Jest kilka serii które uważam za najciekawsze, ta również do nich należy. Jeszcze przed nią się interesowałem człowiekowatymi ale niektórych rzeczy wychodzących na dniach nie wiedziałem i uporządkowałem wiedzę.
Panie Łukaszu, ten odcinek, jak i cała seria, wspaniały. Czekam jak zawsze niecierpliwie na kolejny oraz na postęp w dziedzinie sekwencjonowania kopalnych genomów i białek. Mam nadzieję, że Nobel dla Svante Pabo przyczyni się do rozwijania tych dziedzin. Dziękuję serdecznie 😀👍
Bardzo dobre ujęcie tematu składające się głównie z pytań i podkreślenia naszej niewiedzy w temacie. W przeciwieństwie do różnych rekonstrukcji sugerujących że było właśnie tak.
Wczoraj będąc zmęczonym próbowałem obejrzeć ten odcinek i zdecydowanie przerosło to moje możliwości. Dzisiaj w lepszej kondycji udało mi się, bo zrozumienie tej niejednoznaczności było wymagające. Wydaje mi się, że taki stan rzeczy stanowi ciekawe wyzwanie z zakresu architektury informacji i jej wizualizacji. Wszak wszystkie grafy, tabele, wykresy służą do prezentacji danych jednoznacznych, a co kiedy nie ma mowy o czytelnych danych.
Zawsze czekam na nowy materiał. Zawsze po wysłuchaniu jestem coraz bardziej przygnieciony wielkością czasu, jaki był potrzebny, do tego, byśmy, czuli się kimś więcej, niż jesteśmy. Jeśli Bóg wygnał nas z Raju, to jak wielkie musiało być nasze przestępstwo, by skazać nas na na takie wygnanie. Tak długie i tak bolesne. Te kamienie najpierw tylko odłupane potem trochę bardziej odłupane. Cóż za samotność bytu.
Śledzę serię od początku i bardzo mi się podoba. Mam jedną drobną uwagę. Wydaje mi się że wystąpił błąd w wymowie "Australopithecus anamensis", zamiast tego padło "anamnesis". Pozdrawiam
OD KIEDY CZŁOWIEK. Mam świetną definicję. Było mówione, że milion lat temu znikają wszelkie formy inne niż H.erectus. Od niego zaczął bym liczyć ludzkość. Ponieważ wykształciła się w nim unikalna zdolność ludzka do eksterminacji całej reszty. Reszta gatunków była zbyt zwierzęca, żeby myśleć w dłuższej perspektywie o elimonacji zagrożenia, czy konkurencji. Trzeba było być na tyle sprytnym i zorganizowanym, żeby pozbyć się "wroga" na taką skalę, że wszyscy wymarli. Oczywiście, można by rzec, że to niekoniecznie był wynik "wojen", a zwykła konkurencja o niszę. Jednak obserwując poczynania ludzi od czasów historycznych szczerze wątpię w tę drugą opcję. Cały czas wojny, nie zwykła konkurencja, bo doszło coś co nazywa się strategia. I jest do tej pory w ludziach taki atawizm - strach, czy obrzydzenie przed innością, nawet rasizm, najbardziej boimy się potworów mających w sobie coś z nas, ale jakby innych, np. wampiry, zombie, wendigo, wilkołak z Harrego Pottera jest straszniejszy niż ten z Van Helsinga, bo jest bardziej ludzki. To nasi przodkowie pozbyli się "potworów". Od tej pory liczył bym ludzkość.
A jakie to są te cechy bardziej zaawansowane? Czy to jest tak, że jak już jakiś słoń zagra tak jak Armstrong na swojej trąbie, to będzie to trąba bardziej zaawansowana, czy bardziej prymitywna, bo będzie za to gorzej zbierać żarcie?
16:51 to tak jak dzisiaj. Pozostał niby tylko sapiens, ale wszyscy wiemy, że pośród nas wciąż są inne neandertale, a najwięcej jest ergasterów, potocznie zwanych gastarbeiterami ☺
Nie myli pan ewolucji z cywilizacja? Ja nie widze regresu ewolucji czlowieka jako gatunku. Mozna natomiast dyskutowac nad regresem cywilizacji "bialych".
@@RobertSmyka Jeśli w lustrze wykwitu cywilizacyjnego, widać to, o czym wspomniałem, to bladość lica którego barwę Pan przytoczył, może wskazywać, że sztuczna inteligencja ludzka, wzorem próby szkodzenia tej, opisanej w dziele filmowym matrix, już dawno zasnuła niebo chmurami przesłaniającymi słońca ewolucji,
Wiesz, że używanie mądrych słów, których znaczenia się nie rozumie, nie czyni interlokutora inteligentnym, a wręcz przeciwnie, a wypowiedź mądrą, lecz głupią.
Seria świetna. Teraz trochę krytyki, żeby nie było za słodko - Pan Łukasz mógłby trochę więcej zaangażowania wykazać. Brak mi w jego narracji pasji, ciekawości, fascynacji. Ot takie odczytanie tekstu.
@@Paleofuture777 jeżeli nie rozumiesz chęci wyrażenia swojej opinii, to ja już nic na to nie poradzę. A jeżeli subiektywną (napisałem, że "brak MI...) krytykę uważasz za polaczkowatoćś, to właśnie pokazałeś się jak wzorowy polaczek. Taki mały i zajadły. brrr....
@@arturkoszykowski9592 posłuchaj Tomasza Milera, prof K.Meissnera prof M.Hellera i innych popularyzatorów. Może zauważysz różnicę. Jeżeli nie, to już nic nie poradzę.
@@KrzyhcoMao słuchałem po wielokroć, każdego z nich. No co z tego? Każdy z nich jest inny w swojej ekspresji, tak samo Łukasz jest inny. Każdy z nich, także Łukasz robią świetną robotę i solidną naukę. Ale zawsze się trafi ktoś, kto zarzuci nie taką mimikę, nie taki tembr glosu, a to wiarę, a to bycie księdzem, a to bycie ateistą, a to bycie gejem czy kobietą. Jakie to ma znaczenie?
@@Paleofuture777 OK. Ja nie mam problemu z Twoim zdaniem i z Twoją opinią. Jest Twoja. Nawet ta, dotycząca mojej osoby :) Ja mam inne zdanie, z którym widzę, że Ty masz problem. Ale trudno, musisz z tym żyć, że są ludzie, którzy mają inne zdanie niż Ty.
Generalnie pochodzi od wtedy, od kiedy się narodził. Policz sobie ile masz lat i będziesz miał odpowiedź. Reszta na lekcjach w szkole. Szczególnie o tym, co to jest gatunek.
Ty na pewno.. jak i zresztą reszta ludzkości (ku smutkowi ludzkości, że taki palant się do niej zalicza). Tak samo jak pochodzisz od gada, płaza, ryby, a w końcu od pierwotniaka, etc.
@@KrzyhcoMao on pochodzi od mniej rozwiniętych małp, ale rodziców się nie wybiera. Szkoda, że te współczesne małpy, choć opanowały pismo i potrafią korzystać ze zdobyczy cywilizacji nie potrafią przyjąć do wiadomości, że światopogląd można mieć jaki się chce, tylko trzeba jeszcze wiedzieć gdzie i jak go prezentować, żeby nie wyglądać na taką własnie głupią małpę.
Odcinek najciekawszej serii na polskim yt, do tego w weekend - cudownie ❤
Jest kilka serii które uważam za najciekawsze, ta również do nich należy. Jeszcze przed nią się interesowałem człowiekowatymi ale niektórych rzeczy wychodzących na dniach nie wiedziałem i uporządkowałem wiedzę.
Znakomita seria, znakomite prowadzenie. Wielki ukłon!
Dziękuję Panie Łukaszu, dziękuję całej ekipie. Świetna robota!
Panie Łukaszu, ten odcinek, jak i cała seria, wspaniały. Czekam jak zawsze niecierpliwie na kolejny oraz na postęp w dziedzinie sekwencjonowania kopalnych genomów i białek. Mam nadzieję, że Nobel dla Svante Pabo przyczyni się do rozwijania tych dziedzin. Dziękuję serdecznie 😀👍
Drogi Panie > genialny program!!!!!
Chlop co wykminil
Z opóznieniem, ale z takim samym zainteresowaniem jak zwykle oglądam cykl programów.
Bardzo dziękuję za podróże w przeszłość.
Świetna seria👍
Bardzo dobre ujęcie tematu składające się głównie z pytań i podkreślenia naszej niewiedzy w temacie. W przeciwieństwie do różnych rekonstrukcji sugerujących że było właśnie tak.
Wczoraj będąc zmęczonym próbowałem obejrzeć ten odcinek i zdecydowanie przerosło to moje możliwości. Dzisiaj w lepszej kondycji udało mi się, bo zrozumienie tej niejednoznaczności było wymagające.
Wydaje mi się, że taki stan rzeczy stanowi ciekawe wyzwanie z zakresu architektury informacji i jej wizualizacji. Wszak wszystkie grafy, tabele, wykresy służą do prezentacji danych jednoznacznych, a co kiedy nie ma mowy o czytelnych danych.
bardzo brakuje takich materiałów na UA-cam, mega!!
Moja ulubiona seria. Dziękuję za waszą pracę. Czekam na każdy odcinek.
Słuchałem z przyjemnością ❤
Super się oglądało, mam nadzieję, że na kolejny odcinek nie będzie trzeba długo czekać.
Czekam z niecierpliwoscia na kolejne odcinki!
Kolejny fantastyczny odcinek 👏🏻👏🏻👏🏻
Kolejny doskonaly odcinek! Dziękuję za dostarczanie tak świetnych materiałow!
Dziękuję i pozdrawiam.
Lajk w ciemno i oglądam 😊
Zawsze czekam na nowy materiał. Zawsze po wysłuchaniu jestem coraz bardziej przygnieciony wielkością czasu, jaki był potrzebny, do tego, byśmy, czuli się kimś więcej, niż jesteśmy.
Jeśli Bóg wygnał nas z Raju, to jak wielkie musiało być nasze przestępstwo, by skazać nas na na takie wygnanie. Tak długie i tak bolesne. Te kamienie najpierw tylko odłupane potem trochę bardziej odłupane. Cóż za samotność bytu.
Dziękuje za wyczerpujący materiał! niezwykłe!
Super odcinek - dziękuję i pozdrawiam. :)
Świetnie się słucha 😊
Super. I do tego ta muzyczka
Super ciekawe i fajne są te odcinki
Śledzę serię od początku i bardzo mi się podoba. Mam jedną drobną uwagę. Wydaje mi się że wystąpił błąd w wymowie "Australopithecus anamensis", zamiast tego padło "anamnesis". Pozdrawiam
Dziękuję
Wspaniale!
lubię słuchać
Odwaga nie hanbi.
Milo posluchac Kogos to dzieli sie informacjia . Powodzenia Panie.
OD KIEDY CZŁOWIEK.
Mam świetną definicję. Było mówione, że milion lat temu znikają wszelkie formy inne niż H.erectus. Od niego zaczął bym liczyć ludzkość. Ponieważ wykształciła się w nim unikalna zdolność ludzka do eksterminacji całej reszty. Reszta gatunków była zbyt zwierzęca, żeby myśleć w dłuższej perspektywie o elimonacji zagrożenia, czy konkurencji. Trzeba było być na tyle sprytnym i zorganizowanym, żeby pozbyć się "wroga" na taką skalę, że wszyscy wymarli. Oczywiście, można by rzec, że to niekoniecznie był wynik "wojen", a zwykła konkurencja o niszę. Jednak obserwując poczynania ludzi od czasów historycznych szczerze wątpię w tę drugą opcję. Cały czas wojny, nie zwykła konkurencja, bo doszło coś co nazywa się strategia. I jest do tej pory w ludziach taki atawizm - strach, czy obrzydzenie przed innością, nawet rasizm, najbardziej boimy się potworów mających w sobie coś z nas, ale jakby innych, np. wampiry, zombie, wendigo, wilkołak z Harrego Pottera jest straszniejszy niż ten z Van Helsinga, bo jest bardziej ludzki. To nasi przodkowie pozbyli się "potworów". Od tej pory liczył bym ludzkość.
Białka w skamieniałościach? Chętnie posłucham o tym więcej.
❤
Jesteście wielcy
A jakie to są te cechy bardziej zaawansowane?
Czy to jest tak, że jak już jakiś słoń zagra tak jak Armstrong na swojej trąbie, to będzie to trąba bardziej zaawansowana, czy bardziej prymitywna, bo będzie za to gorzej zbierać żarcie?
16:51 to tak jak dzisiaj. Pozostał niby tylko sapiens, ale wszyscy wiemy, że pośród nas wciąż są inne neandertale, a najwięcej jest ergasterów, potocznie zwanych gastarbeiterami ☺
Znakomite wykłady.
Istnieje teoria jakoby pierwszym przedstawicielem homo sapiens była Maryla Rodowicz
👍👍👌❤️✍️
Są jakieś hipotezy traktujące o tym na którym etapie ewolucji człowiek wykształcił świadomość podobną do dzisiejszej ?
Tak
Ciekawym jest przeto, w którym to momencie, człowiek osiągnął apogeum ewolucji, której regres ku entropii można obecnie obserwować.
Nie myli pan ewolucji z cywilizacja? Ja nie widze regresu ewolucji czlowieka jako gatunku. Mozna natomiast dyskutowac nad regresem cywilizacji "bialych".
@@RobertSmyka Jeśli w lustrze wykwitu cywilizacyjnego, widać to, o czym wspomniałem, to bladość lica którego barwę Pan przytoczył, może wskazywać, że sztuczna inteligencja ludzka, wzorem próby szkodzenia tej, opisanej w dziele filmowym matrix, już dawno zasnuła niebo chmurami przesłaniającymi słońca ewolucji,
@@tragedyofXD Bla bla bla, czyli foliarski bełkot.
@@natural76 O! Modlitewna sztampa, argumentacyjna, wysławiająca niedoścignioność swej nieomylności, względem odmienności.
Jakkolwiek, brak wspólnoty językowej, pozbawia mnie zdolności argumentowej.
zdrówka życzę.
Wiesz, że używanie mądrych słów, których znaczenia się nie rozumie, nie czyni interlokutora inteligentnym, a wręcz przeciwnie, a wypowiedź mądrą, lecz głupią.
H. HABILIS
W języku polskim i po łacinie akcent pada na 2 sylabę od końca i ciężko słucha się, gdy jest inaczej.
ej to bylo
Adam I Ewa
Janusz i Grażyna
jak to jest że w 21 wieku w Polsce żądzą nami Australopiteki
Szid, leniweczs
NO TO CZŁOWIEKA NIE STWORZYŁ BUG ?
Seria świetna.
Teraz trochę krytyki, żeby nie było za słodko - Pan Łukasz mógłby trochę więcej zaangażowania wykazać.
Brak mi w jego narracji pasji, ciekawości, fascynacji.
Ot takie odczytanie tekstu.
@@Paleofuture777 jeżeli nie rozumiesz chęci wyrażenia swojej opinii, to ja już nic na to nie poradzę.
A jeżeli subiektywną (napisałem, że "brak MI...) krytykę uważasz za polaczkowatoćś, to właśnie pokazałeś się jak wzorowy polaczek. Taki mały i zajadły.
brrr....
Nooo i ma plamkę na okularach, to kompletnie niszczy całą naukę.😂
@@arturkoszykowski9592 posłuchaj Tomasza Milera, prof K.Meissnera prof M.Hellera i innych popularyzatorów.
Może zauważysz różnicę. Jeżeli nie, to już nic nie poradzę.
@@KrzyhcoMao słuchałem po wielokroć, każdego z nich. No co z tego? Każdy z nich jest inny w swojej ekspresji, tak samo Łukasz jest inny. Każdy z nich, także Łukasz robią świetną robotę i solidną naukę. Ale zawsze się trafi ktoś, kto zarzuci nie taką mimikę, nie taki tembr glosu, a to wiarę, a to bycie księdzem, a to bycie ateistą, a to bycie gejem czy kobietą. Jakie to ma znaczenie?
@@Paleofuture777 OK. Ja nie mam problemu z Twoim zdaniem i z Twoją opinią. Jest Twoja. Nawet ta, dotycząca mojej osoby :)
Ja mam inne zdanie, z którym widzę, że Ty masz problem.
Ale trudno, musisz z tym żyć, że są ludzie, którzy mają inne zdanie niż Ty.
Teoria ewolucji to nic innego jak mit kulturowy!!!! 😂😂😂😂
od kiedy człowiek pochodzi od małpy? to całkowicie inny gatunek
od początku
Mamy wspólnych przodków
Generalnie pochodzi od wtedy, od kiedy się narodził. Policz sobie ile masz lat i będziesz miał odpowiedź.
Reszta na lekcjach w szkole. Szczególnie o tym, co to jest gatunek.
jeśli masz na myśli to, że pochodzimy od współczesnej małpy to nie, nie pochodzimy. I nikt tak nie twierdzi :)
@@MB-jq7db czyli pochodzi od człowieka, a nie od małpy bo człowiek rodzi człowieka.
Nie byli pedofilami?
Duchowni ? Jasne że byli 😁
Ze co ? Pochodzimy od malpy ! Chyba was posralo ! Palanty !
Ty na pewno.. jak i zresztą reszta ludzkości (ku smutkowi ludzkości, że taki palant się do niej zalicza).
Tak samo jak pochodzisz od gada, płaza, ryby, a w końcu od pierwotniaka, etc.
Według nauki tak, ale dla mnie to możesz swoją genealogię wyprowadzać nawet od jakiegoś koprolitu. Kibicuję tym badaniom.
@@arturkoszykowski9592 to nie określaj innych mianem palantów... to nie pomaga
@@KrzyhcoMao on pochodzi od mniej rozwiniętych małp, ale rodziców się nie wybiera. Szkoda, że te współczesne małpy, choć opanowały pismo i potrafią korzystać ze zdobyczy cywilizacji nie potrafią przyjąć do wiadomości, że światopogląd można mieć jaki się chce, tylko trzeba jeszcze wiedzieć gdzie i jak go prezentować, żeby nie wyglądać na taką własnie głupią małpę.
@@KrzyhcoMao zły adres. Ale nic się nie stało.
Dzieki za ciekawy material. Pozdrawiam z pracy w sobotnio-nocny wieczór.