Пекарі бога: як і куди розвіялося борошно з васильківської хлібниці

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 9 сер 2023
  • Я давно хотів побачити синагогу "Бейкер" у Василькові і нарешті цей день настав. Враження від неї - суміш того, на шо перетворилося це до цих пір магічне місце протягом ста років.
    По суті - коротко, ємнісно і вичерпно про неї розповіла (на відео) Людмила Шкулькова, власник музею Васильківської майоліки і знавець васильківської історії.
    У мене ж лишилася низка дрібніших питань і спостережень:
    Мені цікаво, "Бейкер" це тодішня чи сучасна назва і з якої мови? Німецька, іврит, ідиш?
    Вікі стверджує, шо до появи мурованої синагоги на її місці була дерев'яна. Відтак, моя гіпотеза - місце пройшло еволюцію від непоказної дерев'яної "бейсмедраш" (1 чи 2 таких були в Обухові) до величного кам'яного "клойз".
    Під час розмови Людмила згадала, що колись у залі очікування вже вокзалу стояла шафка з релігійними текстами. Вікі підтверджує, що "на східній торцевій стіні був влаштований виступ - «ковчег завіту», вівтарна шафка для зберігання священних сувоїв".
    На мене ж справила враження інша згадка - як Петя Шварцман робив найкращі у місці пиріжки, продавав їх біля зали очікувань, з другого поверху йому спускали кошик з грошима, а назад піднімали ніштяки
    І головне. Ви не повірите, у синагозі до цих пір живуть люди. Ну як живуть - поневіряються. Зараз це 4 родини, старші члени котрих, як я зрозумів, провели тут все життя.
    Проблема, котра очевидна для всіх (їх, нас, місцевого самоуправління) це каналізація, котра заглушена акурат напроти синагоги і витікає на поверхню.
    Очевидно, що це не просто свинство чи святотатство. Це банальна наруга над історичним тілом рідного міста, гріх, котрий не відмолюється в жодній релігії.
    Власне, такі речі є найбільш чіткими контурами місцевого самоуправління. Ти можеш скільки завгодно раз натягати на себе капелюхи прогресиста, але якшо за 100 метрів від мерії на 200-річному Будинку декабристів ростуть кущі, за 200 осипається ще старша бароккова церква, за 300 - на Княжому дитинці панують наріки і чигирі, а синагогу заливають нечистоти - вирок очевидний.
    Тут може здатися, що я дозволяю собі таку опцію як моралізаторство. Натюрліх. В мені говорить заздрість людини, котра виросла у місті, де цілі кладовища розтягли на фундаменти до тих, хто все ще має можливість спостерігати хай і залишки, але історичного ландшафту території.
    ***
    Ні, я не вважаю, шо давати досужі поради це норм. Втім, переконаний, що відновлення в Україні синагог і повернення до неї євреїв - це необхідність.
    ***
    фото, відео - Ірина Юхимчук, логістика - Igor Che, екскурсія - Liudmyla Shkulkova, духовний провід і сни (шутка) - боги Стугни (теж).
    Більше на / mchaikovskiy

КОМЕНТАРІ • 2

  • @user-sk2vt8vb8v
    @user-sk2vt8vb8v 9 місяців тому

    Дякую !!! Красива архітектурна пам'ятка

  • @Pasha_90
    @Pasha_90 9 місяців тому

    Фільм "Правда" та "Павка Корчагін" теж тут знімали в радянські часи. Так, будівля унікальна, і її потрібно зберегти як історичне надбання, і не дати й зруйнуватися під нуль