BENZYNA 95 vs 98 - TEST SPALANIA I PRZYSPIESZENIA! Które paliwo tankować?
Вставка
- Опубліковано 16 січ 2025
- Benzyna 95 vs 98! Które paliwo tankować? W tym odcinku test spalania i przyspieszenia! Czy jest jakaś różnica? Oglądaj 😉
KUP KOSZULKĘ: kameralnie.teet...
Dołącz do Kameralnych: / 152788151793162
Sezon IV: • WYWIADY SEZON IV
Facebook: / thekameralnie
Instagram: / kameralnie
Snapchat: bieriezowsky
E-mail: pat.brzozowski@gmail.com
Kameralnie - motoryzacja, wywiady, rozrywka!
Wnioski i decyzję, co do liczby oktanów w waszym samochodzie, pozostawiam wam! Wyniki testu zaskakują, ale NIE SĄ miarodajne w każdym przypadku. Na końcu podaję wam też wyliczenia kosztów przejazdu 1 i 100 km na benzynie 95 i 98.
jaka nazwa aplikacji z ktorej korzystasz?
ReDrive - to nie tylko aplikacja, to cały system GPS.
Kameralnie brakuje mi porowniania z benzyna 100 oktanowa :) mozna zastac na shellu xd pozdrawiam :)
Kameralnie To jest najwyższa wersja wyposażenia rapida?
7,5s w przednionapędowej 125 konnej astrze :D Masz fantazję :D
Żeby uwiarygodnić test teraz powinieneś te same auta zalać odwrotnie paliwem i sprawdzić czy wyniki się różnią- dopiero wtedy ten test będzie wiarygodnie odwzorowywał rzeczywistą różnicę. Słyszałem opinię 2 specjalistów od floty w korporacjach i twierdzą, że lanie 98 jest nieopłacalne, a w dodatku auta zimą na 98 miały większy problem z odpaleniem.
to po co przyszliśmy zaczyna się o 8:10
Tylko nie wiemy jakie były warunki atmosferyczne w obu przejazdach. Jaki był ruch na drodze itp A komputer dostosowuje paliwo po kilkuset km także zatankwoanie jednego dnia paliwa 95 a drugiego 98 nic nie zmieni na krótkim odcinku.
Jest tyle rożnych czynników że ten test to tak naprawdę żaden test ale ciekawie się to oglądało :)
Obiektywnie to by było jakbyś na tym samym egzemplarzu to robił :) Każdy samochód jest inny mimo iż ma ten sam silnik i skrzynie. Ale fakt faktem daje do myślenia.
W przyszłości się postaram ;)
MrKryha co ty chrzanisz, wyłącznie ma znaczenie identyczny styl jazdy i to co Patryk robił. Jak może być różne w nowych samochodach, taki sam silnik, rok, model i być wynik różnicy, to nie logiczne
Gass logiczne, wbrew pozorom to nie jest tak że każdy samochód jest taki sam
@:p Za Fiata 500 ? - 5 k wpłaty własnej i rata z pakietem serwisowym 666 zł razem :D ! 500 rata + 166 opłaty serwisowej.
@Grass Do każdego egzemplarza trzeba podchodzić indywidualnie. Szczególnie to wychodzi jak na hamownie wjedziesz i modyfikujesz pracę sterownika silnika ECU ( każdy samochód nawet z tym samym silnikiem różnie wychodzi ) . Różnice są właśnie o te dziesiąte sekundy do setki i spalanie 0,5 litra ;) ! - Akademia Mechatroniki Pojazdowej Poznań fajna szkoła była dużo się nauczyłem a skończyłem na jedzeniu fast food :D !
Gdyby tak podchodzić to też by nie było miarodajnie, bo każdy samochód się w jakimś stopniu z czasem zużywa i samochód przy drugim przejeździe będzie lżejszy o te 0.0000001mg ;)
Czekam na kolejne odcinki !!! Super :)
Cześć, sam robię pomiary spalanie, więc ten test dosyć mi się spodobał. Niemniej jednak w przypadku lania Pb98, dobrze jest pierw przepalić dwa pełne zbiorniki, bo tyle mniej więcej zajmuje zanim komputer sterujący się dostosuje. Być może wtedy różnice byłyby większe. Z jednej strony Pb98 była o 0.9s szybsza, z drugiej pokonała dystans 150m, tamta 10.0s i 156m, więc być może Pb95 nadrabia później lub też jest szybsza ze startu. Zrób test gdy oba auta jadą jeden za drugim po jakiejś trasie. Zadbaj o to, by miały tą samą masę (uwzględnij różną wagę kierowców). Wyniki spalania podawaj z dystrybutora, czyli do pierwszego odstrzału i liczysz. Bo to co podaje komp to może być lipa. Mimo wszystko dobry test, daję łapę i czekam na Twoją opinię tudzież podobny, nowy test.
Dla miarodajności wypadałoby zamienić paliwa w autach i zrobić drugi raz ten sam test.Oba auta są uzywane i oba mogły mieć "przejścia" ktore mogą mieć wpływ na osiągi.
Super test chcemy więcej 😉
Świetny Test! Przydatne informacje. wiecej takich filmów ;)
Ma to sens ale na jednym egzemplarzu. Wyniki są błędne w przypadku dwóch różnych samochodów.
Skoda miała silnik TSI który jest przystosowany raczej do 98 dlatego lepiej na niej chodzi jakby test był na np. citigo 1.0 MPI to lepszy byłby 95
Fajny kanał, pierwszy raz go widzę, ale chyba zostanę na dłużej. 😀🇵🇱
No i wreszcie jakiś ciekawy materiał... Oby więcej takich na kanale
Dzięki! ;)
ciekawy dla głąbów. Benzyna 95 w Wenezueli, to ta sama co 95 w Belgii?
Mega film, pozdro :D!
Kameralnie super ujęcia... Łomianki i okolice sztoss Pozdro
Pozdro! Dzięki 😊
Dziękuję Ci za ten test- może trochę zatka gęby niedowiarkom!
Moje doświadczenia z jazdy konkretnie vervą 98 są identyczne, tzn. niższe spalanie i wyraźnie lepsze przyspieszenie.
Szkoda tylko, że nie zrobiliście porównania przyspieszeń przed zalaniem 98, bo auta, nawet identyczne mogą mieć inną dynamikę z powodu innego stylu jazdy kierowców.
Poza tym z moich doświadczeń wynika, że nie wszystkie 98-ki dają taki efekt, przy kilku nie zauważyłem różnicy, co by tłumaczyło opinie innych testerów. Najlepsze rezultaty daje wspomniana verva.
Dobrze, że pomyśleliście o wstępnym "dostrojeniu" aut, ponieważ ogólnie silniki potrzebują około 600 km, żeby przestroił mapę wtrysku. Potem, gdy już w pamięci komputera znajdują się te nastawy potrzeba jedynie 15-30 km, żeby samochód się przestawił.
Może teraz test etylin konkretnych producentów? ;-)
Verva 98 to nie zwykła 98 dlatego widzisz różnice
Moja połówka też jeździ na Vervie ale diesel w 1,5dCi, na trasie schodzi do 3,9 l a w mieście 5,6l, na zwykłej ropie jest ok. 0,5l więcej. Dane z komputera pokładowego w porównaniu do pomiarów na stacji są zaniżone o 10% 😉
Nie ma czegoś takiego jak etylina w sprzedaży. Przestańcie używać tej nazwy.
0.9 sekundy różnicy na korzyść pb98 😲 lepsze niż chip tuning 😂
98pb : 3,3 sec. do 100km/h
95pb : 3,1 sec do 100km/h
@@pawelkapelusik O czy ty piszesz?
@@Szuriamb o różnicy w przyśpieszeniu na korzyść PB 95 w przypadku mojego pojazdu .
@@pawelkapelusik to co to za autoz ze tak się zbiera?
@@Szuriamb Motocykl Suzuki na gaźnikach
Zobacz jaka temperatura jest na końcu pomiaru 9:09. Przy 95 jest 1.5 stopni, a przy 98 4.5 stopni. Taka temp też dużo zmienia.
Jak jest zimniej tym lepiej;)
@@CdosProduction raczej cieplej, bo w zimnie silnik traci ciepło szybciej
Super test
4:14 - to była dwójka?
kilka razy też robiłem taki tescik swoim audi 80 93r. 2,6 v6 quattro, były to trasy po około 1200 kilometrów, może to kogoś zdziwi ale jezdziłem tyn dziadkiem do niemiec, i bez względu czy patrzyłem na komputer czy na to ile wchodziło przy tankowaniu po przejechaniu np. 500km. zawsze zużycie benzyny 98 było mniejsze o około 0,4 - 0,5 litra niż na benzynie 95, raz odważyłem sie wlać ruskie paliwo to rużnica była kolosalna bo samochód spalił 2 litry więcej na setkę i śmierdziało za nim jak by połowa paliwa była wywałona przez wydech, praca silnika na ruskim była wręcz tragiczna. nigdy więcej tego gówna nie wleje.
Więcej takich filmów!
Ten test nie był wiarygodny bo to dwa auta a trzeba by było przeprowadzić go na jednym bo parametry silników mogły się różnić.
bez przesady żeby parametry jak się różnił, a jakbyś przeprowadził na jednym silniku to musiałbyś wyczyścić go z resztek poprzedniego paliwa
@@nicekovsky parametry zestrojenia silników nigdy nie są identyczne, nawet moc silników różni się w tolerancji do kilku procent, wykonywalem kiedyś podobny test
@@waldemarmarkowski7159 o kilka procent mówisz? czyli jeden może 120KM, a drugi 130KM? :O to po co producenci że w przybliżeniu? ;o
@@nicekovsky zwykle są nieco mocniejsze od danych katalogowych
Łomianki na początku :D
Szanuję wysiłek autora, ale zawodowo siedzę w temacie i zupełnie nie mogę się zgodzić. Sorki, ale to nie jest test, tylko zabawa w test. Skądinąd zabawa ciekawa.
1. Sprawdzasz na dwóch różnych autach. Ten sam model nie oznacza identycznych parametrów. Różnice w przypadku silników, zawieszeń, oporów toczenia aut produkowanych masowo dochodzą do kilku procent.
2. Zawierzasz komputerom pokładowym, które mają tolerancję już nie kilku, ale nawet kilkunastu procent. To zupełnie nie jest wiarygodne i może zakłamać najbardziej rzetelny test.
3. Sprawdzanie na paliwie jednorazowo mija się z celem. Stacja na której kupiłeś może mieć lepszą jakościowo 98, a gorszą 95. Inna stacja może mieć odwrotnie. Niestety na różnych stacjach są różne paliwa. To wcale nie jest mit, że zazwyczaj zakupiona na terenie Niemiec benzyna 95 dalej nas zawiezie, niż polska 95. Na polskich stacjach benzyny mają różne parametry, nawet, jeśli spełniają założone, bardzo restrykcyjne normy.
4. Warunki na trasie przy obu przejazdach nie są identyczne. Wystarczy lekka zmiana wiatru i różnice w spalaniu przekroczą 1 litr na 100 km.
5. Takie rzeczy robi się na hamowni, na jednym i tym samym egzemplarzu i przynajmniej trzykrotnie, tankując paliwo z różnych źródeł. Ale nawet wtedy test nie będzie do końca wiarygodny.
6. Nie znam Skody Rapid, więc tu nie jestem autorytetem, ale mam jednak wątpliwości. Otóż co oznacza tryb "S"? Czy nie jest tak, że preferuje on paliwo 98. Jeśli tak, to kolejny argument na nierzetelność. Większość benzynowych aut w Polsce jest dostosowanych do paliwa 95. Z założenia wlanie 98 nic nie powinno zmienić. Oczywiście zmienia, bo paliwo na polskich stacjach jest różne. Ale jeśli zmienia, to z całą pewnością nie o 10%, jak wykazał test.
Test powinien tak wyglądać:
1. jeden egzemplarz
2. hamownia.
3. komputer zewnętrzny.
4. 10 prób
Tak jest tutaj.
ua-cam.com/video/og339LTnt68/v-deo.html
Wynik: identyczne spalanie, identyczne przyśpieszenie. Z racji faktu, że auto ma dedykowane paliwo 98, to moc się różni o 3%. Gdyby miało dedykowane paliwo 95 (jak większość w Polsce) nie byłoby żadnej różnicy w mocy. Pozdrawiam.
Dość żwawe silniki ok ale jaka pojemność tych żwawych silników? ilu zaworowe jednostki? 8v czy 16v ze zmiennymi fazami rozrządu, bo lanie 98 ma sens tylko i wyłącznie wtedy gdy silnik posiada zmienne fazy rozrządu, jeśli silnik nie posiada zmiennych faz to lanie 98 do takiego silnika nie ma sensu i żadnej korzyści nie będzie, żadnego przyrostu mocy, mniejszego spalania, skrzynia 7 stopniowa DSG ok, a silnik jaki?
Ciekawy test ,ale 98 ma sensowniejsze zastosowanie w DOPREŻONYCH silnikach (podniesienie kompresji) :)
Nie wydaje Ci się, że ta różnica może zależeć też od tego , że 9:10 pb 95 1.5oC a pb 98 4.5oC ?
100tka z Shell'a jeszcze lepsza ! :D
I cyk łapeczka w górę
Bardzo fajnie, że zrobiłeś taki test , bo daje do myślenia aleeee , Ja mam LPG ;) BMW 3 e 92 coupe 3,0 - 231 KM 2010r. testowałem spalanie chyba z 100 razy, i w trasie pali mi 12-13 Gazu gdzie ponad 2 razy tańszy , a przyśpiesza mi w 6,5 sekundy do 100 km. Do butli wchodzi mi około 50 litrów, i przeważnie robię 390 km(cykl mieszany). Możesz do tej skody lać jaką chcesz benzynę, i tak wyniki są fatalne, bo za 100 km zapłacisz duuużo więcej i jedziesz duuużo wolniej bo. Założę się, że jak byś jechał na autostradzie prędkością 140- 150 to skoda spaliła by 10l benzyny . łapka w górę leci za filmik
na trasie okolo 800 km po pruskich autobanach ( w dwie strony razem koło 1600 ) nie przekraczając 110 km/h różnica w spalaniu około 1 litra na setkę. Żeby było weselej to 95 było pruskie a 98 było z Polskiego Auchana.
Szczerze to tankuję takie paliwo, które jest wskazane na klapce wlewu paliwa, a jest to 95. :-) Z tym, że często jest to 95 Premium typu V-Power, ale robię to dla dodatków zawartych w paliwie, np. które mają czyścić itp. 98 miałoby sens do aut zestrojonych pod te paliwo z różnych względów. W zwykłym aucie 95 wystarczy. A co do różnic w spalaniu, to różne czynniki na drodze na to wpływają.
Tutaj na klapce jest informacja o wymaganej benzynie "min. 95", czyli wyższa też jest akceptowana. Ten akurat silnik to 1.4 o mocy aż 125 KM, więc w teorii 98 może dawać lepsze wyniki, bo do jednostek downsizingowych jest nawet wskazane. Jeżeli chodzi o warunki, to są one w tym teście dokładnie takie same.
Generalnie nie zauważyłem znaczących różnic w spalaniu między Fuel Save a V-Power, ale minimalnie na korzyść zwykłej.
Szczerze, jeżdżąc silnikiem po downsaizingu nie nastawiam się na emocje w osiągach, mam świadomość, co jest pod maską i że nie na sensu wyciskać potów z silnika, więc jeżdżę normalnie z wystarczającą dynamiką do przemieszczania się i nie widzę sensu, abym miał tankować 98, bo różnica dla mnie mało odczuwalna, tym bardziej że na 95 jeździ i pracuje bardzo dobrze. Ale to moje zdanie.
Kameralnie możesz mieć nawet 100 oktanów komputer w aucie i tak jest ustawiony na 95 więc lanie droższej benzyny nie ma sensu. 98 ma sens do ferrari, Lamborghini, m5, rs6, AMG itp. Filmik spoko ale to tak jakby porównywać krupnik z żubrówką
Więc w sumie może palić mniej benzyny 98-oktanowej, gdyż jest bardziej wydajna od 95 :)
4:12 Zesrał się z wrażenia :D
Dobry materiał :) Nareszcie jakieś fajne porównania :)
Jaki to test .? A mają co do konika silniki identyczną moc i idenyyczną masę i moment obrotowy?
Czy w obu Skodach skrzypi zawieszenie? Też mam Skodę Rapid w wersji Style, aktualnie na liczniku około 12 tys. kilometrów, zawieszenie nigdy nie skrzypiało. Ale 10 lat wcześnie miałem Skodę Fabię i zaraz po wyjechaniu z salonu zauważyłem, że z przodu skrzypi zawieszenie. Przestało po wymianie drążków.
Reklama aplikacji czy skody bo to co widzę/słyszę nie ma nic wspólnego z testem 95 vs 98.
Mówisz o wiarygodności A gdzie wykresy z hamowni przed testem?
Szczerze to różnica mała. Aczkolwiek w tym zestawieniu widać, że króluje 98. Ale z tego co wiem to zależne jest to od samochodu i do każdego najlepiej tankować takie jak wskazał producent.
A ja po prostu nie wierzę że wyszły tak spore różnice.
Bo pewno jakas firma paliwowa zaplacila za ten gowniany material
Witam. Od początku dostępności Pb98 w Polsce do dziś w większości aut dostosowanych tym paliwem jeżdzę nieprzerwanie do dziś i na przestrzeni czterech dekad z doświadczeń wiem iż są spore korzyści aniżeli w Pb95. W materiale domyślam iż są to prawie nówki bo jeśli tak to można przyjąc ten test bez nadmiernych przekłamań. Bardzo ważnej rzeczy nie powiedziałeś czemu Pb98 ma lepszy wynik. Ja w swoich autach od PIERWSZEGO tankowania brałem i biorę 98-kę bo w wewnątrz konstrukcji silnika benzynowego nie powstają nagary siarczanów (są co prawda naprawdę śladowe m.in. z wyniku nadpalania azotu), a to w kolei powoduje jeszcze mniejszy opór tłoków co za tym idzie wyjaśnienie mniejszego spalania paliwa (gdyby ta Śkoda byłaby od początku z salonu tankowana tylko wyłącznie Pb98 to miałaby gwarantowany jeszcze lepszy wynik - nawet dokładne spłukiwanie z resztek takiego paliwa i oczyszczenie składowych elementów silnika przed tankowaniem Pb98, to i tak do końca nie pomoże, to temat rzeka). Ten "wyścig", wygrany egzemplarz nie przyczynił się do zwycięstwa za sprawą kilku KM różnicy tylko za elastycznością silnika zwłaszcza w przedziale prędkości od mniej więcej 35-40km/h do 110-120km/h de facto gdyby "wyścig" w przedziale prędkości od 30 do 80km to ten z zatankowanym tradycyjną 95-ką, przegrałby z kretesem. Dodam iż świece żarowe, pompa wodna i wiele innych części związane z mechaniką samochodową przekłada na lepsze korzyści m.in na portfel i pojazd właściciela niż ta niższa cena Pb95 przy dystrybutorach, których ta niższa cena jest pozorną oszczędnością i w największym skrótem mówiąc iż kupując Pb98 kupujesz spokój. Dalszy temat to temat rzeka świetnie nadająca np na ...pracę magisterską. Ponieważ dokonywałem nie małym kosztem latami prób w korelacji sposobu jazdy, to wybaczcie, z jakich firm paliwowych 98-ka jest lepsza a która gorsza - rąbka tajemnicy zdradzę iż 95-ka lepiej ueleastycznia pracę silnika benzynowego na jazdę w terenie sporo powyżej 2100 m.n.p.m. i na skrajnie dolnych ciśnień , uwaga: atmosferycznych w hPa (tę wiedzę korzystają piloci co ma wpływ na składniki paliwa w nim zawarte) na średnim poziomie wysokości terenu w Polsce za wyjątkiem jazdy nad samym morzem bo wilgotność z zasolenia powietrza niestety zmienia charakterystykę na pracę silnika benzynowego co jest też dobrym materiałem na pracę magisterską w połączeniu fakultetów "morsko-technicznych". Życzę Ci młody człowieku z przygodą jaką zaczynasz bo widzę iż masz zajęcie jako sposób stylu życia z motoryzacją i nie kopiuj błędów takich starych wyjadaczy za jakich ponoć uważają czy afiszują np jak ten Zachar czy Pertyński bo dużo stracisz jak np Autor z ForumWiedzy.pl. wygłupiając się z oponą zimową w jego teście do tego stopnia iż nie umie przegrywać de facto upiera się na swoim jako, delikatnie mówiąc, uparty głupiec i ponoć miał coś tam dalej przekonywać, ale chyba nie ujawnił się na yt ntt. Powodzenia. :)
No nie świece żarowe w benzynie... 😳
Podsumowując:
- lepsze osiągi
- mniejsze spalanie
- wolniejsze zużycie silnika
- mniej zanieczyszczeń
A różnice przeważnie wzrastają wraz z zaawansowaniem i mocą jednostki oraz sportowym stylem jazdy.
Piotr Kowalczyk Witam. W tym podsumowaniu jest niezawiniony błąd a raczej nie zrozumiałeś do końca co napisałem. Tam zamiast ociągi to elastyczność bo lepiej przyśpiesza nie od 0km/h a w zależności od przekładni zespołu napędowego i łyknìecia ilości powietrza przez turbo np już od 20 czy 40 km/h. Druga sprawa hm sportowa jazda to połowicznie... tzn np jazda po długich wzniesieniach czy po serpentynach pod górę dużo mocniej "pedałuje" niż w przypadku na Pb95, a co do wzrostu KM to idzie na 2-4 więcej , które się praktycznie nie odczuwa. To wszystko w podsumowaniu Twoim jest nieco nie do końca bo to jest dość skomplikowana i złożona co do natury technicznej bo producenci jak pojazdów i części do nich są skrajnie różne i nie da się włożyć do jednej pigułki. Masz słuszność co do mniejszego zanieczyszczenia jak najbardziej nie tylko w kwestii samego spalania Pb98 (dalej nie wymienię bo to długa lista, serio), a co do mniejszego spalania bardziej tyczy poza jazdy krok po kroku w np w korku i otaczajace skrajne ciśnienia powietrza no a korzyść to jazda w trasie ( znakomicie do jazdy w szybkim Eco-Drivingu, które trzeba mieć doświadczenie na lata i znać wszystkie prawa fizyki m.in w bezwładności, proporcji przyspieszeń, współżalezność energii i hamowania itd itp i nie zawsze to stosuje się np w rajdach, ale niektóre z stamtąd można wyłuskać akcenty, o których ...nie zdradzę). Serdecznie pozdrawiam. :)
Super się czyta jak rozwijasz temat i dzielisz się wiedzą. Zrobiłem to ogólne podsumowanie, żeby usystematyzować zalety.
Lepsza elastyczność, to i lepsze osiągi, acz masz rację, że to precyzyjniejsze określenie. W zdaniu "różnice przeważnie wzrastają wraz z zaawansowaniem i mocą jednostki oraz sportowym stylem jazdy." użyłem słowa "przeważnie", które chyba dobrze oddaje sytuacje. Nie zawsze, ale często. Weź my np. takie zestawienia: Audi a3 i s3 oraz VV Passata 1.4 tsi i BMW m5. Większe korzyści raczej odczujemy w mocniejszych jednostkach. Składa się na to wiele zmiennych, nie tylko konstrukcja silnika, ale i charakterystyka jazdy i drogi po których się poruszamy oraz to czego oczekujemy od danego auta. Częściej, to kierowcy sportowych aut będą mieć szybszy styl jazdy, a np. takie a3 częściej kupuje się do jazdy po mieście. Procentowo więcej s3 (niż a3) będzie znowu używanych do szybkiego eco-drivingu w trasie, jak to trafnie określiłeś. Temat oszczędzania i praw fizyki chciałbym rozwinąć: "Proporcje przyspieszeń" - wraz z nabieraniem prędkości przyspieszamy proporcjonalnie wolniej, "współzależność energii i hamowania" - zachowujemy odpowiednią odległość od pojazdu poprzedzającego, tak aby ograniczyć ilość i siłę hamowania, "bezwładność" - jadąc z górki na autostradzie lub na drodze szybkiego ruchu (tam gdzie są zachodzą ku temu warunki) lekko dodajemy gazu, natomiast pod górę zwalniamy. Czy dobrze to interpretuje?
Do nowego auta (Alfa Romeo Giulia 2.0T 200 km) jak narazie zawsze tankuje pb98. Czy podczas jazdy w góry lub w przypadku poruszania się po zakorkowanym mieście zalecasz okazjonalnie tankować pb95 czy może pozostać zawsze na pb98?
Wcześniej jeździłem popularną Corollą ale w nietypowej wersji TS z ciekawym silnikiem 1.8, który powstał przy współpracy z Yamaha. Powyżej 6200 obrotów aktywuje drugi wał rozrządu i uwalnia 192 km, a ogranicznik ma dopiero na 8200. Generalnie trzymałem się zasady, żeby tankować na jednej stacji. Wybrałem shella i jego v-power 95. Po remoncie silnika zmieniłem na pb98 z BP i odczułem różnice - robiłem na baku więcej kilometrów. Przeliczyłem sobie, że różnica w portfelu na przestrzeni roku była naprawdę nie wielka, (na korzyść 95) ale w zamian dostałem sporo: wydłużony czas pomiędzy tankowaniami, mniej zanieczyszczeń dla wszystkich, wolniejsze zużycie silnika i zauważalnie mniejsze spalanie, kiedy to "noga stawała się cięższa". Teraz w Giulii jeżdżę na pb98 z naszego Orlena.
Z paliwem, to trochę jak z jedzeniem. Kiedy jesz odpowiednie składniki wysokiej jakości, to masz większe szanse, że będzie Ci się lepiej żyło i będziesz się "dobrze prowadził" oraz opóźniał procesy starzenia. Kiedy zaczniesz jeść i pić gorzej, to możesz przepłacić to samopoczuciem, zdrowiem, a zaoszczędzone pieniądze i tak w końcu mogą nie wystarczyć na lekarstwa i lekarzy, których przyjdzie Ci odwiedzać w potrzebie wcześniej.
Piotr Kowalczyk Witam.. Owszem dobrze interpretujesz tylko z małą poprawką iż pod górę zwalniamy jeśli wcześniej przed wjazdem na górę energicznie na krótko dynamiczniej podkręcamy gaz ( automat do tego kompletnie się nie nadaje i odbiera mnie radość z jazdy) w obroty na zredukowanym biegu (no chyba elastyczniejszy silnik na to pozwala to nie, bo elastyczność to jest tak iż nie do końca jawi się z osiągami de facto słabszy silnik z wyższą elastycznoscią zrobi więcej faktycznych cudów jeśli jest się dobrym kierowcą, a nie rajdowcem, niż mocniejszy silnik z słabszą elastycznościa, który bardzoej się nadaje do jazdy na Autobahnach np ile ... fabryka dała de facto masz elastyczniejszy silnik niż np passat z tej samej pojemności silnika i możesz śmiało zrobić wała passaciarzom bo moją bronią "elastycznośc" nie jednemu z nich dostali białej gorączki, że ich większa ilość KM zdała tyle co pusta miska psu). Dałeś pytanie o 95Pb (gratuluję wyboru auta - na wersję sportową o różnych wymiarach opon pomiędzy osobami ;) czekało mi z pół roku i nie zdecydowałem się na odmianę Stelvio choć jest wyśmienitym autem bo mam już odchowane potomstwo) to z uczciwości trzymaj się z daleka! Powód w największym skrócie i najważniejszym: po pierwsze, utrzymanie sprawności EGR-u bo ze względu na prawie brak siarczanów jest wyższe efektywniejsza recyrkulacja poliwowo-gazowa; po drugie (z doświadczeń), te drogie wstryskiwacze nie są narażone na zanieczyszczenia i o niebo sprawniejsze (nie wchodzę w szczegóły) zwłaszcza iż w moim niejednym aucie jest pozbawiona głowicy i tradycyjnych przepustnic i dzięki temu mogę zrobić np skrajne obroty bez szkody na konstrukcję silnika i turbosprężarki jeśli ma się odpowiednią temperaturę oleju bo mam fabryczny wskaźnik temp. oleju i wskażnik ile jest wsppmpowanego powietrza do turbo w czasie rzeczywistym, no zajebista sprawa, ale w Twoim przypadku pilnuj jednego! - by na bagnecie było mokro tuż poniżej górnego wskaźnika, a jeśli już w połowie to nie szalej z dynamicznoscią jazdy tylko dolej na zimnym silniku i nie wchodzę dalej w szczegóły; i po trzecie owszem Shell po 2000 do końca 2011 sukcesywnie, paliwo Premium bierze od Orlenu de facto pod dystrybutorami obu firm różnią się tylko praktycznie cenami wynikających z polityki marż oraz jest dziś cenione również np w Niemczech, a BP to przepłacenie bo ta firma musi z czegoś zapłacić za katastrofę w Zatoce Meksykańskiej i nie daję złamanego grosza, ale korzystam z ich bez przekrętów czasowych w myjniach bezdotykowych - krótko mówiąc, jeden z mechaników zajrzajac teteskopem do wnętrza silnika, powiedział "Jasny gwint, tam w w środku jest czysto jak w buzi niemowlaka! I wie Pan co? Jak się panu znudzi auto to chętnie odkupilbym...", no cóż bo wie iż dbam o auta. Drogi Forumowiczu, lej 98-kę, a to się odwdzięcza w innych wydatkach i szerokiej drogi, ciao!
Trzeba powtórzyć test z nową benzyną e10
Autka z Gliwic brałeś, czy Ci je do Bielska ściągali bo u siebie nie mieli? :))
Ekipa ReDrive’a przyjechała do mnie z Bielska :)
Żeby było miarodajnie trzeba by zamienić teraz benzynę w samochodach ponieważ nie ma 2 identycznych seryjnych aut
a czy przypadkiem w książce auta nie jest napisane, że podane parametry auto osiąga na benzynie 98 oktanów? Bo jeśli tak to różnice nie dziwią tak jest zestrojone auto
Według testu Auto Bild Skoda Octavia 1.6 FSI miała na PB98 115 KM, a na PB95 110 KM. Osobiście odczuwam różnicę jeżdżąc na PB98 z tym samym silnikiem ( wymaga PB 98) - w odróżnieniu od testowanej Skody Rapid. Lepsza elastyczność „z dołu” zmniejsza częstotliwość zmian biegów, co przy niskim momencie obrotowym -155Nm/4000 obr/min uprzyjemnia jazdę. Co więcej zapobiega powstawaniu nagaru w silnikach z wtryskiem bezpośrednim- przejechałem już 170 tys. km i nie mam problemu. Ogólnie Ciekawy test.
Fajny film.
Odcinek dający do myślenia w kwestii co rzeczywiście powinniśmy wlewać do naszych baków, jednak odpowiedź jest poprawna tylko połowicznie. Polecam obejrzeć ten klip: ua-cam.com/video/kIsZLfXaOzU/v-deo.html i po jego obejrzeniu uzmysłowić sobie, że skody użyte w klipie powyżej wyposażone są w silniki TSI (w wypadku audi TFSI, ale to ten sam silnik od VAG), a te konstrukcje od początku są przeznaczone do pracy na benzynie 98 oktanowej. Z drugiej strony jeżdżąc samochodem z silnikiem np. 1.6 mpi (także konstrukcja VAG) odpowiedź wygląda inaczej niż na klipie powyżej.
To jest dowód na to, że benzyna 95 w Polsce nie ma 95 oktanow. Teoretycznie przy aucie zrobionym na 95 nie powinno być różnicy przy zalaniu 98, bo to tylko dolny próg występowania spalania stukowego, które się pojawia, jak benzyna jest gorsza niż przewiduje silnik, czytaj w realu 95 ma mniej, a auto wyjściowe parametry ma na 98 - mocy to nie dodaje, tylko tak powinien jeździć na 95.
Piotrek G Totalna bzdura... Gdyby nie mialo 95 oktan nie byłaby dopuszczona.
Furieux zdarza Ci się tankowac np w Niemczech?
Piotrek G około 95% paliw jak nie więcej jest zalegalizowanych i mają dopuszczenie. Polecam Ci poczytać raporty UOKIK www.uokik.gov.pl/kontrola_stacji_paliw_pb_95,_pb_98_i_on.php nie nie jeżdżę do Niemiec i nie mam zamiaru.
Tu bardziej chodzi o kalorycznosc danego paliwa, a nie liczbe oktanowa.
hahaha kurwa to polska ! benzyna 95 w polsce ma tak naprawde coś koło 92-93 oktan ! dlatego na 98 lepiej idzie bo ta z kolei ma coś koło 96oktan !
To moze teraz rózne rodzaje ropy?
Jest dużo testów które pokazują że jest wręcz odwrotnie. Jeśli zalejesz auto 98 gdzie zaleca się 95 to moc spadnie a nie wzrośnie. Spalanie też się nie zmniejszy. Ba nawet nie zaleca sie wlewac 98 do auta przystosowanego pod 95.
Zastanawia mnie o co chodzi w tym filmiku . Co ma liczba oktanowa do mocy czy ilości spalanego paliwa .
Z tego co się orientuję to liczba oktanowa określa odporność na niekontrolowany zapłon czyli tak zwane spalanie stukowe .
Proponuję ten sam test przeprowadzić w okresie letnim...na tej samej trasie. Będą inne wyniki
Jeszcze jakby zamienić auta w sensie tam gdzie było 95 wlać 98 i odwrotnie pojeździć parę dni i znowu dotankować najlepiej do pełna to mógłbym powiedzieć, że to był wiarygodny test. A tak to jednak przy tak dużych różnicach skłaniam się ku temu że to jednak auto... Niby te same ale opony mogą być różne co za tym idzie trakcja albo oprogramowanie skrzyni lub jej nauka adaptacyjności. Czynników może być mnóstwo.
jakie paliwo zaleca producent samochodu 95 czy 98?
A może coś byś wspomniał o tym co to jest kąt wyprzedzania zapłonu, jak to się ma do liczby oktanowej i że jeśli producent pisze że masz lać 95 to dolej 95 Premium a nie 98 czy V-Power 100 oktan. 98 lejemy jeśli producent przewiduje napisem na klapce benzynę 95/98 czy sportowe auta typu Ferrari 98/100...
Ty masz na skodzie napis minimum 95. A teraz zalej 98 do malucha czy auta 15-20 letniego i wtedy pokaż taki test
np do audi ? 98 mniejsze spalanie , lepiej się zbiera ;)
PhantosX polecam obejrzeć zatem odcinek z miłośników 4 kółek na temat 95 i 98 bo nie będę zaczynać gownoburzy w komentarzach
kolego chodzi mi o to że na większych silnikach się sprawdza ;)
Mikolaj Deszert Trochę się naczytałem zanim znalazłem Twój post. Nie chciało mi się pisać skoro nikt nie rozumie czemu są takie różnice jak w teście. Łapka w dół dla autora filmu za błędy wytknięte przez wiele osób i przede wszytkim za brak wyjaśnień wyników testu.
Nie wiem czy dobrze zrozumiałem warunki przeprowadzania tego testu - są dwa samochody, więc czy każdy z samochodów przejechał dwa razy ( pierwsza jazda na 95 + druga jazda na 98 ) ? tzn czy były w sumie 4 jazdy testowe ? bo chyba tylko tak uda się uśrednić wyniki pomiarów dla dwóch samochodów i dwóch różnych paliw
A jakiej firmy paliwo kupiłeś?
To jest test na nowych autach które są dostosowane do 98. Test na aucie starszym jakich dużo w Polsce pokaże inne wyniki bo starsze modele aut mają zalecane przez producenta paliwo 95 i do tego paliwa starsze silniki są dostosowane przez co na 98 salą wiecej
Bez sensu troszkę. Silnik przystosowany do 98 musi jeździeć na 98 bo na 95 straci moc i będzie więcej palić, więc jeżeli skoda ma soft na PB98 to należy lać 98. Jeżeli silnik ma soft pod 95 to wlanie 98 nic nie da.
3:43 co to za kawałek?
Jaki wiarygodny test? Ja jednym autem na tej samej trasie i na tym samym paliwie mam różnice w spalaniu, że o przyspieszeniu nie wspomnę. A tu było dwuch kierowców, pewnie światła po drodze, korki...
Tylko na jakie paliwo zestrojony jest silnik?
2:37 widzę ze w mojej miejscowosci Lomiankach sie jechało na odcinku z kielpinem 😃
I na dąbrowie leśnej na wiślanej w 2:57😃
Test ciekawy i dobrze, ze takich rzeczy ktoś się podejmuje ale po obejrzeniu nasuwają mi się wątpliwości:
- komputery paliwowe nie są zbyt dokładne i można je kalibrować podając w ECU współczynniki korekcyjne. Czy taki test był przeprowadzony po kalibracji. Współczynniki korekcyjne nie są małe i wynoszą nawet +/-15%
- jaka liczba oktanowa jest zalecana przez producenta w tym samochodzie? W większości małych wysilonych silników obecnie jest to pb98 o czym wielu właścicieli nie zdaje sobie sprawy lejąc pb95 w ten sposób na przestrzeni lat powodując szybsze zużywanie silnika
- żeby test był rzetelny należałoby go powtórzyć po pierwszej serii zamienić lejąc pb95 do pierwszego, a pb98 do drugiego samochodu
Czyli jeżeli silnik mojego auta ma 1.0 turbo 120KM z bezpośr. wtryskiem to powinienem lać 98, mimo iż producent podaje 95?
Zrobicie porównanie zwykłego ON do ON VERVA?
Nie powinno być różnicy. Verva posiada tylko dodatki czyszczące. Oktanowość i kaloryczność powinna być ta sama. O ile się nie mylę, to na stronie Orlenu jest to nawet podane.
Może producent zaleca benzynę 98 do tego silnika i dlatego takie różnice?
Tak to jest ale tylko w nowych autkach. Dodatkowo wyczułem że jak się nie zaleje 98 to dsg działa strasznie ociężale i silnik nie ma zamiaru się zbierać - 2.0 tsi głównie to odczuwa.
Witam. Mógłbyś napisać jak sie nazywa aplikacja? Read drive?
ReDrive
Ja raz tankowałem 98Pb do Audi 80 B3 1.8s i raczej nie odczułem wielkiej różnicy, choć na klapce od wlewu paliwa widniała naklejka tankować 98Pb :P
Jak to się ma do nominalnego przyśpieszenia (0-100kph) tego samochodu (z tym silnikiem)?
Co odroznia V-Power od zwyklej 95, czy 98?
Więcej dodatków czyszczących i uszlachetniających.
Dzieki
Czy suzuki sx4 4x4 rocznik 2011 moge tankowac 98
Takie filmy lubię :D
A do jakiej benzyny jest dostrojony silnik?
Min. 95
Bez sensu, to tak jakbyś odkrył że mocniejszy alkochol daje większego kopa lub wypijemy go mniejszą ilość aby efekt był adekwatny do drugiego.
Gdzie mogę kupić to urządzenie do tych pomiarów?
www.redrive.it
Dzięki
Witam. Jaki silnik w Skodziczkach? Bardzo ważne, ponieważ FSI lubi 98 oktanową. Mapa napisana jest pod 98 tylko z tego względu nie zaleca się 95
Nie wziąłeś pod uwage temperatury na zewnątrz przy niższym spalaniu wynosiła 4.5 a wyższym 1.5. To moze miec wpływ na wynik i to spory.
Liczba oktanowa nie jest wyznacznikiem mocy, to po prostu odporność paliwa na samozapłon a co za tym idzie odporność na spalanie stukowe w danym silniku.
Jeśli na klapce masz napisane PB 95 to lejesz PB 95 a nie 98 bo różnicy nie będzie żadnej.
Patryk jesteś super. Mój ulubiony to właśnie ty like z kilku kont
Ok a powiedz na jakie paliwo jest przewidziany ten silnik 95 czy 98? Bo jeżeli producent stroił go na 98 i takie zaleca, to co się dziwić?
Min. 95 mówi producent
Pomysł fajny ale spalony. Przed takim testem powinieneś wjechać na hamownie, różnica w ilościach km w tych dwóch Skodach może być bardzo .znacząca
różnica w osiągach jest dlatego że komp widzi że jest benzyna 98 i może pozwolić na ostrzejsze spalanie (mniejsze spalanie stukowe w stosunku do 95), i zapewne wczytuje inną mape paliwowo-zapłonową.
Fajnie jakbyś zrobił test na czymś starszym :)
Co to za muzyka w 1:35 ?
U mnie jak wleje pb 98 to przy mocniejszym depnięciu na pedał gazu silnik szarpnie jakby tracił zapłon w jednym cylindrze. Czuć że jest słabszy, spalanie nieco większe bo trzeba bardziej deptać. Dwie zalety pb 98 w mym aucie: silnika prawie nie słychać na wolnych obrotach i to paliwo podobno zawiera jakieś dodatki czyszczące układ zasilający. Na pb 95 silnik nie szarpie. Fiesta mk 6 1.3 8V zawrotne 70 KM.
MATT GBUR bo twój Silnik jest przystosowany do 95 a 98 go zabije zawory się powypalaja itp.
deeebus niby dlaczego ?
Dziwne z tym silnikiem, na pewno nie jest to normalne, co do jego kultury pracy to zapewne na 98 mniej spalania stukowego
1.8 audi a4 na 98 już czuć różnicę zwłaszcza w przyspieszeniu ;)
Ale mogłeś po dwa ,trzy razy przejechać każdym autem tą samą trasę, żeby mieć więcej danych do porównania
Zrob kolejny odcinek typowego maniaka samochodowego xdd
Może będzie maniak, a może typowy kierowca jakiejś marki ;)
Hmm w końcu dobry test, miarodajny. Utwierdza mnie on w przekonaniu, aby jednak lać 98. miesiąc temu kupiłem Focusa mk3 1.6 ecoboost 150 kuni i od początku zalewam 98. Raczej nie zdecyduje się na wlanie 95
Podstawowa sprawa to wyeliminowanie błędu pomiaru po przez wykonanie testu tych samochodów na tym samym paliwie... Aby test był wiarygodny to trzeba było zatankować skody paliwem 95, wykonać po 3 testy i porównać wyniki...Czy są jakieś różnice po miedzy tymi autami? Często są i to o kilka % mocy po między egzemplarzami. Następnie trzeba było wykonać test skodą nr 1 z paliwem 95 i 98 a następnie powtórzyć to z drugą skodą. Jeżeli wyniki było by istotnie rózne to znaczy że dla tego typu samochodu tankowanie 98 ma sens. Jednak test przeprowadzony tak jak Ty to zrobiłeś niestety nie jest ani trochę wiarygodny.
Pomysł bardzo dobry, wykonanie trochę gorsze. Nie ma sensu sprawdzać spalania w jeździe mieszanej, na tak krótkim odcinku, jedno mocniejsze dodanie gazu zaburza wyniki. Byłoby ok, gdybyś sprawdzał realne spalanie różnych modeli, wtedy jak najbardziej jazda mieszana ma sens. I to jest mój pomysł dla Ciebie na następny film. Porównaj realne spalanie 1 modelu z dwoma różnymi silnikami. Np klasyczny 1,6 mpi z doładowaną 3cylindrówką. Jazda powinna być normalna,ale bez spinania się.
A i jeszcze zwiększ trochę czcionkę, bo teraz tych tabelek to bez lupy nie idzie czytać.
Na długim dystansie różnica wyszła taka sama. Rzecz jasna w tych samochodach.
Swoją drogą, ja tankuje na shellu i od czasu do czasu wlewam tej V-power, tylko 95 i też jakby mniej spalał, ale testów żadnych nie robiłem. Mocy większej za to nie czuję. Widzę, że jesteś z Łomianek, z chęcią bym sprawdził przyspieszenie swojego auta tym Twoim urządzeniem.
Marek Duczman k
Ma znaczenie natezenie ruchu, bo jak bd wiecej aut to bd wolniej jechal
Ja tam jeżdżę moim gruzem na opale i jest git! :D
jaka dokładna nazwa aplikacji z ktorej korzystzasz?
ReDrive - moduł/system GPS + aplikacja na Androida i iOS
Adaptacje, nastawy... Zdałoby się pojeździć trochę na 98, autem które jeździło wcześniej na 95.. no i test bylby miarodajny gdyby obydwa auta jechało jedno za drugim, na tempomacie z ustaloną prędkością, wtedy ruch drogowy, podmuchy wiatru i wszystkie inne czynniki byłyby podobne. Pozdrawiam
Jechały za sobą dwa razy - tak robiliśmy ujęcia z zewnątrz podczas jazdy.
Chyba najpierw powinno się przetestować oba auta na tym samym paliwie, żeby uniknąć oczywistej pomyłki, gdzie oba auta - pomimo, że takie same, może jednak się różnią? Wystarczą drobne różnice w ciśnieniu doładowania, jakości poszczególnych komponentów, takich jak świece, cewki, filtr paliwa, powietrza, przebiegu, czy oprogramowania skrzyni - i już może być różnica.
95 i 98 - jaka roznica w 4 cylindowej kosiarce ? żadna bo auto zaczyna się od 8 cylindrów w ukladzie V. Reszta to pierdzidelka.
Śmieszne 😄
To jaka benzyna będzie lepsza zależy od silnika samochodu. Niektóre lepiej działają z 95 a inne z 98. Producent na pewno podaje takie informacje.
z tego co widzę to 1 samochodne jechałeś z punktu a do b i 2 z b do a czyli jeżeli droga w jedną ze stron była by pod górkę to z tond mogły by wynikać różnice w spalaniu
Jechał z a do b i z a do b, czyli te same trasy
Trasy te same, z tą samą prędkością. Każdy samochód robił raz za testówkę, a raz za operatora.