzmy rozpuszczalność wilgoci) a powiedzmy wagowo jest tam mało wody. Wykroplenie pojawia się z powietrza wywiewanego przez styk z zimna powierzchnia wymiannika od zimnego powietrza zewnetrznego. Nie czepiam się po prostu dużo wiesz i pomyślałem że chciałbyś wiedzieć więcej :) pozdrawiam

  • @tbasinski
    @tbasinski 4 роки тому

    Bardzo ciekawy materiał. Co to za stacja pogodowa która prezentujesz z graficznym podglądem temp i wilgotności?

  • @user-wq7ml7vy2x
    @user-wq7ml7vy2x 10 місяців тому

    Witam minelo 5 lat odkad masz reku mozesz mi tak szczerze napisac czy teraz jakbys sie budowal zakladal buxls znowu reku czy nie ? Ja juz bylem zdecydowany ale nagadali mi ze halas ze filtry ze z czasem to i tak syf jest w rurach i bedzie leciec do domu.... ehhh Dzieki pozdrawiam

    • @TOM_Budowniczy
      @TOM_Budowniczy  10 місяців тому

      Zakladalbym bez dwóch zdań ale jest jeden warunek. Musi być dobrze zrobiona. Bo jak widzę na grupach fb jak niektórzy sobie sami albo i fachmany robią instalacje to nie dziwię się że niektórzy są niezadowoleni z instalacji. Najważniejsze to położyć instalacje w strefie ciepłej i wg sztuki czyli bilans musi być zachowany i odpowiednie odcinki rur( nie za krótkie np) noi centrala bez obslugowa z odzyskiem wilgoci. Bo ta na którą narzekalem w tym filmie została wymieniona na lepszą i już jest elegancko. Pozdro

    • @user-wq7ml7vy2x
      @user-wq7ml7vy2x 10 місяців тому

      Dzięki 👍

  • @ukaszdobrowolski3653
    @ukaszdobrowolski3653 4 роки тому +1

    Co myślisz o rekuperatorze z wymiennikiem entalpicznym (wilgotności)? Może sprawdził by się lepiej biorąc pod uwagę niską wilgotność w twoim domu.

    • @TOM_Budowniczy
      @TOM_Budowniczy  4 роки тому

      mam entaliptyczny. może masz na myśli obrotowy który odzyskuje wilgoć?

    • @ukaszdobrowolski3653
      @ukaszdobrowolski3653 4 роки тому

      @@TOM_Budowniczy Tak chodziło mi o taki z odzyskiem wilgoci. Do Aerisa można dokupić jednostkę chłodząca Artic, ale trochę kosztuje.

    • @nodus012
      @nodus012 4 роки тому

      ​@@TOM_Budowniczy Entalpiczny wymiennik ciepła nie musi być obrotowy może być wykonany z membrany polimerowej, wydaje mi się, że chyba takiego nie masz bo nie miałbyś takiej niskiej wilgotności w domu. Prawdopodobnie masz zwykły wymiennik przeciw- prądowy bo w przeciwnym razie nie ma sensu dopłacać tych kilku tysięcy do rekuperatora z powodu tego wymiennika. Producenci reklamują, że dzięki entalpicznemu wymiennikowi ciepła nie trzeba mieć nawilżaczy w domu.

  • @akbarun
    @akbarun 4 роки тому +1

    Dziękuję za cenny zbiór informacji! Tomasz Budowniczy czy mogę Cię prosić żebyś powiedział jaką masz moc przyłączeniową i zabezpieczenie przedlicznikowe w swoim domu? Stoję dopiero na początku drogi do budowy domu a w głowie wiele pytań a mało odpowiedzi :) Pozdrawiam serdecznie !

    • @TOM_Budowniczy
      @TOM_Budowniczy  4 роки тому

      siemasz,.nie ma. za co. u mnie nie jest dużo 13kW i 25A

  • @marekgrys
    @marekgrys 4 роки тому

    Dwa pytania w zimie jakie masz standardowa wymianę powietrza sumarycznie 150 M3/h . Drugie pytanie czy znasz koszt ogrzewania matami ? 30 st podłoga jak chyba usłyszałem to sporo ...

    • @TOM_Budowniczy
      @TOM_Budowniczy  4 роки тому

      koszty za poprzedni są na blogu gdzieś wieczorem podeślę link. w zimie chodzi na 1 stopniu a jest ustawiony albo na 70 albo90m3. trochę przyciepla podłoga się robi jak długo grzeje

  • @Politolog20
    @Politolog20 4 роки тому

    Witam. Rozprowadzałem reku u siebie miedzy innymi na podstawie twojego wcześniejszego filmu. Oczywiście w oparciu o projekt. Teraz przyszedł czas na zakup odpowiedniej jednostki i montaż samych anemostatów. Chciałbym zapytać. W jaki sposób mocowales te metalowe obręcze od nich? Na podwieszanych sufitach nie ma problemu. Tyle, że u mnie zdecydowana większość anemostatow wychodzi bezpośrednio z betonowego stropu. Obrecze są dosyć wąskie, otwory na nich już w ogóle. Gdzies wyczytałem o kółkach typu Molly, ale masz jakiś dobry patent na to? Pozdrawiam i dzięki za robotę jaka robisz :)

    • @TOM_Budowniczy
      @TOM_Budowniczy  4 роки тому

      jeżeli chodzi o stalowe obręcze które trzeba przymocować do zielonych puszek to ja to robiłem na sylikonu tyle że u mnie bezpośrednio były łączone a ty pewnie masz jeszcze przedłużkę skoro przez strop leci.

    • @Politolog20
      @Politolog20 4 роки тому

      @@TOM_Budowniczy zgadza się. Wszędzie leci na przedłużkach. Do tego otwory na anemostaty musiałem szlifować (każdy za wąski). W obręczy mamy 4 otwory do zamocowania. Tylko co tu dobrać to stropu betonowego. Pewnie skoncze na poszerzeniu tych otworow w obręczy i kołki. Tak przy okazji...Jestem przed zakupem drzwi. Przy reku muszą być z jakąś mikrowentylacja, jakieś specjalne? Ps. Dzieki za cynk odnośnie filtrów stożkowych_zakladam od razu.

    • @TOM_Budowniczy
      @TOM_Budowniczy  4 роки тому

      drzwi muszą mieć wentylację albo być podcięte od dołu 1-2cm zależnie od ilości powietrza które jest wdmuchiwane do pomieszczenia. musisz sam kombinować z montażem bo nic mi nie przychodzi do głowy. powodzenia ;)

  • @marcinjewiarz6951
    @marcinjewiarz6951 4 роки тому +4

    Z racji tego, że większość roboty wykonałeś sam a budowa była jeszcze za czasów kiedy ceny były normalniejsze, to obstawiam 325 tyś.

  • @kamilwasyna120
    @kamilwasyna120 3 роки тому

    Czy te filtry montowałeś we wszystkich wyciągach tj. łazienka i kuchnia itp?? Czy stosujesz je też nawiewach??

  • @ceplusista
    @ceplusista Рік тому

    jak dla mnie to jak robic to robic porzadnie.. nie mowie ze tutaj sam rekuperator jest zle, ale do niego trzeba inne rzeczy ktore beda wspolgraly, oczywiscie koszt calosci bedzie wtedy dosc gigantyczny..

  • @jarosawgorecki8620
    @jarosawgorecki8620 3 роки тому

    Jestem ciekaw ile lat bedzie działac taka rekuperacja , strzelam 10 lub 15 lat bo nic nie jest wieczne , jeśli się mylę prosze mnie poprawić , kolejne co mnie zastanawia wrazie usterki lub wymiany np na inny model urządzenia bo sarsze np wyszło z produkcji , czy dopasujemy kolejne po dana ibstalacje , z tego co widziałem rekuperatory sa one w różnych rozmiarach i kształtach . Sam w domu mam wentylacje grawitscyjną i jest ok na nic sie nie narzekam . Z uwagi na planowanie budowy domu pytam poniewaź interesuje sie tematem .

    • @TOM_Budowniczy
      @TOM_Budowniczy  3 роки тому +1

      Części które mogą być trudno dostępne to dedykowana elektronika typu płyta główna. Zazwyczaj najsłabszym punktem są łożyska wentylator które można wymienić samodzielnie a są zazwyczaj standardowe. Ze zmianą jednostki nie ma kłopotu . Trzeba ją wymienić na taką o zbliżonych parametrach wydajności i wszystko gra. Sam wymieniłem ta jednostkę i w pozostałych filmach jest porównanie dwóch centrali. Pozdrawiam Tomek

    • @jarosawgorecki8620
      @jarosawgorecki8620 3 роки тому

      @@TOM_Budowniczy dziekuję za szybka odp , pozdrawiam 😉

  • @przemkokozacki8639
    @przemkokozacki8639 4 роки тому

    Czytałem ze instalacja powinna zapewniać 4 wymiany powietrza w ciągu godzinny. Jakie jest twoje zdanie na ten temat ?

    • @TOM_Budowniczy
      @TOM_Budowniczy  4 роки тому

      zależy kiedy. w letnie upały może i coś by poprawilo ale w zimie by było za sucho . wiosna jesień to najlepsze pory dla reku

  • @michachojnowski9004
    @michachojnowski9004 4 роки тому

    Od instalacji PV byli fachmani czy sam montowałeś?? Jakiej mocy masz moduły mono i jakiej firmy falownik ? Będzie film z pracy intalacji PV??

    • @TOM_Budowniczy
      @TOM_Budowniczy  4 роки тому +1

      będzie film. montowali mi bo wtedy żeby szarpnąć 5 kzl trzeba było zlecic kompleksowo. 6,5kWp mono brukbet solar i goodwe

  • @mms9106
    @mms9106 4 роки тому

    Okna w domu masz calkowicie szczelne? Brak jakichkolwiek nawiewnikow? Drzwi wew w domu masz z wycietymi dolami, aby byl przeplyw?

    • @TOM_Budowniczy
      @TOM_Budowniczy  4 роки тому

      drzwi z odpowiednimi szczelinami. okna szczelne jak pierun:)

  • @Glinu85
    @Glinu85 4 роки тому

    Witam. Pytanie mam do Ciebie i innych. "Po co te filtry?" Zamontowałem sobie w starym domu taki prosty tani ręku, celem głównie nie tyle odzysku ciepła, co stałej Wentylacji żeby nie robił się grzyb na ścianach. Tak sobie myślałem że czerpnie ustawię w miejscu gdzie posadzę jakieś ładne w pachnące kwiatki, przy czym Ty w filmiku powiedziałeś (chyba w tym filmiku😉) że rekuperator zabija zapach wiosny. Ja mieszkam w takim miejscu, że nie mam sąsiadów. Jak jest susza to się trochę kurzy z drogi bo jest to droga szutrowa Ale nie jest to strasznie uciążliwe, nie ma smogu itp. Teraz pytanie: Po co w takiej sytuacji te filtry w ręku? Zakładam że mogę je wyrzucić wtedy do domu będzie się dostawało bardziej świeże powietrze z zapachami z zewnątrz, ręku będzie miał lżej , Może nawet będzie mniejszy szum (Czy większy?), przy czerpni jest zamontowana siateczka na owady więc nic niepożądanego nie powinno się dostać ani z jednej ani z drugiej strony. Co sądzicie?

    • @TOM_Budowniczy
      @TOM_Budowniczy  4 роки тому

      hmmm. być może po jakims czasie wentylatory ci padną od kurzu. ale można spróbować na kilka dni i sprawdzić czy coś się dzieje.

    • @jakowitone
      @jakowitone 4 роки тому +2

      Filtry w rekuperatorze chronią wymiennik przed zabrudzeniem i spadkiem sprawności; nie każdy typ wymiennika nadaje się do mycia, nie mówiąc już o myciu rur. W moim rekuperatorze wentylatory są przed filtrami i nie są chronione. Zwykłe filtry nie zatrzymują zapachów, nawet hepa sobie z tym nie radzi tu potrzeba sporej ilości węgla aktywnego. Droga szutrowa to znakomite źródło pyłu, drzewa lub trawy również pylą. Siatka na czerpni ma całkiem spore oczka - meszka spokojnie przejdzie. U siebie na czerpni mam założoną włókninę G4 i F5 i zbiera całkiem sporo zanieczyszczeń szczególnie wiosną gdy wieją silne wiatry a ziemia jest bardziej odsłonięta bo nie ma zielonej roślinności.

  • @tomaszdec4018
    @tomaszdec4018 4 роки тому

    Witam widzę że już trochę uzytkuje Pan rekuperacje ja dobiero zaczynam ja odpalać i nasuwa mi się pytanie czy ręku u chodzi cały czas czy ustawić tak aby chodził tylko w dzień a na noc wyłączać?

    • @TOM_Budowniczy
      @TOM_Budowniczy  4 роки тому

      zdecydowanie cały czas. na bazie obserwacji ustawić tryb z niskimi obrotami przy którym jest świeżo i komfortowo. chyba że ma Pan centrale jakąś rozbudowana automatyka to wtedy sam dobierze optymalne warunki

    • @TOM_Budowniczy
      @TOM_Budowniczy  4 роки тому

      ps. w nocy jest nawet bardziej potrzeby niż w dzień ;)

    • @tomaszdec4018
      @tomaszdec4018 4 роки тому

      @@TOM_Budowniczy reko firmy Jan gaz normalne z baypasem i grzałka która może podgrzewać dla potrzeby, włączyłem ręku na 30min na 50% mocy i zauważyłem że napwrade szybko przwietrzyl dom 70m2 i tem w domu spadła o 0.5 stopnia w tym czasie

  • @bobas4
    @bobas4 Рік тому +1

    Tylko, że woda wykrapla się nie z nawiewanego zimnego powietrza, a z wywiewanego ciepłego powietrza.

    • @TOM_Budowniczy
      @TOM_Budowniczy  Рік тому

      Teraz to wiem a wtedy nie wiedziałem. Pozdrawiam;)

  • @jp72id
    @jp72id 3 роки тому

    Szczery materiał. Bez gloryfikowania.
    Mała dygresja:
    @8:49 różnica jest 13,7'C a nie 7'C :) Gdyby wynosiła 7 stopni byłoby +3,3 a pokazuje -3,4 .

    • @TOM_Budowniczy
      @TOM_Budowniczy  3 роки тому +1

      Dzięki. Tak pomylka jest, już ktoś to wyczail a ja się zwyczajnie pomyliłem;) wychodzi na to ze jednak są ludziska które śledzą też te nudne obserwacje;) pozdrawiam

  • @kubiaker666
    @kubiaker666 4 роки тому

    Dzieki za film. Teraz po tym czasie zrobil bys grawitacyjna wentylacje ? Czy jestes zadowolony z tego co masz

    • @TOM_Budowniczy
      @TOM_Budowniczy  4 роки тому +1

      jest w podsumowaniu przy końcu. zrobiłbym mechaniczna

    • @kubiaker666
      @kubiaker666 4 роки тому +3

      @@TOM_Budowniczy pisalem to będąc w trakcie oglądania :) dzieki i pozdrawiam

  • @YouMarshalTube
    @YouMarshalTube 4 роки тому

    A jeszcze pytanko o wilgotność powietrza, czy badałeś może temat GWC? Chwalą się, że to ładnie reguluje wilgotność w budynku. Znasz może kogoś kto ma i jest zadowolony?

    • @TOM_Budowniczy
      @TOM_Budowniczy  4 роки тому

      nie znam nikogo kto ma. może ktoś się trafi co się wypowie?

  • @mirekcich
    @mirekcich 3 роки тому

    tak małe dzieci są chwytliwe ;) wszystko dla nich ,chcesz zeby były chore i lebiodne zapewnij im pełen komfort ;))) nowoczesne tumany ;)

  • @yaro137
    @yaro137 Рік тому

    Fajna ta stacja pogodowa z wykresami. Gdzie taką dorwałeś?

    • @TOM_Budowniczy
      @TOM_Budowniczy  Рік тому

      Na allegro używana. Raczej rzadka do spotkania

  • @jacekwroblewski1926
    @jacekwroblewski1926 4 роки тому

    Ten wyświetlacz z temepraturą i wilgotnością to jest "stacja pogodowa" ? Jakie dokładnie to jest urządzenie i czy spełnia ona oczekiwania? Pozdrawiam,

    • @TOM_Budowniczy
      @TOM_Budowniczy  4 роки тому

      jest superowe ale już go nie ma w sprzedaży bo to dość stare urządzenie. tylko na allegro za około 800pln jako używka od serwisanta. Conrad hp1001 bodajze

  • @landlash
    @landlash 4 роки тому

    Dzięki za film. Fajny układ domu. Mogę widzienieć jaki jest wymiar tego okna w kuchni, oraz szerokośc korytarza u góry ?.

    • @TOM_Budowniczy
      @TOM_Budowniczy  4 роки тому +1

      w kuchni 120 chyba że w jadalni nad stołem to 180 oba na 125 wysokie. wymiar korytarza coś koło metra ale jest zwężenie na pion i tam gdzieś koło 80cm

    • @landlash
      @landlash 4 роки тому

      @@TOM_Budowniczy o to nad blatem kichennym chodziło, dzięki. A jakie odczucie z korzystania, korytarz nie za wąski ?

    • @TOM_Budowniczy
      @TOM_Budowniczy  4 роки тому +1

      @@landlash da się przyzwyczaić. chude jesteśmy to nie ma lipy:)

  • @toc126162
    @toc126162 4 роки тому +1

    Jestem na 5.32 min i od razu pytanie o folie. Pewnie czytales ze moze byc ryzyko pękania szyb. Tylko sygnalizuje . Sam sie nad tym zastanawiam.
    Odnosnie zasmrodzenia kuchni przez np smazoną rybe. Nie ma jak "odsmrodzenie " przez uchyl badz mikrouchył okien po przekatnej. To jest wymiana a nie jak twierdza marketingowcy od wentylacji. Poza tym odsmradzanie kuchni na np 3 czy 4 biegu to wentylowanie ...calego domu a my kurna chcemy kuchnie. Jesli chodzi o anemostat wyciagowy w kuchni warto zalozyc sobie filtr . Doslownie wlozyc filtr. Ja tak robię. Ty zrobisz jak uwazasz.
    Smog w zimie - filtr weglowy w centralę lub dedykowana skrzynka - dodatkowa skrzynka - z filtrami ...i po problemie.
    Generalnie ..mowisz jak jest.
    No i mowisz o filtrach w anemistatach tak ze czesc wpisu nieaktualna

    • @TOM_Budowniczy
      @TOM_Budowniczy  4 роки тому +1

      nie słyszałem o ryzyku pękania i zastanawiam się z jakiego powodu miały by pękać? znasz szczegóły? z odsmradzaniem masz rację ale wydaje mi się że po rozszczelnieniu po przekątnej zależy w którą stronę pociągnie nam ten zapach bo może wlot być w kuchni a wylot w salonie i zapachy pójdą na dom ale to do sprawdzenia.

    • @Andrzej-ju9hi
      @Andrzej-ju9hi 4 роки тому

      Folia imitującą szkło weneckie lub refleksyjne typu stopsol przyklejona od wewnętrznej strony powoduje wzrost temperatury wewnątrz zespolenia. Ciepło transportowane przez promieniowanie ma mniejszą swobodę przedostawania (co jest de facto celem tego zabiegu). Ale czy aż może spowodować pęknięcie? W pewnych warunkach pewnie tak ale składowych jest dużo. Mega duze naslonecznie i szklenie na ciasno. Obstawiam że nie doświadczysz tego problemu. Pozdrawiam

    • @grohu
      @grohu 4 роки тому

      @@TOM_Budowniczy rekuperacja powinna byc tak nastwiona, żeby w pomieszczeniu było wieksze ciśnienie, czyli wiecej w nadmuchu, mniej na drugim wentylatorze. Normalnie robi sie tak, ze sumuje się przeplywy każdego punktu, i kazdego wywiewu. Dodatko sprawdza sie na czerpni i wyrzutni.

    • @TOM_Budowniczy
      @TOM_Budowniczy  4 роки тому

      @@Andrzej-ju9hi folie mam przyklejone do zewnętrznej szyby.

    • @Andrzej-ju9hi
      @Andrzej-ju9hi 4 роки тому +1

      No więc nic złego nie powinno się stać z wyjątkiem szybszego zużycia tej naklejki

  • @patrykpatryk3303
    @patrykpatryk3303 4 роки тому +1

    Mój typ DO KONKURSU kosztu budowy domu to 252,500 PLN na gotowo ! Kolejne dwa typy zgodnie konkursem to 277,600 PLN oraz 299,000pln ! Pozdrawiam ciepło !

  • @mareq12
    @mareq12 4 роки тому

    Powierza w wymienniku nie stykają się fizycznie. Następuje wyłącznie wymiana ciepła.

  • @marcinbaazy1692
    @marcinbaazy1692 4 роки тому

    Czy w tym aerisie masz wymiennik entalpiczny? Jeśli nie to uważasz że sporo by to poprawiło wilgotność w domu?

    • @TOM_Budowniczy
      @TOM_Budowniczy  4 роки тому +1

      standardowy, entaliptyczny. nie zmianiam na bebnowy bo rozmawiałem z serwisanetem to wilgoć się poprawie o kilka procent. co jest moim zdaniem nie warte swej ceny.

  • @sebek6543210
    @sebek6543210 10 місяців тому

    Szkoda, że nie zamontowałeś jeszcze nagrzewnicy/chłodnicy wtórnej. Miałbyś wtedy dodatkowe chłodzenie latem.

    • @TOM_Budowniczy
      @TOM_Budowniczy  10 місяців тому

      Pracuje nad tym😁😁

    • @WaldemarForest
      @WaldemarForest 6 місяців тому

      Konieczna krotność wymian powietrza dla przeniesienia chłodu lub ciepła jest o wiele wyższa niż dla samej rekuperacji (wentylacji). Skórka nie warta wyprawki - większa centrala, więcej powietrza, izolacja na wszystkich kanałach - również NAW i WYW prowadzonych w strefie ciepłej - a efekt umiarkowany. No i zupełnie inny typ centrali do tego powinien być lub inaczej zaprojektowana instalacji - z pomieszaniem - bo jak próbujesz schłodzić 300m3/h z temeratury +34 stopnie do 18 stopni - to energii na to idzie w cholerę... a mniejszy strumien energii - przeniesie mniej energii - więc efekt znikomy... Powinna być osobna klima (najlepiej nie kanałowa - lub kanałowa, ale projektowana specjalnie dla współdziałania z rekuperacją) i osobna rekuperacja...

  • @pawelgrudziaz6466
    @pawelgrudziaz6466 4 роки тому +7

    Witaj.
    Dobry filmik. J
    Mieszkam w Danii od roku posiadam dom i jestem na etapie montażu rekuperacji.
    Jeśli chodzi o koszt twojego domu to jest 440.000zl

  • @mareq12
    @mareq12 4 роки тому +1

    A wymiennik gruntowy jest? Jak nie ma to bypass niewiele da. Otwierasz okna, kurz w domu, kurz w rurach. Tak w ogóle to klima w domu musi być.

    • @TOM_Budowniczy
      @TOM_Budowniczy  4 роки тому

      nie ma gwc.klima bedzie jak sie folie nie sprawdza

    • @mareq12
      @mareq12 4 роки тому

      @@TOM_Budowniczy ja gwc zawsze robię, dobre latem, dobre zimą. Przy 45 m rury fi 200 pod ziemią, latem na wyjściu max 23 C, zimą przy - 20C na zewnątrz było minimalne +3 C na wejściu do reku. Ale klima to klima, nastawiasz 22C i jest 22. Reku to wentylacja, klima gwarantuje komfort latem.

    • @mareq12
      @mareq12 4 роки тому

      @@jakubcjakubc użytkowałem 8 lat gwc z PCV fi 200. Myślałem, że trzeba będzie odgrzybiać co jakiś czas. W praktyce było tak, że w zimie sucho tam jak pieprz, w lecie w studni ociekowej gromadzi się woda, ale ciągły przepływ powietrza sprawia, że nie ma żadnych problemów z zagrzybieniem.

    • @damiankobus1144
      @damiankobus1144 4 роки тому

      @@mareq12 Cześć. Możesz podpowiedzieć wskazówki dot GWC . Mam w planie takową zrobić .

    • @mareq12
      @mareq12 4 роки тому +1

      @@damiankobus1144 ja mam wykonany z rury litej fi 200, ułożonej w ziemi ze spadem w stronę czerpni. Całość ma 45 m, jest pod ziemią od 1m do 1.8m, przy czerpni, - tam jest trójnik i 70 cm rury w dół, następnie mufa i korek. To stanowi studnię na kondensat. Nigdy nie miałem problemów z zagrzybieniem, nieprzyjemnymi zapachami. Latem ze 2x trzeba pompą dolnossąca lub odkurzaczem odpompować kondensat. W lecie temp max to 22 C, w ziemię minimum było +3 C. Gdy temperatura zewnętrzna jest w zakresie +6 do +22 sterownik przełącza na czerpnię ścienną - mniejsze opory no i wtedy nie ma sensu brać powietrza przez wymiennik gruntowy.

  • @pedrotravalero4605
    @pedrotravalero4605 4 роки тому

    Rekuperacja nie powinna być słyszalna, o ile jest dobrze zaprojektowana i wykonana. Oczywiście w trybie przewietrzania, gdy pracuje z pełną mocą, słychać szum powietrza. Ale normalne tryby w ciagu dnia i w nocy są niesłyszalne. Co do smogu - w mieście wentylacja mechaniczna ma tę zaletę, że zazwyczaj pobiera powietrze z czerpni i je filtruje. A nie przez 15 nawietrzników okiennych. No i naturalne pyły - polecam mechaniczną każdemu kto ma w okolicy drzewa topoli. Kto ma ten wie :)

  • @grzegorzjesionowski9854
    @grzegorzjesionowski9854 3 роки тому +1

    Wszystko pięknie ładnie ale jest jedna sprawa, która dyskwalifikuje w
    moich oczach takie rozwiązanie. W praktyce jest nierealna możliwość
    czyszczenia całości systemu. Tak wiec po paru latach oddychamy grzybami a
    co się z tym wiąże to chyba nie muszę mówić.

  • @superluki5
    @superluki5 4 роки тому +1

    Dlaczego niektóre nawiewy sa zaklejone ?

    • @TOM_Budowniczy
      @TOM_Budowniczy  4 роки тому

      to oświetlenie LED. pozasłaniane bo świecilo prosto w oczy niemowlakowi. pozasłaniane husteczkami tymczasowo nie razi tak mocno

  • @PawelDzierzega
    @PawelDzierzega 4 роки тому

    Hej, mam pytanie odnośnie temperatur w lecie i otwierania okien. Czy twój rekuperator ma bypass?

    • @TOM_Budowniczy
      @TOM_Budowniczy  4 роки тому

      ma bypass ale po nagrzaniu bryły ma małą skuteczność.

  • @MrDavio1987
    @MrDavio1987 4 роки тому +1

    Tyle czujników , trybów , filtrów , ustawień że pasowałoby zatrudnić jakiegoś moderatora żeby tym wszystkim zarządzał ;) nie uważasz, że przez te systemy trochę człowiek staje się mocno zależny od technologii ? Jestem ciekaw twojej opinie w tej kwestii ? Nie do końca chyba jestem fanem :)

    • @TOM_Budowniczy
      @TOM_Budowniczy  4 роки тому

      tak się może wydawać bo faktycznie pokazałem duuuzo parametrów ale to dlatego że właśnie byłem ciekaw jak to działa i żeby móc to pokazać na liczbach. zwykle używanie bez obserwacji polega na jednorazowym ustawieniu przez np instalatora odpowiednich zakresow na trybach i jest bez obsługowe albo kwestia zmiany biegu na większy jak zajdzie potrzeba ,i filtry co jakiś czas.

    • @MrDavio1987
      @MrDavio1987 4 роки тому +1

      Tomasz Budowniczy dzięki za twoją opinie 👍🏻

  • @patrykskalski2750
    @patrykskalski2750 4 роки тому +1

    Czesc ! Moje typy Twojgo domku to :
    1. 369,900
    2.383,400
    3.413,300

  • @klient683
    @klient683 3 роки тому

    Trzeba kupić rekuperację z wymiennikiem entaliptycznym vaillant u mnie działa super 😁😁😁

    • @TOM_Budowniczy
      @TOM_Budowniczy  3 роки тому +1

      Mam już reqneta z entalpikiem mi też jest zajebiście. 50procent przy -22 a tak zwykle to koło 60. Lepszy komfort

  • @andrzej3511
    @andrzej3511 3 роки тому

    Wreszcie film użytkownika a nie instalatora. Dzięki za przekazanie spostrzeżeń, wszystkie warte uważnego rozważenia!
    Instalatorzy opowiadają bajki obiecując gruszki na wierzbie - nie ma najmniejszego sensu słuchać ich wywodów.
    Szczególnie jeden zabłysnął (litościwie zmilczę firmę) twierdząc że wymuszona wentylacja, oczywiście z rekuperatorem SPOKOJNIE spełni rolę klimatyzacji...
    Nigdy nie zapominajmy, że rekuperator jest TYLKO elementem układu WENTYLACJI a nie klimatyzacji. Owszem, poprawia nieco stabilność temperatury ale cudów nie ma...
    Chcesz mieć latem miły chłód w chałupie to instaluj klimę! Albo GWC i nawiewasz powietrze o temperaturze nie więcej niż 12 stopni. Koszty podobne ale COP dla wymiennika w gruncie kilka razy lepsza!!! Więc w długim okresie taniej.

    • @TOM_Budowniczy
      @TOM_Budowniczy  3 роки тому

      Teraz już i instalatora;) ale przekazuje taka sama prawdę moim klientom i w zasadzie oglądają moją opinię żeby nie było nie domowien. Gwc zależy od gruntu jak piasek to kicha z regeneracja gruntu. Najlepsza rzeką czy jezioro ;) pozdrawiam serdecznie

    • @andrzej3511
      @andrzej3511 3 роки тому

      @@TOM_Budowniczy Jak piasek to zacierać łapki i instalować bezprzeponowowy wymiennik! Za jednym zamachem stabilizuje wilgotność powietrza na poziomie 50% +/- 3% w zależności od temperatury zewnętrznej. Znam budyneczek tak klimatyzowany - bajka.

  • @ksmpl2023
    @ksmpl2023 4 роки тому

    Tomek, czy problemu letnich upałów nie można rozwiązać instalując klimatyzację?

    • @TOM_Budowniczy
      @TOM_Budowniczy  4 роки тому

      zapewne można. po tym lecie jak folie nie dadzą rady to będzie klima.

  • @TheSzymula
    @TheSzymula 4 роки тому +1

    Cześć, co to za stacja pogodowa ?

  • @GOLONKO69
    @GOLONKO69 4 роки тому

    Co to za folia w tych oknach z odbiciem lustra weneckiego. Gdzie to kupiłeś ?

  • @bejbiboom4411
    @bejbiboom4411 4 роки тому +3

    1. 277.000
    2. 307.000
    3. 317.000
    Dobra robota 🏠

  • @ArturZagaj-Izraelita
    @ArturZagaj-Izraelita 4 роки тому +2

    Kto bogatemu zabroni?

  • @PBCMarqs
    @PBCMarqs 3 роки тому

    Co to za stacja pogodowa? Ta czarna.

  • @ukaszgoas6229
    @ukaszgoas6229 4 роки тому

    Mam pytanie czy daje się wywiewów na klatkach schodowych w domku jedno rodzinym

  • @mareq12
    @mareq12 4 роки тому +2

    Łączy koszt budowy na gotowo 520 tys zł.

  • @spierdlajify
    @spierdlajify 2 роки тому

    A nie można latem i wiosną wyłączać WM i normalnie otwierać okna?

    • @TOM_Budowniczy
      @TOM_Budowniczy  2 роки тому

      Wszystko można. Ja otwieram a WM i tak chodzi

    • @spierdlajify
      @spierdlajify 2 роки тому

      @@TOM_Budowniczy hm ale po co? Ja mam plan otwierać okna w lecie, a WM używać jesienią i zimą.

    • @md1983
      @md1983 9 місяців тому

      dokładnie też tak będę robić !!! @@spierdlajify

  • @mussli
    @mussli 3 роки тому +5

    wentylacja grawitacyjna też zaciąga smog a i z filtrem słabo ;D

    • @Mikikikii
      @Mikikikii 3 роки тому

      Jaki smog kurfa. Smog masz na 100 metrach gdzie ty smog zaciagniesz? Totalne bzdury telewizja nagadala

    • @mussli
      @mussli 3 роки тому

      @@Mikikikii następny nawiedzonych :D

    • @Mikikikii
      @Mikikikii 3 роки тому

      @@mussli jezeli marchewka jest marchewką to nie jest ziemniakiem. I nazywa sie ją marchewką

    • @Claudia-vb2dh
      @Claudia-vb2dh 3 роки тому

      @@Mikikikii to jak zrobić żeby nie zaciągało pm2.5 i pm10?

  • @Michal8181
    @Michal8181 4 роки тому

    Jaki masz PIN do tego rekuperatora? Bo mam taki sam i chce dobie skorygować delikatnie przepływy...

    • @TOM_Budowniczy
      @TOM_Budowniczy  4 роки тому +1

      napisz na meila tombudowniczy88@gmail.com

  • @SsEeBbEeXx
    @SsEeBbEeXx 4 роки тому +1

    Za najlepszy komentarz powinno należeć się PIŃCET + a nie jakieś czysta + dla seniorów 😂

    • @TOM_Budowniczy
      @TOM_Budowniczy  4 роки тому +1

      pewnie jesteś dobry w dobrych komentarzach ?;)