@@ZMASLOniektore switche maja opcje przestawiania wentylatora zwykle dziala to tak ze do restartu pradowego lub softwerowego wentylator zapamietuje wartosc zadana , ale glownie te ustawienia sa pochowane w switchach i dostepne po stelnecie/telnecie/ssh ale sa pochowane w miejscach wrazliwych gdzie jak klikasz to juz musisz wiedziec z manuala co klikac bo mozna taki switch uziemic do stanu dzialala siec i nagle przestala , czesto sa tam jakies wrazliwe ustawienia i moi mentorzy mowili mi ze jak tam wchodze to mam sie zachowywac jak saper xD(switche same informuja komunikatem ze trzeba uwazac co sie robi xD )
@@user-ox4qh6ee6eTego nie wiem, ale Switche miały 15-18 lat i były zatarte (chyba wszystkie). Brud jaki z nich leciał to taki przypalony kurz. Ale działały
Dziękuję Ci za ten film dzięki niemu poprawiłem swoją sieć gdyż też miałem podobny problem z MTU, Jumbo Frame i karta w niewłaściwym slocie PCI - dziś protestowałem i sieć chodzi z pełną prędkością - kawał dobrej roboty. Bardzo dobry film i wysuwasz dobre wnioski i refleksje
No wypas, 10Gb/s, można żyć. Ja zaczynałem mieć dostęp do Internetu (internet wdzwaniany na sieci TPSA) gdy pojawił się w Polsce w latach 90-tych XX wieku. Prędkość była oszołamiająca jak na tamte lata czyli 24 kb/s (czyli 3kB/s). Plik o wadze 30 MB pobierało się 3-4 godziny i to najczęściej w nocy, bo mniej wtedy dochodziło do przerwania połączenia, a w tym czasie linia telefoniczna była zablokowana. Pod koniec lat 90-tych wzrósł ten internet do 48kb/s.. Opłaty Internetu w TPSA za 3 min połączenia jak pamiętam było 18 gr. Czyli ściągniecie pliku 30 MB mogło kosztować od 11 zł do 15 złotych. Później TPSA obniżyło koszty dla internetu w godzinach od 22:00 do 6:00 i płaciło się za 6 minut/18gr. To były „zabójcze” czasy dla ówczesnych młodych ludzi ale i tak się cieszyli, że se mogą pooglądać a w zasadzie tylko poczytać jakieś ciekawe strony, w większości były po angielsku bo mało było stron polskich.
zwykły śmiertelnik zyjący poza duzym miastem nadal może tylko pomarzyć o łączu 1Gb/s :) A jak ktoś jest szczęśliwcem i ma dostęp do takiej prędkości to mu spokojnie wystarczy na kolejne 10 lat...
@@davideczek Nawet w dużych miastach nie ma gwarancji takiego internetu. Ja mieszkam w Poznaniu i akurat w samym centrum jest tylko możliwość internetu VDSL do 80Mb/s. W rzeczywistości jednak jest to 50Mb/s, wszystko zależy od odległości od stacji obsługującej takie połączenie. Niestety światłowodu nie chcą założyć...
Macie fajną szafę więc zrobił bym to tak: 1. Przy ziemi puscił korytko kablowe 2. z szafy serwerowej wypuścil bym te kilka linii przewodem s/ftp 6a 3. Obudowa natynkowa do modulu keystone i patchcordem do komputera Co zyskujemy? 1. Pożądek z kablami 2.wszystkie urządzenia aktywne w jednym miejscu 3. Chlodzenie aktywne przestaje przeszkadzac 4. Wiecej miejsca pod nogami 5. Profesjonalny wygląd instalacji Itp.
@@marekjaglarz6880 TO zależy od tego jaki producent się przypałęta z darami w głównej mierze :) Stawiam na zmianę dysków HDD na SSD i zrobienie super szybkiego zasobnika danych (a stare HDDki będą tylko dal backupu). Sieci 10GbE idealnie sie do tego dopasuwała by
Odnośnie wentylatorów w switchu to miałem ten sam problem. Tylko ja mam 19" model 24P 1Gb+PoE i był nieziemsko głośny, ale w środku miałdużo meijsca więc wyciąłem otwornicą 2 otwory i zamontowałem tam 2 wentylatory 80mm od BeQuiet. I jest cicho.
Liveboxa pozbędziesz się bez problemu. Z tego co pamiętam trzeba tylko ustawić VLAN 35 na porcie WAN routera podpiętego do ONT, a na nim klienta PPPoE, login masz, hasło Orange wysyła smsem. Nie da się profesjonalnie korzystać z tego sprzętu, który dają. Można użyć MikroTika, można użyć OPNSense na router, jak masz możliwość zwirtualizować to nie musisz kupować sprzętu. OPNSense dodatkowo wpiera IDS / IPS, więc jest routerem Next Generation. Do tego jeszcze ma parę ficzersów. Ale to chyba na kilka odcinków.
Dokładnie jest tak jak mówisz, mam Opnsense na własnym sprzecie i dzięki temu, że mam ONT od nich, odpowiednie ustawienie PPoE z tym vlanem działa, router orange śpi w piwnicy.
Jak używasz wkładki SFP+ do RJ45 to faktycznie ciągnie "sporo" więcej i przy 2-4 takich wkładkach jest to zauważalne. Najlepszym wyjściem było by użycie małego switcha, który jednocześnie ma porty rj45 i sfp+ pod 10Gbit, wtedy łączysz sobie DAC'iem switche i przy kompach lecisz po RJ45 (Pod SFP+ taki Mellanox ConnectX-3 nie wspiera c-states C3+ więc w serwerach, które są głównie idle pobór rośnie 2-3x).
Mam serwer na Proxmoxie i na nim firewall pfsense ,podsieci ,nasy itp. ( na Ryzen 3900 ) Próbuje postawić Openstacka na Redhacie. ( na Ryzen 5700g ) .Ja też od jakiegoś czasu choruje nad rozbudową sieci ,siedzę oglądam sprzęty Mikrotika i już widze nie 10 Gbit/s a 25Gbit/s lub 40Gbit/s i karty Mellanox QSFP28. Właśnie dlatego też patrzę na płyty główne obsługujące dyski nvme pci-e gen5 aby maksymalnie wykorzystać transfery między serwerami. Tylko każda rozbudowa to x2 sprzęt a to już kieszeń boli. Myślę o nowych maszynach opartych na płytach Supermicro H13SAE-MF i Ryzen 9 7900. Niski pobór prądu.. Maszyny na EPYC-ach mają dużo większe możliwości ale i dużą prądożerność.
@@ed3k335 Teraz będzie śmiesznie. Mam przekaźnik i wzmacniacz sygnału na dachu bo mieszkam dosyć wysoko. I ten przekaźnik jest firmy ktora od 15-20 lat w okolicy dostarcza internet. Nigdy nie działało to szybko, ani zbyt stabilnie w grach. Próbowalem t-mobile mobilny chwile, ale pomimo szybkości, pingi równie tragicznie xD Jesli o światlowody chodzi to właśnie w t-mobile, orange i u playa się zapisywałem żeby zamontowali, a pomimo zapewnień że zrobią, to się okazuje jak przyjeżdzają monterzy, że nie moga kabla poprowadzić bo las za wysoki i działka nie moja i sasiad musi zgode dać w urzedzie? xD
Trochę brakuje mi wzmianki o tym jaki wpływ na prędkość lokalnych sieci ma jakość okablowania. Mnóstwo ludzi jedzie na tanich kablach ledwo mieszczących się w specyfikacji Cat 6a i dziwi się czemu spada im transfer i latencja na dłuższych odcinkach (mimo, że w "teorii" wspiera 10GB/s). Niedawno wymieniłem w domu całą sieć z Cat 6a na bardzo solidne, wielokrotnie ekranowane Cat 7 i różnica jest ogromna (mieszkam w bloku, gdzie tych zakłóceń jest sporo). Wiem, że to bardziej vlog niż poradnik, no ale teraz jak masz sieć 10Gb/s to mógłbyć zrobić film gdzie porównujesz jakość połączenia na różnych kategoriach kabli i odcinkach większych niż 10m (to tylko propozycja).
@@ZMASLO Spoko ;) Tylko tylko rzucam temat, wiem że masz wiele ciekawszych tematów na liście. Po prostu ludzie często skupiają się na hardwarze, a pomijają kwestię podstawowe jak jakość skrętki i później się dziwią, że transfer leci im łeb na szyję ciągnąć 20 metrowy odcinek słabo ekranowanego Cat 6, albo nie daj boże zlecają instalację w ścianach na krętkach które kupili gdzieś "okazyjnie" i później tego żałują.
Patrzę na zdjęcie marketingowe tego switcha 10GbE i widzę że na grafice jest zwizualizowane połączenie z TV po tych wyjściach 10GbE :) Stilgar nas wszystkich nauczył, że karty w TV są maks 100MbE - lepiej już podłączyć TV po WiFi :D Troszkę zabawne to hehe
Racja. O jak się bardzo zdziwiłem, jak po kablu podłączyłem nowego TV Samsung do Ubiquiti UDM PRO i zobaczyłem interfejs w kolorze pomarańczowym (czyli 100 MbE). Jak najbardziej: TV po Wi-Fi.
@@pawesz5124 10GbE nie ma sensu ale to 1gbE już by się przydał. Śmieje się z tego 10GbE bo to jest w grafice reklamowej od TPLink - ale to chyba coś do czego pewnie zdążyliśmy się już trochę przyzwyczaić prawda? :)
śmiechłem jak powiedziałeś,,bez ich pomocy bym sam tego nie kupił" czy jakoś tak. za 200zł kupi dwie karty 10gb/s na sfp switcha też za 200zł na aliexpres i działa
No tak tylko że potrzebuje 4 karty, 2 switche i jeszcze żeby to było energooszczędne i względnie ciche. For fun można budować na sprzętach z aliexpress ale jak chcesz mieć puszczone po rj 45 na kilka kompów to szybko koszty idą w górę
Zawsze bawi mnie, kiedy youtuberzy budują jakieś mega komputery i serwery do montażu - oglądasz film i widzisz, że można go zmontować na telefonie. Ja sam produkuję filmy za setki tysięcy złotych i robię to... na laptopie w sypialni. No, ale nie robię filmów o tym, że robię filmy. ;)
Myślę, że wielu z tych twórców również by umiało to zrobić w gorszych warunkach, ale czasem naprawdę warto zainwestować w wygodę i ergonomię pracy. Np. od kilku lat marzę o drugim monitorze w domu, ale radzę sobie bez niego, gdzie na uczelni dwa monitory to standard.
Prędkość 10 Gbit/s wymaga SFP+, na zwykłym SFP wyciągnie się maks 2.5 Gbit/s. IMHO przy nie dużej skali sieci 10 Gbit lepiej pójść w światłowód. Jest bardzo duży wybór "domowych" mikrotików z gniazdami SFP+.
Do swojego Laba możesz również dorzucić VM'kę z LibreNMS przykładowo. Będziesz mógł zrobić lokalny monitoring, dla urządzeń sieciowych, stacji roboczych, czy samych serwerów z szafy rackowej :). Wiadomo że w homelabie to bardziej ciekawostka, niż "monitoring" ale zawsze można sprawdzić zużycie sieci, temperatury serwerów etc. :D
Do ont orange da się skonfigurować własny ruter ba wystarczy za ont dać switcha i rozdzielić na rutery, wystarczy się zalogować na nich i mieć oddzielne sieci :)
Jeżeli masz ONT to możesz się pozbyć Liveboxa od Orange. Musisz mieć tylko inny router który na porcie WAN ma możliwość korzystania z tagowanych VLAN. Co to switcha 10G to zerknij na ofertę od mikrotik, posiadają oni całkiem tanie modele które są chłodzone pasywnie. Jak ktoś już wcześniej zauważył, jeżeli chcesz korzystać z sieci 10G to musisz korzystać z SFP+ a nie SFP. Samo SFP nie wyciągnie 10G. Osobiście jak budowałem moją sieć na 10G oparłem więksszość o światłowody i transceiver SFP+.
Będę robił remont w domu i w ściany lecą CAT7 i 8.2, ale światło bardziej uniwersalne oraz tanie, jakie światłowody położyć, a się kompletnie nie znam?
@@MarcysFail Nie ma sensu kłaść niczego więcej niż CAT7, co więcej na warunki domowe położył bym CAT6 max CAT6A. CAT6 na odcinkach do 55m CAT6A do 100m. Osobiście wolę światłowody, do te połączenia nie są podatne na zakłucenia i wkładki zużywają mniej prądu. U siebie kładłem światłowody OM3 i OM4. (OM3 powinno być wystarczające jeżeli nie potrzebujesz więcej niż 10GB) Do domu najlepiej oprzeć się o patchcordy LC/LC. Nie musisz sam zarabiać końcówek.
Chodzi bardziej o położenie na XX lat w przód, nie chcę znowu za 10-20lat niszczyć ścian, podłóg. Zrobić to zapasem na lata, teraz kabel to i tak grosze względem sprzętu pod 10Gbps, położę ile wlezie do każdego pokoju po x2-x3 wyjścia + x2-x3 te światłowody, a sprzęt zmieni się w przyszłości na 10Gbps, Kable pewnie i tak polecą do rurek, ale jak kable RJ będą kosztowały 3000zł (sam kabel CAT 8 500m bez złączek), a pod ALARM/KAMERY/CZUJKI OTWARCIA OKIEN DZRWI CAT 6A/7 na cały dom/ogród. Najdrożej i tak wyjdą gniazdka pod RJ/Światło około 200zł dla CAT6A od HAGER bez plastików ozdobnych. To zaczynam czerpać wiedze na temat tego światła :) @@miszkajar
Powyżej 10G stosuje się praktycznie tylko światłowody. Dlatego jestem przeciwnikiem kładzenia CAT8. Drogie to, strasznie sztywne przewody, bardzo upierdliwe w zarabianiu. Według mnie lepiej położyć CAT6a i do tego światłowód OM4 po którym puścisz spokojnie 100G.
27:54 - no jeśli dobrze widzę to jest to Noctua NF-A4X20 FLX, przypomina wentyl od drukarki 3D, więc jeśli tak jest to zapomnij o ciszy. Chyba że jest on 12V, a Ty podepniesz go pod 5V. Lub jeśli to typowy wentyl do zastosowań komputerowych to będzie ok. Z tego co pamiętam ma dwa adaptery obniżające obroty do 4400 i 3700 obr/min (L.N.A. oraz U.L.N.A.) więc może być ok.
Live boxa od orange da się pozbyć. Tylko router który przejmie jego zadanie musi mieć opcje ustawienie VLANU. Ja mam u siebie ONT, oraz własny router MikroTika, i działa dobrze. 😮 Trzeba wpisać login, oraz haslo, od orange. Oraz ustawić vlan na 35. Chyba że jest jeszcze tv, bądź inna usługa, to wtedy trzeba różne vlany ustawic. Haslo, oraz login jest dostępne w aplikacji, bądź na koncie orange.
Pamiętam jak kiedyś dzwoniłem do pomocy technicznej od mojego dostawcy światłowodu i gościu chciał mi wmówić że nie ma szybszych kart jak 1gb xD to niezła pomoc techniczna
Tp link Omada to jest konkurent Unifi (ale to jest chyba popualrne w stanach.) i jeszcze jest netgear unamanaged Mnie interesuje Tp Link Omada vs Unifi vs Opnsense vs Pfsense :) Plus do tego jak podlaczyc access point WiFi
Grzesiu fachowiec niestety nie wspomniał Ci o tym, że zmiana MTU na 9000 niesie ze sobą ciekawy problem, otóż zmiana parametru MTU może powodować potem problemy z działaniem i komunikacją z urządzeniami które MTU mają niższe niż 9000 np. z wydajnością łącza Internetowego - wynika to z niedospasowania MTU pomiędzy routerem dostarczającym Internet a siecią lokalną - mało który router sprzętowo obsługujący HWNAT obsłuży dodatkowo buforowanie i zmianę MTU. Zmiana MTU na 9000 zmniejsza tzw. overhead na ramce Ethernet ale też zmniejsza zużycie CPU z uwagi na mniejszą ilość PPSów. Bardzo wiele kart sieciowych w szczególności tych tanich nie obsługuje np. offloadingu przetwarzania pakietów stąd ucieczka w większą wartość MTU wydaje się koniecznością. Dodatkowo często z uwagi na konstrukcję stosu IP pod Windowsem / Linuxem podczas kopiowania danych po sieci używany jest często tylko 1 rdzeń / procesor - choć tu zależy od protokołu oraz działania sterownika (ten potrafi rozłożyć linie TX/RX na osobne rdzenie).
O bardzo dziękuję za taką uwagę, będę monitorował w takim razie czy jakieś problemy się nie pojawią. Czyli w przypadku takiej małej sieci jak ja mam sugerowałbyś zostawienie wartości MTU na 1500?
@@ZMASLO to zależy tak jak wyżej napisałem od kart sieciowych. Miałem na stole różne karty 10Gbit/s - i te oparte na Intelu, QLogic oraz układach Tehuti Networks i paradoksalnie ta ostatnia karta działała najsprawniej przy MTU 1500 bajtów wykręcając bez problemu na iperf3 ok. 7,5Gbit/s w jednej sesji i 9,5Gbit/s w 4 sesjach. Jeśli chodzi o MTU 9000 i wyjście w świat to w skrajnych przypadkach źle działającego MTU Path Discovery dojdzie do fragmentacji ramek i spadku wydajności. Rozwiązaniem problemu jest użycie dwóch kart sieciowych - jedna karta skonfigurowana jest do wyjścia w świat - druga do wymiany danych z NASem gdzie ustawione jest MTU 9000. Być może ten router TP-Linka radzi sobie dobrze z ramkami Jumbo.
Ciekawym i nie takim drogim rozwiązaniem jest karta FC najtańsze 4GB kosztuje poniżej 15zl xd 6 czy 8 jest do 100. Switch jest w miarę tani wkładki również i masz możliwość butowania zdalnego jak w profesjonalne serwery. Jeśli potrzebujesz współdzielić dysk to formatujesz w systemie gfs2 i dzięki sieci Ethernet spokojnie używasz współdzielonego dysku. Testowałem u siebie działa idealnie a światłowód to jednak lepsze medium jeśli chodzi o opóźnienia:)
@@mbialow FibreChannel jest specyficzny pod względem wsparcia pod konkretnymi systemami i niekoniecznie energooszczędny. Karty jaki i osprzęt pobierają średnio 3-4 razy więcej energii niż urządzenia bazujące na Ethernecie - nikt o tym specjalnie nie pisze. Do tego diagnostyka FC jest o wiele bardziej skomplikowana. Poza tym na światłowodzie masz opóźnienia większe niż po miedzi z uwagi na konieczność konwersji sygnału optycznego na elektryczny więc nie powielaj tych bzdurnych mitów. Sam czas propagacji sygnału w kablach miedzianych potrafi być szybszy niż w jakimkolwiek światłowodzie - np. w tzw. TwinAX'ach używanych w kablach DAC.
Mam tego switcha SX. W pierwszej fazie wymieniłem wiatraczek na Noctua. Obecnie wiatraczek jest wypięty i też switch działa. Switcha nie mam w racku, więc nie potrzebuje być aż tak chłodzony ;) A cisza bezcenna :D
2:26 Jak masz Router TP-link to wstawiając MAC adres Livebox (i ewentualnie VLAN'y) to powinieneś moc go wyrzucić z szafy, wpinając go bezpośrednio w ONT. Niby mostek wystarczy ale po co marnować prąd i miejsce.
dzięki bardzo przynajmniej ja będę pamiętał jak się buduje komputery🙂🙂😉bo raz budowałem i za dużo części odkręciłem i nie pamiętałem ale teraz już będę pamiętał że trzeba fotę robić żeby pamiętać dzięki zmaslo że mi pomagasz😉😉😊
Nie kumam po co funbox jak macie ONT. Dzwonisz na infolinię, podają ci parametry, konfigurujesz router pod ONTka i śmiga, a właściwie śmiga szybciej. Tylko router musi byś odpowodnio dobry, Draytek itp. 100 razy robiłem taki motyw.
@@otori9136 Banda idiotów w tym orange - I wiem co mówię bo coraz częściej słyszę negatywne opinie A były przypadki że jak zadzwonisz na infolinię to jeszcze bezczelnie ci powie że nie poda "kredek" do ont bo klient powinien korzystać ze sprzętu od operatora a nie podpinać własny
Wiesz że ustawiając MTU 9000 dla fizycznego segmentu sieci który jest produkcyjny to proszenie się o kłopoty. Jumbo frames stosuje się przy np iSCSI w klastrach wysoko dostępnych w wy separowanych środowiskach. Wszystkie interfejsy które będą teraz podłączone do tej sieci muszą mieć MTU tej samej wielkości, sprawdzałeś czy po zmianie MTU access point pracował normalnie ?, chociaż to Omada to pewnie tak, ale jakieś laptopy i inne urządzenia ?. Pewnie jeszcze na jakichś filmach się dowiemy o jakichś problemach :-) (oby nie).
Wiesz co z tego co sprawdzałem na laptopach i telefonach nie było żadnych problemów. Ktoś już pisał podobny komentarz. Dobrze wiedzieć bo jeśli coś się będzie sypać to będę wiedział od czego zacząć. Na reddicie 90% porad przy sieciach 10Gb to ustawienie mtu na 9000 więc myślałem że to rozwiązanie raczej względnie bezproblemowe. Dzięki za uwagę!
Router Orang można się go pozbyć jest opis na YT poszukaj zmaslo. A i orange będzie wprowadzać łącza 10 giga. Jest stronka gdzie możesz wyrazić chęć aby mieć jako jeden z pierwszych ;)
Nie myślałeś aby zaszaleć i w tej cenie zrobić sieć światłowodową ? switch zarządzalny 1-10GBE 190$ + wkładki po około 50-70zł kale można kupić na metry zakute...
Szczerze? Myślałem, ale finalnie chyba to zrobię jak będę miał coś swojego. W sensie swoje biuro bo to wynajmuje póki co. Jak robić takie rzeczy to już na porządnie. Zobaczymy światło zawsze bardziej przyszłościowe 😀
@Zmaslo Drugi slot PCIe 16x na płycie Asus PRIME B450-Plus to slot PCIe 2.0 x4 (podpięty do mostka) i dlatego karta LAN ustawiała się w trybie 5 GT/s i to się zgadza, ale dlaczego karta pracowała w trybie x2 tego nie wiem, może złącze na płycie jest fizycznie uszkodzone? Poza tym wrzucając tam kontroler RAID który jest PCIe 2.0 x8 obciąłeś sobie jego teoretyczną wydajność o połowę (choć jak jest w 2.0 x4 to 2 GB/s chyba powinno wystarczyć). Na filmie nie pokazałeś jak się ustawiła karta RAID w tym slocie. Nie jest przypadkiem też w trybie 2.0 x2 tak jak była tam karta LAN? . Nie wiem czy wydajność RAID u Ciebie przez to spadła, jeśli tak to nie wiem czy nie lepiej postawić na platformę B550, tam masz górny slot 4.0 x16 (przy procesorze APU x8) a dolny slot jest 3.0 x4 - dać kartę RAID w górny slot aby mogła korzystać z 8 linii PCIe a kartę LAN w dolny, gdzie miała by 4 linie 3.0 - choć teoretycznie B450 jest wystarczający przy tej konfiguracji (1 slot - 3.0 x8 i 2 slot 2.0 x4) wniosek: Jakby karta LAN ustawiła się w dolnym slocie na 4 liniach w trybie 2.0 (PCIe 2.0 x4 5GT/s) - to wydajność takiej konfiguracji była by wystarczająca do poprawnej pracy karty LAN, oraz obsadzając RAID w 2 slocie obciąłeś linie kontrolera do 4 z 8
Tak, to prawda mam teraz 4 linie dla kontrolera ale to w zupełności wystarcza. Nie ma żadnych różnic w wydajności. Pewnie dlatego że nie używam wszystkich dysków na raz 😀
To co montują fabrycznie firmy jako aktywne chłodzenie to jest jakieś nieporozumienie. Chętnie zobaczę materiał z "operacji" wymiany wiatraków w TL-SX1008 i czy/jaki dało to rezultat. A da się tam zamontować pasywne chłodzenie ?
Prawie mi sie podoba wszystko, ale jakbyś to zrobił na światłowodzie to byłbym happy, ja nie mam czasu żeby to rozkminiać ale dla Ciebie to fajny pomysł na następny projekt na youtube pozdrawiam ... przetrzyj szlak po polsku :)
Super! Co prawda liczyłem na odcinek typu "10 Gb/s po taniości" ale tragedii cenowej nie ma. Jak będę składać kiedyś PC to sobie zrobię upgrade do 10GbE. Jak będziesz robić odcinek o PXE to spróbujesz go zrobić tak, by jak najbardziej ograniczyć zewnętrzne narzędzia i by dało się bootować 11, XP jak i jakieś linuksy?
Zastanawia mnie czy osiągane prędkości podczas pomiarów wynikały z transfery zcachowanych uprzednio paczek (sama kominikacja po sieci) czy może masz macierz ZFS i odpowiednią jej konfiguracje + odpowiednią liczbę dysków że czujesz i korzystasz z tej wydajności sieci także podczas normalnej pracy (np przenosząc zupełnie nowe dane). Ja kiedyś cieszyłem się z tego że wow mam 10GbE no ale STOP - na tylko czterech dyskach w RADI10 to nie pogonisz do granic szybkości (RADI0 to nie dla mnie - nie mam żyłki hazardzisty :P). I drugie pytanie czy w ogóle korzystasz w TrueNas z cache i ARC/L2ARC ? Takie pytania z ciekawości jak dalece sobie to ogąrnołeś.
sprawdziłem, na macbooku pro m1 / lub i9 oraz na imac'u 27 oraz pro, jest ethernet 10 gigabitów. Ale trzeba go sobie wywołać ręcznie. Ustawienia->sieć->Ethernet-> Szczegoły->Sprzęt-> i tam zmieniamy na 10Gbase-T :) Taka ciekawostka od jabłkaża
A ja właśnie po 15 latach zrobiłem usprawnienie sieci domowej LAN do 1GB/s... (Zmiana starych routerów.) Hmmm, na 10GB/s poczekam jeszcze z 10. To co mam obecnie mi kompletnie wystarcza.
Cześć @ZMASLO mam tego samego switcha TP-LINKa 10G wymieniłem wentylator tylko pamiętaj, że po pierwsze stracisz gwarancję na switcha po drugie, wentylator NOCTUA, bo pewnie to chcesz zamontować ma mniejszą wydajność niż ten oryginalny a autor przyznał się, że po tej modyfikacji oba switche mu padły i nie wie czy to wina "przegrzania" czy słabej jakości switcha :-)
Możesz napisać więcej o tym wymogu trzymania "skrzyneczki Orange"? ONT ma wyjście ethernet i powinien dać się podłączyć do wejścia WAN w jakimkolwiek routerze. Jeśli Orange jakoś specjalnie to blokuje to straszna lipa! Wyrzucenie routera od ISP to pierwsza rzecz, jaką należy zrobić po podłączeniu/ulepszeniu internetu! P.S. Nie mogę ogarnąć mentalnie tego, że sprzęt 10GbE jest tak drogi i że 1GbE to dalej standard w 2024r! Miałem 1GbE w domu jakieś 14-15lat temu i nie przypominam sobie, żeby ceny były aż tak zaporowe. Dziwne czasy. P.S. 2. TrueNAS masz jako bare metal, czy przez Proxmox?
Co do ONT światłowodu orange, to kup sobie wkładkę do tego switcha od np.: Leoxa. Po telnecie musisz przypisać wkładce dane z nalepki modemu ISP. Tutki znajdziesz na trzepaku, hack-gpon albo Rafała Bielawskiego, który niedawno robił to na SBC BANANA BPI.
@@paweraczka6733 to będzie wojna wtedy. ;) Ja na umowie nie mam typu *ZABRANIAMY* podpinać własny ONT, więc mogę powołać się na umowę, jak blokną. Zamiast robić świat lepszym to każda korpo każdego będzie blokować/pozywać o nie wiadomo co; potem wyrok, ew zawieszenie, zamiast zatrudnić, bo "Kowalski" umie wte "klocki". Qwa 21. wiek zamiast siąść jak normalni ludzie tj.: "Pan i Władca korpo" z Kowalskim, pogadać czym się interesuje, jakie hobby, doświadczenia i zaproponować pracę, ew.: staż i odpracować wpięcie się do sieci albo raz upomnić, jeśli szkody są znikome albo nie ma ich wcale.
@@danieliskot to nie do końca tak. Usługa która kupujesz „zaczyna się” w gnieździe ethernet. ONT jest częścią infrastruktury sieciowej dostawcy. A czemu z punktu widzenia ISP jest to źle? Bo w dużej skali standaryzacja to podstawa. Bo ISP nie chce zastanawiać się czemu Twoje ONT zachowuje się nietypowo, czemu nie pobiera aktualizacji ja wszystkie? W bardziej ekstremalnym przypadku dlaczego „świeci” w nieswoich szczelinach czasowych i zakłóca działanie sieci. Eksperymenty są fajne, często pouczające, ale gdy skala rośnie to ponad wszystko jest to żeby sieć działała przewidywalnie a to może zapewnić tylko standaryzacja usług.
Polecam tylko sprawdzić o ile wzrosło zużycie prądu po przejściu z 1 G na 10 G, bo można się trochę zdziwić ;) Co prawda tu jest prosty switch od TP-Linka, więc pewnie nie ma aż tak znaczącego poboru, jak bardziej zaawansowane konstrukcję, ale jednak...
Miałem Omadę u siebie w domu, ale po 2 latach wymieniłem wszystko na Ubiquiti UniFi (router, switch, Access Pointy, jak i sam kontroler na serwerze). Toporność Omada Controllera, jak i rozłączanie łącza przy byle otwarciu portów na routerze, mnie odstraszyła. Tym bardziej, gdzie mam serwer od gierek, na którym ciągle ktoś gra i musiałem co chwilę sprawdzać, czy ktoś siedzi na jakimś serwerze, żeby port otworzyć.
Mała porada - do niezarządzalnego switcha przykręć uszy obrócone o 90 stopni i przykręcisz go do biurka od dołu. tylko daj jakieś podkładki gumowe żęby się nie przenosiły wibracje od wentylatora. Choć ja bym dociągnął skrętki do gniazdek od "serwerowni" i wszystkie urządzenia sieciowe tam zostawił. Szczególnie że teraz wąskim gardłem jest połączenie 10 Gbps pomiędzy serwerownią a pokojem. A w sumie jeżeli jeden komputer pracuje z proxmoxem a drugi z truenasem to mogłoby być sumarycznie 20 Gbps.
Co do sieci - pracowałem u ISP i co do wentylatora to robisz tak, że używasz tak długo, aż się zatrze i przestanie się kręcić i wtedy jest pasywny
😂
@@ZMASLOniektore switche maja opcje przestawiania wentylatora zwykle dziala to tak ze do restartu pradowego lub softwerowego wentylator zapamietuje wartosc zadana , ale glownie te ustawienia sa pochowane w switchach i dostepne po stelnecie/telnecie/ssh ale sa pochowane w miejscach wrazliwych gdzie jak klikasz to juz musisz wiedziec z manuala co klikac bo mozna taki switch uziemic do stanu dzialala siec i nagle przestala , czesto sa tam jakies wrazliwe ustawienia i moi mentorzy mowili mi ze jak tam wchodze to mam sie zachowywac jak saper xD(switche same informuja komunikatem ze trzeba uwazac co sie robi xD )
@@user-ox4qh6ee6eTego nie wiem, ale Switche miały 15-18 lat i były zatarte (chyba wszystkie).
Brud jaki z nich leciał to taki przypalony kurz. Ale działały
@@fervidoctor ja miałem sytuacje ze przytarty wentylator mocno ograniczał wydajność sieci 1 Gbps.
Super film
Dziękuję Ci za ten film dzięki niemu poprawiłem swoją sieć gdyż też miałem podobny problem z MTU, Jumbo Frame i karta w niewłaściwym slocie PCI - dziś protestowałem i sieć chodzi z pełną prędkością - kawał dobrej roboty. Bardzo dobry film i wysuwasz dobre wnioski i refleksje
No wypas, 10Gb/s, można żyć.
Ja zaczynałem mieć dostęp do Internetu (internet wdzwaniany na sieci TPSA) gdy pojawił się w Polsce w latach 90-tych XX wieku. Prędkość była oszołamiająca jak na tamte lata czyli 24 kb/s (czyli 3kB/s). Plik o wadze 30 MB pobierało się 3-4 godziny i to najczęściej w nocy, bo mniej wtedy dochodziło do przerwania połączenia, a w tym czasie linia telefoniczna była zablokowana. Pod koniec lat 90-tych wzrósł ten internet do 48kb/s..
Opłaty Internetu w TPSA za 3 min połączenia jak pamiętam było 18 gr. Czyli ściągniecie pliku 30 MB mogło kosztować od 11 zł do 15 złotych. Później TPSA obniżyło koszty dla internetu w godzinach od 22:00 do 6:00 i płaciło się za 6 minut/18gr.
To były „zabójcze” czasy dla ówczesnych młodych ludzi ale i tak się cieszyli, że se mogą pooglądać a w zasadzie tylko poczytać jakieś ciekawe strony, w większości były po angielsku bo mało było stron polskich.
zwykły śmiertelnik zyjący poza duzym miastem nadal może tylko pomarzyć o łączu 1Gb/s :) A jak ktoś jest szczęśliwcem i ma dostęp do takiej prędkości to mu spokojnie wystarczy na kolejne 10 lat...
@@davideczek Nawet w dużych miastach nie ma gwarancji takiego internetu. Ja mieszkam w Poznaniu i akurat w samym centrum jest tylko możliwość internetu VDSL do 80Mb/s. W rzeczywistości jednak jest to 50Mb/s, wszystko zależy od odległości od stacji obsługującej takie połączenie. Niestety światłowodu nie chcą założyć...
@@davideczek mieszkam na wsi a mimo to u mnie oferują 1 Gb/s i to samo tyczy się innych wsi
ja nadal mam taki internet
@@bartekkarasek5184 Niemożliwe? 24 czy 48 kb/s?
Wspaniale, dobra informacja o MTU 9000!
Gratuluję Tobie entuzjazmu i fascynacji nad tym co robisz. Wspaniała robota.
Dzięki za filmik! Super materiał, podoba mi się krok po kroku szukanie kolejnych rzeczy do zmiany i działanie. Świetnie opowiedziane! Pozdrawiam :)
Aż mi przychodzi na myśl powiedzonko "jest dobra i zła wiadomość, dobra to taka że pacjent stabilny a zła że nie żyje" 😂😂
kurde jak to ogarnąłeś super mega filmik pozdrawiam
Prawie jak w LTT ;P Sporo ciekawych informacji i ciekawostek. Dzięki za film!
LTT to syf i patologia.
Macie fajną szafę więc zrobił bym to tak:
1. Przy ziemi puscił korytko kablowe
2. z szafy serwerowej wypuścil bym te kilka linii przewodem s/ftp 6a
3. Obudowa natynkowa do modulu keystone i patchcordem do komputera
Co zyskujemy?
1. Pożądek z kablami
2.wszystkie urządzenia aktywne w jednym miejscu
3. Chlodzenie aktywne przestaje przeszkadzac
4. Wiecej miejsca pod nogami
5. Profesjonalny wygląd instalacji
Itp.
I tu się rozpoczyna ta mistyczna sieć niekończących się upgrade-ów o której mówiłeś.
Życzę mu, żeby musiał za rok budować całe nowe studio, całkowicie na wypasie, tak jak to robi Ziemniak.
Ciekawe co znowu wymyśli że jest za wolne :-)
@@marekjaglarz6880 TO zależy od tego jaki producent się przypałęta z darami w głównej mierze :) Stawiam na zmianę dysków HDD na SSD i zrobienie super szybkiego zasobnika danych (a stare HDDki będą tylko dal backupu). Sieci 10GbE idealnie sie do tego dopasuwała by
@@matsu9790 ale to by było kozackie :D liczę z całego serduszka że jakaś adata czy inny samsung przyjdzie z pomocną płytką krzemową :D
@@matsu9790 Poprawka. NVMe by tutaj zrobiły dużą robotę, nie zwykłe SSD.
Odnośnie wentylatorów w switchu to miałem ten sam problem. Tylko ja mam 19" model 24P 1Gb+PoE i był nieziemsko głośny, ale w środku miałdużo meijsca więc wyciąłem otwornicą 2 otwory i zamontowałem tam 2 wentylatory 80mm od BeQuiet. I jest cicho.
Ja wybrałem sobie sieci jako specjalizację na studiach. Więc był to dla mnie idealny materiał pokazujący na czym mogę się wywalić.😅
Liveboxa pozbędziesz się bez problemu. Z tego co pamiętam trzeba tylko ustawić VLAN 35 na porcie WAN routera podpiętego do ONT, a na nim klienta PPPoE, login masz, hasło Orange wysyła smsem. Nie da się profesjonalnie korzystać z tego sprzętu, który dają. Można użyć MikroTika, można użyć OPNSense na router, jak masz możliwość zwirtualizować to nie musisz kupować sprzętu. OPNSense dodatkowo wpiera IDS / IPS, więc jest routerem Next Generation. Do tego jeszcze ma parę ficzersów. Ale to chyba na kilka odcinków.
Trzeba na to powoli uważać. Netia zaczęła banować urządzenia, które bezpośrednio odbierają ich sygnał i nie zgłaszają ich S/N czy MAC adresu
Dokładnie jest tak jak mówisz, mam Opnsense na własnym sprzecie i dzięki temu, że mam ONT od nich, odpowiednie ustawienie PPoE z tym vlanem działa, router orange śpi w piwnicy.
@@oliee000wtedy nawet zamiast ont możesz wrzucić onu sticka ;)
@@ikilleqikilleq4481 Jak to? Nadal nie dostanie swoich numer = nie pójdzie net
Chyba, że jakaś rewolucja na rynku jest :D
@@oliee000 onu stick ma taką „rewolucje” że potrafi się identyfikować jako ont po fsan albo zwykłym SN zależy od vendora
3:00 "tu jest hostowana moja stronka, serwer do minecrafta, inne rzeczy ktorych potrzebuję", that's my man ❤ serwer do minecrafta to must have
Świetny materiał ❤
11:20 - z drugiej strony, z tego co kojarzę, połączenie przez SFP+ direct attach pobiera mniej energii, niż gdy korzystamy ze standardowego RJ45
Jak używasz wkładki SFP+ do RJ45 to faktycznie ciągnie "sporo" więcej i przy 2-4 takich wkładkach jest to zauważalne. Najlepszym wyjściem było by użycie małego switcha, który jednocześnie ma porty rj45 i sfp+ pod 10Gbit, wtedy łączysz sobie DAC'iem switche i przy kompach lecisz po RJ45 (Pod SFP+ taki Mellanox ConnectX-3 nie wspiera c-states C3+ więc w serwerach, które są głównie idle pobór rośnie 2-3x).
No w końcu dał się przekonać 😅 Pamiętaj że to jest zaraźliwe 😂
Już mam w głowie listę usług, które chce postawić na serwerze żeby potencjał sieci wykorzystać 😂
@@ZMASLOklasycznie serwer CS 1.6 i Minecraft 🤣
Mam serwer na Proxmoxie i na nim firewall pfsense ,podsieci ,nasy itp. ( na Ryzen 3900 ) Próbuje postawić Openstacka na Redhacie. ( na Ryzen 5700g ) .Ja też od jakiegoś czasu choruje nad rozbudową sieci ,siedzę oglądam sprzęty Mikrotika i już widze nie 10 Gbit/s a 25Gbit/s lub 40Gbit/s i karty Mellanox QSFP28. Właśnie dlatego też patrzę na płyty główne obsługujące dyski nvme pci-e gen5 aby maksymalnie wykorzystać transfery między serwerami. Tylko każda rozbudowa to x2 sprzęt a to już kieszeń boli. Myślę o nowych maszynach opartych na płytach Supermicro H13SAE-MF i Ryzen 9 7900. Niski pobór prądu.. Maszyny na EPYC-ach mają dużo większe możliwości ale i dużą prądożerność.
Tymczasem ja oglądający to na radiówce 1,2mb/s w jakość 360p bo zadna firma nie zamontuje swiatlowodów na moim zadupiu xD
Nie ma gdzieś blisko ciebie bts'a? Może internet mobilny byłby lepszym rozwiązaniem?
@@ed3k335 Bliska odległość nadajnika nie jest wyznacznikiem szybkiego i stabilnego połączenia sieciowego
ja mam 1.4 po kablu xD bo orange nie spieszy sie z wymiana kabli nawet na VDSL i moj adsl ssie chuja juz od 15 lat xD
@@ed3k335 Teraz będzie śmiesznie. Mam przekaźnik i wzmacniacz sygnału na dachu bo mieszkam dosyć wysoko. I ten przekaźnik jest firmy ktora od 15-20 lat w okolicy dostarcza internet. Nigdy nie działało to szybko, ani zbyt stabilnie w grach. Próbowalem t-mobile mobilny chwile, ale pomimo szybkości, pingi równie tragicznie xD Jesli o światlowody chodzi to właśnie w t-mobile, orange i u playa się zapisywałem żeby zamontowali, a pomimo zapewnień że zrobią, to się okazuje jak przyjeżdzają monterzy, że nie moga kabla poprowadzić bo las za wysoki i działka nie moja i sasiad musi zgode dać w urzedzie? xD
@@danielpingwin9627 oczywiście, że nie, bo to zależy od wielu czynników ale mimo wszystko może byłoby szybciej niż na internecie radiowym?
wiecej takich materialow, dzieki!
i znowu masło z filmem
Ja dzisiaj bez masła jadłem
Albo film z masłem
Albo bułka z masłem i serkiem
Ja akurat jak masło to tylko na filmie.
Tost z masłem (głosem Eda)
Własny domowy lab jest najlepszy do nauki. Super film pozdrawiam .
Idealny film do obejrzenia po szkole 💕
Współczuję jak miałeś szkołe do 16
@@ZanosiSieNaBurzewspółczuje że chodzisz do zawodówki
Do 16 to pikuś. Gorzej jak jest do 18~
@@ZanosiSieNaBurzeja tak mam prawie codziennie (jestem w 7 klasie)
@@tdyrczabił bym sie
Super Materiał! Dzięki za dawkę wiedzy!
super współpraca i odcinek :)
Trochę brakuje mi wzmianki o tym jaki wpływ na prędkość lokalnych sieci ma jakość okablowania. Mnóstwo ludzi jedzie na tanich kablach ledwo mieszczących się w specyfikacji Cat 6a i dziwi się czemu spada im transfer i latencja na dłuższych odcinkach (mimo, że w "teorii" wspiera 10GB/s). Niedawno wymieniłem w domu całą sieć z Cat 6a na bardzo solidne, wielokrotnie ekranowane Cat 7 i różnica jest ogromna (mieszkam w bloku, gdzie tych zakłóceń jest sporo). Wiem, że to bardziej vlog niż poradnik, no ale teraz jak masz sieć 10Gb/s to mógłbyć zrobić film gdzie porównujesz jakość połączenia na różnych kategoriach kabli i odcinkach większych niż 10m (to tylko propozycja).
Oj to temat na który raczej nie odpowiem na ten moment
@@ZMASLO Spoko ;) Tylko tylko rzucam temat, wiem że masz wiele ciekawszych tematów na liście. Po prostu ludzie często skupiają się na hardwarze, a pomijają kwestię podstawowe jak jakość skrętki i później się dziwią, że transfer leci im łeb na szyję ciągnąć 20 metrowy odcinek słabo ekranowanego Cat 6, albo nie daj boże zlecają instalację w ścianach na krętkach które kupili gdzieś "okazyjnie" i później tego żałują.
Patrzę na zdjęcie marketingowe tego switcha 10GbE i widzę że na grafice jest zwizualizowane połączenie z TV po tych wyjściach 10GbE :) Stilgar nas wszystkich nauczył, że karty w TV są maks 100MbE - lepiej już podłączyć TV po WiFi :D Troszkę zabawne to hehe
Też nie widziałem żadnego telewizora z sieciówką 10Gb 😀
Racja. O jak się bardzo zdziwiłem, jak po kablu podłączyłem nowego TV Samsung do Ubiquiti UDM PRO i zobaczyłem interfejs w kolorze pomarańczowym (czyli 100 MbE). Jak najbardziej: TV po Wi-Fi.
Na co komu 10Gb w TV!?!?!?
@@pawesz5124 10GbE nie ma sensu ale to 1gbE już by się przydał. Śmieje się z tego 10GbE bo to jest w grafice reklamowej od TPLink - ale to chyba coś do czego pewnie zdążyliśmy się już trochę przyzwyczaić prawda? :)
Wspaniały materiał Zmaslo więcej takich długich materiałów iiii kiedy e8400😂
śmiechłem jak powiedziałeś,,bez ich pomocy bym sam tego nie kupił" czy jakoś tak. za 200zł kupi dwie karty 10gb/s na sfp switcha też za 200zł na aliexpres i działa
No tak tylko że potrzebuje 4 karty, 2 switche i jeszcze żeby to było energooszczędne i względnie ciche. For fun można budować na sprzętach z aliexpress ale jak chcesz mieć puszczone po rj 45 na kilka kompów to szybko koszty idą w górę
zupełnie się na tym nie znam ale gościu tak to opowiadasz że przez cały odcinek z ciekawością przepłynąłem
Zawsze bawi mnie, kiedy youtuberzy budują jakieś mega komputery i serwery do montażu - oglądasz film i widzisz, że można go zmontować na telefonie.
Ja sam produkuję filmy za setki tysięcy złotych i robię to... na laptopie w sypialni.
No, ale nie robię filmów o tym, że robię filmy. ;)
nie musisz się chwalić, że robisz filmy dla dorosłych
Myślę, że wielu z tych twórców również by umiało to zrobić w gorszych warunkach, ale czasem naprawdę warto zainwestować w wygodę i ergonomię pracy. Np. od kilku lat marzę o drugim monitorze w domu, ale radzę sobie bez niego, gdzie na uczelni dwa monitory to standard.
@@edwardpenetrator9407 Tylko że tutaj jest totalny przerost formy.
Prędkość 10 Gbit/s wymaga SFP+, na zwykłym SFP wyciągnie się maks 2.5 Gbit/s. IMHO przy nie dużej skali sieci 10 Gbit lepiej pójść w światłowód. Jest bardzo duży wybór "domowych" mikrotików z gniazdami SFP+.
SFP to jest max 1.25Gbit a nie 2.5Gbit.
Dodatkowo 10gbit nie wymaga SFP+ ;)
Nie wiem czy światłowód przy takim "domowym" wykonaniu jest bezpieczny dla samego zmasla.
@@brokenik oficjalny standard dopuszcza światłowody z prędkością 2.5 Gbit/s, fizycznie SFP przepchnie maksymalnie 5 Gbit/s.
@@michawyr933 a co jest niebezpiecznego w światłowodzie? Kupuje się gotowe przewody zakończone wtyczkami. Nie trzeba ich ręcznie przycinać.
Do swojego Laba możesz również dorzucić VM'kę z LibreNMS przykładowo. Będziesz mógł zrobić lokalny monitoring, dla urządzeń sieciowych, stacji roboczych, czy samych serwerów z szafy rackowej :). Wiadomo że w homelabie to bardziej ciekawostka, niż "monitoring" ale zawsze można sprawdzić zużycie sieci, temperatury serwerów etc. :D
Akurat korzystam obecnie z netdata, wcześniej miałem grafanę ale to też fajne rozwiązanie :D
Do ont orange da się skonfigurować własny ruter ba wystarczy za ont dać switcha i rozdzielić na rutery, wystarczy się zalogować na nich i mieć oddzielne sieci :)
Dokładnie, ale dwa routery to lipa lepiej jeden pożądny i vlany sobie robic
Po co switch? Byle router z możliwością vlanów typu Totolink X5000R z OpenWRT albo jakiś MikroTik.
04:15 darowizna, cen się nie dowiemy, koniec
Mega pomocny materiał,dzięki
Dobre, jeden z ciekawszych odcinków
omg wymiana kart sieciowych, switcha itp, szok.
"nie bawiłem się VLAN'ami" ustawić vlan w interfejsie graficznym w tplinku. szok xD
W końcu, czekałem na ten odcinek
Jeżeli masz ONT to możesz się pozbyć Liveboxa od Orange. Musisz mieć tylko inny router który na porcie WAN ma możliwość korzystania z tagowanych VLAN.
Co to switcha 10G to zerknij na ofertę od mikrotik, posiadają oni całkiem tanie modele które są chłodzone pasywnie.
Jak ktoś już wcześniej zauważył, jeżeli chcesz korzystać z sieci 10G to musisz korzystać z SFP+ a nie SFP. Samo SFP nie wyciągnie 10G.
Osobiście jak budowałem moją sieć na 10G oparłem więksszość o światłowody i transceiver SFP+.
Będę robił remont w domu i w ściany lecą CAT7 i 8.2, ale światło bardziej uniwersalne oraz tanie, jakie światłowody położyć, a się kompletnie nie znam?
@@MarcysFail Nie ma sensu kłaść niczego więcej niż CAT7, co więcej na warunki domowe położył bym CAT6 max CAT6A.
CAT6 na odcinkach do 55m CAT6A do 100m.
Osobiście wolę światłowody, do te połączenia nie są podatne na zakłucenia i wkładki zużywają mniej prądu.
U siebie kładłem światłowody OM3 i OM4. (OM3 powinno być wystarczające jeżeli nie potrzebujesz więcej niż 10GB)
Do domu najlepiej oprzeć się o patchcordy LC/LC. Nie musisz sam zarabiać końcówek.
Chodzi bardziej o położenie na XX lat w przód, nie chcę znowu za 10-20lat niszczyć ścian, podłóg.
Zrobić to zapasem na lata, teraz kabel to i tak grosze względem sprzętu pod 10Gbps, położę ile wlezie do każdego pokoju po x2-x3 wyjścia + x2-x3 te światłowody, a sprzęt zmieni się w przyszłości na 10Gbps,
Kable pewnie i tak polecą do rurek, ale jak kable RJ będą kosztowały 3000zł (sam kabel CAT 8 500m bez złączek), a pod ALARM/KAMERY/CZUJKI OTWARCIA OKIEN DZRWI CAT 6A/7 na cały dom/ogród. Najdrożej i tak wyjdą gniazdka pod RJ/Światło około 200zł dla CAT6A od HAGER bez plastików ozdobnych.
To zaczynam czerpać wiedze na temat tego światła :) @@miszkajar
Powyżej 10G stosuje się praktycznie tylko światłowody. Dlatego jestem przeciwnikiem kładzenia CAT8. Drogie to, strasznie sztywne przewody, bardzo upierdliwe w zarabianiu. Według mnie lepiej położyć CAT6a i do tego światłowód OM4 po którym puścisz spokojnie 100G.
Super materiał!
Możesz podłączyć ont bezpośrednio do routera, odtagujesz odpowiedni vlan, skonfigurujesz pppoe i pozbywasz się liveboxa.
Nareszcie film
27:54 - no jeśli dobrze widzę to jest to Noctua NF-A4X20 FLX, przypomina wentyl od drukarki 3D, więc jeśli tak jest to zapomnij o ciszy. Chyba że jest on 12V, a Ty podepniesz go pod 5V.
Lub jeśli to typowy wentyl do zastosowań komputerowych to będzie ok. Z tego co pamiętam ma dwa adaptery obniżające obroty do 4400 i 3700 obr/min (L.N.A. oraz U.L.N.A.) więc może być ok.
W koncu film!! 🎉
Czarna magia dla mnie, ale fajnie się oglądało.
Konkretny video poradnik :-)
Live boxa od orange da się pozbyć. Tylko router który przejmie jego zadanie musi mieć opcje ustawienie VLANU. Ja mam u siebie ONT, oraz własny router MikroTika, i działa dobrze. 😮
Trzeba wpisać login, oraz haslo, od orange. Oraz ustawić vlan na 35. Chyba że jest jeszcze tv, bądź inna usługa, to wtedy trzeba różne vlany ustawic. Haslo, oraz login jest dostępne w aplikacji, bądź na koncie orange.
Dokładnie
16:47 panoramiczne 😎
Piknie omada zdarta z unifi:)
Zdarta i z funkcjinalności "odarta" :)
Ja już od 2010 roku definitywnie dałem sobie spokój z TP Linkami i klientom też nie polecam tego szmelcu
Pamiętam jak kiedyś dzwoniłem do pomocy technicznej od mojego dostawcy światłowodu
i gościu chciał mi wmówić że nie ma szybszych kart jak 1gb xD
to niezła pomoc techniczna
kurde chciałbym mieć takie problemy z internetem XD ja ledwo 2 MB pobieram, a tu słyszę "no 1Gb" to trochę mało xD
w końcu się doczekałem :D
Jest moc 💪
Tp link Omada to jest konkurent Unifi (ale to jest chyba popualrne w stanach.) i jeszcze jest netgear unamanaged
Mnie interesuje Tp Link Omada vs Unifi vs Opnsense vs Pfsense :)
Plus do tego jak podlaczyc access point WiFi
tp-link próbuję jedynie skopiować UI od Unifi, ale jeszcze sporo czasu minie zanim osiągną ten poziom i sprzętu z resztą też
Grzesiu fachowiec niestety nie wspomniał Ci o tym, że zmiana MTU na 9000 niesie ze sobą ciekawy problem, otóż zmiana parametru MTU może powodować potem problemy z działaniem i komunikacją z urządzeniami które MTU mają niższe niż 9000 np. z wydajnością łącza Internetowego - wynika to z niedospasowania MTU pomiędzy routerem dostarczającym Internet a siecią lokalną - mało który router sprzętowo obsługujący HWNAT obsłuży dodatkowo buforowanie i zmianę MTU.
Zmiana MTU na 9000 zmniejsza tzw. overhead na ramce Ethernet ale też zmniejsza zużycie CPU z uwagi na mniejszą ilość PPSów. Bardzo wiele kart sieciowych w szczególności tych tanich nie obsługuje np. offloadingu przetwarzania pakietów stąd ucieczka w większą wartość MTU wydaje się koniecznością. Dodatkowo często z uwagi na konstrukcję stosu IP pod Windowsem / Linuxem podczas kopiowania danych po sieci używany jest często tylko 1 rdzeń / procesor - choć tu zależy od protokołu oraz działania sterownika (ten potrafi rozłożyć linie TX/RX na osobne rdzenie).
O bardzo dziękuję za taką uwagę, będę monitorował w takim razie czy jakieś problemy się nie pojawią. Czyli w przypadku takiej małej sieci jak ja mam sugerowałbyś zostawienie wartości MTU na 1500?
@@ZMASLO to zależy tak jak wyżej napisałem od kart sieciowych. Miałem na stole różne karty 10Gbit/s - i te oparte na Intelu, QLogic oraz układach Tehuti Networks i paradoksalnie ta ostatnia karta działała najsprawniej przy MTU 1500 bajtów wykręcając bez problemu na iperf3 ok. 7,5Gbit/s w jednej sesji i 9,5Gbit/s w 4 sesjach. Jeśli chodzi o MTU 9000 i wyjście w świat to w skrajnych przypadkach źle działającego MTU Path Discovery dojdzie do fragmentacji ramek i spadku wydajności. Rozwiązaniem problemu jest użycie dwóch kart sieciowych - jedna karta skonfigurowana jest do wyjścia w świat - druga do wymiany danych z NASem gdzie ustawione jest MTU 9000. Być może ten router TP-Linka radzi sobie dobrze z ramkami Jumbo.
Ciekawym i nie takim drogim rozwiązaniem jest karta FC najtańsze 4GB kosztuje poniżej 15zl xd 6 czy 8 jest do 100. Switch jest w miarę tani wkładki również i masz możliwość butowania zdalnego jak w profesjonalne serwery. Jeśli potrzebujesz współdzielić dysk to formatujesz w systemie gfs2 i dzięki sieci Ethernet spokojnie używasz współdzielonego dysku. Testowałem u siebie działa idealnie a światłowód to jednak lepsze medium jeśli chodzi o opóźnienia:)
@@mbialow FibreChannel jest specyficzny pod względem wsparcia pod konkretnymi systemami i niekoniecznie energooszczędny. Karty jaki i osprzęt pobierają średnio 3-4 razy więcej energii niż urządzenia bazujące na Ethernecie - nikt o tym specjalnie nie pisze. Do tego diagnostyka FC jest o wiele bardziej skomplikowana.
Poza tym na światłowodzie masz opóźnienia większe niż po miedzi z uwagi na konieczność konwersji sygnału optycznego na elektryczny więc nie powielaj tych bzdurnych mitów. Sam czas propagacji sygnału w kablach miedzianych potrafi być szybszy niż w jakimkolwiek światłowodzie - np. w tzw. TwinAX'ach używanych w kablach DAC.
Mam tego switcha SX. W pierwszej fazie wymieniłem wiatraczek na Noctua. Obecnie wiatraczek jest wypięty i też switch działa. Switcha nie mam w racku, więc nie potrzebuje być aż tak chłodzony ;) A cisza bezcenna :D
A to nie można puścić go na stałe 5V? Też będzie niesłyszalny a zawsze trochę powietrza przemieli
Chętnie odkupie switch:) 🎉
2:26 Jak masz Router TP-link to wstawiając MAC adres Livebox (i ewentualnie VLAN'y) to powinieneś moc go wyrzucić z szafy, wpinając go bezpośrednio w ONT. Niby mostek wystarczy ale po co marnować prąd i miejsce.
Orange nie zna MAC-a LiveBoxa. Identyfikacja jest przez PPPoE (login i hasło). Ogólnie ich nie interesuje co podepnie się do ONT-ka.
Super modernizacja
dzięki bardzo przynajmniej ja będę pamiętał jak się buduje komputery🙂🙂😉bo raz budowałem i za dużo części odkręciłem i nie pamiętałem ale teraz już będę pamiętał że trzeba fotę robić żeby pamiętać dzięki zmaslo że mi pomagasz😉😉😊
Zamiast wymieniać płytę główną można było też kupić adapter pcie do m.2. Tylko rozwiązanie nie byłoby zbyt eleganckie :)
Ale działało by😊,ja prowadząc firmę byłem w tej sytuacji i tak zrobiłem
Mam już dysk systemowy wpięty na M.2, ale pomysł spoko 😀
to teraz masz wolniejszy kontroler dysków na serwie, gratz ^^
Nie kumam po co funbox jak macie ONT. Dzwonisz na infolinię, podają ci parametry, konfigurujesz router pod ONTka i śmiga, a właściwie śmiga szybciej. Tylko router musi byś odpowodnio dobry, Draytek itp. 100 razy robiłem taki motyw.
Też nie wiem, ale ciągle na infolinii mi mówią że nie da i że musi być też ten ich w trybie bridge...
@@ZMASLO Na 100% nie - mówię Ci to ja, serwisant IT z 20letnim doświadczeniem:)
@@otori9136 Banda idiotów w tym orange - I wiem co mówię bo coraz częściej słyszę negatywne opinie
A były przypadki że jak zadzwonisz na infolinię to jeszcze bezczelnie ci powie że nie poda "kredek" do ont bo klient powinien korzystać ze sprzętu od operatora a nie podpinać własny
@@ZMASLO podepnij sobie ontka pod pc i podczas uruchamiania ont robisz sobie wiresharka scan i tam beda dane PPPoE bo mi tez nie chcieli dac ich
Wiesz że ustawiając MTU 9000 dla fizycznego segmentu sieci który jest produkcyjny to proszenie się o kłopoty. Jumbo frames stosuje się przy np iSCSI w klastrach wysoko dostępnych w wy separowanych środowiskach. Wszystkie interfejsy które będą teraz podłączone do tej sieci muszą mieć MTU tej samej wielkości, sprawdzałeś czy po zmianie MTU access point pracował normalnie ?, chociaż to Omada to pewnie tak, ale jakieś laptopy i inne urządzenia ?. Pewnie jeszcze na jakichś filmach się dowiemy o jakichś problemach :-) (oby nie).
Wiesz co z tego co sprawdzałem na laptopach i telefonach nie było żadnych problemów. Ktoś już pisał podobny komentarz. Dobrze wiedzieć bo jeśli coś się będzie sypać to będę wiedział od czego zacząć. Na reddicie 90% porad przy sieciach 10Gb to ustawienie mtu na 9000 więc myślałem że to rozwiązanie raczej względnie bezproblemowe. Dzięki za uwagę!
@@ZMASLO Jeszcze mi jedna rzecz przyszła do głowy. Sprawdzałeś CPU Usage i po stronie PC i po stronie TrueNas podczas transferu przy MTU 1500 ?
Rewelacyjny filmik
dzieki za wiedzę :) :)
Super giga sztosowy odcinek
Bardzo fajny filmik, switch do szafy wrzuć, żeby było ciszej; kable pociągnij, nie bądź leniwy :P
Siec domowa odporna na przyszłość 👍👍 Niestety koszta narazie sugeruja 2.5Gbps.
Pozdrawiam serdecznie ze swojego kanału 😀😀
Router Orang można się go pozbyć jest opis na YT poszukaj zmaslo. A i orange będzie wprowadzać łącza 10 giga. Jest stronka gdzie możesz wyrazić chęć aby mieć jako jeden z pierwszych ;)
To muszę poszukać, dzięki!
@@ZMASLO Jak znajdę wyślę ci ma maila gdzieś mam ten link.
@ZMASLO Poszło na maila
Nie myślałeś aby zaszaleć i w tej cenie zrobić sieć światłowodową ? switch zarządzalny 1-10GBE 190$ + wkładki po około 50-70zł kale można kupić na metry zakute...
Szczerze? Myślałem, ale finalnie chyba to zrobię jak będę miał coś swojego. W sensie swoje biuro bo to wynajmuje póki co. Jak robić takie rzeczy to już na porządnie. Zobaczymy światło zawsze bardziej przyszłościowe 😀
@Zmaslo
Drugi slot PCIe 16x na płycie Asus PRIME B450-Plus to slot PCIe 2.0 x4 (podpięty do mostka) i dlatego karta LAN ustawiała się w trybie 5 GT/s i to się zgadza, ale dlaczego karta pracowała w trybie x2 tego nie wiem, może złącze na płycie jest fizycznie uszkodzone? Poza tym wrzucając tam kontroler RAID który jest PCIe 2.0 x8 obciąłeś sobie jego teoretyczną wydajność o połowę (choć jak jest w 2.0 x4 to 2 GB/s chyba powinno wystarczyć). Na filmie nie pokazałeś jak się ustawiła karta RAID w tym slocie. Nie jest przypadkiem też w trybie 2.0 x2 tak jak była tam karta LAN?
.
Nie wiem czy wydajność RAID u Ciebie przez to spadła, jeśli tak to nie wiem czy nie lepiej postawić na platformę B550, tam masz górny slot 4.0 x16 (przy procesorze APU x8) a dolny slot jest 3.0 x4 - dać kartę RAID w górny slot aby mogła korzystać z 8 linii PCIe a kartę LAN w dolny, gdzie miała by 4 linie 3.0 - choć teoretycznie B450 jest wystarczający przy tej konfiguracji (1 slot - 3.0 x8 i 2 slot 2.0 x4)
wniosek:
Jakby karta LAN ustawiła się w dolnym slocie na 4 liniach w trybie 2.0 (PCIe 2.0 x4 5GT/s) - to wydajność takiej konfiguracji była by wystarczająca do poprawnej pracy karty LAN, oraz obsadzając RAID w 2 slocie obciąłeś linie kontrolera do 4 z 8
Tak, to prawda mam teraz 4 linie dla kontrolera ale to w zupełności wystarcza. Nie ma żadnych różnic w wydajności. Pewnie dlatego że nie używam wszystkich dysków na raz 😀
@@ZMASLO mam pytanie, jaki to model karty rozszerzeń tj. kontrolera RAID? Dziękuję za odpowiedź.
To co montują fabrycznie firmy jako aktywne chłodzenie to jest jakieś nieporozumienie. Chętnie zobaczę materiał z "operacji" wymiany wiatraków w TL-SX1008 i czy/jaki dało to rezultat. A da się tam zamontować pasywne chłodzenie ?
Prawie mi sie podoba wszystko, ale jakbyś to zrobił na światłowodzie to byłbym happy, ja nie mam czasu żeby to rozkminiać ale dla Ciebie to fajny pomysł na następny projekt na youtube pozdrawiam ... przetrzyj szlak po polsku :)
Dzięki za przypomnienie dlaczego idę w kierunku Sys Admin a nie Network.
Super! Co prawda liczyłem na odcinek typu "10 Gb/s po taniości" ale tragedii cenowej nie ma. Jak będę składać kiedyś PC to sobie zrobię upgrade do 10GbE. Jak będziesz robić odcinek o PXE to spróbujesz go zrobić tak, by jak najbardziej ograniczyć zewnętrzne narzędzia i by dało się bootować 11, XP jak i jakieś linuksy?
Zastanawia mnie czy osiągane prędkości podczas pomiarów wynikały z transfery zcachowanych uprzednio paczek (sama kominikacja po sieci) czy może masz macierz ZFS i odpowiednią jej konfiguracje + odpowiednią liczbę dysków że czujesz i korzystasz z tej wydajności sieci także podczas normalnej pracy (np przenosząc zupełnie nowe dane). Ja kiedyś cieszyłem się z tego że wow mam 10GbE no ale STOP - na tylko czterech dyskach w RADI10 to nie pogonisz do granic szybkości (RADI0 to nie dla mnie - nie mam żyłki hazardzisty :P). I drugie pytanie czy w ogóle korzystasz w TrueNas z cache i ARC/L2ARC ? Takie pytania z ciekawości jak dalece sobie to ogąrnołeś.
sprawdziłem, na macbooku pro m1 / lub i9 oraz na imac'u 27 oraz pro, jest ethernet 10 gigabitów. Ale trzeba go sobie wywołać ręcznie. Ustawienia->sieć->Ethernet-> Szczegoły->Sprzęt-> i tam zmieniamy na 10Gbase-T :) Taka ciekawostka od jabłkaża
28:02 To co, robimy chłodzenie wodne w switchu? :P
A ja właśnie po 15 latach zrobiłem usprawnienie sieci domowej LAN do 1GB/s... (Zmiana starych routerów.) Hmmm, na 10GB/s poczekam jeszcze z 10. To co mam obecnie mi kompletnie wystarcza.
Ajj barszczyk z uszkami.. jedna w ważniejszych potraw w moim domu na stole wigilijnym:))
Najlepszy
Cześć @ZMASLO mam tego samego switcha TP-LINKa 10G wymieniłem wentylator tylko pamiętaj, że po pierwsze stracisz gwarancję na switcha po drugie, wentylator NOCTUA, bo pewnie to chcesz zamontować ma mniejszą wydajność niż ten oryginalny a autor przyznał się, że po tej modyfikacji oba switche mu padły i nie wie czy to wina "przegrzania" czy słabej jakości switcha :-)
Możesz napisać więcej o tym wymogu trzymania "skrzyneczki Orange"? ONT ma wyjście ethernet i powinien dać się podłączyć do wejścia WAN w jakimkolwiek routerze. Jeśli Orange jakoś specjalnie to blokuje to straszna lipa! Wyrzucenie routera od ISP to pierwsza rzecz, jaką należy zrobić po podłączeniu/ulepszeniu internetu!
P.S. Nie mogę ogarnąć mentalnie tego, że sprzęt 10GbE jest tak drogi i że 1GbE to dalej standard w 2024r! Miałem 1GbE w domu jakieś 14-15lat temu i nie przypominam sobie, żeby ceny były aż tak zaporowe. Dziwne czasy.
P.S. 2. TrueNAS masz jako bare metal, czy przez Proxmox?
kurła ile roboty, ja się oglądaniem zmęczyłem
hahahaha Linus Drop Tips :D aaa czlowieku zrobiles mi dzien :D
Co do ONT światłowodu orange, to kup sobie wkładkę do tego switcha od np.: Leoxa.
Po telnecie musisz przypisać wkładce dane z nalepki modemu ISP.
Tutki znajdziesz na trzepaku, hack-gpon albo Rafała Bielawskiego, który niedawno robił to na SBC BANANA BPI.
zrobi się to popularne to ISP zaczną to banować... i w sumie cięzko się im dziwić
@@paweraczka6733 to będzie wojna wtedy. ;)
Ja na umowie nie mam typu *ZABRANIAMY* podpinać własny ONT, więc mogę powołać się na umowę, jak blokną. Zamiast robić świat lepszym to każda korpo każdego będzie blokować/pozywać o nie wiadomo co; potem wyrok, ew zawieszenie, zamiast zatrudnić, bo "Kowalski" umie wte "klocki".
Qwa 21. wiek zamiast siąść jak normalni ludzie tj.: "Pan i Władca korpo" z Kowalskim, pogadać czym się interesuje, jakie hobby, doświadczenia i zaproponować pracę, ew.: staż i odpracować wpięcie się do sieci albo raz upomnić, jeśli szkody są znikome albo nie ma ich wcale.
Lepiej niech ONT zostawi, tylko liveboxa podmieni na router...
@@danieliskot to nie do końca tak. Usługa która kupujesz „zaczyna się” w gnieździe ethernet. ONT jest częścią infrastruktury sieciowej dostawcy. A czemu z punktu widzenia ISP jest to źle? Bo w dużej skali standaryzacja to podstawa. Bo ISP nie chce zastanawiać się czemu Twoje ONT zachowuje się nietypowo, czemu nie pobiera aktualizacji ja wszystkie? W bardziej ekstremalnym przypadku dlaczego „świeci” w nieswoich szczelinach czasowych i zakłóca działanie sieci. Eksperymenty są fajne, często pouczające, ale gdy skala rośnie to ponad wszystko jest to żeby sieć działała przewidywalnie a to może zapewnić tylko standaryzacja usług.
@@paweraczka6733już zaczęli banować... 😔
Nie wiem czemu tak dobrze mi się to ogląda mimo, że temat ten jest mi kompletnie obcy i ani trochę mnie to nie interesuje xd
Ktoś tu mówi, że routera od operatora się nie pozbędziemy...taaa ;p
Na infolinii mówili że "się nie da" ale już kilka osób sugerowało jak to zrobić 😀
Polecam tylko sprawdzić o ile wzrosło zużycie prądu po przejściu z 1 G na 10 G, bo można się trochę zdziwić ;) Co prawda tu jest prosty switch od TP-Linka, więc pewnie nie ma aż tak znaczącego poboru, jak bardziej zaawansowane konstrukcję, ale jednak...
Monitoruję regularnie na UPS i szczerze praktycznie nic się nie zmieniło jeśli chodzi o samą szafę rack
super film
Spoko materiał
No wreszcie zmaslak wrzucił nowy film 😀
Miałem Omadę u siebie w domu, ale po 2 latach wymieniłem wszystko na Ubiquiti UniFi (router, switch, Access Pointy, jak i sam kontroler na serwerze). Toporność Omada Controllera, jak i rozłączanie łącza przy byle otwarciu portów na routerze, mnie odstraszyła. Tym bardziej, gdzie mam serwer od gierek, na którym ciągle ktoś gra i musiałem co chwilę sprawdzać, czy ktoś siedzi na jakimś serwerze, żeby port otworzyć.
Mała porada - do niezarządzalnego switcha przykręć uszy obrócone o 90 stopni i przykręcisz go do biurka od dołu. tylko daj jakieś podkładki gumowe żęby się nie przenosiły wibracje od wentylatora. Choć ja bym dociągnął skrętki do gniazdek od "serwerowni" i wszystkie urządzenia sieciowe tam zostawił. Szczególnie że teraz wąskim gardłem jest połączenie 10 Gbps pomiędzy serwerownią a pokojem. A w sumie jeżeli jeden komputer pracuje z proxmoxem a drugi z truenasem to mogłoby być sumarycznie 20 Gbps.
2:51, fajnie kurz poleciał
2024 rok i ludzie jeszcze nie maja sieci 10G w domu, przeraza mnie to jako sieciowca, ktory ma to w domu juz od 6-7 lat...
Ale ty wiesz że przeciętny Kowalski nie odczuwa różnicy między 100 a 1000Mb/s 😂 Przecież netflix działa 😅
@@byKOGR Jak to mówili w jakiejś reklamie "skoro nie widać różnicy to po co przepłacać"
Noctua rządzi! :)
Niezła spageteria :)