V power racing to wspomniane paliwo 100 oktanów. Tankowanie paliw premium nie za bardzo ma sens, 98 kosztuje tyle samo, a ma lepsze właściwości niż v - power 95. O paliwach premium zrobimy osobny odcinek. Pozdrawiam!
Analizując przedstawione materiały, to wychodzi, że różnice między 95 i 98 są w okolicach 1%, więc pewnie jest to w okolicach błędu pomiarowego. Największe różnice są przy parach 91v95 i 91v98, czyli przy paliwie, które u nas nie występowało. Generalnie na hiszpańskich forach i niemieckich dla 1,3 TCe nikt nie zauważył poprawy spalania mieszanki dla paliwa o większej ilości oktanów. Jednak 1,3 TCe jest dość specyficznym silnikiem, ze względu na podwójne zmienne fazy rozrządu i wysokie ciśnienie wtrysku paliwa, które może być bardzo precyzyjnie dawkowane, dzięki czemu można wyeliminować spalanie stukowe nawet przy słabym paliwie. Co innego może być w autach, które mają wysokie ciśnienie sprężania i wtrysk pośredni. Podejrzewam, że to nie przypadek, iż 1,0TCe z LPG ma większą moc, bo dzięki LPG, które ma wysoką liczbę oktanową, jest on odporny na spalanie stukowe, mimo niezbyt dużego skomplikowania tego silnika. Mercedes w przypadku silnika M282, czyli 1,3 TCe zaleca stosowanie paliwa 95, ale dla silnika M279, czyli 6,0 V12 zalecane jest już 98, a 95 dopuszczalne. Inna sytuacja może być z 1,2 PureTech, gdzie większe ciśnienie w cylindrach (wszak są tylko 3 cylindry) może sprzyjać powstawaniu zjawiska spalania stukowego, tam faktycznie w pewnym momencie producent zaczął polecać stosowanie paliwa 98 w silnikach produkowanych przed 2019 rokiem. Podobna sytuacja była też w Fordowskich 1,0EB, gdzie w najmocniejszych wersjach tego silnika też było zalecane stosowanie paliwa 98 (nie wiem jak jest teraz).
Dziękuję za komentarz i pozdrawiam! Ze swojej strony dodam, że jeszcze jest sprawą jakości paliwa i dla mnie są zauważalne różnice w pracy 1.3 TCe między 95 a 98 oraz 100. Powiedzmy, że dużo gorsza w mojej subiektywnej ocenie jest praca tego silnika (zamulanie) na paliwach z niektórych "polskich stacji" niż z zagranicznych. Zatankowałem "polskie" 98, potem 100 i zanotowałem wyraźną poprawne w jeździe autostradowej. Bardzo ładnie też pracował mi na v power 95. Oczywiście paliw nie mieszam ze sobą ani 95 z 98 ani z 100.
@@FRNCZPSJ Oczywiście, że jakość paliwa ma znaczenie, absolutnie tego nie neguję. Staram się tankować paliwa tam, gdzie nie muszę się martwić o ich jakość. Warto się tu podpierać badaniami UOKiK, bo czasem można tam znaleźć ciekawe kwiatki, jak paliwa 98, które mają obniżoną liczbę oktanową i niewiele różnią się od 95. Ostatnio staram się tankować na jednej stacji, gdzie pracował znajomy. Na tamtej stacji najpewniejsza i najlepsza jest 95, bo jest najświeższa i najczęściej są przy tym paliwie wymieniane filtry. Wychodzi u nich, że na jakieś 3-4 cysterny 95 przyjeżdża do nich 1 cysterna 98, a co za tym idzie, ta o niższej LO jest najświeższa. Też mam 1,3 TCe, ale od niedawna, leję do niego 95, skoro Renault i Mercedes takie paliwo zalecają i dobrze się na tym paliwie spisuje. Jeszcze co do LO paliwa, to ma to największe znaczenie nie przy jeździe autostradowej, ale przy dużych obciążeniach silnika na niższych obrotach. Dobrze było to widoczne w silnikach Opla (można znaleźć filmy, na których dobrze słychać to zjawisko), które miały problem z LSPI w niskim i średnim zakresie obrotów, gdzie było największe obciążenie, tam faktycznie 98 i częsta wymiana oleju (po pewnym czasie nawet zmieniono jego specyfikację) pomaga w zapobieganiu występowania tego zjawiska. Największym wrogiem małych silników doładowanych są niskie obroty i duże obciążenie, warto więc redukować biegi przy przyśpieszaniu, aby nie nadwyrężać silnika. Pozdrawiam :)
@@pawez1849 tak, to wszystko jest już przez nas omówione, moja EDC przy jeździe autostradowej ustawia około 3000 obrotów przy spokojnej jeździe, przy dynamicznej nie przekracza 5000 i na tym poziomie zmienia biegi. Jest ok, ale nieidalnie, mam tego świadomość. Na tle konkurencji najgorzej nie jest. Niestety nie mam komfortu tankowania na swojej stacji, tankuje gdzie popadnie, po całej Polsce. Ostatnio w Trójmieście zatankowałem v power racing i 98 na BP i te mogę polecić. Fakt, na niektórych stacjach te "98" nie mają deklarowanej wartości oktanów, "95" równiez. To prawda, że 95 wystarczy, tyko to musi być "rzeczywiste" 95. Niektórzy producenci zalecają 98 biorąc pod uwagę ten margines bezpieczeństwa. Gdyby paliwo było wysokiej jakości i o rzeczywistych parametrach, nie byłoby problemu. Tak naprawdę wiele z tych 98 to 95 i to jest ok. Ale jak się zatankuje paliwo o rzeczywistej wartości poniżej 91 albo nierotowane albo zanieczyszczone, może być bardzo nieciekawie. Pozdrawiam i szerokości!
@@FRNCZPSJ Silnik 1,3 TCe jest naprawdę dość specyficzny. Jego charakterystyka bardzo mocno przypomina moje poprzednie 2,0 dCi, zachowuje się bardzo podobnie. Jedzie praktycznie z każdych obrotów, w sumie maksymalny moment ma poniżej 2000 więc to nie dziwne. Dość mocno się do tego silnika przyłożyli, zresztą widać to po korbach i wale, że są przystosowane do dużych obciążeń, a sam silnik niezbyt lubi wysokie obroty, nawet jego wykres mocy i momentu przypomina silniki dCi. Przy skrzyni EDC7 silnik ma ok. 2300 obrotów przy 130 km/h, zupełnie jak dCi. Tak przy okazji, to ciekawa nazwa kanału, sam od kilkunastu lat jeżdżę Renaultami, był też epizod z Peugeotem i bardzo krótka przygoda z VW (oba jako drugie auta). Dzięki temu dość dobrze udało mi się tę markę poznać. Pozdrawiam, szerokiej drogi, a do tego taniego i dobrego paliwa :)
1.0 tce mial 100 km, ze względu na normy euro obniżyli na 90 km. Wystarczy porównać wykres mocy obu silników by zauważyć, że jest założony ogranicznik dla 90 km.
@@АндрейКрасносельский-ы7н nie da się odpowiedzieć abstrakcyjnie na to pytanie. Każda stacja paliw, w zależności od województwa, ma inne paliwo. Można lać na zmianę i próbować jak się zachowuje auto. Pozdrawiam!
To nie jest lobby ani teoria spiskowa. Paliwo 98 jest dużo lepsze, mówi o tym chociażby Klimek w filmie Mikiciuka o E10 i jest coraz więcej materiałów i badań w tym przedmiocie. Na zachodzie jeżdżą na 98 lub 102, u nas kwestia 95 jest po prostu niewygodna. A raczej była, bo ze względu na E10 trzeba się szybciej szkolić albo przygotować się na remont silnika.
Są dodatki redukujące negatywne właściwości E10 i uszlachetniacze. Podejrzewam, że znajdą się w części tzw paliw premium. Czyli trzeba będzie kupować jeszcze droższe paliwo niż 98. I chyba nikt nie ukrywa już, że E10 ma zniszczyć stare samochody.
Czy tankowanie benzyny 95E10 + dolewanie do baku przy kazdym lub co drugim tankowaniu dodatku do benzyny ktory utrzymuje układ paliwowy w czystości, smaruje i wiąże wodę ma sens, czy lepiej lać 98E5 i nie bawić sie w dodatki. Takie połaczenie 95E10 + dodatek wyjdzie taniej i wiem że cos rzeczywiście jest w tym paliwie dodane.
Ja to mam jakiś uraz do małych silników 1.0 1.2 1.3 w benzynie ... 3 baniaki i mała pojemność a pojazdy dosyć duże bo dadzą turbinkę lub inne badziewie i po 90 tys km remont silnika :D O tym co jest mówione na filmie o spalaniu stukowym to śmiech na sali... Pojazdy już od 2015 roku maja tak cienkie bloki silnika, cylinder, tłok czy wał korbowy że mnie nie dziwi to że maja wrażliwość na wysokie temperatury itd... Tak słabe silniki robia że z trudem 250 tys km przejadą. 0.9cc 1.2cc 1.3cc Tce czy inne wynalazki na 3 cylindrach to kpina po całosci... Pojazd o masie całkowitej 900kg powinien mieć minimum 75kW a pojazdy takie standardowe o masie 1300 kg to 110kW przy 4 cylindrach :) aby to miało dynamikę elatyczność i wytrzymałość.... Ja mam pojazdy 1250 kg + bak paliwa + zbiornik cały LPG + kierowca to spokojnie 1490 kg jest na 4 kółkach aby to jechało potrzebuje 100KW a mam zaledwie 81Kw i czuć brak mocy :) Pojazd jako hatback 3D 1.6 16v R4 przy dodaniu LPG powinien mieć te 120 kW i wtedy było by ok :) Chcę tylko powiedzieć że ekologia niszczy motoryzację a silniki mało litrażowe to muły totalne które szybko sie psują...
Pierdololo. Zatankowałem 98 do silnika 1.4TSI i spalanie mi wzrosło o jakieś 0,5 litra na 100 km. Różnica w mocy jest znikoma, a producent wspomina głównie o paliwie 95. Wniosek jest prosty. Nie opłaca się lać 98. Bak 50 litrowy to dodatkowe 30 zł + przez zwiększone spalanie na 98 to kolejne 80 km na baku czyli jakieś 30 zł. Zakładając przebieg ok 16tys km rocznie to tankować będziemy 2 razy w miesiącu co da nam w ciągu roku dodatkowy wydatek blisko 1500 złotych. A korzyści z tego nie ma skoro silnik przystosowany jest do benzyny 95
Niekoniecznie. Co prawda 1.4 TSI to stary silnik i może jeździć na 98. Natomiast jak się pogrzebie w internecie można znaleźć wpis, z którym się zgadzam w 100%. "Kierowcy zalecają, aby w silnikach o wysokim stopniu sprężania stosować benzynę 98. Czemu nie 95? Mechanicy podkreślają, że niższa liczba oktanowa w dłuższej perspektywie eksploatacyjnej może przynieść szkodę dla zaworów, a do tego potęguje zbieranie się nagaru w silniku. Silnik TSI: czemu benzyna 95? Są kierowcy, którzy twierdzą że stosowanie benzyny 98 w silnikach TSI przynosi jeszcze dwie korzyści. Sprawia, że motor staje się bardziej żwawy. Lepiej przyspiesza i szybciej reaguje na wciśnięcie pedału gazu. Po drugie benzyna 98 sprawia, że jednostka napędowa staje się oszczędniejsza". Pozdrawiam i szerokości.
Demagogia. Tyle daleko idących wniosków na podstawie jednego artukułu... O fakcie, że dodatek etanolu do benzyny silnikowej podwyższa liczbę oktanową paliwa i poprawia jego zdolności utleniające dziwnie zapomnieliście. Lanie 98 tam gdzie zalecane jest 95 to przerost formy nad treścią, a różnice w mocy i spalaniu na granicy błędu pomiaru.
@@ketonable zależy od silnika, nowe silniki wyraźnie jeżdżą gorzej na E95, Ford również wydał oświadczenie że nowy silnik osiąga parametry tylko na E98. W idealnym świecie gdyby E95 trzymało parametry, nie byłoby problemów. Starsze silniki GDI były dostosowane do paliwa od 95 oktanow, zalecali 98 bo E95 miało zwykle poniżej 95 oktanow. Jeżdżę teraz 1.3 TCe na e10 i uważam że odczuwalne są różnice w jakości paliwa.
@@FRNCZPSJ A ja pamiętam jak stare gdi wymagały przynajmniej 98 a nie od 95. Ciekawe czy prędzej będą problemy od świeżej 95 z etanolem czy od zalegajacej w zbiornikach 98. Wtopę Forda i jego tłumaczenie pominę milczeniem bo wstyd to komentować. A te "badania" są z którego roku? Czy paliwo było z etanolem? Jak to łatwo dopasować coś pod tezę...
Bzdury. 1.0 tsi paliwi 100 oktan od Shell. Żadnej różnicy względem 95 z Orlenu. Dokładnie takie samo zużycie paliwa jak i nie odczuwam zwiekszonej mocy. Jedyny plus to silnik ma nieco lepszą kulturę pracy ale to też może być placebo. Zatankowałem bardziej z ciekawości i w celu higieny silnika po przeczytaniu bardziej profesjonalnych artykułów na ten temat. Ewidentnie masz wiedzę od koncernów które chcą zarabiać na paliwach premium. Moim zdaniem paliwo 100 oktan ok ale do samochodów wyczynowych nie cywilnych podobnie z 98
Proszę o odpowiedź fachowca...... Na klapce mam napisane use only 95 Octane! Silnik HR16DE.. Na 95 wrzeszczy głośniej pracuje...! Na 98 silnik pracuje ciszej ale nie ma takiego szybszego wchodzenia w obroty spalanie dużo niszę jak na 95 tu benzyna znika w oczach!
Dzień dobry! Teoretycznie moim zdaniem nic się nie stanie. Literalnie bo silnik ma mapę tylko pod 95. Silnik pracuje ciszej i zużywa mniej paliwa, bo 98 lepiej się spala. Próbował Pan stosować np tunap microflex 978 do czyszczenia komory spalania? Pozdrawiam
Świetny materiał😊 teraz już nie mam wątpliwości leję 98 do mojego 1.3 Tce❤
Jakie efekty po 3 miesiącach?
W filmie mowa o paliwach 95 i 98 A co z paliwem shell v-power Racing czy shell V -power 95. Czy się nadaje do samochodów z bezpośrednim wtryskiem ??
V power racing to wspomniane paliwo 100 oktanów. Tankowanie paliw premium nie za bardzo ma sens, 98 kosztuje tyle samo, a ma lepsze właściwości niż v - power 95. O paliwach premium zrobimy osobny odcinek. Pozdrawiam!
Pozdrawiam serdecznie
Analizując przedstawione materiały, to wychodzi, że różnice między 95 i 98 są w okolicach 1%, więc pewnie jest to w okolicach błędu pomiarowego. Największe różnice są przy parach 91v95 i 91v98, czyli przy paliwie, które u nas nie występowało.
Generalnie na hiszpańskich forach i niemieckich dla 1,3 TCe nikt nie zauważył poprawy spalania mieszanki dla paliwa o większej ilości oktanów. Jednak 1,3 TCe jest dość specyficznym silnikiem, ze względu na podwójne zmienne fazy rozrządu i wysokie ciśnienie wtrysku paliwa, które może być bardzo precyzyjnie dawkowane, dzięki czemu można wyeliminować spalanie stukowe nawet przy słabym paliwie. Co innego może być w autach, które mają wysokie ciśnienie sprężania i wtrysk pośredni. Podejrzewam, że to nie przypadek, iż 1,0TCe z LPG ma większą moc, bo dzięki LPG, które ma wysoką liczbę oktanową, jest on odporny na spalanie stukowe, mimo niezbyt dużego skomplikowania tego silnika.
Mercedes w przypadku silnika M282, czyli 1,3 TCe zaleca stosowanie paliwa 95, ale dla silnika M279, czyli 6,0 V12 zalecane jest już 98, a 95 dopuszczalne.
Inna sytuacja może być z 1,2 PureTech, gdzie większe ciśnienie w cylindrach (wszak są tylko 3 cylindry) może sprzyjać powstawaniu zjawiska spalania stukowego, tam faktycznie w pewnym momencie producent zaczął polecać stosowanie paliwa 98 w silnikach produkowanych przed 2019 rokiem. Podobna sytuacja była też w Fordowskich 1,0EB, gdzie w najmocniejszych wersjach tego silnika też było zalecane stosowanie paliwa 98 (nie wiem jak jest teraz).
Dziękuję za komentarz i pozdrawiam! Ze swojej strony dodam, że jeszcze jest sprawą jakości paliwa i dla mnie są zauważalne różnice w pracy 1.3 TCe między 95 a 98 oraz 100. Powiedzmy, że dużo gorsza w mojej subiektywnej ocenie jest praca tego silnika (zamulanie) na paliwach z niektórych "polskich stacji" niż z zagranicznych. Zatankowałem "polskie" 98, potem 100 i zanotowałem wyraźną poprawne w jeździe autostradowej. Bardzo ładnie też pracował mi na v power 95. Oczywiście paliw nie mieszam ze sobą ani 95 z 98 ani z 100.
@@FRNCZPSJ Oczywiście, że jakość paliwa ma znaczenie, absolutnie tego nie neguję. Staram się tankować paliwa tam, gdzie nie muszę się martwić o ich jakość. Warto się tu podpierać badaniami UOKiK, bo czasem można tam znaleźć ciekawe kwiatki, jak paliwa 98, które mają obniżoną liczbę oktanową i niewiele różnią się od 95.
Ostatnio staram się tankować na jednej stacji, gdzie pracował znajomy. Na tamtej stacji najpewniejsza i najlepsza jest 95, bo jest najświeższa i najczęściej są przy tym paliwie wymieniane filtry. Wychodzi u nich, że na jakieś 3-4 cysterny 95 przyjeżdża do nich 1 cysterna 98, a co za tym idzie, ta o niższej LO jest najświeższa.
Też mam 1,3 TCe, ale od niedawna, leję do niego 95, skoro Renault i Mercedes takie paliwo zalecają i dobrze się na tym paliwie spisuje.
Jeszcze co do LO paliwa, to ma to największe znaczenie nie przy jeździe autostradowej, ale przy dużych obciążeniach silnika na niższych obrotach. Dobrze było to widoczne w silnikach Opla (można znaleźć filmy, na których dobrze słychać to zjawisko), które miały problem z LSPI w niskim i średnim zakresie obrotów, gdzie było największe obciążenie, tam faktycznie 98 i częsta wymiana oleju (po pewnym czasie nawet zmieniono jego specyfikację) pomaga w zapobieganiu występowania tego zjawiska. Największym wrogiem małych silników doładowanych są niskie obroty i duże obciążenie, warto więc redukować biegi przy przyśpieszaniu, aby nie nadwyrężać silnika.
Pozdrawiam :)
@@pawez1849 tak, to wszystko jest już przez nas omówione, moja EDC przy jeździe autostradowej ustawia około 3000 obrotów przy spokojnej jeździe, przy dynamicznej nie przekracza 5000 i na tym poziomie zmienia biegi. Jest ok, ale nieidalnie, mam tego świadomość. Na tle konkurencji najgorzej nie jest. Niestety nie mam komfortu tankowania na swojej stacji, tankuje gdzie popadnie, po całej Polsce. Ostatnio w Trójmieście zatankowałem v power racing i 98 na BP i te mogę polecić. Fakt, na niektórych stacjach te "98" nie mają deklarowanej wartości oktanów, "95" równiez. To prawda, że 95 wystarczy, tyko to musi być "rzeczywiste" 95. Niektórzy producenci zalecają 98 biorąc pod uwagę ten margines bezpieczeństwa. Gdyby paliwo było wysokiej jakości i o rzeczywistych parametrach, nie byłoby problemu. Tak naprawdę wiele z tych 98 to 95 i to jest ok. Ale jak się zatankuje paliwo o rzeczywistej wartości poniżej 91 albo nierotowane albo zanieczyszczone, może być bardzo nieciekawie. Pozdrawiam i szerokości!
@@FRNCZPSJ Silnik 1,3 TCe jest naprawdę dość specyficzny. Jego charakterystyka bardzo mocno przypomina moje poprzednie 2,0 dCi, zachowuje się bardzo podobnie. Jedzie praktycznie z każdych obrotów, w sumie maksymalny moment ma poniżej 2000 więc to nie dziwne. Dość mocno się do tego silnika przyłożyli, zresztą widać to po korbach i wale, że są przystosowane do dużych obciążeń, a sam silnik niezbyt lubi wysokie obroty, nawet jego wykres mocy i momentu przypomina silniki dCi. Przy skrzyni EDC7 silnik ma ok. 2300 obrotów przy 130 km/h, zupełnie jak dCi.
Tak przy okazji, to ciekawa nazwa kanału, sam od kilkunastu lat jeżdżę Renaultami, był też epizod z Peugeotem i bardzo krótka przygoda z VW (oba jako drugie auta). Dzięki temu dość dobrze udało mi się tę markę poznać.
Pozdrawiam, szerokiej drogi, a do tego taniego i dobrego paliwa :)
1.0 tce mial 100 km, ze względu na normy euro obniżyli na 90 km. Wystarczy porównać wykres mocy obu silników by zauważyć, że jest założony ogranicznik dla 90 km.
Dzieki za material . A co pan sądzi o stosowaniu e10 do wolnossacego silnika 2.5l mazdy . ? Jednak roznica 70 gr na litrze do dosc sporo. Pozdr
Jeszcze są zapasy E5 mimo nalepek więc za dużo się nie zmieni przez jakiś czas. Zatankować, jeździć, od czasu od czasu zalać 98. Pozdrawiam.
tytuł wprowadza w błąd bo oznaczenie E95 by dotyczyło już w sumie alkoholu z 5% dodatkiem benzyny
Dzięki 💪🏻
Super materiał
mam benzynowe V6 z 99r i też zalecane 98
Ja mam pytanie, co będę lepiej w-power 95 od shell albo 98- BP , mam Mazde 3 bm z silnikiem skyactiv
@@АндрейКрасносельский-ы7н nie da się odpowiedzieć abstrakcyjnie na to pytanie. Każda stacja paliw, w zależności od województwa, ma inne paliwo. Można lać na zmianę i próbować jak się zachowuje auto. Pozdrawiam!
Taaa. Niezłe lobby. Takie tabelki to mogę zrobić na Excelu.
To nie jest lobby ani teoria spiskowa. Paliwo 98 jest dużo lepsze, mówi o tym chociażby Klimek w filmie Mikiciuka o E10 i jest coraz więcej materiałów i badań w tym przedmiocie. Na zachodzie jeżdżą na 98 lub 102, u nas kwestia 95 jest po prostu niewygodna. A raczej była, bo ze względu na E10 trzeba się szybciej szkolić albo przygotować się na remont silnika.
Temu Panu nie wypada powiedzieć jesteś głupi. Ja ci to powiem .
Co zrobisz jak 98 bedzie niedlugo E10?
Są dodatki redukujące negatywne właściwości E10 i uszlachetniacze. Podejrzewam, że znajdą się w części tzw paliw premium. Czyli trzeba będzie kupować jeszcze droższe paliwo niż 98. I chyba nikt nie ukrywa już, że E10 ma zniszczyć stare samochody.
Czy tankowanie benzyny 95E10 + dolewanie do baku przy kazdym lub co drugim tankowaniu dodatku do benzyny ktory utrzymuje układ paliwowy w czystości, smaruje i wiąże wodę ma sens, czy lepiej lać 98E5 i nie bawić sie w dodatki. Takie połaczenie 95E10 + dodatek wyjdzie taniej i wiem że cos rzeczywiście jest w tym paliwie dodane.
Ja to mam jakiś uraz do małych silników 1.0 1.2 1.3 w benzynie ... 3 baniaki i mała pojemność a pojazdy dosyć duże bo dadzą turbinkę lub inne badziewie i po 90 tys km remont silnika :D
O tym co jest mówione na filmie o spalaniu stukowym to śmiech na sali... Pojazdy już od 2015 roku maja tak cienkie bloki silnika, cylinder, tłok czy wał korbowy że mnie nie dziwi to że maja wrażliwość na wysokie temperatury itd... Tak słabe silniki robia że z trudem 250 tys km przejadą. 0.9cc 1.2cc 1.3cc Tce czy inne wynalazki na 3 cylindrach to kpina po całosci...
Pojazd o masie całkowitej 900kg powinien mieć minimum 75kW a pojazdy takie standardowe o masie 1300 kg to 110kW przy 4 cylindrach :) aby to miało dynamikę elatyczność i wytrzymałość....
Ja mam pojazdy 1250 kg + bak paliwa + zbiornik cały LPG + kierowca to spokojnie 1490 kg jest na 4 kółkach aby to jechało potrzebuje 100KW a mam zaledwie 81Kw i czuć brak mocy :)
Pojazd jako hatback 3D 1.6 16v R4 przy dodaniu LPG powinien mieć te 120 kW i wtedy było by ok :) Chcę tylko powiedzieć że ekologia niszczy motoryzację a silniki mało litrażowe to muły totalne które szybko sie psują...
Pierdololo. Zatankowałem 98 do silnika 1.4TSI i spalanie mi wzrosło o jakieś 0,5 litra na 100 km. Różnica w mocy jest znikoma, a producent wspomina głównie o paliwie 95. Wniosek jest prosty. Nie opłaca się lać 98. Bak 50 litrowy to dodatkowe 30 zł + przez zwiększone spalanie na 98 to kolejne 80 km na baku czyli jakieś 30 zł. Zakładając przebieg ok 16tys km rocznie to tankować będziemy 2 razy w miesiącu co da nam w ciągu roku dodatkowy wydatek blisko 1500 złotych. A korzyści z tego nie ma skoro silnik przystosowany jest do benzyny 95
Niekoniecznie. Co prawda 1.4 TSI to stary silnik i może jeździć na 98. Natomiast jak się pogrzebie w internecie można znaleźć wpis, z którym się zgadzam w 100%. "Kierowcy zalecają, aby w silnikach o wysokim stopniu sprężania stosować benzynę 98. Czemu nie 95? Mechanicy podkreślają, że niższa liczba oktanowa w dłuższej perspektywie eksploatacyjnej może przynieść szkodę dla zaworów, a do tego potęguje zbieranie się nagaru w silniku.
Silnik TSI: czemu benzyna 95?
Są kierowcy, którzy twierdzą że stosowanie benzyny 98 w silnikach TSI przynosi jeszcze dwie korzyści. Sprawia, że motor staje się bardziej żwawy. Lepiej przyspiesza i szybciej reaguje na wciśnięcie pedału gazu. Po drugie benzyna 98 sprawia, że jednostka napędowa staje się oszczędniejsza". Pozdrawiam i szerokości.
Demagogia. Tyle daleko idących wniosków na podstawie jednego artukułu... O fakcie, że dodatek etanolu do benzyny silnikowej podwyższa liczbę oktanową paliwa i poprawia jego zdolności utleniające dziwnie zapomnieliście. Lanie 98 tam gdzie zalecane jest 95 to przerost formy nad treścią, a różnice w mocy i spalaniu na granicy błędu pomiaru.
@@ketonable zależy od silnika, nowe silniki wyraźnie jeżdżą gorzej na E95, Ford również wydał oświadczenie że nowy silnik osiąga parametry tylko na E98. W idealnym świecie gdyby E95 trzymało parametry, nie byłoby problemów. Starsze silniki GDI były dostosowane do paliwa od 95 oktanow, zalecali 98 bo E95 miało zwykle poniżej 95 oktanow. Jeżdżę teraz 1.3 TCe na e10 i uważam że odczuwalne są różnice w jakości paliwa.
@@FRNCZPSJ A ja pamiętam jak stare gdi wymagały przynajmniej 98 a nie od 95. Ciekawe czy prędzej będą problemy od świeżej 95 z etanolem czy od zalegajacej w zbiornikach 98. Wtopę Forda i jego tłumaczenie pominę milczeniem bo wstyd to komentować. A te "badania" są z którego roku? Czy paliwo było z etanolem? Jak to łatwo dopasować coś pod tezę...
Bzdury. 1.0 tsi paliwi 100 oktan od Shell. Żadnej różnicy względem 95 z Orlenu. Dokładnie takie samo zużycie paliwa jak i nie odczuwam zwiekszonej mocy. Jedyny plus to silnik ma nieco lepszą kulturę pracy ale to też może być placebo. Zatankowałem bardziej z ciekawości i w celu higieny silnika po przeczytaniu bardziej profesjonalnych artykułów na ten temat. Ewidentnie masz wiedzę od koncernów które chcą zarabiać na paliwach premium. Moim zdaniem paliwo 100 oktan ok ale do samochodów wyczynowych nie cywilnych podobnie z 98
Proszę o odpowiedź fachowca......
Na klapce mam napisane use only 95 Octane!
Silnik HR16DE..
Na 95 wrzeszczy głośniej pracuje...!
Na 98 silnik pracuje ciszej ale nie ma takiego szybszego wchodzenia w obroty spalanie dużo niszę jak na 95 tu benzyna znika w oczach!
Dzień dobry! Teoretycznie moim zdaniem nic się nie stanie. Literalnie bo silnik ma mapę tylko pod 95. Silnik pracuje ciszej i zużywa mniej paliwa, bo 98 lepiej się spala. Próbował Pan stosować np tunap microflex 978 do czyszczenia komory spalania? Pozdrawiam
Pozdrawiam serdecznie
Pozdrawiam również!