Ciekawe że możemy zajrzeć w kosmos odległy o wiele mld lat, a nie potrafimy zobaczyć tego co jest tak stosunkowo blisko jak obłok Oorta. Swoją drogą miło, że pamięta się o innych odkrywcach w nauce.
Łapki w dół UA-cam usunął parę dni temu, ze statystyk wyszło ze wiele łapek w dół jest dawana bez obejrzenia materiału do chociażby do 1/3 długości video.
Pół roku świetlnego to najdalsze zakątki gdzie coś jeszcze może być powiązane z taką gwiazdą o masie podobnej do Słońca. Ostatnio odkryto zdjęcia z poprzednich przeglądów gwiezdnych, z potencjalną 9 planetą (po za duetem Pluton-Charon). Sprawa będzie dalej badana.
@@interproservice Zawsze mogli podejrzewać, że skoro jest osiem pierwszych mogą być i kolejne. Pozostaje jeszcze na ile o niej wiedzielo, czy tylko podejrzewali jej istnienie czy może snuli nawet domysły z czego się planeta składa i jaką ma atmosferę.
Wspaniałości nieskończoności, i nigdy nie będą odkryte do końca... A na naszej planecie mamy tyle nie zbadanych miejsc, chociażby oceany są mniej zbadane niż kosmos...
Jak długo przy obecnych instrumentach może potrwać szukanie 9tej planety ,jakich warunków możemy się tam spodziewać ,czy pada tam deszcz ciekłego wodoru tak jak na Ziemi wody ?
Czyli tak naprawdę to doktorantka znalazła ten obiekt pierwsza ale wiadomo, że bez "wsparcia" jej nazwisko by zginęło w odmętach tej historii. pPn "odkrywca" się dokleił do odkrycia w takim technicznym znaczeniu odkrycia.
Mam pytanie, czy Układ Słoneczny moze sie ogrzewac? Powiedzmy ze w prozni w 1m3 jest jedna czastka czegokolwiek co sie stanie gdy US bedzie sie kierował w strone gdzie sa 2 czastki na 1m3? Czy zacznie sie podgrzewac (tarcie?) czy nic nie zmieni? Chodzi mi bardziej wpływ prozni na temp. Ziemi? Bardziej o wlasciwosci fizyko-chemiczne calego układu, bo jak 1 punkcie cos sie zacznie oddzialywuje na 2 punkt itd :)
Jeśli różnice są większe niż jedna cząstka to napewno będzie miało znaczenie. W zasadzie może zagotować cały układ słoneczny. Na podkreślenie zasługuje fakt o wędrówce naszego układu słonecznego względem centrum galaktyki(czarnej dziury). Nie pamiętam dokładnej liczby ale od początku naszego US, wykonał on kilkanaście (może ok 20) takich okrążeń. Nie wiadomo jakie temperatury może mieć nasz US po przeciwległej "stronie" galaktyki. Podsumowując - pytanie jest zasadne.
@@jacoplaco4794 Czy ogrzewanie sie Ziemi to tylko przez człowieka? A może własnie przez te inne czynniki.... Ziemia przechodzi przez cykle tez.... a nam wmawiaja ze to przez czlowieka, zapewne prawda jak zawsze jest po srodku.
No dobra, lata 90-te ubiegłego wieku, i odkrycie pasa Kuipera , a teraz na poważnie skoro w latach 90-tych zaczęto odkrywać ów pas, to dlaczego Voyager I i II tego nie zrobiły ? Przecież te sondy powinny już dolecieć do pasa Kuipera ? A jak doleciały czy nie przysłały zdjęć ?
Poziom rozrzedzenia tej sfery, odległości między poszczególnymi obiektami są tak duże, że z perspektywy sond nie da się tego zobaczyć. Identycznie pas asteroid między Marsem a Jowiszem. Z daleka da się go dostrzec, ale będąc w nim nie widzi się różnicy - nadal pusto. To przez odległości między poszczególnymi obiektami - są ogromne.
Ostatnio gdzieś słyszałem że Układ Słoneczny w porównaniu do Galaktyki to jest tak jak płyta cd w porównaniu do Ziemi. Czy to prawda ? Czy takie porównania są zasadne. Mamy na tyle wiedzy ? W sumie wystarczy znać wielkość każdego z tych obiektów. Zakładam, że wielkość Galaktyki jest znana, więc to chyba prawda.
Jeżeli Pas Kuipera składa się w zdecydowanej większości z ,,lodów" i jest pozostałością przed planetarną, to jak wytłumaczyć tak wielkie zróżnicowanie składu chemicznego poszczególnych planet i ich satelitów.
Długim czasem powstawania (miliardy lat) oraz tym, że nasz układ powstał z obłoku pyłowo gazowego, który już zawierał masę innych pierwiastków oprócz wodoru i helu. Wielokrotnie ta materia znajdowała się w innych gwiazdach i została z nich wyrzucona w mechanizmie ewolucyjnym gwiazd masywnych, kończąc na wybuchu typu supernowa. Resztę załatwił wpływ grawitacyjny skupiska ogromnej masy, czyli samych gwiazd.
@@amciuam157 Nie odpowiedziałeś -dlaczego jest takie zróżnicowani planet np gazowy Jowisz - skalista Ziemia i nie mów czasem że to przypadek albo rytualne eony lat. Nawiasem mówiąc co nauka mówi o powstawania pierwiastków do jak pamiętam żelaza to wiem, gorzej jest z tymi najcięższymi pierwiastkami.
Nic tam nie ma. Tylko pas Kuipera, najprawdopodobniej planeta X, dalej pustka i w końcu tak zwany obłok Oorta, który może się ciągnąć do roku świetlnego. 😉
Pluton został wyrzucony z rodziny planet Układu Słonecznego, a jednak zadziwia kształtem, który wygląda na kulisty. Obiekty pasa Kuipera mają kształty raczej nieregularne co chyba stanowi o wyjątkowości Plutona.
Tak. Układ Słoneczny kończy się tam, gdzie przestaje grawitacyjnie dominować Słońce, zatem komety z Obłoku Oorta to najsłabiej związane ze Słońcem obiekty.
Odp.: Można zobaczyć efekty soczewkowania grawitacyjnego Słońca. 542 AU to "minimal focal distance" - najmniejsza odległość od Słońca, z której można zaobserwować (w dużym powiększeniu) wszystko to, co Słońce sobą zasłania.
Układ Słoneczny kończy się zaraz za Grójcem i nazywa się Warsiawa / czarna dziura/ z olbrzymią masą, przyciągająca wszystko i zasysająca jak korporacja.
Kurde bele ,jo już zgupioł...jedni godają Kujpera drudzy Kajpera,jak to jest w końcu...pozdrawiam serdecznie (specjalnie pisałem po śląsku żeby zobrazować temat)
Dobry odcinek w 2018 roku odkryto najdalszą planetę karłowatą w naszym układzie słonecznym znajduje się dużo dużo dalej jak pluton 2018 vg18 faraut czy jakoś tak to fascynujący temat na jakiś odcinek
Dodam dla młodych że słowo "rubieże" pochodzi ze starpolskiego i po prostu oznacza brzeg "czegoś" - nie coś co zrabowano - chociaz właśnie dawnymi laty to rabowano zrąbki cudzych krain przyległe do swoich - youtube po kliknięciu linku teraz sugeruje mi filmy nt rubieży Polski takie to słowo jest wyjatkowe, może poznam los i historię łemków z... Galicji? z Ukraini? Skąd? - z rubieży Polski :)
to teraz wiadomo, dlaczego na większości odkrywanych planet są warunki skrajnie niesprzyjające życiu. Zbyt łatwo je jest wypatrzeć za pomocą okołoziemskich teleskopów satelitarnych. Żeby w układzie planetarnym udało się życie, musi być on otoczony takim pierścionkiem gruzu i obłoczkiem gazu.
Polecamy także odcinki:
(15) Komety - ua-cam.com/video/8qb1dEq7xfo/v-deo.html
(53) Planetoidy (asteroidy) - ua-cam.com/video/EYzdgdAHOMc/v-deo.html
(54) Planety karłowate - ua-cam.com/video/A54DiLqFC7M/v-deo.html
Każdy odcinek Astronarium to balsam dla umysłu !
Albo maść na korzonki.
Ten program ma idealne wyważenie pomiędzy wizualizacjami i rozmowami z naukowcami. Tak trzymać.
Jeden z najbardziej wartościowych kanałów na yt
mało tego, polskiej telewizji, bo chyba dalej robi to TVP
jeżeli tak to cicho o tym bo zauważą i wyłączą
Astronarium i Gudowski to jak świat antylop i Czubówna :)
Aż chce się oglądać takie ciekawe programy , Pozdrawiam i czekam na następne :) .
Niedzielna uczta intelektualna
Polecam jeszcze Radio naukowe.
Bardzo ciekawy film - dziękuję. Łapa w górę oczywiście ;-)
Niedzielne astronarium to cos pieknego
Ciekawy odcinek. Miło spędzone 25 minut : )
Oglądam Was od dawna. Jeden z najlepszych programów jaki widziałem w zyciu. Tak trzymajcie :)
Pozdrowienia z Szubina.
ale gdyby jakiś temat podrążyć. ,mniej popularnie
Jak zwykle poszerza horyzonty,dziękuję.
komentarz dla zasięgu. Uwielbiam was. Profesjonalny kanał i mój ulubiony lektor w długich włosach😁
Ciekawe że możemy zajrzeć w kosmos odległy o wiele mld lat, a nie potrafimy zobaczyć tego co jest tak stosunkowo blisko jak obłok Oorta. Swoją drogą miło, że pamięta się o innych odkrywcach w nauce.
Dziękuję za materiał. Jak zawsze interesujący.
Uwielbiam ten kanał . Pozdrawiam wszystkich
jak zwykle wysoki poziom. Dziękuję za to
Piękny ten stary teleskop z Tartu :) Jeden z najciekawszych odcinków, bo dotyczy tematu nadal słabo zbadanego.
Dotyczy tematu który jeszcze bardzo długo będzie trochę SF...
ciekawe historie! dzięki za kolejny odcinek :)
Dziwne te łapki w dół. Komu się nie podoba tak ciekawy popularnonaukowy kanał. Pewnie jeszcze z drzew nie zeszli.
Mysle ze to bsrdziej jakies boty bo to niemożliwe ze ktos wchodzi w taki film zeby dac lapke w dół
Łapki w dół UA-cam usunął parę dni temu, ze statystyk wyszło ze wiele łapek w dół jest dawana bez obejrzenia materiału do chociażby do 1/3 długości video.
@@NJMx420 no jeszcze są
Może boty, może płaskoziemcy, może fanatycy religijni albo jeszcze inne licho. Nie wiadomo.
@@MyIpieski Serio??
Kanał złoto, mega ciekawe, mogę oglądać non stop a przy tym przystępnie wyjaśnione jak dla np takiego laika jak ja, super robota, dzięki
Pół roku świetlnego to najdalsze zakątki gdzie coś jeszcze może być powiązane z taką gwiazdą o masie podobnej do Słońca. Ostatnio odkryto zdjęcia z poprzednich przeglądów gwiezdnych, z potencjalną 9 planetą (po za duetem Pluton-Charon). Sprawa będzie dalej badana.
Na kanale Anton Petrov jest o tym mowa.... mnie bardziej zastanawia skoro jest 9 planeta to skad o niej wiedzieli starozytni?
@@interproservice Zawsze mogli podejrzewać, że skoro jest osiem pierwszych mogą być i kolejne. Pozostaje jeszcze na ile o niej wiedzielo, czy tylko podejrzewali jej istnienie czy może snuli nawet domysły z czego się planeta składa i jaką ma atmosferę.
Przecież granica układu słonecznego jest rok świetlny od słońca
@@interproservice Starożytni nie wiedzieli o Uranie, Neptunie ani Plutonie
Nie ma granicy gdzie cos moze byc zwiazane. Wszedzie masz oddzialywania
kawał dobrej roboty. Dziękuję
nowe studio? ładne, ale stare miało swój fajny klimat :( Dziękuję za Wasz kanał :)
Ale jakie stare bo to już 3 studio! Pierwsze było najlepsze, sentyment.
Jak zawsze wartościowe materiały!
Bardzo interesujący odcinek, na taki czekałem!
Dziękuję za waszą praca!
Brawo, doskonala produkcja, jak zwykle.
Dziękujemy! Drobna prośba - może warto byłoby umieszczać nazwiska i daty pod zdjęciami postaci historycznych - np. jak tu Öpika.
To nie koncert życzeń!
@@marekkobyra155 ua-cam.com/video/AkFqg5wAuFk/v-deo.html
🚀🚀🚀 Więcej odcinków, każdy jest mega…🚀🚀🚀
Robicie wspaniałą robotę. Dziękuję.
Wspaniałości nieskończoności, i nigdy nie będą odkryte do końca... A na naszej planecie mamy tyle nie zbadanych miejsc, chociażby oceany są mniej zbadane niż kosmos...
Kosmos jest bardzo ciekawy temat lubie take programy
Dobra robota. Tak dalej.
Az strach pomyslec ze jeszcze dalej, za Pasem Kuipera, mozemy miec dodatkowa planete.
To teraz Ciebie zaskoczę
ua-cam.com/video/akY-Odg01Z4/v-deo.html
Ten kqnał to jest najlepsze co mnie tylko spotkało
Prowadzący mistrz
Coraz lepiej, dzięki za odcinek i łapka w górę.
Znakomity odcinek, czekam na kolejne filmy.
Bardzo ciekawy odcinek, serdecznie pozdrawiam.
Komentujcie ludkowie bo to dobrze kanałowi robi.
Wakacyjne wspomnienia
Astronarium jak zwykle w formie.
Super #YesWeekend!
Dziękuję lubię karmić umysł takimi treściami. Dobrze że jesteście. Pozdrowienia z północnych rubieży Podhala ☺
Dzięki za kolejny ciekawy odcinek
Świetny odzinek
Cudownie ciekawy odcinek.
Uwielbiam ten kanał
Ciekawe jak zawsze.
Dzięki piękne!
Jak długo przy obecnych instrumentach może potrwać szukanie 9tej planety ,jakich warunków możemy się tam spodziewać ,czy pada tam deszcz ciekłego wodoru tak jak na Ziemi wody ?
Czyli tak naprawdę to doktorantka znalazła ten obiekt pierwsza ale wiadomo, że bez "wsparcia" jej nazwisko by zginęło w odmętach tej historii. pPn "odkrywca" się dokleił do odkrycia w takim technicznym znaczeniu odkrycia.
Wszystko pięknie😁tylko kiedy ekipa Astronarium będzie nadawać na żywo z... najbliższej komety🧐
W końcu nowe studio, a nie te staroświeckie ozdoby
Wincyj :)
Astronarium to prawdziwa Sonda Kosmiczna. 👍
Mam pytanie, czy Układ Słoneczny moze sie ogrzewac? Powiedzmy ze w prozni w 1m3 jest jedna czastka czegokolwiek co sie stanie gdy US bedzie sie kierował w strone gdzie sa 2 czastki na 1m3? Czy zacznie sie podgrzewac (tarcie?) czy nic nie zmieni? Chodzi mi bardziej wpływ prozni na temp. Ziemi? Bardziej o wlasciwosci fizyko-chemiczne calego układu, bo jak 1 punkcie cos sie zacznie oddzialywuje na 2 punkt itd :)
Jeśli różnice są większe niż jedna cząstka to napewno będzie miało znaczenie. W zasadzie może zagotować cały układ słoneczny. Na podkreślenie zasługuje fakt o wędrówce naszego układu słonecznego względem centrum galaktyki(czarnej dziury). Nie pamiętam dokładnej liczby ale od początku naszego US, wykonał on kilkanaście (może ok 20) takich okrążeń. Nie wiadomo jakie temperatury może mieć nasz US po przeciwległej "stronie" galaktyki.
Podsumowując - pytanie jest zasadne.
@@jacoplaco4794 Czy ogrzewanie sie Ziemi to tylko przez człowieka? A może własnie przez te inne czynniki.... Ziemia przechodzi przez cykle tez.... a nam wmawiaja ze to przez czlowieka, zapewne prawda jak zawsze jest po srodku.
Dzięki
No dobra, lata 90-te ubiegłego wieku, i odkrycie pasa Kuipera , a teraz na poważnie skoro w latach 90-tych zaczęto odkrywać ów pas, to dlaczego Voyager I i II tego nie zrobiły ? Przecież te sondy powinny już dolecieć do pasa Kuipera ? A jak doleciały czy nie przysłały zdjęć ?
Poziom rozrzedzenia tej sfery, odległości między poszczególnymi obiektami są tak duże, że z perspektywy sond nie da się tego zobaczyć. Identycznie pas asteroid między Marsem a Jowiszem. Z daleka da się go dostrzec, ale będąc w nim nie widzi się różnicy - nadal pusto. To przez odległości między poszczególnymi obiektami - są ogromne.
Dobra robota 🌹good luck 🎇✋
Ostatnio gdzieś słyszałem że Układ Słoneczny w porównaniu do Galaktyki to jest tak jak płyta cd w porównaniu do Ziemi. Czy to prawda ? Czy takie porównania są zasadne. Mamy na tyle wiedzy ? W sumie wystarczy znać wielkość każdego z tych obiektów. Zakładam, że wielkość Galaktyki jest znana, więc to chyba prawda.
Jeśli za granicę Układu Słonecznego przyjąć pas Kuipera (czyli trochę dalej niż orbita Neptuna), to jest to całkiem dobre porównanie.
@@Astronarium Dzięki kochani.
O wiele lepszy kanal niz astrofaza 💪💪
To nie kanal. To profesjonalny program telewizyjny. który udostępniamy na YT.
Jeżeli Pas Kuipera składa się w zdecydowanej większości z ,,lodów" i jest pozostałością przed planetarną, to jak wytłumaczyć tak wielkie zróżnicowanie składu chemicznego poszczególnych planet i ich satelitów.
Długim czasem powstawania (miliardy lat) oraz tym, że nasz układ powstał z obłoku pyłowo gazowego, który już zawierał masę innych pierwiastków oprócz wodoru i helu. Wielokrotnie ta materia znajdowała się w innych gwiazdach i została z nich wyrzucona w mechanizmie ewolucyjnym gwiazd masywnych, kończąc na wybuchu typu supernowa. Resztę załatwił wpływ grawitacyjny skupiska ogromnej masy, czyli samych gwiazd.
@@amciuam157 Nie odpowiedziałeś -dlaczego jest takie zróżnicowani planet np gazowy Jowisz - skalista Ziemia i nie mów czasem że to przypadek albo rytualne eony lat. Nawiasem mówiąc co nauka mówi o powstawania pierwiastków do jak pamiętam żelaza to wiem, gorzej jest z tymi najcięższymi pierwiastkami.
@@adamwydmuch5134 odpowiedział kolega na końcu swojej wypowiedzi
@@adamwydmuch5134 grawitacja, mówi to Panu coś, Panie Ferdku?😉
Nic tam nie ma. Tylko pas Kuipera, najprawdopodobniej planeta X, dalej pustka i w końcu tak zwany obłok Oorta, który może się ciągnąć do roku świetlnego. 😉
Czyli nic tam nie ma, ale i tak wymieniłeś trzy rzeczy, które według Ciebie się tam znajdują. Coś to nie nic.
Krótko mówiąc nic tam nie ma oprócz tego, co tam jest 😮
Good job!
Kuiper był z urodzenia Niderlandczykiem. :)
Pluton został wyrzucony z rodziny planet Układu Słonecznego, a jednak zadziwia kształtem, który wygląda na kulisty. Obiekty pasa Kuipera mają kształty raczej nieregularne co chyba stanowi o wyjątkowości Plutona.
Czy to prawda, że teleskopy w Meksyku i na Atakamie są obecnie wyłączone z obserwacji?
Była przerwa przez lockdown. Nie wiem jak jest teraz.
Obserwatoria ESO obecnie prowadzą obserwacje. Tutaj ich aktualny status i kiedy miały przerwy: www.eso.org/sci/facilities/lpo/news.html
THX AST
49 jed. Astronom. to około 7.5 h świetlnej ?
Znam różne luki w Czasoprzestrzeni zwłaszcza w pracy i w polityce
Czy obłok Oorta należy traktować jako część Układu Słonecznego?
Tak. Układ Słoneczny kończy się tam, gdzie przestaje grawitacyjnie dominować Słońce, zatem komety z Obłoku Oorta to najsłabiej związane ze Słońcem obiekty.
@@magorzatakrolikowska7174 Chciałem się tylko upewnić, że gadka o Voyagerach, jakoby opuściły już Układ Słoneczny, to bzdura na potrzeby mediów.
@@Jonasz69 Wygląda na to, że Voyagery przeszły przez heliopauzę, zatem opuściły strefę działania wiatru słonecznego.
@@magorzatakrolikowska7174 To wiem, ale jakoby opuściły układ słonecznyy, to jednak bzdura.
Dajcie coś o fizyce kwantowej
Czy wyobrażacie sobie jak smutne musi być życie ludzi nie oglądających astronarium :D
Zagadka, co ciekawego można zobaczyć 542AU od słońca?
W którym kierunku?
@@jacoplaco4794 W każdym :)
Odp.: Można zobaczyć efekty soczewkowania grawitacyjnego Słońca. 542 AU to "minimal focal distance" - najmniejsza odległość od Słońca, z której można zaobserwować (w dużym powiększeniu) wszystko to, co Słońce sobą zasłania.
@@MaciejBogdanStepien Bravo!
Myślę, że ludzie zaczną rozumieć kosmos, kiedy najpierw zrozumieją siebie - swój mózg i swą istotę.
Lektor w przeciwieństwie do np. pani profesor nie potrafi powiedzieć poprawnie Oorta? Tam są dwie litery o.
Łomadko! Nowa aranżacja studio!
Słuszne podejrzenie, jest to fragment ekspozycji w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu.
@@Astronarium Dziękuję za info, na pewno odwiedzę, gdy tylko znowu pojawię się w pięknym Toruniu :)
Rubieże hmm..., a może krużganki ;)
EPIKA -ORTA !!!!!!!!!!!!!!!!!!
Fajne tło!!!
Układ Słoneczny kończy się zaraz za Grójcem i nazywa się Warsiawa / czarna dziura/ z olbrzymią masą, przyciągająca wszystko i zasysająca jak korporacja.
Kurde bele ,jo już zgupioł...jedni godają Kujpera drudzy Kajpera,jak to jest w końcu...pozdrawiam serdecznie (specjalnie pisałem po śląsku żeby zobrazować temat)
Amerykanie mówią "aj". Polacy powinni mówić "uj".
@@MaciejBogdanStepien aha dziękuję ślicznie
@@MaciejBogdanStepien Jak już to Kuipera
cały czas za mało takich programów i dostępnych dla niewielu.
❤❤❤❤
byłem tam
Dobry odcinek w 2018 roku odkryto najdalszą planetę karłowatą w naszym układzie słonecznym znajduje się dużo dużo dalej jak pluton 2018 vg18 faraut czy jakoś tak to fascynujący temat na jakiś odcinek
Dokładnie Farfarout lub 2018 AG 37. Średnio odalony od Słońca o 132 a. u maksymalnie 175 a.u. Dla porównania sonda Yoyager 1odalona jest o 153 a.u
Koji je ovo jezik ?sve razumem. Ceski ? Poljski ?
Polski - Polish
Ani słowa o Planecie X?
Proszę ua-cam.com/video/akY-Odg01Z4/v-deo.html
Za kasę wydaną na zbadanie latającego w kosmosie kamienia można kupić sporo gruzu .
"Z jakichś przyczyn to jego (Oorta) praca stała się bardziej znana na świecie" wygląda na to, że Opik nie miał odpowiednich znajomości xd
Nawet nauka potwierdza stare powiedzenie,że pod latarnią jest najciemniej.
Nowa scenografia a'la Battlestar Galactica? Dobra. :)
Ten kanał jest lepszy niż inne . tak jak książę Goro był lepszy niż mużyn w niebieskim stroju.....
👍👍
Dodam dla młodych że słowo "rubieże" pochodzi ze starpolskiego i po prostu oznacza brzeg "czegoś" - nie coś co zrabowano - chociaz właśnie dawnymi laty to rabowano zrąbki cudzych krain przyległe do swoich - youtube po kliknięciu linku teraz sugeruje mi filmy nt rubieży Polski takie to słowo jest wyjatkowe, może poznam los i historię łemków z... Galicji? z Ukraini? Skąd? - z rubieży Polski :)
⭐⭐⭐⭐⭐
Jakiego znów "kajpera"??? Może chodziło o kampera?
🤯👍
to teraz wiadomo, dlaczego na większości odkrywanych planet są warunki skrajnie niesprzyjające życiu. Zbyt łatwo je jest wypatrzeć za pomocą okołoziemskich teleskopów satelitarnych. Żeby w układzie planetarnym udało się życie, musi być on otoczony takim pierścionkiem gruzu i obłoczkiem gazu.