Обухівський шитий рушник стане ще популярнішим, або як зробити давнішнє сучасним

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 3 лип 2023
  • Все завдяки невтомним ентузіасткам з ГО «Об’єднання майстрів «Творча спадщина», які увесь час знаходять все нові і нові способи розповісти Обухову, Україні а, можливо, і світу про давнє українське мистецтво вишивки.
    «Творча спадщина» вже близько чотирьох років у різний спосіб популяризує та зберігає традиції шиття Обухівського рушника. За цей час проводились лекції, виставки, виготовлялась сувенірна продукція: боржки, магнітики. Також майстрині безкоштовно навчають вишивці всіх охочих. І ось тепер настала черга робити вибійки.
    Ми в Хроніках Обухова цілком і повністю підтримуємо прагнення популяризувати обухівське. Тому я скориставшись нагодою і службовим становищем, завітала в майстерню і зустрілась з Ольгою Матвійчук. Мета візиту - випробувати нові вибійки з елементами рушника, котрий зберігається в музеї Гончара.
    А що з того вийшло - дивіться у відео. Спойлер: маю ексклюзивну річ з елементами обухівського шитого рушника.
    За роботою ми трішки поговорили з майстринею і вона розповіла, що наш рушник відрізняється від інших своїм орнаментом. Швами - ні, такими шили по всій Україні, саме орнамент впізнаваний. В обухівського рушника він великий, лапатий, округлий. У нього дуже великі шви і немає гострих кутів. Такий рушник коштує дорого і не кожен може собі його придбати. Саме тому виникла ідея виготовити вибійки аби всі охочі змогли виготовити собі рушник на весілля.
    Вибійка - це нанесення візерунку на тканину в ручний спосіб.
    Старовинне, традиційне, декоративно-ужиткове ремесло.
    • В Обухові теж робили вибійку. Але у нас геть немає інформації, все в архіві, але вони зараз закриті, - каже майстриня.
    Також Ольга розповідає, що планують замовити ще й вибійки з рушника, який зберігається в Обухівському краєзнавчому музеї.
    • Один рушник добре, а два - краще, - жартує майстриня.
    Тканину для виробу краще обирати натуральну, колір фарби може бути будь-який. У нас - червоний, адже ми робимо імітацію Обухівського шитого рушника. Тому і тканина в даному випадку бажано біла, або молочного кольору.
    Майстриня працює з спеціальною фарбою для тканини на водяній основі. Прати такі речі можна, але потрібно вручну або на делікатному режимі, при температурі максимум 40 0С. Готовий виріб сохне 48 годин, потім його треба ретельно попрасувати. Після гарячої праски, колір стане ще яскравіший.
    Спочатку вибійку потрібно добре намастити фарбою. Це можна робити спонжиком або валиком. Ольга працює спонжиком, каже, так зручніше. Фарбу на вибійку майстриня наносить заздалегідь, аби вона краще «взялась».
    Обов’язково перед початком роботи підкладаємо щось (у нас картон), аби фарба не перебилась на інший бік виробу.
    Не лише рушники, з таким орнаментом можна зробити собі торбочки, футболки, сукні, спідниці, хустки. Одним словом все, чого душа бажає. Ольга розповідає, що незабаром розпочнуть виготовлення так званих «хлібних» хустинок. Ними можна накривати хліб, чи паску на Великдень.
    Тож, якщо хочете й собі гарну річ або сувенір. А можливо прагнете навчитись мистецтву «особливої» вишивки, телефонуйте 096 550 61 50.
    Ну і наостанок: любіть Обухів і обухівське, підтримуйте тих, хто вам про нього розповідає. І звичайно ж допомагайте ЗСУ.

КОМЕНТАРІ • 1