Tuning rozlutownicy ZD-8915 - opis przeróbki grzałki pistoletu = koniec z zapychaniem!

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 17 вер 2024
  • Witajcie - prosiliście o film z przeróbki pistoletu rozlutownicy ZD-9815 (Następca ZD-915, poprzednik ZD-8925 z podobno poprawionym pistoletem, który da się zamontować do ZD-8915).
    Znany w tej konstrukcji jest problem z kolbą (pistoletem do rozlutowywania), który się zapycha - zwłaszcza gdy kierujemy jego końcówkę w dół, zamiast pionowo próbować odsysać od dołu.
    Wybrałem tę rozlutownicę gdyż ma cieńszą rurkę pistoletu niż poprzednik ZD-915, gdzie grzałka była na tyle gruba, że mogłaby przeszkadzać w trudno dostępnych miejscach - natomiast ZD8915 ma cieńszą grzałkę/lufę pistoletu odsysającego.
    Jak odetkać pistolet już zapchany gdy macie fabryczną grzałkę i rozlutownicę przez przeróbek? Ustawić na stacji lutowniczej maksymalną temperaturę, wsadzić drucik do popychania i czekać aż ciepło grzałki dojdzie na sam jej koniec i drucik też będzie na tyle gorący że zacznie roztapiać lutowie na końcu rurki - czasem pomaga też użycie cieńszego drucika niż może wejść w dany grot/dyszę rozlutownicy - czasami musi to być ten najgrubszy drucik/wycior.
    Fabrycznie ta konstrukcja grzałki ma za długą rurkę "wylotową", która nie jest odizolowana termicznie - przez co jest chłodniejsza i jest w stanie zrobić niezłego gluta. Czasami nie dało się tego inaczej przetkać, niż po prostu ustawić grzanie na maksymalną wartość i czekać aż ciepło przejdzie na sam koniec grzałki i rozmiękczy gluta. Czasami już po kilku odessanych punktach lutowniczych nie dało się już pracować - na średniej dyszy pracowałem nią 2-3 miesiące i nie zatkała się ani razu! Raz ją zatkałem na największej dyszy ale chyba z mojej winy, gdyż najprawdopodobniej odsysałem za wcześnie - na zbyt chłodnym pistolecie rozlutownicy ;)
    Napisał do mnie widz - Pan Krzysiek (syn Tytusa :D), żebym skrócił i zaizolował termicznie grzałkę (oraz on jeszcze rozklepał wylot nieco na stożek - ja tego nie zrobiłem bo nie chciałem popękać porcelany). Po kilku mailach i zdjęciach dołączonych do korespondencji uznałem, że sposób jest prosty i genialny i też muszę to zrobić u siebie :)
    Na początku filmu myślałem aby pójść na skróty i nie izolować tego termicznie, ale tak naprawdę o to chodzi w tej całej przeróbce - więc niech Was nie zmyli to, co rozważałem na początku filmu - tylko od razu ucinajcie i izolujcie, jeśli też macie taką rozlutownicę :)
    Na końcu filmu jeszcze uporałem się z luzem na grzałce pistoletu, który często był denerwujący podczas pracy - kilka prób i jednak okazało się, że nie można przedłużyć śrub trzymających grzałkę, gdyż grzeją się mocno - także tą podstawkę z "bakelitu" przewierciłem i małymi śrubkami przykręciłem do fragmentów rączki pistoletu - uważajcie aby Wam nie popękał ten materiał bo jest bardzo kruchy!
    Poniżej opisu wrzucę komentarz drugiego z widzów, który podpowiada jaki gotowy pistolet kupić aby go zamienić z fabrycznym - i on ma już poprawioną konstrukcję.
    Jeśli przeczytałeś/aś opis do końca, to napisz: "Czasami trzeba poprawić fabrykę" :)
    --------------------------------------------------
    Jeden z widzów napisał także:
    "mophus • 4 miesiące temu (edytowany)
    Mam też tą rozlutownicę. Też mi się zatykała. Wymieniłem pistolet na taki od ZD-8925 i chodzi jak złoto. Musisz tylko sprawdzić ile pinów ma wtyczka u ciebie, bo ZD-8915 jest 6 pin i 7pin, a ZD-8925 tylko 6 pin. Możesz też kupić i przełożyć tylko grzałkę z ZD-8925 oraz rurkę mocującą i groty (Średnica grzałki jest większa więc groty i mocowanie jest takie jak w ZD-915). Uprzedzam, że pistolet od ZD-915 nie zadziała, bo ma inny czujnik temperatury"
    "Nie zatyka się. Jedynie jeśli będziesz miał pełny zbiornik i zapchany filtr. Wtedy nie masz ssania i się zatka, ale cyna nie zastygnie w rurce.
    Po wymianie pistoletu to inna liga.
    Ten pistolet co masz ma cienką grzałkę i też dużo mniejszą pojemność cieplną.
    Ja kupiłem ten model bo chciałem być mądry i mieć pistolet z cienką grzałką. wtedy będzie wygodniejszy i łatwiej dojdzie w trudne miejsca - myślałem. Kupiłem bubel.
    Teraz potrafię wylutować wszystkie podstawki w Amidze 500 za jednym posiedzeniem w godzinkę, a to jest kilkaset punktów lutowniczych"
    --------------------------------------------------
    11518
    e-mail: rzezbiarz.tytus@gmail.com
    Instagram: rzezbiarz.tytus

КОМЕНТАРІ • 114