Jutro zaczynam robić swoje pierwsze grządki podwyższone w tunelu foliowym. Dokładnie to samo wyzwanie jak na filmie ale zamiast siatki na krety mam tzw. motor molechaser (mechaniczny odstraszacz na baterie). Wiem że to działa bo już kilka takich mam i krety się wyniosły. Pozdrawiam P.s. Jeszcze nie widział aby ktoś tak szybko operował piłką i młotkiem ;)
Witam, Na wstępnie chcę powiedzieć, że z przyjemnością Was się ogląda. To był również ogromny impuls do poniższego:) O swojej pierwsze grządce podwyższonej myślę już od kilku lat. Teraz właśnie nadszedł czas na budowę pierwszej. Kupiłem deski, zbieram pozostałe elementy układanki - nie ma już odwrotu:) Jestem właśnie na etapie szlifowania desek, które to w tym tygodniu mam zamiar za-olejować. Dodam, że nigdy wcześniej nie uprawiałem żadnych roślin, więc tym bardziej zapowiada się ciekawie. Obejrzałem wiele filmików oraz poczytałem, co i gdzie mogłem i przygotowuję się do "projektu" opisanego poniżej :) Bardzo zależy mi na komentarzach odnośnie warstw w grządce/skrzyni, jakie chcę przygotować. Miejsce, gdzie ta grządka powstanie, to ogródki działkowe z bardzo słabą ziemią. Na pewno będzie to też ciekawe wydarzenie dla okolicznych sąsiadów, który uprawiają warzywa w modelu tradycyjnym. Być może za bardzo odjechałem z ilością warstw/materiałów i ktoś mnie naprostuje :) Parametry grządki podwyższanej: • Głębokość: 60 cm (20 cm wykop w ziemi + 40 cm skrzynia z desek 4cm) • Szerokość: ok. 100 cm • Długość: ok 290 cm • Grządka zabezpieczona od dołu siatką ogrodzeniową zgrzewaną o oczkach 6x6 mm • Deski sosnowe będą zaimpregnowane kilka razy olejem lnianym Planowane warstwy w grządce patrząc od góry: 1. Warstwa ochronna, wygłuszająca oraz trzymająca wilgoć. Będzie to siano, słoma lub drobne zrębki. W zależności, co uda mi się pozyskać. Najbardziej prawdopodobne, to trawa/siano z zeszłego roku oraz tegoroczne zrębki. 2. Żyzna, czarna ziemia z lasu olchowego. Warstwa, w której bezpośrednio będą sadzone rośliny. Na pierwszy raz (pierwsza moja uprawa w życiu) planuję: a. Pomidory - warzywo główne na grządce a pomiędzy nimi: b. Sałata c. Rzodkiewka 3. Warstwa pokrzywy - zielone łodygi pokrzywy w celu dostarczania np. azotu. W kolejnych miesiącach planuję, od czasu do czasu podlać grządkę gnojówką z pokrzywy. 4. Popiół z ogniska. Mam ok. jedno wiaderko 10 litrowe. 5. Ziemia próchnicza - również zebrana w lesie olchowym. 6. Kompost, nie do końca gotowy, ale innego nie mam. 7. Obornik zeszłoroczny. Jak uda mi się pożyczyć/kupić od sąsiada na działce 8. Zeszłoroczne liście. 9. Darń trawą do dołu, zebrana podczas kopania dołka na skrzynię. 10. Wypełniacz w postaci: a. Zrębek z drzew liściastych, które pozyskałem w tym roku b. Połamanych małych gałązek leżących już kilka lat na pryzmie c. Igliwia, szyszek sosnowych w fazie sporego rozkładu 11. Grubsze gałęzie, które będą rozkładać się najdłużej. 12. Próchno, gałęzie o znacznym rozkładzie, różnej grubości. 13. Kartony.
Ja podkopalam grządkę i na spód dałam dużo drzewa to drzewo ma działać jak gąbka i trzymać wodę mojego drzewa jest dużo więcej 6 razy tyle ile Ty położyłes moje drzewo jest także dużo grubsze . Po 2 latach wszystko działa jak powinno. Wkladalam liście przekładane ziemią i obornikiem spryskalam także em1 i podałam woda z molasą. Pozdrawiam .
Kochani perz jest super rośliną leczniczą. Zbierajcie kłącza perzu i je suszcie. Perz, łopian oraz mniszek, pokrzywa to rośliny długowieczności. Kto je spożywa nie wie co to są choroby
SUPER SKRZYNIA MARZE ZEBY TAKA ZROBIC ZEBY NA WIOSNE BYLA GOTOWA DO SADZENIA BEDE MIALA WARZYWO SIEJE I SADZE W GLEBE I NIC NIE MAM BO PEDRAKI,PODGRYZAJA
Widać że te dechy poprzedni właściciel już zdążył porządnie zaimpregnować. Także dawka chemii gwarantowana. A wapno tuż przed siewem blokuje pobieranie substancji odżywczych przez roślinki. Ale jakby nie patrzeć skrzynie to super sprawa. Pozdrawiam.
Dechy są impregnowane tylko z jednej strony i starałem się dać ją na zewnątrz. Co do wapna i w ogóle grządek..tak jak mówię na filmie najlepiej byłoby dać tej grządce popracować przez zimę. No ale cóż, nie na wszystko jest czas. Grządka obsadzona, roślinki rosną, a my będziemy obserwować :)
Super pomysł z tą podwyższoną grządką.Do nas przychodzi trochę zwierząt jak wiewiórki,króliki i inni goście z lasu.Taką grządkę ogrodzić siatką i zielone warzywka mają raj.Teraz trzymam to wszystko w donicach na patio ale doglądać muszę co dzień.A w takiej grządce wilgoć roślinkom zapewniona.Jestem pod wrażeniem i wezmę z Ciebie przykład.Na jesieni zbudujemy taka grządkę.A teraz będę obserwować Wasze zbiory.Pozdrawiam serdecznie całą Twoją rodzinkę.
Dziękujemy za pozdrowionka. Z tą wilgocią to jest różnie. Z jednej strony trzyma ją dobrze bo niektóre materiały organiczne wiążą ją lepiej niż nasza piaszczysta ziemia, ale z drugiej strony woda łatwiej ucieka grawitacyjnie, więc trzeba trochę jednak podlewać. Na pewno dobrze zrobić grządkę na jesieni i dać jej popracować do wiosny :)
a jakby kamienie użyć? one się nagrzewają dniem a nocą mogą oddawać ciepło i może nie będą aż tak podatne na mrozy przy przemarzaniu na bokach, no podstawowy minus to ilość wielkość = wysokość i ciężar do przeniesienia , za to można ciekawe kształty wymyślać co do wyglądu i estetyki całego ogrodu i energii która się pojawia się w kształtach :) tylko czas, no na początek fajnie .
Witaj. Zabieram się za własne podwyższone grządki, ale wszędzie ładują agro-włókninę pod spód. Ty dałeś siatkę i kartony. Który sposób lepszy i dlaczego tak myślisz?
Włóknina po latach pozostanie jako śmieć w kawałkach. Przy okazji oddziela grządkę od ziemi właściwej. nie przechodzą dżdżownice, nie zawiązują się połączenia jak mikoryza. No nie wiem...mi jak na dzień dzisiejszy pomysł z agrowłókniną się nie podoba
ello 😃 fajna sprawa z podwyższonymi grzędami, u mnie sie nie sprawdzają, duża wilgoć i raj dla ślimaków bezdomnych 😃 a słyszałeś o metodzie "no dig"? ciekawa, propagatorem tego jest Charles Dowding, pozdrawiam serdecznie ....
Grzegorz a w jaki sposób wysiewasz nasiona na wszystko jedno jakim rodzaju grządki, ale wysciolkowanej? Robisz rowek w sciółce, wysiewasz i zasypujesz tym co rozsypales? Pozdrawiam, swieżak ogrodniczy;)
@@WSzumilesie właśnie o taką informację mi chodziło, dziękuję. Zaczynam swoją ogrodniczą przygodę. Póki co będę uczył się na niewielkiej działce teścia ;) Zacznę od wykarczowania drzew i na więzienia lepszej ziemi, bo ta jest piaskowa. Bardzo lubię Twój kanał, fajne informacje i super je przekazujesz :)
Nie szkodzi. Ruch to zdrowie - będąc w ciąży instynktownie czułam co i ile mogę zrobić - mięśnie pracują, dzidziuś się dotlenia. Ograniczanie mnie w stylu: siedź i nic nie rób traktowałam jak niewolę. Zdrowego dzieciątka życzę!!!
Sama chciała :) Przywiozła 1/4 taczki trocin ważących może 1 kg i około 50 liści :D A taczka jest chyba od nich lżejsza :) Zabronić nie mogłem bo kobieta miała większy brzuch od mojego i się bałem ;)
Tutaj przykryłem darń kartonami i całą grządką. Nie zdejmowałem jej bo mieliśmy tam ponad 30 cm materiału i kartony. Na innych filmach niezbyt polecam zabieg odwracania, bo wszystko zależy od tego jaką kto ma florę u siebie. U nas np: jest dużo bardzo silnych, dzikich roślin, które po zabiegu odwrócenia i tak odrastają. Można to robić ale dobrze byłoby mieć ładną trawkę a nie kruszynę czy jeżynę :)
Zamiast stosować środki typu lakierobejca do konserwowania drewna, spróbujcie starej, japońskiej metody shou sugi ban. My tak "traktujemy" drewno od lat, ekologicznie i bezpiecznie @
Witam, mam pytanie. czy można stosować do podłoża w szklarni, bądź jako składnik kompostu popiół z pelletu drzewnego, i czy odchody psa się do tego nadają?
Ja odchody psa stosowałbym do nawożenia tylko roślin ozdobnych. Co do pelletu to jeśli jest tylko z trocin i bez żadnych świństw dodatkowych to jak najbardziej można uzywać, bo to własciwie drewno, tylko rozdrobnione i sprasowane
Folia działa w dwie strony...tzn: chroni przed wilgocią ale jak się woda dostanie za folię to nie może odparować. Ja staram się unikać folii i gdybym miał trochę więcej czasu to najlepiej kupić dechy, wysuszyć, opalić i zaimpregnować olejem lnianym. Jest naturalnie i trochę posłuży.
Nie miałem na tamten czas lepszych materiałów. Teraz zamiast tego wszystkiego mam kompost, ale od czegoś trzeba było zacząć. Nie było tak źle...w zeszłym roku wyjmowałem z tej grządki spore selery i pory
@@WSzumilesie Też w tym roku wypełniam podwyższone grzadki ale ziemią z pola :) taką mam (do połowy a reszte dokupie chyba pare worków ziemi warzywnej ze sklepu) . Do lasu mam troche drogi wiec nie wyobrażam sobie taczkowania ściółki przez osiedle . Już teraz moge zauważyć, że 1 zeszłoroczna grządka wypełniona w zeszłym roku jest mega sucha i trzeba było podlac...
Mam 2 pytania:1/ta siatka to chemia która dostanie się do warzyw; 2/a co jeżeli założę taką grządkę w etonowej donicy 200cmx100cm która ma dno? ardzo proszę o komentarz.Pozdrawiam
Siatka faktycznie może wydzielać do ziemi różne substancje. Mam nadzieję że jeśli tak jest to tylko w małej ilości. teraz nie korzystamy z tej siatki przy nowych grządkach ale jeśli gryzonie dadzą nam popalić to będziemy szukać innych rozwiązań. Wszystko się okaże za jakiś czas. W donicy można coś wysiewać tylko są 3 duże minusy. 1. Trzeba dbać o dżdżownice i inne mikroorganizmy tzn. Zaszczepić je tam bo nie mają jak wejść same jeśli nie ma otworów w dnie. 2. Trzeba zadbać o różnorodność organiczną gleby w tym "pojemniku" 3. Jest problem z wodą. jeśli nie ma dziur na dole to można przedobrzyć z podlewaniem. Woda nie będzie miała gdzie uciec poza parowaniem. Wszystko da się zrobić. my mieliśmy pomidory w doniczce na parapecie okiennym w bloku ;)
co do wapna, ojcieć mi zawsze mówi że mam stosować kredę malarską bo niby bezpieczniejsza od nawozu "wapnowego", nie wiem czy to prawda ale od lat własnie kredę sypię w pomidory podczas dojrzewania owo ców i efekt spoko....
Nie używamy ludzkich odchodów pod to co jemy. Do tego trzeba by mieć toaletę kompostującą i używać tylko pod rośliny ozdobne. Dzisiejszych pieluch bałbym się używać ze względu na zawartą w nich chemię. Oczywiście są biodegradowalne pieluchy ale jednak nie wiem czy to dobry pomysł. Wolałbym użyć mat (chyba z fizeliny) których używa się do budowania dachów zielonych. Może kto inny się jeszcze wypowie.
GRZESIU SUPER ta skrzynia..terz mam takom 5 duga,,szeroka metr 50 ..i super rośnie..pozdrawjam mocno MARJUSZ 👍👍👍👌👌👌😉👍👍👍👍
Super porady i dowcipny instruktaż - wreszcie wiem, jak "działają" podwyższone grządki. Też chcę takie mieć! ;-)
Ooo super właśnie Was znalazłam
Swietna robota. Już będę z Wami. 🙋♀️🙋♀️. Pozdrawiam
Jutro zaczynam robić swoje pierwsze grządki podwyższone w tunelu foliowym. Dokładnie to samo wyzwanie jak na filmie ale zamiast siatki na krety mam tzw. motor molechaser (mechaniczny odstraszacz na baterie). Wiem że to działa bo już kilka takich mam i krety się wyniosły. Pozdrawiam
P.s. Jeszcze nie widział aby ktoś tak szybko operował piłką i młotkiem ;)
Witam,
Na wstępnie chcę powiedzieć, że z przyjemnością Was się ogląda. To był również ogromny impuls do poniższego:)
O swojej pierwsze grządce podwyższonej myślę już od kilku lat. Teraz właśnie nadszedł czas na budowę pierwszej. Kupiłem deski, zbieram pozostałe elementy układanki - nie ma już odwrotu:) Jestem właśnie na etapie szlifowania desek, które to w tym tygodniu mam zamiar za-olejować. Dodam, że nigdy wcześniej nie uprawiałem żadnych roślin, więc tym bardziej zapowiada się ciekawie. Obejrzałem wiele filmików oraz poczytałem, co i gdzie mogłem i przygotowuję się do "projektu" opisanego poniżej :)
Bardzo zależy mi na komentarzach odnośnie warstw w grządce/skrzyni, jakie chcę przygotować. Miejsce, gdzie ta grządka powstanie, to ogródki działkowe z bardzo słabą ziemią. Na pewno będzie to też ciekawe wydarzenie dla okolicznych sąsiadów, który uprawiają warzywa w modelu tradycyjnym. Być może za bardzo odjechałem z ilością warstw/materiałów i ktoś mnie naprostuje :)
Parametry grządki podwyższanej:
• Głębokość: 60 cm (20 cm wykop w ziemi + 40 cm skrzynia z desek 4cm)
• Szerokość: ok. 100 cm
• Długość: ok 290 cm
• Grządka zabezpieczona od dołu siatką ogrodzeniową zgrzewaną o oczkach 6x6 mm
• Deski sosnowe będą zaimpregnowane kilka razy olejem lnianym
Planowane warstwy w grządce patrząc od góry:
1. Warstwa ochronna, wygłuszająca oraz trzymająca wilgoć. Będzie to siano, słoma lub drobne zrębki. W zależności, co uda mi się pozyskać. Najbardziej prawdopodobne, to trawa/siano z zeszłego roku oraz tegoroczne zrębki.
2. Żyzna, czarna ziemia z lasu olchowego. Warstwa, w której bezpośrednio będą sadzone rośliny. Na pierwszy raz (pierwsza moja uprawa w życiu) planuję:
a. Pomidory - warzywo główne na grządce a pomiędzy nimi:
b. Sałata
c. Rzodkiewka
3. Warstwa pokrzywy - zielone łodygi pokrzywy w celu dostarczania np. azotu. W kolejnych miesiącach planuję, od czasu do czasu podlać grządkę gnojówką z pokrzywy.
4. Popiół z ogniska. Mam ok. jedno wiaderko 10 litrowe.
5. Ziemia próchnicza - również zebrana w lesie olchowym.
6. Kompost, nie do końca gotowy, ale innego nie mam.
7. Obornik zeszłoroczny. Jak uda mi się pożyczyć/kupić od sąsiada na działce
8. Zeszłoroczne liście.
9. Darń trawą do dołu, zebrana podczas kopania dołka na skrzynię.
10. Wypełniacz w postaci:
a. Zrębek z drzew liściastych, które pozyskałem w tym roku
b. Połamanych małych gałązek leżących już kilka lat na pryzmie
c. Igliwia, szyszek sosnowych w fazie sporego rozkładu
11. Grubsze gałęzie, które będą rozkładać się najdłużej.
12. Próchno, gałęzie o znacznym rozkładzie, różnej grubości.
13. Kartony.
Widzę , że kolega ma podobną naturę. Recykling ile się da. Tak trzymaj .
Super podoba mi się bardzo to co robicie i jak żyjecie moja szkoła pozdrawiam i powodzenia we wszystkim a przede wszystkim zdrówka fajnych pomyslow
Pozytywnie zakreceni jestesce.Superrr
Super z Was rodzinka.. Uwielbiam do was wpadać .. :)
. .ale Wy fajni jesteście 👍💚❤
Witam serdecznie i pozdrawiam super robota wszystkiego dobrego dla super radzinki 🤗🤗
Ja podkopalam grządkę i na spód dałam dużo drzewa to drzewo ma działać jak gąbka i trzymać wodę mojego drzewa jest dużo więcej 6 razy tyle ile Ty położyłes moje drzewo jest także dużo grubsze . Po 2 latach wszystko działa jak powinno. Wkladalam liście przekładane ziemią i obornikiem spryskalam także em1 i podałam woda z molasą. Pozdrawiam .
Jesteście po prostu pozytywni :)
Dzięki za materiał filmowy. Zostaję stałym widzem.
Ale była walka :)
Ciesze się że Was znalazłem.
Jutro czas na kolejny film ;)
Pozdrawiam
Wiersz jakby to współczesny Fredro pisał, podoba się mi👍
Super Mega skrzynia..👍😉😉👍😉👍👍✋🖐
Super rodzinka 💕
Co do zabezpieczenia desek, ja swoje opalałem, od zewnątrz mniej + później olej/pokost lniany, a w środku mocniej przypieczone.
Dziękuje 🤗
Klasyk :) Robisz świetna robotę na swoim kanale :) łapa i sub . Pozdro
Kurna tatuś muj jest super. Dla córki= Bąka nie przeniesiesz ?😱😂 Ona większy karton przeniosła dla tatusia😇🤗👍😂💝
Córcia czysty tatuś 😊
Wspaniały pomocnik Ci rośnie 😄Super masz rodzinkę Pozdrawiam
Dziękuję :)
Kochani perz jest super rośliną leczniczą. Zbierajcie kłącza perzu i je suszcie. Perz, łopian oraz mniszek, pokrzywa to rośliny długowieczności. Kto je spożywa nie wie co to są choroby
Super ja też sobie dzisiaj taką zrobię bo też mam jakieś deski na dzialce
Teren macie fajny tak równo i bez sąsiadów.
SUPER SKRZYNIA MARZE ZEBY TAKA ZROBIC ZEBY NA WIOSNE BYLA GOTOWA DO SADZENIA BEDE MIALA WARZYWO SIEJE I SADZE W GLEBE I NIC NIE MAM BO PEDRAKI,PODGRYZAJA
Witam 🌞człowiek ogląda i maży 😂😵💫👏
Widać że te dechy poprzedni właściciel już zdążył porządnie zaimpregnować. Także dawka chemii gwarantowana. A wapno tuż przed siewem blokuje pobieranie substancji odżywczych przez roślinki. Ale jakby nie patrzeć skrzynie to super sprawa. Pozdrawiam.
Dechy są impregnowane tylko z jednej strony i starałem się dać ją na zewnątrz. Co do wapna i w ogóle grządek..tak jak mówię na filmie najlepiej byłoby dać tej grządce popracować przez zimę. No ale cóż, nie na wszystko jest czas. Grządka obsadzona, roślinki rosną, a my będziemy obserwować :)
Najlepszy był brzuch 👍.
Super pomysł z tą podwyższoną grządką.Do nas przychodzi trochę zwierząt jak wiewiórki,króliki i inni goście z lasu.Taką grządkę ogrodzić siatką i zielone warzywka mają raj.Teraz trzymam to wszystko w donicach na patio ale doglądać muszę co dzień.A w takiej grządce wilgoć roślinkom zapewniona.Jestem pod wrażeniem i wezmę z Ciebie przykład.Na jesieni zbudujemy taka grządkę.A teraz będę obserwować Wasze zbiory.Pozdrawiam serdecznie całą Twoją rodzinkę.
Dziękujemy za pozdrowionka. Z tą wilgocią to jest różnie. Z jednej strony trzyma ją dobrze bo niektóre materiały organiczne wiążą ją lepiej niż nasza piaszczysta ziemia, ale z drugiej strony woda łatwiej ucieka grawitacyjnie, więc trzeba trochę jednak podlewać. Na pewno dobrze zrobić grządkę na jesieni i dać jej popracować do wiosny :)
Nie ma to jak aktywizacji dziecka :)
Pokochałam
❤❤❤❤
a jakby kamienie użyć? one się nagrzewają dniem a nocą mogą oddawać ciepło i może nie będą aż tak podatne na mrozy przy przemarzaniu na bokach, no podstawowy minus to ilość wielkość = wysokość i ciężar do przeniesienia , za to można ciekawe kształty wymyślać co do wyglądu i estetyki całego ogrodu i energii która się pojawia się w kształtach :) tylko czas, no na początek fajnie .
Witaj. Zabieram się za własne podwyższone grządki, ale wszędzie ładują agro-włókninę pod spód. Ty dałeś siatkę i kartony. Który sposób lepszy i dlaczego tak myślisz?
Włóknina po latach pozostanie jako śmieć w kawałkach. Przy okazji oddziela grządkę od ziemi właściwej. nie przechodzą dżdżownice, nie zawiązują się połączenia jak mikoryza. No nie wiem...mi jak na dzień dzisiejszy pomysł z agrowłókniną się nie podoba
Podobie mi sie . Zapylam szukac materialu
ello 😃 fajna sprawa z podwyższonymi grzędami, u mnie sie nie sprawdzają, duża wilgoć i raj dla ślimaków bezdomnych 😃 a słyszałeś o metodzie "no dig"? ciekawa, propagatorem tego jest Charles Dowding, pozdrawiam serdecznie ....
Dopiero się zaznajamiam :)
ua-cam.com/channels/B1J6siDdmhwah7q0O2WJBg.html - gorąco polecam
Super ,zrobię grządkę po szpinak
Grzegorz a w jaki sposób wysiewasz nasiona na wszystko jedno jakim rodzaju grządki, ale wysciolkowanej? Robisz rowek w sciółce, wysiewasz i zasypujesz tym co rozsypales? Pozdrawiam, swieżak ogrodniczy;)
Ściółkę można odgarnąć i zrobić rowki albo całą zdjąć i podsypać dopiero później jak roślinki trochę urosną
@@WSzumilesie właśnie o taką informację mi chodziło, dziękuję. Zaczynam swoją ogrodniczą przygodę. Póki co będę uczył się na niewielkiej działce teścia ;) Zacznę od wykarczowania drzew i na więzienia lepszej ziemi, bo ta jest piaskowa. Bardzo lubię Twój kanał, fajne informacje i super je przekazujesz :)
Czy mozna stosowac do ściółkowania mieszanych zrebek?
kobieta w ciąży z taczką 😯
I to po terminie porodu :D 3 dni później urodziła :)
Nie szkodzi. Ruch to zdrowie - będąc w ciąży instynktownie czułam co i ile mogę zrobić - mięśnie pracują, dzidziuś się dotlenia. Ograniczanie mnie w stylu: siedź i nic nie rób traktowałam jak niewolę. Zdrowego dzieciątka życzę!!!
Sama chciała :) Przywiozła 1/4 taczki trocin ważących może 1 kg i około 50 liści :D A taczka jest chyba od nich lżejsza :) Zabronić nie mogłem bo kobieta miała większy brzuch od mojego i się bałem ;)
ciąża to nie choroba
@@WSzumilesie 😂
Jako materiał zielony dałabym darń do góry korzeniami :) W sumie i tak ją zdjąłeś. Pomyśl o niej przy kolejnej grządce :)
Tutaj przykryłem darń kartonami i całą grządką. Nie zdejmowałem jej bo mieliśmy tam ponad 30 cm materiału i kartony. Na innych filmach niezbyt polecam zabieg odwracania, bo wszystko zależy od tego jaką kto ma florę u siebie. U nas np: jest dużo bardzo silnych, dzikich roślin, które po zabiegu odwrócenia i tak odrastają. Można to robić ale dobrze byłoby mieć ładną trawkę a nie kruszynę czy jeżynę :)
Zamiast stosować środki typu lakierobejca do konserwowania drewna, spróbujcie starej, japońskiej metody shou sugi ban. My tak "traktujemy" drewno od lat, ekologicznie i bezpiecznie @
Witam, mam pytanie. czy można stosować do podłoża w szklarni, bądź jako składnik kompostu popiół z pelletu drzewnego, i czy odchody psa się do tego nadają?
Ja odchody psa stosowałbym do nawożenia tylko roślin ozdobnych. Co do pelletu to jeśli jest tylko z trocin i bez żadnych świństw dodatkowych to jak najbardziej można uzywać, bo to własciwie drewno, tylko rozdrobnione i sprasowane
@@WSzumilesie ok, dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
Witam. Czy takie drewno surowe bez wyłożonej na mim folii długo wytrzyma (chodzi mi o gnicie drewna)? Wszędzie piszą żeby folią wyłożyć 🤔
Folia działa w dwie strony...tzn: chroni przed wilgocią ale jak się woda dostanie za folię to nie może odparować. Ja staram się unikać folii i gdybym miał trochę więcej czasu to najlepiej kupić dechy, wysuszyć, opalić i zaimpregnować olejem lnianym. Jest naturalnie i trochę posłuży.
Nie za dużo tych trocin?
Nie miałem na tamten czas lepszych materiałów. Teraz zamiast tego wszystkiego mam kompost, ale od czegoś trzeba było zacząć. Nie było tak źle...w zeszłym roku wyjmowałem z tej grządki spore selery i pory
@@WSzumilesie Też w tym roku wypełniam podwyższone grzadki ale ziemią z pola :) taką mam (do połowy a reszte dokupie chyba pare worków ziemi warzywnej ze sklepu) . Do lasu mam troche drogi wiec nie wyobrażam sobie taczkowania ściółki przez osiedle . Już teraz moge zauważyć, że 1 zeszłoroczna grządka wypełniona w zeszłym roku jest mega sucha i trzeba było podlac...
👍
Mam 2 pytania:1/ta siatka to chemia która dostanie się do warzyw; 2/a co jeżeli założę taką grządkę w etonowej donicy 200cmx100cm która ma dno? ardzo proszę o komentarz.Pozdrawiam
Siatka faktycznie może wydzielać do ziemi różne substancje. Mam nadzieję że jeśli tak jest to tylko w małej ilości. teraz nie korzystamy z tej siatki przy nowych grządkach ale jeśli gryzonie dadzą nam popalić to będziemy szukać innych rozwiązań. Wszystko się okaże za jakiś czas. W donicy można coś wysiewać tylko są 3 duże minusy.
1. Trzeba dbać o dżdżownice i inne mikroorganizmy tzn. Zaszczepić je tam bo nie mają jak wejść same jeśli nie ma otworów w dnie.
2. Trzeba zadbać o różnorodność organiczną gleby w tym "pojemniku"
3. Jest problem z wodą. jeśli nie ma dziur na dole to można przedobrzyć z podlewaniem. Woda nie będzie miała gdzie uciec poza parowaniem.
Wszystko da się zrobić. my mieliśmy pomidory w doniczce na parapecie okiennym w bloku ;)
Kochani myślałam o tych grzankach na podwyższeniu ale mam problem mam pełno mysz 🐁 co mogę zrobić 🤔 proszę o pomoc
Czy są grządki podwyższone czy uprawa na płaskiej ziemi to zbytnio nie ma różnicy jeśli chodzi o myszy.
Przygarnij dwa koty 🙂
🤗💚💚💚💚💚💚💚🍀
Mój chłop ma juz dość moich pomysłów xD
🌻🏠
co do wapna, ojcieć mi zawsze mówi że mam stosować kredę malarską bo niby bezpieczniejsza od nawozu "wapnowego", nie wiem czy to prawda ale od lat własnie kredę sypię w pomidory podczas dojrzewania owo
ców i efekt spoko....
Po co siatka na krety?
W tym pytaniu jest zawarta odpowiedź 😀
co ty chcesz od babek :P doceniaj, doceniaj :D
mozna dac pod siatke bariere hydrofilną z pampersow/moga byc zyzyte-mocznik!/-ja daje pod kwiaty -nie wiem jak z warzywami????
Nie używamy ludzkich odchodów pod to co jemy. Do tego trzeba by mieć toaletę kompostującą i używać tylko pod rośliny ozdobne. Dzisiejszych pieluch bałbym się używać ze względu na zawartą w nich chemię. Oczywiście są biodegradowalne pieluchy ale jednak nie wiem czy to dobry pomysł. Wolałbym użyć mat (chyba z fizeliny) których używa się do budowania dachów zielonych. Może kto inny się jeszcze wypowie.
@@WSzumilesie sa jeszcze pieluchy kompostowalne. Ale szczerze sama mam opór dawać je na kompost.
Jaka fajna dziewczynka pomaga tacie to fajnie
Czy można do tego dodać troszkę gnoju bydlęcego
grząsko grząsko jebbbb hahahaa
Taką rabatki to po zbiorach koniecznie poplonem obsiać.
Nie lepiej wyłożyć folią na spod
:)
ale zazdro i prawie za darmo
ja z racji tego ze jestem psim fryzjerem pod grzadki nasypalam siersci psiej i jakos spokoj ktos mi kiedys podpowiedzial zobaczymy
Ale na co to pomaga? Na chwasty? A może na gryzonie? Pewnie chodzi o zapach odstraszający.
sierść i włosy ludzkie to materiały służące za nawóz :-)
Psia sierść odstrasza krety.
😀😁🤣
Witam .Mam pytanie czy zrębki drzew owocowych śliwy jabłoni mozna do grządki wrzucić ?
Można. Albo poczekać aż troszkę przekompostują albo np: podlewać gnojówką zanim same będą się rozkładać.
zaradność :)
👍
👍