Matcha - poradnik przygotowywania

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 27 жов 2021
  • Dzisiaj zapraszamy na praktyczny odcinek Szkoły herbaty - Jak przygotować herbatę matcha? Jak zaparzyć matcha? Jak pić matchę? Jakie akcesoria są potrzebne do parzenia herbaty matcha? Jak dbać o chasen, czyli bambusową miotełkę do roztrzepywania herbaty? Garść podstawowych informacji o chasenie, chawanie, chashaku, kusenaoshi.
    muzyka: bensound.com

КОМЕНТАРІ • 13

  • @barbarabranka-xg8wn
    @barbarabranka-xg8wn Місяць тому

    👍😁❤️

  • @lukaszrosiak
    @lukaszrosiak 2 роки тому +5

    Dziękuje! Wszystkie wątpliwości jakie się pojawiły natychmiast zostały rozwiane! Odginanie Chawan'a i odstawienie to dla mnie coś nowego. Ma to sens. Czekam na filmik o "gęstej herbacie" Koicha :D

    • @herbaciarnia
      @herbaciarnia  2 роки тому +2

      Mhm, trzeba będzie wspomnieć. Wiele kwestii nie zostało nadal poruszonych. Przy okazji koicha właśnie - kwestia chasenów, liczby pręcików itp. Bo są specjalne chaseny do koicha. 🙂

  • @darekk7459
    @darekk7459 2 роки тому +1

    Dzięki za podzielenie się wiedzą, myślałem że umiem robić herbatę matcha ale jednak nie o wszystkim wiedziałem (mp. o osuszaniu naczynia). Tyle że ja raczej wolę zalewać dosyć chłodną wodą, taką 60 stopni bo wydaje mi się że jest bardziej wyczuwalna słodycz jak w przypadku gyuokuro i się zastanawiam na ile w tym przypadku to osuszenie jest istotne, bo przecież jak wleję do nieogrzanego naczynia wodę 70-80 to jej temperatura natychmiastowo obniży się.
    PS. Jedyna ,,wada'' matcha to że wypija się ją na 2 łyki, a z racji dużej ilości kofeiny nie bardzo można sobie pozwolić na wypicie większej ilości, więc odpada ta forma długiego delektowania się jak w przypadku herbat parzonych. Czy istnieje jakaś matcha dobrej jakości która by miała stosunkowo mniej kofeiny? Nie chodzi mi o jakąś obróbkę chemiczną, ale np. zastosowanie odpowiednich kultywarów.

    • @herbaciarnia
      @herbaciarnia  2 роки тому +1

      Temperatura 60°C jest jak najbardziej akceptowalna i poprawna. Zależy od tego co chcemy osiągnąć, od preferencji. W Japonii temperatura jest często dostosowywana do pory roku (lato 50, zima nawet 90). Istotna rzecz, która nie została wspomniana: podczas mieszania chasenem woda szybko się studzi, nawet w ogrzanej czarce.
      Ogrzanie chawana pozwala lepiej cieszyć się aromatem herbaty wysypanej do niego. Osuszanie jest tylko po to, żeby proszek się nie przyklejał i nie zbrylał.

  • @MPiotroff
    @MPiotroff 2 роки тому +1

    Wszystko fajnie, ale... Kiedy można się spodziewać dostawy chasenów do sklepu? (Chodzi mi o ten "standardowy")

    • @herbaciarnia
      @herbaciarnia  2 роки тому

      Trudno powiedzieć... może jak skończą się pandemiczne cyrki z transportem międzynarodowym? 😉

  • @thomasscream4179
    @thomasscream4179 2 роки тому

    Pytanie, czy ta kotobuki nadaje się jako Koicha? Niedawno temu próbowałem ją przygotować w ten sposób i wynik był nienajlepszy, grzecznie mówiąc. Nwm czy to mój sposób przygotowania czy rzeczywiście chodzi o herbaty.

    • @herbaciarnia
      @herbaciarnia  2 роки тому +2

      Nie, Kotobuki nie jest przeznaczona na koicha. W tej roli tylko Seian lub Chiyo no Mukashi. Ewentualnie można zaryzykować z Karin, ale jednak lepiej wykorzystać ją na usucha. Do tego nadaje się świetnie.

  • @grubcio1225
    @grubcio1225 2 роки тому

    Mam bardzo duży problem w domu nie mam żadnego shakera ani spieniacza do mleka a najbliższy sklep z takimi rzeczami jest 70 km ode mnie czym mogę to zastąpić?

    • @herbaciarnia
      @herbaciarnia  2 роки тому

      Przede wszystkim zalecamy zakupić u nas chasen, który jest zdecydowanie najlepszym narzędziem do przygotowania matcha. 🙂
      Jeśli matcha została dobrze przesiana przed mieszaniem, to można spróbować po prostu mieszanie w butelce czy słoiku, ale raczej powstaną grudki.
      Dosyć dobrym rozwiązaniem może być użycie tłoka we french pressie na takiej samej zasadzie, jak można go używać do spieniania mleka.
      Mikser z możliwie gęstą trzepaczką też może zadziałać ale nie tak dobrze jak chasen czy spieniacze.