Witaj mam pytanie szukam hybrydy mam panela 9,2 kV obecnie fa.l Fox potrzebuje magazyn 14kv i wiatrak około 3do 5kv czy ta hybryda się nadaje do wiatraka
Ja mam sofara hyd3600-es kupiłem używka za 3000 i magazyn 5kWh za 3700 i obecnie jestem od marca do października samowystarczarny ... mam 5kwp podpięte pod ten faloenik
Ja mam instalacje na optymalizatorach solaredge i tej samej firmy falownik se33.3k Nie chce go wymieniać tylko podpiąć do sieci ac magazyn energi który by ładował się tylko wtedy kiedy świeci słońce i jest darmowy prąd z PV Czy macie pomysł na taki problem ?
A co jesli nie chce wymieniac falownika online? Ja na przyklad mam pełną optymalizację.i musze korzystac z falownika huawei, no a falownik do magazynu musialby byc calkowicie osobny. Jak takie cos osiągnąć? Jeszcze zeby dxiałało oddawanie do sieci. I praca w.offgridzie to by bylo dobrze.. A jakby udalo sie zeobic tak, zeby przy zaniku napiecia falownik ongridowy dzialal po stronie offgridu to juz w ogole bylby sztos... Poki co od 2 lat nie znalazlem rozwiazania tego problemu.
Witam, mam pytanie odnośnie Max OCV w falownikach DEYE 3-fazy. W karcie katalogowej jest napisane Maksymalne napięcie wejściowe PV V 550 i w nawiasie (160-800) jak mam to rozumieć? Spokojnie mogę mieć te 800V a 550 to jest nominalne w tym przypadku? Pozdrawiam
Cześć chciał bym zrobić zestaw 7kwp + fal. Hybr. Ak. kwas. Czy wchodzić w używki czy kupować nowe i nie mam pojęcia ile to teraz może kosztować? Podpowiesz albo jakiś zestaw zaproponujesz na filmiku?
W urządzeniu na 500V kondensatory nigdy nie będą na 500V, a jeśli są to projektant był idiotą. Zawsze zostawiasz zapas chociażby ze względu na downgrading.
WITAM P.WALDEMARA ! Bardzo ładny instruktaż. Czytając karty katalogowe, jest OK idąc dalej opisy, symbole w kartach, instruk. na wyświetlaczach są bardzo często po angielsku i tu jest już problem. Jeśli są tłumaczenia to nie precyzyjne a nie każdy zna techniczny angielski. To jest problem w Polsce mamy zapuznione języki. Czesław
Witam Mam pytanie czy jak jest napisane PV array Mppt voltage range od 90 vdc do 450 vdc w opisie inwertera hybrydowego to nie będzie ładować akumulatora prądem mniejszym na przykład z dwóch paneli PV co dają 70 volt? Proszę o odpowiedź bo kupiłem taki inwenter i mam tylko dwa panele co dają 70 volt i nie ładuje mi akumulatora i nie wiem czy inwerter jest uszkodzony czy mam za mało paneli
Ja nie kumam z tego nic,to na przykładzie sofara,ile mogę podłączyć paneli o Voc 45,55V do takiego falownika,skoro i 10 i 15 i 20 mają max napięcie takie samo,ale możliwość Wp już różne,taki 10ktl ma 15000Wp a 20ktl aż 30000Wp
Wp to moc. A wolty to napięcie. Ten odcinek traktuje o najpopularniejszym błędzie przy doborze paneli. O ile Wp może być przewymiarowanie to Voc już nie.
Trzeba podzielić na dwa równe stringi, albo zrezygnować z kilku sztuk, bo może się okazać, że w optymalnym napięciu wyprodukuje więcej niż przy większej ilości paneli pracujących na niższym napięciu.
Jak falownik ma liczbe MPPT 2szt i liczbę stringów na MPPT tez 2,to mozna do niego połączyć 2 stringi na każdy MPPT,czyli na cały falownik w sumie będą 4 stringi?
@@75tomeks Aby pracowały panele najwydajniej to podłącza się 1 string na 1 MPPT. Ale jeśli stringi mają to samo napięcie pracy to możesz podłączyć kilka stringów na każdy MPPT.
Mam pytanie - jeżeli mój falownik (Huawei 10kW) ma możliwość podłączenia 2 stringów i ma 2xMPPT a max volt w specyfikacji to 1000V, czy to znaczy że sumarycznie oba stringi maja mieć do 1000V, czy raczej każdy z nich może mieć do 1000V? Pozdrawiam
podziel sobie deklarowaną ilość cykli magazynu przez jego koszt i uzyskasz cenę energii pobieranej z magazynu. Jeżeli cena energii z magazynu będzie większa niż cena energii z sieci to chyba jasne, że się nie opłaca. Jak cena energii z magazynu to będzie połowa ceny energii z sieci to też średnio się opłaci bo lepiej będzie wypchnąć tę energię do sieci i mieć spokój.
Z Toich wyliczeń. Jak przełożyłem to na 10kw panelami 380wat lub 455wat. To ani sofar ani solaredge nie ogarnie. Bo każdy zestaw paneli ma ponad 1000v. Co to oznacza? Że nie da się da falownika 10kw założyć 10kw paneli? Nie rozumiem. A mam 2/3 takie oferty a żadna nie mieści się w twoich wyliczeniach. Czekam za odpowiedzią
Witam. Czy istnieje falownik w off grid który potrafi wepchnąć prąd z fotowoltaiki do sieci w domu aby zmniejszyć zużycie energii sieciowej? Czy da się korzystać równolegle z sieciowego prądu oraz wyprodukowanego przez panele ?
Mam pytanko posiadam cztery panele 240w czy mogę dokupić do nich i połączyć je razem z czterema panelami o innym voltazu i innej mocy ???.Czyli 4×240w 36v i 4 ×300w 40v.
pytanie troche z innej beczki. Planuje instalacje off-grid , 2 stringi wschod-polodnie (6paneli i 4panele.) Jak to rozwiazac? poniewaz nie znalazlem invertera posiadajacego dwa MPPT pomyslalem o dwoch inverterach polaczonych rownolegle i kazdy z nich zasilalby inna faze. Czy takie rozwiazanie ma sens?
Ma sens, ale zawsze można podłączyć panele przez diody prostownicze pod jeden string. Traci się trochę wydajności, ale pytanie czy wystarczy Ci jeden falownik. Jeśli tak to załóż diody i już.
czyli rozumiem ze jak sie ma juz falownik ongrid w sieci i chcialo by sie dolozyc takiego chiniola typu easun to nie da rady ? Chociaz z tego co mówił mi instalator kazdy falownik się synchronizuje z siecią , Nie wiem jak te chinskie ale ongridowe napewno . I tak na jednej fazie kilka falowników ..Dla tego pytam jak się by zachował easun , gdybe nadwyżke musiał pchać do sieci i np ongridowy tez w tym samymy momencie..
Ja w tym materiale mówię o tym, że bez sieci nie ma się prądu z paneli i dlatego trzeba poszukać innego rozwiązania. Dodatkowo falowniki on-grid mogą być zdalnie wyłączane. Czyli masz panele a prądu i tak nie wyprodukujesz jak OSD nie chce.
Napięcie obwodu otwartego należy liczyć nie w warunkach STC tylko trzeba je przeliczyć dla warunków zimowych, czyli w temperaturze otoczenia np. - 15 C. Wtedy okaże się, że Voc jest większe o kilkadziesiąt a nawet kilkaset woltów. A to może sprawić, że falownik nie będzie wstanie współpracować za takim stringiem.
Voc nie powinno być większe niż to na tabliczce, ale nagrałem ten materiał bo ludzie notorycznie do mnie piszą, że mają 550V i to przecież tylko 50V więcej niż można to chyba można bo się w tolerancji 10% mieści.
@@ZeptoBoxpl "Współczynnik temperatury" to jest parametr, który odpowiada za zmianę Voc w funkcji temperatury otoczenia. W tym przykładzie wynosi on -0.27%/C. Jeśli założymy, że temperatura otoczenia wynosi - 20C to napięcie Voc modułu wzrośnie o około 6 V. Jeśli w łańcuchu jest 14 modułów to Voc łańcucha wzrośnie o 82V. A to już robi różnicę. Można sobie wyobrazić, że w mroźny słoneczny poranek falownik na wejściu będzie miał napięcie o około 100V większe od maksymalnie dopuszczalnego. Może tego nie zdzierżyć.
@@jarosawpaciorek8869 dzięki za tą uwagę. To powinno być wyraźnie akcentowane w karcie katalogowej falownika (niektóre faktycznie mają podane bezpieczne 450V).
Witam. Czyli chcąc zbudować samemu magazyn wysokonapięciowy do Sofara HYD-20KTL składam go z 8 zestawów na 48V każdy ze swoim BMS i mam 400V a czy potrzebna jest komunikacja baterii z falownikiem jakby jeszcze głównego dziewiętego BMS zarządzającego tymi 8 pakietami?
@@ZeptoBoxpl Jestes pewien ?. widzialen twoj magazyn 10kw z chin na filmie i chinczycy napisali mi wprost ze nie można łączyć tych pakietow szeregowo w sumowaniu napiecia
Napięcie to jedno, a nic o prądzie z PW ? Ja mam panele z prądem 13,13A i znalezienie inwertera 5kW, 3f, off-gird z wpięciem do sieci, do 5000zł graniczy z cudem. Jak z tym prądem wejściowym, jego też chyba nie można przekraczać? Panele na trackerze także cały czas na maksa słońce...
Prąd w inwerterze ograniczy się sam. Gorzej jest z napięciem. Gdy założysz za dużo paneli jeśli chodzi o prąd to będziesz wcześniej miał max produkcję i płaską linię produkcji.
Nie wiem, ja tego nie kumam. Czy offgrid, typu EaSun i jemu podobne mogą pracować jako hybrydy? Czy mogą stanowić źródło zasilania z paneli albo akkumulatorów dla już istniejącej instalacji prosumenckiej sieciowej? Mam stycznik, który mnie odłączy w razie braku zasilania z sieci i nie włączy już z powrotem jak zasilanie wróci i do tego czasu chciał bym działać na zasadzie wspólnej pracy 2 instalacji, czyli mój sieciowy wzbudzony przez hybrydę ładuje akumulatory i daje mi prąd do autokonsumpcji.
No ale czy OFF-GRID to hybryda? Ja wiem, że tak falowniki OFF-GRID są reklamowane, ale wystarczy trochę pomyśleć i dlatego pokazuję jak WYMIENIĆ swój falownik on-grid na falownik HYBRYDOWY tj on-grid i off-grid w jednym urządzeniu.
@@ZeptoBoxpl Już wiem, dopytałem sprzedawców i producentów. EaSun po stronie ACout nie może mieć zapiętego, dodatkowego zasilania i nie wzbudzi inwertera ongrid. To potrafi Victron i o niego będę opierał serce systemu. Będzie on działał jak router energii.
Jest za dużo zależności, abym rzucał gotowcami jak inni youtuberzy. Praktycznie nie spotkałem dwóch takich samych instalacji, użytych paneli, itp. Postaram się coś przygotować, ale muszę przyjąć pewne założenia. Niestety te założenia z mojego doświadczenia nie będą odwzorowaniem potrzeb, bo na 100 piszących do mnie ludzi jest 99 różnych potrzeb.
Czy moglibyście polecić jakiś prosty sterownik do fotowoltaiki? Planuję prosty system do zasilania awaryjnego hydroforu, pompy c.o. i ewentualnie niewielkiego oświetlenia LED. Razem potrzebuję ok 1500 W. Z zapasem 2000 W. Kilka paneli(np. 6 x 400w), MPPT, akumulator, przetwornica pełen sinus??? Czy inaczej??? Zależy mi na tym, żeby po doładowaniu akumulatorów do 14.8 V panele nie leżały bezczynnie, żeby prosty przełącznik załączył np. grzałkę c.w.u. i zasilał ją tylko z paneli, nie z akumulatorów. Akumulatory tylko w razie przerwy w dostawie prądu do zasilania awaryjnego. Chyba, że lepiej jakoś inaczej to ogarnąć???
Materiał ze schematem do instalacji by się przydał. Rozumie że falownik jest bramą do sieci elektrycznej. A od niego dopiero podłączamy wewnętrzne obciążenia.
A założenie inne - hybryda ale nie po to zeby sie bawic w magazynowanie w wysokonapieciowych modulach za 20k, tylko polaczona z powiedzmy 400ah w 48v bardziej po to zeby moc zapewnic konsumpcje własną w przypadku braku sieci. Trenował Pan coś takiego?
Dobry materiał 🙂 Mam jeszcze pytanie czy jeśli mam falownik on-grid sofara - trójfazowy 8.8 KTL-X mogę założyć sobie akumulator? Słyszałem o możliwości zastosowania tzw. falowników akumulatorowych
Można założyć akumulator z falownikiem, ale nadal pozostaniesz w on-grid, czyli w przypadku braku prądu i tak nie będziesz miał prądu mimo pełnych akumulatorów :(
To zależy co chcesz uzyskać. Czy pełen off-grid, czy zasilanie awaryjne i jakie moce. Za 10 tys zł spokojnie dasz radę z falownikiem 2kW(3kW max) i 24V akumulatorem nawet LiFepo4. Jeden z fajnych falowników model SPH-3k pokazywałem już na kanale. Ale jak chcesz większą moc to niestety trzeba min 48V akumulatory, a to już idą koszta.
Oczywiście, że tak. Od 1 sierpnia 2021 r. obowiązują nowe przepisy certyfikujące falowniki. Nowe zapisy wymagają przedstawienia odpowiednich dokumentów operatorom sieci, który dotyczy wymogów przyłączenia falowników do sieci (nazwany kodeksem NC RFG). Wymagane warunki formalne spełniły takie marki, jak: SolarEdge, Fronius, SofarSolar, Huawei, Sungrow czy SMA. Można spokojnie nadal je montować!
No wlasnie, te GoodWe seria ET Plus+, to ponoć 100% hybrydy z SZR (tak wynika z dokumentacji), ale czy napewno w sloneczny dzień, bez akumulatorów, przy zaniku napiecia z sieci lub przekroczeniu 253V przechodza w tryb pracy OFF GRID (WYSPOWY)? Pytam na powaznie, gdyż wlasnie stoje przed zakupem falownika ALE TAKIEGO FUNKCJONALNEGO z rezerwą na przyszlość. A te wszystkie "hybrydy" bez aku zachowują się jak kalsyczne ON GRID'y (power off = falownik off) ?
Posiadam 6.5 Et i sprawdzalem na wyjściu backap po zaniku sieci i to bez aku podpiolem zarówke no i świecila , to też potwierzdił mi technik z KENO POLSKA ..
@@Bogdan.Slaboszewski jedyny powiedzmy problem to ze magazyn jest wysoko napieciowy zaczyna sie od 190 V jest w specyfikacji i jak xhlopaki piszą z baterii samochodowych da sie go zrobic . Ja puki co zamowiłem fabryczny BYD 7,7 kW
Witam Jestem posiadaczem falownika Hybrydowego Solaredge hybrydowy, ale hybryda od Solaredge nie działa w razie braku zasilania w sieci o czym dowiedziałem się jak planowałem dokupić akumulatory . Szukam rozwiązania, które pozwoliłoby mi na działanie w razie awarii... z uwagi na optymalizatory wymiana na inny falownik nie wchodzi w gre....
@@ZeptoBoxpl SE5k-RWS - też tak myslałem co gorsza sprzedawca dowiedział się o tym ode mnie ale idzie w zaparte, że nie powiedziałem mu że hybryda ma działać w razie zaniku prądu.. Sprawdziem u producenta, mogę podłaczyć baterie i bedzie wpomagać autokonsumpcje. ua-cam.com/video/TG2-qNRLeKc/v-deo.html tu jest opis niestety po niemicku... Podobno ma się pojawić natywne rozwiązanie ale na ten moment proponują korzystanie z 3xVictron
@@ZeptoBoxpl Nie dziala Panie Waldku Sofar hybryda bez aku jak zaniknie faz-a/-y lub U>253V, sam się zdziwiłem, teraz dziwią się dystrybutorzy/sprzedawcy jak pytam o falownik hybrydowy, ktory dziala bez aku przy zaniku sieci na samych panelach w sloneczny dzień. A ja ambitnie szukam dalej, bo nie chce mi się wierzyć , że taka podstwowa, elementarna funkcjonalność jest tak zbagatelizowana czy pominięta przez inzynierów elektryków/projektantów !
@@Bogdan.Slaboszewski Ale jak "bez aku"? Jeśli nie będzie akumulatora, nawet najmniejszego, to używanie czegoś takiego to będzie koszmar. Wejdzie ci cień czy chmura na instalację i wszystko zgaśnie żeby się po paru sekundach uruchomić na nowo. To nie jest tak że nikt o tym nie pomyślał - to jest po prostu bez sensu. Takie rowiązanie zniszczy ci prawdopodobnie tylko sprzęt. To o czym mówisz osiągniesz dopinając do hybrydy najmniejszą, pasującą napięciowo baterię. Widziałem kiedyś vistrona 15kW podniesionego na zwykłych 18650 w szeregu. Wstał? Wstał. I na tym się mniej więcej plusy skończyły. ;) [Edit] Taką jedną rzecz może dorzucę od siebie. Z tego co mi wiadomo większość "tanich" falowników online ma taką przypadłość że falują ile się da, równo po wszystkich fazach więc nie mają żadnej regulacji czy kontroli mocy wyjściowej, a jak jedna z faz ma np. za wysokie napięcie to przestają falować w ogóle. Wpięcie czegoś takiego w offgrid może się skończyć conajmniej "dziwnie". Natomiast jeśli masz falownik online z funckją "power assist", "no export policy" (każda firma to nazywa inaczej) to w teorii możesz taki falownik z włączoną tą opcją wpiąć w zwykłego UPS'a i powinien Ci zrobić dokładnie to czego potrzebujesz. UPS nie będzie czuć prawie żadnego obciążenia więc baterie powinny starczyć na długo a w tym czasie falownik "ogarnie resztę". Zaletą jest to że jak przyjdzie chmura czy coś to najwyżej UPS'a zdrenujesz bardziej, ale nic ci się nie wyłączy czy nie zepsuje. Jest to rozwiązanie partyzanckie, ale podobno względnie przyzwoicie działa.
Film świetny 👍 fajnie obrazuje jak wszechstronnie można z takiego falownika hybrydowego korzystać, pytanie moje takie: do falownika podłączona jest sieć, aku i PV, i tak aku jest już naładowane do pełna, PV akurat produkuje pełną mocą np 2kWp, do sieci nie oddaje bo nie można, a mój odbiór mocy jest na poziomie powiedzmy 200W, i jest nadwyżka mocy 1,8kW jak zareaguje taki falownik ? Dodam że chciałbym takim falownikiem zasilić nie cały dom, ale połowa domu i mam na myśli że falownik o mocy 5,5 KW powinien wystarczyć.
Nic się nie stanie. Prąd popłynie tylko taki jaki pobiorą odbiorniki. Więc nie ma znaczenia, że możnaby wyprodukować 10kW jak odbiorników jest tylko 1kW.
@@ZeptoBoxpl Dziękuję za odpowiedź, dopytuję bo do wiosny chcę sobie skompletować taki układ hybrydowy i zasilić część domu. Ustaliłem że moc falownika będzie potrzebna 5,6KW tylko nie bardzo wiedziałem jaką dać moc PV i myślę 3 do 4KW powinno być dobrze, zostaje tylko falownik, dobrze żeby był taki, który by nie wymagał baterii, a zasilała by go sieć, albo PV, oczywiście na aku też przyjdzie czas, ale później, co o tym myślisz ?
Hej zapomniałeś wspomnieć o fazach no i o tym że na dachu możesz mieć panele szeregowo i równolegle i raczej by trzeba było sprawdzić miernikiem co mamy przy falowniku aktualnie
Ludzie ogarniają w większości stringi paneli jak z nimi rozmawiam, ale naprawdę Voc jest notorycznie ignorowane co prowadzi do spalenia falownika i stąd ten film.
@@ZeptoBoxpl Hej. Nie chce zabrzmieć źle, ale... temat trochę po łebkach zrobiony. I(sc) też jest ważne, współczynniki temperaturowe też są ważne, jeśli napięcie za duże można równoleglić, wtedy należy pamiętać o prądach wstecznych. No jest tego sporo, a jeśli się nie weźmie się tego pod uwagę to falownik też można uwalić.
Widzę Ciebie, wiedzę tytuł i już wiem, że materiał będzie z najwyższej półki. Cały czas się zastanawiam czy moje środki pakować w falownik(i) hybrydowe + magazyn energii w LiFePo4, a potem rozbudować PV czy od razu rozbudować PV i dać mniejszy magazyn. Zastanawiam się czy posiadając magazyn - jakieś 5-8 kWh nie warto przejść na net-biling. Kupowałbym wtedy tanią energię w nocy i ewentualnie dokupował droższą w dzień (lub odsprzedawał nadwyżkę z PV i aku).
pozwole sobie odpowiedzieć. growatt hybrydowy ma to do siebie że może pracować z siecia i bez. z akumulatorem i bez. może być podpiety do sieci i do paneli bez aku np. wtedy potrzebne obciążenie pobiera i z pv(jeżeli jest produkcja) i z sieci. np. pv produkuje dajmy na to 500w a obciażenie które mamy w domu 1500w to z sieci dobiera sobie 1000w lub z aku jeżeli sa podpiete.
Kolejny dobry i merytoryczny material :) Nie ma ceny na ich stronie więc podejrzewam cenę ok 10k. A co gdyby zrobić trójnik na panelach w miejscu gdzie wyjdzie do 500w i zastosować inverter hybrydowy 2.4 z aliexpres za 997 zł? (Jedna faza) Mamy awaryjne zasilanie za 10% ceny.
Niestety większość falowników nie jest separowana galwanicznie, więc podłączanie paneli tych samych do falownika off-gridowego jest możliwe, ale tylko gdy odseparujemy go od reszty urządzeń.
Dzięki za odcinek, polecasz jakieś kanały (po za Huberta) gdzie warto zajrzeć w temacie budowy magazynu z baterii od elektryka??? Temat banku ma duży potencjał. Pozdrawiam
Falownik jednofazowy on-grid można podłączyć do dowolnego gniazdka - niekoniecznie bezpośrednio za licznikiem. A jak jest z falownikami hybrydowymi, o których tutaj mowa?
Czyli niestety sama wymiana falownika na hybrydowy nie wystarczy, bo musi być on wpięty w konkretny sposób. Nawiasem mówiąc ten falownik dwa filmy wcześniej, chyba nie potrafił oddawać prądu do sieci.
Mam wrażenie, że powstało pewne zamieszanie nomenklaturowe. Niektórzy nazywają falownik hybrydowym jeśli jest on w sumie takim UPSem z podłączoną do niego dodatkowo fotowoltaiką (czyli off-grid ale mogący pobierać prąd z sieci). Inni używają tej nazwy dla urządzeń które mogą pełnić funkcje falowników off-grid i on-grid. I taki chyba jest ten sofar z tego odcinka - on może oddawać nadwyżki do sieci. Chyba, że ja czegoś nie rozumiem, co jest całkiem możliwe, bo jestem nowy w temacie. A tak w ogóle to dzięki za dotychczasowe odpowiedzi.
@@ZeptoBoxplNo jak ze wszyskim są droższe i tańsze. Pytałem czy można prosić filmy z innymi markami. Kolega wyżej podał przykład Growatt SPF za 5-6 tys. Może taki?
W iGrid bateria nie jest wymagana (sprawdzone praktycznie). Z tego co rozumiem instrukcję Sofara też nie jest wymagana, ale nie miałem jeszcze okazji testować.
@@Zakrza Wiekszość hybryd na polskim rynku jak nie ma aku i zaniknie sieć wyłączy się. Proszę to stawiac jako warunek zakupu w zamówieniu. Większość sprzedawców niema o tymzielonego pojęcia. Ja szukam juz od 3 dni.
@@radekwoffgrid6872 mam zamiar kupić ale mam dylemat czy muszę mieć min jakas baterie aby działał w offgrid ? Czy bez baterii działa na własne uzycie nie pchając w sieć na 3 fazach czy tylko na wyjściu critical load? Jak nie to po co to wyjście ? Instrukcje poczytałem ale tam jakoś enigmatycznie. Z góry dzięki za info
@@kosiarz7523 narazie dopiero co został zamontowany tylko pod sieć by w nią pchać reszta dopiero będzie. Robiona wiec noc nie jestem wstanie powiedzieć
@@radekwoffgrid6872 z tego co wiem to tez możesz ustawić tak aby korzystać na bieżąco i nie oddawać do sieci kiedy jest produkcja czyli to co produkuje to zużywasz
Jak zawsze konkretnie bez "farmazonów"
Mam instalacje fotowoltaiczna 9,55 ale na mikroifalownikach jaki dobrać falownik hybrydowy do magazynu 20 kw i jaki to koszt
deye 12kw z naszego sklepu jakie ma Voc ?
Witaj mam pytanie szukam hybrydy mam panela 9,2 kV obecnie fa.l Fox potrzebuje magazyn 14kv i wiatrak około 3do 5kv czy ta hybryda się nadaje do wiatraka
Do 4kw to jaki falownik hybrydiwy. Nie mam wiecej miejsca na panele. On grid czy off grid zeby choc od narca do pazdxiernika miec za free prad
Ja mam sofara hyd3600-es kupiłem używka za 3000 i magazyn 5kWh za 3700 i obecnie jestem od marca do października samowystarczarny ... mam 5kwp podpięte pod ten faloenik
Ja mam instalacje na optymalizatorach solaredge i tej samej firmy falownik se33.3k
Nie chce go wymieniać tylko podpiąć do sieci ac magazyn energi który by ładował się tylko wtedy kiedy świeci słońce i jest darmowy prąd z PV
Czy macie pomysł na taki problem ?
Ustawienia falownika wystarczą
Najważniejsze kwestia to akumulatory nie do wszystkich można podpiąć samoróbki lifepo4.
@@marekmusialek3857 A czy różnią się "samoróbki" od fabrycznych? :)
Oprogramowaniem które nie pozwala na współpracę?
@@marekmusialek3857można. Komunikacja nie jest konieczną. Falownik sam rozpoznaje napięcie
A co jesli nie chce wymieniac falownika online? Ja na przyklad mam pełną optymalizację.i musze korzystac z falownika huawei, no a falownik do magazynu musialby byc calkowicie osobny. Jak takie cos osiągnąć? Jeszcze zeby dxiałało oddawanie do sieci. I praca w.offgridzie to by bylo dobrze.. A jakby udalo sie zeobic tak, zeby przy zaniku napiecia falownik ongridowy dzialal po stronie offgridu to juz w ogole bylby sztos... Poki co od 2 lat nie znalazlem rozwiazania tego problemu.
Obejrzyj sobie o hybrydowym Deye na przykład
Co Pan myśli o falownikach Solplanet hybrydowych? Waham się pomiędzy Solplanetem a Sofarem 10kW
Witam, mam pytanie odnośnie Max OCV w falownikach DEYE 3-fazy. W karcie katalogowej jest napisane Maksymalne napięcie wejściowe PV V 550 i w nawiasie (160-800) jak mam to rozumieć? Spokojnie mogę mieć te 800V a 550 to jest nominalne w tym przypadku? Pozdrawiam
Czy wartosc maksymalna napięcia DC podawana na karcie falownik dotyczy jednego podłączonego obwodu paneli PV czy wszystkich?
Jakie są potrzebne certyfikaty falownika żeby energetyka go podłączyła do on-grid?
ptpiree.pl/documents/opracowania/kodeksy_sieci/lista/2024-04-25-wykaz-urzadzen-akceptowanych-po-01.05.2022.pdf
Cześć chciał bym zrobić zestaw 7kwp + fal. Hybr. Ak. kwas. Czy wchodzić w używki czy kupować nowe i nie mam pojęcia ile to teraz może kosztować? Podpowiesz albo jakiś zestaw zaproponujesz na filmiku?
Kwas jest dobry na zmarszczki
W urządzeniu na 500V kondensatory nigdy nie będą na 500V, a jeśli są to projektant był idiotą. Zawsze zostawiasz zapas chociażby ze względu na downgrading.
WITAM P.WALDEMARA ! Bardzo ładny instruktaż. Czytając karty katalogowe, jest OK idąc dalej opisy, symbole w kartach, instruk. na wyświetlaczach są bardzo często po angielsku i tu jest już problem. Jeśli są tłumaczenia to nie precyzyjne a nie każdy zna techniczny angielski. To jest problem w Polsce mamy zapuznione języki. Czesław
Zapuźnione?
Witam
Mam pytanie czy jak jest napisane PV array Mppt voltage range od 90 vdc do 450 vdc w opisie inwertera hybrydowego to nie będzie ładować akumulatora prądem mniejszym na przykład z dwóch paneli PV co dają 70 volt? Proszę o odpowiedź bo kupiłem taki inwenter i mam tylko dwa panele co dają 70 volt i nie ładuje mi akumulatora i nie wiem czy inwerter jest uszkodzony czy mam za mało paneli
Czy hybryda będzie produkował prąd bez podłączenia magazynu energii?
Tak
Czy jak mam falownik on-grid to czy będzie produkował prąd dla mojego domu bez podłączenia do sieci?
Nie chcę oddawać prądu do sieci
Nie
Przyjemnie mi sie ten odcinek Panie Waldku oglądało. Poproszę o więcej podobnych.
Ja nie kumam z tego nic,to na przykładzie sofara,ile mogę podłączyć paneli o Voc 45,55V do takiego falownika,skoro i 10 i 15 i 20 mają max napięcie takie samo,ale możliwość Wp już różne,taki 10ktl ma 15000Wp a 20ktl aż 30000Wp
Wp to moc. A wolty to napięcie. Ten odcinek traktuje o najpopularniejszym błędzie przy doborze paneli. O ile Wp może być przewymiarowanie to Voc już nie.
Czyli jak ten sofar ma max DC 1000v to maksymalnie mogę mieć 20 paneli? a jak chce mieć 24 panele 550W to co mam zrobić,2 inwertery?
Trzeba podzielić na dwa równe stringi, albo zrezygnować z kilku sztuk, bo może się okazać, że w optymalnym napięciu wyprodukuje więcej niż przy większej ilości paneli pracujących na niższym napięciu.
Jak falownik ma liczbe MPPT 2szt i liczbę stringów na MPPT tez 2,to mozna do niego połączyć 2 stringi na każdy MPPT,czyli na cały falownik w sumie będą 4 stringi?
@@75tomeks Aby pracowały panele najwydajniej to podłącza się 1 string na 1 MPPT. Ale jeśli stringi mają to samo napięcie pracy to możesz podłączyć kilka stringów na każdy MPPT.
Mam pytanie - jeżeli mój falownik (Huawei 10kW) ma możliwość podłączenia 2 stringów i ma 2xMPPT a max volt w specyfikacji to 1000V, czy to znaczy że sumarycznie oba stringi maja mieć do 1000V, czy raczej każdy z nich może mieć do 1000V? Pozdrawiam
Każdy z nich może mieć 1000V
Szkoda że nie można na żywo do Pana pisać z pytaniami. Pozdrawiam 👍
Na żywo? Nawet można było się w Kielcach spotkać! Nie jak z tym blond szamanem który głupoty widzom wciska.
ludzie zajechali by ZeptoBoxa durnymi pytaniami
@@ZeptoBoxplblondyn zrobił festiwal pod Płońskiem. Kazdy mogl sie dopytywac o wiele rzeczy. Czemu kłamiasz?
Dobry wieczór. Jestem przed montażem 6kwp.Choalbym magazyn 3kw.ile to może kosztować i czy jest to sensowne?
podziel sobie deklarowaną ilość cykli magazynu przez jego koszt i uzyskasz cenę energii pobieranej z magazynu. Jeżeli cena energii z magazynu będzie większa niż cena energii z sieci to chyba jasne, że się nie opłaca. Jak cena energii z magazynu to będzie połowa ceny energii z sieci to też średnio się opłaci bo lepiej będzie wypchnąć tę energię do sieci i mieć spokój.
Z Toich wyliczeń. Jak przełożyłem to na 10kw panelami 380wat lub 455wat. To ani sofar ani solaredge nie ogarnie. Bo każdy zestaw paneli ma ponad 1000v.
Co to oznacza? Że nie da się da falownika 10kw założyć 10kw paneli? Nie rozumiem. A mam 2/3 takie oferty a żadna nie mieści się w twoich wyliczeniach. Czekam za odpowiedzią
każdy falownik ma dwa stringi i każdy z dwóch stringów może mieć 1000V a więc liczysz string 5kW
Witam. Czy istnieje falownik w off grid który potrafi wepchnąć prąd z fotowoltaiki do sieci w domu aby zmniejszyć zużycie energii sieciowej? Czy da się korzystać równolegle z sieciowego prądu oraz wyprodukowanego przez panele ?
Ty chcesz offgrid który będzie robił za ongrid - no nie da rady.
Skod bierzesz przebijalnosc przewodów napiąć i wspomnij coś o amperazu bo lecisz po badzie dużo kowalskich kupuje przewody tanie
CZY po falowniku of grif nalezy doziemic zero punkt neutralny, robiac uziemnienie punkt ochronny zmostkowac na listwie z punktem neutralnym
mały wybór w tym sklepie
Mam pytanko posiadam cztery panele 240w czy mogę dokupić do nich i połączyć je razem z czterema panelami o innym voltazu i innej mocy ???.Czyli 4×240w 36v i 4 ×300w 40v.
nie mieszaj paneli o różnej mocy w jednym stringu. Można je podłączyć ale pod oddzielne mppt z tym że masz ich mało, 4x36v = 144V.
pytanie troche z innej beczki. Planuje instalacje off-grid , 2 stringi wschod-polodnie (6paneli i 4panele.) Jak to rozwiazac? poniewaz nie znalazlem invertera posiadajacego dwa MPPT pomyslalem o dwoch inverterach polaczonych rownolegle i kazdy z nich zasilalby inna faze. Czy takie rozwiazanie ma sens?
Ma sens, ale zawsze można podłączyć panele przez diody prostownicze pod jeden string. Traci się trochę wydajności, ale pytanie czy wystarczy Ci jeden falownik. Jeśli tak to załóż diody i już.
czyli rozumiem ze jak sie ma juz falownik ongrid w sieci i chcialo by sie dolozyc takiego chiniola typu easun to nie da rady ? Chociaz z tego co mówił mi instalator kazdy falownik się synchronizuje z siecią , Nie wiem jak te chinskie ale ongridowe napewno . I tak na jednej fazie kilka falowników ..Dla tego pytam jak się by zachował easun , gdybe nadwyżke musiał pchać do sieci i np ongridowy tez w tym samymy momencie..
Ja w tym materiale mówię o tym, że bez sieci nie ma się prądu z paneli i dlatego trzeba poszukać innego rozwiązania. Dodatkowo falowniki on-grid mogą być zdalnie wyłączane. Czyli masz panele a prądu i tak nie wyprodukujesz jak OSD nie chce.
Napięcie obwodu otwartego należy liczyć nie w warunkach STC tylko trzeba je przeliczyć dla warunków zimowych, czyli w temperaturze otoczenia np. - 15 C. Wtedy okaże się, że Voc jest większe o kilkadziesiąt a nawet kilkaset woltów. A to może sprawić, że falownik nie będzie wstanie współpracować za takim stringiem.
Voc nie powinno być większe niż to na tabliczce, ale nagrałem ten materiał bo ludzie notorycznie do mnie piszą, że mają 550V i to przecież tylko 50V więcej niż można to chyba można bo się w tolerancji 10% mieści.
@@ZeptoBoxpl "Współczynnik temperatury" to jest parametr, który odpowiada za zmianę Voc w funkcji temperatury otoczenia. W tym przykładzie wynosi on -0.27%/C. Jeśli założymy, że temperatura otoczenia wynosi - 20C to napięcie Voc modułu wzrośnie o około 6 V. Jeśli w łańcuchu jest 14 modułów to Voc łańcucha wzrośnie o 82V. A to już robi różnicę. Można sobie wyobrazić, że w mroźny słoneczny poranek falownik na wejściu będzie miał napięcie o około 100V większe od maksymalnie dopuszczalnego. Może tego nie zdzierżyć.
@@jarosawpaciorek8869 dzięki za tą uwagę. To powinno być wyraźnie akcentowane w karcie katalogowej falownika (niektóre faktycznie mają podane bezpieczne 450V).
Witam. Czyli chcąc zbudować samemu magazyn wysokonapięciowy do Sofara HYD-20KTL składam go z 8 zestawów na 48V każdy ze swoim BMS i mam 400V a czy potrzebna jest komunikacja baterii z falownikiem jakby jeszcze głównego dziewiętego BMS zarządzającego tymi 8 pakietami?
Musisz poszukać albo BMS na 400V lub chociaż 200V albo BMS musi mieć opcję kaskady
@@ZeptoBoxpl Jestes pewien ?. widzialen twoj magazyn 10kw z chin na filmie i chinczycy napisali mi wprost ze nie można łączyć tych pakietow szeregowo w sumowaniu napiecia
Napięcie to jedno, a nic o prądzie z PW ? Ja mam panele z prądem 13,13A i znalezienie inwertera 5kW, 3f, off-gird z wpięciem do sieci, do 5000zł graniczy z cudem. Jak z tym prądem wejściowym, jego też chyba nie można przekraczać? Panele na trackerze także cały czas na maksa słońce...
Prąd w inwerterze ograniczy się sam. Gorzej jest z napięciem. Gdy założysz za dużo paneli jeśli chodzi o prąd to będziesz wcześniej miał max produkcję i płaską linię produkcji.
@@ZeptoBoxpl O! To dobra informacja, czy tylko na pewno jest z tak każdym inwertorem, że tylko skończy się tylko na obcięciu mocy z paneli?
Cześć. Czy ten falownik przy braku sieci produkuje prąd z aku na wszystkie fazy?
Sofar Solar? Tak. iGrid podłączony w konfigurację 3x5,5 też.
Nie wiem, ja tego nie kumam. Czy offgrid, typu EaSun i jemu podobne mogą pracować jako hybrydy? Czy mogą stanowić źródło zasilania z paneli albo akkumulatorów dla już istniejącej instalacji prosumenckiej sieciowej? Mam stycznik, który mnie odłączy w razie braku zasilania z sieci i nie włączy już z powrotem jak zasilanie wróci i do tego czasu chciał bym działać na zasadzie wspólnej pracy 2 instalacji, czyli mój sieciowy wzbudzony przez hybrydę ładuje akumulatory i daje mi prąd do autokonsumpcji.
No ale czy OFF-GRID to hybryda? Ja wiem, że tak falowniki OFF-GRID są reklamowane, ale wystarczy trochę pomyśleć i dlatego pokazuję jak WYMIENIĆ swój falownik on-grid na falownik HYBRYDOWY tj on-grid i off-grid w jednym urządzeniu.
@@ZeptoBoxpl Już wiem, dopytałem sprzedawców i producentów. EaSun po stronie ACout nie może mieć zapiętego, dodatkowego zasilania i nie wzbudzi inwertera ongrid. To potrafi Victron i o niego będę opierał serce systemu. Będzie on działał jak router energii.
@@benjaminbarbarossa4699 Tylko po co kupować falownik za 15 tys zł za 5 kW jak można za tyle mieć gotową hybrydę trójfazową 15kW?
@@benjaminbarbarossa4699 victron ma takie falowniki które zepniesz już ze swoja instalacja
@@ZeptoBoxpl np. żeby nie musieć kupować wysokonapięciowych magazynów (drogich) ?
Zrób proszę ranking, najlepszych Twoim zdaniem, zestawów Inverter+dedykowany magazyn
Jest za dużo zależności, abym rzucał gotowcami jak inni youtuberzy. Praktycznie nie spotkałem dwóch takich samych instalacji, użytych paneli, itp. Postaram się coś przygotować, ale muszę przyjąć pewne założenia. Niestety te założenia z mojego doświadczenia nie będą odwzorowaniem potrzeb, bo na 100 piszących do mnie ludzi jest 99 różnych potrzeb.
Super materiał Waldku. Bardzo dobrze wszystko tłumaczysz dla laików.
Dzień dobry, ważne informacje.
Czy moglibyście polecić jakiś prosty sterownik do fotowoltaiki? Planuję prosty system do zasilania awaryjnego hydroforu, pompy c.o. i ewentualnie niewielkiego oświetlenia LED. Razem potrzebuję ok 1500 W. Z zapasem 2000 W. Kilka paneli(np. 6 x 400w), MPPT, akumulator, przetwornica pełen sinus??? Czy inaczej??? Zależy mi na tym, żeby po doładowaniu akumulatorów do 14.8 V panele nie leżały bezczynnie, żeby prosty przełącznik załączył np. grzałkę c.w.u. i zasilał ją tylko z paneli, nie z akumulatorów. Akumulatory tylko w razie przerwy w dostawie prądu do zasilania awaryjnego. Chyba, że lepiej jakoś inaczej to ogarnąć???
Materiał ze schematem do instalacji by się przydał. Rozumie że falownik jest bramą do sieci elektrycznej. A od niego dopiero podłączamy wewnętrzne obciążenia.
Przydałby się, tylko, że każda instalacja jest inna. Trzeba indywidualnie robić.
A założenie inne - hybryda ale nie po to zeby sie bawic w magazynowanie w wysokonapieciowych modulach za 20k, tylko polaczona z powiedzmy 400ah w 48v bardziej po to zeby moc zapewnic konsumpcje własną w przypadku braku sieci. Trenował Pan coś takiego?
No to ten iGrid co pokazuje na poprzednim filmie
Dobry materiał 🙂 Mam jeszcze pytanie czy jeśli mam falownik on-grid sofara - trójfazowy 8.8 KTL-X mogę założyć sobie akumulator? Słyszałem o możliwości zastosowania tzw. falowników akumulatorowych
Można założyć akumulator z falownikiem, ale nadal pozostaniesz w on-grid, czyli w przypadku braku prądu i tak nie będziesz miał prądu mimo pełnych akumulatorów :(
Modele hyd współpracują z akumulatorami kwasowymi
Dobry film tego szukałem. Jaki zestaw polecisz do 10tys do samodzielnego montażu off grid?
To zależy co chcesz uzyskać. Czy pełen off-grid, czy zasilanie awaryjne i jakie moce. Za 10 tys zł spokojnie dasz radę z falownikiem 2kW(3kW max) i 24V akumulatorem nawet LiFepo4. Jeden z fajnych falowników model SPH-3k pokazywałem już na kanale. Ale jak chcesz większą moc to niestety trzeba min 48V akumulatory, a to już idą koszta.
@@michapedzinski4294 z dyszka to nie zaszalejesz hybryda 3,6 kW sofar + panele 4,5 kWp i juz ci braknie
Bardzo fajny i treściwy materiał, w 100% merytoryczny i zgodny z rzeczywistością pozdrawiam Leszek...
czy na tym inwererze hybrydowym moż na byc prosumentem? czy np enea go dopudzcza?
Oczywiście, że tak. Od 1 sierpnia 2021 r. obowiązują nowe przepisy certyfikujące falowniki. Nowe zapisy wymagają przedstawienia odpowiednich dokumentów operatorom sieci, który dotyczy wymogów przyłączenia falowników do sieci (nazwany kodeksem NC RFG). Wymagane warunki formalne spełniły takie marki, jak: SolarEdge, Fronius, SofarSolar, Huawei, Sungrow czy SMA. Można spokojnie nadal je montować!
Ja posiadam Goodwe et i jest super dzial z braku zasilania
No wlasnie, te GoodWe seria ET Plus+, to ponoć 100% hybrydy z SZR (tak wynika z dokumentacji), ale czy napewno w sloneczny dzień, bez akumulatorów, przy zaniku napiecia z sieci lub przekroczeniu 253V przechodza w tryb pracy OFF GRID (WYSPOWY)?
Pytam na powaznie, gdyż wlasnie stoje przed zakupem falownika ALE TAKIEGO FUNKCJONALNEGO z rezerwą na przyszlość. A te wszystkie "hybrydy" bez aku zachowują się jak kalsyczne ON GRID'y (power off = falownik off) ?
Posiadam 6.5 Et i sprawdzalem na wyjściu backap po zaniku sieci i to bez aku podpiolem zarówke no i świecila , to też potwierzdił mi technik z KENO POLSKA ..
@@GrzegorzAlicki ok, dziękuję, czyli te Goodwe To Jest To
@@Bogdan.Slaboszewski jedyny powiedzmy problem to ze magazyn jest wysoko napieciowy zaczyna sie od 190 V jest w specyfikacji i jak xhlopaki piszą z baterii samochodowych da sie go zrobic . Ja puki co zamowiłem fabryczny BYD 7,7 kW
Witam Jestem posiadaczem falownika Hybrydowego Solaredge hybrydowy, ale hybryda od Solaredge nie działa w razie braku zasilania w sieci o czym dowiedziałem się jak planowałem dokupić akumulatory . Szukam rozwiązania, które pozwoliłoby mi na działanie w razie awarii... z uwagi na optymalizatory wymiana na inny falownik nie wchodzi w gre....
Jaki model falownika masz? Bo skoro nie działa bez prądu to nie jest hybrydowy. Podaj symbol z tabliczki.
@@ZeptoBoxpl SE5k-RWS - też tak myslałem co gorsza sprzedawca dowiedział się o tym ode mnie ale idzie w zaparte, że nie powiedziałem mu że hybryda ma działać w razie zaniku prądu.. Sprawdziem u producenta, mogę podłaczyć baterie i bedzie wpomagać autokonsumpcje. ua-cam.com/video/TG2-qNRLeKc/v-deo.html tu jest opis niestety po niemicku... Podobno ma się pojawić natywne rozwiązanie ale na ten moment proponują korzystanie z 3xVictron
@@ZeptoBoxpl Nie dziala Panie Waldku Sofar hybryda bez aku jak zaniknie faz-a/-y lub U>253V, sam się zdziwiłem, teraz dziwią się dystrybutorzy/sprzedawcy jak pytam o falownik hybrydowy, ktory dziala bez aku przy zaniku sieci na samych panelach w sloneczny dzień. A ja ambitnie szukam dalej, bo nie chce mi się wierzyć , że taka podstwowa, elementarna funkcjonalność jest tak zbagatelizowana czy pominięta przez inzynierów elektryków/projektantów !
@@Bogdan.Slaboszewski Ale jak "bez aku"? Jeśli nie będzie akumulatora, nawet najmniejszego, to używanie czegoś takiego to będzie koszmar. Wejdzie ci cień czy chmura na instalację i wszystko zgaśnie żeby się po paru sekundach uruchomić na nowo. To nie jest tak że nikt o tym nie pomyślał - to jest po prostu bez sensu. Takie rowiązanie zniszczy ci prawdopodobnie tylko sprzęt. To o czym mówisz osiągniesz dopinając do hybrydy najmniejszą, pasującą napięciowo baterię. Widziałem kiedyś vistrona 15kW podniesionego na zwykłych 18650 w szeregu. Wstał? Wstał. I na tym się mniej więcej plusy skończyły. ;)
[Edit]
Taką jedną rzecz może dorzucę od siebie. Z tego co mi wiadomo większość "tanich" falowników online ma taką przypadłość że falują ile się da, równo po wszystkich fazach więc nie mają żadnej regulacji czy kontroli mocy wyjściowej, a jak jedna z faz ma np. za wysokie napięcie to przestają falować w ogóle. Wpięcie czegoś takiego w offgrid może się skończyć conajmniej "dziwnie".
Natomiast jeśli masz falownik online z funckją "power assist", "no export policy" (każda firma to nazywa inaczej) to w teorii możesz taki falownik z włączoną tą opcją wpiąć w zwykłego UPS'a i powinien Ci zrobić dokładnie to czego potrzebujesz. UPS nie będzie czuć prawie żadnego obciążenia więc baterie powinny starczyć na długo a w tym czasie falownik "ogarnie resztę". Zaletą jest to że jak przyjdzie chmura czy coś to najwyżej UPS'a zdrenujesz bardziej, ale nic ci się nie wyłączy czy nie zepsuje. Jest to rozwiązanie partyzanckie, ale podobno względnie przyzwoicie działa.
Film świetny 👍 fajnie obrazuje jak wszechstronnie można z takiego falownika hybrydowego korzystać, pytanie moje takie: do falownika podłączona jest sieć, aku i PV, i tak aku jest już naładowane do pełna, PV akurat produkuje pełną mocą np 2kWp, do sieci nie oddaje bo nie można, a mój odbiór mocy jest na poziomie powiedzmy 200W, i jest nadwyżka mocy 1,8kW jak zareaguje taki falownik ? Dodam że chciałbym takim falownikiem zasilić nie cały dom, ale połowa domu i mam na myśli że falownik o mocy 5,5 KW powinien wystarczyć.
Nic się nie stanie. Prąd popłynie tylko taki jaki pobiorą odbiorniki. Więc nie ma znaczenia, że możnaby wyprodukować 10kW jak odbiorników jest tylko 1kW.
@@ZeptoBoxpl Dziękuję za odpowiedź, dopytuję bo do wiosny chcę sobie skompletować taki układ hybrydowy i zasilić część domu. Ustaliłem że moc falownika będzie potrzebna 5,6KW tylko nie bardzo wiedziałem jaką dać moc PV i myślę 3 do 4KW powinno być dobrze, zostaje tylko falownik, dobrze żeby był taki, który by nie wymagał baterii, a zasilała by go sieć, albo PV, oczywiście na aku też przyjdzie czas, ale później, co o tym myślisz ?
Hej zapomniałeś wspomnieć o fazach no i o tym że na dachu możesz mieć panele szeregowo i równolegle i raczej by trzeba było sprawdzić miernikiem co mamy przy falowniku aktualnie
Ludzie ogarniają w większości stringi paneli jak z nimi rozmawiam, ale naprawdę Voc jest notorycznie ignorowane co prowadzi do spalenia falownika i stąd ten film.
@@ZeptoBoxpl Hej. Nie chce zabrzmieć źle, ale... temat trochę po łebkach zrobiony.
I(sc) też jest ważne, współczynniki temperaturowe też są ważne, jeśli napięcie za duże można równoleglić, wtedy należy pamiętać o prądach wstecznych. No jest tego sporo, a jeśli się nie weźmie się tego pod uwagę to falownik też można uwalić.
@@ZeptoBoxpl Jak kolega @Waldek Rosół chętnie posłuchał bym o Isc przy doborze falownika.
Łapka w górę za ten odcinek.
Bardzo fajne informacje przydatne ( Kowalskiemu ) ale tak trochę o pompach ciepła Woda - Woda
Ciekawy odcinek.
Czekam na kolejne.
Miałem jakieś pytanie, jak mi się przypomni to dopisze w nowym wątku.
Widzę Ciebie, wiedzę tytuł i już wiem, że materiał będzie z najwyższej półki. Cały czas się zastanawiam czy moje środki pakować w falownik(i) hybrydowe + magazyn energii w LiFePo4, a potem rozbudować PV czy od razu rozbudować PV i dać mniejszy magazyn. Zastanawiam się czy posiadając magazyn - jakieś 5-8 kWh nie warto przejść na net-biling. Kupowałbym wtedy tanią energię w nocy i ewentualnie dokupował droższą w dzień (lub odsprzedawał nadwyżkę z PV i aku).
Wg Mnie, jak masz Możliwość to Opcja nr 2. Rozbudować PV + mały magazyn, a w późniejszym czasie "powiększać" ten magazyn. 😉
Na razie Net-Billing wychodzi rewelka, ale nie wiadomo jak długo. Dziś magazyn energii jest najlepszą inwestycją w dobie takiej inflacji.
Czesc Waldi czy ten sofarek np 1f moze pracowac jako off grid ale podłaczony do sieci
pozwole sobie odpowiedzieć. growatt hybrydowy ma to do siebie że może pracować z siecia i bez. z akumulatorem i bez. może być podpiety do sieci i do paneli bez aku np. wtedy potrzebne obciążenie pobiera i z pv(jeżeli jest produkcja) i z sieci. np. pv produkuje dajmy na to 500w a obciażenie które mamy w domu 1500w to z sieci dobiera sobie 1000w lub z aku jeżeli sa podpiete.
zaznaczam że pisze o growacie ponieważ ten mnie interesuje akurat
Tak, ale wersja 3kW to potrafi jak jednofazowy.
Pzdr.
Kolejny dobry i merytoryczny material :) Nie ma ceny na ich stronie więc podejrzewam cenę ok 10k. A co gdyby zrobić trójnik na panelach w miejscu gdzie wyjdzie do 500w i zastosować inverter hybrydowy 2.4 z aliexpres za 997 zł? (Jedna faza)
Mamy awaryjne zasilanie za 10% ceny.
na aletanio zobacz
Niestety większość falowników nie jest separowana galwanicznie, więc podłączanie paneli tych samych do falownika off-gridowego jest możliwe, ale tylko gdy odseparujemy go od reszty urządzeń.
Dzięki za odcinek, polecasz jakieś kanały (po za Huberta) gdzie warto zajrzeć w temacie budowy magazynu z baterii od elektryka??? Temat banku ma duży potencjał. Pozdrawiam
W kanały polecane jest to co polecam. Niestety jest tego mało.
Odnoszę wrażenie, że Hubert wytłumaczył bardzo dużo więc nie wiem z czego się spodziewasz?
Falownik jednofazowy on-grid można podłączyć do dowolnego gniazdka - niekoniecznie bezpośrednio za licznikiem. A jak jest z falownikami hybrydowymi, o których tutaj mowa?
Jest dwa filmy wcześniej.
Czyli niestety sama wymiana falownika na hybrydowy nie wystarczy, bo musi być on wpięty w konkretny sposób. Nawiasem mówiąc ten falownik dwa filmy wcześniej, chyba nie potrafił oddawać prądu do sieci.
@@misiekc1 bo hybrydowy nie powinien oddawać do sieci. taka jest idea tego falownika
@@misiekc1 Oczywiście, że oddaje, tylko w Polsce nie został zatwierdzony po październiku zeszłego roku.
Mam wrażenie, że powstało pewne zamieszanie nomenklaturowe. Niektórzy nazywają falownik hybrydowym jeśli jest on w sumie takim UPSem z podłączoną do niego dodatkowo fotowoltaiką (czyli off-grid ale mogący pobierać prąd z sieci). Inni używają tej nazwy dla urządzeń które mogą pełnić funkcje falowników off-grid i on-grid. I taki chyba jest ten sofar z tego odcinka - on może oddawać nadwyżki do sieci. Chyba, że ja czegoś nie rozumiem, co jest całkiem możliwe, bo jestem nowy w temacie. A tak w ogóle to dzięki za dotychczasowe odpowiedzi.
A czy inne marki falowników hybrydowych można prosić? Sofar są bardzo drogie może coś tańszego?
growatt spf
15 tys zł za falownik hybrydowy 15kW to drogo? No to Vicron proponuję :) A znam jeszcze droższe marki.
@@ZeptoBoxplNo jak ze wszyskim są droższe i tańsze. Pytałem czy można prosić filmy z innymi markami. Kolega wyżej podał przykład Growatt SPF za 5-6 tys. Może taki?
Czy one mogą pracować bez baterii w ogóle. Czy bateria jest niezbędna. ?
W iGrid bateria nie jest wymagana (sprawdzone praktycznie). Z tego co rozumiem instrukcję Sofara też nie jest wymagana, ale nie miałem jeszcze okazji testować.
@@ZeptoBoxpl dziękuję Panie Waldemaże za odpowiedź. Pozdrawiam
@@Zakrza Wiekszość hybryd na polskim rynku jak nie ma aku i zaniknie sieć wyłączy się. Proszę to stawiac jako warunek zakupu w zamówieniu. Większość sprzedawców niema o tymzielonego pojęcia. Ja szukam juz od 3 dni.
@@Bogdan.Slaboszewski dziękuję za info
Mam i ja
Masz może właśnie te hybrydę?
@@kosiarz7523 mam
@@radekwoffgrid6872 mam zamiar kupić ale mam dylemat czy muszę mieć min jakas baterie aby działał w offgrid ? Czy bez baterii działa na własne uzycie nie pchając w sieć na 3 fazach czy tylko na wyjściu critical load? Jak nie to po co to wyjście ? Instrukcje poczytałem ale tam jakoś enigmatycznie. Z góry dzięki za info
@@kosiarz7523 narazie dopiero co został zamontowany tylko pod sieć by w nią pchać reszta dopiero będzie. Robiona wiec noc nie jestem wstanie powiedzieć
@@radekwoffgrid6872 z tego co wiem to tez możesz ustawić tak aby korzystać na bieżąco i nie oddawać do sieci kiedy jest produkcja czyli to co produkuje to zużywasz
Reklama falownika nic więcej.
A jaki falownik tu reklamuję? Pokazuję jak czytać kartę katalogową, a to co sobie kupisz jest Twoją sprawą.