Це відео не доступне.
Перепрошуємо.

Bullying - jak systemowo wesprzeć dzieci zaangażowane w przemoc rówieśniczą - dr Anna Kubiak

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 23 тра 2022
  • Przemoc rówieśnicza jest problemem zarówno dla dzieci, rodziców, nauczycieli, jak i terapeutów. Agresja i przemoc są bardzo podobnie definiowane, jednak kluczową różnicą między nimi jest równowaga sił. W przemocy jedna ze stron jest słabsza i staje się ofiarą. Dlaczego tak ważne jest rozróżnianie tych pojęć? Czym jest bullying? Jak wspierać dzieci, które doświadczają przemocy rówieśniczej? Jak wygląda mechanizm powstawania przemocy? Co sprzyja wejściu w rolę ofiary? Na te i wiele innych pytań odpowiada dr Anna Kubiak, psycholożka z 10-letnim doświadczeniem w pracy w szkole podstawowej i gimnazjum, prowadząca prywatną praktykę terapeutyczną.
    dr Anna Kubiak - psycholożka, ukończyła specjalność: psychologia kliniczna człowieka dorosłego. Jej zainteresowania koncentrują się wokół autodestruktywności, diagnozy psychologicznej i terapii systemowej (zwłaszcza dzieci i młodzieży). Prowadzi badania dotyczące samouszkodzeń bez intencji samobójczej oraz czynników wiążących się z ich nawykowym podejmowaniem. Jej najnowsze badania dotyczą związków autodestruktywności pośredniej z przywiązaniem, regulacją emocji oraz kontrolą hamowania. W ramach praktycznej działalności przez 10 lat pracowała w szkole podstawowej i gimnazjum, a aktualnie prowadzi prywatną praktykę terapeutyczną. Jest członkiem nadzwyczajnym Wielkopolskiego Towarzystwa Terapii Systemowej. Na poznańskim wydziale Uniwersytetu SWPS prowadzi zajęcia z diagnozy psychologicznej, etyki zawodowej psychologa oraz seminarium magisterskie.
    Spotkanie odbyło się w ramach konferencji z cyklu „Dziecko → Nastolatek → Dorosły” poświęconej tematyce szeroko rozumianego rozwoju dziecka, organizowanej przez Uniwersytet SWPS oraz Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży dla Miasta Poznania.
    W cyklu podcastów “Dziecko, Nastolatek, Dorosły” Strefy Psyche Uniwersytetu SWPS mówimy o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży. Wraz z psychologami, psychoterapeutami i innymi specjalistami zgłębiamy tematykę działań oraz perspektyw rozwoju systemu środowiskowego wsparcia dzieci i młodzieży w kryzysie psychicznym w Polsce oraz za granicą.
    Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS to projekt popularyzujący wiedzę psychologiczną na najwyższym merytorycznym poziomie oraz odkrywający możliwości działania, jakie daje psychologia w różnych sferach życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Projekt obejmuje działania online, których celem jest umożliwienie rozwoju każdemu, kto ma taką potrzebę lub ochotę, niezależnie od miejsca, w którym się znajduje. Więcej o projekcie: www.psyche.swps.pl
    Interesujesz się psychologią? Dołącz do nas w grupie Strefy Psyche Uniwersytetu SWPS na Facebooku ( / strefapsyche .
    #przemocrówieśnicza #dzieci #bullying

КОМЕНТАРІ • 11

  • @Kurczak00
    @Kurczak00 2 роки тому +4

    Znakomity wykład. Na szczęście nie jestem nauczycielką ani psychologiem szkolnym, bo już widzę, że byłabym pierwszą osobą, która nawrzeszczałaby na sprawców przemocy i zrobiła awanturę na całą szkołę...

  • @buczewita
    @buczewita 9 місяців тому +2

    Bardzo podoba mi się w jaki sposób pani to wytłumaczyła. Niestety ale trzeba to puszczać nauczycielom . Córka poszła od września do pierwszej klasy i spotkało ją już kilka niemiłych i niesprawiedliwych sytuacji. Gdzie w tym wszystkim jest nauczyciel? Mam wrażenie, że w wielu przypadkach wszelkiego rodzaju przemoc jest znormalizowana…. I to jest najgorsze. Dajemy przyzwolenie na różne jej przejawy, bo niektóre są za mało bolesne? Drastyczne? Nie rozumiem tego… każda przemoc boli.

  • @anitach5901
    @anitach5901 2 роки тому +3

    Uwazam ,ze glownym powodem powstawania tego typu zachowan jest masowosc instytucji szkolnych . Tylko zmniejszenie grup , moze pomoc wychwytywac i zauwazac nieprawidlowosci.

  • @paulinak2396
    @paulinak2396 2 роки тому +4

    Wszystko ładnie i pięknie, ale gdzie te systemowe rozwiązania? Co zrobić z agresorem jeśli nie pomagają nawet interwencje rodziców? Kurator ? Rozmów było setki jeśli nie tysiące.

    • @ewadziatkowska1059
      @ewadziatkowska1059 2 роки тому

      Przenieść do szkoły prywatnej ,gdzie nie toleruje się agresji .Szkoła państwowa nie ma takich narzędzi ,żeby wyrzucić ucznia za zachowanie .Jeśli troszczysz się naprawdę o dziecko ,a nie na niby ,przenieś do szkoły prywatnej .

    • @kitrasia
      @kitrasia 2 роки тому +1

      @@ewadziatkowska1059 Nie każdy może pozwolić sobie na szkołę prywatną. Ale można spróbować przenieść dziecko do innej placówki państwowej. Można też rozważyć nauczanie domowe. Przede wszystkim trzeba dziecku mówić o sposobach radzenia sobie, tłumaczyć, wesprzeć emocjonalnie, nie zostawiać samego z tym problemem. Szczególnie zadbać o poczucie bezpieczeństwa w domu.

    • @ewadziatkowska1059
      @ewadziatkowska1059 2 роки тому

      @@kitrasia nie każdy może ? Przepraszam bardzo ,jeśli dwoje rodziców pracuje ,to może , tylko może trzeba zaprzestać remontów na jakiś czas .Dziecko jest ważniejsze niż remonty .

    • @dzigit4680
      @dzigit4680 2 роки тому +1

      @@ewadziatkowska1059 ucieczka nie jest najlepszum rozwiazaniem. Potem ani takie dziecko nie bedzie jmialo sobie radzic z wiekszoscia osob ktore przeciez chodza do panstwowych placowek ani rodzice nie beda umieli wesprzec adekwatnie poza pomyslami na ronorakie ucieczki. Powodzenia

    • @kitrasia
      @kitrasia 2 роки тому

      @@ewadziatkowska1059 No nie każdy, różne są sytuacje. Do państwowych placówek chodzą dzieci z dobrze sutuowanych rodzin i z biednych, niekiedy z domu dziecka.

  • @krakowian
    @krakowian Рік тому

    W minucie 2:45 zrozumialam ze Pani dr Anna Kubiak stwierdzila ze klocace sie rodzenstwo to nie przemoc, poniewaz jest tam rownowaga sil, a nierownosc sil jest kluczowa w przemocy. Chcialabym wyrazic opinie ze jest to bardzo krzywdzace stwierdzenie. Nie ma dwojki dzieci w rodzinie o takim samym statusie. Sa dzieci mlodsze, starsze, bardziej lubiane (tak rodzine maja ulubione dzieci) itd. i wg mnie miedzy rodzenstwem nigdy nie ma rownosci sil. Chcialabym zaapelowac o zaprzestanie normalizacji agresji miedzy rodzenstwem. Jest to przemoc i to o wiele gorsza niz w szkole bo dzieje sie w miejscu ktore powinno byc bezpieczne. Pozniej Pani doktor mowi ze skoro przemoc miedzy doroslymi jest nielegalna tak i miedzy dziecmi w szkole powinna byc pietnowana. To tez dotyczy przemocy miedzy rodzenstwem. Dorosle rodzenstwo tez nie moze legalnie pastwic sie nad drugim i ofiara jest chroniona prawnie. O ile cala raszta wykladu bardzo byla madra i ciekawa, to niestety wypowiedz o rodzenstwie uwazam ze jest bardzo bardzo szkodliwa. Mam wielka nadzieje ze byl to niefortunny skrot myslowy ze strony Pani doktor.

    • @departamentedc564
      @departamentedc564 Рік тому

      Zdecydowanie nadinterpretacja. Mieliśmy jedynie porządkującą klasyfikację w tym fragmencie.