Mykola Kolessa. Passacaglia. Transcription by Arsenyj Kotliarevski. Valeria Balakhovska (organ)

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 31 гру 2024
  • Микола Колесса (1903-2006). Пассакалія. Транскрипція для органа Арсенія Котляревського (1955).
    Виконавець: Валерія Балаховська (орган)
    Записано на органі “Rieger-Kloss” opus 3503 Національного будинку органної та камерної музики, Київ
    Права: Благодійна асоціація друзів органної музики і мистецтв, 2015
    Звук: Віктор Гончаренко, Богдан Стефура
    Продюсери: Ольга Дмитренко, Віктор Гончаренко, Сергій Каліберда.
    Будь-яка країна могла б пишатися тим, що має композиторів, які пишуть музику такої якості, як записана в цьому альбомі і мають виконавців, які здатні знайти і передати в творі такі вирази, що напевно, краще, виконати вже неможливо! В плейлисті буде представлено перлини органної музики українських композиторів - дев'ять треків шести композиторів у виконанні п'яти органістів. У деяких творах відчувається яскравий імпресіонізм авторів, в інших - майже академічне слідування класичним канонам, в одних чути авангардні та додекафонні нотки, в других відчувається пошук нових незвичайних форм. Іноді можна почути пряме цитування класики чи відгомони народних мелодій, подекуди спів птахів чи гру народних інструментів, але всі твори об`єднує опора на мелодійну основу, що, загалом, є характерним для української музики. У вмінні користуватися різноманітними прийомами та засобами, при цьому дотримуватись прихильності до традицій і зберігати елементи новизни - проявляється високий професіоналізм авторів. В усіх творах автори не просто висловлюють деяку музичну ідею, а прагнуть довести слухача до кульмінації. Записи були зроблені не спеціально, а під час концертних виступів, проте всі вони зберігають трепетність і натхнення виконавців. Рекомендується прослуховувати диск повністю, безперервно, не відволікаючись на інші справи.
    Першим українським твором для органа можна вважати «Пассакалію» Миколи Колесси з фортепіанного циклу «Пассакалія, скерцо та фуга», написаного 1929 року. У 1955 році Арсеній Котляревський, усвідомивши відсутність українського національного репертуару для органа, побачив у цьому творі великий органний потенціал і зробив його транскрипцію, але сам не грав її - першим виконавцем був Самуїл Дайч. Автору, Миколі Філаретовичу Колессі переклад сподобався і він схвалив його. З того часу цей твір увійшов до репертуару багатьох органістів, набув нового життя і став виконуватись частіше в органній транскрипції, ніж в оригіналі. У 1977 році Микола Колесса вже спеціально для органа написав «Прелюдію та фугу». Можна вражатись, як геніально Колесса, який до того не писав творів для органа, використав стилістику та можливості цього інструмента.
    Балаховська Валерія (Київ) - органістка, солістка Національного будинку органної та камерної музики України, Народна артистка України.
    Зацікавленість органом В. Балаховська виявила, навчаючись у музичній школі на факультативі у Володимира Кошуби. Концертну та гастрольну діяльність розпочала, навчаючись у консерваторії, яку закінчила з відзнакою по класу фортепіано проф. І. Павлової та органа по класу проф. Г. Булибенко. З 1992 року - солістка Національного будинку органної та камерної музики України.
    Техніку органного виконавства Валерія Балаховська вдосконалювала у професора Вищої музичної школи Е. фон Камеке (Німеччина), де прослухала повний курс виконавської майстерності «Академія старовинної музики», професорів Ф.Клінди (Словаччина), Б.Біллетера (Швейцарія), Й.Труммера (Австрія).
    Валерія Балаховська належить до категорії артистів, для яких бездоганне володіння мистецтвом артикуляції виключає будь-які технічні обмеження, а глибоке розуміння особливостей музичних творів та можливостей органа роблять її гру яскравою та емоційною. В репертуарі органістки - твори світової класики, нові та маловідомі твори сучасних та давніх композиторів. У творах різних стилів їй вдається досягати оригінального звучання, притаманного епосі написання. До свого репертуару органістка включає нові твори сучасних композиторів і кращі твори світової класики, які ніколи не виконувались в Україні.
    Вона гідно представляє українську виконавську школу за кордоном, гастролювала в багатьох країнах, брала участь у міжнародних фестивалях, в музичних програмах на радіо і телебаченні. Органістка багато і з неодмінним успіхом гастролює по Україні. Виконавська діяльність артистки не обмежується сольними виступами, вона багато співпрацює з вокалістами та інструментальними ансамблями.

КОМЕНТАРІ •