Nie wiem dlaczego ale ja też trzęsę dmuchawka jak pracuje mając świadomość że to powoli powolutku ubija łożyszka wewnątrz jakiekolwiek one tam nie są :)
To nie będzie merytoryczny komentarz.. ale nie pamiętam filmu w którym byś robił aż taki roast czegoś jak w tym filmie. Wierzę, że kosztowało Cię to Łukaszu sporo nerwów, ale bardzo mi się to podobało :) Łapka w górę! Więcej roastów!
Oj tak XD Nie chciał bym żeby to stało normą, ale jak ktoś spokojny po czymś jedzie. Czego zazwyczaj nie robi i co więcej robi to celnie to jest to dwukrotnie bardziej śmieszne :D
Zacząłem jeszcze od FreeNAS, w pewnych miejscach opiekuję się maszynami, gdzie uptimie dochodzi już do 3 lat. Używam głównie Core, jest tam obsługa Apple Shares - AFP, dodatkowo można stworzyć sobie takie "Turbo Cache" do zapisu i odczytu na dyskach SSD / NVME, wtedy limitem prędkości przesyłania jest karta sieciowa.
Dziękuje bardzo za ten pseudoNASowy produkt terramaster. Miałem dwa. Pierwszy przestał być wspierany po dwóch latach, drugi miał spadki wydajności. Niedawno wyciągnąłem dyski i postawiłem OpenMediaVault na komputerze SFF z portami SATA. Trochę konfiguracji i bez problemu te dyski wróciły do RAIDa w mdadm i wszystko ZA PIER DZIE LA :D EDIT: A zapomniałem, do pierwszego NASa producent przysłał mi chińską wideoinstrukcję jak zaktualizować firmware po... JTAG :)
Mam tak samo tj od razu zainstalowałem "swój" pendrive i dołożyłem ram. Jedynie co mnie zasmuciło to to, że druga sieciówka która tam jest...jest gigabitowa :( Byłem święcie przekonany, że jest to 2.5gb, niestety nie. Smutek wkradł się w me serce i będę szukał czegoś innego bo montaż dedykowanego układu 10gb to trochę droga zabawa ;) Socket usb w płycie jest TYLKO usb2.0 dlatego jest wolno ;)
BTW pendrive na OS już raz próbowałem. Openmediavault (z rozszerzeniem oszczędzającym flash) zabiło pendrive w niecały rok. BTW dokładnie ten sam model pendrive, tylko [chyba] 16GB. TrueNasa też nie polecają instalować na pendrive. Następnym razem będę próbował instalować OS na na USB, to użyję SSD z przejściówką USB3.0 na SATA
Przez półtorej roku miałem FreeNas na dwóch pendrive w raid1 - działało beż zarzutu aż wymieniłem jeden z pendrive i potem znów powrót do pracy;) ale ile więcej tych danych zapisuje TrueNAS to nie wiem
@@JakubPluta Tylko z Asustorem jest tak, że pomoc się większości kończy dla użytkownika końcowego na wiedzy, że istnieje taki NAS. Chociaż dobrej jakości sprzęty.
A ja Ci powiem, że średni plan z tym pendrivem, prędzej czy później on padnie i to prędzej niż hddki. Nie tylko TruNas, np Vmware też nie zaleca zapisu na pendrive. To chyba podróba właśnie - Sandiska mocno podrabiają. Ja też polecam Trunas Scale - opartergo na Linuxie. Jak się wysypie FreeBsd z wersji core przy upgradzie to dla mnie okazał się nie naprawialny i był stawiany od 0. Ja mam true nasa jako 1 z vmek na wykupionym serwerze, z dedykowanym dyskiem dla niego - zamontowanym w trybie passthru, raida 1 nie potrzebowałam, bo mam kopie na NASie w domu. przywrócenie - 5-30 min. O tak polecam dodać sobie własnie repo community - dużo więcej apek.
ja polecam ściągnąć ARC od Xpenology i założyć sobie Synology DSM 7x. 100x łatwiejsza konfiguracja jak w Truenas. Wszystko przejrzyste, proste bez większego główkowania. Truenas to jednak kobyła ale jest sporo rzeczy, których na nim nie da się zainstalować albo jest to kosmicznie trudne jak chociażby Resilio Sync, które na Synology działa znakomicie. W Truenas trzeba ostro kombinować jakieś dockery, kontenery i inne szmergle, normalnie droga przez mękę. To jak stopień komplikacji wahadłowca w porównaniu z samochodem osobowym.
Instalowanie własnego systemu zamiast dedykowanego oprogramowania producenta zawsze będzie dla ludzi z wiedzą. Ja mam na nasie proxmoxa i w nim Debiana w kontenerze z usługami NASowymi. Konfiguracyjny koszmar. Dlarego osoby bez wiedzy i chęci powinny kupić kompletnego NASa od renomowanych producentów
Nie wprowadzaj w błąd, że na pendrivie system. Bierze się czytnik i kartę pamięci przynajmniej max endurance, a najlepiej jakaś micro sd na kościach slc. Najwyższa trwałość.
@@karol4139 nie warto tyle kombinować, bo jednak tanie pendrivy mają kiepskie kości, a drogich nie pakuje się do tego. Najlepiej kupić 32GB microSD industrial i wiedzieć, że będzie działać latami, a koszt takiej karty to tylko 140pln za właśnie 32GB.
u mnie na takim pendrivie tylko w wersji 32GB system działał bez problemu ale migrowałem ostatnio na dysk SSD 128GB na USB 3.0 - asustor as6102t jakby co ;) TrueNAS śmiga elegancko
Truenas jest... ładny. Xigmanas jest szybszy, mniej zasobożerny i ma wbudowane to co do truenasa trzeba dociągać. I nie robi fochów z instalacją na pendrive.
Jeśli brakuje Ci pomysłów na filmy to ja chętnie obejrzał bym jakieś porady np. jakie są sockety na procki, od kiedy są, jakie sloty na płytach głównych, jaki paramet ma większe znaczenie dla wydajności pracy laptopa (np. pod kątem typowych zastosowań); co warto skonfigurować w Windowsie, BIOSie, przeglądarce aby komputer wydajniej działał.
Co do migawek: wykonywanie ich jest bardzo ważne, ale nie można ich traktować jako backupu samego w sobie, to tak just in case, gdyby ktoś chciał o tym pomyśleć. ;)
Zrób odcinek jak poninstakacji trunNas.a krok po kroku go konfigurować i zarzadzać jak to działa ! Gdzie są katalogi gdzie sie dodaje dyski i uslugi i jak. Czy można dodać drugą karte sieciową lub wifi jak to skonfiguriwać . Krok po krok. Jak się korzystavpotrm z tych usług i jak one dzialają. Bo jest wielu początkujących z tym tematem i nie każdy wie co dalej z tym zrobić po samej instalacji.
Wszystko jest na yt pokazane chyba przez samego TrueNasa. Jest to banalnie proste. Tworzysz poola, dopinasz dyski, tworzysz udzialy, wlaczasz smb i dziala. Karty mozna ustawic w rozne tryby jako zapasowe albo rownolegle np.
17:50 - a przypadkiem wtedy nie zostanie zaszyfrowane wszystko razem z tym plikiem migawki? Dla mnie jest to niepewne rozwiązanie pod tym kątem. Najbardziej pewna ochrona przed ransomware to kopia offline - odłączona od sieci.
Tak masz rację. Mówię o tym, że to prosta metoda a nie metoda nie do złamania. Migawki są tylko do odczytu w mojej konfiguracji, ale jeśli wirus jest bardziej zaawansowany i dostanie się do oprogramowania NAS'a to wtedy kaplica.
Nie podejrzewam, żeby wiele wersji ransomware było tak bystrych, żeby wyciągnąć z password managera hasło NASa, a potem zmieniać mu konfigurację. Serio zdarza się coś takiego? Jeśli tak, to można jeszcze ustawić na NASie logowanie 2FA z YubiKey.
@@trojnara Nie wiem na jakiej zasadzie, ale słyszałem historie o zaszyfrowanych Nasach od nie jednej osoby. Moim zdaniem wszystko zależy od tego do jakich uprawnień zdoła mieć dostęp oprogramowanie. Nie widzę żadnego powodu, by nie robić kopii offline, która zabezpiecza nas nie tylko przed ingerencją oprogramowania co jeszcze przed awariami elektrycznymi całego serwera.
@@Szklana147 Uciążliwość jest chyba dobrym powodem, szczególnie jeśli kopie offline mają być przechowywane off-site. Ja robię rutynowo off-site, ale offline raczej sporadycznie.
@@Szklana147 Założę się o duże piwo, że wszystkie zaszyfrowane NASy, o których słyszałeś, nie korzystały z migawek i zaszyfrowana była jedynie zawartość udostępnianych zasobów sieciowych. Migawka, nawet jeśli z jakiegoś powodu udostępniona przez sieć, będzie z definicji zasobem tylko do odczytu, więc żaden ransomware jej nie zaszyfruje. Trzebaby dostępu administratora NASa, żeby migawkę skasować.
6:07 to samo zrobił Microsoft, przez to nie mogę zaktualizować Windowsa :f już od kilku miesięcy. W Internecie są poradniki jak to zrobić ale no ja jestem nupkiem, a to co trzeba zrobić by zainstalować tą aktualizację to dla mnie czarna magia.
Świetny materiał, po Twoim pierwszym filmie na temat tego NASa miałem właśnie zasugerować film o ciekawszym oprogramowaniu. Jedna rzecz mnie zastanawiam czy TrueNas na sprzęcie bez RAMu z korekcją błędów nie jest aby nieco niebezpiecznym pomysłem, bo dosyć łatwo o zmianę bitu, a nie wiem jak działa dokładnie ZFS lecz zdaje mi się, że SCRUB nie uchroni przed tym danych.
@@ZMASLO dobrze wiedzieć, choć nadal mam wrażenie, że to ryzykowne. Sam aktualnie jestem w trakcie ogarniania DIY NASa i póki co skłaniam się ku BTRFS. Swoją drogą może to ciekawy pomysł na film, bo ten system plików serio jest inny.
Mam tego pendrive'a i też chciałam na nim instalować OS (tylko nie w NAS). I też szlag mnie trafił jak okazało się że Fedora instalowała się ponad godzinę i nie bootowała 😢. Najpewniej jest ostry throttling I pen nie nadaje się do takich użyć. Zmieniłem pena I wszystko bangla
11:03 ta firma to nawet radiator "źle" zrobiła. Płyta główna jest na ściance bocznej umieszczona pionowo prawda? więc radiator powinien być przekręcony o 90 stopni aby powietrze unosząc się do góry opływało żeberka radiatora.
14:26 zazwyczaj te dyski SSD na 2.5 cala wcale w środku nie zajmują całej powierzchni, a stosunkowo mało tylko obudowa musi dostosować się do standardu. Nie próbowałeś go otworzyć i zerknąć jak to wygląda?
Odnośnie pendrive też ten sam model posiadam i też mimo testów na wielu złączach i komputerach ma bardzo małe osiągi kuzynka ma też takiego i wszystko działa super więc to taka loteria z niektórymi dyskami możliwe jest że mają "mikro przerwy" Między lutem a pcb
Poproś kogoś z drukarka 3D by ci wydrukował slot na M2 USB, bo tak jak je podpiołeś, przy jakiś wstrząsach lub przy sporej dawce pecha kiedyś w przyszłości morze zrobić ci zwarcie na płycie głuwnej NASa.
Ej teraz mam zagwostkę, jesli ten Rdzeleron wspiera wirtualizację, to możnaby postawić na takim Teragruzie Proxmoxa, a po dokupieniu kolejnych takich można by je połączyć w klaster, to kurka mielibyśmy energooszczędnego Homelaba
Musisz mieć trzy takie by bez dziwnego skryptowania uruchomić Claster na Proxmoxie. Dla celów edukacyjnych jaknajbardziej. Pamiętaj że HighAvailability na takim rozwiązaniu da ci przerwę około 2min zanim usługę przejmie drugi serwer. Dodatkowo w przypadku tego konkretnego urządzenia jest problem bo do uruchomienia clastra potrzebujesz dodatkowego dysku do przechowywania migrujących VMow I kontenerów- każdy serwer powinien taki dysk mieć a nie wiem czy planowałeś na po poswieciec bay od HDD?
Mam nadzieje ze napisales o tych wszystkich problemach i swoim daniu na temat ich firmy producentowi na FB, emailu itp?! Lub dałes link do tego filmu z ang napisami
TrueNAS spoko, ale nie sądziłem że ten system postawiony na i3-6100T bedzie w stanie spuścić łomot temu procesorowi. Cóż, myliłem się 😅 ahhh gdzie te czasy gdzie FreeNAS chodził na Pentium 350Mhz z 389MB ramu 🤔
A myślałeś o mini PC NAS (można znaleźć na aliexpress)? Za 1500 jest wersja z Ryzen 7 5700U bez ramu i dysków. Ma miejsce na 2x 3,5" i 2x M2. Do tego DDR4 i 16 wątków procesora.
Borze NAS na windowsie. Aż oczy pieczą jak to czytam. Znaczy każdy może robić co chce ale osobiście ja bym na windowsie nie dał rady i bym kur*icy dostał
@@matsu9790 witam w klubie. Jak się ktoś Linuxa nauczy to do windowsa ciężko wrócić. Jak by wszystkie gry były na Linuxsie to bym tego windowsa wywalił za okna(he he bo windows znaczy okna) i bym jakąś dystrybucję fajną znalazł Linuxa i bym się niczym nie przejmował. Na swoim kompie mam tylko windowsa ale na lapku se wymieniłem dysk z 500 GB na 1TB i zainstalowałem windowsa i Linuxa i jak chcę pograć to odpalam windowsa a jak tylko coś poprzeglądać albo popracować to mam taką lekką dystrybucję i dzięki temu łapek chodzi lepiej a ja se robię wszystko co chcę.
mała prędkość kopiowania plików jest w wszystkich systemach komputerowych to wirus w systemach plików i modyfikacje producentów w każdym systemie bo kabel ide ultra ata100 potrafi kopiować z prędkością 100 megabajtów na sekunde kabel sata3 potrafi kopiować z prędkością 600 megabajtów na sekunde dlatego retro komputer ma wystarczającą prędkość kopiowania gdyby systemy komputerowe nie ograniczały prędkości
Odrazu powiem, instalowałem sobie system na ThinkPad'zie chromebook, ale powodu sterowników nie mogłem instalować w pamięci wewnęcznej systemu linux. Został mi mały pendrive. Jak zobaczyłem ten pendrive od sandisk w filmie, to pierwsza myśl. Nieeee - napewno to będzie działało gorzej niż tragicznie. Takie to są te małe pendrive od sandisk. Ale na równie małym nośniku z samsunga, działa już mi system od pół roku i ma się bardzo dobrze. To tak powiem, nie polecam małych pendrive od sandisk. Dzialają naprawdę tragicznie. Od samsunga jest naprawdę rewelacja.
Jestem ciekawy jak będzie śmigał w dłuższej perspektywie ten trunas bez pamięci ECC. Sam chciałem zainstalować ale tyle wątków jest na forum o pamięciach że chyba wybiorę unraid albo xpenology.
Właśnie mam komputer Lenovo ThinkCentre M710Q z procesorem i3 7generacji na którym postawiony jest home assistant ale chce by pełnił rolę serwera plików. Usunąłem kartę WiFi i włożyłem adapter na nvme który będzie dyskiem systemowym, zamówiłem port m.2 który może się uda przylutować by mieć dwa porty m.2 i ma jeszcze miejsce na dysk sata. Ogólnie miałbym 4 dyski jak się uda przylutować port m.2 😊 jak przylutuję to zainstaluje truenas
No dobra Zmaslo. Ale pod koniec sam zaznaczyłeś, że True NAS korzysta z cache’owania plików do ramu. A tenże ram też dokładałeś. Czy to nie będzie tak, że jakbyś tego ramu nie dołożył to transfery też kulały by jak na TOS?
Mam tego samego Nasa i właśnie często padają pendraki . Mógł byś podać edokladniej lub podlinkować elementy które dołożyłeś? Np ten kabelek , przejściówka, dysk . Może nie być takie oczywiste że nas ruszy na dowolnym zestawie. Dziękuję z góry.
@Zmaslo czemu nie zainteresowałeś się również systemem UnRaid, startuje tylko i wyłącznie z pendrive, a utworzenie serwera SMB działa również natywnie. A jako CACHE możesz użyć swojego SSD na HUBie USB 😁 Po za tym jest ogromna możliwość wykorzystania dodatkowych aplikacji.
@@ZMASLO możesz zawsze spróbować przez okres próbny z czym to się je. Nie jestem może takim geekiem, ale te 30 dni przekonało mnie do rezygnacji z innych systemów. Swego czasu eksperymentowałem z qnapem podobne jak ty z swoim nasem, instalowałem na qnap natywnie proxmona czy też xpenology ale zawsze brakowało mi czegoś. Zainstalowałem unraid i tak z nim zostałem, teraz nie posiadam żadnego sprzętu dedykowanego, zbudowałem swojego własnego nasa z tych elementów które były mi potrzebne. Co ważniejsze w każdej chwili można zrobić upgrade. Szanuje pracę twórców oprogramowania, stąd zakup licencji wydaje mi się odpowiednim nagrodzeniem ich pracy. Szczerze to sam jestem bardzo zdziwiony, że w Polsce nie jest ten system tak popularny, jak na zachodzie. Ciężko znaleźć jakie kolwiek informacje, przeczytałem wszystkie komentarze jakie do tej pory były pod tym filmem i znalazłem 3 osoby które wspomniały na jego temat co kolwiek 😁
A nie lepiej xpenology? Jest z tym trochę szukania dobrego obrazu żeby wszystko działało bo na niektórych miał błędy podczas instalacji ale ostatecznie wszystko ładnie śmiga
Mam podobnie z NAS.....jestem userem ReadyNas od Netgeara (to już 4 model) prawie 15 lat....tylko że problem jest taki że Netgear opuścił ten segment rynku...i będe musiał przenieść się na coś nowego...a strasznie, STRASZNIE mi się nie chce.....
09:12 Ludzie trzepiący dywan przez okno < ZMASLO wietrzący NASa przez okno. Idzie wiosna.
Nie wiem dlaczego ale ja też trzęsę dmuchawka jak pracuje mając świadomość że to powoli powolutku ubija łożyszka wewnątrz jakiekolwiek one tam nie są :)
Ja się zawsze śmieje jak widzę że ktoś tak robi, a sam tam robię, tylko nie wiem po co.. Odruch.
@@you..tube.. I żeby to jeszcze miało jakieś podstawy naukowe - szkoda że Mythbusters juz nie dzialaja. Byłby temat do zbadania :)
To nie będzie merytoryczny komentarz.. ale nie pamiętam filmu w którym byś robił aż taki roast czegoś jak w tym filmie. Wierzę, że kosztowało Cię to Łukaszu sporo nerwów, ale bardzo mi się to podobało :) Łapka w górę! Więcej roastów!
Oj tak XD Nie chciał bym żeby to stało normą, ale jak ktoś spokojny po czymś jedzie. Czego zazwyczaj nie robi i co więcej robi to celnie to jest to dwukrotnie bardziej śmieszne :D
Kawa i oglądamy, super materiał., coś ciekawego jak zwykle. To teraz czekam na Viśtę. 😄
Zacząłem jeszcze od FreeNAS, w pewnych miejscach opiekuję się maszynami, gdzie uptimie dochodzi już do 3 lat. Używam głównie Core, jest tam obsługa Apple Shares - AFP, dodatkowo można stworzyć sobie takie "Turbo Cache" do zapisu i odczytu na dyskach SSD / NVME, wtedy limitem prędkości przesyłania jest karta sieciowa.
Dziękuje bardzo za ten pseudoNASowy produkt terramaster. Miałem dwa. Pierwszy przestał być wspierany po dwóch latach, drugi miał spadki wydajności. Niedawno wyciągnąłem dyski i postawiłem OpenMediaVault na komputerze SFF z portami SATA. Trochę konfiguracji i bez problemu te dyski wróciły do RAIDa w mdadm i wszystko ZA PIER DZIE LA :D
EDIT: A zapomniałem, do pierwszego NASa producent przysłał mi chińską wideoinstrukcję jak zaktualizować firmware po... JTAG :)
I upgrade beze mnie 😂 Ważne że działa 😅
Nie wierzę. Łukasz musiał pytać o pomoc taką niewidzialną.
00:00 a to to już nie jest ciekawe!? oczywiście że jest :D (fajnie się ogląda)
Reżysera dzisiejszego odcinka: Lubomír Beneš :) Like
No i fajnie a przy okazji dobrze wiedzieć że jest jakaś nowa jak dla mnie wersja TrueNAS
Mam tak samo tj od razu zainstalowałem "swój" pendrive i dołożyłem ram. Jedynie co mnie zasmuciło to to, że druga sieciówka która tam jest...jest gigabitowa :( Byłem święcie przekonany, że jest to 2.5gb, niestety nie. Smutek wkradł się w me serce i będę szukał czegoś innego bo montaż dedykowanego układu 10gb to trochę droga zabawa ;) Socket usb w płycie jest TYLKO usb2.0 dlatego jest wolno ;)
BTW pendrive na OS już raz próbowałem. Openmediavault (z rozszerzeniem oszczędzającym flash) zabiło pendrive w niecały rok. BTW dokładnie ten sam model pendrive, tylko [chyba] 16GB.
TrueNasa też nie polecają instalować na pendrive.
Następnym razem będę próbował instalować OS na na USB, to użyję SSD z przejściówką USB3.0 na SATA
O widzisz, to może nawet lepiej że źle to działało od startu i że zdecydowałem się na tego SSD.
Przez półtorej roku miałem FreeNas na dwóch pendrive w raid1 - działało beż zarzutu aż wymieniłem jeden z pendrive i potem znów powrót do pracy;) ale ile więcej tych danych zapisuje TrueNAS to nie wiem
U mnie padł po ok 8 miesiącach XD
@@ZMASLO
A u nas na produkcji juz ktorys rok na noname pendrivie leci :D jakos trzeci by to bylo ;)
@@mateuszzel7286 a jakiej firmy?
Trytką, elegancko :) spoko materiał
Kto za powrotem do seri komputer ze śmietnika
Łapka w górę pod komętażem.
Czy chcę NAS Terramaster? Nie!
Nic dziwnego, że nie słyszałem o tej firmie, QNAP i Synology jednak robią to lepiej 😊
Ale świetną robotę wykonałeś 👍
Dokładnie, team BIOTAD PLUS
ja mam Asus-a i sobie bardzo chwalę
@@ValquirePL dzięki, nie wiedziałem, że Asus produkuje NASy, człowiek się uczy całe życie 🙂
@@JakubPluta Tylko z Asustorem jest tak, że pomoc się większości kończy dla użytkownika końcowego na wiedzy, że istnieje taki NAS. Chociaż dobrej jakości sprzęty.
17:10 Dysk przepowiadający pogodę
XD
Łukasz - ale ty masz łeb! Cudownie się ciebie słucha ! Pozdrawiam serdecznie
lep to ma koń a czlowiek ma głowę 😂
Vistę na NASie mogłeś zainstalować 😂😂😂
Nieee 🙈
albo Hannah Montana Linux
zbrodniażu jeden xD
takkk@@ZMASLO
Zdecydowanie lepiej by działała pod postacią "server 2008"
A ja Ci powiem, że średni plan z tym pendrivem, prędzej czy później on padnie i to prędzej niż hddki. Nie tylko TruNas, np Vmware też nie zaleca zapisu na pendrive. To chyba podróba właśnie - Sandiska mocno podrabiają. Ja też polecam Trunas Scale - opartergo na Linuxie. Jak się wysypie FreeBsd z wersji core przy upgradzie to dla mnie okazał się nie naprawialny i był stawiany od 0. Ja mam true nasa jako 1 z vmek na wykupionym serwerze, z dedykowanym dyskiem dla niego - zamontowanym w trybie passthru, raida 1 nie potrzebowałam, bo mam kopie na NASie w domu. przywrócenie - 5-30 min. O tak polecam dodać sobie własnie repo community - dużo więcej apek.
Elegancki upgrade.
ja polecam ściągnąć ARC od Xpenology i założyć sobie Synology DSM 7x. 100x łatwiejsza konfiguracja jak w Truenas. Wszystko przejrzyste, proste bez większego główkowania. Truenas to jednak kobyła ale jest sporo rzeczy, których na nim nie da się zainstalować albo jest to kosmicznie trudne jak chociażby Resilio Sync, które na Synology działa znakomicie. W Truenas trzeba ostro kombinować jakieś dockery, kontenery i inne szmergle, normalnie droga przez mękę. To jak stopień komplikacji wahadłowca w porównaniu z samochodem osobowym.
Instalowanie własnego systemu zamiast dedykowanego oprogramowania producenta zawsze będzie dla ludzi z wiedzą. Ja mam na nasie proxmoxa i w nim Debiana w kontenerze z usługami NASowymi. Konfiguracyjny koszmar. Dlarego osoby bez wiedzy i chęci powinny kupić kompletnego NASa od renomowanych producentów
Nie wprowadzaj w błąd, że na pendrivie system. Bierze się czytnik i kartę pamięci przynajmniej max endurance, a najlepiej jakaś micro sd na kościach slc. Najwyższa trwałość.
Można na pena dać system tylko trzeba dograć plugin, który zmniejsza liczbę zapisów na penie.
@@karol4139 nie warto tyle kombinować, bo jednak tanie pendrivy mają kiepskie kości, a drogich nie pakuje się do tego. Najlepiej kupić 32GB microSD industrial i wiedzieć, że będzie działać latami, a koszt takiej karty to tylko 140pln za właśnie 32GB.
@@lukaszp.3888czy w podobnej kwocie nie lepiej kupić dysk ssd?
@@gietor dyski ssd są na TLC, a najczęściej na QLC, a karta microSD to SLC, więc jest o dużo trwalsza.
u mnie na takim pendrivie tylko w wersji 32GB system działał bez problemu ale migrowałem ostatnio na dysk SSD 128GB na USB 3.0 - asustor as6102t jakby co ;) TrueNAS śmiga elegancko
Ciekawy temat
Kiedy powiedziales "Nie zrozumcie mnie źle" pomyslalem "Nie zrozumcie mnie źle. Niektóre projekty hobbystyczne są lepsze"
Lepszy jest jakiś stary komp ale wtedy jest sporo większe zużycie energii, można to załagodzić harmonogramem albo WOL
przydatna wiedza na inf.02
mam f4-423 i od razu wrzuciłem na niego proxmoxa a na proxmoxa openmediavault. Jak widać dobrze zrobiłem
Nawet bardzo :D
Truenas jest... ładny. Xigmanas jest szybszy, mniej zasobożerny i ma wbudowane to co do truenasa trzeba dociągać. I nie robi fochów z instalacją na pendrive.
Genialne 😁
@ZMASLO 9:08 Jak nazywa się ten poręczny kompresor którego używasz do czyszczenia z kurzu ?
Dokładnie o to samo chciałem zapytać! Co to za przenośna dmuchawa?!!
Znalazłem coś takiego: „KiCA JetFan 2”, ale nie wiem, czy to ten sam sprzęt. Szkoda, że taki drogi.
3:59 Wezystkie backupy mam w rajdzie. Cloudy, nasy, dasy wszystko w rajdzie.
Jeśli brakuje Ci pomysłów na filmy to ja chętnie obejrzał bym jakieś porady np. jakie są sockety na procki, od kiedy są, jakie sloty na płytach głównych, jaki paramet ma większe znaczenie dla wydajności pracy laptopa (np. pod kątem typowych zastosowań); co warto skonfigurować w Windowsie, BIOSie, przeglądarce aby komputer wydajniej działał.
Co do migawek: wykonywanie ich jest bardzo ważne, ale nie można ich traktować jako backupu samego w sobie, to tak just in case, gdyby ktoś chciał o tym pomyśleć. ;)
Prawda
Nigdy nie rozumiałem ekonomicznego sensu kupowania NASów z jedynie dwoma dyskami. Aż 50% pojemności traci się, żeby mieć jakąkolwiek redundancję.
Zrób odcinek jak poninstakacji trunNas.a krok po kroku go konfigurować i zarzadzać jak to działa ! Gdzie są katalogi gdzie sie dodaje dyski i uslugi i jak. Czy można dodać drugą karte sieciową lub wifi jak to skonfiguriwać . Krok po krok. Jak się korzystavpotrm z tych usług i jak one dzialają. Bo jest wielu początkujących z tym tematem i nie każdy wie co dalej z tym zrobić po samej instalacji.
Wszystko jest na yt pokazane chyba przez samego TrueNasa. Jest to banalnie proste. Tworzysz poola, dopinasz dyski, tworzysz udzialy, wlaczasz smb i dziala. Karty mozna ustawic w rozne tryby jako zapasowe albo rownolegle np.
17:50 - a przypadkiem wtedy nie zostanie zaszyfrowane wszystko razem z tym plikiem migawki? Dla mnie jest to niepewne rozwiązanie pod tym kątem. Najbardziej pewna ochrona przed ransomware to kopia offline - odłączona od sieci.
Tak masz rację. Mówię o tym, że to prosta metoda a nie metoda nie do złamania. Migawki są tylko do odczytu w mojej konfiguracji, ale jeśli wirus jest bardziej zaawansowany i dostanie się do oprogramowania NAS'a to wtedy kaplica.
Nie podejrzewam, żeby wiele wersji ransomware było tak bystrych, żeby wyciągnąć z password managera hasło NASa, a potem zmieniać mu konfigurację. Serio zdarza się coś takiego? Jeśli tak, to można jeszcze ustawić na NASie logowanie 2FA z YubiKey.
@@trojnara Nie wiem na jakiej zasadzie, ale słyszałem historie o zaszyfrowanych Nasach od nie jednej osoby. Moim zdaniem wszystko zależy od tego do jakich uprawnień zdoła mieć dostęp oprogramowanie. Nie widzę żadnego powodu, by nie robić kopii offline, która zabezpiecza nas nie tylko przed ingerencją oprogramowania co jeszcze przed awariami elektrycznymi całego serwera.
@@Szklana147 Uciążliwość jest chyba dobrym powodem, szczególnie jeśli kopie offline mają być przechowywane off-site. Ja robię rutynowo off-site, ale offline raczej sporadycznie.
@@Szklana147 Założę się o duże piwo, że wszystkie zaszyfrowane NASy, o których słyszałeś, nie korzystały z migawek i zaszyfrowana była jedynie zawartość udostępnianych zasobów sieciowych. Migawka, nawet jeśli z jakiegoś powodu udostępniona przez sieć, będzie z definicji zasobem tylko do odczytu, więc żaden ransomware jej nie zaszyfruje. Trzebaby dostępu administratora NASa, żeby migawkę skasować.
Jeżeli port na płycie jest pci express to mozna podmienić kontroler na zwykłą kare pcie na kilka portów sata i rozbudować ilosc dysków
Czy tylko ja zobaczyłem (oczyma imaginacji) na koszulce logo znanego pieska z dyskontu na N. :D
6:07 to samo zrobił Microsoft, przez to nie mogę zaktualizować Windowsa :f już od kilku miesięcy. W Internecie są poradniki jak to zrobić ale no ja jestem nupkiem, a to co trzeba zrobić by zainstalować tą aktualizację to dla mnie czarna magia.
Świetny materiał, po Twoim pierwszym filmie na temat tego NASa miałem właśnie zasugerować film o ciekawszym oprogramowaniu. Jedna rzecz mnie zastanawiam czy TrueNas na sprzęcie bez RAMu z korekcją błędów nie jest aby nieco niebezpiecznym pomysłem, bo dosyć łatwo o zmianę bitu, a nie wiem jak działa dokładnie ZFS lecz zdaje mi się, że SCRUB nie uchroni przed tym danych.
Wiesz co miałem długo TrueNAS'a bez ECC i nigdy nie miałem problemu
@@ZMASLO dobrze wiedzieć, choć nadal mam wrażenie, że to ryzykowne. Sam aktualnie jestem w trakcie ogarniania DIY NASa i póki co skłaniam się ku BTRFS. Swoją drogą może to ciekawy pomysł na film, bo ten system plików serio jest inny.
Mam tego pendrive'a i też chciałam na nim instalować OS (tylko nie w NAS). I też szlag mnie trafił jak okazało się że Fedora instalowała się ponad godzinę i nie bootowała 😢. Najpewniej jest ostry throttling I pen nie nadaje się do takich użyć. Zmieniłem pena I wszystko bangla
No i w końcu fajny film
11:03 ta firma to nawet radiator "źle" zrobiła. Płyta główna jest na ściance bocznej umieszczona pionowo prawda? więc radiator powinien być przekręcony o 90 stopni aby powietrze unosząc się do góry opływało żeberka radiatora.
Szanuje za trytytki
I tak czekam na viste u ciebie maselko :)
już niedługo
14:26 zazwyczaj te dyski SSD na 2.5 cala wcale w środku nie zajmują całej powierzchni, a stosunkowo mało tylko obudowa musi dostosować się do standardu. Nie próbowałeś go otworzyć i zerknąć jak to wygląda?
problem w tym, że nawet gdyby go rozebrał to on jest szeroki, przez złącze SATA i też ciężko by mu było to tam upchnąć
Tak, myślałem nad tym rozwiązaniem i montowaniem w innym miejscu, ale ten dysk na M.2 lepiej pasował do tej małej skrzynki nasa
Adapter SATA z koncowka usb kątową - istnieje wogóle coś takiego? Pewnie nisza nisz
Spoko modernizacja
A w filmie o viście pokażesz czy da się(a jeśli tak to jak) zintegrować obsługę usb 3(aby działało podczas instalacji już)?
Odnośnie pendrive też ten sam model posiadam i też mimo testów na wielu złączach i komputerach ma bardzo małe osiągi kuzynka ma też takiego i wszystko działa super więc to taka loteria z niektórymi dyskami możliwe jest że mają "mikro przerwy" Między lutem a pcb
to nie są mikro przerwy. to albo podróbka albo fatalnej jakości sztuka
Super materiał
Pozdrawiam :)
Pozdro🎉
Poproś kogoś z drukarka 3D by ci wydrukował slot na M2 USB, bo tak jak je podpiołeś, przy jakiś wstrząsach lub przy sporej dawce pecha kiedyś w przyszłości morze zrobić ci zwarcie na płycie głuwnej NASa.
Morze masz na północy Polski. 😅
trytytki
legitime!
:)))
Ej teraz mam zagwostkę, jesli ten Rdzeleron wspiera wirtualizację, to możnaby postawić na takim Teragruzie Proxmoxa, a po dokupieniu kolejnych takich można by je połączyć w klaster, to kurka mielibyśmy energooszczędnego Homelaba
Klastrowanie tak słabego sprzętu jak Raspberry Pi czy Celeronów to nieśmieszny żart i sztuka dla sztuki. Szkoda sobie zawracać tym głowę.
Musisz mieć trzy takie by bez dziwnego skryptowania uruchomić Claster na Proxmoxie. Dla celów edukacyjnych jaknajbardziej. Pamiętaj że HighAvailability na takim rozwiązaniu da ci przerwę około 2min zanim usługę przejmie drugi serwer. Dodatkowo w przypadku tego konkretnego urządzenia jest problem bo do uruchomienia clastra potrzebujesz dodatkowego dysku do przechowywania migrujących VMow I kontenerów- każdy serwer powinien taki dysk mieć a nie wiem czy planowałeś na po poswieciec bay od HDD?
@@matsu9790Clastra ?! 😅 Nie możesz się zdecydować czy piszesz po polsku czy po angielsku?
@@lukasznijak jeżeli doskonale rozumiesz o czym pisze to znaczy że dobrze zrobiłem pisząc claster zamiast klaster
System na pendrive, ciekawe rozwiązanie
Polak potrafi😆😆😆👍 pozdrawiam.
Uff, prawie kupilem ten NAS, wlasnie na zdjecia, juz kilka razy prawie zamowilem :( No to po tym filmie usuwam to z koszyka
Czy będzie filmy z zmieniania NAS'a na mini komputer? Podpinanie karty graficznej itp.
przyszedł czas na nowy NAS
pora Terra na Mastera
w wersji piątej
działającej
ten gamecube w tle>>>
Ah, ta muzyka z sąsiadów w tle.
14:30 mogłeś po prostu rozkręcić tą obudowe dysku xd
złącze na płycie gdzie wpinałeś pena to usb 2.0 :)
Co z wydajnością prądową wyjścia usb a dyskiem?
Ja bym polecał Unraid do takiego nas startowanego z USB. Mam i polecam !
Podbijam 😁 również korzystam od lat, nie wrócę do synology ani qnap
Mam nadzieje ze napisales o tych wszystkich problemach i swoim daniu na temat ich firmy producentowi na FB, emailu itp?! Lub dałes link do tego filmu z ang napisami
Genialna miniaturka
Przekażę, grafikowi :D
@zmaslo, zrób może film jak wrzucasz wentylatory 120mm lub 140mm na kartę graficzną i czy ma to sens. W PL nie było takiego testu :)
TrueNAS spoko, ale nie sądziłem że ten system postawiony na i3-6100T bedzie w stanie spuścić łomot temu procesorowi. Cóż, myliłem się 😅 ahhh gdzie te czasy gdzie FreeNAS chodził na Pentium 350Mhz z 389MB ramu 🤔
prawdziwy geek ;-)
A myślałeś o mini PC NAS (można znaleźć na aliexpress)? Za 1500 jest wersja z Ryzen 7 5700U bez ramu i dysków. Ma miejsce na 2x 3,5" i 2x M2. Do tego DDR4 i 16 wątków procesora.
Maślak chcemy test nasa w grach
nie bedę czekał długo na ta viste
Brakuję poradników do konfiguracji truenasa w opisie. Wspomniałeś o tym w filmie 16:52
Już dodałem
miniaturka 10/10
No to jak polecasz ten serwer NAS do zastosowań domowych czy nie ???
Czas poświęcony na naprawę jest dużo dłuższy, niż stracony czas z powodu niskich prędkości.
Świetny materiał i super efekt. Dzięki. BTW co to za screensaver z meduzami ?
Dlatego ja mam offline NASa na Windowsie :)
Można i tak 😂
Borze NAS na windowsie. Aż oczy pieczą jak to czytam. Znaczy każdy może robić co chce ale osobiście ja bym na windowsie nie dał rady i bym kur*icy dostał
@@Grahamka_PP Mam sieć całą 1GbE, więc SMB bez problemu to ogarnia. Nie ma sensu sobie komplikować życia z linuxami ;)
@OkiemElektroniki No Panie, życie to windows komplikuje a nie Linux :D
@@matsu9790 witam w klubie. Jak się ktoś Linuxa nauczy to do windowsa ciężko wrócić. Jak by wszystkie gry były na Linuxsie to bym tego windowsa wywalił za okna(he he bo windows znaczy okna) i bym jakąś dystrybucję fajną znalazł Linuxa i bym się niczym nie przejmował. Na swoim kompie mam tylko windowsa ale na lapku se wymieniłem dysk z 500 GB na 1TB i zainstalowałem windowsa i Linuxa i jak chcę pograć to odpalam windowsa a jak tylko coś poprzeglądać albo popracować to mam taką lekką dystrybucję i dzięki temu łapek chodzi lepiej a ja se robię wszystko co chcę.
Jak nasz dysk zostanie zaszyfrowany to nic nam z snapshotow, bo one tez zostana zaszyfrowane.
mała prędkość kopiowania plików jest w wszystkich systemach komputerowych to wirus w systemach plików i modyfikacje producentów w każdym systemie bo kabel ide ultra ata100 potrafi kopiować z prędkością 100 megabajtów na sekunde kabel sata3 potrafi kopiować z prędkością 600 megabajtów na sekunde dlatego retro komputer ma wystarczającą prędkość kopiowania gdyby systemy komputerowe nie ograniczały prędkości
Gratulacje. Ciekaw jestem czy na moim Synology udało by się zainstalować ten system. Czy w ogóle warto?
Z tego co wiem to Synology w tych takich domowych nasach nie ma procesorów X86 więc nie wiem czy jest to możliwe
Mysle o jakims takin entry nasie, ale chcialem zalozyc SSD. Czy sa jakies przeciwskazania do tego, oprocz ceny ?
Zrób film z konfiguracji tego systemu 👉👈
Odrazu powiem, instalowałem sobie system na ThinkPad'zie chromebook, ale powodu sterowników nie mogłem instalować w pamięci wewnęcznej systemu linux. Został mi mały pendrive. Jak zobaczyłem ten pendrive od sandisk w filmie, to pierwsza myśl. Nieeee - napewno to będzie działało gorzej niż tragicznie. Takie to są te małe pendrive od sandisk. Ale na równie małym nośniku z samsunga, działa już mi system od pół roku i ma się bardzo dobrze. To tak powiem, nie polecam małych pendrive od sandisk. Dzialają naprawdę tragicznie. Od samsunga jest naprawdę rewelacja.
Skoro korzystasz z HA, zainstalowałeś w tym NASie jakiś sctick Zigbee?
Legenda Głosi że Zmaslo nadal robi film na temat Gentoo
Podobno nadal się kompiluje
Jestem ciekawy jak będzie śmigał w dłuższej perspektywie ten trunas bez pamięci ECC. Sam chciałem zainstalować ale tyle wątków jest na forum o pamięciach że chyba wybiorę unraid albo xpenology.
Uśmiałem się równo. Takich sprzętów po prostu nie kupuje się. Stawiasz TrueNASa na zwykłym PC i zapominasz o problemie...
14:30 miałem już to pisać ;-)
Właśnie mam komputer Lenovo ThinkCentre M710Q z procesorem i3 7generacji na którym postawiony jest home assistant ale chce by pełnił rolę serwera plików. Usunąłem kartę WiFi i włożyłem adapter na nvme który będzie dyskiem systemowym, zamówiłem port m.2 który może się uda przylutować by mieć dwa porty m.2 i ma jeszcze miejsce na dysk sata. Ogólnie miałbym 4 dyski jak się uda przylutować port m.2 😊 jak przylutuję to zainstaluje truenas
zainstaluj Proxmoxa a na nim co chcesz, łącznie z trunasem
No dobra Zmaslo. Ale pod koniec sam zaznaczyłeś, że True NAS korzysta z cache’owania plików do ramu. A tenże ram też dokładałeś. Czy to nie będzie tak, że jakbyś tego ramu nie dołożył to transfery też kulały by jak na TOS?
Mam tego samego Nasa i właśnie często padają pendraki . Mógł byś podać edokladniej lub podlinkować elementy które dołożyłeś? Np ten kabelek , przejściówka, dysk . Może nie być takie oczywiste że nas ruszy na dowolnym zestawie. Dziękuję z góry.
@Zmaslo czemu nie zainteresowałeś się również systemem UnRaid, startuje tylko i wyłącznie z pendrive, a utworzenie serwera SMB działa również natywnie. A jako CACHE możesz użyć swojego SSD na HUBie USB 😁
Po za tym jest ogromna możliwość wykorzystania dodatkowych aplikacji.
Jakoś nigdy nie byłem przekonany do tego softu, głównie przez licencje
@@ZMASLO możesz zawsze spróbować przez okres próbny z czym to się je. Nie jestem może takim geekiem, ale te 30 dni przekonało mnie do rezygnacji z innych systemów. Swego czasu eksperymentowałem z qnapem podobne jak ty z swoim nasem, instalowałem na qnap natywnie proxmona czy też xpenology ale zawsze brakowało mi czegoś. Zainstalowałem unraid i tak z nim zostałem, teraz nie posiadam żadnego sprzętu dedykowanego, zbudowałem swojego własnego nasa z tych elementów które były mi potrzebne. Co ważniejsze w każdej chwili można zrobić upgrade.
Szanuje pracę twórców oprogramowania, stąd zakup licencji wydaje mi się odpowiednim nagrodzeniem ich pracy.
Szczerze to sam jestem bardzo zdziwiony, że w Polsce nie jest ten system tak popularny, jak na zachodzie. Ciężko znaleźć jakie kolwiek informacje, przeczytałem wszystkie komentarze jakie do tej pory były pod tym filmem i znalazłem 3 osoby które wspomniały na jego temat co kolwiek 😁
A nie lepiej xpenology? Jest z tym trochę szukania dobrego obrazu żeby wszystko działało bo na niektórych miał błędy podczas instalacji ale ostatecznie wszystko ładnie śmiga
Ja wolę rozwiązanie które dobrze znam
@@ZMASLO Jasne ale polecam potestować w wolnym czasie :-)
Mam podobnie z NAS.....jestem userem ReadyNas od Netgeara (to już 4 model) prawie 15 lat....tylko że problem jest taki że Netgear opuścił ten segment rynku...i będe musiał przenieść się na coś nowego...a strasznie, STRASZNIE mi się nie chce.....
Netgear juz nie produkuje nowsze NASy?
żadne NASy :( ......lubiłem ReadyNAS OS .....u mnie nadal to działa stabilnie i bezproblemowo ....ale coraz więcej kombinacji trzeba@@greliusz
A to złącze na płycie jest usb3.0? Bo nie wygląda 😅
Czy Pan Paweł Ostrówka się kontaktował z kimś z polskiego YT w związku z RTX 3070 16GB?
Jak prawdziwy NAS out of the box to tylko QNAP albo Synology, a nie jakieś wypierdki.