Uzależnienia u dzieci i młodzieży - cyberprzestrzeń i jej zagrożenia - Marek Goworek

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 10 вер 2024
  • Rodzice zastanawiają się często jaki jest optymalny czas, który dziecko może spędzać przed ekranem komputera czy smartfona. Wielu z nich analizuje gdzie leży cienka granica pomiędzy rozrywką, a uzależnieniem od gier czy social mediów. Strach rodziców przed nowymi technologiami nie pozwala zrozumieć dzisiejszej rzeczywistości młodych ludzi, w której relacje międzyludzkie w znacznej mierze przeniosły się do sieci. Aby zdiagnozować uzależnienie, musi wystąpić wiele różnych symptomów, a korzystanie z konkretnej czynności lub substancji to tylko jeden z nich. Kiedy więc warto zgłosić się do specjalisty? Jakie objawy i zachowania powinny budzić niepokój? Jaką rolę odgrywają w tym rodzice i ich czas poświęcony na relacje z dzieckiem? Na te i inne pytania odpowiada Marek Goworek, pedagog, profilaktyk, certyfikowany specjalista terapii uzależnień.
    Marek Goworek - pedagog, profilaktyk, certyfikowany specjalista terapii uzależnień (KBds.PN). Od ponad 10 lat zajmuje się profilaktyką osób zagrożonych społecznie, współpracując w tym obszarze min. Z gminami na terenie Wielkopolski, uczniami, sądami, kuratorami oraz nauczycielami. Od 8 lat jest kierownikiem ds. merytorycznych ośrodka terapii uzależnień w Wielkopolsce, gdzie odpowiada za program placówki oraz nadzór kadry terapeutycznej. Prywatnie pasjonuje się biegami długodystansowymi oraz górami.
    Spotkanie odbyło się w ramach konferencji z cyklu „Dziecko → Nastolatek → Dorosły” poświęconej tematyce szeroko rozumianego rozwoju dziecka, organizowanej przez Uniwersytet SWPS oraz Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży dla Miasta Poznania.
    W cyklu podcastów “Dziecko, Nastolatek, Dorosły” Strefy Psyche Uniwersytetu SWPS mówimy o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży. Wraz z psychologami, psychoterapeutami i innymi specjalistami zgłębiamy tematykę działań oraz perspektyw rozwoju systemu środowiskowego wsparcia dzieci i młodzieży w kryzysie psychicznym w Polsce oraz za granicą.
    Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS to projekt popularyzujący wiedzę psychologiczną na najwyższym merytorycznym poziomie oraz odkrywający możliwości działania, jakie daje psychologia w różnych sferach życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Projekt obejmuje działania online, których celem jest umożliwienie rozwoju każdemu, kto ma taką potrzebę lub ochotę, niezależnie od miejsca, w którym się znajduje. Więcej o projekcie: www.psyche.swps.pl
    Interesujesz się psychologią? Dołącz do nas w grupie Strefy Psyche Uniwersytetu SWPS na Facebooku ( / strefapsyche .
    #uzależnienie #młodzież #grykomputerowe

КОМЕНТАРІ • 12

  • @ArMe1989
    @ArMe1989 2 роки тому +13

    Uzależnienia czy to od gier czy to od różnych substancji są zazwyczaj już efektem końcowym nieporadności emocjonalnej.
    Dzieci od najmłodszych lat wchłaniają tę nieporadność od rodziców którzy nie robią kompletnie nic aby przekazać dzieciom dobre nawyki radzenia sobie z emocjami.
    Jeśli dziecko widzi niezaradnego emocjonalnie tatę lub mamę to samo nie wie co robić z narastającą złością, smutkiem lub lękami więc ostatecznie ucieczkę zapewniają mu gry lub substancje.
    Problemem jest kompletna nieświadomość emocjonalna rodziców dlatego temat jest bardzo trudny. Rodziny w których faktycznie jest tego typu problem same go nie są w stanie u siebie dostrzec. Dziecko pozostawione samo sobie przez wielu rodziców jest uważane pozytywnie za samodzielne i dojrzalsze gdzie w rzeczywistości nie ma ono samo skąd uczyć się i obserwować prawidłowego zachowania na wypadek smutku, złości, porażek itd
    Ciężki temat ale najbardziej przerażające jest to jak mało osób to rozumie.

  • @szeptanka0
    @szeptanka0 2 роки тому +3

    Już pierwszy (w Polsce) Raport FOMO z 2018r. wskazywał na rosnące w niepokojąco szybkim tempie zjawisko uzależnienia, dlatego trudno mi się zgodzić z wypowiedzią p.Goworka, że obecnie jest to tylko niewielki procent uzależnionej młodzieży.

  • @mikicionekk3554
    @mikicionekk3554 2 роки тому

    Cudowne z trzepakiem. Tak! Boso w pokrzywy ;)
    To jest swieta prawda, co teraz sie mówi: dorosli zafundowali dzieciom patodeweloperke bez przestrzeni do zabawy i maja do nich pretensje, ze nie bawia sie na dworze! Co oczywiscie nie jest wina poszczegolnych osob, ktore kupuja/wynajmuja takie mieszkania, na jakie je stac. To problem systemowy.

  • @tomografiakomputerowa953
    @tomografiakomputerowa953 2 роки тому

    bardzo ciekawy wyklad!

  • @kamiko-i5g
    @kamiko-i5g 2 роки тому

    wesoły problem

  • @johnymnemonic4657
    @johnymnemonic4657 Рік тому

    Uzależnienie jest wtedy,gdy komputer,czy internet zastępuje wszystko,nawet odrabianie lekcji.Dzieci nie jedzą,tylko chcą siedzieć przy komputerze,tablecie.Siedzą w grach sieciowych do pierwszej w nocy i nie wysypiają się.Mają zero innych zainteresowań.

  • @gonzogorf7019
    @gonzogorf7019 2 роки тому +2

    kolejny teoretyk?
    Nie ma czegos takiego jak odłączenie wspolczesnego czlowieka od sieci. To przedluzenie osobowosci.
    Gry to eskapizm
    Rodzice tez są uzależnieni o social mediów i gier.

    • @vdrzem9690
      @vdrzem9690 2 роки тому +4

      Psluchaj bo widać że nie przesłuchałeś

    • @pastorro90
      @pastorro90 2 роки тому +1

      Ciekawa hipoteza:) moze w niektorych przypadkach prawdziwa.