Tvl,konečně někdo!!!! normální!!! udělá normální instruktážní video... Zrovna tohle téma mne vždy zajímalo, leč nikdy nebyl čas hledat,co vše je na trhu... Hluboce se klaním a dekuji,ušetří mi to hledání a zkoušení.
Sice to není k tématu ale přece... Tak jsem to konečně, na Vaše doporučení, udělal! Co? Koupil kosu na trávu. Dnes to bylo seznámení a předání informací a zkušeností od taťky a pár čtverečních metrů kolem brambor. Zatím si to velmi pochvaluji, je to nádherný relax, když zrovna člověk nemá co dělat a nechce se mu koukat do telefonu. 👍
@@delejteneco snažil jsem se v kose zachovat historii. Všechny věci, tedy kromě samotné kosy jsem našel ve stodole. Jsou z 50-60tých let. Kosu prozatím s délkou 80cm. A ano, máte pravdu, že kdo si kosu nenaklepe, nepozná tu nádheru 😁
Používám asi půl roku diamanťáky na kov od Dewaltu (125 a 230mm) a jsou super. Musí si na ně člověk trochu zvyknout, trochu kopou a musí se lehce přitlačit. Ale neubývají a to je pro mě zásadní :-).
Dobrý deň pán Tomáš. Perfektný výklad. Z Vášho videa vidieť, že ste skvelým odborníkom vo Vašom fachu, čo sa o našej vláde na Slovensku nedá povedať. Nebohý Vīt Holubec by sa pozdravil asi takto: “Sportu zdar a domácím kutilům zvláště, vážení sportovní přátelé”. Pekný deň Tomáš.
Už poměrně dlouho používám Cubitron od 3M. Za mě zatím to nejlepší co jsem vyzkoušel. Řeže skvěle a vydrží určitě déle než zbytek trhu. Jsou trochu tvrdší, takže je třeba držet pevnější rukou.😉Dobré jsou také kotouče od Lucas. Mají super lameláky. Můj názor a má zkušenost
klasický kotouč řeže možná rychleji, protože je užší ? jinak prasklej kotouč ve flexe je fajn, vyrazilo mi ji to z ruky, hrábnul jsem po kabelu a to mělo za následek to, že se jako kyvadlo zhoupla a přejela mi přez nárt nohy. Měl jsem na sobě červené montérky , takže jsem pak vyndaval z krvavé rány na nártu červené nítě :)
Ne, jak říkám na konci, i 2,5 řeže rychleji. Ale ono taky záleží na technice. Někdo tu psal, že se na diamant má víc tlačit. Ale nedokážu odlišit hospodské rady od profi. Praxe ukáže.
Zdravim, už asi 20 rokov dozadu som robil potrubarčinu v Mnichove a použivali sme zubovy kotuč, on vyzera ako na drevo 125 mm, potrubie o hrubke steny 8 mm rezal ako drevo, bol to kotuč od fi. Kaindl, niekedy vyskušajte, to je ine rezanie, tiež som bol skepticky a potom nadšeny, moji chlapi už nechceli z inymi pracovať, pozdravujem.
Pilový kotouč na kov, mluvím o něm ve videu, ale asi ne do úhlové brusky, spíš do speciální okružní pily na kov, ne? Jinak mám i úhlovou brusku s pilovými kotouči, ale jsou dva a mají protiběžný pohyb.
@@delejteneco Ano, do klasickej flexy na plne otačky, len to chce skusenu ruku, lebo sa neda ani trochu vybočovať a reže to užasne, len som to po čase prestal do firmy kupovať, lebo boli drahe ako ďas a chlapi to kradli ako cigani stare železo z dvora, pozdravujem.
Vyzkoušel jsem diamantové kotouče na ocel v malosériové výrobě a vrátil jsem se ke klasickému reznemu tl.1mm. Diamantové kotouče na kov jsem si nechal jen na odstraňování rzi, barev, vybrušování nerovností po řezu ,vybrušování svárů... Zase se potvrdilo, že co je univerzální, není tak výkonné jako přímo určené.
Přesně tak. Pro dlouhodobou práci to ani není komfortní. Ale koupě nelituji, jsem rád, že ho mám, občas po něm sáhnu. Ale rád bych vyzkoušel keramiku Maxx3 od Flexovitu.
Jsem se normálně začal těšit do práce, do světa klasických kotoučů sjetých na půlku a lameláků obroušených až na kost. Na tohle bych se zvládl koukat místo Večerníčku. Dík! 😎
Dobrý den Tomáši. Proč normální kotouč 1 a o,8 se dává potiskem dovnitř a ten Váš diamantový ven? Jsou směrové? A co ten diamantový zkusit chladit. Vím že to bude složité, ale? Děkuji za odpověď.
U dia bývá označený směr otáčení. U standardních řezných nikoli a potiskem k přírubě se dávají spíš ze setrvačnosti. Pátral jsem po tom opravdu důkladně a jednoznačné výroky některých lidí prostě nejsou jediné správné. Ale to je na dlouhé povídání.
Díky. Na hrubování to není, ale asi ne proto, že by se něco stalo, jako spíš kvůli "kvalitě" povrchu, případně životnosti. Existují i dia kotouče na plochu.
Diamantový kotouče používám na armovaný beton. Segmentové, jak se má. Sám jsem byl překvapen, jaký je rozdíl v kotoučích. Obyč kotouče, to bylo v případě drážkovačky do zdiva přímo utrpení. Lepší výrobci kotoučů, to už se s tím dalo dělat. O poznání lepší úběr materiálu. Na ocelové armatuře to bylo odhadem stejný. Z toho mně plyne, že armaturu ty diamanty dají z nutnosti. Není to jejich cíl. Primárně kamenivo, beton. Zajímavé jsou kotouče s tvrdokovem. Ale ne do flexky, do kapovacích pil.
Ahoj Tomáši. Super video, díky moc za něj. Chtěl jsem se zeptat na tu rychloupínací matici na flexu. Já mám standart 125mm flexu od Makity, asi ten nejpoužívanější model. Je tam ale matice, která se utahuje klíčem. Určitě budeš vědět - dá se to nahradit touto rychloupínací maticí? Předpokládám, že by se měla dát sehnat samostatně. Docela hodně by mi to ulehčilo práci. Moc díky za odpověď a "dělám něco" 🙂
rychloupínací matici nepoužívám. Mám standartní ale i tak klíč použiji jen vyjímečně. Základem je matici nedotahovat silou ale stačí lehce rukou. Jestli dotahujete klíčem tak to skutečně nedělejte.
Ahoj Michale, jeden z mých "nejstarších" odběratelů! 😁 Předpokládám, že myslíš GA5030R. Já jsem rypák, mně se nelíbil design, tak jsem v roce 2007 koupil 9558HNR a mám ji dodnes. Příruba i matice jsou moc hezky zpracované. Taky jsem měl období rychloupínání (flexa, vrtačka), ale dnes mě to nebere, jsem už starý. 😁 Tak často nástroje neměním. Ale v tomto případě, protože u aku feinky byla, přišla vhod kvůli natáčení, protože jsem měnil více nástrojů a hned několikrát. Kvalitní rychloupínací matice stávala kolem tisícovky, dnes se dá sehnat na 500, méně kvalitní i za stovku.
Zdravim všechny, ja povoluji klasicky bez klice pouze rukou dotahnu matici a pres kotouč dotahnu, povoluji stejným způsobem, akorat chytnu kotouč a povolim pres nej :-D proste na hulvata u 125 mm :-D
@@delejteneco Jeden z "nejstarších" odběratelů děkuje a mrkne, co a jak by se dalo kdyžtak pořídit 🙂. Jo a mám tedy 9558HNR 🙂.Ano, slyšel jsem, že se obyčejné matice dotahují jen rukou, případně přes kotouč, ale prostě mám z toho obavy, že to může uletět, i když možná obavy zbytečné. Dám tomu ještě trochu studování 🙂
Nedávno jsem měl čest vyzkoušet tento kotouč (230mm) od výrobce RECA (Prý mega kvalitka) Obstojně řezal ,ale hluk řezání neúnosný. Jisker bylo o více jak polovinu méně ,zato to trhalo takové roztavené špony. U mě neobstál.
Měl jsem ho také už nevím co to bylo za výrobce ale byl na 125mm za cca 500,- a mám s tím stejně skutečnosti, velký zvonivy hluk a hodně pálil materiál dělal takové ty okuje na konci řezu. Jediná výhoda že neprášil takže čistá dilna i plíce . Na druhou stranu také nevydržel moc dlouho, typnul bych že asi jako cca 5 běžných kvalitních kotoučů na železo.
Aj kovové kotúče môžu praskať. Nevravím že ten vo videu ale stretol som sa už s tým ako sme vyraďovali takto poškodený diamantový kotúč ktorý bol nebezpečný a hrozilo že sa rozletí. Používalo sa to na tvrdé horniny alebo sklo.
Proto v té samé větě říkám: "... prasknout nebo rozpadnout se podobně jako standardní kotouč." Prasknout může i pilový kotouč, ale většinou přijde indicie včas. Sám od sebe většinou nepraskne.
Pak ovšem nevím, kde soudruzi z Bosche udělali chybu, že jim to funguje. 😄 Napadá mě, a to tam zmiňuji, že je asi rozdíl mezi brusivem s nějakým (pryskyřičným) pojivem a krystaly zatavenými v ocelovém disku. Ad rozpustnost uhlíku v železe... jak by se to mělo projevit při třískovém obrábění oceli?
@@davidblahota5655 Pokud to tak skutečně je (z technického vzdělání mám jen strojní průmyslovku), pak asi rozhoduje teplota. Při kolik stupních Celsia k tomu dochází? A hraje roli třída oceli, množství uhlíku a dalších prvků? Pak by ovšem byl důležitý také tlak. Pokud by se "řezalo" lehce, jako to dělám já, možná nebude teplota dostatečně vysoká. Pokud ale někdo s bruskými nástroji pracuje jako s frikčními, tak by to problém být mohl. To ovšem přestává fungovat jakýkoli brusný systém.
@@delejteneco já ohledně toho vzdělaný nejsem vůbec :D třída oceli hrát roli určitě bude, teplotně se udává začátek kolem 400°C a s vyšší teplotou to jde z kopce. Mám jen praktickou zkušenost (asi s univerzálama), že po pár zkrácených roxorech v betonu zpomalují
@@delejteneco tl;dr ocel a diamanty nejsou v daných podmínkách chemicky inertní. Je možné, že kotouč od bosche je jen na broušení s vodou, bo něco takového
Kdyby ten rezny kotouc nebyl luga a měl vyssi otáčky taky by tolik neprasil… u některých kotoucu se s menším průměrem zkracuje čas řezu… do jiste meze pak se zase prodlužuje a taky velice záleží na typu řezané oceli velikosti a tvaru profilu často jsou ty výsledky potom jiný Když je kotouc kvalitní řeže dobře i širší když je to smejd nereze ani tenký… diamant na ocel mi připadá jako nouzovka… podobně jako kotouc na ocel když jsme řezali novodur překližku a pod…
V návaznosti na větu: "Nemá se to, ale lidi stejně dělaj, taky jsem to dělal." Nechtěl bys udělat nějaké jedno odlehčující video čistě jen tak pro zábavu, kde by ses podělil o nějaké největší chyby cos kdy zažil, nebo udělal v dílně? Třeba něco za co by sis sám zpětně takříkajíc nafackoval apod.?
Ta pila vypadá jako mafl a řeže s tím centimetr silný plech! Ten pruh co uřízne vezme ihned holou rukou protože skoro nepálí. Někde to najdeš, kotouč se jmenuje Diablo.👍
Ano, pilové kotouče na ocel se používají jak v ručně vedených pilách, tak třeba v kapovacích pilách. Používám právě v „maflu“ na kov. Video je o kotoučích do úhlové brusky. Diablo je značka, nikoli název konkrétního produktu. Diablo jsou i kotouče na dřevo nebo další nástroje pro obrábění.
Z vlastní zkušenosti 1mm kotouče vůbec nepoužívám. Hrozně se vlní a hrozí zde velké nebezpečí prasknutí.. zvláště při řezání objemných kusů železa. Hodně lidí včetně mé osoby používá malou flexu bez krytu, protože né vše se dá upnout do svěráku. Používám minimálně 1,2-1,5. Na nebezpečné řezání ( trubka ve zdi, nebo na blbém místě) používám diamanták od dewaltu,tam jsem si jistej, že se nic nestane. Otázkou je rentabilita.. osobně si myslím,že ekonomicky nejvýhodnější jsou stále klasické kotouče .. Diamanták od Dewaltu stojí 550-600.. a má reálnou výdrž asi jak 9-11 kotoučú po 20kč.
Tak aj neviem, nas učili na škole že s Diamantoum sa nesmie ist do železa. Pretože diamant je čistý uhlík a ten dobre reaguje zo zelezom, ale asi neni Diamant ako "Diamant"
zdravím.... ty jo, asi by mě v životě nenapadlo, že takový ty klasický řezný kotouče do flexi mají "dobu spotřeby"... :-D že poté hrozí více "prasknutí" kotouče a může to být tím i nebezpečné.... takže zase díky že vím něco novýho.... :-)
Radku, já mezitím vím i další info, které zazní z úst odborníka v některém dalším videu: po uplynutí data expirace prý nehrozí ani tak prasknutí, jako spíš vysoká prašnost, protože pojivo ztrácí svou soudržnost a kotouč velmi rychle ubývá. DODÁVÁM, že to platí pro kotouče s certifikátem OSA.
@@delejteneco OK, díky za doplnění informací.... :-) každopádně, myslím že asi vždycky už budu o něco "opatrnější" a dbát o to víc, abych měl všechny potřebné ochranné pomůcky a ochranný kryt na flexe, když s ní budu řezat.... ještě o to víc, pokud o těch kotoučích budu vědět že jsou třeba "na hraně" nebo po expiraci.... :-D
@@delejteneco jj no... já jsem na sebe dost "opatrnej".... ale táta je v tomhle směru dost "expert", v dřívějších dobách jsem ho snad ani nikdy neviděl řezat z ochranými brýlemi, vždycky jen tak "zamhouřil/přivřel" oči, aby zmenšil šanci, že mu ty rozžhavené jistky budou lítat do očí... poslední dobu jsem ho brýle už naučil používat, ale třeba právě na flexe nemá ten ochranný okolo kotouče, že prej přes to občas blbě vidí když něco řeže, tak že se mu bez toho dělá líp..... táta si stejně tak nějak myslel/myslí, že to je jako ochrana proti těm odletujícím "jiskrám" a když má brýle, tak mu ty jiskry tolik už nevadí, že lítají i na něj.... tak jsem se mu snažil vysvětlit, že ten ochranej kryt je tam hlavně jako právě ochrana proti tomu kdyby se řezný kotouč rozlomil, praskl a měl letět na nás, že ten ochraný kryt by měl být vždy tak aby kryl jakoby naše tělo, ale stejně to je marný, kryt na flexe stejně nemá.... :-(
Bude to jako s každým ubíráním třísky. Nic se nemá přehánět, ale zase to nesmí jen klouzat po povrchu. I u rozbrušovacích kotoučů jsou zastánci tlačení jak u frikčních. Já tlačím s citem. 😄
@@delejteneco - ne vsechno se ma delat s citem , nekdy se musi fakt pritlacit , jiste okolnosti si to vyzaduji :-) , ale vazne , on rikal ze je to kvuli teplu , ze triska se musi odebirat co nejmene zahrata aby to fungovalo tak jak ma , proto prej maj ty brusky tolik otacek , kdyz se to prej jen tak solicha , tak vznika tavenina ktera zalepuje kotouc a ten pak reze o poznani hur , nebo taky vubec a pej se to jen utavuje
poznám taký trik ako recyklovať veľký kotúč do flexy 230 keď už sa dlho používa a keď sa už s ním nedá dobre rezať lebo je už malý priemer tak ho daj do 125mm flexy a máš tam kotúč ktorý sa dá stále používať ale je problém že 230 kotúče sú hrubšie 2-3mm tak malé flexy nevládzu rezať tvrdé materiály, lepšie je rezať plast a také 😂
Ehm diamantovy kotúč nikdy nepoužívať na rezanie uhlíkových ocelí, diamant je v praxi pod vysokým tlakom a teplotou stlačený uhlik, ocel a presnejšie Fe ma vysoku reaktivitu z uhlíkom takže v realite diamantový kotuč len obohacuje povrch ocele o ďalši uhlik. Na sotatné kovy ok ale na ocel určite nepožívať.
Tvl,konečně někdo!!!! normální!!! udělá normální instruktážní video...
Zrovna tohle téma mne vždy zajímalo, leč nikdy nebyl čas hledat,co vše je na trhu...
Hluboce se klaním a dekuji,ušetří mi to hledání a zkoušení.
Sice to není k tématu ale přece... Tak jsem to konečně, na Vaše doporučení, udělal! Co? Koupil kosu na trávu. Dnes to bylo seznámení a předání informací a zkušeností od taťky a pár čtverečních metrů kolem brambor. Zatím si to velmi pochvaluji, je to nádherný relax, když zrovna člověk nemá co dělat a nechce se mu koukat do telefonu. 👍
Jestli začínáte, tak to se brzy záda ozvou. Chvíli trvá než chytíte ten správný postoj. Ale za přístup 👍
@@heinrichjager3855 Děkuji 😉
Jakube, díky za zprávu, co jste pořídil za kosu, kosiště, brousek, babku a kladivo? Protože dokud si kosu nenaklepete, nepoznáte tu rozkoš. 😁
@@delejteneco snažil jsem se v kose zachovat historii. Všechny věci, tedy kromě samotné kosy jsem našel ve stodole. Jsou z 50-60tých let. Kosu prozatím s délkou 80cm. A ano, máte pravdu, že kdo si kosu nenaklepe, nepozná tu nádheru 😁
@@jakubsuska9444 A jaké máte kosiště? České, slovenské?
Používám asi půl roku diamanťáky na kov od Dewaltu (125 a 230mm) a jsou super. Musí si na ně člověk trochu zvyknout, trochu kopou a musí se lehce přitlačit. Ale neubývají a to je pro mě zásadní :-).
Parádne video
Tome, dnes som sa opäť niečo naučil. A budem lepšie spať, že som o niečo múdrejší.😁
Teraz si dám v altánku jedno chladené.🍻
Tak to jsme měli stejný pitný režim. 😄👍
Dobrý deň pán Tomáš. Perfektný výklad. Z Vášho videa vidieť, že ste skvelým odborníkom vo Vašom fachu, čo sa o našej vláde na Slovensku nedá povedať. Nebohý Vīt Holubec by sa pozdravil asi takto: “Sportu zdar a domácím kutilům zvláště, vážení sportovní přátelé”. Pekný deň Tomáš.
Super video. S každým tvým videem jsem vždycky o něco chytřejší. Těším se na další 👍
To mě těší, díky. 👍
Osvědčily se mi kotouče 3M Cubitron. Ta rychlost a efektivita je paráda.
Už poměrně dlouho používám Cubitron od 3M. Za mě zatím to nejlepší co jsem vyzkoušel. Řeže skvěle a vydrží určitě déle než zbytek trhu. Jsou trochu tvrdší, takže je třeba držet pevnější rukou.😉Dobré jsou také kotouče od Lucas. Mají super lameláky. Můj názor a má zkušenost
3M topka
Čím více jisker, tím lepší :-) a hlavně večer
Je to to samé jako:
Čím více pruhů, tím více Adidas :-)
Perfektní video jako vždy
Ať se daří :-)
Hlavně ve stodole. 😜
@@delejteneco tam jsou nebezpečnější věci, jako např. schody :-)
@@samhawkins3847 Kdo s čím zachází... komu si namazal schody? 😉
Ne že by mne ubývající kotouč neiritoval, to zas jo, ale tohoto tvého doporučení nevyužiji. Už jsem si udělal radosti až až. 😁
No, radost... 😄
Parádní video :)
Díky. 👍
klasický kotouč řeže možná rychleji, protože je užší ? jinak prasklej kotouč ve flexe je fajn, vyrazilo mi ji to z ruky, hrábnul jsem po kabelu a to mělo za následek to, že se jako kyvadlo zhoupla a přejela mi přez nárt nohy. Měl jsem na sobě červené montérky , takže jsem pak vyndaval z krvavé rány na nártu červené nítě :)
Ne, jak říkám na konci, i 2,5 řeže rychleji. Ale ono taky záleží na technice. Někdo tu psal, že se na diamant má víc tlačit. Ale nedokážu odlišit hospodské rady od profi. Praxe ukáže.
Zdravim, už asi 20 rokov dozadu som robil potrubarčinu v Mnichove a použivali sme zubovy kotuč, on vyzera ako na drevo 125 mm, potrubie o hrubke steny 8 mm rezal ako drevo, bol to kotuč od fi. Kaindl, niekedy vyskušajte, to je ine rezanie, tiež som bol skepticky a potom nadšeny, moji chlapi už nechceli z inymi pracovať, pozdravujem.
Též jsem s tím řezal,maflem ocelové trubky, bral šponu jako nic,jiskry žádné. Milwaukee
Pilový kotouč na kov, mluvím o něm ve videu, ale asi ne do úhlové brusky, spíš do speciální okružní pily na kov, ne? Jinak mám i úhlovou brusku s pilovými kotouči, ale jsou dva a mají protiběžný pohyb.
@@delejteneco Ano, do klasickej flexy na plne otačky, len to chce skusenu ruku, lebo sa neda ani trochu vybočovať a reže to užasne, len som to po čase prestal do firmy kupovať, lebo boli drahe ako ďas a chlapi to kradli ako cigani stare železo z dvora, pozdravujem.
Vyzkoušel jsem diamantové kotouče na ocel v malosériové výrobě a vrátil jsem se ke klasickému reznemu tl.1mm. Diamantové kotouče na kov jsem si nechal jen na odstraňování rzi, barev, vybrušování nerovností po řezu ,vybrušování svárů... Zase se potvrdilo, že co je univerzální, není tak výkonné jako přímo určené.
Přesně tak. Pro dlouhodobou práci to ani není komfortní. Ale koupě nelituji, jsem rád, že ho mám, občas po něm sáhnu. Ale rád bych vyzkoušel keramiku Maxx3 od Flexovitu.
Jsem se normálně začal těšit do práce, do světa klasických kotoučů sjetých na půlku a lameláků obroušených až na kost. Na tohle bych se zvládl koukat místo Večerníčku. Dík! 😎
Kostěné lameláky jsou top. 😄
@@delejteneco Ale to je hrozný 😀
Dobrý den Tomáši. Proč normální kotouč 1 a o,8 se dává potiskem dovnitř a ten Váš diamantový ven? Jsou směrové? A co ten diamantový zkusit chladit. Vím že to bude složité, ale? Děkuji za odpověď.
U dia bývá označený směr otáčení. U standardních řezných nikoli a potiskem k přírubě se dávají spíš ze setrvačnosti. Pátral jsem po tom opravdu důkladně a jednoznačné výroky některých lidí prostě nejsou jediné správné. Ale to je na dlouhé povídání.
Zdravím a pozdravuji. Mám dotaz. Dá se s tím obrousit i malá plocha? Hrana asi ano , že? Díky za ukázku a případnou odpověď. Žij blaženě 😁
Díky. Na hrubování to není, ale asi ne proto, že by se něco stalo, jako spíš kvůli "kvalitě" povrchu, případně životnosti. Existují i dia kotouče na plochu.
Diamantový kotouče používám na armovaný beton. Segmentové, jak se má. Sám jsem byl překvapen, jaký je rozdíl v kotoučích. Obyč kotouče, to bylo v případě drážkovačky do zdiva přímo utrpení. Lepší výrobci kotoučů, to už se s tím dalo dělat. O poznání lepší úběr materiálu. Na ocelové armatuře to bylo odhadem stejný. Z toho mně plyne, že armaturu ty diamanty dají z nutnosti. Není to jejich cíl. Primárně kamenivo, beton. Zajímavé jsou kotouče s tvrdokovem. Ale ne do flexky, do kapovacích pil.
Daj video ako sa používa lamenovy kotúč na kov na vyzeravanie kruzkov ďakujem
Lamelový kotouč na vyřezávání kroužků z plechu? Tak to nevím.
Hrubšie kotúče - cca 2mm používam na plechárčinu. Tenšie 1mm na pásovinu a hrubšie materiály. Aspoň tak ma to starší majtri učili.
Ahoj Tomáši. Super video, díky moc za něj. Chtěl jsem se zeptat na tu rychloupínací matici na flexu. Já mám standart 125mm flexu od Makity, asi ten nejpoužívanější model. Je tam ale matice, která se utahuje klíčem. Určitě budeš vědět - dá se to nahradit touto rychloupínací maticí? Předpokládám, že by se měla dát sehnat samostatně. Docela hodně by mi to ulehčilo práci. Moc díky za odpověď a "dělám něco" 🙂
rychloupínací matici nepoužívám. Mám standartní ale i tak klíč použiji jen vyjímečně. Základem je matici nedotahovat silou ale stačí lehce rukou. Jestli dotahujete klíčem tak to skutečně nedělejte.
Ahoj Michale, jeden z mých "nejstarších" odběratelů! 😁 Předpokládám, že myslíš GA5030R. Já jsem rypák, mně se nelíbil design, tak jsem v roce 2007 koupil 9558HNR a mám ji dodnes. Příruba i matice jsou moc hezky zpracované. Taky jsem měl období rychloupínání (flexa, vrtačka), ale dnes mě to nebere, jsem už starý. 😁 Tak často nástroje neměním. Ale v tomto případě, protože u aku feinky byla, přišla vhod kvůli natáčení, protože jsem měnil více nástrojů a hned několikrát. Kvalitní rychloupínací matice stávala kolem tisícovky, dnes se dá sehnat na 500, méně kvalitní i za stovku.
@@Sadr13 Utahuji rukou i klíčem s citem a nikdy jsem neměl problém. Obávám se, že problém není v klíči. 😉
Zdravim všechny, ja povoluji klasicky bez klice pouze rukou dotahnu matici a pres kotouč dotahnu, povoluji stejným způsobem, akorat chytnu kotouč a povolim pres nej :-D proste na hulvata u 125 mm :-D
@@delejteneco Jeden z "nejstarších" odběratelů děkuje a mrkne, co a jak by se dalo kdyžtak pořídit 🙂. Jo a mám tedy 9558HNR 🙂.Ano, slyšel jsem, že se obyčejné matice dotahují jen rukou, případně přes kotouč, ale prostě mám z toho obavy, že to může uletět, i když možná obavy zbytečné. Dám tomu ještě trochu studování 🙂
Prosím vás akú karbobrusku používate? Ďakujem
Používám jich víc, ta ve videu je Fein CCG18-125BL.
Nedávno jsem měl čest vyzkoušet tento kotouč (230mm) od výrobce RECA (Prý mega kvalitka) Obstojně řezal ,ale hluk řezání neúnosný. Jisker bylo o více jak polovinu méně ,zato to trhalo takové roztavené špony. U mě neobstál.
Měl jsem ho také už nevím co to bylo za výrobce ale byl na 125mm za cca 500,- a mám s tím stejně skutečnosti, velký zvonivy hluk a hodně pálil materiál dělal takové ty okuje na konci řezu. Jediná výhoda že neprášil takže čistá dilna i plíce . Na druhou stranu také nevydržel moc dlouho, typnul bych že asi jako cca 5 běžných kvalitních kotoučů na železo.
👍👍👍👍🇸🇰🤝🇨🇿
Aj kovové kotúče môžu praskať. Nevravím že ten vo videu ale stretol som sa už s tým ako sme vyraďovali takto poškodený diamantový kotúč ktorý bol nebezpečný a hrozilo že sa rozletí. Používalo sa to na tvrdé horniny alebo sklo.
Proto v té samé větě říkám: "... prasknout nebo rozpadnout se podobně jako standardní kotouč." Prasknout může i pilový kotouč, ale většinou přijde indicie včas. Sám od sebe většinou nepraskne.
Začínám nad tím diamantovým kotoučem uvažovat protože mě vadí jak klasickej kotouč ubývá a navíc práší
za mna este velka vyhoda tych karbidovych je ze neubuda z neho, proste stale ma 125mm kotuc :)
Ano, to je myslím ta největší výhoda, proto o tom ve videu mluvím. 😉
Já měl za to, že se diamantové brusivo při broušení oceli dost rychle opotřebovává (vysoká teplota a rozpustnost uhlíku v železe)
Pak ovšem nevím, kde soudruzi z Bosche udělali chybu, že jim to funguje. 😄 Napadá mě, a to tam zmiňuji, že je asi rozdíl mezi brusivem s nějakým (pryskyřičným) pojivem a krystaly zatavenými v ocelovém disku.
Ad rozpustnost uhlíku v železe... jak by se to mělo projevit při třískovém obrábění oceli?
@@delejteneco v místě kontaktu vysoká teplota, uhlík se snaží technicky vzato přivařit k obrobku a odtrhává se od nástroje
@@davidblahota5655 Pokud to tak skutečně je (z technického vzdělání mám jen strojní průmyslovku), pak asi rozhoduje teplota. Při kolik stupních Celsia k tomu dochází? A hraje roli třída oceli, množství uhlíku a dalších prvků? Pak by ovšem byl důležitý také tlak. Pokud by se "řezalo" lehce, jako to dělám já, možná nebude teplota dostatečně vysoká. Pokud ale někdo s bruskými nástroji pracuje jako s frikčními, tak by to problém být mohl. To ovšem přestává fungovat jakýkoli brusný systém.
@@delejteneco já ohledně toho vzdělaný nejsem vůbec :D třída oceli hrát roli určitě bude, teplotně se udává začátek kolem 400°C a s vyšší teplotou to jde z kopce. Mám jen praktickou zkušenost (asi s univerzálama), že po pár zkrácených roxorech v betonu zpomalují
@@delejteneco tl;dr ocel a diamanty nejsou v daných podmínkách chemicky inertní. Je možné, že kotouč od bosche je jen na broušení s vodou, bo něco takového
Kdyby ten rezny kotouc nebyl luga a měl vyssi otáčky taky by tolik neprasil… u některých kotoucu se s menším průměrem zkracuje čas řezu… do jiste meze pak se zase prodlužuje a taky velice záleží na typu řezané oceli velikosti a tvaru profilu často jsou ty výsledky potom jiný Když je kotouc kvalitní řeže dobře i širší když je to smejd nereze ani tenký… diamant na ocel mi připadá jako nouzovka… podobně jako kotouc na ocel když jsme řezali novodur překližku a pod…
Já už mám třetí dewalt a spokojenost
V návaznosti na větu: "Nemá se to, ale lidi stejně dělaj, taky jsem to dělal." Nechtěl bys udělat nějaké jedno odlehčující video čistě jen tak pro zábavu, kde by ses podělil o nějaké největší chyby cos kdy zažil, nebo udělal v dílně? Třeba něco za co by sis sám zpětně takříkajíc nafackoval apod.?
Můj věk mi to nedovoluje. Nepamatuji si. 😄
Nejlepší kotouč je se zuby ale není na takové otáčky,ale řeže,proti tomuhle matlání!😂
Zubatý kotouč na řezaní oceli z ruky ideální. 😋
Ta pila vypadá jako mafl a řeže s tím centimetr silný plech! Ten pruh co uřízne vezme ihned holou rukou protože skoro nepálí. Někde to najdeš, kotouč se jmenuje Diablo.👍
Ano, pilové kotouče na ocel se používají jak v ručně vedených pilách, tak třeba v kapovacích pilách. Používám právě v „maflu“ na kov. Video je o kotoučích do úhlové brusky.
Diablo je značka, nikoli název konkrétního produktu. Diablo jsou i kotouče na dřevo nebo další nástroje pro obrábění.
@@delejteneco Jo a jaký tedy je název produktu!? Název produktu je kotouč na železo Diablo , velikost v palcich, lomeno počtem zubů.
Z vlastní zkušenosti 1mm kotouče vůbec nepoužívám. Hrozně se vlní a hrozí zde velké nebezpečí prasknutí.. zvláště při řezání objemných kusů železa. Hodně lidí včetně mé osoby používá malou flexu bez krytu, protože né vše se dá upnout do svěráku. Používám minimálně 1,2-1,5. Na nebezpečné řezání ( trubka ve zdi, nebo na blbém místě) používám diamanták od dewaltu,tam jsem si jistej, že se nic nestane. Otázkou je rentabilita.. osobně si myslím,že ekonomicky nejvýhodnější jsou stále klasické kotouče .. Diamanták od Dewaltu stojí 550-600.. a má reálnou výdrž asi jak 9-11 kotoučú po 20kč.
Kotouče za 20kč (obchody s rohlíky) jsou akorát pro zlost a né na práci a vydrží 5x míň než normální kotouč s normální obsluhou
Ještě nic nepřekonalo pilku, kterou našel velký učitel děda Drchlík :) a srovnal sní dřevěný plot. A kolotočář Eda rozpůlil maringotku ....
No jo, na laserovou pilku nic nemá :-)
@@lerackT Jo, taky o ní kolikrát při práci sním. 😁
Tak aj neviem, nas učili na škole že s Diamantoum sa nesmie ist do železa. Pretože diamant je čistý uhlík a ten dobre reaguje zo zelezom, ale asi neni Diamant ako "Diamant"
Mate pravdu toto vypadá jen jako nouzovka rozhodne ne na normální řezání
zdravím.... ty jo, asi by mě v životě nenapadlo, že takový ty klasický řezný kotouče do flexi mají "dobu spotřeby"... :-D že poté hrozí více "prasknutí" kotouče a může to být tím i nebezpečné.... takže zase díky že vím něco novýho.... :-)
Radku, já mezitím vím i další info, které zazní z úst odborníka v některém dalším videu: po uplynutí data expirace prý nehrozí ani tak prasknutí, jako spíš vysoká prašnost, protože pojivo ztrácí svou soudržnost a kotouč velmi rychle ubývá. DODÁVÁM, že to platí pro kotouče s certifikátem OSA.
@@delejteneco OK, díky za doplnění informací.... :-) každopádně, myslím že asi vždycky už budu o něco "opatrnější" a dbát o to víc, abych měl všechny potřebné ochranné pomůcky a ochranný kryt na flexe, když s ní budu řezat.... ještě o to víc, pokud o těch kotoučích budu vědět že jsou třeba "na hraně" nebo po expiraci.... :-D
Je to jak s pojištěním. Nemusí se stát nic, ale když se stane, je lepší ho mít. 😁
@@delejteneco jj no... já jsem na sebe dost "opatrnej".... ale táta je v tomhle směru dost "expert", v dřívějších dobách jsem ho snad ani nikdy neviděl řezat z ochranými brýlemi, vždycky jen tak "zamhouřil/přivřel" oči, aby zmenšil šanci, že mu ty rozžhavené jistky budou lítat do očí... poslední dobu jsem ho brýle už naučil používat, ale třeba právě na flexe nemá ten ochranný okolo kotouče, že prej přes to občas blbě vidí když něco řeže, tak že se mu bez toho dělá líp..... táta si stejně tak nějak myslel/myslí, že to je jako ochrana proti těm odletujícím "jiskrám" a když má brýle, tak mu ty jiskry tolik už nevadí, že lítají i na něj.... tak jsem se mu snažil vysvětlit, že ten ochranej kryt je tam hlavně jako právě ochrana proti tomu kdyby se řezný kotouč rozlomil, praskl a měl letět na nás, že ten ochraný kryt by měl být vždy tak aby kryl jakoby naše tělo, ale stejně to je marný, kryt na flexe stejně nemá.... :-(
Prej se clovek nema bat na diamantovej kotouc trosku vic pritlacite , ze je to lepsi , ale nevim , nikdy jsem ho nemel .
Bude to jako s každým ubíráním třísky. Nic se nemá přehánět, ale zase to nesmí jen klouzat po povrchu. I u rozbrušovacích kotoučů jsou zastánci tlačení jak u frikčních. Já tlačím s citem. 😄
@@delejteneco - ne vsechno se ma delat s citem , nekdy se musi fakt pritlacit , jiste okolnosti si to vyzaduji :-) , ale vazne , on rikal ze je to kvuli teplu , ze triska se musi odebirat co nejmene zahrata aby to fungovalo tak jak ma , proto prej maj ty brusky tolik otacek , kdyz se to prej jen tak solicha , tak vznika tavenina ktera zalepuje kotouc a ten pak reze o poznani hur , nebo taky vubec a pej se to jen utavuje
poznám taký trik ako recyklovať veľký kotúč do flexy 230 keď už sa dlho používa a keď sa už s ním nedá dobre rezať lebo je už malý priemer tak ho daj do 125mm flexy a máš tam kotúč ktorý sa dá stále používať ale je problém že 230 kotúče sú hrubšie 2-3mm tak malé flexy nevládzu rezať tvrdé materiály, lepšie je rezať plast a také 😂
Kotuc 230ka je stavany na max 6600 otacok...... Super napad dat ho do 125ky flexi, ktora ma 11 tisic...... tie lepsie modely 12 tisic otacok.....
Jakej model FLEX to nezvládne? Já mám "jen" Metabo 125mm ale má větší příkon jak 150mm Narex :D
@@Hans_Meier uvádí se tam myslím že 80m/s, což s menším průměrem výjde... otáčky tam jsou kvůli tomu, aby člověk nemusel počítat obvodovou rychlost
Ehm diamantovy kotúč nikdy nepoužívať na rezanie uhlíkových ocelí, diamant je v praxi pod vysokým tlakom a teplotou stlačený uhlik, ocel a presnejšie Fe ma vysoku reaktivitu z uhlíkom takže v realite diamantový kotuč len obohacuje povrch ocele o ďalši uhlik. Na sotatné kovy ok ale na ocel určite nepožívať.
No jo, Bosch. Vymyslí diamantový kotouč na ocel, a na takovou základní věc nepomyslí. 😁