Rozumiem że każde drzwi muszą być podcięte. Kratka wywiewna z pokoju na korytarz jest umieszczonna nad drzwiami pod sufitem. Korytarz kratka ozdobna, anemostat w pokoju. Anemostatem sterujemy ilość przeplywu ciepłego powietrza. Korytarz jest ciagiem głownym do wentylacji wywiewnej. Pytanie : Jak obliczyc przepływ powietrza z danego pokoju do kratki wywiewnej (kratki wyciągowowej) , Jaka średnica rury z pokoju na korytarz?
Problemy? Wentylator mechaniczny np dwukanałowy w sufit podwieszany jak nie masz strychu. Ewentualnie kanałowy. Podciągnąć do kuchni i wc. Wyrzut na zewnątrz lub w najbliższy kanał. Nawiewniki w okna do pomieszczeń suchych. Najlepiej ciśnieniowe. Tanio i MEGA skutecznie. Wentylator oczywiście przeznaczony do pracy ciągłej. Robią teraz silniczki EC ledwo to licznik rusza, kilka vatów dosłownie. Moim zdaniem lepsze od rekuperacji, bo zawsze świeżo wymienione powietrze w domu, brak praktycznie kosztów serwisowych głowa nie boli i nie ma nic rosy na szybach. To ja mówiłem znaczy pisałem:)
Dla mieszkańca w bloku wentylacja pod drzwiami z klatki schodowej, to wciąga wszystkie zapachy z całej klatki . Proszę opowiedzieć jak należy traktować kuchnię i łazienkę ,bo tam powstaje najwięcej wilgoci .
Super poradnik 👍 Dłogo już u siebie walczę z wilgocią, rok temu wymieniałem okna i zamontowałem nad nimi nawiewniki. Muszę powiedzieć że jest dużo lepiej, choć zimą gdy wiatr wieje w ścianę to dmucha nimi trochę za mocno i wtedy muszę zamykać. Mam tylko jeden kanał wentylacyjny, który dodatkowo jak się okazało niedawno, jest zatkany przez kawki. Kominiarz tego nie udrożni muszę wejść sam na dach i spróbować się przebić. Spróbuję też u siebie wdrożyć z tą przebitką do pokoi nad sufitem. Dzięki Jarku za poradnik.
U mnie z nawiewnikami okna a i tak wilgoć i pleśń. A przy mrozach sople na nawiewnikach 😲 Jak masz otwarte zimą to nie masz ogromnych rachunków za ogrzewanie?
Zastanawia mnie to zapchanie kanału wentylacyjnego przez ptaki. Czy, aby zapobiec tego rodzaju przeszkodom, można zamontować u wylotu kratkę drobniejszą przez "szkodnikami"?🤔😛
@Jarek Mały tak dla ciekawostki co do zaparowanych całych szyb w oknach to niekoniecznie jest brak wentylacji, znajomy miał ten problem i nie wiem czy wiesz, ale w oknach między szybami ( zewnętrzną i wewnętrzną ) jest wpuszczony gaz, który ma za zadanie zapobiegać różnicy temperatur jakie są na zewnątrz i wewnątrz i znajomy miał szyby w wodzie, ale po wymianie okien ( co się okazało wyleciał mu gaz bo miał już stare okna) już wody na szybach nie miał i problem zniknął 🙂 Ja też teraz męczę się u siebie w domku jednorodzinnym z kiczową wentylacją (choć mam duży szeroki komin, w który wchodzi rura z kuchni od okapu i wentylator w łazience), też powyłaził mi grzyb na ścianach i walczę ..... ciągła męcząca walka ..... teraz zima więc nie będę nic robił, żadnych remontów, ale będę myślał co tu zrobić. Jak na razie żeby się ratować kupiłem urządzenie dość niestety drogie bo ponad 800zł. osuszacz, ale no muszę napisać, że pięknie wyciąga wilgoć z powietrza, jak go uruchomiłem miałem w pokoju wiglotność 80% teraz super wyciągnął do 50%, i też miałem całe szyby w oknach w wodzie a teraz odkąd działa osuszacz szyby zero wody, choć na wiosnę będę wymieniał okna na nowe bo też mam stare okna ( mają z 25 lat, jeszcze na te miedziane wajchy haha ;-) pierwsze okna plastikowe które weszły, więc też na pewno wywalił z nich gaz. Pokażę Ci co znalazłem i myślę, żeby w pokoju na wiosnę to włożyć na wylot przez ścianę: vantubo.pl/air/vantubo_recduo_100_mhy.html?gclid=CjwKCAiAjs2bBhACEiwALTBWZSaeHSyogEC0CZxZ1vx6snNGOTijNwQTFHBhnGEH68ISBcnTBHfhHhoCg-gQAvD_BwE&fbclid=IwAR2YPxIs3Icu0qaat1fz9BoYfIMRn0Hj0hOouzccdyEPXSA0tDNyECda6DU Luknij sobie czy widziałeś już coś takiego ;-) Pozdrawiam No i teraz jesień,zima ratuje się tym, bo mam stare okna bez jakiejkolwiek regulacji, robię sobie w pokojach mikronieszczelność poprzez otwarcie klamek w oknach na 3/4, że okno nie jest otwarte ale poprzez otwarcie wajchy na 3/4 odchyla się skrzydło leciutko od uszczelki tworząc cyrkulację powietrza 🙂
W pokoju mamy wilgoć okna plastikowe 2 szybowe bez nawiewniki mamy stary komin z cegły teraz wentylacyjny można się przebić i zrobić kratkę wywiew w pokoju?.W kuchni mamy kratkę wilgoci nie ma .
@@anonabc1228 W kuchni i łazience, wc , musi być komin - wentylacja grawitacyjna wywiewna , żeby dobrze działała to w przeciwległych pomieszczeniach ( pokój, salon,sypialnia) )musi być stały dopływ świeżego powietrza - nawiew świeżego powietrza. Można rozszczelnić okna ,zamontować nawiewniki okienne,rekuperator ścienny.Jeszcze raz powtórzę żeby wentylacja grawitacyjna dobrze działała to musi być spełniony warunek NAWIEW = WYWIEW .Dobrym rozwiązaniem jest zrobienie wentylacji miedzy pokojami, garderobą w dużej szafie zabudowanej oczywiście w ścianie działowej między pokojami.
@@annamatern5759 Witamy dziękuję za odp u nas teraz sprawa wygląda tak że jest wywiew z kuchni i pokoju do komina wentylacyjnego zakończonego nasada obrotowa .Problem jest teraz że wieje z kratek wywiewnych zimne powietrze jak otworze okno do działa wywiew.czy to normalne czy coś nie tak?.nawiewu nie ma wychładzają się pomieszczenia trochę komin ocieplony wełną 15 cm.strop też 20 cm między belkami wełną 20 cm ściany w trakcie ocieplenia.
Ruch grawitacyjny w przewodzie wentylacyjnym najbardziej zależy od przekroju przewodu (im większy tym lepiej) i od różnicy wysokości na wlocie i na wylocie powietrza. Im większa różnica wysokości na wlocie i na wylocie tym większa różnica ciśnienia powietrza co powoduje ciąg grawitacyjny. Przez przewód wentylacyjny tylko w poziomie, w ścianie , bez różnicy wysokości wlotu i wylotu. grawitacyjnie nie działa.
Para na oknach to nie wina okien tylko mostka ciepła, braku cyrkulacji przy oknach (szczególnie dachowych) i zbyt wilgotnego powietrza. W blokach stosowano jeden ciąg wentylacyjny, a każde mieszkanie powinno być do niego wpięte na kolejnej kondygnacji aby zachować ciąg i uniknąć cofek. Czyli tak jak wspomniałeś na samym początku conajmniej 3m. Ale z wykonastwem i remontami bywało różnie. A co powiesz gdy w domu tak zwanym poniemieckim został zrobiony remont, włożone nowe okna, itd. I od tego czasu w pokojach zaczoł pojawiać się grzyb na ścianach, okna zaparowane, ściany mokre... weźmy pod uwagę że to dla przykładu pierwsze piętro. Aby wykluczyć podciąganie kapilarne. Co byś powiedział na taką sytuacje?😁
Miałem taki moment (mokre ściany, zielonkawy nalot na ścianach w rogach i przy podłodze), gdy szukałem dla siebie optymalnej wentylacji, chcąc uniezależnić się od wentylacji, która łączyła mnie z sąsiadami, bez zachowania odległości, co drugie piętro. Temat ogarnołem.
Prośba o poradę. Dom parter + piętro. Dwa kominy, tylko do wentylacji. Ogrzewanie podłogowe. Z wentylacją na dole jest OK, ale w pokojach na piętrze latem jest zaduch, w zimie jakby lekka wilgoć. W pokojach na piętrze zamurowane otwory do komina, które zamierzam ponownie otworzyć. Jakie nawiewy zamontować i na jakiej wysokości najlepiej przebić się do komina? Dziękuję z góry.
Zgadza się. Ja tylko opisałem skrótowo problemy z wentylacją. Temat jest nie do opowiedzenia w pare minut . Celem filmu, było pobudzić myślenie u osób mających problemy z wentylacją.
Wentylacja polega na wymianie powietrza w mieszkaniu/domu. Wentylacja to nie kratka w kominie, to nie tylko sam wywiew powietrza, tylko obieg powietrza. Powietrze zużyte musi zostać zastąpione świeżym, więc obecnie robi się to przez nawiewniki w oknach. Nielogiczne, czyli głupie rozwiązanie. Nie po to dociepla sie ściany, montuje drogie, ciepłe okna, żeby je potem rozszczelniać. Sposób nawiewu świeżego powietrza powinien być bardziej przemyślany od sposobu wywiewu. Dlatego w nowych domach stosuje się wentylację nawiewno-wywiewną. W mieszkaniach w blokach możliwości są ograniczone, jak ze wszystkim.
Dokładnie , bo trzeba kontrolować wietrzenie , regulować w zależności od potrzeby , około 30 m³ powietrza na h potrzebuje jedna osoba. Jak nikogo nie ma w mieszkaniu to się powinno zamykać wentylację .
Cześć Przepisy mówią że przekrój przewodu wentylacyjnego powinien mieć 0.16m2 i najmniejszy wymiar 10 cm. Zatem rura fi 125 nie spełnia tego warunku, bo jej przekrój poprzeczny to 0.123m2. W przypadku przewodu okrągłego przekrój zgodny z przepisami to fi 150 mm = 0.0177m2. Przewód kwadratowy 10x16 [cm] spełnia warunek 0.16m2
Czytał czytał nie doczytał. Zadzwoń do Kominiarza i powiedz, że chodzi o wentylacje pomieszczeń mieszkalnych. Nie mam przed sobą teraz Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i dlatego "kopi" nie będę kruszył, bo za chwile z wentylacji zrobimy kanały spalinowe (dymne kominy) Podałeś wymiary wentylacji kotłowni, to tak na marginesie.
@@jarekmay2556 To co podałem pochodzi z warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, z rozdziału przewody kominowe do wentylacji grawitacyjnej, paragraf 140. Sam mam zrobione rury fi125 i szukam potwierdzenia w przepisach, że jest to poprawnie wykonane. Czy potrafisz wskazać źródło ?
Panowie, kanał wentylacyjny ma 140x140mm w kominach ceglanych a w kuchni i łazience powinien mieć 140x270mm. I te wymiary warunkują przekroje do poszczególnych pomieszczeń. Ponadto każde pomieszczenie ma swoje odpowiednie normy ile m3 powietrza/h powinno być wymieniane. Przy obecnych ekobzdurach może jakiś geniusz coś zmienił, ale stary obiekt był budowany według starych norm i takie trzeba stosować, żeby wszystko miało sens. Niestety szczelne okna rozbijają sposób działania wentylacji grawitacyjnej. To co kolega pisze o fi 125mm to jest tylko przykład na to, że jemu działa. Innej osobie może to nie zadziałać! Im bardziej "mokre" pomieszczenie tym większy kanał wentylacyjny
ja to myślę założyć te nawietrzniki na okna żeby była wymiana powietrza bo na oknach się skrapla woda ściany przy oknach już grzybem zachodzą od tej wilgoci, podejrzewam ze to ktoś odjebał i nie zaizolował dobrze jak montował okna, ale z właścicielem wynajmowanego mieszkania się nie mogę dogadać by to naprawił. I nie wiem jak to rozwiązać ten problem z tą wilgocią.
Dlatego w patodeweloperce montuje się wentylację mechaniczną połączoną z nawiewnikami w ścianach. Cały czas jest stały, kontrolowany obieg świeżego powietrza. Można gotować bez okapu i nawet kropelki nie będzie na szybie. Nie jestem obrońcą współczesnej deweloperki ale pod tym względem jest to w miarę ok rozwiązane.
U mnie we wszystkich oknach mama tak z 2 cm przycięte u góry uszczelki. Taki mikrowentylacja zapewniająca że nie ma pleśni. Plus kratki w łazienkach ze stożkiem ograniczającym przepływ powietrza i powodującym że zimne powietrze nie wlatuje do domu. Zero problemów
Chyba dobry pomysł z tymi podciętymi drzwiami i kratką nad drzwiami.Spoldzielnia ociepliła mój blok ( 4 piętrowy)i od zeszłego roku Szuby parują i pojawiła się pieśń)
Może być kilka przyczyn. Różne wysokości kominów, różne średnice, wentylator wyciągowy włączony w łazience lub okapie kuchennym itd. A wszystko związane jest ze zbyt szczelnym domem.
Bracie sprawa jest wagi państwowej. Walcze z wilgocia w domu od lat, robilem opaske w kolo domu, iniekcje, sączki i wiele innych. W tym roku biore sie za wentylacje, ale nie wiem jak sie za to zabrać, a kasy w portfelu za dużo nie mam. Prosze bracie o poradę, podeslalbym ci rysunki jak planuje to zrobić, podpowiedzialbys cos ?
Bardzo ciekawy temat .Hydroizolacja pionowa i pozioma fundamentów.Czy dom ma piwnicę ?Czy sprawdzałeś wilgotność ścian? Na jakiej zasadzie była robiona opaska w koło domu ? Odkopanie do fundamentów ,osuszenie ,hydroizolacja i termoizolacja.Iniekcja jakim preparatem? ua-cam.com/video/jcZZoqgtp8I/v-deo.html
Dla mnie najlepszym rozwiązaniem to wentylacja grawitacyjna (,ale musi być komin w łazience,wc, kuchni ) działa 24h i bez poboru prądu ,żeby dobrze działała to musi być spełniony warunek NAWIEW = WYWIEW .Napływ świeżego powietrza w pokoju,salonie sypialni.
U mnie jest problem tego typu że nie posiadam w łazience okna i jest zastosowany elektryczny wentylator przez ścianę. Kiedy jest on włączony to z komina z przewodu wentylacyjnego jest cofka(dość mocno dmucha) Czy jest jakiś sposób na poradzenie sobie z tym problemem? Pozdrawiam
Wszystko OK. Film potrzebny, ale ..... zdecydowana większość Polaków NIE MIESZKA W DOMACH, a w blokach, kamienicach, generalnie w budynkach wielomieszkaniowych. Do tego wszystkiego, całkiem często występuje sytuacja, że budynki (zwłaszcza starsze) W OGÓLE nie mają izolacji poziomej, tak więc tam wilgoć BĘDZIE ZAWSZE (nawet w lecie) i żadna wentylacja nie pomoże, czyli .... tam GRZYB BĘDZIE ZAWSZE. Natomiast ci mieszkający w budynkach gdzie izolacja pozioma jest, też mają spore problemy z uwagi na nieocieplone ściany, czyli różnica temperatur ZAWSZE będzie powodować skraplanie się wody na ścianie (+grzyb oczywiście) , nawet w wentylowanym pomieszczeniu, no chyba, że rozszczelnimy mieszkanie niemal całkowicie, to wtedy przepływ powietrza jest na tyle duży, że nadąży wymieniać powietrze wilgotne na mniej wilgotne z zewnątrz. To dlatego ludzie mówią, że .... takich problemów z wilgocią nie było za tzw, komuny, czyli .... większość okien i drzwi po prostu nie miała żadnych uszczelek, więc jeśli coś się skraplało, to zazwyczaj tylko na samych szybach, bo była nieustanna wymiana powietrza właśnie przez te nieszczelności. Dlaczego o tym w ogóle piszę ? Otóż z uwagi na sam fakt mieszkania w budynkach wielomieszkaniowych, zazwyczaj (z różnych przyczyn) NIE MA MOŻLIWOŚCI zainstalowania wentylacji, nawet tej najprostszej, bo .... sąsiedzi, bo przepisy, bo brak miejsca, bo przeróżne inne uwarunkowania. Piszę o tym również dlatego, że sam miałem (i poniekąd mam nadal) problem z wilgotnym mieszkaniem, a mieszkam na parterze w budynku gdzie NIE MA ŻADNEJ izolacji poziomej i żadnej wentylacji. Problem (połowicznie) rozwiązałem poprze zamontowanie rekuperatorów, takich bezpośrednio przez ścianę. Działa to całkiem sensownie i moim zdaniem rozwiązuje problem w około 80%, ale .... nie do końca, bo zawsze gdzieś jakieś skupisko wilgoci się znajdzie. Jednak jest DUŻO LEPIEJ niż było. Jedynym sensownym i całkowitym rozwiązaniem kwestii wilgoci w mieszkaniu, jest ... budowa domu :))) ... tyle że to droga zabawa :))) ================== Oczywiście szukałem rozwiązań w necie które pasują do moich warunków i ..... znalazłem, ale .... koszty takiej zabawy są tak duże, że KOMPLETNIE SIĘ TO NIE OPŁACA i pozwalają sobie na to tylko instytucje państwowe tudzież kościoły.
Mieszkam w starej kamienic na 2 pietrze i nie mam w mieszkaniu wogole wentylacji przez to mam placzace okna w kazdym pomieszczeniu i plesn w oknach ..co zrobic aby tego sie pozbyc jaka wentylacje zalozyc ? Rece mi opadajq zima bo to jest katastrofa piprostu 😣😣😣
Idź do OBI, CASTORAMY itd i sprawdź tę norme, czy występuje. Zwróć im uwagę, że sprzedają złe drzwi w/g ciebie. (Bez normy). To trzeba gdzieś zgłosić. Otwory w drzwiach łazienki, są usankcjonowane przepisami w PN.
@@jarekmay2556 Proszę Pana, czy to wina sprzedawcy obowia, że ktoś kupił za duże buty? Zostawianie szczeliny wentylacyjnej pod drzwiami jest normą montażu stosowaną od zawsze.
Z tego co mi wiadomo to wentylacja w blokach jest osobno dla kazdego mieszkania bo bedziesz slyszal co sie gada u sasiada i niedaj boze pozaru albo ew zadymienia to wentylacją tez lecialo by do sąsiada wiec raczej to jest nieprawda. A kominy wentylacyjne na bloku sa szerokie bo wentylacja osobno dla kazdego mieszkania. Jesli bylo by tak jak mowisz ze np 2 ciagi wentylacyjne to komin mialby max moze 80cm dlugosci.
U mnie niestety w mieszkaniu z klatek wentylacyjnych nawiewa powietrze do mieszkania. Konsultowałem to z kominiarzami i mówią, że tak ma być 🤦♀️ Wkładali latem podobno w kanały wentylacyjne jakiś wkład i zamiast kratki wciągać powietrze, to wdmuchują. Ręce opadają..
Sąsiedzi pod tobą otwierają okna. Kanał wentylacyjny nad tobą nie jest wstanie odebrać takiej ilości powietrza i wdmuchuje tobie do domu. Potrzebna nasada kominowa lub wentylator wyciągowy z czujnikiem przepływu. Nasada to są niedurze pieniądze a to drugie trochę kosztuje. Jeżeli jest to spółdzielnia mieszkaniowa to zgłoś problem. Chyba, że chcesz wiedzieć co sąsiedzi mają na obiad.
@@rtv2500 to nie zmienia faktu, że wylot z kanału wentylacyjnego nie odbiera powietrza. Weź woreczek foliowy, tak żeby zasłaniał całą kratkę wentylacyjną. Przymocuj go taśmą do kratki ale tylko na górnej krawędzi. Jeżeli woreczek będzie odpychany przez kratkę to wezwij kominiarza.
@@rtv2500 jeszcze jest jedna możliwość. Któryś z sąsiadów do kratki wentylacyjnej grawitacyjnej podłączył wentylator wyciągowy do swojej kratki. Robi tak duże ciśnienie w kanale wentylacyjnym, że część powietrza nie wychodzi nad dach tylko ciśnie do innych sąsiadów.
Dzień dobry. Czy dobrze rozumiem skoro korytarz jest punktem odniesienia to w nim znajduję się ten komin wentylacyjny? I czy wystarczy np. taki komin na dwa pokoje do których wprowadzane jest powietrze nawiewnikami?
@@adriankroczynski527 kanałów wentylacyjnych z reguły jest mniej niż pokoi. U mnie główny kanał wentylacyjny znajduje się w łazience, a ta jest na końcu korytarza. Dlatego korytarz przy drzwiach pokoju córki jest wyznacznikiem przeplywów. Za moimi plecami ok.1m znajdowały się drzwi do łazienki
@jarekmay2556 dzięki za odpowiedź. U mnie główny komin wentylacyjny jest od jednego pokoju 2m od drugiego 3m. Tu i tu tylko drzwi pokojowe ( korytarz bez drzwi ale jest zakręt 90 stopni taka litera L). Czy stosując tę odpowietrzenie z pokoi co pan ma pod sufitem na korytarz komin wentylacyjny wyciągał by powietrze? Przy otwartych drzwiach i oknach na mikro uchylenie problemu z zaduchem i mokrymi oknami nie występuje.
@@jarekmay2556 ach ciężki temat z tą wentylacją naturalną. To jest stary rozbudowany dom i komin już nie jest w centrum... No nic spróbuję zrobić te otwory na początku w jednym pokoi. Zobaczę czy wyciąga z tego pokoju, jak pomoże zrobię w następnym. Jak nie będzie poprawy to chyba czeka mnie rekuperator
Witam. Czy mógłbym prosić o jakiś kontakt do Pana ? Najelpiej email. Mam pytania odnosnie wentylacji i chciałbym to wyrysowac i wysłać do Pana. Pozdrawiam
Witam, czy zamiana rury z 110 na 120 faktycznie daje większy cug? Mam 110 kratka wybita w ścianie zawór zwrotny zamontowany i na górze nasada obrotowa i generalnie wyciąga jak jest duży wiatr. Pozdrawiam
Ja zamieniłem 110 na 125 i zdemontowałem nasade, z tego względu, że był nierównomierny ciąg kominowy. Zależał od warunków atmosferycznych i od wiatru. Jeżeli masz możliwość, chęci i finanse to pomyśl nad większą średnicą (min.125mm) i dobrze zaizoluj rure przed zimnem.
W moim domu miałem problem z zawiewaniem do kanału wentylacyjnego w czasie mocnych wiatrów. Dlatego zastanawiam się nad tym, by założyć nasadę smartflow junior. Co o niej myślisz?
Mam juniora na wentylacji i zwykłą nasadę do komina spalinowego i złego słowa nie mogę powiedzieć. Wiesz co, jeśli mogę Ci coś doradzić, to kup. Jeśli nie zadziała to zwróć, bo producent ma gwarancje satysfakcji.
Mam nawietrzak w kotlowni 160mm 30 cm nad podloga ale gdzies nie ma szalu jesli chodzi o swieze powietrze...co polecasz jesli chodzi o regulator ciagu kominiwego chodzi mi o zakonczenie komina musza byc kratki i strazak czy moze byc wykonczony blacha? I bez kratek
Jeżeli masz Wentylację Nawiewową (masz dobre średnice) i nie widzisz znaczącej poprawy w kotłowni, to wina leży w Wentylacji Wywiewnej. Komin dymny jeżeli pracuje z kotłem w sposób grawitacyjny, też musi mieć odpowiednie średnice. (nie mniejszą niż Czop pieca). Regulator ciągu kominowego jest pomocny przy dużych wiatrach, w normalnych warunkach jest mało przydatny (zobacz shorta na moim kanale z nawiewnikiem). Co się tyczy zakończenia komina: "Strażak" nie zaszkodzi.
@@jarekmay2556 mam ten nawietrzaki ale bez zaworu zwrotnego tylko mogę go bardziej odkręcić albo przykręcić mogę ci jakoś podesłać jak u mnie to wygląda na wats upa?
Piec mam na 65 (histereza 6 stopni)siłownik 43 (histereza zaworu 3 stopnie ) bojler mam 50 histereza (histereza 6 stopni) jak wszystko jest dogrzane to piec trzyma temp 1h to dłużej niż przed założeniem siłownika i pompy kotłowej pellet Barlinek wypala się bardzo ładnie ale drzwiczki są okopcone i jest trochę sadzy w kanałach wewnątrz pieca...gdyby kalkulator venma był lepszy to by się wpisało normalnie ustawienia a tak pokazuje przy 700g 1 sekundę podawania przy mocy min..piec przebija o 4 stopnie więc generalnie jest dobrze ale gdyby przebijał o 7 stopni to może bojler by się dogrzewał na tej temp przebitej a tak musi na etapie pracy min i może dlatego tak się dzieje że jest więcej sadzy czy jak...na ta chwile zostały mi 2 worki jeszcze z drugiej palety od kad zacząłem sezon grzewczy więc dobry wynik 107 budynek podłogowka grzejniki dom docieplony pod koniec tamtego roku grafitem lambda 31 strop 20 cm skosy też docieplone i jeszcze watę dołożyłem.Podlogowke ustawiłem 25 stopni i przy tej pogodzie 23 stopnie w domu termostaty pozamykane w pokojach bo 22 stopnie tylko grzejniki w łazienkach grzeją jeden na 4 drugi na 5 żeby był przepływ ciepłej wody nie wiem która ja bym palił tone jakylbym ciebie nie posłuchał żeby instalacje przerobić😆
Czy może być zastosowana rura w pokoju bezpośrednio w górę przez sufit w pionie bez żadnego kolanka, nie będzie się skraplac bezpośrednio do pokoju woda?
Skropliny powstają przy dużej różnicy temperatur (w "rurze" i na zewnątrz), oraz przy bardzo dużej wilgotności powietrza. Czy chcesz pociągnąć wentylacje przez sufit na poddasze i na zewnątrz budynku?
@@jarekmay2556 Ja tak mam w domu z łazienki jest poprowadzona wentylacja otwór 150 w suficie przechodzie przez nieocieplone poddasze, łącznie jakieś 3,5 m wysokości od kratki w łazience w suficie. Rura wentylacyjna ponad stropem aż po dachówkę ocieplona wełną podwójna, wywiewka dachowa zwykła ceramiczna.
Jak okna przemarzają ? O co chodzi ?Mieszkam pierwszy sezon dom szkieletowy okna 3 szybowe i delikatnie mokre dołem tak samo skroplony wokoło drzwi wejściowych
Proponuję przeczytać najpierw przepisy a potem opowiadać o nich. W wielorodzinnych przepisy mówią że każdy piętro ma swój przewód. Nie można już podłączać co drugie piętro od dawna. Oczywiście zmienia to faktu ze kiedyś były takie przepisy i póki nie remontujemy kominów to tak może być nadal.
Proponuję oglądać ze zrozumieniem. Nie mówiłem o nowych blokach. Raczej o tych z lat 80-tych i w małych miejscowościach. Podaje najprostrze, prymitywne, tanie ale czasami skuteczne rozwiązania. Jeżeli komuś pomogły to dobrze. Staram się nie szkodzić. Raczej pobudzić kreatywność i myślenie.
Fajny filmik, niezłe patenty. Przemarzanie nie generuje wilgoci tylko powoduje że skropli się na zimnej powierzchni jak na oknach zamiast wydostać się wentylacją.
A jeśli jest pokój w którym nie ma wentylacji I na korytarzu tez nie ma to jak zrobić w pokoju tę wentylacje? Wybić w scianie na zewnątrz czy na dach? Co zrobić
youtube.com/@jarekmay3859?si=E7b85zsfWjLwfFUp Masz lokalizację w Ostródzie. Włącz "streed view" i zobacz budynek na krzyżówce. W tym budynku nie ma w ogóle wentylacji i wszyscy mieszkańcy zrobili kanały na zewnątrz.
@@jarekmay2556 sytuacja wygląda tak że w pokoju wychodzi wilgoć co jakiś czas, pokój nie jest wentylowany więc latem jest termos w nim i to się czuję bo bywa duszno, latem to jeszcze się okna uchyla ale zimą to raczej już problem bo zimno aby okna otwierać, muszę do jesieni zrobić wentylację i właśnie myślę gdzie to odprowadzić aby była cyrkulacja, wentylacja i otwarte okno latem da przewiew natomiast zimą sam szyb wentylacyjny tylko będzie wyrzucał powietrze z pokoju więc nie ma już tego przewiewu tej zmiany cyrkulacji
Okna i wietrzyć i jak najmniej wytwarzać pary w kuchni (otwartej ) i łazience ,krótki prysznic i wietrzenie lub wyciągowy wentylator . Ludzie zabudowują całe małe mieszkanka ,a jak pojawiają się kłopoty to się robi strasznie .
Właśnie jak mamy bunkier to nie mamy wentylacji...... Wszystko dobrze ale po co przymus unii do termomodernizacji?? Jakie emisje gazów cieplarnianych...... absurd goni absurd..... Węgiel jednak do Ukrainy możemy sprzedawać eh.....
Zapytam jeszcze raz bo nikt mi nie odpowiedział. Bardzo mi się podoba jak logicznie i po ludzku to opowiadasz. Łazienka (wanna, prysznic), kratka wentylacyjna jest w suficie o średnicy 150mm, drzwi podcięte (nawiew). Z kratki czasem skrapla się woda. Rura wentylacyjna przechodzi przez strop i znajduje się na poddaszu nieużytkowym. Wysokość od tej kratki do wywietrznika na dachu ok. 3 metry. Rura wentylacyjna doprowadzona do tej kratki jest ocieplona wełną dwupłaszczowa ale o średnicy wewnętrznej 110 mm. Ale się z niej czasem skrapla woda. Czy średnica jej jest za mała ? Co mogę z tym zrobić żeby woda się nie skraplała ? Dzięki za info.
.. Buna ziua.. Va rog sa imi raspundeti la mesaj.. Daca optez pt. Grile de ventilatie la geamurile termopan la o casa vreau sa montez la toate geamurile..baie bucatarea camere living.. Ma ajuta sa elimin putin din condens si umiditate... 🤔
W rurze plastikowej zawsze będzie skraplać się woda szczególnie jesienią i zimą ,gdy w domu ciepło a na dworzu zimno,komin wentylacyjny postaw z gotowych garów zamiast rury plastikowej i po problemie
Lepiej zrobić nawiewnik w oknie lub w ścianie. W ścianie może być nawet z grzałeczką ze wstępnym podgrzaniem. Jeśli chcesz jednak w drzwiach, to u góry żeby nie wychłodzić mieszkania ponieważ u góry jest po prostu cieplej:)
Witam mam pytanie odnosnie wentylacji w domu. 1. Czy w kazdym pieszczeniu ma Pan te rozety z anemostatem u góry i czy muszą byc nad drzwiami. 2. Ile ma pan kanałów wywiewnych i w jakich pomieszczeniach
Anemostaty (rozety) mogą być zamontowane gdziekolwiek, byle w kierunku wentylowanego pomieszczenia. U mnie jest to przedpokój. Kanały wywiewne mam trzy. Z czego 1. Okap kychenny. 2. Wentylacja kuchni i toalety (niestety wspólna, ale jest ciąg) 3. Wentylacja łazienka (i to jest główna wentylacja mieszkania)
@@jarekmay2556 ale przecież drzwi od łazienki są zwykle zamknięte, czy takie wycięcie u dołu drzwi wystarczy aby zapewnić wentylację całego mieszkania?
@@michag7429 Według przepisów, drzwi do łazienki muszą mieć u dołu otwory lub kratkę. Jeżeli dobrze pamiętam suma otworów ma wynieść 150mm lub 200mm. Więc nawet przy zamkniętych drzwiach jest wentylacja łazienki.
@@jarekmay2556 u mnie nie ma więc widzę, że muszę wyciąć ;) a proponowałeś też wyciąć kawałek uszczelki w drzwiach na klatkę i zastanawiam się czy lebiej u góry czy u dołu... doradzisz?
@@michag7429 w drzwiach łazienki powinny być 4 otwory ,lub takie głupawe wycięcie jak tu pokazane . Ludzie , jak zabudujecie się szczelnie (bo ładnie ) to się podusicie własnym smrodem !
Witam, z mieszkania 26 m2 została wydzielona kuchnia, łazienka i pokój. Jest w nim jeden komin w łazience, dwa lufty- jeden do pieca gazowego, odprowadzenie przez ciepły komin spalin z pobraniem świeżego powietrza i wyrzutem zimnego, drugi luft do wentylatora i odprowadzenia wilgotnego powietrza. Sprawa komplikuje się z kuchnią. Obecnie wycięty otwór do okapu to 100 mm. Mówi Pan o rozwiązaniu, które ma spełniać dwie role, kratki wentylacyjnej i okapu, czy rzeczywiście można tak zrobić, zwłaszcza przy kuchence gazowej? Czy może powinny być dwa otwory jeden do okapu, drugi do wentylacji? Czy mogą to być ciepłe kominy? Czy kominek w kuchni ma mieć wysokość istniejącego komina w łazience?
Okap kuchenny to jeden otwór a kratka wentylacyjna pod sufitem to drugi otwór, z czego do kratki jezt potrzebna większa średnica np.125mm. Jeżeli wentylacja wychodzi poza połać dachu, lub idzie przez nieogrzewany strych,musi być izolowana np. wełną. Będzie brak ciągu i skropliny w rurze.
@@jarekmay2556 u mnie tak jak na rysunku trzeba w kuchni wypuścić kominek zewnętrzny na ścianę w górę. Wentylacja jest tylko w łazience. W kuchni/aneksie ma być zamontowana kuchenka gazowa. Jak mam rozwiązać podłączenie okapu i wentylacji? Obecnie jest jeden otwór, który miał służyć do okapu. Jak go zabezpieczyć na zewnątrz, czy rozwiązaniem ma być pokazany na filmie komin? I co z kratką wentylacyjną, w taki sam sposób, czyli wypuścić dwa zewnętrzne kminy do wysokości istniejącego komina łazienkowego?
Przepisy prawa budowlanego mówią jasno że kratka wentylacyjna w pomieszczeniu kuchni i łazienki powinna mieć 14x21,zapytaj "prawdziwego" kominiarza przy najbliższej okazji bo o takich w tym kraju też trudno... pozdrawiam
coś tam powiedziane, ale niezbyt precyzyjnie. Już ktoś pisał, że przekroje powinny być większe, a tu takie zmniejszone. Szczelina pod drzwiami to jest mus, od zawsze się tak budowało, pokoje są wentylowane pośrednio właśnie tymi szczelinami. Może i to działa w taki sposób, ale przepisy mówią inaczej, chyba bardziej przystępnie. Doprowadzenie powietrza bezpośrednio z zewnątrz do pomieszczeń i wywiew pod drzwiami do przewodów wentylacyjnych, które powinny mieć mimo wszystko większe przekroje. Jakiś załamań, łączeń, zmian przekroju nie wolno niestety robić, czasem trzeba no ale przepis... O ile takie zmiany są wprowadzane w domach prywatnych, gdzie nie ma urządzeń gazowych to ok, ale w budownictwie wielorodzinnym bym nie ryzykował. Czasami (na szczęście rzadko) zdarzają się jakieś przytrucia itp. lepiej mieć zgodnie z przepisami. Pozdrawiam.
Super spostrzeżenia,fajnie to wytłumaczyłeś,poleciał sub i łapka. Mam akurat problem z wentylacją i nawiewa mi zimne powietrze do łazienki. W kanale wentylacyjnym mam zamontowaną wywiewkę o długości około 1m ale nie wystaje po za kalenicę. Tak już było zamontowane,jest to niższa część budynku a w drugim kanale tym w kuchni wystaje i jest to około 1,5-2m wyżej i chyba zasysa mi z kuchni do łazienki. Muszę to jakoś ogarnąć ale nie bardzo wiem jaką rurą to wydłużyć. Średnica to też 100-110cm i nieocieplona. Czy jest jakaś możliwość kontaktu z Tobą?
@@jarekmay2556 to nadal nie wyjaśnia błędu. Bloki mają każdy osobny komin. W starszych było "wpuszczanie" wentylacji co drugie piętro, ale nie w poziomie a w pionie.
nie zawsze wentylacja jest powodem grzyba. U mnie pojawiał się w łazience, gdzie wyżej była nieużytkowa kondygnacja bez ocieplonego stropu. Wystarczyło położyć styrodur i wylewkę i grzyb przestał wyłazić.
Zimma sciana a w łazience ciepłe i mokre. róznica temp oznacza skraplanie. w styropianie należy pamietać zawiera powietrze także wilgotne. styropian może kumulować wilgoć i wydzielać ją.
żeby mieć wentylację w budynku to trzeba zrobić wentylację; to co nazywane jest 'wentylacją grawitacyjną' to nie jest wentylacja ponieważ nie zawszę działa, i działa jak chce, nie mamy nad nią kontroli
Fajnie wytłumaczone :) ok, czyli u mnie lepiej zacząć od okien, ale patent z wentylacją pomiędzy pomieszczeniami 10/10, też spróbuję. A co w sytuacji w kamienicy, łazienka niecałe 3 mkw, nawiewnik (otwór 100 x 100, kiedyś zgodna z przepisami wentylacja), 1,5 m dalej wentylacja podpięta leżakiem do komina, w kuchni (łazienka wydzielona regipsem z kuchni) osobna wentylacja. Kominiarz powiedział, że jest pico bello. Mi się wydaje, że przez ten stary otwór to tylko powietrze od razu przelatuje do wywiewu i z innych części domu nie zbiera
Jesteś bardzo rzeczowy, dziękuję!
Rozumiem że każde drzwi muszą być podcięte. Kratka wywiewna z pokoju na korytarz jest umieszczonna nad drzwiami pod sufitem. Korytarz kratka ozdobna, anemostat w pokoju. Anemostatem sterujemy ilość przeplywu ciepłego powietrza. Korytarz jest ciagiem głownym do wentylacji wywiewnej. Pytanie : Jak obliczyc przepływ powietrza z danego pokoju do kratki wywiewnej (kratki wyciągowowej) , Jaka średnica rury z pokoju na korytarz?
Zajebisty film. Bardzo pomocny.
super odcinek, jestem na etapie wieńca i juz mysle o wentylacji , projekt balsamowce 15
Dziękuję.Bardzo pomocną porada
2:30 fajna klamka do drzwi - materiał super
Problemy? Wentylator mechaniczny np dwukanałowy w sufit podwieszany jak nie masz strychu. Ewentualnie kanałowy. Podciągnąć do kuchni i wc. Wyrzut na zewnątrz lub w najbliższy kanał. Nawiewniki w okna do pomieszczeń suchych. Najlepiej ciśnieniowe. Tanio i MEGA skutecznie. Wentylator oczywiście przeznaczony do pracy ciągłej. Robią teraz silniczki EC ledwo to licznik rusza, kilka vatów dosłownie. Moim zdaniem lepsze od rekuperacji, bo zawsze świeżo wymienione powietrze w domu, brak praktycznie kosztów serwisowych głowa nie boli i nie ma nic rosy na szybach. To ja mówiłem znaczy pisałem:)
Dzięki za komentarz. Mogę prosić o więcej informacji?
napisz coś więcej o tym ;) możesz rzucić linkami, nazwami ?
Dla mieszkańca w bloku wentylacja pod drzwiami z klatki schodowej, to wciąga wszystkie zapachy z całej klatki . Proszę opowiedzieć jak należy traktować kuchnię i łazienkę ,bo tam powstaje najwięcej wilgoci .
Leworęczny, szybko zauważam😀👍👍👍
Super poradnik 👍 Dłogo już u siebie walczę z wilgocią, rok temu wymieniałem okna i zamontowałem nad nimi nawiewniki. Muszę powiedzieć że jest dużo lepiej, choć zimą gdy wiatr wieje w ścianę to dmucha nimi trochę za mocno i wtedy muszę zamykać. Mam tylko jeden kanał wentylacyjny, który dodatkowo jak się okazało niedawno, jest zatkany przez kawki. Kominiarz tego nie udrożni muszę wejść sam na dach i spróbować się przebić. Spróbuję też u siebie wdrożyć z tą przebitką do pokoi nad sufitem. Dzięki Jarku za poradnik.
Jak tl z kominiarzami przychodza tylko po pieniądze. Ja swojego juz dawno przejebałem
U mnie z nawiewnikami okna a i tak wilgoć i pleśń. A przy mrozach sople na nawiewnikach 😲 Jak masz otwarte zimą to nie masz ogromnych rachunków za ogrzewanie?
Zastanawia mnie to zapchanie kanału wentylacyjnego przez ptaki. Czy, aby zapobiec tego rodzaju przeszkodom, można zamontować u wylotu kratkę drobniejszą przez "szkodnikami"?🤔😛
@@AdamHummel-st7yg
To ptaki na kratce zrobią gniazdo.
@Jarek Mały tak dla ciekawostki co do zaparowanych całych szyb w oknach to niekoniecznie jest brak wentylacji, znajomy miał ten problem i nie wiem czy wiesz, ale w oknach między szybami ( zewnętrzną i wewnętrzną ) jest wpuszczony gaz, który ma za zadanie zapobiegać różnicy temperatur jakie są na zewnątrz i wewnątrz i znajomy miał szyby w wodzie, ale po wymianie okien ( co się okazało wyleciał mu gaz bo miał już stare okna) już wody na szybach nie miał i problem zniknął 🙂
Ja też teraz męczę się u siebie w domku jednorodzinnym z kiczową wentylacją (choć mam duży szeroki komin, w który wchodzi rura z kuchni od okapu i wentylator w łazience), też powyłaził mi grzyb na ścianach i walczę ..... ciągła męcząca walka ..... teraz zima więc nie będę nic robił, żadnych remontów, ale będę myślał co tu zrobić. Jak na razie żeby się ratować kupiłem urządzenie dość niestety drogie bo ponad 800zł. osuszacz, ale no muszę napisać, że pięknie wyciąga wilgoć z powietrza, jak go uruchomiłem miałem w pokoju wiglotność 80% teraz super wyciągnął do 50%, i też miałem całe szyby w oknach w wodzie a teraz odkąd działa osuszacz szyby zero wody, choć na wiosnę będę wymieniał okna na nowe bo też mam stare okna ( mają z 25 lat, jeszcze na te miedziane wajchy haha ;-) pierwsze okna plastikowe które weszły, więc też na pewno wywalił z nich gaz. Pokażę Ci co znalazłem i myślę, żeby w pokoju na wiosnę to włożyć na wylot przez ścianę:
vantubo.pl/air/vantubo_recduo_100_mhy.html?gclid=CjwKCAiAjs2bBhACEiwALTBWZSaeHSyogEC0CZxZ1vx6snNGOTijNwQTFHBhnGEH68ISBcnTBHfhHhoCg-gQAvD_BwE&fbclid=IwAR2YPxIs3Icu0qaat1fz9BoYfIMRn0Hj0hOouzccdyEPXSA0tDNyECda6DU
Luknij sobie czy widziałeś już coś takiego ;-) Pozdrawiam
No i teraz jesień,zima ratuje się tym, bo mam stare okna bez jakiejkolwiek regulacji, robię sobie w pokojach mikronieszczelność poprzez otwarcie klamek w oknach na 3/4, że okno nie jest otwarte ale poprzez otwarcie wajchy na 3/4 odchyla się skrzydło leciutko od uszczelki tworząc cyrkulację powietrza 🙂
W pokoju mamy wilgoć okna plastikowe 2 szybowe bez nawiewniki mamy stary komin z cegły teraz wentylacyjny można się przebić i zrobić kratkę wywiew w pokoju?.W kuchni mamy kratkę wilgoci nie ma .
@@anonabc1228 W kuchni i łazience, wc , musi być komin - wentylacja grawitacyjna wywiewna , żeby dobrze działała to w przeciwległych pomieszczeniach ( pokój, salon,sypialnia) )musi być stały dopływ świeżego powietrza - nawiew świeżego powietrza. Można rozszczelnić okna ,zamontować nawiewniki okienne,rekuperator ścienny.Jeszcze raz powtórzę żeby wentylacja grawitacyjna dobrze działała to musi być spełniony warunek NAWIEW = WYWIEW .Dobrym rozwiązaniem jest zrobienie wentylacji miedzy pokojami, garderobą w dużej szafie zabudowanej oczywiście w ścianie działowej między pokojami.
@@annamatern5759 Witamy dziękuję za odp u nas teraz sprawa wygląda tak że jest wywiew z kuchni i pokoju do komina wentylacyjnego zakończonego nasada obrotowa .Problem jest teraz że wieje z kratek wywiewnych zimne powietrze jak otworze okno do działa wywiew.czy to normalne czy coś nie tak?.nawiewu nie ma wychładzają się pomieszczenia trochę komin ocieplony wełną 15 cm.strop też 20 cm między belkami wełną 20 cm ściany w trakcie ocieplenia.
Ruch grawitacyjny w przewodzie wentylacyjnym najbardziej zależy od przekroju przewodu (im większy tym lepiej) i od różnicy wysokości na wlocie i na wylocie powietrza. Im większa różnica wysokości na wlocie i na wylocie tym większa różnica ciśnienia powietrza co powoduje ciąg grawitacyjny. Przez przewód wentylacyjny tylko w poziomie, w ścianie , bez różnicy wysokości wlotu i wylotu. grawitacyjnie nie działa.
Co to jest ta różnica na wlocie i na wylocie? o co z tym chodzi?
Im więcej metrów tym większy ciąg
@@przemekremek9115Ciąg powstaje na skutek różnicy gęstości powietrza. Wysokość, temperatura są tylko czynnikami powstawania różnicy gęstości.
w blokach kolego jest podlaczane co druga kondygnacja
łapka za grafikę, rozweselająca 😁
Para na oknach to nie wina okien tylko mostka ciepła, braku cyrkulacji przy oknach (szczególnie dachowych) i zbyt wilgotnego powietrza. W blokach stosowano jeden ciąg wentylacyjny, a każde mieszkanie powinno być do niego wpięte na kolejnej kondygnacji aby zachować ciąg i uniknąć cofek. Czyli tak jak wspomniałeś na samym początku conajmniej 3m. Ale z wykonastwem i remontami bywało różnie.
A co powiesz gdy w domu tak zwanym poniemieckim został zrobiony remont, włożone nowe okna, itd. I od tego czasu w pokojach zaczoł pojawiać się grzyb na ścianach, okna zaparowane, ściany mokre... weźmy pod uwagę że to dla przykładu pierwsze piętro. Aby wykluczyć podciąganie kapilarne. Co byś powiedział na taką sytuacje?😁
Miałem taki moment (mokre ściany, zielonkawy nalot na ścianach w rogach i przy podłodze), gdy szukałem dla siebie optymalnej wentylacji, chcąc uniezależnić się od wentylacji, która łączyła mnie z sąsiadami, bez zachowania odległości, co drugie piętro.
Temat ogarnołem.
Prośba o poradę. Dom parter + piętro. Dwa kominy, tylko do wentylacji. Ogrzewanie podłogowe. Z wentylacją na dole jest OK, ale w pokojach na piętrze latem jest zaduch, w zimie jakby lekka wilgoć. W pokojach na piętrze zamurowane otwory do komina, które zamierzam ponownie otworzyć. Jakie nawiewy zamontować i na jakiej wysokości najlepiej przebić się do komina? Dziękuję z góry.
Dzięki za filmik.👍
Świetnie opowiedziane , dzięki.
Świetny filmik
Przemakalnosc scian oraz ciągłosc ogrzewania. w dobrze izolonanych budynkach gdy nie ma ciągłosci grzania to też zbiera się para.
Zgadza się. Ja tylko opisałem skrótowo problemy z wentylacją. Temat jest nie do opowiedzenia w pare minut .
Celem filmu, było pobudzić myślenie u osób mających problemy z wentylacją.
Wentylacja polega na wymianie powietrza w mieszkaniu/domu. Wentylacja to nie kratka w kominie, to nie tylko sam wywiew powietrza, tylko obieg powietrza. Powietrze zużyte musi zostać zastąpione świeżym, więc obecnie robi się to przez nawiewniki w oknach. Nielogiczne, czyli głupie rozwiązanie. Nie po to dociepla sie ściany, montuje drogie, ciepłe okna, żeby je potem rozszczelniać. Sposób nawiewu świeżego powietrza powinien być bardziej przemyślany od sposobu wywiewu. Dlatego w nowych domach stosuje się wentylację nawiewno-wywiewną. W mieszkaniach w blokach możliwości są ograniczone, jak ze wszystkim.
Dobrze zrobiona wentylacja grawitacyjna generuje spore straty ciepła. Trzeba się z tym liczyć
....a po dobrym winie nieraz się beknie
Dokładnie , bo trzeba kontrolować wietrzenie , regulować w zależności od potrzeby , około 30 m³ powietrza na h potrzebuje jedna osoba. Jak nikogo nie ma w mieszkaniu to się powinno zamykać wentylację .
Masz rację,aby był odpływ powietrza musi być wlot
Cześć
Przepisy mówią że przekrój przewodu wentylacyjnego powinien mieć 0.16m2 i najmniejszy wymiar 10 cm. Zatem rura fi 125 nie spełnia tego warunku, bo jej przekrój poprzeczny to 0.123m2. W przypadku przewodu okrągłego przekrój zgodny z przepisami to fi 150 mm = 0.0177m2. Przewód kwadratowy 10x16 [cm] spełnia warunek 0.16m2
Czytał czytał nie doczytał. Zadzwoń do Kominiarza i powiedz, że chodzi o wentylacje pomieszczeń mieszkalnych.
Nie mam przed sobą teraz Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i dlatego "kopi" nie będę kruszył, bo za chwile z wentylacji zrobimy kanały spalinowe (dymne kominy)
Podałeś wymiary wentylacji kotłowni, to tak na marginesie.
@@jarekmay2556 To co podałem pochodzi z warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, z rozdziału przewody kominowe do wentylacji grawitacyjnej, paragraf 140. Sam mam zrobione rury fi125 i szukam potwierdzenia w przepisach, że jest to poprawnie wykonane. Czy potrafisz wskazać źródło ?
@@marcinprzenioso8476
PN-EN 1505:2001
PN-EN1506:2007
Panowie, kanał wentylacyjny ma 140x140mm w kominach ceglanych a w kuchni i łazience powinien mieć 140x270mm. I te wymiary warunkują przekroje do poszczególnych pomieszczeń. Ponadto każde pomieszczenie ma swoje odpowiednie normy ile m3 powietrza/h powinno być wymieniane. Przy obecnych ekobzdurach może jakiś geniusz coś zmienił, ale stary obiekt był budowany według starych norm i takie trzeba stosować, żeby wszystko miało sens. Niestety szczelne okna rozbijają sposób działania wentylacji grawitacyjnej. To co kolega pisze o fi 125mm to jest tylko przykład na to, że jemu działa. Innej osobie może to nie zadziałać! Im bardziej "mokre" pomieszczenie tym większy kanał wentylacyjny
Łapeczka pomocne rady
Buna.. Daca instalez pe fiecare geam de la o casa acele aerisitoare pe rama si spatiu sub usa nu va fi ok.. ❓
A w domu masz komin wentylacyjny? Żeby wentylacja grawitacyjna działała poprawnie to musi być komin.
ja to myślę założyć te nawietrzniki na okna żeby była wymiana powietrza bo na oknach się skrapla woda ściany przy oknach już grzybem zachodzą od tej wilgoci, podejrzewam ze to ktoś odjebał i nie zaizolował dobrze jak montował okna, ale z właścicielem wynajmowanego mieszkania się nie mogę dogadać by to naprawił. I nie wiem jak to rozwiązać ten problem z tą wilgocią.
ua-cam.com/video/xm5Wn6EMyhk/v-deo.htmlsi=7-AgqgmXnKYZC7AK
Tak miałem. Lód na parapecie w domu przy -20° na dworzu i grzyb przy oknie.
Dlatego w patodeweloperce montuje się wentylację mechaniczną połączoną z nawiewnikami w ścianach. Cały czas jest stały, kontrolowany obieg świeżego powietrza. Można gotować bez okapu i nawet kropelki nie będzie na szybie. Nie jestem obrońcą współczesnej deweloperki ale pod tym względem jest to w miarę ok rozwiązane.
U mnie we wszystkich oknach mama tak z 2 cm przycięte u góry uszczelki. Taki mikrowentylacja zapewniająca że nie ma pleśni. Plus kratki w łazienkach ze stożkiem ograniczającym przepływ powietrza i powodującym że zimne powietrze nie wlatuje do domu. Zero problemów
Chyba dobry pomysł z tymi podciętymi drzwiami i kratką nad drzwiami.Spoldzielnia ociepliła mój blok ( 4 piętrowy)i od zeszłego roku Szuby parują i pojawiła się pieśń)
Ja uszczelki porobiłem w starych oknach i to samo się zrobilo
mam kratke w lazience i tak strasznie wieje z zewnatrz w nowym domu ze masakra przy tych mrozach zaklejam kratki!!
Może być kilka przyczyn. Różne wysokości kominów, różne średnice, wentylator wyciągowy włączony w łazience lub okapie kuchennym itd. A wszystko związane jest ze zbyt szczelnym domem.
Bracie sprawa jest wagi państwowej. Walcze z wilgocia w domu od lat, robilem opaske w kolo domu, iniekcje, sączki i wiele innych. W tym roku biore sie za wentylacje, ale nie wiem jak sie za to zabrać, a kasy w portfelu za dużo nie mam. Prosze bracie o poradę, podeslalbym ci rysunki jak planuje to zrobić, podpowiedzialbys cos ?
Bardzo ciekawy temat .Hydroizolacja pionowa i pozioma fundamentów.Czy dom ma piwnicę ?Czy sprawdzałeś wilgotność ścian? Na jakiej zasadzie była robiona opaska w koło domu ? Odkopanie do fundamentów ,osuszenie ,hydroizolacja i termoizolacja.Iniekcja jakim preparatem? ua-cam.com/video/jcZZoqgtp8I/v-deo.html
Dla mnie najlepszym rozwiązaniem to wentylacja grawitacyjna (,ale musi być komin w łazience,wc, kuchni ) działa 24h i bez poboru prądu ,żeby dobrze działała to musi być spełniony warunek NAWIEW = WYWIEW .Napływ świeżego powietrza w pokoju,salonie sypialni.
a jak na przykładzie drugim, zamontować dwie nasady? zeby przy mocnym wietrze nie wlatywało
Witam ,ten sposob z wycieta dziora w dzwiach jest dobry na zaparowane okna
U mnie jest problem tego typu że nie posiadam w łazience okna i jest zastosowany elektryczny wentylator przez ścianę. Kiedy jest on włączony to z komina z przewodu wentylacyjnego jest cofka(dość mocno dmucha) Czy jest jakiś sposób na poradzenie sobie z tym problemem? Pozdrawiam
Wszystko OK.
Film potrzebny, ale ..... zdecydowana większość Polaków NIE MIESZKA W DOMACH, a w blokach, kamienicach, generalnie w budynkach wielomieszkaniowych.
Do tego wszystkiego, całkiem często występuje sytuacja, że budynki (zwłaszcza starsze) W OGÓLE nie mają izolacji poziomej, tak więc tam wilgoć BĘDZIE ZAWSZE (nawet w lecie) i żadna wentylacja nie pomoże, czyli .... tam GRZYB BĘDZIE ZAWSZE.
Natomiast ci mieszkający w budynkach gdzie izolacja pozioma jest, też mają spore problemy z uwagi na nieocieplone ściany, czyli różnica temperatur ZAWSZE będzie powodować skraplanie się wody na ścianie (+grzyb oczywiście) , nawet w wentylowanym pomieszczeniu, no chyba, że rozszczelnimy mieszkanie niemal całkowicie, to wtedy przepływ powietrza jest na tyle duży, że nadąży wymieniać powietrze wilgotne na mniej wilgotne z zewnątrz.
To dlatego ludzie mówią, że .... takich problemów z wilgocią nie było za tzw, komuny, czyli .... większość okien i drzwi po prostu nie miała żadnych uszczelek, więc jeśli coś się skraplało, to zazwyczaj tylko na samych szybach, bo była nieustanna wymiana powietrza właśnie przez te nieszczelności.
Dlaczego o tym w ogóle piszę ?
Otóż z uwagi na sam fakt mieszkania w budynkach wielomieszkaniowych, zazwyczaj (z różnych przyczyn) NIE MA MOŻLIWOŚCI zainstalowania wentylacji, nawet tej najprostszej, bo .... sąsiedzi, bo przepisy, bo brak miejsca, bo przeróżne inne uwarunkowania.
Piszę o tym również dlatego, że sam miałem (i poniekąd mam nadal) problem z wilgotnym mieszkaniem, a mieszkam na parterze w budynku gdzie NIE MA ŻADNEJ izolacji poziomej i żadnej wentylacji.
Problem (połowicznie) rozwiązałem poprze zamontowanie rekuperatorów, takich bezpośrednio przez ścianę.
Działa to całkiem sensownie i moim zdaniem rozwiązuje problem w około 80%, ale .... nie do końca, bo zawsze gdzieś jakieś skupisko wilgoci się znajdzie.
Jednak jest DUŻO LEPIEJ niż było.
Jedynym sensownym i całkowitym rozwiązaniem kwestii wilgoci w mieszkaniu, jest ... budowa domu :))) ... tyle że to droga zabawa :)))
==================
Oczywiście szukałem rozwiązań w necie które pasują do moich warunków i ..... znalazłem, ale .... koszty takiej zabawy są tak duże, że KOMPLETNIE SIĘ TO NIE OPŁACA i pozwalają sobie na to tylko instytucje państwowe tudzież kościoły.
Mieszkam w starej kamienic na 2 pietrze i nie mam w mieszkaniu wogole wentylacji przez to mam placzace okna w kazdym pomieszczeniu i plesn w oknach ..co zrobic aby tego sie pozbyc jaka wentylacje zalozyc ? Rece mi opadajq zima bo to jest katastrofa piprostu 😣😣😣
Jeżeli niema kanałów wentylacyjnych, to duży problem. Zostaje tylko zamontowanie Rekuperatora tunelowego w ścianie zewnętrznej budynku.
Przecież to jest norma, że między drzwiami a podłoga zostawia się 10-20mm szczelinę, a w łazience dodatkowo otwory nawiewne.
Idź do OBI, CASTORAMY itd i sprawdź tę norme, czy występuje. Zwróć im uwagę, że sprzedają złe drzwi w/g ciebie. (Bez normy). To trzeba gdzieś zgłosić.
Otwory w drzwiach łazienki, są usankcjonowane przepisami w PN.
@@jarekmay2556
Proszę Pana, czy to wina sprzedawcy obowia, że ktoś kupił za duże buty? Zostawianie szczeliny wentylacyjnej pod drzwiami jest normą montażu stosowaną od zawsze.
@@jarekmay2556 drzwi osadza się tak ,aby mieć bezpieczeństwo ,a nie winić producenta drzwi i ościeżnic,
witam co polecasz do starego domu ,kratka nawiewu przy podłodze i na gorze co zamontowac zeby wywiewało ?powietrze?
Jeszcze pytanie, jak przy takiej rozbudowanej wentylacji zachowuje się mieszkanie /dom przy silnym wietrze . Można wytrzymać ,czy stopery do uszu ?
Z tego co mi wiadomo to wentylacja w blokach jest osobno dla kazdego mieszkania bo bedziesz slyszal co sie gada u sasiada i niedaj boze pozaru albo ew zadymienia to wentylacją tez lecialo by do sąsiada wiec raczej to jest nieprawda. A kominy wentylacyjne na bloku sa szerokie bo wentylacja osobno dla kazdego mieszkania. Jesli bylo by tak jak mowisz ze np 2 ciagi wentylacyjne to komin mialby max moze 80cm dlugosci.
Widać, że nie mialeś do czynienia z blokami z lat 70÷80. Wproś się do kogoś to ci wytłumaczy. Co innego teoria a co innego praktyka.
U mnie niestety w mieszkaniu z klatek wentylacyjnych nawiewa powietrze do mieszkania. Konsultowałem to z kominiarzami i mówią, że tak ma być 🤦♀️ Wkładali latem podobno w kanały wentylacyjne jakiś wkład i zamiast kratki wciągać powietrze, to wdmuchują. Ręce opadają..
Sąsiedzi pod tobą otwierają okna. Kanał wentylacyjny nad tobą nie jest wstanie odebrać takiej ilości powietrza i wdmuchuje tobie do domu. Potrzebna nasada kominowa lub wentylator wyciągowy z czujnikiem przepływu.
Nasada to są niedurze pieniądze a to drugie trochę kosztuje.
Jeżeli jest to spółdzielnia mieszkaniowa to zgłoś problem. Chyba, że chcesz wiedzieć co sąsiedzi mają na obiad.
@@jarekmay2556 dzięki za pomoc. Tyle że mieszkam na parterze, a blok ma trzy piętra. Tylko dlaczego kominiarze kłamią? 🙄
@@rtv2500 to nie zmienia faktu, że wylot z kanału wentylacyjnego nie odbiera powietrza. Weź woreczek foliowy, tak żeby zasłaniał całą kratkę wentylacyjną. Przymocuj go taśmą do kratki ale tylko na górnej krawędzi. Jeżeli woreczek będzie odpychany przez kratkę to wezwij kominiarza.
@@rtv2500 jeszcze jest jedna możliwość. Któryś z sąsiadów do kratki wentylacyjnej grawitacyjnej podłączył wentylator wyciągowy do swojej kratki. Robi tak duże ciśnienie w kanale wentylacyjnym, że część powietrza nie wychodzi nad dach tylko ciśnie do innych sąsiadów.
Dzień dobry. Czy dobrze rozumiem skoro korytarz jest punktem odniesienia to w nim znajduję się ten komin wentylacyjny? I czy wystarczy np. taki komin na dwa pokoje do których wprowadzane jest powietrze nawiewnikami?
@@adriankroczynski527 kanałów wentylacyjnych z reguły jest mniej niż pokoi. U mnie główny kanał wentylacyjny znajduje się w łazience, a ta jest na końcu korytarza. Dlatego korytarz przy drzwiach pokoju córki jest wyznacznikiem przeplywów. Za moimi plecami ok.1m znajdowały się drzwi do łazienki
@jarekmay2556 dzięki za odpowiedź. U mnie główny komin wentylacyjny jest od jednego pokoju 2m od drugiego 3m. Tu i tu tylko drzwi pokojowe ( korytarz bez drzwi ale jest zakręt 90 stopni taka litera L). Czy stosując tę odpowietrzenie z pokoi co pan ma pod sufitem na korytarz komin wentylacyjny wyciągał by powietrze? Przy otwartych drzwiach i oknach na mikro uchylenie problemu z zaduchem i mokrymi oknami nie występuje.
@@adriankroczynski527 żeby wyciagał, to musi sobie zaciagnać. Nie dam gwarancji, że to poskutkuje w sposób znaczący.
@@jarekmay2556 ach ciężki temat z tą wentylacją naturalną. To jest stary rozbudowany dom i komin już nie jest w centrum... No nic spróbuję zrobić te otwory na początku w jednym pokoi. Zobaczę czy wyciąga z tego pokoju, jak pomoże zrobię w następnym. Jak nie będzie poprawy to chyba czeka mnie rekuperator
Zimne wpada dołem ,ciepłe idzie do góry nie trzeba być Tesla aby to zrozumieć
Dokładnie tylko ludzkie komplikują proste rozwiązania
Witam. Czy mógłbym prosić o jakiś kontakt do Pana ? Najelpiej email. Mam pytania odnosnie wentylacji i chciałbym to wyrysowac i wysłać do Pana. Pozdrawiam
Witam, czy zamiana rury z 110 na 120 faktycznie daje większy cug? Mam 110 kratka wybita w ścianie zawór zwrotny zamontowany i na górze nasada obrotowa i generalnie wyciąga jak jest duży wiatr. Pozdrawiam
Ja zamieniłem 110 na 125 i zdemontowałem nasade, z tego względu, że był nierównomierny ciąg kominowy. Zależał od warunków atmosferycznych i od wiatru. Jeżeli masz możliwość, chęci i finanse to pomyśl nad większą średnicą (min.125mm) i dobrze zaizoluj rure przed zimnem.
@@jarekmay2556 ale faktycznie jest różnica wywiewu?
@@osa623 między 110mm a 125mm jest różnica. Niby 1.5cm na średnicy a różnice czuć. Jak masz możliwość to daj większą średnice.
W moim domu miałem problem z zawiewaniem do kanału wentylacyjnego w czasie mocnych wiatrów. Dlatego zastanawiam się nad tym, by założyć nasadę smartflow junior. Co o niej myślisz?
Mam juniora na wentylacji i zwykłą nasadę do komina spalinowego i złego słowa nie mogę powiedzieć. Wiesz co, jeśli mogę Ci coś doradzić, to kup. Jeśli nie zadziała to zwróć, bo producent ma gwarancje satysfakcji.
Mam nawietrzak w kotlowni 160mm 30 cm nad podloga ale gdzies nie ma szalu jesli chodzi o swieze powietrze...co polecasz jesli chodzi o regulator ciagu kominiwego chodzi mi o zakonczenie komina musza byc kratki i strazak czy moze byc wykonczony blacha? I bez kratek
Jeżeli masz Wentylację Nawiewową (masz dobre średnice) i nie widzisz znaczącej poprawy w kotłowni, to wina leży w Wentylacji Wywiewnej. Komin dymny jeżeli pracuje z kotłem w sposób grawitacyjny, też musi mieć odpowiednie średnice. (nie mniejszą niż Czop pieca). Regulator ciągu kominowego jest pomocny przy dużych wiatrach, w normalnych warunkach jest mało przydatny (zobacz shorta na moim kanale z nawiewnikiem).
Co się tyczy zakończenia komina: "Strażak" nie zaszkodzi.
ua-cam.com/video/H9QFP1uU2xA/v-deo.htmlsi=IyTKNt6X5AH8ULKo
Obejrzyj od 10min.
@@jarekmay2556 mam ten nawietrzaki ale bez zaworu zwrotnego tylko mogę go bardziej odkręcić albo przykręcić mogę ci jakoś podesłać jak u mnie to wygląda na wats upa?
Piec mam na 65 (histereza 6 stopni)siłownik 43 (histereza zaworu 3 stopnie ) bojler mam 50 histereza (histereza 6 stopni) jak wszystko jest dogrzane to piec trzyma temp 1h to dłużej niż przed założeniem siłownika i pompy kotłowej pellet Barlinek wypala się bardzo ładnie ale drzwiczki są okopcone i jest trochę sadzy w kanałach wewnątrz pieca...gdyby kalkulator venma był lepszy to by się wpisało normalnie ustawienia a tak pokazuje przy 700g 1 sekundę podawania przy mocy min..piec przebija o 4 stopnie więc generalnie jest dobrze ale gdyby przebijał o 7 stopni to może bojler by się dogrzewał na tej temp przebitej a tak musi na etapie pracy min i może dlatego tak się dzieje że jest więcej sadzy czy jak...na ta chwile zostały mi 2 worki jeszcze z drugiej palety od kad zacząłem sezon grzewczy więc dobry wynik 107 budynek podłogowka grzejniki dom docieplony pod koniec tamtego roku grafitem lambda 31 strop 20 cm skosy też docieplone i jeszcze watę dołożyłem.Podlogowke ustawiłem 25 stopni i przy tej pogodzie 23 stopnie w domu termostaty pozamykane w pokojach bo 22 stopnie tylko grzejniki w łazienkach grzeją jeden na 4 drugi na 5 żeby był przepływ ciepłej wody nie wiem która ja bym palił tone jakylbym ciebie nie posłuchał żeby instalacje przerobić😆
@@HandsUpWillNeverDie zawsze twierdziłem i twierdzę, że 70÷80% problemów z ogrzewaniem domu leży po stronie instalacji. Reszta to ustawienie kotła.
Jesteś projektantem? Walczę z grzybem muszę coś zrobić przed zimą. Mam kilka pomysłów ale nie wiem czy to będzie miało sens. Daj kontak do siebie
Czy może być zastosowana rura w pokoju bezpośrednio w górę przez sufit w pionie bez żadnego kolanka, nie będzie się skraplac bezpośrednio do pokoju woda?
Skropliny powstają przy dużej różnicy temperatur (w "rurze" i na zewnątrz), oraz przy bardzo dużej wilgotności powietrza.
Czy chcesz pociągnąć wentylacje przez sufit na poddasze i na zewnątrz budynku?
@@jarekmay2556 Ja tak mam w domu z łazienki jest poprowadzona wentylacja otwór 150 w suficie przechodzie przez nieocieplone poddasze, łącznie jakieś 3,5 m wysokości od kratki w łazience w suficie. Rura wentylacyjna ponad stropem aż po dachówkę ocieplona wełną podwójna, wywiewka dachowa zwykła ceramiczna.
I kapie mi z tej kratki czasem woda z sufitu nie dopowiedziała a nie jestem blondynką :)
Jak okna przemarzają ? O co chodzi ?Mieszkam pierwszy sezon dom szkieletowy okna 3 szybowe i delikatnie mokre dołem tak samo skroplony wokoło drzwi wejściowych
ua-cam.com/video/xm5Wn6EMyhk/v-deo.html
Słaby montaż. Zła piana i brak taśm izolacyjnych.
A widziałeś drewno na konstrukcję jego wilgotność bo wiesz u nas stawia się szybko i mieszka tego samego roku więc problemy dopiero przed tobą
Proponuję przeczytać najpierw przepisy a potem opowiadać o nich.
W wielorodzinnych przepisy mówią że każdy piętro ma swój przewód. Nie można już podłączać co drugie piętro od dawna. Oczywiście zmienia to faktu ze kiedyś były takie przepisy i póki nie remontujemy kominów to tak może być nadal.
Proponuję oglądać ze zrozumieniem. Nie mówiłem o nowych blokach. Raczej o tych z lat 80-tych i w małych miejscowościach. Podaje najprostrze, prymitywne, tanie ale czasami skuteczne rozwiązania. Jeżeli komuś pomogły to dobrze. Staram się nie szkodzić. Raczej pobudzić kreatywność i myślenie.
Brak odpowiedzi? Czy te kratki z rozetką muszą być w każdym pomieszczeniu?
Fajny filmik, niezłe patenty. Przemarzanie nie generuje wilgoci tylko powoduje że skropli się na zimnej powierzchni jak na oknach zamiast wydostać się wentylacją.
A jeśli jest pokój w którym nie ma wentylacji I na korytarzu tez nie ma to jak zrobić w pokoju tę wentylacje? Wybić w scianie na zewnątrz czy na dach? Co zrobić
Jeżeli w budynku nie można wygospodarować kanału wentylacyjnego, to należy wykonać wentylacje na zewnątrz. Tak jak pokazałem na filmie.
youtube.com/@jarekmay3859?si=E7b85zsfWjLwfFUp
Masz lokalizację w Ostródzie. Włącz "streed view" i zobacz budynek na krzyżówce. W tym budynku nie ma w ogóle wentylacji i wszyscy mieszkańcy zrobili kanały na zewnątrz.
@@jarekmay2556 pytanie czy w ścianie czy w suficie zrobić z pokoju?
@@hikihiki-yp7id bez większej różnicy. Chociaż lepiej w ścianie. Temat skroplin w przewodzie wentylacyjnym.
@@jarekmay2556 sytuacja wygląda tak że w pokoju wychodzi wilgoć co jakiś czas, pokój nie jest wentylowany więc latem jest termos w nim i to się czuję bo bywa duszno, latem to jeszcze się okna uchyla ale zimą to raczej już problem bo zimno aby okna otwierać, muszę do jesieni zrobić wentylację i właśnie myślę gdzie to odprowadzić aby była cyrkulacja, wentylacja i otwarte okno latem da przewiew natomiast zimą sam szyb wentylacyjny tylko będzie wyrzucał powietrze z pokoju więc nie ma już tego przewiewu tej zmiany cyrkulacji
żeby wyjąć ....najpierw trzeba włożyć.... takie powiedzenie byłego u żłobu.
a co pan powie o mieszkaniach w bloku ?
No jak świnie w klatkach tylko piętrowych 😂
Jeśli nie mam kratki wentylacyjnej w pokoju i w żadnej że ścian możliwości przebicia do ciągu wentylacyjnego?
To zrób jak pokazałem na filmie. (Szpara pod drzwiami i dziura nad drzwiami, "gdziekolwiek".)
Okna i wietrzyć i jak najmniej wytwarzać pary w kuchni (otwartej ) i łazience ,krótki prysznic i wietrzenie lub wyciągowy wentylator . Ludzie zabudowują całe małe mieszkanka ,a jak pojawiają się kłopoty to się robi strasznie .
rysunki nie są twoja mocną stroną ,ale dobrze gadasz
Praktykowałem o Szymona Kobylińskiego. Nauki przed telewizorem.
Na sztuce się nie znacie. W ramke oprawie i poczekam na wzrost wartości.
@@jarekmay2556 docenią po śmierci
Właśnie jak mamy bunkier to nie mamy wentylacji...... Wszystko dobrze ale po co przymus unii do termomodernizacji?? Jakie emisje gazów cieplarnianych...... absurd goni absurd..... Węgiel jednak do Ukrainy możemy sprzedawać eh.....
A co najważniejsze mam 50km do nich i tam można palić ile wlezie a u już unia zakazy robi 😅🤔🤷🤣
Bloki mają wentylację co 2 piętra aby sąsiadów nie było słychać! Nawiew z klatki to bzdura totalna.
Cześć. Jakie średnicę zastosowaleś w anemostacie ?
allegro.pl/oferta/kratka-wentylacyjna-okragla-anemostat-fi90-160-9691155026
Chyba wykułem otwory na 100÷110mm.
@@jarekmay2556 Anemostat rozumiem najlepiej wywiewny? W środku pomiędzy jakaś dodatkowa rura?
@@Pols1313 bez rurki. Grawitacja robi robote.
Zapytam jeszcze raz bo nikt mi nie odpowiedział. Bardzo mi się podoba jak logicznie i po ludzku to opowiadasz. Łazienka (wanna, prysznic), kratka wentylacyjna jest w suficie o średnicy 150mm, drzwi podcięte (nawiew). Z kratki czasem skrapla się woda. Rura wentylacyjna przechodzi przez strop i znajduje się na poddaszu nieużytkowym. Wysokość od tej kratki do wywietrznika na dachu ok. 3 metry. Rura wentylacyjna doprowadzona do tej kratki jest ocieplona wełną dwupłaszczowa ale o średnicy wewnętrznej 110 mm. Ale się z niej czasem skrapla woda. Czy średnica jej jest za mała ? Co mogę z tym zrobić żeby woda się nie skraplała ? Dzięki za info.
Odowiem ci w tym tyg. Trochę zalatany jestem.
@@jarekmay2556 OK. Spoko. Dzięki.
@@karolinaorzeek4041
ua-cam.com/video/623nTHQIbY4/v-deo.html
.. Buna ziua.. Va rog sa imi raspundeti la mesaj.. Daca optez pt. Grile de ventilatie la geamurile termopan la o casa vreau sa montez la toate geamurile..baie bucatarea camere living.. Ma ajuta sa elimin putin din condens si umiditate... 🤔
W rurze plastikowej zawsze będzie skraplać się woda szczególnie jesienią i zimą ,gdy w domu ciepło a na dworzu zimno,komin wentylacyjny postaw z gotowych garów zamiast rury plastikowej i po problemie
Pytanko: czy wycięcie kawałka uszczelki w drzwiach wejściowych lepiej zrobić na dole czy na górze?
Pytanko 2: czy można jakoś się z Tobą skontaktować?
Lepiej zrobić nawiewnik w oknie lub w ścianie. W ścianie może być nawet z grzałeczką ze wstępnym podgrzaniem. Jeśli chcesz jednak w drzwiach, to u góry żeby nie wychłodzić mieszkania ponieważ u góry jest po prostu cieplej:)
Kolo nie odpowiada na komentarze niestety...
Witam mam pytanie odnosnie wentylacji w domu. 1. Czy w kazdym pieszczeniu ma Pan te rozety z anemostatem u góry i czy muszą byc nad drzwiami. 2. Ile ma pan kanałów wywiewnych i w jakich pomieszczeniach
Anemostaty (rozety) mogą być zamontowane gdziekolwiek, byle w kierunku wentylowanego pomieszczenia. U mnie jest to przedpokój. Kanały wywiewne mam trzy. Z czego 1. Okap kychenny. 2. Wentylacja kuchni i toalety (niestety wspólna, ale jest ciąg) 3. Wentylacja łazienka (i to jest główna wentylacja mieszkania)
@@jarekmay2556 ale przecież drzwi od łazienki są zwykle zamknięte, czy takie wycięcie u dołu drzwi wystarczy aby zapewnić wentylację całego mieszkania?
@@michag7429 Według przepisów, drzwi do łazienki muszą mieć u dołu otwory lub kratkę. Jeżeli dobrze pamiętam suma otworów ma wynieść 150mm lub 200mm.
Więc nawet przy zamkniętych drzwiach jest wentylacja łazienki.
@@jarekmay2556 u mnie nie ma więc widzę, że muszę wyciąć ;) a proponowałeś też wyciąć kawałek uszczelki w drzwiach na klatkę i zastanawiam się czy lebiej u góry czy u dołu... doradzisz?
@@michag7429 w drzwiach łazienki powinny być 4 otwory ,lub takie głupawe wycięcie jak tu pokazane . Ludzie , jak zabudujecie się szczelnie (bo ładnie ) to się podusicie własnym smrodem !
Witam, z mieszkania 26 m2 została wydzielona kuchnia, łazienka i pokój. Jest w nim jeden komin w łazience, dwa lufty- jeden do pieca gazowego, odprowadzenie przez ciepły komin spalin z pobraniem świeżego powietrza i wyrzutem zimnego, drugi luft do wentylatora i odprowadzenia wilgotnego powietrza. Sprawa komplikuje się z kuchnią. Obecnie wycięty otwór do okapu to 100 mm. Mówi Pan o rozwiązaniu, które ma spełniać dwie role, kratki wentylacyjnej i okapu, czy rzeczywiście można tak zrobić, zwłaszcza przy kuchence gazowej? Czy może powinny być dwa otwory jeden do okapu, drugi do wentylacji? Czy mogą to być ciepłe kominy? Czy kominek w kuchni ma mieć wysokość istniejącego komina w łazience?
Okap kuchenny to jeden otwór a kratka wentylacyjna pod sufitem to drugi otwór, z czego do kratki jezt potrzebna większa średnica np.125mm. Jeżeli wentylacja wychodzi poza połać dachu, lub idzie przez nieogrzewany strych,musi być izolowana np. wełną. Będzie brak ciągu i skropliny w rurze.
@@jarekmay2556 u mnie tak jak na rysunku trzeba w kuchni wypuścić kominek zewnętrzny na ścianę w górę. Wentylacja jest tylko w łazience. W kuchni/aneksie ma być zamontowana kuchenka gazowa. Jak mam rozwiązać podłączenie okapu i wentylacji? Obecnie jest jeden otwór, który miał służyć do okapu. Jak go zabezpieczyć na zewnątrz, czy rozwiązaniem ma być pokazany na filmie komin? I co z kratką wentylacyjną, w taki sam sposób, czyli wypuścić dwa zewnętrzne kminy do wysokości istniejącego komina łazienkowego?
Przepisy prawa budowlanego mówią jasno że kratka wentylacyjna w pomieszczeniu kuchni i łazienki powinna mieć 14x21,zapytaj "prawdziwego" kominiarza przy najbliższej okazji bo o takich w tym kraju też trudno... pozdrawiam
A skąd wiesz który kominiarz jest prawdziwym kominiarzem?
@@grzegorz16100 no może np ten który bez problemu wylegitymuje Ci się legitymacja mistrzowska albo chociaż czeladniczą.....
@@michaadam234 Jednego takiego miałem i mówił ze sie dymi bo mam źle rury od centralnego podłączone. I to byla firma kominiarska.
Bardzo dużo rozumiesz ale przepisy to nie do końca (np. te wymiary co podajesz 10x10 czy 12,5x12,5)
A film prosze oglądać z uwagą. Nigdzie nie podałem wymiarów 12.5 × 12.5
coś tam powiedziane, ale niezbyt precyzyjnie. Już ktoś pisał, że przekroje powinny być większe, a tu takie zmniejszone. Szczelina pod drzwiami to jest mus, od zawsze się tak budowało, pokoje są wentylowane pośrednio właśnie tymi szczelinami. Może i to działa w taki sposób, ale przepisy mówią inaczej, chyba bardziej przystępnie. Doprowadzenie powietrza bezpośrednio z zewnątrz do pomieszczeń i wywiew pod drzwiami do przewodów wentylacyjnych, które powinny mieć mimo wszystko większe przekroje. Jakiś załamań, łączeń, zmian przekroju nie wolno niestety robić, czasem trzeba no ale przepis... O ile takie zmiany są wprowadzane w domach prywatnych, gdzie nie ma urządzeń gazowych to ok, ale w budownictwie wielorodzinnym bym nie ryzykował. Czasami (na szczęście rzadko) zdarzają się jakieś przytrucia itp. lepiej mieć zgodnie z przepisami. Pozdrawiam.
Super spostrzeżenia,fajnie to wytłumaczyłeś,poleciał sub i łapka. Mam akurat problem z wentylacją i nawiewa mi zimne powietrze do łazienki. W kanale wentylacyjnym mam zamontowaną wywiewkę o długości około 1m ale nie wystaje po za kalenicę. Tak już było zamontowane,jest to niższa część budynku a w drugim kanale tym w kuchni wystaje i jest to około 1,5-2m wyżej i chyba zasysa mi z kuchni do łazienki. Muszę to jakoś ogarnąć ale nie bardzo wiem jaką rurą to wydłużyć. Średnica to też 100-110cm i nieocieplona. Czy jest jakaś możliwość kontaktu z Tobą?
Podstawa to ocieplenie wszystkich kanałów (powietrznych i dymnych/poddasza). Średnice wentylacji masz za małe.
W blokach, niestety co innego jest, zupełnie. Przepisy są i interpretacja na filmiku ich jest błędna.
Mieszkam w bloku.
@@jarekmay2556 to nadal nie wyjaśnia błędu. Bloki mają każdy osobny komin. W starszych było "wpuszczanie" wentylacji co drugie piętro, ale nie w poziomie a w pionie.
nie zawsze wentylacja jest powodem grzyba. U mnie pojawiał się w łazience, gdzie wyżej była nieużytkowa kondygnacja bez ocieplonego stropu. Wystarczyło położyć styrodur i wylewkę i grzyb przestał wyłazić.
sorki, *brak wentylacji oczywiście ;)
Oczywiście w przypadku anomali z grzybem na ścianach, wentylacja jest tylko jedną z kwesti do rozpatrzenia.
Zimma sciana a w łazience ciepłe i mokre. róznica temp oznacza skraplanie. w styropianie należy pamietać zawiera powietrze także wilgotne. styropian może kumulować wilgoć i wydzielać ją.
żeby mieć wentylację w budynku to trzeba zrobić wentylację; to co nazywane jest 'wentylacją grawitacyjną' to nie jest wentylacja ponieważ nie zawszę działa, i działa jak chce, nie mamy nad nią kontroli
Za komuny, w blokach zawsze podłączało się do wentylacji co drugą kondygnację do tego samego kanału. Przepisy opisywały też kąty odchylenia od pionu.
Tak mówią przepisy. Spotykam się z inną praktyką. Szczególnie w wioskach po PGR-owskich.
Zadowolenie żony, to podstawa 😀
Ale kluczysz to co można powiedzieć w 5 minut opowiadasz 15
A ty jesteś taki wygadany, że u ciebie na kanale nic niema.
Myślałem że coś powiesz. A tu ble ble
Chyba grafik jakiś 😁
Fajnie wytłumaczone :) ok, czyli u mnie lepiej zacząć od okien, ale patent z wentylacją pomiędzy pomieszczeniami 10/10, też spróbuję.
A co w sytuacji w kamienicy, łazienka niecałe 3 mkw, nawiewnik (otwór 100 x 100, kiedyś zgodna z przepisami wentylacja), 1,5 m dalej wentylacja podpięta leżakiem do komina, w kuchni (łazienka wydzielona regipsem z kuchni) osobna wentylacja. Kominiarz powiedział, że jest pico bello. Mi się wydaje, że przez ten stary otwór to tylko powietrze od razu przelatuje do wywiewu i z innych części domu nie zbiera
Wentylacja grawitacyjna to przyżytek
Tylko i wyłącznie Rekuperacja
Ożeż kurwa ale rozwlekle to opowiadasz litości