z łudek ładuje się stosunkowo łatwo trzeba tylko podczas wciskania kciukiem amunicji palcem wskazującym podciągać czubek górnego naboju do góry. Kilka ćwiczeń i wchodzi jak w masło.
Ciężka cholera i ma "dziwne" części które maja tendencję do gubienia się 😉 Miałem cholerę w wojsku w zasadniczej, co ja się z tym "dziadostwem" otupałem między służbami ... do dzisiaj pamiętam chwyty na prezentuj broń i tak dalej.. Piękne czasy 😀
@@6666600066666 Nie narzekałem, chociaż często spało się po 4 godziny na dobę to człowiek się nie nudził, ciągle jak nie służby to tupanie, jak nie tupanie to szkolenia i zasadnicza smyknęła bardzo szybko.
Służyłem w latach 1994-96 w Kompani Reprezentacyjnej Wojska Polskiego i tam na wyposażeniu mieliśmy SKS...jako broń WYSTĘPOWĄ ....czyli na wszelkiego rodzaju uroczystości lub warty pod Grobem Nieznanego Żołnierza....mam do tej maszynki sentyment ;- )
Mam i cieszę się, że zasilił moją kolekcję. Można było wspomnieć o jego wariantach rozwojowych w postaci chińskich klonów jak choćby Type 63 przystosowany do magazynków od AK z możliwością prowadzenia ognia ciągłego lub Type 81, czyli hybrydę rozwiązań AK (ryglowanie zamka przez jego obrót, zasilanie z magazynków) i SKS. Bardzo przyjemny materiał, jest kilka błędów, ale ogólnie bardzo dobrze. Gratuluję
Gdyby putin to zobaczył to od razu schowałby się do bunkra a i zapewne zostawiłby Ukrainę w spokoju, wrogowie drżą słysząc ten silny i pewny siebie głos, chyba dziś nie zasnę ;)
Poćwicz ładowanie z łódek- da się płynnie i błyskawicznie. Dodatkowo, nie musisz łódki wyciągać i odrzucać- po zwolnieniu zamka sama wyskakuje i "się odrzuca" 😉 U mnie SKS zostaje jako najbardziej klasyczny, efektowny i efektywny reprezentant kalibru 7,62x39.
Jak zobaczyłem jak to działa, to myślałem, że padnę ze śmiechu . Co dwa strzały wyrzucana łuska blokowała suwadło dramat. Ale to było na Syberii. Może sztuka zużyta była.
Mam, jest świetny i ma u mnie dożywocie. W Wojsku Polskim był tylko w kompani reprezentacyjnej. Żadna jednostka bojowa nie dysponowała takim karabinkiem. Dzięki za film, pozdrawiamy z OSS Rybieniec.
Te Mosiny, Mannlichery czy Mausery z I wojny światowej to miały bagnety. Czasem i 50 cm. Ten w SKS-ie to przy tym kikut :) Wtedy był istny wyścig zbrojeń "kto ma dłuższego" Mówiąc o M1 masz na myśli M1 Garand, czy M1A1. To całkowicie rożne konstrukcje, na zupełnie różny nabój, ale obie równie popularne. Fajnie byłoby sprecyzować. Dla mnie M1A1 jest czymś na wczesny nabój pośredni i zdecydowanie bardziej w tym względnie przypomina SKS-a niż Garand, który strzela silnym .30-06. Trójkatna iglica jest też w innych radzieckich konstrukcjach, np. w pistolecie Makarowa.
Zupełnie się nie zgodzę z naświetlaną historią tej broni. Amunicja karabinowa byla zaprojektowana do strzelania na duże odległości właśnie z karabinów. Kiedy tą rolę przejeła broń zespołowa (moździerze, CKM) wprowadzono poręczniejsze karabinki czyli skrucone wersje. Wprowadzenie AWS-36 i SVT-40 dało Armi Czerwonej automatyczną broń na amunicję karabinową. Problem z ich produkcją wymusił odejście od tego i powrotu do Mosina w wersji karabinkowej i masowe urzycie pistoletów maszynowych. SKS powstał po odkryciu przez rosjan amunicji pośredniej u Niemców, ale miał być elementem całego systemu broni drużyny. Niemcy mieli tylko MP-43 zasilany nabojem pośrednim. Rosjanie chcieli wprowadzić caly system broni oparty na nabój pośredni RPD w jako RKM AK zamiast pistoletu maszynowego SKS zamiast karabinka powtarzalnego. Aby wprowadzić broń do produkcji czekali na cały system aż będzie gotowy. Szybko okazało się że nie potrzeba dzielić broni indywidualnej na SKS i AK tak że polowa ma jeden typ, a druga zęść inny i SKS wypadł szybko z produkcji w ZSRR, ale był popularny w uboższych państwach gdzie też trafiał jako wsparcie.
Wszystko się zgadza, jednakże skrócona wersja karabinu nazywa się "krótki karabin", jeśli jest zasilany amunicją karabinową. Karabinek strzela nabojem pośrednim.
dokładnie to samo chciałem napisać. Proszę stosować Polskie nazewnictwo ponieważ jest bogatsze i precyzyjniejsze. Ponadto MP-43 jest nazwą szalenie nietrafną moim zdaniem. Pozdrawiam@@dariuszbalcer8373
@@mateuszolejniczak1630 Nie trafne ale kiedy Rosjanie zdobywali tą broń to nosiła takie oznaczenie (choć popełniłem błąd bo nie powinna zawierać myślnika) Potem był MP44, a dopiero później przechszczono go na to co tłumaczymy "Karabinek Szturmowy" (StG-44). Podobnie w Polsce"Automat Kałasznikowa" był nazywany "pistoletem maszynowym Kałasznikowa" (pmK) w latach 60.
@@kub998 oczywiście że wcześniej tą broń Niemcy nazywali różnie i tu się zgadzam że wcześniejsze nazwy to MP sami Niemcy nie wiedzieli chyba jak tą broń sklasyfikować. Z racji strzelania amunicją pośrednią zdecydowanie bardziej skłaniam się osobiście do nazwy StG44
A co do produkcji karabinów automatycznych przez sowietów to jest wiele teorii dlaczego od nich odeszli na rzecz Mosina i PMów. Jedna z nich mówi że zwyczajnie nie tyle co nie byli w stanie wyprodukować odpowiedniej liczby co wyszło im że czy sołdat wystrzeli 3 razy z Mosina czy 5 z SVT i zginie tracąc przy tym broń to lepiej żeby zginął z tańszym mosinem niż z droższym SVT i to może być wielce prawdopodobne znając sowiecki tok myślenia. A problemy z produkcją oczywiście że były choćby z powodu przenoszenia fabryk w 1941 na wschód
Spoko, mam taki już wiele lat. I choć sporo podrożał to i tak go nie sprzedam. Dla mnie jest dużo lepszą konstrukcją od AK. Dla szybszego ładowania z łódki nie używaj środka palca tylko jego opuszka.😉
pytanko do userow - czasami przy przeladowaniu pocisk zamiast do komory ustawia sie pionowo i jest deformowany przez powracajacy zamek / tzw. swieczka/. Czym to moze byc spowodowane, jak unikac ?
Chciałem zapytać w którym miejscu sprężyna oporopowrotna ma się z tyłu blokować ? Czy o pokrywę komory zamkowej ? Kupiłem SKSa i przy rozkładaniu zauważyłem że sprężyna opiera się o tą boczną , przegrodę,Nawiasem mówiąc fajne filmiki robisz.Bez cwaniactwa,proste,przyjemne w odbiorze.PORADŻCIE jak to składać
Stałe magazynki nadal występują w niektórych sztucerach myśliwskich. Natomiast stosunkowo nowa konstrukcja AE precisjon mimo wyjmowanego magazynka może być ładowany od góry
Sorki , ale mylisz torchę fakty :) porównanie STG-44 , M1 i SKS do tej samej klasy to pomyłka. Niemcy opracowali Gweher 43 , Amerykanie M1 Garand a przypominam, że Rosjanie mieli coś takiego jak SVT :) lub AVT
Znaczy sie dziesiato zariadka . Najtańszy sztucer samopowtarzalny w pewnym okresie . Niestety trzeba było do niego stosować drogi boczny montaż lunety. Nabój 7,62x39 jest o niskiej energii i nadaje się tylko do polowania na kozła oraz na małe dziki .
🇵🇱👹No faktycznie! Głodnemu widać chleb na myśli, upewnieni jesteśmy tytułem przedmiotowego video, że około jego piątej minuty przejawia się u Ciebie Maestro mocna tęsknota do wizyty u psychiatry... 👹🇵🇱
Mam chińską wersję z 1965 r., jest wyraźnie celniejszy od AK. Fakt, że egzemplarz w naprawdę dobrym stanie. Myślę, że z amunicji 7,62x39 to właśnie na SKSie wyciśniesz najwięcej. Szukaj jednak niezajechanej sztuki- mi zdarzyło się strzelać z takiego, gdzie skupienie było marne i dodatkowo kopał jak koń 🙂Możliwe, że jakaś zardzewiała lufa ale nie miałem możliwości go rozkładać i sprawdzać.
Rura gazowa oraz brak rączki zamkowej według prowadzącego "sugeruje" że mamy doczynienia z karabinem czterotaktowym. Tak, jeśli indentyfikujesz się jako Stępień z 13go posterunku. A i jeszcze ten kawałek odnosnie reprezentacji"milicji" tak zielono butelkowe berety noszą policjanci ale chyba w Bangladeszu Do twórcy kanału REALLY?
Nie, ogólna sylwetka, drewniana kolba i brak wystającego magazynka tak sugeruje - większości przeciętnych ludzi - że to jakiś "stary karabin". Na rurę gazową to zwrócą uwagę nerdy. Zresztą proszę zrobić eksperyment i pokazać tę broń choćby na zdjęciu jakiejś znajomej fryzjerce czy pani z warzywniaka i zapytać, z jakich to czasów broń? Pewnie powie coś w stylu: "No z czasów Napoleona albo Hitlera".
Te "łódeczki" to jakaś pomyłka, męczysz się z tym, a przecież chodzi tylko o załadowanie broni. Ciekawe co myślał żołnierz podczas zimy , ze zmarzniętymi palcami podczas ostrzału i w stresie.... załaduje na czas czy nie?
@@gushko Typowa odpowiedź wojskowych betonów XD Dla tych ludzi receptą na wszystko jest "więcej ćwiczyć", negują sens jakichkolwiek nowych wynalazków i ulepszeń. Swego czasu negowali np. sens stabilizacji żyroskopowej na okrętach, bo przecież, "wystarczy poćwiczyć" i wtedy uwzględnisz przy celowaniu huśtanie okrętu na falach. Spotkałem się jednak z wyjaśnieniem, że stosowanie łódek zamiast magazynków nie było tylko przejawem betonozy, ale swoistej źle pojętej troski o ekonomię i o to, aby żołnierz nosił mniej ciężaru.
@@JanKowalski-fs7zk Poza tym SKS na obecne czasy jest używana wyłącznie przez cywilów i ewentualnie batalion reprezentacyjny, więc o jakim ty betonie mówisz?
z łudek ładuje się stosunkowo łatwo trzeba tylko podczas wciskania kciukiem amunicji palcem wskazującym podciągać czubek górnego naboju do góry. Kilka ćwiczeń i wchodzi jak w masło.
Ciężka cholera i ma "dziwne" części które maja tendencję do gubienia się 😉 Miałem cholerę w wojsku w zasadniczej, co ja się z tym "dziadostwem" otupałem między służbami ... do dzisiaj pamiętam chwyty na prezentuj broń i tak dalej.. Piękne czasy 😀
Teraz to może piękne.
@@6666600066666 Nie narzekałem, chociaż często spało się po 4 godziny na dobę to człowiek się nie nudził, ciągle jak nie służby to tupanie, jak nie tupanie to szkolenia i zasadnicza smyknęła bardzo szybko.
Jestem szczesliwym posiadaczem takiego karabinka i sprawia mi stdzelanie jak i posiadanie duzo frajdy ps.fajny filmik brawo 👏👏
Służyłem w latach 1994-96 w Kompani Reprezentacyjnej Wojska Polskiego i tam na wyposażeniu mieliśmy SKS...jako broń WYSTĘPOWĄ ....czyli na wszelkiego rodzaju uroczystości lub warty pod Grobem Nieznanego Żołnierza....mam do tej maszynki sentyment ;- )
Mam i cieszę się, że zasilił moją kolekcję. Można było wspomnieć o jego wariantach rozwojowych w postaci chińskich klonów jak choćby Type 63 przystosowany do magazynków od AK z możliwością prowadzenia ognia ciągłego lub Type 81, czyli hybrydę rozwiązań AK (ryglowanie zamka przez jego obrót, zasilanie z magazynków) i SKS. Bardzo przyjemny materiał, jest kilka błędów, ale ogólnie bardzo dobrze. Gratuluję
To takie bezwzględne "Aaaa"!!! mnie przekonało, aż się zląkłem i polajkowałem 😉bo subskrybuję od dawna... hehe Pozdro!
Gdyby putin to zobaczył to od razu schowałby się do bunkra a i zapewne zostawiłby Ukrainę w spokoju, wrogowie drżą słysząc ten silny i pewny siebie głos, chyba dziś nie zasnę ;)
Poćwicz ładowanie z łódek- da się płynnie i błyskawicznie. Dodatkowo, nie musisz łódki wyciągać i odrzucać- po zwolnieniu zamka sama wyskakuje i "się odrzuca" 😉 U mnie SKS zostaje jako najbardziej klasyczny, efektowny i efektywny reprezentant kalibru 7,62x39.
SKS moja pierwsza sztuka jaką kupiłem 😊
Tak się zastanawiałem czy Cię tu spotkam 😂
@@Franeq09 byłeś ze mną po niego 🙂 pamiętasz jak chciałem go w sklepie rozłożyć i wpisałem w Google SKS rozbieranie 😂😂
@@witoldm2262 tak 😁
Jak zobaczyłem jak to działa, to myślałem, że padnę ze śmiechu . Co dwa strzały wyrzucana łuska blokowała suwadło dramat. Ale to było na Syberii. Może sztuka zużyta była.
@@skydiver966 nigdy nie widziałem SKS który sam z siebie by coś takiego zrobił. Musiało coś być na rzeczy. Może pazur wyciągu zajechany
Mam, jest świetny i ma u mnie dożywocie. W Wojsku Polskim był tylko w kompani reprezentacyjnej. Żadna jednostka bojowa nie dysponowała takim karabinkiem. Dzięki za film, pozdrawiamy z OSS Rybieniec.
Super materiał, robisz dobrą robotę 👍👍👍, czekam na każdy nowy film
Kiedy zrobię kwity to będzie jedna z pierwszych o ile nie pierwsza broń jaką zakupię do kolekcji.
Te Mosiny, Mannlichery czy Mausery z I wojny światowej to miały bagnety. Czasem i 50 cm. Ten w SKS-ie to przy tym kikut :) Wtedy był istny wyścig zbrojeń "kto ma dłuższego"
Mówiąc o M1 masz na myśli M1 Garand, czy M1A1. To całkowicie rożne konstrukcje, na zupełnie różny nabój, ale obie równie popularne. Fajnie byłoby sprecyzować. Dla mnie M1A1 jest czymś na wczesny nabój pośredni i zdecydowanie bardziej w tym względnie przypomina SKS-a niż Garand, który strzela silnym .30-06.
Trójkatna iglica jest też w innych radzieckich konstrukcjach, np. w pistolecie Makarowa.
Zupełnie się nie zgodzę z naświetlaną historią tej broni.
Amunicja karabinowa byla zaprojektowana do strzelania na duże odległości właśnie z karabinów.
Kiedy tą rolę przejeła broń zespołowa (moździerze, CKM) wprowadzono poręczniejsze karabinki czyli skrucone wersje.
Wprowadzenie AWS-36 i SVT-40 dało Armi Czerwonej automatyczną broń na amunicję karabinową.
Problem z ich produkcją wymusił odejście od tego i powrotu do Mosina w wersji karabinkowej i masowe urzycie pistoletów maszynowych.
SKS powstał po odkryciu przez rosjan amunicji pośredniej u Niemców, ale miał być elementem całego systemu broni drużyny.
Niemcy mieli tylko MP-43 zasilany nabojem pośrednim.
Rosjanie chcieli wprowadzić caly system broni oparty na nabój pośredni
RPD w jako RKM
AK zamiast pistoletu maszynowego
SKS zamiast karabinka powtarzalnego.
Aby wprowadzić broń do produkcji czekali na cały system aż będzie gotowy.
Szybko okazało się że nie potrzeba dzielić broni indywidualnej na SKS i AK tak że polowa ma jeden typ, a druga zęść inny i SKS wypadł szybko z produkcji w ZSRR, ale był popularny w uboższych państwach gdzie też trafiał jako wsparcie.
Wszystko się zgadza, jednakże skrócona wersja karabinu nazywa się "krótki karabin", jeśli jest zasilany amunicją karabinową. Karabinek strzela nabojem pośrednim.
dokładnie to samo chciałem napisać. Proszę stosować Polskie nazewnictwo ponieważ jest bogatsze i precyzyjniejsze. Ponadto MP-43 jest nazwą szalenie nietrafną moim zdaniem. Pozdrawiam@@dariuszbalcer8373
@@mateuszolejniczak1630 Nie trafne ale kiedy Rosjanie zdobywali tą broń to nosiła takie oznaczenie (choć popełniłem błąd bo nie powinna zawierać myślnika)
Potem był MP44, a dopiero później przechszczono go na to co tłumaczymy "Karabinek Szturmowy" (StG-44).
Podobnie w Polsce"Automat Kałasznikowa" był nazywany "pistoletem maszynowym Kałasznikowa" (pmK) w latach 60.
@@kub998 oczywiście że wcześniej tą broń Niemcy nazywali różnie i tu się zgadzam że wcześniejsze nazwy to MP sami Niemcy nie wiedzieli chyba jak tą broń sklasyfikować. Z racji strzelania amunicją pośrednią zdecydowanie bardziej skłaniam się osobiście do nazwy StG44
A co do produkcji karabinów automatycznych przez sowietów to jest wiele teorii dlaczego od nich odeszli na rzecz Mosina i PMów. Jedna z nich mówi że zwyczajnie nie tyle co nie byli w stanie wyprodukować odpowiedniej liczby co wyszło im że czy sołdat wystrzeli 3 razy z Mosina czy 5 z SVT i zginie tracąc przy tym broń to lepiej żeby zginął z tańszym mosinem niż z droższym SVT i to może być wielce prawdopodobne znając sowiecki tok myślenia. A problemy z produkcją oczywiście że były choćby z powodu przenoszenia fabryk w 1941 na wschód
Spoko, mam taki już wiele lat. I choć sporo podrożał to i tak go nie sprzedam. Dla mnie jest dużo lepszą konstrukcją od AK. Dla szybszego ładowania z łódki nie używaj środka palca tylko jego opuszka.😉
SKS to świetny karabin, do którego jest wiele akcesoriów. Jest możliwość jego róznych kompilacjii, jak i magazynków o większej pojemności.
Łódki są dość ok, naciskasz jak najbardziej z tyłu i najważniejsze jest nadanie impetu dłoni. Tak zdecydowanie trzeba naboje wciskać
Pierwszy nabój dajesz lekko do góry i nim wpychasz resztę jest wiele łatwiej
pytanko do userow - czasami przy przeladowaniu pocisk zamiast do komory ustawia sie pionowo i jest deformowany przez powracajacy zamek / tzw. swieczka/. Czym to moze byc spowodowane, jak unikac ?
Ahhhh to eR...
Prawie jak Tüsk, lub Gronkiewicz-Waltz
Gazy w kałachu zasuwają przód-tył.
Skąd Ty to wziąłeś?
o, smock :) jak się nosi?
następcą był czeski WZ58 ;)
Nie mówisz o naszym MORSIE 3:34 ?
👍🎯Ja to widzę 😉👍🎯👍 Pozdro paKa 🍺
Mój pierwszy karabin . I nadal najlepszy 54 r. iżewsk
Wszystkow pigułce - tak trzymać. Pozdrawiam
Super materiał proszę o więcej
Show me your war cry private! 5:10
Łódki się nie blokują ,trzeba tylko naboje wciskać przy samej łódce ...
Chciałem zapytać w którym miejscu sprężyna oporopowrotna ma się z tyłu blokować ? Czy o pokrywę komory zamkowej ? Kupiłem SKSa i przy rozkładaniu zauważyłem że sprężyna opiera się o tą boczną , przegrodę,Nawiasem mówiąc fajne filmiki robisz.Bez cwaniactwa,proste,przyjemne w odbiorze.PORADŻCIE jak to składać
Wyjmij bagnet bedzie lżejszy z przodu😌
Stałe magazynki nadal występują w niektórych sztucerach myśliwskich. Natomiast stosunkowo nowa konstrukcja AE precisjon mimo wyjmowanego magazynka może być ładowany od góry
Może kiedyś zrobisz odcinek jak strzelasz z takich karabinów tego typu z nastawkami na 800-1000 metrów i sprawdzisz czy to ma jakiś sens
👌🏻👌🏻👌🏻
Zmienić osadę na wygodny polimer by się chciało...no i flexą obciąć ten kolec... Jednak jest to świetny i niedoceniany karabinek...na pewno kupię😊
Budka w Letargu 😂!!!
👍
Witam jak masz ciążenie na przodzie w dół to odczep sobie bagnet spod lufy !!!
do sksa mozna kupic normalny magazynek 30 nabojowy
Sorki , ale mylisz torchę fakty :) porównanie STG-44 , M1 i SKS do tej samej klasy to pomyłka. Niemcy opracowali Gweher 43 , Amerykanie M1 Garand a przypominam, że Rosjanie mieli coś takiego jak SVT :) lub AVT
AWS-36 i SWT-40
Hahahaha w 12'8'' pacanek kolesiowi w pierwszym rzędzie odstrzelił beretkę😂😂😂😂😂
SKS fajnajny jes.
A miałem być pierwszy... 😎 ua-cam.com/users/shortspuqsTlK2b-M Ale mój bardziej zmotany, a tutaj kolekcjonerski klasyk. Dzięki za film!
Czy ktoś w Polsce sprzedaje nieużywane SKS-y, z jakiejś w miarę nowej produkcji (Chiny, Jugosławia itd.)?
Tak są już w afryce jak polska pepesza. Pozdrawiam
Jak patrzę na ten złożony bagnet, to oczami wyobraźni już widzę jak łapie za łozę z tym bagnetem wtedy dopiero było by "AAAaaaaa"
Nie . Ostrze po złożeniu jest od strony lufy.
🙋♂👍
Znaczy sie dziesiato zariadka . Najtańszy sztucer samopowtarzalny w pewnym okresie . Niestety trzeba było do niego stosować drogi boczny montaż lunety. Nabój 7,62x39 jest o niskiej energii i nadaje się tylko do polowania na kozła oraz na małe dziki .
Mam SKSa i co pół roku chce go sprzedać ale pozniej biore go w łapki i juz nie che się go pozbyć 😅
ua-cam.com/video/8GFq6usPg6U/v-deo.html zupełnie nie wiem, skąd to skojarzenie :)
Dzięki za ten film. Utwierdziłem się dzięki niemu, aby nie kupować SKSa.
🇵🇱👹No faktycznie! Głodnemu widać chleb na myśli, upewnieni jesteśmy tytułem przedmiotowego video, że około jego piątej minuty przejawia się u Ciebie Maestro mocna tęsknota do wizyty u psychiatry... 👹🇵🇱
spoko, nie czapka tylko beret
latało się z takim w batterfieldzie 4 😂
AaaAAaaA!!! xD
Tszeba prztszeć krawędzie łudki .
Jest celny? Zastanawiam się czy go nie kupić i wsadzić w jakąś customowa osadę i zrobić taką pseudo para-snajperke
Nie będzie celniejszy od karabinków AK. Z balistyką naboju 7,62x39 i bez samonośnej lufy szału nie będzie
Mam chińską wersję z 1965 r., jest wyraźnie celniejszy od AK. Fakt, że egzemplarz w naprawdę dobrym stanie. Myślę, że z amunicji 7,62x39 to właśnie na SKSie wyciśniesz najwięcej. Szukaj jednak niezajechanej sztuki- mi zdarzyło się strzelać z takiego, gdzie skupienie było marne i dodatkowo kopał jak koń 🙂Możliwe, że jakaś zardzewiała lufa ale nie miałem możliwości go rozkładać i sprawdzać.
Rura gazowa oraz brak rączki zamkowej według prowadzącego "sugeruje" że mamy doczynienia z karabinem czterotaktowym.
Tak, jeśli indentyfikujesz się jako Stępień z 13go posterunku.
A i jeszcze ten kawałek odnosnie reprezentacji"milicji" tak zielono butelkowe berety noszą policjanci ale chyba w Bangladeszu
Do twórcy kanału REALLY?
Nie, ogólna sylwetka, drewniana kolba i brak wystającego magazynka tak sugeruje - większości przeciętnych ludzi - że to jakiś "stary karabin". Na rurę gazową to zwrócą uwagę nerdy. Zresztą proszę zrobić eksperyment i pokazać tę broń choćby na zdjęciu jakiejś znajomej fryzjerce czy pani z warzywniaka i zapytać, z jakich to czasów broń? Pewnie powie coś w stylu: "No z czasów Napoleona albo Hitlera".
Bliżej mu do VZ58 niż do kałacha
Raczej vz 52
Starość Kuźwa Starość SKS tak modyfikowany skrót również stosowany co prawda w innej dziedzinie...
Niestety od strony teoretycznej bardzo słabo, ale liczę że to wyjątek, no i życzę powodzenia ;)
Bądźmy zgodni historycznie. Nie "aaaaaa" tylko "uraaaaa".
W wojsku salwę honorową się strzelało. Na strzelnicy celna. Musowo poćwiczyć musztrę honorową i zaprezntować na yt.
Te "łódeczki" to jakaś pomyłka, męczysz się z tym, a przecież chodzi tylko o załadowanie broni. Ciekawe co myślał żołnierz podczas zimy , ze zmarzniętymi palcami podczas ostrzału i w stresie.... załaduje na czas czy nie?
Pewnie myśleli że mają lepiej niż w Mosinie czy SVT-40 gdzie masz 5 nabojowe łódki i lżej niż gdyby wsadzić je w stalowe pudełka magazynkami zwanymi.
Jak jesteś miernotą to się męczysz
@@gushko Typowa odpowiedź wojskowych betonów XD Dla tych ludzi receptą na wszystko jest "więcej ćwiczyć", negują sens jakichkolwiek nowych wynalazków i ulepszeń. Swego czasu negowali np. sens stabilizacji żyroskopowej na okrętach, bo przecież, "wystarczy poćwiczyć" i wtedy uwzględnisz przy celowaniu huśtanie okrętu na falach. Spotkałem się jednak z wyjaśnieniem, że stosowanie łódek zamiast magazynków nie było tylko przejawem betonozy, ale swoistej źle pojętej troski o ekonomię i o to, aby żołnierz nosił mniej ciężaru.
@@Zbigniew_Nowak U Pana chyba coś nie halo z główką, nic o żołnierzach nie pisałem, a ty coś o okrętach wypisujesz XD.
@@JanKowalski-fs7zk Poza tym SKS na obecne czasy jest używana wyłącznie przez cywilów i ewentualnie batalion reprezentacyjny, więc o jakim ty betonie mówisz?
Gdy nie da się załadować naboi z łódki zostaje tylko jedno.... szarża banzai XD