Dzieje się tak z powodu zbyt szczelnego domu, proponuje zamontować regulowane nawiewy świeżego powietrza. Jeżeli obecnie dom buduje się jak termos, wszystko się doszczelnia gdzie nie zajrzysz uszczelki i pianki to nie ma się co dziwić. Prosta zasada, aby z komina wyleciało 10 kubików to jakimś cudem 10 kubików musi wejść do domu - no nie ma bata. Jeżeli dom masz szczelny i dwa kominy jednym zasysa drugim oddaje, prosta fizyka, różnicy ciśnień. Ułatwię Ci życie i powiem że ja pozatykasz wszystkie ciągi i zostawisz jeden szyb wentylacyjny to i on straci ciąg, bedzie tylko znikoma wymiana powietrza, dołem kratki bedzie nawiew górą wywiew ale niezauważalny praktycznie. Masz dom jak puszka - musisz mieć rekuperacje. Chcesz mieć grawitacyjną wentylacje - musisz rozszczelnić dom i zadbac o odpowiednie przekroje szybów wentylacyjnych i wysokość komina, koniecznie ponad kalenicę/ blanki - przy dachu płaskim. Wszystko w temacie.
Najprościej i najtaniej: nawiewniki w oknach - jesli dom jest szczelny (a taki powinien być) to jest to obowiązkowy element wentylacji grawitacyjnej (a te wszystkie klapki w kominach są zbędne). Inaczej nie ma to prawa działać prawidłowo.
@@atam3977 Nawiewniki tak, ale niekoniecznie w oknach. Nawiewniki w oknach to najprostsze rozwiązanie, ale z wadą taką, że nawiewane powietrze ma zawsze temperaturę zewnętrzną.
,,(...)ciepłe powietrze jest cięższe od zimnego(...)". Taką ,,wiedzę" się ma jak na lekcjach fizyki rzucało się kamieniami w szkołę. Cała reszta ,,porad" to pochodna tej ,,wiedzy".
W wnętrzach nie stosujemy takich klapek. One potrzebują zbyt dużego ciśnienia by się uchylać, nadają się tylko do okapów z wyciągiem. W wnętrzu warunkowo można zastosować zawór jednostronny z folią. Owszem, folia będzie hałasować, ale to często jedyny sposób na usunięcie wstecznego powietrza w blokach. Folie uchyla byle podmuch i taki zawór nie powoduje nadmiernych restrykcji. A genezą tego problemu są zbyt szczelne okna, albo też kilka kominów wyciągowych które nawzajem się "przepychają"
Tu niestety się Pan myli. U mnie te klapki działają bez zarzutów. Jak wiatr wieje i próbuje się dostać do środka, to tylko słyszę delikatne stuknięcie klapki która go wyhamowuje. Po drugie, za każdym razem gdy otwieram drzwi zewnętrze, balkonowe, okna to te klapki się uchylają. To nie są klapki typowo na magnesie pod wentylator, bo w tych klapach wystarczy na prawdę delikatny ruch powietrza i klapa się uchyla. Tak jak wspominałem w materiale, należy ich używać z głową czyli tam gdzie są obawy przed czadem absolutnie ich nie stosować. W zakupionym okapie faktycznie producent zastosować klapki zwrotne (podwójne), ale są one na magnesie, i tylko silny podmuch wentylatora jest je w stanie uchylić.
@DomZa100 W ramach samej grawitacyjnej wentylacji klapki plastikowe jak na filmie odpadają. Mają za duże opory. Tylko takie z zaworem z folii nie utrudniają mocno przepływu. To że u ciebie klepią to nie znaczy że nie zatykają.
Mamy deficyt energii bo nasza wladza nie wie o tej stronce a tu prosty kominiarz mógłby rozwiązać problem , tylko na kominach wentylacyjnych a nie spalinowych te turbiny , bo to i dotacje z zielonego ładu unijnego poszłyby :)))
Mam 70 lat a ciągle mnie coś zaskakuje ...Na tym filmie dowiedziałem się że ciepłe powietrze jest cięższe od zimnego .Panie ,,,naukowcu,,, proszę więc wyjaśnić mi czemu chcąc unieść się balonem do góry , nagrzewamy palnikiem powietrze wewnątrz balonu ??? Według pańskiej teorii taki balon powinien przyglebić tym szybciej i bardziej nagrzejemy powietrze wewnątrz .Oto skutki nie wiem czego ale dawniej mniej było tego typu odkrywców .Wg.mnie drogi panie efekt nawiewu zimnego powietrza poprzez kratki went.i brak ciągu w piecu występuje podczas nagłego ocieplenia na polu , gdy temp.na dworze jest wyższa jak w budynku i nie ma znaczenia jakiego typu mamy kratki i kanały wentylacyjne czy kominy .Gdy jakimś cudem uruchomimy ogrzewanie np.gazowe ( czujniki przepływu ominiemy w tym czasie ) i pomieszczenia nagrzeją się powyżej temperatury otoczenia budynku wystąpi zjawisko ciągu w budynku , niezależnie jakim kanałem przedzielonym , lub nie .Jest ono tym mocniejsze im większa jest różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz a szybkość powietrza w kanałach i kominie zależy też od szczelnosci pomieszczenia .To napisał prosty człowiek po 3 klasach zawodówki ,nie wstyd panu ???
@e.r.1504 Niestety wypowiedzieć się może , trochę głupiej a trochę madrzej , jak w piosence -Śpiewać każdy może , trochę lepiej lub trochę gorzej . Jednak właściciel strony powinien myśleć , mimo braku teoretycznej wiedzy na temat który porusza . Z tym twierdzeniem że to internet i kazdy może pisać co myśli . Proszę więc napisać co myślisz o żydach a zobaczysz jak długo twój wpis przetrwa na y tube i jaką mamy demokrację i wolność słowa .
co do 3 klas zawodówki istotnie zauważam braki z mechaniki płynów, ale nie to mnie martwi. Wysoce prawdopodobnym jest brak zdolności poznawczych, bądź leniwość intelektualna, nawet w kwestii przeczytania większości komentarzy. Jest to schizofrenia bądź syndrom "paździocha" zalecam badania u specjalisty.
@halamaaa Co ma mechanika płynów do rozszeżalnosci i ciężaru gazów w zależnosci od ich temperatury ??? Natomiast jesli chodzi o płyny to o podstawowym , wodzie wiesz niewiele , choć twoje ciało składa się w 78% wody a u kobiet + 8% dlatego ich ciało jest miękkie i przyjemne w dotyku .Nic nie wiesz o ciśnieniu osmotycznym wody i o tym w jakiej temp.woda jest najcięższa , czyli najbardziej gęsta .Nic nie wiesz o kationitach i anionitach , czyli o wymianie jonowej wody i jak się te związki nazywają .Woda to płyn i bardzo obszerna nauka na jej temat i niektóre aspekty co ciekawsze mogę tobie przybliżyć , jeśli pojmiesz .To piszę byś nie myślało że woda to plyn do płukania gęby , picia i mycia bo tyle wiesz o tym płynie a szczekasz .
@@leszekkowal5058 Tępy odklejeńcu polecam wizytę u psychiatry. Dwubiegunówka pewna w tym przypadku. A szczekać to możesz w kojcu kundlu, jak przyjdą posprzątać kwadrat.
Mi kiedyś kominiarz powiedział że dzieje się tak jeśli w domu mieszkaniu są co najmniej dwa kominy wentylacyjne i jeden ma przewagę nad drugim tzn jest dłuższy i cięgnie drugi zaś dmucha do środka .u mnie ten problem znikał jeśli lekko uchyliłem gdzieś okno wtedy dwa ciągnęły .
zapewne doszczelniłeś dom, termoizolacja - wszystkie szczeliny wentylacyjne zalepione, nowe okna z których nie już dmucha.... Brak nawietrzników na oknach. Dom jest jak zbiornik ( chcesz z niego wylać, musisz ubytek uzupełnić, próżni nie zrobisz). I jest dokładnie tak jak powiedział Ci kominiarz.
Powietrze tak jak woda płynie tam gdzie ma lekko dlatego dopływ powietrza do budynku musi być dużo niżej od kratki wentylacyjnej stosuje się nawiewniki podokienne i jest ok mówię o wentylacji grawitacyjnej.
@@halamaaa Nie prawda .Kominiarz to cymbał . Jesli jest dwa kominy to ciag kominowy dzieli się przez dwa i jest około połowy mniejszy w kazdym z osobna .Zalezy to od dostępu powietrza zimnego z pola poprzez nieszczelnosci okien , drzwi i tp. Jesli pomieszczenie , czy budynek jest chermetyczny to ciag jest znikomy albo go niema , wtedy piece gazowe gasną wylaczone zabezpieczeniem ciągowym na wylotach .Piece węglowe zaczynają dymić a czujniki CO2 robią alarm .Ciąg kominowy ma dwie wartosci - ilosć powietrza wyciaganego przez komin , co zależy od srednicy komina i ilosci dopływu do niego , oraz siły ciągu w kominie , co zależy od srednicy komina , szybkosci spalin i wysokosci komina . Co też w glowach kominiarzy i innych cudaków się wylęga to niepojęte - jeden komin przeciąga drugi he he to pewnie ten kominiarz był dawniej furmanem i miał dwa konie w których jeden był leniwy a drugi silny za tamtego i orczyk ciągle był na wspak .
@halamaaa Z praktyki i z głowy . 35 lat żyję na działce jak bomż w konenerze budowlanym .Mam tu staw , ryby , kury i ciętą wilczycę , gołębie i kilka minitraktorów które pilnuję każdej nocy przed złodziejami , mimo że obok w bloku luksusowe mieszkanie .Obok jest CPN Orlen w którym całodobowo sprzedawano do tej pory alkohol ( chore jak wiele innych obecnie ) Nocą palę sobie w kominku i toczę walki z kwiatem narodu , przychodzącym w piątek , sobota i niedziela do wodopoju z osiedla opodal . Przetestowałem wiele pieców od gazowych do olejowych i kominków .Moje wykształcenie nie ma nic wspólnego z obecnym tematem .Proszę uzasadnić to Oj Leszek bo po pierwsze nie zaczyna się zdania od ,,Oj,,, po drugie z czym się nie zgadzasz ??? Wyjaśnię drobiazgowo .
Brak wentylacji w domu. Wentylacja grawitacyjna polega na doprowadzenia powietrza przez nawiewniki a kratki i kanały służą do odprowadzenia "zużytego " powietrza. Poczytaj o zasadzie wentylacji grawitacyjnej. Pozdrawiam serdecznie! A jeżeli masz kanał dymowy blisko wentylacji to może zasać ten dym do wnętrza.
kolego powietrze nagrzane jest lżejsze ty widzisz tylko efekt zasysania zimne powietrze wpada ale żeby wpadało to inną kratką musi być wywiewane gdyby tak nie było to by ci dom rozerwało istnieje jeszcze jedno wytłumaczenie tego zjawiska że źródło ogrzewania czerpie powietrze z wnętrza domu
Co ciekawe, w domu jest zapewniony ruch powietrza poprzez liczne otwory wentylacyjne w przegrodach wewnętrznych, aby ruch powietrza był zapewniony, ale żeby ono nie zostało zaciągane bezpośrednio z zewnątrz.
@@DomZa100 stąd problemy, komin ma za zadanie budować różnicę ciśnień i odprowadzać powietrze, a nie być jak ser szwarcarski kollega dobrze mówi w takim wypadku może też zasysać z innych pomieszczeń w zależności od temperatur.
Efekt "domów termosów". Szczelne okna, szczelne drzwi, ocieplenie 20 cm styropianu. Miałem taką sytuację, że w okresie zimowym, w bardzo szczelnym domu (stolarka, ocieplenie, żaluzje zewnętrzne, brak nawiewów i rekuperacji) powietrze nawiewało przez instalację elektryczną która była robiona w peszlach. Biednemu to zawsze wiatr w oczy.
Problemem nie są ocieplenie czy szczelne okna tylko źle zaprojektowana i wykonana wentylacja. Reku była robiona pewnie "na oko" instalatora, więc ciśnienia się nie równoważyły.
Wentylacja w budynku to "wymiana powietrza", a nie sam "wylot powietrza". Żeby powietrze tzw. zepsute mogło ulecieć, musi zostać zastąpione nowym. I trzeba to świadomie zaplanować, tzn. miejsca którymi świeże powietrze ma wlatywać do wnętrza. Najczęściej są to nawiewniki okienne, ale to nie jest dobre rozwiązanie, ponieważ najpierw się ociepla i uszczelnia domy za grube pieniądze, by następnie rozszczelniać nowoczesne, ciepłe i drogie okna. Na tym polega paradoks i dysfunkcja tzw. wentylacji grawitacyjnej. I dlatego świadomi tego budujący nowe domy coraz częściej instalują zamiast kominów, systemy wentylacji nawiewno wywiewnej. Ja u siebie mam wentylację grawitacyjną, ale wloty zimnego powietrza do budynku mam w piwnicy i zanim powietrze cyrkulując grawitacyjnie dostanie się na kondygnację mieszkalną zostaje nagrzane. A co do fizyki to powietrze cieplejsze jest lżejsze od zimnego i dlatego podąża w górę, tworząc w budynku podcisnienie. I to podcisnienie wymusza zasysanie świeżego powietrza do wnętrza budynku.
Czy dmucha czy ciągnie jest wymiana powietrza. A jeśli wszystkie kratki wyciągają to skąd powietrze ma wejść do domu ???? Prawa fizyki te powietrze co wyjdzie kominem gdzieś musi wejść z powrotem.
Zadaniem kanału wentylacyjnego jest tylko i wyłącznie wyrzucanie powietrza zużytego na zewnątrz. Jeśli taki kanał działa w obydwu kierunkach czyli raz wyciąga powietrza, a raz je dodmuchuje, to coś tu jest nie tak. Zobaczymy co się stanie jak zamontuje nasady obrotowe... Powietrze w domu powinno być dostarczane głównie przez rozszczelnienia np. na oknach. O nawiewnikach na okna nie piszę bo dla mnie to chore płacić na mega szczelne okna, ale dodatkowo kaleczyć ramy dziurami.
@@DomZa100 Radziłbym ostrożność z nasadami obrotowymi, które w większości są bez wewnętrznych wiatraków i są tylko gadżetem - ładnie się kręcą na wietrze, mam dwa, obydwa bez wiatraków - strata pieniędzy, ma sens "Chełm Strażaka", którego aerodynamiczny kształt wywołuje podciśnienie po zawietrznej. Prawo konwekcji kłania się niektórym.
@@stanislawcwiek2966 Dziękuje za informacje. Zawsze uważałem że nasady typu strażak, nakłada się na kanały spalinowe. Od nośnie nasad obrotowych, to przyjrzę im się bliżej przed zakupem. Muszę kupić 8szt. niestety na każdy kanał.
Montuje się nawiewniki okienne podokienne może być normalna rura przez ścianę taka 110 z 20 cm od poziomu podłogi i będzie działało no w mroźną zimę będzie trzeba trochę zmniejszyć ale nigdy na głucho
Przewody wentylacyjne mogą wprowadzić powietrze do pomieszczenia wszystko zależy w jaki sposób jest zakończony komin,czy ma wylot do góry,czy jest nałożona czapka i wtedy otwory komina są w poziomie.
to rozwiązanie jakie ty proponujesz moim zdaniem jest złe ja szukał bym miejsca gdzie powietrze jest zasysane i to miejsce bym regulował nie kratką z klapką tylko anemostatem do żądanego przepływu radzę wyposażyć się w wilgotnościomierz aby nie wywołać pleśni i potrzebne będzie pozyskanie wiedzy jaki powinien być przepływ powietrza przy danej powierzchni i liczbie domowników kieruj się wilgotnościomierzem wilgotności nie mierz podczas gotowania prania tylko rano i wieczorem pozyskaj wiedzę jaka jest najlepsza wilgotność w pomieszczeniu wilgotność spada w pomieszczeniu podczas ogrzewania domu wilgotności nie reguluj mechanicznie bo to strata pieniędzy są inne tanie metody jak barszcz
@@DomZa100 ciepłe powietrze jest lżejsze i dlatego idzie do góry kominem. Tu popełniasz zasadniczy błąd. Rozszczelnij okna lub dadaj jakiś dopływ świeżego powietrza.
Kolego bez urazy, ale bzdury opowiadasz. Żadne nasady oraz te Twoje klapki zwrotne nie są rozwiązaniem problemu. Żeby wentylacja działała prawidłowo to żeby coś wywiewało to musi być dopływ świeżego powietrza. Kolega halamaa bardzo dobrze to opisał. Roziwązaniem może być wentylacja hybrydowa. Poczytaj sobie o tym lub wentylacja mechaniczna z nawiewem do pomieszczeń tzw. suchych. Wtedy kanały będą działać jak należy. Innej opcji nie ma. No chyba, że otwiersza okna wietrzysz i otwierasz kratki, zamykasz okna, zamykasz też kratki. Czasem problem robi też kotłownia bez nawiewu poweitrza do spalania. Ludzie nie rozumieją, że kocioł potrzebuje dużo tlenu i nawet jeśli go ma, ale mało, wtedy wytwarza podciśnienie. Tyle.
Jeżeli nie masz napływu powietrza do domu , to żadna nasada nie pomoże. Fizyki nie oszukasz. Powietrze i tak będzie się cofać. Nawiewniki okienne i po problemie . Przy okazji pozbędziesz się wilgoci z domu.
Wilgoci w domu brak, a ruch powietrza jest zapewniony. Żadnych nawiewników nie mam zamiaru robić, bo dla mnie to chore, płacić za mega okna z kosmiczną lambdą, a później je dziurawić.
@@oleksiyyasynovenko1825 Rozszczelnienie okna powiedzmy w trybie "lato" łatwiej zmienić na tryb "zima" i po problemie, a dziura w ramie okna nawietrznika będzie na stałe.
Witam umnie i u sąsiadów w bloku jest tak że w kuchni i w łazience nawiewa zimne powietrze i kominiarz był 5raz że musi być tak a ja wyrzuciłem z domu i I śmierdzi w domu dymem nieraz . Proszę o pomoc
Ciekawy przypadek. Sprawdziłbym co się dzieje na szczycie komina. Nasada obrotowa rzecz obowiązkowa. Problem w blokach jest trudny do wychwycenia, bo komin przeważnie ma dużo przewodów spalinowych i wentylacyjnych należących do różnych właścicieli.
@@mrowa6 Jasne, że to w 99% rozwiązałoby problem. Tylko sugeruje włożyć w kanał wentylacyjny z pół metra rury np. pcv, która będzie łączyła się bezpośrednio z nasadą obrotową na górze.
A musi być ocieplona ta rura może być plastik czy specjalna.? A i jeszcze powiększyłem otwory na kominie przelotowe i nic nie dało w kuchni założyłem to turbo i nic nie daje to jak pan mówi że podwyższyc ten od kuchni i od łazienki muszę wykuć na rure z góry bo jest beton .
Załóż czujkę czadu. Jak zacznie piszczeć zgłoś w administracji, powiedz że w instrukcji napisane jest żeby wezwać straż pożarna, zobaczysz jak szybko ci to naprawią
ja bym to zostawil, ludzie ktorzy robia dom obecnie i nie robia rekuperacji czyli wariaci, dzieki zle dzialajacym przewodom wentylacyjnym maja przynajmniej nawiew powietrza, totlanie bym to zostawil, a straty na ogrzewaniu no coz nie sa az tak tragiczne jak sie o tym mowi
@@grzes13ful podaj mi swoj numer stacjonarny zebym mogl do ciebie zadzwonic :) a moze pierzesz w rekach w sklepie bys nie wytrzymal minuty bez wentylacji ale w domu gdzie zyjesz chcesz oddychac co2
Nie działały prawidłowo bo ma pan pewnie okna plastikowe szczelne , mieszkanie zamieniał się w słoik, powinno się stosować napowietrzniki okienne , montowane nad oknem . Pozdrawiam
Stosowanie nawietrzników okiennych to chore zjawisko. Zdaję sobie sprawę że spora ilość osób je stosuję, ale głównie tam gdzie należy ostatecznie "chwytać się brzytwy" czyli w skrajnych warunkach wilgoci itp. Ludzie inwestują w mega szczelne okna, X komorowe, X szybowe, a później wciska im się kit żeby w tych samych ramach okiennych robić nawietrzniki czyli dziurawić okno. Nie rozumiem takiego postępowania i raczej nikt mnie nigdy nie przekonana do robienia dziur w oknach. Osobiście wolałbym zrobić dziurę w ścianie, bo łatwiej byłoby ją ewentualnie zatkać.
Założyłem nawiewnik w oknie w kuchni w kotłowni otwór dolny fi 200 każdy kanał wentylacyjny kominek obrotowy i po wiem tyle jak nie rozczelnie okien dalej jest ciąg zwrotny
Kanał wentylacyjny z nasadą obrotową musi mieć częściowo wpuszczoną rurę okrągłą która ma wchodzić w komin powiedzmy te 30cm minimum, wtedy nasada obrotowa wyciągowa działa skuteczniej.
Od kiedy to ciepłe powietrze jest cięższe? Mogę prosić o wyjaśnienie tego odkrycia ? Pewnie dlatego baloniarze wypełniają swoje balony ciekłym azotem by przelecieć sobie nad okolicą. .. Kolega widzę prawdziwy fachowiec. 😂😂😂. Czy aby nie rodzina "ministry Zielińskiej " tej od wiatru i pływów wszelakich ?
Kiedyś były piece stawiane i nie miało prawa wiać do wewnątrz i jak to robili ? Teraz kanały proste robią i jak to rozwiązać ? Potrzeba starej wiedzy na temat wymiany powietrza , bo fakt teraz domy są za szczelne , ale jak mi dmucha lodem , że mało głowy nie urwie , to coś musi być nie tak z tymi kanałami . Albo zła budowa , albo np. ten z niżej położonym wylotem będzie zawsze nawiewał , jak jest prosty kanał . Chyba że otworzysz drzwi lub okno .
Wybacz ale opowiadasz głupoty. Wystarczy mieć odpowiednie nawiewy na oknach i dopływ do pomieszczeń. Co do powietrza to gorące powietrze jest lżejsze. Nie opowiadaj takich farmazonów bo przez takie działania ktoś może się zatruć. Jakby twoje głupoty na nikogo nie miały wpływu to tego bym nie pisał. Poczytaj sobie o wentylacji.
Wydaje mi się że problem udało się rozwiązać, jednak dalej testuje coraz to nowsze ustawienia. Każdy dom jest inny więc kocioł należy ustawić indywidualnie. Mam zamiar kolejny materiał o tym co się zmieniło... Ogólnie to moje pierwsze 4 miesiące gdy mieszkam więc wgryzam się w temat ogrzewania codziennie:-)
Rozbierajcie kominy ,budujcie domy bez kominów ! Tylko rekuperacja zbawi ten świat.😂 A potem przychodzi śnieżyca czy szadź lodowa która powala drzewa na linie . I tydzień zgrzytania zębami bo nie ma prądu. A agregacik nie pogoni PC i reku. I wtakiej sytuacji przydaje się komin.
@@DamianB_784 Z moją wentylacją wydaję mi się że wszystko jest w porządku. Mam duże pomieszczenia z antresolą więc każde otwarcie drzwi wejściowych lub tarasowych to spory magazyn świeżego powietrza. Nie mam na oknach nawietrzników, bo jak już o tym wspominałem w niejednym komentarzu dziurawienie ram uważam za chory wymysł.
Dzieje się tak z powodu zbyt szczelnego domu, proponuje zamontować regulowane nawiewy świeżego powietrza. Jeżeli obecnie dom buduje się jak termos, wszystko się doszczelnia gdzie nie zajrzysz uszczelki i pianki to nie ma się co dziwić. Prosta zasada, aby z komina wyleciało 10 kubików to jakimś cudem 10 kubików musi wejść do domu - no nie ma bata. Jeżeli dom masz szczelny i dwa kominy jednym zasysa drugim oddaje, prosta fizyka, różnicy ciśnień. Ułatwię Ci życie i powiem że ja pozatykasz wszystkie ciągi i zostawisz jeden szyb wentylacyjny to i on straci ciąg, bedzie tylko znikoma wymiana powietrza, dołem kratki bedzie nawiew górą wywiew ale niezauważalny praktycznie. Masz dom jak puszka - musisz mieć rekuperacje. Chcesz mieć grawitacyjną wentylacje - musisz rozszczelnić dom i zadbac o odpowiednie przekroje szybów wentylacyjnych i wysokość komina, koniecznie ponad kalenicę/ blanki - przy dachu płaskim. Wszystko w temacie.
Mam 4 letni dom. Bez reku. W domu pełno kratek a powietrze nieświeże
Jeśli ma Pan możliwość proszę przetestować montaż podstawowej wersji GWC na własną rękę - nawet tworząc jedną nitkę - sam to rozważam.
Do piwnicy dochodzi mi rura 50 m dł..na gł. 1,5 m z zewnątrz. Zima , lato , cały czas. Grawitacja powietrza taka jak powinna być.
Najprościej i najtaniej: nawiewniki w oknach - jesli dom jest szczelny (a taki powinien być) to jest to obowiązkowy element wentylacji grawitacyjnej (a te wszystkie klapki w kominach są zbędne). Inaczej nie ma to prawa działać prawidłowo.
@@atam3977 Nawiewniki tak, ale niekoniecznie w oknach. Nawiewniki w oknach to najprostsze rozwiązanie, ale z wadą taką, że nawiewane powietrze ma zawsze temperaturę zewnętrzną.
,,(...)ciepłe powietrze jest cięższe od zimnego(...)". Taką ,,wiedzę" się ma jak na lekcjach fizyki rzucało się kamieniami w szkołę. Cała reszta ,,porad" to pochodna tej ,,wiedzy".
Kolega mnie w sposób merytoryczny wyręczył w pisaniu komentarza, "idiokracja " rozszerza się w sposób zastraszający.
Ważyliscie powietrze ?
@@naszadynastia
Wazylem. Nie jest ciężkie i nie jest lekkie. 😉
@@naszadynastia Ważyliśmy :) 1,29 kg/m³
@@bm090 jako wybitny naukowiec powinienes podac przy jakiej temp i na jakiej wys. npm.
W wnętrzach nie stosujemy takich klapek. One potrzebują zbyt dużego ciśnienia by się uchylać, nadają się tylko do okapów z wyciągiem. W wnętrzu warunkowo można zastosować zawór jednostronny z folią. Owszem, folia będzie hałasować, ale to często jedyny sposób na usunięcie wstecznego powietrza w blokach. Folie uchyla byle podmuch i taki zawór nie powoduje nadmiernych restrykcji.
A genezą tego problemu są zbyt szczelne okna, albo też kilka kominów wyciągowych które nawzajem się "przepychają"
Tu niestety się Pan myli. U mnie te klapki działają bez zarzutów. Jak wiatr wieje i próbuje się dostać do środka, to tylko słyszę delikatne stuknięcie klapki która go wyhamowuje. Po drugie, za każdym razem gdy otwieram drzwi zewnętrze, balkonowe, okna to te klapki się uchylają. To nie są klapki typowo na magnesie pod wentylator, bo w tych klapach wystarczy na prawdę delikatny ruch powietrza i klapa się uchyla. Tak jak wspominałem w materiale, należy ich używać z głową czyli tam gdzie są obawy przed czadem absolutnie ich nie stosować. W zakupionym okapie faktycznie producent zastosować klapki zwrotne (podwójne), ale są one na magnesie, i tylko silny podmuch wentylatora jest je w stanie uchylić.
@DomZa100
W ramach samej grawitacyjnej wentylacji klapki plastikowe jak na filmie odpadają.
Mają za duże opory. Tylko takie z zaworem z folii nie utrudniają mocno przepływu.
To że u ciebie klepią to nie znaczy że nie zatykają.
jeżeli jeden otwór ciągnie a drugi pcha to trzeba je połączyć, założyć turbinę i czerpać energię
👍😁
Mamy deficyt energii bo nasza wladza nie wie o tej stronce a tu prosty kominiarz mógłby rozwiązać problem , tylko na kominach wentylacyjnych a nie spalinowych te turbiny , bo to i dotacje z zielonego ładu unijnego poszłyby :)))
Mam 70 lat a ciągle mnie coś zaskakuje ...Na tym filmie dowiedziałem się że ciepłe powietrze jest cięższe od zimnego .Panie ,,,naukowcu,,, proszę więc wyjaśnić mi czemu chcąc unieść się balonem do góry , nagrzewamy palnikiem powietrze wewnątrz balonu ??? Według pańskiej teorii taki balon powinien przyglebić tym szybciej i bardziej nagrzejemy powietrze wewnątrz .Oto skutki nie wiem czego ale dawniej mniej było tego typu odkrywców .Wg.mnie drogi panie efekt nawiewu zimnego powietrza poprzez kratki went.i brak ciągu w piecu występuje podczas nagłego ocieplenia na polu , gdy temp.na dworze jest wyższa jak w budynku i nie ma znaczenia jakiego typu mamy kratki i kanały wentylacyjne czy kominy .Gdy jakimś cudem uruchomimy ogrzewanie np.gazowe ( czujniki przepływu ominiemy w tym czasie ) i pomieszczenia nagrzeją się powyżej temperatury otoczenia budynku wystąpi zjawisko ciągu w budynku , niezależnie jakim kanałem przedzielonym , lub nie .Jest ono tym mocniejsze im większa jest różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz a szybkość powietrza w kanałach i kominie zależy też od szczelnosci pomieszczenia .To napisał prosty człowiek po 3 klasach zawodówki ,nie wstyd panu ???
To internet ! Każdy przygłup może się wypowiedzieć
@e.r.1504 Niestety wypowiedzieć się może , trochę głupiej a trochę madrzej , jak w piosence -Śpiewać każdy może , trochę lepiej lub trochę
gorzej . Jednak właściciel strony powinien myśleć , mimo braku teoretycznej wiedzy na temat który porusza .
Z tym twierdzeniem że to internet i kazdy może pisać co myśli .
Proszę więc napisać co myślisz o żydach a zobaczysz jak długo twój wpis przetrwa na y tube i jaką mamy demokrację i wolność słowa .
co do 3 klas zawodówki istotnie zauważam braki z mechaniki płynów, ale nie to mnie martwi. Wysoce prawdopodobnym jest brak zdolności poznawczych, bądź leniwość intelektualna, nawet w kwestii przeczytania większości komentarzy. Jest to schizofrenia bądź syndrom "paździocha" zalecam badania u specjalisty.
@halamaaa Co ma mechanika płynów do rozszeżalnosci i ciężaru gazów w zależnosci od ich temperatury ??? Natomiast jesli chodzi o płyny to o podstawowym , wodzie wiesz niewiele , choć twoje ciało składa się w 78% wody a u kobiet + 8% dlatego ich ciało jest miękkie i przyjemne w dotyku .Nic nie wiesz o ciśnieniu osmotycznym wody i o tym w jakiej temp.woda jest najcięższa , czyli najbardziej gęsta .Nic nie wiesz o kationitach i anionitach , czyli o wymianie jonowej wody i jak się te związki nazywają .Woda to płyn i bardzo obszerna nauka na jej temat i niektóre aspekty co ciekawsze mogę tobie przybliżyć , jeśli pojmiesz .To piszę byś nie myślało że woda to plyn do płukania gęby , picia i mycia bo tyle wiesz o tym płynie a szczekasz .
@@leszekkowal5058 Tępy odklejeńcu polecam wizytę u psychiatry. Dwubiegunówka pewna w tym przypadku. A szczekać to możesz w kojcu kundlu, jak przyjdą posprzątać kwadrat.
Mi kiedyś kominiarz powiedział że dzieje się tak jeśli w domu mieszkaniu są co najmniej dwa kominy wentylacyjne i jeden ma przewagę nad drugim tzn jest dłuższy i cięgnie drugi zaś dmucha do środka .u mnie ten problem znikał jeśli lekko uchyliłem gdzieś okno wtedy dwa ciągnęły .
zapewne doszczelniłeś dom, termoizolacja - wszystkie szczeliny wentylacyjne zalepione, nowe okna z których nie już dmucha.... Brak nawietrzników na oknach. Dom jest jak zbiornik ( chcesz z niego wylać, musisz ubytek uzupełnić, próżni nie zrobisz). I jest dokładnie tak jak powiedział Ci kominiarz.
Powietrze tak jak woda płynie tam gdzie ma lekko dlatego dopływ powietrza do budynku musi być dużo niżej od kratki wentylacyjnej stosuje się nawiewniki podokienne i jest ok mówię o wentylacji grawitacyjnej.
@@halamaaa Nie prawda .Kominiarz to cymbał . Jesli jest dwa kominy to ciag kominowy dzieli się przez dwa i jest około połowy mniejszy w kazdym z osobna .Zalezy to od dostępu powietrza zimnego z pola poprzez nieszczelnosci okien , drzwi i tp. Jesli pomieszczenie , czy budynek jest chermetyczny to ciag jest znikomy albo go niema , wtedy piece gazowe gasną wylaczone zabezpieczeniem ciągowym na wylotach .Piece węglowe zaczynają dymić a czujniki CO2 robią alarm .Ciąg kominowy ma dwie wartosci - ilosć powietrza wyciaganego przez komin , co zależy od srednicy komina i ilosci dopływu do niego , oraz siły ciągu w kominie , co zależy od srednicy komina , szybkosci spalin i wysokosci komina . Co też w glowach kominiarzy i innych cudaków się wylęga to niepojęte - jeden komin przeciąga drugi he he to pewnie ten kominiarz był dawniej furmanem i miał dwa konie w których jeden był leniwy a drugi silny za tamtego i orczyk ciągle był na wspak .
@@leszekkowal5058 oj Leszek Leszek ty tak z praktyki czy z głowy opowiadasz??
@halamaaa Z praktyki i z głowy . 35 lat żyję na działce jak bomż w konenerze budowlanym .Mam tu staw , ryby , kury i ciętą wilczycę , gołębie i kilka minitraktorów które pilnuję każdej nocy przed złodziejami , mimo że obok w bloku luksusowe mieszkanie .Obok jest CPN Orlen w którym całodobowo sprzedawano do tej pory alkohol ( chore jak wiele innych obecnie ) Nocą palę sobie w kominku i toczę walki z kwiatem narodu , przychodzącym w piątek , sobota i niedziela do wodopoju z osiedla opodal . Przetestowałem wiele pieców od gazowych do olejowych i kominków .Moje wykształcenie nie ma nic wspólnego z obecnym tematem .Proszę uzasadnić to Oj Leszek bo po pierwsze nie zaczyna się zdania od ,,Oj,,, po drugie z czym się nie zgadzasz ??? Wyjaśnię drobiazgowo .
Brak wentylacji w domu. Wentylacja grawitacyjna polega na doprowadzenia powietrza przez nawiewniki a kratki i kanały służą do odprowadzenia "zużytego " powietrza. Poczytaj o zasadzie wentylacji grawitacyjnej.
Pozdrawiam serdecznie!
A jeżeli masz kanał dymowy blisko wentylacji to może zasać ten dym do wnętrza.
kolego powietrze nagrzane jest lżejsze ty widzisz tylko efekt zasysania zimne powietrze wpada ale żeby wpadało to inną kratką musi być wywiewane gdyby tak nie było to by ci dom rozerwało istnieje jeszcze jedno wytłumaczenie tego zjawiska że źródło ogrzewania czerpie powietrze z wnętrza domu
Co ciekawe, w domu jest zapewniony ruch powietrza poprzez liczne otwory wentylacyjne w przegrodach wewnętrznych, aby ruch powietrza był zapewniony, ale żeby ono nie zostało zaciągane bezpośrednio z zewnątrz.
@@DomZa100 stąd problemy, komin ma za zadanie budować różnicę ciśnień i odprowadzać powietrze, a nie być jak ser szwarcarski kollega dobrze mówi w takim wypadku może też zasysać z innych pomieszczeń w zależności od temperatur.
Oj miał na myśli nie wagę tylko tak zwany zaduch.
Efekt "domów termosów". Szczelne okna, szczelne drzwi, ocieplenie 20 cm styropianu. Miałem taką sytuację, że w okresie zimowym, w bardzo szczelnym domu (stolarka, ocieplenie, żaluzje zewnętrzne, brak nawiewów i rekuperacji) powietrze nawiewało przez instalację elektryczną która była robiona w peszlach. Biednemu to zawsze wiatr w oczy.
Problemem nie są ocieplenie czy szczelne okna tylko źle zaprojektowana i wykonana wentylacja. Reku była robiona pewnie "na oko" instalatora, więc ciśnienia się nie równoważyły.
👍@@atam3977
Wentylacja w budynku to "wymiana powietrza", a nie sam "wylot powietrza". Żeby powietrze tzw. zepsute mogło ulecieć, musi zostać zastąpione nowym. I trzeba to świadomie zaplanować, tzn. miejsca którymi świeże powietrze ma wlatywać do wnętrza. Najczęściej są to nawiewniki okienne, ale to nie jest dobre rozwiązanie, ponieważ najpierw się ociepla i uszczelnia domy za grube pieniądze, by następnie rozszczelniać nowoczesne, ciepłe i drogie okna. Na tym polega paradoks i dysfunkcja tzw. wentylacji grawitacyjnej. I dlatego świadomi tego budujący nowe domy coraz częściej instalują zamiast kominów, systemy wentylacji nawiewno wywiewnej. Ja u siebie mam wentylację grawitacyjną, ale wloty zimnego powietrza do budynku mam w piwnicy i zanim powietrze cyrkulując grawitacyjnie dostanie się na kondygnację mieszkalną zostaje nagrzane. A co do fizyki to powietrze cieplejsze jest lżejsze od zimnego i dlatego podąża w górę, tworząc w budynku podcisnienie. I to podcisnienie wymusza zasysanie świeżego powietrza do wnętrza budynku.
też mam takie rozwiazanie
kiedyś, w mieszkaniah , budowanyh przrz fahowcuw , pod oknami były kratki
Jeszcze stoją takie domy.
Ciepłe powietrze jest lzejsze od zimnego ,nigdy odwrotnie
Czy dmucha czy ciągnie jest wymiana powietrza. A jeśli wszystkie kratki wyciągają to skąd powietrze ma wejść do domu ???? Prawa fizyki te powietrze co wyjdzie kominem gdzieś musi wejść z powrotem.
Zadaniem kanału wentylacyjnego jest tylko i wyłącznie wyrzucanie powietrza zużytego na zewnątrz. Jeśli taki kanał działa w obydwu kierunkach czyli raz wyciąga powietrza, a raz je dodmuchuje, to coś tu jest nie tak. Zobaczymy co się stanie jak zamontuje nasady obrotowe...
Powietrze w domu powinno być dostarczane głównie przez rozszczelnienia np. na oknach. O nawiewnikach na okna nie piszę bo dla mnie to chore płacić na mega szczelne okna, ale dodatkowo kaleczyć ramy dziurami.
@DomZa100 Przy piecu masz kratki nawiewu a okna z natury mają być szczelne. Po co montujesz szczelne okna a obok dziury robisz 🤭🤭.
@@DomZa100 Radziłbym ostrożność z nasadami obrotowymi, które w większości są bez wewnętrznych wiatraków i są tylko gadżetem - ładnie się kręcą na wietrze, mam dwa, obydwa bez wiatraków - strata pieniędzy, ma sens "Chełm Strażaka", którego aerodynamiczny kształt wywołuje podciśnienie po zawietrznej. Prawo konwekcji kłania się niektórym.
@@stanislawcwiek2966 Dziękuje za informacje. Zawsze uważałem że nasady typu strażak, nakłada się na kanały spalinowe. Od nośnie nasad obrotowych, to przyjrzę im się bliżej przed zakupem. Muszę kupić 8szt. niestety na każdy kanał.
Montuje się nawiewniki okienne podokienne może być normalna rura przez ścianę taka 110 z 20 cm od poziomu podłogi i będzie działało no w mroźną zimę będzie trzeba trochę zmniejszyć ale nigdy na głucho
Przewody wentylacyjne mogą wprowadzić powietrze do pomieszczenia wszystko zależy w jaki sposób jest zakończony komin,czy ma wylot do góry,czy jest nałożona czapka i wtedy otwory komina są w poziomie.
Od kiedy powietrze ciepłe jest cięższe od zimnego ciepłe zawsze idzie do góry widać że do szkoły było pod górkę
to rozwiązanie jakie ty proponujesz moim zdaniem jest złe ja szukał bym miejsca gdzie powietrze jest zasysane i to miejsce bym regulował nie kratką z klapką tylko anemostatem do żądanego przepływu radzę wyposażyć się w wilgotnościomierz aby nie wywołać pleśni i potrzebne będzie pozyskanie wiedzy jaki powinien być przepływ powietrza przy danej powierzchni i liczbie domowników kieruj się wilgotnościomierzem wilgotności nie mierz podczas gotowania prania tylko rano i wieczorem
pozyskaj wiedzę jaka jest najlepsza wilgotność w pomieszczeniu wilgotność spada w pomieszczeniu podczas ogrzewania domu wilgotności nie reguluj mechanicznie bo to strata pieniędzy są inne tanie metody jak barszcz
Człowieku bredzisz i nie masz pojęcia o podstawowych zasadach fizyki.
Bardzo chętnie posłucham, dlaczego Pan tak uważa?
@@DomZa100 ciepłe powietrze jest lżejsze i dlatego idzie do góry kominem. Tu popełniasz zasadniczy błąd. Rozszczelnij okna lub dadaj jakiś dopływ świeżego powietrza.
Problem jest taki, ze ma pan szczelny dom i włączony wyciąg w okapie w kuchni
Kolego bez urazy, ale bzdury opowiadasz. Żadne nasady oraz te Twoje klapki zwrotne nie są rozwiązaniem problemu. Żeby wentylacja działała prawidłowo to żeby coś wywiewało to musi być dopływ świeżego powietrza. Kolega halamaa bardzo dobrze to opisał. Roziwązaniem może być wentylacja hybrydowa. Poczytaj sobie o tym lub wentylacja mechaniczna z nawiewem do pomieszczeń tzw. suchych. Wtedy kanały będą działać jak należy. Innej opcji nie ma. No chyba, że otwiersza okna wietrzysz i otwierasz kratki, zamykasz okna, zamykasz też kratki. Czasem problem robi też kotłownia bez nawiewu poweitrza do spalania. Ludzie nie rozumieją, że kocioł potrzebuje dużo tlenu i nawet jeśli go ma, ale mało, wtedy wytwarza podciśnienie. Tyle.
Nawiewniki w oknach albo wyciąć kawałek uszczelki po problemie
Wycięcie kawałka uszczelka to znacznie lepszy pomysł niż montaż nawiewników czyli dziurawienia ram okiennych.
Nagrzane powietrze ciezsze???? Czlowieku nie powinienes mic dostepu do klawiatury!
Jeżeli nie masz napływu powietrza do domu , to żadna nasada nie pomoże. Fizyki nie oszukasz. Powietrze i tak będzie się cofać. Nawiewniki okienne i po problemie . Przy okazji pozbędziesz się wilgoci z domu.
Wilgoci w domu brak, a ruch powietrza jest zapewniony. Żadnych nawiewników nie mam zamiaru robić, bo dla mnie to chore, płacić za mega okna z kosmiczną lambdą, a później je dziurawić.
To w jaki sposób nawiewasz powietrze do pokoi?
@@oleksiyyasynovenko1825 Przez okna.
Czyli dobrze rozumiem, że nawietrzniki są nie dobre, a otwieranie lub rozszczelnienie to juz wporzadku?
@@oleksiyyasynovenko1825 Rozszczelnienie okna powiedzmy w trybie "lato" łatwiej zmienić na tryb "zima" i po problemie, a dziura w ramie okna nawietrznika będzie na stałe.
Witam umnie i u sąsiadów w bloku jest tak że w kuchni i w łazience nawiewa zimne powietrze i kominiarz był 5raz że musi być tak a ja wyrzuciłem z domu i I śmierdzi w domu dymem nieraz . Proszę o pomoc
Ciekawy przypadek. Sprawdziłbym co się dzieje na szczycie komina. Nasada obrotowa rzecz obowiązkowa. Problem w blokach jest trudny do wychwycenia, bo komin przeważnie ma dużo przewodów spalinowych i wentylacyjnych należących do różnych właścicieli.
Ja mam w bloku sam kana wentylacyjny. Każdy ma osobno jak jak bym przedłużył do góry to by coś dało?
@@mrowa6 Jasne, że to w 99% rozwiązałoby problem. Tylko sugeruje włożyć w kanał wentylacyjny z pół metra rury np. pcv, która będzie łączyła się bezpośrednio z nasadą obrotową na górze.
A musi być ocieplona ta rura może być plastik czy specjalna.? A i jeszcze powiększyłem otwory na kominie przelotowe i nic nie dało w kuchni założyłem to turbo i nic nie daje to jak pan mówi że podwyższyc ten od kuchni i od łazienki muszę wykuć na rure z góry bo jest beton .
Załóż czujkę czadu. Jak zacznie piszczeć zgłoś w administracji, powiedz że w instrukcji napisane jest żeby wezwać straż pożarna, zobaczysz jak szybko ci to naprawią
ja bym to zostawil, ludzie ktorzy robia dom obecnie i nie robia rekuperacji czyli wariaci, dzieki zle dzialajacym przewodom wentylacyjnym maja przynajmniej nawiew powietrza, totlanie bym to zostawil, a straty na ogrzewaniu no coz nie sa az tak tragiczne jak sie o tym mowi
Ludzie to..wariaci.. bo reku nie instalują? A ci co nie chcą PC to już pewnie zbrodniarze😂
@@grzes13ful podaj mi swoj numer stacjonarny zebym mogl do ciebie zadzwonic :) a moze pierzesz w rekach
w sklepie bys nie wytrzymal minuty bez wentylacji ale w domu gdzie zyjesz chcesz oddychac co2
Nie działały prawidłowo bo ma pan pewnie okna plastikowe szczelne , mieszkanie zamieniał się w słoik, powinno się stosować napowietrzniki okienne , montowane nad oknem . Pozdrawiam
Stosowanie nawietrzników okiennych to chore zjawisko. Zdaję sobie sprawę że spora ilość osób je stosuję, ale głównie tam gdzie należy ostatecznie "chwytać się brzytwy" czyli w skrajnych warunkach wilgoci itp. Ludzie inwestują w mega szczelne okna, X komorowe, X szybowe, a później wciska im się kit żeby w tych samych ramach okiennych robić nawietrzniki czyli dziurawić okno. Nie rozumiem takiego postępowania i raczej nikt mnie nigdy nie przekonana do robienia dziur w oknach. Osobiście wolałbym zrobić dziurę w ścianie, bo łatwiej byłoby ją ewentualnie zatkać.
Założyłem nawiewnik w oknie w kuchni w kotłowni otwór dolny fi 200 każdy kanał wentylacyjny kominek obrotowy i po wiem tyle jak nie rozczelnie okien dalej jest ciąg zwrotny
Kanał wentylacyjny z nasadą obrotową musi mieć częściowo wpuszczoną rurę okrągłą która ma wchodzić w komin powiedzmy te 30cm minimum, wtedy nasada obrotowa wyciągowa działa skuteczniej.
Od kiedy to ciepłe powietrze jest cięższe? Mogę prosić o wyjaśnienie tego odkrycia ? Pewnie dlatego baloniarze wypełniają swoje balony ciekłym azotem by przelecieć sobie nad okolicą. .. Kolega widzę prawdziwy fachowiec. 😂😂😂. Czy aby nie rodzina "ministry Zielińskiej " tej od wiatru i pływów wszelakich ?
Słabo Pan Pan rozumienie znaczenia określenia "powiedzmy".
Diaksem to możesz obciąć ptaka
Ptaka? To barbarzyństwo 😂
Z fizyki w podstawówce chyba była pała 😂
Nagrzane powietrze cięższe??? No nie mogę. Dlaczego balony na ogrzane powietrze latają 5-6 klasa szkoły podstawowej
Słabo Pan Pan rozumienie znaczenia określenia "powiedzmy".
Cieple powiatrze jesl lzejsze fachowcuuuuu!!!
Zamurować. Uszczelnić np. starymi gaciami.
Dawno nie słyszałem takich bzdur. Powietrze musi sie bilansowac w budynku. To co wyleci musi sie uzupełnić na zasadzie podciśnienia.
Kiedyś były piece stawiane i nie miało prawa wiać do wewnątrz i jak to robili ?
Teraz kanały proste robią i jak to rozwiązać ?
Potrzeba starej wiedzy na temat wymiany powietrza , bo fakt teraz domy są za szczelne , ale jak mi dmucha lodem , że mało głowy nie urwie , to coś musi być nie tak z tymi kanałami . Albo zła budowa , albo np. ten z niżej położonym wylotem będzie zawsze nawiewał , jak jest prosty kanał . Chyba że otworzysz drzwi lub okno .
kiedyś nie mieli szczelnych trzyszybowych okien była 1 szyba zamazana kitem
wiało oknami dzisiaj termos z domu
@ewagorecka6293 zgadza się . I trzeba mądrego , żeby prawidłowa wentylacja była .
Z próżnego to nawet Salomon nie naleje
Ciepłe powietrze cięższe? Chyba się lekcje fizyki opuszczało👎
Kolego jedz do Niemiec do pracy w luftungu i nauczysz sie ze jest wentylacja abluft i zuluft czyli nawiew i wyciąg
Nawietrzniki na okna pozakladaj i nie kombinuj.....no i usuń ten film bo wstyd...
Wstyd? Mam znacznie gorsze filmy na kanale, których także nie usunąłem. Jednym to co prezentują pasuje, a innym nie.
Wybacz ale opowiadasz głupoty. Wystarczy mieć odpowiednie nawiewy na oknach i dopływ do pomieszczeń. Co do powietrza to gorące powietrze jest lżejsze. Nie opowiadaj takich farmazonów bo przez takie działania ktoś może się zatruć. Jakby twoje głupoty na nikogo nie miały wpływu to tego bym nie pisał. Poczytaj sobie o wentylacji.
Dziękuje za opinie. Wyraźnie mówię w materiale aby używać tego typu kratki z głową. Z drugiej strony zatruć to się można nawet oparami domestosu.
Czyste powietrze jest lżejsze i szybciej się ogrzewa, więc należy wietrzyć mieszkanie, wtedy szybciej się ogrzeje.
@@DomZa100Dziękuję za przekaz. 👍
Poszukam w sklepach takiej kratki.
"Jeśli nie macie jeszcze kominów a je stawiacie" to proszę o rozbiórkę i montaż jedynego słusznego rozwiązania czyli rekuperacji.
Witam. Pytanie do Dom za 100.Jak rozwiązał Pan ubiegłoroczny problem z piecem na pellet. Było duże spalanie. Pisaliśmy wtedy razem.
Wydaje mi się że problem udało się rozwiązać, jednak dalej testuje coraz to nowsze ustawienia. Każdy dom jest inny więc kocioł należy ustawić indywidualnie. Mam zamiar kolejny materiał o tym co się zmieniło... Ogólnie to moje pierwsze 4 miesiące gdy mieszkam więc wgryzam się w temat ogrzewania codziennie:-)
Rozbierajcie kominy ,budujcie domy bez kominów ! Tylko rekuperacja zbawi ten świat.😂 A potem przychodzi śnieżyca czy szadź lodowa która powala drzewa na linie . I tydzień zgrzytania zębami bo nie ma prądu. A agregacik nie pogoni PC i reku. I wtakiej sytuacji przydaje się komin.
@grzes13ful A u Ciebie jest sprawna wentylacja grawitacyjna? Masz okna z nawiewnikami i pozwalasz im pracować tak jak zostały skonstruowane?
@@DamianB_784 Z moją wentylacją wydaję mi się że wszystko jest w porządku. Mam duże pomieszczenia z antresolą więc każde otwarcie drzwi wejściowych lub tarasowych to spory magazyn świeżego powietrza. Nie mam na oknach nawietrzników, bo jak już o tym wspominałem w niejednym komentarzu dziurawienie ram uważam za chory wymysł.
Jakieś reklamy ukraińskie w filmie? 🙈🤔😠
Pierwszy raz słyszę? Niestety nie mam wpływu jakie reklamy wyświetla yt. Ja ich nie wybieram.
@DomZa100 dobrze. W porządku. Pozdrawiam.