Wędrówka przez Park Narodowy Bory Tucholskie

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 19 жов 2024
  • Park Narodowy Bory Tucholskie, zwany zielonymi płucami naszego województwa, to przepiękny teren, wiecznie zielonych lasów, wśród których skrywają się malownicze jeziora i cieki wodne. Tereny te mieliśmy okazję przemierzać o różnych porach roku, zarówno pieszo jak i rowerem. Zajrzeliśmy tu ponownie podczas jednego z z ostatnich weekendów stycznia, kiedy to stopniały śniegi, a wkoło zrobiło się szaro, buro i ponuro.
    Park Narodowy Bory Tucholskie wspaniały rejon pod kątem turystyki aktywnej. Jednak poruszając się, trzeba wiedzieć, że nie można zbaczać tu z wytyczonych szlaków i ścieżek dydaktycznych. Poruszając się przez obszary chronione należy korzystać z wytyczonych szlaków turystycznych, bądź ścieżek edukacyjnych. W Parku Narodowym Bory Tucholskie, niezależnie od pory roku, pobierane są opłaty. Znając wcześniej datę wizyty, warto uiścić ją przelewem internetowym. Wydrukowany, bądź zapisany w formacie cyfrowym dowód przelewu jest jednocześnie naszym "biletem wstępu". Z opłat wyłączone są niektóre, ogólnodostępne miejsca wypoczynku, a także szlaki rowerowe tzw. "Kaszubskiej Marszruty".
    Zauroczeni krajobrazem Ziemi Zaborskiej:
    Jak wspomniałem wcześniej, przez obszary Parku Narodowego Bory Tucholskie oraz Zaborski Park Krajobrazowy, który go otacza, wiedzie mnóstwo ciekawych szlaków pieszych i rowerowych, którymi dotrzeć można nad jeziora, w tym także bardzo czyste mniejsze zbiorniki ramieniowe i lobeliowe. Na naszej trasie zobaczyliśmy jeziora: Niedźwiedzie, Małe i Wielkie Gacno, Nierybno, oraz Małe i Wielkie Krzywce. W lasach na turystę czeka wiele miejsc wypoczynkowych w postaci zadaszonych wiat z ławami, gdzie zatrzymać się można na piknik. Często w obrębie takich miejsc utworzone są także ścieżki edukacyjne wiodące drewnianymi, dość wąskimi kładkami, jak np.: Pętla Lipnickiego, ścieżka nad Kaczym Okiem, czy pomosty nad Jeziorem Wielkim Gacnem.
    Przemierzając Park Narodowy Bory Tucholskie dotarliśmy także do okazałego pomnika przyrody - Dębu Bartuś. Jest to najbardziej znane i zarazem najstarsze drzewo pomnikowe parku - jego wiek szacuje się na około 600 lat. Bartuś ma wysokość 25 m i obwód 6,7 m. Wewnątrz pnia występuje obszerna dziupla. Imię drzewa z pewnością nawiązuje do najbardziej znanego polskiego dębu - Bartka z leśnictwa Bartków (gm. Zagnańsk, woj. świętokrzyskie).
    Ziemia Zaborska to obszar jeszcze nieznacznie przekształcony przez człowieka, wymarzony do uprawiania ekoturystyki. Dominują tu lasy, głównie bory sosnowe, tworzące parasol ochronny dla czystych jezior i licznych torfowisk, a także dające schronienie dla ich dzikich mieszkańców. Zaborski Park Krajobrazowy oraz Park Narodowy Bory Tucholskie to wspaniałe rejony dla różnorodnej maści turystyki, o czym niejednokrotnie przekonaliśmy się przemierzając te tereny.
    Nasze propozycje aktywnego wypoczynku promujemy na:
    -naszej stronie internetowej: gr3miasto.pl/
    -Portalu Trojmiasto.pl:
    imprezy.trojmi...
    -A foto i wideo relacje zobaczyć można na: / gr3miasto
    Organizujemy: spacery i wizyty miejskie, wędrówki, wycieczki rowerowe i spływy kajakowe.
    Dołącz do nas samodzielnie, bądź ze znajomymi, rodziną !
    Chcąc być na bieżąco z tym co organizujemy warto wysłać pisemną prośbę na naszego maila w celu dołączenia do grupy sympatyków i otrzymywaniem od nas newslettera z nowinkami. Tylko sympatycy powiadamiani są o wycieczkach i wyprawach kilkudniowych.

КОМЕНТАРІ •