Ja prawie nigdy nie komentuję filmów na YT. Ale twoje filmy są tak dobre że głowa mi wybucha. Wszystko, muza, estetyka, merytoryka, przygotowanie, zdjęcia, głos prowadzącego to majstersztyk. Mind blowing!
POV: Krystyna Czubówna. Serio: dykcja, intonacja, głos ... O rzeczach niszowych i do zrozumienia dla naprawdę małej grupy osób. A podane tak, że słucha się fascynująco ... Szacunek.
Dość przypadkowo trafiłem na ten film i wywołał u mnie wielki uśmiech od ucha do ucha i wspomnienia z moimi przygodami z dyskami MFM. Były one też dość "niskopoziomowe" ale w trochę innym sensie🙃 Moim pierwszym PC był klon XT z zegarem 8 MHz i pamięcią 768 KB (tak trochę nietypowo). Był przełom lat 80 i 90 ubiegłego wieku. Poskładałem go sam z tego co mogłem w swoich warunkach kupić bądź zaadaptować. Kartą graficzną był klon Herculesa a monitorem był samodzielnie zaadaptowany pod standard Hercules monitor z jakiegoś terminala z którego zaadaptowałem też obudowę. Zrazu za pamięć masową służyły dwie stacje FDD 5,25" o podwójnej wysokości zamykane na klapkę. I wtedy pojawiły się one. Dwa potwory Seagate ST-225. Ach, czułem że mam prawdziwą WORKSTATION! 2x 20 MB pamięci masowej. Pewnego dnia idylla się skończyła. Zamilknął jeden z dysków. Zapewne swoje miał już przepracowane zanim trafił do mnie. Do stracenia miałem niewiele, postanowiłem spróbować coś z tym zrobić. U siebie na prowincji nie mogłem liczyć na niczyją pomoc i jako ucznia technikum nie było mnie stać na próbę skorzystania z jakiegoś serwisu (nie pamiętam czy były jakieś wtedy). Otworzyłem go w kuchni, gdyż uznałem że w kuchni nie ma dywanów i powinien być mniejszy poziom zakurzenia🤣 W ST-225 był nieco inny układ napędu ramienia głowicy - silnik napędu głowicy miał pionową oś i na osi silnika nawinięta była sprężysta stalowa taśma przenosząca obroty silnika na ramię głowic o kształcie wycinka pizzy. Stosunek promienia tego jak go nazwałem wycinka pizzy do promienia osi silnika na której opasana była taśma stanowił o przełożeniu przekładni jaki ten układ tworzył, pozwalając precyzyjnie wybierać ścieżki. Okazało się że pękła taśma przenosząca napęd z silnika na "brzeg pizzy" ramienia głowicy. Dawcą podobnej taśmy został napęd FDD 5,25" a adaptacji dokonałem za pomocą nożyczek i wiertarki z zestawu EMA-combi. Jakież było moje zdziwienie gdy po złożeniu wszystkiego razem, dokonaniu niskopoziomowego formatu dysk zaczął działać! Posłużył jeszcze jakiś czas a taśma pękła w dniu kiedy się go pozbywałem na rzecz nowego potwora 386SX. Dziękuję za bardzo interesujący film. Doceniam pasję do wgłębiania się w tę interesującą materię.
Film dosłownie rozsadzający głowę. Coś tam człowiek wiedział o tym jak dane są zapisywane na tależach HDD, o tym, że bardzo często jest to wyjaśiane w wielkim uproszczeniu ( czyli, że na dysku znajdują się logoczne zera i jedynki), ale tak dokładnie i czytelnie wyjasnionej zasady działania MFM to chyba na całym UA-cam nie ma. Naprawdę szacun. Nie ma tytułów muzyki w opisie a jeden kawałek mi wpadł w ucho 😉
Chylę głęboko czoła przed Twoją wiedzą, dociekliwością i pasją w zgłębianiu tego tematu. Doskonały materiał części pierwszej i drugiej. Pozdrawiam serdecznie.
Niesamowite jak wiele poświecił Pan czasu, aby zdobyć tą bezcenną wiedzę. Zapewne w naszym kraju jest garstka osób, które potrafi to co Pan. Dzięki takim działaniom i dzieleniem się tą wiedzą ludzkość będzie mogła w bardziej dosadny sposób podziwiać w jaki sposób powstawała elektronika i informatyka. Wielkie uznanie i życzę powodzenia w kolejnych archeologicznych odkryciach! Piękny materiał ;)
łooo Panie… warto było czekać! I nie dziwota, że tak długo, uświadamiając sobie włożony ogrom pracy. Merytorycznie wiadomo - pierwsza klasa. Tyle, że mądrych nie brakuje;) Ale scenariusz, zdjęcia i montaż powalają! No i ten głos oraz dykcja… iście radiowo. Super się zarówno ogląda, jak i słucha.
Twoje materiały powinny być lekturą obowiązkową w technikach i na uczelnianych kierunkach elektronicznych. Żeby pokazać ludziom, że da się nie tylko klikać czy wymieniać całe kostki, że można zejść niżej i dobrać się do mięska gołymi rękami. Czekamy na więcej!
Coś mi się wydaje, że przy ogromie tak zdobytej wiedzy... ktoś tu będzie budował emulator dysku MFM na potrzeby naprawy pakietu Computex-u :) Nawet chyba wiem, skąd wziąć obraz takiego dysku.
Orgazm kodera! Zrobiłeś tymi filmami wielki prezent koderowi stacji dysków. GCR, ale jednak! Wielkie dzięki i pozdrawiam. Nie spodziewałem się że dyski w LL były formatowane z przeplotem!
KA-PI-TAL-NE! Pracowałem kiedyś na MERZE400, więc tym chętniej obejrzałem i wysłuchałem, ale i bez tej dodatkowej zachęty byłbym zafascynowany. Zainteresował mnie temat kontynuacji rozwoju SO w assemblerze MERA400 po zakończeniu rozwoju oficjalnej wersji (tej w assemblerze K202). Przepadam za programowaniem w językach assemblera, acz od lat nie mam już okazji takowego uprawiać. Chętnie poczytałbym do poduszki sources obydwu wersji. W każdym razie - DZIĘKUJĘ! Świetny materiał i świetnie podany.
Chapeau bas - szacun, To, co w Mera 400 jest na pokładzie, czyli cała seria UCY74(czasem H)xx(x) jest mi znana, sam używałem w moich konstrukcjach serii 64 jeszcze przed '89, potem zamienniki... sam programuję w C (jeśli chodzi o procki), ale takiego filmiku z tak precyzyjnie zrobioną inżynierią wsteczną jest naprawdę niewiele. Może umiał bym to powtórzyć mając dokumentację traktując to jako tutorial, ale samemu wymyślić i zrobić - w życiu. Pewnie coś podobnego dostanę za zadanie do wykonania w czyśćcu dla programistów - rozwiążesz to zapraszamy do raju.
Nie rozumiem nic ale oglądam Pana z pasją, to jest materiał dla prawdziwych pasjonatów. Pozdrawiam serdecznie, nie pamiętam już kiedy widziałem cz. 1 ale podziwiam za zapał i za ciekawość oraz profesjonalizm. Mówił szary człowiek ✌️
27:50 to jakiś program mający obliczać starate ciśnienia przy przepływie płynu zgodnie z rówananiem Darcy’ego-Weisbacha, a dokładnie współczynnik lambda z równiania colebrooka-white’a co sugeruje że było to jakieś laboratorium mechaniki płynów. Bardzo fajny odcienk nie myślałem że przypomni mi czasy studiów zupełnie nie związanych z elektroniką. Pozdrawiam
@@MERA400 Gdybyś jednak niechcący chciał nowsze tematy to proszę bardzo: szukanie media cache w dyskach Seagate Rosewood i naprawa translatora T2 w dyskach WD Charger.
trafiłem na to przez przypadek, dokładnie na poprzednią część, szczerze jestem zadowolony z takiej historii komputerów w kraju. osobiście zacząłem "pracować" na dyskach hdd 3,5" w okolicach roku 2000 w szkole na informatyce, a w domu starszy brat ogarniał C64:) Co do samej serii Człowiek ma pojęcie i profesjonalizm, oraz zacięcie.
Mega materiał, oglądając jakiś czas temu odcinek o próbkowaniu dysku nie spodziewałem się że to się uda. Mega szacun! btw dopiero w 43min ogarnąłem że w tle leci kawałek z epidemic sounds który czasem też używam ;)
Qwa. Szacun gościu za to co zrobiłeś i pokazałeś. Za długo tylko trzeba czekać na twoje filmy ale warto i będę czekał na kolejne. Widać że wiesz i rozumiesz co robisz a za razem sprawia ci to satysfakcję. Jeżeli tak jeszcze nie jest to życzę ci byś z samej tej pasji mógł godnie żyć. Ja bym nic więcej do szczęścia nie potrzebował.
Co prawda po ostatniej części dałem swój komentarz ale dzisiaj postanowiłem obejrzeć ponownie pierwszą i drugą część tego serialu. chciałem ponownie prześledzić tą twoją logistykę postępowania w temacie odzysk udanych. Jest to naprawdę fantastyczna szkoła jazdy. Poza tym, twoja dykcja jest w tym wypadku doskonała, przynajmniej dla mnie. Naprawdę ciężko jest się oderwać od treści. Jeszcze raz pozdrawiam.
"O paaanie! Czterdzieści minut?! Kiedy ja to obejrzę? I to na kilka razy chyba!". Pochłonąłem całość na raz. I nawet nie mrugnąłem. Fantastyczna robota. Gdzieś chciałem Ci zwrócić uwagę na źle zaakcentowane słowo, ale jeszcze bardziej nie chciałem sobie przerywać oglądania. Teraz boję się tego szukać, bo nie tylko obejrzę całość jeszcze raz, ale zacznę jeszcze robić notatki. :)
Nie pamiętam, żebym po technikum trafił na tak merytoryczny materiał. Niestety zaczynałem naukę elektroniki już w czasach po MERZE, ale to jest naprawdę brakująca wiedza do obrazu całości rozwoju systemów komputerowych. Osobiście MERE400 widziałem tylko jako "ciekawostkę" na jednym z laboratoriów - w dodatku już nie działał. Jesteś naprawdę niesamowity w swojej pasji. Oba odcinki obejrzałem z satysfakcją większą niż po setkach godzin automatyki i informatyki w technikum, które uwielbiałem. Czekam z niecierpliwością na kolejne produkcje :)
LAL... LAL ... LAL To jeden z najlepszych filmow na Youtub jaki kiedykolwiek widzialem Masz niesamowity talent do opowiadania o tym co robisz i to z taka pasja ze czulem sie jakbym sam to robil albo zagladal ci przez ramie w trakcie. Dla mnie osobiscie niesamowicie interesujacy temat. CUDO.
Że ja wcześniej tego kanału nie znalazłem... ale plus tego jest taki że cały wieczór mogłem poświęcić na obejrzenie wszystkiego. Opowiadasz to tak jak by się oglądało film sensacyjny, super materiały ! Pozdrawiam i czekam na więcej.
Prawdopodobnie jeden z najlepszych filmów na polskim YT, jakie miałem przyjemność obejrzeć obcując z tą platformą od 2005 roku. Pozdrawiam, i dzięki za content.
Muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem Pana imponującej wiedzy i umiejętności. Kapitalny materiał, świetnie się oglądało (aż zdziwiłem się że trwało to prawie 45 minut, miałem poczucie jakby to było kilka minut :D), daję 10/10
Najciekawsze w tym wszystkim jest to, że nie rozumiem z tego niewiele, pasja jaką w tym wszystkim widać i jakość realizacji materiału sprawiają, że ogląda się to z wielką przyjemnością. Naprawdę szanuję za takie podejście. Chapeau bas
Fantastyczna robota, oprogramowanie też niczego sobie. Trochę zdziwił mnie brak polskich literek, ale fascynujące jest jak się rozwijała technika komputerowa. A najlepsze, że praktycznie do dzisiaj to tak samo działa, tylko ukryte jest pod różnymi warstwami abstrakcji sprzętowo - programowych.
Jakub... film SZTOS! Kopara opada. Czyli jednak kabel do pakietu HDCM400 i ten "zasilacz" do dysku z kanału znakowego miały sens :) Z tego co mi wiadomo z rozmów z przyjacielem pierwotnego właściciela tego dysku, to Bogumił Domalanus pasjonował się MERA 400 nie mniej jak Ty i też był niezłym "kotem". Teraz czas na wypolerowanie czytnika taśmy :D Mam kilka tasiemek od M400 do przeczytania :D
Ja mam pomysł na niwy odcinek - w materiałach o Merze na stronce Pana Jakuba przeczytałem napisaną na maszynie do pisania i pewnie wydaną w kilkudziesięciu egzemplarzach relacje ze zlotu użytkowników Mera. W rozdziale wnioski jest tam wiele „narzekań”, między innymi takie: „system przerwań jest zepsuty i w ogóle bezużyteczny”. Pomysł na odcinek - zbadać o co chodzi i pokazać jakiś mały przykład.
Dzięki Marcin za udostępnienie dysku, który dostarczył tych dwóch odcinków wypełnionych zagadkami! Oby takich się nam jeszcze przynajmniej kilka trafiło!
Wspaniały materiał. Niesamowita atmosfera, wychwycone i odtworzone echo czyjejś pracy z lat 80tych, siedzącego przy komputerze, gdy za oknem po ulicach jeździły maluchy i polonezy, w kraju rządziła PZPR obmyślając kolejne plany 5-cio letnie a w USA prezydentem był Ronald Regan.
Szkoda ze nie można dać więcej niż jednego suba. Oglądam twój kanał od dawna, ten materiał przebija wszystkie ❤ świetny materiał, naprawdę dużo dowiedziałem się o sposobie działania dysków
No masz chłopie bzika i to jakiego! Podziwiam ogrom wiedzy i umiejętności włożonych w odczyt tych danych, naprawdę robi wrażenie. Sam film bardzo szczegółowy, wyjaśniający wiele w dziedzinie dysków talerzowych, chociaż oczywiście większość tej wiedzy i tak jest już dawno przestarzała. Mimo wszystko bardzo przyjemnie się ogląda i słucha, z chęcią zobaczę kolejny film. 👍👍👍
Ja prawie nigdy nie komentuję filmów na YT. Ale twoje filmy są tak dobre że głowa mi wybucha. Wszystko, muza, estetyka, merytoryka, przygotowanie, zdjęcia, głos prowadzącego to majstersztyk. Mind blowing!
Właśnie tak. Każdy film to mini premiera i małe święto. 😊
To prawda, bardzo przyjemnie się przyswajało treść odcinka. Jeszcze to złocone układy.
Ten materiał to prawdziwa uczta! Chylę czoła za wkład pracy, wiedzę i jakość realizacji.
Masa męczącej, niepotrzebnej nikomu pracy. ;)
@@nnnnnn3647 weź usuń swój komentarz, odważny anonimie.
@@lefttoe6969 usuń konto.
@@nnnnnn3647 Dzięki takim ludziom jak autor filmu możesz teraz pisać swoje nikomu nie potrzebne wypociny.
@@nolem1 * niepotrzebne.
POV: Krystyna Czubówna. Serio: dykcja, intonacja, głos ... O rzeczach niszowych i do zrozumienia dla naprawdę małej grupy osób. A podane tak, że słucha się fascynująco ... Szacunek.
Dawno nie widziałem tyle profesjonalizmu i serca włożonego w swoją pasje. Świetny materiał, wręcz wciągający
To jest poprostu CV...
Ale orka! Lubię szarpanki ze sprzętem, reverse engineering, zagadki... ale tutaj, to bym kilkukrotnie płakał nad sobą i swoim losem.
Oglądając tą serię i końcówkę tego odcinka, bardzo pożałowałem, że taki własnie dysk za dzeciaka rozkręciłem i odałem kawałki do skupu złomu.
Najlepsze wytłumaczenie kodowania FM i MFM dla dysków jakie widziałem! Rewelacyjny materiał!
Ależ to było dobre. Wreszcie tak szczegolowo opisany zapis na dysku magnetycznym i wytlumaczona synchronizacja.
Takich fachowców powinny werbować nasze tajne służby !
Dość przypadkowo trafiłem na ten film i wywołał u mnie wielki uśmiech od ucha do ucha i wspomnienia z moimi przygodami z dyskami MFM. Były one też dość "niskopoziomowe" ale w trochę innym sensie🙃 Moim pierwszym PC był klon XT z zegarem 8 MHz i pamięcią 768 KB (tak trochę nietypowo). Był przełom lat 80 i 90 ubiegłego wieku. Poskładałem go sam z tego co mogłem w swoich warunkach kupić bądź zaadaptować. Kartą graficzną był klon Herculesa a monitorem był samodzielnie zaadaptowany pod standard Hercules monitor z jakiegoś terminala z którego zaadaptowałem też obudowę. Zrazu za pamięć masową służyły dwie stacje FDD 5,25" o podwójnej wysokości zamykane na klapkę. I wtedy pojawiły się one. Dwa potwory Seagate ST-225. Ach, czułem że mam prawdziwą WORKSTATION! 2x 20 MB pamięci masowej. Pewnego dnia idylla się skończyła. Zamilknął jeden z dysków. Zapewne swoje miał już przepracowane zanim trafił do mnie. Do stracenia miałem niewiele, postanowiłem spróbować coś z tym zrobić. U siebie na prowincji nie mogłem liczyć na niczyją pomoc i jako ucznia technikum nie było mnie stać na próbę skorzystania z jakiegoś serwisu (nie pamiętam czy były jakieś wtedy). Otworzyłem go w kuchni, gdyż uznałem że w kuchni nie ma dywanów i powinien być mniejszy poziom zakurzenia🤣 W ST-225 był nieco inny układ napędu ramienia głowicy - silnik napędu głowicy miał pionową oś i na osi silnika nawinięta była sprężysta stalowa taśma przenosząca obroty silnika na ramię głowic o kształcie wycinka pizzy. Stosunek promienia tego jak go nazwałem wycinka pizzy do promienia osi silnika na której opasana była taśma stanowił o przełożeniu przekładni jaki ten układ tworzył, pozwalając precyzyjnie wybierać ścieżki. Okazało się że pękła taśma przenosząca napęd z silnika na "brzeg pizzy" ramienia głowicy. Dawcą podobnej taśmy został napęd FDD 5,25" a adaptacji dokonałem za pomocą nożyczek i wiertarki z zestawu EMA-combi. Jakież było moje zdziwienie gdy po złożeniu wszystkiego razem, dokonaniu niskopoziomowego formatu dysk zaczął działać! Posłużył jeszcze jakiś czas a taśma pękła w dniu kiedy się go pozbywałem na rzecz nowego potwora 386SX.
Dziękuję za bardzo interesujący film. Doceniam pasję do wgłębiania się w tę interesującą materię.
Piękna historia z tym dyskiem. Trzy kwadranse tego filmu spędziłem w pełni skupiony.
Czuję, że długo nie zobaczę czegoś równie ciekawego :)
Mam taką samą smutną refleksję - takie przygody nie zdarzają się często i na kolejną trzeba będzie czekać pewnie latami. :-(
Film dosłownie rozsadzający głowę. Coś tam człowiek wiedział o tym jak dane są zapisywane na tależach HDD, o tym, że bardzo często jest to wyjaśiane w wielkim uproszczeniu ( czyli, że na dysku znajdują się logoczne zera i jedynki), ale tak dokładnie i czytelnie wyjasnionej zasady działania MFM to chyba na całym UA-cam nie ma. Naprawdę szacun.
Nie ma tytułów muzyki w opisie a jeden kawałek mi wpadł w ucho 😉
Modecom + auto na rigolu, normalnie jakbym siebie widział tyle, że ja tak szczegółowo i ładnie nie omawiam niczego czym się zajmuje! Pięknie
Już nie mogłem się doczekać, żeby zobaczyć ten film.
Ja też.😁
Chylę głęboko czoła przed Twoją wiedzą, dociekliwością i pasją w zgłębianiu tego tematu. Doskonały materiał części pierwszej i drugiej. Pozdrawiam serdecznie.
Niesamowite jak wiele poświecił Pan czasu, aby zdobyć tą bezcenną wiedzę. Zapewne w naszym kraju jest garstka osób, które potrafi to co Pan. Dzięki takim działaniom i dzieleniem się tą wiedzą ludzkość będzie mogła w bardziej dosadny sposób podziwiać w jaki sposób powstawała elektronika i informatyka. Wielkie uznanie i życzę powodzenia w kolejnych archeologicznych odkryciach! Piękny materiał ;)
łooo Panie… warto było czekać! I nie dziwota, że tak długo, uświadamiając sobie włożony ogrom pracy. Merytorycznie wiadomo - pierwsza klasa. Tyle, że mądrych nie brakuje;) Ale scenariusz, zdjęcia i montaż powalają! No i ten głos oraz dykcja… iście radiowo. Super się zarówno ogląda, jak i słucha.
Twoje materiały powinny być lekturą obowiązkową w technikach i na uczelnianych kierunkach elektronicznych. Żeby pokazać ludziom, że da się nie tylko klikać czy wymieniać całe kostki, że można zejść niżej i dobrać się do mięska gołymi rękami.
Czekamy na więcej!
Wspaniały film
Merytorycznie, pomysłowo, dynamicznie i bardzo profesjonalne ujęcia.
Widać że masz pasję w tym co robisz
🙂
Bardzo ciekawy odcinek.
I jeszcze ten "radiowy" głos :)
Coś mi się wydaje, że przy ogromie tak zdobytej wiedzy... ktoś tu będzie budował emulator dysku MFM na potrzeby naprawy pakietu Computex-u :) Nawet chyba wiem, skąd wziąć obraz takiego dysku.
Dla mnie, Twój kanał to ścisła czołówka komputerowych staroci. Tak trzymać!
Orgazm kodera! Zrobiłeś tymi filmami wielki prezent koderowi stacji dysków. GCR, ale jednak! Wielkie dzięki i pozdrawiam. Nie spodziewałem się że dyski w LL były formatowane z przeplotem!
Idealnie na piątek wieczór!
Dziwne masz upodobania na wieczorne rozrywki. 😂
Zamiast dobranocki🤣🤣
Oj chłopie, zrobiłeś mi wieczór :) to się ogląda jak Agathę Christie .. Zazdroszczę wiedzy i czekam na więcej :)
KA-PI-TAL-NE!
Pracowałem kiedyś na MERZE400, więc tym chętniej obejrzałem i wysłuchałem, ale i bez tej dodatkowej zachęty byłbym zafascynowany.
Zainteresował mnie temat kontynuacji rozwoju SO w assemblerze MERA400 po zakończeniu rozwoju oficjalnej wersji (tej w assemblerze K202).
Przepadam za programowaniem w językach assemblera, acz od lat nie mam już okazji takowego uprawiać.
Chętnie poczytałbym do poduszki sources obydwu wersji.
W każdym razie - DZIĘKUJĘ!
Świetny materiał i świetnie podany.
Dziękuję, dzięki Tobie nauczyłem się używać równoległego przetwarzania... okazało się że robię literówkę...
Dosłownie doktorat z tematu. To najlepszy mi znany materiał o tej tematyce.
Chapeau bas - szacun, To, co w Mera 400 jest na pokładzie, czyli cała seria UCY74(czasem H)xx(x) jest mi znana, sam używałem w moich konstrukcjach serii 64 jeszcze przed '89, potem zamienniki... sam programuję w C (jeśli chodzi o procki), ale takiego filmiku z tak precyzyjnie zrobioną inżynierią wsteczną jest naprawdę niewiele. Może umiał bym to powtórzyć mając dokumentację traktując to jako tutorial, ale samemu wymyślić i zrobić - w życiu. Pewnie coś podobnego dostanę za zadanie do wykonania w czyśćcu dla programistów - rozwiążesz to zapraszamy do raju.
Chłop jest magikiem, jak to wciąga! :D
Nie rozumiem nic ale oglądam Pana z pasją, to jest materiał dla prawdziwych pasjonatów.
Pozdrawiam serdecznie, nie pamiętam już kiedy widziałem cz. 1 ale podziwiam za zapał i za ciekawość oraz profesjonalizm. Mówił szary człowiek ✌️
To chyba najlepiej wyprodukowane filmy na polskim YT, szacun.
Ewidentnie na archeologii teraz grubo musi wejść informatyka. Jak zawsze fantastyczny materiał!
Ty wiesz, że ja zupełnie serio się nad tym zastanawiałem - przecież to jest legitny obszar "archeologii".
27:50 to jakiś program mający obliczać starate ciśnienia przy przepływie płynu zgodnie z rówananiem Darcy’ego-Weisbacha, a dokładnie współczynnik lambda z równiania colebrooka-white’a co sugeruje że było to jakieś laboratorium mechaniki płynów. Bardzo fajny odcienk nie myślałem że przypomni mi czasy studiów zupełnie nie związanych z elektroniką. Pozdrawiam
Rewelacja, jak dobry kryminał 😮
Ciesze się że tworzysz takie ambitne i wartościowe materiały. Każdy Twój nowy odcinek to dla mnie święto!
Obyś nigdy nie wziął się za odzyskiwanie danych bo pójdziemy z torbami :D
Fantastyczny materiał.
:-DD Spoko, jakby co, to ograniczę się do nośników 30+ lat ;-)
@@MERA400 Gdybyś jednak niechcący chciał nowsze tematy to proszę bardzo: szukanie media cache w dyskach Seagate Rosewood i naprawa translatora T2 w dyskach WD Charger.
NIE KUŚ KURDE ZAGADKAMI! MAM DOŚĆ SWOICH PROBLEMÓW! :DDDD
@@MERA400 Nie to nie, ale rozpracowanie korekcji błędów LDPC w pamięciach flash czeka. A tego jeszcze nikt na świecie nie rozpracował :P
trafiłem na to przez przypadek, dokładnie na poprzednią część, szczerze jestem zadowolony z takiej historii komputerów w kraju. osobiście zacząłem "pracować" na dyskach hdd 3,5" w okolicach roku 2000 w szkole na informatyce, a w domu starszy brat ogarniał C64:) Co do samej serii Człowiek ma pojęcie i profesjonalizm, oraz zacięcie.
Czasami narracja, sposób opowiadania, jest tak dobra, że widz trafiający przypadkiem. Nie mający z tematem nic wspólnego, to zostaje i ogląda.
Noooo! Wreszcie!!!!! Myślałem że Cię UFO porwało! Dzięki Stary za kolejny fantastyczny odcinek! Pozdrawiam :-)
Ale czad, ogląda się zapartym tchem jak odcinek dobrego thrillera... uda nie uda się... Czekam na więcej takich materiałów!
Już dawno nie widziałem tak profesjonalnie przedstawionego tematu - to się nazywa mieć pasję... WoW
Wspaniały materiał edukacyjny. Podziwiam, treść a nawet ujęcia z prawdziwego urządzenia a nie jakieś stockowe o średnim związku z tematem.
Mega materiał, oglądając jakiś czas temu odcinek o próbkowaniu dysku nie spodziewałem się że to się uda. Mega szacun! btw dopiero w 43min ogarnąłem że w tle leci kawałek z epidemic sounds który czasem też używam ;)
Długo wyczekiwana część :) Dziękuję bardzo za interesujący odcinek.
Perełka UA-cam. Fascynująca podróż.
Qwa. Szacun gościu za to co zrobiłeś i pokazałeś. Za długo tylko trzeba czekać na twoje filmy ale warto i będę czekał na kolejne. Widać że wiesz i rozumiesz co robisz a za razem sprawia ci to satysfakcję. Jeżeli tak jeszcze nie jest to życzę ci byś z samej tej pasji mógł godnie żyć. Ja bym nic więcej do szczęścia nie potrzebował.
Po prostu złoto! Taki materiał to prawdziwa perła!!! Chylę czoła, szacunek!!! Uprzejmie proszę o więcej!
super! masz niesamowitą wiedzę! dyski MFM używałem kiedyś w swoich komputerach, ale pod DOS-em :)
Co prawda po ostatniej części dałem swój komentarz ale dzisiaj postanowiłem obejrzeć ponownie pierwszą i drugą część tego serialu. chciałem ponownie prześledzić tą twoją logistykę postępowania w temacie odzysk udanych. Jest to naprawdę fantastyczna szkoła jazdy. Poza tym, twoja dykcja jest w tym wypadku doskonała, przynajmniej dla mnie. Naprawdę ciężko jest się oderwać od treści. Jeszcze raz pozdrawiam.
Totalny kosmos, jesteś wielki!
Czysta przyjemność oglądania no i z pracy i wiedzy włożonej w to literalnie - doświadczenie. Gratuluję!
Super się to ogląda. Więcej!
"O paaanie! Czterdzieści minut?! Kiedy ja to obejrzę? I to na kilka razy chyba!". Pochłonąłem całość na raz. I nawet nie mrugnąłem. Fantastyczna robota. Gdzieś chciałem Ci zwrócić uwagę na źle zaakcentowane słowo, ale jeszcze bardziej nie chciałem sobie przerywać oglądania. Teraz boję się tego szukać, bo nie tylko obejrzę całość jeszcze raz, ale zacznę jeszcze robić notatki. :)
Noooo, mam czasami problem z akcentami, to prawda. :-) I z końcówkami też. Ale się staram. ;-)
Nie pamiętam, żebym po technikum trafił na tak merytoryczny materiał.
Niestety zaczynałem naukę elektroniki już w czasach po MERZE, ale to jest naprawdę brakująca wiedza do obrazu całości rozwoju systemów komputerowych.
Osobiście MERE400 widziałem tylko jako "ciekawostkę" na jednym z laboratoriów - w dodatku już nie działał.
Jesteś naprawdę niesamowity w swojej pasji.
Oba odcinki obejrzałem z satysfakcją większą niż po setkach godzin automatyki i informatyki w technikum, które uwielbiałem.
Czekam z niecierpliwością na kolejne produkcje :)
LAL... LAL ... LAL
To jeden z najlepszych filmow na Youtub jaki kiedykolwiek widzialem
Masz niesamowity talent do opowiadania o tym co robisz i to z taka pasja ze czulem sie jakbym sam to robil albo zagladal ci przez ramie w trakcie.
Dla mnie osobiscie niesamowicie interesujacy temat.
CUDO.
Wielki szacunek za wiedzę i dociekliwość.
takiego kanału szukałem, będę go oglądał, łącznie z historią. Brawo.
mądrego to aż miło posłuchać
Super materiał zarówno pod względem treści jak i prezentacji! odzyskiwanie zegara w MFM przypomina nieco kod manchester lub DBPM.
12:30 ta metoda przypomina mi sposób zapisu sygnału używanego przez piloty na podczerwień. Dawno temu się tym bawiłem, nie jestem elektronikiem .
Ależ fenomenalna robota!
46min a ja czuję jak by minęło nie więcej niż kilka.
Już nie mogę się doczekać kolejnych filmów
Ślicznie dziękuję :D
Szczęka mi opadła. Świetny materiał.
Że ja wcześniej tego kanału nie znalazłem... ale plus tego jest taki że cały wieczór mogłem poświęcić na obejrzenie wszystkiego.
Opowiadasz to tak jak by się oglądało film sensacyjny, super materiały !
Pozdrawiam i czekam na więcej.
Bez kozery powiem, że jeden z najwyzszej jakości kanałów na YT i w ogóle we wszechświecie.
Prawdopodobnie jeden z najlepszych filmów na polskim YT, jakie miałem przyjemność obejrzeć obcując z tą platformą od 2005 roku. Pozdrawiam, i dzięki za content.
Jesteś normalnie MegaMózgiem od odczytu danych z starych dysków. 👍
Bardzo dobry film.
Polizałem swojego kota, który siedział przy komputerze, że szczęścia że są jeszcze tacy pasjonaci!
Gratuluję wiedzy, zaangażowania i super komentarza do tego co się robi.
Muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem Pana imponującej wiedzy i umiejętności. Kapitalny materiał, świetnie się oglądało (aż zdziwiłem się że trwało to prawie 45 minut, miałem poczucie jakby to było kilka minut :D), daję 10/10
Fantastyczny odcinek. Nie do końca rozumiem o czym mówisz miejscami ale całość jest niezwykle interesująca.
Jeśli to nie problem: ciekaw jestem które miejsca sprawiły Ci trudność (a może też dlaczego). Mogłoby to być dla mnie dobrą wskazówką na przyszłość.
@@MERA400 nie chodzi mi o to, że coś źle tłumaczysz tylko moja wiedza w niektórych momentach jest niewystarczająca. Także spokojnie. Bez paniki ☺️
Najciekawsze w tym wszystkim jest to, że nie rozumiem z tego niewiele, pasja jaką w tym wszystkim widać i jakość realizacji materiału sprawiają, że ogląda się to z wielką przyjemnością. Naprawdę szanuję za takie podejście. Chapeau bas
Fantastyczna robota, oprogramowanie też niczego sobie. Trochę zdziwił mnie brak polskich literek, ale fascynujące jest jak się rozwijała technika komputerowa. A najlepsze, że praktycznie do dzisiaj to tak samo działa, tylko ukryte jest pod różnymi warstwami abstrakcji sprzętowo - programowych.
Jakub... film SZTOS! Kopara opada. Czyli jednak kabel do pakietu HDCM400 i ten "zasilacz" do dysku z kanału znakowego miały sens :) Z tego co mi wiadomo z rozmów z przyjacielem pierwotnego właściciela tego dysku, to Bogumił Domalanus pasjonował się MERA 400 nie mniej jak Ty i też był niezłym "kotem". Teraz czas na wypolerowanie czytnika taśmy :D Mam kilka tasiemek od M400 do przeczytania :D
Ja mam pomysł na niwy odcinek - w materiałach o Merze na stronce Pana Jakuba przeczytałem napisaną na maszynie do pisania i pewnie wydaną w kilkudziesięciu egzemplarzach relacje ze zlotu użytkowników Mera. W rozdziale wnioski jest tam wiele „narzekań”, między innymi takie: „system przerwań jest zepsuty i w ogóle bezużyteczny”.
Pomysł na odcinek - zbadać o co chodzi i pokazać jakiś mały przykład.
Dzięki Marcin za udostępnienie dysku, który dostarczył tych dwóch odcinków wypełnionych zagadkami! Oby takich się nam jeszcze przynajmniej kilka trafiło!
MEGA! Świetny i merytoryczny materiał. Chylę czoła. :)
Wspaniały materiał. Niesamowita atmosfera, wychwycone i odtworzone echo czyjejś pracy z lat 80tych, siedzącego przy komputerze, gdy za oknem po ulicach jeździły maluchy i polonezy, w kraju rządziła PZPR obmyślając kolejne plany 5-cio letnie a w USA prezydentem był Ronald Regan.
Nie mogę zebrać szczęki z podłogi - wielki szacun za wiedzę i chęci.
Warto było poczekać. Świetny odcinek.
Szkoda ze nie można dać więcej niż jednego suba. Oglądam twój kanał od dawna, ten materiał przebija wszystkie ❤ świetny materiał, naprawdę dużo dowiedziałem się o sposobie działania dysków
Czekałem na ten film. Super się oglądało. Dobrze wiedzieć, że dysk z powodzeniem ukazał swoje tajemnice :)
Fascynujące, jak informatyka śledcza.
To jest najlepszy film na YT. To jest piękne co Pan zrobił.
Czysta przyjemność, świetny materiał. Dzięki!
Siema oglądałem każdy film ale ten przebił wszystko wiedza sposób logicznego myślenia i Twoja wiedza.... podziwiam i życzę zdrowia.
Świetny materiał, fantastyczna robota, dobry jesteś 😎👍
_Uwielbiam MERA 400!_
I to jest prawidłowa odpowiedź na pytanie ze "skryptu powitalnego"! :-)
Mistrzu ! Leżę przed tobą i czyszczę Ci buty ! 😍 a znajomi myślą że ja coś wiem 🤣
Fantastyczny materiał o walorach edukacyjnych znacznie przekraczających zwykle kwestie techniczne czy technologiczne. Dziękuję!
Dziękuję. Wspaniały, trzymający w napięciu kryminał 😊
Genialny materiał, mimo że nigdy się tymi tematami nie interesowałem, to ogląda się to świetnie! Czekam na więcej
Youtubowi naprawiacze nawet nie są godni posprzątać Twojego bałaganu po pracy... Poziom wiedzy i jakość materiału przebija wszystko.
zawsze fascynuje mnie to jak ktoś umie zrobić takie coś co ty robisz. podziwiam twój umysł. i klarowność. pozdrawiam.
trafiłem przypadkiem, pingpongi wyskoczyły, zostaje.... muszę to rozchodzić; wielki szacunek do Autora
No wreszcie, już po kilka razy obejrzałem starsze filmy w oczekiwaniu na ten.
Chwali się! ;-)
Kolejny raz gratuluje wiedzy i profesjonalizmu w realizacji materiału!
Jak najlepszy serial detektywistyczny :)
Ukłony dla wiedzy i determinacji.
Dzięki za wrzucenie i podzielenie się.
Wow, ten materiał to cudo. Podziwiam wiedzę. Cudownie się to ogląda.
Chylę czoła za profesjonalizm i przekazanie wiedzy. Czekam na kolejne odcinki
Chylę czoła, takiego profesjonalizmu ze świeczką szukać. No i jeszcze w jaki sposób opowiedziane 😊
Łapa w górę za samą Twoją obecność tutaj 😊
No masz chłopie bzika i to jakiego! Podziwiam ogrom wiedzy i umiejętności włożonych w odczyt tych danych, naprawdę robi wrażenie. Sam film bardzo szczegółowy, wyjaśniający wiele w dziedzinie dysków talerzowych, chociaż oczywiście większość tej wiedzy i tak jest już dawno przestarzała. Mimo wszystko bardzo przyjemnie się ogląda i słucha, z chęcią zobaczę kolejny film. 👍👍👍
Brawo.
Kolejny bardzo dobry materiał.
💪💪💪💪💪💪💪💪
Podziwiam! Pełen szacunek dla twojej wiedzy i pasji.