Jestem pasjonatem historii pochodzacy z Mławy. Mój pradziadek walczył z bolszewikami 1920r. Dziekuje Panom za pełen profesjonalizm i nakreślenie tych ważych wydarzen szerszej publice.
Mój dziadek walczył w 20 dywizji piechoty w 78 pułku. Co ciekawe nie pochodzil z Kresów, a z centralnej Polski.Jego opowieści były dość makabryczne jeśli chodzi o ciężkość walk, przewagę przeciwnika, dominację w powietrzu. Kilka razy przeżył cudem. Wspominal, że wycofanie na linie Narwii odbywało się w dużym haosie właśnie ze względu na dominację przeciwnika w powietrzu. Ostatecznie, z częścią oddziałów 20 dywizji dotarł do Bródna i tam, po walkach w okolicy cmentarza brodnowskiego dostał się do niewoli. W jego opowieściach makabryczne to wyglądało, a przecież 20 dywizja należała do jednej z lepszych wielkich jednostek. Ciekawe jak to wyglądało w dywizjach, które mobilizowały się w okolicy 1 września i w ogóle nie były zgrane. Co ciekawe brat dziadka walczył w armii łódź, też przeżył.
Wielki szacunek za podjęcie tematu bitwy pod Mławą. Z lekkim dreszczykiem patrzę na mapy linii obronnej gdzie się wychowałem. Obyśmy nigdy więcej nie musieli silić się na takie bohaterstwo.
Podoba mi się że jak jest slajd przedstawiający strukturę organizacyjną, to zdjęcie dowodzącego generała jest faktycznie zdjęciem z czasów służby w przedwojennym wojsku, chociaż że zdjęcia Andersa z późniejszych etapów wojny i innym umundurowaniu są bardziej popularne. Ktoś zadbał o to i poszukał odpowiedniego zdjęcia, taki mały szczegół a cieszy :D.
@@DJ-ht3mqzgadzam się że "ilość nie idzie w parze z jakością" a w szczególności z tym co jest dziś produkowane... Na tym kanale jest wiele osób które prowadzą oddzielne/konkretne tematy (a nie jedna od wszystkiego) i przygotowane są (jak dla mnie) ze starannością. Mam nadzieję że kanał dalej będzie tak właśnie prowadzony że każdy znajdzie coś dla siebie🙂 Miłego wieczoru 😉
Ja chciałbym żeby grafiki były prezentowane dłużej i szerzej omówione. Rozumiem że dla ekspertów te znaki taktyczne są czytelne ale ogląda ten program też wielu laików jak ja. Poświęćcie nawet jeden program by omówić co one oznaczają, kolory, strzałki. Marzy mi się też żeby na tych grafikach były widoczne jakieś ruchy, przemieszczenia wojsk. Wierzę że do tego dojdziemy bo wtedy programy będą mogły być jeszcze lepiej zrozumiane. Dziękuję za tą serię!
to jest aż nieprawdopodobne, że obydwaj Panowie nie korzystają z telepromptera, rzucając widzom setki faktów tak szczegółówych. Szacun, słucham z otwartą gębą.
Brawo w końcu wszystko dla mnie jako laika jest jasne!!!! Mapy odzwierciedlają to o czym jest dyskusja w sposób przystępny możliwy do śledzenia podczas postępów opowieści. Wizualizacja postępów w czasie pokazuje obraz którego brakowało mi do zrozumienia jak wyglądała operacja. Gratuluje!!!
Pochodzę z okolic. Była bitwa o Mławę, dwie bitwy pod Przasnyszem z I wojny światowe, zagon na Ciechanów i bitwę pod Ostrołęką z wojny z bolszewikami. Dziękuję nauczycielom że uczyli nas rozpoznawać kolumny greckie😉
Po Ground Zero to moja druga ulubiona seria i nie ważne, że niewiele rozumiem i nawet nie znam struktur uwczesnych jednostek. Ważne, że rzetelnie i z pasją. Po zegarku Pana Wojciecha wnioskuje, że to był udany weekend ;)
Bardzo ciekawy odcinek, sporo interesujacych informacji, czytelne mapy, który pokazywane w sekwencji z wyświetlanymi datami dokadnie pozwalają się zorientować w sytuacji. Ale Panowie wciąż czasami zapominacie, że to jest program w założeniu dla wszystkich, a nie kolegów - historyków. Jak przy okazji omawiania sytuacji w Ciechanowie słyszę "tam był ten batalion saperów" to od razu mi się nasuwa pytanie - jaki batalion saperów, dlaczego się o nim wspomina, skąd on tam się wziął, z jakiej był jednostki i jaką odegrał rolę. Jak słyszę " w PSZetach można przeczytać, to od razu pytam "co to są PSZety"? No i widzów chyba niespecjalnie interesują gawędy o tym kto kogo w środowisku lubi a kto nie i czyja żona miała problemy psychiczne. Tym bardziej że nie padają żadne nazwiska i widz nie rozumie jaki to ma związek z omawianym tematem i czy w ogóle ma. Poza tym pozdrawiam i ustawiam sobie zaraz do słuchania odcinek o Charkowie.
Ciekawa narracja i cenne uwagi. Panowie idą trochę na żywioł i kilka razy padły mylne nazwy typu "Grupa Polesie". III/32pp został zmobilizowany w Modlinie ale rzeczywiście pułk wyszedł w pole bez niego. Szkoda, że nie zwrócili Panowie uwagi, że ugrupowanie 20 DP nie posiadało żadnego własnego odwodu. Regulaminowe uszykowanie dywizji piechoty w obronie to dwa pułki piechoty w pierwszej linii obrony i jeden w odwodzie. Pod Mławą 20 DP wszystkie pułki były w pierwszej linii (w tym jeden oddalony od gros własnych sił). Nie było żadnej drugiej linii oporu ani planu opóźniania jak w przypadku A. Łódź. Czyli zakładano obronę stałą pod Mławą. Co ciekawe Maz BK była ugrupowana w głąb i broniła się na kolejnych liniach oporu. Natarcie 8 DP było zaprzeczeniem zasad taktyki. Poszło ono rozbieżnie, w nocy, wykonane przez żołnierzy, którzy pierwszy raz szli do walki. Późniejsze nocne natarcia prowadzone przez ostrzelanych żołnierzy odnosiły często pochodzenie (np. Mużyłowice 10.09.1939 lub nawet Kamieńsk 4.09.1939).
Polska niestety uzależniona jest od decyzji politycznych i od czasów rozbiorów te decyzje były straszne i dalej są. Nasze pseudo elity rządzące są zbyt skomcentrowani na sobie a nie na narodzie.... trzeba w końcu to zmienić bo znowu znikniemy z map świata....
Elegancki format, jeden z niewielu jaki można obejrzeć w KZ... Pana od ronda czy tego Pana od rowerów, oby jak najmniej... Dzisiaj z tematem ze zmianą czasu do stojącego pociągu z wściekłymi pasażerami... Mało to rzetelne, zero obiektywizmu u tych ludzi no bo wiadomo że jak zły to nie myśli....
@@annawodzirej7976 teraz jest wielki atak na gościa co opowiada o wypadkach, bo świętych kierowców ciężarówek wedle nich samych zaatakował, a po prostu opowiada o wariatach drogowych. :)
Miałem przyjemność oglądać kiedyś tę rekonstrukcję. I żałuję, że nie mam szansy pokazać jej mojemu synowi. Pan Kowalewski dopiero w tym roku przestał być burmistrzem. Z rekonstrukcji zrezygnowano chyba z powodów finansowych.
Uwielbiam tę serię, cudowne odcinki. Będąc w temacie kampanii wrześniowej, może coś o walkach w okolicach nad rzeką Warty - Sieradz, miasto Warta, Uniejów.
Brat mojego dziadka walczyl w 13pp. Zmobilizowany zostal w marcu 39r. W sierpniu na chwilę przed wymarszem był jeszcze w domu, ale już w pełnym oporządzeniu. Dostal się do niewoli w Łomiankach chyba 24 września, był ranny i w sumie to cudem przeżył bo inni zabrali go spod płonacego budynku, inny ranny żolnierz z tej samej miejscowości zginął w wyniku tego pożaru. Dalej nie mial tyle szczęścia i koniec końców trafił do Buchenwaldu, stamtąd już nie wrócił, choć zmarł już po wyzwoleniu obozu.
Eksperci to eksperci, ale w opowieści ludzi co mają / mieli dziadków, którzy służyli w tym czasie bardzo często idzie się spotkać z informacją, że ten ktoś nie oddał nawet jednego strzału. Bo się cofał, bo zmieniał pozycje i koniec końców żołnierz z bronią bez wystrzelonego naboju został.
Masakra zawsze dyletanci piszą głupie komentarze... Myślisz, że każdy liniowy niemiecki żołnierz oddał strzał? Użyj mózgu albo dalej bryluj na forum gazety wyborczej.
Była jedna fabryka karabinów maszynowych FK Warszawa. Co prawda miała olbrzymie możliwości produkcyjne, przykładowo 1938 mogła miesięcznie wyprodukować 600 rkm wz 28 zamówiono 900. Problemem ówczesnego wojska polskiego było, dosłownie, przejadanie pieniędzy.
Ciekawy wątek, że jedna z dywizji była w większości złożona z Białorusinów. Byłoby ciekawie, gdyby w przyszłości Białorusini mogli przyjąć tę bitwę do swojego dziedzictwa
Fajny, ciekawy program. Ale dla mnie jako dla laika, szkoda, że Panowie nie wskazujecie dokładnie na mapie, "na które strzałki trzeba patrzeć", na które kierunki itd...
ee tam ja czekam aż wreszcie kiedyś, za wolnej polski, zaczną omawiać błedy niemców, i pokazywać jaki to bałagan sami mieli, i na jakim ryzyku to wszystko sie opierało, od polityki po operacje wojskowe
Dziwna sprawa Polacy nic nie wiedzieli o uzbrojeniu o taktyce o mozliwosciach armi Niemieckiej jak by oni nagle sie pojawili z nikad przecierz Niemcy caly czas trenowali poligony taktyki a my nic nie wiedzielismy tak jak bysmy spali
Mój dziadek tam walczył czy jest jakaś możliwość dowiedzieć się po imieniu i nazwisku w jakim oddziale walczył bo za dzieciaka pytaliśmy tylko czy strzelał 🙂
Ale zrobienie w jeden dzień 20 tysięcy wyświetleń filmu o jednej bitwie, o której opowiada dwóch nerdów z mapami, to uważam i tak niezły wynik 😊 przecież to nisza w niszy, a jednak się ogląda.
Katastrofą było nie rozwinięcie w obronie 8 DP, która powinna dwoma pułkami stać za Mazowiecką BK. Rezerwą powinno być co najmniej dwie dywizje piechoty.
W jednostkach nie dało by się ich obsłużyć bo latały na importowanych Gnome-Rhone a nie mieliśmy do nich części. Krajowe P.11 latały na krajowej produkcji licencyjnych Bristolach.
@luciuslucullus1345 P24 to tylko przykład. W porcie w Gdyni, 1 września wyciągano ze skrzyń gotowe do wysyłki samoloty Karas i działka plot. Bofors 40 mm.
Wszystko by padło nawet i bez 17 września. W sumie to wszystko padło 1 września. Jak masz wątpliwości to znaczy że albo nie masz wiedzy albo żyjesz bajkami.
@@tobiaszkomorski5980wiesz....nie wiesz z kim rozmawiasz, a zostawiasz tylko alternatywę :albo nie masz wiedzy, albo żyjesz bajkami.... Na tym polega dialog?
Na swoim kanale wojenne historie. Jakkolwiek Norbert jest znakomitym historykiem to nie jedynym i nie ma wyłączności na wypowiadanie się w tematach historycznych. Ciesz się i szanuj że mamy coraz większy wybór w tym temacie.
@sawekhwd3379 to nie uproszczenie tylko błąd, jakoś za często nie slyszle o "przyciemnianych okularach słonecznych" , a o maskach gazowych cały czas, tak jakby z ang gas mask ktoś tłumaczył :)
Jestem pasjonatem historii pochodzacy z Mławy. Mój pradziadek walczył z bolszewikami 1920r. Dziekuje Panom za pełen profesjonalizm i nakreślenie tych ważych wydarzen szerszej publice.
Temat mi bliski bo pochodzę z okolic Przasnysza.
Mój dziadek walczył w 20 dywizji piechoty w 78 pułku. Co ciekawe nie pochodzil z Kresów, a z centralnej Polski.Jego opowieści były dość makabryczne jeśli chodzi o ciężkość walk, przewagę przeciwnika, dominację w powietrzu. Kilka razy przeżył cudem. Wspominal, że wycofanie na linie Narwii odbywało się w dużym haosie właśnie ze względu na dominację przeciwnika w powietrzu. Ostatecznie, z częścią oddziałów 20 dywizji dotarł do Bródna i tam, po walkach w okolicy cmentarza brodnowskiego dostał się do niewoli. W jego opowieściach makabryczne to wyglądało, a przecież 20 dywizja należała do jednej z lepszych wielkich jednostek. Ciekawe jak to wyglądało w dywizjach, które mobilizowały się w okolicy 1 września i w ogóle nie były zgrane.
Co ciekawe brat dziadka walczył w armii łódź, też przeżył.
Wielki szacunek za podjęcie tematu bitwy pod Mławą. Z lekkim dreszczykiem patrzę na mapy linii obronnej gdzie się wychowałem. Obyśmy nigdy więcej nie musieli silić się na takie bohaterstwo.
Jako Mławiak dziękuję za ten program
Podoba mi się że jak jest slajd przedstawiający strukturę organizacyjną, to zdjęcie dowodzącego generała jest faktycznie zdjęciem z czasów służby w przedwojennym wojsku, chociaż że zdjęcia Andersa z późniejszych etapów wojny i innym umundurowaniu są bardziej popularne. Ktoś zadbał o to i poszukał odpowiedniego zdjęcia, taki mały szczegół a cieszy :D.
To jest wręcz niebywałe jaki rozrzut tematów i wiedzy jest tutaj. Szacunek 🫡 oby tak dalej
Jak mówi stare porzekadło „jak coś jest do wszystkiego to jest tak naprawdę do niczego „
Ilość nie idzie w parze z jakością.
Dzisiaj w świecie tandety i plastiku trzeba się wyróżniać, nie stwarzać pozory...
Chyba że chcemy coś na chwilę...
@@DJ-ht3mqzgadzam się że "ilość nie idzie w parze z jakością" a w szczególności z tym co jest dziś produkowane...
Na tym kanale jest wiele osób które prowadzą oddzielne/konkretne tematy (a nie jedna od wszystkiego) i przygotowane są (jak dla mnie) ze starannością. Mam nadzieję że kanał dalej będzie tak właśnie prowadzony że każdy znajdzie coś dla siebie🙂
Miłego wieczoru 😉
*Te wizualizacje za pomocą grafik jest rewelacyjne*
*Dziękuję za kolejny merytoryczny odcinek*
Ja chciałbym żeby grafiki były prezentowane dłużej i szerzej omówione. Rozumiem że dla ekspertów te znaki taktyczne są czytelne ale ogląda ten program też wielu laików jak ja. Poświęćcie nawet jeden program by omówić co one oznaczają, kolory, strzałki. Marzy mi się też żeby na tych grafikach były widoczne jakieś ruchy, przemieszczenia wojsk. Wierzę że do tego dojdziemy bo wtedy programy będą mogły być jeszcze lepiej zrozumiane. Dziękuję za tą serię!
Świetny program 👏
Czas na ulubiony program ❤
jak zwykle merytorycznie i rzeczowo
Lajk w ciemno. Zasiadam do oglądania. Dzięki panowie Wojetek i Łukasz.
Dzieki serdeczne!!!
Wielkie podziękowania za kolejny znakomity odcinek! Do zobaczenia :)
to jest aż nieprawdopodobne, że obydwaj Panowie nie korzystają z telepromptera, rzucając widzom setki faktów tak szczegółówych. Szacun, słucham z otwartą gębą.
Rewelacyjne prowadzenie. Fajnie się słucha świetnie ogląda.
JPDL jak bym mógł dałbym 100000👍🫡🫡🫡 Co za Goście ❤
Brawo w końcu wszystko dla mnie jako laika jest jasne!!!! Mapy odzwierciedlają to o czym jest dyskusja w sposób przystępny możliwy do śledzenia podczas postępów opowieści. Wizualizacja postępów w czasie pokazuje obraz którego brakowało mi do zrozumienia jak wyglądała operacja. Gratuluje!!!
Czekałem cały tydzień 🎉
Mało kto o tej bitwie mówi, jestem z Mławy i naprawdę rzadko się o tej bitwie mówiło
Pochodzę z okolic. Była bitwa o Mławę, dwie bitwy pod Przasnyszem z I wojny światowe, zagon na Ciechanów i bitwę pod Ostrołęką z wojny z bolszewikami. Dziękuję nauczycielom że uczyli nas rozpoznawać kolumny greckie😉
Mlawa pozdrawia. Dzieki!
Moja ulubiona seria.
Moja również. Oby trwała jak najdłużej!
Po Ground Zero to moja druga ulubiona seria i nie ważne, że niewiele rozumiem i nawet nie znam struktur uwczesnych jednostek. Ważne, że rzetelnie i z pasją.
Po zegarku Pana Wojciecha wnioskuje, że to był udany weekend ;)
Sztos 😊
Super 😊 Dziekuje Bardzo
Z przyjemnością zapoznam się z historia mojego rodzinnego miasta w wydaniu Kanału Zero. Pozdrawiam z Mławy
Genialny program
bardzo ciekawy odcinek, czekam na następne z niecierpliwością
Komentarz dla zasięgów. Jak zawsze ciekawy program. Pozdrawiam.
kolejny świetny materiał ! dobra robota
Super format i prowadzący. Pozdrawiam! Grafiki petarda. Pozdrowienia dla osób których nie widać w materiale :)
Mój dziadek Władysław walczył pod Mławą .
REPARACJE!!! Nie odpuszczać!!!
Bardzo ciekawy materiał
Mój dziadek dostał się tam do niewoli, zawsze jak jechałem dawną s7 zatrzymywałem się tam przy pomniku.
Dla zasięgu ❤❤
Bardzo ciekawy odcinek, sporo interesujacych informacji, czytelne mapy, który pokazywane w sekwencji z wyświetlanymi datami dokadnie pozwalają się zorientować w sytuacji.
Ale Panowie wciąż czasami zapominacie, że to jest program w założeniu dla wszystkich, a nie kolegów - historyków.
Jak przy okazji omawiania sytuacji w Ciechanowie słyszę "tam był ten batalion saperów" to od razu mi się nasuwa pytanie - jaki batalion saperów, dlaczego się o nim wspomina, skąd on tam się wziął, z jakiej był jednostki i jaką odegrał rolę. Jak słyszę " w PSZetach można przeczytać, to od razu pytam "co to są PSZety"?
No i widzów chyba niespecjalnie interesują gawędy o tym kto kogo w środowisku lubi a kto nie i czyja żona miała problemy psychiczne. Tym bardziej że nie padają żadne nazwiska i widz nie rozumie jaki to ma związek z omawianym tematem i czy w ogóle ma.
Poza tym pozdrawiam i ustawiam sobie zaraz do słuchania odcinek o Charkowie.
Bitwa pod Muławą .mój dzadek tam walczył po przegranej trafił do niewoli ale udalo mu się uciec z transportu.
Czekam jak zwykle cały tydzien
Poproszę teraz standardowo o Bitwę pod Wizną!! :D
Fajny odcinek, muszę tam znowu skoczyć - z 15 lat nie byłem. Ostatni raz chyba właśnie z Wojtkiem w mundurach z 39 :)
Ciekawa narracja i cenne uwagi. Panowie idą trochę na żywioł i kilka razy padły mylne nazwy typu "Grupa Polesie". III/32pp został zmobilizowany w Modlinie ale rzeczywiście pułk wyszedł w pole bez niego. Szkoda, że nie zwrócili Panowie uwagi, że ugrupowanie 20 DP nie posiadało żadnego własnego odwodu. Regulaminowe uszykowanie dywizji piechoty w obronie to dwa pułki piechoty w pierwszej linii obrony i jeden w odwodzie. Pod Mławą 20 DP wszystkie pułki były w pierwszej linii (w tym jeden oddalony od gros własnych sił). Nie było żadnej drugiej linii oporu ani planu opóźniania jak w przypadku A. Łódź. Czyli zakładano obronę stałą pod Mławą. Co ciekawe Maz BK była ugrupowana w głąb i broniła się na kolejnych liniach oporu. Natarcie 8 DP było zaprzeczeniem zasad taktyki. Poszło ono rozbieżnie, w nocy, wykonane przez żołnierzy, którzy pierwszy raz szli do walki. Późniejsze nocne natarcia prowadzone przez ostrzelanych żołnierzy odnosiły często pochodzenie (np. Mużyłowice 10.09.1939 lub nawet Kamieńsk 4.09.1939).
Niesamowita seria, dzięki KZ, Panowie wielki szacunek.
Porwit super książka. Warta każdych pieniędzy
Polska niestety uzależniona jest od decyzji politycznych i od czasów rozbiorów te decyzje były straszne i dalej są. Nasze pseudo elity rządzące są zbyt skomcentrowani na sobie a nie na narodzie.... trzeba w końcu to zmienić bo znowu znikniemy z map świata....
Elegancki format, jeden z niewielu jaki można obejrzeć w KZ...
Pana od ronda czy tego Pana od rowerów, oby jak najmniej...
Dzisiaj z tematem ze zmianą czasu do stojącego pociągu z wściekłymi pasażerami... Mało to rzetelne, zero obiektywizmu u tych ludzi no bo wiadomo że jak zły to nie myśli....
,,Pan od ronda” , ,,Pan od rowerów”? Kim są Ci panowie?
@@annawodzirej7976A, to trzeba zobaczyć samemu...
Łatwo znaleźć.
@@annawodzirej7976 teraz jest wielki atak na gościa co opowiada o wypadkach, bo świętych kierowców ciężarówek wedle nich samych zaatakował, a po prostu opowiada o wariatach drogowych. :)
U Pana od rowerów do dziś nie wiem o co chodziło w tym materiale 🙆
Super odcinek
Ciekawy temat. Przedstawiony w taki sposób, ze taki laik jak ja nie wszystko ogarnął.
Ważna 🎉
Super odcinek :)
Za to odnieśliśmy wielkie zwycięstwo moralne.
Broniewski wspomniał o tej bitwie w wierszu, "Jego pułk rozbili pod Mławą"
Miałem przyjemność oglądać kiedyś tę rekonstrukcję. I żałuję, że nie mam szansy pokazać jej mojemu synowi. Pan Kowalewski dopiero w tym roku przestał być burmistrzem. Z rekonstrukcji zrezygnowano chyba z powodów finansowych.
Uwielbiam tę serię, cudowne odcinki. Będąc w temacie kampanii wrześniowej, może coś o walkach w okolicach nad rzeką Warty - Sieradz, miasto Warta, Uniejów.
Fantastyczny program
👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍
Też mam Porwita i też od niego zaczęła się moja przygoda z wrześniem 1939 roku :D
dodaje suba tylko dla tej serii jest mega proszę o więcej
Top program. Niesamowity.
P.s może o Kasinie Wielkiej 4 września jak zręcznie kontrowali POLACY❤?
Świetne. Można dowiedzieć wielu ciekawych sytułacji z danej Bitwy.
Poprosimy o Bitwę Pod Koronowem
pracujemy nad tematem
To moze teraz odcinek o obronie Modlina ?
Myślę że przede wszystkim brakowało skutecznej łączności i organizacji obiegu informacji.
Szczerze mówiąc narracja pana Norberta Bączyka w tematyce wojennej dużo ciekawiej przedstawiona niż to co dziś.
Bączyk to przekazak, ale warto też mieć dodatkowa perspektywę. Temat tutaj dobrze przedstawiony, odcinek bardzo mi się podobal, dobra robota panowie
@@Papasdapasdapadapadopulos Głupi jesteś
Czemu mi umknął ten format na kanale zero. Przecież to złoto.
Brat mojego dziadka walczyl w 13pp. Zmobilizowany zostal w marcu 39r. W sierpniu na chwilę przed wymarszem był jeszcze w domu, ale już w pełnym oporządzeniu. Dostal się do niewoli w Łomiankach chyba 24 września, był ranny i w sumie to cudem przeżył bo inni zabrali go spod płonacego budynku, inny ranny żolnierz z tej samej miejscowości zginął w wyniku tego pożaru. Dalej nie mial tyle szczęścia i koniec końców trafił do Buchenwaldu, stamtąd już nie wrócił, choć zmarł już po wyzwoleniu obozu.
Eksperci to eksperci, ale w opowieści ludzi co mają / mieli dziadków, którzy służyli w tym czasie bardzo często idzie się spotkać z informacją, że ten ktoś nie oddał nawet jednego strzału. Bo się cofał, bo zmieniał pozycje i koniec końców żołnierz z bronią bez wystrzelonego naboju został.
Masakra zawsze dyletanci piszą głupie komentarze... Myślisz, że każdy liniowy niemiecki żołnierz oddał strzał? Użyj mózgu albo dalej bryluj na forum gazety wyborczej.
To też wspomnienia mojego dziadka
Była jedna fabryka karabinów maszynowych FK Warszawa. Co prawda miała olbrzymie możliwości produkcyjne, przykładowo 1938 mogła miesięcznie wyprodukować 600 rkm wz 28 zamówiono 900. Problemem ówczesnego wojska polskiego było, dosłownie, przejadanie pieniędzy.
Widziałem ten film z eksperymentem kanadyjskich na balonikach (karabiny maszynowe). Niebawem i do dziś ta forma asekuracji ostrzału jest aktualna.
Czekam na odcinek o obronie Wizny
I tak będzie niestety w bieżących czasach
Mamy tyle lat po wydarzeniach a dalej jest problem z odpowiednimi rozmiarami wyposażenia żołnierzy
Znakomity program. Pozdrawiam Serdecznie całą ekipę kanału Zero
Może zrobicie panowie odcinek o obronie twierdzy Poznań w 45
Ciekawy wątek, że jedna z dywizji była w większości złożona z Białorusinów. Byłoby ciekawie, gdyby w przyszłości Białorusini mogli przyjąć tę bitwę do swojego dziedzictwa
XD
Ale fajne, a coś więcej o eksperymencie Kanadyjczyków z balonami? Pliz.
Jest tego sporo, nie tylko Kanadyjczyków. Od dawna KM nie strzelają na wprost...
👍
Fajny, ciekawy program. Ale dla mnie jako dla laika, szkoda, że Panowie nie wskazujecie dokładnie na mapie, "na które strzałki trzeba patrzeć", na które kierunki itd...
Nie przejmuj się, ja też nie ogarniam za bardzo ale i tak fantastycznie się słucha i ogląda :)
ee tam ja czekam aż wreszcie kiedyś, za wolnej polski, zaczną omawiać błedy niemców, i pokazywać jaki to bałagan sami mieli, i na jakim ryzyku to wszystko sie opierało, od polityki po operacje wojskowe
... nooo ... , w końcu to był już "ogień krzyżowy" .... , stąd nie 10 a 90 % ....
Jedna rzecz z obecnych czasów mogła by przypuszczalnie zmienić przebieg walk.Sieć GSM i telefony komórkowe.
Polska przekazała 25 mln euro do funduszu Europejskiego Banku Inwestycyjnego przeznaczonego na odbudowę Ukrainy.
A dla powodzian nie ma.
W wypadku wojny żeby móc to trzeba najpierw chcieć.
Dziwna sprawa Polacy nic nie wiedzieli o uzbrojeniu o taktyce o mozliwosciach armi Niemieckiej jak by oni nagle sie pojawili z nikad przecierz Niemcy caly czas trenowali poligony taktyki a my nic nie wiedzielismy tak jak bysmy spali
Śpimy w dalszym ciągu, niestety.
Muszą zapłacić za zbrodnie!
Dziadek mojego ziomala zginął trzeciego dnia wojny pod Mławą.
Mój dziadek tam walczył czy jest jakaś możliwość dowiedzieć się po imieniu i nazwisku w jakim oddziale walczył bo za dzieciaka pytaliśmy tylko czy strzelał 🙂
Po wyświetleniach widać że sebki nie są zainteresowani wartościowymi materiałami 😂
Ale zrobienie w jeden dzień 20 tysięcy wyświetleń filmu o jednej bitwie, o której opowiada dwóch nerdów z mapami, to uważam i tak niezły wynik 😊 przecież to nisza w niszy, a jednak się ogląda.
Katastrofą było nie rozwinięcie w obronie 8 DP, która powinna dwoma pułkami stać za Mazowiecką BK. Rezerwą powinno być co najmniej dwie dywizje piechoty.
22 samoloty myśliwskie P24 wyeksportowano pod koniec lipca 1939 do Bułgarii.
W jednostkach nie dało by się ich obsłużyć bo latały na importowanych Gnome-Rhone a nie mieliśmy do nich części. Krajowe P.11 latały na krajowej produkcji licencyjnych Bristolach.
@luciuslucullus1345 P24 to tylko przykład. W porcie w Gdyni, 1 września wyciągano ze skrzyń gotowe do wysyłki samoloty Karas i działka plot. Bofors 40 mm.
Moskwa 2025? Jakaś predykcja?
Czemu nazwał Pan swoją książkę kampania polska? Pisane na podstawie niemieckich meldunków? Bo może jednak warto byłoby nazwać to wojną obronną?
Co by było, gdyby było - a i tak istota WWII leży w pakcie Ribb-Moł. , i tak wobec 17.IX wszystko by padło.
Wszystko by padło nawet i bez 17 września. W sumie to wszystko padło 1 września. Jak masz wątpliwości to znaczy że albo nie masz wiedzy albo żyjesz bajkami.
@@tobiaszkomorski5980przecież właśnie o tym piszę. Nie chodzi o wejście ruskich 17-go. Bez paktu R-M nie byłoby nawet 1 wrzesnia.
@@tobiaszkomorski5980wiesz....nie wiesz z kim rozmawiasz, a zostawiasz tylko alternatywę :albo nie masz wiedzy, albo żyjesz bajkami.... Na tym polega dialog?
@@LewSlimak5331 nie musiałoby być tego paktu i tak byśmy przegrali przeciwko samym Niemcom czy ruskim bez większej różnicy
W '39 tak...
Pomnik obrońcom Mławy stoi tam od zawsze
I od kilku lat jest robiona rekonwalescencja bitwy
Więc trochę się o tej bitwie mówi
15:20 a to puszki po piwie były
Ja się pytam. Gdzie jest Norbert Bączyk ?
@@piotrzatkiewicz495 To samo stwierdziłem. Tu był haos
Na swoim kanale wojenne historie. Jakkolwiek Norbert jest znakomitym historykiem to nie jedynym i nie ma wyłączności na wypowiadanie się w tematach historycznych. Ciesz się i szanuj że mamy coraz większy wybór w tym temacie.
15:11 a co to za wynalazek "maska gazowa" ? Żołnierz niemiecki dostawał żeby w razie czego mial jak popełnić samobójstwo ? :)
Wiadomo, że chcesz zwrócić uwagę że chodzi o maski przeciwgazowe, wiedz jednak że większość nie ma problemu z tego typu uproszczeniami
@sawekhwd3379 to nie uproszczenie tylko błąd, jakoś za często nie slyszle o "przyciemnianych okularach słonecznych" , a o maskach gazowych cały czas, tak jakby z ang gas mask ktoś tłumaczył :)
Proszę po raz kolejny redaktora Roberta Mazurka o wskazanie swoich wątpliwości, co do konkretnych ustaleń komisji Millera.
Proponuję omówić działania frontu południowego dowodzonego przez gen. Sosnkowskiego.
Ja nie wiem jak to możliwe że Rydz-Śmigły ma w III RP place i ulice
Mława
Czemu nie dłuzej troszeczke