Heniu Szczęśliwy.Ręce opadają jak się czyta takie wypowiedzi.Gdyby Turcja zainstalowała się nad Dunajem to mielibyśmy jeszcze większe zagrożenie z jej strony.
@@obserwators9788 Z perspektywy czasu łatwo pisać takie bzdury. 123 lata niewoli nie były skutkiem odsieczy wiedeńskiej. Równie dobrze możemy o rozbiory oskarżać Jagiełłę i Batorego.
@@Sattivasa Trolle nie odpuszczą żadnej okazji, żeby popisać się głupotą. Widać w życiu im nie idzie, to siedzą w necie i wylewają szambo gdzie się da.
Bitwa pod Wiedniem była hańbą dla Polski , bo skutkami tego zwycięstwa były potem rozbiory Polski , między innymi przez Austrio-Węgry. Gdyby Polska nie pomogła Austrii wyzwolić się od Turków to nie byłoby rozbiorów Polski.
Cały czas powtarzam że niepotrzebna odsiecz Wiednia. Trzeba było dać turkom wolną rękę i zrobili by porządek z nieszczesnym Wiedniem i cholernymi hasburgami i nie tylko.
Ciekawa jest historia wojsk litewskich które nie dotarły na pole bitwy, tylko pohasało trochę na terenach dzisiejszej Słowacji. I hetmani litewscy robili różne afronty Sobieskiemu. W zasadzie ostentacyjnie nie byli posłuszni. :)
Historycznie rzecz ujmując staropolską rasą koni jest też Žemaitukas. Koń bałtycko- skandynawskiego pochodzenia. 🙂 ,, Ogromna część wierzchowców użytkowanych w boju przez polską szlachtę w tym formacje Husarskie, Lisowczyków, Pancernych itp. to były konie . Litewskiej legendarnej rasy Žemaitukas. To bardzo stara rasa rumaków bojowych litewskiego i polskiego rycerstwa . Niesamowicie odporne, szybkie, zwrotne, zwinne łatwe w prowadzenie . Na koniach tej rasy jeździł już Król Polski Władysław II Jagiełło ,Wielki Książę Litewski Witold Kiejstutowicz i wiele innych osobistości . Wierzchowce te potrafiły wytrzymywać ekstremalne warunki , były idealne do przetrwania ,,trudów wojny ,,. np z braku paszy utrzymać się przy życiu na samej zmielonej korze drzew, zerwanej słomie z dachów chałup strzechą krytych. 150 km przemarszu w ciągu doby nie stanowiło dla nich problemu. Herb Litwy - Pogoń przedstawia rycerza na ogierze Žemaitukas. Na współczesnej monecie Euro . Litwini upamiętnili te konie będące ich dobrem narodowym.W Polsce o wykorzystywanych bojowo w Husarii wierzchowców Žemaitukas z litewskich stadnin mało kto w ogóle słyszał (nawet wśród historyków ). Do dzisiejszych czasów przetrwało kilkaset sztuk Žemaitukas. Rajd szlakiem królewskiej miłości Wilno -Kraków na Žemaitukas.ua-cam.com/video/15WMF_bEPNQ/v-deo.html...
mirkad47. Cała ta unia Polski i Litwy była dla interesu Polski nic nie warta,te ciągłe wojny i poszerzanie litewskich terytoriów,po co to było?to były puste terytoria potem zdobyte przez Tatarów, Polska powinna iść na zachód i na południe gdzie Czechy kiedyś należały do Polski.
W przypadku niezjednoczenia się w tamtym czasie Korony i Wielkiego Księstwa Litewskiego. W bardzo krótkim czasie doszło by do pobicia Litwy przez Państwo Moskiewskie lub utworzenie wymuszonej unii Litwy z Moskwą. A w takiej sytuacji Rzeczpospolita nie miała by żadnych szans na przetrwanie. Została by już kilka stuleci wcześniej przed rozbiorami podbita przez Ruś i wymazana z mapy .
Z tego wnioskuje, ze nie tyle Odsiecz, co wymuszony przez cesarza udział Polski w Świętej Lidze, stal się przyczyną naszego gospodarczego, politycznego i militarnego osłabienia.
@@renarena9353 To wymuszenie trzeba udowodnić, a nie jego brak. To podstawy, dzięki temu nie musisz udowadniać, że nie jesteś zamaskowanym wilkołakiem🤣🤣🤣
@@Sattivasa Masz racje, niestety. Trochę mnie poniosło z tym wymuszeniem, ale dowieść braku wymuszenia tez można, dłużej to trwa ale jest osiągalne ;) Zamaskowany wilkołak - dobre 😂
Gdyby nie zwycięstwo pod Wiedniem nie doszło by do rozbioru Polski a podczas drugiej wojny Austriacy nie mordowali by Polaków w Austriackich obozach koncentracyjnych. Nie uczestniczyli by w rabunkach dóbr naszego narodu. Których nigdy nie zwrócili. Taka to kulturalna nacja.
Tryumf Jana III SOBIESKIEGO! Anglik,Francuz,szczur niemiecki 🇩🇪 niech wie jak wielki jest Sobieski! A Austriak wredna żmija bez Polaka byłby kiep! Treść fragmentu hymnu.... Tryumf,tryumf dla hetmana! Dla miłościwego Pana......
Tyle lat i nie ma pomnika na Kahlenbergu w Wiedniu !!! Co rok Polska ambasada urządza Fest na Kahlenbergu ale nie potrafią postawić pomnika Sobieskiemu !!! Ukraincy mają swój pomnik od lat a my mamy tylko głupie gadanie ""rządu PIS "" !!!
Jesteś ruskim trollem czy nie uczyłeś się historii? UPA to tylko część narodu ukraińskiego.To że UPA dopuściła się zbrodni nie oznacza że wszystko co robiła było złe.
Turcja była wtedy naszym przeciwnikiem.Nie chciała oddać Kamieńca.Zresztą mieliśmy z nią tylko rozejm.Jan III zamiast działać samotnie rozbił armię turecką w koalicji, za austriackie pieniądze.Jego błąd wynikał nie z tego,że poszedł pod Wiedeń ale z tego, że po bitwach pod Wiedniem i Parkanami walczył jeszcze kilka-czy kilkanaście lat w ramach tzw. Ligi Świętej co ostatecznie zrujnowało skarb państwa i tak już niewydolnego, "chorego".
Przemowi Pan do nich jak do Kota -daremnie ? - przekaz dobrze slysza ale logiczna reakcja nic nie zadziala . maja w domu ekranowy stragan handlowy nazywaja go telewizor ktory non stop kilka tysiecy razy ten sam towar wklepuje im do puesttawej glowy aby im wlazl .Te madre polaki co likwiduja wdziecznosc pamiec pomniki i slady wyzwolencze z okupacji niemieckiej dzieki armi Rosji= swoja madroscia ? tym dzialaniem Nakazuja nam jak ciemnocie swoja Bajke ze polaki najsilniejsi waleczni weszli do Moskwy a jak pozniej wracali z powrotem to patrza a Tu jakies armie niemieckie po Rosji sie panosza wiec sami ich pogonili ja az do Berlina..Bog w niebie mowi do Hitlera mam dwie wiadomosci dobra i zla Dobra znow Panskie czarne krzyze walcza z Rosja na ukrainie a Zla niestety z tym samym skutkiem .
Do mnie doszły jeszcze takie słuchy, których tu nie dane mi było usłyszeć, a mianowicie. Papież ówczesny ogłosił J. III Sobieskiego Królem Królów, a wszystkie europejskie królestwa miały być lennikami Polski jak tylko pozostanie monarchią. W Watykanie znajduje się dokument dotyczący tego wydarzenia. Więc gdybyśmy zachowali, lub wrócili do Konstytucji Monarchicznej moglibyśmy aktywować to co ogłosił papież i bylibyśmy co najmniej szanowani. Poza tym monarchia jest zgodna z prawami fizyki, a demokracja nie (hiperfizyka). Nam niestety zawraca się głowę demokracją, jakby nic innego nie było. Obserwując monarchie i demokracje na przestrzeni lat wywnioskowałam,że te pierwsze nadal mają się dobrze, natomiast demokracje upadają, bo jak mawiają Anglicy "demokracja niszczy państwo od wewnątrz".
@@elzbietaziabkowska5365 No pewnie e to trzezwe myślenie. Po prostu wrócimy do monarchii, na króla obierzemy Korwina i aktywujemy jakiś dokument nadany przez papieza w XVII w. Trzezwe myślenie jak nic... Ale to to jeszcze nic! Bo za stwierdzenie o zgodności monarchii z prawami fizyki to nalezy Ci się jakaś nagroda!
@@x_mazda8235 To nie mój wymysł. To mówiła taka pani z TV Viktoria, która jest autorką książki o hiperfizyce.. Poza tym Ojciec Pio kiedyś mówił,że Polska będzie jeszcze monarchią.
O krolu sobiewski przyjdz i teraz z pomoca tak jak pod wiedniem ratuj Ukraine polske i Europe i swiat niech powturzy sie zwyciestwo pod wiedniem dla ukrainy i europy i polski pg
Merytoryczny oraz przyjemny dla ucha podcast. Dziękuję 🙂
Wspaniale opowiedziane, bardzo dziękuję! Opowiem dzieciom o Jaśku S. najciekawiej jak będę umiała.
Dziękuję bardzo za kolejną dawkę wiedzy!
Więcej odcinków ! :d
Na 90% nowy odcinek ukaże się w przyszły czwartek :)
My uratowaliśmy Europę, a w zamian dostaliśmy 123 lata niewoli ! Doskonały układ. Nie ma co !!!
Heniu Szczęśliwy.Ręce opadają jak się czyta takie wypowiedzi.Gdyby Turcja zainstalowała się nad Dunajem to mielibyśmy jeszcze większe zagrożenie z jej strony.
@@obserwators9788 Może tak, a może nie. W końcu to Turcja nie zaakceptowała do końca zaborów Polski i nazywa nasz pradawna Lechistanem.
@@obserwators9788 Z perspektywy czasu łatwo pisać takie bzdury. 123 lata niewoli nie były skutkiem odsieczy wiedeńskiej. Równie dobrze możemy o rozbiory oskarżać Jagiełłę i Batorego.
@@Klincz11 Rzecz w tym, że JA NIE TWIERDZĘ, że rozbiory były skutkiem odsieczy wiedeńskiej Tym bardziej, że nie Austria była ich inicjatorem.
Cóż, jesteśmy głupim narodem, bo niczego się nie nauczyliśmy. Nadal popełniamy te same błędy.
Ten bełkot miał o czym być?
Masz racje.Takie europejskie patałachy to Polacy
@@Sattivasa Trolle nie odpuszczą żadnej okazji, żeby popisać się głupotą. Widać w życiu im nie idzie, to siedzą w necie i wylewają szambo gdzie się da.
Świetny podcast!
Dziękujemy :) Zachęcamy do subskrypcji naszego kanału. Nowe nagarnia już niebawem.
Bitwa pod Wiedniem była hańbą dla Polski , bo skutkami tego zwycięstwa były potem rozbiory Polski , między innymi przez Austrio-Węgry. Gdyby Polska nie pomogła Austrii wyzwolić się od Turków to nie byłoby rozbiorów Polski.
Można tego słuchać w kółko 😃
Świetnie zrobione
Cały czas powtarzam że niepotrzebna odsiecz Wiednia.
Trzeba było dać turkom wolną rękę i zrobili by porządek z nieszczesnym Wiedniem i cholernymi hasburgami i nie tylko.
W zamian za pomoc Austrii powinniśmy zażądać zwrotu Śląska .Albo zająć na podstawie faktów dokonanych zająć te ziemie .
@@wojciechbanasiuk7899
A tak, tak 🤣🤣🤣
To,że pomogliśmy tym niewdzięcznikom straciliśmy Podole.
Ciekawa jest historia wojsk litewskich które nie dotarły na pole bitwy, tylko pohasało trochę na terenach dzisiejszej Słowacji. I hetmani litewscy robili różne afronty Sobieskiemu. W zasadzie ostentacyjnie nie byli posłuszni. :)
Historycznie rzecz ujmując staropolską rasą koni jest też Žemaitukas. Koń bałtycko- skandynawskiego pochodzenia. 🙂 ,, Ogromna część wierzchowców użytkowanych w boju przez polską szlachtę w tym formacje Husarskie, Lisowczyków, Pancernych itp. to były konie . Litewskiej legendarnej rasy Žemaitukas. To bardzo stara rasa rumaków bojowych litewskiego i polskiego rycerstwa . Niesamowicie odporne, szybkie, zwrotne, zwinne łatwe w prowadzenie . Na koniach tej rasy jeździł już Król Polski Władysław II Jagiełło ,Wielki Książę Litewski Witold Kiejstutowicz i wiele innych osobistości . Wierzchowce te potrafiły wytrzymywać ekstremalne warunki , były idealne do przetrwania ,,trudów wojny ,,. np z braku paszy utrzymać się przy życiu na samej zmielonej korze drzew, zerwanej słomie z dachów chałup strzechą krytych. 150 km przemarszu w ciągu doby nie stanowiło dla nich problemu. Herb Litwy - Pogoń przedstawia rycerza na ogierze Žemaitukas. Na współczesnej monecie Euro . Litwini upamiętnili te konie będące ich dobrem narodowym.W Polsce o wykorzystywanych bojowo w Husarii wierzchowców Žemaitukas z litewskich stadnin mało kto w ogóle słyszał (nawet wśród historyków ). Do dzisiejszych czasów przetrwało kilkaset sztuk Žemaitukas. Rajd szlakiem królewskiej miłości Wilno -Kraków na Žemaitukas.ua-cam.com/video/15WMF_bEPNQ/v-deo.html...
mirkad47. Cała ta unia Polski i Litwy była dla interesu Polski nic nie warta,te ciągłe wojny i poszerzanie litewskich terytoriów,po co to było?to były puste terytoria potem zdobyte przez Tatarów, Polska powinna iść na zachód i na południe gdzie Czechy kiedyś należały do Polski.
W przypadku niezjednoczenia się w tamtym czasie Korony i Wielkiego Księstwa Litewskiego. W bardzo krótkim czasie doszło by do pobicia Litwy przez Państwo Moskiewskie lub utworzenie wymuszonej unii Litwy z Moskwą. A w takiej sytuacji Rzeczpospolita nie miała by żadnych szans na przetrwanie. Została by już kilka stuleci wcześniej przed rozbiorami podbita przez Ruś i wymazana z mapy .
Fascynujące.
Pełna zgoda :)
Jak zwykle Polacy sie kłócili odnosili zwycięstwa które decydowały o losach Europy a ta Europa miała to w czterech literach pozdro 😀😀😀
Niemiec zawsze będzie Niemcem, czy to Niemiec czy Austriak! Odwdzięczyli się 100 lat później! 😡😡😡.. nie żebym był uprzedzony.. SKĄD!
Z tego wnioskuje, ze nie tyle Odsiecz, co wymuszony przez cesarza udział Polski w Świętej Lidze, stal się przyczyną naszego gospodarczego, politycznego i militarnego osłabienia.
Nie zmyślaj. Nikt niczego nie wymuszał.
@@Sattivasa Udowodnij to.
@@renarena9353
To wymuszenie trzeba udowodnić, a nie jego brak. To podstawy, dzięki temu nie musisz udowadniać, że nie jesteś zamaskowanym wilkołakiem🤣🤣🤣
@@Sattivasa Masz racje, niestety. Trochę mnie poniosło z tym wymuszeniem, ale dowieść braku wymuszenia tez można, dłużej to trwa ale jest osiągalne ;) Zamaskowany wilkołak - dobre 😂
I słyszę to u dziennikarzy,historyków i przedstawicieli innych tego typu zawodów.
Najlepsze wyjscie to koalicja z Turcja ,a nie pomoc austrii.Wada króla byla przekleta wiara katolicka
Ależ boli to, że najwięksi nasi bohaterowie byli żarliwymi katolikami. Chrystianofobia przyciemnia rozumienie historii.
😂😂😂 Nie przez ciemnotę przegrywaliśmy @@Klincz11
Gdyby nie zwycięstwo pod Wiedniem nie doszło by do rozbioru Polski a podczas drugiej wojny Austriacy nie mordowali by Polaków w Austriackich obozach koncentracyjnych. Nie uczestniczyli by w rabunkach dóbr naszego narodu. Których nigdy nie zwrócili. Taka to kulturalna nacja.
Nic głupszego nie potrafiłaś wymyślić?
Dobrze ze nadajecie te wiadomosci z historii wrescie ludzie sie doksztalca na prawdzie
Tryumf Jana III SOBIESKIEGO! Anglik,Francuz,szczur niemiecki 🇩🇪 niech wie jak wielki jest Sobieski! A Austriak wredna żmija bez Polaka byłby kiep! Treść fragmentu hymnu.... Tryumf,tryumf dla hetmana! Dla miłościwego Pana......
🇦🇹
Jakby tak dac turkom zaorac austrie, a potem na zmęczone juz walka armie turecka spasc.. ah
🤔Jak by nie patrzeć Jan III Sobieski o ok. 350 lat opóźnił islamizację europy ... 🥺😕😵💫
Nic głupszego nie potrafiłeś wymyślić?
@@Sattivasa A może nie?
Sobieski był ze Szwedami i cała ta odsiecz była bez sensu
Norman Davies to nie jest historyk, to celebryta do wynajęcia dla każdego.
@GentlemanZOkrzei A ty pajacu dalej palisz świeczki w Jedwabnym?
Panowie, apelujemy o kulturę wypowiedzi :)
Adam Nowak. No, może to ty nie jesteś historykiem.
Tyle lat i nie ma pomnika na Kahlenbergu w Wiedniu !!! Co rok Polska ambasada urządza Fest na Kahlenbergu ale nie potrafią postawić pomnika Sobieskiemu !!! Ukraincy mają swój pomnik od lat a my mamy tylko głupie gadanie ""rządu PIS "" !!!
Żałuje ze takie prymitywy maja dostęp do mediów i sa w stanie zatruwać swoimi wypocinami przestrzeń publiczna,
Bo PIS to nie Polacy. Im nie na rękę Polak bohater.
😊
Ten Wiedeń to był koniec I RP amen- po co Jan tam lazł? Teraz jak troszeczkę odżyliśmy to ratujemy upowców:(
Jesteś ruskim trollem czy nie uczyłeś się historii? UPA to tylko część narodu ukraińskiego.To że UPA dopuściła się zbrodni nie oznacza że wszystko co robiła było złe.
Przemysław Okarma...
Aleś ty głupi...😅
Taaa, a ruskie wejdą na UKR i dalej nie pójdą…
Turcja była wtedy naszym przeciwnikiem.Nie chciała oddać Kamieńca.Zresztą mieliśmy z nią tylko rozejm.Jan III zamiast działać samotnie rozbił armię turecką w koalicji, za austriackie pieniądze.Jego błąd wynikał nie z tego,że poszedł pod Wiedeń ale z tego, że po bitwach pod Wiedniem i Parkanami walczył jeszcze kilka-czy kilkanaście lat w ramach tzw. Ligi Świętej co ostatecznie zrujnowało skarb państwa i tak już niewydolnego, "chorego".
To była odp. dla: Przemysław Okarma.
Sabaton - Winged Hussars Poland. You Tube.
Przemowi Pan do nich jak do Kota -daremnie ? - przekaz dobrze slysza ale logiczna reakcja nic nie zadziala . maja w domu ekranowy stragan handlowy nazywaja go telewizor ktory non stop kilka tysiecy razy ten sam towar wklepuje im do puesttawej glowy aby im wlazl .Te madre polaki co likwiduja wdziecznosc pamiec pomniki i slady wyzwolencze z okupacji niemieckiej dzieki armi Rosji= swoja madroscia ? tym dzialaniem Nakazuja nam jak ciemnocie swoja Bajke ze polaki najsilniejsi waleczni weszli do Moskwy a jak pozniej wracali z powrotem to patrza a Tu jakies armie niemieckie po Rosji sie panosza wiec sami ich pogonili ja az do Berlina..Bog w niebie mowi do Hitlera mam dwie wiadomosci dobra i zla Dobra znow Panskie czarne krzyze walcza z Rosja na ukrainie a Zla niestety z tym samym skutkiem .
Dzisiaj jest to samo tylko w innym wydaniu ale trzeba doksztalcic ludzi
Do mnie doszły jeszcze takie słuchy, których tu nie dane mi było usłyszeć, a mianowicie.
Papież ówczesny ogłosił J. III Sobieskiego Królem Królów, a wszystkie europejskie królestwa miały być lennikami Polski jak tylko pozostanie monarchią.
W Watykanie znajduje się dokument dotyczący tego wydarzenia.
Więc gdybyśmy zachowali, lub wrócili do Konstytucji Monarchicznej moglibyśmy aktywować to co ogłosił papież i bylibyśmy co najmniej szanowani. Poza tym monarchia jest zgodna z prawami fizyki, a demokracja nie (hiperfizyka). Nam niestety zawraca się głowę demokracją, jakby nic innego nie było.
Obserwując monarchie i demokracje na przestrzeni lat wywnioskowałam,że te pierwsze nadal mają się dobrze, natomiast demokracje upadają, bo jak mawiają Anglicy "demokracja niszczy państwo od wewnątrz".
Ela, wstawaj, zesrałaś się!
@@x_mazda8235 nic z tych rzeczy. Po prostu trzeźwo myślę.
@@elzbietaziabkowska5365 No pewnie e to trzezwe myślenie. Po prostu wrócimy do monarchii, na króla obierzemy Korwina i aktywujemy jakiś dokument nadany przez papieza w XVII w. Trzezwe myślenie jak nic...
Ale to to jeszcze nic! Bo za stwierdzenie o zgodności monarchii z prawami fizyki to nalezy Ci się jakaś nagroda!
@@x_mazda8235 To nie mój wymysł. To mówiła taka pani z TV Viktoria, która jest autorką książki o hiperfizyce.. Poza tym Ojciec Pio kiedyś mówił,że Polska będzie jeszcze monarchią.
@@elzbietaziabkowska5365 A to jak Ojciec Pio tak mówił to co innego! I Pani Viktoria z TV. Do niej nie ma podejścia zadnego...
Teraz tez przyidzie zwyciestwo przez krolowa rozanca swietego i ojca SW Jana pawla 2 prosmy o laski boze
Daj spokój. Różaniec na wojnie nie pomaga
😂😂😂
O krolu sobiewski przyjdz i teraz z pomoca tak jak pod wiedniem ratuj Ukraine polske i Europe i swiat niech powturzy sie zwyciestwo pod wiedniem dla ukrainy i europy i polski pg
historyczny blad ratowalismy tych którzy nie warci byli ratowania..