Miért telik az idő? - Takács Gábor (BME TTK Elméleti Fizika Tanszék) előadása (2023.03.31.)

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 16 кві 2023
  • Takács Gábor (BME TTK Elméleti Fizika Tanszék): Miért telik az idő?
    (BME TTK Science Campus)
    "Mi az idő? Ha senki nem kérdezi tőlem, akkor tudom. Ha azonban kérdezőnek kell megmagyaráznom, akkor nem tudom. Mégis nagy merészen állítom: tudom, ha semmi el nem múlnék, nem beszélhetnénk múlt időről, ha semmi nem következnék, nyomát sem lelnénk jövő időnek és ha semmi sem volna jelen, hiányoznék akkor a jelen idő. Ámde miképpen van ez a két idő, múlt és jövő, ha a múlt már nincsen és a jövő még nincsen? A jelen pedig, ha mindig jelen maradna s nem zuhanna a múltba, nem idő volna, hanem örökkévalóság." (Augustinus: Vallomások)
    Az idő talán a leghétköznapibb, ugyanakkor az egyik legrejtélyesebb eleme a tapasztalat világának. Honnan a másodpercek könyörtelen menetelése? Miért emlékszünk a múltra és miért ismeretlen számunkra a jövő? A fizika legalapvetőbb kérdéseit feszegetve felvázoljuk ismereteink jelenlegi állását, és bemutatjuk az idő irányával kapcsolatos nyitott kérdéseket.
    ---
    A BME Természettudományi Kara "Science Campus" előadássorozatában a BME TTK neves oktatói és a meghívott vendégek hozzák középiskolásoknak is közel a modern természettudományok eredményeit. Bemutatják a nyitott kérdéseket, az új trendeket, és azt, hogyan keresi az emberiség problémáira, kihívásaira a válaszokat a természettudomány. A témakörök a BME TTK gazdag szellemi műhelyének széles arculatát ölelik fel: matematika, pénzügyi matematika, adattudomány, nukleáris technika, nukleáris medicina, kvantumtechnológia, részecskefizika, kognitív tudományok, pszichológia. Az előadások személyesen a BME F3213 teremben követhetők. További információ: felvi.ttk.bme.hu/sciencecampus
  • Наука та технологія

КОМЕНТАРІ • 323

  • @adamfaragobmx
    @adamfaragobmx 9 місяців тому +13

    Köszönöm, nekem nem volt lehetőségem a BME-n fizika szakot tanulni, így nekem ez jelenleg a leghasznosabban eltöltött relatív idő, imádom, tök gyorsan telik ❤

    • @coubclub9419
      @coubclub9419 9 місяців тому

      hát ha nem bmx-ezted volna el az életed, mint egy hülyegyerek, akkor lett volna

  • @timberlake79
    @timberlake79 10 місяців тому +40

    Engem az érdekelne nagyon, hogy miként lehetséges az (gondolom már többen jártunk igy), hogy például éjjel vagy reggel amikor álmunkból felébreszt az óra , de még vissza alszunk és csak pár percre de mégis van hogy pár perc leforgása alatt több orányi történést is meg tudunk álmodni (élni), és mindez nem gyorsitott felvételként játszódik le. Mintha az idő másképp telne a fizikai valóságban, másként "szellemi " szinten. Mert másképp hogy volna lehetséges hogy a valós idönél lényegesen hosszabb történést le tud az agyunk vetiteni pár poerc alatt valós idejű sebességre konvergálva. "bocsánat a fura megfogalmazásért"

    • @ernogaborgodo
      @ernogaborgodo 10 місяців тому

      ...az álom folyama, nem a konkrét ,,idő-esemény" terében valósul - történik meg, - illúzió, aminek nincsen köze a mért időhöz...
      A mért idő is, csak a földi élet fiktív tapasztalata... Ahogyan azt látjuk, az anyag is egy tömör fizikai megnyilvánulás, pedig inkább csak egy ennergia masszába töltött kvantum-elemi részecskék mozgási energiája... Egy áttetsző fényáteresztő energetikai konstrukció némi ,,hamu és por" örvénylő szeméttel fűszerezve... Barionos részletek egy tornádó határain belül, ami energia szintjével oda tud rendesen vágni a környező díszletnek...
      🤔😏🖇️♻️

    • @Dinnye01
      @Dinnye01 9 місяців тому

      Nagyon egyszeru. Az agyadban a folyamatok sokkal gyorsabban zajlanak, mint ahogy a tested a valosagban kepes mozogni. Plusz nincs olyan, hogy "gyorsitott felvetel"... ha te gyors vagy, akkor azt ugy eled meg, hogy a kornyezeted lassul meg korulotted, de te a sajat "normalis" sebessegeddel mozogsz. Szoval mivel az almok nem fizikailag tortennek meg a testeddel, csak az agyadban leteznek, igy gyorsabban zajlanak le.

    • @Chibanah
      @Chibanah 9 місяців тому +5

      Megváltozik az "időérzékelésed" ahogy a kedvedtől is függhet, hogy mennyinek érzed az idő múlását, pl. ha szórakozol, akkor gyorsabbnak érzed stb. Elég egyszerű jelenség.

    • @ernogaborgodo
      @ernogaborgodo 8 місяців тому

      @@Chibanah ... az idő érzékelés, az a rendszert fenntartó-,,agyad" keltette fiktív időfolyam, ...de amikor felébredsz, Te sem tudhatod pontosan mennyi idő telt el a,,többórás esemény lezajlásában"... lehet csak időzavar az ,,ébrenléti" kezdeti reál és a szubjektív érzékelés szintjén... akár több/nagyobb időszakasz volt az egész ,,álmodási intervallum" - és csak pár percként tudatosult Benned... Az anyagi érzékelő ,,agyunknak" van saját ,,időképzete" a konkrét ,,földi reál idő-folyamot" módosítva...🤔🖇️🎩 - varázslat a nem létező ,,idő fikció"... egyszer egy órával kellene álmodni, hogyan is telik az idő az álomban...?
      🤔😎😏🪔⏳⏰

    • @gaborbea8384
      @gaborbea8384 8 місяців тому +17

      Úgy, hogy valójában nem létezik idő. Nincs múlt és jövő, csak a jelen pillanat létezik. A múltat és a jelent a tudatod teszi számodra létezővé, de az csak a fejedben létezik. A tudatod pedig egy más állapotba kerül mikor alszol így többminden sűrűsödik az időérzékelésedbe az itteni éber állapothoz képest. A létezésben minden mozog rezeg. De ennek is van korlátja. Fizikai testhez van kötve a tudatod amíg élsz. Persze a fizikai test is illuzió mert fizikai tér sem létezik. Minden csak energia és rezgés. így a tudatodnak is éppen ezért nem lehet végtelen időt átélni egységnyi ébrenléti idő alatt. De többnek vagy lényegesen többnek érezheted.

  • @TeslaElonSpaceXFan
    @TeslaElonSpaceXFan Рік тому +10

    Nagyon érdekes előadás volt, köszönet érte!

    • @ervinfilemon2858
      @ervinfilemon2858 8 місяців тому

      VALÓBAN ÉRDEKES , DE CSAK ITT OTT IGAZ ! ! ! ÉS AMI AZ entrópiát illeti MEGÉRNE MÁR AZ IS EGY RACIONÁLISABB kozmológiai és kvantrumfizikai magyarázatot , mert jelen prezentációban csak HÓKUSZ - PÓKUSZ AZ EGÉSZ vele kapcsolatos gondolatkör . minden duma felesleges addig , amig nem értjúk még a fotonok kozmikus és kvantumfizikai létrendjét sem , és még a kvantumgravitáció eddigi ismereteinkkel is csak kitörölhetjúk a fenekünket .... Einsteinnek is legalább háromszor kellene újraszületni , hogy felfogja ésszel : A VILÁGEGYETEMET AZ ÉTER DINAMIZMUSA ÉLTETI ÉS MŰKÖDTETI ! ! ! pontosan az , amit EINSTEINT MAJMOLÓ taplófejű fizikusok kitöröltek az elméleti fizikából . KOZMIKUS IMPULZUS NINCSEN KOZMIKUS TÖMEGRÉSZECSKÉK NÉLKÜL , MÉG AZ ATOMI RÉSZECSKE DIMENZIÓK ALATTI VILÁGBAN SEM ! ! ! Az általunk megtapasztalt / megtapasztalható fénysebesség " NEM KOZMIKUS HATÁRSEBESSÉG ! ! ! A GRAVITÁCIÓS TÖMEG TÉR KOORDINÁTÁK MAGASABB FOTONENERGIA DIMENZIÓFORRÁSOK FÉNYSEBESSÉGEK FÖLÖTTI HATÓ ÉS ELLENHATÓ TÉRIDŐLEOSZTÁSAIBÓL ÉPÍTKEZNEK ! ! ! Az atomok csak a domináns gravitációs térkvantáltságuk TÉRIDŐLEOSZTÁSÁBAN LÁTJÁK MAGUK KÖRÜL A KOZMOSZ VILÁGÁT ... ILLETVE ANNAK EGY RÉSZÉT A modern tudomány elméleti fizikája fundamentális hiányosságokra épül jó 100 év elteltével még azt sem fogták fel ésszel , hogy mi a kozmikus " tömeg " MINT HATÓ ELLENHATÓ ENERGIAÁTFEDÉS virtuális EM . HH. FOTONHULLÁM LELASSULÁS . ÉS VELE KAPCSOLATOS KOZMIKUS IMPULZUS TÖMEG BESŰRŰSÖDÉS , de hogyan és miért is ? ? ? ehhez ideje lenne már átírni a fizikát , és törölni belőle Einstein olyan baromságait is , miszerint " a fény terjedéséhez nem kell éter ! ! ! ? ? ? ma már csak a hülyék nem tudják , hogy a fény és az elektromágneses hullámok hogyan terjednek és mi a fénykvantum kettős természetének rejtélye ,

    • @ervinfilemon2858
      @ervinfilemon2858 8 місяців тому

      Nem szándékoztam én itt fizikaórát nyitni , sőt szerepelni sem , csak olyan kérdéseket vetek fel egy két percre mindössze , AMI MÁSOKBAN IS FELMERÜLHET .és hiába is nyalogatja a fizikakönyvek lapjait , nem kap választ rájuk . Nevezetesen : a fény és az elektromágneses haladóhullámok ÚGY TERJEDNEK , HOGY TÉRANYAG IMPULZUSAIK HOL A GRAVITÁCIÓS TÉRKVANTÁLTSÁGI MEZŐBEN , HOL A MEZŐKOORDINÁTÁT IS GYORSÍTÓ FELSŐBB FOTONENERGIA DIMENZIÓBAN MÉRETTETNEK MEG ...! / LÁSD A FOTONCSOMAG KETTŐS TERMÉSZETÉT RELATÍV GERJESZTETT FÉNYSEBESSÉGEN /

    • @TeslaElonSpaceXFan
      @TeslaElonSpaceXFan 8 місяців тому +1

      @@ervinfilemon2858 Érdekes hipotézis.

  • @BM-qx7cm
    @BM-qx7cm Рік тому +2

    Nagyon jó volt.

  • @ritatasnadi
    @ritatasnadi 7 місяців тому +2

    Szuper előadás, ❤️

    • @ervinfilemon2858
      @ervinfilemon2858 6 місяців тому

      FIZIKAI RACIONALITÁSOKAT IS NÉLKÜLÖZŐ HAPLATYOLÁS ! ! ! eléggé eltorzult az agyad , ha ezt szupeernek látod

  • @Tonewheelsmile
    @Tonewheelsmile 10 місяців тому +1

    Jó!

  • @gabor-bz8cx
    @gabor-bz8cx 8 місяців тому +8

    Nem az idő múlása izgat, csak az hogy érzem,és látszik .

  • @francisnagy9667
    @francisnagy9667 3 місяці тому

    Nagyon egyszerű.
    Az idő azert mulik mert van.

  • @zoltanmatecz6102
    @zoltanmatecz6102 10 місяців тому +3

    Az Idő, az állapotváltozások mértéke. t = w/P ahol t az idő, a W, az állapotváltozást jelentő munka, míg a P, teljesítményként azt a pillanatnyilag viszonyítható állapotot jelenti, amin a munkavégzés által változtatni lehet. Így minden állapotváltozáshoz, más és más időérték társul. Mi pedig, ezeket a különböző állapotváltozásokat viszonyítgatjuk egymáshoz. Így lett számunkra, az állandónak minősülő égi mozgásformák eseményideje, a földi időszámítás alapja. Általunk abszolutizált időként. Amihez viszonyítva lesz minden egyéb eseményidő relatív. Bővebben, www.futotuz.blog.hu Üdv mindenkinek.

  • @Hegedus.Dinamika
    @Hegedus.Dinamika 2 місяці тому

    Végre képes leszek definiálni az időt egy épkézláb mondattal a négyéves gyermekeim számára a hajánál fogva előrángatott példák helyett. :) Ezt külön is köszönöm.

  • @adamfaragobmx
    @adamfaragobmx 9 місяців тому +2

    A jelen pillanatban, a meglévő érzékeléseimmel, utoljára Teller Ede említette a szabadsági fokot, kíváncsian várom a végét!

  • @germanlearning6951
    @germanlearning6951 Рік тому +9

    Egymást követik illetve felváltják az események valóban, ezt nevezzük időnek. Ha pontosak akarnánk lenni, vagyis alaposan kielemezzük a dolgot akkor úgy fest hogy nem csak követik egymást hanem fel is váltják egymást, igaz hogy van nyoma a múltnak. Pl. valós fizikai látszata, vagy az emlékek, de maga az eseménya nem marad meg valósan, A múltat sosem tapasztaljuk valóságosan, sem a jövőt, e kettő mindig csak a képzelet szintjén létezik, valós tapasztalatom nincs ilyesmi, mindig jelennek tapasztalok minden időt. Képzelhetem azt hogy most holnap van a tegnaphoz viszonyítva, de tegnap sem volt múlt tapasztalatom vagy múltélményem, és most sincs jövőérzetem, holnap sem lesz, ugyanaz a most lesz ami most van, csak az eseményekben van eltérés időben nincs valóságos eltérés, legfeljebb a képzelet szintjén, de a a képzelet szintje is állandóan időtlenül most van. Inkább olyan ez mint egy nagy most, akár végtelen most vagy örökmost, és a képzelet(az emlék is képzelet) az ami utal egy nem mostra, érdekes módon maga a képzelet vagy emlék ami valamire utal hogy nem most van, maga sincs soha múlt időben, vagy jövőidőben. Gyakorlatilag múltnak és jövőnek semmi jele. Van a most meg a képzelet, illetve a most jelen valós események kerülnek vagy alakulnak képzeletbe, vagy képzeletté.

    • @Dinnye01
      @Dinnye01 9 місяців тому +1

      Felteszem a nagy kerdest: meddig tart a most? Mitol most a most? Erdemes ezen elgondolkodni.
      (Vannak ra kivalo elmeletek, en Arvin Asht javaslom, talan o fogja meg a legjobban).

    • @ernogaborgodo
      @ernogaborgodo 8 місяців тому

      @@Dinnye01 ...a most, az a pillanat, amikor tiszta tudattal érzékeled a (sajnos ,,nagyonis" viszonylagos) ,,Önvalód" helyzeti állapotát... Csak a probléma a ,,földi fikció" viszonylagosan stabil - nyugalmi állapotban megnyilvánuló helyzeti ,,illúziónk"... amúgyis az egész anyagi világegyetemben nagy sebességgel száguld a kozmikus térben elhelyezkedő makro világ, és pláne'* a mikro szubatomi méretű kvantum,,energia-tér", amiből semmit sem érzékelünk... nyugis a ,,látszatvilág" ... közben TUDATOSAN ,,őrülten" - minden rohangál...

    • @sakkmatt
      @sakkmatt 8 місяців тому

      Egy koporsóban nyugszik egy ember. Két méter mélyen már nem telik az idő?

    • @Dinnye01
      @Dinnye01 8 місяців тому +1

      @@sakkmatt hat "neki" mar nem. De a testenek persze igen.

    • @sakkmatt
      @sakkmatt 8 місяців тому

      És minden atomnak meg kell hajolni az idő akaratának.@@Dinnye01

  • @gabokov2645
    @gabokov2645 9 місяців тому +3

    Hátha Vala Kinek felkeltem a figyelmét (és értelmezni kezd), mert szerintem a nyelvünk alaplogikája em-lékezésre érdemes. Legegyszerűbb az idetér szóból indulni, mert ez áll legközelebb az idő és tér (mint megvalósulás) fogalmához. Beletelik kis időbe, de változtatás áll be az értelmezésbe. Mire ide-ér és meg-érintődik és megfogódik a fogalom: a tér igéje és igézete, mint tör-ténés betérése és betörése a történésbe. (azaz a történelembe, ami maga az IDŐ ). Nem szójátéknak szántam, hanem mélyen elgondolkodtató meg-fogásnak. ;)

    • @ernogaborgodo
      @ernogaborgodo 8 місяців тому

      ...mit tudsz Te megfogni az ,,idő" múlásában? Az órád ,,mutatóinak" járását... Csakis a földi értelmezésben működik az ,,időnek" számolt ,,fikció"...😎💡
      ...a földi létet mérik csak ,,idővel", a korlátozott ideig tartó biológiai élet folyamatában... Földi anyagi fikció és tudati illúzió... Viszonylagos, mert maga az óra szerkezete, ellentétes irányú elmozdulásban múlatja az idő irányár, mint ahogyan azt az ember értelmezi... 🙂☝️-👇🙃 pedig csakis egyirányú elmozdulás van az egész anyagi világegyetemben...! Nézőpont függő, még az idő folyamának irányzéka is...
      - Tudati Illúzió, fiktív látásmód...🤔😏♾️♻️➿

    • @ideodakampany
      @ideodakampany 8 місяців тому +2

      @@ernogaborgodo - de miért csak földi??? - amikor minden csillagnak is megvan a maga kora, azaz az "üzemanyaga" elégésével lejár a létideje, és meghal...

  • @germanlearning6951
    @germanlearning6951 Рік тому +10

    (ez nem kötekedés hanem megfigyelés)
    Nem az idő telik, hanem a dolgok változnak. A dolgok változásának az összehasonlítására értjük az időt. A nap ismert megbízható ciklikusan változó pozícióváltozását hasonlítjuk össze az egyéb változásokkal. Ebből az összehasonlításból különböző számokat kapunk, és erre mondjuk azt hogy ez ennyi meg ennyi idő, pedig az idő nem hogy nem változik de nincs is egy önálló léte. Ha lenne olyan hogy változna az idő, vagy telne, nem is lenne megfelelő viszonyítási alap. A moston kívül nincs más tapasztalatunk még egy emlék ami időre utal is mindig most van, ha pedig egy emlék nincs jelen, az nem azt jelenti hogy a múltban viszont ott van. Minden múltra utaló gondolatunk is most van ez ténytapasztalat, akármennyire is nehezen felfogható. A most pedig nem idő, úgy mondjuk jelen idő, de ez becsapós kifejezés, mert az összehasonlítási alapunk is most van, az összehasonlítási alapunk a mostra, nem valós múlt vagy valós jövő, hanem jelen képzelet vagy jelen emlék.

    • @ernogaborgodo
      @ernogaborgodo Рік тому +3

      ...a mi helyzeti viszonyunk a földi világban, a ,,tudat értelmező képessége", és ez is nagyon viszonylagos és ,,önös - személyre szabott - képzeleti tevékenység"...
      Minden a megtanult - belénk rögzült viszonyítási mód - alapjáraton teremtünk egy ,,földi" világot magunknak, ami csak a mi tudati ,,illúziónk", valóságos 3D-s Euklidesz-i térnek és egyirányú idő-folyamként haladó, - anyagi, fizikai ,,tudatnak" értelmezzük, ami a biológiai ,,értelmező" agyunk terméke - vagyis ,,egyéni", ,,egyedi" - szellemi -,,tudati" tapasztalás és tevékenység 🤔...
      ...ha kikapcsol a tudatod, felborul az xyz-3D-s tér és az érzékelt folyamatosság... Te nem kell, hogy anyagilag, fizikailag, biológiailag elpusztulj!!! - csakis a ,,tudatod" veszti el kapcsolatát, a környező valóságnak mondott objektív-,,valós világgal"🤔😏🖇️

    • @ernogaborgodo
      @ernogaborgodo 10 місяців тому +2

      ... még annyit a jelen -a ,,most" lényegi értelmezéséről 🤔 - ha a múltad - fizikai-anyagi állapotában nem történt volna meg egy konkrét esemény, akkor törheted a fejedet a mostban (ha lenne egyáltalán valami tudati sejtésed arról !) minek kellett volna lennie ott a múltad valóságában... Meg kell történnie a valaminek, hogy legyenek most ,,emlékeid róla"...ok-okozati, fizikai és szellemi viszonyítási alap a jelenlegi energetikai - információs viszonyítási ,,idő - térben"

    • @germanlearning6951
      @germanlearning6951 10 місяців тому +2

      @@ernogaborgodo A jelen tűnékeny események amik mindjárt emlékekké is lesznek(vagyis még emlék sem marad a legtöbbről) valóságnak tűnnek, igazából biztosak vagyunk benne hogy valóságosak pedig nem stabilak, de kérdés mit értünk valóság alatt, mert érezni hogy van valóság, de a dolgokat nem nevezhetjük valóságnak, ha ennyire tűnékenyek. Szerintem amit valóságnak érzünk az a dolgoknak vagyis a tapasztalatainknak való tudatában levés, mert erről el lehet mondani hogy nem tűnékeny, hanem állandó. Ha van tapasztalat, akkor van tudatában levés is, a tapasztalat változékonysága nem érinti a tudatában levést. Ha valóságnak azt vesszük ami állandó, változatlan, és nem tűnékeny akkor a tudatában levés a valóság, tudatában pedig mindig az "én" van, vagyis mi vagyunk a változékonyságban a valóság. Az "én" pedig egy üres tudatában levés lényegileg. Azért mondom hogy üres, mert bármely dolgot, amit ráakasztanánk az "énre" vagy tudatában levésre, arról kiderül hogy nem állandó, lehet relatíve állandó mint pl. adott gondolatok, személyiség, adott érzések, de ezek is mint a tárgyak változnak, nem állandóak. Képzelhetem vagy gondolhatom azt hogy a tudatában levés sem biztosan állandó, de még sosem volt olyan saját tapasztalatom aminek nem a tudatában levés lett volna a lényege.

    • @ernogaborgodo
      @ernogaborgodo 10 місяців тому +2

      @@germanlearning6951
      ... itt az van, a valóság megnyilvánul a mi tudatunkon kívül is - az életnek szüksége van egy életre képes közegre, - ,,amiben fészket rakott az életünk, lettünk megfigyelői ennek a káprázatnak

    • @germanlearning6951
      @germanlearning6951 10 місяців тому +2

      @@ernogaborgodo A valóság a tudat, az előző levezetések alapján. Az megnyílvánulás feltétele is egyben a tudat. Még senki sem tapasztalt tudaton kívüli megnyílvánulást, vagyis egy olyan megnyílvánulást aminek nem volt tudatában.

  • @mockermuris
    @mockermuris 7 місяців тому

    emlékezz rá, hogy felejtsd el

  • @attilamerenyimd5161
    @attilamerenyimd5161 Рік тому +3

    super lett, mint a másik is, még több Takács Gábort!!!! Please!!!!

    • @sakkmatt
      @sakkmatt Рік тому

      Takács Gábor különleges, mert belőle csak egy van. A többiekből meg sok. Én sajnos egyetlen kijelentő mondatot sem tudok elfogadni, mert minden emberi tudás vita alapot képez. Kivétel amit Mózes kőtáblájáról tudunk.

    • @laszlobizsok26
      @laszlobizsok26 8 місяців тому

      @@sakkmatt... belőled hány van ?... ennek a Mózes nevű ókori zsidó birkapásztornak hol vannak a kőtáblái ?... mert nem egy volt, ahogy írod, hanem kettő...

  • @gyulamolnar8971
    @gyulamolnar8971 11 місяців тому +4

    Az idő pontos méréséhez, feltételezni kell a mérendő dologról, hogy pontosan, egyenletesen változik. De attól, hogy pl. nem tudnánk mérni az időt, mert nem ismernénk olyat amiről azt feltételeznénk, hogy egyenletesen változik, vagy nem látnánk értelmét mérni, attól még az idő telik. Ha nincs semmi az univerzumban, ha kiegyenlített sugárzás van, az is tart egy ideig. Mint az adás szünet. Értem, hogy a semmit a semmi nem tudná mérni semeddig. De ha létezhetne benne egy óra, aminek a mutatói egyenletes sebességgel járnának körbe, akkor valahányszor körbejárnának, amíg semmi van. Tudom, hogy de nem lehetne ott óra és senki sem nézné meg, és nem is látná, és tapintással kéne megállapítani, hol tart. A lényeg, hogy ha tegyük fel, valamiért nem örökké tart, akkor valameddig tart. És ha feltételezzük, hogy a semmiből csak úgy időnként univerzumok teremnek, az univerzumok közti térben megintcsak van egy időszakasz amikor az egyik termett, meg a másik, meg egyik eltűnt vagy akármi, ideig tart az állapotuk. Szóval pl. egy univerzumnak abszolút ideje van az univerzumok közti térből nézve, mert nem volt, lett, valameddig. De ilyen abszolút időnek tekintjük a korát is belülről nézve. Azon belül ennek meg annak ehhez meg ahhoz képest így meg úgy változik az ideje, de az egész univerzum annyi idős, meg a Földre is azt mondjuk, annyi idős amennyi. Meg úgy azon kívül mikor a relativitás elméletet magyarázza valaki, mindennek konkrét kort határoz meg, bárhol legyen az univerzumban, bárhogy mozogjon bármihez képest. Visszatérve, az amiből most megállapítják az univerzum korát, az ugyanúgy csak egyenletes sugárzás, mint ami az univerzum végén lesz. Egyrészt lehet úgy nézni, hogy abból nem lehet időt mérni, mégis telt. Vagy végülis az egyenletes sugárzás egy frekvencia, ami szabályosan ismétlődik periódikusan, meg utat tesz meg, vagyis telik az idő. Óra nincs, és nem tudja mérni.

    • @laszlobizsok26
      @laszlobizsok26 6 місяців тому

      ..."Az idő pontos méréséhez feltételezni kell a mérendő dologról, hogy pontosan, egyenletesen változik." ... - ahogy írod... ezzel kapcsolatosan felmerül a kérdés : ... mi az IDŐ ?... egy mérendő "dolog" ?... mit értünk "dolog" alatt általában ?... a magyar nyelvben ez egy több értelmű szó, általában a szövegkörnyezet határozza meg, mit értünk éppen alatta... vannak fizikai léttel bíró "dolgok" és vannak elméleti, jogi, filozófiai "dolgok", stb. ...
      ... másik kérdés : ...az IDŐ egy "dolog" ?... mert ha a fizika felől közelítünk hozzá, nem tűnik "dolog"-nak, hiszen nem fizikai entitás, mivel nincsenek fizikai tulajdonságai, mégis meghatározza a fizikai folyamatok, történések menetét, végeredményét...
      ...harmadik kérdés : ... az IDŐ -t még soha senki sem mérte meg, mert nem fizikai létező, ezért mérni sem lehet... amit méricskélünk, az a fizikai entitások, létezők körében megfigyelhető, detektálható változás, változások vagy azok sorozata ...
      ...nincs a világon "óra" , készülék, amely az IDŐ -t volna képes "mérni" , ezért értelmetlen "dolog" a világegyetem koráról diskurálni...

  • @HenrikAnonim
    @HenrikAnonim 11 місяців тому

    Az axioma az,hogy nincs ilyen?
    Még is ott van a hold?

  • @germanlearning6951
    @germanlearning6951 Рік тому +4

    Kicsit leegyszerűsítve mondva, a napjárást hasonlítjuk össze egyéb változásokkal. A nap járása ciklikus és megbízható, ezért ez egy jó viszonyítási alap, vagyis jó ötletnek tűnik ehhez hasonlítani minden egyebet. Összehasonlítunk 2 eseményt ennyi történik, az egyik esemény a nap ciklikus járása, ehhez hasoblítunk vagy mérünk minden egyéb változást.
    Egymást követik illetve felváltják az események valóban, ezt nevezzük időnek. Ha pontosak akarnánk lenni, vagyis alaposan kielemezzük a dolgot akkor úgy fest hogy nem csak követik egymást hanem fel is váltják egymást, igaz hogy van nyoma a múltnak. Pl. valós fizikai látszata, vagy az emlékek, de maga az eseménya nem marad meg valósan, A múltat sosem tapasztaljuk valóságosan, sem a jövőt, e kettő mindig csak a képzelet szintjén létezik, valós tapasztalatom nincs ilyesmi, mindig jelennek tapasztalok minden időt. Képzelhetem azt hogy most holnap van a tegnaphoz viszonyítva, de tegnap sem volt múlt tapasztalatom vagy múltélményem, és most sincs jövőérzetem, holnap sem lesz, ugyanaz a most lesz ami most van, csak az eseményekben van eltérés időben nincs valóságos eltérés, legfeljebb a képzelet szintjén, de a a képzelet szintje is állandóan időtlenül most van. Inkább olyan ez mint egy nagy most, akár végtelen most vagy örökmost, és a képzelet(az emlék is képzelet) az ami utal egy nem mostra, érdekes módon maga a képzelet vagy emlék ami valamire utal hogy nem most van, maga sincs soha múlt időben, vagy jövőidőben. Gyakorlatilag múltnak és jövőnek semmi jele. Van a most meg a képzelet, illetve a most jelen valós események kerülnek vagy alakulnak képzeletbe, vagy képzeletté.

    • @sakkmatt
      @sakkmatt Рік тому +1

      Az ókorban sok hajó eltévedt,mert csak a Nap járására támaszkodhattak,de csak szép időben.Éjjel meg pláne. A Nap nem az egyetemes Univerzum napórája de még a csillagok sem. ET valami mással kénytelen beérni.

  • @WolfLaxli
    @WolfLaxli 8 місяців тому

    Valami 90 százalekát nem ismerjuk mi tölti ki a világürt. Csak nevet adtunk neki. Ebből következtetni hogy hogyan fog a tér változni ha a mai ismeretekkel anyagnak nevezett részecskek nem lesznek..?

  • @abrak940
    @abrak940 9 місяців тому +3

    ha jó az idő a tömeg kimegy a térre

    • @ideodakampany
      @ideodakampany 8 місяців тому +1

      A tér a dolgok egymásmellettisége, az idő pedig az egymásutánisága. :)

    • @laszlobizsok26
      @laszlobizsok26 6 місяців тому

      ...és nyilván attól görbül meg... mint a kapanyél...

  • @petyaur
    @petyaur 6 місяців тому

    A magyar automatikus feliratozást engedélyezzétek légyszi, így nem tud vele mit kezdeni a summázó addon :)

  • @janosmolnar5851
    @janosmolnar5851 8 місяців тому +2

    Nem a levegőmolekulák számítanak,hanem a fotonok. A fotonok a kulcsa az egész világegyetemnek. Ha viszont a fotonok jegyzetelnek,akkor végzett-e már valaki olyan kétrés kísérletet,ami fotonokkal teli térben történt?

  • @rezsonemeth1542
    @rezsonemeth1542 Рік тому +4

    Én is úgy vagyok ezzel mint a Móricka a viccben akinek mindenröl ugyan az a p-betűs szó jut eszébe. Aki hivő annak a hit ilyen.
    Ha megszűnik minden entrópia nincs óra amivel mérni lehet akkor nincs idő. A mi világegyetemünk is ilyen, ha nem látná valaki ezt egy külső szemlélőként akkor nem léteznénk. " és teremté Isten... és látá hogy jó" Az ember és társadalma csak és kizárólag vallási alapon tud fennálni. A szép lassan lecsengő monoteista nézetet, felváltotta az igenis vallásként működő ateista liberális humanizmus. Ez is egy hit, arról szók, hogy amit az ember kitalál az jó mert bármihez joga és szabadsága van. Ehhez a hitrendszerhez tartoznak a modern fizikusok is. És már hallottam olyan hangokat is hogy a kvantumelmélet és a relativitás elmélet is hülyeség mert az emberi józan ésszel szembe megy nem lehet igaz. Én viszont azt látom minél inkább boncolgatjuk a fizika alapjait, metafizikával találjuk magunkat szemben. A távcső és a mikroszkóp másik felén végül Isten fog velünk farkasszemet nézni.

    • @gaborl6837
      @gaborl6837 10 місяців тому +1

      Így igaz! Respect! 👍✌️

    • @laszlobizsok26
      @laszlobizsok26 6 місяців тому

      ...na és szerinted melyik S T N ?...

    • @rezsonemeth1542
      @rezsonemeth1542 6 місяців тому

      @victorfalkenstein6721 túl sok minden jut eszembe így vezetés közben. A magyar nyelv szerint nen stimmel , hogy Isten tudni fogja. Aki ezt kivülről látja egyedül Isten ilyen, az nem tudni fogja , hanem tudja. Ugyanis e videó is azt a taulságot vonja le, hogy ilyen , hogy idő nincs. Van egy matematikai tényező segédeszköz-fogalom ami azonos körülmények közt működő rendszerben játszik, de ez nem egy valami. A dolgok párhuzamos változásának viszonyrendszere.
      Én amúgy nem az Istenfélőkre , nem is az Istentöl félőkre ami ugye magyarul más , hanem az Istentagadókra gondoltam. Akik azt pont a semmit akarnák az ilyen naiv embereknekmint én prezentálni az optika másik felén. Velük szerintem farkasszemet néz, inkább úgy néz vissza ahogy ők. A hitetlenség nem hiba, bűn. Én mint evangélikus nem félek Istentől!

  • @nagygabor4188
    @nagygabor4188 9 місяців тому

    A számolás joga című film, az entrópia irányának a finom megváltoztatásáról szól - gyengébbek kedvéért.

  • @ronkoloz7136
    @ronkoloz7136 7 місяців тому

    Vajon az elmondottak szerint a "lét" a következő folyamatban vázolható-e igy: "Semmi - Változás - Jelenség - Változás - Semmi"

  • @user-oy6cb6jv7o
    @user-oy6cb6jv7o 3 місяці тому

    Példa! Van két atomóra az egyik a földön a másik kering a föld körül és igaz lenne, hogy nem egyforma időt mérnek?

  • @gooleino3798
    @gooleino3798 7 місяців тому

    Miért tellik? És egyáltalán valós létező,vagy csak a mi képzeletünkben van jelen?

  • @toroklev
    @toroklev Рік тому +3

    Egyrészt nagyon nagyon élvezem ezeket az előadásokat. Örülök hogy elérhetőek az interneten is. Sajnálom azonban azt, hogy ez az előadás ennyire filozófikus lett. És szerintem hibás is az a gondolatmenet, amit az idő irányának definíciójára TG ad. TG azt mondja hogy azert múlik az idő, mert az entrópia nő és ennek fordítottját is állítja. Ez egy két lépéses tautologia így, nem ad igazán választ.

    • @ernogaborgodo
      @ernogaborgodo 8 місяців тому

      ...🤔😎... ha már létre jött az anyagi világ, ezzel teremtett fiktív időt és teret... az,,anyagi elmozdulás" iránya a kezdeti szakaszában a kiterjedés felé irányul (expanzió) 🌱--->🌻, eleve nő a minőségi - mennyiségi változatosság ,,halmazati foka" ... entrópia, a bennső növekvő mozgás fejlődés iránya... így természetes, bizonyos mértékig(határig),- ,,szerkezeti, elemi kiáradás valósul meg"... növekvő entrópia ( de egyben megnő részletenként, - megegyező (azonos) - halmazok száma is... ,,sokasodó egyformaság"...a rendszer sokszorozza -,,klónozza önmagát"... 😏💥🖇️➰🔁♻️♾️ kiterjed egyszerű algoritmus alapján... gyorsan táguló világegyetem?...???(néha a konkrét ,,látszat" is csak egy rosszul értelmezett feltevés... hibás,,modell" értelmezés alapján... Newtontól...Einsteinig (csak korrekt, összefüggő működő matematikai ,,fikció"... a háttérben 😏nevet az igazi valóság...

    • @gezakobuki1356
      @gezakobuki1356 7 місяців тому

      Egy élőlény attól élőlény, hogy folyamatosan igyekszik fenntartani a környezeténél kisebb entrópiájú állapotot, és ez lényegesen kisebb, mint a húszszoros arány. Tehát ehhez nem lenne elég önmagában a Napból származó kisebb entrópiájú sugárzás, még a legegyszerűbb létformák esetében sem, kell tehát egy olyan információforrás az élet kialakulásához, amely biztosította azt.

    • @laszlobizsok26
      @laszlobizsok26 6 місяців тому +1

      ...a filozófia ott kezdődik, ahol a tudomány véget ér...

    • @ernogaborgodo
      @ernogaborgodo 6 місяців тому

      @@laszlobizsok26 ...a filozófia ott kezdődik, ahol a tudomány véget ért... 🤔😏🖇️😎🔚...? Newton - Einstein... és minden tudós, akiknek valamilyen köze van a valóság megértésére - tudományosan ,,modellezett" fikció - valójában elméleti gondolatokat fejeznek ki, matematikai képletek formájában (a világegyetem működési elvét szeretnék egy ,,összevont" matekkal leképezni) ... Az anyagi minőséget, energetikailag szabájozott megnyilvanulását, matematikai (az összefüggéseket képletekkel) egyetlen egy képlettel meghatározni...,,Tudományos Filozófia" - SCIFI ...
      ...sajnos mindenhol ott található az egyéni -,,szubjektív"- korlátozó tényező... A sajátos látásmód - a pixel nem látja az egész ,,Egység", a teljesség tiszta valóságát...😏🕯️🪔⛔
      ... még nem érkezett meg a jogosítványa hozzá! - hogy megértse... (Amúgy is a tudományos tevékenység jóval több kárt okozott a Föld bolygó - (kozmikus szülőhazánk) - mostanára tapasztalt állapotára... 😏⭕
      ... léghuzat okozta ,,vakság" a tudós fejekben...👌

  • @karesszo
    @karesszo 11 місяців тому +2

    ennél azért részeltesebben kellene :) Időfizika...időszerkezettan "minden ami lett az Ígéből lett" kérdés mi az Íge.. :) tanultuk... ;)
    ua-cam.com/video/0_3jesI465s/v-deo.html

  • @ritatasnadi
    @ritatasnadi 7 місяців тому

    Szerintem az idő az, amiben a történések sorrendbe helyezhetőek, de nem is kell sorrendbe helyezni, ez magától így folyik. Az események folyamatosan, tartósan egy irányban zajlanak, ami volt, nem jöhet pont az újra, ezt a zajlást neveztük el "időnek". Fontos volt mérni is, mert a civilizációnak szükséges, pl. igazodunk hozzá. Munkaidő kezdete, vége pl. És valóban látjuk még az éjjel-nappal váltakozásából is. Es megfigyelték őseink, hogy ahogy zajlanak az események, változnak a dolgok, körülmények, emberek. Ezt mind időnek értelmezzük. Lehet, hogy az idő csak egy fogalom. Pl úgy, mint a fa. Adott fák vannak, a fa nincs. Nem tul jó hasonlat, de vmi ilyesmi lehet az idő dolog is

    • @ervinfilemon2858
      @ervinfilemon2858 6 місяців тому

      KEZELTESD MAGAD állítólag ingyen van , ha van társadalom biztosításod

  • @user-wg8lg8sn3b
    @user-wg8lg8sn3b 6 місяців тому

    Előttem szólók kifejtették már, de mennyi mellébeszélés volt itt babám.

  • @A.Steeeve
    @A.Steeeve 7 місяців тому

    Csak akkor telik ha mérjük 😜

    • @Krisztian5HUN
      @Krisztian5HUN 6 місяців тому

      Még jó hogy az univerzum kialakulásától kedve a mai napig mindig mérte valaki 😅

  • @oroszivan5015
    @oroszivan5015 7 місяців тому

    Rendkívül érdekes és elgondolkodtató volt szamomra az előadás. De az időt magát számomra nem magyarázta meg. (Vagy nem fogtam fel jól az elhangzottakat?) Ha jól értem, az entrópia növekedésének iránya és folyamata az idő maga. De hiszen a világmindenség legkisebb változása, egyetlen atom hajszálnyival arrébb mozdulása is időben zajlik le! És ha visszafelé játszanánk le az életünket, vagy ha az összetört tojás újra összeállna az eredetivé, az is időbe telne.

  • @zoltandaviddomokos2800
    @zoltandaviddomokos2800 Рік тому +1

    Nem definiálhatnánk az időt úgy, hogy egy tudatos gondolkodó lény által a világ működésének megért(et)ése végett konstruált absztrakt fogalom, a fizikában pedig egymással korreláló, egymást követő elemi események (pl. hullámzások, rezdülések) mennyisége? Nekem eddig így sikerült felfogni.

    • @germanlearning6951
      @germanlearning6951 Рік тому +1

      Szerintem lehetne így is definiálni. Egymást követik illetve felváltják az események valóban, ezt nevezzük időnek. Ha pontosak akarnánk lenni, vagyis alaposan kielemezzük a dolgot akkor úgy fest hogy nem csak követik egymást hanem fel is váltják egymást, igaz hogy van nyoma a múltnak. Pl. valós fizikai látszata, vagy az emlékek, de maga az eseménya nem marad meg valósan, A múltat sosem tapasztaljuk valóságosan, sem a jövőt, e kettő mindig csak a képzelet szintjén létezik, valós tapasztalatom nincs ilyesmi, mindig jelennek tapasztalok minden időt. Képzelhetem azt hogy most holnap van a tegnaphoz viszonyítva, de tegnap sem volt múlt tapasztalatom vagy múltélményem, és most sincs jövőérzetem, holnap sem lesz, ugyanaz a most lesz ami most van, csak az eseményekben van eltérés időben nincs valóságos eltérés, legfeljebb a képzelet szintjén, de a a képzelet szintje is állandóan időtlenül most van. Inkább olyan ez mint egy nagy most, akár végtelen most vagy örökmost, és a képzelet(az emlék is képzelet) az ami utal egy nem mostra, érdekes módon maga a képzelet vagy emlék ami valamire utal hogy nem most van, maga sincs soha múlt időben, vagy jövőidőben. Gyakorlatilag múltnak és jövőnek semmi jele. Van a most meg a képzelet, illetve a most jelen valós események kerülnek vagy alakulnak képzeletbe, vagy képzeletté.

    • @laszlobizsok26
      @laszlobizsok26 6 місяців тому +1

      @@germanlearning6951...így valahogy... már csak azt kellene definiálni, hogy mi az a "képzelet" ?...
      ...én a végtelenhez és a nullához közeli szinteken virtuálok...

    • @germanlearning6951
      @germanlearning6951 6 місяців тому

      @@laszlobizsok26Na ez egy jó kérdés, hogy mi a képzelet. Aki ezt már megkérdezi, az már szokott megfigyelni. Nem tudom mi az, túl a megfigyelt tapasztalaton, tehát próbálom tárgyilagosan nézni, és nem becsempészni magát a képzeletet. Felvethető az is hogy mi az vagy mi az aminek látszik, mert nem minden az aminek látszik, pl. délibáb, de nem vethetem fel addig, amíg azt sem tudom megmondani minek látszik. Megint csak tapasztalat megfigyelése marad, leírni kívűlről nézve. A képzelet mondhatni egy létező dolog, mert észleljük, ugyanakkor a képzelet szintjén létezik, de mit jelent ez, ki tudja.. A képzeletet mindig csak jelenidőben, és mindig ugyanott észleljük, egy pozíciótlan helyen. A képzelet megjelenhet egyéb észlelések közepette is, ugyanúgy mint az 5 érzék észleléseinél. A képzelet magára tudja vonni a figyelmünket, szintén mint egyéb észleléseink. Amit különbségnek látok, a képzelet gyakran állíthat dolgokat ami lehet hogy igaz, lehet hogy nem, mert túl sokszor nem az, vagyis szinte mindig kiderül hogy nem az, mert a képzelet korlátolt. Az egyéb észleléseinknél nem merülhet fel hogy nem igaz, mert amit észlelünk az mindenképp igaz, itt ugye fel sem merülhet hamisság, mert már létezik. A képzelet is létezik de nem biztos hogy igazak az állításai, illetve a képzeletalapú állításaink, illetve amit képzelünk arról amit észlelünk az már lehet hamis. Tehát amit képzelünk a képzeletről szintén lehet hamis. Nem tudom hogy lehet definiálni. Csak nem elképzelve megnézve lenne lehetséges, csak a jelenvalójában megnézve, amennyiben ez lehetséges. A képzeletre vonatkozó tapasztalatom gondolatfoszlányok, érzéshullámok, esetleg némi képi világ, főleg becsukott szemmel. Most ennyi jutott eszembe.

    • @germanlearning6951
      @germanlearning6951 6 місяців тому

      @@laszlobizsok26 Mit jelent a második mondatod?

    • @germanlearning6951
      @germanlearning6951 6 місяців тому

      @@laszlobizsok26 A képzelet ugyanakkor egy képességnek nevezhető, vagy egy eszköznek, amivel csínján kell bánni mert a depresszió vagy pszichózis is a képzelet eredménye, de ha ezekben nem veszünk el, egy nagyon hasznos eszköz, sőt talán szükséges is, vagyis alapfeltétel.

  • @pappgergo2651
    @pappgergo2651 Рік тому +2

    Köszönöm nagyon érdekes volt
    Laikus kérdésem lenne:
    Az idő és az energia összefüggésben áll?
    Vagyis mennél nagyobb energia (fekete lyuk,nagy sebesseg) annál jobban lassul az idő, de minnel kisebb az energia annál jobban gyorsul?
    Ha egy fekete lyukbol vissza lehetne tekinteni vajon mit látnánk? azt ahogy az univerzum végtelen nagy sebesseggel halad előre az időben?vagy hogy lassan kezdünk elparologni Howking sugárzás által?😂 persze addigra már csak részecskék vagyunk .

    • @gbrtakacs
      @gbrtakacs Рік тому +6

      Az idő és az energia között nincs a fentiekben jelzett összefüggés, az energia nem tud "gyorsulni". (Más értelemben van összefüggés, pl. az energiamegmaradás az idő eltolással szembeni invariancia következménye, illetve bomló rendszerek élettartama és energiájának határozatlansága fordítottan arányos).
      Visszanézve a fekete lyukból nem látjuk az Univerzumot végtelen sebességgel haladni. Ez közkeletű tévedés, nem látjuk az Univerzum teljes jövőjét beesés közben. Annak ehhez semmi köze, hogy a külső megfigyelő számára "lelassulunk". Mi a sajátidőnkben véges idő alatt beesünk, egyszerűen ennek a jele nem jut el a távoli megfigyelőhöz, amit könnyű megérteni, hiszen a horizont mögött eltöltött időből semmit sem lát, úgyhogy a teljes jövőjében csak kívül láthat minket.
      Az Univerzum jövőbeli eseményeinek jele "utánunk jön" a fekete lyukba, és nem "ér utol" minket (legfeljebb egy kis része, mert azért a fény gyorsabban megy nálunk).
      Persze ebben most nem vettem figyelembe a párolgást. Hogy mi mit látunk a "végén" úgymond, az egy nehéz kérdés, nem tudok arról, hogy ez meg lenne oldva. Lényegében azt a kérdést kell megoldani, hogyan jön vissza a fekete lyukból az az információ, ami oda beleesett. Abban mostanra konszenzus van, hogy kijön, de ez is nagyon új fejlemény, amiről egyelőre nagyon "cutting edge", itt van róla kevésbé technikai cikk: www.quantamagazine.org/the-most-famous-paradox-in-physics-nears-its-end-20201029/ , de szerintem még ez sem igazán laikusoknak célzott anyag :(

    • @pappgergo2651
      @pappgergo2651 Рік тому

      @@gbrtakacs köszönöm válaszát

    • @ernogaborgodo
      @ernogaborgodo Рік тому

      ​​@@gbrtakacs ... a fekete lyuk körüli nagy mozgási energiáját a galaktikus rendszer, kör alakú mozgása hozza létre, olyan óriási mozgási energia által, ami megbontja az egyszerű kozmikus anyag, kvantum energia szintjének összetételét, ...
      ... az összpontosított óriási mozgási energia, átalakítja az anyagi felépítés belső rendszerét és mint átalakult ,,vonzó hatást"- gravitációt gerjeszt a fekete lyuk körüli külső térirányban...
      ...a fekete lyuk belsejében üres vákuumos szuper-tér(ilyen vákuumos minőségű lehet, maga az anyagi horizonton túli - a kozmoszt körülzáró - látott világegyetem körüli,- az ,,anyagon túli" űr is ... ott is van folyamatos energia hatás...🖇️💡?(csak energia és információs működési,,Rend") az egész egy, energetikailag többszörösen összett ,,Egység"...
      ...ha valamilyen kozmikus anyag, túllép saját kvantumos minőségi állapotán, azt az információt elveszti ,,ami csak őt magát képezi", de ha szivárog kifelé információ a ,,fekete lyukból (informatikailag lenullázott - átalakult kvantumenergetiai állapotában) a külső közeg állaga ,,visszatölti" az anyagra jellemző kvantumos Információs állapothalmazába, - visszatér a tudatos minőségű,,Rend", mint ,,alapjáraton" kódolt formában az anyagi emlékezet... ENERGIA és TUDATOS ÉPÍTMÉNY - késztetett - információ...😏🤔🌱🌻

    • @germanlearning6951
      @germanlearning6951 Рік тому +2

      Az idő inkább olyasmi mint egy koncepció, vagy segédeszköz. Nincs önálló léte. Egymást követik illetve felváltják az események, ezt nevezzük időnek. Ha pontosak akarnánk lenni, vagyis alaposan kielemezzük a dolgot akkor úgy fest hogy nem csak követik egymást hanem fel is váltják egymást, igaz hogy van nyoma a múltnak. Pl. valós fizikai látszata, vagy az emlékek, de maga az eseménya nem marad meg valósan, A múltat sosem tapasztaljuk valóságosan, sem a jövőt, e kettő mindig csak a képzelet szintjén létezik, valós tapasztalatom nincs ilyesmi, mindig jelennek tapasztalok minden időt. Képzelhetem azt hogy most holnap van a tegnaphoz viszonyítva, de tegnap sem volt múlt tapasztalatom vagy múltélményem, és most sincs jövőérzetem, holnap sem lesz, ugyanaz a most lesz ami most van, csak az eseményekben van eltérés időben nincs valóságos eltérés, legfeljebb a képzelet szintjén, de a a képzelet szintje is állandóan időtlenül most van. Inkább olyan ez mint egy nagy most, akár végtelen most vagy örökmost, és a képzelet(az emlék is képzelet) az ami utal egy nem mostra, érdekes módon maga a képzelet vagy emlék ami valamire utal hogy nem most van, maga sincs soha múlt időben, vagy jövőidőben. Gyakorlatilag múltnak és jövőnek semmi jele. Van a most meg a képzelet, illetve a most jelen valós események kerülnek vagy alakulnak képzeletbe, vagy képzeletté.

    • @pappgergo2651
      @pappgergo2651 Рік тому +1

      @@germanlearning6951 köszönöm igen talán a részecske fizika ezt igazolja, ezért nem talalunk emberi eszel (kizárólag matematikaval)felfoghato magyarázatot sokmindenre

  • @Benimvar
    @Benimvar 7 місяців тому

    A komplexitás nem azonos a rendezettséggel. Miért létezik rendezett komplexitás?

  • @gm1762
    @gm1762 Рік тому +2

    Nahát, van aki nemcsak elolvasta, de megértette és még ki is tudja egészíteni Hawking “Az idő rövid története” című könyvét…

  • @karvak1492
    @karvak1492 Рік тому +2

    Csak a szépre emlékezem, ami majd csak holnap lesz.

  • @sakkmatt
    @sakkmatt 8 місяців тому

    Egyszer és minden korra az emberiség számára! Kétféle létezőre van ugyan azon szavunk! Atomi (manifesztált ) és mint ("létező" 2.0) nyeltani kifejezés. R.Descartes felkérte a "vitatkozó feleket", melyik univerzumban tárgyaljuk a kérdést? Az idő, mint matematikai (szükségszerű fogalom létezik) de nincs rá másik szavunk. Ne az atomok univerzumában keresd az időt, bármennyire is azt sugallja hogy hat az anyagi világra. Az időt matematikai szükség szerint vezette be a gondolkodó lények világa. Ergo, rossz magyarsággal ugyan de emígy kell hogy létezzen.

  • @csabajuhasz5376
    @csabajuhasz5376 7 місяців тому

    Idő az van.. mert van ok és okozat

  • @p.i8459
    @p.i8459 7 місяців тому

    A dolgom a terben tortennek , az időt es annak a teleset mi talaltuk ki es adtuk hozzá.
    Acillagaszat nagyobb resze feltetelezes es elmeletekre épített elmeletek amiket azert fogadunk el mert meg nemcsenek megcáfolva.

  • @danielczimler9034
    @danielczimler9034 6 місяців тому

    Miután felfedzzük ki az aki az időt érzékeli, azután megmondható miért tapasztaljuk az időt múlónak.😉

  • @BlackHoleGeorge
    @BlackHoleGeorge Рік тому +2

    Érdekes és lebilincselő előadás... Sajnos kicsit konfuz lett... A sajátidő és a koordinátaidő nagyban keveredett benne. De hát mindent nem lehet.

    • @germanlearning6951
      @germanlearning6951 Рік тому

      Én fűznék hozzá egy két meglátást, talán érdekesnek fogod te is találni. Egymást követik illetve felváltják az események valóban, ezt nevezzük időnek. Ha pontosak akarnánk lenni, vagyis alaposan kielemezzük a dolgot akkor úgy fest hogy nem csak követik egymást hanem fel is váltják egymást, igaz hogy van nyoma a múltnak. Pl. valós fizikai látszata, vagy az emlékek, de maga az eseménya nem marad meg valósan, A múltat sosem tapasztaljuk valóságosan, sem a jövőt, e kettő mindig csak a képzelet szintjén létezik, valós tapasztalatom nincs ilyesmi, mindig jelennek tapasztalok minden időt. Képzelhetem azt hogy most holnap van a tegnaphoz viszonyítva, de tegnap sem volt múlt tapasztalatom vagy múltélményem, és most sincs jövőérzetem, holnap sem lesz, ugyanaz a most lesz ami most van, csak az eseményekben van eltérés időben nincs valóságos eltérés, legfeljebb a képzelet szintjén, de a a képzelet szintje is állandóan időtlenül most van. Inkább olyan ez mint egy nagy most, akár végtelen most vagy örökmost, és a képzelet(az emlék is képzelet) az ami utal egy nem mostra, érdekes módon maga a képzelet vagy emlék ami valamire utal hogy nem most van, maga sincs soha múlt időben, vagy jövőidőben. Gyakorlatilag múltnak és jövőnek semmi jele. Van a most meg a képzelet, illetve a most jelen valós események kerülnek vagy alakulnak képzeletbe, vagy képzeletté.

  • @M0RZ3N
    @M0RZ3N 6 місяців тому

    és ha mondjuk feltételezzük, hogy a tágulást összehúzódást követ ami egy újabb nagy bummhoz vezet, ez entrópia csökkenéshez vezetne? Illetve ha igen, akkor mi történne velünk? visszafelé élnénk meg az időt?

  • @user-ek7hh3mi7x
    @user-ek7hh3mi7x 7 місяців тому

    Mert az Ember kitalálta ! Az univerzumnak sem szándéka sem ihlete nincs az idő múlásával kapcsolatban !!! Tisztelettel Szlámecska Mihály

    • @Krisztian5HUN
      @Krisztian5HUN 6 місяців тому

      Mégis az ember nélkül is elteltek milliárd évek. Az entrópia megfigyelők nélkül is működik úgy ahogy a fizikai minden része természetesen.
      A föld bolygó nélkül ma minden ugyanolyan lenne az univerzumban mint velünk.

  • @johnygrande611
    @johnygrande611 8 місяців тому

    Az ido, a dolgok menetének a sebessége.

    • @anima5883
      @anima5883 7 місяців тому

      És mitő van a dolgoknak menete?

    • @johnygrande611
      @johnygrande611 7 місяців тому

      A térbeli àllapotuk mrgvàltozik@@anima5883

    • @laszlobizsok26
      @laszlobizsok26 6 місяців тому

      @@anima5883 ...biztos menetelnek...

  • @janina-is-ember2763
    @janina-is-ember2763 7 місяців тому

    Az időt pénzben számolják. Ha nem volna idő, akkor nem lenne értelme se értéke a pénznek.

  • @markbunyevacz
    @markbunyevacz 6 місяців тому

    Vagy mégsem múlik: Az idő nem múlik (A. Einstein speciális rel. elméletének cáfolata) - Murguly György

  • @jutaipeter
    @jutaipeter Рік тому +6

    Vannak eloadok, akik miatt oszinten sajnalom, hogy nem fizikusnak mentem, pedig nem vagyok szerelmes ebbe a tudomanyba. Dgy az egyik ilyen eloado. Milyen jo lett volna nala hallgatni orakat az egyetemen. Es most itt van meg valaki, akivel kapcsolatban ugyanezt gondolom. Kivalo eloadok.

    • @Thejano1998
      @Thejano1998 10 місяців тому

      Jó előadók, tény. Na, de a vizsgán...

  • @janina-is-ember2763
    @janina-is-ember2763 7 місяців тому

    20:55

  • @LuighiOne
    @LuighiOne 9 місяців тому

    Szerintem ez az előadás nagyom mellément! Az idő csak téridőként értelmezhető. Erről említés se volt, csak keresztbe kasba órázás...

  • @alexanderalex5204
    @alexanderalex5204 Рік тому

    Ugy èrtem a fèrfi hozzăsxólót hogy az idò szubjektiv èrtèkelèse 'èrzèkelèse jelenben multban jövőben az onjektiv valòságoknak.
    Tehât valòban egy fogalom 'fizikai hasznàlatra....

  • @csvarady
    @csvarady 6 місяців тому

    Nagyon jó és szemléletes előadás, csak egy kicsit gyakran van benne: jó, jó, ok, ok, jó, jó, jó. Ez azért elég zavaró.

  • @janina-is-ember2763
    @janina-is-ember2763 9 місяців тому +1

    Az idő azóta van, mióta az ember születik és meghal. Előtte nem volt időszámítás, mert az embernek örök élete volt, és az idő nem számított.

    • @zoltansinka7521
      @zoltansinka7521 6 місяців тому

      Este lett és reggel: a hatodik nap.

  • @gaborl6837
    @gaborl6837 10 місяців тому

    Az idő a változás mennyisége.

    • @Chibanah
      @Chibanah 9 місяців тому

      Magyar ember által kreált változó.

  • @CirmosKanduur
    @CirmosKanduur 8 місяців тому

    A 6000 K az színhőmérsékletet jelent a napfény esetében, nem? Akkor miért sülnénk meg tőle?

    • @gezakobuki1356
      @gezakobuki1356 7 місяців тому

      A hősugárzó meg ~1500-2000 K sugárzási (szín-)hőmérsékletet bocsát ki. Csak vedd körül magad ilyenekkel minden oldalról, és megtudod.

    • @CirmosKanduur
      @CirmosKanduur 7 місяців тому

      ​@@gezakobuki1356 Próbálok rájönni, hogy mit nem értek. Azt én is el tudom olvasni, hogy "A [a Napból] kilépő sugárzás összességében ugyanannyi energiát szállít, mintha egyetlen, 5785 K hőmérsékletű felületről származna, ezért ezt tekintjük a Nap effektív hőmérsékletének". Ettől függetlenül a (szín)hőmérséklettel magyarázni a kiáramló energiát nekem sántít. Mivel a 6000 K-es LED lámpa meg alig sugároz hőt. Nem lenne semmi bajom a professzor érvelésével, ha mondjuk Watt-ban adta volna meg a Nap sugárzásának teljesítményét (ami a Földet eléri). Érted mire gondolok?

  • @user-nf5yd4kc9b
    @user-nf5yd4kc9b 7 місяців тому +1

    az idő számítása a nap - föld keringésének az alapja.. ezt inkább lokális időegységnek tekinteném. ez az idő az univerzumra nem érvényes..ez egy mértékegység, amire az életünket építettük..

    • @Krisztian5HUN
      @Krisztian5HUN 6 місяців тому

      Megfigyelők nélkül is működik az idő. Elég csak megnézni hogy egy előrehaladott univerzumban vagyunk és a kialakulása óta nélkülünk is elrepültek milliárdnyi évek és utánunk is el fognak

  • @laszlofulop2739
    @laszlofulop2739 7 місяців тому

    Ha nincs mozgàs vagy vàltozàs akkor nincs idö sem. Tehàt ha nincs anyag akkor idö sincs és viceversa.

    • @Krisztian5HUN
      @Krisztian5HUN 6 місяців тому

      A kvantumbizonytalanság mindenféle olyat tilt hogy nincs mozgás legyen a tér bármilyen üres és bármilyen hideg.

  • @kkjj6325
    @kkjj6325 8 місяців тому +2

    Érdekes ál-tudományos mese. Murguly György: Az idő nem múlik. Tessék elolvasni és minden világos lesz. Mellé pedig ajánlom Korom Gyula könyvét a "Relativitás elméletek az ókortól napjainkig". Ez a kettő tökéletesen és még közember számára is érthetően megmagyaráz mindent.

  • @tamasnemeth6473
    @tamasnemeth6473 10 місяців тому +2

    Azért telik az idő, mert ha nem telne, akkor minden egyszerre történne meg!

    • @ervinfilemon2858
      @ervinfilemon2858 8 місяців тому +1

      VAGY MEG SEM TÖRTÉNNE , MERT NEM IS LÉTEZNE SEMMI ! ! ! az anyag és térhullámoknak van rezgési sajátideje , és az élteti őket KOZMIKUS EM , ÁH . / HH REFERENCIÁKBAN .

  • @gyurbanvikrenc8267
    @gyurbanvikrenc8267 6 місяців тому

    A "jövőre való emlékezés" példája nem jól van modellezve. Ez nem egy szimpla tükrözés, mert itt nem arról van szó, hogy időben fordítva éljük át ugyanazt, és a tükrözés 'tengelye' is rossz, mert a kiinduló pont nem a kézfogás időpontja (3 óra) hanem későbbi időpont (5 óra). Ez így még mindig múltra való emlékezés, hiszen attól, hogy visszafele játsszuk le a filmet az 5 órától 3-ig terjedő intervallumból nézve a 3 órás esemény még mindig múlt lesz.
    A korrekt modellezés úgy nézne ki, hogy 1 órakor keletkezik egy emlék a jövőbeli kézfogásról ami 3 órakor történik meg, mert ilyenkor az emlék korábbi mint a fizikai esemény. A jövbőbeli emléknek pedig nem szükségszerű törlődni 3 óra után, hiszen egyrészt 3 órakor, amikor a kézfogást eseményét fizikailag átéljük újra rögzül, másrészt az, hogy van egy jövőből múltba visszaható oksági viszony az emlék és az esemény közt nem implikálja azt, hogy ez a viszony minden mással fennál. Emiatt fotonoknak sem kell feltétlen megfordulnia és kilövődni a megfigyelő szeméből, attól, hogy van egy kapcsolat a jövőbeli esemény és egy jelenkori emlék között még mehet minden más a maga szoksásos folyásában.
    Tegyük fel, hogy valamikor a távoli jövőben feltalálnak egy időgépet és visszaküldenek egy felvételt az esti híradóról amit reggel megnéz valaki. Az idő a későbbi nap folyamán mindennel kapcsolatban ugyanúgy 'telik' mint máskor, egyedül a jövőbeli esemény ismeretével kapcsolatban keletezik egy oksági viszony az megfigyelő elméjében. Aztán este megnézi ugyanazt a híradót, ami pontosan ugyanaz az infomáció amit korábban látott, és a megfigyelő nem fogja elfelejteni az "idő előtt" szerzett emlékeit róla. Az " jövőre való emlékezés" az ugyanez, csak felvétel nélkül. Nem arról van szó, hogy visszafele játszódik le egy esemény, hanem arról, mintha ablakot nyitnának a jövőbe és a jelenben kikukucskálnánk rajta. Az információ az, ami visszajut a jövőből a múltba, de az emlék keletkezése az nem, az a jelenben zajlik.

  • @katalintar6328
    @katalintar6328 Рік тому +3

    Tehát semmi, akár periodikus folyamat egy ciklusa nem azonos egy előző ciklusával, mert általa is közben nőtt az entrópia. (Csak absztraktan azonos a két ciklus.)
    Tehát például az alvás közbeni rekreáció az csak a "jóféle" struktúrákat állítja helyre, de nem ugyanazt az állapotot éri el, CSAK a STRUKTÚRA szempontjából (esetlegesen), mert közben természetesen az előrevivő folyamatok lezajlottak, a folyamatok következményei, a kvantumfizikai összefonódások létrejöttek, a megvalósult és a meg nem valósult esetek hatásai, kapcsolódó részecskéi szétáradtak - (telt az idő), nőtt az entrópia.
    Az ősrobbanáshoz és a világvégei hőhalálhoz, bár lehetne (a függvény alapján) a nulla és a maximális entrópiát rendelni, de pontosabb, ahogy Takács Gábor említette, hogy mindkettő szingularitás, tehát ott nem tekinthető működőnek a leíró matematika. (Így nézve akár azonosnak is tekinthetjük a kettőt, s az állapotból kibillentő ismeretlen, a teremtő, akit istennek is nevezhetünk, elindította a struktúrálódás folyamatait. Szuper valaki, mert ilyen komfortosra hozta létre a világot - megújító élettel, fizikusokkal, sőt, a leíró matematikával - imádnivaló.)

    • @sakkmatt
      @sakkmatt Рік тому

      A entrópiát és annak erejét, hatását az Univerzumra gyakorolt hatalmi potenciálját nem igazán vélem gyorsnak és hatékonynak. Inkább mint a mosógépben a ruhák az entrópia látszatát kelve,kisebb gombokat és cérnákat leszakítva fejti ki a hatását. Ugyan is az Univerzumnak a keletkezése óta van egy nagyon erős mindenre kiterjedő törvény rendszere amit egy "partizán" entrópia akció nem tud megbontani. Más hasonlattal egy hurrikán a sivatagban,vagy a sziklás hegységben egészen eltérő entrópiát idézhet elő. Az élet létrehozásához alkalmas atomok elfogytak. Most már élőnek élőt kell ennie hogy élőt hozzon létre. Steril környezetben nem maradhat fenn az élet. A mai szénatomok nem azok amik alkalmasak lennének megalapozni az élettelenből az élőt (talán ideig-óráig) A kvantumok törvénye is szigorú, mint a játék kaleidoszkóp. Fogathatjuk és tükrök szép fraktálokat hoznak létre de a mintázat csak a tubuson belül érvényes.A idő minden mozgás egyik viszony száma,mivel nincs fix pontja az Univerzumnak (kivéve a -274°C -t ahol a halmazon belül nem értelmezhető az idő múlása.

  • @dickdock-zx3ty
    @dickdock-zx3ty 8 місяців тому

    miért nem?

  • @germanlearning6951
    @germanlearning6951 Рік тому +2

    Miért telik az idő? Helyesen fogalmazva így hangzana hogy miért változnak a dolgok. Miért nem olyan állandóak a dolgok mint az idő. Az idő ugyanis nem telik, abszolút állandó. Az állandóságát a az állandóan változó világ adja. Ha nincs változás nincs idő.

    • @sakkmatt
      @sakkmatt Рік тому

      Az idő egy dimenzió de nem a negyedik ként kell értelmezni. Ha az idő fogalmáról beszélünk az mindig lokális. Ha a tenger összes víz molekulájához és azok térbeli mozgásához szeretnénk egy fix viszonyítási pontot rendelni hogy merést végezzünk, akkor csak a termodinamika és az ár-apály tud választ adni ,aminek vajmi kevés köze van az időhöz..

  • @gyurinaistvan
    @gyurinaistvan 6 місяців тому +1

    Tény: az idő emberi fogalom. Idő nincs!

    • @azrael834
      @azrael834 6 місяців тому

      Az elméleti idő létezik, de csak azért mert mozgásban van minden. Az eseményeket nem az idő múlása okozza, hanem az idő csak kullog az események után.

  • @MarkMark-fx8kq
    @MarkMark-fx8kq Рік тому +2

    Mert számoljuk. Ezért telik az idő. Amúgy nincs idő csak mértékegység amit időnek mondunk. Mint a távolságmérés mondjuk méterben.

    • @gypelsoczi
      @gypelsoczi Рік тому +1

      Ha az órák időt mérnek, akkor az időnek hatni kellene a szerkezetekre, hogyan hatnak, hogyan jön létre az "idő" fizikai hatása ? Az idő az a "t", ami a képletekben megjelenik, nyilvánvaló, hogy az egyes mérési pontok között egyforma "t" távolság szükséges, különben a vizsgált jelenség képletét fel sem tudnánk írni, "Mire föl változna a t ?" - kérdezhetnék, amikor arra nem hat semmi ? Változó "t" -t feltételezni puszta önkényesség lenne a vizsgálandó folyamattal szemben, Tehát vegyünk egyforma távolságokat és csináljunk olyan szerkezeteket is, amelyek ezeket a "t"-ket minél pontosabban egyformára állítják elő, ezt pedig nevezzük el időnek ...

    • @MarkMark-fx8kq
      @MarkMark-fx8kq Рік тому

      @@gypelsoczi hát, ez az. Az idő fogalom és mértékegység ami alapjában véve nem létezik. A tér az anyag energia stb mérhető létező dolgok amiket az idő mint értékegység létezik csak. A végtelen univerzumban semmi idő nincs hanem történések vannak folyamatok következmények amik állandóak. Az idő még csak nem is állandó hiszen nincs. Einstein is mondta csak illúzió bármilyen makacsul is ragaszkodunk ehez. Miért? Mert emberek vagyunk, és egyenlőre itt tartunk. Annó azt hitték az atom oszthatatlan kiderült nem. Most a kvarkoknál tartunk egyenlőre a technika ennyit tud. Belenyúlni kivenne beletenni nem tudunk. Egyszer majd talán.

    • @gaborl6837
      @gaborl6837 10 місяців тому

      @@MarkMark-fx8kq egyelőre

    • @laszlobizsok26
      @laszlobizsok26 6 місяців тому

      @@gypelsoczi ...kb. ... és idő nélkül nem lenne trafipax sem... meg kiolowatt/óra...

    • @gypelsoczi
      @gypelsoczi 6 місяців тому

      @@laszlobizsok26 a számlázáshoz elég egy képzeletbeli fogalom !!!

  • @kurucPista
    @kurucPista 7 місяців тому

    Idő - 'mint olyan' - nem létezik - csak egy hasznos segédfogalom.

    • @Krisztian5HUN
      @Krisztian5HUN 6 місяців тому

      Valóban, mert az téridő.
      A kettő együtt értelmezendő

  • @attilaszeberenyi6800
    @attilaszeberenyi6800 6 місяців тому

    De létezik .Akár méterben mérhetjük ez a test időbeli kiterjedése. Ezért nevezik 4. dimenziónak.

  • @tamastibor8033
    @tamastibor8033 6 місяців тому

    Bennem kérdésként az merült fel, most e témától kicsit függetlenül, de hogy a fekete lyukak, amikre egy lyukként tekintünk, azok elvileg haladnak a térben, sokuk nem kis sebességgel, márpedig, ha haladnak, és egyes rfeltételezések szerint kapcsolatot képeznek más univerzumokkal féreglyukakon keresztül, vagy bárminek is nevezzük a hidakat, akkor ez az állítás, hogy lyukak nem lehet igaz, hiszen amennyiben lyukak lennének a haladásokból kiindulva folyamatosan szakítanák fel a térnek a szövetét, bármerre is járnak. Sok fekete lyuk pedig - más előadásokat meghallgatva - nem kis sebességgel halad a térben. Erre az ellentmondásra akarnék valamiféle magyarázatot kapni, hogy ezt a fizikusok miként oldják fel, ezt az ellentmondást?

  • @IonDanvers
    @IonDanvers 9 місяців тому

    az ido a tercomputer orajele, ennyire egyszeru, ezek beszelnek a semmirol

  • @janina-is-ember2763
    @janina-is-ember2763 7 місяців тому +1

    A múltnak semmi értelme nincs, mert az idő csak előre megy, hátra felé nem létezik idő a fizikai világban.
    Viszont álomban, álmodhatunk a tegnapról és a honlapról is egy időben.

    • @laszlobizsok26
      @laszlobizsok26 6 місяців тому

      ...hárman tapasztaltuk meg, hogy este tíz után az óránk fél nyolcat mutatott...

  • @Chibanah
    @Chibanah 9 місяців тому +1

    Igazából nagyon egyszerű megérteni, hogy az idő miért nem létezik: mert az embereken kívül senki sem használja. Az idő arra kellett, főleg a fizikában, hogy számolni lehessen vele, enélkül nem létezne a fizika sem, ugyan úgy, hogy nyelv nélkül nem létezne az emberi gondolkodás sem. Ha nem létezne az ember, attól még minden változna a saját módján a térben anélkül, hogy bárkinek kellene az idő fogalma. Einstein hatalmas felfedezése ez, hogy alapvetően a tér maga az ami számít, ahogy végbemennek a térben a különféle változások, és rájött hogy az idő mint változó az relatív.
    Az is nagyon érdekes, hogy a relativitás elméletének alapjára bárki rájöhetett volna, elvontkoztatott gondolkodással viszonylag egyszerű az elképzelés, de a tudományban mindent bizonyítani kell, így ezt ki is kellett számolnia. Bár manapság az atomórás-repülős kísérlet is képes volt bizonyítani a teóriát itt a földön, köszönhetően a modern technológiának.

    • @ernogaborgodo
      @ernogaborgodo 8 місяців тому +1

      ... egyedül az Ember mér ilyen formában időt, amit ,,konkrét fizikai egységként" használ a ,,földi fizika" - (mindent a saját érzékszervi korlátainkon és műszaki fejlettségünkön belül)... a kozmosznak nincsen szüksége valami idő fikciót számon tartania...! Perpetuum Mobile működik az idő nélkül is!
      Nyugodt tudatossággal pusztul el és születik újjá, ahol nincsen idő-kényszer...
      ...csak egy Embernél fontos, a saját mikro állapota, pedig minden egyes pont az anyagi kozmikus világában, ,,középponti minőségű" - attól függetlenül, hogy milyen energiaszinten létezik... Egylényegűség van az egész anyagi világegyetemben, - a Higgs mező vagy Axion erőtér által, lényegtelen...! Mindenben megjelenő tudatosság a Lényeg... és ezt szeretné az emberiség egy matematikai egyenlőséggel, képletben kifejezni
      ...😎😏🤔🕯️💡🙃👇☝️🪙...

    • @kkjj6325
      @kkjj6325 8 місяців тому +2

      Ne zavarjon hogy relativitás elmélet sokszorosan megbukott... Murguly György, Korom Gyula, fénysebességgel kapcsolatos kísérleti eredmények (se nem állandó, se nem a legnagyobb sebesség a világegyetemben).

    • @Chibanah
      @Chibanah 8 місяців тому +1

      @@kkjj6325 De te itt csak a fény sebességéről beszélsz gondolom. Én meg az eltérő időváltozásról beszélek annak függvényében hogyan mozognak a testek egymáshoz képest. Ez pedig be lett bizonyítva, hogy valóban így van, szimplán két atomórát használva.

    • @ernogaborgodo
      @ernogaborgodo 8 місяців тому +1

      @@Chibanah ...a matematikailag alátámasztott okfejtések szerkezetileg működhetnek is a földi viszonyok között,... de egy anyagi világ, amelyben túl sok a megváloszalatlan tudományos kérdés 🤔🌀?, a fizika számtalan kérdésre, nem képes hiteles választ adni... pl. a sötét energia? ... az, hogy az energia nem képez tudatosan működő információs ,,az anyagra vonatkozó késztető hatást", ami megváltoztatja magát az anyagi minőséget, nem lehet még tudományosan sem letagadni... ez egy Egység rendszer, ,,algoritmus", ami kontrollálja a végbemenő változásokat... minden a helyén van !... csakis néha az ember nem tud mit kezdeni a saját földi korlátozottsárgával, nem látja a ,,teljesség" összhangját és kiegyensúlyozott működését...
      ...az idő simán földi konstrukció, bárhogyan fejezi is ki az, akinek alap szükséglet, az idő múlásával kapcsolatos tevékenység...
      ...a kozmikus tér nem siet, nem késik... megvalósul a saját szerkezeti algoritmusát-követő módon...
      ... hosszú...😏🤔🌱🌻, de volna mit leírni... pár kilót feketén fehéren...

    • @kkjj6325
      @kkjj6325 8 місяців тому +1

      @@Chibanah Be lett bizonyítva hogyan mozognak a testek egymáshoz? Ki bizonyította? Mert jelenleg mozgást magát se tudják leírni a fizikusok. 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ez valami vicc? Jelenleg a legbonyolultabb mozgás egyenletek is csak időpillanatokat tudnak gyorsan montírozni egymás után.
      Például megadják egy test állítólagos sebességét egy bizonyos időpontban, aztán ezt valami állandóval ciklusszerűen sokszor egymás után montírozzák.
      De mozgáshoz annak aztán semmi köze.
      🤣🤣Szóval akkor mit bizonyítottak?

  • @zagyex
    @zagyex 6 місяців тому

    Ha a dobozban csak egy elektron van és nem kerül oylan interakcióba semmivel amitől az a valami megváltozna, akkor ha jól értem szabadon mozoghat oda-vissza az entrópiában változatlan valószínűséggel? Azaz számára nem telik az idő, amíg meg nem figyelték?
    Nobel díjat kérném postázni.

  • @gaborfotos6121
    @gaborfotos6121 10 місяців тому +2

    ezek szerint csak vége lesz egyszer ennek a nyomorult világnak? alig várom... mert ez ami most van, maga a pokol, elég megnézni mi folyik a dzsungelbe, egyik állat a másik élő temetője, felzabálják egymást élve.. sajnos még évmilliárdokat kell várni, de egyszer vége lesz a szenvedésnek... minden nagy koponyának ezzel kéne foglalkozni, hogy lehetne felgyorsítani ezt a folyamatot, egyesek szerint van is egy ilyen szándék a sötét anyag kutatások mögött (de szupertitkos :) valami hatalmas fekete lyukat létrehozni földközelbe, ami elnyelné az elcseszett világunkat egyszer s mindenkorra

    • @Krisztian5HUN
      @Krisztian5HUN 6 місяців тому

      Szóval dögöljön mindenki mert te nem jól érzed magad benne. Nice!

  • @varigabor1
    @varigabor1 11 місяців тому

    Dehogy az entrópia! Az energia áramlása okozza az időnek nevezett jelenséget. Ahol nincs energia vándorlás ott nincs idő. Ahol történik bármi, ott energia fénysebességgel távozik az esemény helyéről, ez az energia vissza nem fordítható, mert eltávozott azért érzékeljük. Ha nem távozna, nem érzékelnénk. Azaz az idő nem megfordítható.
    Ebből következően, minden olyan elmélet, minden olyan metrika amely megengedi az idő visszafordulását, alapjaiban téves és a többi vetülete sem lehet valós.

    • @Dinnye01
      @Dinnye01 9 місяців тому +1

      Ez egy nagyon szep szosalata, csak nem jelent semmit...

  • @ddfhbggbb-xx9wm
    @ddfhbggbb-xx9wm 6 місяців тому

    Mennyi okos ember van itt…

  • @gyulaakosturi6353
    @gyulaakosturi6353 6 місяців тому

    Mert múlik, ...

  • @agnesnagy1540
    @agnesnagy1540 6 місяців тому

    Ez gyakorlatilag metafizika. A vallástudomány elképzelései is kb. ezek.

    • @azrael834
      @azrael834 6 місяців тому

      A vallás kinek képzelet, és kinek valóság. 🙂 A létezés nem azért van mozgásban mert az idő hajtja. A képzeletbeli idő, csak kullog az események után.

  • @alexanderalex5204
    @alexanderalex5204 Рік тому +1

    Mit èrtsünk az előadò kijelentèse alatt:
    "A Vilàgegyetem kūlönleges âllapotbòl indùlt."
    Ugy èrzem hogy sxerinte a kūlönleges azonos az ismeretlen fogalmàval.
    Valòban az ismeretlent kell használni 'mert a BigBang csak elmélet es az is marad.

    • @germanlearning6951
      @germanlearning6951 Рік тому

      Így van csak elmélet, de aki szerint nem az, meséljen a big bang előtti állapotról is, amikor állítólag nem volt tér és idő.

  • @ervinfilemon2858
    @ervinfilemon2858 6 місяців тому

    ITT EZUTTAL KINYILATKOZTATÁS SZERŰEN HANGZANAK EL OLYANOK IS , AMI FIZIKAI NONSZENSZ ! ! ! tudományoskodó néphülyítés

  • @laszlomotil8795
    @laszlomotil8795 Рік тому +4

    Kár ezért a sok "jó?"-ért és "ok?"-ért. Hiába van benne a tudás, ettől pongyolának tűnik.

    • @gergelyszucs2628
      @gergelyszucs2628 10 місяців тому +1

      És mindig kizökkent, ha felépítek egy gondolati szövedéket, egységet azt azonnal lereszeteli..

  • @andreahegedus77
    @andreahegedus77 7 місяців тому

    ha a benned levő világosság a fekete lyuk, mekkora a sötétség?????

  • @ferenclengyel1117
    @ferenclengyel1117 Рік тому

    Egy másik idegen naprendszerben az idő mint mérőszám megint más. A fénysebesség sem állandó.

  • @lyanoka362
    @lyanoka362 Рік тому +32

    Az idő nem létezik. Ez csak egy emberi perverzió, mert az ember mindent számokban akar látni, kontrollálni akar. Ez az idő elnevezésű változó viszonyítási alapként szolgál, illetve bizonyos műveleteket manipulál a létezésével, hogy elhihetővé tegyen néhány tételt.

    • @sakkmatt
      @sakkmatt Рік тому +11

      Ha nem létezne az idő, a medve nem tudna téli álmot aludni,vagy ha mégis, nem jelezne a biológiai órája hogy itt az idő az ébredésre!

    • @lyanoka362
      @lyanoka362 Рік тому +17

      @@sakkmatt mi köze a téli álomnak az időhöz? :) Az idő egy nem létező emberi fogalom. A medvéknek nincs órája :) :) :) Az évszakok nem az idő miatt változnak, hanem a nap körüli keringés eredményeként :) :)
      Az idő egy emberek által kreált mérőszám ;)

    • @sakkmatt
      @sakkmatt Рік тому

      @@lyanoka362 Igaz is! A medvének nincs órája és mit sem tud a Nap körüli keringésről .Még is, már nyáron felkészül élete első telére.Nekem gyanús. Talán van egy belső idő érzékelő képessége? Vagy biológia órája? Kevesen állítják hogy az idő "létezik", mivel az csak egy "létező" fogalom. Az élőlények számon tartják,az emberek meg számolnak vele.

    • @KonstantinJanosik
      @KonstantinJanosik Рік тому +1

      @@lyanoka362 ja, változnak az évszakok. van egy esős évszak meg egy száraz évszak meteorológiai értelemben. legalábbis errefelé. most esős évszak van.

    • @germanlearning6951
      @germanlearning6951 Рік тому +11

      Ha nem létezik idő akkor az idő változó sem lehet. Az események vagy jelenségek változnak, az idő nem változik mert csak egy kitalált segédeszköz úgymond. Kicsit leegyszerűsítve mondva, a napjárást hasonlítjuk össze egyéb változásokkal. A nap járása ciklikus és megbízható, ezért ez egy jó viszonyítási alap, vagyis jó ötletnek tűnik ehhez hasonlítani minden egyebet. Összehasonlítunk 2 eseményt ennyi történik, az egyik esemény a nap ciklikus járása, ehhez hasoblítunk vagy mérünk minden egyéb változást.
      Szerintem lehetne így is definiálni. Egymást követik illetve felváltják az események valóban, ezt nevezzük időnek. Ha pontosak akarnánk lenni, vagyis alaposan kielemezzük a dolgot akkor úgy fest hogy nem csak követik egymást hanem fel is váltják egymást, igaz hogy van nyoma a múltnak. Pl. valós fizikai látszata, vagy az emlékek, de maga az eseménya nem marad meg valósan, A múltat sosem tapasztaljuk valóságosan, sem a jövőt, e kettő mindig csak a képzelet szintjén létezik, valós tapasztalatom nincs ilyesmi, mindig jelennek tapasztalok minden időt. Képzelhetem azt hogy most holnap van a tegnaphoz viszonyítva, de tegnap sem volt múlt tapasztalatom vagy múltélményem, és most sincs jövőérzetem, holnap sem lesz, ugyanaz a most lesz ami most van, csak az eseményekben van eltérés időben nincs valóságos eltérés, legfeljebb a képzelet szintjén, de a a képzelet szintje is állandóan időtlenül most van. Inkább olyan ez mint egy nagy most, akár végtelen most vagy örökmost, és a képzelet(az emlék is képzelet) az ami utal egy nem mostra, érdekes módon maga a képzelet vagy emlék ami valamire utal hogy nem most van, maga sincs soha múlt időben, vagy jövőidőben. Gyakorlatilag múltnak és jövőnek semmi jele. Van a most meg a képzelet, illetve a most jelen valós események kerülnek vagy alakulnak képzeletbe, vagy képzeletté.

  • @user-ek7hh3mi7x
    @user-ek7hh3mi7x 7 місяців тому

    És vegyék le ezt a szart aYoutubról !!!

  • @user-tk1vu2lx9v
    @user-tk1vu2lx9v Рік тому

    a nap sugárzása adja az életet a földön a nagy elméleti fizikusok szerint, de az 5G nincsen hatással az emberre... nincsen azzal semmi baj... a társadalom pusztulása gazdasági érdek... ez a materialista egyetemi agymenés okádni való...

    • @gaborl6837
      @gaborl6837 10 місяців тому

      és? ha hatással van az 5g, akkor mi van?
      állítsd meg a változást...

    • @user-tk1vu2lx9v
      @user-tk1vu2lx9v 10 місяців тому

      @@gaborl6837 a hozzászólásom kontextusát az előadás egy szegmense adja. hogy úgy mondjam, ez az elméleti tudomány egy lótrágya... inkább az ilyen agymenéseket állítanám meg, mint a változást. az igazi tudomány megszégyenítése, ami zajlik kedves Gábor. tudatos tudat szűkítés.

    • @gezakobuki1356
      @gezakobuki1356 7 місяців тому

      Azon a hullámhosszon nagyságrendekkel több foton érkezik a Napból, mint az 5G-s cuccokból. Akkor miről beszélünk? Azon a frekvencián igen kicsi az áthatolóképessége (pl. falakon), ezért nem telepítenek nagyteljesítményű adókat, hanem kis teljesítményűeket sűrűbben.

    • @user-tk1vu2lx9v
      @user-tk1vu2lx9v 7 місяців тому

      @@gezakobuki1356 igen és ha kint ülsz a napon 1 óránál többet, akkor abba könnyen bele is hallhatsz... akkor miről beszélünk? nem napi 24 órába kell a napon ülnöd... és nem évekig évtizedekig... milyen érdekes, hogy az 5G bevezetésével egyidejűleg megjelent a semmiből a nagy covid... mennyire kell megszállottnak lenni és elköteleződöttnek a tudomány felé, hogy a tényeket figyelmen kívül hagyjuk? és milyen célszerű az ideológia közlés, hiszen egyszerre lehet a vírus tagadókat és az 5G elleneseket szidni, pedig mindkét csoportnak igaza lehet... csak éppen nem kapnak az érvek teret a médiában. a társadalmi vita elmaradt, ahogy a tudományos vita is. garajev bebizonyította, hogy a Covid egy sugárzási betegség, rá pár hónapra meghalt. van némi báj a tudomány mögé bújt emberek kapálózásában, de az igazságot már nem lehet sokáig visszatartani.

    • @laszlobizsok26
      @laszlobizsok26 6 місяців тому

      @@gezakobuki1356...sok kicsi sokra megy alapon ?...

  • @gezakiss1104
    @gezakiss1104 9 місяців тому

    Népbutítás! Sci-fi szekta propaganda! Filozófia

  • @karvak1492
    @karvak1492 Рік тому +2

    45:33 nál láthattuk a helyi idöt, ami sokban különbözik a saját idömtöl, ami most éppen 07:55. Most itt is akkor Boltzman érvényesül, aki állandó mindenhol.

    • @karvak1492
      @karvak1492 Рік тому +1

      most 07:11 van nálam. Ebböl is érzékelhetö a múlása

    • @germanlearning6951
      @germanlearning6951 Рік тому +1

      Igazából nem az idő múlását érzzük, ez csak egy koncepció vagy feltételezés/elképzelés.
      Leírom én hogy látom. Tömören. A világ nem egyféle, hanem sokféle, a világegyetemünk tulajdonságok halmaza, és a különböző tulajdonságok adják a sokféleséget, minden tulajdonság egy megkülönböztetési "pont". Az ember teste is egy tulajdonsághalmaz. Még a gondolatok és érzések is tulajdonsághalmazok, akkor is ha a gondolat nem fizikai, tehát milyensége van. Egyedül a megfigyelő tudat nem tulajdonság, annak nincs milyensége ha tisztán figyeljük, illetőleg önmagát figyeli, de nincs tulajdonsága végsősoron. (látszatra van gondolatok vagy nézőpontok, de hamar kiderül hogy ezek a tulajdonságok nem eredendően a megfigyelő sajátjai, csupán a megfigyelő tárgyai, amelyekkel persze könnyű "összemosódni", a valamilyen tudat illúzióját keltve, ez maga személyiség, a tárgyaival összemosódott megfigyelő. Ettől az összemosódott fura keveréktől még szenvedni is lehet, de másrészt hasznos, mert ennek köszönhető az is hogy kíváncsiak vagyunk hogy függnek össze az univerzumunk tulajdonságai,, egyrészt félelemből is (túlélés ösztöne), de egyébként is érdekesnek találjuk sokszor. Vannak olyan dolgok amik között az összefüggést könnyű meglátni, van olyan is ahol nehéz, ezért trükkökhöz folyamodunk, létrehozunk egy koncepciót, ez az idő. Egyfajta fura nézőpont. Tudni kell hogy ez egy (képzeleti) nézőpont, a tulajdonságok nem időtermészetűek, hanem "változó" természetűek, változnak. De nem múlttá változnak hanem képzeletté. Nem a múltba vesznek hanem képzeletbe. Nem a múlté, hanem a képzeleté, a jelen képzeleté, a képzelet sincs soha múlt időben, jelen van vagy nincs sehol mint minden. Tehát igaz hogy a "mindigmost" tartalma a tulajdonságok változnak, de az előző állapotok nem a múlté, hanem a képzeleté. Gyakorlatilag minden esemény vagy jelenség sorsa a képzelet. A temetésünk előtt az egész életünk a képzeleté. Akármit is érzünk, nem az idő múlását érezzük. Lehet hogy azt hiszem az idő múlik, elmúlik vagy múltá lesz, vagy hogy egy jelenség van a múltban, de ez egy téves elgondolás, mert a képzelet nem a múltban van.

  • @karvak1492
    @karvak1492 Рік тому +4

    Ha az entrópia szignifikánsan dominál az idöbeli folyamatokban, akkor ezt a jelenséget hogyan lehet egyeztetni pl. az evolúcióelmélettel, ahol az idö folyása elvileg ellentétes az entrópia intenzitásával. Ez is egy bizonyiték arra, hogy nem evolúció történt, hanem teremtés. Idövel a káosz növekszik, nem a rendezettség. Nemhogymég idövel, évmilliók folyamán, jobb, összetettebb, szervezetebb létfroma keletkezhetne.

    • @V_Atti
      @V_Atti Рік тому +1

      Az élet (élőlény) csökkenti az entrópiát, ezt kb. mindenki tudja. De a hűtőgép is csökkenti. Mindez nem cáfolja az evolúciót és nem igazolja a teremtést.

    • @brdfsz9142
      @brdfsz9142 Рік тому +5

      Az evolúció az lokális anomáliák sorozata. Az entrópiához csak annyi köze van, hogy annak a szintje olyan kell legyen, hogy se ne legyen túl magas, se ne legyen túl alacsony, mert ott a legmagasabb a komplexitás foka (ahogy ez a videóban is elhangzik). Az élet kialakulásához rengeteg feltételnek egyszerre kell jelen lennie (az értelmeshez pedig még többnek, ill. ezeknek hosszabb távon is létezniük kell) és ezek a komplexitás magas foka közelében állnak csak rendelkezésre egyszerre. Jól érzed, az élet is egy (lokális) entrópiát erősen csökkentő tevékenység, de ez nem zárja ki a létét, csak nehézzé teszi a kialakulását/fennmaradását, talán ezért is olyan ritka.

    • @gilgames4539
      @gilgames4539 Рік тому +1

      @@brdfsz9142 Anomália az, amikor a folyamat sérti a természeti törvényeket? 🙂

    • @sakkmatt
      @sakkmatt Рік тому

      Az írásod több sebből vérzik. Ha az első egysejtűt tekintem a az entrópia rendezett állapotának és az evolúciós embert a káosznak,akkor az egysejtűt és az embert is atomjaira bontva kell vizsgálnunk. 10.000 törött tojás egy medencében nem az entrópia hiányát tükrözi. Evolúció vagy teremtés? Itt véget értek a lehetőségek? Én az önszerveződésben hiszek nem Istenben. Az atomoknak tudata van. Mi az a tudat? Szabad akarat.

    • @sakkmatt
      @sakkmatt Рік тому

      @@brdfsz9142 Ha egy sejt kétfelé osztódik, az még nem entrópia. Vagy ha a búza szemekből liszt készül. Valaminak "rendezettnek" kell lennie hogy azt az entrópia összetudja zilálni. Az Univerzumban semmi sem rendezett,így az entrópiának nincs értelme.A létedet bízd az atomjaidra.Tudják a dolgukat,rád csak ideiglenesen van szükségük az Univerzum megismeréséhez. A túlélési ösztönük hajtja őket.

  • @m19710310
    @m19710310 6 місяців тому

    Ez egy nagyon ROSSZ eloadas volt. Osszeszedetlen tema, rossz eloado. Nem ketlem a szakmaisagat, de nem kellene tanitania, eloadnia. "Jo, jo?"

  • @janina-is-ember2763
    @janina-is-ember2763 7 місяців тому

    20:55