Concorde w Warszawie
Вставка
- Опубліковано 30 лис 2024
- Concorde, największe osiągnięcie w historii lotnictwa cywilnego. Samolot do dziś jest najszybszym pasażerskim odrzutowcem w historii a dzisiejsze maszyny latają od niego ponad dwa razy wolniej. Powstały między innymi jako element propagandy zimnej wojny samolot nie pojawiał się w wielu miejscach na świecie.
Głównym problemem, był ogromny hałas generowany przez potężne silniki snecma olympus oraz grom dzwiękowy, który towarzyszył maszynie podczas podróżowania z prędkością naddźwiękową. Właśnie dlatego pod koniec lat 60. kolejne miasta zakazywały wstępu Concordowi na ich lotniska, co wiązało się z anulowaniem przez kolejne linie zamówień na naddźwiękową maszynę.
Finalnie jedynie linie z krajów, które budowały maszynę zostały zmuszone do zakupu maszyn, były to Air France oraz British Airways. Jedyną trasą, gdzie samolot mógł nikomu nie przeszkadzając wykorzystywać swoje osiągi, były trasy transatlantyckie.
My, zza żelazną bramą nie mieliśmy co liczyć na przylot concorda, nie mówiąc już o regularnym połączeniu, jeśli w związku radzieckim powstał konkurent concorda, tupolew tu-144. Jednak lata mijały a concorde był wykorzystywany w coraz to nowe sposoby.
Zbliżał się koniec związku radzieckiego a LOT zaczął rozglądać się za nowymi maszynami zachodniej produkcji, zachodnie linie lotnicze swobodniej mogły latać do Polski i sytuację chcieli wykorzystać Brytyjczycy, aby w najlepszy możliwy sposób zareklamować nie tylko British Airways, ale również samoloty produkcji Brytyjskiej, których LOT mógł być odbiorcom.
Źródła filmowe:
TVPolandAntena
• PRL 1987 Samolot Conco...
Klaudiusz Dybowski
• Concorde w Warszawie, ...
W 1971 roku pracowałem jako mechanik samolotowy w LOT na Okęciu i widziałem z bliska T-144, który w locie z Paryża musiał awaryjnie lądować w Warszawie. Wówczas mówiono o jakiejś awarii, a my mechanicy "podziwialiśmy" ogromne pęknięcia poszycia w tylnej części kadłuba na długości ponad 1 metra. Jest jeszcze jeden przypuszczalnie wspólny związek tego lądowania z katastrofą T-144 w 1973 roku, jest nim pękające poszycie, które widzieliśmy w 1971 roku, były one częstymi usterkami w tej konstrukcji. Można jedynie przypuszczać, że wyprodukowane tego typu samoloty nie były do końca dopracowane konstrukcyjnie. Nie wynikało to z braków umiejętności ówczesnych konstruktorów w biurze Tupolewa, a niedostępną dla nich technologią w niektórych dziedzinach, jak: metalurgii (główne dźwigary były wykonane ze specjalnego stopu aluminium, i z tym też mieli Anglicy problemy - w trakcie przekraczania bariery dźwięku kadłub znacznie się wydłużał), technologii konstr. silników. itp.. Analizując ww. wypadki, ten z Warszawy i w Paryżu (katastrofa), należy przypuszczać, iż Rosjanie do dnia dzisiejszego ukrywają prawdę o ww. katastrofie T-144, bowiem ona (przypuszczalnie) nie była spowodowana bezpośrednio manewrem Tupolewa nad lotniskiem, a wcześniejszymi uszkodzeniami konstrukcji wewnętrznych - nośnych kadłuba (np. dźwigara głównego kadłuba) tego samolotu. Zawsze tak było /jest w Rosji - za katastrofy lotnicze odpowiadają piloci, niezależnie czy słusznie, czy też nie. Pozdrawiam.
@@haimcukerman1012 tak z ciekawości zapytam.. Dlaczego obrażasz człowieka, który nic personalnie do Ciebie nie napisał ? Tak tylko dla trollingu czy może jesteś fanem ówczesnej radzieckiej myśli technicznej dotyczącej budowy samolotów ?
Tu-144 miał potencjał, dokładnie jak powiedziałeś nie mieli wystarczająco dobrej technologii i przede wszystkim czasu, gdyż chcieli po prostu prześcignąć Anglię i Francję, gdyby poczekali z 10 lat może udałoby się im zrobić z Tu-144 na prawdę porządną maszynę.
@@Wemabiczes Z życzliwości odpowiem. Mam z polaczkami niwyrównane rachunki. Jeszcze z dzieciństwa. I to chyba naturalne że jak chce się je wyrównać to się do polaczków pyskuje. Ну и как, хотя бы в найменьшей степени обьяснил?
@@haimcukerman1012 Skoro tak gardzisz Polakami, to co w ogóle tutaj robisz i czemu piszesz po polsku? Zresztą, z tego co napisałeś wychodzi na to, że jesteś zwykłym debilem, bo wyżywasz się na kimś za coś, co zrobili ci w ogóle zupełnie inni ludzie w dzieciństwie. W tej chwili gardzę tobą nie dlatego że jesteś innej narodowości, tylko dlatego że zachowujesz się jak cham i prostak przez swoje uprzedzenia
@@retrix9169 Ależ ja tylko dostosowuję się do polskiej mentalności i polskiego sposobu rozumowania i postępowania.
O kurde stary taras widokowy..Moja ŚP Mama pracowała w LOT i jako dzieciak wiele razy byłem na pokładzie różnych samolotów (wiadomo nielegalnie - inne wtedy były zasady bezpieczeństwa) ale na Concorde się nie załapałem :P
Bo Concorda na Okęciu Nie było nigdy. To była propaganda
@@robertlem7373 był to prawda że był mój dziadek go widział
Z biletami wpuszczamy. Proszę bardzo.
Starsza Pani: Dziękuję.
Ale, ja mamę odprowadzam !!
Chwileczkę ! Zajrzę do instrukcji. Mmm, Maa ... Maaa, matka. Matkę możecie pożegnać machaniem z tarasu widokowego.
Przepraszamy. Taras widokowy nieczynny. Najbliższy czynny taras widokowy dla odprowadzających we Wrocławiu !
Kiedy pod koniec lat 80 mieszkałam na zachodzie Londynu, to widywałam Concordy bardzo często i za każdym razem byłam pod wrażeniem. Kiedyś,zdaje się w 1994 widziałam go też na lotnisku w Toronto, gdzie.miał jakiś lot czarterowy. Ostatni raz widziałam tego niesamowitego ptaka kiedy przelatywał nad Windsor w kwietniu 2003, kilka miesięcy przed wycifaniem z serwisu. Tęsknię za tymi samolotami - były absolutnie spektakularne.
Very nice experience...
@@77funtomas For sure!
Moj znajomy mial przyjemnosc nim leciec. Bilety z londynu do usa byly potwornie drogie a w srodku bylo bardzo ciasno, ale i tak wrazenie lotu podobno niesamowite. Na pamiatke zostala mu kosmetyczka i takie etui na bilety ... wszystko z logo concorde.
No wiadomo my ludzie PZPR
Ani Concorde ani An225 nie wykonywały niskiego przelotu nad pasem celem "zapoznania się" z nim... Nie wiem skąd powielanie tego mitu. Piloci latający takimi samolotami, z takim doświadczeniem i nalotem nie potrzebują żadnego zaznajamiania, szczególnie z tak łatwym lotniskiem jakim jest warszawskie Okęcie. Low-pass jest jedynie w celu pokazowym dla radości zgromadzonej gawiedzi, to wszystko.
niski przelot w Warszawie w 2020 roku to tylko low pass na życzenie klientta i lądowanie normalne @samoloty , kolejne bzdury opowiadasz. Odsyłam do filmu AN 225 Warszawa
okrazenie "Ku chwale" nioch nioch
4:56... Ale to jest piękna maszyna :D !!!!!!!!!!!! 6:33 też :)
Pamietam ta informacje w Dzienniku Polskim nadawanym o 19.30.Pierwsza wersje w 1987 roku.
Zapamiętałem i byłem zaskoczony bo od młodych lat fascynował mnie i fascynuje Concord.Concord to jajko Faberze wśród Samolotów jak by samoloty porównywać wyrobów z bizuteri
💪🏾💪🏾💪🏾💪🏾
A nie Faberge?
W filmie kogel mogel na samym początku widzimy Concorda
Dokładnie😉👍
Świetny film👍
Znam osobę (moja kierowniczka, emerytowana stewardessa BA) która pracowała właśnie na concordach. Usłyszałem od niej wiele historii o tych samolotach i osobach które nimi latały. Ciekawostką jest to, że gdy załoga się zapomniała i wsadziła segregator z dokumentami podczas lotu w jakąś wnękę to wielokrotnie po wylądowaniu już nie szło go wyjąć, musieli czekać do kolejnego lotu gdzie kadłub się wystarczająco wydłuży.
To akaurat jest bzdura.
@@jimixjimix5097 przekonujący argument przeciw moim słowom, brawo.
Nie słyszałem o segregatorze, ale były 2 przypadki gdzie FE wsadził tam czapkę, potem się jej nie dało wyjąć. Czapka siedzi tam do dzisiaj.
W końcu się doczekałem. Taka niespodzianka po powrocie z miasta(0\/0)
I do tej pory nikt nie stworzył nic szybszego. A minęło ponad 50 lat. Cud techniki
Tak samo z lotem na księżyc.
Wydaje mi się ze to poprostu bariera finansowa. Teraz by to wszystko kosztowało x100
To nie jest ani ekonomiczne ani ekologiczne. Concord nawet podczas lądowania zużywa gigantyczne ilości paliwa. Jak porównać do tego dzisiejsze A350 oraz B787, to one przy nim zużywają paliwa tyle co nic. Te dwa jak policzyć ile paliwa jest spalane per jeden pasażer per jeden kilometr (tak wiem, normalnie liczy się w milach morskich) to wychodzi śmieszna ilość w postaci naparstka.
PS. Tak małe spalanie i zarazem tak duży poziom zabezpieczeń (wraz z "naturalną" stabilizacją aerodynamiczną) to jest dopiero cud techniki. Prędkość to nie wszystko. Apropo, teraz najlepsze poddźwiękowe osiągi ma jeden nieco większy prywatny samolot (wielkością to prawie mały liniowiec) czyli 0.9 Mach oraz... FL500 (w przybliżeniu 50 tysięcy stóp - ponad 15 km) co jest wręcz oszałamiające. Niestety nie wiem jakie ma spalanie i nie chce mi się szukać co to za model i czy wyszedł już z fazy lotów testowych.
Tu144
Tydzień temu byłem w Concorde w Sinsheim i strasznie ciasno w nim jest 😀
ciekawe czy są plany wskrzeszenia tych samolotów,podobno jest jeden utrzymywany w stanie gotowości do lotu
Nie jest ciasno, tylko mniej miejsca niż w przeciętnej popierdółce Boeinga czy Airbusa. 2 + 2, wąski kadłub i tyle. To naddźwiękowy samolot, nie A380.
Też tam byłem w Niemczech w muzeum wiele razy widziałem przy autostradzie A6 widać już z daleka tego Concorda i Też jest Tupolew t -144 podobny do Concorda . Wrażenie robi Concord i na te czasy a co powiedzieć w tamtych czasach jak były produkowane.
Pozdrawiam, pamiętam przyjechalem pociagiem specjalnie z Łodzi do W-wy w ten dzień, zeby zobaczyć concorda. Czyli musialy być jakieś oficjalnie informacje wczesniej. Zrobilem pare zdjęć. Pamietam gdy odlatywał to piloci zrobili 1 lub 2 petle nad Okęciem i pomachali na koniec skrzydłami
To jest niesamowita konstrukcja. Mając się nijak do konstrukcji innych samolotów. Tu sterowało się nie skrzydłami tylko przelewając paliwo na lewo lub prawo. Prędkość naddzwiekowa powodowała wydłużenie kadłuba a kolor biały odbijał słońce aby nie nagrxewac dodatkowo konstrukcji. To chyba była rakieta dla ludzi udającą samolot
O ile kadłub wydłużalo?
@@tomaszs9386 o 30cm i podobno któryś pilot włożył kaszkiet jak zobaczył przerwę w kadłubie. Na wiki jest mnóstwo smacznych treści. Concorde był przykładem obiektu który udawał samolot i działał tylko na podstawie wzorów fizycznych. Coś pięknego
Nie masz racji , sterowanie bylo takie same jak w kazdym innym samolocie , czyli klapy , sloty , statecznik pionowy . Co prawda Concorde mial inny kat natarcia z powodu budowy platow , co wymagalo od pilotow ogromnej uwagi i precyzji , glownie przy ladowaniu , zreszta byli wybierani najlepsi z najlepszych . Co do paliwa , to Concorde zabieral 90 t. czystej lotniczej benzyny , wtedy nie bylo jeszcze kerozyny , w trakcie lotu chodzilo o rownowazenie konstrukcji i dlatego chodzilo o wypalenie w pierwszej kolejnosci zbiornikow centralnych pozniej rozkladani ciezar skrzydlowych do poszczegolnych komor tak zeby samolot zachowywal odpowiedni srodek ciezkosci , pamietajmy ze paliwo wazylo wiecej jak sam Concorde. Samo podejscie na pas startowy zuzywalo od 4 do 6 t.!!!!! przy dzialajacych tylko dwoch turbinach . Piekny samolot widzialem kiedys jak startowal z lotniska Fiumicino pod Rzymem , bylo juz ciemno , oderwal sie od pasa i wlaczyl dopalacze , warkocze ognia za kazdym silnikiem , przepiekny widok , ale huk nie do wytrzymania , zdawalo sie ze ziemia sie trzesie
@@romagigi4672 Wyczytałem gdzieś coś takiego:
Concorde tankowano specjalnym rodzajem kerozyny (nafty lotniczej), a dokładniej paliwem o oznaczeniu Jet A-1, które jest najczęściej używane w samolotach odrzutowych. Jednakże Concorde potrzebował zmodyfikowanej wersji tego paliwa, oznaczonej jako paliwo "JP-4" lub specjalny typ nafty lotniczej o wyższej odporności na temperaturę, aby sprostać wymaganiom związanym z lotami naddźwiękowymi.
Dlaczego Concorde wymagał specjalnego paliwa?
Loty naddźwiękowe generowały ogromne ilości ciepła, co powodowało, że temperatura zewnętrznej części kadłuba Concorde’a sięgała nawet 127°C. W wyniku tego temperatura paliwa również wzrastała, dlatego paliwo musiało być bardzo stabilne termicznie i odporne na ryzyko samozapłonu w wysokich temperaturach. Paliwo w zbiornikach Concorde’a pełniło też dodatkową funkcję chłodzenia elementów samolotu, w tym kabli i innych systemów narażonych na wysokie temperatury.
Czym różni się Jet A-1 od benzyny lotniczej?
Jet A-1 to kerozyna, paliwo o wyższej stabilności termicznej, stosowane w silnikach turbinowych i odrzutowych.
Benzyna lotnicza (AVGAS) to paliwo stosowane głównie w samolotach z silnikami tłokowymi i ma zupełnie inną charakterystykę, jest bardziej lotne i nie jest odporne na temperatury, jakie występują przy lotach naddźwiękowych.
Concorde, jak inne odrzutowce pasażerskie, korzystał więc z nafty lotniczej Jet A-1, dostosowanej do specyficznych wymagań prędkości i wysokości, na których latał.
1:20 Chyba chodziło o "żelazną kurtynę" ;) Za Żelazną Bramą to takie osiedle w Warszawie.
Kroniki Filmowe :)Nastepny ktory przypierdala sie o byle slowo (to tylko terminologia)-, wysoce wyksztalcony warszawiak
@@lifeisharditsharderifyoure6822 To, ze ty jestes robolem po zawodowce, to wcale nie powod do dumy!
@@AVE_LUCIFERUS_666 widzisz glupolku nie wiesz do kogo piszesz,- akurat tak sie sklada ze nie ma mnie w Polsce dosc dlugo , na dzisiejszy dzien jestem warty ponad milion w $ i nie dlatego ze jestem po "zawodowce", tylko dlatego ze dobrze zainwestowalem jako "robol" , wielu takim obrzezanym cymbalom jak ty tlumaczylem ze kase nie robi sie na zapierdalaniu, tylko na inwestowaniu
@@lifeisharditsharderifyoure6822 Nie pieniądze są wyznacznikiem tego czy jesteś głupi czy mądry. Pozdrawiam
@@halaszle6341 tak zgadzam sie,- ale zle mnie zrozumiales-zrozumialas ( pisze tak bo nie wiem czy jestes facet czy facetka ,- albo( politically corect), gender
Concorde to pikuś,ale ten nowy wtedy biały Polonez tzw. Akwarium 😉 identyczny jak mój 🙂
Mimo że kocham poldki, to jednak MR87 na takim tle wygląda niestety jak muzeum...
@@piotrkucharski9137 czemu? Podobny czas premiery
@@Rychu-TNT no nie bardzo. Concorde to 1969 rok, poldek borewicz to 1978 a akwarium to 1987
"Kiedy LOT upora się z kryzysem?"
To nie zestarzało się dobrze.
WOW! 2 odcinki w dwa dni?!
Ale Polonez na miniaturce❤️
Ten silnik to majontek😊😅❤❤❤
Concord i Polonez, piękne porównanie na pasie
Byłem tam przy pierwszym przylocie, mam jeszcze bilet na taras, któryt wyglądał jak dawne kartonowe bilety PKP z dziurką
No ok wszystkiego fajnie pięknie ale mam pytanie.Patryku jak wyskakiwał ten spadochron od tyłu to co dalej?Trzeba było go składać od nowa czy maszyna sama to zwijała w jakiś sposób?
W tych nowoczesnych samolotach jest chyba tak że samo się składa a jeśli chodzi o Concorda to nie mam pojęcia możliwe że też jest tak jakaś maszynka która wciąga ten spadochron na swoje miejsce i umożliwia jego ponowne użycie
@@lucjanlucjusz6137 to jak nie wiesz to po odpowiadasz
@@ikamikam3347 a do czego masz problem dobrze że odpowiedział
@@BASIOR115 nie mam problemu poprostu nie wiem to nie piesze i nie zgaduje i tyle pozdrawiam
W su-22 są ludzie na drodze kołowania którzy czekają aż zrzuci i składają manualnie
Do dzisiaj się nim zachwycam 🥰
Gdyby sie dalo dac ♥na reakcji... Concorde we love U 😍
Może teraz film o przyszłości LOTu?
To zalezy od nastepnych wyborow , prawica beda doplacac do interesu , lewica pozwola umrzec i dadza zarabiac niemca ...
Góra 5 lat i po nieLOCie i nawet wynik wyborów nic nie będzie miał do rzeczy :-)
Jak zardzewiały chełm z danzing dojdzie znów do koryta to zaraz szko pkom sprzeda za 2 euro.
@@cookiesupervisor2211 czyżbyś powtarzał to co mówią "nieprzekupni" reporterzy TVP? BTW. Czemu nie stosujesz polskich znaków diakrytycznych?
@@cookiesupervisor2211 a w biznesie chodzi o to, żeby dopłacać, czy zarabiać? Pisuary dopłacają, bo wsadzają tam swoich nierobów, koleżków. Normalny rząd zatrudni fachowców i albo LOT zacznie zarabiać, albo padnie. Tyle w temacie.
- Concorde *ląduje w ramach odwiedzin na Okęciu na parę godzin
*wszyscy się zachwycają, podziwiają ten cud techniki
- Ruski szajs tupolew *awaryjnie ląduje na Okęciu na dwa tygodnie
*nikogo nie obchodzi, lepiej nawet patykiem nie dotykać tego złoma bo jeszcze się rozleci, omijać daleka
Btw epicki samolot, cud ówczesnej techniki 😍 szkoda że nie jest już nam dane latać tą najbardziej kultową w historii lotnictwa maszyną... Miejmy nadzieję że wróci postęp i w końcu będziemy latać naddźwiękowymi samolotami, następcami Concorde 🙏👌
ówczesnej
@@kristof8447 sorry, faktycznie
Tak bez czepialstwa, a jedynie informacyjnie. Pas 33 to nie "trzydzieści trzy" tylko "trzy trzy". Kiedy na początku szkolenia też zdarzało mi się pomylić, instruktor mówił że "tam nie ma takiego pasa!" :)
Z tym komforem podróży to lektor TV lekko przesadził, bo Concordzie bardzo ciasno było
Byłeś? Siedziałeś? Bo mi było komfortowo.
Komfort odpowiedni do czasu trwania lotu. Rozkładane na leżankę fotele mijają się z celem kiedy najdłuższe loty trwają jakieś 4 godziny.
Oooo. A ja pracuje z Panem Klaudiuszem. Pozdrawiam. No i miałem okazję być w Concordzie. Jak ktoś chce to stoi w Angli w muzeum w Daxford. To chyba drugi egzemplarz testowy.
Kolejny film fajnie
Super
I po tylu latach nadal słyszymy ze lot ma problemy!!
ha dałem 300'setną łapkę ( w górę oczywiście)
He he. Pozdrowienia z osiedla za żelazną bramą. :)
Dwa cuda techniki, Concorde i Polonez! Oboma nigdy nie było mi dane podróżować :-)
Super odcinek Patryk 😉
Może zrobisz jakiś odcinek o brytyjskich samolotach bo mieli ich kila
Pozdro
YES! Hawker Siddeley Trident 2E. Automatycznie lądujący z pasażerami we mgle-mleku, gdy inne maszyny były uziemione lub przekierowywane. Jesień 1966 r.
Nawet w filmie kogel mogel wystąpił Concorde
Mnie się wydaje, nawiązując do pierwszego zdania, że największym osiągnięciem lotnictwa cywilnego jest to że loty są ogólnie dostępne. A "C" to porażka wyścigu zbrojeń który udzielił się także w sferę cywilną ..
*Tu-144 był chyba szybszy o kilka setnych macha
Ale nie wszedł do regularnej służby w lotach pasażerskich.
Rozbił się w Paryżu w 1973 na pokazach lotniczych podobno ruski pilot tak mocno manewrował samolotem że się rozpadł
My mother and her sister were passengers on this flight.
Nagrasz film o Boeingu 797?
Z tego co pamietam, to jest już cały odcinek o tym samolocie
Kiedy?
A da ktoś link do filmu o Being-u 797?
Zrób odcinek o Boeingu 2707 prosze
To w programie informacyjnym w czasach PRLu można było tak bezkarnie głosić prymat zachodniej techniki nad radziecką? Ten fragment o wyższości Concorde'a nad Iłami... Oczywisty, ale co na to cenzura?
Pierdolą o ociepleniu klimatu, a tu nagranie z października i ludzie w krótkich rękawach.
Jakieś 10 tys funtów za bilet na trasie Londyn - Nowy Jork. British airways i Airfrance zapłaciły za swoje maszyny symboliczną cenę 1 funta/ franka. Potem przez szereg lat dokładały do ich eksploatacji. Dopiero tak wysokie ceny biletów pozwoliły im wyjść na prostą finansowo.
Tłumacz polskiej gawiedzi, tłumacz.
popracuj nad dykcją i zrób coś z tym mlaskaniem, pozdro ziom
W kwestii faktów historycznych i opisu pod filmem - nie było Żelaznej Bramy tylko Żelazna Kurtyna jako określenie porządku pojałtańskiego w Europie.
Pomyliło się młodzianowi z Osiedlem za Żelazną Bramą. I tak dobrze, bo mógł powiedzieć "za żelaznym płotem", albo "za żelazną furtką" 😁
Piękny.. ikona lotnictwa.. najbezpieczniejszy samolot jaki latał.. szkoda ze tak marnie skończył. I ten wypadek przez taki... przypadek. No ale tak powstają wypadki.. przez przypadki.
tak cudo
Z jednej strony 100% racja, z drugiej strony niedopatrzenie jeśli chodzi o osłony zbiorników, że były za słabe a zarazem dobrze wiedzieli że przy tak dużych prędkościach startu i lądowania, często będzie problem z ogumieniem w kołach. 200 węzłów to ponad 370 km/h względem ziemi na poziomie morza (na "wysokich" lotniskach to będzie więcej). Które opony w samochodzie wytrzymają 400 km/h? Raczej takich za bardzo nie ma. Do tego niski kąt natarcia podczas startu ale przed rotacją, powoduje że większość masy samolotu spoczywa na podwoziu. W dzisiejszych samolotach w większości, skrzydła są obrócone względem kadłuba o parę stopni - z kilku powodów - głównie dla bezpieczeństwa i sterowności.
@@norbert.kiszka Ale tej opony nie rozerwało od prędkości, na pasie była jakaś metalowa część pochodząca z innego samolotu.
@@Ntwadumela1 ja mówiłem o całkoształcie, a nie o jednym konkretnym i wyjątkowym przypadku.
@@norbert.kiszka Całokształt wygląda tak, że nie było problemu z oponami w tych samolotach, nie licząc tego jednego konkretnego przypadku.
4:00 "z Concorde można zobaczyć krzywiznę globu" - płaskoziemcy 😨
Tez nie uwierza. Powiedza, ze to lewacy puszczaja film przez okienka!
Byl tez Concorde w malowaniu Coca Cola , ale predkosc byla ograniczona do maks 1,5 Mach z powodu nadmiernego nagrzewania sie kadluba , dlatego wszystkie byly malowane na bialo specjalna odbijajaca promienie sloneczne farba. A tak z ciekawostek jak to mozliwe za na wys.ok.18,800km. i temp.minus 50-56st.c.kadlub nagrzewal sie do ponad 120st.c.? z powodu tarcia i do tego cala konstrukcja rozciagala sie do 20cm?
@Arkady g tak masz racje to bylo Pepsi , pomylilem
5 lat mialem jak 2 drugi raz ladowal. Szkoda, ze juz nie lataja z checia bym go w akcji zobaczyl.
Pozdrawiam rocznik 88, piona
Leciałem nim raz, do Radomia, normalnie wziiuuuu, bziuuuuuu i już byliśmy na miejscu XD
To nie jest śmieszne :P Mi w Grójcu przez to wyjebało wszystkie szyby...
To bylo pol litra , a nie Concorde, hahaha! Ja tez nim lecialem - na symulatorze MS. Jako pilot!
@@gorylatko Ja leciałem jednocześnie jako CPT, FO oraz FE ;-)
@@macieksoft i mnie do tego stewardessa masowala szyje! A potem jeszcze cos.
You make my day!
est drugi na świecie najszybszy
Nie wiem czy ktoś zauważył ale w tym czarno-białym fragmencie kroniki PKF opisującym historię Concorda był pokazany w dwóch ujęciach tu-144😀
dokładnie 2:32 :D
Zbrodnia, zbrodnia, jeszcze jedna radziecka zbrodnia. Tak się wkrochmalać do polskiego filmu.
@@haimcukerman1012
Oczywiście że nie zbrodnia tylko niechlujność osób które dobierały materiały dla PKF.
@@piotrszychta7678 Przepraszam bardzo, ale według mnie wszystko co jest związane z Rosją dla polaczków jest zbrodnią.
@@haimcukerman1012
Zupełnie źle Pan zinterpretował mój główny wpis .
Chodziło mi tylko o rzetelność ludzi którzy pracowali przy PKF .
Oni mieli Concorda, my mieliśmy Poloneza...
No to by było na tyle.
Wersja z silnikiem Rovera, niemalże dorównywała mu osiągami XD
No i mieliśmy koło fortuny w którym można było wygrać takiego poloneza
@@Xaus11111 😂😂😂😂
Zabójcza ślicznotka :)
tu 144 był najszybszy!!! Q rWA cięgle te same je.. błędy.
Jestem zdumiony ilością błędów kodowania mpeg2 lub 4 na tych peerelowskich taśmach filmowych :)
Concorde nie jest najszybszym samolotem pasażerskim na świecie. To Tupolev Tu144 jest najszybszy. Uwaga! To nie jest Ruska propaganda.
On był szybszy ale też proporcjonalnie do tej prędkości awaryjny ;)
@@psjehxhegxyhwqkq Prawda
Ten TU 144 to się rozbił na pokazach lotniczych w Paryżu w 1973
Podobno kapitan manewrował tak mocno samolotem że rozpadł się w powietrzu😮
@@AdamKibic1925 Radziecka myśl techniczna
@@agentkgb105 zresztą kapitan przed lotem się przechwalał ,, Concorde jesteśmy od was lepsi"
"Video: Klaudiusz Dybowski" - hmm, ten od komputerów?
Jaki jest najdłuższy pas startowy na świecie??
We Wloszczowej!
@Samoloty jedno pytanie. Pozwalasz by w komentarzach była choojnia pysoska i nienawiść ?
czemu ten film jest taki poszarpany?
Zły pies taśmę wszamał :-/
Kiedy cyber info?
tak
6:32 Dla mnie to zdjęcie to zagadka. Concorde wylądował na Okęciu jeszcze w PRL'u, jak wiadomo koniec PRL był w 1989. Na zdjęciu jest Polonez Caro, którego produkcja, jak dobrze pamiętam to rozpoczęła się w 1992. Ktoś może wie o co chodzi? Czy to ja się pomyliłam z datą produkcji Caro
To jest zdjęcie z drugiej wizyty w 1993 roku
Bo to nie jest polonez caro typ MR 87 tzw :akwarium ,: z metalowym noskiem od poloneza coupe, i dodatkowymi szybkami z tyłu.
@@piotrsz.6995 Jemu prawdopodobnie chodzi o samochód, który widać w piątej minucie. To jest Caro MR’91, ma charakterystyczny wlot powietrza na masce, w MR'93 ten wlot był już w podszybiu. Film jest z 93 r., więc wszystko się zgadza.
...których LOT mógł być odbiorcĄ
W jakimś Polskim filmie na początku widać ten samolot.
w Kogel Mogel.
@@kristof8447 Chyba tak.
@@NygussMusica nie w Misiu?
1:20 za żelazną kurtyną
Tu-144 był szybszy od Concorda
Od 3:40 do 5:01 fajny moment
Tu-144 był szybszy, miał większą prędkość maksymalną i przelotową. Więc Concorde nie jest naj, ale za to latał niezawodnie przez lata.
@Samoloty Te silniki to były Rolls-Royce Olympus
Rolls-Royce/Snecma Olympus 593 :D
@@SamolotyPatryka No nieźle, Concorda zasilały właśnie Rolls-Royce/Snecma Olympus 593 co było rozwinięciem RR Olympus, który był używany w wojskowych samolotach. A byłem niemal pewny że w Concordzie były właśnie ten drugi.
"... i bym teraz ręki nie miał" :D
Kolejny raz w swoich filmikach opowiadasz bajki, nie było żadnego low-passa podczas lądowania w 1987 roku, niski przelot był owszem, ale po starcie samolot zrobił rundę przelatując na pasem 33.
Te wstawki archiwalne są super. Niby cenzura i propaganda, ale ten złośliwy komentarz ówczesnych autorów jakże trafny.
Serio Brytyjczycy wtedy myśleli, że kupimy Concorde'a?
Ciekawe za co .. :D
To powtórka o co kaman
Internet nie było i każdy wiedział
Oni mieli concord'a a my fso poloneza... przepasc technologiczna
0:24 Pierwsze sekundy i już ignorancja. Concorde nie był najszybszym naddźwiękowym pasażerskim samolotem. Tu 144 przewyższał go i w V przelotowej i w V maksymalnej.
Ciekawe czy znajdzie się grupa szaleńców, co przywrócą go do lotów na pokazy 🤔
FOTELE BYLY BARDZO NIE WYGODNE I MALE WIEM BO MIALEM PRZYJEMNOSC
Papież nim latał
Piękny filmik 👍👍👍 Ameryka zniszczyła Concorde od razu ,bo Boeingowi nie udało się zbudować samolot supersonic Boening 2707 ,stracili 1,44 bilionów ( na dzisiaj 35 bilionów dolarów ! ) i pozniej wszędzie zbojkotowali europejski projekt ,taka prawda !
Miliardów, a nie bilionów.
Bilion to na masze miliard
Ameryka nie zniszczyla Concorda , UK & Francja nie rozwijali projektu.
Jak miała rozwijać swój projekt skoro wszystkie linie lotnicze opuściły kontrakty , po zabronieiniu przelotów przez Atlantyk ,zajmuje się concorde od 40 lat i naczytałem i Ogladnalem wiele dokumentacji
Ameryka poszła w tym czasie inną drogą i powstał 747 też legenda tylko z innej bajki
Zobaczyć takie monstrum, to było by coś :)
Wyglada na to, że za miesiąc nagrywam film z muzeum, w którym jeden egzemplarz stoi!
@@SamolotyPatryka w nowym Jorku ?
@@SamolotyPatryka Ojj. Bardzo mym chciał zobaczyć taki materiał na twoim kanale
W muzeum w Sinsheim stoi tu 144 i Concorde i można wejść do obu.
ronież w Paryżu w muzeum na lotnisku le bourget - najlepiej wybrać sie podczas najwiekszych w Europie pokazów lotnictwa - są tam 2 concordy jeden to pierwszy doswiadczalny egzemplarz i jeden rejsowy - zwiedza sie obydwa
Z ta ciasnota w Concorde to bym polemizowal , w tamtych czasach nie bylo takich otylych ludzi Bo nie jedli takiego syfu Jak teraz , miejsca bylo tyle ile potrzeba , jakos dalì rade w tej ciasnocie podawac posilki , i Jak sie patrzy na te stare filmy to byle gowna nie spozywali , byla nawet watrobka z cebulka , na ktoryms filmie . A nie Jak dzisiaj mrozone Lasagne albo chamburger
Chyba Hamburger, co? Ale teź gów***any, przyznaję.
Dzisiaj Francja zaciska szczepionkową dłoń na gardłach swych obywateli.
I słusznie. Oby niedługo u nas.
@@jimixjimix5097 w celu?
@@pawekasprzyk5404 depopulacji 😅
gralismy w pilke nozna na szkolnym boisku i nagle zobaczylimy ten samolot sowiecki , wielki , straszny i glosny lecial z 1000 m nad nami. zniknal i gralismy dalej.
I kto wygral?
@@johnnyenglish4695Wolna Polska.
A to łon jeszcze lata? W jakiej linii? 😂
Podparyskiej. Z niezwykle efektownym lądowaniem.
Pamiętam, byłem wtedy w podstawówce. Namówiliśmy z kolegami nauczyciela od ZPT, żeby w ramach lekcji pojechał z naszą klasą na Okęcie obejrzeć Concorde'a i zgodził się.
I chwała mu za to 👏👏!
1&ft_ent_identifier
49&refid
Tupolew tu 144 byl szybszy
Z każdym lotem nowy spadochron, niezłe koszty dodatkowe.
Ale bzdury wymyślasz.
Chcąc prowadzić narrację,najpierw popracuj nad dykcją.!
Piękne🫡
3&ceid
To jest niesamowwite, ze tworzysz ciekawe odcinki na swoich kanalach...a nie umiesz poprawnie czytac lektorskiego tekstu.
Matołectwo!
A dlaczego nie opowiedziałeś historii wycofania z e służby Concorda?
Tylko napisałeś że Rosyjski miał 226awari
Tylko że to z wielkim rozgłosem po rozbiciu się concorda i awariach innych oraz oczywiście kosztach utrzymania Zawieszono do dzisiaj loty tego wynalazku
Jest osobny odcinek o Concorde
1&curr&pc
3:48- przepraszam, to są bzdury. Nie ma czegoś takiego, jak zapoznanie się z lotniskiem/pasem w dzisiejszych czasach.
Nie wiem jak było w latach 80'tych, ale Mrija robił po prostu low pas. Tak po prostu dla miłośników awiacji wokół lotniska :)))
Śmieszyły mnie jeszcze inne komentarze dotyczące tamtego lądowania z "maseczkami" :D