Szerintem fel kell szedni azt a fóliát és páraáteresztő fóliával takarni le, az osb helyett deszkát rakni és az megoldja a problémát
2 роки тому
Ez nagyon hasznos videó volt. Köszönöm! Úgy néz ki, hogy az építészem nem véletlenül tervezett a födémünkre üvegfátyol hordozórétegű oxidbitumenes vastaglemez párazáró réteget. ;)
Kedves Péter! 2006 ban építettük a padlásteres házunkat beépítettük az emeletet, leszigeteltük a tetőteret. Gipszkarton került a lakótérben és 10 vagy 15 cm szigetelés fölé. talán 2 éve vettem észre, hogy a hőszigetelésünk felére apadt az emeleti szobák fölötti padlástérben. ( nem járható ,a szigetelés szabadon van.)alig látszik már belőle valami. bele gondolni sem merek hogy a padlástérnél a ferde falaknál mennyi szigetelés lehet még a cserép és a gipszkarton között.. A múltkori videójából jöttem rá hogy nálunk sincs párazáró fólia a giszkarton és a szigetelés között , pedig aki tervezte a házunkat, az akkori barátom és műszaki vezető segítségével csináltuk a gipszkartonozást. Erre csak az lehet a megoldás ha lebontjuk az egészet és újra alkotjuk a szigetelést az gipszkartonozást stb,? vagy van erre utólagos megoldás? Köszönöm a megtisztelő válaszát.
Nem megfelelő kikészítésű szigetelést vettetek, gondolom spórolni akartatok és rollni kiszerelést választottatok. A laza szerkezetű, kasírozás nélküli rollni a saját tömegét sem tudja megtartani, azt csak vízszintes helyen szabad használni, benne van a használati utasításában. Ha mégis rollni szogetelést választ az ember, akkor szó szerint kitömik vele a rendelkezésre álló rést, hogy befeszüljön, de így sokkal több kell belőle. Mi lehet a jó megoldás? A lakott tér esetében csak egy járható út van, befújt szigetelést kell készíteni a lehető legkevesebb megbontással úgy hogy előtte endoszkópos kamerával fel kell mérni a helyzetet.
Kedves Tibor! Most adtam egy ajánlatot éppen egy társasház utólagos szigetelésére akik ugyan ilyen gondokkal küzdenek, amennyiben még aktuális lenne a segítség kérem keressen bizalommal a 30/1727133-as tel számon. Üdv:Attila
Kedves Péter! Beépített tetőtér utólagos hőszigetelésére kérnék rétegrend tanácsot. A tetőtér a két hosszanti oldalon külső főfalak mentén attika fal nélkül készült, a 2 rövid oldalon oromfalazattal. A lakótér a két hossz oldalon kb. 1,9 m magasságú, futóra falazott (17,5cm) B30-as téglával van leválasztva, így a 2 oldalon fűtetlen búvótér alakult ki. A ferde tetősíkok kb 1-1 méteresek ( vakolat, nádazás, deszka 12 cm szarufa, léc, pala, tetőfólia, 5x5 léc, LINDAB cserepeslemez) és a vízszintes "zárófödém" borított gerenda födém (vakolat, nádazás, deszka, 12 cm gerenda, felső rögzítetlen résekkel elhelyezett deszka borítás). Az elképzelésem a következő. - A ferde részekre valahogy felülről begyömöszölök 10 cm vtg.- üveggyapotot a 12 cm résbe, mindenféle fólia nélkül (kizárt dolog, hogy fóliát is be tudjak tenni, semmi értelme csak a közökben nem folytonosan rakni) - A vízszintes borított gerenda födémen csak simán a deszkára fektetve (nem szedném fel a felső deszkázatot, légüres maradna) terítenék 2x15cm=30cm üveggyapotot, majd arra páraáteresztő fóliát, az esetleges bejutó nedvesség, porhó ellen. A kérdés, hogy ide tegyek-e párazáró fóliát a szigetelés alá, mert ha teszek, akkor tartok attól, hogy a megfogott nedvesség a borított gerenda födémben kötne ki. - A futóra falazott B30 falra, a búvótér felöl 20 cm EPS hőszigetelést ragasztanék. -A 2 oldalon, hosszában végigfutó búvótér padlóján, ami elmondás alapján E gerenda és VB. födém panel kombinációja, szintén 2x15cm=30cm üveggyapotot terítenék, majd arra páraáteresztő fóliát, az esetleges bejutó nedvesség, porhó ellen. Itt kérdés, hogy mennyire vehető légtömörnek a födém, tegyek-e alá párazáró fóliát, vagy sem. Előre is köszönöm a tanácsokat.
Kezdjük az elején. A párazárást jelen esetben is hasznosabb lenne a lakótér mennyezetén elvégezni, mert a beton felett így nagyon körülményesen lehet megoldani. Ha a beton felett kellene rendet tenni, akkor az OSB felszedetném és hosszanti csíkokra (15-20 cm) vágatnám és 1-2cm réssel raknám vissza(akár duplán). A felső fóliát eltávolítanám és páraáteresztő fóliával helyettesíteném. A szigetelésnél egyébként is alapszabály hogyha a szigeteléssel teljesen kitöltjük a rendelkezésre álló teret és nincs filtráció(szellőztetett légrés), akkor a kültér felőli oldalra páraáteresztő fóliát kell használni. A cserepezés alatti fekete fólia is párazárónak tűnik, ha igaz a sejtésem, akkor pedig a fűtetlen padlástérnek kell biztosítani szellőzést. Ha páratechnikailag és hőszigetelés szempontjából helyesen akarunk eljárni és nem akarunk beépített padlásteret, akkor OSB felszed, Műanyag fólai felszed, majd a jelenlegi deszkázatra keresztbe 5-10 vastagságban rácsos szerkezet stafnikkal(hőhídmentesítés), majd az egész teret kitölteni szálas szigetelővel, ennek a tetejére páraáteresztő fólia, és annak a tetejére Mehet az OSB csíkokra vágva, a csíkok között megfelelő légréssel.
@jozsefemmertunofficial Nem megválaszolni akarom, csak a saját otthoni projektemet írom le röviden. Szintén tetőtér beépítés, szintén betonfödém. Ugye az alsó és a felső tér is fűtött (lesz), így hőszigetelést én nem teszek a kettő közé, a padlástér betonjára párazáró fólia kerül, majd erre jön egy 5 cm-es esztrich réteg, és ennyi (természetesen diletációs szalagokkal a széleken). Az esztrich már burkolható közvetlenül, de ha PVC kerül rá, akkor érdemes önterülő aljzatbetont önteni rá vékonyan, csak azért, mert a PVC ragasztó arra jobban tapad, mint az esztrich mindig poros tetejére.
Nekem saralt födémre hőtükrös fóliàt ajànlottak,arra 20 cm üveggyapot. Arra lennék kíváncsi,van-e valakinek hasonló rétegrenddel kapcsolatban tapasztalata?
Kicsit olyan ennek a kinézete, mintha előző tulaj hallomásból hallott volna a hőszigetelésről. Tudta, hogy közeggyapot jó, de minden más alap logikán alapult. Párazárás eszébe se jutott vagy nem is tudott róla, hogy van ilyen. Portól védjük jó a "fólia" közlekedésre meg osb-lap mert olcsó. Mi padlásunkon közeggyapot van úgy hogy mondtad deszaka pallókkal lefedve. Eddig semmilyen problémánk nem volt vele. Tavasszal mindenképpen csinálja meg és párazáró fóliát tegyen alá, közeggyapotot újra letudja tenni aztán deszkák mehetnek rá. Por meg hát a padlás velejárója. Az nem okoz kárt ellenben a felgyült és lecsapódott párával.
@@szebenyipetershorts Nem. ha kellő szigetelés van rajta. Ha a harmatpontot nem éri el a fólia, akkor semmi baja nem lesz. De, ha alatta is van hőszigetelés, akkor a harmatpont már ott is alacsony, hiába van rajta 20cm szigetelés. Pl, ha a lakás felől az álmennyeztetet is szigeteltük, akkor a fóljánál már alacsony lesz a hőmérséklet. Vagy, ha kevés a szigetelés a fólia fölött.
Az egyik melléképületem padlástere nagyon hasonló ehhez, a videót látva hirtelen azt hihetni, hogy ott készült. Nálam úgy néz ki, hogy alulról a lakótérből, ha felnéztek 5 db előfeszített betongerendát látni. Ennek a tetején voltak deszkák és kész.. Ez régen egy istálló volt. Na most ezt Én úgy módosítottam a felújítás során, hogy szerettem volna, hogy a gerendák alulról látszanak, ezért a rétegrend a következő lett alulról nézve: 1. Látszó előfeszített betongerendák szürke betonfestékkel lefestve 2. Fekete fólia 0,10-es (párazárásnak) 3. 22mm-es OSB lap táblák egymáshoz rögzítve, hogy tudjak a padláson közlekedni és ne kelljen félni, hogy beszakad alattam 4. 10cm-es üveggyapot szigetelés 5. végül ennek a tetejére Én is tettem még egy réteg feket fóliát a porvédelem miatt. Remélem nem csináltam rossszul. A gipszkartont azért nem használtam alulról, mert akkor nagyon alacsony lett volna már a belmagasság, így meg, hogy látszanak a gerendák a köztük lévő rés miatt nagyobbnak érződik a tér.
@@SzakiEllenor Akkor a porvédelemre nem kell semmi? Egy másik videóban láttam, hogy van aki geotextilt használ erre a célra. Cseréljem ki arra, vagy hagyjam szabadon az üveggyapot szigetelés tetejét?
A probléma, hogy az OSB lap sem páraáteresztő, azon is ki tud csapódni a pára. És ugye lecseppen, átitatja a gyapotot, és utána már nem lesz szigetelő funciója, hiszen megszívja magát vízzel. Szerintem az OSB ért kár lenne, ha átfúrná valaki, de lyukakat is lehet bele ejteni, és akkor is megoldódna a szellőzés. De én sajnálnám tönkre tenni. Inkább cserélném valami másra, mint Péter Úr is elmondja.
A házam : kádárkocka ( 38as kistéglás) ,5cm hőszigeteléssel (nemesvakolattal) a régi ablak keretbe beépített új fa ablakok,hőszigetelt üveggel -- gumi tömítés nélkül (mert van 2 kéményes konvektor, 3 parapettes is),tehát szellőzés bőven meg van.Födém salakkal kitöltve , lebetonozva --- vétel után én terítettem le 10cm vastag üveggyapottal , rá pedig pára áteresztő fólia ( felfelé ereszti ,úgy fordítva) -- én is főleg az elkoszolódás miatt raktam , nincs használva a padlás semmire, más nem lenne rá --- se pára, se penész, sehol --- mosás utáni teregetés után is ritkán van az ablakok üvegén pára , max nagyon hidegben.
Üdvözlöm Péter! A videóit mindig nagy érdeklödéssel figyelem. Olyan kérdés merült fel benne, hogy ha már az OSB lapok eleve ( gondolom) le vannak csavarozva, akkor már nem szednénk fel azokat, hiszen az anyag már magában elég drága és a munkáról még nem is beszéltünk, csak pl 20x20 cm-s rácsszerkezet találkozási pontjainál 10mm-es furatokat fúrunk az OSB padlóba? Így akár meg is oldódhatna a padló pára áteresztése és még hatalmas összegekbe sem kerülne. Persze ez a módszer csak akkor lenne ideális, ha alulról lenne rendes párazáró réteg. Válaszát köszönöm!
Igen, ács ismerős is elmondta, hogy gyakran előfordul ilyesmi, hogy a elmondja a tulajnak, hogy hajópadlót kell lerakni (2cmx11,6cmx6m), mert az a megfelelő, méghozzá oly módon, hogy a hajóadlókat nem kell összeereszteni, hanem kell 1-2 mm rést hagyni közötte - általában a famérőszalagot szokták a padlók közé berakni, az pont elég rést ad -, hogy a zsugorodás-tágulás miatti nyikorgás elkerülhető legyen. Aztán a tulaj gondol egyet és megrendeli úgy, hogy mégis OSB lapokat rakjon le annak ellenére, amit elmondott, merthogy az OSB-n lehet járni. Aztán 1-2 év múlva meg hívják vissza padlást javítani, mert az OSB lapok az alsó felüktől kezdve először bepenészesednek, aztán elkezdenek elrohadni.
Tiszteletem! Az volna a kérdésem, az okozhat-e gondot, ha 1 plusz réteg kőzetgyapot kerül a meglévő kőzetgyapot rétegek fölé, és ezzel letakaródnak a vízszintes gerendák, amik a felvételen is jól láthatóak. Okozhat-e ez gondot a gerendát élettartama tekintetében. Köszönöm válaszát!
Beton padlás födémre szeretnék szigetelést tenni. A padlástér nem fűtött, hullámpalával borított. A rétegrend a következő lenne: 1, párazáró fólia 2, ATN100 lépésálló hőszigetelő lemez 3, páraáteresztő fólia 4, natúr forgácslap(8mm) Ez így jó lehet? Vagy a forgácslap helyett mehet OSB 38cm széles csíkokra vágva? Az Austrotherm Padlapon milyen összetételű fa borítás van? Az ATN100-at össze kell ragasztani egymáshoz? Köszönettel.
A párazáró fólia használata ez esetben valóban probléma. Az OSB lap esetében a perforálás (szellőző lyukak készítése) nem lehet megfelelő? (5-7 cm-ént 10-es lyukkal) Csak azért, mert ezeket az anyagok mára már arany áron mérik sajnos, és ha egyszer megvan ne kerüljön a kukába.
Ez is egy olyan alap dolog amit mindenkinek kellen tudnia. Mindenhol kell a szellőzés, mert a pára, az kialakúlhat szinte semmiből. Hogyan? Egyszerű. Minden levegőben van pára, ahol levegő van ott van pára is, a különbség az az "eső" Ha a hideg, és a meleg felület összeér, és nincs légréssel lekötve, akárcsak egy kis ponton is máris rengetg párát tudunk összeszedni. Legjobb példa erre a 2 rétegő, de akár nagy hidegben a 3 rétegű hőszigeltelt üvegek, és ablakok is. Minden üvegen lacsapódik a pára. 3 rétegűnál sokakl nagyonn különbség kell ,míg 2 rétegűnél elég a ~20 fokos különbség oldalanként is. Valamit a hővezető anyagok. Minél szilárdabb, keményebbe gy anygag annál jobban vezeti át a hőt A ból- B be. Nem hiába a fa szerkezet a legjobb, mert a fa nem nagyon vezeti a hőt. Ellenben a beton, a fém csavarok, a vasalás extrém módon képesek vezetni azt, és a párát képezni a "semmiből". Vagyis ha van egy vasalt betonod, aminek az egyeik fele jég hideg, a másik meg szoba hőmérsékletű, akkor az a beton már nincs is. Pára keletkezik a beton belselyében az apró réseken át, a vasakon, és az amint eléri a fagypont szétrepeszti a fagy a betont. Egy ez kerítésoszlopnál tökéletesen megfigyelhető. Egy vasalt oszlop 50 év és épp úgy kirohad a földből, föld szintbe, mint a fa oszlop, csak az kezeléssel 10-15 év(kezelés nélkül a harmada nagyjából), / ugyanennyi cenitméter, míg a beton oszlop azért tovább bírja, de nem örök. Erre találták ki a vibrált betont. Azon sokkal nehezebben megy át a levegő mert a kis rések összetömörödnek, és nem is kap a belselye annyi hőt. Tehát a belselyében nem keletkezik pára, ami ha megfagy vége a dalnak. Bocsánat! Elkanyarodtam! :D Itt a probléma a fólia. Megtartja a levegőt, amíg az áűllásában felmelegszik, mejd felülről a külvilág felől, kap egy kis hideget. A közvetítő anyag a fólia amin lecsapódik a pára. A meleglevegő amint lehül, kicsapódik a víz belőle. Igazából egy jól szellőző fólia, és ugyan ilyen burkolat kell amint azt Péter is mondja. Amúgy az én véleményem, hogy szigeltelni nem szabad semmit sem! Nem lehet tökéletesen megoldani, szinte lehetetlen! Vannak olyan anygagok amikkel jól ehet szigetelni, mert légáteresztőek, de a többségük nem az. A legdrágább anyagok jók, mint falaző, és szigetlelés ragasztók is. Ha csak egy olyan anyag is belekerül a tetőbe, vagy a falba, ami nem légátersztő, akkor vége a dalnak, mert jön a pára. Az emberek 90 % ezt rontaj el az új építésű házaknál is, és csodálkozik, hogy a mennyezetig minden vizesedik a házában. Sokan leszigetlenek műanyaggal, Magyarul Nikecell el. Az aztán nem engedi a levegőt sehova sem! Attól a tégla 30 évet sem bír ki károsodás nélkül, főleg ha az is valami olcsó fajta, félig kiégetett rossz minőség.
Itt az utolsó pár mondatod ellentmond Péterrel, mert szerinte kell a párazárás, sőt kell a pára is a levegőbe: ua-cam.com/video/XYL9sNxGXtg/v-deo.html&ab_channel=SzakiEllen%C5%91r-csaladihazepites1
Azt lehet tudni, hogy mekkora páratartalom volt a lakásba, ill. volt-e homlokzati hőszigetelés, ami ilyen mértékű párát eredményezett? Egy kicsit beparáztam, nálam a következő a rétegrend alulról: - gipszkarton- párazáró fólia - 20 centi üveggyapot, -5 centiszendvicspanel darabok (sikerült szereznem egy csomó leeső garázskapu elemeket darabokat) ingyen volt. - hajópadló. Nyilván itt a szendvicspanelek nem páraáteresztők, de hézagokkal vannak illesztve, kérdés, az, hogy párazáró fólia ellenére tud e pára odajutni és bent maradni.
Tisztelt SzakiEllenőr. Nekem egy kockaházam van aminek ilyen saralt (paticsos? ) padlása van. Ezt szeretném leszigetelni. Esetleg lehetne segítséget kérni, hogy milyen anyagok szükségesek és mik a rétegrendek? Köszönöm előre is!
A gyártó egyértelműen leírja, hogy a felfelé hűlő födém esetében sem a hőszigetelés alá, sem fölé nem szabad fóliát rakni. Pont az a lényeg, hogy a födémen átjövő pára az üveggyapoton keresztül szabadon tud távozni.
@@SzakiEllenor Rockwool tervezési segédlet: "Függetlenül attól, hogy milyen szerkezetű a födém, a födém és a hőszigetelés közé, vagy a hőszigetelés felső síkjára fóliaborítást helyezni nem szabad!"
@@dalloszsoltinekem is ez lenne a logikus, pláne fafödém esetében. Én úgy képzelem el a dolgot, hogy ha az üveg- vagy kőzetgyapot szigetelés alá párazáró fóliát teszünk, akkor a felfelé távozó pára a szigetelés alatt található párazáró fólia alján csapódik ki és a fafödémet “áztatja”. Mi lett egyébként a sztori vége? Valóban van ilyen előírása a Rockwool-nak?
Üdvözletem! Köszönjük a rengeteg hasznos videót! Hasonló dolog előtt állok, nálunk vasbeton födém van ami nikecell táblákkal van “szigetelve” a gerendaközökben. Szeretnék rá tenni 10+5cm üveg gyapot szigetelést. A kérdésem az lenne mi ennek a szakszerű módja, hogy ne legyen gond a párával? Fel kell szednem a nikecellt vagy tehetem a tetejére illetve hová kerüljön a párazárás, ha kell egyáltalán? Válaszát előre is köszönöm! Üdv, Imre
Kedves Péter! Mostanában tervezem a padlásteret járhatóvá tenni, ahol most jelenleg mindenhol 20 cm üveggyapot szigetelés van. Ezt szeretném lecserélni Austrotherm Padlap (16cm) járható szigetelésre, alá pedig párazáró fólia kerülne mindez monolit vb. födémen. Mit gondol jó megoldás lehet hogy a padlásra is tudjunk pakolni? Válaszát köszönöm.
Kedves Péter! Nagyon hasznosak a videói, ezer köszönet értük. Egy régi vályogház fafödémes padlásának a hőszigetelésén gondolkodom. Jelenleg kb 8-10cm vastag sár/föld fedés van, ami elég egyenetlen. Arra gondoltam, hogy azt leszedem, és helyette 10cm könnyűbetonnal kiegyenlítem a felületet, és arra rakok még egy járó réteget (3cm beton vagy OSB). Az összsúly nem változna. A könnyűbeton alá párazáró fóliát raknék. Mi a véleménye erről a megoldásról? Ez így megfelelő lehet, vagy érdemes a gerendák között szellőzést megoldani?
Helló. Olyan kèrdèsem lenne,hogy nekem stukatúros a mennyezet ès leszeretnèm szigetelni. Mit tudnál javasolni? Ja ès a padlás felől szeretnèm csinálni,mivel ès hogyan? A választ előre is köszönöm. Üdv. Zoli.
Üdv nem ehhez tartozó de érdekelne. hogy E gerendás bélestestes felbeton nélküli gerendák es bélestestek közötti betonkiöntéses födémnél mi a helyes módja a gerendák koszorúba való bekötésének? A koszorúban lévő betonacél szálaknak hol kell elhelyezkednie a gerendákhoz képest? Valaszát előre is köszönöm!
Üdv. Azt szeretném kérdezni hogy, a párazáró fóliát gipszkarton profilra van ragasztva közvetlen rá jön a karton az úgy jó? Hosszú távon valami probléma lehet belőle? Fölötte 15 cm vastag üveg váza szigetelés jön rá. A választ előre is köszönöm. Üdvözlettel Ottó
Hasonló kondenzácioval küszködők, parazaro folia a meleg oldalon, helyesen leteve és leragasztva a széleken is, de azonban a koszorú zónájában, vizcseppek jelennek meg a tető deszkátaztán. A padlozas colos deszkaval van megoldva. Mi lehetne?
Nálunk a párazárás a szigetelés alatt meg van oldva, az üveggyapot szigetelésre azonban OSB lapot tennénk, így is kialakul páralecsapódás, vagy mivel a párazárás megoldott, ez nem fog gondot okozni?
Amint mondtam, nem szerencsés OSB-vel zárni, semmilyen esetben sem! Collos fenyődeszka, 10 cm széles deszkákból, az elengedi az esetlegesen átszökő párát
Tiszteletem! egy ollyan jelenségrl kérdeznék amit hidegebb idben észrevettem a a hátsó fal és a födémnél bell a háloszobában a sarokban teljes hosszban.mintha a tetögerendák nyomát látnám félkör alakú egymástól kb 30-40cm távolságra nedves folt formájában a sarokban a hátsó falon ott a tető csúcsos tehát hátra is lemegy mint ellöl,oldalt.a ház 5éves szerintem jol szigetelt,30as tégla,10cm stiropol,a fafödémen felül fólia,ugyanilyen szigetelés mint a videoban,betoncserép,belül ragasztva a gipszkarton mindenhol téglára is+válaszfalak is azok.ez a szoba hidegebb picit hátul nap nem éri padlofütés van villanykazánnal. MOST NEM LÁTHATÓ CSAK néha HA minuszvan tartosan kint,Várom válaszát ha esetleg látott ilyet biztosan. amugy a ház 80nm netto bell és jol tartja a meleget vastag ablakokkal.
Üdv. A födém: látszó gerenda, fölül deszkázva, sártapasztással. Szeretném alulról szigetelni kőzet vagy üveggyapottal, majd lambériázni. A lambéria fölé fóliát gondoltam, hogy az esetleg lehulló törmeléket megfogja. Mi lenne a jó rétegrend és milyen fólia kellene? A helyiség spájz. Köszönöm a segítséget.
Hasonlóra készülök 2 rétegben raknám le a kőzetgyapotot, alá a beton födémre Hőtükör párazáró fólia menne. Kőzetgyapottra én is osb-t tennék a por végett, ahol járkálva volna 1évben 2 szer kb, ott deszka. Így elbizonytalaodtam...osb-t 2-3cm hézaggal tenném az úgy megfelelő lenne? Köszönöm
Üdv, a colos deszkának maga az anyaga a páraáteresztő és lehet szorosan egymás mellé tenni őket, vagy a deszkákat hézagok hagyásával szabad csak lefektetni és úgy valósul meg a páraáteresztés?
Kedves Péter! Szeretném kérdezni, hogy a tetőtéri szigetelésünk megfelelő e? Padlás betonon párazáró folia rajta lépés álló szigetelés, tetején Osb lap. Másikrészen a fóliára üveggyapot szigetelést tettünk itt nem járkálunk. A lakásban állmenyezet van gipszkartonból, de alatta nincs semmi szigetelés.
Tisztelt Péter! A véleményét szeretném kikérni a következő megoldásra.Padlás betonfödém szigetelésről lenne szó.Arra gondoltam, hogy 8cm VTG lépésálló hungarocelt ragasztanám le, 5mm-es nyitott fugával, amit ragasztó habbal fújnám ki. Ön szerint ezzel a megoldással nem folytanám e le a födém páraáteresztését? Tudom hogy a kőzetgyapot szigetelés lenne a leg célszerűbb, de azt azért nem szeretném, mert csak a lakórészen keresztül tudom felhordani az anyagot, és akármilyen óvatosan is hordanám fel a bálákat, óvhatatlan hogy ne száljon belőle a szúrós por. Előre is köszönöm a válaszát. Tistelettel: Máthé Tibor.
Jó napot nekem saralt födémes padlásom van félek a beázástól és simán lefóliáztam okozhat e a padláson vagy a mennyezeten valam kárt néha felhajtom és vizesedésnek nincs jele a mennyezetet meg nem látom mert állmenyezet van válaszát elöre is köszönöm Csányi János
Fa mennyezet fölött van nálunk 2x10cm kőzetgyapot. Alá, tehát a fa és a szálas anyag közé rakattam párazáró fóliát, de a kivitelező szerint oda páraáteresztő kellett volna. Mi az igazság?
Kedves SzakiEllenőr. Régóta keresek egy ilyen precíz és nagy szakmai tudással rendelkező szakembert egy kérdésem megválaszolására, nagyon sokat segítene megtisztelő válaszával. Födémet szeretnék szigetelni kockaházban. A rétegrendem a következő alulról a padlás felé haladva: Gipszkarton álmennyezet, felette 20cm légrés, nádazott vakolat rajta fűrészporos lefestett tapétával, deszkázat, gerenda és annak vastagságában levegő, ismét deszkázat, döngölt föld, 20cm kőzetgyapot. Ön hová tenné a hőtükrös párazárást? 1: a döngölt földre a kőzetgyapot szigetelés alá? 2: közvetlenül az álmennyezet gipszkartonjának felső oldalára? Kérem segítsen ennek megválaszolásában, köszönettel Zoltán.
Tisztelt Zoltán Én nem vagyok szakiellenőr, viszont a párazárásnak mindenképpen a lakótér felöl kell lennie. Jelen esetben a gipszkarton fölött elhelyezve vann szerepe. Ha nem akarja bontani alulról a gipszkartont akkor a jelenlegi hőszigetelés alá kellene beépíteni a párazáró fóliát.A párazáró fólia védi meg a szigetelést a lakásban keletkezett párától.Ennek hiányában a hőszigetelés évek alatt tönkremehet.Ez a legegyszerűbb és legköltséghatékonyabb megoldás amit javasolni tudok. Remélem tudtam segíteni én is. Ez elsősorban tégla falazatra igaz. Kő esetén óvatosan kell bánni a kérdéssel, nehogy elsírják magukat a falak.
Nálam parasztfödém van,szélezetlen deszkákból kötésben,a hézagok tömítőzve,rajta kőzetgyapot és arra sima deszka.Porszáraz minden.Bár aggódom a födém összeszáradása miatt,ezért rá fogok nézni,hogy a hézagnál nem e repedt el a tömítő.
Üdv! Vályogházam van,sárfödémmel. Tetőcsere és födémszigetelés előtt állok. Azt szeretném kérdezni,hogy milyen rétegrendet javasol a szigetelésnél és a cserép alá milyen fóliát tegyek? Azt olvastam,hogy a szigetelés alá párazáró fóliát tegyek,de akkor a pára nem marad benne a sárfödémben? Ott nem okozhat gondot? Köszönöm
Azt szeretném kérdezni, hogy nálunk álmennyezet lesz felrakva. Abba semmiképp sem ajánlott kőzetgyapot szigetelést tenni? Csak padlásra és deszkákkal leburkolva? Köszönöm a választ!
Párazáró fóliát kell rakni. Gipszkarton, párazáró, kőzetgyapott. De ha később a padlás felol szigetelnél, akkor a hőesés már nagyon nagy így a padlásra már nem rakhatsz párazárót később.
Én is hamarosan építkezem és ez a rész nem teljesen tiszta. Akkor most pára záró még a szigetelés alá (és akkor jöhetne rá OSB is talán) vagy fa padló résekkel és páraáteresztő fólia a jó megoldás?
Nem akarok okasabnak tűnni másoknál de azért mondanék egy két dolgot. Először is a fő probléma az a szellőzés hiányából adódik mégpedig azért mert az OSB és a szigetelő anyag között nincs légrés ahol megfelelő szellőző kialakításával ki lehet szellőztetni a párat. Azt tudni kell hogy a hőszigetelés nem mint egy gát állítja meg a hideget, a fölső pár cm hideg az alsó pár cm meleg és ahol ezek találkoznak ott kicsapodik a pára. Nem bonyolult. Mit lehet tenni? Ezt a pontot minél magasabbra vinni lehetőleg a szigetelés széléig és ha van légmozgás akkor ez szépen kiszellozik. A pára pedig jönni fog ha nem tud fölfelé kiszellőzni akkor másféle keres utat. Szóval az OSB nem ördögtől való dolog csak más beépitést igényel. Azt a fekete fóliát egyébként nem értem. Nem értem hogy gondolták hogy majd jó lesz.
Érdeklődni szeretnék, e gerendás födémet szeretnék szigetelni, az lenne a kérdésem mi a helyes megoldás a párazárásra, a talpszelemen alatt nincs semmi féle párazáró… arra gondoltam a talpszelemen sarkáig ragasztok le párazárót és a tartó gerendák köré, és szorosan teszek közé kőzetgyapotot, majd a talpszelemenen is dobok át kőzetgyapotot hogy lezárjam a külső szigetelésig, hogy ne legyen hő híd, ez így megfelelő vagy mi a helyes megoldás? Előre is köszönöm a választ!
Tisztelt Szaki! Én egy 10x10-es úgynevezett Kádár kockában lakom. A falak magasított kisméretű téglából vannak, a födém paticsolt saras. Két éve kapott 15cm hőszigetelést és a nyílászárók műanyagra lettek cserélve. Az ablakokba be lett építve autómata résszellőző. A padlásra felraktak 30cm isolitot erre geotextilt terítettek, alatta csak a sarazott födém.nincs fólia. Ön szerint ezek így jók? Nincs penész se pára sehol. Köszi.
Helló! Tehát a gyapot alatt nincs semmilyen fólia? Komfortra milyen amióta meg lett ez csinálva? Vannak további tapasztalatai? Örülnék ha megosztaná velem. Én is ilyenben gondolkodom. Üdv
Ha jól le van szigetelve, akkor páralecsapódás sem lehetséges. Ennél a videónál a szigetelések közti réseken szökik fel a meleg és csapódik le a hideg padlástér fóliáján. Ha nem lenne rés, gond sem lenne, mert mire átjut a meleg levegő a szigetelés részecskéi között az nagyon lassú folyamat, ezalatt van ideje kihűlni is mire a fóliáig eljut. Egy zárt térben nincs huzat ezért azonos nyomáson nincs levegő áramlat sem. réseknél már más a helyzet. Ott a meleg levegő felszökik, mint egy kéményen. Az is gond a videón hogy a fólia is csak egymásra van fedve, nincs légmentesen összeragasztva. A huzat minden rést megtalál és ahol áramlik, ott gondok vannak. Sokan lent a lakásban simán felcsavarozzák a gipsztáblákat, léglezárás nélkül. A gipszkarton és még szigeteletlen falak is, beszívják és áteresztik a párát.
Továbbgondolva 5-10 centinként tizes fafúróval kilyukasztanám. És/vagy fölé még egy párazáró, majd szigetelés és valami járófelület. Dupla whopper style, de szigetelne az biztos :)
Nálam dunaújvárosi kartonpapírral van lefedve a szigetelés a pormenesítés miatt. Más téma. Lemezgarázst utólag hogyan lehetne "cseppmentesíteni"? Ugye nem kasírozott a tetőlemez....
Lemeztől a rétegrend: lemez / 3-4 cm légrés / páraáteresztő fólia / szálas szigetelő anyag pl. kőzetgyapot / hőtükör fólia ami párazáró is egyben / belül gipszkarton vagy osb vagy lambéria.
@@gyuluskatrabant páraáteresztővel megoldható, ha nem akarod szigetelni. A pára átmegy a páraáteresztő fólián majd a lemezen kicsapódik, ami lecsöpögve a páraáteresztő fóliára az kifolyik az eresz környékén (ha kivezeted). Természetesen a lemez és a fólia között légrésnek kell lenni. Ezt az anyagot ajánlom, keress rá: Masterplast Mastermax 3 ECO páraáteresztő fólia
@@gyuluskatrabant Szívesen, még csak annyit, hogy a fehér oldala kell belül legyen. Hosszútávon (4-8 év) megöregszik a anyag ha éri a napfény (szórt fénynél is).
@@tiborr-sh6qtmert lentről fel megy a pára. Ha van fólia megall a betonnal, ami meleg, nem csapódik ki. Ha nincs fólia, megy tovább a szigetelesbe, és annak külsejen már hideg van, kicsapodik, elaztatja.
@@zzzzz2903 Köszi a gyors választ. Ez érvényes az EPS -re is? Kb. 6 éve raktam le a 2x 10cm EPS-t elcsúsztatva. Mult hónapban egy fúrás miatt meg kellett kezdenem a szigetelést és a kicsapódó párának semmi nyoma sem volt. Se viz, se panész, se fekete foltok semmi. (azt azért tegyük hozzá hogy 1 hónapja még nem volt nagy különbség a kinti és a benti hőmérséklet között. DE 6 év alatt azért valamit nyomának kellene lennie a problémának..) Most akkor szedjem fel és fóliázzam le?
@@tiborr-sh6qt En nem nyulnek hozza ami jol mukodik. Ezek komplex rendszerek, minden hatassal van masra, lehet csak rosszat tennel. Pl: lehet a te fodemeden nem tud igazan atjonni a para. Ki tudja. Szerintem ne piszkald...
3:05 Most akkor Semmiképpen NEM PÁRAÁTERESZTŐ?? Vagy ha az a “csillámlás”😂 Páracsepp lett volna??Ami ugye ELVIEKBE Lehetetlen lenne vagy a H2o elfelejtette,hogy rá is hat a gravity és elkezdett felfelé mászni vagy “szovárogni” (azt is csak befele meg lefele lehet), az OSB ….nem RÉSEIN Hanem kb PÓRUSAIN Keresztül…mint a coll-os deszkánál ami ugye majdnemhogycsak léc és mint tudjuk 10cm vastag 😂 Vagy PÁRAÁTERESZTŐ????😅 Amúgy nagyon Jókai Mór-ok a tényfeltáró videók!! Nem kritikának szántam vagy ha igen akkor építő jellegűnek!Nem pedig Lebontónak! Köszönjük am. Tényleg jók a videók!
Na de , ha teszünk párazáró foliát akkor meg az épület belselyéből nem fog tudni távozni a pára akkor sokszor kell szellőztetni ami elviszi a megtakarítást.
Szerintem fel kell szedni azt a fóliát és páraáteresztő fóliával takarni le, az osb helyett deszkát rakni és az megoldja a problémát
Ez nagyon hasznos videó volt. Köszönöm!
Úgy néz ki, hogy az építészem nem véletlenül tervezett a födémünkre üvegfátyol hordozórétegű oxidbitumenes vastaglemez párazáró réteget. ;)
Kedves Péter!
2006 ban építettük a padlásteres házunkat beépítettük az emeletet, leszigeteltük a tetőteret. Gipszkarton került a lakótérben és 10 vagy 15 cm szigetelés fölé. talán 2 éve vettem észre, hogy a hőszigetelésünk felére apadt az emeleti szobák fölötti padlástérben. ( nem járható ,a szigetelés szabadon van.)alig látszik már belőle valami.
bele gondolni sem merek hogy a padlástérnél a ferde falaknál mennyi szigetelés lehet még a cserép és a gipszkarton között.. A múltkori videójából jöttem rá hogy nálunk sincs párazáró fólia a giszkarton és a szigetelés között , pedig aki tervezte a házunkat, az akkori barátom és műszaki vezető segítségével csináltuk a gipszkartonozást.
Erre csak az lehet a megoldás ha lebontjuk az egészet és újra alkotjuk a szigetelést az gipszkartonozást stb,? vagy van erre utólagos megoldás?
Köszönöm a megtisztelő válaszát.
Nem megfelelő kikészítésű szigetelést vettetek, gondolom spórolni akartatok és rollni kiszerelést választottatok. A laza szerkezetű, kasírozás nélküli rollni a saját tömegét sem tudja megtartani, azt csak vízszintes helyen szabad használni, benne van a használati utasításában. Ha mégis rollni szogetelést választ az ember, akkor szó szerint kitömik vele a rendelkezésre álló rést, hogy befeszüljön, de így sokkal több kell belőle. Mi lehet a jó megoldás? A lakott tér esetében csak egy járható út van, befújt szigetelést kell készíteni a lehető legkevesebb megbontással úgy hogy előtte endoszkópos kamerával fel kell mérni a helyzetet.
Kedves Tibor!
Most adtam egy ajánlatot éppen egy társasház utólagos szigetelésére akik ugyan ilyen gondokkal küzdenek, amennyiben még aktuális lenne a segítség kérem keressen bizalommal a 30/1727133-as tel számon. Üdv:Attila
Kedves Péter!
Beépített tetőtér utólagos hőszigetelésére kérnék rétegrend tanácsot.
A tetőtér a két hosszanti oldalon külső főfalak mentén attika fal nélkül készült, a 2 rövid oldalon oromfalazattal. A lakótér a két hossz oldalon kb. 1,9 m magasságú, futóra falazott (17,5cm) B30-as téglával van leválasztva, így a 2 oldalon fűtetlen búvótér alakult ki. A ferde tetősíkok kb 1-1 méteresek ( vakolat, nádazás, deszka 12 cm szarufa, léc, pala, tetőfólia, 5x5 léc, LINDAB cserepeslemez) és a vízszintes "zárófödém" borított gerenda födém (vakolat, nádazás, deszka, 12 cm gerenda, felső rögzítetlen résekkel elhelyezett deszka borítás).
Az elképzelésem a következő.
- A ferde részekre valahogy felülről begyömöszölök 10 cm vtg.- üveggyapotot a 12 cm résbe, mindenféle fólia nélkül (kizárt dolog, hogy fóliát is be tudjak tenni, semmi értelme csak a közökben nem folytonosan rakni)
- A vízszintes borított gerenda födémen csak simán a deszkára fektetve (nem szedném fel a felső deszkázatot, légüres maradna) terítenék 2x15cm=30cm üveggyapotot, majd arra páraáteresztő fóliát, az esetleges bejutó nedvesség, porhó ellen. A kérdés, hogy ide tegyek-e párazáró fóliát a szigetelés alá, mert ha teszek, akkor tartok attól, hogy a megfogott nedvesség a borított gerenda födémben kötne ki.
- A futóra falazott B30 falra, a búvótér felöl 20 cm EPS hőszigetelést ragasztanék.
-A 2 oldalon, hosszában végigfutó búvótér padlóján, ami elmondás alapján E gerenda és VB. födém panel kombinációja, szintén 2x15cm=30cm üveggyapotot terítenék, majd arra páraáteresztő fóliát, az esetleges bejutó nedvesség, porhó ellen. Itt kérdés, hogy mennyire vehető légtömörnek a födém, tegyek-e alá párazáró fóliát, vagy sem.
Előre is köszönöm a tanácsokat.
Nem kell választ várni, ez nem az a műsor....ez egy show, kérdésekre nincs idő!
Kezdjük az elején. A párazárást jelen esetben is hasznosabb lenne a lakótér mennyezetén elvégezni, mert a beton felett így nagyon körülményesen lehet megoldani. Ha a beton felett kellene rendet tenni, akkor az OSB felszedetném és hosszanti csíkokra (15-20 cm) vágatnám és 1-2cm réssel raknám vissza(akár duplán). A felső fóliát eltávolítanám és páraáteresztő fóliával helyettesíteném. A szigetelésnél egyébként is alapszabály hogyha a szigeteléssel teljesen kitöltjük a rendelkezésre álló teret és nincs filtráció(szellőztetett légrés), akkor a kültér felőli oldalra páraáteresztő fóliát kell használni. A cserepezés alatti fekete fólia is párazárónak tűnik, ha igaz a sejtésem, akkor pedig a fűtetlen padlástérnek kell biztosítani szellőzést. Ha páratechnikailag és hőszigetelés szempontjából helyesen akarunk eljárni és nem akarunk beépített padlásteret, akkor OSB felszed, Műanyag fólai felszed, majd a jelenlegi deszkázatra keresztbe 5-10 vastagságban rácsos szerkezet stafnikkal(hőhídmentesítés), majd az egész teret kitölteni szálas szigetelővel, ennek a tetejére páraáteresztő fólia, és annak a tetejére Mehet az OSB csíkokra vágva, a csíkok között megfelelő légréssel.
@jozsefemmertunofficial Nem megválaszolni akarom, csak a saját otthoni projektemet írom le röviden.
Szintén tetőtér beépítés, szintén betonfödém.
Ugye az alsó és a felső tér is fűtött (lesz), így hőszigetelést én nem teszek a kettő közé, a padlástér betonjára párazáró fólia kerül, majd erre jön egy 5 cm-es esztrich réteg, és ennyi (természetesen diletációs szalagokkal a széleken).
Az esztrich már burkolható közvetlenül, de ha PVC kerül rá, akkor érdemes önterülő aljzatbetont önteni rá vékonyan, csak azért, mert a PVC ragasztó arra jobban tapad, mint az esztrich mindig poros tetejére.
Nekem saralt födémre hőtükrös fóliàt ajànlottak,arra 20 cm üveggyapot.
Arra lennék kíváncsi,van-e valakinek hasonló rétegrenddel kapcsolatban tapasztalata?
Üdv. És ha jelenlegi helyzetben kifurkáljátok az OSB-t több helyen ,hogy szellőzőn.
nekem is ez jutott eszembe, bár nem tudom mennyi lyuk kellene rá
Akkor minek vesz osb t ha szėtt fúrkálja?
Kicsit olyan ennek a kinézete, mintha előző tulaj hallomásból hallott volna a hőszigetelésről. Tudta, hogy közeggyapot jó, de minden más alap logikán alapult. Párazárás eszébe se jutott vagy nem is tudott róla, hogy van ilyen. Portól védjük jó a "fólia" közlekedésre meg osb-lap mert olcsó. Mi padlásunkon közeggyapot van úgy hogy mondtad deszaka pallókkal lefedve. Eddig semmilyen problémánk nem volt vele. Tavasszal mindenképpen csinálja meg és párazáró fóliát tegyen alá, közeggyapotot újra letudja tenni aztán deszkák mehetnek rá. Por meg hát a padlás velejárója. Az nem okoz kárt ellenben a felgyült és lecsapódott párával.
Szia! A közetgyapot alá betett párazáró (pl épitesi folia) alatt nem penészedik a fődém? (Nekem ma ezt mondtak, amikor épp vegeztem a szigeteléssel 😀)
@@szebenyipetershorts Nem. ha kellő szigetelés van rajta. Ha a harmatpontot nem éri el a fólia, akkor semmi baja nem lesz. De, ha alatta is van hőszigetelés, akkor a harmatpont már ott is alacsony, hiába van rajta 20cm szigetelés. Pl, ha a lakás felől az álmennyeztetet is szigeteltük, akkor a fóljánál már alacsony lesz a hőmérséklet. Vagy, ha kevés a szigetelés a fólia fölött.
Az egyik melléképületem padlástere nagyon hasonló ehhez, a videót látva hirtelen azt hihetni, hogy ott készült.
Nálam úgy néz ki, hogy alulról a lakótérből, ha felnéztek 5 db előfeszített betongerendát látni. Ennek a tetején voltak deszkák és kész.. Ez régen egy istálló volt. Na most ezt Én úgy módosítottam a felújítás során, hogy szerettem volna, hogy a gerendák alulról látszanak, ezért a rétegrend a következő lett alulról nézve:
1. Látszó előfeszített betongerendák szürke betonfestékkel lefestve
2. Fekete fólia 0,10-es (párazárásnak)
3. 22mm-es OSB lap táblák egymáshoz rögzítve, hogy tudjak a padláson közlekedni és ne kelljen félni, hogy beszakad alattam
4. 10cm-es üveggyapot szigetelés
5. végül ennek a tetejére Én is tettem még egy réteg feket fóliát a porvédelem miatt.
Remélem nem csináltam rossszul.
A gipszkartont azért nem használtam alulról, mert akkor nagyon alacsony lett volna már a belmagasság, így meg, hogy látszanak a gerendák a köztük lévő rés miatt nagyobbnak érződik a tér.
Nem jó! A tetején nem lehet parazaro folia!
@@SzakiEllenor Akkor a porvédelemre nem kell semmi? Egy másik videóban láttam, hogy van aki geotextilt használ erre a célra. Cseréljem ki arra, vagy hagyjam szabadon az üveggyapot szigetelés tetejét?
Páraáreresztő fólia kell a tetejére
@@gabortakacs3192 páraáteresztő mehet rá de gondolom azóta megoldodott.
Hello a szigetelés fölè kell valamilyen folia vagy ki lehet hagyni? Jók a videok hasznosak!
Ami átereszti a párát, az jöhet, mást nem javaslok!
Üdv, és ha nem raknak fóliát egyáltalán? Akkor a pára nem tud megrekedni. Vagy úgy is sérül az üveggyapot idővel?
A probléma, hogy az OSB lap sem páraáteresztő, azon is ki tud csapódni a pára. És ugye lecseppen, átitatja a gyapotot, és utána már nem lesz szigetelő funciója, hiszen megszívja magát vízzel. Szerintem az OSB ért kár lenne, ha átfúrná valaki, de lyukakat is lehet bele ejteni, és akkor is megoldódna a szellőzés. De én sajnálnám tönkre tenni. Inkább cserélném valami másra, mint Péter Úr is elmondja.
Eladják az OSB-t, és vesznek egy új házat! :D
A házam : kádárkocka ( 38as kistéglás) ,5cm hőszigeteléssel (nemesvakolattal) a régi ablak keretbe beépített új fa ablakok,hőszigetelt üveggel -- gumi tömítés nélkül (mert van 2 kéményes konvektor, 3 parapettes is),tehát szellőzés bőven meg van.Födém salakkal kitöltve , lebetonozva --- vétel után én terítettem le 10cm vastag üveggyapottal , rá pedig pára áteresztő fólia ( felfelé ereszti ,úgy fordítva) -- én is főleg az elkoszolódás miatt raktam , nincs használva a padlás semmire, más nem lenne rá --- se pára, se penész, sehol --- mosás utáni teregetés után is ritkán van az ablakok üvegén pára , max nagyon hidegben.
szerintem párazáró fólia nélkül is tökéletes, annyi pára úgysem tud a födémen keresztül jutni, hogy az esetleg gondot okozzon a padlástérben
Üdv az lenne a kérdésem hogy miért nem tudnak a szakemberek normálisan felépíteni egy tetőt? Vagy ilyesmi tetőtéri munkát?
A vályogházamat még most sem tudom hogyan szigeteljem felülről, úgy hogy azon járni is lehessen. Kb 20 tanácsot kaptam már.
Üdvözlöm Péter! A videóit mindig nagy érdeklödéssel figyelem. Olyan kérdés merült fel benne, hogy ha már az OSB lapok eleve ( gondolom) le vannak csavarozva, akkor már nem szednénk fel azokat, hiszen az anyag már magában elég drága és a munkáról még nem is beszéltünk, csak pl 20x20 cm-s rácsszerkezet találkozási pontjainál 10mm-es furatokat fúrunk az OSB padlóba? Így akár meg is oldódhatna a padló pára áteresztése és még hatalmas összegekbe sem kerülne. Persze ez a módszer csak akkor lenne ideális, ha alulról lenne rendes párazáró réteg. Válaszát köszönöm!
Már az is jobb!
Igen, ács ismerős is elmondta, hogy gyakran előfordul ilyesmi, hogy a elmondja a tulajnak, hogy hajópadlót kell lerakni (2cmx11,6cmx6m), mert az a megfelelő, méghozzá oly módon, hogy a hajóadlókat nem kell összeereszteni, hanem kell 1-2 mm rést hagyni közötte - általában a famérőszalagot szokták a padlók közé berakni, az pont elég rést ad -, hogy a zsugorodás-tágulás miatti nyikorgás elkerülhető legyen. Aztán a tulaj gondol egyet és megrendeli úgy, hogy mégis OSB lapokat rakjon le annak ellenére, amit elmondott, merthogy az OSB-n lehet járni. Aztán 1-2 év múlva meg hívják vissza padlást javítani, mert az OSB lapok az alsó felüktől kezdve először bepenészesednek, aztán elkezdenek elrohadni.
Tiszteletem! Az volna a kérdésem, az okozhat-e gondot, ha 1 plusz réteg kőzetgyapot kerül a meglévő kőzetgyapot rétegek fölé, és ezzel letakaródnak a vízszintes gerendák, amik a felvételen is jól láthatóak. Okozhat-e ez gondot a gerendát élettartama tekintetében. Köszönöm válaszát!
A fekete fóliát le kell szedni, és utána le lehet takarni további paraateresztő hőszigeteléssel
Beton padlás födémre szeretnék szigetelést tenni. A padlástér nem fűtött, hullámpalával borított. A rétegrend a következő lenne: 1, párazáró fólia 2, ATN100 lépésálló hőszigetelő lemez 3, páraáteresztő fólia 4, natúr forgácslap(8mm) Ez így jó lehet? Vagy a forgácslap helyett mehet OSB 38cm széles csíkokra vágva? Az Austrotherm Padlapon milyen összetételű fa borítás van? Az ATN100-at össze kell ragasztani egymáshoz? Köszönettel.
A párazáró fólia használata ez esetben valóban probléma. Az OSB lap esetében a perforálás (szellőző lyukak készítése) nem lehet megfelelő? (5-7 cm-ént 10-es lyukkal) Csak azért, mert ezeket az anyagok mára már arany áron mérik sajnos, és ha egyszer megvan ne kerüljön a kukába.
Ez is egy olyan alap dolog amit mindenkinek kellen tudnia.
Mindenhol kell a szellőzés, mert a pára, az kialakúlhat szinte semmiből.
Hogyan?
Egyszerű.
Minden levegőben van pára, ahol levegő van ott van pára is, a különbség az az "eső"
Ha a hideg, és a meleg felület összeér, és nincs légréssel lekötve, akárcsak egy kis ponton is máris rengetg párát tudunk összeszedni.
Legjobb példa erre a 2 rétegő, de akár nagy hidegben a 3 rétegű hőszigeltelt üvegek, és ablakok is.
Minden üvegen lacsapódik a pára. 3 rétegűnál sokakl nagyonn különbség kell ,míg 2 rétegűnél elég a ~20 fokos különbség oldalanként is.
Valamit a hővezető anyagok.
Minél szilárdabb, keményebbe gy anygag annál jobban vezeti át a hőt A ból- B be.
Nem hiába a fa szerkezet a legjobb, mert a fa nem nagyon vezeti a hőt. Ellenben a beton, a fém csavarok, a vasalás extrém módon képesek vezetni azt, és a párát képezni a "semmiből".
Vagyis ha van egy vasalt betonod, aminek az egyeik fele jég hideg, a másik meg szoba hőmérsékletű, akkor az a beton már nincs is.
Pára keletkezik a beton belselyében az apró réseken át, a vasakon, és az amint eléri a fagypont szétrepeszti a fagy a betont.
Egy ez kerítésoszlopnál tökéletesen megfigyelhető.
Egy vasalt oszlop 50 év és épp úgy kirohad a földből, föld szintbe, mint a fa oszlop, csak az kezeléssel 10-15 év(kezelés nélkül a harmada nagyjából), / ugyanennyi cenitméter, míg a beton oszlop azért tovább bírja, de nem örök.
Erre találták ki a vibrált betont.
Azon sokkal nehezebben megy át a levegő mert a kis rések összetömörödnek, és nem is kap a belselye annyi hőt. Tehát a belselyében nem keletkezik pára, ami ha megfagy vége a dalnak.
Bocsánat!
Elkanyarodtam! :D
Itt a probléma a fólia.
Megtartja a levegőt, amíg az áűllásában felmelegszik, mejd felülről a külvilág felől, kap egy kis hideget. A közvetítő anyag a fólia amin lecsapódik a pára.
A meleglevegő amint lehül, kicsapódik a víz belőle.
Igazából egy jól szellőző fólia, és ugyan ilyen burkolat kell amint azt Péter is mondja.
Amúgy az én véleményem, hogy szigeltelni nem szabad semmit sem!
Nem lehet tökéletesen megoldani, szinte lehetetlen!
Vannak olyan anygagok amikkel jól ehet szigetelni, mert légáteresztőek, de a többségük nem az.
A legdrágább anyagok jók, mint falaző, és szigetlelés ragasztók is.
Ha csak egy olyan anyag is belekerül a tetőbe, vagy a falba, ami nem légátersztő, akkor vége a dalnak, mert jön a pára.
Az emberek 90 % ezt rontaj el az új építésű házaknál is, és csodálkozik, hogy a mennyezetig minden vizesedik a házában.
Sokan leszigetlenek műanyaggal, Magyarul Nikecell el.
Az aztán nem engedi a levegőt sehova sem! Attól a tégla 30 évet sem bír ki károsodás nélkül, főleg ha az is valami olcsó fajta, félig kiégetett rossz minőség.
Itt az utolsó pár mondatod ellentmond Péterrel, mert szerinte kell a párazárás, sőt kell a pára is a levegőbe: ua-cam.com/video/XYL9sNxGXtg/v-deo.html&ab_channel=SzakiEllen%C5%91r-csaladihazepites1
Azt lehet tudni, hogy mekkora páratartalom volt a lakásba, ill. volt-e homlokzati hőszigetelés, ami ilyen mértékű párát eredményezett?
Egy kicsit beparáztam, nálam a következő a rétegrend alulról: - gipszkarton- párazáró fólia - 20 centi üveggyapot, -5 centiszendvicspanel darabok (sikerült szereznem egy csomó leeső garázskapu elemeket darabokat) ingyen volt. - hajópadló.
Nyilván itt a szendvicspanelek nem páraáteresztők, de hézagokkal vannak illesztve, kérdés, az, hogy párazáró fólia ellenére tud e pára odajutni és bent maradni.
Tisztelt SzakiEllenőr. Nekem egy kockaházam van aminek ilyen saralt (paticsos? ) padlása van. Ezt szeretném leszigetelni. Esetleg lehetne segítséget kérni, hogy milyen anyagok szükségesek és mik a rétegrendek? Köszönöm előre is!
A gyártó egyértelműen leírja, hogy a felfelé hűlő födém esetében sem a hőszigetelés alá, sem fölé nem szabad fóliát rakni. Pont az a lényeg, hogy a födémen átjövő pára az üveggyapoton keresztül szabadon tud távozni.
Ez így nem igaz! Hol van ez leírva? Párazárás valamiféle mindenképpen kell!
@@SzakiEllenor Rockwool tervezési segédlet: "Függetlenül attól, hogy milyen szerkezetű a födém, a födém és a hőszigetelés közé, vagy a hőszigetelés felső síkjára fóliaborítást helyezni nem szabad!"
@@dalloszsolti küldd már al a pontos helyet!
@@dalloszsoltinekem is ez lenne a logikus, pláne fafödém esetében. Én úgy képzelem el a dolgot, hogy ha az üveg- vagy kőzetgyapot szigetelés alá párazáró fóliát teszünk, akkor a felfelé távozó pára a szigetelés alatt található párazáró fólia alján csapódik ki és a fafödémet “áztatja”. Mi lett egyébként a sztori vége? Valóban van ilyen előírása a Rockwool-nak?
Engem is erdekelne, hogy mi lett a vege ennek a sztorinak.
Üdvözletem!
Köszönjük a rengeteg hasznos videót!
Hasonló dolog előtt állok, nálunk vasbeton födém van ami nikecell táblákkal van “szigetelve” a gerendaközökben.
Szeretnék rá tenni 10+5cm üveg gyapot szigetelést. A kérdésem az lenne mi ennek a szakszerű módja, hogy ne legyen gond a párával?
Fel kell szednem a nikecellt vagy tehetem a tetejére illetve hová kerüljön a párazárás, ha kell egyáltalán?
Válaszát előre is köszönöm!
Üdv,
Imre
A Parazarasnak nem szabad hideg térbe esnie. Azaz a hőszigetelés max 60% a lehet a Parazaras fölött !
Kedves Péter! Mostanában tervezem a padlásteret járhatóvá tenni, ahol most jelenleg mindenhol 20 cm üveggyapot szigetelés van. Ezt szeretném lecserélni Austrotherm Padlap (16cm) járható szigetelésre, alá pedig párazáró fólia kerülne mindez monolit vb. födémen. Mit gondol jó megoldás lehet hogy a padlásra is tudjunk pakolni? Válaszát köszönöm.
Kedves Péter! Nagyon hasznosak a videói, ezer köszönet értük.
Egy régi vályogház fafödémes padlásának a hőszigetelésén gondolkodom. Jelenleg kb 8-10cm vastag sár/föld fedés van, ami elég egyenetlen. Arra gondoltam, hogy azt leszedem, és helyette 10cm könnyűbetonnal kiegyenlítem a felületet, és arra rakok még egy járó réteget (3cm beton vagy OSB). Az összsúly nem változna. A könnyűbeton alá párazáró fóliát raknék. Mi a véleménye erről a megoldásról? Ez így megfelelő lehet, vagy érdemes a gerendák között szellőzést megoldani?
Üdv
Ha a járható felület szőrös deszka, akkor azt szabad impregnálni?
Miért ne szabadna csak úgy több anyagot vesz fel
Helló. Olyan kèrdèsem lenne,hogy nekem stukatúros a mennyezet ès leszeretnèm szigetelni. Mit tudnál javasolni? Ja ès a padlás felől szeretnèm csinálni,mivel ès hogyan? A választ előre is köszönöm. Üdv. Zoli.
Üdv nem ehhez tartozó de érdekelne. hogy E gerendás bélestestes felbeton nélküli gerendák es bélestestek közötti betonkiöntéses födémnél mi a helyes módja a gerendák koszorúba való bekötésének? A koszorúban lévő betonacél szálaknak hol kell elhelyezkednie a gerendákhoz képest? Valaszát előre is köszönöm!
Üdv. Azt szeretném kérdezni hogy, a párazáró fóliát gipszkarton profilra van ragasztva közvetlen rá jön a karton az úgy jó? Hosszú távon valami probléma lehet belőle? Fölötte 15 cm vastag üveg váza szigetelés jön rá. A választ előre is köszönöm. Üdvözlettel Ottó
Tökéletes
Hasonló kondenzácioval küszködők, parazaro folia a meleg oldalon, helyesen leteve és leragasztva a széleken is, de azonban a koszorú zónájában, vizcseppek jelennek meg a tető deszkátaztán. A padlozas colos deszkaval van megoldva. Mi lehetne?
Megoldodott? Folia van a betonfődémen és rajta közetgyapot?
Nálunk a párazárás a szigetelés alatt meg van oldva, az üveggyapot szigetelésre azonban OSB lapot tennénk, így is kialakul páralecsapódás, vagy mivel a párazárás megoldott, ez nem fog gondot okozni?
Amint mondtam, nem szerencsés OSB-vel zárni, semmilyen esetben sem! Collos fenyődeszka, 10 cm széles deszkákból, az elengedi az esetlegesen átszökő párát
Tiszteletem! egy ollyan jelenségrl kérdeznék amit hidegebb idben észrevettem a a hátsó fal és a födémnél bell a háloszobában a sarokban teljes hosszban.mintha a tetögerendák nyomát látnám félkör alakú egymástól kb 30-40cm távolságra nedves folt formájában a sarokban a hátsó falon ott a tető csúcsos tehát hátra is lemegy mint ellöl,oldalt.a ház 5éves szerintem jol szigetelt,30as tégla,10cm stiropol,a fafödémen felül fólia,ugyanilyen szigetelés mint a videoban,betoncserép,belül ragasztva a gipszkarton mindenhol téglára is+válaszfalak is azok.ez a szoba hidegebb picit hátul nap nem éri padlofütés van villanykazánnal. MOST NEM LÁTHATÓ CSAK néha HA minuszvan tartosan kint,Várom válaszát ha esetleg látott ilyet biztosan. amugy a ház 80nm netto bell és jol tartja a meleget vastag ablakokkal.
hát erről kép, vagy rajz jó lenne!
Tetszik ez a rész :)
Oldalpadlást tervezem én is szigetelni, a salakbetont fel akarom szedni, aztán párazárás, szigetelés, deszka. Jó lehet ez így?
Üdv. A födém: látszó gerenda, fölül deszkázva, sártapasztással. Szeretném alulról szigetelni kőzet vagy üveggyapottal, majd lambériázni. A lambéria fölé fóliát gondoltam, hogy az esetleg lehulló törmeléket megfogja. Mi lenne a jó rétegrend és milyen fólia kellene? A helyiség spájz.
Köszönöm a segítséget.
Hasonlóra készülök 2 rétegben raknám le a kőzetgyapotot, alá a beton födémre Hőtükör párazáró fólia menne. Kőzetgyapottra én is osb-t tennék a por végett, ahol járkálva volna 1évben 2 szer kb, ott deszka. Így elbizonytalaodtam...osb-t 2-3cm hézaggal tenném az úgy megfelelő lenne? Köszönöm
Hasznos videó, pont most csinálom….😀
Üdv, a colos deszkának maga az anyaga a páraáteresztő és lehet szorosan egymás mellé tenni őket, vagy a deszkákat hézagok hagyásával szabad csak lefektetni és úgy valósul meg a páraáteresztés?
Fel centi rést biztosan hagynék, meg össze is szárad . A fa azért annyira nem enged át
Kedves Péter!
Szeretném kérdezni, hogy a tetőtéri szigetelésünk megfelelő e? Padlás betonon párazáró folia rajta lépés álló szigetelés, tetején Osb lap. Másikrészen a fóliára üveggyapot szigetelést tettünk itt nem járkálunk. A lakásban állmenyezet van gipszkartonból, de alatta nincs semmi szigetelés.
Tisztelt Péter! A véleményét szeretném kikérni a következő megoldásra.Padlás betonfödém szigetelésről lenne szó.Arra gondoltam, hogy 8cm VTG lépésálló hungarocelt ragasztanám le, 5mm-es nyitott fugával, amit ragasztó habbal fújnám ki. Ön szerint ezzel a megoldással nem folytanám e le a födém páraáteresztését? Tudom hogy a kőzetgyapot szigetelés lenne a leg célszerűbb, de azt azért nem szeretném, mert csak a lakórészen keresztül tudom felhordani az anyagot, és akármilyen óvatosan is hordanám fel a bálákat, óvhatatlan hogy ne száljon belőle a szúrós por.
Előre is köszönöm a válaszát.
Tistelettel: Máthé Tibor.
Jó napot nekem saralt födémes padlásom van félek a beázástól és simán lefóliáztam okozhat e a padláson vagy a mennyezeten valam kárt néha felhajtom és vizesedésnek nincs jele a mennyezetet meg nem látom mert állmenyezet van válaszát elöre is köszönöm Csányi János
Akkor tényleg jó a saralás! De a fólia nem való a padlásra, csak akkor, ha hőszigetelés is kerül ra!
Fa mennyezet fölött van nálunk 2x10cm kőzetgyapot. Alá, tehát a fa és a szálas anyag közé rakattam párazáró fóliát, de a kivitelező szerint oda páraáteresztő kellett volna. Mi az igazság?
Ez engem is erdekelne, pont ezen megy a vita nalunk is
Szintén így vagyok. Jól jönne egy hozzáértő válasz.
Kedves SzakiEllenőr.
Régóta keresek egy ilyen precíz és nagy szakmai tudással rendelkező szakembert egy kérdésem megválaszolására, nagyon sokat segítene megtisztelő válaszával.
Födémet szeretnék szigetelni kockaházban. A rétegrendem a következő alulról a padlás felé haladva: Gipszkarton álmennyezet, felette 20cm légrés, nádazott vakolat rajta fűrészporos lefestett tapétával, deszkázat, gerenda és annak vastagságában levegő, ismét deszkázat, döngölt föld, 20cm kőzetgyapot.
Ön hová tenné a hőtükrös párazárást?
1: a döngölt földre a kőzetgyapot szigetelés alá?
2: közvetlenül az álmennyezet gipszkartonjának felső oldalára?
Kérem segítsen ennek megválaszolásában, köszönettel Zoltán.
Tisztelt Zoltán
Én nem vagyok szakiellenőr, viszont a párazárásnak mindenképpen a lakótér felöl kell lennie. Jelen esetben a gipszkarton fölött elhelyezve vann szerepe.
Ha nem akarja bontani alulról a gipszkartont akkor a jelenlegi hőszigetelés alá kellene beépíteni a párazáró fóliát.A párazáró fólia védi meg a szigetelést a lakásban keletkezett párától.Ennek hiányában a hőszigetelés évek alatt tönkremehet.Ez a legegyszerűbb és legköltséghatékonyabb megoldás amit javasolni tudok. Remélem tudtam segíteni én is.
Ez elsősorban tégla falazatra igaz. Kő esetén óvatosan kell bánni a kérdéssel, nehogy elsírják magukat a falak.
Nálam parasztfödém van,szélezetlen deszkákból kötésben,a hézagok tömítőzve,rajta kőzetgyapot és arra sima deszka.Porszáraz minden.Bár aggódom a födém összeszáradása miatt,ezért rá fogok nézni,hogy a hézagnál nem e repedt el a tömítő.
Ilyen esetben lehet folyékony fóliát közvetlenül a betonra kenni? Vagy azzal a pára a betonban marad? Köszönöm válaszát!
Folyékony fólia a bejutást hivatott megakadályozni. Ha az alapfelület párásodik alulról akkor simán elválik, nem jó megoldás!!!!
Üdv! Vályogházam van,sárfödémmel. Tetőcsere és födémszigetelés előtt állok. Azt szeretném kérdezni,hogy milyen rétegrendet javasol a szigetelésnél és a cserép alá milyen fóliát tegyek? Azt olvastam,hogy a szigetelés alá párazáró fóliát tegyek,de akkor a pára nem marad benne a sárfödémben? Ott nem okozhat gondot? Köszönöm
Na ez az, ettől félek én is! Azóta találtál rá megoldást?
Nekem is epp ez okoz fejtorest. Mi lett a megoldasod vegul?
Azt szeretném kérdezni, hogy nálunk álmennyezet lesz felrakva. Abba semmiképp sem ajánlott kőzetgyapot szigetelést tenni? Csak padlásra és deszkákkal leburkolva? Köszönöm a választ!
Párazáró fóliát kell rakni. Gipszkarton, párazáró, kőzetgyapott. De ha később a padlás felol szigetelnél, akkor a hőesés már nagyon nagy így a padlásra már nem rakhatsz párazárót később.
Én is hamarosan építkezem és ez a rész nem teljesen tiszta. Akkor most pára záró még a szigetelés alá (és akkor jöhetne rá OSB is talán) vagy fa padló résekkel és páraáteresztő fólia a jó megoldás?
párazáró a meleg oldalra, oda mehetne az osb-is, de kívülre csak páratechnikailag kisebb ellenállású mehet!
Nem akarok okasabnak tűnni másoknál de azért mondanék egy két dolgot.
Először is a fő probléma az a szellőzés hiányából adódik mégpedig azért mert az OSB és a szigetelő anyag között nincs légrés ahol megfelelő szellőző kialakításával ki lehet szellőztetni a párat. Azt tudni kell hogy a hőszigetelés nem mint egy gát állítja meg a hideget, a fölső pár cm hideg az alsó pár cm meleg és ahol ezek találkoznak ott kicsapodik a pára. Nem bonyolult. Mit lehet tenni? Ezt a pontot minél magasabbra vinni lehetőleg a szigetelés széléig és ha van légmozgás akkor ez szépen kiszellozik. A pára pedig jönni fog ha nem tud fölfelé kiszellőzni akkor másféle keres utat. Szóval az OSB nem ördögtől való dolog csak más beépitést igényel. Azt a fekete fóliát egyébként nem értem. Nem értem hogy gondolták hogy majd jó lesz.
a hőszigetelés "szellőztetése" akár 30%-ot ront a teljesítményén. HA már csak áteresztő a felette levő réteg, már az is elég lenne!
Köszönöm a választ, pont ezt kerestem.
Milyen beton födém van a szigetelés alatt, hogy ilyen mértékű a páraáteresztése?
Azt nem tudtuk megállapítani, de egy kb 30-40 éves VB gerendás födém lehet
Nem használják a padlást, páraáteresztó fóliával takarnám, pár helyen pedig fektetnék le valami pallót ahol azért tudnak járni. Én így csinálnám.
Érdeklődni szeretnék, e gerendás födémet szeretnék szigetelni, az lenne a kérdésem mi a helyes megoldás a párazárásra, a talpszelemen alatt nincs semmi féle párazáró… arra gondoltam a talpszelemen sarkáig ragasztok le párazárót és a tartó gerendák köré, és szorosan teszek közé kőzetgyapotot, majd a talpszelemenen is dobok át kőzetgyapotot hogy lezárjam a külső szigetelésig, hogy ne legyen hő híd, ez így megfelelő vagy mi a helyes megoldás? Előre is köszönöm a választ!
Ez így egész jól hangzik!
Köszönöm a választ!
Üdv
Szeretnék kérni egy e-mail elérhetőséget ha lehet!
Üdv Patrik
Az osb nyitott diffúziuval rendelkezik
Tisztelt Szaki!
Én egy 10x10-es úgynevezett Kádár kockában lakom. A falak magasított kisméretű téglából vannak, a födém paticsolt saras. Két éve kapott 15cm hőszigetelést és a nyílászárók műanyagra lettek cserélve. Az ablakokba be lett építve autómata résszellőző. A padlásra felraktak 30cm isolitot erre geotextilt terítettek, alatta csak a sarazott födém.nincs fólia. Ön szerint ezek így jók? Nincs penész se pára sehol. Köszi.
Helló! Tehát a gyapot alatt nincs semmilyen fólia? Komfortra milyen amióta meg lett ez csinálva? Vannak további tapasztalatai? Örülnék ha megosztaná velem. Én is ilyenben gondolkodom. Üdv
Ha jól le van szigetelve, akkor páralecsapódás sem lehetséges. Ennél a videónál a szigetelések közti réseken szökik fel a meleg és csapódik le a hideg padlástér fóliáján. Ha nem lenne rés, gond sem lenne, mert mire átjut a meleg levegő a szigetelés részecskéi között az nagyon lassú folyamat, ezalatt van ideje kihűlni is mire a fóliáig eljut. Egy zárt térben nincs huzat ezért azonos nyomáson nincs levegő áramlat sem. réseknél már más a helyzet. Ott a meleg levegő felszökik, mint egy kéményen. Az is gond a videón hogy a fólia is csak egymásra van fedve, nincs légmentesen összeragasztva. A huzat minden rést megtalál és ahol áramlik, ott gondok vannak. Sokan lent a lakásban simán felcsavarozzák a gipsztáblákat, léglezárás nélkül. A gipszkarton és még szigeteletlen falak is, beszívják és áteresztik a párát.
Bár a gyapotba ha belekap port csinál, merülő fűrésszel lehetne hosszanti réseket vágni OSB-re anélkül hogy felszednék.
Továbbgondolva 5-10 centinként tizes fafúróval kilyukasztanám. És/vagy fölé még egy párazáró, majd szigetelés és valami járófelület. Dupla whopper style, de szigetelne az biztos :)
Nálam dunaújvárosi kartonpapírral van lefedve a szigetelés a pormenesítés miatt.
Más téma.
Lemezgarázst utólag hogyan lehetne "cseppmentesíteni"? Ugye nem kasírozott a tetőlemez....
Lemeztől a rétegrend: lemez / 3-4 cm légrés / páraáteresztő fólia / szálas szigetelő anyag pl. kőzetgyapot / hőtükör fólia ami párazáró is egyben / belül gipszkarton vagy osb vagy lambéria.
@@rdibc Akkor, ha behúzok alá fóliát, és kicsepeg kívül, úgy ok? Nekem csak a födém a lényeg
@@gyuluskatrabant páraáteresztővel megoldható, ha nem akarod szigetelni. A pára átmegy a páraáteresztő fólián majd a lemezen kicsapódik, ami lecsöpögve a páraáteresztő fóliára az kifolyik az eresz környékén (ha kivezeted). Természetesen a lemez és a fólia között légrésnek kell lenni.
Ezt az anyagot ajánlom, keress rá: Masterplast Mastermax 3 ECO páraáteresztő fólia
@@rdibc Király! Köszönöm szépen!
@@gyuluskatrabant Szívesen, még csak annyit, hogy a fehér oldala kell belül legyen. Hosszútávon (4-8 év) megöregszik a anyag ha éri a napfény (szórt fénynél is).
A fóliát a szigetelés alá.
Ha a betonfödémre kerül párazáró fólia, akkor meg a vasbeton fog vizesedni.
Nem, mert az nem lesz hideg, hisz felette a szigeyeles, tehát nem fog kicspodni a pára
@@zzzzz2903 Akkor minek a párazáró fólia? (a beton nem lesz hideg, nem csapódik ki a pára)
@@tiborr-sh6qtmert lentről fel megy a pára. Ha van fólia megall a betonnal, ami meleg, nem csapódik ki. Ha nincs fólia, megy tovább a szigetelesbe, és annak külsejen már hideg van, kicsapodik, elaztatja.
@@zzzzz2903 Köszi a gyors választ. Ez érvényes az EPS -re is? Kb. 6 éve raktam le a 2x 10cm EPS-t elcsúsztatva. Mult hónapban egy fúrás miatt meg kellett kezdenem a szigetelést és a kicsapódó párának semmi nyoma sem volt. Se viz, se panész, se fekete foltok semmi. (azt azért tegyük hozzá hogy 1 hónapja még nem volt nagy különbség a kinti és a benti hőmérséklet között. DE 6 év alatt azért valamit nyomának kellene lennie a problémának..) Most akkor szedjem fel és fóliázzam le?
@@tiborr-sh6qt En nem nyulnek hozza ami jol mukodik. Ezek komplex rendszerek, minden hatassal van masra, lehet csak rosszat tennel. Pl: lehet a te fodemeden nem tud igazan atjonni a para. Ki tudja. Szerintem ne piszkald...
Fólia megy a szigetelés alá? Akkor meg ott fog rohadni nem?
nem fogják szeretni az egerek ha berohad! :)
Ne legyél benne biztos, mert télen egy jó kis ivóvíz gyűlik össze nekik.
hogy jön át betonfödémen a pára?
Na ezt én sem értem...nehogy már beton zárófödémen átjön a pára? Béléstestes felbetonos födémnél külön foglalakozni kéne a párazárással?
3:05 Most akkor Semmiképpen NEM PÁRAÁTERESZTŐ??
Vagy ha az a “csillámlás”😂
Páracsepp lett volna??Ami ugye ELVIEKBE Lehetetlen lenne vagy a H2o elfelejtette,hogy rá is hat a gravity és elkezdett felfelé mászni vagy “szovárogni” (azt is csak befele meg lefele lehet), az OSB ….nem RÉSEIN Hanem kb PÓRUSAIN Keresztül…mint a coll-os deszkánál ami ugye majdnemhogycsak léc és mint tudjuk 10cm vastag 😂
Vagy PÁRAÁTERESZTŐ????😅
Amúgy nagyon Jókai Mór-ok a tényfeltáró videók!!
Nem kritikának szántam vagy ha igen akkor építő jellegűnek!Nem pedig Lebontónak!
Köszönjük am. Tényleg jók a videók!
Na de , ha teszünk párazáró foliát akkor meg az épület belselyéből nem fog tudni távozni a pára akkor sokszor kell szellőztetni ami elviszi a megtakarítást.
Ez sajnos nagyon nem így van. Szerintem nézz meg meg pár videót pára témában