EP161 tradice

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 20 гру 2024

КОМЕНТАРІ •

  • @matejhes5988
    @matejhes5988 3 роки тому +20

    Jako příběhovou hru bych rozhodně doporučil Nier:Automata, zabývá se humanismem a existencialismem a hlavně posouvá schopnost her jako média pro vyprávění příběhu. Kdyby sis řekl, že to prostě není pro tebe, Micheal Saba má videoesej, která hru skvěle pokrývá: "How NieR: Automata Tells the Ultimate Humanist Fable"

  • @miked.v.cztitulky
    @miked.v.cztitulky 3 роки тому +4

    Jako dobrou příběhovku bych rozhodně doporučil Zaklínače. Videa na UA-cam bych uvítal, protože Twitch úplně nepatří mezi moje oblíbené platformy. Každopádně super nápad a budu se těšit :-)

  • @gondolomm.8252
    @gondolomm.8252 3 роки тому +5

    Jako příběhově zaměřené hry doporučuji:
    1) Beyond: Two Souls
    2) Detroit: Become Human
    3) Life Is Strange
    4) Soma

  • @SajmonGamer
    @SajmonGamer 3 роки тому +7

    Literatura ve hrách Elder Scrolls je téma, které dle mého názoru rozhodně stojí za prozkoumání. Možná víc než explicitní příběhy her

  • @Lukyfak
    @Lukyfak 3 роки тому +3

    Já bych doporučil krátkou hru What remains of Edith Finch. Je to netypická příběhovka, která si celou dobu s hráčem pohrává. Navíc při vyprávění příběhu snad ze všech her nejvíc využívá toho, že je videohra, a ukazuje, co tento formát může oproti například filmům nabídnout.

  • @janavalkova5725
    @janavalkova5725 3 роки тому +4

    Jste naprosto úžasný a ráda Vás sleduji. Jen si prosím nenechejte nalhat od otrokářů, že jsme otroci. Mnohem bližší Slovanům je slovo.

    • @davidjirsa8582
      @davidjirsa8582 3 роки тому +12

      Pokud vím, tak slovanské "Slovan" je odvozené od praslovanského výrazu pro slávu a se slovem to nesouvisí. Ale jsou to asi jen dohady, nemáme z té doby dochované písemné prameny. Pro zbytek Evropy jsme se nicméně stali výrazem pro otroky, no. Je to celkem zajímavý paradox, že sláva v jedné jazykové rodině znamená totéž co otrok v jiné.

  • @matejslezak7675
    @matejslezak7675 2 роки тому

    ahoj mas super veci vela ma to naucilo :) a skus wowko :D ale fakt dik za vedomosti :)

  • @adamzatloukal5738
    @adamzatloukal5738 3 роки тому

    Tradici považuji za dost zásadní věc, ale v naší postmoderní době je problém právě v tom, jak s ní nějakým smysluplným způsobem pracovat, aby to nebylo jen povrchní retro, kýč, či jen prázdné gesto. Trochu se to snad i projevuje v tom, jak říkáte, že příběh Promethea a Pandory promlouvá ke čtenáři napříč staletími, když právě v dnešní době je jeho vyznění, že ženy jsou jakýmsi božím trestem na lidstvo, naprosto mimo mísu. Každopádně děkuju za zajímavé a obohacující video.

  • @j.vancura8729
    @j.vancura8729 3 роки тому +6

    Literární blouděním Skyrimem a čtení všech jeho knih co tam najdeš :D

  • @arnostkult7559
    @arnostkult7559 3 роки тому

    Pokud jde o ty mladé básníky - zcela souhlasím. Opět skvělé video!

  • @chimmy_nwah
    @chimmy_nwah 3 роки тому +1

    Jako skvělou příběhovou hru rozhodně doporučuji Disco Elysium. Zatím asi jediná hra, která mě donutila se nad sebou hluboce zamyslet.

  • @stepanRydl
    @stepanRydl 3 роки тому +4

    *nedostudovaný muzikolog Destiny 😁

  • @elisinoia
    @elisinoia 3 роки тому +1

    Návrat na twitch! Yey!
    Zkuste se kouknout na sérii her Rusty Lake. Nevím jak velkou má literární hodnotu, ale já ji miluju.
    Rusty lake. Super zvráceně hororová point-and-click série her. Pod zvláštně vypadajícím vizuálem se skrývá super atmosféra a jeden nejrozsáhlejší lorů, který znám. Každá z her je navíc hratelná samostatně. Příběh k řešení jednotlivých částí není potřeba. Některé jsou zdarma, jiné jsou za pár korun, ale na to, kolik času jsem s tím strávila, je to malinká suma.

  • @vendulasimickova9226
    @vendulasimickova9226 3 роки тому +7

    Dobrý den, nechtěl byste udělat rozbor Hry o trůny? Myslím že by to mohlo být hodně zajímavé.

  • @ondrej9764
    @ondrej9764 3 роки тому +1

    Dovolím si učinit připomínku k chápání Slovanů, jak u národních socialistů, tak k možným původům anglického slova Slave a německého Sklave. Dopředu upozorňuji, že můj výplod bude nepřijemně dlouhý.
    Jako všechno, tak i zde, jsou věci poněkud složitější. V německé nauce o rasách a jejich podskupinách jsou vesměs Indoevropané chápáni jako Áríjci. Ideální typ Germána (přesněji Áríjce, Germáni jsou poněkud abstraktním pojmem, stejně jako Slované) byl tzv. nordický typ, jenže samotní představitelé rasové nauky a němečtí pohlaváři si byli dobře vědomi namíchanosti samotných Němců, svůj národ dělili do několik podskupin Áríjců (Indoevropanů). Samotní představitelé národních socialistů jako Goebbels, Himmler a dejme tomu třeba Heydrich, byli rasovými teoretiky přiřazeni, každý jeden z nich na základě jejich rysů, do jiné podskupiny (či podrasy, chcete-li). V nauce existovaly podrasy jako např. alpínská (Himmler), mediteránní (Goebbels), nordická (Heydrich) atd. s tím, že nesli z větší části znaky určité podskupiny, kam byli posléze přiřazeni, tj. nebyli tzv. "čistí" a vědělo se to.
    U alpínské rasy bych se chvíli zdržel, podle českého antropologa Jindřicha Matiegky (zemřel v roce 1941) je české obyvatelstvo tvořeno touto podskupinou nejvíce, tj. z 1/3. K tomuto výsledku měli dojít ostatně Němci na základě rasové prověrky příslušníků protektorátu. Německým představitelům šlo především o zachování(!) těchto poměrů z důvodu udržení jejich výkonnosti, schopnosti atd. (klidně to nazvěme jisté nadřazenosti z pohledu tehdejšího chápání sama sebe) vůči ostatním národům, které měly ztrácet své vlastnosti mícháním se s neáríjskými rasami. Žádná slovanská rasa v nauce rasových teoretiků neexistovala, ale bylo to označení pro širokou škálu obyvatel východní Evropy s jiným složením rasových podskupin (tudíž s jinými rysy, jak fyzickými, tak mentálními), rozlišovali Slovany z období starověku (částečně středověku?) od těch novodobých, jelikož ti už prý měli nést krev stepních nomádů (Mongolů atd.).
    Nemůže být řeči o plánu Němců na vyhubení Slovanů či jejich všeobecné zotročení. Proč má tato teorie díry, jak tank po bitvě u Kursku, se pokusím velice jednoduše nastínit. Podívejme se na případ bílé ruské emigrace v Německu, která spoluutvářela politiku národních socialistů (tzv. mýtus o židobolševismu pochází od ní), dále pak se podívejme na Chorvaty, Slováky, Bulhary a v neposlední řadě na zajimavý vztah německých politických špiček ke kozákům apod. Politka by se dala shrnout tak, že Germáni měli mít na kontinentě prim a ti Slované podřízenější roli z důvodu očividné bezmoci (dle vzoru, kdo vyhrává, diktuje).
    Nyní konečně něco o původu nepříliš lichotivé možnosti libovolně zaměňovat Slovany s otroky a obráceně. Dnes (minimálně minulý rok to tak bylo) odborníci tvrdí, že to vzniklo z důvodů určitého druhu obživy oblibeném mezi Slovany, tím je konkrétně myšlen lov na otroky. Bavíme se o období v rozmezí tzv. Velké Moravy (9. st.) a Přemyslovců minimálně 11. st. (ono to asi bude ještě horší). Je to vysvětleno takto. Vzhledem k tomu, že měli západní Slované jaksi smůlu a na západě se vždy rozprostírala nějaká říše (Východofranská a nástupnická římsko-německá), která se opírala o solidní vojska a její panovnící byli ve srovnání se slovanskými knížaty/velmoži poněkud tvrdý oříšek, neměli slovanské kmeny jiných možností. Nehledě na fakt, že většinu času jí (říši) platili mírový tribut. Existují doklady o východních výbojích Mojmírovců a Přemyslovců za účelem zisku válečných zajatců, z jejichž prodeje plynuly zisky (i církevním hodnostářům). Ze strany Slovanů to měl být tak masivní "kšeft", že do západní Evropy plynuly z východní Evropy zástupy slovanských otroků (poněvadž na východ od západních Slovanů byli jiní, méně západní Slované), které měly dát označení celé skupině, která se něčím vyznačovala a odlišovala od Západoevropanů (jazykem samozřejmě). Že to apriori neznamená, že co Slovan, to otrok, nemusím jistě zdúrazňovat.
    No a to je konečně ode mě vše, přeji hezký den.

  • @martinmachurka5230
    @martinmachurka5230 3 роки тому

    Pokud jde o hry, myslím, že příběh budou mít nejkomplexnější staré adventury. Některé z nich byly i postaveny na literárních dílech. Např. klasika I have no mouth and I must scream.

  • @justinasfuns
    @justinasfuns 3 роки тому

    Ahoj Davide, dávno už nejsem maturant, ale jsem fandou kanálu Na potítku, dokonce už i na patreonu. Kdysi dávno zamlada jsem četla hodně klasickou literaturu, které jsme měli doma plnou knihovnu a teď si spoustu věcí znovu připomínám, je to bezva. Jediný můj problém je, že si videa pouštím před spaním a často se mi stává, že některé video musím pouštět několik dní po sobě, abych ho slyšela celé :-) Držím ti palce, a mám radost, že jsi v Olomouci, žiju kousek odtud.

    •  3 роки тому +1

      No vida, v neděli je v Olomouci party pro patrony, kdybys měla čas (organizujeme to na Discordu).

  • @xaverbzunda4504
    @xaverbzunda4504 2 роки тому

    Když to pojmeme s nadsázkou, umění dělníků pro dělníky byl do určité míry underground, takže komunisté toho svým paradoxním způsobem dosáhli.

  • @VikiGUsko
    @VikiGUsko 3 роки тому

    Nemyslím že naši prarodiče se měli hůře, než my. Byli hrdí na Československo a normálně žili... (po smrti Stalina) Buzerování šlo obrátit v žert. Strach z budoucnosti nebyl. Bylo více jednoty a žilo se odkazy, které držely národ při sobě, při životě. Rozhodně byl uctivější vztah k půdě a půda je základ.

  • @janwinkelhofer6908
    @janwinkelhofer6908 3 роки тому

    Nejlepší hra, kterou jsem kdy četl, je Disco Elysium. Skvělý příběh, který se rozbíhá jako trochu zvláštní detektivka, ale jakmile se to trochu rozproudí, objeví se neskutečně silná a autentická kritika sociálních a ekonomických poměrů, ideologií a průběžně se nám začne vybarvovat mnohovrstevnatý protagonista, který je sám metakomentářem obvyklých hrdinů, které známe z dalších RPG. Takže vlastně doporučuji předtím nahrát nějaké Baldury, Planescape, možná nějaký ten Fallout: New Vegas, pokud bude žaludek na 11 let starou 3D grafiku. Víc už teď asi neprozradím, jen ať má hra ještě nějaká nabitá překvapení, ale mám pocit, že pokud se bavíme o současných hrách zaměřených na skriptovaný / literární narativ (hry také mohou vyprávět emergentní příběhy, ale ty z literárního hlediska asi nebudou moc zajímavé - rád se případně přesvědčím o opaku), nejde Disco Elysium moc minout.
    A pro zajímavost (i vzhledem k nastavení očekávání od samotné hry) - takhle vypadalo přebírání ceny za nejlepší narativ: ua-cam.com/video/DOz4QcRZu_g/v-deo.html

  • @malalu407
    @malalu407 2 роки тому

    28:32 like

  • @tomasbokuvka138
    @tomasbokuvka138 3 роки тому +1

    Série Dark Souls má dost alternativní vyprávění příběhu...

  • @Rulets1010
    @Rulets1010 3 роки тому +1

    Za mě bych z uměleckého hlediska jednoznačně doporučil Death Stranding, potom z příběhového hlediska musím doporučit the last of us 1, ale jen proto aby sis dokázal pořádně užít the last of us 2.
    Potom absolutně jednoznačně Outer Worlds 😁

  • @mtjakubec
    @mtjakubec 3 роки тому

    Jednoznačne odporúčam sériu BioShock. Na prvý pohľad sa môže zdať, že sa jedná len o sci-fi strieľačky zasadené v retro-futuristickom dystopickom prostredí, no autori pri tvorbe príbehu a herného sveta čerpali z rôznych historických aj súčasných filozofických smerov. Prvý diel napríklad konfrontuje ideológiu objektivizmu Ayn Randovej, resp. "divoký" kapitalizmus všeobecne, druhý diel sa zase naopak zaoberá utilitarizmom, kolektivizmom a kultom osobnosti, a tretí diel (BioShock Infinite) rozoberá témy ako nacionalizmus, rasizmus, náboženský fundamentalizmus, kvantová fyzika a podobne. Všetky diely sú bohaté na rôzne morálne aj etické dilemy, na dobu svojho vzniku majú krásnu grafiku a artstyle, a medzi hernou komunitou sú dodnes považované za akýsi zlatý štandard komplexného a bohatého príbehu spojeného s príjemnou hrateľnosťou (najmä prvý diel, ktorý je dostupný aj v Remastered verzii).
    Ale veľmi poteší aj napríklad taký Fallout: New Vegas (samozrejme, obohatený o tie správne módy!).

  • @televievloznicitelevizevlo8223
    @televievloznicitelevizevlo8223 3 роки тому +1

    Zkus se podívat i na hru Gothic 1. :)

  • @prokopdvere4004
    @prokopdvere4004 3 роки тому

    Co se týče her, tak můžu doporučit "Talos Principle". Řeší se v ní především existencialismus a otázky kolem umělé inteligence, nejpatrnější jsou tam odkazy na bibli a řeckou mytologii.

  • @honzaturecek3884
    @honzaturecek3884 3 роки тому +1

    Uncharted, Mafia,..

  • @voltair2373
    @voltair2373 3 роки тому

    KDC :)

  • @XYZ-yc6ci
    @XYZ-yc6ci 3 роки тому

    Lituji toho, že nejsem z Olomouce, ale z Hranic. Rád bych s tebou pokecal o některých věcech, které zmiňuješ ve svých videích. Škoda no. (sorry za tykání - příjdeš mi jako normální kámoš z venku :D)

  • @mchurka7707
    @mchurka7707 3 роки тому

    Prosím udělej rozbor zaklínače 3! To je ve srovnání s elderscrols jako nebe a dudy

  • @tokugamer9930
    @tokugamer9930 3 роки тому +1

    "Crusader kings je velice historicky autentická" - tak určitě :D

    •  3 роки тому +3

      Ok no, autenticka na pomery videoher. Mam odehrano jen asi tri hodiny, ale jeste jsem nevidel historickou hru, kde muzu hrat za Slavnikovce, Boleslav Ukrutny je kinslayer, i kdyz Vaclav se tam vubec nevyskytuje atd. Evidentne si s tim dal nekdo praci.

    • @tokugamer9930
      @tokugamer9930 3 роки тому

      @ Tak ono to vždcky prvních pár herních hodin vydrží v normálu, než se Byzanc stane hlavní silou Persie a Mali se přestěhuje do Čech, přičemž přinese Islám pro celou Evropu, a to všechno již okolo roku 900 :D

  • @george_venison
    @george_venison 3 роки тому

    Měl by sis někdy poslechnout nějaký rap. Když umělec nepodřizuje tvorbu komerčnímu úspěchu, může si být rap a literatura blízko

  • @vojtechrejtar1789
    @vojtechrejtar1789 3 роки тому

    Když chci psat dobrou literaturu, musím mít načtenou klasiku. Co měl načteno Homer, Hesiodos? A co ti před nimi? Není možné, že někdo z nich napsal dobré dílo, aniž by toho měl mnoho přečteného?

    • @davidjirsa8582
      @davidjirsa8582 3 роки тому +2

      No načteno neměli nic, protože písmo do Řecka přišlo až za jejich života. Ale znali orální tradici, oni si ty příběhy nevymysleli, jen je přebásnili. Trója byla dobytá několik staletí před Homérem, takže on sám navazoval na dlouhou tradici. Totéž platí o Hésiodovi.

    • @vojtechrejtar1789
      @vojtechrejtar1789 3 роки тому

      @@davidjirsa8582 rozumím, díky!