EP159 detektivka

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 16 лис 2024

КОМЕНТАРІ • 27

  • @lukasslegr8287
    @lukasslegr8287 3 роки тому +11

    Už jsem si toho všiml dřív, ale až teď mám čas reagovat. Všiml jsem si, že můj komentář měl úspěch a dáváte do videa jména autorů i s fotkou, velmi díky, že se tak dobře staráte o svoji komunitu a jinak bonusový obsah na Patreonu je super, takovýhle super kanál rád podpořím.

  • @tomashupcik4483
    @tomashupcik4483 3 роки тому +17

    Rad by som od vás videl podrobnejšie video o sci-fi alebo fantazy.

  • @alzbetaknapkova6711
    @alzbetaknapkova6711 3 роки тому +24

    To "vidá" v popisku je schválně, že? 😅

  • @tomaspixa255
    @tomaspixa255 3 роки тому +3

    "Kolektiv autorů" mě velice pobavil 8)

  • @simoncejka9121
    @simoncejka9121 3 роки тому +5

    6:26
    Už jsem čekal že vrahem je zahradník.

  • @arisu9417
    @arisu9417 3 роки тому

    Tak jsem odmaturovala z ústní za 1 (vytáhla jsem si Záskok, takže velká pohodička) a teď vzhůru na něco nematuritního! Jak já se těšila. :D

  • @bakerstreet6985
    @bakerstreet6985 2 роки тому

    Jen malá oprava, Dobrodružství Sherlocka Holmese je sbírka povídek, to ,o čem mluvíš, bude asi román Podpis čtyř, kde je vražda v uzavřeném pokoji provedena domorodým společníkem "padoucha" Jonathana Smalla.
    Jinak moc děkuji za to co děláš, videa jsou výborná.

  • @matejkulistak8529
    @matejkulistak8529 3 роки тому +1

    Co se týče historie detektivky, tak v souvislosti s biblí bych určitě zmínil Šalamounův soud nebo příběh o Zuzaně. 🙂

  • @hgrid9303
    @hgrid9303 3 роки тому +1

    Doufal jsem alespoň v malou footnote ohledně subžánrů detektivek, já třeba zbožňuju hardboiled detektivky jako psal Raymond Chandler nebo Robert B. Parker.

    • @11DanZa
      @11DanZa 6 місяців тому

      Přesně, jak padlo slovo brak, už jsem se těšila na Chandlera.

  • @paulmerild
    @paulmerild 3 роки тому

    Z toho co jsem četl, tak bych řekl, že současná detektivka je mnohem reálnější a vyžaduje od autora lepší znalost prostředí kde se pohybuje. Například v knize Iluze autor: Jeffery Deaver vystavěl detektivku, kde je pachatelem kouzelník a jelikož jsem také kouzelník, tak mohu říci, že perfektně vystihl psychologii toho oboru a způsob kouzelnického myšlení. Jeho triky které pro tento příběh vymyslel a které mu pomáhají unikat před policií by skutečně fungovali a dali by se použít. Předpokládám, že dnešní autor potřebuje poradce z oboru o kterém píše. To ve starších detektivkách nebylo a mnohdy se autoři prostě sekli a napsali něco co by pro znalce oboru byl úplný nesmysl. Viz. Doylova Zmije bahení. Neexistující tvor. A jiné přehmaty.

  • @xaverbzunda4504
    @xaverbzunda4504 2 роки тому

    Hnidopišská vteřinka: Holmes střídá opium a kokain, který byl v Doylově době poměrně nový a používal se jako substituční droga pro závislé na opiu. A samozřejmě taky neřeší pouze vraždy, v několika případech dokonce zjistí, že nedošlo vůbec k žádnému zločinu, že se jedná jen o podivnou událost.

  • @lolsamc
    @lolsamc 3 роки тому +3

    Nechtěl bys jedno video ještě věnovat maturantům? :D Třeba A. Christie - Vražda v OE, stačí nějaké skryté informace, kterých by si běžný čtenář nevšiml :D

  • @paulmerild
    @paulmerild 3 роки тому

    Zrovna čtu Karla Čapka Marsyas čili na okraj literatury. Tam se nad detektivkou taky Karel zamýšlí a hledá její kořeny.

  • @janakockomilka5559
    @janakockomilka5559 3 роки тому

    Doporučila bych autora Maurizio de Giovanni. Při hledání vraha mu pomáhá zjevení mrtvého opakující poslední myšlenku. Na hodně lidí je dneska pomalé. Ale já jsem za jeho komisaře (aristokrat nesedici do role komisaře) moc vděčná.

  • @nataliakolackova5360
    @nataliakolackova5360 3 роки тому +2

    Já mám pocit, že knihy, které poslední dobou vychází a mají pravděpodobně splňovat pravidla detektivky, bývají více napěchované například nějakým sexuálním podtextem. Celkově v dnešní době hodně autorů řeší témata, jakými jsou naše neřesti a sexualita, což beru jako jakousi upřímnost samotného autora, ale zároveň asi i trochu jako účel zaujmout, když vezmeme v potaz, jaká témata se momentálně ve společnosti řeší. Taktéž mi přijde, že více lidí zasazuje děj do historie, že se úplně nedrží v dnešní době, ale ty postavy zasadí do doby před X lety a využívají společenských pravidel, které už dnes nemáme. Možná mám ale jen já takovýto pocit. Nejsem znalcem tohoto žánru, ale z toho co jsem četla, mi to tak momentálně připadá.

  • @mchurka7707
    @mchurka7707 3 роки тому

    *ve Finsku je druhý oficiální jazyk Švédština. Takže Sven je docela finský jméno

    •  3 роки тому +1

      Švédština je sice druhým oficiálním jazykem, ale pořád to je jiný jazyk, žejo.. nakonec všechna finská jména (třeba měst a městských částí) mají i švédskou verzi, která se liší.

  • @PeterKorim
    @PeterKorim 10 місяців тому

    Jusi adler olsen. Oddelení q. Si užívam každý nový diel.
    Príkladom dnešnej drsnosti a depresie je jo nesbo.
    Úplný extrém je jeho macbeth

  • @AnetaŘezníčková-g3w
    @AnetaŘezníčková-g3w 6 місяців тому

    Co takhle video o Scooby Doo?

  • @PeterKorim
    @PeterKorim 10 місяців тому

    Zatiaľ (8:12) si nespomenul 1vu eurám detektívku od E.A.Poe a.

    • @PeterKorim
      @PeterKorim 10 місяців тому

      Update: pardon pozdejsie sa objaví. No ale prečo nie je medzi zakladateľmi na začiatku.

  • @happylady9965
    @happylady9965 3 роки тому +1

    No, a mozna právě proto je Bible tak popularni... 😄
    Za sebe doporucuji severskou "detektivku" Cerna voda od Kerstin Ekman borici veskera myslitelna klise a ignorujici vsechny motivy - i mistru Napotitkovi zajiste spadne brada 🙂
    K rozmachu lustenek po valce me napadlo, ze toto je jedna z mala her, resp. zabaveni se na dlouhe zimni vevery, ktere lze provozovat v jednom.

  • @JanaMaresova-oc5up
    @JanaMaresova-oc5up 3 місяці тому

    J.K.Rowlingova pise pod pseudonymem Robert Galbraith výborné detektivky (Volání kukačky, Hedvábník)

  • @evabezdekova7564
    @evabezdekova7564 3 роки тому

    ad oběti vražd - bavíme-li se o násilné kriminalitě tohoto druhu, ta úvaha v prvních minutách videa je v podstatě správná. Větší míra rizikovosti bývá přisuzována příslušníkům profesí, k jejichž výkonu dochází zejména v nočních hodinách (barmani, noční hlídači, nejlépe placené sociální pracovnice apod.), psychopatologickým osobnostem, minoritám setkávajícím se s nezájmem nebo averzí většinové společnosti, a taky těm, co se sami dopouštějí trestné činnosti. Zda páchání trestné činnosti ovlivňují spíše geny nebo výchova - to je složitější, studií jsou mraky a pokud odmyslíme pachatele v době spáchání nepříčetné, je to spíše takový koktejl obojího. Btw. ta ruská zlodějka šperků, která obměkčila i hloubavého a vybíravého Poirota, se jmenovala Vera Rossakoff. V seriálu/filmech se objevila minimálně 2x. Jednou jako pachatel a podruhé v jednom díle Herculovi napomohla s vyřešením případu. Sice nevím, co jsem měla včera k večeři, ale jméno téhle postavy si pamatuju ve změti asi čtyřiceti knih, co jsem od Agathy četla naposled na gymplu před patnácti lety :D