Дякую за детальний огляд. Певно ваша теорія про універсальну бмс таки підтверджується, враховуючи що вона не відключається при навантаженні більше 100а
Летом этого года,в жару,такой акум на 100а нагревался до 60 градусов,пришлось его ставить в воду из скважины,она летом 14 градусов.По поводу балансира для двух,последовательно соединенных акумов.Трансформаторный (правильный) балансир,предотвращает разрыв цепи и дает 24в,даже без одного акума.Проверенно на 96 в сборке из 12в акумов.
При струмі 100А довгочасно - напевно може бути нагрів до 60 градусів. Все - таки довгочасно бажано навантажувати струмами не більшими від половини ємності. А якщо треба такий струм - то краще додати ще пару АКБ в паралель, це значно збільшить ресурс акумулятора.
Негорюча піна найкраще тримає комірки, вибирає усі нерівності між комірками і корпусом і забезпечує надійну фіксацію вмісту. Підгледів у китайців і сам тепер так роблю в певних випадках. У нас теж є така піна і вона дійсно не підтримує горіння. І китайці так само як і я заливають піною лише дно і трохи вгору, щоб не заважати нормальному тепловідводу. Я так зрозумів, що пакети комірок нічим, окрім скотчу не стягуються, а отже їх ресурс може бути меншим за призматики.
Ліфепошні пакети також хороші, коли правильно використовуються , ну і щвісно стискаються і монтується в корпус, так як вказує виробник. Є досвід використання таких, яким вже поза 10 років.
пакети то круто бо можна в вел засунути зручніше. Перепаяти на 48v25Ah, зробити для нього багажник, а може і 2 - 1 зліва 1 справа - буде круто. Вел на 2560 Вт*г ємності вагою на 30 кг і ходом на 150 - 200 км :):):) А головне шо їде всю дорогу з одною швидкістю, а не як ті доробала li-ion Тому моїм наступним проектом буде такий велосипед. А призматики в 16S компактно зібрати не так легко, бо вони широкі.
Не думаю, що ефект буде сильно відчутний((. 16s фосфат, це аналог 13s li ion. Різниця заряджений/розряджений 16с фосфат- 8В, а 13с іон- 10,8в. Різниця між ними 2,8в. Сумніваюсь, що воно сильно вплине на загальну картину. Але, можна спробувати. Гірше точно не буде (хоча, лишня маса від фосфата теж купу негативу принесе, як по пробігу, так і по прискоренню, маневруванню. Та і на поверх (якщо треба) буде важче носити((.
Хіба потрібний міжбатарейний балансир для ліферів? В прожажі знайшов тільки для кисляків а в інструкції до акумулятора зазначено що можна послідовно та паралельно з'єднувати до 4 акумуляторів. Тоді мабуть бмс мала б контролювати цей процес якщо є таке обмеження.
Звісно, що можна і без балансиру. Кислотні також можна з'єднувати без балансиру, але з часом буде набігати відмінність по рівню заряду. Від цього нікуди не подітися. Або потім вручну дозаряджати до 100% кожен АКБ, або що простіше встановити балансир. Зараз вже багато виробників вказують що балансири підходять і для свинцю і для ліфера.
Балансир необхідний !!! Навіть якщо акуми одинакові буде нерівномірність заряду-розряду. Якщо у Вас 12В акумулятори з них можна зібрати на 24 і 48 В. Є хороший кфективний балансир Victrona. Aлетрозрахований тільки на ліфери і на 12В акуми. Як знайти : Google Victron Balancer 👍
Привіт А де їх в Україні ти казав можна купити? Посилання на Алі ,то для підтримання власного "складу". В мене задачі практично завжди такі - машина на ротацію через тиждень, потрібно зробити. Тому Алі я навіть не розглядаю до закупівлі
@@Vladyslav_M Друже, я тому і питаю. От зараз мені не потрібно і вільних коштів немає для експериментів. А завтра може знадобитися на позавчора. Тому я й розпитую, де, як швидше. В даному випадку різниця 50 баксів при сроках доставки з різницею навіть в тиждень різниці не має. Доставка більше місяця непотрібна зовсім. Закуповується все за свої, а потім вже з хлопцями збираємо - зараз якщо більще половини вдається компенсувати, то це дуже добре.
Я просто запитував у представника Павервін, то сказали, що є в наявності в Україні на складі. Відправляють на потязі декількох днів після замовлення. Напевно і на олх можна купити, чи на промі. Але там думаю буде більша ціна.
Доброго дня! Можливо використовувати акумулятори(eve280 v3 8s) для живлення двигуна постійного струму 24вольт 2200Ватт. Двигун працює в парі з гідравлічним насосом!(мобільна гідравлічна станція). Короткі пуски двигуна до 20-30 сек. Як це відобразиться на ресурс акб.
Доброго дня. Звісно можна, акумулятори цього навіть не будуть помічати :) Рахуємо що робочий струм буде до 100А, це не багато для еве280. Тільки бмс краще візьміть на 150-200А. Бо 100А версія може входить в захист під час пуску двигуна.
Ресурс зменшується навіть від того що комірки просто лежать на зберіганні. Ці комірки розраховані на довгочасну роботу зі струмом 280А, тому я не думаю що пускові струми навіть 5С якось суттєво вплинуть на ресурс. Перевірте фактичний пусковий струм. Не думаю що він буде більший ніж 2-4 крат від номіналу двигуна.
начебто й непогано. але ж коли усього чотири призматика то шансів браку комірки менше ніж тут. Бо пакетів більше у загальному. У взагалі яка статистика використання пакетів ліфепо?
Наскільки мені відомо працюють приблизно однакові що одні що інші елементи. Проблеми починаються якщо виходить з ладу бмс або неправильні налаштування бмс/інвертора.
Вітаю. В мене таке питання: якщо з 200Аг акум віддає 197Аг, то про яку кількість циклів в залишку можна говорити? І це ж комірки навіть не грейд Б, я вірно розумію? Самі комірки призматики, не пакети.
Вітаю. Ще може бути похибка у вимірюваннях. Якщо точно впевнені в приладі яким тестуєте значить ємність вже трохи впала. При моїх дослідах за перші 30 -40 повних циклів ємність падає до номінальної, або навіть трохи менше. Тому або комірки вже трохи попрацювали, або похибка при вірюваннях.
@@Vladyslav_M, тестую аторчем струмом 5, 8, 10А і результат різниться приблизно в 1А з 197. Так само тестую інший 200Аг акум - там стабільно видає 210-211А, хоча він в мене вже рік пропрацював на сонячній електростанції. Короче про похибку все ж - не про цей випадок.
Працював на заводі Самсунг, після відео про збірку можу сказати, що збирають як в колгоспі😂, бо на заводі СДІ більше половини роботи роблять роботи, особливо зварювання, тестування і складання у збірку. Але якщо акумулятор відповідає заявленим параметрам, нові елементи і хороша ціна, то має право на життя
Та звісно, що тут автоматизація мінімальна. До рівня великих заводів ще дуже далеко. Напевно і об'єми не ті щоб повністю все автоматизовувати. Для цього має бути велика кількість акумуляторів.
не можна, бо автохлам потребує 200-400 ампер на старті і боїться морозів. Зібрати краще Li-Titanate акум, якшо потреба є у вічному, який вас переживе. Він не боїться морозів і видає до 1000 ампер.
Не варто, дуже ризиковано. Нема захисту від заряду на холоді. Автомобіль може бути не розраховано на роботу без акумулятора, тобто в сучасних авто генератор може зійти з розуму якщо акумулятор нічого не споживатиме. Нема захисту від задрачування зарядкою, тобто відновлення дозволу на зарядку надто висока напруга. Тобто заряджати його автомобілем підкинувши паралельно до свинцю можна на свій страх та ризик, а використовувати замість - ні.
Якщо заводська збірка і приварка лазером - то складно замінювати що пакет, що комірку, без лазера потім не обійтись. Власна збірка на призматиках (на болтах) - таку батарею легше перебрати, щось замінити. Але загалом якщо комірки чи пакети всі нові то і деградують вони однаково. Рідко є потреба змінювати якийсь пакет чи комірку. Зварка лазером має плюс в плану опору - з часом він взагалі не змінюється і потребує мінімальних втручань. Для призматиків на болтових з'єднаннях періодично треба контролювати, і обов'язково перевіряти після збірки. Поганий контакт - це найбільш розповсюджена проблема самостійних збірок. Через поганий контакт вже дуже багато було помилково "приговорених" комірок.
В даному відео тестую нову версію Lifepo4 акумулятора POWERWIN. Модель BT100 на 12V, який зібраний на нових пакетах ємністю 112Ah. Протестую на фактичну ємність, опір, розберу і покажу внутрішнє виконання. Перевірю параметри BMS, навантажу акумулятор струмами до 220А, і покажу нагрів при різних сценаріях використання. Досить гарний акумулятор, добре зібраний за адекватні гроші.
Відео з даним акумулятором, який був зібраний на призматиках відео t.ly/PVi
*Магазин POWERWIN на Aliexpress:*
🔋Lifepo4 АКБ POWERWIN BT100 12V 100Ah t.ly/powin
🔋Lifepo4 АКБ POWERWIN BT200 12V 200Ah t.ly/po200
🔋Lifepo4 АКБ POWERWIN BT5120 48V 100Ah t.ly/bt51
*Офіційний сайт Powerwin* t.ly/PWoff
Промокод VM01 на знижку 6%
🎬 Плейлист з відео по LFP та ін. АКБ t.ly/lfp
*🔖Телеграм канал* t.me/vm_you
*Корисні посилання Aliexpress та інші магазини*
🔌🔋 *Інвертори 12-48V/220V автомобільного плану.*
Вказана номінальна потужність. Чистий синус. 🔌🔋
🔌Достойний 12-48V 2.5kW t.ly/in1
Відео 12V t.ly/IN1
Відео 24V t.ly/IN2
🔌DATOUBOSS на 2 напруги 12 і 24V t.ly/Dat
Відео t.ly/IN7
🔌DATOUBOSS DN-03 12-60V 2kW t.ly/in2
Відео t.ly/IN3
🔌DATOUBOSS 12V 1-1.5 kW t.ly/in3
Відео t.ly/IN4
🔌Baseus 12V 500W t.ly/in5
Відео t.ly/IN6
🔌Бюджетний. 12-24V 1.5kW t.ly/in4
Відео t.ly/IN5
🎬 Плейлист з відео по інверторам t.ly/inV
🔌☀ *Сонячні гібридні інвертори з MPPT.*
Заряд АКБ від сонця і мережі. Підмішування.
Джерело безперебійного живлення. 🔌☀
☀PowMr 1.5/3kW 12/24V t.ly/pw1
☀PowMr 4.2/6.2kW 24/48V t.ly/pw2
☀PowMr 10.2kW 48V t.ly/pw3
☀ECGSOLAX 1.0/1.5kW 12/24V t.ly/Ecg
☀ECGSOLAX 4.2/6.2kW 24/48V t.ly/EcG
☀Easun/ECGSOLAX 1,8/3.0kW 12/24V t.ly/Eas
☀SRNE 5kW 48V t.ly/sr5
☀GROWATT 6.0kW 48V t.ly/Gro
☀EPEVER MPPT контроллер 10-40А t.ly/Epe
🎬 Плейлист з відеооглядами і тестуваннями
сонячних гібридних інверторів t.ly/Sol
*☀Deye інвертори та 🔋акумулятори.* Якість
і надійність. Магазин на Alibaba. Безкоштовна
доставка з Європи за 7-10 днів. Гарна ціна💲
☀Deye гібридні інвертори 5-20kW t.ly/d-inv
🔋Deye Lifepo4 акумулятори t.ly/d-akb
*Lifepo4 акумулятори REDODO* з прямою
доставкою з Німеччини в Україну за 10-14 днів
🔋Lifepo4 АКБ 12/24V t.ly/redo
🎬 Відео з тестуваннями t.ly/ReV
🔋 *Lifepo4 (LFP) акумулятори Aliexpress, Alibaba* 🔋
Lifepo4 АКБ SJY 12/24V t.ly/sj1 відео t.ly/sjv
Lifepo4 АКБ 48V 5-15kWh t.ly/ak2
Lifepo4 комірки Alibaba EVE 50-280Ah t.ly/lif5
Lifepo4 33140/15Ah t.ly/ak4
🎬 Плейлист з відео по LFP та ін. АКБ t.ly/LFP
🛡🔋 *Плати захисту акумуляторів (BMS) для Lifepo4, Li-ion, LTO* 🛡🔋
JK (Jikong) BMS нового покоління t.ly/JKN
JK (Jikong) BMS t.ly/JKB
LCD дисплеї для JK BMS t.ly/JKD
100Balance BMS: t.ly/B100
Smart балансир 100Bal t.ly/B01
Daly BMS t.ly/Dly
Smart балансир Daly t.ly/baD
🎬 Плейлист з відео по BMS t.ly/BMS
⚡ *Зарядні пристрої* ⚡
Зарядний 12-200v, 600-1500W (регул I, U) t.ly/cg4
Зарядний 12V 6A t.ly/Cg1
Зарядний 12V до 100А t.ly/cg2
Зарядний 24V t.ly/cg3
Зарядний 1.2-3.7V t.ly/cg5
🎬 Плейлист з відео по зарядним пристроям t.ly/cgv
📟 *Прилади для вимірювання і тестування* 📟
Кліщі-мультиметр HT208D t.ly/htd
Кліщі-мультиметр UNI-T t.ly/Uni
Тестер АКБ EBC-A40L t.ly/ZKe
Тестер АКБ EBC-A20 t.ly/ZKE
Тепловізор TOOLTOP t.ly/Too
Тестер внутр. опору АКБ YR1035+ t.ly/1035
Тестер внутр. опору АКБ RC3563 t.ly/RC3
Електронне навантаження DL24 t.ly/DL2
Портативний осцилограф ET120M t.ly/osc
Тестер транзисторів Т7 t.ly/tT7
HV тестер транзисторів 120-2700V t.ly/tHV
🎬 Плейлист з відео по вимірювальним приладам t.ly/vym
🛠 *Інструменти і допоміжне обладнання* 🛠
Лабораторний блок живлення t.ly/lbp
Панель для ЛБЖ Riden t.ly/rdn
Точкова зварка Docreate t.ly/wel
Динамометрична насадка 2-200Nm t.ly/mxi
Цифровий мікроскоп AD209 t.ly/ANd
Обжимка для дротів 6-50мм2 t.ly/50b
Гідравлічний прес 4-70мм2 t.ly/YQK
🎬 Плейлист з відео по інструментам t.ly/Ins
⚙ *Периферія* ⚙
Автомат АВР для генератора t.ly/ats
Газ. карбюратор для генератора t.ly/GAZ
*Підтримати канал* t.ly/don
Дякую за детальний огляд. Певно ваша теорія про універсальну бмс таки підтверджується, враховуючи що вона не відключається при навантаженні більше 100а
Дякую, за Вашу роботу. Гарні та інформативні відео, з нетерпінням чекаю нових відео.❤
Дякую за коментар! Буду по можливості щось знімати.
Отличный обзор, спасибо!
Дякую за коментар!
Дякую за Ваші відео!
Дякую за коментар!
Цікаве відео, як завжди. Дякую. І акум класний!)
Дякую за коментар і теплі слова!
Летом этого года,в жару,такой акум на 100а нагревался до 60 градусов,пришлось его ставить в воду из скважины,она летом 14 градусов.По поводу балансира для двух,последовательно соединенных акумов.Трансформаторный (правильный) балансир,предотвращает разрыв цепи и дает 24в,даже без одного акума.Проверенно на 96 в сборке из 12в акумов.
При струмі 100А довгочасно - напевно може бути нагрів до 60 градусів. Все - таки довгочасно бажано навантажувати струмами не більшими від половини ємності. А якщо треба такий струм - то краще додати ще пару АКБ в паралель, це значно збільшить ресурс акумулятора.
Негорюча піна найкраще тримає комірки, вибирає усі нерівності між комірками і корпусом і забезпечує надійну фіксацію вмісту. Підгледів у китайців і сам тепер так роблю в певних випадках. У нас теж є така піна і вона дійсно не підтримує горіння. І китайці так само як і я заливають піною лише дно і трохи вгору, щоб не заважати нормальному тепловідводу.
Я так зрозумів, що пакети комірок нічим, окрім скотчу не стягуються, а отже їх ресурс може бути меншим за призматики.
Для заводських збірок це взагалі напевно ідеальний варіант. А як називається ця піна?
@@Vladyslav_M "Протипожежна монтажна піна", або "Піна монтажна вогнетривка". І та і та назва не вірна, як на мене, але так зветься.
Ліфепошні пакети також хороші, коли правильно використовуються , ну і щвісно стискаються і монтується в корпус, так як вказує виробник. Є досвід використання таких, яким вже поза 10 років.
Дякую за коментар!
пакети то круто бо можна в вел засунути зручніше.
Перепаяти на 48v25Ah, зробити для нього багажник, а може і 2 - 1 зліва 1 справа - буде круто.
Вел на 2560 Вт*г ємності вагою на 30 кг і ходом на 150 - 200 км :):):)
А головне шо їде всю дорогу з одною швидкістю, а не як ті доробала li-ion
Тому моїм наступним проектом буде такий велосипед.
А призматики в 16S компактно зібрати не так легко, бо вони широкі.
Не думаю, що ефект буде сильно відчутний((. 16s фосфат, це аналог 13s li ion. Різниця заряджений/розряджений 16с фосфат- 8В, а 13с іон- 10,8в. Різниця між ними 2,8в. Сумніваюсь, що воно сильно вплине на загальну картину. Але, можна спробувати. Гірше точно не буде (хоча, лишня маса від фосфата теж купу негативу принесе, як по пробігу, так і по прискоренню, маневруванню. Та і на поверх (якщо треба) буде важче носити((.
Хіба потрібний міжбатарейний балансир для ліферів? В прожажі знайшов тільки для кисляків а в інструкції до акумулятора зазначено що можна послідовно та паралельно з'єднувати до 4 акумуляторів. Тоді мабуть бмс мала б контролювати цей процес якщо є таке обмеження.
Звісно, що можна і без балансиру. Кислотні також можна з'єднувати без балансиру, але з часом буде набігати відмінність по рівню заряду. Від цього нікуди не подітися. Або потім вручну дозаряджати до 100% кожен АКБ, або що простіше встановити балансир. Зараз вже багато виробників вказують що балансири підходять і для свинцю і для ліфера.
Балансир необхідний !!!
Навіть якщо акуми одинакові буде нерівномірність заряду-розряду.
Якщо у Вас 12В акумулятори з них можна зібрати на 24 і 48 В.
Є хороший кфективний балансир Victrona. Aлетрозрахований тільки на ліфери і на 12В акуми.
Як знайти :
Google
Victron
Balancer
👍
Привіт
А де їх в Україні ти казав можна купити? Посилання на Алі ,то для підтримання власного "складу".
В мене задачі практично завжди такі - машина на ротацію через тиждень, потрібно зробити. Тому Алі я навіть не розглядаю до закупівлі
Привіт. Можна на Аліку замовить, відправляють з України. Або на їх сайті можна замовить. Порівнять де краща ціна буде
@@Vladyslav_M Друже, я тому і питаю. От зараз мені не потрібно і вільних коштів немає для експериментів. А завтра може знадобитися на позавчора.
Тому я й розпитую, де, як швидше.
В даному випадку різниця 50 баксів при сроках доставки з різницею навіть в тиждень різниці не має.
Доставка більше місяця непотрібна зовсім. Закуповується все за свої, а потім вже з хлопцями збираємо - зараз якщо більще половини вдається компенсувати, то це дуже добре.
@@KonstantinKryuchkov найшвидше на OLX ті, які вже є в Україні в наявності.
Я просто запитував у представника Павервін, то сказали, що є в наявності в Україні на складі. Відправляють на потязі декількох днів після замовлення. Напевно і на олх можна купити, чи на промі. Але там думаю буде більша ціна.
@@Vladyslav_M Так а шо в представництва не можна замовити?
А bms на алюминиевой плате или на стеклотекстолита?
Нет bms на стеклотекстолите с нормальными контактами под сечение от 16 квадратов а вот на алюминиевой плате есть уже шины под клемы
Так, бмс на текстолітовій платі.
Доброго дня! Можливо використовувати акумулятори(eve280 v3 8s) для живлення двигуна постійного струму 24вольт 2200Ватт. Двигун працює в парі з гідравлічним насосом!(мобільна гідравлічна станція). Короткі пуски двигуна до 20-30 сек. Як це відобразиться на ресурс акб.
Доброго дня. Звісно можна, акумулятори цього навіть не будуть помічати :) Рахуємо що робочий струм буде до 100А, це не багато для еве280. Тільки бмс краще візьміть на 150-200А. Бо 100А версія може входить в захист під час пуску двигуна.
@@Vladyslav_M а пусковий струм двигуна не беремо до уваги, адже він може бути в 5-8 разів більше.
Пусковий струм не буде впливати на комірки. Вони без проблем витримають пускові струми. Бмс на 200А також втримає.
@@Vladyslav_M часті пуски двигуна будуть впливати на ресурс комікрок?
Ресурс зменшується навіть від того що комірки просто лежать на зберіганні. Ці комірки розраховані на довгочасну роботу зі струмом 280А, тому я не думаю що пускові струми навіть 5С якось суттєво вплинуть на ресурс. Перевірте фактичний пусковий струм. Не думаю що він буде більший ніж 2-4 крат від номіналу двигуна.
начебто й непогано. але ж коли усього чотири призматика то шансів браку комірки менше ніж тут. Бо пакетів більше у загальному. У взагалі яка статистика використання пакетів ліфепо?
Наскільки мені відомо працюють приблизно однакові що одні що інші елементи. Проблеми починаються якщо виходить з ладу бмс або неправильні налаштування бмс/інвертора.
Вітаю. В мене таке питання: якщо з 200Аг акум віддає 197Аг, то про яку кількість циклів в залишку можна говорити? І це ж комірки навіть не грейд Б, я вірно розумію?
Самі комірки призматики, не пакети.
Вітаю. Ще може бути похибка у вимірюваннях. Якщо точно впевнені в приладі яким тестуєте значить ємність вже трохи впала. При моїх дослідах за перші 30 -40 повних циклів ємність падає до номінальної, або навіть трохи менше. Тому або комірки вже трохи попрацювали, або похибка при вірюваннях.
@@Vladyslav_M, тестую аторчем струмом 5, 8, 10А і результат різниться приблизно в 1А з 197. Так само тестую інший 200Аг акум - там стабільно видає 210-211А, хоча він в мене вже рік пропрацював на сонячній електростанції. Короче про похибку все ж - не про цей випадок.
Доброго дня!маю питання Чи можу я зїднати два акб 24v 100ah паралельно!!!але один на комірках а інший на призматиках!!Буду вдячний за допомогу!!!!
Доброго дня. Так, без проблем.
@Vladyslav_M дякую ви мене заспокоїли!!!Ще таке питання ці пакети як літіеві не горять?
Ні, не горять. Хімія lifepo4 в призматиках і пактах однакова. Безпечна.
Працював на заводі Самсунг, після відео про збірку можу сказати, що збирають як в колгоспі😂, бо на заводі СДІ більше половини роботи роблять роботи, особливо зварювання, тестування і складання у збірку. Але якщо акумулятор відповідає заявленим параметрам, нові елементи і хороша ціна, то має право на життя
Та звісно, що тут автоматизація мінімальна. До рівня великих заводів ще дуже далеко. Напевно і об'єми не ті щоб повністю все автоматизовувати. Для цього має бути велика кількість акумуляторів.
Підкажіть можна такий Акум ставити в автомобіль?
Саме такий небажано. Адже немає захисту від заряду при низьких температурах.
не можна, бо автохлам потребує 200-400 ампер на старті і боїться морозів. Зібрати краще Li-Titanate акум, якшо потреба є у вічному, який вас переживе. Він не боїться морозів і видає до 1000 ампер.
Не варто, дуже ризиковано. Нема захисту від заряду на холоді. Автомобіль може бути не розраховано на роботу без акумулятора, тобто в сучасних авто генератор може зійти з розуму якщо акумулятор нічого не споживатиме. Нема захисту від задрачування зарядкою, тобто відновлення дозволу на зарядку надто висока напруга. Тобто заряджати його автомобілем підкинувши паралельно до свинцю можна на свій страх та ризик, а використовувати замість - ні.
Як на мене на призматиках кращі чим на пакетах,більш ремонтопридатні ,мабуть🤔
Якщо заводська збірка і приварка лазером - то складно замінювати що пакет, що комірку, без лазера потім не обійтись. Власна збірка на призматиках (на болтах) - таку батарею легше перебрати, щось замінити. Але загалом якщо комірки чи пакети всі нові то і деградують вони однаково. Рідко є потреба змінювати якийсь пакет чи комірку. Зварка лазером має плюс в плану опору - з часом він взагалі не змінюється і потребує мінімальних втручань. Для призматиків на болтових з'єднаннях періодично треба контролювати, і обов'язково перевіряти після збірки. Поганий контакт - це найбільш розповсюджена проблема самостійних збірок. Через поганий контакт вже дуже багато було помилково "приговорених" комірок.
Дякую, за Вашу роботу. Гарні та інформативні відео, з нетерпінням чекаю нових відео.❤
Дякую за коментар! Буду по можливості щось знімати.