Nie o 2 zjawiska fizyczne A dokładnie o 1 zjawisko fizyczne. Zachowanie energii wlasnie. Film świetny. Łatwość dzielenia się wiedzą na wysokim poziomie.
Sprężarka spręża czynnik chlodniczy w postaci gazu, w skraplaczy następuje skroplenie gazu, czynnik zmienia stan skupienia do postaci ciekłej. W parowniku ciekły czynnik, paruje, następuje zmiana stanu skupienia do postaci gazowej. Następnie czynnik wraca do sprężarki, która go spręża i cykl się powtarza.
Dzięki, chciałem szarpać te ceraty z tyłu bo myślałem, że zakrywa wymiennik. Obudowa się zagrzała, myślałem, że mam mało czasu🤣🤣🤣. Uratowałeś moja lodowke😀
Dzięki za filmik. Moje 4 letnie LG Nie chłodzi a zamrażarka w niej od dołu chłodzi. Dzwoniłem do serwisanta i polecił rozmrozić ją na ok. 30 godzin. Ma to pomóc. Nie bardzo wiem dlaczego nowy sprzęt jest zawodny a stara lodówka chodzi już bardzo długo... Sub like dla Ciebie. Dobry Materiał. Do następnego! 👏 👏
3 роки тому+3
Takie czasy :). Stary sprzęt był robiony, by chodził jak najdłużej, nowe są robione, by dały zarobić producentowi jak najwięcej.
@@maatex2741 Witam Ciebie. Tak pomogło dwudniowe rozmrożenie. Fachowiec powiedział mi przez telefon ze agregat nie może wycisnąć jakby chłodzenia na lodówce od góry i jest zaciśnięty mrożeniem na dole. i taka czynność powoduje swoisty reset. Jest to jednak nie na długą metę. Na razie któryś miesiąc chłodzi ok. Natomiast ten problem powróci i trzeba będzie zrobić to pomownie. Pozdro :-)
U mnie właśnie wczoraj padła dwudziestoletnia LG MultiAir Flow. Mąż niestety nie potrafił naprawić więc z bólem serca musiałam kupić coś innego. Padło na duńską firmę Gram, mało w Polsce popularną ale w Danii cieszącą się bardzo dobrą opinią. Zobaczymy.
Mam pytanie odnośnie lodówki Polar CZ340. Na rurkę kapilarną termostatu nasunięta jest taka biała rurka PCV. Nie bardzo wiem w którym miejscu powinna się znajdować, tzn. czy powinna być nasunięta jak najbliżej tego przekaźnika, czy może powinna być przesunięta dalej? Czy ta rurka bierze jakiś udział w wykrywaniu temperatury? I mam jeszcze jedno pytanie - co zrobić z nadmiarem rurki kapilarnej termostatu? Czy 2-3 uzwojenia można schować za taflę chłodzącą (parownik), czy muszą być umieszczone bliżej termostatu, za plastikiem, z którego wychodzi rurka...? Czy rurka kapilarna powinna się kończyć na spince (na klipsie mocującym kapilarę do parownika?).
odnosnie skraplacza z tylu akurat jezeli jest on wbudowany w obudowe to nie wyklucza uszkodzenia w przypadku gdy mowimy o zamrazarkochlodziarce bo nie raz sie zdrza ze odplyw jest zatkany a woda zaczyna sciekac do wnetrza lodowki powodujac korozje rur w obudowie co sie moze przyczynic do wycieku gazu
Cześć, mam taką samą lodówkę, kupiłem używaną, no i ogólnie chłodzi dość dobrze, tylko że przy takiej pogodzie jak ustawie na wyżej niż 2 to nie wyłącza się? Czy przyczyną może być za mało gazu?
Czy poprawi się chłodzenie lodówki gdy postawie za nią wentylator który będzie dmuchal na wymiennik ciepła ? Lodówka stoi w domku ogrodowym gdzie temperatura pomieszczenia wynosi średnio 25stopni Celsjusza. Pozdrawiam
Witam, zaczynam dopiero oglądać ale już skomentuje: mam 20sto letnia dzialajaca amica 1103p. Muszę wymienić drzwi do zamrażalki. Ale jest też kwestia głośności pracy. Wydaje mi się że możnaby już dobić czynnika. Czy oprócz wymycia 20sto letniej lodówki od tyłu (wszystkie rurki, o właśnie skraplacz chyba) powinienem chcieć dobić jej czynnika i czy amator moze to zrobić samemu?
Dalem do przerobienia lodówkę z kompresora 220volt na 12 volt. Lodówka działa ale wydaje mi się ze temperatura wewnatrz jest za wysoka a na zewnatrz strasznie grzeją sie sciany boczne tylna rurka od kompresora ta grubsza pokrywa się śronem lodem i lód ten sie roztapia i leje sie woda pod lodówkę woda .Czytalem.ze może to byc objaw za dużej ilości gazu upuściłem trochę gazu i jest jakby lepiej tj.nie pokrywa sie lodem a lekko śronem.Jednak na moje kopresor lodowki za długo pracuje a ma za małe przerwy w pracy Sterowanie kompresorem jest poprzez termometr sterownik po osiagnieciu zadanej temperatury wylacza sie kompresor a gdy wzrosnie temperatura o 2 stopnie to lodowka sie włącza Jaka najnizsza temperatura jest mozliwa do ustawienia w komorze lodowki .zamrazalnik jest osobno.Mam wrazenie ze boczne scianki sa za gorace i podnoszą temperature wewnątrz przez co lodowka za czesto sie włącza. Jaki jest naturalny cykl włącz wyłacz agregatu np 5 minut pracy na 5 minut wylaczenia jest dobrym wynikiem .Mam też zamrażalkę w ktorej sciany i drzwi z zewnątrz sa zimne nawet bardzo zimne .dlaczego sciany w lodowce sa gorace odległość od scianek mebli ok 3 cm
Lodówka ma cieńszą obudowę termiczną dlatego ścianki ciepłe odpowiednia grawitacja i ewentuane wspomaganie przepływu powietrza jak jest zabudowana pomoże dodatkowe wiatraczki z czujnikiem temperatury wymuszajcej obieg powietrza. Zamrażarka np 3 szufladowa to inna obudowa dlatego warto zainwestować troszkę drożej i nie te najtańsze na rynku temat pewnie nieaktualny już ,ale warto poszukać zamrazarek uszkodzonych w transporcie i tak idą do zabudowy np w kamperze byle by front był cały np ostatnio trafiłem na Zamrażarkę 3 szuflady Klarsteina 60 l przeceniena o ponad 50 % czynnik powienien być nabity według tabliczki znamionowej wagowo
Mam pytanie , co chwile wlacza mi się zamrarzalka w górnej i dolnej części zamrazalki tam gdzie dochodzą uszczelki z drzwi są gorące i z tyłu lodowki te rurki też są gorace , co robić?
witam mam pytanie maml lodówkę z zamrażalnikiem umieszczoną w nieogrzewanym garażu gdy temperatura spada w zimie do + 5 stopni lodówka cała się wyłącza ,co zrobić aby działa podobno jest jakiś czujnik na zewnątrz lodówki który poniżej jakies min temperatury odcina lodówke ,może go docieplic ,zaizolować -opiankować (ale który to,i czy to pomoże ? )
to takie pytanie (: - lodówka beko (rcna365e31dzw), 3 lata więc już po gwarancji niestety..., ale do rzeczy, parę dni temu zaczęło coś chemicznie śmierdzieć w chłodziarce, dzisiaj przestała chłodzić, tzn słychać że chodzi, światełko się pali, wyświetlacz działa, ale lody w zamrażalniku powoli topnieją, wcześniej były jak kamień..jakieś sugestie?
4 роки тому+1
Wygląda na rozszczelnienie. Prawdopodobnie uciekł czynnik.
Mam dwa pytania. Czy ktoś posiada zdjęcia z rozebrana obudową,chodzi mi o umiejscowienie parownika. Gdzie bezpiecznie można przewiercić otwory do środka (budowa chłodziarki akwarystycznej)?dokładnie chodzi o Daewoo FR 063 ale to chyba taka sama obudowa
Czy ta ścianka na tyle lodówki może być lekko nierówna w niektórych miejscach? Czy to jest wada czy poprostu to co jest pod spodem tej srebrnej ściany, rozumiem że jakaś piana/styropian jest nierówno rozprowadzone/ułożone? Lodówka jest dopiero zakupiona i zastanawiam się czy nie są to jakieś nieszczelności, które utworzyły bąble
Рік тому+1
Mogą być drobne wgnioty. Nie mają znaczenia dla pracy lodówki.
Mam lodówkę od góry otwierana na lody jak ustawić temperaturę bo chodzi cały czas dobiła do minus 20 i się nie wyłącza przy sprężarce są dwa małe pokrętła
Ja mam dużą lodówkę lodówka i zamrażarka Samsung i mam problem w zamrażarce do ostatniej dolnej szuflady naleciało do pełna szuflady wody i zamarzło poprostu dolna szuflada w zamrażarce jest pełna po brzegi wody która zamarzła jak to naprawić???? Co może być zepsute ??????
Witam.Czy można okleić tył lodówki okleiną?Oczywiscie pomijając dolny mechanizm
2 роки тому
Nie polecam. Tył lodówki zazwyczaj wyposażony jest w żeberka, które podczas jej pracy się rozgrzewają (jeśli ich nie widać - tak jak na lodówce z filmu - to znaczy, że są wbudowane w ścianki). Te żeberka (bądź ścianki lodówki) mają za zadanie jak najszybciej i jak najskuteczniej odprowadzić ciepło do otoczenia. Ważne jest więc, żeby ich nie zakrywać, bo wtedy silnik lodówki ma więcej pracy a całe urządzenie pracuje z mniejszą sprawnością, a więc zużywa więcej prądu.
@Doświadczalnik Dziękuje za odpowiedz.Zapytałam ponieważ przeszło mi przez myśl ze lodówka bezszronowa z oznaczeniem PENTANE działa jakoś inaczej niż starsze modele.
2 роки тому
@@ewaandryojc8496 Zasada działania jest taka sama. W zależności od rozmiaru różnica może być taka, że szczególnie mniejsze lodówki mają te żeberka wbudowane w obudowę więc teoretycznie powinny być wydajniejsze i bardziej energooszczędne.
Mam lodówkę POLAR POB8001VOX rok temu został uzupełniony czynnik chlodzący oraz filtr bo wogóle nie chłodziła teraz przestała sie wyłaczać i cały czas chłodzi jest 7stopni to jet max wymieniłem termostat nic nie pomogło w środku z lewej j strony powstała gruba warstwa lodu a z drugiej sie rozmraża.Zamrazarka normalnie chłodzi, zadzwoniłem do znajomego od lodówek i powiedzial ze sie nie opłaca naprawiać bo jest nieszczelna i ze trzeba kupic nową i nie wiem co mam robić?
Mam identyczną nową lodówkę. Kłopot to woda zbierająca się na parowniku i na miejsce pod nią. Mam podejrzenie, że podczas transportu mógł ulecieć czynnik chłodzący ale nie jestem pewien czy to to.
Ja mam ten typ lodowki i wlacza sie ale nie chlodzi ! Co kilkanascie sekund slychac cykanie jakby cos sie zalaczalo ! Wiesz co to moze byc ? Termistat dziala jak wlacze od 1 stopnia w gore ! Gdy dam na zero to sie ladowka nie zalacza ?🤷♂️
Witam mam lodówkę no Frost i mam z nią problem mianowicie lodówka stała przez 4 lata po włączeniu zaczęła grzać się do 25 stopni. A zamrażalnik działa bez zarzutów. Jest jakaś szansa na naprawę jej?
Właściwie film jest dla osob które z góry wiadomo że nic z niego nie wyniosą. Wg Pana Gaz w parowniku ochładza się odbierając ciepło z otoczenia co jest oczywistą nielogiczością
3 роки тому
Wręcz przeciwnie. Jeśli coś się ochładza to chyba ciepło przepływa do tego czegoś, co nie? Ciepło przepływa z ciepłego miejsca do zimnego. Jak włozysz lód do lodówki turystycznej to ciepło przepłynie z wnętrza lodówki do lodu. Lód "zużyje" tą dodatkową energię na topienie się. W lodówce jest podobnie. Ochładzający się gaz spowoduje, że ciepło w lodówce będzie chciało się wyrównać i przepłynie z otoczenia do parownika. Więc we wnętrzu lodówki go ubędzie.
kluczem do tzw urządzeń sprężarkowych są zmiany stanów skupienia . Sprężarka spręża gaz , w skraplaczu czynnik zmienia się w ciecz ( spadek temperatury przy wysokim ciśnieniu) , kapilara powoduje gwałtowne rozprężanie a ponieważ ciśnienie jest funkcją temperatury więc jak spada ciśnienie to spada temperatura.a następnie sprężarka zasysa pary z parownika. Sprężarka nie jest smarowana oblewając się olejem tylko olej tworzy mgłę ( mieszanina czynnika i oleju ) i krąży w układzie smarując sprężarkę jedocześnie ją chłodząc zimnymi parami po powrocie z zimnego parownika.
3 роки тому
@@bleeszek tak naprawdę kluczem jest ogrzanie w jednym miejscu i ochłodzenie w drugim. Sprężanie i rozprężanie jest tylko "narzędziem" do tego grzania i chłodzenia. Tak lodówka absorpcyjna. Ona nie ma sprężarki tylko grzałkę i też działa.
@ Szanowny Panie . Proszę nie próbować bronić teorii którą Pan prawidłowo opisuje ale ewidentnie źle nazywa. Spontaniczny przekaz ciepła ZAWSZE przebiega z ciepłego środowiska do zimnego. Czynnik rozprężając się w temperaturze bardzo minusowej OCIEPLA - OGRZEWA się. Sam Pan opisuje że zjawisku parowania towarzyszy wzrost temperatury a skraplania spadek więc proszę się nie upierać przy teorii której SAM Pan zaprzecza
Generalnie tak, bo wydaje się, że wtedy jest lepszy obieg powietrza i lepsze oddawanie ciepła. Podejrzewam jednak, że producenci robili jakieś badania i wyszło im, że wbudowując skraplacz w ściany i powiększając go 3-krotnie wydajność będzie podobna bądź lepsza a na pewno mniej ryzykują naprawy gwarancyjne z powodu uszkodzenia skraplacza co się pewnie przekłada na koszty. No i lodówka może być ciut mniejsza wtedy.
Zadania kondesatora to: Uruchamianie sprężarki: Kiedy włączasz lodówkę, sprężarka musi ruszyć, aby rozpocząć proces chłodzenia. Kondensator rozruchowy przechowuje ładunek elektryczny, który jest wykorzystywany do szybkiego uruchomienia sprężarki. Wysoki moment obrotowy: Sprężarka wymaga dużego momentu obrotowego na początku pracy. Kondensator rozruchowy dostarcza dodatkowej energii, aby sprężarka mogła ruszyć z pełną mocą. Zabezpieczenie przed uszkodzeniem: Poprawnie działający kondensator rozruchowy chroni sprężarkę przed uszkodzeniem. Jeśli kondensator jest uszkodzony lub nie działa poprawnie, może to prowadzić do problemów z uruchomieniem sprężarki lub nawet do jej uszkodzenia
Silnik indukcyjny wymaga, przynajmniej do rozruchu, wirujacego pola magnetycznego, uzyskanego przez zasilanie conajmniej 2 fazami prądu. I tą drugą fazę zapewnia połączenie kondensatora w szereg z drugim uzwojeniem.
Fajny filmik, wszystko dobrze i łatwo wytłumaczone. Dzięki za filmik.
Nie o 2 zjawiska fizyczne A dokładnie o 1 zjawisko fizyczne. Zachowanie energii wlasnie. Film świetny. Łatwość dzielenia się wiedzą na wysokim poziomie.
Sprężarka spręża czynnik chlodniczy w postaci gazu, w skraplaczy następuje skroplenie gazu, czynnik zmienia stan skupienia do postaci ciekłej. W parowniku ciekły czynnik, paruje, następuje zmiana stanu skupienia do postaci gazowej. Następnie czynnik wraca do sprężarki, która go spręża i cykl się powtarza.
A czynnik chłodniczy w postaci ciekłej, to ciecz która potrafi wrzeć (parować) w niskich temperaturach 🙂
Dzięki, chciałem szarpać te ceraty z tyłu bo myślałem, że zakrywa wymiennik. Obudowa się zagrzała, myślałem, że mam mało czasu🤣🤣🤣. Uratowałeś moja lodowke😀
Świetnie wytłumaczone .Pozdrawiam🙂
Dobry z Ciebie nauczyciel.
zajebiste
Czy tą piankę się zdejmuje przed uruchomieniem sprzętu czy zostawia się ją przymocowaną do tej rury? :)
Dzięki za filmik. Moje 4 letnie LG Nie chłodzi a zamrażarka w niej od dołu chłodzi. Dzwoniłem do serwisanta i polecił rozmrozić ją na ok. 30 godzin. Ma to pomóc. Nie bardzo wiem dlaczego nowy sprzęt jest zawodny a stara lodówka chodzi już bardzo długo... Sub like dla Ciebie. Dobry Materiał. Do następnego! 👏 👏
Takie czasy :). Stary sprzęt był robiony, by chodził jak najdłużej, nowe są robione, by dały zarobić producentowi jak najwięcej.
witam, pomogło coś to rozmrożenie bo mam podobny problem?
@@maatex2741 Witam Ciebie. Tak pomogło dwudniowe rozmrożenie. Fachowiec powiedział mi przez telefon ze agregat nie może wycisnąć jakby chłodzenia na lodówce od góry i jest zaciśnięty mrożeniem na dole. i taka czynność powoduje swoisty reset. Jest to jednak nie na długą metę. Na razie któryś miesiąc chłodzi ok. Natomiast ten problem powróci i trzeba będzie zrobić to pomownie. Pozdro :-)
U mnie właśnie wczoraj padła dwudziestoletnia LG MultiAir Flow. Mąż niestety nie potrafił naprawić więc z bólem serca musiałam kupić coś innego. Padło na duńską firmę Gram, mało w Polsce popularną ale w Danii cieszącą się bardzo dobrą opinią. Zobaczymy.
Dzieki wielkie! Przyda się do pisania pracy inżynierskiej haha :D
Mam pytanie odnośnie lodówki Polar CZ340.
Na rurkę kapilarną termostatu nasunięta jest taka biała rurka PCV.
Nie bardzo wiem w którym miejscu powinna się znajdować, tzn. czy powinna być nasunięta jak najbliżej tego przekaźnika, czy może powinna być przesunięta dalej?
Czy ta rurka bierze jakiś udział w wykrywaniu temperatury?
I mam jeszcze jedno pytanie - co zrobić z nadmiarem rurki kapilarnej termostatu?
Czy 2-3 uzwojenia można schować za taflę chłodzącą (parownik), czy muszą być umieszczone bliżej termostatu, za plastikiem, z którego wychodzi rurka...?
Czy rurka kapilarna powinna się kończyć na spince (na klipsie mocującym kapilarę do parownika?).
Dzisiaj kupiłem inny termostat - firmy Danfoss i wszystkie problemy, dziwactwa - zniknęły.
Wadliwy termostat to model W-D 077B6680.
Pozdrawiam - Marek
odnosnie skraplacza z tylu akurat jezeli jest on wbudowany w obudowe to nie wyklucza uszkodzenia w przypadku gdy mowimy o zamrazarkochlodziarce bo nie raz sie zdrza ze odplyw jest zatkany a woda zaczyna sciekac do wnetrza lodowki powodujac korozje rur w obudowie co sie moze przyczynic do wycieku gazu
Super wytłumaczone! Dzięki ;)
fajny filmik jadlem przy obiedzie
Dobry film
Cześć, mam taką samą lodówkę, kupiłem używaną, no i ogólnie chłodzi dość dobrze, tylko że przy takiej pogodzie jak ustawie na wyżej niż 2 to nie wyłącza się? Czy przyczyną może być za mało gazu?
jak byś był moim nauczycielem od fizyki w latach 2000-2005 to bym nie miał 2 a 4-5 :D pozdrawiam
Łap Suba.pozdro
Dzięki 🙂
Podstawowa wiedza, przed naprawą, zdobyta.
Czy poprawi się chłodzenie lodówki gdy postawie za nią wentylator który będzie dmuchal na wymiennik ciepła ? Lodówka stoi w domku ogrodowym gdzie temperatura pomieszczenia wynosi średnio 25stopni Celsjusza. Pozdrawiam
Mądry człowiek
Witam, zaczynam dopiero oglądać ale już skomentuje: mam 20sto letnia dzialajaca amica 1103p. Muszę wymienić drzwi do zamrażalki. Ale jest też kwestia głośności pracy. Wydaje mi się że możnaby już dobić czynnika. Czy oprócz wymycia 20sto letniej lodówki od tyłu (wszystkie rurki, o właśnie skraplacz chyba) powinienem chcieć dobić jej czynnika i czy amator moze to zrobić samemu?
Dalem do przerobienia lodówkę z kompresora 220volt na 12 volt. Lodówka działa ale wydaje mi się ze temperatura wewnatrz jest za wysoka a na zewnatrz strasznie grzeją sie sciany boczne tylna rurka od kompresora ta grubsza pokrywa się śronem lodem i lód ten sie roztapia i leje sie woda pod lodówkę woda .Czytalem.ze może to byc objaw za dużej ilości gazu upuściłem trochę gazu i jest jakby lepiej tj.nie pokrywa sie lodem a lekko śronem.Jednak na moje kopresor lodowki za długo pracuje a ma za małe przerwy w pracy Sterowanie kompresorem jest poprzez termometr sterownik po osiagnieciu zadanej temperatury wylacza sie kompresor a gdy wzrosnie temperatura o 2 stopnie to lodowka sie włącza Jaka najnizsza temperatura jest mozliwa do ustawienia w komorze lodowki .zamrazalnik jest osobno.Mam wrazenie ze boczne scianki sa za gorace i podnoszą temperature wewnątrz przez co lodowka za czesto sie włącza. Jaki jest naturalny cykl włącz wyłacz agregatu np 5 minut pracy na 5 minut wylaczenia jest dobrym wynikiem .Mam też zamrażalkę w ktorej sciany i drzwi z zewnątrz sa zimne nawet bardzo zimne .dlaczego sciany w lodowce sa gorace odległość od scianek mebli ok 3 cm
Lodówka ma cieńszą obudowę termiczną dlatego ścianki ciepłe odpowiednia grawitacja i ewentuane wspomaganie przepływu powietrza jak jest zabudowana pomoże dodatkowe wiatraczki z czujnikiem temperatury wymuszajcej obieg powietrza.
Zamrażarka np 3 szufladowa to inna obudowa dlatego warto zainwestować troszkę drożej i nie te najtańsze na rynku temat pewnie nieaktualny już ,ale warto poszukać zamrazarek uszkodzonych w transporcie i tak idą do zabudowy np w kamperze byle by front był cały np ostatnio trafiłem na Zamrażarkę 3 szuflady Klarsteina 60 l przeceniena o ponad 50 %
czynnik powienien być nabity według tabliczki znamionowej wagowo
Mam pytanie , co chwile wlacza mi się zamrarzalka w górnej i dolnej części zamrazalki tam gdzie dochodzą uszczelki z drzwi są gorące i z tyłu lodowki te rurki też są gorace , co robić?
Mam problem z lodówką, odpala się na 3, 4 sekundy i wyłącza co 5 minut. Co mogło nawalić?
JAk sprawdzić czy kompresor kompresuje :)?
witam
mam pytanie
maml lodówkę z zamrażalnikiem umieszczoną w nieogrzewanym garażu gdy temperatura spada w zimie do + 5 stopni
lodówka cała się wyłącza ,co zrobić aby działa podobno jest jakiś czujnik na zewnątrz lodówki który poniżej jakies min temperatury odcina lodówke ,może go docieplic ,zaizolować -opiankować (ale który to,i czy to pomoże ?
)
to takie pytanie (: - lodówka beko (rcna365e31dzw), 3 lata więc już po gwarancji niestety..., ale do rzeczy, parę dni temu zaczęło coś chemicznie śmierdzieć w chłodziarce, dzisiaj przestała chłodzić, tzn słychać że chodzi, światełko się pali, wyświetlacz działa, ale lody w zamrażalniku powoli topnieją, wcześniej były jak kamień..jakieś sugestie?
Wygląda na rozszczelnienie. Prawdopodobnie uciekł czynnik.
Mam dwa pytania.
Czy ktoś posiada zdjęcia z rozebrana obudową,chodzi mi o umiejscowienie parownika.
Gdzie bezpiecznie można przewiercić otwory do środka (budowa chłodziarki akwarystycznej)?dokładnie chodzi o Daewoo FR 063 ale to chyba taka sama obudowa
Podoba mi się jak to wytłumaczyłes
Co robić gdy zamtażarka chłodzi a Góra lodówki już nie? I strzela kompresor.
A czy jest możliwość nabicia takiej lodówki gazem? Jak to się robi?
Czy ta ścianka na tyle lodówki może być lekko nierówna w niektórych miejscach? Czy to jest wada czy poprostu to co jest pod spodem tej srebrnej ściany, rozumiem że jakaś piana/styropian jest nierówno rozprowadzone/ułożone? Lodówka jest dopiero zakupiona i zastanawiam się czy nie są to jakieś nieszczelności, które utworzyły bąble
Mogą być drobne wgnioty. Nie mają znaczenia dla pracy lodówki.
@
Dziękuję za odpowiedź. Sprawdzałam też w sklepie i widziałam że sporo sprzętów tak miało :-)
Mam lodówkę od góry otwierana na lody jak ustawić temperaturę bo chodzi cały czas dobiła do minus 20 i się nie wyłącza przy sprężarce są dwa małe pokrętła
Dzień dobry, Amica 5 letnia pracuję 20 minut,na 10 minut wyłącza się poczym znów pracuje ok 20 minut i tak wkoło. Poproszę o odpowiedź.
czesc, wiesz moze jak dobrac przekrój rurki kapilarnej pod kompresor o mocy 50W? probuje zbudować niewielką lodówkę turystyczną. Pozdrawiam.
Niestety, nie wiem. Kojarzę, że gdzieś widziałem taki temat, ale nie poświęciłem mu uwagi.
Ja mam dużą lodówkę lodówka i zamrażarka Samsung i mam problem w zamrażarce do ostatniej dolnej szuflady naleciało do pełna szuflady wody i zamarzło poprostu dolna szuflada w zamrażarce jest pełna po brzegi wody która zamarzła jak to naprawić???? Co może być zepsute ??????
Witam.Czy można okleić tył lodówki okleiną?Oczywiscie pomijając dolny mechanizm
Nie polecam. Tył lodówki zazwyczaj wyposażony jest w żeberka, które podczas jej pracy się rozgrzewają (jeśli ich nie widać - tak jak na lodówce z filmu - to znaczy, że są wbudowane w ścianki). Te żeberka (bądź ścianki lodówki) mają za zadanie jak najszybciej i jak najskuteczniej odprowadzić ciepło do otoczenia. Ważne jest więc, żeby ich nie zakrywać, bo wtedy silnik lodówki ma więcej pracy a całe urządzenie pracuje z mniejszą sprawnością, a więc zużywa więcej prądu.
@Doświadczalnik Dziękuje za odpowiedz.Zapytałam ponieważ przeszło mi przez myśl ze lodówka bezszronowa z oznaczeniem PENTANE działa jakoś inaczej niż starsze modele.
@@ewaandryojc8496 Zasada działania jest taka sama. W zależności od rozmiaru różnica może być taka, że szczególnie mniejsze lodówki mają te żeberka wbudowane w obudowę więc teoretycznie powinny być wydajniejsze i bardziej energooszczędne.
Mam lodówkę POLAR POB8001VOX rok temu został uzupełniony czynnik chlodzący oraz filtr bo wogóle nie chłodziła teraz przestała sie wyłaczać i cały czas chłodzi jest 7stopni to jet max wymieniłem termostat nic nie pomogło w środku z lewej j strony powstała gruba warstwa lodu a z drugiej sie rozmraża.Zamrazarka normalnie chłodzi, zadzwoniłem do znajomego od lodówek i powiedzial ze sie nie opłaca naprawiać bo jest nieszczelna i ze trzeba kupic nową i nie wiem co mam robić?
Mam identyczną nową lodówkę. Kłopot to woda zbierająca się na parowniku i na miejsce pod nią. Mam podejrzenie, że podczas transportu mógł ulecieć czynnik chłodzący ale nie jestem pewien czy to to.
Woda na parowniku? A zamarza podczas cyklu pracy?
@ Jak ustawiam na niższą temperaturę to jest szron i woda na ściankach na zmianę. Przy wyższej temperaturze tylko woda.
A może posiadacie schemat rozlożenia rurek na obudowie tej lodówki
Niestety, nie posiadam.
Ja mam ten typ lodowki i wlacza sie ale nie chlodzi ! Co kilkanascie sekund slychac cykanie jakby cos sie zalaczalo ! Wiesz co to moze byc ? Termistat dziala jak wlacze od 1 stopnia w gore ! Gdy dam na zero to sie ladowka nie zalacza ?🤷♂️
Mam posiadam smeg non frost pod ostatnią szufladą w lodówce jest sporo wody i zamarznięty lód .... co może być przyczyną ?
Może zapchał się odpływ?
@ hmm ona ma gdzieś odpływ ale zabudowany… nie widać dziury, być może coś zamarzło i nie odpływa, narazie ja rozmrażamy i za jakiś czas włączymy…
Witam mam lodówkę no Frost i mam z nią problem mianowicie lodówka stała przez 4 lata po włączeniu zaczęła grzać się do 25 stopni. A zamrażalnik działa bez zarzutów. Jest jakaś szansa na naprawę jej?
Gdzie zaczęła się grzać? W środku?
Film spoko wstęp troszkę lipa ale treść super
Kolego, mam taka lodowke i mam problem aby dzialal na gas. Czy moze znasz kogos z Białegostoku co pomoze to ogarnac?
Przykro mi, niestety nie znam.
Co może być przyczyną wywalania bezpiecznika głównego? Zamrażarka Liebherr.
Właściwie film jest dla osob które z góry wiadomo że nic z niego nie wyniosą. Wg Pana Gaz w parowniku ochładza się odbierając ciepło z otoczenia co jest oczywistą nielogiczością
Wręcz przeciwnie. Jeśli coś się ochładza to chyba ciepło przepływa do tego czegoś, co nie? Ciepło przepływa z ciepłego miejsca do zimnego. Jak włozysz lód do lodówki turystycznej to ciepło przepłynie z wnętrza lodówki do lodu. Lód "zużyje" tą dodatkową energię na topienie się. W lodówce jest podobnie. Ochładzający się gaz spowoduje, że ciepło w lodówce będzie chciało się wyrównać i przepłynie z otoczenia do parownika. Więc we wnętrzu lodówki go ubędzie.
kluczem do tzw urządzeń sprężarkowych są zmiany stanów skupienia . Sprężarka spręża gaz , w skraplaczu czynnik zmienia się w ciecz ( spadek temperatury przy wysokim ciśnieniu) , kapilara powoduje gwałtowne rozprężanie a ponieważ ciśnienie jest funkcją temperatury więc jak spada ciśnienie to spada temperatura.a następnie sprężarka zasysa pary z parownika.
Sprężarka nie jest smarowana oblewając się olejem tylko olej tworzy mgłę ( mieszanina czynnika i oleju ) i krąży w układzie smarując sprężarkę jedocześnie ją chłodząc zimnymi parami po powrocie z zimnego parownika.
@@bleeszek tak naprawdę kluczem jest ogrzanie w jednym miejscu i ochłodzenie w drugim. Sprężanie i rozprężanie jest tylko "narzędziem" do tego grzania i chłodzenia. Tak lodówka absorpcyjna. Ona nie ma sprężarki tylko grzałkę i też działa.
@ Szanowny Panie . Proszę nie próbować bronić teorii którą Pan prawidłowo opisuje ale ewidentnie źle nazywa.
Spontaniczny przekaz ciepła ZAWSZE przebiega z ciepłego środowiska do zimnego.
Czynnik rozprężając się w temperaturze bardzo minusowej OCIEPLA - OGRZEWA się. Sam Pan opisuje że zjawisku parowania towarzyszy wzrost temperatury a skraplania spadek więc proszę się nie upierać przy teorii której SAM Pan zaprzecza
Gdy w co zakupionej lodówce podczas pracy nadmiernie grzeje się sprężarka,tak że jest b.goraca w dotyku,czy jest to normalne?
Jest to normalne.
70 stopni jest ok? Pytam bo tyle jest na obudowje kompresora. Sądziłem że jest cośnie tak!
Ale to chyba dobrze jak skraplacz jest na widoku
Generalnie tak, bo wydaje się, że wtedy jest lepszy obieg powietrza i lepsze oddawanie ciepła. Podejrzewam jednak, że producenci robili jakieś badania i wyszło im, że wbudowując skraplacz w ściany i powiększając go 3-krotnie wydajność będzie podobna bądź lepsza a na pewno mniej ryzykują naprawy gwarancyjne z powodu uszkodzenia skraplacza co się pewnie przekłada na koszty. No i lodówka może być ciut mniejsza wtedy.
Nie daję like'a tylko dlatego, żeby nie UA-cam nie pokazywał mi 20 filmów z tej kategorii, ale przyznaję, że materiał całkiem przyjemny w odbiorze.
😊🤓
te wytłumacz po co jest kondensator przy układzie rozruchowym sprężarki
Nie, bo znajdą się zaraz specjaliści, którzy mnie zjadą, nawet jak zrobię to dobrze.
Zadania kondesatora to:
Uruchamianie sprężarki: Kiedy włączasz lodówkę, sprężarka musi ruszyć, aby rozpocząć proces chłodzenia. Kondensator rozruchowy przechowuje ładunek elektryczny, który jest wykorzystywany do szybkiego uruchomienia sprężarki.
Wysoki moment obrotowy: Sprężarka wymaga dużego momentu obrotowego na początku pracy. Kondensator rozruchowy dostarcza dodatkowej energii, aby sprężarka mogła ruszyć z pełną mocą.
Zabezpieczenie przed uszkodzeniem: Poprawnie działający kondensator rozruchowy chroni sprężarkę przed uszkodzeniem. Jeśli kondensator jest uszkodzony lub nie działa poprawnie, może to prowadzić do problemów z uruchomieniem sprężarki lub nawet do jej uszkodzenia
Silnik indukcyjny wymaga, przynajmniej do rozruchu, wirujacego pola magnetycznego, uzyskanego przez zasilanie conajmniej 2 fazami prądu. I tą drugą fazę zapewnia połączenie kondensatora w szereg z drugim uzwojeniem.
O k#### jakie to akomplikowane
mogłeś dać tą lodówke na biurko a nie się schylasz
na 210 mamy na teraz 15 pajacow z lapka w dol
Czemu siedzisz na podłodze 🤦♀️.
Bo lubię 😛
@ dlaczego lodowka strzela??
Cyclopentane to właśnie czynnik chłodzący. Bardzo łatwopalny.
Nie, to nie czynnik chłodniczy. To spieniacz pianki PUR czyli izolacji termicznej.
XD
XD