Це відео не доступне.
Перепрошуємо.

Jędrusiowa Dola/Guerrilla Fate

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 8 кві 2021
  • Piosenka dotyczy wyłonionego z konspiracyjnej grupy „Odwet” samodzielnego oddziału partyzanckiego „Jędrusie”. „Odwet” (a tym samym później i „Jędrusie”) skupiał głównie gimnazjalną, patriotyczną młodzież harcerską z Tarnobrzega i jego okolic.
    Twórcą „Jędrusiów” był phm. Władysław Jasiński pseud. „Jędruś”, nauczyciel, student prawa, instruktor harcerski z I Drużyny Harcerskiej w Mielcu (Chorągiew Krakowska). Poległ podczas akcji w styczniu 1943 r. Miał wówczas 33 lata.
    Z czasem oddział „Jędrusiów” podporządkował się Armii Krajowej. Po scaleniu stanowił 4 kompanię II batalionu 2 Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej. Pułk wchodził w skład 2 Dywizji Piechoty Legionów AK, która wraz z 7 dywizją stanowiła „Kielecki Korpus Armii Krajowej”.
    W niektórych publikacjach podawana jest jeszcze jedna strofa piosenki (por. pierwsza wersja tekstu) :
    Noc w konarach wichrem łka,
    Spokój, cisza, raptem: trach!
    Pełne lufy ognia - kaemu melodia,
    A granaty: bach, bach, bach!
    W ostatnim roku wojny piosenka ukazała się w Radomsku w formie powielonej ulotki. Nuty odbito na papierze światłoczułym, szatę graficzną opracował „Lechita” - Lechosław Marszałek. Była drukowana nie tylko w formie ulotki, ale również na łamach podziemnej gazetki i w zbiorku Śpiewnik Batalionów Chłopskich, który wydano w 1944 r. Po wyzwoleniu weszła prawie do wszystkich śpiewników wydanych w kraju i za granicą.
    Drugi wariant tekstu został nadesłany przez Władysława Trzuskowskiego w ramach konkursu zorganizowanego staraniem Zarządu Głównego Związku Młodzieży Wiejskiej oraz redakcji tygodnika „Nowa Wieś”. Informatorem uczestnika był Czesław Idasiak, instruktor WF Technikum Przemysłowo-Pedagogicznego w Pabianicach, były partyzant, który walczył w lasach lubelskich. Utwór ukazał się drukiem w: Śpiewnik zastępowego, s. 276 (wraz z nutami); Serce w plecaku, s. 24-25 (również z nutami).
    „Jędrusiowa dola”, tak jak każda konspiracyjna piosenka, od początku zaczęła „żyć własnym życiem”. Bywała modyfikowana, najczęściej bezwiednie. Stąd opublikowane 4 warianty. Obaj autorzy uznawali za właściwy i oryginalny tekst z 1 wariantu - Henryk Fajt tegoż tekstu uczył swoich podopiecznych podczas lekcji w Liceum Pedagogicznym w Radomsku[

КОМЕНТАРІ • 9

  • @krzysztofwojakowski1868
    @krzysztofwojakowski1868 3 роки тому +9

    Piosenka tylko w niewielkim stopniu nawiązywała do oddziału "Jędrusiów". Jej autorami byli Czesław Kałkusiński i Henryk Fajt. Obydwaj byli żołnierzami Armii Krajowej z obwodu Radomsko, inspektorat Częstochowa. Kiedyś uczyłem się jej od p. Jacka Tarnowskiego, ucznia Henryka Fajta. Jej autorzy napisali i skomponowali również hymn dywizjonu 303 ua-cam.com/video/0_9lRPKHwSU/v-deo.html

    • @marekjozwiak5390
      @marekjozwiak5390 2 роки тому +2

      Dziekuje za informacje, ciesze sie ze mozna znalezc te piosenke na YT, w latach 70 i 80 nieraz puszczano ja w radio we Wszystkich Swietych ale polece ja Osobie pochodzacej z tamtych stron. Pozdrawiam

  • @TheElwira1
    @TheElwira1 2 роки тому +7

    _ Super !

    • @TheElwira1
      @TheElwira1 2 роки тому +2

      _ Dziękuję !!!_, Powstawiam na Pejsbooka jeśli nic nie stoi na przeszkodzie _ Pozdrawiam Pięknie !

    • @TheElwira1
      @TheElwira1 2 роки тому +1

      , Dzięki Śliczne !!?

  • @zawlekator
    @zawlekator Рік тому +2

    Skąd pochodzą nagrania w tle?

    • @pioter902
      @pioter902  Рік тому +2

      Z filmu "Barwy Walki"

    • @zawlekator
      @zawlekator Рік тому

      @@pioter902 Dziękuję

    • @zawlekator
      @zawlekator 3 місяці тому +1

      @@pioter902 I przy okazji, dzięki tobie znalazłem film który tyle razy widziałem jako dziecko na yt, który zapadł mi w pamięć, a którego nazwy nie pamiętałem, więc dziękuję jeszcze raz :)