Czego uczy nas starożytna Grecja? Prof. Marek Węcowski
Вставка
- Опубліковано 17 лис 2024
- Jak dużo zawdzięczamy starożytnej Grecji? Na ile antyk przenika naszą kulturę? Czego możemy się jeszcze od niego nauczyć? Na te pytania odpowiada prof. Marek Węcowski, wybitny znawca starożytnej Grecji. Spotkanie wokół książki “Tu jest Grecja! Antyk na nasze czasy”. Rozmowę poprowadził Paweł Błach, popularyzator nauki i pomysłodawca cyklu Spotkania z nauką.
Prof. Marek Węcowski, to polski historyk specjalizujący się w historii starożytnej, związany z Uniwersytetem Warszawskim. Jest absolwentem historii na UW oraz École des hautes études en sciences sociales w Paryżu, gdzie uzyskał doktorat w 2000 roku. Jego badania koncentrują się na kulturze i społeczeństwie starożytnej Grecji, a jego dorobek naukowy obejmuje liczne publikacje, w tym książkę „The Rise of the Greek Aristocratic Banquet”, nominowaną do nagrody im. Stevena Runcimana.
Prof. Węcowski jest również laureatem stypendium Fulbrighta oraz współpracownikiem takich instytucji jak Columbia University i Harvard University. Jego najnowsza książka „Tu jest Grecja. Antyk na nasze czasy” została nominowana do Nagrody Literackiej Nike 2024
Spotkania realizowane w ramach projektu „Spotkania z nauką - Od kosmosu do sztucznej inteligencji”, finansowanego z Budżetu Obywatelskiego 2024 Gminy Miasta Radomia.
Świetnie nayknąć się na taki wykład, ekstra, dzięki !
Miło nam! Zapraszamy do innych Spotkań z nauką
Świetna rozmowa z jednym z najwybitniejszych na świecie specjalistów od starożytnej Grecji!
Prawdziwa przyjemność ze słuchania. Szacunek i podziękowania!
Panie profesorze, a może by Pan założył własny podcast o starożytnej Grecji, krajach hellenistycznych etc.
Czy zauważył Pan sukces podcastu profesora Marcina Majewskiego na temat bibli i cywilizacji bliskowschodnich?
Pozdrawiam
Świetny kanał. Pozdrawiam.
Bardzo nam miło! Pozdrawiamy serdecznie
Super
❤
Jest taka obiegowa opinia na temat kultury helleńskiej, że ta wiedza nie mogła pochodzić od ludzi. Podobnie zresztą, gdy mówimy o kulturze egipskiej, czy inkaskiej. Dziękuję za ciekawy wykład.
Nie wiedziałem o problemach Kapuścińskiego.z językami. Kapuściński (po Polsku) pisał genialnie, ale kiedy się wypowiadał, to strasznie dukał. Słuchając go, bardzo się męczyłem za niego.
Zabieram się do słuchania. Na marginesie: czy tylko ja widzę podobieństwo prof. Węcowskiego do jego imiennika -- ministra Gróbarczyka? Aż się zdziwiłem, co też ma on do powiedzenia w ramach "Spotkań z nauką" 🙂
Litera A lub Alfa wzieta prosto z heroglyfu ptaka, rozwijala sie w etapach, Grecy nie wzieli jej od innego panstwa ale wlasnie od Egipcjan.
Nasz własny Graham Hancock.
yhy yhy aha aha miedzy mitem i naukowym poznaniem tancza sobie slowa slowa slowa