Obligacje skarbowe - czy nadal warto? [FFP02]

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 19 жов 2024

КОМЕНТАРІ • 155

  • @mariuszkaw8359
    @mariuszkaw8359 4 роки тому +3

    I to mi się podoba. Pan Marcin jasno przedstawia zainwestowane środki którymi dysponuje :) tym samym majątek którym dysponuje (dorobił się) to się nazywa wiarygodność :)

  • @radekmajerski6985
    @radekmajerski6985 4 роки тому +15

    Świetny materiał oby tak dalej można sie sporo dowiedzieć :) Dziękuje

    •  4 роки тому

      Cieszę się, że materiał Ci się spodobał :)

  • @luke.t
    @luke.t 4 роки тому +3

    Ostatnio Pana trochę skrytykowałem, ale widzę, że wrócił Pan do swojego bardzo wysokiego poziomu. Brawo. Wartościowy filmik i jak zwykle klarowność przekazu najtrudniejszych tematów na najwyższym poziomie.

    •  4 роки тому +1

      Cieszę się, że odcinek się podoba!

  • @speedy7676able
    @speedy7676able 4 роки тому +2

    Dziękuję Marcinie za kolejne przyjacielskie podzielenie się swoją wiedzą i spostrzeżeniami. Pozwolę sobie na uzupełnienie Twojej wypowiedzi, Inflacja to nic innego jak utrata wartości pieniądza a rosnące ceny towarów to tylko jej skutek, stąd też podawane przez GUS dane są dość nieprecyzyjne, szczególnie, że sam GUS dobiera sobie towary wedle własnych reguł do statystyk czym jeszcze bardziej jest w stanie zataić prawdę o realnej wartości inflacji, przyjmując 2,5% Twoje wyliczenia są bardzo optymistyczne, niestety w rzeczywistości nie wygląda to tak kolorowo. Nie zmienia to faktu, że Obligacje nadal są dosyć bezpiecznym narzędziem i mimo wszystko bronią nas w pewnym stopniu przed inflacją. Materiał jak zwykle przeanalizuję dogłębnie :D Dziękuję również za popełnione ostatnio dzieło literackie, po pochłonięciu całej treści wraz z działem dla dociekliwych, wylądowała między B.Grahamem i innymi pozycjami z dziedziny szeroko rozumianych finansów osobistych, niedługo jednak zniknie, gdyż już kilka osób z grona znajomych się na nią ślini, nie dosłownie oczywiście, więc pójdzie w obrót i mam nadzieję nie tylko pomoże znajomym ale też wróci do mnie cała i zdrowa. Dzięki raz jeszcze, że jesteś i dzielisz się swoją wiedzą, pozdrowienia dla wszystkich mieszkańców Fortecy Iwućów :D

    •  4 роки тому

      Hej Michał, dziękuję. Sąsiedztwo Grahama to dla mnie ogromny zaszczyt :)

  • @ukaszpiotrowski9963
    @ukaszpiotrowski9963 4 роки тому +6

    Hej Marcin:-) świetnie, że wróciłeś do tematu obligacji skarbowych. To gorący temat wśród wielu "znawców ". Czekałem na Twoje zdanie. Pozdrawiam

    •  4 роки тому

      Hej Łukasz! Jeżeli ten temat jest dla Ciebie interesujący, na blogu czeka solidna rozkmina i kalkulator na ten temat: marciniwuc.com/obligacje-skarbowe-czy-warto/

  • @przemysawwierzowiecki5546
    @przemysawwierzowiecki5546 4 роки тому +5

    Pozdrawiam Panie Marcinie:)
    Super Książka, którą Pan wydał:)

  • @gajus21
    @gajus21 4 роки тому +1

    Dziękuję za kolejny wartościowy materiał. Mam tylko jedną sprawę bo tego mi brakuje w FF (a przynajmniej we wstępie) jak założyć konto do kupna, gdzie można kupić, jak kupić. Wiem, że dla wielu osób może to być problematyczne i kłopotliwe.

  • @krzyche86
    @krzyche86 3 роки тому +2

    Podatek Belki powinien być naliczany od tego ile na inwestycji zarobię PONAD inflację, wtedy byłoby to uczciwe. Skoro za rok moje pieniądze będą warte 2,5% mniej, to przy wzroście o 2,5% a więc tylko utrzymaniu wartości inwestycji sprzed roku, podatku nie powinno być wcale.

  • @wbar9255
    @wbar9255 4 роки тому +10

    wszystko fajnie, tylko oficjalna inflacja jest niższa od rzeczywistej wskutek konstrukcji koszyka. Obligacje to forma minimalizowania realnych strat w porównaniu do "skarpety"

    • @bbliberator1615
      @bbliberator1615 4 роки тому +2

      co to jest ta rzeczywista inflacja, skoro każdy ma inną strukturę wydatków?

    • @joshtester2225
      @joshtester2225 3 роки тому +2

      @@bbliberator1615 słuszna uwaga natomiast wydaje mi się że większość społeczeństwa bez większych kalkulacji, powie że ich inflacja jest zdecydowanie większa niż te oficjalne ~3%

    • @znubionek
      @znubionek 2 роки тому

      @@joshtester2225 xd

  • @pnowak2
    @pnowak2 3 роки тому +1

    Swietna Książka Panie Marcinie, czytam jednym tchem.
    Mam pytanie jednak gdyż od lat mieszkam w Luksemburgu i temat zakupu polskich EDO zdaje się nie mieć sensu ze względu na zarobki w euro, a obligacje tutaj są oprocentowane ujemnie, w jaki sposób zabezpieczyć 40% portfela instrumentów finansowych w takim wypadku ?
    Pozdrawiam serdecznie

  • @jarosaw4614
    @jarosaw4614 4 роки тому +1

    Czesc Marcin, pytanie może nie do tego odcinka, jednak całościowo do portfela (nie doczytałem jeszcze do końca książki, więc jeśli tam to dokładnie jest opisane to tylko krótko daj znać, że jest).
    1. Jakie zasady masz odnośnie rebalancingu?
    2. Jak często to robisz i dlaczego (miesięcznie/kwartalnie/rocznie)?
    3. Czy analizowałem wyniki portfela jeśli zmieniłbym rebalancing z kwartalnego na np. roczny/miesięczny?
    4. Czy rebalancing jest robiony tylko w odpowiednich odstępach czasowych czy też jeśli waga w portfelu aktywów zmieni się w między czasie o więcej niż np 5%?
    5. Czy jeśli następuje moment rebalancingu a wagi w portfelu różnią się od modelowego o np 1% to czy wart robić rebalancing i płacić prowizje czy konwersji aktywów?

    •  4 роки тому +1

      W książce wszystko to opisałem.

  • @rafamaster42
    @rafamaster42 4 роки тому +1

    Mozesz wspomnic ze zakladajac ike obligacje juz majac 60 lat lub nawet 55 lat i dokonujac 5 lat wplat mozna przedterminowo wyplacic srodki z obligacji np 10 letnich bez oplaty wykupu. Fajnie by bylo jakbys opisal swoj portfel funduszowy, ktore fundusze polecasz i co myslisz o funduszach indexowych np w ofercie inpzu

  • @piotrb6350
    @piotrb6350 2 роки тому

    Jak obliczyć wartość inflacji w 4 letnich obligacjach indeksowanych inflacją?
    Jak jest liczona wartość inflacji dla 2-go roku oszczędzania jeśli rozpoczynam obligacje 01.04.2022 ?
    1) Czy jest to średnioroczna wartość od 01.04.2022 do 31.03.2023?
    2) Czy jest to średnioroczna wartość od 01.01.2022 do 31.12.2022?
    3) Czy jest to wartość za miesiąc marzec 2023?
    4) Czy jest to jeszcze inna wartość?
    Proszę o pomoc.

  • @dewil09
    @dewil09 Рік тому +1

    Ciekawie się to ogląda w 2023 kiedy inflacja mocno zaczęła szaleć :D

  • @mirekkudacz7617
    @mirekkudacz7617 4 роки тому +3

    Ppanie Marcinie a co sądzi Pan o kupnie ETFu TLT na obligacje Stanów Zjednoczonych? W razie jakiekolwiek krachu tak jak w marcu ich cena może wzrosnąć do 20% co oznaczaĺo by nasz zysk...

  • @dominiksliwa1640
    @dominiksliwa1640 4 роки тому +2

    Inflacja to roznica miedzy miedzy PKB a iloscia pieniadza M3 czyli w 2020 daje wynik okolo 7%. I to by bylo blizsze prawdy odczuwalnej dla kazdego. Pytanie czy lepiej stracic 7% czy dzieki obligacjom tylko 3% ? Dla duzych kwot ma to znaczenie, dla tysiaca zł żadna różnica. Ty oszczedzajac dlugoterminowo i duze pieniadze nie masz wyboru - obligacje musisz miec w portfelu.

  • @marek1687
    @marek1687 3 роки тому

    Panie Marcinie, dziękuje bardzo za ten materiał.

  • @krzysztof.127
    @krzysztof.127 Рік тому

    Panie Iwuć, można prosić Pana o aktualizację tego tematu?
    Zakładając, że za chwilę inflacja spadnie niemal do zera, z powodu wysokiej bazy, czy EDO10l nadal się opłacają?

  • @sebastianp8258
    @sebastianp8258 3 роки тому

    Nie jestem fachowcem ale z moich obserwacji wynika że wzrost stóp powodujący spadek ceny dotyczy obligacji o stałej stopie. Te o zmiennej oparte na WIBOR zachowują się różnie.

  • @akbarun
    @akbarun Рік тому

    Marcin, świetne cykle wspaniale uzupełniające książkę!
    Mam pytanie: czy w portfelu długoterminowym znajduje się również nieruchomość, w której właśnie mieszkasz?
    Co przemawia za uwzględnianiem (lub nie) takiej pozycji w portfelu długoterminowym?

  • @adamfrydrysiak6664
    @adamfrydrysiak6664 3 роки тому

    Marcin, warunkiem w IKE nie jest wpłata w 5 ostatnich latach tylko przeciwnie, większość musi być wpłacona wcześniej niż w 5 ostatnich latach

  • @mlskii
    @mlskii 4 роки тому

    Słuchałem w aplikacji podcastowej, ale materiał tak dobry, że musiałem jeszcze tu zajrzeć i dać łapkę w górę 🙂

    •  4 роки тому

      Bardzo dziękuję :)

  • @taranx1
    @taranx1 Рік тому

    Dobry materiał dziękuję, jednak coś dziwnego dziej się z moimi obligacjami EDO z 2020 r. W trzecim okresie ciągle mają mają 10 %, podczas gdy kupione później w 2021 mają już 18%. Proszę o jakieś wytłumaczenie tych dziwnych zjawisk;)

  • @kevinwrona9072
    @kevinwrona9072 4 роки тому +1

    Marcinie, mam pytanie, które nurtuje mnie od pewnego czasu. Oczywiście mówimy o katastrofalnych scenariuszach ale zastanawiam się jak z punktu prawnego wygląda "równość" obligacji. Załóżmy że Państwo ma problem z regulowaniem zobowiązań. Czy obligacje detaliczne są traktowane na równi z rynkowymi, czy są objęte innymi przepisami? Hipotetycznie, przy podobnym terminie wykupu, Skarb Państwa może spłacić jedynie niektóre, wybrane obligacje? Czy musi spłacić w równych proporcjach wszystkich wierzycieli (jak przy masie upadłościowej przedsiębiorstwa)? Wiadomo że to mało prawdopodobny scenariusz i raczej politycy uciekali by się do innych rozwiązań bo nie wykupienie własnych obligacji to samobójstwo dla przyszłej zdolności kredytowej ale zawsze wolę wiedzieć "co by było gdyby" :)

    •  4 роки тому +4

      Ciekawe pytanie :) Według mojej najlepszej wiedzy nie ma "hierarchii" długu państwowego i żadna emisja nie jest podporządkowana innej. Myślę, że w takich sytuacjach rządzący kierowaliby się skutkiem politycznym ("nie spłacimy zagranicznych spekulantów, a naszym rodakom oddamy pieniądze") - ale dopytam o to przy okazji pracy nad kolejnym materiałem (odcinek: Czy Polska może zbankrutować?)

  • @monikabuczek3622
    @monikabuczek3622 3 роки тому +2

    Witam Panie Marcine czy oplaty za prowadzenie konta ike obligacje nie beda rownoznaczene z podatkiem od zyskow kapitalowych?

  • @Someone-lc6dc
    @Someone-lc6dc 4 роки тому +2

    Panie Marcinie, jakby Pan mógł pochylić się nad tymi pytaniami:
    1) pytanie usunięte, bo znalazłem odp. w tym odcinku
    2) Czy IKE Obligacje mają jeszcze sens? Wszak 1,70% już nie jest tak kuszące.
    3) Co Pan sądzi o Super IKE? Dość wysokie opłaty.
    4) Czy będzie kontynuacja tematu o odchodzeniu z IKE w TFI? :)
    5) Czy jest szansa na podjęcie tematu funduszy indeksowanych w inPZU?
    6) Czy jest szansa na podjęcie tematu cen na rynku nieruchomości? Jak Pan widzi najbliższe lata?
    Pozdrawiam!

  • @jacekszymaniuk1394
    @jacekszymaniuk1394 4 роки тому +1

    Jak wypłacę przed wykupem rodzinne obligacje to później nie można ich znowu kupić? Książka super!

    •  4 роки тому

      Niestety, nie można (tzn. "wykorzystany" limit nie wraca)

    • @jabu111
      @jabu111 4 роки тому +2

      @ A co w przypadku kiedy obligacje doczekają swojego terminu wykupu (6/ 12 lat). Czy wtedy można kupić kolejny raz w ramach tego samego limitu? niestety nie mogę nigdzie wyszukać tej informacji.
      Edit: Widzę już odpowiedź w postach poniżej, nie można. Wychodzi na to, że kupowanie obligacji 6 letnich nie ma sensu jeśli naszym celem jest oszczędzanie długoterminowe. Szkoda, że nie piszą tego wprost (zakupiłem 6 letnie z myślą zakupu ponownie po tym okresie).

  • @tomaszcz.6949
    @tomaszcz.6949 3 роки тому

    Technicznie - jak się zakłada to trzeba zrobić przelew z podanego rachunku. A potem można dokupić już przelewając z innego konta ?

  • @krzysztofkarpinski5012
    @krzysztofkarpinski5012 2 роки тому

    Fundusze obligacji . Jeśli jego stopa zwrotu po roku wynosi -10% Czy oznacza to że obligacje posiadane przez ten fundusz są wyceniane 10% poniżej wartości nominalnej +narosłych odsetek ? Czy docelowo zyskałby on 10 % jeśli bym kupił jego jednostki takiego funduszu teraz i doczekał wygaśnięcia obligacji posiadanych przez fundusz z taka stopą zwrotu? Czy dobrze to rozumiem.

  • @krewetkaaaa
    @krewetkaaaa 3 роки тому

    hmm, cos sie nie zgadza to 3,62% ...bardzo podobna dyskusja z podobnego okresu jest na blogu Michala Szafranskiego i tam wyszlo 4.4% dla tych samych obligacji. Jest tam tez kalkulator. Nie chce dawac linkow by nie spamowac ale polecam sprawdzic. On tez na poczatku mial tam zla formule i inny wynik.

  • @tatraaaaa
    @tatraaaaa 4 роки тому

    W obecnej sytuacji giełda totalnie niepewna chyba, że ktoś obstawia spadki np.BetaW20ST. Złoto drogie, obligacje hamują, nieruchomości też drogie. W kwestii nieruchomości mam dylemat - działa jako lokata czy mieszkanie na wynajem? Co tu kupić???

  • @bartoszuksik982
    @bartoszuksik982 2 роки тому

    Cześć Marcin🙂 mam pytanie, którego do tej pory nie znalazlem w Twoich filmach. Czy zakup obligacji muszę wykazać w rozliczeniu podatkowym? Z tego co się orientowałem to zakup krypto się wpisuje i z tąd moje pytanie.

  • @2satkw
    @2satkw 4 роки тому +2

    Witam Panie Marcinie, świetny materiał. Obala liczne mity krążące dookoła tematu obligacji. Mam pytanie dotyczące inflacji - przepraszam jeżeli dla kogoś jest trywialne: Czy istnieje jakieś proste źródło poziomu inflacji w ujęciu procentowym lub kalkulator inwestycji długoterminowej uwzględniający poziom inflacji w kolejnych miesiącach i latach. Przykład: kupiłem mieszkanie w listopadzie 2012r. za cenę 254tyś. i chciałbym przeliczyć wspomnianą kwotę zakupu na aktualne realia uwzględniając wpływ inflacji, tj. jaka kwota pieniędzy we wrześniu 2020 ma wartość 254tyś zł z listopada 2012?

  • @przemekpliszka3022
    @przemekpliszka3022 4 роки тому

    Cześć Marcin.
    Mam pytanie , gdzie inwestować „ poduszkę „ trzymanie w gotowce powoduje utratę realnej wartości ów „ poduszki „? Jakieś podpowiedzi, pomysły .

  • @darkfury1750
    @darkfury1750 4 роки тому +1

    Obligacje indeksowane inflacją chronią przed inflacją do pewnego tylko poziomu. Jeśli inflacja, nawet oficjalna wystrzeli na 10-15%, to obligacje tego i tak nie pokryją.

    • @krewetkaaaa
      @krewetkaaaa 3 роки тому

      Przeciez o tym jest w filmie :D

  • @sergeigotin6022
    @sergeigotin6022 10 місяців тому

    Jak mogę postępować, jeśli mam IKZE w BOSSA i nie mogę inwestować w obligacje indeksowane inflacją? Czy warto korzystać z Beta ETF (ETFBTBSP) czy jest inna metoda?

  • @ultrabartez
    @ultrabartez 4 роки тому +7

    Szkoda, że nie wspomniałeś nic o obligacjach innych państw np. USA. Czy inwestycjach w obligacje za pomocą ETF.

  • @mariusznowakowski6658
    @mariusznowakowski6658 4 роки тому +1

    Cześć Marcin świetny materiał jak zawsze ale czy jak pokazujesz info ile masz obligacji w portfelu a ile powinno być aby osiągnąć poziom 40% nie wkradł się błąd bo pomiędzy wartością 284.378 zł a 236.602 zł jest różnica 47.776 zł a nie 44.775 zł jak jest na slajdzie? jest to zaprezentowane w 16:32 minucie nagrania

    •  4 роки тому +1

      Masz rację - wkradł się błąd :) W tabelce XLS jest poprawna wartość. Dziękuję za zwrócenie uwagi, musiałem się pomylić wklepując tę wartość w prezentacji.

  • @marcin7206
    @marcin7206 4 роки тому +1

    Dzięki !

  • @moonrafan492
    @moonrafan492 2 роки тому

    Dziekuje

  • @autlet87
    @autlet87 3 роки тому

    Czemu obligacje 12 letnie na kalkulatorze u Michała Szafrańskiego realnie chronią przed inflacja a na Twoim do poziomu 6.2? A powyżej przynoszą straty ?

  • @VidimirL
    @VidimirL 2 роки тому

    Zrobiłem zakup obligacji skarbowych miesiącu maju na sumę 1000 zł. W sierpcu postanowiłem sprzedać obligacji. Po sprzedaniu dostałem 1000 zl. Odsetki były zapłacono za przedterminowy wykup.
    Czy muszę w złożyć PIT 38???

  • @23luski23
    @23luski23 3 роки тому

    Panie Marcinie, książkę się czyta jak dobry kryminał, gratuluję lekkiego pióra! Czytając książkę zaglądam też do tej serii i właśnie odpaliłem sobie kalkulator przygotowany do tego wideo i muszę przyznać, że ten kalkulator to sztos, powinien Pan go sprzedawać :) Pozdrawiam cieplutko

  • @Soreto23
    @Soreto23 3 роки тому

    Hej, jeśli wpłacę przykładowo 30000 zł na obligacje skarbu państwa 4 letnie i po 2 miesiącach zdecyduję się wypłacić stamtąd 10000 zł czy mogę stracić część kwoty której wpłaciłem? Czy jedynie stracę odsetki, które mógłbym uzyskać, gdybym nie wypłacał części kwoty przedterminowo? Chodzi mi w dużym skrócie że wpłacam 30k po 2 miesiącach chcę wypłacić 10k, ale z powodu wcześniejszej wypłaty otrzymuję np 9960 zł

  • @TO4M3NTO4
    @TO4M3NTO4 3 роки тому +1

    Inflacja oficjalna 5%, realna 10%. Cena nieruchomości +12%w czasie pandemii. To obraz dodruku pieniądza

  • @Ferdix123
    @Ferdix123 4 роки тому

    Marcinie, który kanał zakupu obligacji poleciłbyś osobie, której odpada opcja IKE Obligacje na rzecz IKE w dm mbanku i która nie korzysta na tę chwilę z żadnej z usług PKO/Inteligo/dm PKO? Oczywiście wątpliwość w dużej mierze dotyczy dodatkowych kosztów obsługi.

    •  4 роки тому +1

      Dawno nie analizowałem tych produktów, więc nie mam na ich temat opinii :)

  • @lukki85
    @lukki85 4 роки тому +1

    Dzięki za odcinek o EDO:) ja jednak mam pytanie z całkiem innej beczki, w Finansowe Fortecy w rozdziale o kryptowalutach napisał Pan ze na tą chwile w nie nie inwestuje (jestem jedną z pierwszych osób które ją otrzymały:) jestem ciekaw czy od momentu pisania rozdziału coś sie zmieniło? Czy jednak nie rozważa Pan dodania w niedalekiej przyszłości choćby samego BTC do swojego "kasyna"? I może przy okazji kiedyś odcinek.. Pozdrawiam

    •  4 роки тому

      Hej Łukasz, a czy dostrzegasz, aby coś zmieniło się w aktualności powodów wymienionych w tym rozdziale, dla których nie kupiłem dotąd kryptowalut? :)

    • @lukki85
      @lukki85 4 роки тому

      @ Oczywiście że nie:) jednak obserwując ten rynek odnoszę wrażenie ze BTC powoli staje się coraz mniej "spekulacyjnym" aktywem, którego dodanie do małej części portfela moze okazać się całkiem dobrą decyzją. Może ale nie musi:) jednak co do samej wartości wewnętrznej jestem dokladnie tego samego zdania i jest to dla mnie jeszcze niezrozumiałe..
      P.S. moja opinia FF na "lubimy czytać" już niebawem, dzięki za odpowiedź:)

  • @luc4sbel
    @luc4sbel 3 роки тому

    Hej, czy konto rejestrowe można mieć z żoną? Ew. jak zrobić, żeby żona miała takie same prawa do obligacji jak ja? To są nasze wspólne pieniądze i nie chcę, żeby całe konto było tylko na mnie.

  • @classic_muscle7651
    @classic_muscle7651 4 роки тому +3

    Super materiał! Może teraz aktualizacja IKZE/IKE ? :)

    •  4 роки тому +1

      Dziękuję :) A doprecyzujesz, co dokladniej by Cię interesowało w kontekście IKE/IKZE?

    • @classic_muscle7651
      @classic_muscle7651 4 роки тому +1

      @ Odświeżenie na zasadzie "czy warto" (o ile w ogóle coś się zmieniło? bo słyszałem, że rząd kombinował podciągnąć to jako kombinacje z podatkami... ale w sumie zamówiliśmy z żoną Finansową Fortecę, więc pewnie będzie tam aktualne info :) Dziękujemy za wartość jaką tworzysz i czekamy na inwestowanie w ramach FFP :D

  • @pawezochowski6608
    @pawezochowski6608 4 роки тому

    1. Czy po wykupie terminowym ROS ROD zwiększy mi się ilość nowych ROS ROD, które mogę kupić?
    2. Czy jeśli moje dziecko za miesiąc kończy 18 lat, to za rok lub dwa będę mógł kupić ROS ROD, jeśli nie wykorzystam limitu możliwych do kupienia ROS ROD?

    •  4 роки тому

      (1) Nie
      (2) O taki niuans nie dopytywałem. Zapis w samym liście emisyjnym wskazywałby, że tak. Ale warto potwierdzić na infolinii (nr podany na stronie obligacjeskarbowe.pl)

    • @vindex7
      @vindex7 4 роки тому

      ad 1. Moim zdaniem poprawna odpowiedź to: nie wiadomo, bo pytanie dotyczy dość odległej przyszłości. Jeszcze żadna obligacja rodzinna nie dożyła terminu wykupu (nastąpi to dopiero w październiku 2022 roku dla pierwszej serii ROS), i nie można powiedzieć, czy list emisyjny obligacji ROS i ROD emitowanych w 2022 roku będzie przewidywał ich zakup w drodze zamiany ROS1022. Punkt 15 listu emisyjnego obligacji rodzinnych sugeruje, że jest to w zasadzie możliwe, ale że MF ma obowiązek poinformować o tym dopiero przed terminem wykupu owych obligacji.
      ad 2. Warto potwierdzić (może nawet lepiej mailowo zapytać). Jest tu taki dodatkowy niuans, że dane beneficjenta znikają z systemu po pewnym czasie od zakończenia wypłacania świadczenia.

  • @KI-cz3rw
    @KI-cz3rw 5 місяців тому

    Witam, czy mógłby ktoś wytłumaczyć jak wyglada sprawa po 10 latach od zakupu takich obligacji Edo ? Jeśli np. Chciałbym prowadzić IKE obligacje i odkładać na emeryturę, to po 10 latach muszę zakupić kolejne na 10 lat? Czy po prostu,,dopłacam" do starych Edo?
    Bardzo dziękuję za informację

  • @617659
    @617659 3 роки тому +1

    Hmm, jestem ciekaw jak wygląda Twoja opinia na lokowanie obligacji indeksowanych inflacją w ramach swojej poduszki finansowej, wszak można je wypłacić na konto w każdej chwili z małą prowizją, a zawsze to lepsze niż trzymanie kasy w banku!

    •  3 роки тому +1

      75% mojej poduszki bezpieczeństwa stanowią właśnie obligacje indeksowane inflację.

  • @magorzatagowacz4749
    @magorzatagowacz4749 3 роки тому

    Dzień dobry, jestem laikiem jeśli chodzi o finanse , chce kupić obligacje w ike, jak to zrobić ?

  • @mwroblewskiwawa
    @mwroblewskiwawa 4 роки тому +4

    17:00 dlaczego zakup rod za 7000 a nie 9000?

  • @jamdomino
    @jamdomino 4 роки тому

    Dobrze wytłumaczyłeś, ale jeżeli dobrze liczę, jedno mi się nie zgadza. Jeżeli dokupisz obligacji za 44.775 zł, to wartość portfela będzie wynosić 755.719,49 zł.
    A z tego 40% będzie wynosić ok. 302.287 zł.
    A zakładana wartość obligacji 284.378 zł, to będzie 37,6%, a nie 40%.
    Więc aby wartość obligacji w portfelu wynosiła 40% trzeba dokupić więcej obligacji, albo zmniejszyć wartość innych aktywów.
    Też czekałem na list emisyjny obligacji EDO1030, żeby kupić na IKE i niestety oprocentowanie nie wzrosło. 🙁

    •  4 роки тому +1

      Dokupię za gotówkę, która już jest w portfelu (w ramach 755 tys. zł)

    • @jamdomino
      @jamdomino 4 роки тому

      @ A nie w ramach 710 tys. zł? Bo chyba tyle gotówki jest teraz w portfelu? 755 tys. zł byłoby gdybyś dołożył te 44.755 zł do portfela.

  • @zoltobialozielony
    @zoltobialozielony 3 роки тому

    Witam, chciałbym odkładać dla mojej dwójki dzieci (noworodki :-)) pieniądze przez ok. 18-20 lat. Czy te obligacje rod 12 będą optymalna ścieżka odłożenia dla nich pieniędzy?

  • @shemeq
    @shemeq 4 роки тому +2

    Świetny materiał, i mam pytanie - nie trzymasz żadnej części Twojego portfela w walutach obcych? Co myślisz o takim lokowaniu aktywów? Pozdrawiam

    • @jarosaw4614
      @jarosaw4614 4 роки тому +1

      Hej,
      Marcin ma ekspozycję na walutę obcą przez złoto (wyceniane w $) oraz rynki akcji rozwiniętych i wschodzących.
      Dodatkowo warto pamiętać o tym, aby czesc finansów posiadać w walucie jakiej się zarabia/lub miejscu jakim się żyje.

    • @michaewelina7983
      @michaewelina7983 4 роки тому +1

      @@jarosaw4614 Analizujac dokladniej, to inwestujac masz zawsze ekspozycje na dolara, bo caly handel miedzynarodowy odbywa sie za jego posrednictwem oraz wyceny. Pytanie jak dlugo.
      P.S.
      Wszystkie rynki na swiecie przy spadkach w ameryce takze spadaja.

  • @tatraaaaa
    @tatraaaaa 4 роки тому

    Nie potrafię załapać, które to "Obligacje skarbowe notowane na rynku". Indeksowane inflacją EDO i ROS/ROD znalazłem, ale nie wiem jak rozróżnić notowane na rynku. To te, które są dostępne przez konta maklerskie? Jakie mają symbole?

  • @SYSTEMMU
    @SYSTEMMU 3 роки тому

    26:55 można coś więcej o tych warunkach pierwsze słyszę.

  • @jamdomino
    @jamdomino 4 роки тому

    Nie do końca rozumiem slajd z 22:55.
    1. Dlaczego w górnej i dolnej tabeli są inne kwoty dla każdego roku, a i tak wartość COI po 4. roku jest taka sama?
    Przecież dla COI nie ma różnicy czy wypłacam pieniądze po 4. roku czy nie, bo obligacje i tak są wykupowane po tym terminie.
    2. Dlaczego dla obligacji EDO w górnej tabeli wartość po 1. roku wynosi 1000 zł? Nie powinno być 1017 zł, tak jak w tabeli na dole? I skąd wartość po 2. roku równa 1026,40 zł?
    Mógłbyś jaśniej opisać te tabele?

    •  4 роки тому +2

      Obliczenia uwzględniają pobranie opłaty za wykup obligacji przed terminem zapadalności.

    • @jamdomino
      @jamdomino 4 роки тому

      @ Aha. OK. Nie pamiętałem jakie są kwoty wcześniejszego wykupu obligacji poza IKE, dlatego nie do niczego mi te kwoty różnice nie pasowały.

  • @kadetusi
    @kadetusi 4 роки тому +1

    dzieki ;)

  • @pulkownik1990
    @pulkownik1990 4 роки тому +2

    Witam. Czy kalkulator i ten fim uwzględnia również to, ze zakup akcji z nowej emisji po przetrzymaniu ich do wykupu jest z dyskontem ( kupuje się poniżej ceny nominalnej) Bo to też ważny aspekt.

    •  4 роки тому +2

      Oczywiście

  • @kuba7979
    @kuba7979 4 роки тому

    Marcinie, czy ROD i ROS można kupować w ramach IKE? Z niecierpliwością czekam na Twoją książkę :)

    •  4 роки тому

      Niestety nie. Na początku października dojdzie nowa dostawa książek i ruszamy z wysyłką (pierwsza partia już u Czytelników) :)

    • @kuba7979
      @kuba7979 4 роки тому

      @ Dziękuję za odpowiedź. Książka już zamówiona, ale niestety nie zdążyłem na pierwszą partię :)

  • @dominiknowicki2071
    @dominiknowicki2071 3 роки тому

    Czy nadal kupować obligacje czteroletnie?

  • @tinat1960
    @tinat1960 3 роки тому +2

    Fajny kanał, ale przy obligach opartych o inflację to tylko fikcyjny zysk. Oficjalne dane odnośnie poziomu inflacji to kompletna bzdura nijak mająca się do faktycznego poziomu inflacji. Prosty test wystarczy zrobić i widać wtedy, że realna inflacja wielu podstawowych produktów jest na poziomie kilkudziesięciu procent a nie 2,7 %. Proszę kypic 10 podstawowych produktów w markecie i proszę kupowac te dane produkty przez rok i proszę porównać cenę z dzus i ta za rok. I wtedy wyjdzie, że wzrost jest kulkudzisuecioprocentowy, a nie 2,5% rocznie jak podaje GUS.

  • @sarsowka
    @sarsowka 4 роки тому +2

    Hej, czy był gdzies zaadresowany temat czy IKE może kiedyś spotkać los OFE? Niby inne zasady , mechanizm itd ale żyjemy w PL wiec moje założenie jest ze drugi „Cypr” tez jest realny :)

    •  4 роки тому +1

      Wkrótce będzie odcinek pt. "Czy Polska może zbankrutować?"

  • @pawelkoronkiewicz2
    @pawelkoronkiewicz2 4 роки тому

    A czym podatek jest jakiś od zysku póxniej ? Po sprzedaży obligacji ?

    •  4 роки тому

      Jeśli poza IKE - to oczywiście tak. W przypadku np. obligacji EDO po 10.roku oszczędzania zyski są pomniejszane o 19% i reszta jest wypłacana inwestorowi.

  • @syzygy1100
    @syzygy1100 4 роки тому +3

    Ja bym kupował akcje pkn xd zawsze jest szansa na większy zysk.

    •  4 роки тому +2

      Szansa jest zawsze. Dobrze, że rozpatrujesz to w kategoriach prawdopodobieństwa.

  • @anna-en9lb
    @anna-en9lb 4 роки тому +1

    Panie Marcinie a co z akcjami ??? Inwestować ??

    •  4 роки тому +3

      A co mówi Twoja strategia inwestycyjna? Już wkrótce odcinek o akcjach :)

  • @KrzysPalacz
    @KrzysPalacz 3 роки тому

    Czy obligacje ROD można kupować w ramach IKE-obligacje?

    • @hubert1455
      @hubert1455 3 роки тому

      Na ike obligacje nie można kupić Obligacji 500+ czyli 6 i 12 letnich

  • @Kondziu99PL
    @Kondziu99PL 3 роки тому

    Gdzie znajdę tego excela do obliczeń?

  • @krzysztofstrzegomski5662
    @krzysztofstrzegomski5662 4 роки тому +7

    nie warto, nawet w coi i edo, a wszystko przez pana Belke i przez slabe oprocentowanie w 1szym roku. Lepiej zloto w skarpete.

    • @rafaelo1
      @rafaelo1 4 роки тому +2

      Powodzenia.

    • @event151
      @event151 4 роки тому +1

      widać że komentujesz przed obejrzeniem filmu ;)

    • @krzysztofstrzegomski5662
      @krzysztofstrzegomski5662 4 роки тому +2

      @@event151 a nie prawda. Myslisz ze przy naszej beznadziejnej demografii rzad nie polozy lapy na IKE, IKZE i PPK?

  • @zelazekpawe5866
    @zelazekpawe5866 4 роки тому +3

    👍

  • @Lukasz_Czekaj
    @Lukasz_Czekaj 4 роки тому +19

    Wskaźnik inflacji ten od gusu można sobie w buty włożyć!

    •  4 роки тому +6

      Chętnie zapoznam się z alternatywym. Wrzucisz jakiś link?

    • @WladcaDiabolo
      @WladcaDiabolo 4 роки тому +5

      @@jaty589 lokomotywy nie sa brane do wskaznika inflacji

    • @sedraczek
      @sedraczek 4 роки тому +5

      @@WladcaDiabolo kolega powyżej nawiązywał do cytatu z czasów PRL-u kiedy inflacja szalała.

    • @michaewelina7983
      @michaewelina7983 4 роки тому +1

      @ (Ilosc waluty w obiegu z tego roku - ilosc waluty w obiegu z zeszlego roku)/ ilosc waluty z zeszlego roku.
      Ale jesli wiliczanie tego bylo by zalezne od politykow, to niezaleznie od stanu faktycznego dostawali bysmy wynik w okoloicy 2-3%.

    • @misda1982
      @misda1982 4 роки тому +4

      @ 70% wydatków idzie na jedzenie (Chleb +20%, parówki +30%, kiełbasa +20%, jajka +10%, kasza +20%, kilka innych produktów nie zmieniło swojej ceny, średnia wyjdzie ok 15%), 10% wydatków to przedszkole +50%, 10% wydatków czynsz za mieszkanie +10%, kolejne 10% wydatków dam w kategorii inne przy założeniu że cena się nie zmieniła. I wychodzi że inflacja wciągu ostatniego roku 16,5%.

  • @zeusik1000
    @zeusik1000 3 роки тому +3

    1.5% w 2021 XDD

  • @ThePredsedatel
    @ThePredsedatel 3 роки тому +2

    Jestem dzieckiem zadbajcie o mnie prosze

  • @piotrwnek8810
    @piotrwnek8810 4 роки тому

    Obligacje to nic innego roszczenie względem państwa że odda pieniądze. Nie musi tego robić - w historii świata przykładów aż nadto kiedy państwo powiedziało : fuck off . Liczy się to co ma się fizycznie w ręku i ma nad tym kontrolę. Jeszce mamy nieco wolny kraj - jeżeli ktoś lubi zakłady z silniejszym i ma wolę finansowania długu - droga wolna..

  • @erykerykeryk
    @erykerykeryk 4 роки тому

    Niektóre obligacje skarbowe oferują "zamianę". Czy kupując obligacje 3-miesięczne możemy, po upływie trzech miesięcy, zamienić je na ROD lub ROS?

  • @polszczyzna2771
    @polszczyzna2771 4 роки тому

    A w którym momencie zabierają podatek Belki?

    • @syzygy1100
      @syzygy1100 4 роки тому

      Kiedy wracają ci pieniądze.

  • @spikeyspike79
    @spikeyspike79 4 роки тому +2

    Inflacja to dodruk waluty (waluta to nie pieniadz bo w dlugim okresie traci 99% wartosci) obligacje to blaga

  • @pawelgawel714
    @pawelgawel714 4 роки тому +1

    👍🚀

  • @bartoszkoczela2067
    @bartoszkoczela2067 4 роки тому

    Mam pytanie, czy kalkulator uwzględnia opłatę 60zł rocznie za konto maklerskie w PKO? Jeżeli nie, to inwestowanie małych kwot mija się z celem, szczególnie gdy będziemy blisko progu opłacalności (pewna wartość dla inflacji) dla danych obligacji . Jeżeli się mylę to proszę wyprowadzić mnie z błędu, dziękuję i pozdrawiam :)

    •  4 роки тому +1

      To nie jest konto maklerskie PKO i nie ma tu opłaty, o której piszesz.

    • @kamileqone
      @kamileqone 3 роки тому

      @ ale za IKE OBLIGACJE jest opłata :)

  • @krewetkaaaa
    @krewetkaaaa 3 роки тому

    Hmmm, to dlaczego NN Obligacji w national nederlanden na razie dobrze sobie radzi i ma ponad 7 procent w skali roku?
    Skoro te nie detaliczne powinny tracic na wartosci...

    •  3 роки тому

      Ania, mówisz o wyniku historycznym... Ja mówię o tym, co przed nami. Nie ma szans na 7% za kolejny rok... Zachęcam Cię do sprawdzenia tego w grudniu 2021 :)

  • @Warfrog72
    @Warfrog72 2 роки тому

    Które są najlepsze jeśli chodzi o poduszkę bezpieczeństwa?

  • @kudlaty8956
    @kudlaty8956 4 роки тому

    Najlepiej jest zacząć zarabiać na zleceniach online, bo każda osoba początkująca jest w stanie tak zarabiać bez nie wiadomo jakich umiejętności, sam tak startowałem i zlecenia po 300 zł wpadały. Dla osób co mają trochę kasy na inwestycje i chcą dużo więcej zarobić to polecam handel na walutach, towarach itp przy użyciu portalu co za nas robi analizy i pokazuje co mamy kupić lub sprzedać. Generalnie polecam poczytać bloga Kejti (najlepiej w wyszukiwarce google wpisać blog kejti) gdzie kobieta przedstawia właśnie jak można w taki sposób zarabiać i sama przedstawia jakie ma rezultaty i zarobki. Można się nieźle dziwić ;) Ja aktualnie poza właśnie takim handlowaniem na giełdzie zarabiam jeszcze na programach partnerskich i też jest spoko zarobek, ale trzeba mieć już wtedy swojego bloga ;)

    • @DanielDaniel-ok3tk
      @DanielDaniel-ok3tk 4 роки тому +2

      jeszcze lepiej iść do kasyna i nie będziesz musiał czytać analiz z jakiegoś lipnego portalu :)

    •  4 роки тому +3

      Systemy, które mówią kiedy kupić i sprzedać, powiadasz.... To zrozumiałe, bo wtedy broker zarobi prowizję. A czy mówią kiedy kupić i sprzedać z ZYSKIEM? To już zupełnie inna historia :)

    • @nieracjonalny9123
      @nieracjonalny9123 4 роки тому

      Data dołączenia: 25 sie 2020 - Żegnamy naganiaczu połowicznie inteligentny :D

  • @michaewelina7983
    @michaewelina7983 4 роки тому

    Taki eksperyment myslowy. Jesli pamietasz ile placiles za 100g jakiegos produktu w 2010r. To pomnoz to przez 1.025 razy 10 i porownaj czy cena jest tozsama z ta dziesiejsza w sklepie. Tyle w kresti inflacji :)

    •  4 роки тому +3

      Michał, analizować należy cały koszyk dóbr z koszyka inflacyjnego, a nie pojedyncze dobra. Bez tego będziemy się licytować, co zdrożało, a co staniało :) Staniały komputery, telewizory, smartfony itp. Za paliwo do disla płaciłem w 2010 tyle samo, co teraz, itd. Szkoda prądu na takie dyskusje :) (szczególnie, że prąd akurat podrożał) :)

    • @misda1982
      @misda1982 4 роки тому

      @ Komputery i smartfony nie potaniały. Cały czas za przeciętny laptop trzeba dać 5k PLN a za telefon 1kPLN. Dlaczego do obliczania inflacji mam brać np mleko skoro go nie kupuję.

    • @marcinlachowski5832
      @marcinlachowski5832 4 роки тому

      Myślę, ze powinien Pan zrewidować przykłady, które wydają się Panu trafne.
      Akurat komputery strasznie podrożały. karta graficzna w GTX970 wydana w 2014 roku kosztowała $329
      natomiast obecny model GTX3070 kosztuje $499, Procesory też, intel i5 6600k kosztował $243 natomiast dzisiejszy odpowiednik i7-9700 kosztuje $323.00
      w ciągu 6 lat zaliczyły wzrost prawie 50%.
      Telefony podobnie. Xiaomi 2 note pro kosztował $170 natomiast Xiaomi 9 note pro, dzisiejszy odpowiednik $269.00
      Z telewizorami się zgodzę, bo jako jedyne z wymienionej elektroniki zaliczyły skok generacji w obecnych czasach i są o około 40% tańsze niż 3 lata temu!
      Natomiast ropa to kwestia polityczna a nie przykład dla inflacji :D

  • @socjalistycznynawoz5759
    @socjalistycznynawoz5759 4 роки тому

    Zakładam że ma Pan ZAUFANIE do państwowej instytucji jaką jest GUS...
    Wiadomością TVP też...?

    •  4 роки тому

      To błędne założenie.

  • @spikeyspike79
    @spikeyspike79 4 роки тому

    Ile razy w ostatnich 100 latach rzadowe gwarancje byly gowno warte? Default, devaluation etc? Dlaczego teraz myslisz bedzie inaczej? Ogarnij pan fryzure

    • @syzygy1100
      @syzygy1100 4 роки тому

      Ten młody wiceminister finansów gwarantuje stabilność budżetu.

  • @hubertjaworski3120
    @hubertjaworski3120 4 роки тому +6

    Nie warto, nie trzeba oglądać.

  • @numicros
    @numicros 4 роки тому +1

    Zbyt często reklamujesz książkę.