Éves szaldó, havi szaldó, bruttó elszámolás? Mi lesz most a napelmesekkel?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 7 бер 2023
  • Szinte minden hétre van egy új hír, ami a napelempiacot érinti, és sokak szerint az elmúlt hónapok jogszabályváltozásai azt az üzenetet erősítették, hogy ma már nem érdemes ezt a megoldást választani. Sőt! Az is bánhatja a döntését, aki évekkel ezelőtt telepítette a rendszert.
    Az Energiatakarék szakértői máshogy gondolják - szerintük ugyanis most jött el az igazság pillanata, mert a rendszer már régen nem volt fenntartható, és megérett a helyzet a változásra. Ugyanakkor azt is mondják, hogy a napelem létjogosultsága nem változott, és nem megijedni kell, hanem rendet rakni a fejekben, mert a felelős energiagazdálkodás elsősorban ott és jó döntésekkel kezdődik. Ez itt a Világos Mint a nap podcast Ragoncza Ádámmal és Kujáni Péterrel, akiket Mattyasovszky Nóra kérdez.
    Főbb témáink:
    1:19 - A napelemes kitáplálás és a szaldós elszámolás jelenlegi helyzete
    6:22 - Korábban sokan azért telepítettek napelemeket, mert akkor kvázi nem lesz villanyszámlájuk. Ez most megváltozik, de hogyan?
    8:59 - Megéri-e még belevágni a napelem telepítésbe, kifizetődik-e ez a befektetés?
    11:06 - Miért tévhit az, hogy nem éri meg most napelemet telepíteni?
    14:43 - Segítség a döntéshez: a kalkulátor és az információk. A kalkulátor elérhető itt: kalkulator.energiatakarek.hu/
    15:42 - Egyáltalán miért kellett kivezetni a kitáplálás lehetőségét?
    17:39 - Milyen szemléletváltásra van szükség a mostani változások tükrében?
    19:35 - A változások bejelentése után hogyan nőtt meg a napelemet igénylők száma?
    22:50 - Lesz-e elég alapanyag a megnövekedett igények kielégítésére, és van-e erre elég szakember?
    25:25 - A bejelentések után volt-e pánik a napelemet igénylők között? Hogyan változott a napelem iránt igénylők száma?
    27:57 - Mit gondoljunk végig amikor napelem telepítés előtt állunk? Kinek, mikor lehet jó megoldás?
    Ahol megtalálsz minket: energiatakarek.hu/
    Ha érdekel, hogy a fogyasztásod alapján milyen teljesítményű napelemre van szükséged, kattints az energiatakarek.hu oldalra, és keresd a kalkulátort, amit ide kattintva is elérsz: kalkulator.energiatakarek.hu/
    A Világos, mint a Nap! adásait megtalálod a Spotify-on, az Apple és a Google podcast csatornáin is:
    open.spotify.com/show/2d2Ji9i...
    podcasts.apple.com/us/podcast...
    podcasts.google.com/feed/aHR0...

КОМЕНТАРІ • 33

  • @user-yk2ld6cd8x
    @user-yk2ld6cd8x Рік тому +1

    Nagyon érdekes volt az adás. Sok érdekesség elhangzik benne. Tetszik a szakértők gondolkodásmódja. Hosszútávon mindenképpen ez lesz a fenntartható. Kiváncsian várom a következő adásokat is.

  • @panonbika
    @panonbika Рік тому +5

    Na akkor nézzük a villanyszámlám 35.000 forint nekem a fűtés víz főzés is arról müködik .Az energia felhasználásom alapján a napellem kb 4.5 millió forint vagy is kb 12 èv allat terül meg ,ami azt jelenti hogy 12 èv múlva lesz ingyen áramom de addigra a rendszer csak kb 70% teljesítményt kèpes leadni .A napellem nem ingyen termeli az áramot csak 12 èvre előre kifizetjük a villanyszámlát akkor termelne ingyen ha ingyen szerelnèk fel .

    • @Energiatakarek
      @Energiatakarek  Рік тому

      Nézze, ez is egy gondolkodásmód. Nem mindenkinek megoldás a napelem. Önnek van? Ha érdekli a téma, az egyik adásban egy olyan házról fogunk beszélgetni, ami elektromos energiával működik. Átbeszéljük, hogy az elszámolási szabályok változásai hogyan befolyásolják majd a ház eddigi energiaköltségét. A 70%-os telejsítmény az egy nagyon worst case scenario. Nekünk vannak 12 éve működő rendszereink, és stabilan tudják ugyanazt az energiatermelést, mint a telepítés első évében.

    • @makoa9
      @makoa9 Рік тому +1

      Az áram ár növekedésével nem számol. De ami még fontosabb,ezt a 4,5 M Ft-ot most 16% éves kamattal tudja teljesen biztonságosan befektetni. Tehát 1 év múlva 5 220 000 Ft-ot ér, és ebhből kell a 12*35e -t levonni. Így 4,8 M FT-ja lenne. Hm, túl magas a kamat, így jelenleg több pénze marad, ha PMÁP-ba fekteti napelem helyett.

    • @sandormak1396
      @sandormak1396 Рік тому

      Tisztelt Energiatakarék Napelemrendszerek!
      Pedig ott a pont, a megtérülés számításának (telepítés költsége - a tényleges beruházás összege) a rendszer élettartamának figyelembe vételével! Ezt (szinte) minden esetben kihagyják a marketing részből!
      Nincs ingyen áram!
      A beruházásnak az élettartam alapján számolt havi költségét kell ellensúlyozni a megtermelt (amit esetleg hajlandó az EON fizetni, vagy el nem fogyasztott áram díjának. Ezt pedig most csak igen ritka estben (nagy havi fogyasztással bíró családoknak-min. 50eFt havi villanyszámla fölött) érheti meg. Havi 10-20 ezres számlánál igen is NEM TÉRÜL MEG!

  • @attilabojt1749
    @attilabojt1749 8 місяців тому

    4 éve működik a rendszerem, a jelenleg szabályozási keretben még megéri (szűken) használni.A jövőben már nem. Ilyen feltételekkel nem szabad beruházni.

  • @peterticz7669
    @peterticz7669 Рік тому +1

    Én egy kicsit árnyalnám a festett képet. Nálunk 3 fázisú a betáplálás - ennek megfelelően vannak elosztva a fogyasztók is. Az inverterem viszont 1 fázisú. Nem tudok "önfogyasztani" . (A pillanatnyi termelésem lehet akár 3x annyi,mint a fogyasztásom, ha az a másik 2 fázison jelentkezik, akkor a hálózatból kell vételeznem a villamos energiát) A nem nagy méretű HMKE-k közül szerintem sok az ilyen...
    Aztán nem került megemlítésre a karbantartás költsége sem.
    A napelemekre garantálják,hogy 20 év múlva is tudni fogja termelni a névleges teljesítményének a 80%-át,de az inverterekre max. 10 év garanciát vállalnak (azt is + pénzért).
    Ha elromlik javíttatni/cseréltetni kell!

    • @peterticz7669
      @peterticz7669 Рік тому +1

      Új építésű háznál - eleve erre tervezve - szerintem is megéri.
      Én 2 éve rakattam fel 3.6kW-ot - az akkori szabályozásokat alapul véve (100% önerőből) - mert megérte....
      Ma ? Vagy nem vágnék bele, vagy 3 fázisú invertert kérnék hozzá!
      A műsor jó volt, köszönjük!

    • @Energiatakarek
      @Energiatakarek  Рік тому

      @@peterticz7669 köszönjük a visszajelzést. Minden napelemes rendszernek - így az egy fázisúaknak is - megvannak a korlátai, de ott van benük a lehetősség is. Az biztos, hogy amikor belevágott, jó döntést hozott.

  • @iuimmiui3759
    @iuimmiui3759 Рік тому +1

    Sok igazság elhangzott a műsorban, tökéletes szemlét. A szolgáltatást befolyásoló politikának

    • @iuimmiui3759
      @iuimmiui3759 Рік тому +1

      Sok igazság elhangzott a műsorban, tökéletes szemlélet. A szolgáltatást befolyásoló politika részéről viszont gusztustalan volt az ár 5 Ft csökkentése. Az energia előállítására nem ennyibe kerül!

    • @Energiatakarek
      @Energiatakarek  Рік тому

      @@iuimmiui3759 köszönjük a visszajelzést. Úgy gondoljuk, hogy az 5Ft/kWh energiadíj hosszú távon nem lesz fenntartható pont azért, amit ön is írt az előállítási költségekről.

  • @tamasszabadi7374
    @tamasszabadi7374 Рік тому

    A szegények is fizetik a rendszer használati díjat több mint az áram fogyasztásom megint a szegények basznak rá

  • @pemi888
    @pemi888 10 місяців тому

    Értem én a megtermelt energia azonnali helyben elfogyasztásának fontosságát - észszerűségét.
    De mondja már meg a Tisztelt Úriember, hogy hogyan, ha a termeléses órákban dolgozik az ember, nem tartózkodik otthon és nincs mivel elfogyasztani.
    - megy a hűtő, meg a TV készenléti állapotban
    - mosógépet heti 1 alkalommal el lehet időzítve indítani ebben az idősávban
    De mi van a többi fogyasztással???
    - TV- t este nézek, világítást este kapcsolok, hajszárítót az esti fürdés után használok, főzni, vasalni is csak az esti órákban lehet, mert akkor vagyok otthon ...
    - ha van elektromos autó amivel munkába járok, azt is csak este tudnám tölteni, mire hazaérek

    • @Energiatakarek
      @Energiatakarek  10 місяців тому

      A fogyasztás időzítése nappali időszakra természetesen minden esetben élethelyzet függő. Egy egyszerű fűtőszállal vagy egy villanybojlerrel megoldható, hogy a nappali többle villamoseneriát használai melegvíz előállításra, vagy fűésrásegítésre használjuk. Ezzel nem csak a "felesleges" villamosenergia hasznosítható, de több esetben tapasztaltuk, hogy ilyen átállásnál a gázfogyasztás is a rezsitámogatott szint alá csökkenhet. Ezen felül ott vannak még a fűtési rendszerek bizonyos fokú elektrifikálásának lehetőségei, vagy a nyári klimatizálás. Természetsen ezek mind beruházáat igényelnek, és ahogy fent is írtam élethelyzet függő, de mint lehetőség, adott. A többi adásokban ezekre is részletesen kitérünk.

    • @pemi888
      @pemi888 10 місяців тому

      Természetesen ezek a lehetőségek mind adottak, de újabb beruházást igényelnek. Egy hőszivattyúra átállás újabb 4 millió Ft. Ha hozzátesszük a PV rendszer árát is, akkora a beruházás terhe, hogy közelíteni sem fog a megtérüléshez.

    • @Energiatakarek
      @Energiatakarek  10 місяців тому

      @@pemi888 mi a lehetőségekről beszélünk. Azt, hogy kinek milyen lehetőségei vannak, vagy kinek ki éri meg nyilván mindenki maga dönti el.

  • @laszlodrnemeth5336
    @laszlodrnemeth5336 Рік тому

    Minden támogatás nélkül telepítettem 7 évvel ezelőtt napelemes rendszert.A szolgáltató eddig is keményen felszámolta a rendszerhasználati díjat, tehát nem volt ingyenes a szolgáltatás!r

    • @Energiatakarek
      @Energiatakarek  Рік тому

      Ezt a hozzászólást most nem egészen értem. A vételezett energiáért felszámolta, a megtermelt és visszatáplált energiáért ön pedig megkapta az elszámoló számlában az energiadíjon felül az RHD-t és az ÁFÁ-t is. Így jött ki nullára a saját fogyasztás mértékig. A nullszaldó felett csak az energiadíjat fizette ki szolgáltató.

  • @zsoltnagy7949
    @zsoltnagy7949 Рік тому

    Jó lenne ha az àramot is belehetne tölteni kannába XD

    • @Energiatakarek
      @Energiatakarek  Рік тому

      Ezzel nagyon vigyázzon, mert ha víz van a kannában, megrázó élményben lehet része. ;-) Az akksi az új kanna.

  • @benedekpali916
    @benedekpali916 Рік тому

    Almafa vs napelem? Azért ne keverjük a szezont a fazonnal kérem!

    • @Energiatakarek
      @Energiatakarek  Рік тому

      @Benedek Páli, ön szerint hol hibázik a gondolatmenet?